Zdroje Okamurovy „nacistické“ EU pod lupou rešerše

09. 10. 2019 | 20:23
Přečteno 3650 krát
Okamurův pohled na Evropskou unii jako na převlečený nacistický projekt sám o sobě nestojí za polemiku. Každý člověk se zdravým rozumem a s elementární znalostí evropské historie 20. století se Okamurovým fantasmagoriím může jen vysmát. Mne však zaujaly zdroje Okamurova textu na Facebooku, který začíná těmito slovy:

nápis v Parlamentariu EP"Skandální, ale vlastně logické. V návštěvnickém centru Evropského parlamentu Vás uvítá prohlášení: "Národní suverenita je kořenem nejhroznějšího zla naší doby... Jediným konečným opatřením proti tomuto zlu je federální unie." Informuje o tom britský deník The Telegraph. Ještě zajímavější je, že tenhle výrok pronesl britský politik Philip Kerr, který byl ve třicátých letech horlivým stoupencem appeasmentu a ústupků hitlerovskému Německu, který ještě v předvečer bitvy o Británii v roce 1940 Churchilla nabádal k uzavření míru s Hitlerem... Všechno to ale do sebe logicky zapadá. Evropská unie má totiž nacistické kořeny.¨

Při uvádění věcí na pravou míru začněme popořádku:

„Informuje o tom britský deník The Telegraph.“ Uvedená slova sice otiskl The Telegraph, ale jsou citací komentáře zarputilého brexitáře jménem Leo McKinstry, který byl v The Telegraph zveřejněn 7. dubna 2016, tedy dva a půl měsíce před referendem o členství Británie v EU, které se konalo 23. června.

McKinstry TelegraphKdo je Leo McKinstry? Jeho wikipedické heslo uvádí, že McKinstry je novinář a autor literatury faktu a četných životopisných studií, kterého jeho nakladatel představuje jako historika.

Je zajímavé, že Okamurou citovaný komentář s titulkem: „EU odhalila svoji pravou povahu: federalistické monstrum, které se nezastaví, dokud nezruší národy,“ je prvním z řady dalších příspěvků, které Leo McKinstry pro The Telegraph napsal – samozřejmě všechny ve prospěch brexitu. Žádný starší komentář McKinstryho v archivu neexistuje. Vysvětluji si to tím, že The Telegraph potřeboval pro svoji probrexitovou kampaň před referendem získat další munici, a tak angažoval zdejšího Vondrušku, který se od té doby vyjadřuje na jeho stránkách k brexitu a k politice konzervativců.

Citát Philipa Kerra. Dříve než se podíváme blíže na appeasera Kerra, markýze z Lothianu, bylo by dobré upřesnit, o jaký citát jde a kde je umístěn. Okamurovci sice nezopakovali doslovný text McKinstryho U vchodu do návštěvnického centra Evropského parlamentu je plaketa/tabulka s těmito slovy:…atd.“, nicméně tvrdí, že nápis Vás uvítá v návštěvnickém centru.“

Uvedený nápis však není u vchodu, nikoho nevítá, ani není na plaketě/tabulce (plaque). Dá se to zjistit pátráním po původních zdrojích.

Novinář Leo McKinstry do svého komentáře převzal citát Philipa Kerra z obrázku na twitterovém účtu Daniela Hannana, což jest europoslanec a jeden ze zakladatelů Vote Leave. Obrázek Hannan doprovodil slovy: „Každý, kdo si myslí, že federalistický apetit EU polevil, měl by přijít do návštěvnického centra Evropského parlamentu.“

nápisy v parlamentáriu EPFotografie citátu, kterou Hannan a následně McKinstry využívají, není jediná, vzniklo jich před referendem na sociálních sítí více, ale ta nejstarší pochází ze studijní cesty knihovníků helsinské univerzity v prosinci roku 2013, kteří o svých zážitcích podali svědectví na svém kolektivním blogu Verkkari. Fotografii citátu Philipa Kerra zde doprovází popisek: „V návštěvnickém centru Parlamentu je virtuální chodba věnovaná evropské historii, plná projevů, fotografií a dokumentů.“

Takže běžná muzejní expozice s dobovými dokumenty, v níž hned vedle Kerra se cituje z poválečného textu Thomase Manna o potřebě hledání nové rovnováhy mezi rovností a svobodou. Jenomže brexitářům se citát hodil do figury, takže ho vytrhli ze souvislostí, udělali z něj jakousi deklaraci Evropského parlamentu a umístili ho do vítací místnosti.

Jak jsem v průběhu svých rešerší a při psaní tohoto textu zjistil, lživou Okamurovu informaci o umístění citátu v informačním středisku Evropského parlamentu již včera vyvrátil Štěpán Sochor v sekci zpravodajství na iPrima.cz. Je zde i odkaz na polemiku Luďka Niedermayera s Alexandrem Tomským na stejné téma.

Užitečná informace Štěpána Sochora na Primě však nejde do detailů citátu vytrženého ze souvislostí. Spokojuje se s informací, že citát pochází z pamfletu The Ending of Armageddon z roku 1939, tedy „z období, kdy se v Evropě schylovalo k válce, tedy z úplně jiné doby, než jsou současná léta míru a prosperity“ (citace Niedremayera).

Ale jak je to s údajnou nacistickou nálepkou Philipa Kerra, která Okamurovi posloužila k fantasmagorickému propojení třetí říše a Evropské unie? Lecos napoví wikipedické heslo s Kerrovým životopisem. Ano, Philip Kerr, markýz z Lothianu, vyhraněný katolík (zemřel v 58ti letech, když odmítl lékařskou péči jako příslušník katolické sekty), byl přesvědčen o tom, že Versaillská mírová smlouva se v roce 1919 zachovala k Německu nespravedlivě a podle toho se až do roku 1938 choval, snažil se o usmíření – appeasement – s Německem.

Po Mnichovu se však dočkal zklamání, které svým způsobem ventiloval ve zmíněném devatenáctistránkovém spisku o ukončení Armageddonu z roku 1939, který má podtitul „Federální princip jako jediný základ mezinárodního míru, svobody a prosperity.“ Spisek napsal krátce před odjezdem do Washingtonu, kde až do smrti vykonával funkci velvyslance.

Okamurova věta o tom, že Kerr „ještě v předvečer bitvy o Británii v roce 1940 Churchilla nabádal k uzavření míru s Hitlerem... je lživá, neboť wikipedický zdroj tuto epizodu popisuje trochu jinak: V červnu 1940 po Hitlerově projevu nabízejícím Británii dohodu, „aniž by žádal o povolení britskou vládu, Kerr požádal Malcolma Lovella, amerického kvakera, který měl kontakt na Němce, aby zjistil, jaké podmínky jsou nabízeny „pyšnému a nepřemoženému národu“." Prý ty podmínky zjistil. Ovšem mezitím Churchill přesvědčil ministra zahraničí Halifaxe, který byl ochoten s Hitlerem jednat, k odmítnutí Hitlerova vábení.

Jak uvádí Wikipedie: ještě před předčasnou smrtí Kerr sehrál klíčovou roli při zajištění americké hospodářské pomoci pro britské válečné úsilí, jeho zpráva přesvědčila Roosevelta k tomu, že navrhl program lend-and-lease. Kerr byl tudíž především britský patriot, žádný nácek, jak ho vylíčil Okamura.

Závěrem by bylo dobré ještě upřesnit citát Philipa Kerra na chodbě Parlamentária, výstavní expozice návštěvnického centra Evropského parlamentu. Jak jsem zjistil, jde o krácené citace již v anglickém originále, které Okamura a Tomský překládají různě.
Okamura: "Národní suverenita je kořenem nejhroznějšího zla naší doby... Jediným konečným opatřením proti tomuto zlu je federální unie."
Tomský: „Státní suverenita je hlavní příčinou očividného zla našich časů… jedinou nápravou je federální unie národů.”

Jaký je však nekrácený originál? Má tyto dvě části:

"Thus national sovereignty is the root cause of the most crying evils of our time and of the steady march of humanity back to tragic disaster and barbarism. It is a denial of the brotherhood of man and of the principle that there ought to be one law or sovereignty, based on moral principle, uniting and governing the whole earth.
(…)
The only final remedy for this supreme and catastrophic evil of our time is a federal union of the peoples so that while every nation is completely self-governing in its own internal affairs all the people are united into a single commonwealth for their common affairs."


Čtenář by si měl všimnout, že Kerr usiluje o „federal union of the peoples“, což Tomský přeložil jako „federální unie národů“, když Okamura ty národy (the people) vynechal. Nehledě na to, že Kerrova představa federace předpokládala, že „every nation is completely self-governing in its own internal affairs“, tedy že každý národ by měl být suverénní v oblastech vnitřní politiky, takže rozpuštění či anihilace národů - jak se nás snaží Okamura přesvědčit, u Kerra nebyla na pořadu dne.



Zde jsou screenshoty ze sociálních sítí - Okamurův status na FB a nabídka historika Michala Stehlíka na proškolení Okamurových lidí.

status Tomio Okamury na FB 6.10.2019
dopis historika Stehlíka Tomio Okamurovi


Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy