Taiwanské volby — úspěch demokracie ve stínu břemene minulosti
Svou volbou nového prezidenta dali Taiwanci najevo, že jim záleží na demokracii a nenechají se zastrašit mocným sousedem. Zůstávají však ve stínu nevyřešených historických otázek.
Jaroslav Tvrdík už zase létá do Číny a vypráví o tom báchorky pro česká média
Před několika dny Jaroslav Tvrdík navštívil Čínu, údajně na soukromou návštěvu. Seznam zprávám řekl, že jej osobně pozval čínský premiér Li Čchiang, s nímž se zná z doby, kdy ten působil ve funkci guvernéra provincie Če-ťiang. Pro úplnost dodejme, že Li Čchiang v roce 2016 povýšil na post tajemníka strany sousední provincie Ťiang-su, kde ho podle zpráv z čínského tisku Tvrdík kdysi také navštívil. V říjnu 2017 zakotvil v jedné z nejvýznamnějších funkcí v čínské politice, když se stal stranickým tajemníkem Šanghaje. Do její historie se zapsal především brutálním a z větší části nesmyslným lockdownem v době coronaviru.
Čínská civilizace budoucnosti testována v Sin-ťiangu
Před několika dny zveřejnila Duihua Foundation zprávu z věrohodných neoficiálních zdrojů o tom, že profesorka Rahile Dawut (nar. 1966) byla odsouzena k doživotnímu vězení za „snahu rozbít územní celistvost Čínské lidové republiky“.
Masakr na náměstí Tchien-an-men: zapomnění a paměť
Letos uplyne třicet čtyři let od masakru na náměstí Tchien-an-men v Pekingu. Přestože v ČLR je samo vzpomínání kriminalizováno, lidé stále hledají způsob, jak uchovat památku obětí a připomenout jejich ideály. Jednou z cest je poezie.
Sen o silné armádě noční můrou čínského humoru
Jako říkával předseda Mao, „politická moc vychází z hlavně pušky“. Od vzniku Čínské lidové republiky založené díky vítězství v občanské válce je vedle vedoucí úlohy strany a ideologie vyrůstající s kořenů marxismu-leninismu třetím pilířem politického zřízení v zemi Čínská lidově osvobozenecká armáda. Silná armáda se také stala jedním z cílů „čínského snu“ -- „velkého obrození čínského národa“, jak od svého nástupu do funkce označuje stávající generální tajemník Si Ťin-pching program strany a státu, v jejichž čele stojí.
Tchaj-wan: Petr Pavel učinil správný krok, ale musí následovat další
Zvolený prezident udělal správný krok, když hovořil s prezidentkou Tchaj-wanu. Ještě důležitější je pracovat na tom, aby se Tchaj-wan navzdory čínskému odporu začlenil do mezinárodních organizací.
Kdo rozhoduje o české politice vůči Čínské lidové republice?
Navzdory shodě mezi vládou a parlamentními stranami ve věci vztahů s Čínskou lidovou republikou se Česká republika nepřipojila k Lotyšsku a Estonsku a zůstává členem sdružení 16+1. Vyvolává to otázku, kdo u nás rozhoduje o zahraniční politice a v čím zájmu.
Rozhodnutí Etické komise AV ČR v případu Hrubec nemůže obstát
Etická komise Akademie věd České republiky odmítla část kritiky působení českého vědce Marka Hrubce v think-tanku Komunistické strany Číny. Promítá se v tom nepochopení pro způsob instrumentalizace vědy v politickém systému Čínské lidové republiky.
Čínsko-ruské vztahy v Nové éře
Setkání čínského a ruského ministra zahraničí potvrzuje nastolený kurz společného tažení proti stávajícímu mezinárodnímu řádu a dokládá, že ČLR podporuje ruské nároky na obnovu sféry vlivu ve střední a východní Evropě.
Válka na Ukrajině, Rusko a Čínská lidová republika
Ruský vpád na Ukrajinu nahlíží ČLR v duchu nedávno uzavřené koalice proti Západu a za demokracii podle vlastních představ. Optimismus, že by snad ČLR mohla přibrzdit Rusko v jeho expanzi, není na místě.