Červená čára překročena?
Sestřelení malajsijského letadla nad Ukrajinou, přesněji územím, které je ovládáno separatisty a kde se vedou urputné boje i s použitím těžké techniky, letadel, vrtulníků, tanků a dělostřelectva, znamená určitý přelom.
Konflikt se totiž výrazně internacionalizuje, a to bez ohledu na to, kdo mohl tento čin spáchat, i když je samozřejmě možné spekulovat o tom, komu mohl tento útok nejvíce prospět?
Do konfliktu bylo zataženo několik států, jejichž občané byli na palubě sestřeleného letadla, a to včetně občanů nejsilnější světové velmoci - USA. Ty budou trvat na určení viníka útoku a jeho důkladném vyšetření, stejně jako vlády Malajsie, Německa, Francie, Velké Británie, Nizozemska, Belgie, Austrálie, Kanady, Belgie, Indonésie a Filipín. Určitě budou pod silným tlakem domácí veřejnosti.
A ta se také může ptát, jak je vůbec něco takového možné a co třeba i vlády, samozřejmě především USA a členů EU a NATO, udělaly pro to, aby se původně „nevinně“ vypadající politický konflikt okolo podepsání, resp. nepodepsání Asociační dohody Ukrajiny s EU nezvrhl v regulérní občanskou válku.
¨
Sestřelení letadla by ale zároveň mohlo představovat překročení pověstné „červené čáry“ v celé ukrajinské krizi, za níž už může být jenom tvrdý a nekompromisní politický tlak na ukončení bojů a zahájení skutečných jednání o jeho řešení. Samozřejmě za garance mezinárodního společenství a hlavních aktérů: USA, Německa, Ruska, EU, OBSE a OSN. Předpokladem ale musí být zřetelná nepředpojatost vůči aktérům konfliktu, kdy jedni jsou označováni jako „dobří“ a jiní jako „horší“ hoši.
Taková logika nikam nevede, zvláště v situaci, kdy vlastně nevíme, kdo přesně v konfliktu bojuje. V případě separatistů určitě, ale ani na ukrajinské straně to není úplně jasné: jsou to oddíly ukrajinské armády, která byla označena za nebojeschopnou? Nebo oddíly jakési ad hoc vytvořené Národní gardy, či oddíly Pravého sektoru?
Mimochodem tato rozostřenost je ideálním podhoubím pro „individuální“ akce, kam třeba může patřit i použití zbraňových systémů proti civilním cílům.
Otázek je velké množství. Hlavní ale dnes je skutečně ukončit tento lokální konflikt, který se stal po sestřelení malajsijského boeingu mezinárodním. Překročí ale především vnější aktéři svůj stín a částečně i své zájmy? Uvidíme. Telefonát Vladimíra Putina Baracku Obamovi po sestřelení letadla by ale neměl zůstat nepovšimnut.
(Právo, 19.7.)