Lidi se pod tíhou nebezpečí semkli, což jsme již dlouho nezažili. Všichni si pomáhají navzájem a jsou vůči sobě ohleduplní. Je to doslova nádherné a něco, co bylo ještě včera nemyslitelné. Něco, co je i dojemné. A čistě lidské.
Je zcela jasné, že doba luxusu, v němž jsme si po mnoho let žili je u konce. Ten luxus jsme měli na úkor jednoho: na úkor přírody, kterou jsme nehorázně drancovali jen a jen pro naše pohodlí a přepych. Byli jsme na sebe nadmíru pyšní, jak nám vše vychází, jak bohatneme, zvlášť někteří na úkor ostatních. Desítky let jsem upozorňoval, že to není dobrá cesta. Že není možné a přirozené, aby naše bohatství a životní úroveň neustále vzrůstaly. Že není vhodné mít nadvýrobu všeho a pak třeba potraviny i věci vyhazovat do odpadků jen tak. Že je zapotřebí být ve svých potřebách skromnější. Že je zapotřebí mít vztah k darům a zdrojům přírody. K vodě, k vzduchu, k jídlu, k zvířatům, k rostlinám, k půdě, prostě k všemu, co nás na této Modré planetě obklopuje.
Je to cesta ke skromnosti, ale také cesta lidských hyen. Je to cesta poznání sama sebe, ale i cesta zpět k poznání věcí důležitějších než každodenní shon a honba za ziskem a materiálnem. Je to také poznání, že globalizace, do které jsme byli jaksi vmanipulováni naším technologickým rozmachem a politickými úředními nadšenci, není jen pozitivní všelék na naše strasti.
Indiáni U'wa v Kolumbii věří ve fyzický a duchovní svět, ve kterém činy buď narušují, nebo posilují probíhající rovnováhu mezi těmito dvěma světy. V těžbě ropy nebo v turistice vidí pokračující kulturní násilí. Stále se snaží udržovat svou původní kulturu a zvyky napříč tlaku bělošské civilizace. Firma Occidental Petroleum (Oxy) zahájila na území U´wa těžbu nafty na začátku 80. let. Tehdy se indiáni U'wa stali možná jednou z nejznámějších domorodých skupin v Kolumbii, kteří se na konci 90. let navíc stali mezinárodně viditelnými pro svou úspěšnou politickou mobilizaci proti ropnému gigantu Oxy. Prostřednictvím kampaně známé jako „Oxy No, U'wa Si“, ve které společně pohrozili, že spáchají hromadnou sebevraždu, pokud Oxy neodejde z jejich území, získali podporu i mezinárodního veřejného mínění. U'wa pokračovali v nenásilném boji proti environmentálním a lidským nespravedlnostem, které Oxy páchalo proti nim a jejich zemi. V únoru 1997 kolumbijský ústavní soud sice nařídil společnosti Oxy, aby pozastavila operace ohrožující etnickou, kulturní a ekonomickou integritu U'wa, nicméně ji povolil vrtat přímo na hranicích indiánského území.