Hrozí v Evropě nedostatek jídla nebo ceny potravin, které budou devastační?

19. 04. 2022 | 14:24
Přečteno 2004 krát
„Roste cena potravin, zdraží hlavně chleba“, „Kvůli vysoké ceně plynu narůstá cena průmyslových hnojiv“, „Potravinová krize v Evropě“. Podobné titulky vidíme v mediích snad každý den, ale jak se ve změti informací o zdražujících potravinách, nedostatku hnojiv a zásobách pšenice v Evropě vyznat?



A jak vše souvisí s rostoucí cenou energií, především plynu? A co pro zajištění dostatku potravin a podporu zemědělců dělá EU? Odpovědi najdete v následujícím článku o potravinové bezpečnosti Evropy. 

Kde je problém? Začal již před válkou

Evropa se s rostoucí cenou potravin potýkala už před ruskou válkou na Ukrajině. Sucho, zdražující pohonné hmoty a hnojiva, k tomu rostoucí cena energií. Nicméně to vše se několikanásobně umocnilo po ruské invazi na Ukrajinu. Cena obilí, především pšenice, jejímiž hlavními vývozci jsou právě Ukrajina a Rusko, dosáhla svého maxima. Zároveň panují obavy o dodávky slunečnice a slunečnicového oleje, kde je Ukrajina dokonce světovým majoritním vývozcem. 

Nedostatek hnojiv?

Česko je z hlediska produkce pšenice a ječmene soběstačnou, dokonce exportní, zemí. Omezení či zastavení dovozu z Ruska a Ukrajiny se ho proto nedotkne tak, jako zemí, které jsou na dovozu této komodity zcela závislé. Přesto se ruská válka na Ukrajině a s ní spojené zdražení ruského zemního plynu určitým způsobem do cen obilovin u nás pravděpodobně promítne. Především prostřednictvím zdražení průmyslových hnojiv, která jsou pro většinu zemědělců k pěstování obilovin v současné době nezbytná. Finální cena se také samozřejmě částečně odvíjí od ceny těchto komodit na Pařížské burze, která je pro evropskou cenu obilovin určující a kde logicky k určitému nárůstu ceny kvůli absenci dodávek z Ruska a Ukrajiny dojde. I Evropa jako celek je z hlediska většiny zemědělských produktů soběstačná, samozřejmě ale s několika výjimkami jako krmné bílkoviny, jejichž cena tak může rapidně narůst. 



Proč je zemní plyn pro výrobu hnojiv tak důležitý? 

Zemní plyn je hlavním zdrojem vodíku, který je spolu s dusíkem základní surovinou pro výrobu čpavku (amoniaku) a ten dále pro výrobu močoviny. Ta slouží jak ke hnojení samotnému, tak k přípravě dalších hnojiv. Nicméně samotná výroba močoviny je v Evropě nedostatečná, a většina výrobců hnojiv ji tak dováží ze zahraničí, přičemž v Česku se močovina nevyrábí vůbec. Nyní se její výroba kvůli stoupající ceně zemního plynu ještě dále omezila. Největším dovozcem močoviny, stejně jako již připravených hnojiv, je pro evropský trh právě Rusko, které však svůj vývoz pozastavilo. Dalšími exportními zeměmi jsou Bělorusko či vzdálenější Alžírsko či Egypt. Cena hnojiv se tak v polovině března 2022 ocitla na svém historickém maximu, přibližně 20 000 Kč za tunu močoviny, přičemž ještě počátkem loňského roku byla její cena kolem 6 000 Kč. 

Skokové zdražení hnojiv však navíc nastalo ve velmi nevhodnou dobu, jelikož období hnojení dusíkatými hnojivy na podporu růstu je převážně nyní na jaře, kdy dochází i k setbě. Mnoho zemědělců však na podzim, po době sklizně, kdy obvykle hnojiva na příští sezónu nakupují, s jejich doplněním vyčkávalo, jelikož doufali v pokles již tak poměrně vysokých cen. Budou tak nyní nuceni použít hnojiv méně než v minulých letech, což se následně může odrazit ve snížení produkce, či budou muset sáhnout po alternativě k těmto chemickým hnojivům. 

Krize jako příležitost

Současný nedostatek chemických hnojiv však můžeme vidět i jako jedinečnou příležitost pro využití nových, ekologicky šetrnějších a modernějších postupů v zemědělství, které jdou navíc ruku v ruce s Green Dealem. Zemědělci, kteří zároveň chovají hospodářská zvířata, nahrazují již nyní část chemických hnojiv hnojem či kejdou. Další alternativou jsou komposty se zapojení čistírenských kalů či biohnojiva. 

Jaké kroky podniká Unie? 

Na půdě Evropské unie je současná potravinová situace jednou z hlavních otázek posledních týdnů. Evropská komise tak v reakci na současné výzvy v oblasti zajištění a pěstování potravin minulý týden představila masivní balíček opatření, jak se s výpadkem dodávek surovin a rostoucími cenami vstupních nákladů na jejich výrobu vyrovnat. 

- Podpora zemědělců

Mezi nejdůležitější opatření patří přijetí balíčku v hodnotě 500 milionů eur na podporu výrobců potravin, kteří byli v důsledku války na Ukrajině zasaženi v největším rozsahu. Tato mimořádná finanční podpora je určena především zemědělcům využívajícím udržitelné postupy hospodaření a může být využita také na vstupní náklady, jako jsou hnojiva či energie, jejichž cena nyní násobně vzrostla. Dále bude zemědělcům poskytnuto více záloh na přímé platby v rámci podpory rozvoje venkova. Zároveň byla ustanovena dočasná vyjímka ohledně využívání zemědělské půdy, díky níž bude možné pěstovat na půdě ležící ladem jakékoli potravinářské a krmné plodiny. Díky tomu se navýší výrobní kapacita EU navzdory omezené dostupnosti úrodné půdy.

- Nezávislost na dovozu a podpora výzkumu

Dlouhodobým cílem Evropy je pak rapidní snížení závislosti zemědělské výroby na dovozu energie i krmiva a ukončení energeticky náročného dovozu hnojiv. Jedním z řešení je diverzifikace zdrojů dovozu a uzavírání bilaterálních obchodních dohod. Zároveň peníze z hlavního unijního programu Horizont Europe, který slouží k financování výzkumu a inovací, půjdou na investice do vývoje alternativ k současným syntetickým hnojivům. Evropská komise navrhuje například zajistit vyšší efektivitu využívání dusíku, přechod na zelený amoniak nebo zhodnocování biomasy. Díky novým ekologicky šetrným hnojivům pak v neposlední řadě předejdeme degradaci zemědělské půdy, a zajistíme tak dlouhodobě udržitelnou zdravou zemědělskou produkci. 

- Solidarita s Ukrajinou

Kromě opatřeních pro zajištění cenově stále dostupných potravin pro unijní země, Evropská unie bude i nadále poskytovat humanitární potravinou pomoc válkou zasažené Ukrajině. Kromě poskytnutí zásob jídla, pití a paliva tak EU poskytne pomoc i ukrajinským zemědělcům, aby i letos mohli zasít, a nebyla tak ohrožena jak zásoba potravin pro Ukrajince samotné, tak dodávka některých hlavních vývozních surovin, jako jsou olejnatá semena, do ostatních zemí. Evropa dále zřídila mimořádný program na podporu Ukrajiny ve výši 330 milionů eur, který má za cíl zajistit přístup k základnímu zboží a službám ukrajinským obyvatelům a pomoci jim s obnovou lokální civilní infrastruktury, rozvojem strategického plánování a zajištěním energetického zásobování.

Není se čeho bát

Stěžejním závěrem tedy je, že zajištění dostatečných dodávek surovin pro Evropu není, ani přes současnou složitou situaci, ohroženo. S určitým mírným nárůstem cen potravin se pravděpodobně nějak vypořádat budeme muset, avšak EU již nyní přijímá širokou škálu kroků, aby dopady ruské války na Ukrajině byly ve všech oblastech, a v té potravinové především, co nejmenší. A co víc, ustavičně podporuje válkou sužovanou Ukrajinu, aby se i tam potravinová krize projevila co nejméně. 

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy