Z čínského tisku: „Český prezident Zeman prosí Čínu o vakcínu“

10. 03. 2021 | 12:32
Přečteno 33050 krát
Podle prohlášení mluvčího prezidenta Zemana Jiřího Ovčáčka „Předseda vlády požádal prezidenta republiky, aby se obrátil na prezidenta ČLR s žádostí o dodání čínské vakcíny. Pan prezident této žádostí vyhověl a napsal prezidentu ČLR“. A jak informuje velvyslanectví České republiky v Pekingu: „Čínská strana rozhodla této žádosti okamžitě vyhovět“. Zní to neuvěřitelně… A také to neuvěřitelné je. Podívejme se na nesrovnalosti příběhu, jak jej líčí mnohá česká média, jednu po druhé.

Za prvé: snad ani prezident Zeman nemůže být tak málo poučený ve věcech čínské politiky, aby si myslel, že napíše generálnímu tajemníkovi Komunistické strany Číny a obratem dostane odpověď. Navíc, pokud by skutečně proběhla korespondence na nejvyšší úrovni, měl by vědět, anebo by mu měl jeho zahraniční odbor vysvětlit, že riskuje blamáž.

Je přece jasné, že okamžitý nákup čínských vakcín nepřipadá v úvahu, protože jejich aplikace by se formálně vzato rovnala testování na lidech. Čínské vakcíny nepodstoupily zatím mezinárodně závazné klinické testy, a panují tudíž důvodné pochybnosti o jejich účinnosti i nežádoucích vedlejších účincích.

Číňané sami, včetně čínských lékařů, se k očkování čínskou vakcínou staví rezervovaně. Mimo jiné i proto, že mají zkušenost s různými skandály domácího farmaceutického průmyslu.

Za druhé je vysoce pravděpodobné, že žádná korespondence, o které Ovčáček tweetoval, vůbec neproběhla. Pokud ano, nechť prezidentův mluvčí zveřejní dopis českého prezidenta i čínskou odpověď na něj. Do té doby je na místě vše pokládat za hoax, jehož smysl leží úplně jinde.

Zdroj Jinshi shuju 金十数据
Zdroj Jinshi shuju 金十数据

Vypadá to celé tak, jako by se tu odehrávala variace na představení z loňského roku, kdy se Hrad snažil zabránit cestě předsedy Senátu na Tchaj-wan. Tehdy si kvůli tomu objednal sdělení čínského velvyslanectví.

Tentokrát by fiktivní stanovisko nejvyššího představitele ČLR, potvrzené českým velvyslancem v Pekingu, mělo vmanipulovat Českou republiku do nákupu neprověřených čínských vakcín. A podobně jako v případě snahy neutralizovat cestu druhého nejvyššího ústavního činitele na Tchaj-wan i nákup čínských vakcín má bezpochyby nejen obchodní, ale i politické pozadí.

Čínský tisk mlčí o korespondenci, ale využívá Ovčáčkův tweet

Soudě podle zpráv v médiích se totiž zatím neuskutečnila žádná korespondence na nejvyšší úrovni, ale pouze jednání prezidenta Zemana a zástupců čínské firmy CITIC o možnosti dodávek čínských vakcín do České republiky. Proběhla informativní schůzka, kde mimo jiné čínští zaměstnanci firmy potvrdili, že jsou všichni čínskou vakcínou očkovaní.

Kancléř Mynář pak s expertní erudicí sobě vlastní médiím tvrdil, že vakcína je skutečně účinná, protože očkovaní zaměstnanci CITICu covidem neonemocněli. Český člen představenstva CITIC Europe Holdings Jaroslav Tvrdík, který zřejmě byl také jednání přítomen, podle vlastních slov očkován nebyl.

Domněnce, že Ovčáček pouhé předběžné obchodní setkání nafoukl do podoby korespondence mezi hlavami států, nahrává letmý pohled do čínských médií. Jak známo, od nástupu Si Ťin-pchinga se čínská média „jmenují strana“ a všechno zpravodajství důsledně filtruje státní agentura Sin-chua.

To znamená, že skrze ni procházejí zprávy ze světa i z domova. A je těžko představitelné, aby média publikovala zpravodajství nezávisle na agentuře, tím spíš jedná-li se o „citlivé otázky“ zahraniční politiky. Je tedy zcela nemyslitelné, že by se tu neobjevila zpráva o odpovědi čínské hlavy státu českému prezidentovi.

Ale už sám dopis prezidenta jednoho ze států Evropské unie čínskému prezidentovi ve věci vakcín bezpochyby citlivou otázkou je. Agentura Sin-chua však v té věci setrvale mlčí: o žádném Zemanově dopise nevydala zprávu. A státní televize CCTV uveřejnila s několikadenním zpožděním pouze krátkou zprávu o „Zemanově prosbě“ adresované „Číně“ a doplněné informací v jedné větě, že „české zdravotnictví se co nevidět kompletně zhroutí“.

O to podrobněji o údajném Zemanově dopisu referovala zpravodajství na serverech, které lze označit za čínské bulvární platformy. Odvolávaly se na Ovčáčkův tweet a paralelně zmiňovaly zprávu z ruského dezinformačního webu Sputnik o tom, že Zeman zároveň o vakcínu požádal Putina. Sputnik má čínskou jazykovou mutaci a v ČLR je citován jako seriózní zdroj informací.

Některé ze serverů v úplnosti publikovaly i Ovčáčkův původní tweet v češtině. V překladu do čínštiny se nicméně původní „žádost“ stala „prosbou“ a čínského prezidenta nahradila „Čína“. Čínské titulky pak hlásaly, že „Český prezident Zeman prosí Čínu o vakcínu“.

Politické využití Ovčáčkova tweetu v ČLR

Ovčáčkův tweet o pravděpodobně neexistující korespondenci tak posloužil jako výsostně politické gesto, jež žije v čínském kontextu svým vlastním životem. V čínských médiích se stal spouštěčem výčtu provinění „extrémistů“ a „protičínských sil“ v České republice — počínaje zrušením sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem, přes cestu předsedy Senátu ČR na Tchaj-wan, „hrubé zasahování do vnitřních záležitostí Číny“, jakým prý byl protest českého ministerstva zahraničí loni na podzim ve věci Hongkongu, až po vyřazení ČLR z tendru na dostavbu jaderné elektrárny.

Připomnělo se také „šíření fámy“, jehož se údajně dopustil bývalý ministr zdravotnictví Prymula, když v říjnu loňského roku prohlásil za vysoce pravděpodobné, že za epidemií koronaviru je únik z čínské laboratoře. Nic mu nepomohlo, že byl dříve horlivým zastáncem spolupráce České republiky, včetně propagace čínské národní medicíny ve fakultní nemocnici v Hradci Králové.

V této souvislosti pak některé články hovoří o velkorysosti Číny. Je prý připravena odpustit České republice její protičínské aktivity a přispěchat jí na pomoc.

Druhá linie diskurzu v čínských médiích se chopila Ovčáčkova tweetu jako příležitosti vylíčit v černých barvách zoufalou situaci v Evropské unii, která prý vede veřejné mínění k tlaku na evropské politiky, a ti pak prý „stále častěji prosí Čínu o pomoc“. Na pozadí těchto zpráv se objevují také Spojené státy jako země, která si údajně všechny vakcíny uzurpuje pro sebe a jedině Čína je připravena poskytnout světu pomoc.

Co si z toho vzít?

Ovčáčkův tweet se tedy holedbá pomocí, která jednak ještě není dojednaná a jednak nedává smysl, a to na základě korespondence, která nejspíše neproběhla. V tomto světle se jedná o typický hoax, nepravdivou či nafouknutou zprávu vypuštěnou do světa s vědomím, že se bude šířit a bude využitelná k manipulaci veřejným míněním.

Doma v České republice má vzbudit dojem, jakou má prezident péči o národ a vytvořit půdu pro uzavření dalšího netransparentního obchodu s partnery v ČLR na nákup zboží, jež nikdo soudný nedovolí použít. Obchod se tak zřejmě má prosazovat třeba i za cenu další změny ve vládě — ministr zdravotnictví se totiž chová zatím profesionálně a odmítá dát neotestované čínské vakcíně výjimku.

V ČLR je pak „prosba českého prezidenta“ dobrou záminkou k očerňování USA a EU a propagaci „nepochybných předností vlastního společenského zřízení“. Čína jako zachránkyně světa před pandemií je pak součástí propagandy, která má zahladit, že právě odtud se pandemie rozšířila do světa.

Zeman dokazuje, že dál provozuje politiku obratu k ČLR, kterou nastoupil před několika lety za pomoci svého čínského poradce Jie Ťien-minga, šéfa později zkrachovalé firmy CEFC. Ten je dnes nezvěstný a pravděpodobně úpí v systému mimosoudního vyšetřování šuang-kuej, zatímco jeho blízký spolupracovník Patrick Ho v americkém vězení odseděl trest za korupci afrických politiků.

Majetek CEFC posléze převzala čínská státní firma CITIC, jejíž představitelé opravdu jednali s Hradem o vakcínách. Pád CEFC, na rozdíl od Jie Ťien-minga, politicky přežil Jaroslav Tvrdík, který dnes pracuje pro CITIC.

Vazba na čínskou státní firmu mu nebrání v úzkém styku s českými politiky a vždy stojí nablízku různých českých státních zakázek směřujících do Číny. S využitím Hradu a dalších povolných součástí státního aparátu sleduje své osobní zájmy obchodní, nikoli obecné zájmy České republiky.

DeníkReferendum 9. 3. 2021

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy