Grantová agentura ČR je další příklad selhání státu, za nějž nikdo nepyká

01. 02. 2013 | 11:55
Přečteno 4468 krát
Opakované selhávání vedení Grantové agentury ČR je třeba považovat za ukázku nezodpovědnosti vlády ve vzdělávací a vědní politice ČR. Nejenže vláda není schopna provést strategické reformy tohoto sektoru, ale již několik měsíců selhává i v udržování výzkumné infrastruktury ČR.

Čerstvým příkladem je pozdní a nekompletní vyhlášení výsledků grantové soutěže. Granty, které začínají 1.2. 2013, byly vyhlášeny až dne 23. 1. 2013. Chce-li vláda po akademické obci strategické řízení a plánování, musí k tomu alespoň vytvořit podmínky, když už neumí ve svých reformách sama jít příkladem.

Situace v GAČR je přitom v mnohém podobná jiným případům selhávání státu jako byl chybný systém vyplácení sociálních dávek či kolabující registr vozidel. Občané v těchto případech byli poškozeni a někteří se brání soudní cestou. I vědci v ČR již mnohokrát poukázali na problémy současného vedení GAČR.

V dubnu 2012 zkolabovala již několikrát za nefunkčnost kritizovaná softwarová aplikace pro podávání grantů. GAČR svou nedbalostí nebyla schopna ztracené projekty obnovit se zálohy, vědci museli znovu trávit hodiny vkládáním do nepřehledné a pomalé aplikace. Místo vyvození personální odpovědnosti doporučila o měsíc později Rada pro vývoj, výzkum a inovace stejné složení předsednictva. Samotný způsob volby byl kritizován jako nomenklaturní. Vládě tento způsob obsazování funkcí nevadil, nepožadovala výběrová řízení a bez výhrady schválila, aby tuto významnou agenturu vedli ti samí lidé, kteří stáli za ztrátou dat a nefunkčním systémem.

Tato vláda již ukázala, že vzdělávání a věda pro ni nejsou prioritou a že neumí ani čerpat evropské dotace, tedy využít nenávratnou příležitost. Nyní nám opět ukázala, že není schopna rozdělit ani to málo, co po její devastující politice zůstává. Očekáváme tedy, že se vláda ústy předsedy Rady pro vývoj, výzkum a inovace Petra Nečase, k tomuto problému vyjádří. Věříme, že tak jako umí být premiér důsledný v personálních otázkách vlády, bude tomu tak i s vedením Grantové agentury ČR.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Bavor V. napsal(a):

Nejen tato vláda, ale začala s tou nekompetentností vláda, jejíž součástí byli Burskovi a Liškovi Zelení.
01. 02. 2013 | 12:29

hk136 napsal(a):

No, tak prestoze vlade nefandim a bande okolo GACR uz vubec ne, tak se obavam, ze pokud je v zadavaci dokumentaci jako nejzazsi termin (konec hodnotici lhuty) 30. leden, tak vyhlaseni vysledku 23. ledna neni podle mne pozde. Otazka je, jestli pro projekty zacinajici 1.2.2013 by nemel byt konec hodnoceni tak dva mesice predtim...
Celkem bych si dokazal predstavit svet, kde by byla moznost podavat zadosti o granty prubezne behem celeho roku. Nebo kde by tak velka cast prostredku nesla na vylepseni platu kmenovych zamestnancu ale spis na najimani vykonych otroku... Kde by se nestavely baraky pro superpocitace na zelene louce, ale podporilo se to tam, kde to jakz takz par let uz funguje. Kde by v cele grantove agentury nestal clovek, ktery v poslednich deseti letech byl poslanec-namestek ministra-poradce ministra-predseda GACR a pritom se tvaril, jako cistokrevny akademik bez spetky politickeho kryti (a kdykoli nekdo zkritizuje cokoli, podrazdene vystreli jak certik z krabicky ci posle nejakeho sveho sasulina se ztrapnit a jeste to vystavi na web...)
Ale to treba az budu ministrem skolstvi...
01. 02. 2013 | 12:38

Saint Just napsal(a):

Tato vláda, podobně jako stát a všechny jeho účelové přívěsky je ovládána jediným principem.
Úživností.
Všude, kam pohlédnete sedí osoby, které tam jsou buď proto, že jsou něčími příbuznými, nebo proto, že někomu dělají významné službičky.

Začíná to vzděláváním a končí správou hřbitovů.
Když se mladí lidé přišli do Lucerna Music baru seznámit se starými análními alpinisty a degenerovanými aristokraty za účelem poučení o technikách vzestupu v tomto systému, ukázalo se, že těchto poměrů má lid právě tak plné zuby. Sprostý občan jim ten seznamovací mejdan zkazil, takže se rozplakali a pláčí dodnes. Eventuelně vztekle buší mekkýma pěstičkama, jak zpívá Petr Váša (titul Hodiny u klavíru mu později ukradl Ludvík Vaculík, také jeden z lepších lidí).

Myslím, že nápravu poměrů je třeba zahájit právě rozháněním takovýchto žrautů. Pokud se asociální osoby vkládající naděje ve vzájemněpospěšnou ničemnost přestanou scházet a budou jim zabaveny smartphony, bude to první (z asi miónu) kroků vedoucích k nastolení meritokracie.
Která jediná nám z těch sr... může pomoct. Za eliminace Zelených a globálního pederastizovaní v důsledku flatulence.

PS. Z Brna bylo do Vídně vždycky blíž, takže Vášovy Schönbergovské inspirace jsou jen přirozené.
01. 02. 2013 | 13:26

scientist napsal(a):

hk136
ono není jedno, že se výsledky uveřejní až na konci ledna - například na fakultách, kde se intenzivně věnují výzkumu i výuce to má nepříjemné dopady na plánování akademického roku. Například u nás se musí zveřejnit rozvrhy na další semestr už v lednu (kvůli systému registrací studentů do kursů) a zároveň v tu chvíli nebylo jasné, jestli vypsané kursy vlastně proběhnou, protože akademici nevěděli, zda v následujících měsících nebudou místo učení bádat. Nebo jiný příklad: obsazení výzkumného místa v týmu proběhne nikoliv v lednu ale až v březnu - tj. 2 měsíce skluzu v plánované práci. Před rokem byly výsledky známy včas a to jim ten systém taky spadl.

GAČR přitom vyřazuje žádosti o grant na základě čistě formálních nedostatků typu špatně uvedené číslo adresy, nebo když uvedete v tabulce namísto "120 tis" číslo "120 000". Sám však základní fungování formalit nezvládá.
Ale na světě jsou horší i věci.
01. 02. 2013 | 14:59

to: scientist napsal(a):

Zdravim! Take jste si vsimli, ze granty vzdy dostanou kamaradi a znami clenu predsednictva GA CR? Tito kamaradickove opravdu nemeli v projektu ani 1 formalni chybicku???
01. 02. 2013 | 18:26

biolog napsal(a):

scientist: napiš jména, takhle je to jen plané očerňování...
01. 02. 2013 | 18:51

hk136 napsal(a):

scientist:
Já vaše argumenty chápu, ale ještě jednou zopakuji: Je-li konec hodnotící lhůty 31. leden, pak vyhlášení výsledků 23. ledna JE včas... Proč se lhůta posunula oproti dřívějším letům je otázka, asi bylo lépe se na to ptát na jaře, kdy byla soutěž vyhlášena....
A to, že nevíte, kdo bude učit a kdo bádat je v první řadě důsledkem bordelu na českých VŠ, ve druhé grantovou politikou a termín vyhlášení - byť se může jevit jako klíčový - je zcela podružný. V mém ideálním světě, se výuce na VŠ věnují akademičtí pracovníci, kteří jsou placeni z prostředků poskytnutých MŠMT na výuku. Rozsah této výuky není 42 hodin týdně, ale cca 10/12/16 (prof/doc/OA)... Ve zbylém čase se akademičtí pracovníci věnují výzkumné práci, tj. zejm. koordinaci činností diplomatnů, doktorandů a postdoků (v mém ideálním světě placených z grantových prostředků).
02. 02. 2013 | 03:25

Dr. No napsal(a):

Scientist a hk136:
Pokud vím, tak po grantové agentuře se chce, aby nahradila dřívější výzkumné záměry, což byly institucionální kontrakty za něž se mělo něco vybádat zvané výzkumné záměry. Ty byly nahrazeny institucionální podporou na rozvoj výzkumné organizace (RVO), která se na instituci "nalije" a ta si s ní dělá co chce. Není známo jak bude v následujícím období RVO konstruováno - rozdíly v metodikách mezi lety jsou v pro některé typy výzkumu v řádu 30%. Zatímco u výzkumných záměrů se přece jen (většinou/často) musela držet určitá vazba na financování výzkumného týmu, RVO takto ani zdaleka využíváno není. RVO vedlo jen k dalšímu rozpadu výzkumných týmů, každý se snaží hlavně o co nejvíc bodíků za každou cenu a doufá, že rektor a děkan to alespoň částečně zohlední.
No a (v Praze) poslední Mohykání, kteří ještě vědu myslí vážně, doufají v grant GAČR, který jim dá šanci se v laboratoří chovat alespoň trochu soudržně. Naproti tomu na venkově, kde postavili z peněz VaVpI mají (de facto) institucionální start-up grant, který bude pokračovat jako pro národní program udržitelnosti. Ten, u institucí se slušným RVO, fakticky pokrývá celý rozumný provoz instituce, ba i něco víc. Protože, přiznejme si, řada výzkumů financovaných v ČR by v mezinárodní konkurenci zdaleka neuspěla, o tom se přesvědčujeme při statistikách úspěšnosti grantů EU každý rok.
Poděkovat lze především tvůrcům regionálního uspořádání v ČR. Nebo jinak: Pražáci, dlouhé peníze na rozvoj vašich VŠ a ústavů AV jsou na Mariánském náměstí.
02. 02. 2013 | 09:01

SuP napsal(a):

Víte Ondřeji,
Ono se ukázalo, že VŠECHNY granty, které přiděluje stát jsou selháními, za které nikdo nepyká. To je tedy řečeno velmi eufemisticky.
Jak může stát, který nedokáže řídit finance ani jako funkční rodina, rozhodovat o přidělování miliard? Kde v tom vidíte nějakou stopu logiky?
02. 02. 2013 | 11:52

scientist napsal(a):

Dr. No
ja su z venkova :) Na naší katedře momentálně běží asi 6 GAČRů.
SuP
stát vyčleňuje prostředky na výzkum a za účelem distribuce a kontroly těchto peněz zřizuje agenturu. Posuzování žádostí však není zajištěno státem, ale vědci. Úředníci do toho nemluví.
02. 02. 2013 | 15:21

Dr. No napsal(a):

To scientist
To ani neříkej, Pražáci jsou už a venkovany dost nabroušení. Ale o tom to nebylo, šlo o to, kde sebrat peníze na dlouhé granty pro týmy. Současný systém takzvaného institucionálního financování vede především k nárůstu impakt faktorů časopisů Preslia a Electrophoresis. :-) No, alespoň jsme světoví.
Infrastruktury VaVpI mají standardní institucionální kontrakt podmíněný přislíbeným výkonem v rámci dojednaných podmínek, jak je ve světě zvykem. No, alespoň někdo.
02. 02. 2013 | 16:30

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy