Ekonomický kolaps bez příčiny

27. 07. 2013 | 22:46
Přečteno 16981 krát
Krize, který vypukla v roce 2008, zasáhla celý svět a dosud nebyla zcela zažehnána. Zůstává vděčným tématem ekonomického tisku a navzdory všem opatřením přetrvávají obavy, že stále nejsme zdaleka z nejhoršího venku.

Přirozenou reakcí je otázka, jak mohlo vůbec k tak obrovské a zároveň neočekávané katastrofě dojít. Od otázky „co krizi způsobilo?“ je již jen krůček k otázce „kdo za ni může?“. Hledači kořenů krize se vyrojili se stejnou razancí jako kdysi hledači zlata na Aljašce. Pochybuji, že by se našel třeba jen jediný čtenář tohoto článku, který by alespoň pár teorií neznal. Zrekapitulujme tedy seznam podezřelých: Amerika (kde krize vznikla), Čína (financovala americký dovoz), státní zásahy (prosazování hypoték pro chudší vrstvy), chamtiví bankéři a investoři (vystavili spravovaná aktiva příliš vysokému riziku), multikulturalismus (příjemci hypoték byli často barevní Američané), běloši („za krizi mohou bílí muži s modrýma očima,“ prohlásil brazilský prezident da Silva), Židé (většina bankéřů jsou údajně Židé). Mimořádně bizarní je názor že celosvětový kolaps způsobil jediný člověk. Tím mocným nešťastníkem je Bill Clinton, který prosadil zákon požadující zvýhodněné hypoteční podmínky pro slabší vrstvy obyvatelstva (tato teorie ignoruje fakt, že většina nesplácených hypoték byla prodána nebankovními společnostmi, kterých se tento zákon netýká).

Hledání viníků je vždy populární. O to neortodoxnější je názor opírající se o teorii chaosu. Výskyt krizí má fraktální charakter. Ty malé přicházejí občas, velké méně často, obrovské zřídka, ale i ty dříve nebo později také dorazí. Doba, kdy bude příchod ekonomického kolapsu zcela vyloučen, nemůže z tohoto pohledu vůbec nastat. Krize se chovají podobně jako sněhové laviny nebo zemětřesení. Teoreticky můžeme označit jednu konkrétní vločku, po jejímž dopadu se utrhla obrovská lavina. Ovšem kdyby této vločky nebylo, na vlastnosti laviny by to nemělo žádný vliv.

Nemyslím, že by hledání příčin krizí bylo zcela jalové. Může nám pomoci mechanismus té či oné krize lépe pochopit (kromě toho jsou úvahy o příčinách natolik neodbytné, že jim stejně nelze zabránit). Je ale nutné při tomto hledání nezapomínat na to, že krize si svou cestičku vždy najdou. Černé labutě se nikdy neocitnou na seznamu ohrožených druhů. Jejich příchod nikdy spolehlivě nepředpovíme. I když relativně spolehlivým indikátorem by mohlo být objevující se tvrzení, že „my ekonomové jsme našli způsob, jak krizím navždy předejít.“ Ale tato generace po prožitých zkušenostech takovou větu od ekonomů již neuslyší. Teprve až nebudou naživu pamětníci současného kolapsu, objeví se dost možná noví, tituly ověnčení, „vítězové nad všemi budoucími krizemi“. Přejme jim úspěšné hašení toho, co bude následovat.


Publikováno na ipoint.cz

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

neo napsal(a):

Pane Petráku:

je to od každýho něco (krom těch rasistických blábolů).
Máte tam jednu zajímavou věc o ignoraci faktu, že onen zákon se nevztahoval na nebankovní subjekty. Ale je možné a troufám si tvrdit, že velmi pravděpodobné, že vliv na jejich chování měla konkurenční výhoda těch, na které se zákon vztahoval. Něco jako, když nejdeš s davem, krachneš.
27. 07. 2013 | 23:03

Karel Mueller napsal(a):

Pane Petrák,

myslím, že můžete přidat důvody snad i trochu podstatnější: Nekontrolovatelnost finančních toků a tím neomezené působení finančních spekulantů (bez ohledu na původ), nekontrolovatelný transfer technologií a existence daňových rájů. Experti by jistě uvedli ještě další.

Nakonec bychom ale dostali nejspíš to, co jsem několikrát uvedl jako hlavní problém dnešního západu: Bezmocnost vlád a neodpovědnost skutečných vládců.
27. 07. 2013 | 23:36

Richard Bystricky napsal(a):

Ja si na rozdil od tebe Milane nemyslim, ze vubec nejakou krizi zazivame.
Je to dle meho nazoru bezna cyklicka zmena ekonomiky, ktera ze strednedobeho pohledu nema zasadni vyznam.
Stejne jako jiz mnohokrat v minulosti proste doslo generaci stredni tridy zapadniho sveta, ze lepe uz bylo :-) ... na coz hystericky reaguje politika, ktera se schyzofrenne opira o tento segment volicu :-) /bez ohledu na levou ci pravou orientaci/
mozna bude jeste kapku hur /zvitezi-li spatna levice/ .... nebo se to stabilizuje /zvitezi-li dobra pravice/
mame mnohem vetsi problem ..... nemame dlouhodoby a stabilni smer vyvoje .... absence ideji je mnohem vetsi problem, nez to ze obcas skobrtame ve statnich financich.
Kam chceme vlastne dojit je ta otazka, ktera by nas mela trapit ... a ne kdo za to co je dnes muze :-)
28. 07. 2013 | 03:59

Pavel napsal(a):

Toť prosté miý Watsone- celá ekonomika totiž posledních 50 let nestojí na tvoření hodnot, ale na tom že většina HDP dnes vzniká ve virtuální realitě, přehazováním z účtu na účet, a činností zbyatečnou nebo škodlivou.
Stačí se podívat u nás- drží to tu 2 automobilky kde my děláme námezdní mezky u běžícího pásu, pár stavebních firem. Když na to přijde, do 10 dnů mají sbaleno a odejdou.
Ale celé HDP se točí kolem terciální sféry- sázkařský průmysl, bankovní služby, zprostředkování za provizi, auditoři kontroloři účetní, neziskovky a humanitární organizace, PR aktivity a reklama a tak by šlo jmenovat hodiny- pořád ani zrno něčeho vytvořeného a užitečného
28. 07. 2013 | 06:54

Ládik!!! napsal(a):

Pavel -
moje řeč.
28. 07. 2013 | 07:02

Targus napsal(a):

V přehršli názorů mi chybí jeden podstatný fakt, kterého se letmo dotkl Karel Mueller (tímto zdravím).

Neadekvátní rozdělení daňové zátěže na jednotlivé vrstvy obyvatelstva v kontrapunktu s politickou nutností zachovat nejvíce ždímaným životní úroveň nebo alespoň brzdit její propad. Tímto schizofrenním přístupem politických reprezentací dochází k obřímu zadlužování států, jež se pak stávají hračkou pofidérních finančních skupin a ratingových agentur ala MOODYS a spol.
28. 07. 2013 | 07:03

Baba Jaga napsal(a):

Nu, přibylo příliš mnoho ničím nepodložených, navíc většinou virtuálních peněz. A všelikých tu i mimozemských úřadů, sdružení a spolků, kde zaměstnanci rozhodně nemíní živořit.
28. 07. 2013 | 07:07

Targus napsal(a):

To: Pavel

Souhlas, až na jednu maličkost. CO(!) by měla společnost tvořit? A kdo by to měl kupovat?
V tomto případě bych dal za pravdu Richardovi B. Naprostá absence nějakých hodnot, vyprázdněnost celé euroatlantické společnosti.
Je jasné, že pokud nechceme žít v diktatuře nebo absolutizmu, je nutné mít nějakou ideu. Jinak nepřinutíte ty nejbohatší = nejmocnější, aby nezašlapávali hloub a hloub ty pod sebou.

Že to ty dole už pomalu přestává bavit, je nabíledni. Viz Řecko, Španělsko, Bulharsko nebo nedávná okupační stávka v NY.
28. 07. 2013 | 07:17

Analytik napsal(a):

Autor má pravdu.
Aneb jak praví klasik: jsme z nejhoršího uvnitř!
28. 07. 2013 | 07:22

Targus napsal(a):

To: Baba Jaga

A ty penízky se navíc musejí nějak stáhnout zpět. Zdražíme, ropné výrobky, energie, žrádlo, dnes už i vodu, zvedneme daně, oni si (vel)bloudi nějak poradí. Ještě pořád nepřesedli z plechovek na bicykly.
28. 07. 2013 | 07:22

Pavel napsal(a):

Targusi 7,17 Proboha, vy nikde nevidíte potřebnou práci??? Já ano, za všech režimů, kdekoliv a kdykoliv. Naše silnice, města a vesnice, chodníky, čistota mají k dokonalosti daleko, jako v Kuvajtu nebo alespoň Bavorsku to tedy u nás nevypadá, ani zdaleka a ani náhodou. Vy nevidíte špiavá gheta, bídu, bezdomovce a žebráky, nezaměstnané??? To vše jsou produkty špatného systému, nic jiného to není.
Čína vyhlásila, že pokud nebudou mít 7% růst, považují to za neúspěch a museli by transformovat ekonomickoun politiku. My se díváme jak už roky padáme, neumíme se již ani uživit bez dluhů, a asi to považujeme za normální. Kalousek a Nečas své prachy dostali tak proč by se něco měnilo
28. 07. 2013 | 07:44

daniel napsal(a):

Targusi. vy nevidíte potžřebnou práci.? Vy nevidíte rozdíl mezi čistým městem v Bavorsku Rakousku a třeba Chánovem, Ostravou Nádražní ulicí ( uprostřed velkoměsta), Ústí matiční a mnoha dalšími?
A jakou potřebujete ideu? Bohatství u nás může vzniknout jen prací. Stát musí udělat podmínky aby se pracovat dalo a vyplatilo, aby odměnoval slušné a pracovité, a nikoliv kriminálníky a parazity jako nyní.
Kdo nepracuje ať nejí.
A smutné je že asi jediný kdo to chápe jsou komunisté
28. 07. 2013 | 08:10

MaB napsal(a):

Pavel a daniel
Je pravda, že práce na zvelebení prostředí je u nás potenciálně dost a dost.
Teď je ještě otázka, kdo tu práci zaplatí.
Platem, za který se dá normálně žít, a ne dávkami.
28. 07. 2013 | 08:16

LF napsal(a):

Neadekvátní rozdělení daňové zátěže.

To je pravda, polovina populace neplatí skoro nic. Zdaleka nezaplatí náklady, které stojí provoz státu "pro ně" a proto se vůbec nebrání tomu, aby stát své výdaje stále zvyšoval.

Tohle je jedna z příčin krize - lidé mohou nepracovat (a nebo neproduktivně pracovat - státem dotovaní kontroloři, úřady, umělci a okecávací vědy...), aniž by měli hlad; prostředky na jejich existenci se berou od těch schopnějších.

Kdyby si každý jeden občan musel z vlastní šrajtofle vytáhnout tu část peněz, kterou "za něj" stát utratí či promrhá, to by se politici a kecálkové divili, jak silný tlak je na malý a levný stát.
28. 07. 2013 | 08:23

daniel napsal(a):

MaBe, vy jste vůbec nepochopil úlohu peněz. Vy si fakt myslíte že padají z nebe?? Asi výsledek dnešního školství, vám fakt uplně vymydlili mozek.
Hodnoty vznikají prací. Peníze jsou jen papírky, oběživo, které slouží k tomu abyste plody své práce mohl směnit za plody práce ostatních rychle a bez problémů. Množství peněz by mělo být ve vztahu k množství statků na trhu.
Ale to je vše. Jestli se ve státě pracuje a stát prosperuje, nebo se krade a parazituje, závisí na tom jaká pravidla nastaví vládnoucí. A bohužel, za komunistů se pracovalo a stát prosperoval ( možná pomaleji než třeba Německo, ale pořád vzkvétal ), po r 89 jsme nastavili morální a politická pravidla tak že se tu krade, podvádí a parazituje. A výsledek je snad jasný
28. 07. 2013 | 08:28

MaB napsal(a):

LF
...a o tom,kdo je produktivní, rozhodujete vy.
28. 07. 2013 | 08:31

MaB napsal(a):

daniel

"Hodnoty vznikají prací."
Opravím vás, hodnoty vznikají i prací. Kdyby vám někdo odebral přísun vzduchu, zjistil byste, jakou hodnotou pro vás vzduch je, ačkoliv prací nevzniká.

Dobře, jakým ekonomickým modelem byste chtěl zajistit, aby práce jedněch byla směněna například za práci při zvelebení veřejných prostor - chodníků, zeleně, veřejných budov, atd. Daně na to, zdá se nestačí. Jak byste ty lidi, co to budou zvelebovat, platil?

A, mimochodem, za bolševika vypadalo veřejné prostředí ještě hůř, než vypadá dnes. Dobře si na to pamatuju.
28. 07. 2013 | 08:36

Jana Pechová napsal(a):

Nenažraná civilizace se na přelomu století shlédla v životě na dluh a nyní stojí před tím, že by ho měla vracet.
Nechce se, protože rozmařilost šla leckde dost přes čáru a dnes požadovaná náprava situace nemůže být jiná než bolavá.
A do toho vyvstávají otázky dluhů na životním prostředí, které pácháme mnohem déle a je třeba vydatně otočit pomyslným kolem.
Rozumní politikové jsou si toho vědomi, ale narážejí na nerozumné, kterých je mnohem víc, a kteří si nechtějí obrátit voliče proti sobě. Tak vymýšlejí nejrůznější obezličky po způsobu jak si další půjčkou pomoci z již existujícího dluhu.
Na zdravý rozum voličů se čekat nedá, věrohodní politikové s odvahou a vizí zatím chybějí.
Chováme se jako zpovykané děcko, kterému rodič přikáže uklidit si v pokojíčku - jinak nedostane najíst a nesmí ven. Děcko chvíli trucuje, pak hledá, jak příkaz obejít - a mohou nastat dvě situace. Buď to dospělý neustojí a povolí, úklid se odsune a dítě se naučí, že povinnostem se dá vyhnout. Anebo je rodič moudrý a důsledný a jediná lekce stačí, aby potomek zkulturněl.
28. 07. 2013 | 08:45

Yosif K napsal(a):

Krize, který vypukla v roce 2008, zasáhla celý svět a dosud nebyla zcela zažehnána. Zůstává vděčným tématem ekonomického tisku a navzdory všem opatřením přetrvávají obavy, že stále nejsme zdaleka z nejhoršího venku.
KONEC CITATU.

Krize byly jsou a budou. Jsou to nezbytně korekce kursu výše investic do těch kterých oborů, jelikož je nemožné předvídat hospodářský a technologický vývoj na 100% přesně.

Větší hloubka krize z roku 2008 byla způsobena tím, že FED rozehnal dotcom krizi z roku 2000 a pak krizi hrozící po 9-11-2001 přívalem nových peněz. Tím se narušil přirozený 3-4letý hospodářský cyklus. Po 8 letech růstu přišla korekce větší než obvyklá.

Poučení je jedno:
Snaha o svět bez krizí vede k tomu, že krize je pouze odložena, čím déle je odložena, tím je pak korekce zcela nezbytně delší.

Odstraanit krize by bylo možné pouze 100% přesným plánováním technologického vývoje, to samozřejmě není možné. Politici kteří slibují život bez krizí (v česku zejména socalisté a komunisté) jsou lžiproroci a ve skutečnosti nadělají více škody než užitku.

V USA byla krize rozháněna za strany FEDu pomocí nadměrného navyšování peněžní zásoby.
Nyní FED používá ten stejný postup, nadměrné navyšování peněžní zásoby. Hloubka budoucí krize záleží na tom, zda a kdy se podaří růst peněžní zásoby zastavit, doufejme že se to podaří zavčas.
28. 07. 2013 | 08:53

Američné po krizi napsal(a):

nemají rádi bankéře a hlavně well street. Dokonce i naše media v předvolební prezidentské kampani napsala , že by bylo v Usa nepředstavitelné, aby jedno z chapadel globální mafie Goldman Sachs , V.Dlouhý, kandidoval na úřad. To že jsou bankéřská špička židé snad není rasismus.
28. 07. 2013 | 08:56

Yosif K napsal(a):

Pavel napsal(a):

Targusi 7,17 Proboha, vy nikde nevidíte potřebnou práci??? Já ano, za všech režimů, kdekoliv a kdykoliv. Naše silnice, města a vesnice, chodníky, čistota mají k dokonalosti daleko, jako v Kuvajtu nebo alespoň Bavorsku to tedy u nás nevypadá, ani zdaleka a ani náhodou. Vy nevidíte špiavá gheta, bídu, bezdomovce a žebráky, nezaměstnané??? To vše jsou produkty špatného systému, nic jiného to není.
Čína vyhlásila, že pokud nebudou mít 7% růst, považují to za neúspěch a museli by transformovat ekonomickoun politiku. My se díváme jak už roky padáme, neumíme se již ani uživit bez dluhů, a asi to považujeme za normální. Kalousek a Nečas své prachy dostali tak proč by se něco měnilo

28. 07. 2013 | 07:44
a) i čína je zadlužena a to hodně, i čína přeinvestovala do realit a to hodně.

Čína má spoluúčast pacientů v rozmezí 30-60% v lepších nemocnicích větší, v horších nižší. Míra spoluúčasti pacientů je asi 4krát vyšší než v česku. Dále činané nemají penze kromě státního aparátu.

Pokud odbouráte penze a a zvýšíte spoluúčast v nemocnicích tak jako v číně, stát ušetří ohromné množství peněz (penze v česku jsou cca 40 miliard ročně) a stát bude moci při stejných daních stavět několikanásovbně více dálnic a železnic.

Nějak ale pochybuji že by tento čínský systém zde zavedli sosálisté. Nelíbilo by se to jejich voličům.

Asi by to byllo průchodnější při systemu totalitních voleb jako v číně, lidé by pak neměli penze ale měli by rychlejší růst HDP a ve volbách by si jednoduše nemohli vybrat.
28. 07. 2013 | 09:04

LF napsal(a):

MaB:

O tom, kdo je produktivní, rozhoduje zákazník. Nikdo jiný. Jestli někdo platí za Škodovky takové peníze, že může mít šéf VW několikamilionový plat, budiž, to je v pořádku.
Ale politiky, úředníky, okecávače a multikulturalisty neplatíme dobrovolně, ale nuceně; nedá se tudíž poznat, zda má nějaký zákazník zájem.

A já o tom velmi, velmi pochybuji.
28. 07. 2013 | 09:10

Yosif K napsal(a):

Sorry penze v česku jsou cca 400 miliard ročně, pokud by byl v česku zaveden čínský "penzijní systém" de facto absence penzí, bylo by možno každý rok postavit 1200 kilometrů dálnic.

Čínská cesta zvýšení počtu budovaných dálnic by byla teedy nesmírně efektivní, každý rok by se postavilo cca stejně dálnic kolik jich už v česku je nyní za 40 let jejich budování.

O většinu důchodců by se přitom stejně jako v číně prostě musely postarat jejich děti.

Tohle je hlavní rozdíl číny a evropy. V číně není hospodářský pokrok bržděn vyplácením starobních penzí.
28. 07. 2013 | 09:12

kelt napsal(a):

Profesor ekonomie V.Klaus prohlásil,že krize je jako chřipka-přichází a odchází.
Svět začala obcházet od roku 2008 a odešla v roce 2010.Mimo zemí BRISC-tento faktor zatím nikdo neanalyzoval.
Do ČR přišla 2009/MF Kalousek 2008-krize se nám vyhne,jenom budeme bohatnout pomaleji-měl bezpochyb na mysli vedení ODSTOP a napojené mafiánské struktury/schodek SR se vyšplhal na cca 200 mld.Kč.
Na rozdíl od blízkého i vzdálenějšího okolí česká chřipka zmutovala do chronického zápalu plic a krizi máme dodnes,tři roky poté,co se ekonomika okolních zemí vrátila k růstu.
Na této skutečnosti lze dokladovat zásadní vliv řízení státu na stav ekonomiky.
Krizi léčil Kalousek s Nečasem,který z ekonomie pochopil jenom co to je AAA+ ratingových agentur/to měly i Lehmam Brothers jeden večer před tím v roce 2008,než ráno zavřely krám./
Kalousek léčil krizi jako kdysi v jednom starém vtipu "sedláci"jednoho JZD,kteří odnaučovali krávy žrát.
Kalousek došel k názoru/zda střízlivý,či ožralý,těžko soudit/,že nejlepší lék na krizi je snížení vnitřní poptávky a zvýšení nepřímých daní.
Dopady této léčby bude příští vláda/ne tedy babkydemokratky/napravovat minimálně dva roky.
28. 07. 2013 | 09:14

Občan napsal(a):

Pavle (7:44),
a KDO a JAK ty zvelebovací práce zaplatí?

Práce je mraky, to máte pravdu. Chybí personál v domovech důchodců, ústavech všeho druhu, chybí asistenti ve školách, chybí zametači bobků, sekači trávy a okrašlovači, chybí údajně i řemeslníci. Jenže "ono se" nechce za práci platit. Leč „Ni kuře zadarmo nehrabe, pane Čupero.“...

A těm, co ještě něco vyrábějí, stále víc chybí zákazníci, protože "se stalo", že čím dál víc lidí má stále méně peněz.
28. 07. 2013 | 09:15

daniel napsal(a):

Yosife, až tak vám vymyli mozek že si myslíte že hospodářský pokrok se u nás zastavil kvůli důchodcům??
Jestli se tohle učí ve školách, jsme definitivně v pr....
28. 07. 2013 | 09:17

MaB napsal(a):

LF
To je mi moc líto, že vás tady někdo násilím drží, abyste musel platit "politiky, úředníky, okecávače a multikulturalisty". Jinak nepochybuju, že byste jako svobodný člověk, který s takovou praxí nesouhlasí, odešel někam, kde tyto odporné zjevy nebudete muset platit. Každý, kdo v této zemi dobrovolně setrvává, souhlasí s touto praxí, kterou ostatně může změnit prostřednictví demokratických voleb.
28. 07. 2013 | 09:20

kelt napsal(a):

Yosif K.,
Já bych navrhoval v zájmu vyššího podílu na rozdělování ND ve prospěch vedení a grémií ODSTOPLIDEM a napojených mafiánských struktur povinné návštěvy zachovalých koncentračních táborů pro všechny důchodce s prohlídkou sprch a to týden po nabytí nároku na starobní,či invalidní důchod.
Nějaký cyklon B by se ještě našel a bylo by po problémech,že ?
28. 07. 2013 | 09:22

Vícha napsal(a):

Petráku, proč kolaps bez příčiny.? My přece všichni víme co se stalo. Postupně se pod pláštíkem "svobody a demokracie" státní aparát rozrostl do takové míry, že už skoro nikdo netvoří užitečné hodnoty, kvůli byrokracii a daňové zátěži a přebujelým svobodám je pro jednotlivce nevýhodné pracovat a pro zaměstnavatele složité a nevýhodné zaměstnávat lidi.
A platíme lidi za to že parazitují, nepracují, vybydlují domy a jsou nepřizpůsobiví, mají děti neznámo s kým. Slušné a pracovité trestáme a pronásledujeme.
28. 07. 2013 | 09:35

marxík napsal(a):

Autor správně odhadl, že krize jsou integrální součástí kap. systému. Udělal to tak šikovně, že ho zatím nikdo neoznačil za rudého bolševika (dokonce ani Yosífek).
Kdyby mu nechyběla schopnost abstrakce, měl by rázem vysvětlení, proč tomu tak je a musí být. Viz zakázané Marxovo učení o nadhodnotě a jejích zlomyslnostech.
Je taky docela možné, že mu abstrakní uvažování nechybí, jenom má strach, že bude obviněn z trestného činu propagace hnutí směřující k potlačení práv a svobod.
Do hlavy autorovi nevidím, a tak jenom nahlas přemítám.
28. 07. 2013 | 09:43

Pavel A napsal(a):

Daniel napsal :
A bohužel, za komunistů se pracovalo a stát prosperoval ( možná pomaleji než třeba Německo, ale pořád vzkvétal
Poslyšte Danieli, nemám problém diskutovat o plusech a minusech různých režimů, v reálném socialismu jsem prožil vetší část života.

Ale nechápu jak můžete zcela vážně napsat, že za socialismu stát prosperoval a vzkvétal.
Hesla : "Kdo nekrade šidí rodinu", Z cizího krev neteče" "Lidé předstírají, že pracují a stát předstírá, že je platí"
To vše pochází z dob socialismu
28. 07. 2013 | 10:00

Xaver napsal(a):

Pravdu má Pavel - ve všem.
Na otázku, kdo zaplatí zvelebovací práce, lze uvést příklad.
Např. státní lesy mohou zaplatit různé reklamy, příručky o etice
a podobné ptákoviny nebo údržbu lesa.
Je to jen na řediteli a ministrech zemědělství a financí.
Příčina ekonomické krize je v ekonomech. Zvolili špatně veličiny, ke kterým má podle nich ekonomická činnost lidí směřovat.
28. 07. 2013 | 10:03

Fialenka napsal(a):

O této finanční krizi, která připravila miliony lidí o jejich úspory, práci i bydlení, jsem viděla velmi zajímavý film. Natočil ho Charles Ferguson v roce 2010 a je k shlédnutí tady. Je tu i text celého filmu:
http://dokumentarni.tv/penize-ekonomika/financni-krize-inside-job
28. 07. 2013 | 10:07

SuP napsal(a):

Yosif-K -
Problém je, že jakmile stát někde něco ušetří, neinvestuje to do ničeho, co je potřeba udělat. Jen to prožere ústy svých zaměstnanců, protože ihned získá pocit, že ty "ušetřené" peníze vydělal, tak jim přidá na honoráři.
28. 07. 2013 | 10:25

Madison napsal(a):

Yosif K tady neustále jedním dechem hovoří o socialistech a komunistech ty svoje bláboly a hned ovšem taky dodává, že v USA centrální banka tiskne nekryté dolary a vyvolává další budoucí krizi, prozatím skrytou. Tohoto vědátora by si američané měli konečně všimnout a vzít do svého poradního orgánu. Možná tam také mají svůj NERV.
28. 07. 2013 | 10:29

SuP napsal(a):

Občan -
Není tak obtížné spočítat, zda peníze, které se vyberou od "kazitelů" společného stačí na nápravu jejich kažení. Pokud stát od pejskařů vybere 3x tolik, než kolik je potřeba na uklizení jejich hoven, někde je chyba, protože nic jiného z těch peněz pro pejskaře stát nezajišťuje. A tak lze pokračovat i u ostatních "veřejných služeb". Třeba rozbíječi silnic - platí dálniční známku, mýto, silniční daň, spotřební daň z PHM. A kde je efekt z těch peněz?
Ona totiž státní správa, stejně jako jiné neziskové a dobročinné organizace vůbec nezná pojem rentabilita a soběstačnost, vyrovnané hospodaření natož ziskovost.
Tak to jen například ....
28. 07. 2013 | 10:35

LF napsal(a):

MaB:
Jenže v demokratických volbách hlasuje i ta část lidí, která žádné daně reálně neplatí (nebo neplatí adekvátní daně úměrně tomu, co na ně stát vynaloží).

Tihle lidé naopak státní výdaje chtějí, protože z nich profitují. Je jich mnoho - polovina obyvatel od mediánu příjmů dolů + část státních zaměstnanců s vyššími než mediánovými příjmy + protfitující ze státní korupce (často i velmi bohatí). Tudíž demokraticky stav změnit nelze a v okolních zemích je situace obdobná, někde mírně lepší, někde mírně horší.

Situace nemá demokratické řešení; proto se taky krize bude kolísavě prohlubovat, až jednou přijde někdo na spásnou (a starou) myšlenku, že rozhoduje ten, kdo platí, nikoliv ten, kdo je placen.
Pak bude líp, ale bude to trvat ještě několik (mnoho) desítek let.
28. 07. 2013 | 10:37

Daniel napsal(a):

Pavle A- ani nevíte jak rád bych zažil stav, kdy bych se měl o 24 let ekonomického rozvoje lépe než za komunistů, a mohl se na ně vyprdnout.
ŠTVALI MNĚ V MNOHÉM, ALE PŘEVZALI ZEMI ZBÍDAČENOU A ZNIČENOU VÁLKOU. po jejich 24 letech jsme byli uznávané průmyslová země se světově proslulými značkami, potravinově soběstačná, sociálně na špici Evropy. Celá léta až po r 89 se zlepšovalo sociálno- nejdříve se chodilo do práce i v sobotu, a potom stále kratší pracovní doba, delší dovolené, lepší podmínky sociální vybavení, nároky na vyšší a dřívější důchody, lékařskou péči , lázně , dovolené.
Když jsem se po 5, nebo 10 letech po vystudování ohlížel, zjistil jsem že mladí kteří končili školu 5,10 let po mně to mají o hodně lepší- více bytů, dovolených, lázní, vyšší platy a žvotní úroveň. Záviděl jsem Nepřetržité stoupání úrovně až po r 89.
.
Dnes- sociální vymoženosti padají jedna po druhé- ruší se školy, nemocnice, pohotovosti ( na Moravě od minulého týdne nejezdí s pohotovostí lékař- nejsou peníze), požárníci, na bydlení se dnes zadlužujete na miliony Kč, lázně nedosažitelné, důchod dříve ženy v 54-56, chlapi v 57-60 a stačil na spokojené živobytí, dnes směřuje k věku 75 let a už dnes nestačí ani na nájemné. Nikdy jsme neměli žebráky, gheta, exekuce, bezdomovce, nezaměstnané, tak šílenou kriminalitu.
Neumíme se uživit, jen vršíme šílené nesplatitelné dluhy.
A vy mně chcete vyprávět že nebyly banány,a primitivové u piva vykřikovali! kdo nekrade okrádá rodinu"?
28. 07. 2013 | 10:39

marxík napsal(a):

Demokratky a demokraté (vesměs svobodní)! Možná jste si všimli, že moje agitace ve prospěch ksčm jsou vlažnější než dříve. Je to dáno obavou, aby tato strana s historickou úlohou nedejbože nevyhrála následující volby. Ve svobodné zemi by jí totiž stihl nepochybně stejný osud jako Mursího a jeho nežádoucí bratrstvo. Doba zkrátka ještě neuzrála na takovéto zásadní změny, ale Číňan a Rus na tom intenzivně pracují.
Brzy bude volná cesta.
28. 07. 2013 | 10:56

svatý Václave... napsal(a):

Milan Petrák: "Ekonomický kolaps bez příčiny". NEXISTUJE. Přečtěte si "Kapitál". Dnes to už není zakázaná četba.
28. 07. 2013 | 11:11

LF napsal(a):

Daniel:
Asi jsem žil v jiné zemi. Mí rodiče čekali 15 let na byt; a aby nečekali marně, odešli do menšího města a do panelového bytu. Jejich práce (poměrně velmi kvalifikovaná) nestačila na to, abychom mohli jet na dovolenou do zahraničí každý rok. Nedostatek ovoce, příšernou elektroniku, kdy jsem záviděl spolužákům, kteří měli rodiče cestující na západ, veterinární lékařskou péči (moderní léky jen pro elitu, věkově omezené metody, úplatky za "švýcarské" léky) jsem zažil už i já...

Dnes se mám významně lépe a moje práce je již adekvátněji zaplacená. Pravda, v sobotu pracuju pořád, aspoň obtýden.
28. 07. 2013 | 11:13

kelt napsal(a):

SuPe,10,25,

svatá pravda.Sice exvláda nic neušetřila,neb zadluženost státu roste rok od roku nezadržitelně dál,ale při odchodu dala věrným služebníkům na odměnách cca 250 milionů Kč.
V etapě,kdy z invalidů bez nohou jedním škrtem pera udělala práce schopné všeho druhu je to bezesporu revoluční počin-duch Drábka vládl dále.
To v kontextu toho,že Randák je souzen za pošpinění pověsti milenky expremiéra tím,že údajně zveřejnil ten její 270 tisícový plat,za to,že dřela ve dne v noci jako kůň, celé té záležitosti dává velice pikantní příchuť.
Sledování těchto nuancí v duchu aplikace vlády trhu bez přívlastků musí být zpoza hranic ČR velice zábavné-ne tak pro ty,kteří "hákují"za podprůměrné mzdy/66% populace/a obracejí každou korunu.
28. 07. 2013 | 11:14

yosif napsal(a):

daniel napsal(a):
Yosife, až tak vám vymyli mozek že si myslíte že hospodářský pokrok se u nás zastavil kvůli důchodcům??
Jestli se tohle učí ve školách, jsme definitivně v pr....
28. 07. 2013 | 09:17
Milý pane Danieli, reagoval jsem na bláboly ztumpachovělých pologramotných salonních bloševků kteří se zde zaáz rozčilují že v česku není sociální zabezpečení na nominální úrovni švédska nebo norska nebo kuwaitu, dálniční sit na úrovni SRN a že v česku ZARÁZ není i hospodářský růst jako v Číně to jest stabilně okolo 7% ročně.

Pokud OPRAVDU CHCETE MÍT HOSPODÁŘSKÝ RŮST JAKO V čÍNĚ A tak toho lze dosáhnout brutálním omezením sociálních výdajů.

Toto by mohl pochopit slovy Miloše zemana i naprostý idiot.

Nemůžete ty stejné peníze zaráz rozpustit do penzí a zaráz invetsovat do rozvoje průmyslu a infastruktury. Když dáte 400 miliard Kč ročně do penzí, tak nemůžet za těch stejnech 400 miliard stavět dálnice, půmyslový parky a ultrarzchlý železnice.

Chápete aspion tohle? Pokud to nechápete pak jse ideální volič socalistických paRazitů kteří slibují všemn všechno a bohorovně hlásají že ZDROJE TU JSOU a že STÁTNÍ DLUHY SE SPLÁCET NEMUSÍ A MOHPOU DO NEKONEčNA NARŮSTAT.

Ano zdroje sjou ale v číně a njsou tak úplně zadarmo - kdo nemá peníze na operaci má smůlu. Kdo nemá penzi a děti, má smůlu. Kdo žije ve městě s otrávenou vodou a vyduchem má smůlu.

Salonní bolševici, miloučcí naivní potroublenečci, obdivujte čínský růst....

He? Chápete aspon tohle?
28. 07. 2013 | 11:19

petrák, ekonomický rebel bez příčiny napsal(a):

marxíku?
Nezačínáte s tim nefiltrovanym ležákem nějak moc brzo po ránu?
Třetí? Čtvrtej?
Filip jako muslimskej bratr? Tak leda zdravotní.

A na čem že Rus s Číňanem úsilovně pracují? Centrální komitét číňácké komunistické strany vydal povel snížit průmyslovou výrobu o 10%, včetně zbourání fabrik, jak jsem se včera dočet.
Spousta lidí se vrátí z měst tam, odkud přišli a realitní bublina vydá mocný pšouk.
Nejspíš budou zase stavět ty vesnické pece na železo, jaké jsme měli v Bubenči už 50 let před Kristem, eště tam ani nebyla vesnice.
28. 07. 2013 | 11:24

marxík napsal(a):

LF
To bude asi tím, že vy preferujete předměty, a Daniel jiné hodnoty.
28. 07. 2013 | 11:26

kdo jste, yosife k.? napsal(a):

zaráz je sice slovenské slovo pro zácpu, ale ani tam není spisovné.
28. 07. 2013 | 11:27

dr. sorge napsal(a):

alebo že záraz?
28. 07. 2013 | 11:30

kelt napsal(a):

daniel,
reagovat na Yožina z bažin postrádá jakoukoliv racionalitu.
On je totiž placený pisálek neoliberálních blábolů.
"Chcete mít hospodářský růst jako v Číně-pak nesmíte vyplácet důchody?"To je pro kulturně,sociálně a ekonomický vyspělou Evropu nepřijatelný blábol a možná záměrná provokace.
Obyvatel Evropy má oprávněný požadavek,aby za vykonanou práci dostával mzdu,která mu umožní důstojný život a ti,kteří již nemohou pracovat se nestali bezdomovci a žebráky-tam již Evropa dospěla a není důvod hledat inspiraci v Číně.
To,že v ČR za posledních sedm let roste jenom počet milionářů a miliardářů,nezaměstnanost a státní dluh není vinou ani důchodců,ani zdravotně postižených.
Na vině je dnes již bývalá vláda ekonomicky negramotných ideologů vedená chemickým opilcem,který jako lék na neduhy ekonomiky ordinoval snížení vnitřní poptávky a růst nepřímých daní.
28. 07. 2013 | 11:46

Dalimír napsal(a):

Tahle euroatlantická společnost svou podstatou vytvořila mnoho vyžírků a zbytečných lidí kteří jen otravují životy těm ostatním ,slušným ! Mír si přeje snad kromě amerických jestřábů s pentagonu každý člověk který má rád život ! Ale i zde musí být hranice ! V evropě míru táhne na sedmdesátku a tady je ten problém ! Většina planety je již zahnusena různým povlem který nic dobrého nevymyslí ! Tohle svinstvo se musí čas od času separovat a právě k tomu slouží od nepaměti ty sice nenáviděné ale svému účelu sloužící války ! Evropa by skutečně již potřebovala pořádně vyvětrat ! Na tohle jsou nejlepší kadeti kovaní bolševici ! Jen komunismus je budoucnost ,také již mnoho moudrých hlav k tomuhle poznání dochází ! Velkokapitálu se již pomalu ale jistě vybíjejí baterie ! Nenažhraný kapitalismus a jeho poskoci musí od válu ,jinak nebude ve světě klid ! Lidem a to všem bez rozdílu musí dojít samo že skromnost nade vše ! Tak se naučte i vy kapitalisté skromněji žít ! K čemu jsou někomu miliardy ,do hrobu si je sebou nevezme !
28. 07. 2013 | 11:52

LF napsal(a):

marxik: Třeba svobodu slova, shromažďování, náboženského vyznání? :-)
V otázce nemateriálních hodnot reálsocík krutě prohrává prakticky s čímkoliv.
28. 07. 2013 | 11:53

SuP napsal(a):

Kelt -
Jediné, co je na vašem nářku nové je:"....V etapě,kdy z invalidů bez nohou jedním škrtem pera udělala práce schopné všeho druhu je to bezesporu revoluční počin-duch Drábka vládl dále...."
Zkusme počkat, jak tyhle kroky bolševické vlády vrátí zpátky. Ano? Pak teprve bude možné porovnávat lidumilnost.
28. 07. 2013 | 12:03

Pavel A napsal(a):

Daniel :
a řadě ostatních diskutérů
doporučuji hodnocení Miloše Zemana v ČT v r.1989.
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/exkluzivne-na-ct24/62717-jisty-prognostik-si-dovolil-kritizovat-komunisticke-hospodarstvi/

Jak je vidět z diskusí lidská pamět je velmi selektivní.
28. 07. 2013 | 12:05

SuP napsal(a):

Kelte -
Kdyby vaše levicové argumentace byly aspoň na 30% liberálních argumentací Josifa-K, pak bych chápal vaše úšklebky. Ale zatím na něj v samostatných projevech nemáte.
Ale pomůžu vám. Vím totiž, čím to je. Vašim spřežencům ta nízká úroveň stačí, víc by stejně nepobrali. Skoro bych řekl, že je vás pro ně škoda.
28. 07. 2013 | 12:09

MaB napsal(a):

LF
"polovina obyvatel od mediánu příjmů dolů...daně reálně neplatí" - to mi ukažte, jak svobodný muž, 25 let, s platem 16000 hrubého neplatí daně.
Připomínám, že singles (jednočlenných domácností) je u nás asi 1,5 milionu.
28. 07. 2013 | 12:14

SuP napsal(a):

Kelt -
"....To,že v ČR za posledních sedm let roste jenom počet milionářů a miliardářů,nezaměstnanost a státní dluh není vinou ani důchodců,ani zdravotně postižených...."

Nepřehánějte! počet milionářů a miliardářů roste dlouhodobě v JEDNOTKÁCH kusů a procentuelně dlohodobě stagnuje!
Zato nejvíce roste skupina osob s příjmem mezi 50% až 100% průměrné mzdy a dále skupina důchodců. Máte snad dojem, že těch pár milionářů spotřebuje to, oč přišli všichni zchudlí???
28. 07. 2013 | 12:15

ex-nemo napsal(a):

Čerta starého hledají a ne příčinu krize. Ta je všem jasná, i panu Petrákovi, i Sedláčkovi, Yosifu k a i ještě méně inteligentním.
Nenažranost bank, které se vymanily veškeré kontrole a vytáhly likviditu ze zbožního oběhu, to je ta příčina.
Co je snaha ekonomů, je tu skutečnou příčinu ZAKRÝT.Svést to na stát (jedni tvrdí že zasahoval málo, druzí že moc, ale v každém případě za to může).Druzí na invalidy a důchodce.Třetí na Číňany, čtvrtí na Rusy, pátí na kdoví co jiného, Yosif K. na všechny.
28. 07. 2013 | 12:16

Míla napsal(a):

SuPe
počkal bych do voleb až jak dopadnou projevy těch spřeženců.Předpokládám,že jich bude minimálně a liberální argumentace zvítězí.Jenom si nejsem zcela jist jak zareagují důchodci a ta levicová Dukova lůza.Potom bude ta diskuse mít smysl.
28. 07. 2013 | 12:17

modrý edvard napsal(a):

Pěkný článek a mimořádně dobrá diskuse.
1. autor: krize má mnoho příčin ... jo, určitě.
2. Mueller: "neodpovědnost skutečných vládců." ... určitě. Na jedné straně neodpovědné vlády (jen svým voličům a po volební období), na druhé straně externalizace rizik ze strany bank.
3. Richard Bystricky : "žádná krize není" ...taky si myslím, krize vypadá jinak.
4. Jana Pechová: Jo.
5. Krizi nezpůsobil Kalousek ani Zeman, ba ani Nečas. Jejich vliv na globální politiku je mizivý. Co by za českou "krizi" dali jiní národové s nezaměstnaností okolo 25% /a taky s dvojnásobnými nominálními příjmy/! No to by mě taky zajímalo. Chtěli by mít naši nezaměstnanost a naše příjmy, nebo ne?
28. 07. 2013 | 12:21

kelt napsal(a):

SuPe,
to že roste počet osob s příjmem mezi 50-100% průměrné mzdy byste měl doložit odkazem,jinak je to údaj mírně řečeno nedůvěryhodný.
Nota bene růst počtu milionářů a miliardářů jsem uvedl jen jako dokreslení "úspěchů"minulé vlády.
Že reálné příjmy důchodců klesají"díky"de facto zrušené/omezené na minimum,která nekreje ani inflaci/ valorizaci je nezpochybnitelný fakt.
Jenom malý dodatek-co říkáte na těch 250 milionů odměn věrným služebníkům Nečasovy vlády-je to košer?
28. 07. 2013 | 12:25

kelt napsal(a):

SuPe,
ještě k dalšímu-já věcně argumentuji.
Pokud Vy dáváte placet na neoliberální mozkové poluce Yosifa K.,tak to pouze svědčí o úrovni Vašeho myšlení-o ničem jiném.
28. 07. 2013 | 12:32

Pavel napsal(a):

Ekonomické krize se opakují, neboť se systém dostává v určitou dobu do výrazné nerovnováhy. Tato nerovnováha je způsobena tím, že ekonomii a chod společností ovlivňují LIDÉ a ti často myslí na svůj zisk na prvním místě a je jim jedno,co způsobí jiným .Tomu nelze zabránit a proto se tyto krize stále opakují.
28. 07. 2013 | 12:51

kelt napsal(a):

SuPe,
ještě jenom malá poznámka.
Proč děláte advokáta Yosifovi K.? On je nesvéprávný a není schopen obhájit své názory sám?
28. 07. 2013 | 13:06

LF napsal(a):

MaB & singles s platem mediánu

Máte pozoruhodnou schopnost vnímat vždy jen kus věty. Nepsal jsem "lidé, kteří neplatí daně", ale "lidé, kteří buď neplatí daně vůbec, nebo platí daně nižší než je adekvátní část služeb, které od státu dostanou".
Takový Váš single s platem mediánu sice nějaké daně odvádí, ale vzhledem k rozmařilosti (a i zbytečnosti) státních služeb platí výrazně méně, než je jeho "podíl". Proto netlačí příliš na snižování daní.
28. 07. 2013 | 13:10

Bavor napsal(a):

Pavel A napsal(a) 28. 07. 2013 | 10:00 :
nechápu jak můžete zcela vážně napsat, že za socialismu stát prosperoval a vzkvétal.
Hesla : "Kdo nekrade šidí rodinu", Z cizího krev neteče" "Lidé předstírají, že pracují a stát předstírá, že je platí" To vše pochází z dob socialismu.KONEC CITÁTU. Ano, máte pravdu. Ale říkali to ti, kteří dnes kradou neomezeně a za socialismu nemohli. Slušný člověk to neříkal tehdy a neříká to ani dnes. A ti neslušní dnes v tomto smyslu píší zákony.
28. 07. 2013 | 13:11

Bavor napsal(a):

Pavel napsal(a) 28. 07. 2013 | 12:51 :
Ekonomické krize se opakují, neboť se systém dostává v určitou dobu do výrazné nerovnováhy. Tato nerovnováha je způsobena tím, že ekonomii a chod společností ovlivňují LIDÉ a ti často myslí na svůj zisk na prvním místě a je jim jedno,co způsobí jiným .Tomu nelze zabránit a proto se tyto krize stále opakují. KONEC CITÁTU.
Máš pravdu Pavle. Ale zapomínáš na jednu podstatnou věc: Toto platí POUZE v kapitalismu. Za „totality zákony byly nastaveny tak, že zisk jednotlivce na prvním místě nebyl a nebylo jedno, co to způsobí druhým.
28. 07. 2013 | 13:22

MaB napsal(a):

lF
Představou typického singla, který od státu dostává výrazně více služeb, než státu odvádí na daních (mimochodem, tušíte, že i DPH je daň?) jste mne upřímně rozesmál. Vy se snad domníváte, že veřejné rozpočty žijou z těch několika desítek tisíc opravdu vysokopříjmových plátců. Je zjevné, že vám nečiní problém tvrdit kdejakou blbost.
28. 07. 2013 | 13:33

Dalimír napsal(a):

Všichni by chtěli jen rejžovat miliony a kdyby státní úředníci v Praze uměli čerpat evropské dotace tak by jistojistě byli schopni zruinovat i kasu EU ! Povahy řeznických psů na to mají ! Naučte se vy tupci skromněji žít a hned bude na světě lépe ! Práci čest
28. 07. 2013 | 13:37

David napsal(a):

Příčiny ekonomického kolapsu jsou velmi jednoduché.

Společnost založená na lži, podvodu a krádeži musí zcela zákonitě skončit katastrofou.
28. 07. 2013 | 13:44

pavel v napsal(a):

Prvopříčina ekonomické krize je vždy stejná: ztráta schopnosti splácet dluhy.

Když si nějaký subjekt vypůjčí peníze na jakoukoliv investici, měl by mít zkalkulováno, že z výnosů dluh splatí. Když to nevyjde, je v krizi a nezbývá nic jiného, než utahování opasků (jinak taky "tupé škrty"). Čím větší subjekt si půjčuje, tím větší je při neúspěchu rozsah krize. To je případ gigantických firem, které takto mohou rozvrátit hospodářství celého státu. Ten je pak nucen takové firmy sanovat z daní a půjček (too big to fall), aby zabránil bankrotu. Bankrot je však ozdravný proces. Když se pomocí státní sanace odloží, přijde později s mnohem větší silou (jak výše poznamenal Yosif).

Proč dochází k neuváženému investování, jehož výsledkem jsou místo výnosů ztráty? Je to zapříčiněno způsobem řízení velkých firem, kde ve vedení jsou lidé plnící funkci správců a kterým při chybné investici nehrozí ztráta vlastního majetku. Úplně nejhoršími správci jsou pak vlády států, které při svém rozhodování o zadlužování nenesou sebemenší riziko.

Jedinou cestou z velkých krizí, je zmenšování firem a zákaz zvyšování státního dluhu (Slovensko již finanční ústavu má).
28. 07. 2013 | 13:59

pavel v napsal(a):

Bill Clinton měl opravdu lví podíl na vzniku hypoteční krize v USA. Kdo si o tom chce přečíst více, nechť si najde: http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/milan-zeleny.php?itemid=5788
28. 07. 2013 | 14:11

Kanalnik napsal(a):

pokud budou mit jiste instituce patent na tisknuti penez z niceho, pak se obavam, ze se krizim skutecne nevyhneme
28. 07. 2013 | 14:47

LF napsal(a):

MaB: Nikoli z desítek tisíc vysokopříjmových plátců, ale z daní, které ve většině zaplatí firmy, lidé s příjmem nad mediánem (to je polovina, prosím) a ještě spíše nad průměrem (cca 1/3). DPH se rozloží v témže poměru jako DPFO u zmíněných lidí. Zkuste si to někdy spočítat.
Mediánová mzda (dnes 20k hrubého) znamená odvod 1965 Kč na daních v případě bezdětného, 848 Kč v případě 1 dítěte. O dvou dětech raději nemluvím.
Naproti tomu člověk s příjmem řekněme 80k hrubého odvádí 14010 Kč je-li bezdětný a 12893 Kč, má-li jedno dítě.

A hergotsakra, je normální, že otec dítěte z druhého příkladu odvádí daň 15x (PATNÁCTKRÁT) vyšší, než první otec? Při 4x vyšším platu.
Tohle není ani rovná daň, ani spravedlnost. Tohle je bohapusté vydírání.
28. 07. 2013 | 15:02

Koutecký napsal(a):

Yosif K napsal(a):
Sorry penze v česku jsou cca 400 miliard ročně, pokud by byl v česku zaveden čínský "penzijní systém" de facto absence penzí, bylo by možno každý rok postavit 1200 kilometrů dálnic.
Sorry, ale stát na starobní penze např. v roce 2011 vydal 296,3 miliard Kč. Na pojistném, které platí povinně každý zaměstnanec a zaměstnavatel, vybral 326,1 miliard Kč, tedy vznikl přebytek 29,8 miliard. Pokud by jste chtěl zrušit penze, musel byste zrušit i výběr toho pojistného a nula od nuly by pošla.
28. 07. 2013 | 15:27

Ben napsal(a):

Příliš "malý a nefunkční"stát,který ná za úkol pouze vyvádět veřejné prostředky do kapes oligarchů,jinak neplní řádně žádnou státní fci(viz neoliberální teorie) např.TOP09,ODS a další zlodějské strany.Stát,jako slabý útvar nedokáže odolávat různým spekulantům a finanční oligarchii(viz různé ratingové agentury,jejichž původ a jejich vazby jsou dobře utajeny).Jinak platí další obecně známé věci,jako např.existence "daňových rájů",kde mají svoje účty i významní světoví politici,bankéři a další "svoloč",záměrné nepotírání korupce(protikorupčními vládami-ODS Nečas)atd.atd.atd.
28. 07. 2013 | 15:37

SuP napsal(a):

Bene -
Danění vysokých příjmů v daňových rájích je jen sdělení plátců daně, že daňové požadavky státu jsou zlodějské.
28. 07. 2013 | 16:22

Občan napsal(a):

LF,

daň se nevypočítává z hrubé, ale ze superhrubé mzdy. Od toho odečtete paušální rovnou slevu 2070 a rovnou slevu na případné dítě nebo děti. Co zbude, z toho je vypočítána daň 15% a odvody.

Z nižšího a nízkého platu prostě není CO odečítat a není tam toho ani moc k danění.

V takovém superliberálním kupříkladu Singapuru se z mediánu vůbec neplatí daň, poplatník s průměrem zaplatí z příjmu kolem 3% a poplatník se 4násobkem mediánu zaplatí na daních kolem 10% z příjmu. Opravdu bohatí platí daně mezi 17-20%.
PLUS cca 30% příjmu na socko a zdravko.
28. 07. 2013 | 16:24

SuP napsal(a):

Bene -
Danění vysokých příjmů v daňových rájích je jen sdělení plátců daně, že daňové požadavky státu jsou zlodějské.

Kelt -
"....to že roste počet osob s příjmem mezi 50-100% průměrné mzdy byste měl doložit odkazem,jinak je to údaj mírně řečeno nedůvěryhodný....."
Kdo tady už 4 roky tvrdí, že nízkopříjmoví stále chudnou? To tady pořád tvrdíte vy, tak proč bych to měl dokládat já???
28. 07. 2013 | 16:30

LF napsal(a):

Občan: Algoritmus výpočtu (byť jej uvádíte správně) není podstatný; rozhodující v odpovědi MaB je, že většinu peněz pro svůj provoz stát vybere od střední a vyšší třídy.
Protože střední a vyšší třídy dohromady je sotva třetina populace, více než polovičnímu výběru peněz odpovídá menšinové zastoupení.

PROTO většinový volič nepléduje proti vysokým daním, neboť se ho příliš netýkají. Zhruba polovina polupace žije na něčí úkor a logicky nechce odstranit systém, v němž tak žít může.

Řešení vzniklé stiuace zbytnělého (a z velké části zbytečného) státu, který dusí produktivní, tak leží mimo možnosti demokracie. Proto taky nevidím pro sebe za rozumné pouštět se do politiky (bylo by to stejně efektivní, jako psát do tého diskuse).
Vyloženě si nestěžuji, jen konstatuji.
28. 07. 2013 | 16:38

dd napsal(a):

Hlavním důvodem je odtržení peněz od výroby. Nikdo příčetný by nevydával namíchanou
čokoládu s h.vnem za obzvlášť chutnou mléčnou čkokoládu/tedy kromě "ekonomů" a "bankéřů"/.
28. 07. 2013 | 16:45

SuP napsal(a):

Kelt -
Nedělám Yosifovi advokáta. Svoje názory nepotřebuje obhajovat, protože vy ty svoje taky neobhajujete.
Mimochodem. Obhajovat byste měli vy - levičáci (všimněte si, že nepíšu vy - levouni), protože vy chcete pořád něco měnit.
;-)
28. 07. 2013 | 16:51

Petr Havelka napsal(a):

Pane Petráku,

nic není bez příčiny. Finanční sektor vytváří složité systémy nebo třeba produkty (už tomu stěží rozumějí sami a možná i to ne) a za nimi se pachtí snaha o nějakou rozumnou regulaci.

Zrovna dnešní debaty o růstu nerůstu HDP. O špatných odhadech se mluví a píše jedině když jde HDP do záporných čísel. Ještě se nikdy nikdo pořádně nedivil, když bylo HDP odhadováno do nějakého růstu a nakonec onen "růst" byl výrazně vyšší. Vždycky zavládla vlna uspokojení a plácání po ramenou, jak to "šlape" nadmíru výtečně. Přitom i takovéto zprávy jsou "bublinově" alarmující.

Doufám, že jsou pryč ty časy, kdy se tvrdilo neregulovat a ono se to nějak "samo".

Regulace na trhu prostě být musí a to ve srovnatelném "levelu" v jakém roste složitost finančních trhů.
28. 07. 2013 | 16:56

M.Š. napsal(a):

Bez komentáře.....cituji.
"Yosif K napsal(a):
Sorry penze v česku jsou cca 400 miliard ročně, pokud by byl v česku zaveden čínský "penzijní systém" de facto absence penzí, bylo by možno každý rok postavit 1200 kilometrů dálnic.
Čínská cesta zvýšení počtu budovaných dálnic by byla teedy nesmírně efektivní, každý rok by se postavilo cca stejně dálnic kolik jich už v česku je nyní za 40 let jejich budování.
O většinu důchodců by se přitom stejně jako v číně prostě musely postarat jejich děti.
Tohle je hlavní rozdíl číny a evropy. V číně není hospodářský pokrok bržděn vyplácením starobních penzí."
Takovými myšlenkami je schopen operovat jen přiblblý český a morácký taky "pravič ák".Dá se říci,že myšlení pana Josifa je stejné jako myšlení velkého Josifa,tedy jistého džugašviliho,no a myšlení souha hitlera také zapadá do podobného scénáře.
Jak bude postupovat "krize" bude přibývat Josifů a demokracie spadne na hubu,což se v dějinách lidstva stalo mnohokrát.
Kontrolní otázka souzi,co by se s takovým množstvím dálnic dělalo(ostatně se podívejme na okresky,které jsou v horším stavu jako za bolševika).Souh Josif také zapomíná,že si na důchody ovčané odváděli po celý život nemalé částky,které nějací hajzlíci rozkradli a nebo nebyli schopni odvedené peníze zhodnotit!!!což je také zajímavé.
28. 07. 2013 | 17:09

LF napsal(a):

Ještě jednou se zamíchám.

Petr Havelka: "vytváří složité ... produkty a za nimi se pachtí snaha o nějakou rozumnou regulaci"
Problém složitých produktů je úplně někde jinde; v bájných představách lidí, že je chytré dát vlastní úspory někomu, koho neznám ve víře, že mi je zhodnotí. I kdyby nakrásně nebyl grázl, může být prostě neúspěšný a u cizího člověka nedohlédnu na jeho kroky.
Regulace (byť skutečně může pár grázlů dopadnout) v konečném důsledku působí kontraproduktivně; zvyšuje iluze občanů o bezpečenosti finančních institucí a tedy i jejich ochotu dát peníze "OberHochBance z Ňjů Jorku" místo toho, aby investovali do "autoservisu svého souseda". Jaké kolaterální škody v ekonomice státu, obsahujícího více investování chtivých občanů než naleštěných bankovních institucí, tento přístup působí, snad dohlédnete.

M.Š: "si na důchody ovčané odváděli po celý život nemalé částky,které nějací hajzlíci rozkradli"
Průběžný důchodový systém je založen na principu, že ty samé peníze, které se v určitém roce vyberou, se v témže roce rozdělí stávajícím důchodcům. Nikde nic nezbývá. Výjimku tvořily první porevoluční roky, kdy malou (!) část politická scéna využila k maskování důsledků svých ekonomických chyb (Klaus), druhou výjimku roky nedávné, kdy byl důchodový systém dotován.

S lidmi, kteří si neuvědomují tyto naprosté základy, kterých si byla vědoma můj dědeček, takto vyučený hospodský, nevybudujete ani tábor cikánskej, natož socialistickej, jak praví klasik. Natož aby byla nějaká zvláštní trefa je nechat volit v demokracii.
28. 07. 2013 | 17:24

zemedelec napsal(a):

Pro LF.
Asi jste nepochopil,jak to myslí Yosif,vybrat na důchody,ale nevyplácet a použít to na stavbu dálnic.
Jistě můžete tvrdit,že střední třída a víš,zaplatí na daních více i když nevím jestli je to stat.úřadem doloženo.Na to lze odpovědět,všem stejně a platili by daně také stejně.
28. 07. 2013 | 17:43

queribus napsal(a):

Jen dvě (nesouhlasné) poznámky k M.Š.:
a)Přes veškerou (jen z malé části oprávněnou) kritiku jsou české "okresky" v průměru v daleko LEPŠÍM stavu, než "za bolševika".
b)Na SVÉ důchody si ob/včané v průběžném důchodovém režimu nenaspořili vůbec NIC. Ze svých mezd/platů toliko přispívali na důchody lidem žijícími o 1-2 generace před nimi. Jen malá část současných důchodců si na své (ne zas tak malé) důchody vydělala ze svých příjmů získaných během své aktivní pracovní činnosti (přirozeně i se započtením inflace). Stačí umět trochu počítat...., kterážto schopnost všem kritikům "nízkých důchodů" evidentně chybí....
A ještě: kritizovat kohokoliv za nízké zhodnocení úspor je snadné. Obtížnější je (přes vlastní investiční činnost) jít opačnou cestou..............
28. 07. 2013 | 17:50

Irena napsal(a):

Proc brat lidem duchody, na ktere pracovali a na druhe strane davat cirkvi 100 Miliard Kc a pozemky k tomu? Jeste nikdo naprisel na to, ze to jsou penize statu a tim vseho ceskeho lidu, ne cirkve, ne slechty, ktera se cela staleti obohacovala na ukor poddanych? Uz jste zapomneli, za co bojoval a by cirkvi zavrazden Jan Hus? Urcite ne za chamtivou cirkev nebo schlechtice. Proc se proti tomu lide nezvednou? Modleni pri nouzi nepomuze a bohaci take ne, ti se budou snazit jeste vice obohatit i v letech krize.
28. 07. 2013 | 17:55

Petr Havelka napsal(a):

Pane queribusi,
Píšete:

a)Přes veškerou (jen z malé části oprávněnou) kritiku jsou české "okresky" v průměru v daleko LEPŠÍM stavu, než "za bolševika".

No to je možné jedině v průměru :)

Přijeďte k nám na Drahanskou vrchovinu, povozím Vás po "zapadlých vlastencích". Jako děcko si pamatuje silnice "v průměru" v lepším stavu.

Teď se "v průměru" některé silnice jsou pěkné a ty vystrkovky třetí třídy co byly ve špatném stavu za bolševika jsou v současností ve strašném stavu! Průměr je ovšem dodržen :)
28. 07. 2013 | 17:59

kelt napsal(a):

SuPe,
chovejte se prosím jako chlap a ne jako malý kluk.Prostě jste si těch 50-100% vycucal z prstu a teď to na mne zkoušíte.
Ten údaj o 66% ,kteří vyděávají méně,než průměr je zveřejněn na webu ČSÚ.
28. 07. 2013 | 18:02

autobus napsal(a):

queribus
Vždycky se snažím si představit osobu, která sežrala přebytky z důchodového účtu.
Vychází mi malej, tlustej, plešatej s nudlí u nosu.
Teď vás poznávám.
28. 07. 2013 | 18:05

Erich Maria napsal(a):

Irena
Protože ste si, bratři a sestry v Kristu nechali od Kalouska tak nar.. do kecek, že teď budete rádi, když se aspoň budete mít kde pomodlit.
Papež chce církev CHUDOU.
A jak by vám řekl libovolný lidovecký politik, tělo církve tvoří věřící.
Jedno jestli ještě něčemu věří, aspoň sousedovi dobrej den.
Oni maj vašeho dědečka v matrice a jsou nezbytnou součástí každé koalice. Nebo medvědice.
Alespoň si to myslí.

38°ve stínu. Není to protiústavní?
28. 07. 2013 | 18:15

Petr Havelka napsal(a):

Pane LF,

nelze než souhlasit.

V současnosti není schopen i orientující se člověk investovat samostatně na finančních trzích. Jsou mu předhozeny různé dynamické, konzervativní, pákové ... "produkty".

Myslím, že regulace by měla finanční trhy (produkty) zjednodušit, nejsou to žádní geniové. A ono vůbec by se mělo zjednodušovat celkově. Kdo se vyzná ve službách mobilních operátorů, dodavatelů energií ... Tomu stěží rozumějí oni sami. Pokud se v tom chce orientovat "klient" tak stráví spoustu času a nervů.

O ony slavné "korporátní instituce", tedy stát a velké firmy s vámi vyjebávají nebývale. Příjde Vám vše elektronicky a jenom tisknete formuláře, hrabete se v těch jejich www a hledáte. Samozřejmě tisknete v barvě, když už. Jediná výhoda je, že nemusíte za nimi, ale k tomu úměrně vyrobí o to více čestných prohlášení, potvrzení, zpráv ...
28. 07. 2013 | 18:16

queribus napsal(a):

ad autobus: Zajisté objasníte, jak (bez ohledu na vzezření žráče) lze sežrat přebytky z důchodového účtu...? Obávám se, že odteď bude tento účet jen trvale deficitní (jak už tomu nějaký ten rok je).....
28. 07. 2013 | 18:18

SuP napsal(a):

Kelt -
"....Prostě jste si těch 50-100% vycucal z prstu a teď to na mne zkoušíte.
Ten údaj o 66% ,kteří vydělávají méně,než průměr...."

Já jsem psal o: "....skupina osob s příjmem mezi 50% až 100% PRŮMĚRNÉ mzdy a dále skupina důchodců....". Máte dojem, že někdo z nich vydělává víc než průměr?

Příště raději napište: "Neporozuměl jsem otázce" a já se pokusím ji položit srozumitelněji. Ale jak už jsem psal dřív - pošklebováním argumentační výhodu získáte jen u "svých".
28. 07. 2013 | 18:30

SuP napsal(a):

Kelte -
Ale abychom neodběhli. Kolik jednotlivých nových milionářů ročně způsobí bídu 6,6 milionům podprůměrně příjmových? (TO JE TO MESTO, KDĚ SA DNĚS HRÁ!)
28. 07. 2013 | 18:33

SuP napsal(a):

zemedelec -
"....Asi jste nepochopil,jak to myslí Yosif,vybrat na důchody,ale nevyplácet a použít to na stavbu dálnic...."

A naopak vy jste nepochopil, že Yosif to takhle vůbec nemyslí, neb jen popisuje, na čem je spoluzaložen "čínský zázrak". To, že by důchodcům chtěl ukrást penze, si o něm myslí zdejší M.Š. a vy mu to žerete.
No tady zřejmě platí "Podle sebe soudím tebe". Žeee?
28. 07. 2013 | 18:41

SuP napsal(a):

Ireno -
Círq dostanou 100mld za 30 let, důchody potřebují 400x30=12000 mld za stejných 30 let. Není to vaše zaskuhrání trochu mimo misku?
28. 07. 2013 | 18:45

kelt napsal(a):

SuPe,
nejdříve si zopakujte aritmetiku z osmé třídy ZŠ/procenta z celku/a potom se ptejte-ale raději Vašeho guru Yosifa K.,opravdu zde nejsem proto,abych odpovídal na otázky někoho,kdo neovládá základy z počtů.
Ale kontrolní otázka pro Vás-pokud ji správně zodpovíte,tak odpovím já Vám.
Otázka:pokud 6,6 milionu jsou podprůměrně vydělávající dle Vašich počtů,tak potom česká ekonomika disponuje DESETI MILIONY PRACOVNÍCH SIL-je to tak správně?
28. 07. 2013 | 19:01

autobus napsal(a):

queribus
Přístupů je tolik, co hlav.
Původní klausistní metoda byla vnímat státní rozpočet jako jakýsi abstraktní výtvarný objekt, souvisící s lososem na recepcích jen velmi volně, v rámci kulturní teorie a džezové improvizace.
Václav byl větší bohém než Ruzyně, jen tomu málokdo rozuměl.

Umaštěné huby nastoupivší po něm to prostě zahrnuly do porcování medzvěda, neb se přebytky na účtu nepřevádějí, pokud tak daleko vidím. A vyplatit to důchodcům by byl z hlediska jakéhokoli politika zločin.

Minimálně od nástupu Dalíka k moci to bylo neformálně zahrnuto do kapesného premiérových poradců a intimusů.
Zatímco negativní saldo budeme muset pokrýt my. Pro jistotu trojnásobně, aby beneficienti předchozích uspořádání netrpěli nouzí.
28. 07. 2013 | 19:10

SuP napsal(a):

Kelt -
Furt to motáte a ještě se v tom teďka ztrácíte. PŘÍJEM je pro všechny, kdo dostávají nějaké peníze. To, co uvádíte vy, je VÝDĚLEK, tedy MZDA, což je sice jeden z druhů příjmu, ale ne ten všeobecný.
Mimochodem - mně je docela jedno, JAK vy tomu rozumíte. Já zrovna betonuju podlahu, abych nemusel nikoho živit a platit z toho daně. A baví mě to. Ještě. Zatím.
28. 07. 2013 | 19:17

Jaroslav (toho času SR) napsal(a):

Trochu ( zmenšuji do titěrna, až femtotitěrna) NA TOM MÁ PODÍL ČLENSTVÍ V UNII . Jen ČR stojí ročně členství (včetně úprav norem, opatření ve výrobě....atd.) ročně 200 miliard korun. Dalších 200 se údajně rozkrade. Připočtěte si třetinové mzdy českého dělníka ve (většinou) už německé fabrice, odevzání těchto peněz v i témže německém obchodním řetězci s cenami ne 33%, ale 110% německých a nic jiného, než že češi živí skopčáky Vám nevyjde. Pomíjím 60% FV lánů, živících německé penzijní fondy a cizí státní občany, jimž platí v ceně elektřiny poslední nejchudší česká babička s důchodem pár euro. Stručně shrnuto - vystoupit, jen čeští vlastníci, normované (stačí 60%) platy za stečjnou práci a je po krizi alespoň v této české zemi ! Zauvažujte nad fakty a přestaňte honit fantomy ....přeji příjemný den !
28. 07. 2013 | 19:24

LF napsal(a):

Petr Havelka:
Pro Kristovy rány! Napíšu, jaké jsou negativní efekty regulace a že problém je v investování "do neznáma" a vy mi na to odpovíte, že regulace věci zjednoduší.

To je NAPROSTÝ nesmysl.

Regulace, resp. snaha ji obejít, je přesně to, co vytváří ty vaše nepřehledné formuláře a zároveň hezký úřední papír budí pocit důvěry. Finanční trhy jsou ekvivalent sázení na dostihy; lze na tom vydělat, ale je to práce na plný úvazek. NENÍ to prostředek uchování úspor.
Dtto smlouvy s mobilními operátory; tam se všechny strany jistí proti možnému sudičství. To je zase jiná faseta problému; ale ani zde regulace NEVEDE k zjednodušení.

Ona nevede nikde. Když jste kdysi někoho zaměstnával, stačilo mu říct, pojď, dostaneš za vykopání kanálu 100 K a daň si odvedeš sám. Dneska existuje zákoník práce, konta pracovní doby, bezpečnost práce, blbosti, byrokracie, buzerace.
Regulacemi to začalo. I když některé mají - např ty bezpečnostní - svůj význam, NIKDY a NIKDE nevedou ke zjednodušení.

Bože, tohle je materiál.
28. 07. 2013 | 19:39

Fialenka napsal(a):

Kde vidí příčinu papež František:
„Finanční krize, kterou procházíme, nám dává zapomenout, jaká je její prvotní příčina – tedy hluboká antropologická krize. Zcela jsme popřeli prvenství člověka. Utvořili jsme si nové idoly. Starozákonní zbožňování zlatého telete dnes ilustruje nový, nelítostný výjev – fetišismus peněz a diktatura ekonomie, která nemá lidskou tvář a nesleduje lidský účel.
A co je ještě horší – každá lidská bytost je považována za spotřební statek, který je možno využít a pak odhodit. Zatímco zisky menšiny exponenciálně rostou, příjmy většiny klesají. Tato nerovnováha má původ v ideologiích, které podporují absolutní nezávislost trhu a finanční spekulace, a brání státům v jejich právu kontroly. Nastoluje se nová neviditelná tyranie, která je někdy virtuální. Tato krutovláda jednostranně a bez možnosti nápravy vnucuje své zákony a svá pravidla.“
28. 07. 2013 | 19:41

LF napsal(a):

zemedelec: "Na to lze odpovědět,všem stejně a platili by daně také stejně."

Ano, to je v demokracii optimum - rovný hlas, rovná, paušální daň z hlavy, odpovídající rovnému hlasu. A stát zajišťující pro všechny občany stejné služby, cokoliv navíc je přímo placený nadstandard.

Bohužel, opět demokracie nedisponuje způsobem, jak tohoto optima dosáhnout, neboť situace je stejná, jako když stojí v temném průjezdu "naférovku" pět spoluobčanů proti dvěma neozbrojeným (to slovo pro další úvahy podtrhuji) s plnými šrajtoflemi. Hlasujte kolikrát chcete, ale dopadne to vždy stejně.
I Margaret Thatcher na zavádění paušální daně doplatila, a ta byla jinačí "řízek", než je zemedelec nebo LF, natož než ubrečený Nečas.
28. 07. 2013 | 19:45

Fialenka napsal(a):

Pokračování z Františkova proslovu:
Zadluženost a pohledávky navíc oddalují jednotlivé země od jejich reálné ekonomiky a občany od reálné kupní síly, pokračoval papež František. Rozvětvenost korupce a egoistické daňové úniky nabyly světových rozměrů. Vůle ovládat a vlastnit nezná hranic.

http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=18287

PS
Pokud vím, jako že nevím, tak doposud se za chudé považovali jen obyvatelé Afriky atd. a nyní si konečně někdo všímá i chudých pracujících v bohatším světě. Viz pope František: „Přibývá patologií s psychologickým důsledky, srdce mnoha lidí zachvacuje strach a zoufalost – a to i v takzvaně bohatých zemích , umenšuje se radost ze života, zatímco roste násilí a nemravnost. Chudoba je stále zjevnější. Lidé bojují o přežití – avšak toto přežívání často není vůbec důstojné.“
28. 07. 2013 | 19:52

zemedelec napsal(a):

Pane LF.
Děkuji,velice objektivní názor.
28. 07. 2013 | 19:54

LF napsal(a):

zemedelec: I já děkuji, snad se najde víc lidí, co si uvědomí, že je třeba jako první něco udělat s demokracií. Vše ostatní pak přijde samo.

fialenka: Vy i papež zaměňujete příčiny a následky.
28. 07. 2013 | 19:58

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

LF

Vy jste trochu simplexní, že?
regulace že nikdy nic dobrého nepřinesly?
a kde byste si přál žít? v Chicago ve dvacátých létech nebo rovnou na Divokém Západě? nebo ve starověké despocii?
to nejspíš, že.
28. 07. 2013 | 20:28

Irena napsal(a):

Kdyz rika papez, ze chce skromnou cirkev, tak ma Cesku ponechat ty Miliardy, jinak to jsou lzi jako cela stoleti. Vubec nechapu, ze v dobe, kdy kazdy vi o evoluci se vubec zabivame cirkvemi. Neni to slabost, ze se lide nedovedou smirit s realitou a radeji utikaji do pohadek a cirkev se pak obohacuje? No tak se modlete, to Vam prinese jidlo, postavi dum... Hodne stesti a nechte se dal vyuzivat a udrzovat v houposti aby cirkev zkvetala.
Duchodci pracovali i 40 let a meli by umrit hlady? Nemate rodice nebo prarodice, vy co tak myslite? Nejsem verici, ale nenechala bych nikoho umrit hlady. Na to nepotrebuji, aby mi nekdo slibil , ze prijde do Nebe.
28. 07. 2013 | 20:36

Xury napsal(a):

Pro Irenu:
předně o tom, jaký bude mít církev v ČR majetek nerozhoduje papež, nemluvě o tom, že je sporné, zda tím myslel přesně to stejné jako vy.
No a dále, nejsem si jistý, zda člověk, který napíše: "zabíváme se" může poučovat těch cca 95% obyvatel planety, kteří věří v nějakého boha.
A na závěr nikdo netvrdí, že mají důchodci umřít hlady.
28. 07. 2013 | 20:48

marxík napsal(a):

Demokraté a demokratky ( vesměs svobodní)! Doufám, že jste skoukli dnešního Moravce a jeho trojici renomovaných ekonomů se Sedláčkem uprostřed.
Máte aspoň představu, jak se dělá vyvážená a nestranná žournalistika ve svobodných zemích.
Důležitý je hlavně věřit, vono se to jednou zlomí a vše se v dobré obrátí. Nejdřív ale musíte umřít.
28. 07. 2013 | 21:07

schlimbach napsal(a):

Nechcete krize? Potom je třeba provozovat ekonomiku pouze reálnou a finanční toky převést na závíslost od aktivity občanů a subjektů společnosti v reálném čase - viz. http://ekonomickareforma.cz

Pokud to neuděláme, nedivme se, že zde bude za chvíli měna a totální bankrot všeho a všech. Pokud si někdo myslí, že stávající ekonomický systém lze upravit, opravit nebo nějak částečně konsolidovat, je to omyl. Samodestrukční mechanismus díky tuposti určité vrstvy obyvatelstva byl spuštěn a vypnout nejde.
28. 07. 2013 | 21:20

Yosif K napsal(a):

k vyplácení penzí. Průběřný syrem je v hlubokém defivitu ve všech státech světa. Není tedy pravda že by se jeho zrušením neušetřilo.

Já nejsem proti vyplácení penzí, já jenom salonní bolševiky ktéří si myslí že je možné mít hospodářský růst jako v číně a penze jako ve švédsku TARAZ, To opravdu asi nejde. To nemají nikde na světě.
28. 07. 2013 | 21:21

T.Paine napsal(a):

Thomas Jefferson (1743-1826) viděl tyto příčiny:
1) Veřejný dluh jako největší nebezpečí => vysoké daně a inflace vydávaných peněz. Inflace(=růst) množství peněz je nejsnadněji a nejrychleji vybíraná daň díky poklesu kupní síly vydaných peněz.

2) Peníze jako úročené dluhopisy vydávané bankami (existence centrálního bankovnictví), nikoli státní peníze ve formě stříbra a zlata (stříbrný dolar, zlatý dolar).

"I am not among those who fear the people. They, and not the rich, are our dependence for continued freedom. And to preserve their independence, we must not let our rulers load us with perpetual debt. We must make our election between economy and liberty, or profusion and servitude." - Letter to Samuel Kerchival, 1816

"If the American people ever allow private banks to control the issue of their currency, first by inflation, then by deflation, the banks and corporations that will grow up around them will deprive the people of all property until their children wake up homeless on the continent their Fathers conquered." - Letter to Treasury Secretary Albert Gallatin, 1802

"I, however, place economy among the first and most important virtues, and public debt as the greatest of dangers to be feared. To preserve our independence, we must not let our rulers load us with perpetual debt. If we run into such debts, we must be taxed in our meat and drink, in our necessities and in our comforts, in our labor and in our amusements. If we can prevent the government from wasting the labor of the people, under the pretense of caring for them, they will be happy." - Letter to William Plumer, 1816

"It is incumbent on every generation to pay its own debts as it goes. A principle which if acted on would save one-half the wars of the world." - Letter to Antoine Louis Claude Destutt de Tracy, 1820.
28. 07. 2013 | 21:22

SuP napsal(a):

schlimbach -
Dlouho jsme se neviděli. Nicméně ani ta Vaše reforma by nemohla zčít jinak než krachem a samodestrukcí. Ta "určitá vrstva tupého obyvatelstva" je cca 76% všech a z toho zbytku za vás pléduje asi 12 lidí (to není proti vašim snahám, alespoň jste něco položil na stůl!).
Já mám spíš na mysli notoricky známé postupy při krachách (kraších?) a exekucích, kdy ten, kdo se pořád bránil omezení svých pohodlností, aby do toho díky tomu spadl mnohem hlouběji, nakonec nejen že o všechno přijde, ale stejně musí splácet! Takže ve výsledku mu nezbývá do konce života už jen živořit a utěšovat se tím, že ..."stejně vám to hajzlové nevrátím všechno!"...
A když krachuje město, nebo stát, tak nikdy nikdo nepřipustí, že kdyby se začalo dřív šetřit, že by nebylo nutné přijít o všechno, a ani ty splátky by nemusely být tak decimující.
Kalousek měl pravdu. Žereme (jako stát) na dluh a nemyslíme na účet.
28. 07. 2013 | 21:33

LF napsal(a):

strýc virus H3N1 nyní HxNx:
Jak jste z věty - cituji "I když některé [regulace] mají - např ty bezpečnostní - svůj význam, NIKDY a NIKDE nevedou ke zjednodušení." došel k názoru, že "nikdy nic dobrého nepřinesly"?

Rozumíte slovnímu spojení "mají svůj význam"? Umíte číst? A mně budete předazovat simplicitu.
28. 07. 2013 | 21:57

schlimbach napsal(a):

SUP
neměl jsem vůbec na mysli skupinu obyvatelstva, kterou uvádíte vy. Moje reforma je postavena na finančních tocích v reálném čase - peníze se hýbou tehdy, když existuje konkrétní reálná aktivita občana, subjektu společnosti ... Nedělám si iluze, že to bude moc lidí zajímat, dokud nebudou všichni rýt čumákem v zemi -(
Dluhy, exekuce a vše co s tím souvisí - idiocie, zmar a blbost na (m+1). Nic takového vůbec nemusí být, nikdo nemusí být zotročen a předlužen. Jenže myšlení bolí. Je jednodušší žít podle tupých, nepravdivých a samodestrukčních vzorců, než začít myslet a jednat jinak.
28. 07. 2013 | 22:12

SuP napsal(a):

schlimbach -
Když jsem si to po sobě přečetl znova, napsal bych to už zase trochu jinak. Moc jsem to zjednodušil na úkor jednoznačnosti. Ale skupinu exekutentů taky nepovažuji za rozhodující. Ta se odrovnává sama vlastní "pílí". Měl jsem na mysli zbytek většiny, které je úplně jedno, jak se věci vyvíjejí a dokud jim někdo bude slibovat a zprostředkovávat "levné dluhy", nebudou slyšet na žádné rozumné změny čehokoliv.
Dál už se lišíme celkem dost podstatně, už mě znáte hodně dlouho. Vy máte vizi totálního RESETu, já jsem pro systém "zprovoznění veterána". Přijde mi to reálnější, jednodušší a schůdnější. Ale proč bychom si kvůli tomu měli kazit vztahy?
;-)
28. 07. 2013 | 22:29

Petr Havelka napsal(a):

Pane LF,

regulace v jednoduché podobě vedou ke zlepšení. Jsou potřeba jednoduchá pravidla, ostatně pravidla tedy omezení vždycky usměrňovala lidské konání. To, že se pravidla obcházejí je ve složitosti systému, čím jednodušší pravidla, tím těžší obcházení.

To by Vám snad mohlo konvenovat, tedy být vhod.

Složitý systém, který chápe jen zlomek nucených uživatelů je ideální stav na těžké vydělávání peněz. Upletete z hovna bič a ještě to můžete nazvat jako sofistikovaná řešení
28. 07. 2013 | 22:33

Xury napsal(a):

Pro Petr Havelka:
obávám se, že pro složité systémy (jako je ten finanční) to s těmi pravidly zase nebude tak jednoduché. Nicméně, abych vás nesrážel v rozletu, zkuste sem hodit tak 5-10 jednoduchých nových pravidel pro tento sektor, ať je nad čím diskutovat.
28. 07. 2013 | 23:20

modrý edvard napsal(a):

Xury:
namísto Havelky: banka nesmí mít napákováno víc než 10% HDP daného státu.
28. 07. 2013 | 23:31

SuP napsal(a):

Pane Havelko -
S těmi regulacemi nemáte tak úplně pravdu.
"....regulace v jednoduché podobě vedou ke zlepšení. Jsou potřeba jednoduchá pravidla, ostatně pravidla tedy omezení vždycky usměrňovala lidské konání...."

Regulace v oblasti omezování chování lidí totiž jsou rozdílné od regulací oblasti řízení procesů. Jsou sice podobné, ale jen na pohled. Zejména v tom, že u procesů je to jednodušší, protože proces nemá vlastní chutě, snahy a vize. Proces musíte regulovat, aby přežil svou vlastní činnost (pokud nemáte za cíl vynalézt destrukci).

Lidské konání jednoduchými pravidly neukormidlujete. Buď jsou tak jednoduchá, že velká skupina lidí je nezvládne pochopit, natož používat, nebo jich musí být tolik, že dohromady stvoří složitý a nepřehledný systém. Pro příklad z praxe nemusíme chodit daleko. Zákon o provozu na silnicích. Proč v roce 1967.kdy jsem dělal první řidičák stačilo 1) Řidič je povinen: .... a 2) Řidič nesmí: ....
Dneska je toho 3x víc, protože každý z dalších tvůrců potřeboval s něčím "vyniknout", nicméně nikdo nedokázal zpracovat nejdůležitější metodu regulace a to volbu PŘIMĚŘENÉ rychlosti - metodu, jak jí odhadnout. Místo toho se "regulace" u rychlosti zvrhla na její omezování podpořené čím dál drakoničtějšími sankcemi. Pravdou zůstává, že je to bohužel zatím jediný způsob, jak se vzájemně na silnicích nevyvraždit, nicméně borci určení k sebelikvidaci to zvládnou i jízdou "podle předpisů" - tedy pomalu.

Čím horší (ale tudíž silnější) regulace, tím víc vyvolává chuť být obcházena, byť s fatálnějšími následky.
Ne že bych chtěl dávat LF zapravdu, ale omezující regulace jednoznačně blahodárný vliv na lidské konání nemá, pouze může pomoci déle přežít (což je často za blahodárný vliv předkládáno).
Mimochodem - dovedete si představit, že byste stvořil (vynalezl) něco nového, pokud byste se řídil zákony a předpisy, které nutně musí být o několik let poznání zastaralé?
28. 07. 2013 | 23:44

Xury napsal(a):

Pro modrého edvarda:
uvědomujete si. mimo jiné, že porovnáváte tokovou a stavovou veličinu?
28. 07. 2013 | 23:44

pavel v napsal(a):

Fialenka

Papež František nekritizuje systém (kapitalismus), nýbrž lidi, kteří v tom systému žijí, že se chovají sobecky a nelze jim v tom zabránit, ledaže byste zavedl policejní stát a omezil svobodu podle středověkého pravidla: co není povoleno je zakázáno. Demokracie a kapitalismus mohou fungovat jen tam, kde lidé mají jakýsi vnitřní kompas, který jim nedovolí porušovat dobré mravy. To se projevuje třeba v Norsku tak, že nemusejí zamykat dům. Jsou však arabské státy, kde demokracie fungovat nemůže, protože ti lidé žijí stále podle středověkých pravidel. Ve středověku se všechny spory řešily silou. Jak se společnost vzdaluje od Boha, vrací se k právu silnějšího. Papež by chtěl, aby se svět vrátil ke křesťanským zásadám vyžadujícím od každého dobrovolné omezování na principu: moje svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhého. Svět se však dnes řídí dle Richarda Dawkinse, který si v Londýně zaplati plakátovou kampaň: Bůh neexistuje - nenechte se omezovat!
29. 07. 2013 | 00:42

schlimbach napsal(a):

SUP
Kazit vztahy? Proč? To, že máme různé názory přece neznamená, že bychom si sebe navzájem nemohli vážit :)
Reset z mého pohledu znamená, že do centra všeho dění se dostává člověk, ekonomika je pak až následná. Dnešní stav je takový, že ekonomika je prvotní a člověk jako nepracovní síla až na posledním místě.
Těžko změnit něco, co je v samém svém základu nastaveno špatně.
29. 07. 2013 | 05:10

*** napsal(a):

"že stále nejsme zdaleka z nejhoršího venku"

ví bloger vůbec,že zde pokles HDP 2012 byl vůbec nejrazantnější? V nejhorším se nalézáme zrychlujícím tempem.7 let poklesu HDP ani nejpracovitější národ nevymaže za rok za dva.
29. 07. 2013 | 06:14

born65 napsal(a):

Kelte,
všiml jste si, že SuP se neodvážil reagovat na Vaši otázku, co si myslí o těch odměnách (1/4 mld), co Nečasovci bohorovně rozdali svým kámošům na ministerstvech? Nechce se mu rýpat ve vředu, který na jeho "rozpočtově odpovědné" ikoně předsmrtně narostl.
29. 07. 2013 | 07:16

Kateřina napsal(a):

Stručně shrnuto slovy Davida z 28.7.2013 ve 13,44
Společnost založená na lží, podvodu a krádeží musí zákonitě skončit katastrofou.
29. 07. 2013 | 08:44

SuP napsal(a):

Schlimbach -
".... Dnešní stav je takový, že ekonomika je prvotní a člověk jako nepracovní síla až na posledním místě...."
Tomu já oponuji:"Ale vždyť si to lidi sami nechali dobrovolně vnutit!" Souhlasím, že je tenhle stav (i celá koncepce) idiotský, ale lidi, kterým nejvíc vadí ho přijali, přičemž mají pocit, že jim ho někdo vnutil a oni za to nemohou. Proto taky se k nějaké energii pro zásadní změny stavím rezervovaně.
Nicméně rád jsem Vás tu zase viděl!
29. 07. 2013 | 08:57

kelt napsal(a):

born65,
oni ti hoši víry pravé,když je nachytáte při lži, hlouposti,či poukážete na jim nepříjemné skutečnosti,tak to buď začnou okecávat stylem "vy také bijete černochy"anebo Vám vynadají do bolševiků atp.
Nedělám si z toho nic,víceméně se na jejich úkor bavím,i když situace této země není vůbec dobrá a zejména těch,kteří zde musí žít na hranici bídy,či pod ní,což je cca 1,5 milionu lidí.
Toto oni odmítají poukazem na země,kde se mají lidé hůře.
Každý ,dle jejich mantry si za svůj osud může sám a sám si má pomoci.
To předvádí v realu svými tanečky ODSTOP v PS při záchraně parlametní demokracie-záchranou poslaneckých prebend odmítnutím rozpuštění PS.
29. 07. 2013 | 09:54

drumd napsal(a):

"Proto taky se k nějaké energii pro zásadní změny stavím rezervovaně."
to SuP:
ono to ale taky běží podle Vás.
Státník ,který se rozhodnul hlavně jediné:"netlačit na otupenou pilu" žádné zásadní změny nechystá,i kdyby mumraj byl sebevětší.Jo,kdyby ji chtěl naostřit nebo vyměnit ,pak by šlo o změny.
29. 07. 2013 | 10:04

kozakl napsal(a):

Víte,nemyslím si,že existuje živý viník. Ani bych to nenazýval krizí. Prostě není poptávka po zboží a službách. Všichni mají všechno,nové nikdo nekupuje,obchoduje se s použitým. Je to jen o tom,že některé firmy si myslí,že ale bohatnout a dávat si vysoké platy budou pořád. Podotýkám,že píšu výhradně o českých firmách. Jinde uznávají realitu,jen naši vykukové ne.
29. 07. 2013 | 11:29

papone napsal(a):

Peníze za nepráci, nesmyslnou práci, provize, lobing a jiné krádeže, peníze natištěné, odhlasované výplaty pos.anců všeho druhu, výplaty "odsouzené" k růstu atd. atd. Tito všichni nenažranci jsou strůjci budoucí války, kterou pravděpodobně zase odnesou nevinní.
29. 07. 2013 | 11:44

Adolf napsal(a):

Konzakl- to děsivé je že dnes múže veřejně žvanit každý kdo má computer, ale jinak v hlavě vyprázdněno.
Pořád nechápu kam se ztratila základní ekonomická gramotnost. V rodině, ve firmě i ve státě si prostě můžete užívat jen takové statky, na které jste si vlastní prací vydělal. Získávat kradením jeden druhému nebo na dluh není řešení, rozhodně ne pro celý stát.
Dokážete pochopit že my dnes vyrábíme trochu něco v cizích automobilkách, kde ovšem jen děláme laciné námezdní u běžícího pásu? Jinak skoro nic, nic nevyrábíme, nic neumíme, pokud nějaké firmy jsou tak nám nepatří, tedy ani jejich zisk, většina našeho HDP ( i tak děsivě klesajícího) je prostě jen přehazování peněz z jedné kapsy do druhé, přitom se mnoho ztratí a rozkrade,ale nová hodnota nevznikne ani za haléř
29. 07. 2013 | 12:48

Miroslav Pivoda napsal(a):

Petrák: ... „vítězové nad všemi budoucími krizemi“ ...

Snadnější je ukázat na sebevědomé "nevýtěze současné krize". To znamená na ty nominální odborníky, kteří nás sebevědomně přesvědčovali, že žádná velká ekonomická krize se určitě konat nebude.
Jeden z nich, dne 17. října 2008(v pořadu „Jak to vidí“ http://www.rozhlas.cz/radionaprani/archiv/?p_dat_from=17.10.2008&p_gt=1&p_po=1672&p_kat=-1&p_st=-1&dni=1&p_sort=A) nám sděloval, že dle jeho názoru ekonomická krize již (tehdy) skončila!

No to je nevýhra, když člověk má paměť!
29. 07. 2013 | 12:50

Adolf napsal(a):

A pokračuji - konzakle, kde jste přišel na tu blbost že všichni všechno mají a nic nechtějí?? Nepotřebujeme slušné silnice, nepotřebujeme domy lepší než v ghetu Ostrava Nádražní, nepotřebujete lepší potraviny než žrát masné produkty které nejsou z masa, mléčné produkty které neviděly mléko, pečivo z pilin,.... nepotřebujete lékařskou péči, péči o seniory, školy a školky atd atd.???
Nebo jste líný či neschopný přemýšlet.
Potřebné práce je vždy na světě víc než dost. vždy je co zlepšovat.
Problém je v tom, že máme nastavená od státu a režimu tak blbá pravidla že se pracovat nedá, nevyplatí (jednotlivcům i firmám). A tak nepracujeme, chudneme a nemáme peníze, tak nechodíme nakupovat, a podnikatelé krachují a vyhazují na dlažbu další chudé ...... a kolotoč se roztáčí.
Hledáme jen někoho kdo práci zorganizuje a zaplatí, a pak se bude roztáčet kolotoč blahobytu, jako např, před 24 lety
29. 07. 2013 | 12:56

Xury napsal(a):

Pro Adolfa:
myslím, že jste zbytečně pesimistický. Samozřejmě tu jsou firmy, které jsou vlastněny Čechy a jsou úspěšné. Včetně exportu.
Silnice by nepochybně potřebovaly vylepšit, ale to už souvisí hlavně s kvalitou státní správy a ne s penězi. Jinak kvalitních potravin je tu dost, ale musíte si přečíst složení a nekupovat podle ceny. Pokud stojí kilo vepřového kolem stopadesáti korun, tak je dost naivní se divit, že kilogram "vepřového" salámu, která stojí cca 60 korun, téměř neobsahuje maso.
29. 07. 2013 | 15:00

Xury napsal(a):

Pro Adolfa:
ještě jsem si všiml poslední věty. Vy vážně věříte tomu, že před 24 lety se tu roztáčel kolotoč blahobytu?
29. 07. 2013 | 15:02

Adolf napsal(a):

Xury, ne že bych si komanče idealizoval, ale nemůžu jim upřít že KDYKOLIV za jejich vlády jste porovnal dobu aktuální a dobu před 5, nebo 10 lety, vždy byl jasný posun vpřed, o hodně vyšší sociální vymoženosti, ekonomický rozvoj, zlepšení blahobytu pro všechny slušné a pracovité.
Pamatuji si jak jsem vždy záviděl mladým že měli při nástupu do práce mnohem lepší podmínky než já, hned po škole dovolenou 4 týdny na jakou já dlouho čekal, dostávali byt dříve než my po škole, za plat se kupovalo mnohem víc atd
Po r 89 bohužel jen zpětný chod- rušíme jednu sociální vymoženost za druhou, z těch které i pro mé rodiče byly běžné, roste bída, bezdomovci, gheta, žebrota, kriminalita, exekuce, nezaměstnaní, stát se v podstatě od roku 90 neumí uživit, jen parazitování na dluh ( první roky maskován prodejem bank, od roku 2003 jen čisté dluhy zvyšující se šíleným tempem)
Ale máme svobodu, nepracujeme, můžeme parazitovat, odejít kdykoliv ze země pryč
29. 07. 2013 | 15:18

modrý edvard napsal(a):

xury: ano. Integrováním tokové veličiny v čase získám stavovou. 10% je jen nahozené číslo, dá se se mnou vyjednávat. Jde o myšlenku : příliš velká páka = externalizace rizik.
Další idea: top manažer dostane prémie za růst akcií až po pěti letech.
29. 07. 2013 | 15:32

Xury napsal(a):

Pro Adolfa:
no nevím, jak velké jste měl sociální vymoženosti, ale já si pamatuji 7 měsíční mateřskou dovolenou (zpravidla 6 měsíců po porodu) a do dvou let (u jednoho dítěte) dostávala celých 600 korun měsíčně. A to mluvím o období po roce 1987.
Co se týče bytu, tak nevím o tom, že by někdo z mého okolí dostal byt. Jak na státní, tak na družstevní se čekalo léta. Jistě za státní jste nic nezaplatil, ale zase nebyl váš.
Co se dovolené týče, tak pokud vím, tak až v roce 1984 byla prodlooužena ze dvou na tři týdny. Delší byla jen ve vybraných profesích. Za plat se rozhodně víc nekupovalo a to ani když budu uvažovat medián. Platilo se samozřejmě méně za služby včetně nájemného, ale relativně více za potraviny a pochopitelně i za spotřební zboží. No a pokud jste nedostal poukaz od ROH, tak vás dovolená také levněji nevyšla.

Co se týče celkového ekonomického rozvoje (tedy včetně průmyslu, zemědelství a služeb), tak ten téměř neexistoval. Jestliže jsme v 70. letech rostli vůči západu jen pomaleji, tak v 80. letech už šlo o vyslovenou stagnaci až pokles. Což patrně souviselo s rozvojem výpočetní techniky na západ od nás a také se zhoršující se situací v SSSR, kterému už docházely síly na to, aby sržel celou svou zónu nad vodou.

Pokud jde o vývoj po roce 89, tak jednak není pravda, řže bychom rušili jednu soc. vymoženost za druhou. Naopak jejich zachovávání v některých případech spíše přispívá k nárůstu dluhu. Stát má peněz dost, jiná věc je, jak je dokáže využít. Mimochodem prodejem bank se nikdy státní rozpočet nesanoval (natož v prvních letech), to jste úplně mimo.
29. 07. 2013 | 15:49

Xury napsal(a):

Pro modrého edvarda:
obávám se, že integrací HDP asi nic rozumného nezískáte. Kromě toho nevím přesně, jak to pákování počítáte.
Co se odměn manažerů týká, tak tam bude vždycky problém, protože bude bždycky velký problém odlišit, co byl dopad jeho rozhodnutí, co způsobila rozhodnutí jeho nástupce, nakolik to vše ovlivnilo vnější prostředí apod. Konečně opce na akcie byly právě jedním z pokusů, jak řešit jejich odměňování.
29. 07. 2013 | 15:59

Homunculus napsal(a):

Xury patrně nepochopil, že největší sociální vymoženost realsocíku spočívala
v jistotě, že nikdy neskončím na ulici a nikdy se na mně nesletěj exekutoři
na základě číhosi zfalšovaného podpisu. V jistotě, že vždycky budu žít v plusmínus
slušném materiálním zabezpečení a žádní šizuňci mne nedostanou pod most.
Samozřejmě průměrná životní úroveň 10-ti procent nejvíce vydělávajících byla
o dost nižší než dnes :-) Ale to je právě ta otázka, jestli více jachet na hlavu
je tím správným cílem vývoje společenských systémů.
29. 07. 2013 | 16:02

Xury napsal(a):

Pro Homunculus:
obávám se, že jednak nemáte pravdu, protože byli lidi, kteří se režimu znelíbili a ti měli i existenční problémy. Chápu ovšem, že vás se to netýkalo (ani potenciálně).
Jiná věc je jestli jste pochopil, že ten systém držel nad vodou jen SSSR. Bez něj bychom dávno padli na hubu. Viz KLDR, tam ty vymoženosti mají dodnes.
29. 07. 2013 | 16:16

SuP napsal(a):

Homunkulus -
"....Xury patrně nepochopil, že největší sociální vymoženost realsocíku spočívala
v jistotě, že nikdy neskončím na ulici a nikdy se na mně nesletěj exekutoři
na základě číhosi zfalšovaného podpisu...."

Vy zase zřejmě nechápete, že od lidí, jejichž jediná jistota je, že se dál než na tu ulici nepodívají, nemůžete čekat, že se budou o něco snažit.
Mimochodem - lidi se fackují o zaměstnání. Ti, kdo pracují na výrobě jachet mají radost, když jich hodně prodají (což asi taky nechápete). Myslíte, že jim záleží na tom, aby ten, kdo kupuje jejich jachty ji OPRAVDU UŽ POTŘEBOVAL? Nebo si snad myslíte, že tu jejich jachtu koupí proletář, který žije z ruky do huby?
29. 07. 2013 | 16:25

Homunculus napsal(a):

Pro Xury - lidi, kteří se režimu znelíběj, maj všude těžkej život :-) Někteří z nich
se například ne a ne dostat z tranzitního prostoru Šeremetěva, nebo ze zatemněný
samotky (pro blbý: Snowden, Manning). Takže v tomhle se socík vpodstatě nelišil.
Jinak vsadím boty, že hodně lidí z Haiti by klíďo vzalo politickej azyl na Kubě :-) No a proč asi? "Že by ti cvoci před svobodou dávali přednost životu?" (pro blbý - citace z Kubrickova "Full Metal Jacket")
29. 07. 2013 | 17:09

Adolf napsal(a):

Xury, vy si myslíte, že si lhaním zlepšíte ekonomickou situaci.? Tedy auto je sice rozbité a nejede, ale my říkáme že jede tak jede? A doveze vás to někam když opravdu nejede?
Dovolená 4 týdny byla ke konci 80 tých let uzákoněna pro všechny.
nejprve musíte zaplatit nájem a energie, teprve z toho co zbyde si něco kupujete, to vám uniká. Takže když bylo tehdy to nájemné symbolické, tak vám prostě pořád zbylo 3/4 peněz, zatímco dnes někde ty důchody a platy nestačí ani na to nájemné. Vyhodí vás exekutor ( to dřív neexistovalo) a je vám na prd že máslo a banány jsou levnější. Na doktora jste si tehdy šetřit nemusel, dnesd je pro mnohé překážka už 30 Kč vstupné do čekárny, natož léčení.

zA SOCÍKU MNE OPRAVDU NEDĚSILO, ŽE MNĚ BYT NEPATŘÍ, PROSTĚ JSEM HO MĚL K DISPOZICI ZA PÁR KURUN, dědily ho i děti A NIKDO MNĚ NEMOHL VYHODIT. DNES ANO.
Nechápu proč se hádáme o něco co je už pryč. Pravda je jasná. Všichni tehdy důsstojně žili, bezstarostně, na tu dovolenou měl každý byť ne na Bahamách. Žebrat nemusel nikdo, dnes ano.
neexistovali bezdomovci, gheta, žebráci, nezaměstnaní, vysoká kriminalita. Uživili jsme se bez dluhů a uživili jsme i věci které dnes nemáme, třeba armádu ( resp máme ji tak na ochranu malého rybníčku).
Na druhou stranu tu nikdo neměl soukromá letadla, domy na floridě apod. Horních 10000 se má výrazně lépe, miliony se mají výrazně hůře, a zdaleka ne vždy vlastní vinou. Kdybychom měli zaplatit dluhy státu, kraje, obcí i osob, bylo by v té bídě 9 milionů lidí
To se prostě popřít nedá.
Vysvětlení je prosté. Nechali jsme zničit a rozkrást výrobu, skoro nic nevyrábíme, netvoříme hodnoty
29. 07. 2013 | 17:44

Xury napsal(a):

Pro Homunculus:
pokud děláte rovnítko mezi zradou zaměstnance tajné služby a řekněme napsáním písně, tak by vám patrně vyhovuje jakákoliv diktatura.
29. 07. 2013 | 18:05

Xury napsal(a):

Pro Adolfa:
jistě žebráci neexistovali, i když někteří důchodci byli hodně na hraně. Ze státu vás samozřejmě vyhodit mohli, ale ne soukromý exekutor to dá rozum. Že by jsme si žili bezstarostně je nesmysl.
Zbytek vašeho komentáře svedčí bohužel o tom, že nechápete základní ekonomické vztahy a funkce. Z toho, co jsem napsal, jste evidentně nepochopil ani slovo.
29. 07. 2013 | 18:09

modrý edvard napsal(a):

xury: coby amatérský ekonom si myslím, že mezi příčiny "krize" patří externalizace rizik. Velká banka je příliš velká na to, aby padla. Proto omezím její velikost, resp. radši tu páku /vlastní kapitál ať si riskuje, když chce/. Podíl na HDP mi připadá nejrozumnější /když bych to počítal proti majetku státu, zaplete se mi tam Karlštejn/. Kolik to má doopravdy být a jak se to spočítá, to bych nechal odborníkům. Ano, a další problém vidím v přeshraničním působení.
U těch akcií vidím problém v tom, že se počítá okamžitá hodnota. Tu ten manažer dokáže vhodně volenými slovy /nebo triky/ krátkodobě zvednout. To, že po něm přijde managerovat nějaký trouba, to je holt riziko podnikání. Ale schopný majitel si vybere schopné managery a naopak.
29. 07. 2013 | 18:28

Xury napsal(a):

Pro modrého edvarda:
Budete mít podle mne problém, zda to počítat přes jednotlivé subjekty nebo finanční skupinu a podobně. Jinak ve svých důsledcích by takové opatření znamenalo, že by velké banky nemohly přijímat vklady, přičemž nevím co by dělaly ty, které už dnes tu hranici přesahují. Ty peníze navíc by se patrně přesunuly k rizikovějším aktivům, které navíc negenerují úvěry, což by patrně snížilo HDP a způsobilo řadu turbulencí v ekonomice.
U těch akcií si v zásadě myslím, že by o tom měl rozhodovat vlastník a ne stát.
29. 07. 2013 | 18:48

Yosif K napsal(a):

kelt napsal(a):
oni ti hoši víry pravé,když je nachytáte při lži, hlouposti,či poukážete na jim nepříjemné skutečnosti,tak to buď začnou okecávat stylem "vy také bijete černochy"anebo Vám vynadají do bolševiků atp.
Nedělám si z toho nic,víceméně se na jejich úkor bavím,i když situace této země není vůbec dobrá a zejména těch,kteří zde musí žít na hranici bídy,či pod ní,což je cca 1,5 milionu lidí.
KONEC CITATU.
A já se bavím na úkor pomatených salonních bolševiků, kteří si myslí že za socíku se všichni měli stejně dobře.
Moje babička měla penzi 90 Kč měsíčně. Na vesnici v JZD byli lidé kteří si v 50 letech vydělávali 200-300 Kč měsíčně.
Ku konci socíku byly nástupní platy středoškoláků 1500 Kč měsíčně, boty stály téměř jako dnes - 500-600 Kč. Režim dotoval potraviny zápornou obratovou daní tak aby výdaje za potraviny byly cca na té urovní co na západě. Bylo to dotováno z obratových daní na spotřební zboží ve výší několik set procent - takovéto idiotské cenové poměry bylo lze udržet pouze za železnou oponou kde se střílelo po lidech každý den, jinak by všichni co něco uměli utekli, tak jak se to dělo v NDR před postavním berlínské zdi.

Pro normální lidi bylo spotřební zboží destkrát až stokrát dražší než na západě, na západ nakonec utíkali i zedníci a uklizečky.

V Jugoslávii, jediném socalistickém státě nez železné opony museli nechat působit tržní síly jako na západě, západní příjmové nerovnosti to jest západní mzdy pro inteligenci a o to nižší mzdy pro nekvalifokované lidi, tohle a západní cenová struktura byly důvodem proč Jugoslávci neutekli masově všichni na západ když se na jejích hranicích přestalo střílet po lidech.

Pane Adolf, to že si za socíku žili proletáři bezstarostně bylo fajn ale mělo to jeden nepříjuemný následek - neustále narůstal počet lemplů kteří totálně srali na práci a nikdo tom nebyl schopen zabrzdit.

Mistr odborného vycviku na stavebním učilišti mi říkal že rok od roku byli absolventi učnáku větší a větší lempli, ku koncií socíku až takoví lempli že neuměli zatáhnout beton na podlaze a nic s těmi lemply nehnulo, výuční list dostat museli, i když na všeczhno s...ali. Ku konci socíku byl vyučený zedník mnohdy horší pako, než za první republiky pologramotný helfer. Podobná situace byla i na jiných učilištích - ne samozřejmě na všech, ale v průměru i strojírenství dost upadalo, mimo montážní linku se lidi zašívali půl smněny a nebylo síly která by to dokázala změnit, úkol na směnu se dal zvládnout za 4 hodiny ale proč se snažit když byly regulované mzdy? Zajímavější bylo něco ukrást.

Bolševická verchuška se měla i tak jako prasata v žitě, dolarový diety, stálý výjezdní doložky atd atd a proletoši měli rovnost v chudobě at makali nebo nemakali.
29. 07. 2013 | 19:07

Yosif K napsal(a):

Yosif K napsal(a):
k vyplácení penzí. Průběžný system je v hlubokém deficitu ve všech státech světa. Není tedy pravda že by se jeho zrušením neušetřilo.

Já nejsem proti vyplácení penzí, já jenom upozornuji salonní bolševiky kteří si myslí že je možné mít hospodářský růst jako v číně a penze jako ve švédsku ZARAZ. To opravdu nejde.

Švédské penze a 7% růst HDP nemají nikde na světě. Opravdu ne, i když si salonní bolševici myslí že ZDROJE TU JSOU úplně na všechno. Základní zákon ekonomie zní že zdroje jsou omezené a a je nutno je vhodně alokovat. Pokud je čína nedává na penze, může stavět více dálnic. Pokud se více dává na penze musí se zase někde ubrat, třeba na stavbě dálnic.

V česku tvoří penze cca 40% státního rozpočtu, výdaje přitom silně převyšují výběr (jako ostatně všude ve stárnoucí evropě) - v česku o 49 miliard Kč, to jest JENOM deficit penzí jsou peníze asi na 150 km dálnic. V číně tvoří penze možná jedno procento rozpočtu. Lidé si šetří na penzi sami, strkají peníze do bank a vláda si je lacino půjčuje na stavbu infrastruktury. To se jim to potom staví dálnice a rychlé železnice....
28. 07. 2013 | 21:21
29. 07. 2013 | 19:29

kenyh napsal(a):

Největším viníkem krize je nenažraná bankovní sféra, která nemá nikdy dost
29. 07. 2013 | 19:45

schlimbach napsal(a):

SUP
Také jsem rád pokecal :)
29. 07. 2013 | 20:54

Yosif K napsal(a):

Adolf napsal(a):
Xury, ne že bych si komanče idealizoval, ale nemůžu jim upřít že KDYKOLIV za jejich vlády jste porovnal dobu aktuální a dobu před 5, nebo 10 lety, vždy byl jasný posun vpřed, o hodně vyšší sociální vymoženosti, ekonomický rozvoj, zlepšení blahobytu pro všechny slušné a pracovité.
KONEC CITATU
ASI JSTE ŽIL V JINÉM STÁTĚ NEŽ JÁ. Nebo jste dělal v nádvorní četě kde jste se nemusel o nic starat.
V letech 1985 - 1989 se prakticky přestalo investovat. Dělal jsem tehdy po škole v inženýrské organizaci, sice JEŠTĚ nepropouštěla lidi ale šéfové nebyli schopný sehnat zakázky do průmyslu, tak se zoufale pídili po jakýchkoliv MALÝCH SRAČKÁCH, i těch kterým nerozuměli jako linka na balení jablek pro JZD.

Výstavba bytů spadla o 80% dolů. Socík byl v předsmrtných křečích už od roku 1980 kdy vypukli nepokoje v Polsku - nevím zda tomu pomohl papež, ale v Polsku prostě nebylo jídlo, dtto v Rumunsku, v Bulharsku, v SSSR. V Rumunsku se v zimě přestalo topit v panelácích - palivo se vyvezlo na západ. V Bulharsku propukla taková bída že jejich UV požádal o anexi ze strany SSSR, sověti však už byli v takových sr...čkách že Bulhary s díky odmítli, sami dlužili za obilí na západě 35 miliard USD což byli tehdy pro ně nezvládnutelné peníze a ceny ropy padaly dolů.

Socík se hospodářsku zhroutil právě proto že v něm všichni měli veget at makali nebo nemakali. Troubové si myslí že takový b..del mohl trvat věčně. Nemohl, sám se od sebe zhroutil - v CSSR se začal hroutit o něco později než jinde ale posledních deset let se hroutil taky. Proto komanči povolali Komárka ku zřízení prognostáku - aby připravoval nástup "socalistického tržního hospodářství".

A nástup se zdařil - alespon pro připravené a proškolené soudruhy z prognostáčku, včetně těch co so nechali rudý nebo oranžový kabátek........
Mnozí šéfově z STB a z různých PZO už měli na západě i na východě svý soukromý firmy třeba od roku 1985. Krajskej šéf STB dovážel ve velkým mercedesy z SRN. Korytýři z PZO prodávali na Západ i na Východ přes svý anonymní firmy ve švýcarech.

Velcí šéfově se chystali na kapitalsimus, akorát naivové z nádvorní čety si lebedili že socík byl věčný labůžo že se nemuselo nijak moc makat......
29. 07. 2013 | 21:22

Yosif K napsal(a):

Ekonomický kolaps bez příčiny? Pár let klesá HDP o procento ročně? Na úrovni statistické chyby?

Zeptejte se Rumunů jaké to bylo když se v zimě přestalo topit a v bytech uvnitř paneláků bylo v zimě minus deset stupnů a lidi se ohřívali okolo žárovek! A když lidi stříleli toulavý psy aby se mohli najíst masa!
29. 07. 2013 | 21:26

Vlastenec napsal(a):

Veškeré krize vždy zavinily spekulanti. Ne nadarmo existoval v našem bývalém režimu zákon o trestnosti spekulace, který u nás Klaus okamžitě zrušil s tím, že bez spekulací nemůže existovat kapitalismus. Na to lze pouze jednoznačně odpovědět, že bez kapitalismu nemohou existovat krize. Musíme se potom zákonitě ptát, je opravdu kapitalismus ten nejsprávnější systém?
29. 07. 2013 | 21:51

Yosif K napsal(a):

Vlastenec napsal(a):
Musíme se potom zákonitě ptát, je opravdu kapitalismus ten nejsprávnější systém?
29. 07. 2013 | 21:51
No pokud je nejsprávnější system socík, proč se tedy ekonomicky úplně posral když trochu stoupla cena obilí a trochu klesla cena ropy? Proč potom vypukl v několika socalistických státech hlad, proč se v Rumunsku a Bulharsku přestalo v zimě topit a proč se v CSSR téměř úplně přestalo investovat?
29. 07. 2013 | 22:00

modrý edvard napsal(a):

xury. Nebudu mít problém, pokud dokážu rozlišit vklady od finančních derivátů. Majetek ve skupině/firmě je v podstatě jen právnická klička.
Akcie: Chtěl bych, aby to bylo ve státních akciovkách typu ČEZ. Pokud soukromou akciovku ovládá skutečný vlastník, ať si s ní dělá, co chce. Pokud ji ovládá milion drobných akcionářů, měly by nastoupit regulace. Tohle se podle mě dá právně prošťouchnout. I v jiných ohledech stát akciovce předpisuje, co má dělat /svolat valnou hromadu, oznámit výsledky .../.
29. 07. 2013 | 22:24

modrý edvard napsal(a):

vlastenec: ke známé krizi došlo okolo roku -1300. Když padla Troja a Egypt ohrožovali mořské národy.
K jiné krizi došlo roku 1920 v SSSR, což soudruh Lenin řešil vyhlášením NEPu. Hladomor na Ukrajině je taky příkladem krize, i když pomlouvači tvrdí, že ho soudruh Stalin rozpoutal úmyslně.
29. 07. 2013 | 22:28

Vlastenec napsal(a):

Yosif K: Nevím kolik Vám je, že tady popisujete takové absurdity ze socialismu, o kterých já jsem dosud ve svých 67 letech neslyšel. Pravděpodobně jste žil někde na západě, kde Vás tamní propaganda tím krmila stejně, jako ta naše nás krmila o úplném opaku. Každý by měl věřit především tomu, co sám zažil a já osobně alespoň u nás o ničem takovém nevím ani z vyprávění svých rodičů. Jediný problém zde existoval prý v poválečném roce 1947, kdy byl nabízen buď tzv. Marshallův plán ze západu a nebo Stalinova pomoc z východu. Určitě tady dříve lidi nevybírali popelnice, nebo nežebrali, což je pro kapitalistický systém příznačné.
29. 07. 2013 | 22:42

Vlastenec napsal(a):

Modrý Edvard: Ctím Váš tak hluboký náhled do historie, ale zde se vždy jednalo o mimořádné stavy - válka, porevoluční stav a pod. Spekulanti ale dokáží vyvolat krizi i v těch nejpříznivějších obdobích, která zde existovala a to je na tom to nejškodlivější.
29. 07. 2013 | 22:59

Petr Hruska napsal(a):

Dobry vecer, Podle meho nazoru nevznikne zadna ekonomicka krize samo s sebou. Prvotni pricina je vzdy ve spolecnosti krize moralni ( podvody... ), spusti krizi ekonomickou, dosahnou-li patricne ucinnosti. Pak se utuzi pravidla, zmeni nektere zakony a zase ekonomika nabehne pomalu...a pak kazdemu zase otrne ...a to se opakuje tak dlouho, co lidstvo funguje na penezich. Nemusi to byt hned zrovna krize svetoveho formatu, ale pouha, okem viditelna pomalost vyvoje v CR, kde jsou prakticky stovky miliard odcerpavany mimo statni system. A co je pricinou? Urcite ne Karkulka z pohadky, ale moralni marast, ve kterem se Cesko, potazmo vetsi oblast nachazi. Tomas Bata tenkrat dobre vedel o cem mluvi, kdyz hodnotil krizi ve dvacatych letech dvacateho stoleti.
29. 07. 2013 | 23:26

SuP napsal(a):

Vlastenec -
To, že nevíte nic o tom, o čem píše Yosif, se raději nechlubte. nicméně na to vybírání popelnic se zkuste podívat trochu prakticky (pokud byste to zvládl). Za socíku totiž měli lidi přesně tak akorát toho, co potřebovali na holé přežití, že do popelnic se dostalo jen to SKUTEČNĚ nepoužitelné. To, že dnes (a v době vašeho dětství) se z popelnic dokáže někdo i živit, svědčí především o tom, že se dnes vyhazuje mnoho věcí ještě použitelných předčasně - tedy se PLÝTVÁ. Zejména se plýtvá jídlem. Tudíž vaše úvaha o tom, že když žebráci vybírají popelnice, znamená to větší bídu ve společnosti je zcela chybná.
30. 07. 2013 | 10:52

Sionko Rost. napsal(a):

Krize má celkem prostou příčinu. Je to hamižnost. Když se bohatí snaží ještě víc bohatnout na úkor ostatních, stane se to, co se stalo: zboží přestane jít na odbyt. Takže chudých začne přibývat a odbyt zboží se ještě sníží a tak pěkně dokola. Zastaví se to buď nějakým opatřením nějaké "vyšší moci" - třeba státu, nebo nějakým aktem "zdola" - např. revolucí, pučem, povstáním.
Vzhledem k nehezky znějícím možnostem "zdola", které nikdy nic moc dobrého ve finále nepřinesly, by asi bylo dobré se zamyslet nad možnostmi "vyšší moci" a k tomu přidat trochu slušnosti, respektu k ostatním a vzájemné solidarity.
30. 07. 2013 | 13:13

Jarle Halsnes napsal(a):

SuP:
Vlastencova úvaha chybná není. Společnost, kde jedna část plýtvá, zatímco druhá vybírá popelnice není v pořádku. Bezpochyby by bylo správné, aby plýtvající neplýtvali a chudí mohli existovat bez vybírání popelnic, do nichž by opravdu putovalo je to skutečně nepotřebné.
Společnost takto rozdělená zažívá navíc bídu morální....
30. 07. 2013 | 13:18

SuP napsal(a):

Jarle Halsners -
JE! chybná, neboť ta morální bída, na kterou upozorňujete mu nevadí, ale rostoucí počet vybíračů popelnic uvádí jako měřítko státní bídy. S vámi souhlasím.
30. 07. 2013 | 14:25

modrý edvard napsal(a):

vlastenec: jde mi o to, že ke krizím dochází i mimo kapitalismus.
V KLDR mají krizi dodnes. Možná, protože nepodepsali mírovou dohodu, ale jen příměří.
30. 07. 2013 | 15:43

Yosif K napsal(a):

Jarle Halsnes napsal(a):
SuP:
Vlastencova úvaha chybná není. Společnost, kde jedna část plýtvá, zatímco druhá vybírá popelnice není v pořádku. Bezpochyby by bylo správné, aby plýtvající neplýtvali a chudí mohli existovat bez vybírání popelnic, do nichž by opravdu putovalo je to skutečně nepotřebné.
Společnost takto rozdělená zažívá navíc bídu morální....
30. 07. 2013 | 13:18
Včera jsem potkal v parku totálně opilýho váguse, chtěl deset Kč, dal jsem mu padesát. živí se vybíráním popelnic, viděl jsem co měl v igelitce, ukázal mi to. Kolik jsem mu měl dát abych měl čistý svědomí? Tisícovku? Pět tisíc?

Kolik má společnost dát člověku který chce být vagus akterý nechce pravidleně pracovat? Má mu společnost dat sociální byt a 8 tisíc měsíčně? není to málo? Má mu dat 16 tisíc měsíčně, aby si mohl pořidit děti a ženu? Pokud byt vypálí, mám mu dat společnost jiný sociální byt? A kde? V Malešicich, na žížkově nebo nedej bože v Duchcově? Má společnost právo takovéto lidi vrazit do blázince? Viděli jste "kukaččí hnízdo"? Společnost momentálně nemá právo postarat se o váguse v zavřením do blázince.

Co mohou udělat s vágusem policajti? Nic. Jak může vágusovi pomoct CSSD? Jak může pomoct vágusovi KSCM? Techto lidí je v Praze asi 5-6 tisíc.

V zime umrzl bezdomovec bratranec poslance za KSCM. Když se poslance ptali kdo za to může, poslanec měl stejnou odpovĚd jako pan Jarle Helsnes nebo jako Tožička.

ZA UMRZNUTÍ VÁGUSE NEMOHU JÁ, MŮŽE ZA TO KAPITALISMUS.
31. 07. 2013 | 22:23

karl von bahnhof napsal(a):

Příčinou finančních krizí jsou lichváři (dnes se nazývají finančníci).Již si neberou rukojmí jen z řad soukromníků, ale berou celé státy.Na nich vydělávají podstatně vyšší částky a doživotně.Proto ten lichvářský pokřik proti Islandu, Argentině.Tyto státy odmítly být lichvářským rukojmím.Naopak jsou státy, jako ČR, jejichž představitelé je cíleně vedou (za účelem osobního zisku) k řeckému bankrotu.
03. 08. 2013 | 10:40

ghost napsal(a):

krize je logická. téměř úplné nasycení trhu. všichni mají relativně naplněnou ekonomickou existenci. lidé jsou materiálně uspokojeni. další poptávku vytvoří válka. až v rujnách najdou naši potomci svou prosperitu. krize neskončí v nejbližších deseti letech.
11. 08. 2013 | 18:25

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy