Tiananmen před dvaceti lety – z archivu časopisu Time

05. 06. 2009 | 02:35
Přečteno 5051 krát
Je až neuvěřitelné, kolik událostí se vešlo do jednoho bouřlivého roku 1989. Tento týden se připomínalo dvacetileté výročí svobodných polských voleb, ale také masakr na pekingském náměstí Tiananmen. Studentské protesty v Pekingu jsem tehdy sledoval už od dubna a vzpomínám na článek v americkém týdeníku Time, který vyšel těsně před masakrem.

Končil slovy: “Před jedním, dvěma týdny, protesty mohly být uhašeny počtem obětí, které jsou obvyklé u velkých demonstrací – dvacet, padesát, možná několik stovek. Teď bude vláda možná muset pozabíjet tisíce lidí, aby protesty ustaly.“

Ta předpověď se za několik dnů naplnila. Ve shodě s názorem amerických reportérů Time jsem se už tehdy domníval, že situaci vyhrotila kromě jiného také Gorbačovova návštěva Pekingu v polovině května, s přítomností četných zahraničních novinářů, během níž se armáda neodhodlala před zraky světa k nějakému zásahu, a stanné právo vyhlásila až po Gorbačovově odjezdu.

Protože Time nabízí své archivy zdarma k dispozici internetové veřejnosti, zmíněný článek „Stav obležení“ jsem si v archivu našel a jeho část jako zajímavý dobový dokument přeložil:

„V samotném srdci Tiananmenského divadla se vyskytly některé znepokojivé otázky: co vlastně hladovkáři a jejich podporovatelé přesně chtějí? Vědí to vůbec? Některé z jejich cílů jsou jasné. Jedním z nich je očista Číny od bezuzdné korupce. Tento požadavek se zdá být dostatečně přímočarý, je v něm však obsažen útok na to, co protestující pokládají za zneužívání moci špičkovými stranickými funkcionáři. Prakticky všichni jsou obviňováni z nepotismu. Na Li Penga (v roce 1989 předseda vlády) se nahlíží jako na člověka těžícího z nepotismu, protože ho jako sirotka vychoval Čou En-laj.

Dalším požadavkem je svobodný tisk, který se všeobecně spojuje s tažením proti korupci. Investigativní žurnalistika se v Číně pokládá za nejdůležitější nástroj k vykořenění korupce. Vláda až dosud omezovala novináře na relativně malé případy a chránila vysoce postavené členy strany. Význam přikládaný svobodnému tisku zdůraznila jedna z nejpřekvapivějších stránek těchto demonstrací. Obvykle konzervativní stranický orgán, deník Ženminžpao (People’s Daily), se oprostil do svých dlouholetých praktik a plně informoval o protestech do doby,než Li ohlásil, že proti studentům zakročí. Ústřední čínská televize se chovala podobně a jeden z hlasatelů zpravodajství dokonce vysílal zprávy o požadavcích studentských vůdců na Tengovo odstoupení (Teng Siao-pching – v roce 1989 šéf KS Číny).

V pozadí těchto bezprostředních a jasných požadavků davu se však celkový obraz rozostřuje. Demokracie, což jest skandovaný požadavek demonstrujících, je slovem s více významy. Pro některé protestující, kteří nemají s demokracií žádnou zkušenost a mají jen slabé povědomí o demokratických praktikách v jiných zemích, demokracie znamená opak všeho, co je spojeno s vládou Komunistické strany. „Nejsou schopni přesně vyjmenovat, co požadují,“ říká jeden diplomat v Pekingu, který popsal protivládní hnutí v podstatě jako „nářek zatracených.“ Jak to řekl Grace, devatenáctiletý student s copánkem, který strávil páteční noc na náměstí Tiananmen: „Jsme přesvědčeni, že se všechno musí změnit.“

Tyto požadavky jsou možná poněkud amorfní, ale nemůže být pochyb o vášni, která je provází, jak dokazuje ochota obyčejných lidí postavit se tankům a připravenost hladovkářů zahrávat si se smrtí. Absence nějaké ideologie s nějakými specifickými dlouhodobými cíli ukazuje, jak silný je veřejný odpor ve vztahu ke straně a celému statu quo. Bezprostřední důvod této nespokojenosti – vládní povýšené zacházení se studentskými demonstranty a jeho represivní povaha – je jasný. Ale tato zlost pochází také z méně politických stránek každodenního života. Ekonomicky a sociálně Čína prožívá mnohá vykolejení, která jsou typická pro éru revolučních proměn. Celkový účinkem je rozšíření pocitu marnosti a stoupajících očekávání. „Není to vždycky tím, že by se ve společnosti, ve které dojde k revoluci, změnily věci k horšímu,“ poznamenal Alexis de Tocqueville ve své studii o Francouzské revoluci. Častěji, jak dodal, se lidé chopí zbraní, když utlačovatelský režim tolerovaný bez protestů dlouhou dobu „ náhle uvolní svůj tlak.“


(… následuje popis čínského vývoje od konce kulturní revoluce a ekonomické situace)

„A tak ve světle rostoucích frustrací zdejších obyvatel bouřlivé události v Číně nejsou ničím překvapivým. Nicméně opravdové revoluce, na rozdíl od převratů nebo občasných masových protestů, jsou velice řídké a téměř nevídané v situacích, ve kterých stát třímá ve svých rukou tak velkou moc. Bez tvrdého jádra ideologicky inspirovaných revolucionářů, bez vlastních jakobínů, bolševiků nebo modernějších účastníků Dlouhého pochodu, je totální revoluce v Číně nepravděpodobná.

Mnohé závisí na pekingském režimu. Revoluce se obvykle dávají do pohybu svévolí a násilím vlády, a vyhlášení stanného práva ukazuje, že Teng Siao-pching a Li Peng jsou připraveni potlačit protesty vojenskou silou. Násilí je schopno, a často se tak děje, dosáhnout svůj cíl potlačením revolty. Ale může také podnítit opozici a učinit kompromis nemyslitelným.

Moc, jak Mao Ce-tung ironicky poznamenal, pochází z hlavně pušky. Ale kazatel čínského komunismu opomněl dodat, že nezbytným předpokladem je také vůle střílet, jestliže cíl se nenechal zastrašit hrozbami a jestliže společnost je připravena čelit ozbrojencům nenásilnými prostředky. Před jedním, dvěma týdny, protesty mohly být uhašeny počtem obětí, které jsou obvyklé u velkých demonstrací – dvacet, padesát, možná několik stovek. Teď bude vláda možná muset pozabíjet tisíce lidí, aby protesty ustaly.“

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

Pa-Rou-Bek by se taky nejraději s nikým nemazlil.
05. 06. 2009 | 06:04

Neopřemyslovec napsal(a):

Je to neuvěřitelné, ale 27.9.2009 uplyne 1014 let od hrdinského vypořádání se zločinými Slavníkovci. Stejně jako na pekingském náměstí Tiananmen šlo o národně obrozeneckou akci. Jedno mají společné. Nikdy již sametovou/plyšovou akci. Vždy musí být oběti na životech. Přemyslovci musí být vzorem. Mladí používejte vždy zbraně. Ne vajíčka. Jimi nikdy neuděláte slavné výročí.
05. 06. 2009 | 07:20

Al Jouda napsal(a):

Jak se řekne čínsky : Nejsme jako oni ?
05. 06. 2009 | 08:55

Ládik napsal(a):

Al Jouda:
Ee ako oni!
05. 06. 2009 | 09:15

jozka napsal(a):

Vis, co mne Neopremyslovce fascinuje? Ze je za velikeho revu obvinovan vudce Pa-Rou-Bek z totalitnich sklonu a na druhou stranu je vyzyvano k jeho fyzicke likvidaci.

Miluju drsny humor.
05. 06. 2009 | 11:06

Jirka H napsal(a):

Kdy ráčíte položit svůj život za účelem vzniku nového slavného výročí?
05. 06. 2009 | 11:09

Jirka H napsal(a):

Otázka byla pro Neopřemyslovce
05. 06. 2009 | 11:11

Inci napsal(a):

Hmm ... jenže zrovna teď má Čína celej demokratickej svět na lopatě , jedině ona je totiž schopna zastavit Kimovo jaderné zbrojení a potenciální šíření jaderných zbraní a technologií . Když uvážíme že 80 % pro KLDR životně důležitého obchodu je realizováno právě s Čínou , tak také můžeme předvídat chování politiků celého spřáteleného demokratického světa ... žádný remcání není na pořadu dne , bude jarní tok jak vyšitej ... Možná také vydáme Číně Tchj-wan za slib uzavření hranic s KLDR a spoluúčasti na blokádě .Každopádně bude velmi zajímavé sledovat názorové přemety politiků tváří v tvář Kimově jaderné bombě ...
05. 06. 2009 | 12:25

Supman napsal(a):

http://www.blisty.cz/2009/6...

Je poučné se zajímat i o druhou stranu mince...
05. 06. 2009 | 15:30

hank napsal(a):

Celý váš článek stojí na tom, že jste v té době měl možnost číst články Time.
A i když Time značně zaobaleně uvádí, že protest na náměstí byl vlastně o ničem a o chaosu, nic dalšího nevyplývá.
A mimochodem k celé té české divadelní hře o boji za demokracii v Číně: takový malý fakt, že třeba dalajláma byl super ortodoxní komunista, který po vyvolání krvavého povstání v Tibetu, jež bylo motivováno roztržkou s Maem, kterého uznává doposud jako svého adoptivního otce, utekl v r. 1959 do emigrace a ne jak mylně a mlhavě uvádí česká verze Wiki. Nemluvě o dalších souvislostech, jež se s Čínou interpretují úplně jinač, než jak to vidí Číňané. Kromě opečovávaných "disidentů".
05. 06. 2009 | 17:37

Incitatus napsal(a):

... jen tak na okraj ... čínská společnost přetaví bolševickou diktaturu ( což už probíhá ) stejně jako ujařmení nějakým dobyvatelem ve své tradiční uspořádání ... ani Čingischán nakonec nedosáhl svého ....
05. 06. 2009 | 22:12

real name napsal(a):

06. 02. 2010 | 20:53

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
15. 03. 2010 | 05:49

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy