Nejkrásnější zákon: Zveřejněná smlouva = platná smlouva; nezveřejněná = neplatná

09. 04. 2013 | 18:31
Přečteno 9311 krát
Tento blog píšu jako čerstvý nositel ceny Františka Kriegla, kterou udílí Nadace Charty 77, takže je to pravda!

Ve čtvrtek 11. dubna se koná za účasti bývalé slovenské premiérky Radičové ve sněmovně seminář o takzvaném registru smluv, tedy povinném zveřejňování smluv uzavíraných se státem na internetu (seminář je otevřený veřejnosti, přihlásit se na něj můžete tady: http://www.janfarsky.cz/aktuality/166_Slovenska-zkusenost-ceskou-realitou-Registr-smluv--pozvanka-na-seminar/). Právě za Radičové začal takový zákon na Slovensku platit a osvědčil se skvěle. Princip povinného zveřejňování smluv, v nichž je jednou ze stran stát a jeho složky, má tu krásnou vlastnost, že je geniálně přímočarý: Zveřejněná smlouva = platná smlouva; nezveřejněná smlouva = neplatná smlouva.

Zákon, o který tu běží, předložila 28. června minulého roku skupina 54 poslanců, ze všech stran. Aby se na ně náhodou nezapomnělo, jsou to tito: Jan FarskýPetr GazdíkKarolína PeakeJaroslav PlachýRadek JohnJeroným TejcVladimír KoníčekJan BaborZdeněk BezecnýZdeněk BoháčVlasta BohdalováFrantišek BublanJosef CoganKarel ČernýJaroslav EčekMartin GregoraPavel HolíkJitka ChalánkováRudolf ChladJan ChvojkaMichal JanekLuděk JeništaJana KaslováKateřina KlasnováPatricie KotalíkováHelena LangšádlováJan LátkaJaroslav LobkowiczJosef NeklVáclav NeubauerFrantišek NovosadIvan OhlídalViktor PaggioJan PajerGabriela PeckováMiroslav PetráňJiří PetrůStanislav PolčákAnna PutnováAleš RoztočilAntonín SeďaJan SmutnýJaroslava SchejbalováMiroslava StrnadlováJosef SmýkalJiří ŠtětinaDana VáhalováMiroslav VáňaLadislav VelebnýVáclav VotavaRadim VysloužilJiří ZemánekVáclav Zemek.

V čem je tento zákon tak kouzelný? Jednou pro vždy a definitivně prolamuje stávající informační blokádu ze strany úřadů, které čím dál tím víc porušují zákon o svobodném přístupu k informacím a odmítají poskytovat smlouvy, které podle zákona musejí. K informacím, na které máte přitom nejen ze zákona, ale přímo z Listiny základních práv a svobod (Článek 17, odst. 1), právo, se tak není možné v reálném čase dostat. Proto tento zákon podporuje i projekt Rekonstrukce státu.

Abych nemluvil jen tak do větru, tak kupříkladu se bavíme o naší oblíbené brněnské městské akciové společnosti Jižní centrum Brno, a. s., kterou po volbách 2010 zasquatovali zastupitelé brněnské velké koalice a firmu prohlásili za svou soukromou. Odmítli poskytovat veškeré informace, včetně jakýchkoliv smluv, co uzavírají s developery v brněnském Jižním centru. Tento svůj "právní názor" nezměnili ani po prosincovém pravomocném roszudku krajského soudu, ani po judikátu Nejvyššího správního soudu. Na advokáty, které jejich pozici soukromé firmy hájí, vyhodili přes 100 tisíc  z veřejných peněz, nás jako Brnění to stálo 50 tisíc. Smlouvy pořád nemáme. Pokud by registr smluv platil, nic takového by se stát nemohlo, smlouvy by bez zveřejnění jednoduše neplatily.

A nebo, opět z Brna, smlouva příspěvkové organizace Národního divadla Brno s firmou Daniela Landy, na divadlo Tajemství zlatého draka. Národní divadlo tvrdilo, že nic vydat nemůže, protože úplně celé smlouvy jsou chráněny autorským (!) zákonem.

Až na naprosté výjimky (bezpečnost státu), vždy, když vám kterákoliv veřejná instituce tvrdí, že vám nemůže vydat nějakou smlouvu, dělá to proto, že ve smlouvě je něco, na co by bylo při zveřejnění právem poukazováno jako na nevýhodné pro stát, město, obecní firmu. Příkladem z nejpitoresknějších budiž smlouva pražského dopravního podniku, v níž se zavázal platit soukromému subjektu za to, že tento bude provozovat a vydělávat v metru na velkoplošných reklamních obrazovkách.

Registr smluv může toto porušování Listiny základních práv a svobod a hlavně vyhazování veřejných prostředků za strašidelné smluvní podmínky utnout. Nezveřejněná smlouva = neplatná smlouva. Náklady na zavedení centrálního registru smluv jsou 0, protože po stránce funkční již je všechno hotovo a centrální registr je spuštěn na adrese http://portal.gov.cz/portal/rejstriky/data/10013/index.html. Administrativně je zveřejňování smluv registru podobně náročné, jako se přihlásit do svýho účtu na Facebooku. Stačí už "jen" uzákonit, že zveřejňování smluv není dobrovolné, nýbrž povinné.

Již teď se můžeme těšit na výmluvy, proč to u nás nejde, ale ono to snad půjde. Byl by to naprosto mimořádný a neoddiskutovatelný pokrok v transparentnosti a omezování korupce. Předem díky protikorupční koalici i ještě mnohem protikorupčnější opozici.

Jo a předem díky i za to, pokud mě podpoříte v anketě o Česko-slovenskou cenu veřejnosti v rámci Novinářské ceny 2012. To abych měl na soudy s Jižním centrem, Českými drahami, než se ten registr smluv uzákonní...Pozor, právě probíhá Rekonstrukce státu!


O co jde? Rekonstrukce státu je protikorupční projekt zástupců odborníků, politiků a byznysu. Jeho cílem se prosadit devět protikorupčních zákonů, které udělají z kleptokracie demokracii. Více se dozvíte zde.
Pokud se chcete stát naším ambasadorem a pomoci nám s oslovováním dalších politiků, hlaste se prosím na info@rekonstrukcestatu.cz. Čím více politiků bude Rekonstrukci státu podporovat, tím větší bude šance na přijetí klíčových protikorupčních zákonů.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

1000 právníků na dně napsal(a):

Správně by to měla být JAKÁKOLI smlouva, jedno jestli s účastí státu.
Co nesnese denní světlo, má být ilegální.
Legalitu totiž zajišťuje stát, takže se na smlouvách vždy podílí.

Navíc všechna platná ustanovení velikostí 14 bodů a vše napsáno tak, aby to v češtině dávalo požadovaný smysl a nebylo možno vyložit jinak.
Žádné odkazy na ve smlouvě nezveřejněné podmínky, žádní rozhodci a žádné mezery pro procesní kličky.

Konec hry na slepou bábu.
09. 04. 2013 | 18:49

Petr Havelka napsal(a):

To teda ne, to není možné, aby to bylo tak "selsky" jednoduché. K tomu by se měl vypracovat nějaký prováděcí manuál, tak sto stránek. Taky nějaká komise a odborný odbor.

A ještě jakousi cenu, já se picnu. Za co!
09. 04. 2013 | 18:54

JAHA napsal(a):

Ad: autor i predchadzajuci autor (Farsky)

Nevzrusujte sa . Radicova, osobne, ani neosobne, s tym, ze zakon existuje, uplatnuje sa a dokonca teraz je este prisnejsi (co uz s Radicovou nema absolutne NIC spolocne!!!) NEMA TAKMER NIC SPOLOCNE!!!. Je to zasluha uplne INYCH ludi. Takze tak. Ona nech si prednasa sociologiu a podobne ... Ked jej to do konca zivota vobec dojde, tak nech rozmysla, AKO MOHLA UROBIT TAKU SPROSTOST a NEDOZIERNU HLUPOST, spojit hlasovanie o eurovale s hlasovanim o dovere vlade v case, ked fickovci robili vsetko mozne i nemozne (vid lekarov, ktori odvtedy steratili vsetku UCTU ludi), aby zneuzili krizu, ktora sa tykala celej Europy i sveta. Urobit to, co urobila vtedy Radicova moze akurat "mamicka" zvyknuta na to, ze je domaci tajtrlik pocuva. Ale politika je o niecom inam. Za jej OBROVSKU CHYBU zaplati Slovensko DESATROCIM FICIZMU. Gratulujem, madam profesorka nepotrebnych (v sucasnosti) "vied".
09. 04. 2013 | 19:13

veverka napsal(a):

Rekonstrukce státu?

Musím se smát.

Hollan z Farským coby členové Kárlova fanklubu podporují TOP 09,což jsou ti největší NIČITELÉ STÁTU.

Žádná jiná strana nemá takovou vinu na rozkládání a demontáži tohoto státu jako TOP 09.

Tuto pokryteckou pseudoiniciativu beru jako výsměch všem občanům.

Obzvláště když tomu má dělat reklamu Radičová,která zase rozkládala stát na Slovensku.
09. 04. 2013 | 19:46

zemedelec napsal(a):

Pane veverka.
Naprosto jasně napsané.
Kdo bude ty smlouvy posuzovat,aby se občan dozvěděl,že je dobrá.Co další dodatky,změny projektu a provedené práce.Jak třeba známe smlouvu na tunel Blanka,za 20mld a ono nebude stačit 30mld,co pak,jak to bude pokračovat dál,bude to v novém zákoně.
09. 04. 2013 | 19:58

Jedla napsal(a):

Gratuluji autorovi k ocenění.
09. 04. 2013 | 19:59

stejskal napsal(a):

Přidávám se ke gratulaci.

Hezký večer všem.

Libor Stejskal
09. 04. 2013 | 20:59

Baba Jaga napsal(a):

To: autor (sice tu asi nic nečte) - kopíruji částečně z 28.3.
Rekonstrukce státu - proč je v tom Vašem téměř novém spolku 17 pořádajících protikorupčních organizací - to chce každá něco jiného a nelze tedy utvořit spolek jeden? Nu, prohlédla jsem některé - nejvíce se skutečně liší svými šéfy. Stránky za těch pár dnů asi beze změny a pořád málo přehledné - asi jen pro chytré.
No, nejlepší je, že se tam angažuje co budoucí podporovatelka zákonů i paní Peake. Že by jí prosazovaní protikorupčních opatření šlo lépe s Vámi (když už jí někteří ze sdružených spolků i radí) než co místopředsedkyni vlády s kupou placených úředníků? Nebere snad ona a požná i ti poraděnkové za tuhle práci penízky? Při ochraně majetku rodiny je paninka mnohem důslednější - když tak dostihla tiráka, co poškodil autíčko tatínka, které řídila.
Mediální kampaň za 3 miliony Kč, ostatní z grantů... Nešlo by tyto penízky využít na něco rozumnějšího a účelnějšího?
Nu, k ceně gratuluji, i když pravdu vždycky nemáte - právě třeba s tímto spolkem. Ale bojujte za krásné Brno dál, buďte aktivní (a co ta Vaše hudba? - nějak mi do dnešního dne unikalo, že jste hudebník), proti nelegálnímu hazardu a korupci i za prosazování svobody informací.
K Rekonstrukci státu nelze zakončit jinak nežli minule:
Spaste duši, medvěd utek...
09. 04. 2013 | 21:07

Ficovolič napsal(a):

JAHA: Vám tuším tie prehraté voľby v 2012 už totálne tlačia na mozog, chlape. So štrajkom lekárov nemal Fico spoločné vôbec nič (tam sa jedná o úplne iné siločiary) a úplne naopak: nič Slovensko nepotrebuje tak veľmi ako práve tieo "desaťročie ficizmu".
09. 04. 2013 | 21:37

JAHA napsal(a):

Ad: Ficovolic
Ja , ako ste si vsimli, na Vase ( a roky na debiliny inych, este fico, ani ficovolici neboli) debiliny zasadne nereagujem. Takze aj teraz. Len, ak by ste chceli sa poucit o aspon jednej (z mnohych) fickovich debilin, tak si precitajte najnovsi dokument UDZS ( Vy, ako fickovolic, viete, co je to za organizacia). Mate sajnu, preco to urad MUSEL vydat??? Predpokladam, ze nie. Takze. Je to z 12. 3. 2013 platne od 15. 03. 2013. O co ide??? Ficovi debili prijali a schvalili zakon, ze dohodari (okrem inych ficodebilin), maju uvadzat den, kedy pracuju a kedy nie. A ked nepracuju, (hoci den) treba ich na ten den ODHLASIT zo zdravotneho poistenia a pokial na dalsi den pracuju, znova prihlasit. Inac povedane, pre blbych fickovolicov, ak urobim dohodu s niekym na tri mesiace, a dotycny nebude robit kazdy den, tak ho mmusim odhlasovat a prihlasovat. Ked mam takych 100, co je normalne pri zistovani v terene, tak kazdy z tych 100 ludi bude PISOMNE informovat VOPRED kedy robi, kedy nerobi. A zamestanvatel ho bude odhlasovat a prihlasovat. Slava!!! Perfektne!!!
Takze, fickovolic. Urobte aspon RAZ normalnu vec. Nevsimajte si mna, Ale DEBILINY FICOVEJ VLADY. Teraz konkretne Vam odporucam precitat si 3/5/2009 UDZS z MARCA!!! tohoto roku. Tento dokument (po troch mesiacoch platnosti ficovych debilnych zakonov!!! ) aspon CIASTCNE, aj KED NESKORO (debilne zakony su platne od 01. 01. 2113!!!) upravuje, co a ako maju robit NORMALNI ludia zamestnavajuci (aj pre vladu SR!!!!!!) dohodarov.

Venujte sa fickovolic faktom a nie fantazmagoriam. Ficko je je vecne zivy, ako Lenin, hlupacik. Ja sa k Vam zasadne neozyvam, nema to zmysel, tak si to usetrite na moju adresu i Vy. My nemame NIC spolocne. Ponimajete? Dosvidanja, howgh. Ja diskutujem s kazdym NORMALNYM clovekom, jedo akej orientacie. S Vami niet (zatial) o com.
09. 04. 2013 | 22:59

Stepní vlk napsal(a):

No když to podpoří i Karolínka, tak to jsem klidný, to bude správně fungovat, to fakt nemám strach. Tohle děvče je šikovné a jde mu o dobro pro nás pro všechny. To přece vidí každý, ne?
09. 04. 2013 | 23:42

dennis napsal(a):

Vazeny pane autore,
gratuluju a volam silnym hlasem: VZHURU KRIEGLE ! Pripijme vitezi!

Necht vsude kolem panuje radostna a optimisticka nalada, nez "se ten registr smluv uzakonni..." (jen aby ten mejdan netrval dalsich dvacet let!).
10. 04. 2013 | 00:49

šašek z Jihlavy napsal(a):

Matěji, už jsem vám kliknul, abyste měl na ty soudy. Snad se ván v Brně podaří vyhnat z magistrátu směšného pozéra Onderku, jak si Brňáci mohli zvolit takového exota, je záhada.
10. 04. 2013 | 07:34

Lila napsal(a):

zemědelec

Jak byste chtěl omezit korupci bez naprosté transparentnosti, tedy i bez zveřejňování smluv? (I se všemi změnami, dodatky a vícenáklady.) Máte snad lepší recept?
A kdo bude smlouvy posuzovat? Každý, kdo bude mít zájem. Novináři, orgány činné v trestním řízení, členové kontrolních výborů, ale i řadoví občané. Všichni, z jejichž kapes se veřejné zakázky financují.

Je příznačné, že mezi poslanci, kteří podporují otevřenost a transparentnost, chybí zástupci ODS a KSČM. Na komunální úrovni se chovají stejně.
10. 04. 2013 | 07:54

Akademik Onderka napsal(a):

Hollane HUŠ!! V Brně je Socanovo!!
10. 04. 2013 | 08:37

Ficovolič napsal(a):

JAHA HAHA: viete, chlapče, to je jeden z rozdielov medzi mnou a vami. Mňa, na rozdiel od vás, vy nedonosený "úradník", zaujíma tá skutočnosť, že na každý jeden deň (kedy pracuje) bude každý jeden dohodár zdravotne poistený (sociálne a dôchodkovo tiež). Že kvôli tomu majú (úbohí, nešťastní a tyranizovaní) podnikatelia trochu roboty s papierovaním - tak to ma naozaj netrápi ani trochu. Inak celkom ste ma pobavili tým, že dohodár oznamuje zamestnávateľovi ked bude či nebude pracovať a zamestnávateľ potom prihlasuje alebo odhlasuje. Dajte si studený obklad!!!
10. 04. 2013 | 09:21

Libertad napsal(a):

Pane Hollane, dovoluji si napsat,

a) velice Vám fandím a k ocenění Vám upřímně gratuluji
b) k prosazení zákona Vám schází 101-54 hlasů, když budu věřit, že z těch 54 poslanců někdo svůj hlas záhadně neodvolá nebo v době hlasování záhadně neonemocní jako ZUBOVOVÁ.
c) osobně jsem přesvědčen, že je třeba založit "Volební hnutí 2014", jednorázové volební uskupení 200 všeobecně známých a úcty hodných osob (na příklad Vy, Váš kolega Bartík, Táňa Fischerová, Břetislav Rychlík, Marta Kubišová, etc. etc. etc. kandidát musí bý slušný, nezáleží jestli herec, aktivista zaměstnanec. Neměl by to být bývalý člen jakéholiv politické strany).
S "nalezením" 200 osob, důvěry a úcty hodných, kteří by souhlasili s takovým zásahem do svých životů a obětovali by 4 roky života, by neměl být problém.
Úskalí -řešitelné- vidím v prvém kroku -předcházející, sestavování 200 kandidátů "Volebního hnutí 2014"-, v definování jasného, jednoznačného a nepopulistickému programu, který by ony kandidáty spojoval a hlasování o zákonech, které by byly realizací programu by bylo pro poslance "Volebního hnutí 2014" závazné. V ostatních hlasováních by poslanci hnutí hlasovali dle svého svědomí.
Takové hnutí by muselo mít síť aktivistů, ke kterým se předběžně hlásím.
Ekonomické zajištění bych viděl tak, že po založení a sestavení kandidátek pro jednotlivé kraje by kandidát napsaný na prvém místě na kandiátce vyzval své příznivce hnutí k jednorázovému složení částky dle jeho možnosti od 100-10 000 kč.

S pozdravem a přáním ať se Vám daří realizovat Vaše akce

Sidonio Libertad
10. 04. 2013 | 11:05

Juli napsal(a):

Velice mne zajímá, jaké jsou kokrétní výledky uplatňování zákona na Slovensku. Víte o tom něco?
10. 04. 2013 | 11:52

český maloměšťák napsal(a):

V nenormálních státech jsou lidé oceňováni dokonce i za to, že prosadí normální věc.
Ale budiž jim i za to přiznán vděk.
10. 04. 2013 | 13:16

miláno z Děčína napsal(a):

Autorovi článku!
Je dobře,že vykonáváte takovou činnost.Jen si myslím a jsem přesvědčen,že takto i tu na blogu,jste mohl psát tak nejpozději před 3 roky a ne až máme trochu jiného "presidenta",že?
Zajisté i proto,že už po těch 20 letech,po r.1989,musíte býti rozčarování z té hrůzy a tragedie,co tu máme!Tzn.,že vaše iniciativy,zmařené lidské životy,marná snaha atd. jsou "Hluboce pošlapávány a proměněny ve fráze až zesměšňovány"!
Vždyť prvním,všem známým vaším člověkem byl Karel Kryl,kterého to dohnalo až k smrti!To nemůžete popřít.
Proto více,tvrději a ať to jste opět Vy,kteří poblázní prakticky co nejvíce nespokojených a nešťastných "Občanů"!
11. 04. 2013 | 10:02

Medikolog napsal(a):

Blahopřeji, pane Hollane

Kriegle HOCH!;<D)
11. 04. 2013 | 10:13

český maloměšťák napsal(a):

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2311021/slovenske-firmy-daji-pry-na-uplatky-13-procent-ze-ziskane-zakazky.html

".....Slovensko má podle podnikatelů sice vyhovující zákony k potírání korupce, zaostává ale jejich uplatňování v praxi. Pomoci by prý kromě jiných opatření mohlo zavedení finančních odměn za ohlášení úplatkářství.

Prakticky každá slovenská vláda si za jeden z hlavních cílů stanovila boj proti korupci. Za poslední roky ovšem nebyl v zemi odsouzen žádný politik nebo vysoký úředník za převzetí vysokého úplatku. Před loňskými parlamentními volbami v zemi propukla obří korupční aféra, do které se v minulosti prý zapletla finanční skupina Penta. Podle dosud nepotvrzených informací Penta výměnou za úplatky získala vliv na privatizaci nebo chod některých podniků. Penta nekalé jednání dlouhodobě popírá, vyšetřovatelé podle dostupných informací v souvislostí s aférou dosud nikoho neobvinili.

Slovensko se z hlediska korupce řadí v Evropské unii podle průzkumu organizace Transparency International k nejhorším zemím. V celosvětovém žebříčku vnímání korupce ve veřejném sektoru si Slovensko loni ale mírně polepšilo, když skončilo na 62. místě...."
12. 04. 2013 | 08:07

Jan Votruba napsal(a):

Panu Hollanovi gratuluji k udělení ceny Františka Kriegla!
Předpokládám, že je o muže, který jako jediný z do Moskvy unesených představitelů čerstvě okupované ČSSR nepodepsal v ´68 „moskevské protokoly“, kterého od té doby vnímám jako etalon pevnosti názorů a postojů, potažmo tedy i hodnot.
19. 04. 2013 | 10:06

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy