Státní maturita v ohrožení: Laciná hra, která nás přijde draho

11. 06. 2009 | 09:43
Přečteno 10960 krát
Projekt státních maturit je opět ohrožen. ODS je pod taktovkou poslance Waltera Bartoše odhodlána prosadit zákon, který by jejich ostrý start, plánovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ještě pod mým vedením na jaro 2010, odložil o dva roky.

Prosazení takového návrhu není bohužel nereálné. Nelze totiž vyloučit, že krok ODS podpoří také ČSSD. I přesto, že to byla před několika lety právě vláda sociální demokracie, která dala státní maturitě zelenou.

Volání po odkladu či úplném zrušení státní maturity, které se ozývá mezi poslanci ODS a ČSSD, není ničím jiným než politickým tanečkem a snahou získat laciné body. Odborníci těchto stran na oblast školství mi v kuloárech otevřeně říkají, že osobně jsou proti odkladu, ale že mají „shora“ (tj. od vedení svých stran) nařízeno být pro. To je veřejné tajemství.

Při posledním jednání školského výboru se všichni jeho členové vyjádřili o stavu příprav nové maturity pochvalně, včetně zástupců ODS a ČSSD. A najednou vedení obou stran požadují odklad.

Pokládám za pikantní, že se k maturitě a stavu jejích příprav vyjadřuje místopředseda ČSSD Sobotka, který se otázkami vzdělávání nikdy v životě nezabýval. Pan předseda Paroubek zjevně cítí frustraci, že prohrál souboj o „facebookovou generaci“ a snaží se studentům podlézat prostřednictvím maturitního odkladu. Protože však ví, že jeho tvář budí mezi mladými lidmi touhu vrhnout vejce, nastrkuje místo sebe mladšího místopředsedu. Co se týče pana poslance Bartoše, jeho vazby na bývalé (mnou odvolané) vedení CERMAT jsou všeobecně známá věc. V jeho případě se tedy vzácně snoubí důvody politické a ekonomické.

Na straně poslaneckých stoupenců maturitního odkladu není jediný věcný argument a oni to dobře vědí. Pouze poslušně reagují na politickou objednávku vedení svých stran, která cítí možnost vytřískat levný politický kapitál.

Česká republika a Řecko jsou jediné dvě země Evropy, které státní maturitu nemají. Doufám, že se tento stav změní.

Veškeré informace o státní maturitě na www.novamaturita.cz.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

veverka napsal(a):

Osobně si myslím,že Liškovy názory mají asi takovou váhu,jako Vandasovy.Jejich strany dostaly zhruba stejně procent.
11. 06. 2009 | 10:00

JQ napsal(a):

Proti statni maturite bych nic nemel, urcite by mela alespon nejakou vypovidaci hodnotu, protoze dneska je na nekterych skolach maturita relativne tezka (statni osmileta gymnazia), zatimco jinde je to uplna fraska. Co mi ale vadi je to, ze obtiznost statnich maturit bude prilis nizka.

Pokud uz zavadet statni maturitu, tak ji zavest natolik narocnou, aby k jejimu slozeni byla potreba systematicka prace po celou dobu studia. Takhle se docili jedine toho, ze se ty nejlepsi skoly stahnou na uroven prumeru, protoze je tezke hledat motivaci k uceni, kdyz vim, ze je statni maturita nastavena tak, aby ji udelal kazdy blbecek (sice budou 2 urovne, ale i ta "tezsi" je porad moc lehka). Nikde neni psano, ze na maturitu musi dosahnout kazdy, kdo je dostatecne motivovan alespon k tomu, aby chodil do skoly.
11. 06. 2009 | 10:18

Janovec napsal(a):

Pokud občan státu financuje ze svých daní školský systém (veřejný a částečně i soukromý), tak musí mít možnost racionální kontroly, jaká práce byla za tyto peníze odvedena. Státní maturity by měly být, je to určitě způsob, jak zajistit minimální úroveň znalostí u středoškolských studentů.

Tady žádný předvolební populismus nemá místo. Pokud tedy hrozí odklad státních maturit, tak by měl být občanovi řádně zdůvodněný.

I když dost dobře nechápu tento tah nového předsedy SZ, který za populistický rozhodně nepokládám. SZ je potřeba vytáhnout z volební žumpy zpět na světlo a na to jsou osvědčené právě populistické postupy. Že by zase nějaká lobby, na které panu Liškovi záleží víc, než na vlastním voličském jádru SZ? Jak si to mám vysvětlit? Poraďte mi!
11. 06. 2009 | 10:20

hombre napsal(a):

maturity zrušit. SCIA pro přijetí na VŠ. Je zbytečné znova zkoušet a ptát se na věci, na které už se ptali a zkoušeli v průběhu stuida. Přeju pěkný den.
11. 06. 2009 | 10:47

krok napsal(a):

pane ývalý ministře školství, nestydatě lžete:-)..nevím sice, co vede poslance k odkladu státních maturit, ale zcela jistě vím, co k tomu vede středoškolské učitele..naprostá nepřipravenost Ministerstva školství státní maturity spustit..je smutné, když to "vrcholový" politik neví a snižuje se k podpásovnám malžch harantů..jaká je Vaše frustrace, pane novopečený předsedo?:-))
11. 06. 2009 | 10:52

ali napsal(a):

Nevidím smysl v zavedení státních maturit..nejenže to stojí prachy, ale navíc to nenahradí přijímací zkoušky na vysokou. Dnes má maturu 4 z 5 ti studentů a státní maturita je jen taháním peněz. Naše maturity ze všech škol jsou uznávané v EU a že mají skoro všechny země EU státní maturity, ještě neznamená kvalitu. Zavedení státních maturit bude zas spousta peněz, lobbingu(u nás tak dobře tučného), zbytečné práce, kterou mohou učitelé a profesoři věnovat studentům, spousta hojení si komplexů některých učitelů při zkoušce atd...prostě nesouhlasím. Nevidím v tom logiku, ale hlavně vyhazování našich daní. Tak přemýšlejte pane Liško, nesnažte se být populistický, začíná to být tkzv "unmodern" :o)
11. 06. 2009 | 11:05

Paterik napsal(a):

Vzhledem k tomu, že přípravy maturit jsou ještě v běhu a nikdo neví, podle čeho se vlastně bude maturovat, tak mi odklad připadá docela rozumný. Vaše snaha spustit maturity ať to stojí ,co to stojí, je docela nebezpečná. Zdá se, že o studenty tu moc nejde, spíš jen o prosazení vlastního ambiciozního plánu.
11. 06. 2009 | 11:45

prirodovedec napsal(a):

Pres kritiky - 4. odstavec je znaly.
11. 06. 2009 | 11:47

Sázavan napsal(a):

Vážený pane Liško,
nemluvte nesmysly a nepište nesmysly. Státní maturity jsou paskvil, který se vidí ve stejném světle, jako kterýkoliv zákon, který vyšel ze sněmovny. Je to tím, že stavíte dům od střechy. Místo toho, abyste postupně budovali bodovací systém od základních škol a to tak, jak nastupují školské vzdělávací programy, tak jste si potřebovali namastit kapsy. Tedy výsledkem není plynulý přechod, ale dezorientace, hovadiny, nesmysly a fantas-magorie, které nemají se vzděláním a hodnocením výsledků vzdělávání nic společného. Je to tím, že školství od slavného převratu neřídí pedagogové, ale banda aparátčíků a stranických pucfleků, kteří ani nikdy neučili a ani nevědí, jak se dnes učí a co za "materiál" se učí. Je mi líto, zmetek je zmetkem, státní maturity jsou zmetek, hloupost a tupost soustředěná na jedno místo.
11. 06. 2009 | 11:59

AntiPaterik napsal(a):

Pro Paterika:
Absolutně nevíte, o čem mluvíte. Že není jasné, z čeho se bude maturovat? To snad nemyslíte vážně! To je známo už několik let. Viz např. zde: http://www.novamaturita.cz/...
Opět se díky vám potvrzuje, že se k maturitě vyjadřuje úplně každý, i ten, kdo o ní neví vůbec nic. Napsat třeba "maturovat by se mělo/nemělo z matematiky" je legitimní, ale tvrdit, že "se neví, z čeho se bude maturovat", je prostě lež jako věž.
11. 06. 2009 | 12:11

ali napsal(a):

Teda, že jsem Váš článek vůbec četla, Vy jste mně nadzvednul mandle! Jakožto mladý a perspektivní, byste měl logicky uvažovat. Je krize, milej pane, KRIZE, a zavádět státní maturity (už jen ten název smrdí) samo o sobě je sprosté. Za vaší účasti ve vládě se zhoršilo životní prostředí, tak koukejte něco dělat a netahejte z lidí a státu prachy...možná, kdyby ste proti tomu bojoval, byl byste oblíbenější a měl vyšší proference...myslete hlavou, sakra...jsem se rozčílila :o)
11. 06. 2009 | 12:13

kokos napsal(a):

ali, váš komentář je zajímavej,a le bohužel jste v něm neuvedla ani jeden věcný argument. jsou to jen hysterické výkřiky.
11. 06. 2009 | 12:18

Český učitel napsal(a):

Projekt tzv. státních maturit je v českém podání chybným projektem od samého počátku. Poté, co je zákonem dána školám /učitelům/ možnost vytvořit si své vlastní vzdělávací programy ve všech předmětech, je shora diktováno co a jak mají u maturity od žáků učitelé požadovat.
Podobné nesmyslné postupy a nápady se v posledních letech na naše školy valí jako lavina. Pan exministr Liška patřil v produkci reformních nápadů k nejpilnějším.
11. 06. 2009 | 12:57

petrph napsal(a):

Co kdyby se politici dohodli? Státní maturity odklad ano či ne.Oboje má své argumenty, jakožto všechny reformy školství za posledních půl století. Jenomže, za chvíli budou prázdniny, a po nich už začne mnohým študákům maturitní ročník. Takže, dokdy se politici ještě budou hádat, kde je jakési stoptadum, po kterém už musí študákům i jejich učitelům říci, maturity budou tak a tak, máte se naučit to a to??? Nebo se všichni mají všechno naučit až o svatém týdnu??
11. 06. 2009 | 13:07

Max Aue napsal(a):

Domnívám se , že znám problematiku skládání,ověřování,školení učitelů a stav zavádění pravidel daných požadavky tzv. státní maturity. Jedna věc je nsad slunce jasná - kromě SCIA - všichni prodělali a jsem si jist, že v jakémkoli právním státě by taková zpronevěra neprošla. Zoufalí neumětelové ze všech úřadů se nyní snaží vše "hodit" na chudáky učitele a těch pár poctivých, kteří ve školství ještě zůstali, neví co, jak, dokdy, a proč učit.Za cca padesát let budeme těmi, s čím ve svých vizích počítali úředníci Třetí říše - tady máš lopatu a krupáč a makej.
11. 06. 2009 | 13:16

Gregor napsal(a):

Souhlasím s panem Liškou i když zelené, zejména k vůli Bursíkovi, nemám rád.
11. 06. 2009 | 13:18

ali napsal(a):

kokos - státní maturita nevrátí těmto zkouškám prestiž, státní maturita bohužel určí směr výuky, státní maturita neověří společné minimum......hele, přečtěte si blogy o státních maturitách a dejte si dohromady 1+1. Dobře o tom právě píše V.Klaus, takže pokud nejste na něj alegický a dokážete číst i něco, co napsal někdo Vám nepříjemný a s jiným politickým názorem, budete fík ;o) Hysterický výkřik je na místě, protože v době krize vymýšlet ptákoviny je nestoudné. A i kdyby krize nebyla, to je fuk. :o)
hezký den
11. 06. 2009 | 13:20

fgjk napsal(a):

Pryč se státní maturitou, je to nesmysl, na kterém budou rejžovat firmy jako scio a podobní vyžírkové...
11. 06. 2009 | 13:31

Rodič napsal(a):

Pokud se podaří studentům středních škol přimět naše zákonodárce k odvrácení realizace české varianty státních maturit, pak to bude od Listopadu 1989 jejich další úctyhodný počin. Je obdivuhodné, jak přesně tito studenti odhalili a definovali absurdnosti zmateného projektu.Je smutné, že i mezi učiteli jsou tací, kteří společně s panem exministrem Liškou ještě nepochopili, že okamžité zastavení projektu státních maturit bude neporovnatelně levnější než jejich realizace.
11. 06. 2009 | 13:39

František napsal(a):

Vážení,jaká katastrofa by nastala,kdyby maturity,v dnešní podobě byly zrušeny.Po čtyřech letech školy,kdy se provádí hodnocení pernamentně by stačil
delší pohovor před komisí,která by konstatovala, zda je student způsobilý ke studiu na vysoké škole.Prosím,je to jen nápad k diskuzi.
11. 06. 2009 | 13:40

Paterik napsal(a):

Pro Antíka:

asi jste nepochopil, o co mi šlo. Nejde o skladbu předmětů, ale o obsah. Maturita má navazovat na realizaci nových studijních plánů, které ale běží teprve rok. Tudíž se jedná pro příštěroční maturanty o nejistotu, jestli budou mít nabiflované právě ty otázky, které se objeví v testech.
11. 06. 2009 | 13:50

Greyhound napsal(a):

Pokud by státní maturity (respektive jejich vyšší úroveň) skutečně nahradily přijímací zkoušky na vysoké škol, podporoval bych je. Toto se ale s rektory nepodařilo vyjednat. Jedná se o zkoušku navíc, která prakticky nemá význam. Jde o nedokonalé kopírování anglického modelu, kde skutečně slouží závěrečná zkouška jako vstupenka na VŠ. Navíc porovnávání výsledků na středních školách probíhá i bez státních maturit.
11. 06. 2009 | 13:56

vizionář napsal(a):

Pan Liška společně s panem Bursíkem byli tři roky oddanými pohůnky ODS a přivedli Zelené i sebe k politické smrti. Popřeli sami sebe a prohráli nejen kariéry ale i chlapskou čest-např.souhlas s radarem, což je
u zelených v celé Evropě absolutní nonsens.
I tato rádoby kritika svých bývalých nekriticky milovaných spojenců jsou jen poslední předsmrtné křeče pana Lišky
a jemu podobných názorových převlékačů kabátů.
11. 06. 2009 | 14:08

Popleta Jan napsal(a):

VEŘEJNÉ ŽEBRÁNÍ jak ve středověku: přispějte na vzdělání !
Jsme vůbec uprostřed sjednocený Evropy, anebo se nacházíme v banánový Ruanda Urundi ???
11. 06. 2009 | 14:31

Vysedlina pathologická napsal(a):

To Liška

V prvé řadě - už nejste ministr školství!!!

Opravte si životopis.

Můžete se směle zabývat i jinými tématy. Co kdybyste byl zvolen ministrem něčeho jiného? Parkanové se to stalo.
Trénujte, trénujte hlavně šplh, pane věřící soudruhu.
11. 06. 2009 | 14:48

ego napsal(a):

Foxi, tři roky jsi lhal lidem, voličům, společně s ODS plundroval zem a nyní jdeš proti minulých chlebodárcům? Je jen dobře, že tato stranu jste s Buršíkovými zlikvidovali, je nevolitelná a vaše latrinengerichty k ničemu.
11. 06. 2009 | 14:53

Jili napsal(a):

Musím se také přidat k názoru, že byste měl už konečně začít učit na nějaké škole, abyste byl v obraze učitele. ve školství se zatím nešetří. Že se škrtá není šetření, peníze jdou na hlouposti, které škole nepomohou. I když se žádá o názory učitelů, nikdy se k nim nepřihlíží, kede se pořád podle zcestných nápadů shora.vy jste k tomu jen přišpěl, což je smutné, hlavně vzhledem k relativně mladému věku, kdy by se očekávalo opravdu něco nového, ale smysluplného.
11. 06. 2009 | 15:21

MK napsal(a):

A co jste delal vy pro reformu vysokych skol? Vzdyt vy jste na ministerstvu bojkotoval vsechny proreformni uredniky!
Skutecne co to tady placate, kdyz sam jste pokazil na skolstvi co slo a blokoval jste vsechny projekty, co mely za cil neco zmenit a zlepsit ten stavajici stav? Zase ta vase populistiska retorika? Ale zeleni jsou mrtvy, takze je konec i s vasi karierou a to je moc dobre! Doufam, ze zadna strana nebude chtit tohohle politickeho ztroskotance!
11. 06. 2009 | 15:21

jk-jiny napsal(a):

1/ Kdyby se státní maturita udělala poctivě, buď bude (i při dvou obtížnostech) pro jedny směšná a jiné školy na ni nedosáhnou.
2/ Je úsměvné, že kdysi za Franze Josefa se daly otázky rozvézt vlakem v pohodě a dnes by to stálo milióny
3/ Podle toho, co říkají lidé odejití ze SZ, je Liška osobnostně horší než demokrat Bursík a inteligentka Jau-Jau. Doufejme, že modrozelený přívěsek na ODSce se do sněmovny už nikdy nedostane. Zelený radare, naše spáso...že.
11. 06. 2009 | 15:22

Dave napsal(a):

Jsem volic ODS, ale tady se musim pan Lisky zastat myslim si, ze v tomto ma pravdu. Je to uz opravdu komicke ja se nektere strany stale snazi Statni maturity posunovat a odkladat presto, ze sami tvrdi, ze jsou potreba atd.
11. 06. 2009 | 15:25

Student napsal(a):

Maturitní zkouška není nutná. Výsledek maturity lze pro každého žáka předem spočítat. Do vzorce se vloží přehled stran a funkcí, které zastávali jeho rodiče a výše jejich sponzorských darů. Aby ten výpočet nebyl po každé stejný, tak by se stranám přidělovala hodnota dle výsledku posledních voleb.
11. 06. 2009 | 15:45

Ada napsal(a):

Nebyl pan Liška členem dnes již neexistující podivné zelené strany...???
11. 06. 2009 | 16:11

Brňák napsal(a):

Střední škola je naprosto k ničemu!! Stačí být ve správné partaji a funkci, například primátor města Brna, a stačí vám nedokončené základní vzdělání, neznalost jazyků, výjimka a hurá na vysokou. Ale kdo z vás, dámy a pánové, na to má, že...???
11. 06. 2009 | 16:14

Ajka napsal(a):

Když už mluví pan Liška o státních maturitách všude v Evropě, pak polská statistika z prvního roku st. maturit (2006) mluví o 21% neúspěšných maturantů!! Důvod? Nepřipravenost státní maturity, nedostatečná příprava ze strany škol na nově rozšířené maturitní témata, neúplně jasný systém bodování.

Jaké asi bude procento prvních neúspěšných maturantů ze státní maturity u nás, když těch nejasných otázek kolem ní je tolik?
11. 06. 2009 | 16:15

Václav napsal(a):

ODS = OBECNĚ ROZKLAD SPOLEČNOSTI....
11. 06. 2009 | 16:16

Vojtěch napsal(a):

Pane exministře,
úroveň toho co prosazujete, se odráží v úrovni preferencí Vaší strany. Státní maturity jsou paskvil, který se snažíte za každou cenu prosadit. Než něco zavedete, je potřeba ukončit spory dříve než rok před ostrým startem. Možná by stačilo přihlédnout k názorům učitelů, kteří státní maturity ve velké většině odsoudili. A taktéž nepovažovat petice studentů za výtvor chorého mozku. Jak se říká "Hlas lidu, hlas boží"
11. 06. 2009 | 16:26

Joska napsal(a):

Asi jsem retardovaný, ale doposud jsem nepochopil, v čem spočívá náročnost zavedení státních maturit. To je tak velký problém napsat pár otázek a příkladů a v daný den je poslat na školy ? Asi se někdo chce napakovat nebo umožnit získat glejt o vzdělání za flašku rumu a pak se dostat na místa, kde je možno si nakrást.
Jinak to snad není možné.
11. 06. 2009 | 16:47

maturantka napsal(a):

WB se už jednou v tomto roce předvedl. Jím navrhovaná logistika přijímacích zkoušek je něco tak strašného pro všechny zúčastněné, že by zasloužil, aby si je vyzkoušel sám na sobě. A teď se montuje i do maturit. Nemá žádné objektivní informace. Koho se ptá na připravenost a organizaci MZ? Komunikuje s ministryní, s ředitelem CERMAT nebo NIDV? Mimochodem to jsou právě ony dvě organizace, které už měsíc školí management škol a učitele jazyků o organizaci MZ a o kterých WB pravděpodobně ani neví. O školství se mluví velmi pravidelně. Každé 4 roky. A nynější žáci třetích ročníků SŠ půjdou poprvé volit. O potřebě změny MZ mě přesvědčil rozhovor redaktora s maturantem, který se uskutečnil v prvním maturitním týdnu tohoto školního roku a byl zveřejněn na i.dnes. "Který maturitní předmět je podle vás nejlehčí?“ odpověď:“Angličtina. Tam stačí, když umíte pozdravit a představit se a máte čtverku jistou.“
11. 06. 2009 | 17:11

Charlie napsal(a):

pane Liško,

je to jasné - všude se hovoří a píše o nutnosti rozvíjet v ČR znalostní splečnost.
Zvláště je to nutné u země, která téměř nemá přírodní suroviny.

Je jasné, že pokud budou státní maturity prováděny podle jedněch a těch samých pravidel na všech školách značně to sníží možnost ovlivňování výsledků.
A to je kámen úrazu - jak by k tomu přišel syn/dcera funkcionáře/straníka nebo zbohatlíka, pokud by se zjistilo, že "na to nemá" a nelze to ani koupit.

Přiblblá diskuse pod Vaším příspěvkem jen dokazuje, že státní maturity měly být zavedeny už před 40ti léty!!
11. 06. 2009 | 17:23

Učitel napsal(a):

Pan Liška neví, co říká. Stávající maturity fungují bez problémů a není třeba zbytečně a draze experimentovat. Mimochodem lže, když tvrdí, že státní maturity jsou kromě Česka a Řecka ve všech zemích EU. Vím, že státní maturity nemají například ani v Rakousku a v Německu se státní maturity uplatňují pouze v některých spolkových zemích.
11. 06. 2009 | 17:48

pecka napsal(a):

To co předvádí CERMAT a MŠMT včetně státních maturit, ŠVP a profesní vzdělávání učitelů, je jeden pěkný komplot, za účelem vytáhnou pod zástěrkou ze státu jen peníze !!!, na tyto projekty...neoddalovat státní maturity -
ZRUŠIT !!! Jsouto diktátorské megalomanské projekty, které nic neřeší, spíše naopak a stojí jen stovky miliónů korun a to bez zřetelného výsledku !!!
Pokusy si dělejte na sobě!!!
11. 06. 2009 | 18:09

Milan H. napsal(a):

Jestli pan Liška jednal se středními školami takovým způsobem jako se školami vysokými při přípravě vysokoškolského zákona, pak bude jenom dobře, když se projekt pozastaví a udělá pořádně. Pane Liško ve věci maturit nejsem kompetentní, ale i tak bych Vám nevěřil ani pozdrav.
11. 06. 2009 | 18:40

rvyskocil napsal(a):

Jak tady čtu ty skvělý odborný komentáře, tak mě napadá, kolik lidí má dopoledne čas vyjadřovat se ke kdečemu...Kolik z těch odborných komentátorů jsou učitelé a ne jen ti, kteří do školy chodili... Jako učitel můžu všem říct, že ve školství je takový chaos v současnosti, jako asi nikdy ještě nebyl. Nikdo v něm pořádek evidentně dělat nehodlá, viz pan exministr, ten tomu dal taky co proto... Státní maturita je jedna z mála cest, jak by se ten pokroucený systém dal možná pomalu napravovat... Opravdu někdo prodělá, především Scio, jejichž nevhodné testy si nebude muset nikdo kupovat. Informací je dost,jen je chtít hledat. A ti, kteří studovat chtějí, ti na tom rozhodně neprohloupí a rozhodně se toho nemusí bát. Potíže by ovšem měli ti z učitelů, kteří nepřipravují své studenty dobře a školy, které dávají maturitu každému... Ale takovýhle zoufalý stav někomu vyhovuje, zřejmě... Běžte se podívat do našich středních škol, maturity jsou přece veřejné... Uvidíte opravdovou "kvalitu" a "pány profesory"...
11. 06. 2009 | 19:00

Luděk napsal(a):

Maturita již dnes nic neznamená. A vysoká škola je síto - kdo neumí, ten vypadne, i kdyby měl maturitu evropskounijní s voskovou pečetí. Tak nevím.

Teď je čas školních výletů, my jsme vyjeli na kolech - a bylo to super. I když jsme zmokli a jedno kolo nám ukradli před hospodou v Ratibořicích. Navíc bylo půjčené v půjčovně Českých drah v Č. Skalici, takže pohodička, úplně jiné starosti, než má pan Lišák.
11. 06. 2009 | 19:04

Petr napsal(a):

Státní maturita je jedinou cestou jak zamezit aby se tato zkouška dávala všem,bez vyšších nároků,za sponzorské dary...Je to jediný bič na špatné školy a špatné učitele a špatné studenty.Je jen otázka jak nastavit úroveň.Bránit se jí mohou zase jen špatní studenti a špatní učitelé.Nevyřeší vše,ale v případě správně nastavené dostatečné náročnosti bude motivovat studenty k učení víc než cokoli jiného.
11. 06. 2009 | 19:40

Petr z Tábora napsal(a):

Pane bývalý ministře, státní maturity ministerstvo pod Vaším vedením pořádně nepřipravilo a teď se divíte, když někdo jde cestou menšího zla a ruší je.
11. 06. 2009 | 20:02

ventos napsal(a):

no ano, přesně jak to napsal Petr, to jsou fakta
a pokud ministerstvo něco odflinklo a není to připravené, tak pár vyšších úředníků mělo už dávno letět, ale tady se spousta příspěvků nesmyslně věnuje autorovi a jiným podružnostem, jak je v této zemi dobrým zvykem
... a politikům kteří si takhle jdou kupovat hlasy bychom to voliči kterým ještě zbyl zdravý rozum měli spočítat
dost na tom, že už tady pár populistů zařídilo vybudování nesmyslných vysokoškolských kapacit pro které není dost studentů ani s tou pochybnou maturitou
11. 06. 2009 | 20:19

myde napsal(a):

No a co že nemáme státní maturity, v poho jse bez nich obejdeme
11. 06. 2009 | 20:24

Miloš napsal(a):

Základní smysl státních maturit je nastavit společnosti zrcadlo úrovně našeho vzdělávání. Pohled to nebude pro národ Komenského nijak potěšující, ale je to jediná možnost, jak donutit politické elity zásadně a rychle změnit organizaci a způsob financování školství.
11. 06. 2009 | 20:36

Jana napsal(a):

Petr a Ventos - tak Vy máte důkazy, že maturity nejsou připravené...? A kde ty důkazy máte? Vy je nemáte, vy totiž pouze věříte v to, v co chcete věřit. Je jasné, že maturanti vždy křičí "odložte maturity", případně "zrušte maturity". Zajímalo by mne, kdybychom tak hezky všechno porušili a pak přišli třeba na operační sál, kde pan doktor nemá státnice ani maturitu (zrušeno pod tlakem studentů), zda byste měli chuť se nechat operovat. Jedni studenti křičí, že státní maturita je těžká, druzí zase, že je příliš jednoduchá. Jako učitelka jazyků jsem připravuji sebe i studenty poctivě již tři roky na státní verzi maturity, která mi ani pro gymnazisty nepřipadá příliš jednoduchá. Jazyková úroveň B2 znamená hodně dobré zvládnutí jazyka - nejsem si spíše jistá, zda by průměr studentů gymnázia na tuto úroveň v reálu (u opravdových mezinárodních zkoušek)dosáhl. U maturity však projdou i studenti, kteří by u internacionální zkoušky propadli - tudíž úrovně B2 ve skutečnosti nedosahují. Sebevědomí vám tedy, milí studenti, nechybí. Státní maturita z jazyků prokáže - na rozdíl od nestátní - jak student jazyk ovládá v praxi a ne jak se nabifloval nějaké téma bez toho, zda ví, o čem vůbec mluví. Jak píší někteří studenti - u maturity neměli ani přísedícího, pouze si popovídali se svým učitelem a to bylo vše. Možná by trocha objektivnějších kritérií neškodila..
11. 06. 2009 | 21:14

titinek napsal(a):

Vážený pane EXministře, 12 let učím na gymnáziu a dle mého názoru by měli studenti v okamžiku přijetí na SŠ vědět za jakých okolností budou skládat závěrečnou zkoušku a to se prosím neděje!!!
Chápu, že obhajujete výsledky Vaší práce, ale chtěl bych Vás vidět v pozici dnešních studentů 3. ročníků, kteří stále neví jak budou příští rok maturovat.
Přeji Vám hodně úspěchů, ale obor který jste tak krátce řídil, radši prosím vynechte.
11. 06. 2009 | 21:36

Nina napsal(a):

Můj syn je ve třetím ročníku střední školy a vůbec neví, jakou maturitu bude skládat a nejen že to neví on, ale neví to ani jeho učitelé. Považuji za správný odklad státních maturit, ale ne o dva roky, ale ať ji skládají nastupující studenti do prvního ročníku. Jenže dodnes stejně nikdo neví, jak by měla vypadat a je otázka, jestli budeme v září chytřejší.
11. 06. 2009 | 22:15

Mirek napsal(a):

Pane Liška, populistické líbivé jsou vaše poplašné zprávy. Zřejmě vůbec netušíte co se děje na školách! Možná máte své důvoídy že to tady tak vehementně prosazujete a vůbec nechce se mi nechce domýšlet jaké :-( To si vyřiďte se svým svědomím. Nejsem učitel a přesto to vidím jednosznačně (obě moje děti studují bez problémů a s vyznamenáním, což ale není zásluha školství) a garantuji vám jediné: KDYBY ODKLAD STÁTNÍ MATURITY BYLO TO JEDINÉ V ČEM SE ODS A ČSSD SHODNOU TAK ZAPLAŤ PÁNBŮH! LÉPE BY BYLO TENHLE PASKVIL HODIT DO STOUPY :)
11. 06. 2009 | 22:43

Tomas napsal(a):

Pro AntiPaterika:

Ono je především důležité to, že samotní žáci třetích ročníků, kteří by měli maturovat "ponovu", nevědí na čem jsou. A je to dané tím, že legislativa stále není dotažená do konce. Schválně se těch žáků 3. ročníků běžte zeptat, jestli byli systematicky vedeni a připravováni k absolvování státní maturity. Nebyli. Protože ani samotní učitelé nevěděli, co konkrétně se po nich bude chtít. Nějaké stránky novamaturita.cz to nevytrhnou.
11. 06. 2009 | 22:50

Eda napsal(a):

Odklad je určitě to správné.CERMAT začal podávat nějaké informace, až v době kdy se začalo mluvit o tom, že projekt není docela v pořádku. Už myslím v lednu se nechala exLiška slyšet, že jeho dílo je bezchybné a jediné co by jej mohlo zastavit je poslanecká sněmovna /a to se ani nevědělo,že padne vláda a někdo by si tak mohl přijít k "laciným" hlasům v předčasných volbách/ Nezlobte se tohle není politika ani školský zájem to je chránění vlastní pr.... a přenášení odpovědnosti.
11. 06. 2009 | 22:57

Kantor napsal(a):

Zrušte státní maturity !Jakou mají logiku ?Jak chcete státem kontrolovat úroveň na všech typech středních škol s různým zaměřením a různými maturitními předměty ? Na jednu stranu voláte po individualizaci a specializaci škol, na druhou stranu ale nivelizujete úroveň školy prostřednictvím státních maturit. To nesmysl! Současná úroveň maturit se odvíjí nikoli od nařízeného rozsahu učiva, ale od kvality připravených učitelů, kteří za současný mrzký peníz jsou nuceni navíc ve volném čase mít další povolání, aby udrželi svou úroveň. Průměrný plat v republice je v podstatě totožný s průměrným platem učitele po odsloužených cca 15 letech praxe. Učitel není průměrný občan této země ! Má vysokoškolské vzdělání, mnohdy má dvě vysoké školy, doktorát nebo kandidaturu ! Platy jsou výsměchem!
A zrušte navíc i další paskvil, kterými jsou standardy kvality práce učitele !!! Kdo vymyslel tuhle absolutní hovadinu ? Cožpak ostatní profese mají obdobné standardy ?
11. 06. 2009 | 23:40

Jakub Siroky napsal(a):

ad: 1. veverka
zakukleny dimun? socdem marketing nahani stredove volice a tudiz hani vsechny okolo? to sedi.
12. 06. 2009 | 01:16

Kelly napsal(a):

Pane Liška, co je to za změnu? Před pár týdny jste byl jeden z nějvětších příznivů ODS(po Bursíkovi)u Zelených a ted´ je tu haníte? Není Vám hanba se takto chovat ke svým starým přátelům? Vy asi nebudete dobrý charakter.
12. 06. 2009 | 05:42

Zdeněk napsal(a):

Neustále narážíme na dilema mezi politickým zadáním a zdravým rozumem. Jaká bude úroveň a kvalita maturitní zkoušky, když obchodní akademie letos přijímají žáky s průměrem 2,4, bývalá SOU se přejmenovaly na střední odborné školy a zavedly maturitní obory? (Když jsou na OA žáci s takovým průměrem s jakým průměrem jsou asi žáci na těchto školách?)
V tomto státě není žádná koncepce školství, kromě těch, které čas od času vnucuje několik státních úředníků jednou středním jindy vysokým školám.
Abych byl objektivní k bývalému ministrovi Liškovi - zdědil některé problémy po svých předchůdcích a např. na rozdíl od minisryně Buzkové se je alespoň snažil řešit. Problém je také v úřednících ministerstva, kteří vytrvale zůstávají, zatím co ministři se mění. A státní maturita je určitě dobrý byznys!
12. 06. 2009 | 06:42

Pete napsal(a):

Uvědomte si vážení, že nastává boj o hlasy voličů do podzimních voleb. Nejdříve pochválíme padesát tisíc vajíčkových "studentů" za jejich spravedlivý boj. Za odměnu jim zrušíme státní maturity. Oni je přece nechtějí, tak proč jim nevyhovět. To pochopila i ČSSD a proto také tuto záležitost podpořila. Přijde doba, kdy v rámci boje o voliče se budou diplomy zasílat na dobírku. U některých studentů to tak funguje už dnes a ti nejvíce křičí a dupou. V tomto státě se dostávají k moci prazvláští směsice sil, počínaje studenty a konče extrémisty všech kalibrů.
12. 06. 2009 | 06:55

ella napsal(a):

Pokud státní maturita,tak pro studenty ,kteří se na ni budou chystat od 1. ročníku podle jasných pravidel.Zatím vládne naprostý chaos a pokud jste prostudovali zveřejněné ukázkové testy na cermatu ,tak jistě budete souhlasit , že by sposta lidí mohla mít potíže i s lehčí variantou.Navíc řadě lidí testy nevyhovují, nejsou objektivní, ústní zkouška
vypovídá o znalostech mnohem více.
12. 06. 2009 | 07:14

Petr napsal(a):

Na ministersvu nehnul pozitivně ani prstem a teď bude kritizovat. Typický Zelený. Pokud není po něm je všechno špatně.
12. 06. 2009 | 08:13

Mája napsal(a):

MAja, maturity skutečně nejsou připravené, pan Liška dokonce dal návrh zákona, že v pravomoci ministra školství bude snížit hranici, kdo udělal a neudělal maturitu, proč, když jsou všichni studenti připraveni, jsem učitelka na gymnáziu, tak vím, že studenti neví, za jakých podmínek budou maturovat.
12. 06. 2009 | 08:53

Radek napsal(a):

Kde je prováděcí předpis k státním maturitám? Proč si musí studenti již v září vybírat k třetí části češtinové maturity autory, kteří budou probíráni až v maturitním ročníku? Proč jsou rok od roku ve vzorových ukázkách maturitních testů čím dál větší chyby v zadání, místo aby tomu bylo naopak? Proč se učitelé honem honem honí po školeních k nové maturitě koncem školního roku, když je v tuto dobu nejvíc práce s uzavíráním klasifikací atd? Proč není jasno o pracovních listech k třetí části maturity z češtiny (již včera bylo pozdě!!!)? Proč není dosud ujednoceno, budou-li či nebudou brát vysoké školy na novou maturitu zřetel při přijímání? Proč už nejsou hotová příslušná výběrová řízení? A tak bych se mohl ptát dál. Ať tady laskavě nikdo nežvaní, že je přece vše už dávno známo a že je vše připraveno! To bych doporučil zejména oněm "svazákům nové doby", ohánějícím se neustále Evropou, daňovými poplatníky a jinými zprofanovanými plky!
12. 06. 2009 | 09:05

student napsal(a):

Nerozumím námitce, že studenti neznají podmínky za jakých budou maturovat.
Když jsem maturoval já tak platila jenom jedna podmínka: Učitel se tě může zeptat na co chce, a ty musíš odpovědět. Pokud se ti zdá, že otázka učitele nesouvisí s probranou látkou tak můžeš vznést argumenty.
Fungovalo to, tak proč to měnit ,
12. 06. 2009 | 09:12

učitel napsal(a):

Maturity tak jak jsem o nich informován, jsou koncipovány relativně náročně. Naříkají pouze ti, kteří se bojí objektivnosti hodnocení. Samozřejmě, není to ideální, ale lepší než nic. Lehčí či těžší maturita? Snad by šlo stanovit podmínky jednotné a kdo má ano, kdo ne tak ne! Já zásadně matematiku ano, cizí jazyk ano, češtinu ano! Pokud se bude slevovat, tak dejme vrátnému razítko a ať vydává maturitní vysvědčení u dveří! A to by byly teprve úspory!!!
12. 06. 2009 | 09:24

Alex napsal(a):

Pane exministře, konečně si Vás mohu vážit. Řekl jste totiž pravdu.

A těm, kdo nemají dost informací říkám, že je asi dost nehledali. Na internetu už několik let všechno visí, například zde: http://www.novamaturita.cz

Prváci, kteří měli dle nové maturity ukončovat středoškolská studia, byli informováni všas. Bohužel se skutečně jedná o populismus. Vše je velmi pečlivě připraveno. Testy byly standardizovány, jazykové zkoušky i v mezinárodní instituci, která provedla kalibraci a zařadila je do úrovní dle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky. Nevím, proč by se to teď mělo rušit.
12. 06. 2009 | 09:51

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden výkřik obsahující vulgarismus, neboť tyto jsou v rozporu se záměrem těchto stránek, i.e. poskytovat prostor pro věcnou a korektní diskusi.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
12. 06. 2009 | 09:58

Doktor Insider napsal(a):

Proč pan Liška nechce odklad maturit? To není proto, že by hájil a chválil vlastní "ocas". Hájí prachy do stranické kasy, které zelení potřebují pro přežití přes říjnové volby. Když se maturity odloží, zastaví se totiž stamilionová výběrová řízení a tím i penězovod, který běží v režii jejich stranického ředitele Cermatu a zpřízněné poradenské firmy. Takže ne ocas, ale prachy. A velký, to mi věřte.
12. 06. 2009 | 10:05

TROLL napsal(a):

chceš zaříznout zelený definitivně, odlož maturity !!!
insider ví
12. 06. 2009 | 10:11

Harry napsal(a):

Naprostý souhlas s panem Liškou. ODS a ČSSD chtějí opětovným odložením vyloženě získat politické body před podzimními volbami. A kdo to nevidí, tak je dle mého názoru hloupý.
12. 06. 2009 | 10:33

Sova napsal(a):

Dobrý den,
učím na střední škole, takže o současné podobě státních maturit dost vím. Soc.dem. sice dala státním maturitám zelenou, ale dovést je do takového paskvilu, jaký je teď - maturanti by měli skládat zkoušky v průběhu 3 měsíců a zároveň dělat přijímací zkoušky na VŠ, které se o tento laciný zdroj peněz samozřejmě nepřipraví - to je kocourkov - takže zastavit a přepracovat, přičemž se už páni teoretici mrkněte konečně na západ od nás - třeba do Francie - a nevymýšlejte takové paskvily, jako je ten současný projekt české státní maturity....
12. 06. 2009 | 10:40

Jana napsal(a):

Souhlasím. Současné 3. ročníky už nastupovaly do školy s tím, že budou skládat novou maturitu. Připadá mi nefér měnit pravidla během hry. Nová maturita je již součástí školského zákona, který sněmovnou pod vedením ODS prošel. Státní maturitu chtěly prosadit obě hlavní politické strany, pouze před volbami se hraje o mladé voliče. Je to populistický krok. Pan Liška je alespoň průhledný a své názory nemění podle toho, co je politicky výhodné. Páni poslanci však nevládnou, ale politikaří a jde jim hlavně o svá výnosná místa.
12. 06. 2009 | 11:12

skeptik napsal(a):

"Pan předseda Paroubek zjevně cítí frustraci, že prohrál souboj o „facebookovou generaci“ a snaží se studentům podlézat prostřednictvím maturitního odkladu. Protože však ví, že jeho tvář budí mezi mladými lidmi touhu vrhnout vejce, nastrkuje místo sebe mladšího místopředsedu."

Klasicky, uderny pravicovy argument. Hod si vejce na toho, kdo neni stihly, krasny, mlady, bohaty, zdravy a dokonaly jako ja... Je to stary tlusty hnusak s bradavici a ja jsem pritom tak krasny a mlady a svezi a posloucham tekkno a obcas si slehnu nebo dam mařenu.

Lisko, ale ty mas uz taky po sezone, jeste par let a budes idealni jako zivy terc.
12. 06. 2009 | 12:12

Polfin napsal(a):

Státní maturita je jedniná věc, kde se dá objektivně zjistit jako práci odvedli učitelé na jednotlivých školách. Čili jestli vůbec něco naučily své studenty za ty roky nebo se jen vyhodila kupa peněz na provoz jejich střední školy.
12. 06. 2009 | 13:07

... napsal(a):

No tak bychom byli s Řeckem jediní. No a? Musíme mít opravdu všechno, co mají "na západě"?
12. 06. 2009 | 13:57

Petr napsal(a):

Každý trochu rozumný rodič by měl chtít,aby se jeho dítě na škole opravdu učilo a něco naučilo,když už tam tolik let chodí.Není jiné možnosti než to ověřit stejnou zkouškou na všech školách.Bavme se o tom jaká ta státní maturita má být,zda se má týkat studentů jen prvního ročníku,nebo i druhého.Jen člověk ,který nevidí,že naše společnost ve vzdělání začíná zaostávat za vyspělým světem,může být proti st.maturitám.
Nebo velmi špatný učitel či student.Možná i nezodpovědný politik,který se takto snaží získat body mladých prvovoličů.
12. 06. 2009 | 15:19

Radek napsal(a):

Zvláštní, jak se tu vyslovují pro státní maturitu někteří "znalci", kteří neumí česky a píší ve svých příspěvcích perly typu "učitelé naučily" a podobně. To jistě zvedáte svůj hlas ještě navíc pro reformu zjednodušující pravidla českého pravopsiu, není-liž pravda?
12. 06. 2009 | 15:51

Steroid napsal(a):

Jsem student a příští rok budu maturovat. Snad během celého studia řešíme, jakou maturitu tedy budeme mít, a když už bylo rozhodnuto, že bude státní, banda debilů (bez prominutí) se rozhodne, že to zase změní. Jsem pro státní maturitu, ale maturoval bych klidně i "klasicky", jediné co jsem chtěl, bylo včas vědět, kterou verzi budeme mít. Asi je to moc...
12. 06. 2009 | 16:00

kopretina napsal(a):

Já bohužel nebyla tak rozumná ,abych si udělala maturtu hned po škole a tak musím a hlavně chci si ji dodělat což taky dělám .Čeká mě nová maturita a to po 20letech jako pokusného králika hrazně mi to vadí .Chtěla bych ,aby všichni politici veřejně museli tuto ,,novou maturitu " udělat taky ,pak by se vidělo kolik na ní má a co umí .A co chudáci učitelé dosud neví co se bude dít a žáci taky né .Vůbec to není dobré a vím očem mluvím .Jen jsou všichni nervozni .Jsem pro zrušení nebo odklad ať se to pořádně nachystá a né za pochodu dávat pokyny co mejí dělat učitelé a studenti.
12. 06. 2009 | 16:38

vladik napsal(a):

Pokud zde někdo uvádí, že vyšší úroveň státní maturity je lehká, neví o čem mluví, např. řada vzorových testových otázek z českého jazyka a literatury odpovídá těm, které dostávají studenti bohemistiky u státnic.

Na druhé straně je ale pravda, že způsob hodnocení úspěšnosti maturanta, který sice ještě oficiálně vyhlášen není a pracovníci Cermatu o něm mluví pouze neoficiálně, je velmi zarážejíc. Třeba u zmíněné češtiny vám bude z vyšší úrovně pro absolvování stačit pro složení maturity 30 procentní úspěšnost, zatímco u nižší 45 procentní.

Už jenom toto mi přijde krajně nedomyšlené, neboť test pro nižší úroveň zvládne v podstatě každý student kvalitní školy od druhého ročníku výše, který je schopen při práci s textem myslet. Sám s tím mám jako učitel dobré školy negymnaziálního typu zkušenost. Test na nižší úrovni na zkoušku zvládli bez přípravy prakticky všichni třeťáci i druháci, což o mnohém vypovídá...

Na tomto projektu se bohužel podílí řada diletantů, v týmech připravujících zkušební texty se v podstatě neobjevuje žádné známé jméno z odborné sféry, tudíž mi odložení připadá jako případné.

Navíc je opravdu alarmující, když většina pedagogů není rok před ostrým startem proškolená, chybí vyhláška týkající se způsobu hodnocení, jsou problémy s logistikou atd. atd.

Na druhou stranu ale musím ještě dodat, že máslo na hlavě má i řada škol (především pak jejich vedení), když si studenti stěžují, že nemají k dispozici seznamy literatury pro přípravu ke státní maturitě z češtiny a literatury. Informace o tom, jak mají tyto vypadat, zveřejnil Cermat více než před rokem a kvalitní školy včetně té mé je pro studenty na základě těchto pokynů vypracovaly už na počátku tohoto školního roku, aby se studenti mohli připravovat po co nejdelší dobu.
12. 06. 2009 | 18:47

roman napsal(a):

Školství je potřeba řešit komplexně a ne vytrhnout z kontextu problém maturit. Cílem školství je především připravit absolventy takovým způsobem, aby se dokázali dobře uplatnit v praxi. problémú ve školství je více a nejen co se maturit týká.
Státní maturity sice zaručí větší spravedlnost, ale provádět je tím stylem, že bude jednotné zadání v jeden je finančně mnohem nákladnější a obtížně realizovatelné a v podstatě zbytečné, protože při přijímání uchazečů v praxi se firmy rozhodují dle dojmu, jakým uchazeč působí, dle jeho odpovědí, názorů apod. Maturita by měla mít jednotnou koncepci na všech školách, ale není nutné, aby bylo stejné zadání pro každého.
12. 06. 2009 | 21:31

Tom napsal(a):

Já doufám, že Státní maturity nebudou, protože podle mě je to sázka do loterie, kterou odneseme my studenti. Já mám maturovat za dva roky a mám z těchto maturit docela strach. Ono se to každýmu píše, když už má maturitu za sebou a nemusí maturovat státně.
12. 06. 2009 | 22:34

učitel napsal(a):

Na naší škole se povinně maturuje z matematiky.Jednak se píše 4 hod písemná práce,maturuje se i ústně a opět se počítá a počítá.Docela drsné a naši studenti lehce na VŠ poráží gymnazisty.Takže nevidím jediný důvod(sice učím teprve 20 let), aby nějaká stát. maturita byla.Určitě to u nás není dávačka.Dcera mi bude končit gympl a seč mám hodně informací,jsou natolik zmatečné a protichůdné, že sám nevím,co jí poradit.Nějak to udělat a hlavně:protože má jasno na které VŠ dá přihlášku,bude dělat SCIO testy.Štefla sice nemusím, ale alespoň mu firma funguje tak,že výsledky testů nahradí přijímačky na VŠ.No a k panu učiteli a ex-ministrovi Liškovi se nebudu vyjadřovat.Jen jedno:je příkladem,že i skvělá VŠ,jakou Masarykova univerzita v Brně je,může vyprodukovat člověka méně bystrého...
13. 06. 2009 | 14:30

Franta napsal(a):

Nechápu ten odpor proti jednotným státním maturitám, ale nabídnul bych výběr - kdo nechce dělat státní maturitu ať počítá s důkladnějšími přijímacími pohovory. I když, na škole, kde jsem po maturitě nastoupil jsem přijímací pohovor nepotřeboval. Vyřešilo se to jinak - ze 300 studentů v prvním ročníku nakonec promovalo ani ne 100.
13. 06. 2009 | 21:24

bigjirka napsal(a):

Ona maturita byla vlastně vždycky státní. Po 89 se to jaksi rozvařilo. No a pak se vytvořil CERMAT a začal bádat. Utratil už přes 300M a kde nic tu nic. Samozřejmě, tak jako s cikány - účelem není vyřešit, ale řešit. Co by cermat dělal, až bude hotovo? Dejte mi 30M a maturity připravím. Jenže to by bylo moc levné, u toho není žádný balíček na korupci a klientelismus.

Samozřejmě, že věrohodná maturita potřebná je. Přece nejdou všichni na vysokou, aby se to redukovalo na přijímačky. Jenže je to jako skoro se vším. Nejde o dálnice, nejde o maturitu, nejde o cikány - to všechno jsou jen záminky k tomu, aby se mafistické lobby nažraly.
13. 06. 2009 | 23:25

Jiří Novák napsal(a):

Zrušit státní maturity ihned !
Základním údajem je, že se stát zbavil, ale opravdu zbavil důležitých kompetencí a předal je na kraje a obce. V případě obsahu výuky až na školy (RVP).Má určovat normativy, ale to neumí a nechce.
Jak pak chce stát (spíše jeho dobře placení úředníci) hodnotit maturanty jakousi státní maturitou ? Pak se dějí věci, které se dějí a ministerstvo, ministři bývalí i současní, televizní redaktoři a různí přizvaní diskutující v televizi blábolí a blábolí.
Další skutečností je, že krajům vládne ČSSD a praktický dopad v Ústeckém kraji roku 2009 je takovýto:
1. Snížuje se ( zatím) rozpočet kraje pro školství (UZ 33 353) asi o 337 000 tis.Kč za dvě zasedání Rady Ústeckého kraje č.13 a 18.
2. Zároveň se navyšuje (zatím) kapacita soukromých středních škol o 625 ! míst pro maturitní nástavby usneseními Rady Ústeckého kraje 36/13R/200 a 24/17R/2009. Tím se stává rada kraje (ČSSD a ODS) tichým sponzorem soukromého školství v kraji a škůdcem školství státního.
Z výše uvedeného usuzuji že pro tyto budoucí "maturanty", zároveň potenciální voliče přece nemůžou platit nějaké státní maturity. Proto rukou společnou a nerozdílnou ČSSD a ODS v tichosti statní maturity odpískají
15. 06. 2009 | 13:49

mleziva napsal(a):

Projekt státních maturit hlavně neměl vůbec vznikniut. Je jedině dobře, že bude zrušen.
15. 06. 2009 | 17:54

pecka napsal(a):

Pěkně jste to "vimisleli", vy státní syslové s tou státní maturitou!!!
Jak k tomu přijdou Ti, co mají příští rok maturovat? Počítejte se mnou - říjen generálka na maturity, říjen až únor zkoušky "SCIO" /které některé VŠ berou jako směrodatné a státní maturita je nezajímá/, duben státní maturita /co se budou učit žáci do června?/ červen školní maturita a přijímačky na VŠ !!!! stačí ???.
Prý chcete dávat témata prostřednictvím internetu /nám však občas nejde - jsme v česku/ co potom, neb zákon schválnosti funguje? VŠ potřebují naplnit /jsou teď ukrutně početně slabé ročníky/, nemyslíte, že si ten výběr VŠ udělají sami v průběhu studia?
Jde možná o dobrý nápad, ale v naprosto nevhodnou chvíli /málo dětí, málo peněz/. Co jste dělali celých 13 let? Odpovím za vás /velké V by urazilo/ - brali prachy z evropských fondů a teď nevíte kudy kam, lidově řečeno - jdete s křížkem po funusu, vy syslové s maturitou /s jakou ?/...
15. 06. 2009 | 18:05

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden výkřik obsahující vulgarismy a nadávky, neboť tyto jsou v rozporu se záměrem těchto stránek, i.e. poskytovat prostor pro věcnou a korektní diskusi.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
16. 06. 2009 | 11:09

Liška tanečník napsal(a):

Pane Liško, ten taneček, o kterém mluvíte, tančíte vy sám v té politice. Stydím se za vás i za SZ.
18. 06. 2009 | 18:01

Caminante napsal(a):

Na jednu stranu jde o novou podobu maturit, na druhou stranu se naskýtá otázka: jaký objektivní důvod mají poslanci k tomu, že chtějí zrušit něco, co předtím sami odhlasovali? Buďto tehdy pořádně nevěděli, pro co zvedli ruku a nyní na to "najednou" přišli, nebo snad je to obráceně? Anebo je to pouze čísi objednávka a poslanci bezpáteřně zvedají ruce, jak si někdo poručí bez ohledu na vlastní názor? Skoro to vypadá, že mnoho poslanců ani neví, co je vlastní názor.
19. 06. 2009 | 11:50

Antikačka napsal(a):

Byla bych nerada, kdyby se ten liščí protektorát, co mají zelení, rozšířil na celou republiku. Můj pupík mi říká, že to jedno procento, co dostali, bylo zatraceně nebezpečně moc.
19. 06. 2009 | 14:29

Tomaáš napsal(a):

Já sem teda nepřečetl jediný racionální důvod k tomu proč jsou státní maturity špatné. To je samé - je to paskvil, je to špatně udělané... Ale z jakého titulu to milý diskutující říkají??? Myslím, že ministr školství o tom co říká ví trochu víc než nějaký student 3. ročníku, který se bojí maturity. PROBOHA...
19. 06. 2009 | 17:43

omega watches napsal(a):

Many lassie get married, they will choose omega watches as their own wedding ring.omega watches can great interpretation of the mysterious sea. it is Very romantic.http://www.omegawatchessale...
30. 06. 2009 | 07:29

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
11. 08. 2009 | 12:15

Rolex watches napsal(a):

<a href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex Yatchmaster </a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex Turn O Graph</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex Submariner</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex Seadweller</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex President White gold</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex President</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex Perpetual</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex Pearlmaster</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex Oyster Watches</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex Oyster Perpetual</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex Oyster Day Date</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex Oyster</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex Jubilee Datejust</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex GMT Master II</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex GMT Master</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex Milgauss</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex Explorer II</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex Explorer</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex Daytona</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex Datejust</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex Antimagnetic</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex Air King</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">omega Constellation</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">omega Constellation Double Eagle</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">omega De Ville</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">omega De Ville Co-Axial</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">omega De Ville Prestige</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">omega Olympic</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">omega seamaster</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">omega Seamaster Aqua Terra</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">omega Seamaster Planet Ocean</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">omega seamaster professional</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">omega Speedmaster</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">omega speedmaster professional</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">omega Aqua Terra</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">omega Constellation</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">Omega Constellation Double Eagle</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">omega Constellation Quadra</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">Omega De Ville Co-Axial</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">Omega De Ville Prestige</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">omega seamaster</a> | <a
href="http://newstyleomega.com/ca...">Omega Speedmaster</a> | <a
01. 09. 2009 | 14:05

Replica Watches napsal(a):

Our website have many goods,<A href="http://www.newstylerolex.com/" title="Cheap Brand Name Watches">Rolex</A> -
<A href="http://www.e-lv.net" title="Replica handbags">Replica handbags</A>,<A href="http://www.newstylerolex.com/" title="Replica Rolex">Replica Rolex</A> -
<A href="http://www.newstylerolex.com/" title="Brand Name Watches">Replica Watches</A> -
<A href="http://www.newstylerolex.com/" title="Brand Name Watches">Rolex Watches</A> -
<A href="http://www.sunglassvip.net" title="Welcome to our Replica Watches website">Replica rolex</A> -
<A href="http://www.sunglassvip.net" title="high quality timepieces">Rolex</A> -
<A href="http://www.2g-3g.com" title="high quality timepieces">Rolex</A>
<A href="http://www.watches-life.com" title="cheap price">Rolex</A>
<A href="http://www.watches-life.com" title="cheap price">Replica Rolex</A>
<A href="http://www.rolex-hot.com" title="cheaper price">Rolex</A>
<A href="http://www.rolex-hot.com" title="cheaper price">Replica Rolex</A>
<A href="http://www.vertuexclusivesh..." title="cheaper vertu">Vertu</A>
<A href="http://www.vertuexclusivesh..." title="cheaper Replica vertu">Vertu Replica</A>,
<A href="http://www.enjoy-watches.com/" title="high quality watches">Rolex</A>,
<A href="http://www.enjoy-watches.com/" title="Brand Name Watches">Replica Watches</A>,
<A href="http://www.momax.hk/" title="Batteries,Phone Batteries">Phone Batteries</A> I belive that you will like them !050
20. 09. 2009 | 07:45

replica napsal(a):

yyty552 CheapSoftwares.cc is a Online Specialty shop selling great discount oem <a href="http://www.cheapsoftwares.cc">cheap software </a>
buyCheapSoftware.info is a Land of milk and honey of cheap software buyers.<a href="http://www.buycheapsoftware...">buy cheap software</a>
22. 09. 2009 | 09:44

fsfsf napsal(a):

We believe in design and [url=http://www.watches21.com]replica watches[/url] and endeavour to bring you contemporary classics, fashion must-haves and that extra special piece you weren’t expecting to[url=http://www.watches21.com]replica watches[/url] find. Most importantly we love the[url=http://www.byreplica.com]louis vuitton[/url] of personalisation and we allow for engraving on jewellery, embossing on leather or freedom of choice[url=http://www.byreplica.com]replica handbags[/url] at the charm bar. We like to hint at our sense of British eccentricity and humour in all that we do.
01. 10. 2009 | 08:02

fsfsf napsal(a):

ashion must-haves and <a href="http://www.watches21.com">replica watches</a>that extra special <a href="http://www.byreplica.com">louis vuitton</a>piece you weren’t expecting to find. Most <a href="http://www.byreplica.com">replica handbags</a>importantly we love the element of personalisation and we allow for engraving on jewellery, embossing on leather <a href="http://www.byreplica.com">replica handbags</a>or freedom of choice at the charm bar. We like to hint at our sense of British eccentricity and humour in all that we do.
01. 10. 2009 | 08:04

stříbrný přívěsek napsal(a):

Volání po odkladu či úplném zrušení státní maturity, které se ozývá mezi poslanci ODS a ČSSD, není ničím jiným než politickým tanečkem a snahou získat laciné body.
01. 10. 2009 | 18:26

Replica Watches napsal(a):

Our website have many goods,<A href="http://www.newstylerolex.com/" title="Cheap Brand Name Watches">Rolex</A> -
<A href="http://www.newstylerolex.com/" title="Replica Rolex">Replica Rolex</A> -
<A href="http://www.newstylerolex.com/" title="Brand Name Watches">Replica Watches</A> -
<A href="http://www.newstylerolex.com/" title="Brand Name Watches">Rolex Watches</A> -
<A href="http://www.sunglassvip.net" title="Welcome to our Replica Watches website">Replica rolex</A> -
<A href="http://www.sunglassvip.net" title="high quality timepieces">Rolex</A> -
<A href="http://www.2g-3g.com" title="high quality timepieces">Rolex</A>
<A href="http://www.watches-life.com" title="cheap price">Rolex</A>
<A href="http://www.watches-life.com" title="cheap price">Replica Rolex</A>
<A href="http://www.rolex-hot.com" title="cheaper price">Rolex</A>
<A href="http://www.rolex-hot.com" title="cheaper price">Replica Rolex</A>
<A href="http://www.vertuexclusivesh..." title="cheaper vertu">Vertu</A>
<A href="http://www.vertuexclusivesh..." title="cheaper Replica vertu">Vertu Replica</A>,
<A href="http://www.e-lv.net" title="Replica handbags">Replica handbags</A>,
<A href="http://www.enjoy-watches.com/" title="high quality watches">Rolex</A>,
<A href="http://www.enjoy-watches.com/" title="Brand Name Watches">Replica Watches</A>,
<A href="http://www.momax.hk/" title="Batteries,Phone Batteries">Phone Batteries</A> I belive that you will like them !050
02. 10. 2009 | 03:07

Replica Watches napsal(a):

Our website have many goods,<A href="http://www.newstylerolex.com/" title="Cheap Brand Name Watches">Rolex</A> -
<A href="http://www.newstylerolex.com/" title="Replica Rolex">Replica Rolex</A> -
<A href="http://www.newstylerolex.com/" title="Brand Name Watches">Replica Watches</A> -
<A href="http://www.newstylerolex.com/" title="Brand Name Watches">Rolex Watches</A> -
<A href="http://www.sunglassvip.net" title="Welcome to our Replica Watches website">Replica rolex</A> -
<A href="http://www.sunglassvip.net" title="high quality timepieces">Rolex</A> -
<A href="http://www.2g-3g.com" title="high quality timepieces">Rolex</A>
<A href="http://www.watches-life.com" title="cheap price">Rolex</A>
<A href="http://www.watches-life.com" title="cheap price">Replica Rolex</A>
<A href="http://www.rolex-hot.com" title="cheaper price">Rolex</A>
<A href="http://www.rolex-hot.com" title="cheaper price">Replica Rolex</A>
<A href="http://www.vertuexclusivesh..." title="cheaper vertu">Vertu</A>
<A href="http://www.vertuexclusivesh..." title="cheaper Replica vertu">Vertu Replica</A>,
<A href="http://www.e-lv.net" title="Replica handbags">Replica handbags</A>,
<A href="http://www.enjoy-watches.com/" title="high quality watches">Rolex</A>,
<A href="http://www.enjoy-watches.com/" title="Brand Name Watches">Replica Watches</A> I belive that you will like them !060
08. 10. 2009 | 03:45

cialis napsal(a):

Jste dokončil práci svého projektu?
05. 01. 2010 | 21:17

digital photography napsal(a):

Thanks for listing the site and url so people can find it faster. Interesting article.
25. 01. 2010 | 21:46

Surokosul napsal(a):

Hi. Very good site.
http://www.soft-avenue.com/
[url] http://www.soft-avenue.com [/url]
05. 05. 2010 | 14:38

cheap designer bags napsal(a):

<a href="http://www.handbagspub.com/">cheap designer bags</a>
<a href="http://www.handbagspub.com/louis-vuitton-wallets-purses-louis-vuitton-monogram-vernis-c-35_41.html">Louis Vuitton Monogram Vernis</a>
<a href="http://www.handbagspub.com/louis-vuitton-wallets-purses-louis-vuitton-stephen-sprouse-c-35_46.html">Louis Vuitton Stephen Sprouse</a>
<a href="http://www.handbagspub.com/louis-vuitton-wallets-purses-louis-vuitton-suhali-c-35_44.html">Louis Vuitton Suhali</a>
<a href="http://www.handbagspub.com/louis-vuitton-mens-collection-c-52.html">Louis Vuitton Men's Collection</a>
<a href="http://www.handbagspub.com/louis-vuitton-mens-collection-2009-spring-summer-collection-c-52_63.html">2009 Spring Summer Collection</a>
<a href="http://www.handbagspub.com/louis-vuitton-mens-collection-louis-vuitton-bequia-leather-men-c-52_61.html">Louis Vuitton Bequia Leather Men</a>
<a href="http://www.handbagspub.com/louis-vuitton-mens-collection-louis-vuitton-damier-canvas-men-c-52_54.html">Louis Vuitton Damier Canvas Men'</a>
<a href="http://www.handbagspub.com/louis-vuitton-mens-collection-louis-vuitton-damier-graphite-ca-c-52_59.html">Louis Vuitton Damier Graphite Ca</a>
<a href="http://www.handbagspub.com/louis-vuitton-mens-collection-louis-vuitton-epi-leather-mens-c-52_62.html">Louis Vuitton Epi Leather Men's </a>
<a href="http://www.handbagspub.com/louis-vuitton-mens-collection-louis-vuitton-monogram-canvas-c-52_53.html">Louis Vuitton Monogram Canvas</a>
<a href="http://www.handbagspub.com/louis-vuitton-mens-collection-louis-vuitton-taiga-leather-c-52_60.html">Louis Vuitton Taiga Leather</a>
<a href="http://www.handbagspub.com/louis-vuitton-mens-collection-mens-leather-items-c-52_64.html">Men's Leather Items</a>
<a href="http://www.handbagspub.com/gucci-handbags-c-77.html">Gucci Handbags</a>
<a href="http://www.handbagspub.com/gucci-handbags-gucci-2009-new-collection-c-77_78.html">Gucci 2009 New Collection</a>
<a href="http://www.handbagspub.com/gucci-handbags-gucci-2009-wallets-c-77_90.html">Gucci 2009 Wallets</a>
<a href="http://www.handbagspub.com/gucci-handbags-gucci-baby-items-c-77_83.html">Gucci Baby Items</a>
31. 03. 2011 | 03:54

Prearkalo napsal(a):

<a href=http://paydayloansnow24h.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> - <a href=http://paydayloansnow24h.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> , http://paydayloansnow24h.com/#sblog.aktualne.centrum.cz payday loans
05. 09. 2012 | 09:41

eEiNZRylRW napsal(a):

<a href=http://www.acworth.org/google/buysomaonline/#2175>buy soma online</a> buy soma tablets - buy soma online ship to florida
12. 02. 2013 | 17:34

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy