Jak se v Brně vybíral tajemník

26. 03. 2020 | 21:09
Přečteno 3918 krát
Kompletní popis toho, jak současná brněnská koalice v cinknutém výběrovém řízení vybrala hlasy náměstků koaličních stran na příští čtvrt století na tajemníka svého koaličního partnera, politického náměstka Olivera Pospíšila.

Celé je to na videu s titulky tady, kdo nemá na video čas, dávám přepis do blogu:
Jak se v Brně vybírá tajemník

Když se člověk splete, měl by se umět omluvit.

Já bych se rád proto omluvil brněnským pirátům za to, že jsem je včera nařkl z toho, že chtějí na Radě města Brna svými hlasy instalovat do pozice politického tajemníka dosavadního politického náměstka Olivera Pospíšila z ČSSD

Omlouvám se.

Realita je totiž ještě daleko horší. Protože v té Radě města Brna to ani nebylo.

A současná koalice, která sedí na magistrátu, si bez toho, aniž by to Rada alespoň vzala na vědomí instalovala do nejdůležitější úřednické pozice ve městě Brně svého kamaráda a koaličního partnera Olivera Pospíšila.

Omlouvám se i za to, že jsem nedal dobrý pozor a stejně jako ostatní jsem si detailně nepřečetl zákon o úřednících, který totiž v případě výběrového řízení na tajemníka má výjimku, a výběrové řízení nevyhlašuje, a tedy ani neschvaluje formálně Rada města Brna, ale přímo paní primátorka.

Sám jsem se účastnil - dohromady s Piráty, se kterými jsme byli v minulém volebním období v jednom zastupitelském klubu - mnoha výběrových řízení. Až už to byly pozice na vedoucí úředníky magistrátu, nebo na ředitele příspěvkových organizací.

Například na takového ředitele Kanceláře architekta města Brna jsme vytvořili mezinárodní komisi, přijela hlavní architekta Kodaně, přijeli další lidé ze zahraničí i od nás, aby společně, ve velmi dlouhém výběrovém řízení, vybrali podle jejich názoru toho nejlepšího uchazeče.

Když se dělalo výběrové řízení na malé divadlo, Centrum experimentálního divadla, kam patří Provázek a HaDivadlo, tak se to vybíralo asi tři čtvrtě roku. Byla tam komise z celé republiky, odborníci, divadelníci, kteří posuzovali, co je pro to divadlo nejlepší.

Ale tady, když se vybírá – jak jsme se dozvěděli, když se vybírá jednou za čtvrt století, protože častěji se to v Brně nedělá - když se jednou za čtvrt století vybírá tajemník, tak se to děje tak, že to Rada ani nevezme na vědomí, primátorka si jenom jmenuje nějakou komisi a koaliční zastupitelé, koaliční náměstci, kteří jsou v této komisi si OBJEKTIVNĚ vyberou za nejlepšího možného politického tajemníka dosavadního politického náměstka Olivera Pospíšila.

To je něco tak strašně směšného. Dovede si představit, co by se dělo, kdybychom jako Žít Brno v koalici s Vokřálem, si do pozice tajemníka instalovali třeba Kláru Liptákovou? Jestli si ji ještě pamatujete, tehdejší lídryni KDU-ČSL. Nebo Martina Andera ze Zelených? Co by říkala ODS nebo ČSSD na to, když by Martin Ander, nebo já, jsme v OBJEKTIVNÍM výběrovém řízení hlasy svých kamarádů, koaličních partnerů, se staly těmi Nejlepšími možnými nominanty na Nezávislého tajemníka magistrátu města Brna.

Je to strašně ubohé a musím říct, že se strašně stydím. Za to, že z Pirátů, se kterými jsme šli do voleb v roce 2014, abychom sesadili z vedení města právě lidi jako Oliver Pospíšil, který u všeho Romanovi Onderkovi svítil osm let, se svým kamarádem Laďou Mackem a další tou skvělou skvadrou, tak teď Tomáš Koláčný asi už pátý den obhajuje na Facebooku Olivera Pospíšila. Že mu vyšli nejlépe psychologické testy! Že byl skvěle připravený! Že výborně rozumí zákonu o úřednících samosprávných celků, že výborně rozumí zákonu o obcích…

Je nějaká jiná doba, protože když by se to stalo před pár lety tak nás asi z té radnice vynesou v zubech. Ale jak je vidět, tak koronavir překryje úplně všechno, překryje i to, že vyhlásíte 12. února výběrové řízení na nejdůležitější pozici ve městě, nedáte to nikomu na vědomí, asi si to dáte na městské stránky, ale tam už to nejde dohledat, nikde na internetu to není, nikde na facebookových profilech našich transparentních pirátů to není, dáte tam nejkratší možný termín, pár lidí se tam přihlásí, ale je to zbytečné! Protože už dopředu, už mnoho týdnů, chodí úředníci magistrátu a vykládají, že se ví, že Oliver Pospíšil se stane tajemníkem, že je to jenom formální, a není to taky nic zvláštního!

Hele, myslíte si, že když sedí v koalici čtyři koaliční strany, čtyři koaliční subjekty, a jeden z nich se hlásí na pozici nejvyššího úředníka, takže je ta hra na výběrové řízení vážná?

Hrát by se na to dalo jedině v případě, že by žádný z koaličních partnerů pana Pospíšila neseděl v té výběrové komisi. Aby tam neseděla paní primátorka, nebo nějaký jiný zástupce ODS, aby tam neseděl nikdo za lidovce, aby tam neseděl nikdo za Piráty, aby tam byli nezávislí lidé - experti na headhunting, experti na personalistiku, experti na řízení takových velkých celků, mohl by tam být pozvaný tajemník Vídně, tajemník Berlína, a ti by se mohli shodnout na tom, že Oliver Pospíšil, nebo kdokoliv jiný, je nejlepším možným budoucím tajemníkem města Brna.

Ale to se nestalo. Vybírali si ho ti lidé, kteří každý den s Oliverem Pospíšilem vykonávají už rok a půl dennodenní politiku, každý týden, nebo několikrát týdně se potkávají na Radách města, spolu se domlouvají na všem, a domlouvají se i na tom, kdo bude budoucí tajemník. To není tak, že najednou tam sedí jiný Tomáš Koláčný, na výběrovém řízení, než sedí vedle Olivera Pospíšila na Radě města Brna.

To jsou pořád titíž lidé, kteří se domluvili, že na příští ČTVRT STOLETÍ instalují do pozice hlavního úředníka města Brna, která má garantovat nezávislost úřadu, politického bafuňáře, který je 18 let v kuse v zastupitelstvu, z toho 12 let je uvolněným zastupitelem, náměstkem nebo předsedou kontrolního výboru, a teď najednou se budou tvářit, že tento člověk, který je jasně ideologicky zakotven, jasně spojen s ČSSD, tak najednou, den ze dne, bude Nezávislý?

Zapomene na to všechno, co říkal? Zapomene na to, jak se snažil bojovat proti ukončování bezdomovectví? Jak se vymezoval proti nám a minulé koalici, nebo jak naopak hájil Romana Onderku, Laďu Macka, Roberta Kotziana, Pavla Blažka, a všechny tyto další lidi? Bude to nový Oliver Pospíšil, který s tím starým Oliverem Pospíšilem nebude mít nic společného?

Je to opravdu směšné. Je to opravdu, jako kdybych byl tajemníkem já. Martin Ander, Klára Liptáková, nebo jakýkoliv další dlouholetý politik, který je jasně politicky profilován.

Kromě toho, že je to strašná ostuda, a totální popření všech principů, na kterých stojí pirátská strana, jako je Protest proti přidělování politických trafik, Protest proti politizaci státní správy, tak je to nebezpečné i pro Brno.

Protože takový Oliver Pospíšil, který je dlouhodobým politikem, s jasně vyprofilovaným ideologickým názorem, tak nemůže zaručovat nezávislost úřadu, a přitom ten úřad má velkou část státní správy! Která má vykonávat objektivně a nezávisle věci, jako je územní nebo stavební řízení. Ale to nebude možné! Protože Oliver Pospíšil, jako delegát této politické koalice, jejich politický kamarád, politický stoupenec, člen jejich Rady ještě dnes, tak ten má jasný na strategické projekty města. Tímto způsobem bude ovlivňovat řízení úřadu. Ale toho využijí odpůrci různých staveb, a budou do každého možného řízení uvádět takzvanou námitku systémové podjatosti, že celý magistrát je díky tomu, co si tam instalovali za svého politického kamaráda nyní systémově podjatý, a nebude moci rozhodovat o žádném strategickém projektu, všechno se bude výrazně o roky prodlužovat. A členové koalice toto ví, protože to velmi často zažívají.

Například nyní je to v otázce územního řízení na Kreativní centrum, kde už se asi 9 měsíců čeká na to, než magistrát tuto námitku systémové podjatosti vypořádá. No a nyní víme, že to bude u každého územního řízení, už se na to lidé, kteří nesouhlasí s různými stavbami, připravují. A to je jeden z důsledků politizace veřejné správy, to je jeden z důsledků přidělování této Zlaté, čtvrt století trvající politické trafiky, jménem Tomáše Koláčného, paní primátorky a dalších členů Rady, tomuto doteď politickému náměstkovi města Brna.

Takže ještě jednou se chci omluvit, že jsem si nepřečetl detailně zákon, že mně uniklo to jedno písmenko z paragrafu č. 9 nebo 7 zákona o úřednících, a nevšiml jsem si, že Rada města Brna nemusí schválit to výběrové řízení, dokonce, jak jsem se dozvěděl od novinářů, to udělali tak, že to nevzali ani na vědomí, aby u toho nemusela zvednutá ruka Tomáše Koláčného a jeho spolukolegů z pirátské strany figurovat.

Sorry.
dneska náměstek, zítra tajemník
dneska náměstek, zítra tajemníkBlogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy