Další ohlasy čínských zákazníků úvěrové společnosti Důvěra v Čechy
Úspěchem HC v Číně se zřejmě rozumí zisk. O ten se podělí vedení a akcionáři HC a mateřské společnosti PPF (registrované v Nizozemí). Důsledky obratu české zahraniční politiky oproti tomu dopadnou na všechny občany ČR. Sledovat činnost HC v Číně je proto svrchovaným veřejným zájmem. Pan Tománek (HC) mi z nezřetelného důvodu podsouvá specializaci “geografky”, ale to je vedlejší; o působení HC v ČLR se zajímám jako občan země, která je bezprostředně vystavena politickým, bezpečnostním a dalším dopadům tohoto působení.
Ve zmiňovaném článku jsem zprostředkovala českým čtenářům kritické ohlasy vůči praktikám společnosti z čínského internetu. Sama za sebe tyto praktiky nekomentuji, cituji čínské zdroje. Pokud vedení HC o těchto ohlasech doposud nevědělo, doporučuji, aby se jimi začalo vážně zabývat a pracovat na zlepšení pověsti firmy mezi čínskými zákazníky.
Citace uvedené v mém článku byly přitom namátkové, a zdaleka ne ty nejkritičtější. Mnohem příkřejší hodnocení lze například najít v diskuzní skupině „Svaz odpůrců Home Creditu“ na serveru bbs.tianya. Shromažďují se zde konkrétní stížnosti; v řadě případů se postižení vyjadřují v tom smyslu, že HC se choval v rozporu s platnými předpisy a čínskými zákony, ale příslušné státní orgány nezasáhly, jak by měly. Byl zde také publikován apel na čínské úřady tohoto znění: „Úpěnlivě prosíme příslušné státní orgány, aby přivedly k pořádku podvodný podnik HC, naslouchejte volání svých občanů! Od čeho tu máme státní orgány, když nedokážou přivést k pořádku HC! Věříme, že stát se postaví na stranu obyčejných lidí.“
Vedle „hlasu lidu“ se negativní hodnocení některých aspektů působení HC objevují také na stránkách, které se problematice spotřebitelských úvěrů v ČLR věnují v obecnější perspektivě. Například projekt „Hodnocení podnikání se spotřebními půjčkami“ uveřejnil článek pojednávající o nekalých praktikách při vymáhání dluhů, kde cituje příklady, které jsem zmínila i já, jako doklad praxe, jejíž součástí je mj. získávání osobních údajů na černém trhu. Článek nakonec směřuje k tomu, po čem trochu jiným jazykem volá i Svaz odpůrců Home Creditu – k požadavku efektivně regulovat trh a dohlížet na něj v zájmu spotřebitelů.
Sinopsis 18. 11. 2017 a DeníkReferendum 21. 11. 2017