Politická nestabilita se dotýká i bezpečnosti státu

18. 07. 2013 | 12:48
Přečteno 3778 krát
Konečně, chce se zvolat poté, co ministerstvo obrany oznámilo, že s dvouletým zpožděním prošel ochranný systém letounů CASA vojenskými zkouškami a je tak funkční systém pasivní ochrany chránící letouny před raketami naváděnými na teplo a informující posádku letounu o zaměření radarem a laserem. Končí tak dvouletá anabáze ve které jsme fakticky nedisponovali plnohodnotným vojenským dopravním letectvem. Letouny CASA nemohly totiž být nasazeny v klíčové armádní misi v Afghánistánu. Kompenzace „ostrého“ nasazení“ v podobě přeprav koně Převalského do Mongolska byla sice užitečná pro výcvik, nicméně jen jako náhražka z nouze. A CASA teď bude spíše v Afghánistánu sloužit jako letoun pro stahování našich vojáků a vojenského materiálu, neboť se blíží ukončení afghánské mise v příštím roce.

Okolnosti pořízení letounů CASA, jejich vhodnosti a (ne)funkčnosti opět podtrhují nutnost věnovat mimořádnou pozornost strategii nákupů zbraní a vojenské techniky s přihlédnutím k budoucím úkolům AČR, spojeneckým závazkům v rámci NATO a EU a predikci budoucího vývoje bezpečnostního prostředí a bezpečnostní situace v Evropě i ve světě. Stálým varovným mementem zde musí být nejen pro vojáky, ale hlavně politiky, kteří rozhodují o výdajích na obranu případ bitevníků L-159, které také měly roli při nákupu letounů CASA (směna pěti bitevníků za jeden letoun CASA). Rozhodnutí vyrobit a následně prodat 72 strojů L-159 na konci 90. let armádě se ukázalo jako fatální omyl, který přišel státní kasu na miliardy korun. Armáda dnes používá pouze 24 letounů a prodej zbylých a dnes zakonzervovaných letounů na světovém trhu se po řadě pokusů zřejmě stává pouhým zbožným přáním.

Nejde ovšem jen o strategii nákupu zbraní a vojenské techniky, ale především o celkovou strategii zajišťování bezpečnosti státu ve střednědobém i dlouhodobém horizontu. Máme zde sice k dispozici Bezpečnostní strategii státu z roku 2011 a Obrannou strategii z roku 2012 otázkou ale zůstává, zda se vláda a parlament dostatečně zabývají tím jak jsou cíle a úkoly těchto strategií naplňovány. V období trvající politické nestability u nás to může být problém. Ostatně ilustrují to i personální rošády v silových resortech: po parlamentních volbách 2010 máme dnes již třetího ministra obrany a ministra vnitra. Aktuálně se po nástupu nové vlády mění složení Bezpečnostní rady státu, ale protože je nejistá důvěra ve Sněmovně Rusnokovu kabinetu (hodně i kvůli „sponzorským nejasnostem“ ministra financí, který je členem rady) může to být za pár týdnů minulostí.

Přitom je v bezpečnostní agendě řada věcí, jejichž projednání vyžaduje seriózní politickou a následně i veřejnou debatu: namátkou lze uvést pozici ČR k prosincovému summitu Evropské rady o Společné bezpečnostní a obranné politice EU, nasazení AČR v zahraničních misích v letech 2015-2016, projednání zákona o kybernetické bezpečnosti státu, nebo nárůst sociálního a etnického napětí v některých lokalitách, což je možná časovaná bezpečnostní bomba.

Minulá koaliční vláda pro svoje vnitřní problémy již nestihla takovou debatu otevřít a navíc byla sama potopena bezpečnostním skandálem vyvolaného zneužitím Vojenského zpravodajství šéfkou kabinetu premiéra, který je předsedou Bezpečnostní rady státu. Je to paradox, ale zároveň též ilustrace poměrů, které u nás panují. V každém případě politická nestabilita plodí i bezpečnostní nestabilitu a nejistotu. Asi bude trvat minimálně až do řádných voleb v květnu příštího roku. Bohužel pro nás i pro naše spojence.Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

David napsal(a):

Bezpečnost státu není ohrožena. Jsme uprostřed Evropy.

To neustálé strašení slouží jen k odůvodňování zvyšování výdajů na obranu.

Prodloužení pronájmu gripenů je úplně zbytečné utrácení peněz ze státního rozpočtu, když můžeme klidně použít jinak neprodejné L-159.

Nejvíce co nás může skutečně ohrožovat je terorismus a provokace tohto typu:

http://zdenekbarta.blog.idnes.cz/c/349820/ZEMAN-AKBAR-Bude-Zemanuv-zert-rozsudek-smrti.html
18. 07. 2013 | 13:06

Yosif K napsal(a):

1) Stálým varovným mementem zde musí být nejen pro vojáky, ale hlavně politiky, kteří rozhodují o výdajích na obranu případ bitevníků L-159, které také měly roli při nákupu letounů CASA (směna pěti bitevníků za jeden letoun CASA).

2) Rozhodnutí vyrobit a následně prodat 72 strojů L-159 na konci 90. let armádě se ukázalo jako fatální omyl, který přišel státní kasu na miliardy korun. Armáda dnes používá pouze 24 letounů a prodej zbylých a dnes zakonzervovaných letounů na světovém trhu se po řadě pokusů zřejmě stává pouhým zbožným přáním.

KONEC CITATU.

ad 1) Reálná tržním hodnota letounů K159 je tedy blízká nule, to však policie při obžalovaní trumbelíny nevzala do úvahy.
ad 2) výroba příliš mnoha kusů byla typicky česko-národně socalistickým úletem tehdejší pravicové vlády - podpora "národního šampiona"..... která nakonec přišla příliš draho.
18. 07. 2013 | 14:13

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, bezpečnost především ...
Veselé krizování ..
http://ateo.cz/f/images/u/UOOZSlachta.jpg
18. 07. 2013 | 15:24

dennis napsal(a):

Politicka nestabilita a s tim take bezpecnosti nestabilita potrva do pristich voleb. Toto tvrzeni, ktere mi pripada pravdive, verne popisuje situaci dnesnich dni. Nic vsak nevypovida o nastupu politicke stability po pristich volbach. A uz vubec nic o stabilite bezpecnostni politiky po volbach. Pravda je, ze dnes uz mame od roku 2010 tretiho ministra vnitra i tretiho ministra narodni obrany (a to uz by mohl byt dokonce ctvrty, kdyby podle slov vazeneho redaktora Fendrycha "nepreskocil" Picek do Rusnokovy vlady). Stridani ministru jeste neni ten nejvetsi hrich proti bezpecnostni stabilite.

Obchodni politika nasich vlad za poslednich dvacet let v oblasti narodni obrany chrakterizuje schopnosti a priority vsech ceskych vlad. Temi jsou korupce a rozkradani, nikoli narodni bezpecnost. Takze mluvit o nejake koncepci narodni bezpecnosti lze mluvit jen v souvislosti zapojeni republiky do NATO. Zavazkum nase vlady chtely vyhovet proto, aby demonstrovaly sve politicke preference, a nebo proto, aby jejich "plnenim" si mohli ti nejschopnejsi namastit kapsy.

Mame-li porovnat usili ceskoslovenskych vlad od roku 1918 do roku 1938 s usilim ceskych vlad za poslednich dvacet let, nezbyva, nez hořce zaplakat. Kazdy usmoleny rozkradeny milionek ci desitka milionu korun byla clenum vlad a politickych stran milejsi nez jakekoli smysluplne uvahy o koncepci ceske bezpecnostni politiky. K tomu musime zahrnout take zalostne potaceni nasi zahranicni politiky a s tim i celou plejadu ministru zahranici.

Pres zuby musi clovek drtit slova zklamani nad tim, ze si Cesi v tomhle stoleti nedovedou vladnout. A situaci, kdy to za nas "budou muset" udelat nektera ze sousednich velmoci, bude resit dalsi vyvoj v Evrope.
18. 07. 2013 | 15:44

KvL napsal(a):

Armáda má sloužit čistě k obraně, tak musí být koncipována veškerá strategie, nutné je se poučit z minulosti, pro napadení po zemi je nutné využit všech myslitelných překážek, nádrží řek, hraniční mosty by měly být snadno stržitelné.
Při leteckém útoku nesmí být vůbec dovolen vstup do vzdušného prostoru, tedy protiletecká obrana zajištěná nikoliv letadly, ale raketami.
Veškerá strategická datová centra musí být možno fyzicky oddělit od sítě internet, aby byly bezpečné před útoky zvenčí a před kibernetickou špionáží.
elektrizační soustava musí být schopná bez velkých centrálních elektráren, lokální zdroje musí být schopné startu do tmy.
Územní plán velkých měst by měl zohlednit možnost užití atomové zbraně v centru a minimalizovat šíření talkové vlny a radiace. (prý se tak sídliště stavěla, aby budovy brzdily talkovou vlnu, možná je to jen urban legend)
A v psaní podobných podmínek bych mohl pokračovat.
18. 07. 2013 | 16:13

nestabilita možná bezpečnosti prospěje napsal(a):

Yosife, hlavo potrubní
Ty Aera nesmíme zájemcům prodat, protože jsme do nich chytře zamontovali drahou americkou avioniku (kdopak se na tom napásl?), takže nám dnes Američani zakazují je prodávat i tam, kam normálně dodávají sami.

A k panu Balabánovi.
Celkem 50% ceny úžasných nových španělsko-indonéských strojů CASA bylo takjakotak vyhozeno oknem, neboť těmi prostředky protiraketové obrany se podařilo vybavit jen 2 stroje, zbylé dva mohou lítat jen s těmi pakoni.
A to ani nemluvím, že Alžířanům a Polákům tato skvělá letadla spadla, přičemž se kompletní osazenstvo povětšině zabilo.
Jen dva Alžířani zůstávají v okolí Avignonu nezvěstní a přespávají v lesích.

PS. Proč vlastně není zrzavá zpěvačka ve vazbě? Taky je vyňatá?
18. 07. 2013 | 17:42

Kulajdatrmapárovitá napsal(a):

V Česko jsme svědky pokusu i puč kasty nedotknutelných a tří soudců NS, prezidenta, soustavného porušování psaných i nepsaných zákonů bývalou vládou a nebývalým pokusem o destrukci kultury. To je jistě přímé ohrožení země a významnější než jiné.
Zdá se, že normalizační období spěje po čtyřiceti letech ke svému vrcholu. Ještě na něm není.
18. 07. 2013 | 18:12

modrý edvard napsal(a):

David: L-159 nemůže nahradit Gripen.
souhlasím s autorem, že potřebujeme veřejnou debatu, k čemu vlastně máme armádu.
19. 07. 2013 | 14:38

dennis napsal(a):

Panum KvL a Modremu E.
Diskuse o vyznamu ceske armady by mela byt verejna. Jisteze laici mohou vyjadrit jen sve nazory a postoje, ale neexistence jakekoli diskuse svedci o tom, ze nasim mocipanum nikdy nezalezelo na skutecne bezpecnostni politice. Take si myslim, ze armada ma vic funkci, nez jen obranu v okamziku ohrozeni z venci.

Vojaci by v dobach miru nemeli jen trenovat pro boj, ale meli by byt rezervou v boji proti ohrozeni pri prirodnich katastrofach. Pomysleni, ze nekteri nasi vojensti "odbornici" uvazovali o zruseni zenijnich jednotek a o rozprodeji zenijni techniky, nahani cloveku hruzu pri pomysleni, ze by se jim zdarilo tento usporny projekt prosadit. V dobach miru pomoc pri zivelnych pohromach jiste neni jedinou oblasti, kde muze byt armada uzitecna...

Otazka strategickych zasob potravin a dalsich materialu by mela byt v rukou armady. Nikoli tunelaru, kteri ze sve tucne kravy udelali super tajnou a tim i nekontrolovatelnou domenu. Jiste tech ukolu armady v dobe miru bude vic.
19. 07. 2013 | 20:17

David napsal(a):

modrý edvard:

Váš názor Vám neberu.

Gripeny nepotřebujeme!!!

Mimo náš stát je nemusíme používat ani při hlídání Pobaltí.

A u nás stačí ke stíhání "bloudících" dopravních letadel, létajících rychlostí do 1000 km/hod., bohatě L-159 rozmístěné po celé republice po 4 kusech např. ve městech Plzeň, Praha, Č. Budějovice, Ústí n. L, Čáslav, Brno, Přerov, Ostrava, aby mohly rychle dostihnout "bloudící" letadlo. Takže zvýšenou rychlost gripenů můžeme takto velmi, velmi levně nahradit. K agresivním útokům na pozemní cíle je nepotřebujeme a k agresivním útokům ve vzduchu také ne, protože jsme nejen uprostřed Evropy, ale především i uprostřed NATO.

Pokud chceme takovým způsobem zbytečně vyhazovat miliardy ze státního rozpočtu, tak jsme obyčejní hlupáci.

K Vaši otázce k čemu vlastně máme armádu je jednoduchá odpověď. K tomu, aby velmi malá skupinka "velkých chlapečků" si za naše daně mohla velmi draze hrát na vojáčky.
20. 07. 2013 | 23:33

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy