Poslanci a starostové chtějí utajovat smlouvy městských firem

23. 05. 2014 | 11:16
Přečteno 9022 krát
Komu patří obecní firmy: občanům, nebo radním? Otázka je zdánlivě jednoduchá. Firmy, které ovládá obec – typicky dopravní podniky, městské teplárny, vodárny – jsou jednoznačně, podle mnoha opakujících se rozsudků, povinny poskytovat všechny svoje informace každému, kdo si o ně zažádá.

Důvod je nasnadě: Obce si tyto firmy založily ke spravování obecního majetku, protože forma obchodní společnosti se v mnoha případech jeví jako účelnější, než kdyby každou smlouvu na dodávku vody či tepla musela schvalovat městská rada. Rozpočty těchto firem jsou odděleny od rozpočtů obcí, což je také výhodné. Je to ale jen jiná forma držení městského majetku, klidně by to mohla dělat příspěvková organizace či přímo obec.

Pak je tu ještě druhý případ, kdy si obec pořídí firmu na zisk – na prodej citroënů, jako Jihomoravský kraj, obecní pivovar, jako strakonický Dudák, nebo fotbalový klub v Hradci Králové. Zde lze diskutovat, zda je takové podnikání v souladu s posláním obcí, ale to je na jinou debatu.

Ve všech případech bez výjimky platí, že je to majetek obce, tedy je to majetek každého občana, a z toho titulu máme Listinou základních práv a svobod zaručeno zjistit vše, co se týče jejich činnosti. Když píši vše, nemyslím tím samozřejmě obchodní tajemství či chráněné osobní údaje, na to zákon o svobodném přístupu k informacím pamatuje a poskytnutí těchto utajovaných údajů znemožňuje.
Přesto přese všechno se při aktuálním projednávání zákona o povinném zveřejňování smluv (familiárně Nejkrásnější zákon) mohou zástupci Svazu měst a obcí a jimi zlobbovaní poslanci přetrhnout, aby tyto veřejné obchodní spolky z povinnosti automaticky zveřejňovat smlouvy vyňaly.

Důvody, které při tom uvádějí, jsou v rozporu se zdravým rozumem: Firmy by prý zveřejňováním smluv byly znevýhodněny na trhu a přišly by o své klienty. Přeloženo: trasy metra pražského dopravního podniku by obsadily soupravy jiného dopravce; Marťani by vybudovali pod městem vlastní rozvodnou vodní síť. A tak dál. Jak by řekli mladí, LOL.

Vzhledem k tomu, že už dnes musí všechny obecní firmy poskytovat všechny smlouvy, akorát to v mnoha případech protizákonně nedělají, je snaha poslanců a starostů vlastně dost troufalá, když tím říkají: ano, my víme, že se nedodržuje zákon, a právě proto uděláme všechno, aby se nedodržoval i nadále. Já, starosta, vím, že firma, kterou moje obec ovládá, musí informace poskytnout, přesto se budu snažit ze všech sil, aby zlý a nenáviděný občan nedostal informace minimálně do té doby, co já budu starostou – mohlo by se totiž ukázat, že jsem jím neměl být už dávno.

Jaký asi tak může být důvod pro toto protizákonné utajovaní informací? Na to nechť si laskavý čtenář odpoví sám.
Koho nevolit Abych nemluvil jen do větru: shodou okolností jsem se v průběhu prosazování zákona o zveřejňování smluv rozhodl i já do komunální politiky vstoupit, za původně satirické hnutí Žít Brno. A jedno můžeme konstatovat už nyní: Bez ohledu na to, zda skončíme v opozici, nebo koalici, zveřejníme všechny smlouvy všech městských firem. Jako zastupitelé na to budeme mít podle zákona o obcích ještě silnější právo než nikým nevolení občané.

Pevně však věřím, že poslanci přestanou s tímto nehorázným utajováním veřejných informací a Brno nebude jediné město, které bude mít skutečně všechny smlouvy městských firem zveřejněno. Hlasování o tomto zákonu bude na programu sněmovny ještě před komunálními volbami, silně proto doporučuju sledovat, jak právě váš poslanec a shodou okolností kandidát do zastupitelstva bude hlasovat. Pokud bude chtít smlouvy obecních firem utajovat, hned víte, koho určitě nevolit.

Psáno pro Lidové noviny, vyšlo v úterý 20. května

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik!!! napsal(a):

Havířov vlastní Haviřovskou teplárenskou a.s., to je inkvizice. To je hnízdo, semeniště, útočiště... hádejte, čeho. Toho se bojí i úředníci magistrátu, aby vydrželi do důchodu na flecích.
23. 05. 2014 | 11:27

Velezrádce Václav napsal(a):

Třeba tady Farskej...

https://blog.aktualne.cz/blogy/jan-farsky.php?itemid=22960

Zákon samozřejmě podporuje a určitě bude hlasovat pro, takže určitě ho teda jakože volte.

Až teda na to, že těm obcím to nezveřejňovat klidně povolil. Inu TOP09/STAN se nezapře.
23. 05. 2014 | 11:30

Libertad napsal(a):

Pane autore:
a) máte moji podporu, já bych nikdy neměl ten tah na branku a navíc mám užsvůj věk.
b) doufám, že se na radnici Brno dostanete a smlouvy podvodného studenta Onderky zveřejníte.
c) "to by tak hrálo, aby smlouvy DP Praha byly veřejné. To bychom se dozvěděli věci".

se srdečným pozdravem

Sidonio Libertad
23. 05. 2014 | 11:53

Občan napsal(a):

"...Ve všech případech bez výjimky platí, že je to majetek obce, tedy je to majetek každého občana..."

Ani omylem, pane Hollane.
Majetek obce je majetkem právního subjektu zvaného OBEC. Nic víc a nic méně.
Na svou existenci SI obec zejména vydělává používáním svého majetku a teprve následně používá prostředky z RUD a z místních daní a poplatků. Zvlášťě nejmenším obcím nic jiného nezbývá, protože RUD a místní poplatky by neuživily ani obecního ponocného.
Obec, která svůj majetek prodá nebo prošustruje, je blbá obec a měla by zaniknout.
Čím více obec podniká, tím více MŮŽE mít prostředků na utrácení. POKUD její správci výnosy nerozkradou.
Jsou tu ovšem chytrýsci, kteří by rádi obcím podnikání zatrhli, obchodní majetek obcí zprivatizovali a učinili je tak zcela závislými na centrální moci. Že, pane Hollane?!

Majetek obce NENÍ žádné "socialistické vlastnictví".
Ovšem bylo by například zajímavým experimentem, kdyby si nějaká parta založila vlastní obec a zapsala ji do OR jako družsto. Pak by jednak měli členové nárok na informace, a jednak by bylo zajímavé sledovat, jak dlouho by obec přežila za takřka permanentního referenda :o)

Problém jsou samozřejmě velké sídlení celky, na jejichž hospodaření by mělo primárně dohlížet MF ČR a následně NKÚ a EÚD. "Nezávislí auditoři" by mohli být házeni medvědům v hradebním příkopu, je-li k dispozici.

Tož tak...
23. 05. 2014 | 12:18

Sech napsal(a):

Hollane

Majetek obce nemá s občanem, který v ní bydlí víc společného, než že se na něj může dívat z okna. Nechápu jak vás to mohlo vůbec napadnout - přece jste za minulého režimu ještě nebyl na světě.
23. 05. 2014 | 12:46

petr napsal(a):

všichni občané obce - a tedy i já - máme s majetkem obce společného víc než jen, že se budeme dívat z okna, až to starosta prostřednictvím obecních společností rozkrade, aniž bych to měl možnost přes zveřejňování smluv odhalit a podat na ně třeba trestní oznámení.

pro krytí obecních smluv tak může být jen starosta nebo někdo jiný, kdo ze zakrývaných machinací profituje. zákon o zveřejňování smluv je sice do basy sám nedostane, ale výrazně omezí jejich další čachrování v budoucnu
23. 05. 2014 | 13:12

Rudi Koutek napsal(a):

Sech
Mam tomu rozumet, ze jsem byl do roku 1989 spolumajitelem mestskeho majetku?
23. 05. 2014 | 13:13

Svor napsal(a):

Pane Holane, držím palce v Brně.

Je potřeba dát pozor i na firmy, kde má obec minoritní podíl. Dnes se zneužívají k obcházení výběrových řízeních. Viz. například SP Černý Most s.r.o. na Praze 14.
23. 05. 2014 | 13:37

Mírný pokrok v mezích zákona napsal(a):

Majetek obcí má kontrolovat ten, kdo na to má puvoár a znalosti a ne kdejaký trotl z ulice. Tedy orgány státu. Tak jako všude v kulturních zemích. Vláda ulice vede jen ke zmatkům a neštěstím, které ve finále odnesou všichni, včetně většiny nevinných. Je potřeba se starat, aby správně fungoval stát a jeho správní orgány a ne vymýšlet nesmysly. Občan to může ovlivnit tak, že se nebude bát a nebude krást. A že se nenechá zmást šizunky a bude volit zdravým rozumem. |Jenže to je v krajině vypatlaných hlupáků pouhá utopie.
23. 05. 2014 | 13:58

MilanekJansa napsal(a):

A SBD Náchod taky.
23. 05. 2014 | 14:15

Samota napsal(a):

Mýlíte se, smlouvy sice nebude kontrolovat kdejaký trotl z ulice (ten se po nich nejspíš ani pídit nebude), ale jejich zveřejnění bude působit hlavně PREVENTIVNĚ. To proto, aby se v nich například nevyskytovaly různé malé domů pro manželky, kamarády atd. A o to tu hlavně jde!
Koneckonců již dnes se tyto smlouvy musí podle zákona zpřístupnit, jenže je to dost komplikované - pro občana i pro úředníky, kteří tyto žádosti vyřizují (a tedy i drahé). Takto to bude výrazně jednodušší i levnější.
23. 05. 2014 | 14:51

babočka napsal(a):

Pane Hollan nelžete. Lidé si své starosty a zastupitele volí a mají možnost je kontrolovat včetně smluv. Běžte se zeptat v malé obci starosty kolik má práce a starostí a nepřidávejte jim další. Bohužel, v malých městech a obcích je stále dost propojených darebáků protože lidé jsou vychovaní televizí k nadávání na ODS ale zlodějů kolem sebe si nevšímají nebo se jich bojí.
23. 05. 2014 | 14:52

Samota napsal(a):

Můj předchozí příspěvek byl určen nicku "Mírný pokrok v mezích zákona"
23. 05. 2014 | 14:52

Rudi Koutek napsal(a):

pan H znovu zasahuje napsal(a):
"pokud nějaký starosta vříská, že má hodně práce, tak at se do toho necpe.on se najde někdo jiný, kdo to zvládne..."

Problem je, ze do politickych stran, vstupuji lide ne, aby udelali neco, ale aby ziskali moc a penize. To stejne plati i o angazovane politice nestraniku. Jsou samozrejme vyjimky, ale tech je promile.
23. 05. 2014 | 16:06

Kyklopík napsal(a):

k čemu by ti ty pisálku smlouvy byly ? z 99ˇ% případů jsou ty smlouvy vysoce odborné a kdejaký pisálek neumí ani pořádně česky, aby vůbec něco přečetl, natož tomu rozuměl, viď ty brněnský rozumbrade.
23. 05. 2014 | 17:12

petrph napsal(a):

No tak jestli se brání registr smluv tak hloupými argumenty, tak to snad bude lepší když se vůbec nezavede, protože by nám přinesl leda spoustu buzerace a stamiliardy na prohraných arbitrážích.
Prý " Přeloženo: trasy metra pražského dopravního podniku by obsadily soupravy jiného dopravce;
Tak jo. LOL. Kolik tady máme po republice tras metra? Všeho všudy tři, v Praze. Kolik je asi po republice firem,které mají podíl státu či obce ale dodávají své výrobky či služby na voly trh? Stovky? A kdybych se zeptal, kolik z nich mají i jiné akcionáře, třeba i ze zahraničí? A že ti by samozřejmě měli právo žalovat náš stát o náhradu škody, pokud by tak to došlo ke zbytečnému zveřejnění smluvních zákazníků tak i cen za které prodávají,čehož by konkurence snadno mohla využít.
Ale toto není hlas proti registru smluv jako takovému, to je prostě proti tomu jak byl hloupě a primitivně navržen. Skutečně bylo záměrem, aby se někdo prohrábál právě tímhle typem smluv? K čemu budou někomu třeba statisíce smluv o dodávkách elektřiny ČEZEM ? Kdopak se v nich bude hrabat a hledat nepravosti?
23. 05. 2014 | 20:47

pokrok v mezích zákona napsal(a):

pan H znovu zasahuje,

nebylo by moudřejší počkat, až nějaký podobný nápad, na zamezení korupce, přinese nějaké výsledky, než předčasně jásat. Přijímání stále nových nepromyšlených a nekoncepčních nápadů je jenom ohlupování stáda a kalení vody, které umožňuje šíbrům dále krást. Zlepšení naší svízelné situace může pomoci jenom obecná vůle nepodílet se na okrádání státu všeobecně a na víře v právní stát. Normální občan má možnost toto prokázat třeba nepodváděním při placení daní, nepodílením se na korupci a správnou, zodpovědnou volbou svých zástupců.

Tak vidíte, že to nejde, a že žádné uveřejňování smluv nemůže pomoci. Všichni jsou zloději a mnozí jsou blbci.

Dodám jeden mnou oblíbený vtip:

Do saloonu vtrhne pistolník a sestřelí lustr. Celé osazenstvo zkoprní. Pistolník prohlásí. Všichni co sedí od tohoto sloupu uprostřed nalevo jsou zloději. A všichni, co sedí od sloupu napravo jsou blbci. Z levé strany se ozve mužíček. Pane pistolníku, já nejsem žádný zloděj. Pistolník na to praví. Tak si přesedni.
23. 05. 2014 | 22:17

Občan napsal(a):

No, pokud v ČR "bojují proti korupci" takoví tvorové jako jsou Polčák, Gazdík, Farský (kupodivu všichni advokáti, co na vedlejšák radí s VZ) a další z TOP09 nebo fofrspekulant Janeček&his boys, případně synkové zastupitelů z velkoměst, tak mám celkem jasno.
Nejde o informace pro občany, ale PRO NĚ.

V ČR totiž nejde o korupci, ale o systémovou zlodějnu, jejíž strůjci a zároveň provozovatelé sedí v parlamentu, správních radách, statutárních orgánech kdečeho, na soudech, v AK, teď už dokonce i ve vládě a někteří nadšenci si je v těchto dnech posílají i do europarlamentu.
A tak musejí žvástat o "boji proti korupci" a zřizovat SI všelijaké registry, aby jim neunikla ani kachle. NIKOLI veřejným rozpočtům - ty jsou jen jejich doplňkovými příjmy via dotace - ale JIM OSOBNĚ; resp. neofeudálům, kteří tahají za jejich provázky.

U VZ jde v ČR VŽDY primárně o kšeft pro "administrátory", "konzultanty" a další podobné šibaly, kteří nejprve vyvoslí co nejnesrozumitelnější předpisy a pak zadavatelům i uchazečům PRODÁVAJÍ rady, jak se s tím vypořádat.
Kdo četl nové směrnice EU o VZ, o zvláštních VZ a o licencích, umí si udělat představu jaká noční můra čeká české zadavatele i uchazeče.

KDO bude provozovat registr smluv? Z ČEHO bude financován? KOLIK to bude stát obce? KDO zaplatí spory vzešlé ze zveřejnění informací, jejichž zveřejnění někoho poškodí?
24. 05. 2014 | 07:58

Rudi Koutek napsal(a):

Obcane jak z toho ven? Vsechny zavrit, anebo radeji rovnou postrilet? Kdo je nahradi? Dalsi zlodeji a podvodnici?
24. 05. 2014 | 11:40

Rudi, úplně všechny napsal(a):

Co by jinak dobráci starostové v Suché z Nosu měli z prachů, které Kalousek ukradl Praze, aby si je moh koupit?
Prdlajs.
Eště by se mohli dostat do basy.
A starostové jsou jak topinkáři, tak socani.
To je jednotná fronta.
24. 05. 2014 | 18:14

v Bruseli už se střílí napsal(a):

Jo, a Rudi, já nevim, kde jste vegetoval v roce 1989 a jestli jste tehdy také měl tolik času bludnými připomínkami rozkulačovat veřejné diskuze - tenkrát se na to specializovali ekologové a osoby předinstalované druhou správou do OF.
Dnes už vesměs totálně prostřelení.
Vy, jak vidím, jste raději vzal kramle.

Ale jinak vezměte na vědomí, že až na pár akciových společností byl VEŠKERÝ majetek, který nebyl v osobním nebo družstevním držení majetkem národním.
Mimochodem, proto se soudruzi prognostici viděli nuceni udělat nějakou komedii s kupónovou privatizací, aby JAKO část tohoto tvrdě vydřeného, nízkými platy z lidí vytahaného majetku rozhodili z vrtulníku a tvářili se jako dobrodinci, zatímco rozkrádali přebytky na důchodových účtech a ignorovali převedení nejbonitnějšího majetku do důchodového fondu, aby alespoň částečně splatil, co do něj bylo nacpáno proti všem proklamovaným zásadám.

Byli to agenti privatizačního bolševického puče, takže nemohli jednat jinak.
24. 05. 2014 | 18:32

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy