Armáda EU? Sen se může stát nutností

01. 07. 2013 | 12:03
Přečteno 3642 krát
Ve svém nedávném projevu na Humboldtově univerzitě v Berlíně prezident Miloš Zeman již poněkolikáté podpořil myšlenku vzniku jednotné evropské armády jako součást svého „evropského snu“.

Uvedl dva důvody, proč by měla vzniknout: dosavadní model 27 (a po přijetí Chorvatska již 28) samostatných armád členských zemí EU je neefektivní a Evropa se nesmí stále spoléhat při zajišťování obrany na Spojené státy. Zde použil historickou analogii, když kritizoval evropskou neschopnost zasáhnout v Bosně a Hercegovině zmítané občanskou válkou v devadesátých letech minulého století.

Prezident myšlenku vzniku evropské armády dále nerozvinul, což měl udělat. Za pouhé „nastřelení“ tématu bez hlubší argumentace se tak pochopitelně stal terčem kritiky novinářů i expertů, kteří se v zásadě shodli v tom, že předložil vizi, která nemá oporu v současné složité politické a ekonomické realitě Unie.

Je to částečně pravda. Jenomže právě díky této realitě Evropa nechce moc brát na vědomí vážné signály z USA, že se musí o svoji bezpečnost starat už mnohem více sama, což znamená i více investovat do vlastní obrany. Jde to ale ztuha a neochota tak činit se často maskuje pod hesly „utrácet méně a utrácet lépe“ a o budování „inteligentní obrany“.

Americký strategický zájem se zároveň přesouvá z transatlantického prostoru do Asie a Pacifiku, omezuje se americký vojenský rozpočet, což se dotýká i americké angažovanosti v Evropě. Při podrobnější analýze názorů a postojů americké bezpečnostní komunity nelze také podceňovat sílící názory, že Severoatlantická aliance se stává místo funkční vojenské organizace tak trochu diskusním klubem, který nepřináší USA větší přidanou hodnotu při zajišťování bezpečnosti. A to by nakonec mohlo vést i ke konci Aliance v podobě, v jaké ji dosud známe.

V návaznosti na velmi rizikové zóny nestability na jih a jihovýchod od nás to není příliš optimistický scénář. Stojí za to si všimnout v této souvislosti slov polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského na nedávném Globálním fóru ve Vratislavi, kde řekl, že „pokud by vyvstala velká hrozba pro evropskou bezpečnost, je tu samozřejmě na prvním místě NATO. Ale pokud by se stalo, že Spojené státy budou zaměstnány někde jinde, tak bychom jako Evropa měli problém. Myslím, že bezpečnostním otázkám by měla být Evropou dána taková důležitost, která jim reálně odpovídá“.
S prezidentem Zemanem tak nachází styčné body. V prosinci nás čeká summit Evropské rady, který se bude zabývat společnou bezpečnostní a obrannou politikou Unie. Je to příležitost pro prezidenta, i jako vrchního velitele ozbrojených sil, detailněji formulovat své představy o její podobě a krocích, které by měly vést k efektivnější evropské obraně a v budoucnu možná i k vytvoření evropské armády.

Mohl by také iniciovat širší expertní a politickou debatu o této otázce. Ta by se přitom neměla vyhýbat ani ožehavým tématům, jako je např. to, proč se i přes rozsáhlou evropskou angažovanost v konfliktech v Iráku, Afghánistánu a v Libyi nepodařilo zastavit nástup radikálního islamismu, kterému prezident věnuje ve svých vystoupeních velkou pozornost, a zda lze čelit nestabilitě v arabském světě i jinými způsoby než dodávkami zbraní do regionu, aktuálně třeba do Sýrie.
Mám ale obavu, že vnitropolitická nestabilita téma evropské obrany odsune hodně do pozadí a sen prezidenta o evropské armádě se nepromítne u nás do praktické politiky. Určitě to ale neznamená, že téma nebude předmětem diskusí jinde v Evropě.

Právo, 1.7. 2013

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ctirad napsal(a):

Naši vojáci budou statečně bojovat za francouz..., pardon, evropské zájmy v Mali.
01. 07. 2013 | 12:17

Kubiš napsal(a):

Armáda EU ? Armáda, jejíž vojáci mluví desítkami různých řečí je nefungující nesmysl.
01. 07. 2013 | 12:32

skeptický napsal(a):

Ono se to bude hodit.Až příjdou v jednotlivých zemích selské bouře,místní armády se budou cukat střílet do vlastních.
01. 07. 2013 | 12:32

yaya napsal(a):

Ten poslední odstavec mě dostal, my, NATO (USA) jsme svrhli režimy, které byly protislámské a nastolili islámskou vládu, všude, i v Egyptě. Za toto budeme draze platit, ne hned, paktujeme se s nejhoršími islámskými fundamentálními režimy v SAE, Kuvajtu, Saudské Arábii a jedním dechem dodáváme, že musíme odstranit tyrana Asáda. Jsme hnusná sebranka darebáků rozsévající zlo po světě, co jsme dříve nazývali okupanty, nyní jsou misionáři, sice vraždící, ale naši. Budeme nadále bojovat za zájmy USA, F a UK, USA naše vlády budou nadále vodit na provázkách jako loutky, budeme krmeni podplacenými novináři a strašlivých hrozbách, které se na nás valí, nadále si budeme pěstovat narkostát Kosovo a hodné Turky pozveme do EU. Dobře nám tak.
01. 07. 2013 | 12:32

skeptický napsal(a):

P.S.
Pokud tu bude Evropská armáda,tak padají hranice.Takhle kdyby někam přišlo bratrskou pomoc dělat Nato,tak to už tu jednou bylo.

A Rusové jsou rádi,že jsou rádi.Při napadení zvenčí by se ale pomoc nejspíš omezila na obvazy a deky.
01. 07. 2013 | 12:46

Yosif K napsal(a):

Blufy presidenta Zemana však mají další slabinu než to že Evropa nemá náladu na to či ono.

Zeman vystupuje proti terorismu pouze všeobecně, odsud pocud. Pokud je nějaká teroristická banda podporována Ruskem(Hezbolah) Zeman o ní moudře mlčí.

Zdravit v SRN pozdravem Allahu Akbar je teda fakt for non plus ultra.

Nyní by Zeman mohl letět do Moskvy a pozdravit Putina na Vnukovu "Da zdrastvujet KGB!!!" To však neudělá, jeho kampan byla placena vedoucími činogly Lukoil Česká Republika a Zeman ví, že na svý loutkovodiče si němůže vyskakovat tak jako ve Vídni či v Berlíně na Němce.
01. 07. 2013 | 13:15

kokoshka napsal(a):

Dosti vtipne že Evropa 70 let okupovana americkou US army konečne toho ma po krk stejne jako Japonsko,no treba starnouci upadajici velmoci udelat poklonu-dost bylo parasitu,aaa- okazale zivnouti,ja musim domu,deti!
01. 07. 2013 | 13:21

Neudržitelný napsal(a):

Můj sen: žádná armáda.
01. 07. 2013 | 13:23

Koba napsal(a):

Zeman má se Sikorským společné opravdu jen body, protože jeden bojuje (v žoldu Kremlu) za destabilizaci NATO a druhý za jeho posílení.
01. 07. 2013 | 13:25

resl napsal(a):

To by ovšem bylo proti zájmům sovětských soudruhů, kteří si na samotné Česko troufnou, v domnění, že ostatní nezasáhnou. To armádu EU, vám Zemane komunisti nepovolí. Sedněte do hospody, vzpomínejte na Hoštice, Slunce seno jahody a vlezte s nimi do jednoho pytlíku české pitomosti.
01. 07. 2013 | 13:41

JAHA napsal(a):

Ad: autor
... a sen prezidenta o evropské armádě...

Zeman: I have a dream☺☺☺.
01. 07. 2013 | 13:46

Míla napsal(a):

Yozif
ještě že ten Zeman existuje,do koho byste se strefoval.V podstatě je mu to jedno,na tyto stránky nechodí.Zřejmě poznal,že by to byla ztráta času.
01. 07. 2013 | 14:18

Karel Mueller napsal(a):

yaya:

Ve Vašem příspěvu bych měl zásadní námitku k větě ... jsme hnusná sebranka darebáků ...

Veřejně jsem vystoupil např. proti "humanitárnímu bombardování" i angažmá v Libyi, nebyl jsem sám. Tak proč říkáte my?
01. 07. 2013 | 14:39

Trtkos napsal(a):

USA nejsou garantem svobody a demokracie, jak jsem si drive myslel.
Je to prave naopak. Mocenske kruhy v cele s trapakem Obamou rozsevaji po svete hlad, chaos a valku. V zap spolecnosti instaluji loutkove proamericke vlady a organizuji lidem zivot v zajmu neomarxisticke, zelene a multikulturni ideologie, ktere jsou zarukou miliardovych zisku.
V islamskych zemich likviduji prijatelne systemy a nahrazuji je extremnimi stoupenci islamu.
Delaji pravy opak toho, o co se snazi Rusaci a Cinane.Tito by u nas nikdy nepodporovali islam nebo multikulti zlodejinu.
Proto verim, ze spoluprace s nima i pres nejake chyby, by byla pro nas mnohem vyhodnejsi.
Mozna i zachranou.
01. 07. 2013 | 14:40

Kulajdatrmapárovitá napsal(a):

Zeman ví o čem mluví, při síle a výzbroji české armády. Nicméně, dokud se Rusko nevzdá agresivní rétoriky a neomezí útočné zbrojení, bude patrně důležité mít vlastní evropské síly jako odstrašující. Je ot jediná země , která má za posledních padesát let na kontinentu územní zisky a činí si nároky na jiná území. Na reálnou válku nedojde, patrně, sleduji ruské vojenské počínání a jejich diskuse, které odhalují,že i armáda je obr na hliněných nohou, opět zvyšují počty až o 80%, takže opět dohánějí masou. Na moderní kompolexní technologické války Rusko nemá. Ostatně i kyperská krize se obešla bez bububu, ruské banky, dle jejich tvrzení z tohoto týdne tam přitom měly více než 30 miliard dolarů.
O ruských úmyslech svědčí jistě jeho působení v Sýrii. Je to podobné jako za Stalina a německých zbrojních továren a výcvikových prostor v SSSR do roku 1934.
Spojená evropská armáda snižuje, podobně jako NATO, možnost války. Propojení armád lidské i technologické je tak velké, že válka nemá smysl.
Jinak je zřejmé, z komentářů, že si českoobyvatel ani neuvědomuje technologickou a organizační sílu evropských armád, on ani nevnímá moc EU, ostatně nikdy nebojoval.
Kokoshka nám však vysvětlí, že jeho země má všechnu zbroj, že jí není rovno na světě, což je pravda: nefunkčností předčí i somálské bezpilotní letouny. Stačí číst blogy ruských vojáků.
01. 07. 2013 | 14:45

Karl IV. napsal(a):

Je zajímavé, že čskoobyvateli vadí ukončení válek a snížení obětí v Lybii a Srbsku, nicméně nějaké Čečensko, Afganistán, tedyx zcela zničené zěmě udatnou rudou armádou atp. mu nevadí.Dokonce hledá zdroj budoucnosti na Východě.
Tak nevím, zda metylalkohol není dlouhodobější problém....mimo absence identity.
01. 07. 2013 | 14:48

audrey tautou spadla s kola, s EU to jde napsal(a):

s kopce
No, ona ta obrana bude muset být opravdu enteligentní, neboť společná armáda předpokládá společný jazyk, kterým se velí.

A vsadil bych poslední dvě tužkovky do myši, že to nebude ani francouzština (která od dob, kdy byla jazykem diplomacie hodně podklesla v kolenou, přes maličko nafouknutých 72 členů frankofonie), ani rázná němčina, která se sice hodí pro kasárenský dvůr - kehrt um!, ale jakmile začne zabředávat do pojmů jako Netzwerkadapter, Bitübertragungsschicht nebo Übereinkommen des Euroapparates, začne se komunikace dostávat z tlustých do tenkých.

Že se americký strategický zájem soustředil na Pacifik už v třicátých letech a že FDR musel rafinovaně vlákat Japonsko do léčky, aby prostor totálně ovládl vám asi zapomněli říct.
V letech 1950-53 a 1965-72 tam USA vedly dvě otevřené války velkého rozsahu (z kterých ani jednu nevyhrály).
Pak (1997) sáhly k mnohem účinnějším finančním prostředkům. Které jsou ale také dvojsečné.

Nějaký Rammstein nebo Camp Bond Steel (popřípadě Sigonella) jsou dnes strategicky nasměrovány k podpoře akcí v Levantě, Perském zálivu a perspektivně (hlavně) Africe, o obraně Evropy není asi možno mluvit, vyjma obrany základen samých.
Nic významného se tu netěží.
Nějaké cvičné Patrioty v Polsce jsou jen šimráním spícího medvěda, který je ve stavu kdykoli Evropu proměnit v Atlantidu. Ale nikdy to pořádně neměl v úmyslu, ani za (skoro)vlády opravdu zběsilých maršálů.

Fakt, že ze Sigonelly to mají speciální jednotky námořnictva airliftem dvě hodiny do Benghazí a že mají na letišti připravenou podporu letadel pro protipozemní boj zblízka, vrhá docela zajímavé světlo na incident se zavražděním (dneska už je jasné, že to byl cíl) amerického velvyslance.

Jak známo, agent CIA v Benghází Ty Woods žádal nadřízené dvakrát, aby mohl označit polohu minometných pozic útočníků (což se dělá jen při bezprostřední přítomnosti vzdušné podpory, protože tím označující prozrazuje svou pozici) a dvakrát byl odmítnut. Takže to napotřetí v asi šesté hodině útoku udělal o vlastní vůli, protože měl dojem, že AC-130 (zdroje říkají gunship, což mi vychází spíš na Hercules než na A-10) krouží nad městem.
Což ho a jeho kolegu stálo život.

Možností, proč to tak proběhlo je několik, nejzajímavější možná je ta, že uvnitř amerického deep state mohlo dojít k boji mezi lidmi, kterým alkajdisté už skoro třicet let slouží a těmi, kdo mají jiné zájmy.
Proč k tomu Obama mlčel a umlčel i generála Petraeuse může být způsobeno schopností protistrany vykopat skutečnou mrtvolu Usámy bin Ladina.
Každopádně to napovídá, že mare nostrum Evropě patří méně než kdy předtím a že jsou s tím USA vcelku spokojeny.

Také bych myslel, že USA mají eminentní zájem na odbytu všelijakého válečného šrotu vlastní produkce, ale rozhodně ne na vytvoření akceschopné a jednotné evropské armády.
Která lehce může sklouznout do polohy, kdy jí zájmy Evropy budou milejší, než zájmy jiné; přecejen nejsme Střední Amerika třicátých a čtyřicátých let.

Takže je Miloš asi opravdu spíš zoufalý optimista.
Jediná realistická možnost jak obranu Evropy strategicky zajistit je úzká spolupráce s Ruskem, než se definitivně přeorientuje vstříc svým asijským zájmům.
Což je jistě riskantní (když někoho dlouhodobě zkoušíte destabilizovat, změní to jeho i vás) a bůhví jestli vůbec možné.
Jelikož doby, kdy ČSLA byla s-to (v představách svých generálů) zahnat Bundeswehr do moře dávno minuly, měl by Miloš brát před spaním něco uklidňujícího (ne slivovici), aby se těchhle snů zbavil.
01. 07. 2013 | 15:03

KvL napsal(a):

Ač se k EU stavím s obezřetností, tady je jedna z věcí, které se udělat budou muset. Na USA se po nedávném extempóre nedá spolehnout, navíc by to mohl zlepšit obranyschopnost proti případnému napadení. Svět se mění, máme tu dva miliardové národy, které (nevím, co by si tu v Evropě vzali) by mohli pro nás představovat hrozbu. Ty odposlechy by se daly i chápat tak, že nám USA nevěří, měli bysme se začít orientovat i na zybtek světa, pokud v současnosti roste vliv Asie, pak by se měly maximálně prohloubit vztahy s Čínou, Japonskem, J. Koreou. Spolu s Ruskou Federací by třeba mohal být postavena rychlodráha Berlín-Peking, která by umožnila rychlou výmenu zboží a popřípadě i rychlou dopravu lidí, hlavně by průměrná rychlost měla být okolo 200km/h, stanice by měly být jen v důležítých (zejména hlavních) městech a příhraničních stanicích.
Pokud bude vytvořena jedna armáda, tak plánování operací a případná pomoc při živelných katastrofách by byla mnohem jednodušší. Navíc předáním této pravomoci na vyšší úroveň by bylo ještě dále zmenšeno nebezpečí války v Evropě.
Problém by představovala prvotní fáze, než by se generality naučili že je tu nová hierarchie a než by došlo k postupnému sjednocení techniky. Ale i tento problém je zvládnutelný.
Armáda EU by měla být spíše obraná, než útočná, rozhodně by se EU neměla snažit o to dělat světového policajta, to, jak je nám názorně předvedly USA, vede jen k vytváření dalších problémů.

Ale k tomu je nutné reformovat fungování EU, tedy vytvoření dvoukomorového parlamentu a vlády, která bude alespoň částečně odpovídat vůli obyvatel. A pak také nějaké navázání funkce prezidenta na výsledky voleb, třeba tak, že by ho volil pralament, prezidentský systém se mi příliš nelíbí, moc moci je pak v rokou jednotlivce.

Další problém je ten, že je EU i v současné krizi příliš otevřená imigrantům, chtělo by to zpřísnění podmínek, za kterých je možné získat trvalý pobyt na území EU. Musíme se pokusit něco udělat s těmi, kteří tu už jsou, rozhodně se musí všem měřit stejným metrem, nejde některýcm skupinám lidí neustále ustupovat.
01. 07. 2013 | 15:17

Medikolog napsal(a):

Ale dámy a pánové,

to, co Zeman prosazuje, je od začátku myšlenky EU samozřejmou nutností. Má-li EU fungovat jako života a obranyschopná mocnost, musí být po ekonomické i vojenské stránce RACIONÁLNÍ.

K tomu je nezbytné SJEDNOTIT právní řád, organizační a technickou základnu ekonomiky i vojenství RACIONALIZOVAT. Jaderná síla Evropy je dvojího rodu - britského a francouzského. Pozemní i námořní síly jsou nesmyslně různorodé. Počet VYRÁBĚNÝCH modelů obrněné techniky, kupříkladu i různorodá filosofie jejich nasazení zakomponovaná do konstrukcí, činí evropské vojenské síly v případě vážného konfliktu neefektivními v době, kdy nebude čas přeškolovat Němce na francouzskou či britskou tankovou školu a obráceně například.

Situace námořnictva složeného z "pobřežních bratrstev" jednotlivých států a z britských a francouzských sil s utajeným komplexem z Mers el Kebíru... letectva složeného z "letectev" a diversifikované vojenské letecké výroby, kdy se každý snaží ošulit ostatní (causa CASA např...) a prosadit spoustu typů pozemní techiky, plavidel i letounů neefektivně vyvíjených paralelně za celkovou sumu - která mohla vyústit v typy patřící ke světové špičce - KDYBY se prostředky kumulovaly jako v USA, v Indii, v Rusku, či v Číně...

Takže je nejvyšší čas začít brát koncepci EU vážně, nebo si nechat o mocnosti Evropa jenom zdát. K tomu se ovšem státy a národy EU musí vzdát možnosti jeden se druhým vyjebávat a vytvořit jednotnou kompatibilní materiálně ekonomickou základnu sjednocené Evropy. Důsledně na principu evropanství, důsledně sekulární.. Důsledně oddluženou.

Ovšem aby cokoliv z toho fungovalo, je nezbytné sjednotit evropský velitelský jazyk a uvést jej do všeobecného používání v celé EU jako evropský komunikační jazyk.

V USA se kdysi volilo mezi němčinou a angličtinou.. hmm, mezi voliteli umělo víc mužů anglicky;-). Tak se zbytek musel angličtinu také naučit. To se teď globální kryptovláci USA snaží rozložit, protože dobře vědí, že jedině V JEDNOTĚ JE SÍLA.

Jinak si hrajeme jako malé děti na písku a zbytečně vyhazujeme prostředky do neuhájitelného monstra na hliněných nohou, s hlavou typu "domeček z karet".
01. 07. 2013 | 15:28

Taoiseach napsal(a):

Miloš Balabán

pomíjí některé základní skutečnosti:

1) S výjimkou incidentů jako válka o Malvínské ostrovy (což je ostatně jen tzv. crown dependency), treščí války mezi Británií a Íslandem nebo soubojů řeckých a tureckých vojenských letadel nebyl ŽÁDNÝ ČLENSKÝ STÁT NIKDY napaden.

2) Evropská obranná organizace existuje v podobě Západoevropské unie. Rozhodně je lepší oživit ZEU než budovat společnou obranu v rámci EU, protože NEUTRÁLNÍ členské STÁTY NA NI NIKDY NEMŮŽOU PŘISTOUPIT, COŽ BY OVŠEM PAN BALABÁN MĚL VĚDĚT.

3) "...signály z USA, že se musí o svoji bezpečnost starat už mnohem více sama, což znamená i více investovat do vlastní obrany" - ano, jistě USA chtějí, aby evropští členové NATO víc platili. Ale vůbec nechtějí oslabovat úlohu NATO v Evropě (ani svou úlohu v NATO) - všechny rozhodující posty v rámci ústředního velení i velení severního a jižního křídla v Evropě si pevně drží Američané.

4) Jakákoli armáda je neúčinná proti terorismu (armáda může účinně bojovat jen proti mocnosti, která má nějakou centrální vládu a ovládá nějaké souvislé území).

5) Ve střednědobém výhledu nás (v celém světě) ohrožují hlavně problémy klimaticých změn, přístupu k pitné vodě, dostupnosti surovin, potravinové a energetické bezpečnosti. Je sice dobře známo, že NATO dělá v tomto směru spoustu studií, ale zatím "soudruzi" na nic pořádného nepřišli.

6 V krátkodobém výhledu je třeba u nás (v Evropě) vyřešit bankovní, finanční a hospodářskou krizi, která sama o sobě plodí vnitřní nestabilitu. Za těchto okolností je Zemanův "evropský sen" blábolem, za kterým nejspíš stojí jeden arabský chlap. Jakýsi Al Kohol.
01. 07. 2013 | 15:32

Al Jouda napsal(a):

Odpovídám na otázku autora článku : ....zda lze čelit nestabilitě v arabském světě i jinými způsoby než dodávkami zbraní do regionu, aktuálně třeba do Sýrie ?.
Ano, lze a to naprostou a důslednou ignorancí a distancováním se od všeho arabského a muslimského včetně totálního přerušení veškerých obchodních, turistických a kulturních styků a zrušení našich zastupitelských úřadů. Ať se zadusí v tom náboženském marastu !
01. 07. 2013 | 15:40

Yosif K napsal(a):

Míla napsal(a):
Yozif
ještě že ten Zeman existuje,do koho byste se strefoval.V podstatě je mu to jedno,na tyto stránky nechodí.Zřejmě poznal,že by to byla ztráta času.
01. 07. 2013 | 14:18
Nom ještě že Zeman existuje a že jeho kampan byla prokazatelně placena LUKOILem Český Republika.

Kdyby nebyla tak o tom nikdo nepíše. Ale jak jeden římský císař řekl o penězích vybraných na veřejných záchodcích: "Non ole!!"
01. 07. 2013 | 15:43

Yosif K napsal(a):

Pecunia non olet! Zeman a Vespasianus.....
01. 07. 2013 | 15:46

Mira napsal(a):

Myšlenka jednotné armády je naprosto racionální a logická a odpovídá evropskému vývoji

Současný stav kopíruje stav soukromě hospodařících zemědělců, kteří si s jednou kravičkou a pluhem každý orali na své nudli 10 x 100 metrů.

Gripeny, které se nestačí pomalu nad naším územím ani otočit, k čemu to je ? A proti kterému z našich spojenců v EU vlastně má být armáda případně použita ? Polákům, Maďarům, Rakušanům, Němcům nebo možná Francouzům či Italům ?

Myslím si, že armáda má dnes chránit hlavně vnější hranici EU proti možnému napadení zvenku a potom uvnitř stačí systém mobilních specializovaných brigád, které budou vyškoleny na specifická nebezpečí, zejména spojená s terorismem. Svět se mění a jeho podoba také. Pokud ustrneme, tak nás převálcuje.
01. 07. 2013 | 16:24

gaia napsal(a):

ba ba , chlapi se nějak přemnožili, je potřeba je ve válkách početně trochu zredukovat
01. 07. 2013 | 16:30

nepodporují takfíristy z británie? napsal(a):

Joudo
Světsky smýšlející Egypťané právě zdemolovali sídlo Muslimského bratrstva v Káhiře.

Takže asi nebudeme sami, kdo má islamismu (nesměšovat s islámem) plné zuby.
Já bych je to nechal si rozříkat.
Lidí, kteří by rádi žili v XXI. století je v machometánských zemích dost a dost.

Navíc se zdá, že po sezení šéfa CIA Brennana a viceprezidenta Bidena s rozhodujícími lidmi v Kongresu se podpora pro vyzbrojení džihádistů v Syrii tenčí.
Dokonce se zdá, že vzniká určitý tlak na Katar, aby přestal hasit benzínem.
01. 07. 2013 | 16:41

Křemílek napsal(a):

Pane Balabáne kdyby jste napsal armáda bezdomovců a eurohujerů tak bych Vám to věřil ! Ale na machometány budou stačit i bezpilotní letadla ! O čem ten váš blog vlastně je ? Ani jsem jej nečetl ! Většinou reaguji pouze na název ! Já když vidím v televizi poslance Míru Ranzdorfa z EU tak mám toho prohnaného bruselského spolku plné zuby ! Tam nevymyslí nic moudrého pro obyčejné občany ,jen si tam plní žochy různí vykukové z celé evropy ! Bývalá jejich poslankyně p.Bobošíková by mi to jistě potvrdila !
01. 07. 2013 | 16:53

Joe Ratata napsal(a):

Přestože státy EU dohromady vydávají na zbrojení a armádu skoro stejně jako USA,úderná síla jejich armád je proti USA asi desetinová.To nevypadá moc efektivně.Ani uklidňujícně.
01. 07. 2013 | 16:57

Baba Jaga napsal(a):

Zrušme armádu a zbraně na celém světě. Přece je v lidských silách a možnostech se na takovémto základním kroku domluvit.
01. 07. 2013 | 17:20

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem text obsahující hrubou nadávku ("blb"), neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
01. 07. 2013 | 17:20

stejskal napsal(a):

Není zase až tak těžké domluvit se s kýmkoloiv po celém světě na zrušení armády a zbraní. Problém nastává tehdy, když se případě napadení nemáte čím bránit ;-)

Hezký den.

Libor Stejskal
01. 07. 2013 | 17:23

kokoshka napsal(a):

EU muže davat na zbrojeni treba 25% sveho rozpočtu,je to platne jak mrtvemu deštnik,po Hitleru byl Evropanum vštepovan takovy agresivni pacifismus že dnes se boji rozpoutat embargo i Čine,vyrostla nova generace bez povinne vojenske služby,gayove se množi jak houby po dešti a sport jenom profesionalni a za težke prachy...muslimove už ovladli pul Evropy bez jedneho vystřelu,kdo pujde bojovat?
Anglie redukuje svoji namořnictvo,a to už je co řict,vaj vaj!
01. 07. 2013 | 17:24

Vandal napsal(a):

Medikolog

bravo!

Přesně tak to vidím, má li mít Evropa budoucnost, musí se emancipovat. Musí být jednotná, a musí vzbuzovat respekt a mít schopnost prosadit a obhájit SVOJE ZÁJMY, a to bez odpovídající armády nepůjde.

A evropské zájmy bude hájit nejlépe jedině evropská armáda, nikdo jiný.
01. 07. 2013 | 17:24

lámání chleba, ale Miloš to má s H&C napsal(a):

dobrý
Taky se zdá, že obvinění generála Cartwrighta (zástupce náčelníka JCOS a prezidentův bezpečnostní poradce) ze špionáže za poskytnutí informace o Stuxnetu New York Times ukazuje na stále vážnější konflikt uvnitř bezpečnostních struktur USA.
01. 07. 2013 | 17:28

situace se zdá kulminovat napsal(a):

Jo, a armáda dala Murzímu 48 hodin.
To nejspíš aby si sbalil kufry a koupil letenku.
01. 07. 2013 | 17:35

kokoshka napsal(a):

Amerika paradoxne bojovat muže a umi,i když amikovske vojaci spiše připominaji filmove terminatory ovešene nejakym superpuper haraburdim obkatali svoji strategii a vojenske zkušenosti v Jugoslavii,Iraku,Afghanistanu...Když polezou k Nam nevyhraji ale ztraty udelaji velke,dostane se nam a jim jak za fuhrera...bude to rovnocenny souboj,vedi to a k nam nepolezou,naproti tomu ruzne taliby mužou lamat jako sirky jenom že nemaji motivaci(duracka mantra o demokraci jenom pohadka pro deti)a za vic než 10 let ztratili bojovou moralku,viditelne se projevuje"vietnamsky syndrom",to neni dobre!
01. 07. 2013 | 17:40

petent napsal(a):

Ježišmarjá, pane Balabáne, to přece nemyslíte vážně ?
Co by dělali plukovníci a hlavně Mirek Kalousek a jeho přítel Háva z Omnipolu ? Kdo by zajišťoval ty bohulibé armádní zakázky ? Copak jste to nezaregistroval, že dneska zase letoun Casa přepravil další koně převalského do Mongolska ? Jak by to potom vypadalo ?
Naše kompetence si vzít nedáme, a Kalousek je přece z té vlády zodpovědnosti, ten ví, za co ty naše daně má utratit přece nejlíp.
01. 07. 2013 | 17:47

Baba Jaga napsal(a):

To: Libor Stejskal
Takto ne, milý pane - to je potom jak o červené punčošce.
Čím by se napadalo, nebudou-li zbraně? Nebude se ani napadat, ani bránit. V 21. století už snad tato skutečnost mohla být dávno zavedenou normou. Těch penízků, co by se ušetřilo...
Jenže se všelikým tím válčením hodně lidí a dobře živí, že. I ovládat jiné silou mnohé asi těší.
01. 07. 2013 | 17:56

KvL napsal(a):

to: Baba Jaga
Ale jak dohlédnete na to, že opravdu budou zničeny všechny zbraně? Co třeba taková KLDR? Myslíte si, že by si ty zbraně nenechala, nebo že by nenechala továrny na zbraně? Domluvit se můžeme na čemkoliv, třeba na tom, že zítra všichni zasadíme někde stromek, ale kdo dohlédne a kdo nás donutí to udělat?
Pro začátek by se snad dalo domluvit na zákazu výroby samopalů, útočných pušek a kulometů, postupná devoluce zbraní.

Jestli vládente angličtinou, přidávám jednu věc pro pobavení
https://9gag.com/gag/azbbMgj
01. 07. 2013 | 18:08

SuP napsal(a):

Baba Jaga, KvL -
Přátelé, proč navrhujete kroky, o kterých předem víte, že je spousta ostatních nebude dodržovat?
01. 07. 2013 | 19:06

KvL napsal(a):

to: SuP
Protože někdo musí říct i ty nerealizovatelné věci, prostě jenom proto aby to nezapadlo (ikdy tohle asi napadá spoustu lidí)
Ano, největší problém by bylo to, aby byly tato opatření dodržena, to by za velmi přáísných opatření musela být na celém světě ve stejnou hodinu obsazena muniční skladiště, zadrženy všechny zbraně, a pak pod mezinárodním dohledem svezeny na jedno místo, včetně jaderného arzenálu (vhodné přepracování 90%) a následně by musela být munice, zbraně, vojenská technika, spálena v jaderném ohni nekolika náloží. Ano hodně těžko realizovatelná věc.
01. 07. 2013 | 19:15

dalimír milující mír napsal(a):

Nazdar maršále ! Vítám Vás opět po dlouhé době na českém blodu ! A jestli jste Voroshilov nebo Kokožka je úplně fuk ! Vaše brilantní příspěvky jsou vždy vítané ! Akorát nevím co nato nicka Elen ,už minule se mi zde vyjádřila že prý jste dobrý akorát tak na opření kola ! To bylo od ní trochu přidrzle že pane ! Hezký podvečer přeji
01. 07. 2013 | 19:26

Kulajdatrmapárovitá napsal(a):

Kokoshka.
Po vítězném tažení ruských vosjk Afganistánem, extremně krátkém úderu Čečensku formou Stalinova příkazu о naprosté likvidaci z července 1941 patrně ruský voják nevypadá tak komicky jako americký, ale za to je zřejmé, že toho příliš nevybojuje. Vítězné tažení na úkor Gruzie za pomoci čečenských hrdlořezů na něž byl dokonce vydán mezinárodní zatykač a za učasti nejelitnějších jednotek z centrálního okruhu byla ukázka dokonalé koordinace vojsk a umu ruského Davida proti gruizínskému Goliáši.
Smolensk 1941: "Sovětští aktivisté - straníci a omsomolci- využili krátkých přestávek v bojích a podle příkazu Stalina zapalovali všešchny domy, továrny Zadněproví. Shořely i kamenné lázně...Následující noci zahájili artileristé střelbu na opuštěné město."
Kokoshka žije z povídaček o nenávistném Západu a Američanech, vzpomeňme jen na US pomoc hladovějícímu Sovětskému Rusku v letech 1918-24.
Mírové působení ruských sil v Sýrii patrně způsobilo nejen statisíce mrtvých a uprchlkíků, ale i aktivizaci radikálních muslimských bojůvek.
Zde se opět potvrdilo geniální ruské myšlení rozvrátit vše, pokud není po našem.
Kokoshko, už jste směšný tajtrlík. Jistě se vracíte z demonstrace proti homosexualitě, osvojení dětí západními občany, ptraně jíte jen pravoslavné zelí a jezdíte výlučně v sovětském autě, tedy jen vědět, které to je. Patrně na T34.
Možná se vracíte z trofejní výstavy? Krást se ale nemá.
Právě tento způsob myšlení, který zde prezentujete, to chvástání s holým zadkem, způsobuje nevraživost proti Rusům, tedy spolu s ruskou zákeřnou povahou a barbarstvím.
Mluvím samozřejmě o onom ruském průměru a ruské moci, nikoliv o destíkách tisíc těch, kdo proti nim vystupují, kdo jim oponují .
01. 07. 2013 | 19:42

Medikolog napsal(a):

KvL a SuP,

Baba Jaga a spol si neuvědomují, že pak se "atomovkami" stanou romské férovky s kudlami a s plaňkami z vašeho plotu, dvacet běžců a vrhačů šutrů od Sahary na 1 bělocha.... Snipeři s luky a foukačkami s kurare z deštných pralesů; a pro multikulti pacifisty třeba i tchýně s litinovou pánvičkou a nezletilý klučík ze sousedství s mačetou či se sekyrou.
01. 07. 2013 | 19:57

Joe Ratata napsal(a):

Vorošo vy opět zde?
Zdravím.
01. 07. 2013 | 20:30

KvL napsal(a):

to: Medikolog
Samozřejmě, že se pak z té nejpokročilejší zbraně stane "atomovka," jen se jinak vedou války když můžete vymazat město jedním knoflíkem a když to nejlepší, co máte je jednoranná předovka.

Když už jsme u těch bojů nablízko, buď musíte mít zbraň (např. meč) delší než on, nebo se naopak musíte dostat tak blízko, by vám nemohl nic udělat. Řekněme že proti sobě stojí dva s holýma rukama, když jsou dost daleko a nedosáhnou na sebe, tak je pro oba bezpečno, v určité vzdálenosti je to o tom, kdo zaútčí jako první, oba můžou, když se jeden z nich dostane tak, že je mezi rukama soupeře a ten tím nemůže nic udělat (takový posun se dělá s útokem), má mnohem větší šanci že vyhraje, pak stačí úder do citlivého místa a už si s ním může dělat v pdostatě co chce.
01. 07. 2013 | 20:34

kokoshka napsal(a):

Joe Ratata:
Neco takoveho,jenom virtualne,opravdu citim lehkou nostalgii za Českem,za Prahou,chybi mi Karluv Most,Staromak a přažske hospudky,no nic,soude podle nekterych nesmyslnych a nenavistnych přispevku nahoře ješte nejsem v autu,všech zdravim i Dalimira tež,ješte pokecame!
01. 07. 2013 | 20:39

Baba Jaga napsal(a):

To: KvL
Tak jsem se nepobavila - na FB být nemusím, pokud ho to skutečně chce. Ale možná mi jen chybí nějaký program, zkoumat to nebudu.
To: pochybovači
Nevím, proč se pořád řeší, co by - kdyby. Většina lidí zelené vojenské mozečky nemá, tak by snad celosvětová dohoda o odzbrojení proběhla bez komplikací. Násilníků je mnohem méně nežli slušných jedinců.
Je to zvláštní, jak lidé raději hledají důvody nežli způsoby.
Já jsem zvyklá dohody dodržovat, Vy ostatní nikoliv?
(Že mě ale zase jednou reCAPTCHA ošálila...)
01. 07. 2013 | 22:04

Skalder napsal(a):

Autor bohužel nezmiňuje, kdo a jak by měl rozhodovat o nasazení evropské armády. V prazi to bude buď Washington nebo, což je pravděpodobnější, nikdo.
01. 07. 2013 | 22:36

Skalder napsal(a):

To Baba Jaga
Navrhuji zrušit dopravní policii.
Já dopravní předpisy dodržuji, většina řidičů je slušných.
Takže žádné komplikace nehrozí.
01. 07. 2013 | 22:40

Yosif K napsal(a):

Mohl by také iniciovat širší expertní a politickou debatu o této otázce. Ta by se přitom neměla vyhýbat ani ožehavým tématům, jako je např. to, proč se i přes rozsáhlou evropskou angažovanost v konfliktech v Iráku, Afghánistánu a v Libyi nepodařilo zastavit nástup radikálního islamismu, kterému prezident věnuje ve svých vystoupeních velkou pozornost, a zda lze čelit nestabilitě v arabském světě i jinými způsoby než dodávkami zbraní do regionu, aktuálně třeba do Sýrie.
KONEC CITATU.

Miloš Zeman po 40 letech chlastání 6 dvoudecek vína a 3 frtanú tvrdého denně může inciovat na evropském měřítku se svými zbývajícími bunkami mozkovými leda tak expertní a politickou debatu o tom kterým alkaholem zapíjet jitrnice a kterým alkaholem zapíjet bůček.

Naprostá vyrumplovanost mozku jest pravým důvodem toho že Zemanův berlínský projev byl mírně řečeno celkem nekonkretní a vágní. Mluví to ted Zemánkovi nějak hůře než před 22 lety když se agresivně rval z pozice "konzervativního liberála japonského střihu" do pozice falešného spasitele levicové politiky.
01. 07. 2013 | 22:42

sedlak napsal(a):

kdyby se Zeman raději staral o to "ten svůj fond na splácení dluhů"

http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=783791

Burianová uvedla, že nadační fond bude proto své příjmy průběžně zveřejňovat na webových stránkách, a to jednou měsíčně, po odsouhlasení dárců ke zveřejnění jejich jmen.

Jako by nestačilo, že je to banka PPF - ještě netransparentní účet. Komupak asi ty peníze jdou?
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/210145-ppf-financni-skupina-obestrena-tajemstvim/

PPF financuje nově vznikající Institut Václava Klause

Finančník Petr Kellner pronajal pro Institut Václava Klause pražský Hanspaulský zámeček. Klaus zde má začít působit hned po odchodu z Hradu – v pátek 8. března.
.
Ani starou grešli, už máte na daních dost a dost "odkláněči"
02. 07. 2013 | 11:07

MilanK napsal(a):

Je to velmi zábavné číst tuto diskusi. Na druhé straně se ani nedivím. Armády jsou obecně chápány mezi prostým lidem jako parazitující elementy. Prostý lid vidí jen ty tlusté plukovníky, kteří berou dobré platy. Osobně však vidím vše jinak. Národní armády nadále budou, ale budou menší a jen k vlastní potřebě při nutnosti státu použít sílu. Společné hrozby si vynucují společnou armádu v Evropě, resp. v EU. Jde o zefektivnění obrany nejen Evropa, resp. členů EU, ale i každého jednotlivého státu. Takže jde nejen o sen Miloše Zemana, ale o reálnou budoucnost. USA (50 států) mají také jednotnou společnou armádu.
02. 07. 2013 | 23:16

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy