Jak vybírat eurokomisaře
Premiér Fiala se k postupu výběru už vyjádřil v debatě v Deníku, jak dosti podrobně referovala média (např.Kateřina Šafaříková v HN 28.12.2023 v přehledném článku "Česko čeká střet o eurolomisaře. Dosavadní volba nebyla strategická a padla na poslední chvíli."). Nad Fialovým popisem už zvoleného postupu výběru zůstává však rozum stát. Hledá se nejlepší kandidát z hlediska potřeb celé Evropské unie nebo to má být další zmatené kolo koaličních hrátek a mezipartajního kuhandlu? Fiala prostě oznámil, že první návrhy na nového eurolomisaře bude "podle dřívějších koaličních dohod" podávat hnutí Stan,tj. politické seskupení s odhadem volebních preferencí kolem 8 procent. Absurdní řešení, které nelze nijak rozumně zdůvodnit. Však se již ozval zkušený lišák Vondra z ODS, že "Stan nemá na eurokomisaře žádný blankošek". Dodejme, že takový blankošek nemá ani vládnoucí koalice jako celek a že zajímaví kandidáti mohou být i v řadách opozice, státní správy, justice, armády, podnikatelské sféry, občanských organizací atd.
Doufejme, že se vztahy vyjasní a že přece jen dojde k serióznímu pokusu o výběr. Posloužit by v tom mohlo následující desatero, za kterým si stojím:
1.Hlavním kritériem je schopnost a vůle pracovat v konkrétní vysoké funkci pro zájmy a potřeby celé EU. Schopnost sama nestačí, vůle sama také nestačí.
2.Komisař musí mít EU rád a věřit v její budoucnost bez ohledu na současné nedostatky a problémy, které se samy nevyřeší a on sám bude muset k jejich řešení vydatně přispět.
3.Komisař nebude žádným reprezentantem, lobistou ani agentem ČR a pokud by si to myslel, měl by raději zůstat doma. To neznamená, že by zájmy ČR měl ignorovat, musí však najít správnou míru i formu.
4.Komisař bude pracovat v úplně jiném prostředí, než na jaké je z domova zvyklý. Komunikační schopnosti a kulturní pružnost, přizpůsobivost a tolerantnost budou důležité.
5.Výborná pracovní znalost angličtiny je klíčová a musí být prokázána v Bruselu, nikoli jen v Praze. Každý další evropský jazyk (zejména francouzština nebo němčina) bude výhodou.
6.Komisař by měl mít dostatečné znalosti a praktické zkušenosti z konkrétního pracovního úseku, pro který je navrhován. Jinak si s ním aparát bude dělat, co bude chtít, a kolegové se mu budou za zády posmívat. Toto platí ovšem pro různé funkce různě.
7.Bude-li vybírán politik, musí být schopen a ochoten odložit svůj politický kabát a neobléknout ho, dokud svou funkci v EU neopustí. Místem pro mezistátní partajní politiku je evropský parlament, nikoli evropská vláda. Silně ideologicky profilovaný a agresivní kandidát se na komisaře nehodí.
8.Vysloužilí politici a/nebo vysocí úředníci, které je třeba odklidit nebo jim za jejich státnické zásluhy najít důstojnou trafiku, se pro takovou funkci (až na vzácné výjimky) nehodí. V Bruselu by o tom mohli vyprávět ...
9.ČR musí být schopna nabídnout několik kandidátů a nečinit si nároky na určitý pracovní úsek (portfolio) jen proto, že se jeví jako prestižnější nebo lukrativnější (toky peněz apod.).
10.Budou-li při výběru hrát hlavní úlohu mezipartajní intriky, koaliční hrátky, závist nebo nepřejícnost, dopadne to špatně. Kéž by to dopadlo dobře!