Pokrok v Číně

27. 12. 2009 | 11:46
Přečteno 15905 krát
Na první svátek vánoční 2009 byl v Pekingu za rozvracení státu (nebo pokus o státní převrat) odsouzen k jedenácti letům vězení Liou Siao-po, filosof, literární kritik a veterán čínského hnutí za demokracii. Zatkli jej více než před rokem, vzápětí poté, co byla zveřejněna Charta 08, která obsahuje návrh na modernizaci čínského politického systému ve smyslu jeho demokratizace. Liou Siao-po je spoluautorem a jedním z prvních signatářů dokumentu.

Na jaře roku 2009 dostal Liou Siao-po, a spolu s ním také všichni signatáři Charty 2008, cenu Homo homini společnosti Člověk v tísni. Když místo vězněného Lioua přebírali cenu jeho přátelé, byli plni optimismu. Věřili, že zatčen byl víceméně formálně, aby se neřeklo, a že si ve vězení posedí do června, aby příliš nezlobil v době kulatého výročí masakru na náměstí Tchien-an-men. Dlouho nikdo nevěřil, že bude skutečně odsouzen, a když bylo konečně oznámeno jednání soudu, mnozí věřili, že rozsudek bude mírný.

Nakonec Liou Siao-po dostal jedenáct let, o čtyři roky méně, než na kolik byl v r. 1979 odsouzen jeho předchůdce Wej Ťing-šeng, který jako první v dějinách Čínské lidové republiky veřejně prohlásil, že bez reformy politického systému směrem k pluralitní demokracii jsou hospodářské reformy k ničemu. Wej Ťing-šeng tenkrát šokoval i část svých přátel a svůj článek podepsal sám. Chartu 08 v den zveřejnění podepsalo 303 signatářů a dnes se odhady jejich počtu pohybují mezi třemi a šesti tisíci; převážně se jedná o intelektuály, kteří v Číně tradičně požívají úctu.

Takže jistý pokrok tu je. Lze jej měřit čtyřmi lety vězení a několika tisícovkami úctyhodných lidí, kteří jsou ochotni riskovat ve jménu demokracie a vlády zákona.


Český text Charty 08:
http://denikreferendum.cz/clanek/684-charta-2008

Další informace:
http://clovekvtisni.cz/index2.php?id=157
http://jedensvet.cz/ow/2009/index2.php?id=613
http://denikreferendum.cz/clanek/720-vsechno-to-do-sebe-zapada

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

300 "chartistů" v Číně = cca 3 chartisti v ČR.
27. 12. 2009 | 12:20

nedostižitelný napsal(a):

Dostal co zasloužil,každý režim a je jedno jaký je si svoje výdobytky brání.Nelíbilo se mu jednání Čínského režimu?Mohl odejít jinam.Čína nikomu v odchodu ze země nebrání.
27. 12. 2009 | 12:20

Luboš napsal(a):

Zatímco textilačka Ling Lang z Adobasu Peking zvyšovala svůj výkon na automatických stavech, aby co nejvíc pomohla budovat Čínskou republiku, obžalovaný Liou Siao-po v podzemí dával dohromady nepřátelské bandy ke zničení Čínské republiky!
27. 12. 2009 | 12:35

Venca napsal(a):

Luboši, kdy už ty a tobě podobní pochopíte že textilačka Ling Lang nebuduje čínskou republiku ale zisk evropských a čím dál víc čínských kapitalistů. V Číně není socialismus, ale kapitalismus a la Velká Británie v 19. století. Luboši, odstěhuj se tam a pak nám povíš jaký úžasný sociální stát tam je. Snad nedopadneš jako André Gide po návštěvě milovaného Sovětského svazu.
27. 12. 2009 | 12:52

Qwer napsal(a):

Ano pane "nedostižitelný", výdobytky socializmu si nenecháme vzít, republiku si rozvracet nedáme.
Komu se proboha může po tomto stýskat?!
27. 12. 2009 | 12:53

Venca napsal(a):

Hans: pro tebe to platí také, odstěhuj se tam, nejlépe do nějaké chudé zemědělské či hornické provincie na středověký sever. Budíček!
27. 12. 2009 | 12:54

nedostižitelný napsal(a):

To Ower tvůj příspěvek je zcela mimo reálný život.A ze socializmem anebo komunizmem to nemá nic společného.Prostě to je tak že režim v Číně anebo třeba USA bude vždy hájit to svoje a za každou cenu.Taková je realita života.A povznešené myšlenky o demokracii atd si nech.Sami vidíme na sobě a příkladech z venku co je to demokracie a jak se uplatňuje ve světě.Zejména USA nám dávají krásný příklad o "jejich" demokracii,třeba v případě Iráku.Kde už i T.Blair veřejně přiznal že Irák napadli na základě vykostruovaných lží.
27. 12. 2009 | 13:02

zdenekmihalco napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý text, který byl v rozporu se záměry těchto stránek - což je vytvářet prostor pro slušnou a tím i věcnou diskusi.
Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco
správce blogů
27. 12. 2009 | 13:06

veverka napsal(a):

Jakmile někdo dostal cenu od "humanitární" organizace Člověk v tísni,tak je mi naprosto jasný odkud vítr fouká.S americkými loutkami alá Havel se v Číně nepatlají.Stejně tak v Rusku.To musí naše amerikanofilní patolízaly neskutečně iritovat.
27. 12. 2009 | 13:07

grőssling napsal(a):

Když přední západní státy procházely etapou industrializace, každý z nich masivně nedodržoval lidská práva a demokratické ideje tak jak jsou hlásány dnes, nakonec dodnes je úplně žádný z těchto států nedodržuje. Čína je právě zemí, která se industrializuje. A co víc, ona je velkým ekonomickým konkurentem zemím, které degenerovaly a zlenivěly. Tak je potřeba pohrozit jí nějakým klackem a destabilizovat ji, aby si tolik nevyskakovala. Jedním klackem jsou tzv. lidská práva, druhým třeba životní prostředí, třetím Tibet, čtvrtým Ujgurové. Jinak osvícený Obama enviromentální klacek použil nedávno, místo aby zařídil, aby USA přijaly závazek alespoň podobný Amerikou odmítnutému Kjótskému protokolu. Amerika největší znečišťovatel životního prostředí na světě chtěl kontrolovat Čínu. S disidenty je to to samé, jenom takový klacek, který se hodí. Pohádky pro naivní děti. To co si nejméně Západ přeje a co je jeho noční můrou je, že by vláda ČLR neudržela v zemi pořádek.
27. 12. 2009 | 13:07

Luboš napsal(a):

Venco, asi jsem zůstal nepochopen, já jsem tím chtěl jen říct, že každá diktatura používá stejný slovník, jen jména se mění - tuhle větu řekla prokurátorka při procesu s Dr. Horákovou... A pokud jde o textilačku Ling Lang, časy se skutečně mění, nejdřív dělala pro německý Adidas, teď pro čínský Adobas... :-)
27. 12. 2009 | 13:21

Vilém napsal(a):

V ČR umrzlo během nedávných mrazů devět bezdomovců. To zřejmě nebyli lidé zajímaví pro člověka v tísni, této ušlechtilé organizaci nestojí taková maličkost jako likvidace chudých lidí v tísni za pozornost, přestože jde nepopiratelně o systémové důsledky politiky českého státu.
Tato selektivní slepota k neslýchanému porušování lidských práv na západě a hysterie kolem jejich porušování v méně vyspělých zemích (samozřejmě pokud nejde o spojence západu) činí z podobných organizací odporný nástroj západní propagandy a snahy rozvrátit nezávisle se vyvíjející nezápadní společnosti. Ovládnutí Číny prozápadní politickou klikou by mělo za následek rozvrácení jednoty státu a sociální katastrofu celoplanetárních rozměrů. V tomto světle se činnost Člověka v tísni jeví jako antihumánní snaha o likvidaci čínské nezávislosti.

Kvůli tomu bychom však neměli omlouvat potlačování lidských práv ani bagatelizovat tento rozsudek, omlouvat nesvobodu industrializací nebo potřebami ekonomického růstu. Stejně odporné důvody vedly české vlády k likvidaci sociálního systému, kvůli niž zmrzli ti bezdomovci.
27. 12. 2009 | 13:28

Antonín Hrbek napsal(a):

Je zajímavé, že autorka sice kritizuje potlačování svobody slova v Číně, ale vůbec se nepozastavuje nad potlačováním svobody slova v ČR. Nemíním tím jen vnitřní cenzuru médií, kde je rozhodující zisk majitele, většinou zahraničního, ale především zákony, které svobodu slova potlačují. Začalo to trestním stíháním za propagaci nacismu a komunismu, přes popírání holocaustu až po nejmodernější "náhubkový" zákon pana lžidoktora Bendy.
Inu třísku v oku jiného vidí každý, ale břevno v oku svém málokdo.
27. 12. 2009 | 13:29

fudoshin napsal(a):

ocenění od "prapodivné" společnosti člověk v tísni znamená, že to je jejich kukačka, kterou všemožně podporují v "boji proti režimu".vaše svatá válka po bok s takovýmito organizacemi se mi hnusí.zameťte si před svým prahem a nechtějte někomu říkat, jak má žít a co má dělat.asi trpíte mesiášským komplexem.nebo přímo vyvolená?! každý jednou všechno zaplatí do posledního haléře...
27. 12. 2009 | 13:41

jaj napsal(a):

Vilém Viléme, ty bys radši, kdyby všichni měli stejně co? Projeď si statistiky a zjistíš, jak je to skutečně se seciálními dávkami apod. Tydle lidi si za to většinou můžou sami. Proč se spoléhat na stát? To by se ti líbilo co, schovávat svou neschopnost najít si práci, být za sebe zodpovědný za stát. Svalovat svou vlastní lenost, blbost na to, že za to může stát je opravdu, ale opravdu trapné.
27. 12. 2009 | 14:05

BK napsal(a):

Hloupostí se tady na blozích dá přečíst(ovšem i napsat)nepočítaně.
Zajímalo by mne, jestli někdo dokáže sesmolit něco tak pitomého, že všechny trumfne a stane se nedostižitelným.
27. 12. 2009 | 14:20

Olga napsal(a):

Mám dojem že Čína je svobodný stát a má právo si ve vlastní zemi sjednávat pořádek podle svého vlastního přesvědčení. V úvahu je třeba brát zájem většiny občanů. V této zemi asi musíme jejich právo respektovat. Nejde jen o nějakou malou zem, kde může zasáhnout síla z venčí. Tam si asi netroufneme. Tak to respektujme.
27. 12. 2009 | 14:21

Lena napsal(a):

Tak se mi zdá, že jediný Ládík s Lubošem tu mají rozumný náhled.

A ostatním trošku odkoukaných reálií z Číny:

1) na náměstí nebeského klidu jsme procházeli přes osobní prohlídku za účasti ozbrojence,

2) v hotelu nikdo neráčil ctít hostovo soukromí, během odpoledne tam bylo 5 návštěv pro vše možné,

3) do pokoje přišla Číňanka s instalatérskou taškou a s ní druhá s teploměrem a zatímco jsme si museli povinně měřit teplotu, "opravářka" pustila televizi. My ji vypli. Ona opět zapla. Zase jsme jí vypnuli, nebyli jsme zvědaví na komunistický pořad. Ona opět zapla a televizi udržovala zapnutou po celou dobu jejich pobytu,

4) žebráci bez rukou, se zmrzačenýma nohama, popálenou tváří - to jsou nadpočetné děti prodané "majitelům", které je zmrzačí, aby vyžebrali od turistů více peněz,

5) nevychovaní lidi, kteří se neumí omluvit, poděkovat, pozdravit - to je realita velkých měst a turistických center, na malém městě to bylo lepší, protože tam byli někteří zvědaví, co jsme zač,

6) ve vesničce jsme potkali dědu s vnoučkem, který ho hlídal, protože rodiče museli jezdit do práce na dobu 12 dní v kuse a domů se nemohli vracet kvůli dlouhé pracovní době. On i ostatní vesničani bydleli ve slamech a když jsme od nich koupili melouna, druhého už nám neprodali, protože prý by neměl co dát rodině (taková paralela k našim frontám na banány, že?),

7) Maův portrét hyzdí vstup do zakázaného města v Pekingu. Před ním se pak s Véčky z prstů fotí Číňani a malé děti salutují. Kolem pobíhají prodejci s rudou knížečkou obsahující velké maovy myšlenky v čínštině i angličtině. Asi nikdo z nich netuší, že ten chudák, co kdysi nad Maem natíral zábradlí a dovolil si na Maa trošku barvy ukápnout, za to strávil 16 let v base a pustili ho těsně před olympiádou,

8) Peking má tolik smogu, že i za jasného slunečného dne Slunce vidět není a člověk se pohybuje pod šedobílým příkrovem. Jen jednou jsme na chvíli Slunce zahlédli jako světlý flíček probleskující smogem. Smog je nakonec i v Shanghai, Si-anu, ale v Pekingu to je opravdu extrém, který nepamatuju ani z vyhlášeného průmyslového Ústí n. L. blahé komunistické paměti,

9) všude je neuvěřitelná přezaměstnanost. Na jednu stranu lidi dělají za málo peněz od nevidím do nevidím, na druhou stranu by tu práci zvládla čtvrtina osob (nebo méně). Na jedné straně prodejci, kteří určitou ochotu vykazovali při prodeji těch svých kšuntů, na druhou stranu v hotelech rutinní úsměvy, ale pokud bylo potřeba něco vyřídit, obrovská neochota a arogance (stejná jako za komunistů u nás). Člověk prostě obtěžoval a vyrušoval blbostma od důležité práce. Kromě toho prakticky nikdo neuměl anglicky a gesta mají jiná než my (vč. ukazování číslovek), takže domluvit se byl kolikrát neřešitelný problém. (Pozn.: kamarádi, kteří tam byli paralelně a pohybovali se v soukromých levných ubytovnách, měli s personálem, kterým byli více méně jen majitelé, poněkud lepší zkušenosti),

10) protože se každý živí jak umí a nejsou tam zřejmě jakékoliv normy na cokoliv, tak kolega viděl žebráky, jak vytahovali zbytky jídla, které odhazovali turisti do odpadu, a prodávali je zpátky do stánků s těmito produkty a prodejci je recyklovali v další várce pochutin :-),
27. 12. 2009 | 14:27

Lena napsal(a):

11) někdo zmínil Tibet - tak ve Lhase jsou checkpointy se 4 či 5 vojáky pomalu na každém rohu. Rozdíl mezi T. a Č. viditelný na první pohled. Za prvé si nejsou podobní, za druhé obyčejní Tibeťani jsou viditelně chudší, za třetí skoro každý Tibeťan se umí chovat a umí anglicky. Tibetská obsluha v hotelu zcela samozřejmě, s lidmi na ulici se lze také domluvit. Akorát si člověk musí zvyknout, že baví-li se s Tibeťany, stane se centrem pozornosti čínských vojáků. To, že se kolem nás motali evidentně tajní, kteří se s námi fotili a vyptávali odkud jsme atd. je jedna věc. Ale netolerovala se například ani zábava dvou (dle vzhledu čínských) slečen, které na náměstí proti Potale stály v krojích, bavili se s lidmi kolem a fotili se s nimi. Okamžitě nakráčel vojenským krokem ozbrojenec a vyhnal je. Prostě všude vojáci se samopaly, na střechách ostřelovači.
Nakonec oni ti tajní vopruzové byli i v Číně samotné. Jen tolik nerazili, protože tam byli mezi svými zatímco v Tiberu byl jiný etnický původ viditelný na první pohled.
No, abych pravdu řekla, moc mi to připomínalo naše staré dobré komunisté dušení a jsem moc ráda, že jsem si to připomněla v cizí zemi a ne ve své. Ten režim je prostě hnus. Už jen to, co tam člověk může vidět, když se doopravdy dívá. To samozřejmě nemluvím o chudých oblastech, které jsme neviděli, protože jsme se zpravidla pohybovali po zvláštních ekonomických zonách. V nich ovšem žije jen asi 100 mil. Číňanů a stejné množství je taky důch. a zdr. pojištěných. Ti ostatní musí žít jak umí a na pomoc státu v soc. oblasti se vůbec nemůžou spolehnout. Takže se spoléhají na děti, protože nejstarší syn má tradiční povinnost živit staré rodiče. Jenže dnes je politika jednoho dítěte, že? A když to tedy má být dcera, tak:
a) řeší se to potratem,
b) dcery se někdy usmrcují nebo prodávají.
Důsledkem je například i to, že v Číně je nedostatek nevěst.
Některé děti se prostě zamlčí, ti pak nemají nárok ani na školu, takže jsou to negramoti a velmi často jsou to právě ti, kteří jen za stravu jako otroci vyrábějí bez kvalifikace, pracovních smluv a za velmi mizerných podmínek ty kšunty, které se pak rozvážejí za levný peníz do celého světa. Některé děti se prodají - jak jsem psala výše - na žebrání...

Tibeťani si ve své zemi musí vše platit, zatímco okupanti mají totéž zadarmo - jen proto, že Číňani jsou podporováni, aby Tibet osídlili. Takže v Tibetu má přistěhovaná čínská rodina automaticky bezplatnou zdravotní péči, zadarmo bydlení, možnost získat práci a prý i můžou mít víc dětí. Tibeťan z tohoto může mít max. ty děti, jinak nic. Lhasa je až na jednu malou čtvrť celá zbouraná a všude stojí čínské paneláčky. Památky do olympiády zdevastované, byly před ní opraveny, nicméně Tibeťanům v mnoha případech uzavřeny (Potala, Norbulinka) a přístupné jsou jen za vstupné.

To je jen tak málo, co jsem viděla na vlastní oči nebo co jsem v souvislostí s cestou vyčetla. Určitě mám velké mezery ve vzdělání, ale je mi naprosto jasné, že Čína není země, kde by se nějak výrazně dobře žilo a zasloužila si jakéhokoliv obdivu. A kdo si to myslí, může se tam odstěhovat a užít si to na vlastní kůži. Zcela bokem jsem ponechala jejich divošský, krutý způsob nakládání se zvířaty, protože článek byl o něčem úplně jiném. A kdo razí názory, že čínští dizidenti jsou podporovaní Američany a tudíž zrádci vlastní země, by podle mého zasloužil povinný odsun do Číny.
27. 12. 2009 | 14:27

Jedla napsal(a):

Leno díky.
nedostižitelný zvolil svůj nick dobře. Je opravdu nedostižitelný ve schopnosti připomenout, jak "levně", bez obětí, prakticky zadarmo jsme ke svobodě přišli, takže si jí zase nevážíme, nemá pro nás hodnotu oběti.
27. 12. 2009 | 14:48

Venca napsal(a):

Lena: Dík, snad to některým místním věčným kritikům otevře oči.
Luboš: Omlouvám se, většinou sarkasmus poznám, ale po přečtení diskuze na aktuálně (z 25.prosince o zatčení Liou Siaa) jsem si už nebyl ničím jistý. Nespokojencům bych zařídil měsíc v čínské továrně na sny, vrátili by se do Čech vyléčení.
27. 12. 2009 | 15:27

fedor napsal(a):

Naprostý souhlas s "veverkou".
Pokud chtěla organizace Člověk v tísni disidenta poškodit, lepší způsob si nemohla vymyslet, než ho vyznamenat.
27. 12. 2009 | 16:00

fedor napsal(a):

Naprostý souhlas s "veverkou".
Pokud chtěla organizace Člověk v tísni disidenta poškodit, lepší způsob si nemohla vymyslet, než ho vyznamenat.
27. 12. 2009 | 16:00

drv napsal(a):

Lena: 9 bod (jiné se mi nechce komentovat): Nedávno někdo psal o Japonsku, že vyřešili nezaměstnanost tím, že místo jedné prodavačky jsou zaměstnané 4, otvírají dveře, zdraví, balí, každá se na nějaký úkon specializuje. Bylo to míněno tak, že to bylo dobré, chytré řešení. Koukám, když to udělá Čína, tak to není chytré řešení nezaměstnanosti, ale hrubé porušení kdoví čeho všeho. Jen tak pro ilustraci.
27. 12. 2009 | 16:08

AP napsal(a):

Lena: Mockrát děkuji za Vaše dojmy a postřehy z Číny.

Olga: Vaše úvaha odráží typické čecháčkovství.

Mnozí diskutující svými přispěvky ukazují, jak je za 20 let rozmazlil demokratický režim v ČR. Argumety, že mohou odejít a žít jinde, těm se můžu jen smát. Ono to není totiž vůbec tak jednoduché, opustit svou zem natrvalo, bez prostředků, angličtiny atd...
27. 12. 2009 | 16:20

Karel III napsal(a):

Paní Leno,
děkuji za z jiných zdrojů neověřené postřehy a vlastní dojmy z cest.
Pane Jedlo,
pokud jste vy osobně levně ke svobodě přišel buďte třeba rád nebo se s tím nějak srovnejte, ale necákejte své poznatky na "nás všechny". Za sebe vám děkuji za pochopení.
27. 12. 2009 | 16:26

veverka napsal(a):

grőssling
Naprosto přesné.

Lena
Tak když se ti nelíbí že ti tam zapínaj televizi,tak tam nejezdi.

fedor
jj

Něco o "humanitární organizaci" Člověk v tísni:

http://www.blisty.cz/art/45...
27. 12. 2009 | 16:32

AP napsal(a):

Milé dítě, ukryté pod pseudonymen Veverka. Podle obsahové úrovně Vašich "výtoků" tipuji, že budete ještě tuze mladá, snad i hlou....čká a poznamenaná lhostejností, neschopností kritického myšlení (snad za "názor" by se dalo označit Vaše doporučení, že když se někomu nelíbí zapínání televize, ať tam nejezdí...). Hodláte s tím (se sebou) něco dělat? Ve Vašem věku je náprava snad ještě možná......
27. 12. 2009 | 16:49

Jozef napsal(a):

Ak sa spytate Sorosa /spytali sa/,
aky je rozdiel medzi tretim sektorom,mediami a regularnou armadou,odpovie /odpovedal/,ze ziaden.
Clovek v ohrozeni je regularnou armadou/diviziou armady/ dobyvatelov New World Order.Tito bojovnici pestuju uctu a doveru k zapadnym politikom,robia spionaz a seju vojnove poziare/nacionalne a vojnove stvanie/.V Juhoslavii,v Sovietskom zvaze a v inych oblastiach zaujmu.
Dufam,ze Clovek v ohrozeni zmizne z povrchu zemskeho skor,nez Cina odkupi Wall Street aj so CIA.

Cinu vnimam podobne ako Chomsky,je pre mna istou nadejou prezitia ludstva.Naopak, sialenci Wall Streetu ma neprestanu desit,kym budu pri moci.A su pri moci aj ked v stalem hlbsej defenzive a stale viac na ociach.

Divim sa autorke,ze sa takto zhadzuje.
Prave vulgarna proticinska propaganda je jednym zo zdrojov rastuceho cinskeho patriotizmu,ktory zase napomaha k hospodarskemu a civilizacnemu nastupu Ciny na svetovu scenu.
Autorka nema problem s problemami Ciny,napriklad kam umiestnit 3 miliony nezamestnanych cerstvych absolventov vysokych skol;autorka nema potrebu konstatovat /alebo o tom ani nevie?/ ze v Cine vybuchne kazdorocne tak okolo 8 000 masovych protestnych akcii,autorka a majitelia Cloveka v ohrozeni chcu,aby v tomto protektorate bolo vidiet par oblubenych disidentov!!!

Tunajsi protektoratni autori prispievaju len k tomu,aby Cinania bleskovo ovladli Wall Street aj s jeho medialnymi a tretosektorovymi diviziami.
27. 12. 2009 | 16:54

veverka napsal(a):

AP
Došly argumenty? Jestli se mě chceš dotknout,tak budeš muset použít něco lepšího než žvásty o malých dětech.
27. 12. 2009 | 16:58

Petr Havelka napsal(a):

veverko veverko,

pokud je pro tebe důvěryhodné, že kubánský velvyslanec, na půdě tak pofidérní organizace jako je OSN, protestuje proti činnosti org. Člověk v tísní ohledně podpory tamních disidentů. No, to je mi ale polízanice! :)))

Vy jste asi opravdu nezažilo milé veverče, jak funguje komunismus ánto socialismus.

Další možnost je, že jste z jiné planety.
27. 12. 2009 | 17:05

kormoran napsal(a):

Pani Leno , procestoval jsem tri provincie na jihu z Hong kongu na vychod Guangxi, Yunnan odtud do Laosu, mam podobne zazitky tedy krome Hk.
Doprovazejici voj. eskorty atd.Materialy jsou na slusny dokument.

Clovek si uvedomi , ze si nekdy opravdu malo vazi toho co ma a co je mu k dispozici.
Dekuji bohu, ze lide , jako Veverka ovladaji "pouze " klavesnici a doufam , ze jinak uz tomu i nebude! BRRRRRR!!!!
27. 12. 2009 | 17:29

mb napsal(a):

nerozumím některým nickům, že velebí autoritářský režim ...

( mohu se pouze dohadovat, že je to typicky čecháčkovská vlastnost obdivu k moci, síle a autoritě ... ecce metafora čecha jako cyklisty ...)

že zavíraj politické, je odsouzeníhodné, okupace tibetu je odsouzeníhodná, nedodržování environmentálních a sociálních standardů je odsouzeníhodné ...

proč lidi nenávidí člověka v tísni, nechápu ...

příjemný den
27. 12. 2009 | 17:45

bezesporu napsal(a):

čína je nadějí lidstva?asi jako byl SSSR?prostě někteří nepřestanou bájit o zářných zítřcích, vedeni profesionálními blouznivci, kteří cestu k němu vydlaždí opět milony mrtvol.čína je imperialní mocnost která se nedrží žádné ideologie nebo systému pokud jí zrovna v danou dobu nevyhovuje k dosažení imperialní cílu.je jen otázkou času kkdy bude mít dostatek času k další expanzi a bude hledat další území ke kolonizaci, podobně jak už ukázala v době minulé.oproti bývalým kolonizačním mocnostem má k tomu dostatek populace. a ta budou hledat nový prostor a nové zdroje surovin.
27. 12. 2009 | 18:02

Pro-amnesty napsal(a):

Uvězněným čínským disidentům může pomoci, když se jich světová veřejnost zastane dopisy, peticemi atd.
http://www.amnesty-brno.est...
http://www.amnesty-brno.est...
27. 12. 2009 | 18:18

Rumcajs napsal(a):

Komunistická banda volá po demokracii jedině tehdy, když ji může posloužit k cestě za absolutní moci. Pokud se jí chopí, nemilosrdně ji likvidují.

S komunisty se nejedná, s komunisty se bojuje !

Veverka,bezesporu či Vilém, jsou typickými komunistickými bezmozky.
Uznejte sami. Dá se snad s těma ichtylama diskutovat ?
27. 12. 2009 | 18:22

Rumcajs napsal(a):

Omlouvám se bezesporu !

Měl tam být nedostižitelný.
27. 12. 2009 | 18:26

Ivan Hochmann napsal(a):

Není co dodat ke komentáři paní Leny.

Jen jeden skromný postřeh paní Olgo Lomová.

Hledal jsem velice bedlivě ve vašem článku symptomatické sloveso "KOMUNISTICKÝ".
Nenašel jsem.

Domnívám se,že přiléhavější a objektivnější nadpis úvod by osvětlil samu podstatu recese.

"Pokrok v komunistické Číně".
To zní hrdě.

Ivan.
27. 12. 2009 | 18:44

Lena napsal(a):

Pro-amnesty:
je tam jen jeden formulář na podpis? Druhý jsem nenašla.
27. 12. 2009 | 18:50

vlk napsal(a):

Nemám nic proti autorce. Nicméně, srovnám jli její blog s tím co napsala Lena....

ale obojí, a´t původní blog či Lenin vyčerpávající na osobních zkušenostech založený text navozuje jedinou otázku - totiž co s tím budeme dělat?

Obávám se, že nic.a ještě víc e s e obávám, že kdyby náhodou se s tím něco udělalo a v číně došlo k nějakému převrat typu a la samet, bude svět opět výrazně nebezpečnější než teď. Zažili jsme si svůj návrat demorkatury. A teď si to zkuste představit v číně? Nás je deset milionů. Jich 1,2 miliardy. My máme operetní armádu. Oni a zbraně a největší armádu světa.... otázka je, kam to čínští komouši povedou. Lidská práva a rozpad jejich současné mocenské struktury nejspíš znamená tvrdé zakonzervování obrovských rozdílů mezi "normální" Čínou a ekonomickými zonami. zažili jsme nové Rusy. Nejspíš by to nebylo nic proti novému Číňanovi. Zažili jsme Čečensko. Chce někdo riskovat serii občanslých válek v Číně?
Bavíme li se o čínských disidentech, odpovězme si i na tyto otázky. Bytostně patří k věci. Jakkoli nejsou příjemné.A vůči čínským disidentům nejsou fér. A jsme rozhodně všechno jiné než obdivovatel čínských komoušů a jejich verze tohoto systému. Naopak. Beru je jako fatálního protivníka naší euroatlantické civilizace.
27. 12. 2009 | 19:02

Lena napsal(a):

vlku,

Vy pesimisto, zapomněl jste na Himaláje - tam mají spousty nedotčených nerostných surovin, radárky (viděla jsem osobně jeden) a odtud by se taky moc dobře odpalovaly rakety.

Já si ale myslím, že se ekonomicky neudrží - díky té přezaměstnanosti, díky tomu, že toho doopravdy dobře moc neumí, jejich plagiáty jsou nekvalitní, díky tomu, že taky mají velký státní dluh, a kromě toho nejsou zvyklí příliš rozumně budovat, ale hlavně spotřebovávat - co se týče živočichů. Takže on jim za čas ten hřebínek spadne. Podle mého soukromého, možná blbého názoru, je jejich vyšší úroveň v určitých místech daná především tím, že tam zápaďáci dovezli za levnou pracovní silou svoji výrobu a technologie, které Číňani bez skrupulí obšlehli.
27. 12. 2009 | 19:15

Tupelo napsal(a):

Jozef zde vzpomenul Sorose, shodou okolnosti jsem o nem zrovna dnes cetl clanek na HN. At uz je tento clovek hodnocen jakkoliv rozporuplne (burzovni spekulant, filantrop, liberal, odpurce pravicoveho Bushe a kritik trzniho fundamentalismu, bojovnik proti apartheidu, podporovatel zmen ve stredni a vychodni Evrope, Transparency International, doktorat univerzity Yale a Oxfordu) urcite ma co rict:

Soros chválí čínský model (podle agentury Bloonberg): "Státně kapitalistický hospodářský model Číny značně konkuruje modelu mezinárodního kapitalismu, který je nestabilní, neboť postrádá účinnější regulaci". ( http://ekonomika.ihned.cz/c... )

"Já hovořím o superbublině. Protože během této doby docházelo k rozšiřování úvěrů a vládlo přesvědčení, že je možno nechat trhy, aby si samy dělaly, co chtějí. Říkám tomu tržní fundamentalismus. A právě proto, že trhy propadají extrémům, vznikla celá řada finančních krizí. Avšak pokaždé zasáhly vlády a zachránily krachující instituce, stimulovaly upadající ekonomiku a přežili jsme pokaždé bez větších šrámů. Takže jsme přijali víru, že trhům je možno dát svobodu, že si mohou dělat, co chtějí. Tak tomu ale není". ( http://www.blisty.cz/2008/5... )

Veci ktere se ceskym pravicakum libit nebudou, nastesti vyznam techto trznich fundamentalistu upada (USA i EU pravdepodobne prijmout pravidla pro regulaci trhu). Skoda ze se tzv. ceske pravicaky nepodarilo zavcas vyvest do Ciny (ale stejne by je nejspis nevzali), z toho by se cinska ekonomika hrabala dlouho :).
27. 12. 2009 | 19:19

Lena napsal(a):

Tupelo,
a kam to dopracovalo socialistické plánované hospodářství u nás po 40 letech? Nikoliv ke krizi, ale k úplnému krachu. Tak nevím, nevím, co je lepší.
V regulaci čeho by vznikla rovnováha a dlouhodobě udržitelný stav?
27. 12. 2009 | 19:26

vlk napsal(a):

Leno
soudím, že s e mýlíte. Pamatuji doby , kd y s e totéž říkalo o Japoncích. Podceňujete někoho, kdo vyráběl porcelána papír v době, kdy tad y žili lidé v jeskyních...
Zažila jste někd y píli vietnamských dětí ve škole? A jejich snahu vyniknout?
27. 12. 2009 | 19:34

také kecal napsal(a):

Pro všechny kecaly na blogu. Nebylo by od věci si udělat prvně pořádek doma a zamést před vlastním prahem a pak se začít starat a kritizovat věci vnější. Podívejte se na bordel v tzv. demokratických euroatlanských zemích a snažte se o jeho odtranění a potom kritizujte doby minulé a nebo země asijské. Lepší je raději tlachat o tom či onom někde jinde, než začít něco dělat doma.
27. 12. 2009 | 19:39

Lena napsal(a):

Ne, vlku - s těmi dětmi. Zažila jsem ale za socíku vietnamské a korejské zaměstnance. A ti měli výborné výsledky, akorát že to bylo dáno hrozbou návratu domů a sankcemi tam. Ovšem to může fungovat i dnes, že?
Jo, jo, Číňani svedli dost. Ovšem po celou dobu své existence se taky chovají jako kobylky a jsou velmi krutí. A s tím se dlouhodobě vydržet nedá v takhle přelidněném světě jako je dnes. Plagiátů tam mají fůry, všech různých značek - od kabelek přes CD světových hitů, které si koupíte za sotva poloviční cenu než u nás.
27. 12. 2009 | 19:41

také kecal napsal(a):

Lena:
Ještě že z toho krachu nový demokratický režim žil dvacet let a ještě rozkrádání toho krachu bude pokračovat. Myslet, myslet, myslet.
27. 12. 2009 | 19:41

Tupelo napsal(a):

@Lena: ja preci neobhajuji socialisticke planovani CR do roku '90. Ale celkem se mi libi uvedene nazory Sorose, ktery doslova pise o 'statne kapitalistickem hospodarskem(!) modelu Ciny'. Cina znamena velkou konkurenci pro Zapad, ten ma problem: bud muzeme doufat ze se Zapadu podari prosadit svuj model i v Cine (o cemz dost pochybuji, bavime se o 5 tisic let stare civilizaci, ktera si do veci moc mluvit nenecha (viz vztahy se soudruzskym Ruskem)), nebo hledat jinou cestu jak cinske ekonomice vzdorovat. Treba existuje jina cesta, nevim... Osobne si myslim ze jedna z cest Zapadu muze byt maximalni duraz na vzdelani, vyzkum a nove technologie, robotizaci (nizkym nakladum na pracovni silu robota by stezi konkurovala i levna cinska sila; s tim ale velke spolecenske zmeny - vysoka nezamestnanost).
27. 12. 2009 | 19:43

také kecal napsal(a):

Lena:
Za socíku to tu byl samý vietnamský a korejský disident a emigrant, který se třásl z návratu domů, aby ho nezašili. Nebylo to tak, že tady vlastně vysláni svým státem, aby se učili. Já žil asi skoro celý život v jiné Československé republice a že toho pamatuji hodně a s vietnamcema, korejcema i mongolama jsem do styku za socíku přišel často.
27. 12. 2009 | 19:50

Pro-amnesty napsal(a):

Pro Lenu: Je tam jen jeden formulář, ale je možné si nechat posílat aktuální petice e-mailem:
http://www.amnesty-brno.est...
27. 12. 2009 | 19:50

Lena napsal(a):

Tupelo,

já bych tedy začala tím, že bych si odvezla západní výrobu z čínských montoven. Tím bych zaměstnala vlastní lidi a podpořila tok peněz a úroveň ve vlastní zemi. Nicméně já nic takového nevlastním, takže si tu o tom můžu akorát tak kecat. A od zlatokopů, kteří vidí rychlý zisk za jakoukoliv cenu, asi podobnou úvahu očekávat nemůžu. Takže se asi budeme muset smířit, že naše životní úroveň bude poklesávat úměrně s tím, jak poroste úroveň v chudších zemích. Nakonec je to tak asi i spravedlivější.
27. 12. 2009 | 19:51

Lena napsal(a):

Pro-amnesty:
tak ten jeden jsem našla a podepsala.
Díky.
27. 12. 2009 | 19:53

Lena napsal(a):

Jo, kecale, například Brno si hodně finančně vypomáhalo a asi i vypomáhá tím, že prodává ukradený majetek (vily například). Takže o rozkrádání toho socialistického naspořádaného majetku bych radši moc nehovořila.
Klidně si myslete, myslete, myslete, to je chválihodné.
27. 12. 2009 | 19:56

také kecal napsal(a):

Ano i Sněžka si vypomáhá tím, že prodává ukradený majetek. Pěkný žvást, co? Z čeho tady žila žije privatizace, kdy byly privatizovány (rozkradeny, vytunelovány a prodány cca za 4 bilióny KČS majetku, který zůstal po socíku). Já vím, lepší nehovořit, protože to někteří nechtějí přiznat.
27. 12. 2009 | 20:01

Lena napsal(a):

Kecale 27.12.2009 19:50:49:
tomuhle se vůbec nedá rozumět. Takhle vždycky formulovali jedni mí známí po marihuaně. Co jste tím chtěl říct?
27. 12. 2009 | 20:03

Lena napsal(a):

Ano? A Snežka je právní subjekt, který prodal co ukradeného?
27. 12. 2009 | 20:04

Lena napsal(a):

Brno prodávalo například ty vily z Masarykovi čtvrtě, které získalo například takto:
1. po odsunutých Němcích,
2. po nepřátelích režimu, tozuměj po těch, kteří ty vily vlastnili a tudíž automaticky byli nepřátelé (byť to není pravá milionářská čtvrť - ač se jí tak říká - ale v podstatě úřednická),
3. nátlakem od lidí už za dob komunismu, a to ještě v 70. letech.
Některé vily pak získali nového majitele za komoušů tak, že se některému funkcionáři nějaká líbila, a tak vyvinul tlak na vlastníka, který buď dobrovolně "prodal" nebo minimálně v jednom případě byl zavřen za nějaký nesmysl a vila mu byla zkonfiskována a předána onomu zájemci.
27. 12. 2009 | 20:07

Tupelo napsal(a):

@Lena: je otazka jak rychle by si Cinane odvezlou zapadni technologii nahradili z vlastnich zdroju: v posledni dobe maji uspechy i mimo vyrobu, napr. vyslani cinskeho kosmonauta (objevili se vsak take hlasy ze slo o podvrch), vyroba cinske magneticke rezonance, sestreleni vlastni druzice, podileji se na mapovani lidskeho genomu, vyzkum kmenovych bunek, vlastni vakcina proti praseci chripce ;),
Cina ma hodne lidi v zahranici na nejruznejsich mistech a o navrat tech uspesnych (treba spickovych vedcu) hodne stoji - i diky rezervam jim muze nabidnout plat srovnatelny s tim jaky by dostavali treba v USA. Jestli se jim to podari, treba skutecne Cina prijde i s necim prevratnym (pres velkou narocnost zminenych cinskych uspechu jde preci jen o veci, ktere nekdo dokazal pred nimi).
27. 12. 2009 | 20:13

také kecal napsal(a):

Mě tak zajímají vily v Brně, když byly v devadesátých letech zprivatizovány fabriky za cenu menší než měla cena šrotu za zařízení v nich apod. Tehdy si to rezebrali různí hoštapleři. Klidně můžeme tvrdit za dalších dvacet let, že to co bylo v devadesátých letech ukradeno, musí být vráceno. Např. Kde asi skončil majetek Československé námořní plavby. kterou stát vybudoval za socíku? Nemám v umyslu se zabávat jednotlivostmi, protože to nikam nevede.O marihuaně bych také mohl začít psát s ohledem na vaše příspěvky.
27. 12. 2009 | 20:15

Lena napsal(a):

Tupelo,

je pravda, že hodně imitují, to, co jsem viděla, bylo často takové nabubřelé nic, divadýlko pro turisty nebo megalomanské dílo. Například komplex kopií budhistických soch z celého světa jsem původně myslela, že je starý mnoho desítek let, a ono pouze 15! Přitom je to naprosto něco neproduktivního, pouhá poměrně bezduchá imitace. To mi zůstával rozum stát. Udělali to u největšího sedícího Budhy na světě, takže se snažili rozšířit atraktivitu toho místa.

Ale například z imitace kosmického letu bych je ale nepodezřívala. V těch ekonomických zónách evidentně peníze mají, tam se staví o 106, takže běžný turistův pohled je na stěny kolem stavenišť, kterými povětšinou prochází. Místo bez lešení a ohrad je spíše výjimkou. Na druhou stranu kousek za městy už byly chudé vesničky s barabiznami. V té jedné byly na jednu stranu slamy, na druhou pak asi dva nebývalo velké pěkné domy a moderní škola. Fakt je, že vystavěné z vládních peněz poté, co původní spláchla vlna, která se vesnicí prohnala z prasklé přehrady.

Tak nějak to bylo jak kdysi u nás. Na jednu stranu humbuk a moderní věci, na druhou pak šlendryján. Například elektrické dráty zakončené u sloupů na ulicích tak, že byly stočené do několika desítek smotků, rozvěšených kolem sloupu. Tyhle sloupy jsem radši obešla ve vzdálenosti nejméně 2 metry. Řekla bych, že pokud se tam vyskytl nějakým omylem nesežraný pes a občůral sloup, pak měl rychlou smrt.
27. 12. 2009 | 20:27

Lena napsal(a):

kecale,

já se přece nezastávám divokých privatizací a hochštaplerů. To ani náhodou.
Každopádně až zkrachuju a nebudu mít peníze, taky prodám dům, abych měla peníze na jídlo. Úplně stejně jak to udělal stát. Že je to špatně, se tady s nikým, ani s Vámi nebudu přít. Podstatné je se do té situace nedostat. Stát se do takové situace bohužel dostal a že prodával kolikrát hrubě pod cenou je druhá věc.
27. 12. 2009 | 20:42

Jozef napsal(a):

To Lena:

Kedy ceskoslovensky stat skrachoval?
Kolko mate rokov?
V r.1991 sa o Ceskoslovensku pisalo aj ako o Japonsku Europy.Kvoli tvorivosti obyvatelstva.
Vseobecne sa vtedy predpokladalo,ze otvorenim zapadnych trhov dobehneme Zapad do 5 az 10 rokov.Sociologovia kladli respondentom v tomto zmysle otazky...Co myslite:ako respondenti odpovedali?

Dnes tvorime pre niekoho ineho.

Vas pristup k Cine je selektivny, zavadzajuci:vsetci dlhorocni znalci Ciny maju k nej uctu a respekt.
Krach Ciny sme tu netrpezlivo ocakavali este za zivota Tenga: ze sa snad po jeho smrti Cina rozlozi.
Cina sa vsak uspesne dlhe roky brani v internetovej vojne,Cina nas pozna uz ovela lepsie,ako my ju a tigrimi skokmi, so suverenitou byvola ide za svojimi cielmi: uplnou bezpecnostou a uplnou suverenitou svojich obcanov.
27. 12. 2009 | 21:10

kulich napsal(a):

Pracovitá Čína stává se hybnou sílou světa a protiváhou imperialistických USA a lze jen doufat že nezklamou naše naděje jako ožralý Rusové, kteří myšlenku komunismu svou neschopností akorát zdiskreditovali.Aukradená Sibiř by se měla vrátit zpět do čínských pracovitých rukou, které toto bohatství zužitkují daleko lépe než ruská oligarchie která si za něj kupuje jachty nebo fotbalová mužstva.
27. 12. 2009 | 21:41

veverka napsal(a):

Petr Havelka
To je úplně jedno kdo to navrhl,Důležité je že to OSN schválila.A Kuba byla jen jedním z mnoha států,které o tom hlasovaly.Výsledek byl pro Člověka v tísni velmi nelichotivý.Holt ve světě už maskování této "humanitární organizace" dávno prokoukli.Nějakej Havelka na tom prd změní.

Rumcajs,kormorán(a ještě určitě přijde neo a další místní ultras):
Nic než infantilní osobní útoky zhrzených osůbek,kterým se zhroutila jejich volnotržní utopie,jako vždy.Typičtí čecháčci co se můžou přetrhnout aby byli papežštější než papež.

lena
Československý stát nezkrachoval,krachuje až teď ČR po dvaceti letech volnotržního rozkrádání a tunelování.A zatímco se u nás rozkrádá,tuneluje,opencarduje a plzněprávničí vesele dál,tak si Rumcajsové,Leny a kormoráni dají klapky na oči a kritizují raději tu vzdálenou zlou a ošklivou komunistickou Čínu.Vždycky když něco kváknete o lidských právech,tak si Číňani při vědomí Iráku,Guantanáma,Afghánistánu,Gazy atd. tak akorát poklepají na čelo.Když chcete někomu kázat o lidských právech,tak si nejdřív zameťte před vlastním prahem a ten náš euroatlantickej práh je v tomto ohledu zatraceně zasviněnej.Řekl bych že o dost zasviněnější než ten čínskej.
27. 12. 2009 | 23:49

af napsal(a):

Závěr článku je "kteří jsou ochotni riskovat ve jménu demokracie a vlády zákona"

Režim jedné strany, pokud to není zrovna kult osobnosti, má kromě nevýhod i určitou výhodu, že exponenti na sebe vidí. A nejhorší činy jsou přece jen nějak kontrolované a omezované přímo v té straně.
Co se stane, když pak vznikne "demokracie" a příliš se nepovede. Pak není nad takovými lidmi kontrola žádná. Ani vláda zákona to už moc není. Zákony a soudy jsou hlavně pro někoho. Myslím, že příkladů za posledních 20 roků jsme zažili taky dost.

V Číně jaou lidi zatím asi většinou rádi, že jsou na tom tak jak na tom jsou. Při čínském přece jen slušném hospodářském růstu. Mohlo by je potkat i něco horšího, případně i v době "svobody".
27. 12. 2009 | 23:50

Lena napsal(a):

Milá Veverko,

já jsem v kolem roku 1985 chodila pravidelně na ředitelské porady naší fabriky s 2,5 tisíci zaměstnanců. A na porady ředitelů v textilním průmyslu stejně jako na porady ředitelů podniků v okrese nebo v jč. kraji. Naše fabrika prosperovala - čili tvořila zisk. Ale byla jedna z mála. Valná většina ostatních byla závislá na dotacích od státu a neuměla si najít odbytiště.
Můj švagr od 30 let pracoval jako náměstek nebo ředitel opravdu velkých severočeských továren. Výsledek hospodaření byl též docela tristní i v tomto územním celku.
Tolik k Vaší představě o nezkrachování socialistické ekonomiky.

Že tu ještě něco málo fungovalo, co následně bylo vykradeno, se nepřu. Ale v globále už to byly spíše zbytky.

A co se týče lidských práv v Číně, tak tam žádná nejsou. Takže je to stejný bordel jako v případech, které jste jmenoval. A co se týče okupace, pak Mao byl v dějinách největší masový vrah, jen v Tibetu má na svědomí 2 miliony lidí, kteří umřeli hlady jenom proto, že velký Mao Tibeťanům v 50. letech nařídil místo ječmene pěstovat pšenici, která tam prostě neroste.

Takže být Vámi, dám si studený mokrý hadřík na hlavu a pak znovu zhodnotím situaci.
28. 12. 2009 | 00:21

lišák napsal(a):

já se veverce divím že se ke všemu musí vyjadřovat, když nemá přehled a demagogicky převede dizkuzi na vnitřní politiku.asi nedokáže vstřebat porážku její ideologie v naší společnosti.ale musíme jí chápat a poskytnout jí ventilaci na internetu.je těžké každé ráno vstávat do demokracie a kapitalismu.bolí to, tak at si to užije.
28. 12. 2009 | 01:13

kormoran napsal(a):

))) Soudruhu Veverko ! Ultras (jakykoli) je mimo mne , to je vas svet )))) a bude stale dokud Vas neporazi Vas tridni nepritel a to je "stari" Nemam chut diskutovat s prerostlymi miminy jakesova typu , pasacka ouci Jozefa , ktory sa naucil tri slova anglicky, fuj , jsem to hulvat z donuceni. Nechapu sam sebe , ze se takto hulvatsky dokazu vyjadrovat k zabednencum a provokaterum.))))
Soudruzi! V cem vas mohu ubezpecit a to stoprocentne, ze Ameriku na kolena nedostanete. Vite proc?No protoze v mnoha statech ziji americane v horsich podminkach nez stredoevropane , ale "sami " rozhoduji o svem zivote , coz je pro Vas soudruzi zcela nepochopitelne!
Jsou kapku mentalne dal , coz je vase smrt))))
Verte mi , ze pripade konfliktu(nadnesene), bych sel proti vam , tim jsem si jist!
Zaverem ! Nechte si kecy na koledu , kazdy , kdo jen kapku vi si s Vami jen vytre zadek , jen si ublizujete sami sobe!!
P.S. soudruzi neco k tema by nebylo? Jo a hlavne "konstruktivniho" to rude slovo je fakt na prohnani kulky hlavou))))))
Lena drzim palce!!!!Je to na Vas!
28. 12. 2009 | 01:39

Rumcajs napsal(a):

Veverko, ty jsi úplně mimo.

Ty myslíš, že v Číně ještě plánujou pětiletky a ekonomiku drží státní fabriky ?
28. 12. 2009 | 02:03

Karel Mueller napsal(a):

Z výšin na zem:

http://www.blisty.cz/2009/1...
28. 12. 2009 | 06:03

Jozef napsal(a):

Zaujemcom
o studium Ciny mozem odporucat knihu Cinane 21.stoleti,dejiny,tradice,obchod./Academia 1999/
Je to velmi obsazna publikacia,obsazna syntetickym poznanim aj faktografiou z roznych oblasti.

K teme blogu odcitujem z nej kratku ukazku:
"POTREBUJI CINANE DEMOKRACII PODLE ZAPADNIHO VZORU?
Ze vseho,co jsme uz uvedli vyplyva,ze clovek-jednotlivec v cinske spolecnosti nic neznamenal,byt by byl sebevyjimecnejsi,ci dokonce svetec nebo cisar.Jeho vyznam byl dan postavenim v hierarchickem zebricku,jez soucasne urcovalo jeho vztah k okoli.Osobni zajmy jednotlivce byli vzdy podrizeny zajmum spolecnosti,v druhe rade zajmum rodiny,ci klanu"
"Vetsina Cinanu ani nevi,co si ma pod pojmem "demokracie" predstavit.Rikaji casto,ze demokracie je ekonomicka zalezitost:postaveni cloveka prece dnes zavisi na vysi bankovniho konta a na tom,kdo jsou jeho pratele.Jako priklad se uvadeji ekonomicke zazraky asijskych tigru,v absolutni vetsine zemi s vyznamnym podilem cinskeho obyvatelstva,spravovanych pevnou rukou..."/s.236/

Niektore diskusne prispevky nevybocuju z doteraz vladnucej slabosskej propagandy,ponukajucej minimumum informacii,hrube dezinformacie,odstup,despekt a nepriatelstvo.

Je potrebne konstatovat,ak pred 200 rokmi bol podiel Ciny na svetovom HDP radovo vyssi,nez podiel USA,po 2.svet.vojne sa situacia obratila,podiel Ciny predstavoval len niekolko percent,podiel USA desiatky percent.Trend je zrejmy.Cinamia su sebavedomi vo vsetkych oblatiach.

Konstatujme,ze mnohomilionova masa cinskych studentov je vychovavana v potrebe zvladnut svetovu spicku vo svojom odbore.Clenstvo v komunistickej strane byva privilegiom najlepsich studentov,ktori si ho pocas dvojrocnej cakacej doby musia zasluzit...Konstatujme,ze cinski vodcovia mohli prijat aj mimoriadne nepopularnu politiku jedneho dietata,s pozitivnou diskriminaciou mensin,pretoze je v zaujme buducnosti celku.
Konstatujem,ze v sucasnosti je Cina riadena neporovnatelne mudrejsie a zodpovednejsie,nez Washingtonske imperium.
28. 12. 2009 | 08:27

Vico napsal(a):

Autentické zážitky Leny samozřejmě mají svou vypovídací hodnotu. Pro mně z toho vyplývá jednoznačný závěr, respektive jeho upevnění - vědomí si sounáležitosti a příslušnosti k západnímu civilizačnímu okruhu.

Před lety jsem četl obšírnější studii o Číně, ve které se konstatovalo, že tamnější společnost je ze společensko kulturního hlediska a mentálně snad nejvíce vzdálena našemu Západu. Jejich hodnotový žebříček a to bez ohledu na roky Maoismu je zcela jiný. Zcela jiné jsou představy Číňanů o roli jedince vůči celku. Naše představa "lidských práv" prý snad ani není přeložitelná do mandarinské čínštiny. Asi je, ale pro řadového Číňana asi tak, jak pro řadového Čecha pojednání o matematické teorii grup.

Ládík, který tu na blozích je většinou vždy první, docela trefně spočítal, že poměr dizidentů k počtu obyvatelstva v Číně je takový, že být to u nás, vyjde nám číslo tři.

Ten malý počet nelze vysvětlit tvrdým tlakem státně-stranického aparátu. Ten tu rozhodně je, ale na druhé straně v jiných oblastech zájmů není schopen zabraňovat výbuchům nespokojenosti a to často masového charakteru. I přes drakonické tresty včetně častých trestů smrti prý korupce kvete ve velkém,což paradoxně považuji za jakousi formu zvrácené občanské statečnosti:) Chci tím říci, že idea lidských práv v našem západním pojetí asi drtivé většině Číňanů nic moc neříká.

V té souvislosti je pak zajímavý odkaz, který tu dal KM.
28. 12. 2009 | 08:58

KVS napsal(a):

Leno,
i já se připojuji s díky za Váš komentář a postřehy o Číně.
Cítím už dlouho, že tuto zemi bych měla navštívit a udělat si svůj vlastní obrázek - pravděpidobně by byl velmi podobný Vašemu vnímání.

Chtěla bych dodat také pár "teplých slov" k organizaci Člověk v tísni. Podle mého názoru tato organizace systémově a účelově zcela zničila romské hnutí v Čechách, zcela zabránila emancipaci Romů a vnutila jim ve smyslu hesla "dejte polívka ta chuádá pakáž" roli sociálních outsiderů - a pokud snad Romové chtěli být něčím jiným, tvrdě byli do role příjemců sociálních dávek vráceni.
Privatizace romské otázky zločinckou organizací ČLOÍVĚK V TÍSNI vyvrcholila doszením jejího dlouholetého pracovníka na místo ředitele vládní Agentury pro začleňování sociálně vyloučeného obyvatelstva (či jak se to jmenuje), pod jehož vedením to jde do kytek už úplně.
Člověk v tísni je vládní agentura mocenského charakteru. Jen jsem ještě nepřišla na to, pro koho tu moc schraňuje.... KVS
28. 12. 2009 | 09:07

jk-jiny napsal(a):

V Číně jsem byl. To, co se tady o ní píše, je vymývání mozků. Jediny problém je, že neprodává za hubičku, armádou jí bohatství neseberete a vliv Izraele je v ní malý.
Kosovští řezníci, kteří dostali stát, mají v přepočtu na milión obyvatel mnohem více potlačovaných, na orgány zabitých atd. než Čína: ale povolili USákům základnu a mají uhlí a nikl. Takže to jsou milí naši kamarádi.
28. 12. 2009 | 09:34

Joska napsal(a):

Když jsem doposud slyšel nějakého odboníka zabývajícího se Čínou o Číně mluvit, vždy to bylo s pokorou a úctou k jejich kultuře.... Ale autorka blogu se z toho vymyká. Ale po přečtení jejích funkcí to začínám chápat, že se připojila k současné mediální vlně kolem jakéhosi disidenta a také si asi z prospěchářských důvodů přisadila. Problém z naší strany při kritizování lidských práv v Číně je, že naší tzv. "západní civilizací" včetně naší republiky jsou ona práva porušována mnohem masívněji - viz vedené války v Iráku, Afghánistánu, předtím v Jugoslávii...Proto je toto kritizování pokrytecké a to dále i tím, že je už od Regana známo, že je to používáno jako zbraň k ovládnutí národů a území. Navíc si nedokáži představit, co by se v Číně dělo, kdyby se tamnější režim podařilo povalit, když naše zkušenost s pouhými deseti milióny je natolik špatná (viz naše zadlužování vedoucí k bankrotu, úpadek morálky, vzdělanosti, likvidace solidárního státu...).
28. 12. 2009 | 10:21

jeborah napsal(a):

Joska: s úctou o jejich kultuře? to si snad děláte prdel! řekněte, o jaké kultuře mluvili s úctou.
28. 12. 2009 | 10:42

jeborah napsal(a):

Joska: cože! "...Proto je toto kritizování pokrytecké a to dále i tím, že je už od Regana známo, že je to používáno jako zbraň k ovládnutí národů a území..."

Nechci vás nijak insultovat, ale opravdu si myslíte, že paní Lomová chce ovládat nějaké území?

a o jakém prospěchářství mluvíte? myslíte, že Lomová zbohatne, když bude nadávat na poměry v Číně? že dostane vyšší plat, nebo větší mediální pozornost? ale prosím vás.
28. 12. 2009 | 10:49

Arnie napsal(a):

Paní Leno, díky za velmi zajímavé popis čínské reality.
Bezpochyby bezprostřední dojmy hrají velikou roli, ale bohužel nemusí být asi objektivním hodnocením, natož dobrým návodem pro předpovědi budoucnosti. Je to prostě moc velká země a moc lidí, mimo naše obvyklá měřítka.
Já jsem strávil delší dobu na Tchaj-wanu a k mému velkému překvapení moji tchajwanští kolegové při debátách o kontinentální Číně zastávali bezvýhradní názor, že jiný postup než ten, kterého jsme nyní svědky, v Číně by byl katastrofou. Ať už vývoj ala "demokracie" v Rusku, nebo ve smyslu současné demokracie v bývalých komunistických zemích Evropy. Netvrdím, že nutně musí mít pravdu, ale zřejmě evropská měřítka zde selhávají.
Co se týká vašeho odhadu budoucnosti Číny mám dojem, že se mýlíte. Kvalita čínské produkce se velmi rychle zlepšuje a není důvod, aby v krátké době nebyla z hlediska kvality čínská produkce na úrovni evropské.
Uznávám, že to vše asi s velkou bezohledností k obyčejným Číňanům a k životnímu prostředí. Jenomže - i obyčejný Číňan (i přes veliký nárůst rozdílu mezi chudým a bohatým) zřejmě dělá pozitivní pokroky ve své životní úrovni.
Ekonické výsledky jsou v tomto ohledu neodiskutovatelné i když mohou být všelijak deformovány.
Otázka jak se Čína bude vyvíjet dál (viz VLK) je namístě. Po dosažení rozumné ekonomické úrovně příjde asi na řadu i záležitost politického systému a záležitosti lidských práv a ekonomicky spravedlivějšího uspořádání i v čínském pojetí. Prostě nastane období, kdy to bude zajímat vetší část Číňanů než dnes.
A pak buď nastane malér, který zasáhne svět, nebo se podaří postupný kompromis ve směru demokratizace krok za krokem.To asi ted věrohodně celkem nikdo odhadnout neumí.
V této souvislosti by mě zajímal váš názor, protože o Číně víte mnohem víc než já.
28. 12. 2009 | 10:50

jeborah napsal(a):

jk-jiny: milý pane, vy jste byl v Číně. vysvětlete, jak vás to poznamenalo, abyste byl schopen říci, že tento článek je vymýváním mozků.
a vysvětlete mi, proč by pouhá skutečnost, že někde je situace horší, měla způsobit, že je chybné poukazovat na ty státy, kde je situace lepší, avšak pořád špatná.
28. 12. 2009 | 10:57

Tullius napsal(a):

"Jo, jo, Číňani svedli dost. Ovšem po celou dobu své existence se taky chovají jako kobylky a jsou velmi krutí."

Uprimnost a neomalenost stredoproudeho rasismu v CR je docela kouzelna. Kazdy pozna hned, odkud vane vitr.
28. 12. 2009 | 11:35

Olga napsal(a):

Já mám dojem že upozorňování na jednotlivé problémy i když zakládající se na pravdě nás od skutečného problému který trápí celý svět pouze odvádí. Jsme kamci hnáni ekonomickým ziskem, růstem DPH a nevím čím ještě. Příliš moc počítáme a málo se díváme. Vymysleli jsme si frázi o lidských právech a máme se čím bavit. Důstojnost člověka by měla být ctěna i bez listiny.
28. 12. 2009 | 12:19

Wang napsal(a):

Pro Lena:

Osobně jsem v Číně nebyl, ale zajímám se o ni a četl jsem desítky různých výpovědí lidí, co tam byli, co tam pracují atd., takže přidám pár poznámek.

1) na náměstí nebeského klidu jsme procházeli přes osobní prohlídku za účasti ozbrojence,

Náměstí nebeského klidu je srdce Pekingu. Nejspíš Čína nezůstala stranou světovému boji s terorismem :-) Mimochodem, za úplně stejný nesmysl se dá považovat to, že v pražském metru nejsou odpadní koše, že?

3) do pokoje přišla Číňanka s instalatérskou taškou a s ní druhá s teploměrem a zatímco jsme si museli povinně měřit teplotu, "opravářka" pustila televizi. My ji vypli. Ona opět zapla. Zase jsme jí vypnuli, nebyli jsme zvědaví na komunistický pořad. Ona opět zapla a televizi udržovala zapnutou po celou dobu jejich pobytu,

O čínských hotelích jsou napsány snad celé knihy :-) Nemyslím si, že je v tom třeba vidět oživlý 1984. Jsou prostě takoví :-) Mimochodem, chytám na satelit čínskou televizi a není na ní vůbec nic "komunistického" v tom smyslu, v jakém si to nejspíš představujete - zajímavé pořady, celkem normální zpravodajství, skoro žádné reklamy....
4) žebráci bez rukou, se zmrzačenýma nohama, popálenou tváří - to jsou nadpočetné děti prodané "majitelům", které je zmrzačí, aby vyžebrali od turistů více peněz,

Tak to je vážně smutné...:-(

5) nevychovaní lidi, kteří se neumí omluvit, poděkovat, pozdravit - to je realita velkých měst a turistických center, na malém městě to bylo lepší, protože tam byli někteří zvědaví, co jsme zač,

Jsou prostě jiní, než my. Tohle mám potvrzeno od spousty lidí, co tam žije, že se s tím setkali. Nicméně četl jsem i spoustu zcela opačných názorů - lidi si pochvalovali, jak jsou k nim Číňané slušní.

6) ve vesničce jsme potkali dědu s vnoučkem, který ho hlídal, protože rodiče museli jezdit do práce na dobu 12 dní v kuse a domů se nemohli vracet kvůli dlouhé pracovní době. On i ostatní vesničani bydleli ve slamech a když jsme od nich koupili melouna, druhého už nám neprodali, protože prý by neměl co dát rodině (taková paralela k našim frontám na banány, že?),

Jakou to má souvislost s frontou na banány? Není to přece o tom, že by tam banány nebyly! Je tam prostě velká chudoba na vesnicích.

7) Maův portrét hyzdí vstup do zakázaného města v Pekingu. Před ním se pak s Véčky z prstů fotí Číňani a malé děti salutují. Kolem pobíhají prodejci s rudou knížečkou obsahující velké maovy myšlenky v čínštině i angličtině. Asi nikdo z nich netuší, že ten chudák, co kdysi nad Maem natíral zábradlí a dovolil si na Maa trošku barvy ukápnout, za to strávil 16 let v base a pustili ho těsně před olympiádou,

Mao je v současné Číně velmi diskutovanou perzonou (asi jako Stalin v Rusku) a nikdo ho rozhodně nezbožňuje. "Rudé knížky" jsou turistický artikl, nic víc. Mimochodem, mohla byste říct něco víc o tom nešťastném malíři? Četl jsem 700-stránkový Maův životopis (amerického autora, aby bylo jasno), ale nic takového tam nebylo.

8) Peking má tolik smogu, že i za jasného slunečného dne Slunce vidět není ....

V Pekingu nestál vzduch za nic ani tehdy, když tam nejezdilo skoro nic kromě kol a rikšů a nebyla tam ani jedna továrna - prach ze severočínských náhoří.

9) všude je neuvěřitelná přezaměstnanost. Na jednu stranu lidi dělají za málo peněz od nevidím do nevidím, na druhou stranu by tu práci zvládla čtvrtina osob (nebo méně). Na jedné straně prodejci, kteří určitou ochotu vykazovali při prodeji těch svých kšuntů, na druhou stranu v hotelech rutinní úsměvy, ale pokud bylo potřeba něco vyřídit, obrovská neochota a arogance (stejná jako za komunistů u nás). Člověk prostě obtěžoval a vyrušoval blbostma od důležité práce. Kromě toho prakticky nikdo neuměl anglicky a gesta mají jiná než my (vč. ukazování číslovek), takže domluvit se byl kolikrát neřešitelný problém. (Pozn.: kamarádi, kteří tam byli paralelně a pohybovali se v soukromých levných ubytovnách, měli s personálem, kterým byli více méně jen majitelé, poněkud lepší zkušenosti),

Když z toho ta recepční nic nemá, tak po ní nemůže nikdo nic chtít přece :-) Řekl bych, že je to součást čínské mentality.

10) protože se každý živí jak umí a nejsou tam zřejmě jakékoliv normy na cokoliv, tak kolega viděl žebráky, jak vytahovali zbytky jídla, které odhazovali turisti do odpadu, a prodávali je zpátky do stánků s těmito produkty a prodejci je recyklovali v další várce pochutin :-),
To je fakt síla, na druhou stranu - pokud ten dojem měl jen ten váš kolega, mohlo se jednat o výjimečný případ.
28. 12. 2009 | 12:40

Wang napsal(a):

11) někdo zmínil Tibet - tak ve Lhase jsou checkpointy se 4 či 5 vojáky pomalu na každém rohu.
.....

A divíte se, po těch nepokojích, co tam byly (snad) loni? Ono to naše média podávala jako brutální útok čínských policajtů na poklidné demonstranty, ale očití svědkové mluví o něčem jiném - pálení a rabování čínských obchodů, aut, tibetských (!) škol, několik mrtvých Číňanů...
Mimochodem, velmi by mě zajímalo, kde ti Tibeťané přišli k té skvělé angličtině. Že by v čínské škole?

No, abych pravdu řekla, moc mi to připomínalo naše staré dobré komunisté dušení a jsem moc ráda, že jsem si to připomněla v cizí zemi a ne ve své. Ten režim je prostě hnus. Už jen to, co tam člověk může vidět, když se doopravdy dívá. To samozřejmě nemluvím o chudých oblastech, které jsme neviděli, protože jsme se zpravidla pohybovali po zvláštních ekonomických zonách. V nich ovšem žije jen asi 100 mil. Číňanů a stejné množství je taky důch. a zdr. pojištěných. Ti ostatní musí žít jak umí a na pomoc státu v soc. oblasti se vůbec nemůžou spolehnout. Takže se spoléhají na děti, protože nejstarší syn má tradiční povinnost živit staré rodiče. Jenže dnes je politika jednoho dítěte, že? A když to tedy má být dcera, tak:
a) řeší se to potratem,
b) dcery se někdy usmrcují nebo prodávají.
Důsledkem je například i to, že v Číně je nedostatek nevěst.
Některé děti se prostě zamlčí, ti pak nemají nárok ani na školu, takže jsou to negramoti a velmi často jsou to právě ti, kteří jen za stravu jako otroci vyrábějí bez kvalifikace, pracovních smluv a za velmi mizerných podmínek ty kšunty, které se pak rozvážejí za levný peníz do celého světa. Některé děti se prodají - jak jsem psala výše - na žebrání...

Ono to není tak jednoduché uřídit 1,5 miliardy lidí ke všeobecné spokojenosti...tím nechci nijak popírat to, co jste zde uvedla, je velmi smutné, že se takové věci dějí.

Tibeťani si ve své zemi musí vše platit, zatímco okupanti mají totéž zadarmo - jen proto, že Číňani jsou podporováni, aby Tibet osídlili. Takže v Tibetu má přistěhovaná čínská rodina automaticky bezplatnou zdravotní péči, zadarmo bydlení, možnost získat práci a prý i můžou mít víc dětí. Tibeťan z tohoto může mít max. ty děti, jinak nic. Lhasa je až na jednu malou čtvrť celá zbouraná a všude stojí čínské paneláčky. Památky do olympiády zdevastované, byly před ní opraveny, nicméně Tibeťanům v mnoha případech uzavřeny (Potala, Norbulinka) a přístupné jsou jen za vstupné.

Proč by tam nemělo být vstupné? České památky jsou přece také většinou nedostupné bez vstupného :-)
Mimochodem, mohla byste povědět něco víc k těm úlevám pro Číňany? Nikde jsem totiž nenašel ani zmínky o tom, že by pro tibetské Číňany existoval nějaký vládní program a velice mě to zajímá.

Zcela bokem jsem ponechala jejich divošský, krutý způsob nakládání se zvířaty, protože článek byl o něčem úplně jiném.

Já to s dovolením bokem nenechám, protože se to na internetových diskuzích pořád omílá. Podívejte se prosím do normálního českého vepřínu nebo drůbežárny, tam jsou způsoby zacházení se zvířaty úplně stejně divošské.
28. 12. 2009 | 12:52

krok napsal(a):

ad Lena: :-))) zkuste si přečíst Vaše příspěvky a..sama si najděte rozpory ve svých slovech:-))..Vy jste byla v Číně stejně jako já na Měsíci:-))
http://czech.cri.cn/
28. 12. 2009 | 12:55

Wang napsal(a):

Lena:
ještě k Vaším komentářům ohledně budoucnosti Číny. Nezlobte se, ale přijdou mi zcela mimo realitu. Nedávno jsem byl na prezentaci, na které člověk od čínského velvyslanectví mluvil o možnostech studia v Číně. Perfektní prezentace, bezchybná angličtina, velmi zajímavé nabídky. "Země šmejdů" spouští projekt 211, který má udělat ze 20 nejlepších čínských univerzit 20 nejlepších světových univerzit a kráčí k tomu mílovými kroky - už dneska tam na stáže jezdí tisíce zahraničních studentů. (Mimochodem, co jsem slyšel o kvalitě výuky, je hodně různá, ale v průměru dobrá). Takže po prvenství ve výrobě může přijít i prvenství intelektuální a klišé typu "neustálé obšlehávání" nám nebudou nic platná tváří v tvář čínské dravosti v kombinací s tradiční úctou ke vzdělání.
28. 12. 2009 | 12:59

Pete napsal(a):

Bude zajímavé sledovat, jakým způsobem Číňané vyřeší svůj nepochopitelně shovívavý přístup ke svým diktátorským uzurpátorům. Doufám, že tradiční čínská přizpůsobivost má také nějaké meze a věřím, že to zvládnou k překvapení všech a překvapivě brzo.
28. 12. 2009 | 13:11

Wang napsal(a):

2 Pete: Vy jste nesledoval "překvapení" v Rusku? Výbuchy v centru Moskvy, střílení lidí na ulicích, dvě čečenské války...
28. 12. 2009 | 13:13

Tupelo napsal(a):

@Lena, Wang:
Mel bych drobne poznamky k nasledujicim trem bodum:

>>4) žebráci bez rukou, se zmrzačenýma nohama, popálenou tváří - to jsou nadpočetné děti prodané "majitelům", které je zmrzačí, aby vyžebrali od turistů více peněz,
>Tak to je vážně smutné...:-(

Netyka se jen Ciny (a uz vubec ne cinskeho statniho zrizeni), mrzaceni deti za ucelem zebrani je rozsireno prinejmensim i v Indii.
>>8) Peking má tolik smogu, že i za jasného slunečného dne Slunce vidět není ....
>V Pekingu nestál vzduch za nic ani tehdy, když tam nejezdilo skoro nic kromě kol a rikšů a nebyla tam ani jedna továrna - prach ze severočínských náhoří.

S problemem znecisteni se potyka vetsina velkomest (napr. v japonskem Tokiu nosi(li) dopravni policiste dychaci pristroje). Udajne nejspinavejsi hlavni mesto na svete je Kathmandu v sousednim Nepalu.

>>10) protože se každý živí jak umí a nejsou tam zřejmě jakékoliv normy na cokoliv, tak kolega viděl žebráky, jak vytahovali zbytky jídla, které odhazovali turisti do odpadu, a prodávali je zpátky do stánků s těmito produkty a prodejci je recyklovali v další várce pochutin :-),
>To je fakt síla, na druhou stranu - pokud ten dojem měl jen ten váš kolega, mohlo se jednat o výjimečný případ.

Opet vzpomenu Indii, kde se turistum doporucuje kvuli cholere pit pouze voda z lahvi, ktere jsou original zabalene. Indicti podnikavci ovsem rychle prisli na to, ze sehnat prazdne lahve, naplnit je vodou odkudkoliv a co nejverneji napodobit originalni baleni neni zas tak tezke.

Vsude se asi najdou vetsi ci mensi problemy, s trochou smuly, turista co si vzal taxika z letiste (ne toho od pana Stejskala), pristal nekde u Perlovky, v noci bloudic po Zizkove hledaje dobry hotel nad ranem radsi prcha pres Sherwood k Hlavnimu nadrazi bude mit zazitky take jine, nez (snad) odpovida beznemu standardu.
28. 12. 2009 | 13:17

Pete napsal(a):

V Číně sem nebyl a dokud tam bude komunistická diktatura tak tam ani nepojedu. Nejužší kontakt s Čínou mi zprostředkovala opakovaná návštěva Chinatownu v San Franciscu. To je čtvrť prakticky čínská. V restauraci tuším Sam Wo, kterou uvádí a doporučují turistické příručky, nám 4 turistům nejprve zcela chaoticky zpřeházeli objednaná jídla. Při placení nám pak čínská bába tím odporně skřehotavým čínským spíláním velmi hlasitě dávala najevo svou nelibost, protože jsme požadovali platit každý zvlášť. Museli mě ostatní turisté uklidňovat, asi bych té babě dal facku. Strávil jsem v Americe dlouhou dobu a byl tam mnohokrát a tohle je můj zážitek největšího hulvátství - čínská kulturní revoluce asi. Mezi velice slušnými a vlídnými Američany to byl šok.
Ale pak jsem v Americe bydlel v hotelu v Chinatownu a bylo to ok. Jenže hotel byl YMCA, čili to byli křesťanští číňané. To bude asi taky rozdíl.
28. 12. 2009 | 14:04

Jan Benda napsal(a):

Napsal jsem tu dlouhý komentář a pak o zase sám vymazal, protože patřím k těm, kteří v Číně žije a pracuje téměř dvacet let a vidí problémy z první ruky. Jsem tam až moc dlouho na to, abych Čínu mohl vidět černo - bíle a abych si neuvědomoval řadu vážných problémů, které současná čínská společnost prodělává a řeší. Také tam nejsem jako turista a mohu prohlásit, že popis Leny je velmi a velmi zkreslený a převážně neodráží realitu všedního dne. Čína je jiná. Neodvažuji se tu na několika málo řádcích popsat tak vážný a komplikovaný problém, jakým dnešní Čína je a už vůbec ne ho soudit. A tak si myslím, že většina komentářů zde je opravdu jen teoretická a zavádějící.
Je smutné, že za názor jsou lidé věznění velmi brutálním způsobem. Bylo by ještě horší, kdyby se národ o téměř 1.4 miliardě lidí vydal do občanské války.
Rozhodně si nemyslím, že je tam všechno vpořádku, stejně jako si nemyslím, že je všechno vpořádku v historických zemích bývalé Koruny české. A tak by snad bylo rozumnější komentovat na to, co osobně známe než na to, čemu se nedá porozumnět ani za dlouhou dobu žití mezi těmi, kterých se tohle týká.
Jan Benda
28. 12. 2009 | 14:13

Wang napsal(a):

Pete: o tom už tady byla řeč...já žiju v Praze a navštívil jsem spoustu čínských restaurací. Slušná obsluha je velkou výjimkou, neusmějou se na vás, ani když na ně mluvíte čínsky (ale velký dýžko dělá divy). Na druhou stranu to nejde úplně zobecnit dobré čínské restaurace opravdu stojí za to. Myslím, že stejné to je u těch hotelů.
28. 12. 2009 | 14:17

af napsal(a):

Chtějí tam udržet funkční stát. Disidenty zavírají a to je asi velmi nepěkné. Ale velkozloděje občas popravují a to už mi nepřipadá tak nepěkné. Je to lepší, než aby velkozloději nakonec vládli.
V článku nahoře je, že Wej Ťing-šeng
"jako první veřejně prohlásil, že bez reformy politického systému směrem k pluralitní demokracii jsou hospodářské reformy k ničemu."
To jsem si před nějakými 30 - 20 roky myslel taky. Ale neměla by to pak být vláda nějakých velkozlodějů a jejich dohazovačů. Ať už je partaj jedna nebo čtyři.
28. 12. 2009 | 15:24

Wang napsal(a):

Jan Benda:
to víte, když si člověk přečte pár příspěvků na netu, myslí si, že ví o Číně všechno. Pak si ji přečte pár stovek a už mu to nepřijde tak jasné. Přečte si pár knih a vše se začíná komplikovat...a když tu zemi navštíví, tak vůbec neví, co si má myslet :-) Ostré soudy podle mé zkušenosti vynášejí právě lidi bez osobní zkušenosti (Lena je výjimkou, i když mně přijde, že v některých případech jde o dojmy z druhé ruky). Nechtěl byste proto přece jen nějaký ten komentář napsat? Na tomto blogu, kde většina diskutujících včetně mě (ačkoliv znám hodně Číňanů, žijících v ČR) jen teoretizuje, by měl velkou hodnotu a nemyslím si, že by byl jakkoliv zavádějící, což si zřejmě myslíte Vy :-)
Wang
28. 12. 2009 | 15:34

fedor napsal(a):

Jako studentovi se mi dostal krátce po válce do rukou cestopis o Japonsku z počátku minulého století. Bylo to asi něco podobného jako popis života v naší zemi někdy z doby konce 17. století. Primitivní způsob výroby, primitivní zemědělství, neobyčejně skromný způsob řivota jak ve městě tak na vesnici.
Na konci 50. let jsem se seznámil s Japonkou, která po vystudování chemické univerzity přijela k nám studovala češtinu, poté odjela do Moskvy, kde studovala ruštinu a po návratu domů se věnovala strojovému překladu těchto jazyků. Byla to velice inteligentní žena, u níž jsem se nikdy nesetkal s nějakým opovržlivým názorem ani na život v Číně či v její vlasti, natož aby se kriticky vyjadřovala k tomu, co viděla u nás, byť v té době měla na rozdíl ode mne možnost jet bez problémů na Západ a ode mne jela na návštěvu do Francie, Německa a do Švýcarska. Její m cílem bylo být co nejprospěšnější své zemi. Její otec byl původem Číňan, matka Japonka. S obdobnou pílí a názory jsem se setkal poté i u Číňanů v době jak před roztržkou Maa s Moskvou, tak při setkáních s čínskými experty, kteří k nám či do SSSR později přijížděli na různé stáže.
V příspěvku píše Lena o plagiátech. Prvním čínským plagiátem, s nímž jsem měl kdysi tu čest se setkat, byla čínská propiska. A byla to právě jen tato propiska, kterou se kdysi dovolovalo žákům používat vedle plnicího pera. Doporučil bych Leně projet se častěji, třeba na kole po naší vlasti a porozhlédnout se, jaké jsou i u nás kontrasty a zkusit si vysledovat jejich genesi. A jen tak mimochodem, ještě po válce i u nás bydlely některé rodiny a nebyly to cikáni, v domcích z vepřovic, krytých doškem a s podlahou z dusané hlíny a děti spávaly v zimě na peci. Bohužel, pro Lenu to nejspíš zní jak pohádka, ale taková byla realita. Stačí se optat dnes těch, komu je dnes kolem 80. Měl bych kvůli tomu plivat na minulý režim, když to byl vlastně pozůstatek z 1. republiky? Dovolil bych si poznamenat, že právě v takové poměry byly odrazovým můstkem pro mnohé naše vynálezce, špičkové lékaře a i hrdiny, kteří položili život v boji proti fašistům.
Je ubohé, otírat si ústa o něco, čemu nerozumíme, nebo nechceme rozumět.
29. 12. 2009 | 00:45

Stanley z Hangzhou napsal(a):

souhlasím s Janem Bendou, žiju nějakou dobu v Číně a je velice těžké tuto zemi soudit obecně, protože se v mnoha aspektech velice liší podle toho, kde se právě nacházite. moje slečna je číňanka z malého města, takže to mám možná více než z první ruky:) Na některých místech bída pro nás nepředstavitelná, jinde naprostý luxus. osobně žiju v dost bohaté provincii (Zhejiang, na jih od Šanghaje), ale zase ne nejbohatší. Problém českých diskutéru je to, že považují Čínu za jakýsi větší stát, a těžko si mohou představit její geografické a sociální rozdílnosti. moje město nepatří mezi největší, ale má skoro tolik obyvatel jako celá ČR. Také není pravda, jak se neustále opakuje, že drtivá většina lidí nemá z hospodářských reforem prospěch. Víte, úspěšná kariéra jednoho člena rodiny může vytýhnou NAVŽDY celou rodiku z bídy. takových příběhů jsou v Číně miliony (i když se to týká třeba 10 procent populace). Také si musíte uvědomit životní úroveň Číňanů v 60. a 70. letech. Osobně vydím největší problém v diskriminaci migrujících dělníků a špatném sociální a zdravotním pojištění. Myslím si ale na druhou stranu, že se věci mění k lepšímu.
Jenom připomenu, že od roku 2006 (nebo 2007) má drtivá většina čínských venkovanů alespoň nějaké zdravotní pojištění (myslím, že se jedná o 720 mil. lidí). S postupem času přichází vládnoucí elity na to, že jedinou zárukou stability bude rozšiřování "welfare" na všechny skupiny obyvatel. Přestože je bída na některých místech otřesná, věřím však ve zlepšování. Podle mých zkušeností málo lidí zde požaduje opravdovou liberální demokracie, většina lidí ale kritizuje postup při zabírání pozemků a demolici domů za účelem nové výstavby. proti běžné představě na západě, že každá korupce je zde trestána kulkou, je tak v případě opravdu velkých kauz. drtivá většina korupce, která nejhůře dopadá na lidi , zůstává nepotrestána a podle mne jde spíše o výraz moci komunistické strany, která většinu jejích zveřeňování trestá a zametá to pod koberec (velice rozšířená je korupce právě v případu pozemků pro výstavbu, kdy jsou zcela přehlíženy práva obyčejných lidí). jedním z důvodů je neexistenci skutečně nezávislého právního systému a vyvinutého soudnictví vůbec. osobně mám se službami dobrou zkušenost, návštěva obchodu je určitě větší potěšení než v Česku:) také je podle mne svalovat ekonomický pokrok Číny jen na kopírování západních výrobků a know-how. určitě to dělají, ale každý, kdo tady byl ví, jak jsou Čínani pracovití a iniciativní. učím na univerzitě a mladá generace si rovněž daleko více uvědomuje negativní dopady reforem, což však nemusí znamenat, že to v budoucnu budou chtít změnit. Čína je v mnohém stále rozvojovou zemích a dlouho zůstane. Město kde nyní žiji je krásné, spousta zeleně, parků apod. akorát ta doprava někdy, ale kde to není když má město skoro 7mega obyvatel? přeji všem, v Číně i v ČR vše nej do nového roku, Zaijian!
29. 12. 2009 | 04:42

Stanley napsal(a):

ještě k těm restauracím:

v ČR nejsou čínské restaurace, protože tam nedělají čínské jídlo a vůbec stolování v Číně je vlice odlišné od evropského. možná že u nás nějaká fakt čínská restaurace je, ale ještě jsem žádnou nebyl. všude je to pár jídel s rýží které se jí vidličkou a příborem:)
29. 12. 2009 | 04:45

Stanley napsal(a):

omluva za poněkud zmatenou češtinu v předcházejícím příspěvku, samozřejmě vidličkou a nožem
29. 12. 2009 | 07:57

Bubu napsal(a):

...pokrok v Číně,popravili přistiženého postiženého ,to je pokrok ???
29. 12. 2009 | 10:01

ciste vino napsal(a):

No k těm blábolům některých tady o těch chudácích Cinanech co žijí v chýších...zajedte se někdy podívat jak žijou chudáci v předměstích New Orleans,Brooklinu,Chicaga,amerických slamů nebo třeba Amsterodamu a pak kecejte.To ale není v té zlé Cíně,takže naše amerikanofilní úderníky z Clověka v tísni to nezajímá.Chudáci na které režim kašle žijí všude,jen se prstem ukazuje na ty kteří se zrovna hodí do propagandistického krámu.

No a že nemají všichni Cínane zdravotni pojisteni?...lol...a američani snad maji?
29. 12. 2009 | 10:11

SuP napsal(a):

Přijde mi docela zajímavé, jak všichni zdejší čínochvalové jsou ochotni tolerovat v rámci "budování státního kapitalismu" ten šílený úhel rozevření nůžek mezi miliardou chudých obyvatel a 300miliony bohatých bolševiků. A titíž lidé jsou ochotni burcovbat k revoluci doma, kde tytéž "nůžky" umožňují chudině v rámci všenárodního koncensu platy pouze cca o 30% vyšší, než odpovídá ceně práce, kterou vykonávají v rámci svého poctivého zaměstnání.
Osobně si myslím, že docela dobře to popsal "Stanley z Hangzhou", i když nejsem tak docela přesvědčen že popisované vztahy dovede správně hodnotit. Ale všeho dočasu. Pokud je tak blízko u zdroje, má nejlepší možnost to objevit.

Leno - nenech se otrávit nesouhlasnými připomínkami z pléna. Vím leccos o čínské komunitě tady v Čecháh a do Tvého popisu to zapadá až běda.
29. 12. 2009 | 15:17

Wang napsal(a):

SuP: čtu Vaše komentáře často a jsem překvapen, nakolik je tento k věci (berte to jako kompliment).

Prosím Vás, vždyť tento "státní kapitalismus" přece nejlépe odpovídá Vašim pravicovým představám (to "pravicovým" nemyslím jako urážku), ne? Žádné odbory (poradí si ostatně i bez nich: http://www.blisty.cz/2009/7...), slabý státní sociální systém...

BTW: Stanley z Hangzhou: známý Číňan, kolega z práce, říkal, že od roku 200x je všechno zdravotní pojištění na soukromé bázi. Co je na tom pravdy a jak to vlastně funguje? Je z Wuhanu.

O5 SuP: Jak to myslíte s těmi 30%? Prosil bych o uvedení konkrétních příkladů.
29. 12. 2009 | 19:43

Pavel Krivka napsal(a):

Srdecne zdravim genialni Olgu Lomovou a preji hodne zdravi v roce 2010. Pokud jde o clanek, tak se rad pridam kprotestum proti rozsudku z Ciny, az bude rozehnan lzitribunal v Haagu a zadny cesky novinar nepouzije pro Slobodana Milosevice nebo Radovana Karadzice vyrazu balkansky reznik. Myslim, ze si mezitim dotycny cinsky chartista terst odsedi - proc by Marjanovicove a Zrnove menili nazor, ze? A proc by ho meli menit cinsti komancove....
s novorocnim pozdravem
Pavel Krivka
29. 12. 2009 | 20:01

Pavel Krivka napsal(a):

Procetl jsem celou diskusi a domnivam se, ze pani Lena jela do Ciny uz rozhodnuta, ze tam nejake vady na krase najde. Ja se priznavem, ze jezdim do Ciny s opacnymi sklony, roztomilym Cinankum vsechno odpustit a obdivovat je. I kdyz mi policajti letos na nadrazi v Urumci sebrali kapesni noziky a skoro jsme si pak nemeli cim krajet chleba. Nadeji v Cinanech a Japoncich spatroval jiz velky cesky ucenec Josef Velenovsky (1858-1949) a tesi me, ze se to zde opet objevilo v diskusi. Velenovsky byl ovsem dusledny antisemita a argumentoval mj. tim, ze Cinanci mezi ssebou nestrpi prislusniky vyvoleneho naroda. Jeste jako clen Strany zelenych (kde drive byla clenkou i pani docentka Olga) jsem letos na jare sebral asi 20 podpisu mezi cleny strany pod omluvny dopis cinske velvyslankyni a od blaznivin Pence a Jacquese jsme se distancovali. Protoze se volby do psp budou konat v radnem terminu, urcite zas bude Katerina Jacques blbnout s vlajkama a to budu rad, ze uz tam nejsem clenem. Velmi se mi libily diskusni prispevky podepsane Jozef a Groessling. Pokud colek v plisni dostava nejake prispevky z verejnych prostredku, tak to radeji at jeste zvetsi fiktivni hloubku vrtu pri zakladani piliru dalnicnich mostu.
zdravi nenapravitelny sinofil a skoro permanentni disident
Pavel Krivka
29. 12. 2009 | 21:03

SuP napsal(a):

Wang -
Jak jste přišel na to, že toto svinstvo odpovídá pravicovým představám? Že Vás hanba nefackuje. Ale tohle právě je typická rétorika našich levých, kterou si tu od převratu s oblibou pěstují u svých voličů.
Co se týká čínského státního "kapitalismu", předpokládám, že od doby dynastií se změnily akorát figurky na orloji, ale systém funguje dál úplně stejně jako před Maem. Příslušníci dynastií spolu s jimi pěstovanými vzdělanci, kterým Čína ve své historii vděčila za všechen pokrok a předstih před ostatním světem, byli vyhubeni kulturní revolucí, pokud se jim nepodařilo utéct. Nové komunistické vedení se zakopalo v bývalých pozicích bývalých vládců a převzalo celý způsob řízení a vedení společnosti. Pro chudý lid se nezměnilo vůbec nic, takže nebylo potřeba očekávat jakýkoliv odpor. Revolta na Náměstí nebeského klidu byla pro místní bolševiky pouhá nepříjemná epizoda. Jen si dokázali, jak pevně to mají v rukou a že vůči okolnímu světu jsou beztrestní.

Ta značka O5 (číslovka neurčitá) se mi docela zalíbila.
Těch "cca30%" je z podnikové praxe. Když víte, kolik je možno za určitý časový limit udělat (a sám jste toho schopen) a vidíte, kolik toho pracovníci pomocných a méně kvalifikovaných profesí skutečně udělají, dostanete se na ještě horší podíl. konkrétních příkladů znám z praxe několik, nebudu je tu prezentovat, ale byly to případy zavedení manipulace k obráběcím strojům, aby je mohli obskuhovat méně kvalifikovaní. A dnešní stroje (obráběcí) dovolí zpětně přehrát časový snímek vytížení. A to byste se nestačil divit.
Ale pokud jste kamelot blicích listů, nelze vyloučit, že jsem to tu psal zbytečně.
29. 12. 2009 | 21:27

Wang napsal(a):

SuP: volný trh, privatizace moci, žádný sociální systém. Podle mé zkušenosti (která není zrovna obsáhlá, ale pár jich znám) jsou Číňané (což samozřejmě nejde zobecňovat, protože každá oblast je jiná, jak tu psal Stanley) svou mentalitou nejpravicovější národ na světě - drileři, velmi vychytralí a nečekají pomoc zvenčí.
Co se týče chudého lidu, jelikož jsem tam nebyl, nemůžu soudit přímo. Nicméně pár věcí jsem si už o tom přečetl, včetně dějin Číny od Fairbanka. Mao byl právě tím, komu se povedlo částečně překlenout tuhle propast zavedením povinné školní docházky a všeobecně přístupného zdravotnictví, takže nemáte tak úplně pravdu. Nechci o tom teoretizovat, asi nejlepší bude se přesvědčit na vlastní oči :-)

Na Blisty jsem odkazoval proto, že jinde ta zpráva zveřejněna nebyla a jelikož to není žádná politická analýza, lze je považovat za důvěryhodné :-), tak si nechte ty osobní invektivy.
Co se týče "30%" - proč to takhle zobecňujete a přirovnáváte k čínským sociálním nůžkám? Rozveďte to, prosím.
30. 12. 2009 | 09:36

SuP napsal(a):

Wang -
Zkusím ty nůžky. Rozdíl v životní úrovni mezi bohatým a chudým v Číně je třeskutě větší než stejný rozdíl u nás. Přesto naši socialisté neustále volají po ještě větším zvýhodnění "chudých" na úkor bohatých, byť u nás demokratická společnost funguje víceméně stejně dobře, jako v civilizovaných zemích.
Naproti tomu všichni naši obránci socialismu nekriticky obdivují hospodářské výsledky, kterých státní kapitalismus v Číně dosahuje a odmítají vidět, jak propastný rozdíl mězi nimi a chudými číňany je, přestože úroveń bohatých je srovnatelná. A velmi snadno uvažují o tomto způsobu kapitalismu jako o nové prspektivní možnosti. Uniká jim, že je to nejtužší despocie, jaká v nevojenských systémech může existovat.
30. 12. 2009 | 10:11

Vico napsal(a):

SuP : Spíše jen tiše sleduji diskuzi, která je pro mne ryze poznávacího charakteru, přesto mi to nedá : Váš názor z 10:11:43 stran charakteru čínského způsobu kapitalismu sdílím prakticky identicky i já. Rovněž nechápu jak může příznivec sociálního státu ,tak jak se vyvinul v poválečné Evropě,obdivovat státní kapitalismus v Číně. To mi hlava nebere.
30. 12. 2009 | 11:44

SuP napsal(a):

Vico -
Nemohu říct, že by mě Vaše poznámka nepotěšila. o:)
30. 12. 2009 | 13:16

Wang napsal(a):

SuP: ačkoliv se nejspíš rozcházíme v motivech a myšlenkách, v tomto bodě s Vámi souhlasím. Obdiv k "čínské cestě" z levicového hlediska podle mě vychází z neznalosti reálií a historie této země. Jsou prostě jiní a jdou svojí cestou. Na nás je, abychom jim dokázali aspoň trochu porozumět a případně si vzít nějaké ponaučení. Na druhou stranu není nic špatného na obdivu k obrovskému úsilí, které postupně vytahuje ohromné množství lidí z bídy a je potřeba tyto dvě věci odlišovat.
PF!
Wang
30. 12. 2009 | 21:23

SuP napsal(a):

Wang -
Nemám co dodat.
PF.
SuP
31. 12. 2009 | 11:03

Jozef napsal(a):

V prebadanej historii
ludskej populacie Cinania tvorili asi tak jej stvrtinu.Pred vyse dvesto rokmi zacala velka hospodarska a mocenska expanzia Zapadu,aj na ukor populacie Ciny.
Kolonizovani Cinania sa machiavellistickym euroatlantickym dobyvatelom ubranili prevzatim europskeho zivotodarneho humanizmu - socializmu /Sunjatsen/.
Cina teda dnes prezentuje konfuciansku tradiciu obohatenu o krestansko-socialisticky,resp.marxisticky idealizmus.
Cina sa brani a rozvija konfucianskym sposobom,teda aj ucenlivo.
Cinski vodcovia su realisti.Nie je dolezite,aka je kocka,hlavne,ze chyta mysi.

Voci usiliu Zapadu rozvratit stat brania sa Cinania pevnym internetovym murom a inym primeranym sposobom.Boje politickych,medialnych a tretosektorovych eskadier za ludske prava a prava mensin v Cine cinskym vodcom vobec nevadia - lebo len upevnuju cinsky patriotizmus v populacii.
Taka je politika Zapadu:stupidna.Agresivne a povysene buduje silu Ciny a inych statov a viditelne nici zaklady vlastnej moci a prestize.
01. 01. 2010 | 08:39

Vladimír P napsal(a):

Josef napsal:
"Voci usiliu Zapadu rozvratit stat brania sa Cinania pevnym internetovym murom a inym primeranym sposobom."

To je hluboký omyl. Cenzurou (nejen internetovou) se brání nikoli (normální) Číňané, ale tamnní komunistický režim a nebrání se před Západem ale před vlastními občany.
02. 01. 2010 | 10:48

jezinka napsal(a):

to nedostižitelny:
ha ha ha h ah ah ah ah hha ha .buď jsi komouš nebo hlupák, jiné vysvětlení tak zpozdilého příspěvku nevidím...
06. 01. 2010 | 19:53

Mke napsal(a):

člověk, který se hlási k Havlovi je blbej, nebo navedenej
08. 01. 2010 | 14:39

fedor napsal(a):

to Grőssling:

velice výstižné, naprostý souhlas.
14. 01. 2010 | 20:49

fedor napsal(a):

to Vladimír P:

"ale tamnní komunistický režim" má s komunismem společného ještě méně než naše demokratůra se starověkým otrokářským řádem v Egyptě.
Je to centrálně řízený kolos jako byl vždy a každý kdo by chtěl na tom něco změnit, je cvok.
Na dané etapě vývoje je to bláznovství a blázny, kteří by to chtěli změnit, je nutno izolovat.
Destrukce centrálního řízení by byla prospěšná jen a jen USA, jež by nemusely platit Číňanům dluhy a jedním vrzem by se z dlužníků stali věřiteli. Komu tedy víc slouží disidenti? Své zemi či zámořské velmoci?
14. 01. 2010 | 20:59

Vladimír P napsal(a):

to fedor:¨
Tvrdím snad někde, že tamní komunistický režim má něco společného s komunismem???

Většina komunistických režimů dopadla tak, že dějiny daly za pravdu těm "cvokům" a "bláznům" zatímco z dříve všemocných komunistických stran se po zásluze stali ztroskotanci.

Lze tady připomenout slova čínského historika S‘-ma Čchiena (zemř. r. 86 př. n. l.), která zaznamenal podle starších pramenů: "... Avšak zacpat ústa lidu je horší než zahradit tok řeky. Voda po čase hráz protrhne a ublíží mnoha lidem. A s lidem je to stejné."

Změna politického systému státu neznamená, že jeho pohledávky se nemusí platit.

Ještě odkaz na ten citát:
http://blog.aktualne.centru...
15. 01. 2010 | 22:04

fedor napsal(a):

To: Vladimír P
"Změna politického systému státu neznamená, že jeho pohledávky se nemusí platit."

Pokud ovšem není po rozpadu státu nastolena loutková vláda dosazená organizátorem rozpadu, potažmo puče.
Pokud mohu pozorovat, tak veškerá politická řečnická cvičení pohůnků Washingtonu i představitelů naší demokratůry obsahují skrytou ideu Čínu rozporcovat a udělat z ní soubor státečků (třeba Tibet, Vnitřní Mongolsko, Čínské Ujgursko a tak bych mohl pokračovat až k hranicím s Vietnamem), naprosto závislýchh na vůli a přání USA.

Konec konců, stačí se podívat, kam to přivedlo Česko-Slovensko díky díkům a oddanosti od r. 89 jiné velmoci, pro změnu na západě, dokonce za Velkou louží.
17. 01. 2010 | 12:54

Vladimír P napsal(a):

To fedor:
"Pokud ovšem není po rozpadu státu nastolena loutková vláda dosazená organizátorem rozpadu, potažmo puče."

Jestli to myslíte tak, že vláda má vzejít ze svobodných voleb, pak se shodneme.

"Pokud mohu pozorovat ...atd."
Je pro Vás každý, komu vadí cenzura a zavírání lidí za svůj názor pohůnek Washingtonu? Jestliže se tamní režim neumí udržet aniž by musel lidem zacpávat ústa, tak se ta hráz stejně jednou protrhne a tamní komunisté dopadnou stejně jako u nás KSČ.

Přes všechny polistopadové lumpárny a zlodějiny bych za ten předlistopadový režim rozhodně neměnil. Vy ano?
17. 01. 2010 | 17:27

fedor napsal(a):

to: Vladimir P

Odkud jste tak pevně přesvědčen, že by se u nás zakonzervoval stav z konce 89. roku natrvalo?

Uvědomujete si, že země, kdysi dosti zaostalé se postupně propracovávají na naše pozice? Nebylo moudřejší převzít po minulém režimu vše, co bylo dobré a rekonstruovat to špatné, místo toho, aby se realizovala čínská kulturní revoluce v redakci Václavů? Pokud vím, tak v době kdy naši komunisté "vraždili" zastánce předválečné demokratůry, v USA byli stejně likvidováni odpůrci americké demokratůry o čemž se v naší současnosti drží poníženě pysk.
U nás v současné době rovněž nikoho nezajímají bezdomovci, umírající nouzí a chladem, neb ztratili veškerou naději a nemají vůbec schopnost se v současné hospodářské a politické situaci přizpůsobit našim "demokratickým" úřadům.
Jsem toho názoru, že v Číně dnes existuje nejdemokratičtější režim, jaký tam kdy od vzniku čínského státu či říše existoval. Oni mají právo si věci doma řídit podle svých zákonů, neb to rozhodně vidí lépe než třeba to viděli naši kavárenští mluvkové .
Pro nás by bylo asi rozumnější snažit se o to, aby byla nastolena demokracie v zemích na Středním Východě, kde dochází za uctivého držení pysku jak nás, tak západních států včetně USA k mnohem většímu porušování lidských práv.

A co se týče dodržování zákonů, komunisté byli rozhodně důslednější. Rozhodně neměli ani ve státě, ani mezi svými členy a ve své straně takový bordel (jinak se to totiž nazvat nedá, jaký vidíme v našem státě a ve velkých stranách dnes.

Na co je mi svoboda, když mne může kdokoliv svázat, hodit do kufru, někde v lese podříznout, zakopat a zločinci jsou puštěni na svobodu? K tomu vyvrcholení naštěstí nedošlo. Co je to ale za zákony? Pro zločince jedny a pro slušné lidi zcela jiné?
Přeji Číňanům, aby se jim podařilo podobný bordel v Číně nedopustit.
Představte si, že dokonce schvaluji jejich skupinové veřejné popravy.
A jsem pro obnovení trestu smrti,
pokud byl zločin nezpochybnitelný.
Jen tak mimochodem, nejsem komunista a za své názory jsem si užil přes 20 let perzekuování.
A z polistopadového vývoje mám vlastní zkušenost, že 2/3 podnikatelů jsou nepoctivci. A z deseti podnikatelů, s nimiž jsem měl tu čest by minimálně jeden šel v Číně před popravčí četu. U nás svůj problém řešil oběšením.
17. 01. 2010 | 20:24

Poptropica napsal(a):

thanks you very much
12. 02. 2010 | 02:42

http://www.sharembt.com/mbt-new-products napsal(a):

<a href="http://www.sharembt.com/mbt...">Mbt changa

shoes</a> can help control weight, eliminating also believe and neck

pain, injury, lazy. <a href="http://www.sharembt.com/mbt...

237.html">Mbt lami sale </a>manufacturers are also guaranteed main

battle tanks will increase the wearer's posture and cheap.<a

href="http://www.sharembt.com/mbt...">mbt m walk

shoe</a> tone muscles to help them.
13. 03. 2010 | 09:54

http://www.sellmbt.com/mbt-lami-shoes-c- napsal(a):

I got one pair of <a href="http://www.sellmbt.com/wome...

237.html">mbt m walk shoe </a>from Kicksin. Love my MBT! I have flat

feet and often find it difficult to find comfortable <a

href="http://www.sellmbt.com/wome...">mbt chapa

shoes </a>...that is until I discovered <a

href="http://www.sellmbt.com/mbt-...">mbt lami

shoes</a>!
13. 03. 2010 | 10:01

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
29. 03. 2010 | 09:12

discount air max shoes napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
16. 04. 2010 | 05:57

cheap chanel napsal(a):

case creates the feminine gently beautiful makings, is worth having black and white most classical color matching, has cheap chanel bag the succinct graceful unique charm fine double C symbol decoration in left side, lets the outward appearance be richer changes cheap chanel http://www.coachofnewyork.com
24. 04. 2010 | 10:33

Jarle Halsnes napsal(a):

Mně by spíš zajímalo, jak je možný tak obrovský ekonomický rozvoj. Tyhle pindy o svobodě a demokracii jsou k ničemu. U nás můžete při volbách vybírat z desítek partají, přičemž jsou všechny stejně trapné, o prezidentovi můžwte napsat libovolnou sprosťárnu a nic, jenže je to za cenu morálního úpadku, ztrácení konkurenceschopnosti, poklesu úrovně vzdělanosti a tak dál. Až Česko přestane být k smíchu/k pláči, až se tu podaří něco, o čem půjde mluvit s uznáním a obdivem, až budeme mít víc peněz než naši kolegové v EU, PAK MOŽNÁ BUDE ČAS NĚKOMU RADIT.
13. 05. 2011 | 11:17

loans napsal(a):

freelance writer
22. 08. 2011 | 09:42

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy