Můj rok s Obamou: Kdo propíchl jeho bublinu? On sám.

25. 01. 2010 | 00:14
Přečteno 10200 krát
Když politik žádá „Dejte mi moc a já prosadím potřebnou změnu“ – a lidé mu tu moc propůjčí – pak je chybná interpretace, že vy, voliči, přijmete moji změnu, a ne že já, prezident, přijmu změnu vaši. Obama nepochopil touhu národa po změně, ale použil staré politické mechanismy k prosazování změny své vlastní. V Americe tohle nemohlo a nebude fungovat.

Všichni čekáme na Obamovu středeční adresu Kongresu. Řekne „Yes, I hear you, yes, I get it“ (Slyším vás a rozumím vám) – anebo bude i nadále řečnit o sobě? Když se politici stáhnou do svého útulného příšeří a nastalé světlo osvětlí národ jako celek, pak můžeme sdílet Obamovo You are not foresaken (Nejste opuštěni) jako i naše vlastní poslání trpce zkoušenému lidu Haiti. Spontánní skandování trpících: USA!USA! je odměnou nejen Obamovi, ale i nám všem. Ale to je Haiti. Jakpak je dnes asi doma? Tam již skandování Obama! Obama! utichlo, pravděpodobně navždy.****


Řečnit neznamená jednat, vědět neznamená umět.


S Obamou žiji od léta 2008. Tehdy, po návratu z ČR, jsem vnímal nakažlivou rétorikou dosud neznámého senátora velmi kladně: mám rád změnu, vyhledávám ji celý život. Změna dodává energii našemu bytí. Imponoval mi jeho přednes a charisma, i ta hesla Change, we can believe in nebo Yes, we can. Mohl jsem ho volit.

To jsem ještě nevěděl, že si sebou stále vozí čtecí zařízení teleprompter, plete si slova a sliby s akcí, neumí rozhodovat a byl advokátem ACORN, korupcí prolezlé občanské iniciativy, která nutila toxické hypotéky lidem, kteří je nemohli splácet. Již v září 2008 jsem se rozhodl, že ho volit nebudu. Jeho slova byla prázdná a jeho politická „slibotechna“ nevěrohodná. Zůstal mi však sympatický a jeho zvolení jsem vítal.

V New Jersey bylo rozhodnutí ho nevolit pikantní tím, že zvolení měl jisté a můj hlas pro McCaina byl zcela zbytečný. Volil jsem tedy „sám sebe“ a smířený pohled ráno do zrcadla. Vřele doporučuji: volte jen to s čím můžete po léta žít, tedy hlavně sami se sebou. Nevolte nikdy to, s čím nesouhlasíte nebo čemu nevěříte. K jeho volbě mě tehdy povzbudila guvernérka Aljašky Sarah Palin, která tolik vystrašila Obamovu kampaň, že jejich mediální útoky proti ní byly tak hloupé a degradující, až Obama nakonec skončil s pouhou polovinou přímých hlasů.

Už v listopadu 2009 se Obama do New Jersey vrátil (sedmkrát za sebou), aby zachránil demokratického guvernéra. Nezachránil. Prohrál i guvernéra ve Virginii. Prohrál OH pro Chicago. Před fiaskem v Massachusetts křičel: We want our money back! (Chceme zpět své peníze!) - když předtím rozdal bankám a pojišťovnám stovky miliard našich peněz. „Has he lost his mind?“ (Zbláznil se?) ptají se Američané. Jeho pokřik měl v místních volbách podržet demokrata, ale nepodržel. Výrazné vítězství republikána Scott Browna v podstatě ukončilo obamismus. President bojuje o svůj politický život. Veškerá politika, alespoň v USA, je stále ještě lokální – Barack Hussein nestačí pendlovat a hasit.

Bohužel hasí velmi špatně. (Připomíná Havla, který také když podpoří, tak dotyčný „obdarovaný“ prohraje. Obama přiznal, že dostal v Massachusetts „buzz saw“, tj. krátký zástřih na ježka. V ČR by se řeklo, že mu přistřihli křídla.) Občanská revolta nabírá v USA na síle. Hnutí nezávislých se obrací proti oběma stranám, proti tradiční politice. Jestli Obama výrazně nezmění svůj styl a ideologii, tak jeho konec už byl a on bude tři roky politickou lame duck (poraněnou kachnou). Prohrál ve svých nejsilnějších státech (New Jersey, Virginia a Massachusetts) a tak by v listopadu 2010 mohl ztratit státy všechny, poprvé v historii USA. Nikdy ještě nebyl pád prezidenta z politického výsluní tak strmý. Členové kongresu jsou v panice, čekají je volby; Obama ne, má ještě na tři roky „k dobru“.

Zdá se, že jeho jediným skutečným rozhodnutím (které nesliboval) bylo zrušení radaru obranné sítě v Česku, když zjistil jak dalece ruské mafie a rozvědky pronikly do politického i hospodářského dění země. Zvolil Rusku ustoupit než kompromitovat bezpečnost U.S. – nemusí spěchat ani s velvyslancem do Prahy.

Po fiasku v Massachusetts klesla Obamova popularita na 47%. Přes 30% Američanů dnes volí jako nezávislí; i Scott Brown byl nezávislý kandidát. Revolta proti tradičnímu partajnictví dvou stran je zásadní. Škoda, že Obama žije spíše v minulosti. Nelze do nekonečna svádět všechno na Bushe: je to nedospělé. I když Obama řídil nejdražší kampaň v historii jako americký prezident, jeho vláda připomíná spíše manýry nějakého euro-premiéra. Jeho kosmetické zahraniční politice omlouvání a klanění se chybí reálná podstata. Máte-li špatný produkt, pak nepomůže ani nejlepší marketing nebo komunikace.

Zleva se dokonce vynořují hlasy, že prezidentova popularita nemá u širší veřejnosti prakticky žádný vliv na realizaci cílů jeho administrativy – ta prý závisí téměř zcela na stavu sil ve Sněmovně reprezentantů a v Senátu, kde mají demokraté poměrně silnou většinu. Tedy, neposlouchejme hlasy voličů a prosaďme své zákony přes jejich odpor, dokud nám ta formální většina vydrží (do kongresových voleb v listopadu 2010). Divná politologie, divná strategie, a divná demokracie. Až tak daleko může zavést arogance moci - v USA naštěstí jen dočasně.

Není divu, že vítězný senátor Scott Brown musel levicová media upozornit, že to senátorské křeslo nepatří Tedu Kennedymu ani jinému politikovi, ale že patří občanům státu Massachusetts, kteří s ním ve volbách naloží podle svých vlastních představ. Ani to Obama nechápe. Paradoxní chvíle nastala, když Brown kritizoval trapnou reformu zdravotnictví a dodal We can do better. V tu chvíli se dav dal do skandování Yes, we can! Yes, we can! – tedy Obamovo vlastní heslo. Prezident se musí obracet ve svém politickém hrobě.

Zapálené volání po změně se Obamovi změnilo v mrazivou skutečnost tradiční politiky chicagského stylu. Namísto krásných slibů vládne arogance, tajnůstkářství, kuloární politika zavřených dveří a úplatky za hlasy. Debata kolem zdravotní reformy měla probíhat veřejně na TV kanálech C-span. Namísto toho je vše pečeno v příšeří utajení a jen postupně pronikají na veřejnost až východoevropské výrazy obamovského úplatkářství: Louisiana purchase (300 milionů za hlas Mary Landrieu z Louisiany), Gator aid nebo Cornhusker kickback (výjimka od zvýšení poplatků za Medicaid pro Nelsonovu Nebrasku), Cash-for-cloture (úplatky za předčasné ukončení legislativní debaty), atp. Patří sem i uplácení členů odborů osvobozením od určitých daní (které nečleni platit musí), anebo pokuty za nezakoupení zdravotního pojištění v reformním návrhu, atp. To je ta Change, we can believe in. (Změna, které můžeme věřit.) No, we can´t.

V Americe populism často označuje aktivní hnutí veřejnosti, voličů nebo lidu proti politickým elitám za ochranu svého hlasu, práv a hodnot. Různá hnutí za občanská a volební práva vedená zdola jsou populistická, ne nutně populární nebo zaměřená na popularitu. Český populismus je pravým opakem: pochází shora, od politických elit, které na základě veřejných průzkumů udělují politicko-sociální výhody za účelem zvýšení viditelnosti a zajištění hlasů. Dnešní Tea Party Movement nebo historické Kingovo hnutí za občanská práva jsou tedy populistická, jako jsou líbivá Obamova slova a návrhy: on je tedy populista (česky), ale hnutí proti němu je populistické (americky).

Např. zvýšení daní bank a pojišťoven (vrácení 90 miliard z injekce TARP), jakkoliv populární, nutně zaplatí občané ve zvýšených poplatcích. Jakékoliv zdaňování podniků a institucí (institution je česky instituce, ne institut) je vždy neseno konečnými poplatníky, zákazníky nebo uživateli. Jen zdanění občanů se nedá přesouvat dál: u prostých lidí daňové řetězce vždy končí.

Ještě během své prezidentské kampaně navštívil Obama Lorain county v Ohiu. Nezaměstnanost tam byla 6,9% a on slíbil, že pomůže. Dal jim tedy $33 milionů stimulační dotace a dnes je tam nezaměstnanost 10,9% a roste. Za poslední dva roky USA ztratilo přes 7 milionů pracovních míst. Nezaměstnanost v Michiganu je 14,6%, v New Jersey 10,1% - rekordní čísla za posledních 40 let.

Kde a jak bude Obama vytvářet pracovní příležitosti? Nikdo neví. Keynesiánské „stimuly“ zcela evidentně nefungují. USA nejsou jen v krizi, ale především v historické transformaci: tradičních pracovních míst bude i nadále ubývat (viz blog na http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/ales-drobek.php?itemid=8158), dokud se nezmění ekonomický, podnikatelský a hlavně politický model.

V Ohiu byl O. bez teleprompteru a tak o sobě prořekl zajímavé věci: že je rád pryč z Washingtonu, že ho tam politici trápí „k zbláznění“, atp. Zaujala mě obzvlášť jeho odpověď devadesátileté stařence: „My nikdy nezapomínáme na staré lidi, protože oni volí ve velmi vysoké míře.“ To je svatá pravda. Každý ať si to ale přebere po svém - mě to vyrazilo dech. Ne, že by mě překvapila jeho politická arogance, ale to, že to řekl té stařence nahlas a do očí. A ta nešťastnice mu zatleskala.

Surrealistické bylo i to, když nezaměstnaným v Ohiu vykládal, že „Poprvé v historii USA“ si mohou na internetu vyhledat, kdo byl na návštěvě v Bílém domě! Jaký to krásný a uklidňující dar. Pochybuji ale, že tam najdou Michaele a Tareq Salahi, kteří obešli bezpečnost, dostali se na oficiální večeři v Bílém domě bez pozvánky a nechali se s ním fotografovat. Peníze musí jít na zbraně, které teroristy porazí, ne na advokáty, kteří je budou obhajovat. I to bude muset Obama pochopit, nechce-li být smeten hněvem občanů. Masový vrah z Fort Hood, Dr. Nidal Hasan, se neměl nikdy dostat na HSPI Presidential Transition Task Force.

Amerika s napětím očekává jeho první adresu State of the Union ve středu 27. ledna. Určitě nebude mluvit o reformě zdravotnictví, zavírání základny Guantanamo, radaru, anebo obou válkách. Spíše bude slovy a rétorikou „bojovat“ za chudé a nezaměstnané, zachraňovat pracovní místa a slibovat modré s nebe. Jak tenká je hranice oddělující obdiv od výsměchu. Tatáž slova a hesla, která ještě nedávno elektrizovala miliony, vyřknutá ve změněných a řečníkem nepochopených podmínkách, mohou vyznívat prázdně a směšně.

Zcela paradoxně se domnívám, že Obamovo zvolení bylo pro USA potřebné a dobré. Tlak Evropy byl nenávistí k Bushovi politicky neúnosný a změna byla žádoucí. Věčná osočování z rasismu byla negována inaugurací prvního černého prezidenta. Udělení Nobelovy ceny „Za nic“ evropské tlaky jen potvrdilo – Amerika byla takovým „oceněním“ potrestána a musela se stydět. Ve Frankfurtu byla úspěšná premiéra muzikálu Hope: Obamův příběh v písních a tancích - Ja, wir könen! Doufejme, že tenhle „dárek“ nám do USA nedoručí. Takový kýč bychom těžko strávili: No, we can´t! Máme ale černého prezidenta, pocit historické viny opadl a do budoucna bude klid. Ještě nás čeká to cherchez la femme do Bílého domu („božská“ Sarah jistě slibnější než „vyhořelá“ Hillary) a pak rychle pryč od politické korektnosti, zpět ke zdravému rozumu. Po druhé by Obamu volilo již pouhých 39% Američanů. A navíc, objevil se Scott Brown.

Jako ekonom jsem pod Obamou úpěl. Začalo to tzv. tvorbou pracovních míst, rychle nahrazenou tvorbou a záchranou, pak záchranou a tvorbou a nyní již jen záchranou. Úkolem vlády přece není zachraňovat joby, které trh odmítá. Úkolem vlády je ochránit tržní podmínky, které umožní malým a středním podnikům novou práci vytvářet. Politik však raději „zachraňuje“, protože to nelze měřit: Co jste zachránili? To, co zůstalo. Argument že by bylo hůř, kdybychom neutratili trillion dolarů je podobný: Co by bylo, kdyby… To ovšem nemá s ekonomií nic společného; je to jen tradiční politika. Nová tvorba míst: 0. Míra změny: 0.

Další „obamovka“ přišla jmenováním Clintonových pohrobků, keynesiánců a friedmanovců, kteří na krizi zadělávali: Summers, Geithner, Bernanke, Romer atp., schopní pouze utrácet miliardy, zadlužovat národ deficity, zadělávat na inflaci a odměňovat své politické mecenáše. Amerika s jejich pomocí začala šířit nákazu socialismu. Hlavy tedy padat budou; nejspíše půjde Geithner, ale na mušce mnobých demokratů je i předseda Fed Ben-Shalom Bernanke: ještě nedávno TIME Muž roku 2009, nyní již na cestě „ke zdi“. Potřebuje 60 hlasů a jen strach z chaosu jej může zachránit. Demokraté jsou pověstní svojí „popravčí četou v kruhu“: střelba do vlastních řad je jim vlastní.

Vyplaveni byli dokonce i ekonomové, kteří nazývali Druhou světovou válku keynesiánským stimulem. Proč tedy neinscenovat v Tichomoří každých pět let válku, potopit nejdražší křižníky, letadla, děla a tanky - a nechat vojáky na břehu, aby odpálili ohňostroje a tleskali nové prosperitě? Úpěl jsem také, když Obama vyhlásil šrotovné na nákup elektromobilů – a naše peníze šly do nákupu golfových vozíků. Moudrost a soudnost: 0

Dnes již neúpím. Bohatnout nelze šetřením (ani utrácením), ale pouze správnou investicí do produktivní budoucnosti. Jen ekonomický nedouk nebo blázen by zvyšoval daně během krize. V USA dnes máme historické hnutí Tea Party Movement, Obamova popularita se propadá a demokraté ztrácejí místní volby. Arogance socialistické reformy zdravotnictví (kuloárová Obamacare) selhala totálně, šíření viru euro-socialismu se zadrhlo revoltou nezávislých zdola. Obama promarnil historickou příležitost k tvorbě nové společnosti, inovačního kapitalismu a lepší budoucnosti. Pokračovat v Bushově politice není změna – a změny je dnes v USA třeba nejvíce.

Bylo tedy správné, že jsem nevolil Obamu; ten pohled ráno do zrcadla za to stojí. Američané sice zaváhali, ale ne nadlouho. Nyní jsou v revoltě proti ideologické politice minulého století, proti oběma stranám koňských handlířů a lobbistů, ne státníků. Amerika dnes volí novou moc bezmocných proti rostoucí bezmocností mocných.

Umíte anglicky?
https://www.youtube.com/watch?v=x_mEzQVWDIc&feature=player_embedded

Upraveno podle „Jsem rád, že jsem ho nevolil“, DNES, 20. 1. 2010, s. A9.


Váš,
Milan Zelený

Letnímu vánku o bouři, studniční žábě o moři a polovzdělanci o tom, co nikdy ve škole neslyšel, nevyprávěj.
Čínské příslovíKomentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, docela by mě zajímalo, kdy já, rozmanitými eko-hrátkami příliš nedotčen, jsem zde poprvé opakoval ó bama mia...
Veselé krizování a vepřové chřipkování...
http://kaifolog.ru/uploads/...
25. 01. 2010 | 00:27

veverka napsal(a):

No a já zase zopakuju,že v USA je naprosto fuk,kterého herce mají zrovna korporace nastrčeného v Bílém domě.Prašť jako uhoď.Naprosto komické je potom ovšem vyznání autora že má rád změnu a tak volil Mc Caina.No to jsem se zase pobavil.
25. 01. 2010 | 00:53

Zbyněk Matyáš napsal(a):

veverko, četla jste špatně, autor volil "sám sebe".
25. 01. 2010 | 01:07

Zbyněk Matyáš napsal(a):

"Jen ekonomický nedouk nebo blázen by zvyšoval daně během krize." Škoda, že to nevědí pan Janota a pan Paroubek. Inu, nedouci nebo blázni.
25. 01. 2010 | 01:08

Martina K napsal(a):

Trochu prekvapivy blog od vas. Ne ze bych s mnohem nesouhlasila, ale prece jen... Brown neni nezavisly, ale republikan a Virgine neni zadna basta demokratu, tam je to vzdy "o fous" a to jen diky modremu severovychodu. Palin byla podle mne osudovou chybou McCaina. A co se tyce jeji prezidentske kandidatury, tak s Brownem jako vicepresidentem po boku by zarucene byli nejvic sexy kandidati v historii. Ja vim, kdyz USA prezijou Bushe i Obamu, prezijou vsechno, ale pokouset stesti do nekonecna nejde. Takze bych dala prednost nekomu vic pri smyslech, pokud se nekdo takovy ze 3 roky najde
25. 01. 2010 | 01:35

kolemjdoucí napsal(a):

-- Jakékoliv zdaňování podniků a institucí (institution je česky instituce, ne institut) je vždy neseno konečnými poplatníky, zákazníky nebo uživateli.

Totální hovadina, alespoň vzhledem ke zbytku ekonomické teorie. Pokud by podniky zvýšením cen dokázaly zvýšit tržby, tak by to dávno udělaly a nečekaly by na změnu daní.
25. 01. 2010 | 01:59

tng napsal(a):

Hromada pochybnych tvrzeni jejiz vyvraceni by bylo delsi nez puvodni blog. To uz si pomalu mohu misto tohoto blogu cist tiskove zpravy RNC. Preji autorovi, aby po zvoleni Sarah Palin prezidentkou a celkovem vitezstvi teabaggers v americke politice byl stale schopen pohlednout do sveho zrcadla bez pocitu studu.
25. 01. 2010 | 03:04

tng napsal(a):

Kde byl zalezly ten vas skvely Tea Party Movement v dobe, kdy Bush mladsi zdvojnasoboval statni dluh a to v prosim v nesrovnatelne lepsi ekonomicke situaci nez Obama ? Jake toto hnuti nabizi jiny ekonomicky program nez "trh vyresi vse" (napr. bankovni system nechme v klidu implodovat, trh se prece uzdravi sam) a "snizujte dane" ? Nebo vam to staci ?

"Arogance socialistické reformy zdravotnictví (kuloárová Obamacare) selhala totálně, šíření viru euro-socialismu se zadrhlo revoltou nezávislých zdola."

Reformu zadrhlo jedine - pozadavek 60 hlasu v senatu, supermajorita kterou v teto komore zadna strana az na zanedbatelne vyjimky nemela. K cemu jsou volby, kdyz 41 senatoru reprezentujici dokonce jeste mnohem nizsi procento populace zablokuje vse ?

Ale proc se rozcilovat, clovek by opravdu musel reagovat na kazdou vetu.

"šíření viru euro-socialismu"

Vazeni domaci obdivovatele pana profesora z rad levicaku hystericky odmitajicich smesny 30-korunovy poplatek, uvedomte si ze tu mate co do cineni s krajni pravici, ktera u nas nema obdoby.
25. 01. 2010 | 03:25

slayer napsal(a):

"Bohatnout nelze šetřením (ani utrácením), ale pouze správnou investicí do produktivní budoucnosti."

Abyste mohl investovat, musite na to nejdriv nasetrit.
25. 01. 2010 | 04:05

danny66 napsal(a):

to autor, skvely clanek, dekuji..
25. 01. 2010 | 05:40

Hrdý napsal(a):

...pane Milane Zelený,napište nám Váš vyčerpávající náhled a rozbor na Klause,Kindla, Langera ,Béma,Topolánka,Zemana,Grosse, Paroubka, Ratha,Kalouska,Filipa,...
ať si počtem a ať můžeme každé ráno s hlavou vztyčenou jít hrdě do práce...U.S.A. je daleko a Obama se určitě po Vašem článku polepší...
25. 01. 2010 | 06:16

Ládik napsal(a):

Souhlasím - bohatnout se nedá šetřením. Kdo šetří, má jen za tři. Přesto nekradu. Dobře investovat? Ano, ale jen pro svou osobní potřebu. Prací nikdo nezbohatl, ale zato práce šlechtí.
Obama je mi ukradený, není mým zákazníkem.
25. 01. 2010 | 06:21

mirekP napsal(a):

Neskutečně čtivý článek na toto téma.
Moc díky.
25. 01. 2010 | 06:48

MaB napsal(a):

Pane Zelený, pokud jste vážně podporoval Sarah Palinovou, tak jste pro mne ztratil veškerý respekt. Další komentář není potřeba.
25. 01. 2010 | 06:54

Béda napsal(a):

Obamovu bublinu založil jeho předchůdce v úřadě. Ten zapálil ohromný požár a Obama nyní sklízí plody republikánského řádění.
25. 01. 2010 | 07:41

Čochtan napsal(a):

Před rokem jsem tu napsal: Obama bude president, který nejvíc zklame své voliče. Šlo to rychle.
Hezký blog, pane Zelený !
25. 01. 2010 | 07:46

Rumcajs napsal(a):

Tak na tenhle článek jsem se těšil pane profesore. Už jsem to tu psal, že bych na něm nezměnil ani čárku, ale opakování matka moudrosti.

Když vidím Obamu, jako bych viděl upřimnýho hošíka Grosse. Včera o Grossovi běžel pořad na ČT a já ani neměl sílu do dokoukat. Ale stihl jsem ještě pár záběrů, kde svorně ve skupince s dnešní špičkou ČSSD
se tlemil do televizních kamer.

A když se ptali Paroubka a Sobotky na názor Grossova zbohatnutí, jen krčili rameny.

Tož to jsou ti, co chtějí potírat korupci ? Ti co budou dejchat za chudé ?

Je neuvěřitelné, kolik drzosti,arogence a nenažranosti je ochoten levicový volič tolerovat, je když se mu nasype do misky.
25. 01. 2010 | 07:57

Béda napsal(a):

Obama má ještě 3 roky. Aby provedl skutečnou změnu, musel by vyházet většinu svých poradců a ustříhnout se od lobbistů. Musel by riskovat život a ukončit války, dostat CIA pod kontrolu anebo ji zrušit, přerušit finanční toky drogových cest z Afghánistánu - musel by provést kouzlo, které si tento politik nedovolí - pokud nechce riskovat, že skončí jako JFK.

Jediná nesporně pozizivní věc, kterou si lajsnul byla, že DOČASNĚ odstoupil od americké základny v ČR a v Polsku, která samozřejmě v původním pojetí nemá vůbec nic s obranyschopnoastí "hostitelských" satelitních zemí, ani s obranyschopností USA, ale pouze se zištnými zájmy zainteresovaných firem a lobbistů.
25. 01. 2010 | 08:00

Petr z Tábora napsal(a):

Pěkný článek pane profesore. Být Američanem, tak bych pana Obamu také nevolil - jeho protivník se mi zdál serióznější a věcnější. I když jeho projevy jsou vynikající jak obsahově tak formálně.
25. 01. 2010 | 08:01

Béda napsal(a):

Připomíná mi to jeden výjev: Žhář sedí spokojeně za bukem a směje se hasiči, který vystresován běhá po požárišti.
25. 01. 2010 | 08:34

Čochtan napsal(a):

Rumcajsi,
Geniální věta: "Když vidím Obamu, jako bych viděl upřimnýho hošíka Grosse" !!!

Příští revoluce už NESMÍ být sametová !!!
25. 01. 2010 | 08:35

Luba napsal(a):

Prezident Obama nabídl světu vizi snižování rizika jaderné války:

Snižování stavu jaderných zbraní, vybudování mobilní sítě k detekci a likvidaci útočných raket, Obama odmítl prohlubování infiltrace armády a informačních služeb USA do cizích zemí, a snaží se předat protiteroristickou agendu spřáteleným vládám rizikových států.

Pane profesore - v těchto aktivitách prezidenta Obamy vidím hlavně to, že jde o prvního prezidenta USA, který rozumí mentalitě muslimů i jiných ne-američanů, a snaží se o to, aby Amerika nebyla stále vnímána jako světový četník.

Do USA je dynamika v posledních letech vnášena z vnějšku. V této společnosti existují škodlivé trendy, které není jednoduché rozrušit zezdola.

Obama postupuje autoritativně, protože jinak tyto trendy nezruší - jsou vitelné pouze ve srovnání s Evropou a s "asijskými tygry". Američané samotní je proto tak ostře nevnímají. Preferují tradiční jistoty před něčím potenciálně lepším.

Možná to Obamovi zlomí vaz, ale za pokus to stojí.
25. 01. 2010 | 08:38

Béda napsal(a):

tng,

zajímalo by mě, co globální profesor vykládal v době, kdy hypoteční krize bublala pod pokličkou, kdy FED ruka v ruce se soukromými bankéři zakládal na finanční krizi, v době, kdy nadnárodní korporace USA začaly masivně expandovat a vyvážet know how do Číny, Indie a Asie obecně.
25. 01. 2010 | 08:46

Rumcajs napsal(a):

Béda:

Rozsah požáru byl dávno znám, ještě před volbama. Stejně se Obama nestyděl slibovat všechno všem.

Já nesoudím jeho faktické výsledky.Nikdo jiný by nedopadl o nic líp. Já soudím jeho předvolební sliby, o kterých musel vědět že jsou nesmyslné.
25. 01. 2010 | 09:04

F. Adamec napsal(a):

Barack Obama je clovek!!!
---
Obamu, NATO a USA ovlada mafie vyvolenych.

Bushovci byli napojeni na nacisticke Nemecko. Gorge Walker, pradedecek exprezidenta G. Bushe, pripravil prevzeti Hamburg-America Line, coz bylo maskovani pro nacistickou spionazni jednotku I.G. Farben v USA. V Nemecku se I.G. Farben nejvice proslavily vyrobou a dodavkami smrticiho Cyklonu B do plynovych komor behem holocaustu. Dedecek a pradedecek George Walkera, Prescott Bush a George Herbert Walker, patrili mezi hlavni americke sponzory nacisticke NSDAP. Prostrednictvim prumyslnika Fritze Thyssena prodaly pocinaje rokem 1924 Bushovymi rizene spolecnosti Union Banking Company a W. A. Harriman & Company za 50 milionu dolaru nemeckych opci americkym investorum. Thyssen obratem penize napumpoval do nove vznikle nacisticke strany.

Batovci, nejen narodni vyvoleni komunisti a jejich potomci ovladli Chartu 77, CTV a Narodni divadlo v Praze, hraji komunistum Cekani na Godota, v ceskem bahne. Absolventi stalinisticke VSE v Praze, Klaus, Tosovsky, Fischer, Tlusty, Zeman, Paroubek, Havel, Herman... opet radi. Statni Terorismus vyvolenych v USA, bezpecnostni komise OSN a NATO, ma sve meze, nejen v State of the Union.
25. 01. 2010 | 09:36

StandaT napsal(a):

...Zdá se, že jeho jediným skutečným rozhodnutím (které nesliboval) bylo zrušení radaru obranné sítě v Česku, když zjistil jak dalece ruské mafie a rozvědky pronikly do politického i hospodářského dění země. Zvolil Rusku ustoupit než kompromitovat bezpečnost U.S. – nemusí spěchat ani s velvyslancem do Prahy...
25. 01. 2010 | 10:03

Jirka H. napsal(a):

Výborný článek pane profesorem. Pouze nesdílím vaš pozitivní postoj k Sarah Palinové. Možná je to tím, že ji znáte lépe...
25. 01. 2010 | 10:31

alesdrobek napsal(a):

Fajn článek, pane profesore, jen mě taky docela překvapilo, že vám byla Sarah Palinová sympatická. Přístup Obamovy kampaně k ní byl přece poměrně slušný (možná mi něco uniklo). Ani velká média se nechovala nijak zvlášť ohavně, jak mají ve zvyku. Jestli bylo něco hloupé a degradující, tak Palinové kandidatura samotná, řekl bych. Typická kandidátka tzv. náboženské pravice, což je obzvlášť temná část amerického politického spektra.

tng - Tea Party za Bushe ještě neexistoval, tehdy byli všichni republikáni loajální ke svému vůdci. Dnes se díky bohu zčásti probouzejí a začíná jim svítat, že přestože je Obama špatný prezident a Demokratická strana vede zemi do propasti, řešením rozhodně není zvolit zpátky republikány.

Pan profesor to píše dobře, Tea Party není pravicová republikánská agitka, alébrž tradicionalistické, konstitucionalistické občanské hnutí lidí rozladěných z pravo-levé politiky (něco podobného by se hodilo i u nás).

Vážně se začíná mluvit o třetí straně, ačkoli si osobně myslím, že to je nereálné. V jednokolovém většinovém volebním systému je reálně prostor jen pro dvě strany. Budiž to poučení pro zdejší české nadšence do podobného systému - za chvíli by to všem taky lezlo krkem a hodně těžko by se to měnilo. Jakkoli je náš poměrný systém špatný a neefektivní, je to pořád lepší než ten americký.
25. 01. 2010 | 10:31

veverka napsal(a):

Myslím že víc z toho co se děja,kdo v tom má prsty a co nás čeká se člověk dozví od těchto pánů,než od republikána Zeleného

http://aktualne.centrum.cz/...

Nejlépe to asi vystihl Stiglitz.

" Nositel Nobelovy ceny za ekonomii, Joseph Stiglitz, nedávno varoval: „Pokud nebude systém odměn dramaticky reformován, finanční systém se bude snažit obejít veškeré nové regulace. Čeká nás jen krátký oddech před další krizí. Nic se nezměnilo, je to ještě horší - lobbyisté ovládají Obamu, Kongres a FED."

anebo Sorose

"Investor a miliardář George Soros vidí nové paradigma: "Americký superboom trvající 25 let vedl k masivní deregulaci. Slepé následování teorie volných trhů vedlo k velké chamtivosti, která pomohla vytvořit internetovou bublinu, kreditní krizi a šedý bankovní systém s deriváty."

Znovu opakuji,v USA je naprosto jedno kdo je zrovna prezident,vládne někdo úplně jiný.Takže tahat si tričko že vyhrál ten a ne ten druhej je nanic.

Především doporučuji místním pravičáckým fanatikům Rumcajsovi s Čochtanem a dalším:

"Slepé následování teorie volných trhů vedlo k ..."
25. 01. 2010 | 10:52

Dalton napsal(a):

To Zelený: děkuji za odkaz na Váš článek, bylo to příjemné ekonomické čtení, ne jako ty žvásty tydlidýta Sedláčka.
25. 01. 2010 | 10:57

fudoshin napsal(a):

opravdu si nejsem jistý, co myslel autor vážně a co ne.pokud někdo může vážně prohlásit něco pozitivního o paulinové, tak mi přijde naprosto nepříčetný...
25. 01. 2010 | 11:06

Vilém napsal(a):

Pane Zelený, vaším blábolem o radaru jste mne rozplakal. USA vždy prosazovali radar proti vůli našich občanů pomocí lží zkorumpovaných gangsterů z ODS a krvavé katoličky Parkánové. USA se ukázali, jako podvodníci, kteří se k nám chovali, jako k poražené zemi. Teď ještě požadují, aby jsme za naše peníze jim pomáhali v cízí zemi, proti které jsme nikdy nic neměli a která, pod americkou okupací se stala největší exportér heroinu na světě. Jak si zahráli Rusové na válku v Afghanistánu, tak ale nevolali své satelity, když jim teklo do bot, aby to za ně vyžrali. Američanům přejí, aby si zopakovali závěrečnou scénu vietnamské války na americké velvyslanectví s posledním vrtulníkem, ale tentokrát v Kábulu.
25. 01. 2010 | 11:07

Béda napsal(a):

Pro autora,

"Západ signalizuje Talibanu: Jsme připraveni s vámi vyjednávat
AKTUALIZOVÁNO Vysoce postavení zástupci USA i OSN uvedli, že jsou připraveni hledat politické řešení konfliktu v Afghánistánu. O budoucnosti země se bude jednat tento týden na mezinárodní konferenci..."
http://zahranicni.ihned.cz/...

To, o čem si již dlouho špitají vrabci se pomalu stává skutečností. A teď analyzujte, jestli jsou za tím ekonomické problémy US, kontraproduktovnost a nesmyslmost té války...
25. 01. 2010 | 11:19

pepr napsal(a):

To je naprosto smutný obraz protiobamovského, potažmo proti demokratického republikánského fanatika. Člověk by z toho článku nabyl dojem, že všechno do příchodu Obamy fungovalo, jak má, Bush (republikáni) si vedl(i) skvěle v domácí i mezinárodní politice a předal(i) Obamovi vládu s gigantickým rozpočtovým přebytkem, dvouciferným růstem HDP, prakticky nulovou nezaměstnaností, stoupající prestiží USA doma i ve světě a vyhranými dvěma válkami...Škoda jen, že američtí voliči jsou tak tupí, že přes to všechno tomu socanovi skočili na vějičku...
25. 01. 2010 | 11:59

Muž s mnoha předky napsal(a):

Je opravdu takovy jaky je nebo je jen loutkou ve fantazii někoho kdo chce víc nežli to co ostatní trápí a zná pravdu?
To vše a více U.s.a day of presidents
25. 01. 2010 | 12:21

JE napsal(a):

kolemjdoucí

"Jakékoliv zdaňování podniků a institucí (institution je česky instituce, ne institut) je vždy neseno konečnými poplatníky, zákazníky nebo uživateli."

"Totální hovadina, alespoň vzhledem ke zbytku ekonomické teorie. Pokud by podniky zvýšením cen dokázaly zvýšit tržby, tak by to dávno udělaly a nečekaly by na změnu daní"

Žádná hovadina. Správně, podniky nedokážou zvýšit tržby zvyšováním cen. Co to znamená? Že vzájemná konkurence stlačí jejich ceny na možné minimum. Pokud y zvýšené daně nerozpustí do ceny produktu, máme zde nemožné minimum.
25. 01. 2010 | 12:36

hoven napsal(a):

tleskám, pane Zelený, výborný článek
25. 01. 2010 | 13:09

Svobodný napsal(a):

pane Milane Zelený ,nejste náhodou pan Milan
Bílý Náboženský Rasista ,jako léčený alkoholik Bush Setkář ?
25. 01. 2010 | 13:10

JC napsal(a):

pepr,
Ale prdlajs pepr. To vám se jen
rozmazává obraz černého mesiáše.
Nejste sám a Bushe to toho nepleťte.
Raději nahlas přiznejte, Ó jak jsem se mýlil.
25. 01. 2010 | 13:50

kolemjdoucí napsal(a):

JE:

-- Správně, podniky nedokážou zvýšit tržby zvyšováním cen. Co to znamená? Že vzájemná konkurence stlačí jejich ceny na možné minimum.

Neznamená. Cena také může být na možném maximu.
25. 01. 2010 | 14:11

tng napsal(a):

alesdrobek:

Ta Zeleneho zminka o utocich Obamovy kampane na Palinovou (a vlastne cely tento blog) ho podle me odhaluje jako clena GOP kultu. Naopak slova Palinove o Obamovi jako cloveku pratelicimu se s teroristy protoze nema rad Ameriku jsou nejspis OK. Zeleneho pevne objeti s dnesni idiotskou GOP me lehce sokovalo.

"Tea Party není pravicová republikánská agitka, alébrž tradicionalistické, konstitucionalistické občanské hnutí lidí rozladěných z pravo-levé politiky"

Vazne ? A kolik se ho tedy ucastni demokratu ? A kolik fanousku Sarah Palin a Glenna Becka ? Kolik ten pomer muze asi tak delat, 10:1 ? 20:1 ? A proc v jeho pozadi stoji republikansti operativci jako Dick Armey a proc se k nemu tolik hlasi spicky GOP a vsechny konzervativni blogy ? A kolik demokratickych osobnosti ho podporuje ? Proc je tak neunavne propagovano Fox News ? Tihle ze jsou rozladeni z pravo-leve politiky ? Ne, oni jsou jeji ustredni casti.
25. 01. 2010 | 14:19

kolemjdoucí napsal(a):

tng:

Zlá, zlá slovíčka! Argumentovat levicí-pravicí je zpátečnické a demagogické , Palinová, Beck, Fox News a Tea Parties představují nový proud v politice oproštěný od ideologie, oni konečně nabízejí věcná, odborná a promyšlená řešení problémů lictva (alesdrobek vysvětlí).
25. 01. 2010 | 15:07

Joska napsal(a):

Globálního profesora asi stále trápí zaražené Brdy. Proto asi nenechává na Obamovi nitku suchou. Žádné vyvážené hodnocení, kde ukáže i na kladné stránky Obamova ročního angažmá, jak by se dalo čekat od nezaujatého komentátora. Mně se třeba zdá rozhodnutí nestavět základnu v Brdech velmi rozumné, protože sprostota, se kterou to tady spolek amerických Talibů kolem Bushe s pomocí jeho postbolševických kleposkratických poskoků to prosazoval, byla urážkou většiny národa. Sympaticky se mi jeví i jeho zdravotnická reforma, která dává 50 miliónům Američanů se pojistit a zajistit si alespoň minimální zdravotní péči. Ale Zeleným se asi více zamlouvá, když jsou raději peníze věnovány na válčení a zabíjení nejchudších obyvatel světa (viz Afghánistán a Irák). Pobavila mě třeba i Zeleného poznámka, že "nelze svalovat vše na Bushe". U nás se vše na komunisty už svaluje 20 let (a ne 1 rok jako u Obamy). Pak Obamovi vyčítá, že nalil peníze do krachujících bank, což dělal kde kdo. Nebo, že chce zvyšovat daně - ale Janota chce také zvyšovat daně, když je pokladna prázdná.....Obamovi se nelze divit,že se mu možná nedaří vše. Asi také nechce skončit hned jako Kennedy. Možná jeho prezidentování skončí neúspěchem, protože jak říkala moje máma "nepleť se mezi svi.ě nebo tě sežerou", což se mu asi jeho zvolením stalo.
25. 01. 2010 | 15:08

alesdrobek napsal(a):

tng - nesdílím váš spiklenecký pohled na Tea Party, ta podpora špiček GOP a Foxu je přece samozřejmá: Tea Party útočí na Obamu a to se těmhle lidem zkrátka hodí. Obě skupiny mají společné cíle.

To ale neznamená, že Tea Party podporuje GOP. Pokud se vyznáte v americké politice, tak to určitě víte. Nebo chcete říct, že Beck, C4L, daňoví reformist apod. jsou nadšení příznivci GOP? Úlisní politici se samozřejmě snaží téhle občanské iniciativě vlichotit a různě ji infiltrovat, protože vidí, že její popularita prudce stoupá, ale to neznamená, že "teaparťáci" jsou nadšení ze současného GOP establishmentu.
25. 01. 2010 | 15:12

Erasmus napsal(a):

Pane profesore,
máte naprostou pravdu ve všem co popisujete.Je mi líto těch blbů,kteří Vás v příspěvcích kritizují a urážejí.Je to pakáž,která se dostala k psaní a tak toho využívá.No nic,s tím se nedá nic dělat-doufám,že vydržíte s nervama a nenechte se odradit.
25. 01. 2010 | 15:23

Nunuk napsal(a):

Očekávat od prezidenta USA spásu je naivní, je jen loutkou v židovských rukách. Ty se mnuly, když jejich bankách přihrával stamiliony...
Současná krize spočívá v přesunu výroby do Asie, Číny. Kdo nic nedělá, nic nevydělá, a když utratí všechny peníze, je v krizi. Je to velmi jednoduché. A velmi smutné. Teď už bude Čína Západ za jeho (bývalé) peníze kolonizovat, pardon, začne ve velkém investovat. Skoupí firmy, postaví dálnice...
25. 01. 2010 | 15:37

rominho napsal(a):

Dokud jedno procento lidí bude gabat nad poměry a nebude prachy hned investovat nebo nedej bože nagabané prachy přesune do Asie, tak Amíkům nezbude než se živit zbraněmi, kterých mají dost a nepomůže jim žádný prezident, pokud nebudou chtít přejít na socialismus. Ale to samé se týká nás.
25. 01. 2010 | 15:44

tng napsal(a):

alesdrobek:

Me to vubec nepripada jako spiklenecka teorie. Propojeni mezi TP a GOP, at uz se to tyka jejich priznivcu, hlasnych trub nebo blizke ideologie, je pro me verejnou zalezitosti.

Ano, Tea Party nejsou nadseni priznivci GOP establishmentu. Stejne tak jako ti co se nazyvaji "progressive" nejsou nadseni priznivci establishmentu Demokratu. Obe skupiny jsou v podstate radikalnejsi podmnozinou hlavnich dvou proudu americke politiky. Asi nechcete tvrdit, ze vzdalenost TP od GOP se podoba vzdalenosti TP od Demokratu.

Napr. Paul a Schiff take dozajista nejsou nadseni z GOP establishmentu a prvni je poslancem za GOP a druhy za ni chce kandidovat do senatu.

Opet by me zajimalo, kolik Demokratu se k TP hlasi, kolik Republikanu, a pokud je to prvni cislo zanedbatelne ve srovnani s druhym, jaky ma smysl v polarizovane americke politicke scene mluvit o tech, co jsou rozladeni z pravo-leveho vnimani politiky ? Opravdu si stojite za nazorem, ze TP neni pravicove hnuti ? A neni slovo "tradicionalistické" takhle nahodou blizke slovu "konzervativni" ? V cem by se ta treti strana lisila od GOP, krome miry radikalismu ?
25. 01. 2010 | 15:54

stále rebel napsal(a):

Nad podobným textem má snad cenu přemýšlet jen v intencích, zda je autor za podobné výplody někým honorován nebo zda si dělá legraci z prosťáčků. Nejít k volbám je taky volba a bohužel ta nejhorší. Nelze se jí ani zříci odpovědnosti ani se nelze vyhnout následkům podobné volby nevolby.

Když si připomenu situaci, ve které se svět nacházel před rokem a když se podívám do historie, jak se dařilo či spíše nedařilo podobný problém řešit před osmdesáti léty, musím říci „díky Obamo“. Pokud použiji medicínský příměr řeknu: pacient přežil, je stabilizován a můžeme v klidu operovat. Bude ovšem potřeba odehnat houfy pologramotů zfanatizovaných různými ideologickými pasáky, jinak se můžeme dočkat například toho, že pacientovi bude uříznuta hlava s odůvodněním, že jde o nějakou bublinu, či něčeho podobného.
25. 01. 2010 | 16:02

zdesta napsal(a):

Rumcajs.Ahoj, nějak ti nerozumím.Pokud si dobře vzpomínám,tak odchod Bushe a Obamuv nástup jsi bral jako katastrofu."Levičák" nahradil republikána.Prof.Zelený:"Pokračovat v Buschově politice není změna a změna je dnes v USA třeba nejvíce." Takže řečeno, je potřebné dělat něco jiného, než politiku republikána levého jak šavle."Levičák" který má ve své admistrativě Gaithnera,Summerse,Barnakeho,Romera,Greenspana a další Bushovi kámoše.Prof Z.-"Amerika dnes volí moc bezmocných..... to budou právě ti jmenovaní.Obama je jen bezvadným marketingovým trikem těchto pánů.Pana Zeleného si dost vážím i když s ním ne vždy souhlasím.Již od počátku devadesátých let,kdy měl výhrady ke KLausově ekonomické reformě.Pamatuji si větu která mi signalizovala něco o "neomylném.V.K-.."nějaký Zelený".... Dodatek-přirovnávat Obamu ke Grossovi? To snad nemyslíš vážně. Ačkoliv si o Obamovi nedělám žádné iluze,mám přece jen dojem,že je inteligentnější a vzdělanější.Ahoj.
25. 01. 2010 | 19:05

bobánek napsal(a):

Prof. Zelený (přestože si ho jako člověka velmi vážím) prakticky dokázal, že nikdo není schopný překročit svůj vlastní stín, tedy ani on sám.
25. 01. 2010 | 19:25

pepr napsal(a):

JC:
Ale prdlajs JC, tak už to skousni, že republikáni a Bush to zavařili, že to ani Obama nesrovná...A buď v klídku, na rozdíl od blboňů, kteří ho nesnáší a věští mu cestu do pekel (náš bývalý erektilní premiér), tak je mi Obama jako člověk v zásadě lhostejný, ale trochu chápu, že po tom bordelu, co tam navařili miláčci pana Zeleného, dělá co může...
25. 01. 2010 | 21:06

Rumcajs napsal(a):

Zdesta:

Obama a vzdělanější jak Gross ? Blázníš ? Dyk je to magistr a kdyby vydržel o měsíc dýl, mohl být klidně JUDr.
25. 01. 2010 | 21:34

VK-Can napsal(a):

Vazeny pane profesore.

Napsal jste pro kazdeho neco.
Napsal jste tam mnoho uvah, kterymi se bralo i me uvazovani od doby zvoleni pres. Obami.
Pro delku Vasi uvahy se nechci zabyvat jednotlivymi odstavci.

Dovolte mi vsak jednu uvahu.
Zacnu krokem zpet do finale voleb roku 2008. Kdo byli kandidati?
Obama a deda Potucek McCain. McCaina jsem povazoval za schopneho kandidata v roce 2000.
V roce 2008 uz byl bohuzel davno za svym zenitem a kdyz mu neokoni pristrcili panenku Sarah Palin, nedalo to mnoho premysleni, kdo taha stale u Republikanu za nitky!
Republikani meli schopneho kandidata Romneyho.
Clovek s prokazatelnymi uspechy, na urovni, ktera je treba do Bileho domu. Pokud vim, on byl jediny, kdo mel tuto kvalifikaci. Z Republikanu i Demokratu. Ovsem nechtel byt loutka a to ho zahubilo!
Blizko za nim byl mozna Rudi Giuliani, ale bylo jasne, ze vzhledem k manzelske afere korunovane aferou s podplacenym policejnim komisarem to mel spocitane.

Ovsem kde skoncil Romney? V pozadi!! Deda Potucek alias McCain vyhovoval. Pokud by mel aspon schopneho vicepresidenta, tak by se bral jeste v uvahu, ale Sarah Palin?

Pane profesore tato jiste inteligentni a navic atraktivni zena, nevedela, ze existuje Sev. a Jiz. Korea !!
Ta nebyla schopna odpovedet na jednoduchou otazku, ktere noviny cetla naposledy!! Ona totiz zadne necte, jak vyslo pozdeji najevo! Nema cas!
Sarah Palin se povazovala za znalce Ruska, protoze na nej dokoukli z Aljasky! Jak vite, tak si nedelam legraci, protoze toto prohlasila!! Zcela vazne!

Jako predsedkyne damskeho odboru mysliveckeho spolku a nebo reditelka odbocky Cerveneho Krize pro USA by byla jiste platna osoba, ale vicepresidentka USA ??!

Neokoni v zoufalstvi hodili tento pytel pres hlavy Americanu, ale i kdyz radovy American (mozna nejen on) se vzdy rad zahledi na pohlednou zenu, i pro tyto odberatele casopisu Playboy to bylo prilis mnoho a nadseni rychle opadlo!
Mate pravdu, ze Demokrate byli timto "vyberem" sokovani.
Ostatne nebyli sami!

Proste nebyla jina alternativa, nez Obama.
Takze na dalsi tri roky je pro nas v obraze.
U pres. Bushe ml. se vedelo o koho jde. Vedelo se, ze s pomoci nekolika tutoru zvladnul taje kulickoveho pocitadla. Slo jen o to, aby ta prazdnota moc nedunela.

U pres. Obami se vi, ze je trochu dal, co se tyce vyvinu mozkovych zavitu.
Jde jen o to, aby se to temi mozkovymi zavity vinulo spravnym smerem.
Verim (a doufam), ze tam je jeste nadeje.
25. 01. 2010 | 21:49

alesdrobek napsal(a):

tng - jasně, TP je to, co by "kolemjdoucí" aspol. označili za "pravicové hnutí", vo tom žádná.

Každopádně já v tom vidím něco víc, jeden z mnoha symptomů toho, co se děje i po Evropě - zhnusení lidí politikou a cynickými hrami mocenských elit. Že se to někdy projevuje jako obliba legračních figurek jako Palin nebo Beck, to je věc druhá (na druhé straně jsou IMO obě tyto osoby ještě poměrně neškodné, horší bude, když se té vzrůstající energie chopí nějaký schopný a cílevědomý populista, který "se nezakecá").
26. 01. 2010 | 00:01

tng napsal(a):

alesdrobek:

Musim uznat ze pres vsechnu tu jejich stupiditu, paranoiu, omameni lidmi jako Palinova a Beck, volne-trzni extremismus (odmitani TARP) v podstate maji pravdu v tom hlavnim - takhle to dal s verejnymi financemi nejde. Mam pro ne vetsi sympatie nez pro ty co vriskaji na cele kolo pri sebemensim omezeni soc. statu.

Becka siriciho lzi o Obamove komunisticke revoluci, chorobnou paranoiu, pocit ohrozeni a misty dokonce rasovou nenavist rozhodne za neskodneho nepovazuji. Az Obamu nekdo picne, pujde to na ucet pakaze jako je Beck.

A Palinova ? Staci dalsi propad ekonomiky ve stylu W a zoufali americti volici zahnani jako zvirata do ekonomickeho kouta ji mohou poslat do Bileho domu. Prave ona je tim populistou, hrajicim roli mamy z lidu, bojujici proti politickym a sekularnim elitam.
26. 01. 2010 | 03:53

grőssling napsal(a):

S veškerou úctou pane Zelený, sepsul jste Obamu jen co je pravda. A to je v úřadě jenom 12 měsíců. Jenže on tu hrůzu nedal dohromady. Jestli pak jste kritizoval Bushe ml. takhle ostře po dobu jeho osmiletého šílenství ?
26. 01. 2010 | 08:11

Pepi napsal(a):

Ano:
"Řečnit neznamená jednat, vědět neznamená umět".
Obama je stejný tlachal jako kdysi Gorbačova a jeho „perestrojka“
(v ČR obdobný „kohout“ Topolánek)....
...(samá teorie) řeči, řeči, ale skutek utek...
- Bohatnout, lze jedině efektivními návratnými ivesticemi do ekonomické a ekologické výroby a ne zadlužováním a lichvou...
- Po každé revoluci, která bourá staré, musí přijít stavitel, který umí realizovat nové, jinak každá revoluce zkrachuje!
26. 01. 2010 | 09:50

Daňový poplatník napsal(a):

Problém je jinde pane Zelený, euroatlantické civilizaci chybí vize, a nadnárodní monopoly jsou tak nenažrané, že zkrumpovaní politici nemají své občany pomalu čím obelhávat.
Nezkorumpovaní a slušní v politice nevydrží ani jedno volební období, protože když neberou úplatky, nemají ani na právníky.
A nějaká kauza se vždycky najde.
Tož tak.
26. 01. 2010 | 11:37

Charlie napsal(a):

Zda je "JÁDRO PUDLA" a žádný "zázračný" prezident s tím nic neudělá!!

O současné ekonomické krizi kolují v tisku hotové romány v nichž se autoři dopouštějí jedné zásadní nepřesnosti. Srovnávají současnou ekonomickou situaci s Velkou hospodářskou krizí z roku 1929.
Ale nyní je to počátek konce fungování amerického principu ekonomiky.

Tak,jako se před dvaceti lety sesypal komunistický socialismus jako domeček z karet, tak se dnes hroutí americká ekonomika. K pochopení toho, proč k tomuto kolapsu došlo vůbec nepotřebujete ekonomické vzdělání. Spíše se k tomu hodí zdravý český selský rozum.

Představte si, že jste vynalezli integrovaný obvod. Součástka, kterou dnes najdete snad úplně ve všem. Součástku, bez které vám neprodají ani rohlík, protože i kasa v obchodě je vlastně počítač.

Firma FAIRCHILD v Americe vynalezla v roce 1958 integrovaný obvod. Vedení firmy chtělo větší zisky, proto výrobní linku přemístilo z Kalifornie do Číny.

Číňané se jistě dají vyškolit na obsluhování naší plně automatické linky a na rozdíl od Američanů to budou dělat „za hrst rýže“. A nám (vedení firmy FAIRCHILD) vzroste zisk – to přece není k zahození, že jo.

Přibližně ve stejné době přišla jistá firma AMPEX na fintu, jak nahrávat obraz na magnetický pásek. Ano, jde o princip, se kterým se naprostá většina z nás setkala u své VHS.

A AMPEX se ani nenamáhal s hledáním americké firmy, která by to vyráběla a rovnou prodal veškerou technologii Japoncům. A tak to šlo s jednou firmou za druhou.

Zatímco v 50. letech bylo v USA na 30 firem, které vyráběly televizní technologie, v roce 1987 zbyla jen jediná – ZENITH. Když rozmontujete počítač, zjistíte, že asi 95 % součástek v něm je z Číny, Japonska..

Jenomže ekonomika je hlavně o tom, že se věci a peníze otáčejí. Lidé pracují, vydělávají za svou práci peníze a za ty peníze si zase koupí jiné věci, které se vyrábějí v dalších továrnách.

Jenomže s odsunem výroby z Ameriky spolu s ní odcházela i práce. Střední třída, nejpočetnější skupina obyvatelstva začala chudnout. V 80. letech vyhlásil president REAGAN tzv. ekonomiku služeb.

O co šlo? Byla uměle vytvořena pracovní místa ve sféře služeb a ta byla zaplňována nezaměstnanými z výroby, kterých rychle přibývalo. Tím, že si všichni budou navzájem prát prádlo, půjčovat videokazety nebo podávat na sebe žaloby se ale stát neuživí !

Odchodem výrobních odvětví také klesala konkurenceschopnost Ameriky. Tak se stalo, že Čína, která vyrábí výrobky pro půl světa začala vzkvétat, zatímco Amerika, kde se vyráběly zbraně a speciální výrobky pro pár speciálních zákazníků chudla.

Jistě není nutné popisovat, jak to musí dopadnout Za několik let jsou z kdysi prosperujících firem už jenom ruiny. A právě tohle se stalo v Americe.

Její zahraniční dluh narůstal. Mnohem horší však bylo to, že čím větší tím dluh byl, tím také rychleji narůstal.

Když se podíváme na nárůst zahraničního dluhu, celé jeho tři čtvrtiny vznikly za posledních 20 let. Za vlády George BUSHE staršího, B. CLINTONA a George BUSHE mladšího, vznikl TŘIKRÁT větší státní dluh, než za celých 50 let uplynulých od Velké krize !

Zkrátka – Spojené státy mají velký problém a nějaké milionové injekce do bankovnictví to nespraví ! Ty řeší následky, ale ne PŘÍČINY problému.

A až se dolary rozkutálejí, zapadnou Spojené státy do ještě hlubšího bahna. Současný dluh tohoto státu v přepočtu na jednoho obyvatele včetně nejmladších kojenců je asi 4,000.000 českých korun.

Je to tak obludné číslo, že i kdyby se všechny daně, které se za celý rok vyberou v celých USA, použily na splácení dluhu – vůbec by nepřestal růst! Už nyní je zcela jisté, že tento dluh nesplatí ani děti dnešních amerických dětí !!! A velmi pravděpodobně je, že bohužel ještě ani jejich děti.
Někteří nositelé Nobelových cen za ekonomiku předpokládají státní bankrot Spojených států a celkový pád dolarové ekonomiky po celém světě. Možná to bude ještě dříve, než se to čeká, neboť Čína a Brazílie se rozhodly že v krátké době opustí americký dolar jako svou rezervní měnu.

V době, kdy Američanům „padla“ první velká banka BEAR STEARNS, pocházelo asi 86 % spotřebního zboží z dovozu a jen zbytek byl vyroben ve Spojených státech.
Tomáš Franke
26. 01. 2010 | 13:23

Pepi napsal(a):

Charlie souhlas.
Pořadí důležitosti výrobních oborů pro společnost:
1-zemědělství, portavinářství, doprava
2-energetika, průmysl, stavebnictví
3-školství, zdravotnictví, služby
4-bankovnictví, pojišťovnictví, lichva
5-nedělat nic SSN.
Nejproblematičtější je 4-skupina, která „stahuje“ peníze na nepotřebnou hromadu.
Nedělat nic, by bylo bezpečnější, než zadlužování všech s cílem dále rozevírat nůžky zisků bohaté menšiny a prohlubovat chudobu většiny.
Nepodporovat nadvýrobu „šrotovným“ ale omezit robotizovanou nadvýrobu dalším zkracování pracovní doby všem (Německý KurzArbeit), bude efektivnější než uměle vytvářet a dotovat nová, nepotřebná pracovní místa. Bude to ekonomické i ekologické a následně tím bude možné zaměstnat více lidí ve službách a turistice…!
A „domácí práce“ rostou s tím jak neuměrně zdražují služby. Dříve nebyli soukromí řemeslníci a dnes jsou drazí!
26. 01. 2010 | 14:56

Charlie napsal(a):

Pepi

já vidím zakopaného psa v tom: čínská (i jiná) výroba je vzhledem k otrockým mzdám, nendržováním bezpečnostních i ekologických standardů mnohonásobně levnější.

A tohle se týká nejen Ameriky, ale už i nás v Evropě.
Vypadá to na to, že se s tím bude něco dělat až budou i čínští bankéři, právníci, doktoři a politici mnohonásobně levnější, než ti američtí nebo evropští.

A tomuhle trendu nemůže zabránit žádný sebelepší prezident - na to musí přijít lidé sami.
Bohužel, většinou se tak stává, až padnou na hubu. Protože o tom, že se musí všichni uskrovnit voliči nechtějí ani slyšet.
26. 01. 2010 | 15:34

Pepi napsal(a):

Čím více (a levně) se dováží, tím se současně dováží i nezaměstnanost.
Na to doplatil už "starý Řím" kdy levným dovozem z kolonií zlikvidoval domácí obchodníky.
No a v ČR se to po "sametové" také realizuje za asistence EU.
Nejdříve prodej podniků a následně (většinou) jejich likvidace novým vlastníkem.
Následovala likvidace cukrovarnictví a pěstování cuk.řepy.
Nyní dochází k výprodejům pivovarů a bude následovat i jejich postupná likvidace.
A poslední v řadě budou pády zemědělství...
A co budou potom lidé dělat, až odejdou ty poslední větší firmy dále na východ za levnou pracovní silou? No, budou nezaměstnaní.
Stát nejprve podporoval cizí podnikatele různými „daňovými prázdninami“ ze společných daní a nyní bude muset ze společných daní platit nezaměstnané a následně hrozí zvyšování kriminality
26. 01. 2010 | 16:05

Money napsal(a):

Milane Zelený,už umíte čínsky ?jen abyste obstál ...
27. 01. 2010 | 18:19

Harkonen napsal(a):

Pane Zelený,
větší demagogii jsem již dlouho nečetl. Zároveň kritizujete demokraty že jsou neakceschopní a o kus dál je obviňujete ze "střelby do vlastních řad", když chtějí vyměnit lidi ku prospěchu věci - naprostý protimluv. Vaše kritika Obamy je pouze v osobní rovině - je směšné, pokud reagujete pouze frázemi a proklamacemi, nikoli fakty (pokles popularity považoval za selhání možná jen pan Železný v TV NOVA).

Obama převzal úřad uprostřed krize kterou nezpůsobil, pokud se domníváte, že mávnutím kouzelným proutkem najednou zmizí, tak jste přinejmenším naivní.

Doporučuju nedívat se tolik na FOX News ;-)
29. 01. 2010 | 15:12

Martin Trso napsal(a):

Pan Zeleny, "globalni profesor:" to zni jako nekdo patri vsude a nikam; ci jako kdo ma zadnou nebo vsechnu zodpovednost. To je natolik inspirujici, ze si slibuji ze si v brzkych dnech pokusim overit kredibilitu pana Zeleneho. Nic ve zlem!
Nicmene, 1) jako nekdo kdo v USA nejakou tu desitku let zije, zasnu nad radami jakych se nam dostava od nekoho kdo se zivi vyucovanim. Pan profesor neomalene micha skolstvi s politikou, a obracene...velke faux pas. 2) Jako nekdo kdo si uzil, odzil a i protrpel zivot v USA za poslednich 10 let, (90. leta byla plna opravdove prosperity a pohody), zasnu nad radami tohoto globalniho profesora, specialne temi jez navrhuji de facto pokracovat v ceste GWB, resp. jeho radcu. 3) A jako Obamuv volic jsem (ironicky) pobaven anti-Obamovskymi argumenty pana Zeleneho. Navzdory povrchove erudici totiz dokazuji, jak mnoho je pan Zeleny "mimo misu" v mire jeho pochopeni miry prusvihu ve kterem se dnesni USA-a i svet-nachazeji.
Pane Zeleny: pokuste se prosim tento Vas prispevek v anglickem jazyce rozeslat americkym mediim...jsem velmi zvedav na popripadne reakce tech jez se zivot v USA-a tim i Vase nazory na jeho remediaci-, na rozdil od ctenaru v CR, primo na kuzi tyka. Diky!
29. 01. 2010 | 22:53

nezáleží napsal(a):

Kapitalista nebude nikdy hájit prosperitu státu,ale svoji.A demokratický politik bude živen vždy jen z korupce a upléceeníTo už tady běží 100let.Jak dlouho tenhle systém ještě vydrží????????????????????????????????????????
30. 01. 2010 | 17:52

bobánek napsal(a):

Pláčeme všichni hezky, ale v mizerné virtuální hře!
Je zřejmé, že rozvoj výrobních vztahů nám zaostal za vývojem výrobních sil; Toto dilema se obvykle vyřeší překonáním rozporů, vznikem nové kvality a nového rozporu. Ale to už víme od Sokrata a hezky to formuloval např. pan Hegel...
01. 02. 2010 | 21:41

Kilmore napsal(a):

Jediné jméno, které stálo za úvahu v posledních amerických prezidentských volbách, byl Ron Paul. Právě on jediný, byť v primárkách oděn do republikánského trikotu, navrhoval vskutku něco nového a na nejen americké politické scéně nevídaného od dob Jeffersonových, Jacksonových, anebo třeba i Hardingových. Ono to však s tou americkou ochotou ke změně asi nebude tak žhavé, ostatně proč volit někoho, kdo nahlas říká, že imperialismus a sociální stát jsou jen dva projevy téhož, že je třeba se vrátit k minimální federální vládě, zrušit daň z příjmu, FEDeral Reserve a vůbec se vrátit k myšlenkám Ústavy.
02. 02. 2010 | 13:40

bambamore napsal(a):

Prispevovatele, jako tng a Beda, ve svych prispevcich zuri, nebot Obama velice brzy odhalil sve ledvi a americti nezavisli volici se zhrozili. Diky americkym rozhlasovym a TV komentatorum napr. Beckovi, Limbaughovi, Hannitymu a cele siti Fox bylo mozne postavit Obamu do praveho svetla. Diky prof. Zelenemu se cesti ctenari mohou seznamit s politickou realitou v USA. Clanek je dlouhy a presto mnoho jevu charakterizujicich Obamu a jeho kliku bylo jen naznaceno ci vynechano. Pochopitelne tuzemskym i zahranicnicm levicovym extremistum clanek nevoni a lze jen doufat, ze jim nebude ani vonet realita pristich 3 let, na jejichz konci bude odchod Obamy do duchodu.
03. 02. 2010 | 23:41

MICHAL V. napsal(a):

Je docela zřejmé, že v USA zdaleka nefunguje vše tak, jak by mělo nebo mohlo, přesto bohudík za systém, který umožňuje změny. Nemá smysl si moc dělat falešné naděje, že lidé jsou jen racionálně myslící tvorové se strategií jen ušlechtilých a dlouhozrakých cílů. Mnohé je běh na dlouhou trať a ona politika je jakýmsi kyvadýlkem, které ne a ne naleznout pevný bod. Přesto vše mají USA dobrý základ, který v globále jen tak neuhasne.
05. 02. 2010 | 03:54

ecl napsal(a):

Ja vim, kdyz USA prezijou Bushe i Obamu, prezijou vsechno, ale pokouset stesti do nekonecna nejde. Takze bych dala prednost nekomu vic pri smyslech, pokud se nekdo takovy ze 3 roky najde
17. 02. 2010 | 17:51

replica watches napsal(a):

Interesting thing!
02. 03. 2010 | 06:43

replica watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
02. 03. 2010 | 06:47

replica watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
02. 03. 2010 | 06:49

replica watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
02. 03. 2010 | 06:52

gucci watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
06. 03. 2010 | 06:09

replica watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
08. 03. 2010 | 02:06

montblanc watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
08. 03. 2010 | 02:06

breitling air wolf watches napsal(a):

One of Cromartie's low moments actually came against bentley gmt his new team in the playoffs in January. Cromartie froze as Jets running back Shonn Greene breitling bentley gmt hit the hole at the start of a 53-yard touchdown run that gave New York bentley motors a 10-point lead midway through the fourth quarter of a 17-14 win in the AFC divisional breitling bentley motors round. Cromartie eventually caught up to Greene and gave him a shove breitling certifie well after he'd crossed the goal line — but he had already drawn the ire of fans and apparently the Chargers.
09. 03. 2010 | 02:10

breitling bentley watches napsal(a):

One of Cromartie's low moments actually came against bentley gmt his new team in the playoffs in January. Cromartie froze as Jets running back Shonn Greene breitling bentley gmt hit the hole at the start of a 53-yard touchdown run that gave New York bentley motors a 10-point lead midway through the fourth quarter of a 17-14 win in the AFC divisional breitling bentley motors round. Cromartie eventually caught up to Greene and gave him a shove breitling certifie well after he'd crossed the goal line — but he had already drawn the ire of fans and apparently the Chargers.
09. 03. 2010 | 02:13

bigjirka napsal(a):

Obama nesplnil, protože slíbil nesplnitelné. Jak uhasí požár krise teprve uvidíme, hasí požár benzínem.
18. 03. 2010 | 23:06

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
26. 03. 2010 | 01:43

sesli chat napsal(a):

Thank you for your sharing.!
http://www.yuregininsesi.com
30. 03. 2010 | 14:11

sesli sohbet napsal(a):

Thank you for your sharing.!
30. 03. 2010 | 14:12

replica tag heuer napsal(a):

Easy come, easy go.
31. 03. 2010 | 03:54

شات napsal(a):

Thank you ..
10. 04. 2010 | 19:54

discount coach handbag napsal(a):

Thanks for the great article here.
http://www.discountcoachhan... http://www.mbttrainersshoes... and http://www.louboutindiscoun...
are the best websites,you can find the most fashionable products in here
14. 04. 2010 | 03:28

wrist watches napsal(a):

21. 06. 2010 | 12:20

aeawrewaerae napsal(a):

Welcome to say something about my recent shopping experience:
<a href="http://www.vibram1-fivefing... "> five finger shoes </a>
29. 07. 2010 | 05:56

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy