Vládní veletoč s hazardem: Kalousku, dodržuj zákon! Omyl!! Porušuj!

24. 05. 2012 | 07:30
Přečteno 9690 krát
Kalousek vyhrál minulý týden jednu z bitev za hazard. Vláda boje proti korupci po jeho naléhání zrušila svoje původní usnesení z 14. března, kterým Kalouskovi nařídila, aby poslechl ombudsmana a začal - konečně - dodržovat zákon o loteriích.

14. březen se mohl zapsat do historie jako datum, kdy se Česká republika rozhodla přestat být rájem neregulovaného hazardu. Vláda totiž nečekaně schválila usnesení č. 156 Nařídila Kalouskovi, aby do půlky května zajistil, že Ministerstvo financí začne dodržovat zákon o loteriích a zpětně změní všechna povolení pro hazardní přístroje tak, aby odpovídala zákonu.

Pro tento razantní krok se vláda nerozhodla sama od sebe. Že nezákonné jednání Ministerstva financí musela řešit až nejvyšší instance, nastalo proto, jelikož Kalousek se několikrát odmítl zabývat výtkami, s nimiž ho konfrontoval ombudsman.

Ten začal řešit porušování zákona o loteriích na jaře 2010. Po roce zjišťování terénu to vyústilo v zaslání Průběžné zprávy , v níž ministerstvu vyčetl zejména tato porušení zákona:

1. Ministerstvo nerespektuje obecně závazné vyhlášky obcí a povoluje hazard tam, kde si to obce nepřejí.

2. Podle zákona může být nejvyšší částka na jednu hru 2 Kč mimo hernu a 5 Kč v herně. Ministerstvo ale nastavilo pro videoloterní terminály sázky až 1000 Kč a u elektromechanické rulety dokonce 50.000 Kč na jednu, tedy o milion procent více, než umožňuje zákon.

3. Zákon stanovuje, že přístroj je možné povolit nejdéle na rok. Ministerstvo však povolovalo někdy na nekonečně dlouho, jindy na 10 let.Kalousek bez relevantní argumentace na konci srpna 2011 veškeré ombudsmanovy návrhy odmítl. Ombudsman tedy poslal na ministerstvo Závěrečnou zprávu, kde ministerstvo vyzval, ať zahájí přezkumná řízení a upraví povolení dle jeho požadavků. Nepřekvapivě i toto Kalousek odmítl - to se psal prosinec 2011.

Ombudsmanovi podle zákona nezbylo než se obrátit na vládu a vyzvat ji, ať svým usnesením přikáže Kalouskovi zjednat nápravu.

Přestože to nikdo nečekal, vláda se s ombudsmanovými názory úplně ztotožnila a nařídila Kalouskovi, aby jeho ministerstvo do půlky května zahájilo tisíce správních řízení, v nichž sníží sázkové limity, zkrátí povolení na jeden rok a tak dál. Tím by se dostal hazard u nás na úroveň západních zemí.

Jenže ouha, záhy se ukázalo, že vláda schválila takto "radikální" usnesení omylem! Ministry asi osvítil duch svatý, na chvíli zapomněli, za koho mají kopat, a skutečně hlasovali tak, jako by svůj boj s korupcí mysleli vážně! Vystřízlivění muselo být pro všechny zúčastněné otřesným zážitkem. Ministerstvo financí je povinno usnesení vlády respektovat a v šibeničním termínu dvou měsíců mělo zakroutit tolik milovanému hazardu krkem. Brr.

V cestě změny usnesení stály Věci Veřejné, které se zásluhou Josefa Novotného v otázce hazardu chovaly po celou dobu jednoznačně protihazardně. Leč protihazardní agenda bylo po hříchu to jediné, co dělaly VV zodpovědně a nechaoticky, a tak asi nikoho nepřekvapilo, když se kus VV trhl a vytvořil platformu Karolíny Peak, neboli LIDEM.

Od začátku rozpadu VV prosakovaly informace, že částí obchodu za setrvání ve vládě je i hlasování pro změnu usnesení a vůbec podpora hazardu. Jestli byl takový obchod uzavřen skutečně, netuším, každopádně minulou středu, 16. května, vláda, již bez jakéhokoliv vlivu poslance Novotného, schválila zrušení usnesení č. 156 a přijala nové usnesení, č. 347, kterým dosavadní nezákonnou činnost ministerstva posvětila. Prý je všechno v pořádku a ignorování obecně závazných vyhlášek desetitisíci násobné navýšení sázkových limitů a povolování automatů na 10x delší dobu, než umožňuje zákon, je vlastně fajn.

Ombudsmanova dvouletá práce tak přišla vniveč. Kalousek bitvu vyhrál. Sice to opět odnesla Ústava a zákon a loteriích, ale koho to zajímá...

Česká republika přišla o unikátní možnost zbavit se nelegálního hazardu - stačilo jen velmi málo: nerušit původní březnové usnesení.


Situace je ale i tak příznivá. Ombudsman má stále možnost podat žalobu ve veřejném zájmu, k čemuž jsme ho již dříve vyzvali, a brojit tak proti nezákonným povolením.

Ale i pokud už ombudsman nic sám aktivně neudělá, Ministerstvo financí prohraje za pár měsíců u Ústavního soudu. Ten nemá Kalousek narozdíl od vlády - snad - pod palcem. V červnu podá několik obcí ústavní komunální stížnost, neboŤ ministerstvo jim odmítá zrušit povolení pro automaty, i přes několikeré výzvy. Vzhledem k loňským nálezům Ústavního soudu se dá s velkou pravděpodobností předpokládat, že obce uspějí. Pak bude moci každá obec okamžitě regulovat veškerý hazard, bez ohledu na to, co si bude myslet Kalousek s vládou.

Akorát škoda, že na ten okamžik musíme čekat ještě pár měsíců. Do té doby se můžete kochat časovou osou porušování zákona, kterou jsme vytvořili spolu s Honzou Bočkem.

www.mapyhazardu.cz, www.osbrneni.cz

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Silvie napsal(a):

U nás je taky herna na herně -máme tu celé ulice, kde nic jiného ani není.
Radní z ODS a Topky se tváří, jako že proti hazardu usilovně
"bojují",
občané si permanentně stěžují na důsledky této odporné výdělečné
činnosti a tak to jde léta pořád dokola.

Kalousek je prostě žába na prameni, obdobně se to má i s billboardy. Politici z hazardní i reklamní lobby ždímají do svých kapes velké peníze, nechtějme
po nich, aby se připravili o tak tučný zdroj příjmu.
Nutno podotknout, jak se to má ve skutečnosti s "dotacemi" hazardu do sportu. Fiktivní sportovní činnost - peníze posílané zpět na vlastní účty - to je výsledek letité Kalouskovy snahy.

Naše politiky nezajímá, že hazard i billboardy ničí lidské životy a v mnoha případech doslova zabíjí.
Hlavně ,když si sami nahrabou a pak se vymluví na špatné zákony, které sami stvořili.
24. 05. 2012 | 08:12

Maximus napsal(a):

Kalousek pochopil to Césarovo, národ potřebuje chléb a hry
po svém ...... Proč jen někteří zlí lidé šíří o tomto zodpovědném a protikorupčně orientovaném národohospodáři, že prý je za 22 let budování vyspělého kapitalismu úspěšné české verze, že je nejbobatší z politiků! To přece nemůže být pravda!
24. 05. 2012 | 08:25

Targus napsal(a):

To Maximus:

Možná tím myslí, že je nejbohatší "duchovně"...
No, s přihlédnutím k jeho bohaté studnici nápadů, kde všude se nechá škrtat, bych tomu docela věřil. Takové "duševní" obzory opravdu jen tak někdo nemá.

FUJ BLÉÉÉ....
24. 05. 2012 | 08:34

modrý edvard napsal(a):

Autorovo stanovisko mi připadá příliš radikální, možná to do půlky května opravdu nešlo.
violets = fialky, violates = porušuje, lotery neexistuje, lottery = loterie, Law = právo, Act = zákon
24. 05. 2012 | 08:49

Papouch napsal(a):

je tu nekdo z Brna - nejaka recese nebo co?

http://prigl.cz/brnaci/odhaleni-prava-tvar-mateje-hollana-chlapecci-a-koks/
24. 05. 2012 | 08:55

modrozloděj obecný napsal(a):

Kalousek má politické krytí. Přesto, že prokazatelně ukradl jen na ministerstvu obrany desítky miliard Kč (kromě desátků od hazardního průmyslu a jeho skutečných zaměstnavatelů v pozadí) a je veřejně (např. Jančurou) nazýván největší zloděj v zemi, nemusí se bát. 8x ho vyšetřovala policie a vždy to odložila.

Má politické krytí.
24. 05. 2012 | 08:55

Petr napsal(a):

Pane Hollan,
Vy nevíte, že i další čeští Nadlidé potřebují dožít mezi multimiliardáři na Floridě?
24. 05. 2012 | 09:13

Ives napsal(a):

Zdravím diskutující. Největší Kalouskův majstrštyk jsou dluhopisy, které mohly nakupovat i nadace a další obecně prospěšné společnosti. Proč? Firmy provozující hazard mohou část svých zisků uložit do těchto společností, které take houfně zakládaly. Pak už jen stačí info, snadno dohledatelné, kolik z celkového objemu vydaných dluhopisů v první vlně skoupily tyto společnosti. Pokud se pamatuji přesně, šlo o 3 mld. Kč! Tyto peníze i s úrokem za pár let stát vrátí podnikatelům v hazardu zářivě čisté a velmi pěkně zhodnocené. Kdo to zaplatí? My z daní... A to raději nedomýšlím, kam peníze za dluhopisy v rámci státního rozpočtu šly.
24. 05. 2012 | 09:46

qq napsal(a):

Ta čeština příspěvku je ZOUFALÁ...
24. 05. 2012 | 10:28

Karel (taky) napsal(a):

Bůh ví, kolik krabic s vínem už Kalousek dostal jen za protizákonnou podporu hazardu. Rád bych připomněl, že hazard je typický způsob, kterým si vydělávají snad všechny mafie po celém světě.
24. 05. 2012 | 10:29

jozka napsal(a):

modry edvard:

Kaslat roky na opravnene pripominky a pak lkat nad tim, ze neco nejde hned je typicky postup zmetku. Nic, co by si zaslouzilo obhajobu.
24. 05. 2012 | 11:27

modrý edvard napsal(a):

jozka: já Kalouska neobhajuju. Dokonce ani nemám nastudované, jak to se zákonama o hazardu u nás bylo a je. Jen mi připadá, že dva měsíce je málo, i když se o tom usnese vláda.
24. 05. 2012 | 12:05

Jan Žura napsal(a):

Vážený pane, hazard je nadějí chudých, bezmocných, neschopných. Když vyhrají jednou, chtějí vyhrát příště více. V našem městě utrácejí nejvíce peněz za hazard lidé z jednoho ústavu sociální péče. Tomu promile štěstí stále věří, nikdo jim to nevymluví, že je to svinstvo, jim nikdo nevymluví.
24. 05. 2012 | 12:21

jozka napsal(a):

modry edvard:

Jenze na to nebyly dva mesice, o problemu se vi roky. Dva mesice se to "musi", takze jenom blba vymluva. Nebrat.
24. 05. 2012 | 12:44

Gothart napsal(a):

V spojenych statech je Kalousek odhadovan (nebo dolozeno ) na 30 miliard Dolaru.
TEN HOCH JE TEDY PASAK, nemyslis obcane ?
24. 05. 2012 | 13:29

fabula napsal(a):

Jó chemik Míra, to je jedinej frajer, kterej dokáže tvrdit, že výherní automat je něco úplně jinýho, než loterijní terminál. Jeho poradce (milion za změnu zákona o hazardu) Šustr mu to asi vysvětlil při lahvince něčeho hodně vostrýho.
24. 05. 2012 | 15:16

český maloměšťák napsal(a):

Problematice moc nerozumím....hraji pouze poker...a tak jsem v naději, že někdo kompetentní na Kalouska tlačí a svítí.
Má mou podporu - poté , co jsem přečetl nejen tento blog.

Mimochodem největší hazard chystají Rusnok s Kalouskem.
Rusnok - to je ten z NERVu co radí Kalouskovi jak s penzemi a současně z Penzijních fondů , za které lobbuje. A z ING - to je finanční skupina, co dostala a tuším že ještě nesplatila státní pomoc od holandské vlády.

Automaty pěkně svítí a blikají,
ptáčkům písničku svou zpívají.
Zpívají, zpívají - a pak je chytí...
..a ptáčci budou opět v řiti.
24. 05. 2012 | 16:07

jana napsal(a):

Vážený, ale herna je legální podnikání, ne ? Zkuste se zasadit, aby byly zrušeny a ověřte si, co to obnáší !! Že si mohou nakoupit státní dluhopisy i jejich majitelé je potom v pořádku, že? Proč mám z Vašeho textu dojem, že Vás někdo platí, abyste psal tak trochu to, co tak ráda slyší část našich občanů ??
24. 05. 2012 | 17:13

český maloměšťák napsal(a):

jana
I výroba cigaret je legální podnikání. Nebo výroba bombardérů. Či atomovek. Nebo Viagry.
Nu a vidíte - přeci jsou tato podnikání jistým způsobem regulována !

Fuj, fuj - vy zlí regulátoři ! My si chceme peníze našich gambler...eh, klientů uložit taky na nějaký ten úrok - co nám bude vyplácet STÁT.

Hezký svátek vinšuji, paní/slečno/ Jano. Za všechny občany, co rádi slyší - když se některé věci regulují.

Mimochodem - i zdejší prostor je svým způsobem regulován. Já jsem například mazán za to, když napíšu " hovno" a někdo, kdo napíše o černošském obyvatelstvu, že je to " černá žoužel" zase ne.
No a vidíte - přesto jsem tu a to v plné síle.
24. 05. 2012 | 17:22

donal napsal(a):

nama cenu tady zas opakovat že v naši zemi se nedaní hazard 22 let a můžou za to všichni politici co byly za 22 let u moci

proto jdu volit KSČM a doufám že takových voličú KSČM bude jen čím dal víc
24. 05. 2012 | 22:52

petragelbart napsal(a):

Dekuji za clanek a za Vasi praci.
24. 05. 2012 | 23:38

listopad napsal(a):

To fabula:
Prosím: Poradcem ministra Kalouska je pan Ladislav Šustr, bývalý poslanec?
Děkuji předem za odpověď.
Listopad
25. 05. 2012 | 05:07

JednáníVeřejněProspěšnéhoVýznamu napsal(a):

JVPV - Vládní veletoč s hazardem: Kalousku, dodržuj zákon!

Je to snad jediný giga zločinec na planetě Zemi, který se nejen volně pohybuje, ale i dokonce diktuje co je, a co není mravné. Jako ex křesťanský demokrat se s krakaticí hazardu zapletl tak, že dnes musí nést vlajku hazardu a nemá jinou možnost. Mají ho v hrsti, a tak by bylo asi nejlepší ho chránit. Zavřít ho aby mu neublížili. Jinak lze připustit ještě jednu verzi, je to šílený blázen patřící do klece, které nám bohužel EU zakazuje.
25. 05. 2012 | 06:25

pgjed napsal(a):

Kalousek dlouhá léta zneužívá v oblasti hazardu institut "rozhodnutí ministra", které není ani zákonem, ani vyhláškou, ale je-li vhodně formulováno, má podobný právní účinek. Toho využil při povolení internetového sázení. Čunkovo vedení KDU, které bylo proti a po výkladu C. Svobody oprávních souvislostech hazardu s lehislativou EU, přijalo usnesení, kterým Kalouskovi uložilo nepovolovat další expanzi hazardu bylo potrestáno tím, že po domluvě Topolánek, Kalousek, Severa byl Čunek vyndán z vlády a v krátké době spuštěna i "dědická" kampaň proti Svobodovi. Kalousek tím zároveň posílil tak, že dnes mává s vedením ODS i s vládou.
25. 05. 2012 | 08:34

Hanka napsal(a):

Prosím,zkuste nedělat z Kalouska někoho, kdo to tady všechno ovládá a vede,není tam sám, takové schopnosti jistě nemá!!Ale to je naše-musíme mít nějakého"viníka" a neustále omílat a ukazovat na někoho, někdy je vše jinak,viz kluk, který si vymyslel útok Romů,ale jinak je to příjemný a sečtělý chlap s hezkýma očima.
28. 05. 2012 | 16:23

Josef Svoboda napsal(a):

Nevím jak je to dnes, ale zákon 202/199O Sb. platící ještě v roce 2009 obsahoval paragraf 50, který ministerstvu umožňoval povolit v podstatě cokoliv.

Pod tímto paragrafem byly povolovány herní terminály s vysokými sázkami, které by patřily do kasin a které JUDr. Hušák, aby mohl zaplatit Sazka arénu umisťoval legálně na benzinové pumpy.

Neříkám že je to správně, ale takové máme zákony. Paradoxem je že veškeré zpřísňující novely vetovali poslanci ODS ruku v ruce s KSČM.
29. 05. 2012 | 21:42

outletkwwtv napsal(a):

<a href=http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp>canada goose jacket sale</a> reclassified http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp - canada goose sale
26. 02. 2014 | 15:05

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy