Euro – strategická výzva pro naši zemi

29. 09. 2013 | 17:00
Přečteno 8340 krát
Již téměř patnáct let je euro součástí každodenní reality a svojí přítomností přesvědčuje o svých výhodách i rizicích. Je rovněž neslábnoucím pramenem názorových rozepří. Ostatně jen málokterá věc je k mání v černobílém balení.

Přes všechna uváděná pro a proti by nám však nemělo unikat několik základních skutečností:
- Z původní zakladatelské jedenáctky se eurozóna postupně rozrostla o dalších šest států, přičemž na začátku příštího roku přivítá Lotyšsko a rok na to pravděpodobně i Litvu.
- Žádná země eurozónu neopustila kvůli převažující nostalgii po domnělých výhodách původní národní měny.
- Euro se prosadilo na mezinárodních trzích, oproti výchozímu stavu je nyní vůči americkému dolaru o 25 % silnější.
- V reakci na krizové období se euro stalo katalyzátorem dalekosáhlých změn, které dokladují jeho nezastupitelnou úlohu při vytváření jednotného trhu EU.

Uvedená fakta by mohla ulehčovat rozhodování, zda učinit z eura i naši zákonnou měnu, k čemuž jsme se ostatně zavázali při vstupu do EU. Důvěryhodný stát by měl ctít své závazky. A to zejména tehdy, když pro české občany přínosy ze zavedení eura převyšují náklady. Rád bych zmínil ty hlavní důvody.

Evidentní a mnohokrát zdůrazňované jsou výhody pro vývozně zaměřené podniky. Odstranění kurzových rizik z drtivé většiny zahraničně-obchodních transakcí lze bez nadsázky považovat za jeden z nejdůležitějších vkladů do české proexportní politiky. Kurzové riziko není žádný abstraktní pojem. Mnohým firmám se připomíná v podobě mnohamilionových ztrát, které ujídají z prostředků na investice a na zvyšování mezd. Odrazuje zahraniční investory, což je náklad vyčíslitelný počtem nevytvořených pracovních míst. V extrémním případě kurzové riziko dokonce může hrozit zhroucením úspěšné ekonomiky, jak o tom vypovídá nedávná epizoda zběsilého posilování švýcarského franku, jenž musel být nakonec připoután k euru. Česká koruna měla také svá období neodůvodněných výkyvů, která vždy aktivizovala podnikatelský sektor k vyvíjení tlaku na vládu a centrální banku, aby přijaly nějaká opatření. Velmi otevřené české ekonomice však od tohoto problému neodpomůže nic jiného než zakotvení v eurozóně. Naše rozhodování o vztahu k euru je také bohatší o zkušenosti z krizového období.

Vyvozována bývají různá poučení, neměly by nám však unikat souvislosti s uvolněním pohybu kapitálu. V EU je to jedním z pilířů moderní tržní ekonomiky. Tato svoboda má však i svoji odvrácenou stranu, propadnou-li trhy panice či horečnatému spekulování. Rozvrat na některých trzích s vládními dluhopisy, bleskurychlé přelévání nákazy mezi zeměmi, infekce zachvacující bankovní sektor, toto vše jsme mohli, naštěstí jen jako vedlejší svědci, pozorovat v době zcela nedávné. Soustředěnému náporu spekulujících trhů může odolávat pouze odpovídající protisíla. Musíme si přiznat, že Česká republika nepatří do této váhové kategorie. Naše devizové rezervy jsou zanedbatelné ve srovnání s objemy, jež mohou dát do banku spekulující trhy, pokud jsou sjednoceny v názoru, že spekulace má šanci na úspěch. Naproti tomu s eurem si již nelze tak snadno pohrávat. Není snadné jít proti Evropské centrální bance, která navíc může svůj intervenční potenciál sdružit s ostatními světově významnými centrálními bankami. To vše upevňuje dlouhodobou stabilitu eura, jeho bezpečnost i kupní sílu. Česká koruna v tomto ohledu také nemá špatné renomé, byť by mohla zavzpomínat na rok 1997, kdy zakusila ostří spekulačního nájezdu. Přesto bychom neměli ignorovat nástrahy současného globalizovaného světa, proti nimž se můžeme efektivně zajistit tím, že nahradíme korunu eurem.

Krizové období v eurozóně také urychlilo mnohé systémové změny. Eurozóna je skutečně dnes jiná, než jak vypadala v době našeho vstupu do EU. Provedené inovace ale musí konvenovat každému, kdo chce, aby vlády hospodařily obezřetně a neohrožovaly svým chováním makroekonomickou stabilitu. Pro mnohé politiky, u nás i v Evropě, je obtížné zkousnout zásadu finanční gramotnosti, že v ekonomice není oběd zadarmo, ale jen hodováním na dluh a na účet budoucnosti. Nejedena země eurozóny, ale i mimo ni, se vzpamatovává z této trpké lekce. Přitom v hospodářsky provázané Evropě chyby jedněch poškozují ty ostatní. Eurozóna se vydala směrem zpřísňování pravidel, jež mají bránit opakování krizových situací. Jedině jako člen eurozóny ale budeme mít možnost plně se účastnit tvorby těchto pravidel, která nás stejně ovlivňují, i když se budeme přidržovat naší koruny.

Otázka zavedení eura je klasickým příkladem strategického uvažování, neboť mezi patřičným rozhodnutím a jeho naplněním se nachází poměrně dlouhé období technických a legislativních příprav. Je logické, že vstup do eurozóny musí být načasován tak, aby byl pro ČR výhodný. Vydáme-li se cestou socialistických experimentů a hodování na dluh, můžeme na euro a výhody z něj plynoucí zapomenout. Pokud setrváme v odpovědné rozpočtové politice, bude přijetí eura ve vhodném okamžiku významným příspěvkem stability a růstu české ekonomiky.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik!!! napsal(a):

Až bude euro, zdražím.
29. 09. 2013 | 17:16

CHIP napsal(a):

Ládík: Jen zdražte, půjdu ke konkurenci.
29. 09. 2013 | 17:26

pěvec napsal(a):

předvolební slogan top09: Víme, kam jdeme?
zdá se, že všichni to vědí, akorát to neví kalousek a jeho kašpárek schwarzenberg a mouřenín vendlová.
29. 09. 2013 | 17:30

Pavel Hanuš napsal(a):

Koruna nás před finanční krizí neochránila a do budoucna komparativní výhodu nenabízí. Takže při správném načasování - souhlas.
29. 09. 2013 | 17:31

vykricnik napsal(a):

FORBES konstatoval, že Kalousko-Nečasova vláda poškodila NEVRATNĚ ekonomiku ČR.

http://www.forbes.com/sites/markadomanis/2013/05/30/the-stunning-failure-of-the-czech-republics-austerity-experiment/

Zatím jsme nikde nezaznamenali, jak svou devastační misi vysvětlil nejlepší ministr financí. Jakto, že tento výsledek predikovali I.Švihlíková, M.Fassmann a další ekonomové? Vědělo se tedy předem, že je poškozováno hospodářství republiky. Takže nešlo o chybu ani omyl.
29. 09. 2013 | 17:37

ynezz napsal(a):

vykricnik: Pokud něco predikuje němčinářka Švihlíková nebo odborářský ekonom Fassmann, který je placen za to, aby k předem stanoveným výsledkům dodal "fundované" výpočty, pak se nelze divit, že jde o nesmysl.
29. 09. 2013 | 17:44

Pepi napsal(a):

Česko by bylo díky Klausovi, půlce ODS a Bobo bez EURa ale zato by mělo zřejmě převoditelné rubly! Je to jedna pakáž, která usiluje o uvržení ČR do ruského chřtánu! Prorusáčtí kolaboranti to zkrátka mají v popisu práce! Je to jasné - volím toho, kdo bude chtít EURo co nejdříve i v ČR! Stálé kurzové přepočítávání je opravdu jen pro idioty.
29. 09. 2013 | 17:50

vykricnik napsal(a):

ynezz,
podle vás produkují ekonomové ve Forbes "nesmysly", jen technologové chemických zařízení jsou kvalifikovanými ekonomy?

Nebolí to? :-)))
29. 09. 2013 | 17:55

Byli jsme před EURO napsal(a):

budeme i po něm.
29. 09. 2013 | 17:57

truc napsal(a):

Než to předvolební cancání, raději se pobavíme, ne?
...Kalousek se tehdy naprosto ztrapnil tím, jak domnělé hlavě státu pochleboval...

http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/200356/imitator-napalil-kalouska-prezident-se-dobre-bavil-milos-zeman-68-blesku-vsechna-cest.html
29. 09. 2013 | 18:01

Petr Havelka napsal(a):

Hm euro, a co ztráta kontroly nad v ČR fungujícími bankami. ČNB nám potom bude regulovat jen zčásti a nad velkými bankami bude (nadnárodní a vlastně už jiné nejsou) "dohlížet EU".

Poslední krize začala v roce 2008, že?
29. 09. 2013 | 18:03

Pavel Hanuš napsal(a):

Forbes ani nevytahujte, nebo se ztrapníte ještě více než s Ilonou Švihlíkovou:) Forbes je obrázkový časopis, který se věnuje milionářskému bulváru a vrcholem jeho sezóny je každoroční žebříček miliardářů s fotkami jejich sídel. Dobrá praxe pro elévy...
29. 09. 2013 | 18:04

dirigent napsal(a):

pěvce,
"Prosadíme dobře fungující stát" zatim vede v tabulce nejhloupějších předvolebních sloganu. Všichni vědí že je to nesmysl.
29. 09. 2013 | 18:05

Martin napsal(a):

Kalousek lže jako když tiskne, EURo pro ČR není strategická výzva, důkaz loňská a letošní situace v jižních státech eurozóny a související stav. Dokud nebude ekonomika ČR srovnatelná s ekonomikou silných států eurozóny jako třeba Německa, potom nám naopak EURo uškodí a to obdobně jako ve zmíněných jižních státech, netřeba to pořád vypisovat. Povšimněte si, že Kalousek ani jednou tento aspekt nezmínil, pročpak asi? :-(

Taktéž je třeba položit otázku, kde je těch v přepočtu 1 000 000 000 EURo z devizových rezerv ČNB které Kalousek odeslal na pomoc situaci kolem EURa ?

A závěrem je třeba zmínit, že přistoupením na EURo se nás automaticky týká ESM, tedy potenciální nutnost zaplatit stovky miliard Kč a to bez možnosti odvolání. Vskutku free-cool-in výzva pro ČR.
29. 09. 2013 | 18:05

až na věky napsal(a):

Kdo je Kalousek a proč tu votravuje?
Nejni na něj někde zatykač?
Jak mi odstranění měnového rizika zvýší výplatu?
29. 09. 2013 | 18:05

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Taky jsem pro euro, jen musíme držet vraha české ekonomiky Al Kalouse daleko od těchto záležitostí. Nelze ani vyloučit, že je ta propagace myšlena jako polibek smrti.

Tento ekonomický „analytik a stratég“ se nejvíce zviditelnil svými prognózami okolo ekonomického vývoje v roce 2009, kdy se minul o 9 %, a ještě v dubnu toho roku tvrdil, že budeme bohatnout, ale pomaleji, všichni ostatní již dávno věděli, že to bude hodně v mínusu.

Taky jsou jeho slavné kladné nuly, které se následně ukázaly, jako hodně červené.
29. 09. 2013 | 18:05

truc napsal(a):

Byli jsme před EURO napsal(a): budeme i po něm.
Asi tak...
Hujersky horovat pro přijetí eura při událostech ve Slovinsku, to může jen politický analfabet. Jenže když PR nic jinýho nevyprodukovalo, to je pak těžký.
29. 09. 2013 | 18:05

Bára napsal(a):

Těžko si představit, jaký smysl by mělo mít členství v EU pro stát, jako je ČR bez toho, aby přijal euro. Pro stát našeho typu to přináší jen a jen pozitiva, ostatně příkládů v našem okolí už je více než dost. Přijetí eura je zcela logické, a ty body v úvodu blogu jsou víc než výmluvné.
29. 09. 2013 | 18:11

Rádio Television Libre napsal(a):

Martin: A v čem konkrétně Kalousek lže jako když tiskne? Říká snad, že máme Euro přijmout hned? Navíc podmínkou pro Euro není hospodářská sjednocenost zemí, ale fiskální odpovědnost. Byla to právě nízká rozpočtová odpovědnost, co zapříčinilo problémy JV křídla Eurozóny, nikoli hospodářská zaostalost. Chcete mi říct, že Itálie nebo Španělsko jsou méně vyspělé než Slovensko či Estonsko?
29. 09. 2013 | 18:17

Martin napsal(a):

Rádio Television Libre: V tom že je EURo je pro ČR výzva, protože evidentně není.
Průšvih v jižních zemích rozhodně nebyla fiskální neodpovědnost, ale podstata problému byl především dlouhodobý rozdíl ve výkonu ekonomiky těchto zemí a průměrem EU. Za normálních okolností by se přirozeně oslabila lokální měna a jelo by se dál, ale s EURem toto není možné a silné EURo pak tyto slabé státy vysává.
Nic o konkrétních zemích jsem nepsal a srovnávat se to musí s největšími hráči Eurozóny především Německem.
29. 09. 2013 | 18:26

truc napsal(a):

Bára napsal(a): ...ostatně příkladů v našem okolí už je více než dost.

Ano. Nejen Řecko a Španělsko, nově i Slovinsko. Příklady táhnou... Ke dnu.

Rádio Television Libre:
Kalousek lže jako když Bakala tiskne.
Znáte kolegy?
http://slobodnyvysielac.sk/
Poslechněte si Výzvu slobodných občanov Slovenska (taky platí eurem)
https://www.youtube.com/watch?v=NlkyrABgti8
29. 09. 2013 | 18:26

Joe Ratata napsal(a):

Já jsem také pro přijetí Eura.Ale když to propaguje Kalousek, začínám o tom pochybovat, vždyť ten má pravdu, jenom když se splete.
29. 09. 2013 | 18:35

Dalimír napsal(a):

CHIPE ostatní se budou opičit po Ládikovi a zdraží také ! Tady v tom čechostánu má systém a jeho podnikateli do konkurence moc daleko ! Vždy se domluví,pak se všechno všude zdražuje stejně takže je to jedno kulové ho...o ! Nejvíce to lidé pocitují u zboží a věcí denní potřeby ! Taková konkurence možná mohla fungovat za první republiky když neexistovaly mobily a počítače ,to se chytráci nemohli rychle domluvit ! K čertu s kapitalismem a soukromým podnikáním !
29. 09. 2013 | 18:35

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Pro Rádio Television Libre.
Ty budeš takový „expert“ jako Kalousek.

Hlouposti a lhaní.

Tady máš zadlužení Španělska % HDP roky 2002 - 2012
52.6 
48.8 
46.3 
43.2 
39.7 
36.3 
40.2 
53.9 
61.5 
69.3 
84.2 
http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/table.do?tab=table&init=1&language=en&pcode=tsdde410&plugin=1

Španělé si podobně jako například Irové vedli rozpočtově velmi dobře až do roku 2008, pak ovšem musela nastoupit sanace bank, tím šetření, to způsobilo propad ekonomiky a strmý pád.
Chyba byla postavit ekonomiku na financích.
29. 09. 2013 | 18:36

franky napsal(a):

Na to zda euro nebo ne a když ano tak kdy, je možno dospět z komplexního scénáře možných budoucích událostí a jejich účinků a to jak ve světě, tak v Evropě, tak Česku. Teprve porovnání příležitostí, které bychom mohli využít za určitých podmínek, tj. při identifikaci našich silných a slabých stránek, srovnání s riziky, atd. atd. To by neměl být problém, kdyby na začátku nebyla nutná identifikace objektivního stavu v naší zemi a kdyby součástí analýzy nabyla nutná dynamizace stávajících a budoucích zdrojů. A tady se nikdo z politiků, kteří jsou stále titíž a kteří by byli s touto identifikací spojeni, neodváží se do tohoto projektu pustit. Bylo by zajímavé jak by dynamizovali napůl zničené zdroje růstu.
29. 09. 2013 | 18:41

Křemílek napsal(a):

Kalousku jděte již k čertu i eurem ! Angláni mají svou libru tak proč by češi neměli mít svou korunu ? Trvale ! Člověče vy stále jen vymýšlíte jak ožebračit lidi! Nemáte jiné starosti ?
29. 09. 2013 | 18:43

Babababa napsal(a):

Čeští politikové přenechali slavnostní projev k výročí české státnosti církevním hodnostářům, svatý Václav byl svatořečen téměř neprodleně, šlo o mocenský spor z nejvyšších kruhů. K slavnostnímu projevu k jubileu vzniku republiky, jejímž členem už nejsme, přesto je pro nás významným svátkem nikoli pro rozpad monarchie, potvrzeným velmocemi, nýbrž osamostatněním, budou už volební hlasy sečteny. To asi nějaký strategický výhled bude.
29. 09. 2013 | 18:53

Adam Procházka napsal(a):

ČR nebude prvním státem, který přijal žetony za svou měnu. Ale při troše dobré vůle to stihne, stát se tím posledním.
Alternativně může nahradit Korunu Drachmou, protože ta je momentálně volná. Ale rychle, protože brzo se o ni opět přihlásí Řecko.

Doplňková četba (v Němčině):
file:///I:/%27Wir%20sind%20in%20einer%20Megakrise%27%20-%20Ifo-Chef%20Sinn%20erneuert%20Kritik%20an%20EZB%20-%20_%20Interview%20_%20Deutschlandfunk.htm
29. 09. 2013 | 18:56

Petr napsal(a):

Prominˇte mělo by se udělat todle vzít si český peníze a jít se domluvit ze smlouvoů která obsahuje pár a jednu stranku která nebyla přijata i když jsme jí za 10000 kč snažil přihlásit. Evro se může .A lidmi kterými se jedná . Celá EU eurem už platˇ. Nebudu děkovat protože není za co ale stejně díky.Potřebuju už dělat. Jsem z laskou Krejčí ostrov regálů.
29. 09. 2013 | 19:00

Petr z Tábora napsal(a):

Je legrační, když pan Kalousek v přípravě na volební výprask hlásá přijetí eura a v dobách svého mnohaletého působení coby ministr financí pro to moc neudělal.
29. 09. 2013 | 19:05

Miláno z Děčína napsal(a):

Redakci!
Doufám,že nedáváte kalousovi ani kačku či jeuro ať čmárá co chce?
Sám se tzv. provařil,odepsal a již má na sobě "tolíík a tolíík" překabátění,že čmáranice,ač dnes třeba směrované lépe než dosud a to tzv. pro lidi a s lidma,se nedají "SEBEMÉNĚ" bráti realisticky a vážně!!!
A již mu ani nedělejte reklamu,že čmárááááááááááááááá!
Díky!
29. 09. 2013 | 19:13

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Společná měna je dobrá věc za předpokladu, že se jedná o podobné ekonomiky.
Pokud nás ale Kalousek a spol táhnou na východ či Balkán a sázejí na levnou pracovní sílu, daňové zvláštnosti, které mají přitáhnou spekulativní kapitál a podobné věci, tak se vydáváme cestou Španělska či Irska a doplatíme na to.
Euro ano, ale s harmonizací s Rakouskem a Německem se vším všudy.
29. 09. 2013 | 19:15

Bára napsal(a):

Petr z Tábora napsal(a):
"Je legrační, když pan Kalousek v přípravě na volební výprask hlásá přijetí eura a v dobách svého mnohaletého působení coby ministr financí pro to moc neudělal."

Nic moc neudělal? A co ta strategie dostat schodek rozpočtu pod 3% procenta HDP a splnit tak jedno z konvergenčních kritérií abychom to euro vůbec přijmout mohli? Bez Kalouska bychom depatu o tom, jestli přijmout nebo nepřijmout euro ani nevedli, protože bychom nip přijímat nemohli.
29. 09. 2013 | 19:19

blue jay napsal(a):

Kalousek is The Devil.
Many Czechs wake up every morning and see the face of the devil Kalousek. And they ask him, "What time is it?"
And Kalousek replies,
"How much time do you want?” .
29. 09. 2013 | 19:30

Komik Kalousek napsal(a):

"- Žádná země eurozónu neopustila kvůli převažující nostalgii po domnělých výhodách původní národní měny."

Leckterá by i chtěla ale jak? Vždyť NEMŮŽE!
29. 09. 2013 | 19:36

CHIP napsal(a):

Komik Kalousek: Všechny státy jsou v EU dobrovolně. Nikdo jim nebrání EU, potažmo Eurozónu opustit, tak nelžete.
29. 09. 2013 | 19:44

truc napsal(a):

Pro blue jay
http://vtipy.netroof.eu/item/13646/proc-ne-kdyz-nevis-kam-pujdes/

Pro CHIP
Máte na mysli teorii nebo praxi? Aha, jen jste zapomněl myslet.
29. 09. 2013 | 19:49

blue jay napsal(a):

Kalousek is The Devil Incarnate,
He is embodied in flesh and given a human form. However smart Czech nation have seen through his web of black magic. They have risen to defend their republic against such an evil. They have called for Bohus the Mighty. Can this knight in orange armor save them from the antichrist Kalousek?
29. 09. 2013 | 19:50

David Novotný napsal(a):

Rád bych uvedl na pravou míru to co tu psal vykricnik, že FORBES nějak hodnotil naši situaci. Kopíroval sem totiž odkaz podobného blogu, jako je ten místní Kalouskův... Toto je úvodník autora článku:
„I am a graduate of Harvard and Oxford Universities, have been a Forbes contributor since June 2011, and also work as a Management Consultant for Booz Allen Hamilton in Washington DC. Please note that all opinions expressed here are mine and do not represent those of my employer or any other organization. “
29. 09. 2013 | 19:51

Pavel Babiš napsal(a):

Švýcaři jsou moc chytří,proto tam nejsou a mají svoje peníze!!
29. 09. 2013 | 19:53

Maximus napsal(a):

Republiko česká, ty malá hezká couro,
Kalousek by ti chtěl přifařit nyní Euro!
On to musí přece vědít ten náš supermachr,
na ekonómiku je odborník skoro jako v F1 Schumachr,
zadlužil stát český a lidem přišlápl hubu do kaluže,
on přece ví co potřebují a tak tady přece lhát nemůže?!
On dokázal za pár let zdvojnásobit dluh státu,
a všem občanům tím jako by zlámal hnátu.
Velkým problémem ovšem tady pro nás je,
že ten kdo přijme euro, fond na dluhy EU sanuje!
A není to vůbec, ale vůbec malá částka,
to může na nás chtít jen zlý člověk nebo ten kdo chlastá!
........................................................

A tak ti Míro občané brzo zazpívají hezkou od Michala Tučného a mohla by to být i hymna TOP09:

Pověste ho vejš ať se houpá,
pověste ho vejš ať má dost,
pověstě ho vejš ať se houpá,
že tu byl nezvanej host! (-:
29. 09. 2013 | 19:54

Supertramp napsal(a):

Maximus: Vypadá to na stejné veršování, jako když se mladí všeho schopní svazáci v 50.letech vypořádávali s třídním nepřítelem "verši" v Rudém právu. Pamětníky musí mrazit v zádech...Trapnost z vás jen kape.
29. 09. 2013 | 20:10

Babababa napsal(a):

Při vší úctě ke svobodě slova, našinec některá syntagmata nedává.
29. 09. 2013 | 20:18

fikus napsal(a):

opravte si popisek Kalousku, jiz nejste ministr provádějící reformy, nebo jak jste tomu říkali a doufám že už nikdy nebudete.
Vaše účelové politické seskupení bylo a je v pravdě destruktivní.
Je vidět, že nastavení zrcadla a rekapitulace úspěchů vašich ministrů se nekonalo. Z vašich profesionálních zásahů se bude země dlouho vzpamatovávat. Chápu že soudnost vám není vlastní a proto se cpete do sdělovacích prostředků doufaje že Karlova vlnka ještě nevyschla. Vy nejste odborník, pouze šarlatán a karierista bez skrupulí. Pokud nebudete vykrouškován, je něco blbě - a jako že je.
29. 09. 2013 | 20:20

kulturni expert napsal(a):

Maximus is an internationaly known poet snd traveler,

He has published his works in Russia, KLDR and even in exotic Vanuatu .There are stories that he has traveled as far as Nova Upa!
29. 09. 2013 | 20:28

believer napsal(a):

God made an idiot for practice, and then He made an improved model and called it Maximus.
29. 09. 2013 | 20:36

když umřel kimčolkil, grebeníček se smál napsal(a):

vždy sem volil toho, koho komunisti a sockomunisti nejvíc nenáviděli. bylo to pro mě znamení , že to bude nejspíš slušný člověk. ted je to zdáse pan inženýr kalousek. nicmeněi přes to TOP volit nebudu, je příliž eurofederalistická.
29. 09. 2013 | 20:43

Udo napsal(a):

Strč si Mirečku to euro někam a radši si i s tím knížetem sbal kufry a táhni hodně daleko.
29. 09. 2013 | 20:45

odjinud napsal(a):

Supertrampe!
Maximus je preci pravicak! Uz to tu to o sobe mnohokrat prohlasil ! Snazi se jen oslabovat levici! Jeho basnicky jsou vlastne o Sobotkovi, Zaoralkovi, Tejcovi a dalsich trapnych oranzadach. Maximus je mazanej pravicak. Dela ze je levicak ale je to pravicak. Obcas i naopak. Mam dojem ze Maximus krome toho ze si mysli ze vi kdo je zednar nevi vubec nic, je to typicky Cech.
29. 09. 2013 | 20:48

Maximus napsal(a):

Supertramp

Hezký večer!
29. 09. 2013 | 20:54

Maximus napsal(a):

Tak mám zase docela poťouchlou radost,
když v rádoby pravičákovi vyvolám vzdor a malost.
Jen mám trochu obavy a strach fakt,
aby nedostal průjem nebo infarkt.
Klucí nezlobte se na mě já vás mám rád,
asi tak jak v pravém oku zastrčený drát
nebo jdu na WC s...!
Vy nevidíte jak tuhle zem rdousí zlodějů tlupy
až z lidí dřou i ty poslední chlupy,
vy nevidíte tu ubohost politiků v Česku,
jak utahují lidem u opasku přezku.
Jste zaslepení praví pravicoví trubci
a vlastně netušíte že jste obyčejní b....! (-:

Hezký večer.
29. 09. 2013 | 21:06

Maximus napsal(a):

Pardon vypadlo tam slůvko "když" u verše na WC...
Omlouvám se kritikům.
29. 09. 2013 | 21:09

Karle (taky) napsal(a):

Blééééé.

A můžete mazat, pane Stejskale. Líp na toho křiváka nezareaguji.
29. 09. 2013 | 21:13

truc napsal(a):

David Novotný lže. Lze ověřit zde
http://www.forbes.com/sites/markadomanis/2013/05/30/the-stunning-failure-of-the-czech-republics-austerity-experiment/

Je to děsivá zpráva o tom, co provedl Kalousek ekonomice naší republiky.

Článek začíná jinak a rozhodně nejde o blog, Mark Adomanis je zjevně ceněným autorem (nejen) prestižního časopisu Forbes (ostatně Pavel Hanuš jej považuje za obrázkový časopis, tak se tím přestaňte už zabývat, chytráci :-):

I knew that the Czech economy hasn’t exactly been lighting the world on fire for the past several years, and I also knew that the Czechs have a reputation as being decidedly on the “austerian” side of the austerity versus stimulus debate, but, as cynical as I am, even I was amazed at the sheer scale of the failure. From Eurostat, here is what has happened to the Czech Republic’s GDP since 2004...

Medailonek autora pokračuje, jenže to už se Novotnému nehodilo:
...I focus on Russian demographic and economic trends, and do my best to inject hard numbers (and flashy Excel charts) into conversations and debates that are too frequently driven by anecdotes and offhand observations. In addition to Forbes I've written for True/Slant, INOSMI, Salon, the National Interest, Russia Magazine, and Quartz...
29. 09. 2013 | 21:17

JC napsal(a):

Pane autore, jestli lovíte před volbami v rybníce nerozhodnutých ojrohujerů, vaše věc. chtěl jsem vám to hodit, ale dám to SSO.
Můj hlas sice propadne, ale ...... mno nic.
29. 09. 2013 | 21:18

Snad ještě stihneme EURO přijmout napsal(a):

než se EU rozpadne. Co ale pak bude s europoslanci? Kdo bude ty vyšlechtěné vejmínkáře živit?
29. 09. 2013 | 21:31

Pavel Hanuš napsal(a):

Ekonomický pornočasopis Forbes si libuje v nejrůznějších žebříčcích. Ženou, která má podle Forbes největší vliv na dění v Česku, je bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová. Druhá v pořadí se umístila generální ředitelka společnosti Ringier Axel Springer CZ Libuše Šmuclerová, třetí je Karolína Peake (LIDEM) a čtvrtá Miroslava Němcová. Další zálibou elévů z časopisu Forbes je hádat se s arabskými šejky, že jsou méně bohatí, než o sobě tvrdí. Heslem magazínu je věta „The Capitalist Tool“ (Nástroj kapitalistů). Inspirativní čtení všem levičákům přeje, P.H.
29. 09. 2013 | 21:36

Jen tak napsal(a):

"ECB ukončila hru na demokracii." viz Czech Free Press

článek pojednává o tom, jak se nekontrolovatelná ECB stává vládkyní nad eurozónou.
29. 09. 2013 | 21:42

lupe napsal(a):

Pavle Hanušů,
moc vám vaše taktika iditota nevychází, váš kolegáček už tady stačil vyžbleptat, že autor je absolventem dvou univerzit - Harvard a Oxford.
Podle vás pornoautor. LOL

http://www.forbes.com/sites/markadomanis/2013/05/30/the-stunning-failure-of-the-czech-republics-austerity-experiment/
29. 09. 2013 | 21:46

Petr Novotňák napsal(a):

vykřičníku, moje angličnita sice není nijak excelentní, ale jestli jsem trochu porozuměl článku, tak tam kritizují, že ořezání výdajů snížílo růst HDP naší republiky. Jinými slovy, jsou na světě ekonomové, kteří si myslí, že by státy měli financovat svůj růst HDP na úkor veřjeného dluhu a takový člověk psal ten článek do forbesu. Pdobné myšlenky prosazují levicový politici, jenomže tito lidé ignorují prostý fakt, že se z vložené investice vytvořený dluh nikdy nevrátí zpět celý a vždy je z toho větší dluh než zisk. HDP roste ale veřejný dluh roste daleko rychleji. Je to jako zvyšovat obrat svého obchodu tím, že budu kupovat na úvěr vlastní výrobky a chlubit se tím, že mám čím dál větší obrat... I takový ekonomové ve světě existují, říká se jim levice.
29. 09. 2013 | 21:54

Libertad napsal(a):

Kalousku, mlčte a nepište!

Všechny voliče TOP 09 ve Středočeském kraji úpěnlivě prosím, zařiďte kroužkováním, aby se Kalousek do parlamentu nedostal. Děkuji.

Vím, že kdyby se tak stalo, dostatečný počet zvolených se vzdá mandátu, aby tento člověk se do parlamentu dostal.

Bez pozdravu, bez úcty, s velkým opovržením

Sidonio Libertad
29. 09. 2013 | 21:56

Pavel Hanuš napsal(a):

Takže jsem si na vaše doporučení onen neaktuální článek blogera Adomanise se zájmem přečetl, abych zjistil, že Adomanis hned ve třetím odstavci píše, že se ČR bude od nynějška v trvalé stagnaci a NIKDY (pozn. opravdu je tam vytučněno "never") se jí nepodaří ze stagnace dostat. (pozn. ČR je od čtvrtého kvartálu r.2012 v růstu, což sice Adomanis na rozdíl od nás ještě nemohl vědět, ale to nic nemění na skutečnosti, že predikce člověka, který se mýlil už v době, kdy svůj článek psal, bude dobrá tak maximálně do ekonomického leporela typu Forbes).
29. 09. 2013 | 22:05

Petr z Tábora napsal(a):

to Bára 19:19: Dobrý večer
To kriterium plánuje plnit i Rusnokova vláda.
Pan Kalousek škrtil výdaje a nyní vylézají už vážné problémy.Například v oblasti zdravotnictví dlouhá léta nevalorizoval příspěvek za státní pojištěnce, který už tak byl jen částí toho od zaměstnanců, kteří drží celý systém. Zdravotnictví "okradl" o několik miliard zvýšením DPH, které mu nekompenzoval. Reforma nemocnic se neudělala.
Následně v tvorbě HDP je vývoj nejhorší ze sousedících zemí. Je to obdoba komunistů - ti nezadlužovali zemi, ale za cenu jejího zaostávání.
29. 09. 2013 | 22:06

lupe napsal(a):

Libertade.
Zahodit kandidátku TOP musí! Když budou kroužkovat, dávají hlas TOPce, vy bloude.

Petr Novotňák neumí patrně anglicky vůbec, protože na VŠ chemicko-technologické se v 80. letech učila především ruština :-)
Musí někoho požádat, aby mu přeložil popis katastrofy, kterou způsobil Kalousek českému hospodářství.
http://www.forbes.com/sites/markadomanis/2013/05/30/the-stunning-failure-of-the-czech-republics-austerity-experiment/
29. 09. 2013 | 22:07

Hopsa hejsa napsal(a):

Proč proboha topka vytáhla toto téma a ještě k tomu použila chemika Kalouska ? Zřejmě se lekla vysokého volebního výsledku :D
29. 09. 2013 | 22:15

ynezz napsal(a):

Nezpůsobil Kalousek i tsunami v Thajsku? Podle mně by to do sebe všechno zapadalo...
29. 09. 2013 | 22:16

T.Paine napsal(a):

Krásná pohádka, pane Kalousku. Jediné oko nezůstalo suché.

Povězte nám také tu O hodném eurovalu ESM.

Ten bývalý předseda slovenského parlamentu Richard Sulík, co místo chemie vystudoval ekonomii, to vypráví tak strašidelně, až se bojím usnout. Prosím, prosím. :(

Tady na tom júťúb videu od reformy.cz o tom ten hloupý Slovačisko Sulík straší.
https://www.youtube.com/watch?v=PjYHJJchPTI
29. 09. 2013 | 22:23

Hopsa hejsa napsal(a):

Tsunami v Thajsku nezpůsobil ale recese naší ekonomiky jde na jeho vrub po právu. P.Hanuši, ve 4. q. jsme v růstu nebyly ..

4.Q 2011 -0.4
1.Q 2012 -1.2
2.Q 2012 -3.1
3.Q 2012 -3.0
4.Q 2012 -0.6
1.Q 2013 -3.0
2.Q 2013 -2.2

vše v % meziroční poklesy HDP .
29. 09. 2013 | 22:29

Pavel Hanuš napsal(a):

Kondice ekonomiky se od 4Q/2012 zlepšovala, Adamisův článek je z června 2013, kdy již produkt mezikvartálně rostl o 0,7 procenta. (http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/cesko/ceska-ekonomika-je-konecne-venku-z-recese-zacala-rust_279407.html). Recesi ekonomiky připisují na vrub Kalouskovi pouze ti, kteří si myslí, že by bylo lepší dotovat růst na dluh a držet ekonomiku na práškách, které by draze zaplatily příští generace. Já preferuji zdravý růst bez zbytečného zadlužovaní. HDP totiž není mantra - podívejte se na nezaměstnanost v zemích, kde HDP rostlo.
29. 09. 2013 | 22:51

Hopsa hejsa napsal(a):

P.Hanuši, jestli své tvrzení opíráte o mezičtvrtletní změny a depresi způsobenou zvýšením DPH zaměňujete za jakési dotování růstu na dluh tak budete zřejmě ekonom na nedělní večer :D
29. 09. 2013 | 23:07

Pavel Hanuš napsal(a):

Kalousek způsobil "depresi" zvýšením DPH? A máte na mysli velkou depresi ve Spojených státech v letech 1929 – 1933, nebo tu, o které jsme se do 29.09.2013 22:51 domnívali, že odstartovala pádem Lehman Brothers? Děkuji.
29. 09. 2013 | 23:17

Hopsa hejsa napsal(a):

Vážený P.Hanuši, jste možná špičkový mozkový chirurg, ale zcela jistě také ekonomický osel, s prominutím ;)
29. 09. 2013 | 23:32

skeptický napsal(a):

Euro by byla rána z milosti,poslední hřebík.Jméno hry je škodit do posledního dechu.
29. 09. 2013 | 23:50

Ondřej napsal(a):

Z čistě makroekonomického hlediska má přijetí eura samozřejmě výhody i určité nevýhody, ale výhody by možná mohly i lehce převažovat.
Přesto jsem kategoricky proti přijetí eura a to proto, že v členství v eurozóně vidím spoustu politických rizik (ikdyž to možná není úplně přesné označení), kdy každou chvíli nějakému evropskému papaláši rupne v kouli a vymyslí nějakou kravinu, s přijetím eura bychom byli daleko více odkázáni na rozhodování politiků, které si zvolili voliči v jiných státech nebo úředníků, které nevolil vůbec nikdo. My jsme se sice při vstupu zavázali k přijetí, to si ale všichni můžou strčit za klobouk, tenkrát se tvrdilo, že není třeba společná fiskální politika, atd. (ikdyž samozřejmě každý, kdo má pět pohromadě věděl, že potřeba je) My jsme se zavázali ke vstupu do docela jiného spolku.
A celkový vývoj v eurozóně je politicky nelegitimní.
29. 09. 2013 | 23:53

jozef napsal(a):

Vsetky uvedene i neuvedene dovody posobia.Realne,neustale.
Ceska ekonomika neucastou v eurozone vyrazne straca.A na druhej strane cim je vacsia eurozona,tym silnejsie je euro a vsetky europske hospodarstva.

Autor je vplyvny politik, clanky politikov,reflektujuce elementarne pravdy maju pozitivny dopad,lebo investori,trhy,ocenuju perspektivu, stabilitu,zdravy,ci sedliacky rozum statnych hospodarov.
Taketo stanoviska vsak mali byt vyslovovane davnejsie a neustale.Neboli.Velka chyba,velka strata.
30. 09. 2013 | 00:37

Petr napsal(a):

Nevim zda se mi tohle nezdá, ale mít EUR v ČR je stejné jako všechny EU nápady, které požehnali naši vládní hlupci. Podíváte-li se kolem sebe kdo je dneska v EU zóně a jak na tom jsou no opravdu úžásná perspektiva dostat se do této společnosti. Nám by stačilo zastavit to marntratné rokrádání a vzhazovaná státních peněž oknem dřív než vždy na konci měsíce příjdou od nás všech daně atd. Pokud bz Kalousek, Nečas, Paroubek, Topolánek a ostatní zloději nesproněvěřili peníze (oststaně o tom velmi dobře hovořil v krizi p. Janota) tak sme na tom opravdu díl. EUR nemá řanci přežít a pokud se UK definitivně rozhodne vrátit ke svému szstému bez finanční podpory EU tak se tak stane lavinovitě i ostatních států, kteří ještě nějaké prachy mají - Němci. Tak se tam hlavně zase cpěme ať pak zamáznem tu sekuru po těch co odstoupí.
30. 09. 2013 | 01:04

lupe napsal(a):

Pepíku, autor je maximálně plivny politik. Nutno odplivnout, jen se objeví.
30. 09. 2013 | 01:06

Princeznička Barbuška napsal(a):

Milá Máňo, hned jsem si říkala, že na ženskou píšeš otevřeněji, než je v kraji zvykem. Popřemýšlej o efektivnější produktivitě. Ale ne dřív než za světla.
30. 09. 2013 | 04:59

jura napsal(a):

Mne euro vubec, ale vubec nezajima, mne zajima, jak to vypada s povodnovou stokorunou, kolik se vybralo, kolik se pouzilo, ci kolik je nekde odkloneno. O tom byv. MF ani slovo ze?
30. 09. 2013 | 05:35

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Pro Pavel Hanuš.
Zřejmě tento prostor chápete jako příležitost, kde se můžete zesměšnit.
Recese z z let 2008 – 2009 je pryč, ekonomiky sice nerostou tak rychle, jak před recesí, ale většina roste.

Například Německo růst HDP 2010 – 2012
4.0 %
3.3 %
0.7 %

Rostou všechny sousední státy, jen ČR bude letos opět v mínusu.
30. 09. 2013 | 08:13

emil napsal(a):

Mně se líbí, jak někdo používá HDP jako mantru, přitom to je jeden z mnoha makroekonomických ukazatelů a ještě dost nedokonalý. Navíc je velmi jednoduché jej uměle navýšit, když se napumpuje pár miliard do ekonomiky. Krátkodobě HDP sice roste, dlouhodobě nikoli. Ano, populisté tak umí HDP krátkodobě zvýšit, umí to udělat každý trouba. Díky Kalouskovi, že na tuto populistickou vlnu neskočil.
30. 09. 2013 | 09:10

Jiřinek napsal(a):

když už máme bejt komplet otrokářskou kolonií včetně měny, navrhuji nechat se "sežrat" Německem, být třeba jeho novou spolkovou zemí - Němci by tu zavedli pořádek, právní stát (s.r.o.), rozumný platy, neomezenou rychlost na dálnicích :)))) a ty naši velezrádci ve vládě a parlamentu by skončili buď na dlažbě nebo v mafiích, ale tam jsou již teď, jen by to bylo konečně "čisté" a zřejmé
30. 09. 2013 | 09:20

Standa napsal(a):

Tento článek pana Kalouska jsem nečetl. Stačily mi jeho slátaniny, když byl ve vládě. Tuto zemi, spolu s ODS přivedl k Řecku, ne-li již před něho. Z jeho pitomin se bude vzpamátovávat několik generací. Hospodářský masakr od Klause, Topolánka Nečase a Kalouska byl devastující a zničující daleko více, jak za 40let vlády KSČ. Umožnili, aby tuto zemi ovládli zloději a lobisté. Fůůjj, ale již nechci.
30. 09. 2013 | 09:52

myrta napsal(a):

Zažila jsem přijetí Eura v Německu. První byl šok,jak si obchodníci přimalovali ceny,ačkoli to měl být ryzí přepočet DM/Euro. Po čase se to trochu srovnalo,ale nárůst cen tu byl už trvalý. Dovedu si představit ,co by se dělo v Česku .
I když jsem přesto byla původně pro zavedení Euro,teď jsem přesvědčena,že pro občany to bude zkázonosné. A když Kalousek horuje pro Euro,je jasné,že pravý opak je pravdou.
30. 09. 2013 | 09:55

resl napsal(a):

Euro jsme měli mít už dávno a "poděkovat" můžeme falešnému profesorovi Klausovi, že jej nemáme. Singer z ČNB - závislost na Klausových nesmyslech, díky tomu je šéfem.
Kalousek celou dobu mlčel, když jde ODS do opozice, "statečně" začíná pracovat na euru, které tu už dávno mohlo být. Český ekonom= špatný ekonom a to dosud vždy. Ten strach Čechů z nové měny, ty šílené hrozby nevzdělaných ekonomů, novinářů, jen aby nikdo nemusel zasahovat do financí, bankovnictví. Žádná kritéria, to vždy byly jen výmluvy na tu naši hezkou, malou a slabou korunu, prodělečné problémy s výjezdem na západ, s vývozem aut, nic nezastavilo klausovské, přitroublé uvažování , až jeho pád a pády lobistů a zlodějů všeho druhu.
30. 09. 2013 | 11:23

helg napsal(a):

Obratně to copywriter Kalouskovi napsal. Ovšem ta idea jim jaksi ujela.
Hujerovat dnes pro euro je politická sebevražda. Jednotná měna je nepochybně dobrá myšlenka, jenže koncept je jaksi nedokončen a začíná být jasné i laikům, že bez změny podmínek to pro nás bude vražedné.
Kalouskovi nestačilo srazit ekonomiku ČR ke dnu, nadále se snaží dorazit naše hospodářství úplně.
30. 09. 2013 | 12:42

Odol napsal(a):

A nevitane.
30. 09. 2013 | 15:04

Bc. Andrea Novotná napsal(a):

Dneska jsem fakt naštvaná... jakej inteligent může byť jen uvažovat o vstupu ČR do eurozóny, když už teď jako stát živoříme, teda ne všichni politici se mají jak prasata v žitě, ale my obyčejní lidé? Jsem PROTI Euru v ČR dokud to nebude pro ČR výhodné, néjen pro naše "milované" politiky, ale hlavně pro nás! Pro obyčejný lid!! Pane Kalousku je mi opravdu líto, ale já s tím nesouhlasím a když budu muset klidně emigruji, než abych se od vás nechala dokopat až na dno... šest let jsem studovala, tři roky dřu za minimální mzdu a teď mi jako chcete sdělit, že díky vaší umanutosti mi byla ta snaha k niveč? Jak mám uživit svojí rodinu, když budu muset polovinu toho nač jsem si nadřela v práci, vrazit do eura, které naší ekonomiku naprosto zrujnuje?
Uvažoval jste někdy jako normální pracující člověk? Pracoval vy jste někdy rukama?
Opravdu je mi z toho už opravdu zle, už vstup do EU byl pro nás velmi špatným krokem a teď si nakálíme ještě více do bot s měnou? Cožpak jste se už do čista pomátl? Vážně, chtělo by to změnu, už ne jednou se spekulovalo o defenestraci, ale dali jsme vám další šanci a co jste udělali? Rozprodali náš stát, ukradli co se dalo a teď honem pryč na Seyschely, kde na vás nikdo nemůže.
Děkuji vám a i ostatním ministrům za mizerně vyhlížející budoucnost a doufám, že se aspoň obtěžujete si toto přečíst, přečíst si názor nás obyčejných pracujících lidí, kteří si nemohou dovolit luxusní byty a vily, auta a dovolené. Přeji hezký den pane Kalousku.
S pozdravem
Bc.Novotná Andrea
30. 09. 2013 | 16:18

Juráňová Hana napsal(a):

Hm Euro to jistě, na Slovensku jsou obyčejní lidi rádi, že se vše zaokrouhlilo nahoru, jistě bohužel patřím k těm obyčejným, tak nevidím žádné výhody v Euru, leda že by jsme chtěli dotovat Řecko a podobně. Zkáza pro lidi poctivé, kteří daně odvádějí poctivě ve výplatách, zatímco podnikatelé z toho budou těžit. Díky za doporučení Eura. Anglie ví proč ho nechce! Zkuste raději vymyslet něco užitečnějšího, jak obnovit zaměstnanost a jistoty lidí, kteří potřebují práci a jistoty aby jejich děti mohli žít v normálním státě.
30. 09. 2013 | 17:31

Karel napsal(a):

Předělání všech hracích automatů na Euro bude určitě časově náročné. Euro proto hned tak nebude. Tento text je strašením Mikulášem v létě.
30. 09. 2013 | 18:22

Myšelín napsal(a):

Až se bude příště natírat ten plot, maminko, tak vy, vy už tu nebudete.
Po řádění této "koalice" nebudeme pravděpodobně platit ani korunou, ani eurem, ale škeblemi, krytými pískem na dně prahorního moře na jihu Moravy..
30. 09. 2013 | 18:46

Trubka napsal(a):

Tak už je jasný koho sou ty stamiliony v tom rusku a proč zrovna dneska agituje za zavedení eura v ČR:)
30. 09. 2013 | 22:03

Petr Zimmeran napsal(a):

To jste všichni tak nemyslící a chcete zase sociální komunismus já už ne
01. 10. 2013 | 01:26

Svatej z Karlova mostu napsal(a):

V jakém stavu Kalousek odevzdává Česko?

http://honza73.blog.tyden.cz/clanky/6659/v-jakem-stavu-kalousek-odevzdava-cesko.html
14. 10. 2013 | 12:10

pracující napsal(a):

Kalousek je tunelář
c. restituce -75mld. pro podvodnou církev s neexistujícím bohem
vyšší DPH -min.50mld., kde je jim konec
tunelace miliardových aerolinek nakonec prodaných jen za miliony
tunelpilíř na důchody
snaha vytunelovat České lesy -přerušeno pádem vlády
ochrana daňových rájů
nečerpání evropských dotací
ochrana živnostníků před regulérním zdaněním
potlačování práv zaměstnanců
tunel na pojištění nezaměstnanosti
poplatky za všechno
zvýšení státního dluhu
23. 10. 2013 | 10:17

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy