Náčelník Tapi bojuje o přežití indiánů Amazonie

09. 09. 2022 | 09:50
Přečteno 712 krát
Právě jsem se vrátil od „mých“ amazonských indiánů, kam jsem letos odjel s mými dětmi a vnoučaty. Mým cílem už dávno není etnografický výzkum, ale „pouze“ udržování našeho přátelství a jeho posunutí do dalších budoucích generací. Tak, aby nastala kontinuita.

To je základní indiánský princip existence, což se velmi zalíbilo náčelníkovi Aritanovi v roce 2015, když jsem mu to navrhl. Chtěl jsem, aby moji potomci poznali pravý čistý život v přírodě, bez spěchů a stresů, bez vztekání a křiků, bez závistí a lží, bez pokrytectví a podrazů, v radosti a ve štěstí, v otevřenosti a v klidu, v prostotě a jednoduchosti, aby poznali mé dávné přátelé z roku 1989 i potomky mých adoptivních rodičů, šamana Guňitzeho a matky Ayriky. Aby pochopili „mé“ indiány.

Po náročných přesunech celonoční jízdou busem z Brasília, půldenním kodrcáním na korbě jeepu sluncem rozpálenou a prašnou savanou a pralesem a nakonec lodí, jsem byl opět přijat i s dětmi a vnuky náčelníkem Tapim, synem Aritany, a ubytován v jeho obrovské chýši, v maloce. Natáhli jsme si zde hamaky a moskytiéry a pak se dozvěděli, že tu před časem spal Leonardo DiCaprio či Gisele Bündchen, bojovníci za práva indiánů.

Velmi rychle jsem zjistil velké a smutné změny za poslední léta „díky“ globalizaci, všude pronikajícího trhu s penězi, vypalování pralesa a rozšiřujících latifundií sojy a kukuřice, které se k nim nebezpečně přibližují. Zvěř reaguje rychle a utíká dál do pralese, takže papouška ani tukana jsme v terénu neviděli, jen osamoceného jabirú. A tak indiáni ani nemají materiál na péřové čelenky a ozdoby a jsou nuceni si je pouze dědit mezi sebou. V celé osadě jsme neviděli ani luky a šípy, ani vrhače šípů na válečné tance yavarí, ani dřevěné pirogy, ani dřevěné stoličky. Poslední dva šípy a luk má pouze Tapi k ceremoniálním potřebám, jako tehdy, když přijímal delegaci indiánů Kalapalo s pozváním na pohřební slavnosti kuarup. Celá materiální kultura je prakticky vniveč. Košíky, keramiku, ozdoby ze skleněných korálků z Preciosy, atp. vyrábějí už jen pro turisty, za kterými jezdí do Brasília. Sami užívají skleněné hrnky, plastové talíře, elektrické pily, harpuny, dívají se na TV, mají nejnovější mobily, za malokou stojí motocykly i auta. Nevyrábí už ani svou sůl-potaš a nakupují ji v samošce s kávou, piškoty a jinými mňamkami. Je to totální rozpad a je to velmi smutné. Bohužel se tato hrůza nedá zastavit. Je to globální kulturní nemoc-rakovina, kterou i my nechtěně podporujeme našimi potřebami pro bohatý a luxusní život. Snažme se tento rozpad alespoň zpomalit naší skromností

Jen starý Makuko má ještě malou vratkou původní pirogu, s kterou si vyjel s Jakubem a Aničkou na ryby do zátočin řeky Totoarí. Jakub si předtím vyrobil vrhací šípy podle jejich vzoru, ale náhle začalo pršet. Jdu za Makukem a vidím, jak pohazuje hlavou a mává rukama. Hned mi došlo, že automaticky začal zahánět déšť, aby mohli rybařit. Vysvětluji to Jakubovi, který však takovým báchorkám a nesmyslům nevěří, neboť je vychováván technologiemi a počítači. „Stále prší,“podotkl, ale časem ztichl. Vyjasnilo se, přestalo pršet a mohli několik hodin rybařit. Makuko neřekl ani slovo, nepřesvědčují. Indiáni to nemají ve zvyku, něco jako ve smyslu: „Koukej se nevěřící Tomáši, prší nebo ne?“. Anička s Jakubem společně vrhacími šípy ulovili rejnoka. A byl oběd. Ano, to, co trvá, je jejich gastronomie: pouze ryby a maniokové placky. Super chutné, denně čerstvé nejrůznější ryby, kterých jsme se nemohli nabažit. A maniok z maniokových políček vzdálených pár km získávaných na pralesu ohněm a obdělávaných ručně jako před tisíci lety.

Podíleli jsme se na náročné stavbě maloky v nově založené osadě, která je nedaleko od té naší, původní. Prošli jsme všechny maloky, abychom se se všemi sešli, poznali a popovídali s těmi, které jsem znal i s těmi novými, mladými, abychom pozorovali, jak žijí a připravují své pokrmy nebo své výrobky pro turisty. Zvlášť s těmi nejstaršími byla setkání přímo dojemná, kdy volali Atapana meu gran amigo. A Timayu se vždy rozplakala a objímala mně, když jsem vzpomenul jejího syna Aritany, který loni zemřel. Ostatně ona, stará indiánka, nedávno utkala původní nádhernou hamaku z provázků burití ukroucených na stehně. Holt stará generace!

V osadě indiánů Kalapalo jsem byl překvapivě prohlášen náčelníkem a získal vzácný jaguáří čepec.
V osadě indiánů Kalapalo jsem byl překvapivě prohlášen náčelníkem a získal vzácný jaguáří čepec.


A nakonec po horkých dnech a prachu z cestování jsme se těšili na vody Totoarí, kde jsme si hráli s hromadou rozesmátých dětí. Tehdy cítím, že indiánské děti jsou ty nejšťastnější na světě. Valí na nás svá velká kukadla, třepají hlavou plnou černých žíněných vlasů, potápějí se a plavou jako ryby. Honíme je s pokřikem žakaré, žakaré, krokodýl, krokodýl, a můžou se uchechtat. To je štěstí! A podobně, když v Domě mužů ukazuji na čtyřech, jakého mi jaguára posledně před šesti lety vyřezal Itzaí s hlavou na stranu, tak všichni muži řvou smíchy. A když jednou blbě zvednu ulovenou želvu nevěda, kde má zastrčenou hlavu a ona s ní náhle vyrazí a kousne mne do břicha, tak všichni řvou doslova hurónským řevem. Mimochodem tím si je, jak jsem pro ně nemotorný, získávám. To je ostatně mé know how, jak se s indiány spřátelit.

Naštěstí duchovní kultura drží vždy více a déle. Všichni jsme prošli tradičním krvavým rituálem rozřezáváním kůže na ramenou, nohou a zádech, kdy i 12letá Anička to zvládla super. Já jsem si s Tapim smíchal krev z rozřezaných ramen a stali jsme se tak navždy bratři. Současně jsem si s ním potvrdil dohodu s jeho otcem Aritanou, že mi připraví pohřební obřad kuarup až zemřu. Bylo to všemi přijato s nadšeným souhlasem. Současně můj nejstarší vnuk Jakub převzal mé jméno, jak je u indiánů tradicí, takže už nejsem Atapana, ale dostal jsem nové jméno Whukanéshi. Stalo se to jakoby náhodou jednou v noci v lese při plápolavém ohni. Řekli mi, že jsem Velký muž.

Po staletí i udržují řady obřadů, nádherných oslav, jako je třeba pohřební rituál kuarup. Ten bezesporu patří k největším a nejnádhernějším slavnostem indiánské Ameriky. K němu jsme byli všichni pozváni a pomalováni jako oni a společně převezeni loďmi k indiánům Kalapalo, kde se letos obřad konal: zápasy, tance, archetypální noční „divadlo“ krádeže ohně „nepřátelskými“ etniky, plačky, tance šamanů a vše za účasti sedmi kmenů z Alto Xingú. Nejstrašidelnější měli malování ti z kmene Awetí, kteří nocovali vedle nás. Vypadali jak ďáblové, kterých by se jeden v noci bál. Taky jsem ji hned řekl, že jsou pěkně divocí indiáni, indios bravos. Smáli se a měli radost, že se poznáváme. Indiáni Kalapalo mne náhle během obřadu prohlásili náčelníkem (sice bez kmene, tedy jaksi bez portfeje) a posadili mi na hlavu neskutečnou vzácnost: klobouk z jaguáří kožešiny!! Tu nemá ani Tapi, ani jiný náčelník z okolí. Tu měl podobnou jen velký šaman a můj přítel Takuma z kmene Kamayurá. Za pár dní jsme se zase stěhovali zpět domů k Yawalapiti a po čase se opět stěhovali na další pohřeb pár stovek km dál ke Kuikurům, kde jsme sledovali jejich tance hudebníků na třímetrové flétny k čištění prostoru od zlých duchů. Vždy jsme spali s indiány pod širákem v hamakách kolem nočních ohňů, kolem kterých jsme k ránu stáli a třásli se zimou.

Večery jsme u ohně opékali ryby a poslouchali vyprávění o jaguárech, ale i o politice brazilské vlády, která je záměrně likviduje. President Bolsonaro slíbil svým voličům omezit indiánská území a změnit je na širé lány plodin, které přinášejí devizy, zvyšují HDP a jejich životní úroveň. S tím chce vyhrát i letošní volby a neboť indiánů je pouze necelých 1% obyvatel a sídlí na 11-15% území Brazílie, je jejich budoucnost asi temná. Svým přátelům generálům nabídl ministerská místa a ponechal jim i generálské platy. A obyčejným lidem, voličům, nadbíhá snížením cen benzínu. Ani jeho protivník Luiz Inácio Lula da Silva není svatý. Zdemokratizoval korupci, za kterou byl odsouzen na 12 let v aféře Lava-Jato (viz), ale po roce a půl byl z vězení propuštěn údajně proto, že soudce byl zaujatý. Síla miliónů dolarů je prostě mocná a nezná hranic!

Nicméně Tapi pokračuje v historickém a staletém boji indiánů a bělochů o půdu, boji otce Aritany o jejich území, o přežití indiánů Amazonie, proti Bolsonarovi i Lulovi. Loni byl na jednání v Evropě, kde hledá podporu a letos přijede na setkání s Macronem, do Německa a do Vatikánu. Rád bych jej pozval do Česka, a tím i podpořil jeho boj, jenže to potřebuje účast nějaké naší osvícené, mocné, vlivné, bohaté a odvážné osobnosti. Jde totiž o boj Davida proti Goliáši. Tapimu jsem však slíbil, že se budu alespoň snažit. A to splním.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy