Zajímavý blob na nevhodném místě

15. 10. 2007 | 00:48
Přečteno 21800 krát
Národní knihovně fandím, architektu Kaplickému také. Nefandím ale blobu na Letné. Budova, která bude domovem literárního bohatství národa by měla svou vizuální stránkou odpovídat tomu, co bude obsahovat. Měla by tomu ale odpovídat také svou účelností.


Vítězný návrh architekta Kaplického je jistě zejména v kontextu české architektury velmi neobvyklý a nápadný. Těžko najít někoho, komu by byl návrh prostě jedno. Já sám jsem zastánce moderních, neotřelých, proč ne i kontroverzních novinek. Nesouhlasím s tím, aby tolik diskutovaná stavba stále na Letné z následujících důvodů: Pozemek je poměrně stísněný a prakticky na něm nelze najit pro instituci kalibru NK důstojný vstup. Centrální, vícepatrový a monumentální charakter vítězného návrhu je v markantní disharmonii s vlastně okrajovou polohou pozemku, v těsném sousedství pseudohistorických vil a frekventované ulice Milady Horákové. Ať tedy stojí uprostřed parku a ne na jeho stísněném okraji. Ať je na něj odevšad vidět. Ať trčí do Prahy jako petřínská rozhledna, nebo žižkovská věž.

Dále je nezpochybnitelným faktem, že národní knihovna má stát na neobyčejně exponovaném místě, v přímém dotyku s pražskou památkovou rezervaci, sotva pár set metru od Pražského Hradu. To, že dramaticky převyšuje okolní zástavbu a dostává se tak do přímé, až by se mi chtělo říci arogantní konfrontace s Pražským Hradem, o tom není třeba vůbec diskutovat. Vždyť je to také jeden z principů vlastního návrhu – ono mimozemské, fialové oko přímo na Pražský Hrad hledí. Při vší úctě k mimozemšťanům, myslel si snad architekt Kaplický, ředitel Ježek, nebo arogantní kritici kritiků blobu ve sdělovacích prostředcích (za mimořádnou pozornost stojí přihlouplý výron pana Zveřiny v LN), že takováto provokace, anebo třeba geniální nápad nevyvolá zuřivou konfrontaci? A to až už v odborných, laických i politických kruzích. Připomenu jen, že o takovouto výšku stavby a takové fialové oko se skutečně nesoutěžilo.

Architekt Kaplický nechce poslouchat argumenty českých „pseudointelektuálů“, chová se uraženě a ukřivděně. Proč? Do nové budovy budeme investovat velké množství peněz. To si zaslouží skutečně zodpovědné a důkladné promýšlení všech pro a proti. Jakkoli jsem tedy příznivcem moderní a dráždivé architektury, tentokrát se musím postavit proti. Tím, že budovu umístíme jinam, odlehčíme Letenské pláni, již probíhající a tolik potřebné stavbě tunelu a konečně i samotnému projektu. Zdrží se stavba nové knihovny? Bude nutná nová soutěž? Raději podstoupím tato rizika, než bych si dopřál ten pochybný luxus, že město uspěchaně odkývá tak důležitý a nákladný projekt k neprospěchu jemu samotnému i všem Pražanům.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

West napsal(a):

Ale no ták! Kdy už konečně přiznáte že pozemek je pro knihovnu "ztísnění", ale superdrahé rezidence nebo sídlo nějaké firmy ze které by developeři měli pořádný zisk tak akorát "přesně" hodilo!
15. 10. 2007 | 01:44

troll napsal(a):

Kaplického návrh knihovny je geniální.
Velikost Kafky, Haška a Janáčka světu představil Max Brod.
Kdo světový představí Kaplického jedinečnost Čechům?
15. 10. 2007 | 02:07

MASH napsal(a):

Pan profesor z Hradu prones: "Mňaf, mňaf... bééé... mně se to nelííbí". A poskok Bem okamzite otaci a jedna. Mam pocit, ze snad jednou v zivote budu sdilet Topolankuv nazor - a to nazor na Bema, horolezce a politika :-))) ).
15. 10. 2007 | 02:34

tp napsal(a):

trapné, nepochopitelné, lepší místo pro takovou stavbu neznám, škoda, škoda, škoda; pozdravujte Václava Klause a Milana Knížáka :)
15. 10. 2007 | 02:45

Martin napsal(a):

Pane Beme, Vy jste byl v komisi, po rozhodnuti ze vyhral Kaplicky, jste projevoval nadseni a netvrdil jste nic z toho co zde pisete, ackoliv tehdy treba stisnenost byla stejna jako dnes, Letna se od te doby k Hradu nepriblizila atd.

Vase vytky se datuji vice mene od doby co Vas cestny predseda zavelel, ze jemu se to nelibi. Proto Vam ted vubec neverim, jste jen populisticti ocaskove Cestnyho.
15. 10. 2007 | 03:34

Ládik napsal(a):

Proč blob, když se nejedná o nespecifikovaná binární data? Pan Kaplický to určitě předal ve formátu dwg.
15. 10. 2007 | 07:32

Viola napsal(a):

Pane béme,
napsal jste to velmi přesně, jste na správném místě, nechápu proč se Vás snaží někdo pošpinit z nekalých a postranních úmyslů. Nenechte se zviklat. Máte pravdu.
15. 10. 2007 | 07:59

Mirka. napsal(a):

Pan doktor Bém ať kritizuje to, čemu pořádně rozumí, - o čemž pochybuji... Nejhorší je, když "neosvícený" politik nebo vysoký činovník do všeho kecá... (aždý není bohužel Karel IV. To byl "politik", který měl, narozdíl od primátora Béma "vizi".
15. 10. 2007 | 08:14

tomas napsal(a):

muzete, violo, tedy, prosim vysvetlit tu bemovu zmenu nazoru, projekt se nrezmenil, vzdalenost od hradu je stejna, co se tedy zmenilo mimo nazoru pana primatora
15. 10. 2007 | 08:18

Jarda napsal(a):

Vyhlašte místní referendum, pane primátore.
Ať rozhodnou občané Prahy, jestli mají být pozemky na Letné prodány nebo pronajaty k výstavbě nové budovy Národní knihovny podle široce publikovaného návrhu architekta Kaplického.
Vyhlašte referendum, protože ať už rozhodnout politikové jakkoli, budou špatní. Nechť rozhodnou občané, protože oni to budou denně vidět, oni vedle toho budou muset žít.

Ať je Praha taková, jakou ji chtějí mít Pražané.
15. 10. 2007 | 08:24

jarpor napsal(a):

Dobrý den,
již jsem se vyjádřil, že bych měl problém zvyknout si na nové panorama Prahy "s okem",
ale opravdu by mne zajímalo :
Byl pan Bém řádným členem komise ? Pokud ano -
Jaké bylo jeho stanovisko při rozhodování ? ( Vyjádřil to, o čem píše v příspěvku jasně v komisi ?)
Byla jednou ze základních podmínek soutěže to, že se hledá řešení stavby na lokatitě Letná ?

Nejsem architekt ani odborník na stavby. Jde mi o to, zda pan Bém uvedl to, o čem píše, tam, kde to mělo zaznít a zda jeho postoje v této věci jsou konzistentní. Příspěvek MASHE nestojí za komentář.
Vzhledem k osobní zkušenosti ze zastupitelstva, mohu říci, že stanovisko zastupitelstva ( rady, obce, magistrátu ) může být v takových rozhodovacích komisích "páté kolo u vozu"
Hezký den.
15. 10. 2007 | 08:26

neo napsal(a):

Zastanu se pana Béma: Knihovna se mu líbí, jen místo ne.

Mě se knihovna taky líbí, jako se mi líbí tančící dům a nebo mrakodrapy. Jen bych chtěl položit otázku, musí být národní knihovna v Praze?
15. 10. 2007 | 08:45

Iva napsal(a):

S autorem souhlasím! Ta stavba by byla jen ostudou celého města. Doufám, že k realizaci na Letné nadojde.
15. 10. 2007 | 08:47

sidney napsal(a):

Nevim, proc tady tak p. Bemovi nadavate? Nemusim s nim jako s politikem souhlasi, ani se mi nemusi libit jeho nazory, ale nadavky a urazky...to je snad ponekud declasse, ne? Jinak k panu Kaplickemu. Jeho stavby na mne pusobi jako prehlidka nepokory a pychy. Ona vubec ta tzv. moderni architektura se vyznacuje hlavne pychou a snahou vyniknout za kazdou cenu. Nikde nevidim trochu pokory a snahy podridit stavbu jejimu ucelu. Jestlize se podivam na tzv. moderni stavby, tak je to myslenkova sterilita par excelance. Beton, sklo, pokud mozno zabarvene, aby se v nem odrazelo kde co, nemozne uhly apod. Jenze do tech uhlu se pak musi postavit nabytek, musi se v tom pracovat a bydlet. A pak najednou zjistite, ze ty stare budovy mely neco do sebe. S nimi se totiz stale da neco delat, ale s betonovymi monstry se da delat tezko cokoliv. Kdyz k tomu, pripiocteme, ze casto je to navrch huj a vevnitr fuj, no tak dekuji pekne to nemusim. Domy z prelomu 19. a 20. stoleti bylůy kazdy jinak hezky, rimsy, fasady, sochy, fresky, znameni.... V tech domech se do dnes da zit i pracovat. Nakonec je to stale videt. Obytny dum se da predelat na kancelare a naopak. Z tech novych staveb se to nepodari zadne. Bude je to kancelarsky prostor a pak se v tom neda bydlet nebo naopak. Navic pycha tzv. architektu vytvari to, co kdyzi nebylo mozne. Tedy kazdy pes jina ves, ale v podstate to same. V pripade p. Kaplickeho jde o ukzkovy self promotion a snahu sokovat za kazdou cenu. Inu podarilo se, ale co ma ta stavba spolecneho s knihovnou a jeste k tomu narodni, kde je jaka souvislost...??? Nevim nerozumim tomu, ale jedno je jiste: kdysi se rikalo umeni pro umeni. No a pan Kaplicky dela architekturu pro architekturu.
15. 10. 2007 | 08:52

Iva napsal(a):

Pro Sidney
Souhlasím s vámi, jen bych upravila poslední větu - Kaplický dělá architekturu pro Sebe :-)
15. 10. 2007 | 08:57

Viola napsal(a):

pro tomase

Já se na obrat, pokud tedy k němu došlo, pana Bema dívám tak, jak to popisuje. Na první pohled se mu ten projekt zalíbil, jenže čím více o tom přemýšlel a konzultoval s jinými názory, tak došel ke správnému přesvědčení. Je dobře, že jako politik bere v potaz mínění ostatních a nesnaží se jen ten svůj názor prosadit.

Mi se ten projekt také velice líbí a jsem z něj nadšena a ráda bych se tam prošla a z těch mravenčích oken bych se dívala do krajiny. Ale to umístění je opravdu příšerné a to nejsem z Prahy.
15. 10. 2007 | 09:04

hv napsal(a):

Kdyz se tak na to divam, nelibi se mi v kauze "chobotnice" skoro nic.
Nelibi se mi navrh budovy pana Kaplickeho, nelibi se mi, ze to bude hodne financne narocne (pokud se to postavi) - stavba i udrzba, jde to z kapes nas vsech, a nelibi se mi ani, ze radnice puvodne pozemek prislibila a pote cukla se zavojem zastupnych vymluv. Vystupovani pana Kaplickeho se mi take nelibi, profesionalni mi rozhodne nepripada, zvlast kdyz prisel s provokativnim navrhem, kde jista vlna odporu se dala ocekavat.

Zapomnel jsem na vyberove rizeni, ktere taky nebylo bez pochybnosti...
15. 10. 2007 | 09:23

Al Jouda napsal(a):

Všichni čelnové komise, kteří odsouhlasili tento vítězný projekt by měli uhradit náklady výběrového řízení rukou společnou a nerozdílnou, protože taková hovadina tady byla naposledy v podobě Stalinova pomníku.
15. 10. 2007 | 09:49

cempírek napsal(a):

co myslíte větou: "Měla by tomu ale odpovídat také svou účelností."... připojujete se tím k panu nejvyššímu, jenž "odborně" vytýkal knihovně neotevíravá okna a podobné blbiny ukazující na naprosté nepochopení stavby...
navržená knihovna je dobře vymyšlený fungující organismus...
pro připomenutí
http://www.nkp.cz/files/pro...

sidnymu: nebudu komentovat to zavěšování obrazů, ale navrhnout stavbu bez zbytečných rohů má za výsledek omezení nevyužívaného prostoru - copak máte doma v rohu pod stropem jiného mimo pavučin???
hv-emu: k té finanční náročnosti... knihovna je navržena tak, aby její provoz běžel v maximální míře samospádem ... hybridní /částečně přirozené/ větrání využívající tvar budovy (velká úspora na VZT), rozptýlené denní světlo pomocí světlýků - světlovodů (velká úspora na osvětlení) kompaktní tvar kopírující funkčně potřebný prostor (velká úspora na vytápěném objemu a velikosti ochlazovaných ploch), atd. řekl bych, že není a ještě dlouho nebude v Praze úspornější budovy...
15. 10. 2007 | 10:03

Boleslav D. napsal(a):

S autorem naprosto souhlasim.
15. 10. 2007 | 10:21

Petr Kunc napsal(a):

Vážený pane primátore,
dřív jsme si Vás vážil, ovšem to co předvádite s knihovnou mě vyrazilo dech.
Nechápu jak vzdělaný člověk jako vy můžete tvrdit, že se má knihovna přesunout. Cožpak nehcápete že to nejde?? Že ten projekt byl ušitý na míru tomu staveništiv zadání? že "oko" je přesně v té výšce aby přehlédlo koruny stromů? Natočeno tak aby vidělo na panorama Prahy? Proboha! Jak chcete kázat o arhcitekjtuře když nevíte ani takovou elemntární věc, že stavbu nelze jentak bezmyšlenkovitě přesouvat zmísta na místo.
Chceme být světoví, vyhjlásíme světovou soutěž perfektne obsazenou, máme světovou porotu. Ovšem pozor! Takový odvážný návrh to nëexistuje, všechno zrušit, zadáme to někomu jinému spřátelenému, přesně v duchu ODS.
Najendou je z Vás ochránce architektury, zajímavé, ty kilometry skladů u Prahy ty Vám nevadí??? Ty satelitní městečka taky ne???

PANE BÉME, TOTO JE UBOHOST!!!

P.S.
Vsaďte se, že kdyby tam měl stát Lídl, primátor nehne ani brvou!!!
15. 10. 2007 | 10:24

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva příspěvky, jejichž jediným cílem bylo urazit autora blogu. Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
15. 10. 2007 | 10:33

sidney napsal(a):

to cempirek
To co pisete je cista demagogie. Vybiral jsem nekolik budov pro kancelarske vyuziti. Ostre uhly, zbytecne oblouky atd. znemoznuji umisteni nabytku. Nehlede na to, ze nabytek delany dle ostrych uhlu apod. je znacne financne nakladny. Jinak k tomu prostoru. Az do stropu muze sahat napr. knihovna, ze, ale tu do ostreho uhlu neumistite... Co se pavucin tyce, beru to od Vas jako ucelovou provokaci ... Jinak o financni narocnosti knihovny a jejim tzv. samospadovem rezimu si dovoluji vyslovit sve pochybnosti, zalozene na praktickych zkusenostech s obdobnymi stavbami...zacne se setrit, tu se udela neco, tam se udela neco. O rozvodech svetla pomoci svetliku...no spocital nekdo, kolik se tim usetri? Nikde jsem nevidel ani naznak studie v tomto smeru. Napr. tepelny odpor apod. Takto pojmuta plocha navic muze absorbovat vice tepla, coz paradoxne muze vest k vyssim nakladum na chlazeni....Ono , na vse se da najit argument, ale porad tam vidim hlavne tu pychu a snahu po riginalite za kazdou cenu... A Vam mily pane preji vice taktnosti. Pokud se snizime k osobnim invektiva, nikomu to neprospeje.
15. 10. 2007 | 10:37

Filip Hájek napsal(a):

Tak tak, ubohost, Pavle Béme. A pro mě velké zklamání důvěry ve Vaši osobu. Věřil jsem, že během výprav do velehor budete schopen přístup k politice více odosobnit. Lituji Vás...
15. 10. 2007 | 10:37

standa napsal(a):

Ale no tak, proc proste nepriznate, ze jste jen poskok V. Klause, nic vic, nic min?
15. 10. 2007 | 10:39

Karel Novotny napsal(a):

Pane Beme mel byste odstoupit! Musel bych se na Vasem miste hanbou propadnout, kdybych sedel v porote, ktera projekt pane Kaplickeho jako nejlepsi ze vsech pro stavbu na Letnou. A ted proti ni bojujete. Priste uz muj hlas nedostanete Vy ani ODS!
15. 10. 2007 | 10:41

Slepý io napsal(a):

Pavel Bém je populista s velkým P.Nechal si kvůli tomu i vyoperovat páteř.Fraška s kaplického knihovnou to jen dokládá.
15. 10. 2007 | 10:43

Vláďa Dvořák napsal(a):

Architektura je umění, které v sobě zahrnuje technologie a estetiku a je tudíž svědectvím doby a kultury národa. Návrh pana Kaplického v sobě kombinuje odvážné přístupy jak v podobě estetické tak technologické a proto na Letnou a vedle panoramtau Hradčan patří. U politiků není nedostatek seběvědomí, kultury a vzdělanosti nic neobyvklého neboť jsou odrazem průměru národa. Z tohoto důvodu je dobře, že vítězný návrh vybrali architekti - podívejte se prosím z čeho byl výběr - žádný jiný návrh nevybočoval z průměrné architektury. Současná snaha politiků výjimečnou věc "schovat" tedy není nic neobvyklého, průměrný člověk s touhou po moci vedle sebe těžko snese něco výjimečného.
15. 10. 2007 | 10:47

Michal napsal(a):

Tunely a fotbalove stadiony jsou snad na toto misto vhodnejsi? Zastupitele ODS a (predevsim asi, ze?) cestny predseda Klaus jsou kvalitnejsi urbaniste a architekti nez celosvetove uznavani experti v komisi, ktera navrh vybrala? Ma snad ODS s timto pozemkem jine, komercni umysly? Pak by to mela priznat a o tom je pak mozne vest debatu. Ta ovsem mela probihat pred tim, nez probehla soutez a nez zastupitele cely projekt schvalili! Opravdu chce soucasny prezident a jeho pobocnici v ODS nasi zemi i v teto veci skodit?
15. 10. 2007 | 10:48

NevericiTomas napsal(a):

Mozna, pane primatore, kdybyste min lezli po horachach a mene se vyzivali v nesmyslech jako je sportovne podujate toxikomanu(rozumej olympiada dopingu) a starali se o rozvojova uzemi Prahy formou urabnistickych soutezi, nemusel jste vybirat misto pro knihovnu s Jezkem stylem hledej flicek v uzemnim planu, a nemusel jste se ted divit....
15. 10. 2007 | 10:50

Sonny napsal(a):

Mám řešení!!!

D E F E N E S T R A C E !!!

Už se nám osvědčila.
15. 10. 2007 | 10:55

cempírek napsal(a):

sidnymu:
nevím jestli má smysl reagovat...
- o zaříditelnosti knihovny se opravdu bát nemusíte
- dostat přirozené osvětlení i do nejzaššího koutu dispozice je dle mě velké plus, málo staveb to umí
- jestliže snížím ochlazovanou plochu, snížím tím i přehřívanou plochu

... reagovat na tak přízemní argumenty, jenž uvádíte - to se prostě neubráníte netaktnosti (i když od vás se taktnost též čekat nedá - viz. první věta)
15. 10. 2007 | 10:56

filipi napsal(a):

V zasade s vami souhlasim. Myslim ze v jednom se ale rozchazim s vetsinou. Blob dle meho nazoru naprosto nevyhovuje funkcnosti jako knihovna.
Ve sve podstate vychazi jeji koncept ze socialisticko futuristickeho pojeti spolecnosti, kde usmevavi lide se prochazeji po prosklenych verandach hovorice o svetlich ritrcich a pokud nahodou chteji tak si v katalogu najdou knihu a roboticka ruka jim ji poda.
Tento koncept naprosto, jako cele socialisticke mysleni, popira prirozenost cloveka. Doporucoval bych Vam pane Beme studijni vylet na nektere universitni knihovny v USA nebo UK. Specielne bych doporucoval knihovnu LSE ktera je zaroven velice moderni. Podstatou knihovny ktera funguje jsou vzdy police s knihami. Velke police se zebriky. Jenom nejcenejsi svazky jsou ve specialnim oddeleni kde si je ctenar muze vypujcit pod dohledem (avsak okamzite). Pouze ty naprosto unikatni jsou potom v podzemi a verejnosti nepristupne. Struktura knihovny kde se clovek muze prochazet mezi knihami a stoly jsou umisteny v zakoutich kde je klid ke studiu, je zakladni podminkou uzitnosti knihovny. Pokud delam nejaky vyzkum, malokdy vim ktere knihy presne chci. Chozeni mezi policemi a hledani vhodnych knih neni proto zastupitelne jakymkoliv katalogem. Neco me proste nenapadne dokud to neuvidim....
Navic je dulezite aby clovek byl schopny ziskat knihu ihned a ne az po vyrizeni obednavky.
Soucasna narodni knihovna naprosto nefunguje to je pravda. Ale problem je v organizaci ne v budove. Klementinum je giganticka budova ktera by knihovne mela naprosto stacit. Zlomte pamatkare a investujte radeji do jeji opravy a modernizace a VYNESTE KNIHY ZE SKLADU!!!!
15. 10. 2007 | 11:02

Jan napsal(a):

Pan Bém má pravdu:toto na Letnou nepatří! Chce to trochu pokory, není to budova cirkusu, ale národní knohjovny, pane Kunci a další kritici! Nejlépe by se vyjímala knihovna na Vítězném náměstí, kde je léta proluka. Tady jsou vysoké školy, tady je kulturní oblast, sem patří knihovna, Zamyslete se nad tím, vy rozumbradové....
15. 10. 2007 | 11:09

unbribable napsal(a):

Jak může předstírat kulturní cítění primitiv, který ve vzteku hází po svých spolupracovnicích šanony?
15. 10. 2007 | 11:23

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Kunci,

na těchto stránkách je zvýrazňování vlastních příspěvků na úkor jiných, tedy jejich psaní velkými písmeny v rozporu s Kodexem diskutujících. Proto jsem ten Váš smazal. Napiště jej prosím malými písmeny.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
15. 10. 2007 | 11:29

Honza napsal(a):

Oane primátore, jen pro upřesnění. Ty vily kolem nejsou, podle Vás "pseudohistorické", ale patří, například hned ta nejbližší k plánované stavbě, k nejvýznamnějším pražským vilám. Alespoň podle nedávno vydané knihy "Nejvýznamnější pražské vily". Ale jinak s Vámi souhlasím.
15. 10. 2007 | 11:51

Jaroslav napsal(a):

Pan Bém si ve třech odstavcích svého příspěvku neuvěřitelně protiřečí.

Říká:

1) Ať blob stojí ne v koutě, ale přímo uprostřed Letné, aby ne něj bylo odevšad vidět!

2) Ať blob nestojí na Letné vůbec, aby se nekonfrontoval s okolní zástavbou!

3) Ať blob nestojí na Letné kvůli odlehčení pláně a stavbě tunelu!

Není divu, že okolo projektu Národní knihovny vzniklo tolik zmatků, když sám pan primátor je zmatenost sama.

Člověk, který není schopen zaujmout jednoznačný postoj k jednomu jednoduchému projektu, by chtěl v Praze pořádat olympiádu!!!

Pan Bém plánuje odepsat 20 miliónů za výběrové řízení, jehož výsledek se nelíbí ODS.

Když nás zmatky okolo jedné knihovny stojí desítky miliónů, na kolik miliard by daňové poplatníky přišly zmatky okolo olympiády?!
15. 10. 2007 | 11:52

June napsal(a):

Jak už tady kdosi napsal, chtělo by to opravdu více pokory ze strany pana Kaplického.Jak jsem ho poslouchala při všech jeho vystoupeních a rozhovorech zde v Praze, je to právě to, co mu velmi chybí.Pan Kaplický je sebestředný, arogantní a ješitný stařec.Pokud může říct, že Češi se na jeho knihovnu dívají skrze sklenici plzeňského, nemůže očekávat, že si lidi získá na svou stranu.Jeho výroky o zpolitizování kauzy - on sám zavlekl debatu o knihovně do senátu a jako první ji zpolitizoval hloupými urážkami nepřítomného prezidenta, dále o tom, že 10 mil. Čechů si knihovnu přeje, ale jen dva muži ne (myšlen opět prezident a opoziční architekt), jsou přinejmenším hloupé. Ano, pokora je to co mu chybí, ať už v architektonickém projektu nebo v projevu.
15. 10. 2007 | 11:54

Bára Nesvadbová napsal(a):

Pane doktore,
Váš příspěvek, na který reaguji, je napsán tak, jako by pan profesor měl nadále na Hradě zůstávat a jako by Olympijské hry v Praze měly už být. Ráda bych Vás informovala o možnosti, že tyto skutečnosti nemusí nastat. Děkuji za nápad s centrálním umístěním knihovny pana Kaplického na Letné. On sám to nenavrhl, je na to příliš skromný, ale něco takového mne také napadlo. To modré oko nad Prahou by nám záviděl celý svět...
15. 10. 2007 | 11:54

jarpor napsal(a):

pro June

Mám z projevů pana Kaplického, které jsem měl možnost vidět a slyšet z médií úplně stejný pocit.
Hezké odpoledne.
15. 10. 2007 | 12:12

Mgr. Martin Vlček napsal(a):

Dobrý den.

Podporuji vyjádření odborné komise k výstavbě nové Národní Knihovny v Praze a stavbu specifické architektury pana Kaplického samotnou, protože podtrhuje trend v soudobé architektuře, který u nás není reprezentativně zastoupen; že je umístěn citlivě v zelené části městské zástavby etc. Hrozí mně stranický postoj ODS, který bez diskuze neakceptuje odborníky z oblasti architektury, kterým patří hlavní slovo při posuzování architektonických projektů. Hrozím se neuvěřitelné namyšlenosti politiků, kteří si myslí, že jen oni a hlavně oni jsou zodpovědní za vše lidské. Není tomu tak, mohu je ubezpečit, zodpovědnost má za tuto stavbu celá společnost. Jejím vrcholem nejsou politické struktury, ale také odborní a vzdělaní lidé, kteří většinou vidí dál než běžné mínění. Vágní zamítavé stanovisko vedení Magistrátu hlavního města Prahy, zejména klubu ODS a pana primátora Béma svědčí o jejich nesolidnosti a nekompetentnosti v přístupu k této záležitosti. Haní stavbu názvy "chobotnice" a prohlašují, že stavba se na daném místě (cituji pana Béma:) "nehodí", proč tedy zastupitelé toto místo před architektonickou soutěží zvolili? Druhá otázka která se nabízí, jak si dovolují nejednat, nediskutovat o úpravách, které by měly vyřešit jejich nesrovnalosti; proč hatí cizí práci, bez kvalitních argumentů? Jednání pražského magistrátu, potažmo politiků ODS a pana Béma mne osobně úraží tím, jak neodpovědně znehodnocuje odborná vyjádření kompetentních lidí. Chápu to jako nerespektování druhých lidí v obecné rovině, což ve společnosti současných Českých zemí považuji mnou neakceptovatelné. Proto protestuji proti tomuto jednání a jednoznačnému stanovisku klubu ODS a pana primátora Béma.

S pozdravem,
Mgr. Martin Vlček,
historik umění, fotograf
Připojte se:
Výzva na podporu výstavby Národní knihovny na Letné v Praze
http://www.theatrludem.cz/n...
15. 10. 2007 | 12:18

jarpor napsal(a):

Pro Báru Nesvatbovou

Přestávám tomu rozumět.
V příspěvku cempírka je odkaz
http://www.nkp.cz/files/pro...
kde je plánovaná knihovna zakreslena na Letné ( pohledy, atd..) a jsou to asi dokumenty Kaplického ateliéru. Vy píšete, že umístění na Letnou pan Kaplický nenavrhl. Je zde evidentní rozpor. Nechcete mne poučit, jak to tedy je ?
Děkuji.
15. 10. 2007 | 12:19

Tomas napsal(a):

Je to směšné! Výběrová komise brala při rozhodování v potaz i její umístění a všeobecně se o Letné vědělo. Ve výběrové komisi byla nejuznávanější architektka současnosti Zaha Hadid a šéfkou poroty ve světě uznávaná Eva Jiřičná. Pan Bém pak prezentuje stupidní pseudoargumenty, které jen dokazují, že o architektuře vůbec, ale vůbec nic neví a nerozumí ji (např. dejme oko doprostřed Letné nebo zbourejme Kongresové centrum a dejme je tam - doufám, že to byla ndsázka nebo fakt nevim). Nejsmutnější na tom celém je fakt, že horlivý zastánce naší olympijské kandidatury, přispěchal se zatím svým posledním argumentem, že na takovou stavbu stát prostě nemá peníze (dnešní MfDnes). Jestli jsem byl do této doby v plánované pražské kandidatuře opatrný optimista, tak po těchto vyjádřeních pana Béma tento podnik zavrhuji a olympiádu v Praze nechci!
15. 10. 2007 | 12:25

David napsal(a):

Zdravím pana Béma i všechny ostatní.
Pořád se tu probírá komu se ta stavba líbí a komu ne. Já se třeba řadím mezi ty, kterým se líbí. Myslím, že zakonzervovat Prahu je nesmysl. Praha nikdy nebyla skanzen a nesmí se jím stát. Město vyvíjí a tomu odpovídá i architektura budov v něm. Panorama Prahy je sice krásné, ale není to nedotknutelná věc. To panorama, které teď vidíme, tu není třista, dvěstě let. Podívejte jak moc se změnilo od konce devatenáctého století. Město musí žít.
Ale klidně ať si knihovna vypadá úplně jinak. Ten základní problém tu nevidím v té budově. Problém je, že naši páni politici už nedokáží ani soutěž na stavbu Národní knihovny udělat transparentně.
Soutěž byla přece vypsána právě proto, aby se jasně definovaly podmínky a parametry budoucí stavby. Nevím, k čemu tu tato soutěž byla, když najednou po jejím skončení se zjistí, že pozemky jsou malé, že místo je špatné, že stavba je moc vysoká. K čemu byl pan Bém v porotě, pokud teď, po jejím skončení, "vyjadřuje svůj názor" proti stavbě, kterou porota vybrala.
Já tedy osobně chování pana Béma chápu. Prostě chtěl být chvilku odvážný (asi tak jako kdysi dávno, když ještě nebyl politikem) a proto se minimálně nepostavil do cesty stavbě, která je odvážná velmi. Jenže pak zjistil, že se kupodivu někomu nelíbí. Jako "nejoblíbenější" politik musí samozřejmě s vlky výt. Tady už teď nejde o tu stavbu, ale jako obvykle u politiků o preference.
Fakt, že je to skutečně politické rozhodnutí je jasně vidět ze snahy přemístit tuto budovu jinam. Výsledkem by totiž bylo, že Praha by měla úžasnou a především skutečně moderní knihovnickou budovu, kterou by se mohla chlubit (a věřte, že by to dělala, to zase páni politici mají zmáklé), ale zároveň by byla pěkně někde uklizená.
Ostatně pojďme vytvořit někde vedle "jinou" Prahu, moderní. Samé moderní budovy, které by se netloukly s těmi historickými. To by přece byla paráda. Až na to, že by se v tom městě pak nedalo moc žít.
Ale zpátky k problému. V tuhle chvíli je zjevné, že Praha nedokáže uspořádat transparentní soutěž. Takže buď se budou i budovy vybírat pomocí všelidového hlasování nebo ať to tedy pan primátor ve svém architektonickém zjevení rozhodne sám, případně sborem s ostatními politiky (což je taky jeden architekt vedle druhého).
Zkrátka jsem z toho už otrávený. Nakonec budeme mít na Letné šedou kostku. Hlavně když nenaruší panorama a politici nepříjdou o hlasy. Fakt, že skuteční architekti už nebudou do Prahy chtít, není podstatný.
Karel IV. rotuje v hrobě.
15. 10. 2007 | 12:32

jarpor napsal(a):

Pro Mgr. Martina Vlčka
Dobré odpoledne pane magistře.
S Vaším příspěvkem vcelku souhlasím. Dovolte jen malou poznámku na příkladu (a nechci do problému zatahovat politiku) :
jsem investor, mám pozemek, rozhodnu se postavit funkční stavbu, vypíšu výběrové řízení s podmínkami, které považuji za důležité, nechám si poradit, kdo bude v komisi vyhodnocující návrhy.
Komise sestaví pořadí návrhů. Když se s ní ztotožním, vše je v pořádku. A co když ne ? Může si vítěz "nárokovat" stavbu ?
Z mého pohledu ne, já do toho investuji a já nakonec rozhodnu. Jiná věc je, jaký o sobě svým rozhodnutím poskytnu obraz.
Asi tak jednoduché to není, jak jsem výše popsal, ale k Vašemu názoru mi chybí i finanční stránka.
A zde vidím problém - financování z "veřejných zdrojů" a jsme už u té politiky. Máme zde takové zastupitele, jací byli zvoleni a myslím si, že ač se mi to nemusí líbit, mají tito zastupitelé právo věcmi veřejnými se zabývat a rozhodovat. Jak to dělají, to je jiné téma. Primátora neobhajuji, ale protože nemám dostatek informací, (jako asi většina ) tak bych si nedovolil ho urážet - přece také na té radnici nesedí sám. Nnemyslím si, že jakákoliv politické strana, ita, s níž se neztotožňuji, je složena jen s lidí s omezenou inteligencí.
Hezké odpoledne.
15. 10. 2007 | 12:48

Vojta napsal(a):

Pane Béme, nechápu jednu vec. Na Pankraci protestovala obcanska sdruzeni proti projektu city asi 10 let a vyznamne zbrzdila vystavbu. Pritom to byl architektonicky velmi dobre pripraveny a zpracovany zamer vcetne stavby nekolika mrakodrapu ale take vyuziti PETADVACET let oploceneho pozemku pankracke plane. WOO, konecne se neco deje a na konci roku se mozna otevre budova City Tower novym najemnikum. Behem te doby tady bez vetsi pripravy a bez vetsiho zajmu rostou centra Kavci Hory a centrum Geminy. Predevsim v souvislosti s centrem Gemini se mluvi o korupci pri schvalovani stavebniho povoleni. Prosetruje to mimochodem nekdo? Bude to masa betonu zcela nezapadajici do konceptu velmi dobre urbanisticky navrzeneho projektu pankracke plane v jeho bezprostredni blizkosti. Je to neskutecne. A ted rikate, ze Pankrac by snesla jeste knihovnu. Ano, umim si to predstavit, ale nechci abyste nam sem hazeli odpadky co nebudou zapadat do daneho uzemi jako jsou centra Gemini a Kavci Hory. Mimochodem prave na miste centra Kavci Hory by byla knihovna hezka. Jenze bohuzel. Po postaveni projektu City, Kavci Hory a Gemini uz rozhodne bude Pankrac urbanisticky dokoncena a velmi bych zvazoval, zda dalsi stavby pchát právě sem i když by se jednalo o národní knihovnu...
15. 10. 2007 | 12:55

jarpor napsal(a):

Pro Mgr. Martina Vlčka

Jen dodatek, zmínka o urážení není míněna na Vás !! Jak si to po sobě čtu, nevyjádřil jsem se jasně.
A také ... z lidí s ... Pardon.
15. 10. 2007 | 12:56

Protineo napsal(a):

ODS Neo !
Vem si s sebou Béma a nastěhujte se s ním do Tančícího domu. Ten by na tom místě taky nikdy nebyl, kdyby se nejednalo o Vencu prezidenta. Ten druhý Václav na Hradě ale na tom místě knihovnu nechce a taky tam nebude. Jó, tak to funguje.Čau !
15. 10. 2007 | 13:02

Kaktus napsal(a):

Správně, pane Béme, je třeba se na to dívat takto odborně. Není možné, aby kdejaký architekt naprojektoval na míru konkrétnímu pozemku něco, co se tam, dle odborných názorů vás a pana Klause, jednoznačně nehodí!
<br><br>
To je skoro jako kdyby se ke klimatologii vyjadřovali jen klimatologové a ignorovali názor lidu.
15. 10. 2007 | 13:03

Ivan napsal(a):

V tom případě, vycházím-li z nadpisu Vašeho příspěvku, nefandíte ani architektu kaplickému ani knihovně. Opomíjíte, že arch. Kaplický měl zadání včetně lokality. Vaše pochybnosti jsou, dle Vašeho příspěvku absolutní. Těžko hovořit o nezpolitizování daného problému. Pane primátore, jste lékař, nevyjadřujte se, pokud Vám čas dovolí věnujte se také své profesi. Rád bych Vás viděl, při situaci, kdyby jste narazil na přechytralého pacienta, taky je jich dost. Vím, přestal by jste ho léčit a poslal k jinému lékaři s doporučením, aby si vybral toho, komu věří. Takže, nemedializujte, vypořádejte se s knihovnou, dle svého svědomí. Za to jste placen co by primátor.
15. 10. 2007 | 13:06

Grasl von Lumpenburg napsal(a):

Kaplický je naivní umělec, bohužel vůbec netuší, jak to tady chodí a že bez úplatku pro ODS nejde nic. Nikdo mu neřekl, že musí slíbit, nebo nejlépe dopředu dát Klausově a Bémově gangu, tj. pražské ODS, tučný bakšiš. Pak může stavět cokoliv a kdekoliv. Řekněte mu to, prosím vás, ať se zbytečně neblamuje a udělá co musí. Developeři, stavějící kancelářská monstra a megamarkety na to došli dávno, spolehlivě platí a mohou si v Praze dělat, co je jenom napadne.
15. 10. 2007 | 13:08

Vilém napsal(a):

Mně se ta budova nelíbí, připomíná mi raketomet připravený k palbě na cvičišti nebo skokanský můstek v létě, ale nad argumentací pana Béma se musím zeptat, kde vzal schopnost posuzovat architektonické otázky.
Navíc jeho dnešní vyjádření v rozhlase je projevem typického modrého pokrytectví - nejdřív zákulisní provokace, zdržování, podrazy s tramvajovými ostrůvky, zpochybňování v médiích, a když se pan Kaplický ohradil, prý vyvolal konfrontaci. Jednání ODS ani v tomto případě nepřekročilo obvyklý standard modré sprostoty.
15. 10. 2007 | 13:15

Standa2 napsal(a):

Po přečtení článku v dnešní MFD " Národní knihovna v Praze bude",je jediný možný závěr.Pan primátor zešílel.
15. 10. 2007 | 13:21

Clavis napsal(a):

Pane primátore,
co to, že najednou začíná vadit lokalizace knihovny? Copak se nejednalo o již delší dobu schválenou věc??? Vaše argumenty jsou nedůvěryhodné. Kdo ví, proč jste si najednou vzpoměli, že budete proti stavbě... Na mořských rybách pod stalinovým pomníkem a na nové a ještě lepší Spartě vám, zdá se, nevadí vůbec nic... Nedělejte z lidí blbce.
15. 10. 2007 | 13:23

1olda1 napsal(a):

Letná neletná, to je celkem jedno. Architekt kaplický vymyslel obludu a já doufám, že nebude stát nikde.
15. 10. 2007 | 13:36

Martin Křivan napsal(a):

České způsoby jednání opět nábírají na síle:
- hodnotový konzervatizmus
- nekoncepčnost
- subjektivizmus
- výroková unáhlenost
...

Lze použít marketingové logo:

CZECH ŠVEJK ;-)
15. 10. 2007 | 13:44

cherub napsal(a):

Ukazka toho, jak to dopada, kdyz diletant mluvi o architekture.

Pane Beme, me srdce jste si ziskal jiz ve chvili, kdy jste bezprostredne po vyhrane kampani, kdy se drtiva vetsina zapadnich politiku vrha do prace, vyjel na svuj macho-PR podnik do velehor. Kdyz tak ted nad tim dumam - nechtel byste zase nekam vyrazit? Evidentne s Vami, nebo bez Vas, je to v Praze stejne.
15. 10. 2007 | 13:48

tony napsal(a):

Budeme vypisovat nové soutěže, dokud se nám to nebude líbit. (a V.K. hlavně)
15. 10. 2007 | 13:50

Petr napsal(a):

Hlavně že se na Letnou svede doprava z celý republiky, protuneluje se to tam a probetonuje.
15. 10. 2007 | 14:19

veverka napsal(a):

Klaus už se cpe i do architektury a jeho pejsci v magistrátu vykonávají poslušně jeho vůli.Smutné leč typické.
15. 10. 2007 | 14:38

Blues napsal(a):

Že se pan Kaplický chová ukřivděně...? Čert ví, jestli to tak je, protože Vy, pane primátore, říkáte každou chvíli něco jiného.... Ale jestli to tak je, ani se mu nedivím! Proč si politici myslí, že můžou být rozhodčími při posuzování estetiky (zde architektury). Proč jste pořádali na toto místo(!) soutěž, která město stála 20 milionů a proč Vy osobně nejprve říkáte, že vítězný návrh se Vám líbí (o pochybnosti umístění jste se ani slůvkem nezmínil) a dnes se k tomu nehlásíte ? A někteří radní, tedy veřejní činitelé, kaplického návrh slovně urážejí, přitom jsou to nuly, po kterých za čtyři roky může být veta... Rozhodně úžasnější tam bude lunapark s delfíny..!
15. 10. 2007 | 14:38

mal@web.de napsal(a):

Pan Bém je hlásná trouba pana profesora a mnohonásobného Honoris causa...Olympiádu nechce většina pražanů, kteří mají víc rozumu než pan Bém! Žádám jej a magistrátní zapšklé zastupitele ODS, ať vyhlásí referendum o krásném a vyjímečném návrhu stavby Národní knihovny! Referendum, které ODS odmítne, by ukázalo, kdo návrh stavby podporuje a kdo nepřeje vyjímečným lidem. Mimo jiné na "Mediacop"již běží anketa a 58% respondentů si stavbu přeje!! ODS si však myslí, že vyjímečného Guru již mají na Hradě...
15. 10. 2007 | 14:38

Jakub napsal(a):

Pozdravuji pana Klause (a jeho hlásné TROUBY).

Chtěl bych připomenout, že vysílač na Ještědu byl všemi odmítán a zatracován. Až čas a několik světových ocenění otevřelo nízkým lidem oči!

Co například Tančící dům, myslím že na počátku jeho stavby rozhodně neměl 100% podporu a nyní je součástí Prahy ...

Tentokrát jste v mých očích ztratil body.
15. 10. 2007 | 14:40

Lokutus napsal(a):

Tomas:
Ad: "Ve výběrové komisi byla nejuznávanější architektka současnosti Zaha Hadid a šéfkou poroty ve světě uznávaná Eva Jiřičná."

To jste zapoměl uvést, že Eva Jiřičná je prý Kaplického dlouholetou přítelkyní a Zaha Hadid jeho dlouholetou obdivovatelkou.
Velice nezávislá komise. :-D
Ještě před samotným výběrovým řízením se všude objevovalo Kaplického jméno a jeho fotografie a samotného Kaplického vyzval Ježek dokonce osobním dopisem.
Velice objektivní soutěž.
Z toho mi vyplývá, že ostatní soutěžící fungovali v soutěži jako vata, aby to nevypadalo tak blbě, jako kdyby Kaplický soutěžil sám.

Abych to shrnul. Kaplický možná léta hobluje Jiřičnou i Hadid a tak se dohodli, že si v Praze s pomocí dalších kamarádíčků udělají kšeftíček.
Jenže v současnosti se to nehodí Bémovi a jeho kamarádíčkům, kteří na Letné asi plánují rovnou Olympijský ceremoniální stadion. Jedna mafiánská famílie narazila na druhou a je z toho válka. Kaplický s Bémem zalehnou na matrace a pustí se do sebe. :-D

Anebo také ne a všechno je to velmi čisté a morálně neposkvrněné. :-)
15. 10. 2007 | 14:41

Anna napsal(a):

Balbínova poetická strana si Vám dovoluje oznámit, že ve čtvrtek dne 18.10.2007 v 15.00 hodin bude slavnostně zahájen provoz

Balbínovy prozatímní národní knihovny na Letné.

Slavnostní akt odhalení proběhne v ul. Na Špejcharu za účasti Geniálního Guvernéra strany Jiřího Hrdiny i ostatních neméně důležitých.
Vlastní občerstvení a teplé prádlo s sebou.
Těšíme se na Vaši hojnou účast a jsme se stranickým pozdravem Geniálního Guvernéra:
„ Dobrá věc se podařila, knihovna se postavila.“V Praze dne 15.10.2007

pokladník-defraudant Borka
15. 10. 2007 | 14:44

MQ napsal(a):

Knihovna je Národní, takže se dá pžředpokládat, že není z principu určena jen Pražanům. Pražská má být olympiáda
MQ
15. 10. 2007 | 14:44

Lokutus napsal(a):

Jakub:
Ještěd - hnusná ocelová konstrukce ve tvaru rakety a s bolševickým interiérem.

Tančící dům - šedivý hnus, plochý, s rozmazanou špínou okolo oken. Vypadá jako panelák, při jehož stavbě se všichni ožrali, zfetovali a nakonec úplně zbláznili.

Tak jsi to myslel? To, že je něco turisty hojně navštěvované neznamená, že se to odpůrcům začalo najednou líbit. Turisty je hojně navštěvovaná každá díra v zemi, jako je třeba Macocha. Znamená to, že je ta díra krásná? Takový turista bude nadšený i z hovna na chodníku, pokud bude fialové.
15. 10. 2007 | 14:46

Iva napsal(a):

Bémovi fandím, olympiádě také. Ale ne v ČR.
15. 10. 2007 | 15:12

Hora napsal(a):

S Bémem ,takovým křivákem bych nechtěl lézt a slézat hory.
15. 10. 2007 | 15:51

Miroslav Cacky napsal(a):

Snad jen analogie, ktera mne napada : ve Formanove filmu Amadeus rika rakousky panovnik Amadeovi ono slavne ...dobre to je , ale PRILIS MNOHO NOT pane Mozarte. Je "vyborne" , ze mame v čele zase jednou par lidi , kteri take vsemu rozumeji nejlepe. Uvidíme, koho si historie zapamatuje. Zda architekta Kaplickeho nebo Brezinu, Bema, Vodrazka a prezidenta V.Klause , podobne jako zda Milose Formana ci Antonina Novotneho. O tom, ze je to ostuda pro Cechy kvuli nekolika vseznalkum a vlezprdelkam,kteri neumi drzet slovo ale umi klickovat a podvadet, jiz neni treba se dale sirit. Vzhuru tedy na Letnou do tunelů a oceanií a na stadiony :-)
15. 10. 2007 | 15:52

Franta napsal(a):

Drahý Pavle, narozdíl od poroty nejsi architekt ani jakákoli autorita v tomto oboru a proto si nech od cesty reci o tom, co se kam hodi a nehodi a kudy se tam bude lezt. Ultrahnusny stadion Sparty s Mc Donaldem vedle hradu ti nevadi? Rozbourany barak naproti parcele taky ne? Prave budovane megahnusne usti tunelu "DOKONCENE" centrum nenarusi? Nebo to je tim, ze Vaskovi na hrade vadi, jak si se prokec, ze na nej bude cumet oko a tak sis s krizkem po funuse rozjel nejakou rektalni olympiadu? Radsi se starej o to co se deje pod vasime velenim na Praze 5 a jake humusy se delaji v satelitnich vesnicich. To je priserna architektura. To co predvadite s Prahou poslednich par let, za to by vas meli vsechny (nezavisle na strane, pro kterou kradete) zavrit.
15. 10. 2007 | 16:11

silspok napsal(a):

Nevim, kolik z odpurcu chobotnice si skutecne umi predstavit, jak to bude vypadat realne z ruznych smeru. Zrejme z nich vetsina ani nezna zakladni rozmery budovy. Ze by mela kazit vyhled na Prazsky hrad je opravdu smesny argument ... pro turisty se stane stejnou atrakci jako je Petrinska royhledna a jeji okoli. Ono kdyz Cech prijede do ciziny a vidi takove budovy, tak vali bulvy, foti ze vsech stran. Kdyz mu to ma vyrust doma, tak nadava, proste jenom aby nadaval
15. 10. 2007 | 16:23

Hana napsal(a):

Obstrukce k výstavbě knihovny podle "vítězného" návrhu Jana Kaplického ale vítám, přestože nejsou zřejmě míněny jako odpor k neregulérní soutěži, která je skutečně mezinárodní ostudou a bude ještě větší, pokud se dílo pana Kaoplického bude realizovat. Pokusím se na faktech vysvětlit kauzu soutěže, která je jiná než jak se jeví z našich médií - architektonická obec bohužel kolegiálně mlčí resp. médii jsou dotazovaní architekti jako třeba Radek Kolařík, devótní asistent Evy Jiřičné na UMPRUM, předsedkyně poroty.

1. Reakce architektů - a nejen lokálních - na vyhlášení soutěže byla: Vyhraje Kaplický. Porota byla jak sestava na narozeninovém večírku Jana Kaplického. Výroky Vlastimila Ježka, jak by si přál účast JK, úvahu potvrdily. Tento fakt byl důvodem neúčasti světových i lokálních špiček - přitom soutěž byla v evropském kontextu velmi zajímavá. Toto je první znehodnocení soutěže Vlastimilem Ježkem - přiznal se, že porotu sestavoval pouze on, což je samo o sobě zarážející.

2. NK vypracovala Soutěžní podmínky a Soutěžní program. V Soutěžním programu jasně definovala, že umístění třetiny skladů knih (Národní konzervační fond) musí být nad zemí. Stačí porovnat objem nadzemní části "vítězného" návrhu, který podmínku porušil a ostatních, který ji naivně a obtížně splnil. Podmínka byla taky opakovaně soutěžícími dotazována, zda NK na podmínce trvá - striktní odpověď: Ano. Přitom je jisté, že robotický sklad knih, knihovníci sestavující podmínky znají - ve světě několikrát použitý. Že tato podmínka zásadně ovlivnila soutěžní návrhy potvrdila UIA v konečném prohlášení http://www.nkp.cz/files/pra... Toto je druhé zmaření soutěže - soutěžní návrhy nesly chybu zadání - soutěž ztratila smysl. Je také možné, že požadavek na nadzemní umístění NKF resp. na vyloučení robotického systému, je správný. U robotického systému se míchají v boxech vzácné svazky s naprosto bezvýznamnými a prostor není možné rozčlenit požárními příčkami a není tedy možné oddělit centrum požáru jako v klasických skladech. V případě ohně se zaplní prostor dusíkem a dá se jen doufat, že neshoří vzácné exponáty.

3. Kdo byl iniciátorem vypuštění závazné podmínky o umístění NKF nad zem? Sám Vlastimil Ježek jako zástupce NK v porotě. Stačí se podívat do Protokolu o průběhu soutěže na zápis z 24.10.06 na starně 5: http://www.nkp.cz/competiti..., kde se píše:
"Porota zasedla v 8:30…Následně pan Vlastimil Ježek předložil celkový názor ve jménu knihovny v tom smyslu, že navržená nová budova by měla být více user-friendly pro její uživatele, že by měla poskytnout kvalitní veřejné prostory, dobré osvětlení, informační technologie na nejvyšší současné úrovni a že by to měla být budova, jež se dobře doplňuje se svým parkově-zahradním okolím. Dále konstatoval, že od kritérií pro umístění Národních konzervačních fondů (NKF) v nadzemních podlažích by se mohlo odstoupit, pokud by architektura budovy byla přitažlivá."
Pan Ježek tedy jako zástupce instituce, kterou zastupuje, popřel její práci a tím nastartoval skandální zmaření soutěže - porušil soutěžní podmínky NK i soutěžní pravidla UIA a UNESCO.

4. Jde i o jiný "kamarádšoft" - o lukrativní prostory Klementina. Pan Ježek totiž na pronájem uspořádává další zajímavou soutěž. Jednu vyhrál jeho přítel z podsvětí Milan Šmerda -byl mu svědčit na svatbě. Byla nastavená tak, že soutěž nemohl vyhrát nikdo jiný. Pan Ježek soutěže "umí".

Myslím, že je čas na další petici "Děkujeme, odejděte" které byl Ježek iniciátor.
Je špatné, že snaha atelieru HŠH (3.cena), která má vést přes soud k napravení skandálu, je deformována mediální virtuální realitou, která převzala stanoviska Ježka a Kaplického o našem čecháčkovství. Dokonce je jejich snaha nazírána negativně. Jedině to, že se iniciativou HŠH spravedlivcě posune druhé místo britského atelieru Carmody+Groarke na vítězné, může přimět světové architekty účastnit se další soutěže u nás - jejich současný dojem je takovýto: porota sestavená většinou z českých rodáků, vyhrál český rodák, který si vítězství uměl zařídit dokonce tak, že mu porota odpustila nesplnění klíčové závazné podmínky.
15. 10. 2007 | 16:29

Jan Kramoliš napsal(a):

Vážený pane primátore,

proč jste se nepostavil proti plánovanému umístění knihovny PŘED vyhlášením soutěže? Copak jste o tom umístění nevěděl?

Zdraví jk
15. 10. 2007 | 16:30

Jenda napsal(a):

No,výběrovým zadáním moc nerozumím ale myslím si,že když bylo vypsané výběrové řízení na Národní knihovnu tak to zadání se vázalo na určitou lokalitu.Tak proč p.Bém nyní tvrdí,že se tam teď nehodí?Je na bíledni,že tento projekt je odsouzen k zániku.Zcela určitě se pak budeme dívat na Národní stadion a nebo najiný lukrativní objekt z kterého kouká větší provize.Zde se názorně ukazuje jak to vypadá,když na radnici má převahu jedna strana a to ve státě,který je dosud tak moc poznamenaný komunismem a stranou s nedostatkem sebereflexe.
15. 10. 2007 | 16:32

Michal Pospíšil napsal(a):

Vážený pane primátore,¨

byl jste členem hodnotící komise a své argumenty proti stavbě jste nikdy (ani v průběhu soutěže samé, ani po oficiálním vyhlášení výsledků) nezveřejnil. Naopak jste proklamoval, jak návrhu pana Kaplického fandíte. Je zajímavé, že k obratu Vašich názorů o 180 stupňů došlo až po kontroverzním vystoupení pana prezidenta Klause. Tvrdíte, že celá záležitost není politická. Já tvrdím, že v momentě, kdy místo opravdových odborníků vedou takovouto diskusi politici, se diskuse politickou stává (ať se Vám to líbí nebo ne). Kdyby se stejnými argumenty, jaké používáte Vy, pracovali všichni historičtí čeští panovníci, vlády a měšští úředníci, stála by na místě dnešní pražské dominanty (hradu) dodnes pouze bezvýznamná rotunda. Pravděpodobně by nevznikl ani onen unikátní mix gotiky, baroka, klasicismu, secese a dalších slohů, kterým se Praha dnes právem pyšní.
Troufám si tvrdit, že právě tuto knihovnu potřebuje naše země mnohem víc než olympiádu, jejímž jste vehementním zastáncem. Vélmi mne zklamalo Vaše bezpáteřné jednání. Buďte si jist, že ač pravicově orientovaný, Vaše jednání vezmu v úvahu, až se jako mnoho dalších Pražanů budu rozhodovat, komu dám v místních (či jiných) volbách svůj hlas a na kandidátce uvidím Vaše jméno. Daně neplatím proto, aby kdejaký alpinista (a obzvláště ne rektální)flákal práci, pro kterou byl v dobré víře zvolen.
15. 10. 2007 | 17:11

jar napsal(a):

Pane Bém teď jste národu ukázal jak se má chovat, když se jim nebude něco líbit nebo nebudou něco chtít a že se mohou do všeho plést. Tak by jste měl udělat referendum!! Jestli jste chlap a ne šašek a vlez do p... Člověk by si myslel, že jste inteligentnější. Měl by jste si uvědomit, že vy a celá ODS nemůže národu diktovat umění. Co jste vystudoval? Měl by jste vědět, že pro umění není potřeba jen škola, ale i cit. Toho máte málo, jak je vidět. A architekt musí i posuzovat prostředí, člověk by si myslel, že jste chytřejší. Když slyším vaše řeči, tak si připadám jako v minulém století. A pro OH nejsem a je vaše hanba že s národem tak jednáte.
15. 10. 2007 | 17:16

Ondřej napsal(a):

Tak jsem přišel o iluzi, že pan primátor je člověk, kterému se dá věřit.
Nevidím do soutěže a samotnému mi připadá hodně podivné, že se může Kaplickému odpustit, že dal knížky pod zem, když se s tím ti ostatní nějak museli poprat nad zemí. Pokud se soutěž zpochybní s tímhle a vítěz se zruší, nebo se vypíše znovu s novým zadáním, tak ok, to bych bral. Ale argumentace pana primátora, že to tam je stísněné, atd... Nebyl právě od toho v komisi zástupce magistrátu, resp. primátor sám? Fakt mi je z toho šoufl.
15. 10. 2007 | 17:17

Petr Kunc napsal(a):

Skutečný důvod, proč panu primátorovi vadí knihovna na Letné (a nevadí mu mrakodrapy) tkví v tom, že na daném místě má stát atletický stadion pro Bémem propagovanou olympiádu.
Blíže viz. Architekt č.10/2007 str. 71
15. 10. 2007 | 17:30

Ivosh napsal(a):

Nevím jestli je to pravda, ale někde jsem zahlédl, že knihovna fialovou a zelenou barvu dostala jen náhodně do architektonické soutěže. Kdyby se použily trochu neutrálnější barvy (méně kýčovité), tak by se mi i líbila.
Doufám, že jí postaví, stejně tak jako mrakodrapy na Pankráci.
Aspoň něco zajímavého a nového se postaví a ne jen betono-sklenéné krychle se supermarkety.
15. 10. 2007 | 17:40

PatientO.T. napsal(a):

Pane primátore, mluvíte nesmysly. Představte si, že vybojujete pro Prahu tu svou z......u olympiádu a pak vám někdo nařídí, abyste ji přesunul do Budapešti, například...
15. 10. 2007 | 18:02

Rudolf II. napsal(a):

Proč nemůže být blop na Letné? Protože by zastínil Klause, turisti by obešli Hrad a táhli zevlovat na Letnou. Klaus se zřejmě chystá vyhlásit království a dědičný trůn pro své potomky; na Letné budou jejich léna. Blop by majestát zesměšňoval a Klaus se směšnosti bojí jako čert kříže! Kaplický správně pochopil, že Praze chybí vtip. Ten vtip je v tom kontrastu moderny a ponuré gotiky Hradu, proto je Letná to správné místo. Rudolf II. by byl z toho nápadu nadšen, ovšem to byl osvícený kreativní panovník, nikoli ouřada z banky, schovaný za lokaje psychiatra s trvale vysunutým levým obočím, jež ohromuje chudé duchem... Jediná naděje Česka a jeho architektury je plédovat za zvolení Klause prezidentem EU - snad by vzal sebou i svoji modrou družinu na evropské pašalíky...A v Čechách by zase bylo dobře!
15. 10. 2007 | 18:15

oko napsal(a):

Pan Bém a celá ODS jsou vazalové Klause,když Klaus kritizoval že objekt se nehodí na Letnou, tak poslušní panáčci ODS změnili názor. To je moderní zaklínadlo. A pan Bém dvorní kašpar z hradu, vůbec nemá obavy z mezinárodní ostudy. Pan Kaplický se oprávněně urazil.
15. 10. 2007 | 18:31

oko napsal(a):

Pan Bém a celá ODS jsou vazalové Klause,když Klaus kritizoval že objekt se nehodí na Letnou, tak poslušní panáčci ODS změnili názor. To je moderní zaklínadlo. A pan Bém dvorní kašpar z hradu, vůbec nemá obavy z mezinárodní ostudy. Pan Kaplický se oprávněně urazil.
15. 10. 2007 | 18:31

lina napsal(a):

Doufám, že "blob" v Praze postaven nebude, Praha, o níž mnozí cizinci hovoří jako o nejkrásnějším městě na světě, si opravdu nezaslouží, aby byla takto necitlivou stavbou pokažena. Kromě toho je zřejmé, že architektonická soutěž neproběhla regulérně. Proto by mi přišlo logické soutěž anulovat. Otázkou ale pořád zůstává další využití uvolněných prostor Klementina poté, co se odtamtud odstěhuje Technická knihovna. Myslím, že rekonstrukce Klementina a ponechání Národní knihovny v původních prostorách by bylo nejlepším řešením. Doufám, pane primátore, že případné přesunutí "blobu" do středu Letné jste myslel jako nadsázku.
15. 10. 2007 | 18:39

JOHNY napsal(a):

Ja už zase nefándim Vám ani ODS...
Dost mě to mrzí, volil jsem vás vždycky. ale takhle opravdu ne.
Příště už Vás volit nebudu.
Nechci aby jakákoliv strana zašla takhle daleko.
Knihovnu přesunout jedině na místo dementního oceanária...
Sbohem!
15. 10. 2007 | 18:41

Robert napsal(a):

Takze pan Kaplicky udelal projekt, stravil nad nim asi nemalo casu. Vyhral. A potom mu rekneme: "Ale vite co, my to tady vlastne nechceme, ale az budeme zase neco potrebovat, tak se ozveme a treba to i postavime..."
Pan Kaplicky dela svoji praci dobre, tak ho nechte ji dokoncit. Jak muzou byt politici za ODS (a to jsem vas volil) takovi esteti. Stejne jako bych zubarum nedovolil kecat do opravy auta, tak bych politikum nedovolil kecat do architektury (nic ve zlem).
Jsem rozhodne pro knihovnu. A pokud mne chcete presvedcit o opaku, tak bych prosil vic uprimnosti. Tenhle clanek mi prijde jenom jako mlzeni :o(
15. 10. 2007 | 18:43

Michal napsal(a):

Zrejme p. Bem planuje na Letne misto knihovny nektery z olympijskych stadionu. A aby nerusil panorama, bude mit v kazdem rohu gotickou vezicku :)
15. 10. 2007 | 18:52

Václav napsal(a):

Hana: Haprosto souhlasím, přesně jste vystihla jádro problému. Sem má být cílena veškerá diskuze.
15. 10. 2007 | 18:52

lina napsal(a):

Roberte, když si vy objednáte za své peníze projekt vašeho rodinného domu a architekt vám navrhne něco, co se vám nebude líbit, postavíte dům podle jeho projektu a budete v něm bydlet jenom proto, že ten architekt nad tím strávil nějaký čas? Myslím, že těžko.
15. 10. 2007 | 18:58

Jožo napsal(a):

Kdosi vybral letnou pro knihovnu, pak se zadala soutěž, a teď je najednou letná nevhodná - jiná budova by byla vyšší atd. ... Prostě se zase připravuje další svinstvo!!!!!!!!!!!!
15. 10. 2007 | 19:04

Radim K. napsal(a):

Lino!
Ten projekt byl za penize ODS?
Bohužel jako jiní mnozí souhlasím s s tím, že se ODS velmi, VELMI sekla, ale asi je důležité poslouchat prezidenta...
Že?
15. 10. 2007 | 19:06

Jan K. napsal(a):

Pane primátore, kdyby pražská ODS rozhodla, že se knihovna podle projektu pana Kaplického na Letné postaví, byl by zde blog někoho z vedení ČSSD, který by rozhodnutí ODS zkritizoval a v diskuzi by bylo zrovna tolik kritiky Vaší osoby a zrovna od těch, kteří Vás kritizují dnes.
15. 10. 2007 | 19:06

sumnymysak napsal(a):

Zajímavý Bém na nesprávném místě. Jistě by pan Bém své úžasné dovednosti lépe prokázal někde jinde. Třeba jako hlídač obecní skládky v Horní dolní :-)
15. 10. 2007 | 19:42

lina napsal(a):

Radime, jestliže pozemek patří městu a stavbu má financovat stát, má do toho, co bude na tom pozemku postaveno, a za kolik to bude postaveno, plné právo mluvit město a stát - tj. ve volbách zvolený pražský magistrát + vláda. Jinak jak již bylo leckde zveřejněno, se zamítavým postojem k "blobu" na Letné se ztotožňuje i ČSSD.
15. 10. 2007 | 20:03

Karel Bureš napsal(a):

Vážený pane Ani na svém místě ani zajímavý, ani vzdělaný. Tváří tvář Vašim projevům se těším až se ČR stane albánskou provincií..
15. 10. 2007 | 20:33

jan linka napsal(a):

Zajímavým se text pana primátora stává ve chvíli, kdy si za slova "knihovna" nebo "Kaplický" dosadíte "olympijský stadion" nebo "magistrát". Věcné argumenty tu nenacházím, škoda, ty zatím na aktualne.cz nejlépe shrnuje pan Hvížďala.
15. 10. 2007 | 20:46

MP napsal(a):

Konečně někdo vysvětlil o co tady ve skutečnosti jde. O porušení regulérnosti soutěže a selhání věhlasné poroty- viz příspěvek Hany.
Představte si, že by třeba Škodovka vyhlásila mezinárodní soutěž o novou podobu Octavie, abychom taky konečně měli tuzemské moderní auto :-)
Bylo by jasné zadání- čtyři kola, pět pasažérů, třída vozidla... Účastnil by se celý svět.
A vyhrál by návrh se třemi koly, dvě místa, z toho jedno na střeše atd. :-)
Ať by to bylo sebegeniálnější auto, nejlepší všech dob, vyhrálo by neprávem.
Když padne ve fotbale gól z ofsajdu, taky ho neuznáte, i kdyby byl hezký a dal ho Pelé.
Pravidla byla porušena, knihovna má jenom "tři kola".
15. 10. 2007 | 20:46

rbt napsal(a):

Shanim kvalitni cepin, nejlepe duralovy, lehky, s idealnim tvarem do ruky.
Na barve nezalezi.
Nevite prosim kde by byl k mani ???
15. 10. 2007 | 21:14

????? napsal(a):

Jsem zvedav zda tenhle politik bude stejnym zpusobem "jecet" kdyz se bude resit situace mrakodrapu o kterych se uvazuje. Zda take bude prosazovat argument, ze se tenhle stavebni vytvor nehodi do scenerie Prahy jelikoz by se znehodnotila historicka visaz mesta. Co vy nato pane Beme? Mate stejny metr i na tohle? Prosim vyjadrete se!
15. 10. 2007 | 21:22

alena-m napsal(a):

stavebni vytvor se nehodi do scenerie ale muze se najit nejake jine vhodnejsi misto
kde jsou univerzity dopr.dostupnost a dalsi
jeste by me zajimalo jak to bude s financovanim teto stavby presne..?
15. 10. 2007 | 21:45

Tomáš Lacina napsal(a):

Ten článek je mimořádně smutné čtení :-(
Vzhledem k tomu, že je text sám o sobě argumentem proti panu Bémovi, napadá mě, že mohl být podstatně kratší:

"Nezajímavý bl_b na zajímavém místě - s úctou primátor Bém"
15. 10. 2007 | 21:57

Q. napsal(a):

Jste srabi a je to skoda. Podlehnete vetsinovemu nazoru, kde je vzdy vice slyset ta kriticka cast. Volici vam to ale spocitaji, jak rekl vas kolega ze Stodulek. Je totiz bude mnohem vice bolet tech zbytecne promrhanych 20 milionu. A navic. Vy nejste zvoleni jako ti, co urcuji esteticka meritka, nybrz jako urednici, kteri vybiraji odborne komise v jednotlivych oborech. Urednici, kteri disponuji financnimi rozpocty a rozhoduji o alokaci techto prostredku, ale rozhodne nerozhoduji o tom, jak ma vypadat architektura. Tento vas mocensky presah a jeho necitlivost se doufam odrazi na vasi kariere. Jeste donedavna jsem byl vasim fandou.
15. 10. 2007 | 22:02

Jaroslav napsal(a):

A kdyby se vedle postavilo původní EXPO,tak je to naopak absolutně supr....
15. 10. 2007 | 22:18

Qv napsal(a):

Teď Bémovi opravdu nezávidím. Asi už sám pochopil, že když se postavil proti Kaplického knihovně na Letné, udělal s prominutím blbost. Jsou proti němu hordy obyčejných lidí (jak ukazuje např. tato diskuze) i tucty intelektuálů (jak ukazují články ve všech český periodicích). Udělal blbost a neví, jak z toho ven.

Alespoň doufám, že už ví, že udělal blbost. Jinak nemá trochu soudnosti a měl by odstoupit. Koneckonců když spočítáme všechny průšvihy, které si za poslední dobu nasbíral, nemá už na magistrátu co pohledávat.
15. 10. 2007 | 22:44

Otaku napsal(a):

No pane primátore, že jste velký populista se myslím vědělo už dříve, ale tohle myslím překonává všechny rekordy. Sedět v komisi a něco nadšeně chválit a krátce nato začít chystat obstrukce, protože pan Prezident si to nepřeje. Je to docela smutné, že tu máme respektovaného architekta, odbornou komisi, velkou architektonickou soutěž (první svého druhu v ČR) a nakonec z toho bude tak obrovská blamáž. Argumenty jsou zajímavé, hlavně ve světle politiky magistrátu, která podle mého zrovna dvakrát neřeší historickou autenticitu města, nebo kvalitu života v něm.
Navíc by mě zajímala vaše vize budovy odrážející kulturní bohatství našeho národa... ale jděte... stavíme snad neoklasicistní variaci Národního muzea? Doba je jiná, tak byste měl opustit schémata 19. století...
15. 10. 2007 | 23:51

Méb napsal(a):

Dnes jsem slyšel na Vltavě primátora Béma,vyjadřoval se záporně ke knihovně architekta Kaplického tak,jako by byl pan Kaplický amatér.Jak může špatný psychiatr posuzovat odborně umění,to je nehorázná drzost?!Bém je sprostý demagog,je to křivák bez charakteru jako většina v ODS.Chovají se hůře ,než bolševici.
16. 10. 2007 | 00:25

Jan Kasl napsal(a):

To už není jen populismus, ale pokrytectví. Před rokem a půl při schavlování prodeje pozemku pro NK na Letné měl pan primátor extatický výstup, v němž vyporčetl, co vše pro úspěch a stavbu NK dělá. Pak se doslovně nechal nominovat do poroty.
Na vyhlášení výsledků zopakoval sliby a závazky, co Praha vše udělá. A teď už dva měsíce kličkoval až pod tlakem voleb v pražské ODS tento týden vystartoval proti nebohému Janu Kaplickému, aby jej starosta D.Vodrážka nepředběhl... jak ubohé.
16. 10. 2007 | 00:31

Viktor Janiš napsal(a):

Pane Béme,
nejste tak náhodou schizofrenik? Pokud ano, zapínejte prosím raději to své druhé já, které prohlásilo "Věřím, že [Kaplického stavba] bude za pár let sebevědomě, ale i citlivě dokreslovat pražské panoráma a stane se dalším obdivovaným skvostem pražské architektury." Ještě před pár měsíci jste tvrdil, že blob je "ambiciózní projekt splňující vysoké funkční a estetické požadavky na moderní instituci". Dnes je to pro vás "zpupné zelené oko". Neberu vám vaše estetické soudy, ale od zástupce konzervativní strany bych očekával větší názorovou konzistenci. Anebo pilnější docházku do výběrové komise, jíž jste byl členem. Protože blob jste, ehm, vybral také vy...
16. 10. 2007 | 01:34

LH napsal(a):

Je až dojemné, jak se všichni diskutující nechají unášet nahozeným tématem, ale možná, že to hlavní je někde úplně jinde. Proč najednou to bratrstvo kočičí pracky v modré barvě obrátilo? Není za tím třeba snaha postavit na místě knihovny například jedno z "laciných" sportovišť naší "olympijské Prahy?" a přijít si tak zřejmě na slušný nezdaněný balík do vlastní kapsy? Všechno tomu napovídá. Tady nejde o slávu, tady jde asi zase jen o peníze. A pan Kaplický zřejmě nijak vstřícný nebyl?!
16. 10. 2007 | 08:04

Venus napsal(a):

Mně připadá chobotnička geniální, rozhodně 1000x zajímavější než tuctové "mrakodrapy" na Pankráci, které se zasekly snad v 70.letech minulého století. Vzpomeňte, jaké měla potíže Meda Sládková se Sovovými Mlýny, asi naše radní a jejich lobbisty "zapomněla" podmazat ...Na to je příliš vzdělaná a noblesní dáma...
16. 10. 2007 | 09:55

Otazka napsal(a):

Vazeni prazane, vsichni, temer vsichni jste volili ODS, nebot jste videli na vsech poulicnich sloupech fotografii soudruha Bema. Nebo jste si tyhle panaky nezvolili? Volili jste je a to temer jednomyslne. Nenarikejte ted a uzivejte si to s plnou paradou. Nebo opravdu stale verite, ze CSSD a ODS jsou skutecni souperi? mylsite, ze Paroubek by byl jiny? Pokud bych byl primatorem Prahy ja, bylo by to jeste horsi. Na Letne bych nechal postavit americky radar. Podle studie ministerstva vnitra by paprsek radaru miril na jihovychod smerem k Teheranu a jeho bocni vyzarovaci laloky by zahrivaly prazsky hrad na strane jedne a spartu na strane druhe. Postavil bych ho na Letnou z proste slusnosti, z vdecnosti k USA, zvysilo by to zamestnanost obyvatel Prahy, prineslo by to investice, prilakalo by to mozna vice turistu, nez treba olympijsky stadion....Take by se tam uz nekonaly ty komunisticke manifestace na prvniho maje.
Sama pozitiva.
Tedy muzete byti radi, ze jste si zvolili Bema, on to za vas vyresi nejlepe....
16. 10. 2007 | 10:19

Martin Pejřil napsal(a):

Pane primátore, připomínky, které zde máte (a které třeba můžou být i logické), jste měl zapracovat jako podmínky do výběrového řízení. To co děláte teď, není nic jiného, než nepřípustné politické zasahování do výsledků regulérního výběrového řízení. Jsem si plně vědom toho, že se jedná o praxi na pražském magistrátě dlouhodobě zcela běžnou (a to jak nyní, tak za časů velké koalice s ČSSD), přesto vězte, že se s ní jako obyčejný občan stále nejsem ochotný smířit a věřím, že řada dalších slušných lidí také ne. Defenestrace již prý nejsou v módě, tak se nemusíte bát. Doufám ale, že o své plné korýtko v příštích volbách přijdete.
16. 10. 2007 | 11:35

tych napsal(a):

Milý pane Béme,

kde jste byl, když na karlově náměstí rostlo monstrum administrativní budovy, která zcela narušila ráz celého náměstí?
Tak jako vy - urbanista amatér tvrdíte, že blob na letnou nepatří, já tvrdím, že jste psychicky nemocný a měl byste se léčit
16. 10. 2007 | 12:24

Idealista napsal(a):

Vazeni, vidim to uplne jednoduse. Staci vystavit aspon na 1 mesic model kanky (blobu) v Londyne pobliz Buckingham Palace a pockat si na reakce Londynanu. Urcite nam to pomuze pri nasem rozhodovani. Koneckoncu Mr. Kaplicky je Anglican i Cech.
16. 10. 2007 | 12:34

Jana Šufajzlová napsal(a):

Pane primátore, víte, co mi neskonale vadí? Soutěž byla vyhlášena a vítězný návrh vybrán před několika dlouhými týdny, resp. dokonce měsíci. Zničehonic začnete vystupovat proti tomuto návrhu tvrdým a militantním způsobem, který je pro mě naprosto šokující. Bohužel, neobstojí u mě Váš argument, že jste doposud ponechával diskuzi na odbornících či jiné podobného obsahu. Jste primátorem hlavního města. Jak uvádějí přispěvatelé výše, dokonce jste se měl o díle pozitivně vyjadřovat. Pokud ne, platí od nepaměti platí úzus, že mlčení vyjadřuje souhlas. V případě primátora metropole republiky očekávám jasné postoje bez jakéhokoliv vyčkávání. Váš přístup nyní pochopitelně svádí k jeho přičítání politickým tlakům. Můžete si za to sám. A těžko v této fázi budete podobné spekulace vyvracet. V mých očích jste zásadním způsobem selhal v komunikaci a ve výkonu své funkce, což je mi velmi líto.

A pro jistotu doplním - mně osobně se "chobotnice" umístěná na Letnou také příliš nelíbí, jsem zastáncem spíše tradičnější výstavby v památkové části Prahy, která doplní její historický kolorit, "chobotnice" by se mi líbila v jiné části Prahy. VELMI uznávám práci architekta Kaplického a považuji pro Českou republiku za vyznamenání, že má zájem zatraktivnit ji svou prací. Váš přístup je způsobilý tuto výhodu pro ČR nenávratně pohřbít.
16. 10. 2007 | 12:37

Debrahe napsal(a):

Suma Sumárum (dosud):

Výroky vyznívající spíše ve prospěch Dr. Béma.......26x

Výroky vyznívající spíše v jeho neprospěch.........78x

+ zanedbatelný počet příspěvků neutrálních, nevztahujících se přímo k tématu nebo napsaných tak, že postoj pisatele nelze objektivně zhodnotity(cca 10x)
16. 10. 2007 | 12:52

vanoce3000 napsal(a):

Tohle pane Béme píšte nejen o národní knihovně, ale tedy také o tom vašem olympijském stadioně, který chcete na Letné: "Tím, že budovu umístíme jinam, odlehčíme Letenské pláni, již probíhající a tolik potřebné stavbě tunelu a konečně i samotnému projektu." Mezi vašimi názory na umístění obou staveb je až podezřelá disproporce.
16. 10. 2007 | 13:22

ipu napsal(a):

Bém neví, co si myslí, jednou, že se mu Kaplického knihovna na Letné líbí, pak zas že ne. Člověk, který neví, co si myslí, nemá na magistrátu co dělat. Je to slizký jedinec bez názoru, který se snaží prokličkovat k moci.
16. 10. 2007 | 13:49

Dáda napsal(a):

Tezko muzete souhlasit s resenim, kdyz vyse platu zavisi na mire vaseho nesouhlasu.
Hnus. Zacinam chapat moji babicku, ktera chtela politiky strilet. Moudra zena.
16. 10. 2007 | 15:19

Radionn napsal(a):

Mozna by se dala tato diskuse pozorovat s pobavenim, ale spis je mi z toho ouzko. Protoze je to i ma politicka reperezentace, byt jsem ODS nevolil a po tehle zkusenosti ani nebudu. Je to porad stejne, nasim politikum chybi odvaha, rozhled, nadhled. Praha si zaslouzi mit neco podobneho, protoze to co se tu v posledni dobe postavilo, je hruza hruz. Za vsechno staci se jit podivat na historicke Karlovo namesti a zde stojici naddimenzovane, bez napadu vyprojektovane kancelarske centrum. Kde jste byli, vy ochranci krasy nasi maticky, kdyz se schvalovala tahle krabice? A bude tam vecne. Kaplickeho navrh je zajimavy, ma napad a Praze by slusel. Rozhodne vice nez pro mne nepochopitelne oceanarium. To je ulet, ktery patri nekam do obchodniho centra, ale ne do centra mesta. Jenze ten kdo tohle vymyslel, dokazal zlobovat (jak asi?) politiky ze nekteri z nich z toho delaji malem budovatelsky pocin. Problem je mozna v tom, ze nasi slavni politikove nemaji dohled nad timhle rozpoctem. A tak asi nepujde tu uzdibnout, tam uloupnout, neco trosku ojebat, usetrit a schovat. Viz pan Gross, co to mysli a taky dela uprimne. Je to jedna parta.
Nechci se nikoho dotknout, na pana doktora Bema mam svuj nazor a ventilovat ho tu nebudu, protoze to nic nezmeni. Ze si ho nenechali na Comolungmne o par mesicu dele, nejlepe do chvile, kdy mu skonci mandat. Byl hodne vysoko, ale nadhled neziskal. Skoda. Aspon se ale zavdeci takovi Klausovi.
16. 10. 2007 | 17:30

Vaclav napsal(a):

Pane Bem, myslim, ze blokovanim stavby se dopoustite zneuziti pravomoci verejneho cinitele. Rozhodnuti o vhodnosti navrhu bylo na odborne komisi. Obyceni politici nemohou posuzovat rozhodnuti k tomu urcenych expertu... Aby nam radni jedne strany urcovali, co je esteticke, to zavani nam znamym bolsevismem. Jako pravicovy volic jsem do Vas vkladal nadeji, ze mafianskou povest prazske ODS ocistite. Bohuzel se spise stavate soucasti teto podivne hry. Mrzi me to a nevim koho volit.
16. 10. 2007 | 19:43

radim rozehnal napsal(a):

Jako architekt pracujici v nemecku a divajici se na tuhle celou parodii zvenku,mam jen jedinou poznamku.Takto se Ceska Republika reprezentuje v nemeckem a svetovem tisku.Jako bananova republika,kde vitezstvi v mezinarodni soutezi neznamena vubec nic,kde je architekt svetoveho formatu (a je ted uplne jedno,ze se narodil v Cesku) urazen ze strany politiku.Potom si i ostatni svetovi architekti poradne rozmysli,jestli to vubec stoji za namahu delat soutez do Ceska.A to je smutne.
16. 10. 2007 | 23:02

Knihovno napsal(a):

Pan Kaplický je světově namyšlený a rozmaleně přezíravý.
Navržená stavba se všem v mém okolí nelíbí, a troufám si tedy odvodit, že se nelíbí naprosté většině obyčejných lidí. Je jenom přirozené, že politici na tyto nálady zareagovali. Politici totiž, nad rozdíl od skupinky pokládající sama sebe za něco více, musí brát názor většiny v potaz.
Nevím, kdo přiřadil pana Kaplického mezi "světové" architelty. Knihovna je hnusná a nemá ve světě obdoby. Možná je ale Kaplický architelt vesmírný.
16. 10. 2007 | 23:30

stejskal napsal(a):

No, jo, pane Rozehnala, když ale ona se knihovna nelíbí pánovi, který napsal příspěvek hned po Vás. A ani nikomu z jeho okolí. A dokonce možná ani většině lidí.

"Knihovna je prostě hnusná a nemá ve světě obdoby," napsal pán. A basta.

Co teď? Je třeba slyšet hlas odborníků (architektů, urbanistů, lidí zabývajících se estetikou, ale i těch, kteří pracují s bibliografiemi) či pána pod Vámi? Popř. jeho okolí?

Tak mne napadá. Ptal se vůbec Karel IV. někoho, když na Hradě nechal postavit tu hrůzu, o níž se dodnes přetahují úředníci s církví?

Či Karel Kramář resp. architekt Bedřich Ohmann, když ničili pražské panorama jakýmsi novobarokně secesním paskvilem. Mám zlé tušení, že nikoliv. A proto tam stojí a "ničí" panorama o sto šest.

Omlouvám se, dnes v noci mám nějakou sarkasticku náladu. Nechtěl jsem se nikoho dotknout. Je to jen takový osobní povzdech. Záchvěv marnosti.

Libor Stejskal
16. 10. 2007 | 23:51

tomaspaul napsal(a):

Tak tedy, ja bych tam dal nejradeji opet te pomnik pana generalisima, ale oni ho bohuzel rozbili no a tak mam takovy druhy napad, co tam postavit ten radar, pod nej bych dal to akvarium, co by se v pripade nouze dalo predelat na protiatomovy kryt a ze zbytku ty vetrny plane bych udelal meziplanetarni letiste pro pripad pristani nejakych mimozemskych nevstevniku, pkud by ovsem unikli tem polskym raketam, ale zato by se pak mohli cachtat v tom akvariu. Co ja vim, tak to jeste nikde na svete namaji, takze by to panu primatorovi zajistilo nehynouci slavu a jiste by to zvysilo turistickou atraktivnost nasi stovezate Prahy. Akorat nevim, jestli by s tim souhlasil pan profesor, ale mozna, ze kdyby ta koule toho radaru, co vypada jako zemekoule byla natrena na modro? No ja nevim, mozna ze musi byt bila, takze nevim.
17. 10. 2007 | 01:45

Otaku napsal(a):

Souhlasim s tim, ze tahle blamaz poskozuje jmeno Ceske republiky v zahranici a povazuju to za dalsi ukazku provincnosti nasich politiku.
17. 10. 2007 | 10:43

Pavel napsal(a):

Pane Bém, snad si neléčíte komplexy, tímto způsobem. Protože vaše komentáře ke knihvně "proč ne", jsou směšné a normální lidi, kteří o umění, a to jakéhokoliv, se zajímají, URÁŽÍTE! Měl by jste se více starat o lepší život v Praze,pro celý národ. Měl by jste být větší vlastenec.
17. 10. 2007 | 16:34

Líný černý pes napsal(a):

to stejskal :
Kramářova vila byla postavena tak jak byla a tam kde stojí jen z toho důvodu, že zadavatel ztval na tom, že ji "Masarykovi strčí do okna". Ono, když někdo někomu musí něco dokazovat stavbou ...
17. 10. 2007 | 16:38

Lokutus napsal(a):

Pane Stejskale, dnes máme tu demogracii a nějaký ten ... jo, pluralitní dialóg. Já sice nevím, co to je, já jsem jen vopice, která nerozumí tej vaší, eh... estetice, no nejsem na ní vodborník, na to sou jiný kádři, to je jasný. Ale mně se ta vobluda prostě nelíbí a basta. A chtěl bych vo tom rozhodnout v tom svobodnym referendu, bo co. Ale to prej nějak nende. Sice tady máme tu demogracii a dialog, ale vohledně knihovny, olympyjády a stadijónu mám prej zase jako držet hubu, protože votom vym howno. Takže jako za toho Karla štvrtýho. To fakt ďýk, za takovou demogracii a plura tentononc dialog. A to prej to mám eště zacálovat z vlastní kapsy. Držet hubu a cálovat.

Jo a prej ta soutěž byla jako to, ... nekorektní, bo co. Jako že se ten architekt dobře znal s těmi členy poroty. S jednou členkou prej gdysi jako to,... no víte co. A prej to nějak nesplnilo zadání, bo co. A dopředu se vjedělo, že to jako vyhraje tenhle architekt. A gdyž se ho na to něgdo zeptá, tak má zase jako držet hubu, nó.

Já sem vyděl ty vostatní návrhy a jako se mi vjetšinou líbily víc, než tahle chobotnice, co vypadá jako ten domeček, ve kterým bydleli ty teletabís, jak na to koukaj moji spratci v telce. Některý ty návrhy se mi líbily dokonce víc, než třeba i ten kostel na hradě, vo kterym mluvíte. A myslim, že pro slávu Prahy je ouplně jedno, kterej ten návrch vyhraje. Že jako bude Praha slavná s jakýmkoliv tim návrhem. Hlavně, kdyby nebyly ty.... pochyby vo celý soutěži, kvůlivá kterým sme celýmu světu pro smích.

Tož tak, pane Stejskale. Ale jinak vás mám rád, ste fakt emotivní člověk. ;-)
17. 10. 2007 | 20:02

stejskal napsal(a):

Ale to já přeci vím, paní Líný černý pse. A přesto je ta stavba pěkná a panorama nám jaksi nekazí. Pokud totiž Kramář povolal z Vídně skvělého a v té době již proslulého Ohmanna, dávalo to docela slušnou naději, že se Masaryk nebude muset z Hradu koukat na nějaký paskvil. Přestože se ten nápad počítám řadě lidí nezamlouval.

Pane Lokutusi, já Vám přeci neberu právo na dialog. Dokonce Vám ani neberu právo žádat v této věci referendum.

Sám za sebe jsem ale (pravda trochu zaobalemě a nepřímo) také vyjádřil určitý postoj. A to že se snažím být dostatečně sebevědomý a pokorný zároveň (neplést si s pýchou, nadutostí a lokajstvím), abych necítil vždy a za každou cenu potřebu prosazovat svůj názor.

A to zejména ve věcech, ve kterých jsem naprostý laik.

Vám to právo ale samozřejmě neupírám. Já se ho vzdávám dobrovolně, nutit do toho nikomu nemohu, ani nechci.

"Jo a prej ta soutěž byla jako to, ... nekorektní, bo co."

Jo, to podle mne jediná důležitější výhrada. Mezinárodní svaz architektů ji též shledal ne zcela regulérní. Nedokáži si představit povolanějšího arbitra. Souhlasím, že si lidé z knihovny kolem pana Ježka měli zadání lépe promyslet. Trochu to může působit dojmem, jakoby pan Ježek chtěl poprvé od roku 1920 (tuším) v této zemi zorganizovat architektonickou soutěž podle mezinárodních pravidel a zároveň chtěl mít knihovnu od Kaplického.

Jinak pokud Vás to zajímá, mně osobně se líbí více projekt pražské kanceláře HŠH architekti (Petr Burian, Petr Hájek, Tomáš Hradečný a Jan Šepka), který obsadil v soutěži 3. místo. http://aktualne.centrum.cz/...

Podle mne daleko lépe vystihuje podstatu toho, čemu má objekt sloužit, i.e. navozuje dojem jakási esence (jádro, core) veškeré vzdělanosti uložené v jejích prostorách. Kaplického projekt (jakkoliv zajímavý a nápaditý) může být úplně stejně poštou, obchodním domem, jakož i národní knihovnou.

Ale že bych se kvůli tomu šel někam připoutat... To bych si připadal s prominutím, ne... radši to nebudu říkat. Nechám rozhodnutí raději na těch, které jsem jmenoval. Mám v ně větší důvěru, než ve svůj laický úsudek.

Libor Stejskal
17. 10. 2007 | 21:02

Lokutus napsal(a):

Ale samozřejmě že mě to zajímá pane Stejskale. Dialog mě skutečně zajímá.

Z návrhů, které se dostaly do finále mě nejvíce zaujalo druhé místo.
http://aktualne.centrum.cz/...

Je to vzdušné, prostorné, střízlivé a ničím neprovokuje. Svým pojetím, ač moderním zapadá podle mne nejlépe na místo, kam byl plánován. Má skvěle řešené atrium a terasy s dostatkem místa pro čtení.

Jen nechápu, proč musí všechno stavět takovýmto způsobem (sklo, hliník, divné barvy apod.). Žádný návrh nebyla klasická kamená budova, kde by se držela přirozená teplota a vlhkost vzduchu, s dobře řešenými portálovými okny. Tak jak to stavěli naši předci. Jejich budovy stojí dodnes a nevydáváme za ně miliony ročně jen na údržbu. Jsem zvědav, jak budeme opravovat opláštění chobotnice třeba za 50 let. Jestli tyto použité materiály budou v té době ještě vůbec dostupné. A zda nebudeme muset použít jiné a nakolik se přitom změní vyznění celé budovy. To nemluvím o ceně jednoho panelu a typizovaných oknech, která také nevyjdou zrovna levně.

Kaplického projekt považuji za jeden z nejhorších, už jen kvůli té barvě interieru. Nedokážu si představit, že bych se v kýčovitém řvavě růžovo-fialovém prostředí cítil uvolněně.

Vámi zmíněná kapka je sice pěkná, ale dle mého úsudku se zase nehodí na Letnou. Vedle těch sedlových střech a hranatých tvarů působí prostě zase jako pěst na oko.

Každopádně můj názor na odborníky na estetiku je jasný. Žádní odborníci na estetiku neexistují. Estetické cítění je neměřitelná veličina a rozhodnutí o tom, zda ten a ten návrh je nejkrásnější ze všech se rovná rozhodnutí, že ta a ta barva je nejkrásnější ze všech barev. I kdyby to nařídili z moci úřední, pravda to nebude. A protože je to "národní" knihovna a ne knihovna architektů, nechal bych rozhodnutí národu, když už to musí zaplatit.
17. 10. 2007 | 22:45

Kaplický versus Bém napsal(a):

Spor o knihovnu: Kaplický a Bém se utkají v televizi

Buď architekt Kaplický svůj návrh pozmění nebo ho magistrát nepovolí na Letné
větší obrázekAutor: Ondřej Besperát
13:49 | 17.10.2007 | vk

Praha - Hlavní dva aktéři sporu o novou budovu Národní knihovny se utkají v televizní debatě.

Architekt Jan Kaplický, který návrh vypracoval, a pražský primátor Pavel Bém, který odmítá umístit stavbu na pražskou Letnou, budou ve čtvrtek pozdě večer debatovat na Nově. Půjde o 25 minutový otevřený rozhovor moderovaný Pavlou Charvátovou.

Nova diskusi zařadila do vysílání mimořádně a našla pro ni místo po skončení pravidelné večerní detektivky, která skončí po desáté večer. Podle tiskové mluvčí Novy Veroniky Šmítkové však tento pozdní čas není na škodu. "Jde o hlavní vysílací čas TV Nova," uvedla Šmítková. Diváci budou ode dneška na mimořádnou diskusi upozorňováni ve speciálních upoutávkách.
18. 10. 2007 | 11:51

stejskal napsal(a):

V tom to právě je, pane Lokutusi.

Mně se líbí kapka a Kaplický. Vás zaujal návrh britských architektů Kevina Carmodyho a Andy Groarkama.

Vyměnili jsme si názory, argumenty a já jsme tomu opravdu rád. Zajímá mne, proč se Vám líbí něco jiného než mně. Přemýšlím o tom. Ale necítím potřebu Vás přesvědčovat, abyste se přiblížil mému vkusu.

Proto nechám rozhodnutí na lidech, kteří se architekturou, urbanistikou a podobnými věcmi zabývají.

Nechat něco na "většinovém" vkusu bych se trochu bál. Tady, v USA, Británii, kdekoliv. Pravděpodobně by totiž na Letné stálo něco ve stylu televize Nova, která podle průzkumů odpovídá vkusu většiny lidí (ale jsem elitář, uznávám ;-).

Libor Stejskal
18. 10. 2007 | 11:52

bývalý volič ODS napsal(a):

Dlouho, dlouho mě nic tak nerozčílilo jako ostuda okolo kaplického geniálního návrhu.
Bém u mě (a ze svého okolí vím, že u plno dalších lidí) jako politik skončil. Už vždy budu volit proti němu.
Ještě že nebyl starostou Paříže za časů Eiffela, nebo starostou Sydney... Maloměšťák a loutka v rukou prezidenta vševěda,ekologa, klimatologa. Měl by ještě pustit kamióny do centra, aby nebránil ekonomickému rozvoji a svobodě...Klaus by mu dal metál !
Doufám, že pražské ODS to voliči spočítají u příštích komunálních voleb. Jinak se s nima nedá nic dělat, nemají žádnou odpovědnost, morálku a samozřejmě sebemenší vkus.
Ať žije maloměšťáctví!
18. 10. 2007 | 12:03

stejskal napsal(a):

Ad debata pánů Kaplického a Béma dnes na Nově.

Už jsem oslovil zdejší "známé firmy-blogery", zda-li by nechtěli průběh debaty okomentovat. Myslím, že by to mohlo být zajímavé. l.s.
18. 10. 2007 | 12:04

brano mx napsal(a):

Ako obcan Slovenskej rpubliky zijuci v Prahe by som bol hrdy, keby takato realizacia vznikla na Slovensku, na co zial nie je realna sanca. Chobotnica tiez nebola mojim favoritom c.1, ale akceptujem vysledok sutaze a vramci mojho velmi laickeho nazoru si myslim, ze je to vyborne riesenie. Bratislava je naopak ukazkou architektury podriadenej lokalnym ekonomicko-politickym zaujmom. Urobte si tam vylet a radsej nechodte podobnou cestou)). Beznazorost -- podla niekoho pokora -- zaleje kazdy urbanizmus do kvazifunkcneho sklobetonu. "Prijemne stavby z obdobia romantizmu" vam dnes totiz nikdo nepostavi, aspon nie tak, aby boli arhitektonicky dostojne, dobe uz o nejaky ten stvrtok pokrocila.
18. 10. 2007 | 12:13

Zach napsal(a):

Ano,je nutné postavit zase něco střízlivého,jen atˇ to náhodou někoho neprovokuje,ku Praze otočit tou neviditelnou stranou,ach jo,škoda.
18. 10. 2007 | 12:20

Radek V. napsal(a):

Zdravím diskutující,
pokud bych měl sdělit svůj názor na onu knihovnu, tak věru nevím. Hodně se totiž argumentuje, že by knihovna narušila ono skvostné panorama, jak už někteří uváděli - včetně p.Béma. Ten nápad není špatný - asi bych ho akceptoval.
Na rozdíl od jiných se domnívám, že vystupování p.Kaplického bylo ne příliš štastné. Na mne jeho vystupování působilo jako příliš sebestředné. On si není schopný připustit, že by ho mohl někdo ostře kritizovat. Proč na TV NOVA prohlásil, že mu nikdo nevysvětlil kritické hlasy? To mu snad všichni ti našeptávači tvrdili, jak je jeho návrh úžasný? Navíc jsem zde od pana Kostlána četl, že to výběrové řízení neproběhlo v pořádku, že o jeho návrhu rozhodovali i jeho příbuzní v oné komisi. Kdyby vystupoval jinak, určitě by se lidé koukali jinak i na jeho návrh. Např. včera na Rádiožurnálu jsem slyšel, jak jeden volající se svěřil, že mu připomíná návrh pana Kaplického exkrement. Něco podobného tvrdil i výborný spisovatel Ivan Klíma a mnozí jiní. Je to prostě věc individuální vkusu. Tady se pořád tvrdí, že pan Bém úplně názorově otočil. Já jsem si nevšimnul, že by vyloženě otočil. Spíše se mě zdá, že novináři a různí komentátoři vytrhli jisté věci z kontextu. Všude p.Bémovi předhazují, že je oportunistický kabátník, co účelově mění názory o 180° a více stupnů. Proč se pan Kaplický naváží do p.Béma a p.Topolánka? Více zde:
http://zpravy.idnes.cz/kapl...
18. 10. 2007 | 12:52

James Bond napsal(a):

Taky si myslim, ze narodni fotbalovy stadion pro 20000lidi o vysce 60m a se tam bude hodit vic, navic bude tak velikej, ze se nekam do rohu da dobre zabudovat i knihovna. A vsichni budou spokojeny, teda aspon na prazsky radnici.
18. 10. 2007 | 12:53

Radek V. napsal(a):

Ad bývalý volič ODS)
Pane "...", můžete mi laskavě vysvětlit, jak můžete jasnozřivě uvádět, že Pavel Bém jednal a priori na základě doporučení V.Klause? Možná by stálo za to, aby jste si přečetl nějakou pronikavou analýzu jejich vztahu. Klaus byl např. proti olympiádě, kdežto P.Bém pro ní horoval atd. Vy to zjednodušujete jako někteří novináři a různí intelektuálové. Vy jste pane "..." telepat, že to tak jasnozřivě píšete? V.Kalus nemá podle mého názoru takovou moc, aby zastupitele+P.Béma odvolával a říkal jim, co je správné a co je nepřípustné. Samozřejmě vím o názoru V.Klause na Kaplického knihovnu, ale nededukuji si to samé co Vy. Koukejte se dnes na TV NOVA od 22:20!! V duelu si to rozdá pan Kaplický s panem Bémem. Jsem na to zvědav!
18. 10. 2007 | 12:59

Radek V. napsal(a):

Tady je ten dnešní rozhovor s panem J.Kaplickým:
http://zpravy.idnes.cz/kapl...
18. 10. 2007 | 13:02

bývalý volič ODS napsal(a):

Ad. Radek V.

Pane Radku, vyvozuji tak ze slov samotného Kaplického. Najděte si rozhovor s ním internetu, je to jeho názor. Který je jistě mnohem kvalifikovanější než můj, nebo váš.

Jsem člověk pravicově zaměřený, leč co se týká názorů liberální. Prezidenta republiky vnímám jako eminenci v pozadí ODS (titul: doživotní "čestný" předseda), která svými konzervativními, rigidními a často( to se týká předvším klimatu a udržitelnosti rozvoje) z vědeckého hlediska nesmyslnými názory ovlivňuje politiku ODS. Myslel jsem si, že jen na celostátní,ne komunální úrovni...

Pro argumenty z vašeho minulého příspěvku "Např. včera na Rádiožurnálu jsem slyšel, jak jeden volající se svěřil, že mu připomíná návrh pana Kaplického exkrement" a podobně nemám slov.
18. 10. 2007 | 14:01

Lokutus napsal(a):

Pane Stejskale.
Ano, naše názory na estetiku se rozcházejí. Ti vaši odborníci jsou také jen lidé, z hlediska estetiky stejní, jako vy, nebo já.

Pokud by šlo o soukromý projekt, sponzorovaný soukromými financemi, nemám nejmenších námitek ani proti tomu, kdyby tam někdo postavil kopii psího hovna v poměru 1:50000. Ale jde o "Národní knihovnu", za peníze "Národa", tedy by celostátní referendum bylo více, než vhodné. A to i za cenu, že zvítězí něco jako budova TV Nova.

A dál. Pokud jsou oprávněné pochyby o korektnosti soutěže, měla by se soutěž zrušit a udělat znovu. S jinou porotou.
To by byl korektní postup.

Jenže v této parodii na demokracii jsme si mohli zvyknout, že pár vyvolených si dělá, co chce a lidi mají držet hubu a krok. A teď nemluvím jen o knihovně, ale i o Národním stadionu, Olympiádě, předražených silnicích, akcích, jako Internet do škol apod. Jde o princip, ať už se nám líbí tahle knihovna, nebo tamta knihovna.
18. 10. 2007 | 14:34

POL napsal(a):

Pro pana "býlalý volič ODS":
Náhodou jsem také včera poslouchal pořad "Nad věcí" na Rádiožurnálu. Skutečně tam padl názor, že ta knihovna vypadá, jak kdyby tam prošel brontosaurus a udělal enóno, čili exkrement. Vy tvrdíte, že to říkal pan J.Kaplický v tomto rozhovoru?:http://zpravy.idnes.cz/kaplicky-o-knihovnu-maji-zajem-i-jina-mesta-f2k-/domaci.asp?c=A071018_111455_domaci_pei
Vy si myslíte, že lze věřit představám pana Jana Kaplického? On v tomto rozhovoru vyslovil pouho pouhé domněnky, která vadává za fakta. Jenom to svědčí o tom, že je to velkej zahleděnec, který je dotčený kritikou. Proč by se měla jeho knihovna každému zamlouvat? Co je to za řeči, že pana premiréra a pana primátora ve výše uvedeném rozhovoru de facto obvinul ze lži? Přečtěte si, jak je pan Kaplický argontní. Cituji:"Byla by to neuvěřitelná ostuda Prahy. To má vztah i k olympijským hrám. Uvědomte si, že to byla první velká mezinárodní soutěž v Česku a pravděpodobně i poslední. V jediném rozhovoru, který jsem s panem M.Topolánkem vedl, o tom nebyla vůbec řeč. Já si myslím, že to je taková drobnost ve státním rozpočtu. Celková suma za tuto stavbu není pro státní peníze zásadní. Podpora pana Topolánka byla naprosto jednoznačná. Dokonce jsme jeli na místo budoucího staveniště. O penězích nepadla ani věta. To není finanční problém, peníze by se určitě našly. Existují i soukromé a zahraniční zdroje". Co si má on určovat, kde se budou brát dvě miliardy? On nám - daňovým poplatníkům - coby nepolitik, nezvolený zástupce občanů - bude kázat, kam máme dát dvě milardy??
Můj děd vždycký říkal, že čím větší umělec, tím skromnější člověk. Co se týče Kaplického, nemyslím si to. Prostě si musí Kaplický uvědomit, že zastupitelům se to nelíbí proto, že by to zničilo panoráma Prahy.
18. 10. 2007 | 15:53

stejskal napsal(a):

Pane Lokutusi,

s výhradami k Vámi uvedenému principu souhlasím. Jde ovšem spíše o míru naplňování, než že by byl tak dramaticky popírán princip jako takový.

Sám za sebe jsem příznivcem zastupitelské demokracie. Nechci o všem rozhodovat sám, i když se jedná o mé peníze. Prostě částečně deleguji své právo rozhodovat na svého zastupitele (stručně a v nadsázce řečeno, necítím potřebu se ke všemu vyjadřovat k referendu).

Koncept zastupitelské demokracie mi zatím přijde jako to nejlepší, co lidská civilizace dokázala v tomto ohledu vymyslet (rozumějte: ne ideální, ne definitivní, ale v současné době nejlepší).

Na rozhodování mám poslance, jejichž zvolení jsem měl možnost ovlivnit. Pokud se mi jejich rozhodování nelíbí, budu se snažit je přesvědčit, aby jednali jinak. Když je nepřesvědčím, mám smůlu. Zřejmě je přesvědčil někdo jiný (pokud ale zjistím, že jsou uplaceni, či jednají jen ve vlastním zájmu, budu křičet, psát, poukazovat, burcovat).

"Vůli národa" ovšem nemíním přeceňovat. Už jsem psal, že jsem elitář. Věřím v nezastupitelnou roli elit ve společnosti.

Tyto úvahy už jsou ovšem poněkud odtažité a s knihovnou souvisejí jen přeneseně.

K olympiádě si referendum dokáži představit (ale jaké? Pražské? Žádá přece Praha. Celostátní? Pokud bude tato akce průdělečná, zaplatíme ji všichni).

Nebudu rozhodovat o dálnicich, protože o nich mnoho nevím (stavební průmyslovka je málo ;-) Nebudu rozhodovat o Internetu do škol, protože tomu nerozumím.

Nebudu rozhodovat ani o knihovně, protože můj vkus je tříben toliko pár návštěvami světových metropolí, nějakou tou výstavou a znalostními fragmenty z literatury.

Nesleduji současné trendy, neznám dobře ani historii umění. Prostě toho moc nevím. Není to až tak důležité v případě, že si ráno vybírám z šatníku sako či si zařizuji byt. Na kvalifikovaný názor ohledně knihovny to ale nestačí.

Jinak s Vámi souhlasím, že pochybnosti týkající se korektnosti soutěže jsou tíživé. Osobně si myslím, že to stejně skončí novou soutěží. Škoda jen, že řada architektů se po této blamáži již možná nebude chtít zúčastnit.

Libor Stejskal
18. 10. 2007 | 16:12

ivan porub napsal(a):

Zajímavý vrtoch s olympiádou na nevhodném místě bohužel ještě víc.
18. 10. 2007 | 20:36

Kopidová napsal(a):

Jen bych chtěla upozornit, pokud to někdo dočte až sem, že se teď spekuluje o tom, že na místě, kde měla stát Kaplického knihovna, se plánuje stavba mezinárodního hotelu. A věřím, že za pár mejdlíček a ručníčků s monogramem do kapsy pánů radních jistě stojí za to nad nějakým tím nevkusným mrakodrápkem jen trošičku zaclánějícím výhledu na Hradčany to očičko zamhouřit.
18. 10. 2007 | 22:12

jouzinka napsal(a):

Nelíbil se mi Tančící dům na nábřeží, nelíbí se mi na tom místě dodnes. Tehdy se ale relativně dala pochopit ta snaha o originalitu - pokud vím, měla v něm sídlo mezinárodní společnost, která se potřebovala trochu dostat do podvědomí, ne? =:) A tak Tančící dům stojí tam, kde stojí a vypadá jako pěst na oko.

Klementinum by Národní Knihovně jistě stačilo, ale dovedu si představit, že problémy s památkáři a navrch finanční náročnost rekonstrukce by náklady několikanásobně převýšily náklady na stavbu nové budovy. Schvaluji umístění na Letné, ale nedá mi to a prostě se musím ohradit proti návrhu, se kterým pan Kaplický zvítězil.

Ano, asi jsem příliš staromódní, ale opravdu mě udivuje, jaké návrhy se v té soutěži sešly a občas si říkám, že to vypadá, že se archtekti předháněli v tom, kdo podá bizarnější návrh a ten nejbizarnější nakonec zvítězil. Bylo-li umístění na Letné od začátku dané, proč se tedy nesnažit trochu svoji vizi přizpůsobit okolí? "Zahladit" novostavbu do stávající scenérie by podle mého názoru bylo mnohem větší umění, než postavit objekt, který z ní bude jednoznačně "čouhat". Nebo, že by to byl záměr? Strhnout na sebe více pozornosti, než Pražský Hrad? V tom případě si nemůžu nevzpomenout na Babylóňany, jistě všichni víme, jak to s nimi dopadlo...

Sdílím tedy názor pana primátora: Národní Knihovnu ano, klidně i v této podobě, ale v tom případě ne na Letné.

Jen chci podotknout, že mě zaráží, kolik "zlatých mušek" se vyskytovalo na jednání oné komise. Kolik z vás opravdu ví, že pan Bém tam nevyslovil názor, který nám teď předkládá a že nebyl prostě a jednoduše přehlasován? A proč se vůbec tolik předchozích přispivatelů naváží do toho, že si vlastně dovolí ten svůj názor vyslovit? Mohu ho říci já, mohl ho říct kdokoliv přede mnou, jistě bude i dost přispivatelů po mně; stejně tak svůj názor vyjádřil pan primátor. Ať je to názor více či méně fundovaný, je to pořád názor a všichni máme nějaký. Stejně tak, jako si vybíráme hudbu, kterou posloucháme, knihy, které čteme, filmy, na které koukáme, ač nikdo (čest výjimkám) z nás není hudební, literární či filmový kritik, máme všichni názor na to, jaká a kde by Knihovna měla stát. A kolik z nás je architektů? A bylo by vůbec správné, aby o této budově rozhodovali a vyjadřovali se jenom architekti? Koukat se na ní přeci budeme muset nakonec všichni...

Fakt, že mohu zasednout za klávesnici a s vypětím všech sil do ní nadatlit: Pan Bém je vůl (tedy ne, nemyslím si to :o)) je to, co dělá demokracii demokracií. Zvláštní, že si na to někteří za téměř 20 let nedokázali zvyknout a stále ještě máme tendence spíše umlčet hlasy, které tlumočí názor, který nekoresponduje s tím naším.

Mimochodem to ztěžuje úděl všem obecně známým osobnostem - komu z vás by se chtělo ukázat svůj obličej a postavit se za svůj názor před veřejností a dát tím možnost každému, komu se na vás cosi nelíbí, zasednout za klávesnici svého počítače se stále dostupnějším připojením k internetu, napsat jakýsi příspěvek obsahující ve většině spíše zvratky a poté stisknutím tlačítka ENTER jednoduše vrhnout? Nechápu kam se poděla úcta a respekt - copak je opravdu člověk s jiným názorem automaticky horší, než já, tudíž si do něj můžu beztrestně kopnout, plivnout a poté se mu ještě vysmát? Lidi neblázněte, s tímhle přístupem bysme brzo jako národ, potažmo i jako lidstvo, skončili v propadlišti dějin. =:)
18. 10. 2007 | 23:47

Rene napsal(a):

Po přečtení diskusních příspěvků k tomuto tématu mám pocit, že se vůbec nejedná o problém NK, ale o méně či více kritického hodnocení stanovisek primátora , presidenta a architekta k uvažovanému projektu. Tato polemika je nic neřešící a jejím výsledkem může být ideální návrh na převrácení chobotnice o 180 stupňů , nahoře rovná rovná plocha pro případné mírové manifestace a stánky s buřty a pod úrovní terénu arcitektura, nechť odborně diskutují krtkové a žížaly. Výdechy ze vzduchotechniky můžeme upravit do podoby, které by nenarušily architektonický rámec Ministerstva vnitra a stadion Sparty. Vlk se nažere a koza zůstane celá. Co vy na to ?
19. 10. 2007 | 11:01

Žába napsal(a):

Rene....Že to je výborný nápad. Ještě bych revitalizovala původní pomník na Letné v čele s profesorem Klausem, jako zástupcem pracující inteligence. V jedné frontě pak pracující horolezce a v druhé? Na to bych vypsala veřejnou soutěž.
19. 10. 2007 | 11:53

wush napsal(a):

mno nevim..ale když už vyhlásim nějakou soutěž..a vyberu vítěze....nemělo by být hotovo???mně osobně se návrh nelíbí víc než jiné,ale tak snad mělo být rozodnuto soutěží?????a dále architekt zřejmě při návrhu počítal s umístěním na letné..:)
19. 10. 2007 | 15:35

wush napsal(a):

mimochodem , co je tak špatného na tančícím domě?:)
19. 10. 2007 | 15:38

jouzinka napsal(a):

Na Tančícím domě nic, jenom by nemusel být na nábřeží. =:)
19. 10. 2007 | 16:09

Radek V napsal(a):

Nejprve bych chtěl uvést, že si moc vážím moderároa pana Stejskala. Díky němu má zdejší diskuse vyšší úroveň.
To bylo dobré pane Béma viz zde:http://aktualne.centrum.cz/foto.phtml?gid=3202&id=110387
Ale ještě lepší by bylo, kdyby jste si přečetl tyto dva blogy z aktualne:
http://blog.aktualne.centru...
http://blog.aktualne.centru...
19. 10. 2007 | 17:00

stejskal napsal(a):

Díky za kompliment, pane Radku. l.s.
19. 10. 2007 | 17:07

ooooo napsal(a):

Když Klaus řek že knihovně bude bránit vlastním tělem (asi už nám chlapec senilní) tak se musel někdo obětovat a zachránit ho. No a tady Pavlík, jak tak chce bejt tím premiérem tak hned otočil o 180 a už se mu knihovna nelíbí...Teď si vzpoměl že se mu na začátku líbila tak ma zase problém s pozemkem....ach jo...a to sem volil ODS...to sem asi fakt debil....
19. 10. 2007 | 18:32

StepanZ napsal(a):

Proč se primátor aspoň nerozhodne pro jednu z možných argumentací - estetickou (na Letné nechceme blob, tedy tento konkrétní tvar) nebo územně-právní (ze strany NK došlo k jednostranné a svévolné změně pozemkové dispozice, což je lež)?
Bylo by to alespoň čistší, takhle je opravdu od začátku jasné, že hledáte argumenty kde jen to jde. Sázím své boty proti Vašim, že i po posledním "smíření" s Kaplickým nebude k vidění jakékoli Vaše jasné angažmá pro tento projekt (byť i stojící na jiném místě).
19. 10. 2007 | 18:39

jarl Riessner napsal(a):

Normálně s Vámi pane Béme ostře nesouhlasím (míním tím s Vašimi politickými názory a způsobem vedení města), ALE TENTOKRÁT JSTE UHODIL HŘEBÍK NA HLAVIČKU!
Jen nechápu, proč to takto neřeknete do očí Kaplickému a místo toho mlžíte s nějakými pozemky...
19. 10. 2007 | 19:36

Mell napsal(a):

Jsem rád, že nejsem Pražák, to by mě pan Bém jako primátor svými slovními manipulacemi vytáčel k nepříčetnosti.Nejsem rád, že ve městě, kde bydlím je starostou podobný bílý kůň jako je Bém v Praze.Vlastní názor samá mlha a jen papouškování názorů loutkařů, kteří tahají za nitky.
19. 10. 2007 | 19:55

Viky napsal(a):

Proč Vám Béme nevěřím ? Stavba
účelná je. Dle Vás by tam měl být hangár typu hypernova aby:"vizuální stránkou odpovídala tomu, co bude obsahovat"? No potěš nás pánbu.
A to, že v našem městečku máme obsluhu kompletně bez, ještě neznamená, že jsme světoví.
19. 10. 2007 | 20:51

Jiří Kubias napsal(a):

Vážený pane Béme,
zklamal jste mne. Vaše pozice v otázce knihovny na mne působí jako jedna velká výmluva a při vší úctě, myslím si, že Vaše argumenty neobstojí a že i Vy to víte. Čekal jsem od Vás nadhled a respekt k výsledku soutěže. Měnit pravidla v průběhu hry je to nejhorší, co můžete udělat.
19. 10. 2007 | 21:30

carlo napsal(a):

Pane primátore
jednou Váš Guru(Václav druhý) řekl ne,a vy jak jeden muž papouškujete to samí: mně se taky ta knihovna nelíbí,je to .....a tak dále,dosadte si sám.....jak řekl jeden váš soukmenovec:chrchel nad Prahou.Ale vadí ta vaše uniformita a servilnost k velkému guru.Vy jste přece tak solidní politik...proč nevystoupíte ze stínu..
19. 10. 2007 | 22:47

tp napsal(a):

ODEJDĚTE Z POLITIKY!
20. 10. 2007 | 00:43

jonatan napsal(a):

Na malou chvíli, jsem naivně uvěřil že by se někdo z vyšších představitelů ODS mohl chovat rozumně. Děkuji Vám i panu Topolánkovi, že jste mne vrátili do reality. Uvědomte si prosím, že vaše jednání sledují také rozumní lidé a nejen vaši průměrní voliči. Politika ve vašem podání vypadá pouze jako obchod na tržišti. Svědomí a takové ty naivní představy, že člověk má držet slovo, to vám zřejmě nic neříká. Omlouvám se za ostrý tón, ale Vy jste začal..
20. 10. 2007 | 01:25

blaf napsal(a):

SOuhlasim se Sidney. Kaplicky dela tzv. design preneseny do architektury. Ok, nic proti. Ale to mohu zrovna tak nakreslit kouli a snazit se to toho narvat knihovnu a budu taky vypadat strasne nekonvecne. Podobnych nekonvecnich staveb jsem po svete videl hodne. Jejich slava vetsinou trva tak 1 hodinu pri otevirani. Co ta stresni krytina? Ta bude z ceho? Jak bude vypadat za 10 let? Taky porad zlata? Co udrzba? Co vyuziti objemu? Vse spatne. To vse by mi tak nevadilo, kdyby neslo o prvoplanovity pokus na sebe co nejvice upozornit, postavit dalsi monument, dalsi pomnik. Ja si myslim, ze spousta dnesnich obdivovatelu bude po finalni realizaci zklamana. Nemluve o provozu knihovny samotne, mnohem konvecnejsi stavby maji problemy s vytapenim, chalzeni, zatekanim atd. A na zaver, z vlastni zkusenosti vim co architekti delaji. Nechte si navrhnou dum architektem. Pokud ho nebudete hlidat navrhne dum ne pro vas, a pro nejaky casopis. To ze vam se to nelibi, nebo ze to je nefukcni zjistite az pozdeji.
20. 10. 2007 | 08:28

Czech It Out napsal(a):

Vezmi do úst trošku odvahy a oznam spoluobčanůmé/spolupražanům že se Ti stavba tak jak je navržená prostě nelíbí a ty jsi teď primátor a rozhoduješ! (vč. svých spolustráníků na radnici). Cucat si z prstu "objektivní" důvody a překážky proč na Letné navržená knihovna stát nemůže je nedůstojné a dávat znovu dohromady odbornou komisi, která už jednou rozhodla je vyloženě TRAPNÉ!!! A co se profesora na Hradě týká - když se mu to taky nelíbí ať si v oknech směrem k Letný stáhne rolety a kouká na drouhou stranu. On, narozdíl od jiných, má tu možnost :-)
20. 10. 2007 | 11:31

insurgentes napsal(a):

Vážený pane Bém, vemte laskavě na vědomí. že díky Vašemu přístupu v této kauze já už vživotě ODS hlas v žádných volbách nedám.
20. 10. 2007 | 21:18

Viola napsal(a):

Ještě jeden názor
Kaplický má dle svého jména stavět kaple a ne kapky. Jeho výtvor kapli nepřipomíná ani náhodou.
21. 10. 2007 | 10:59

berta napsal(a):

Pane Béme jste farizej.S upřímným pohledem říkat já knihovnu chci a přitom jí zamáznout,hned tak někdo nedokáže.
Ta hra výrazů,nrknutí v pravý čas,zdvihání obočí.Řekněte,trénujete to před zrcadlem?
21. 10. 2007 | 11:04

Viola napsal(a):

A správný názor je,
že Národní knihovna by se měla líbit, celému národu, tedy alespoň většině. Byly v minulosti, když se např. stavělo Národní divadlo nějaké výrazné výhrady proti jeho architektuře?
21. 10. 2007 | 11:08

Ivo napsal(a):

Bém zpočátku vypadal jako slibný politik. Jenže pro příslib strmé kariéry ze sebe učinil morálně vratkého pitomce, který leze do zadku stupidnímu prezidentovi, který je schopen mít svůj názor na naprosto cokoli. Bém je blbá loutka, s Toplánkem velmi dobře ztělesňují, co je pražská ODS zač.
21. 10. 2007 | 16:14

Zebra napsal(a):

Pro Hanu z 15.10.

Děkuji za Váš příspěvek. Z celé diskuze mě připadá nejzajímavější. Chování pana Vlastimila Ježka je velice podezřelé. Již jeho aktivity spojené s EXPO v Hanoveru byly podivné.Česká expozice byla zcela mimo kontext výstavy. Zaplnily ji kopie obrazů z Křížové kaple na Karlšteně. Téma byla ekologie.
Dalším podivným počinem byla dražba zlomku překladu Dalimilovy kroniky.
Pan Ježek hospodaří se státním majetkem, ale není mi jasné jestli je to ve prospech státu nebo ve prospěch koho.
22. 10. 2007 | 21:12

prosty obcan ceska napsal(a):

Jestli dovolite, pridam svuj osobni nazor na knihovnu: "ja osobne jsem proti vystavbe MARTANKA na Letne"
Duvod: nelibi se mi.

A jestli dovolite, vyjadrim i nazor par obycejnych lidi z jinych statu, na cesko a Prahu.
"Je to uzasne misto a Praha je nadherna ve sve historicke zachovalosti, v atmosfere, kterou jeji starobyly celek nabizi. Milujeme Prahu"
Kdyz si tedy nechci ja osobne kazit dojem z prazske starobyle atmosfery pohledem na pristani MARTANU na Letenskou plan, proc dovolit, aby se na vesmirni plavidlo museli divat mi pratele, kteri do Prahy jezdi ponorit se do atmosfery o par stoleti zpet :-))

Co se tyka zmeny nazoru, kazdy ma pravo, na zaklade jen jemu znamych skutecnosti tento zmenit, nebo poopravit. A nikde neni psano, ze musi komukoliv sdelit duvod.

Neni proto zadneho duvodu, aby tohle martanske plavidlo, nepristalo na kterekoliv jine louce v nasi nadherne krajine. Jde o narodni knihovnu, tedy at se vyjadri narod cely.
23. 10. 2007 | 01:28

noctem napsal(a):

A do kterých století se noří tvoji známí, dejme tomu, na náměstí Republiky, prostý občane? Do 15. u Prašné brány, 14. u základních kamenů Paláce U Hybernů, 17., kdy zde irští Františkáni pěstovali první brambory a rozjeli barokní úpravy? Nebo do vod empírových rekonstrukcí z přelomu 18. - 19. století? Či snad se noří do loňska, kdy byla dokončena poslední rekonstrukce? A co Obecní dům: stačí jim vody začátku minulého století, kdy byl objekt na sklonku starého Rakouska slavnostně zkolaudován, nebo se pokoušejí vyhrabat šutráky základů z dob přemyslovských králů...? Člověče, přestaň měřit architekturu a umění a historii vůbec délkou jednoho pitomého lidského života; za sto nebo tisíc let by bylo jedno, že knihovna na Letné (která nebude) vznikla jindy, než baráky okolo... A měl by se zbourat stadión Sparty, co myslíš?
A především si nenechávej věšet na nos bulíky od pana doktora Béma, který kdysi býval slušným člověkem.
23. 10. 2007 | 09:23

prosty obcan ceska napsal(a):

...za sto nebo tisic let by bylo jedno, ze knihovna na Letne (ktera nebude) :-) vznikla jindy, nez baraky okolo...

Zcela mi postacuje ujisteni,ze MARTANEK nebude.Ty ostatni hlasky nemusim :-))Dekuji.

Stara Praha je Prahou milovanou zrovna kvuli tomu, ze si zde kazdy milovnik architektury, umeni a histrorickych okamihu najde ten svuj kousek kamene,to svoje zakouti, jehoz se dotykala ruka cloveka-umelce, kterou vedl um mistra. Ne kvuli tomu, ze bagry a jeraby nalepi na sebe kousky betonovych bloku, skla a zeleza.

Preji krasny den a vice ucty k mistrovskemu umu a dovednosti predchozich generaci.
23. 10. 2007 | 17:44

Pepa Řepa napsal(a):

Dobrý den pane Béme.
Jednu věc máte společnou třeba s panem Zaorálkem.
Oba jste konzistentní, nikdy neměníte své názory, nikdy nehrajete s populistickým esem.
Včera vás v jednom deníku přirovnávali ke korouhvičce.Nedejde se, to přece není pravda, že ne?

A propos. Nevíte jaké větry budou převládat v listopadu? Povane z hradu, z vysočiny,ze stepi, od Temže nebo přide uragán Hilton a Letnou zplanýruje?

Líbí se mi také, jak navazujete na dobrou českou tradici.O Ludvíkovi Svobodovi nebo Petru Pithartovi se také tvrdilo,že je důležité, kdo s nimi bude mluvit jako poslední.Podle posledního si utvořili svůj názor.

Ještě že ta Lípová tvrdí,že v Čechách převažují větry západní.
25. 10. 2007 | 08:52

noctem napsal(a):

Když vítr nefouká, má i korouhvička na věži charakter
26. 10. 2007 | 10:01

vanoce3000 napsal(a):

Pane Bém, pohybuji se v prostředí vzdělaných lidí a nikdo, s kým jsem o té Vaší aféře mluvil Vám ty Vaše argumenty nevěří. Jaké máte s tím pozemkem úmysly zatím nikdo neví, ale brzy uvidíme. Dáte si tak rok, dva a s něčím přijdete. Možná to souvisí s tou Vaší olympiádou. Ale nic hezkého to nebude.
26. 10. 2007 | 12:03

noctem napsal(a):

To Vanoce 3000: já si myslím, že je to z hlediska osobní morálky s panem doktorem Bémem ještě horší. Jsem hluboce přesvědčen, že by se mu knihovna líbila taková jaká je, tam, kde měla být. Nemůže ovšem připustit blamáž papínka Klause, který by se zřejmě musel nechat přivázat k bagru. A tímto degraduje sebe sama na přisluhovače placatého primitiva - aspoň v oblasti kumštu a estetiky natuty. Doplňuje mozaiku majoritních metod v této neslavné době.
26. 10. 2007 | 20:32

masamota napsal(a):

Název článku sedí i na osobu pana Béma..... :-)
29. 10. 2007 | 16:39

Jarmil napsal(a):

Vážení diskutující,
za vším jsou prachy. Brzy se ukáže, která firma si to místo "pžedplatila". A že se do toho montuje i Jeho Veličenstvo Ješita První? Venku se už stává trapným, tak do všeho mudruje alespoň doma.
29. 10. 2007 | 18:07

Jiri napsal(a):

Pane primatore,nehrajte si s nami na kocku a na mys a prozradte jake mate s Letenskou plani plany!
Diky
29. 10. 2007 | 18:20

Mirka. napsal(a):

Řekla bych , že Pavel Bém je nezajímavý politik na zajímavém místě... Bohužel. O síle své osobnosti nepřesvědčuje.
30. 10. 2007 | 09:18

Viola napsal(a):

Pan architekt Kaplický se nechal inspirovat stylem tzv. mango, japonkou Chiho Aoshima, její styl se v Japonsku nelíbí, je to jak pro malé děti v mateřské školce.
30. 10. 2007 | 17:09

Jurajda napsal(a):

Stejně hoch vypadá jak trestník Šejba!
30. 10. 2007 | 20:45

Ministr vědy napsal(a):

"Blob" je vám trochu podobný, pane primátore.
31. 10. 2007 | 11:49

aleš rozmanitý napsal(a):

Vážený pane primátore!
Jakkoli Vás považuji za jednoho z nejchytřejších představitelů ODS, Vaše vystoupení z poslední doby na téma národní knihovny považuji nejen za hloupé, ale i nehorázné. Vyhlásili jste veřejnou soutěž na stavbu knihovny, vyslali jste do poroty vlastního zástupce! Od prvního okamžiku jste věděli, na jekém pozemku by knihovna měla být. Celu dobu jste byli, nebo meli být, o průběhu soutěže detailně informováni. Porotci byli mezinárodně renomovaní architekti, kteří jediní mají vzdělání a erudici k tomu, aby hodnotili estetická hlediska vítězného projektu. Se vší úctou k Vám, Váš názor je zcela irelevantní v tomto kontextu. V porotě byl i zástupce UNESCO, který posvětil, že vítězný návrh nijak nepoškodí Pražskou památkovou rezervaci a nijak neohrozí kulturní dědictví centra města. Veškeré argumenty o zničení panoramatu Prahy, či o nepřijatelné blízkosti k Hradu tak pozbývají relevance a jedná se opět o Váš soukromý názor, který je v těchto souvislostech zcela nezajímavý. Celá situace je ještě pikantně okořeněna Vaším souhlasem se stavbou fotbalového stadionu jen o pár metrů dál! Tedy knihovna nikoliv, ale obludná krabice stadionu, hmotově asi tak 300x horší, je v pořádku. Zvláštní!
Ale zpět k tématu. O veškerém průběhu jste tedy byl Vy osobně, nebo magistrát, detailně informováni. Pokud jste si detaily nezjistil, je to jen a jen Vaše chyba. A poté, co je vše dokončeno, vyhodnoceno, vyhlášeno, najednou se dovídáme, že je to vlastně špatně? Zejména poté, co se o knihovně nelichotivě vyjádřil Váš čestný předseda, je to poněkud podezřelá shoda okolností nemyslíte? To máet opravdu všechny za pitomce? To si oprvdu myslíte, že můžete rozhodovat o tom, co je a není hezké? To jste oprvdu tak neschopní, že necháte doběhnout mezinárodní soutěž do konce a až po jejím ukončení vznášíte námitky přesto, že celou dobu je Váš zástupce členem komise? To si opravdu myslíte, že Vám někdo sežere argumenty, že pan Kněžínek tam byl sám za sebe? Musím říci, že jste mě docela zklamal, čekal jsem, že tak inteligentní člověk, jako Vy, bude schopen se k problému postavit poněkud jinak.
31. 10. 2007 | 13:49

Qwert napsal(a):

Pavel Bém? Zajímavý dobrodruh na špatném místě.
31. 10. 2007 | 19:42

ludwig.II napsal(a):

tak proč sakra nebyl předmětem výběrového řízení i někdo, kdo rozhoduje o povolení poskytnout pozemek pro stavbu. Já bych se jako architekt maximálně naštval, kdyby mě potkal osud pana Kaplického, tolik energie, času a peněz na vytvoření projektu a pak to zhatí problémy s pozemkem, nešlo to nějak ošetřit? Takhle je to pro pana Kaplického rána pod pás. On to přece nemá s výběrem místa nic společného místo měsíců práce na "chobotnici" mohl mít už dávno vytvořené něco zrealizovatelného. Jsem nebezpečně konzervativní člověk a byl jsem proti takové budově i jejímu umístění, ale dvě věci mě teď staví na jejího přívržence - postup politiků, kteří tak trochu vydírají svými možnostmi (jistě, návrh by vzbudil diskuzi, ale málokdo v ní by měl takové právo veta) a ten druhý je historická zkušenost s podobnými stavbami všude na světě. Nejdřív petice, odsouzení a následně nejvěší turistické atrakce města a příliv peněz z cestovního ruchu, upomínkových předmětů atd. atd.
01. 11. 2007 | 09:24

Filip napsal(a):

Pane Béme, měl byste si uvědomit, že jste trapný.
01. 11. 2007 | 16:30

venda napsal(a):

Zase jde o peníze - jde o olympiádu a prachy který dal bém svým kamarádíčkům za studie atd... za miliony. Vyčuchal že v olympiádě jsou miliardy a tudíž spousta peněž na úplatky... nic víc...
01. 11. 2007 | 18:09

JR napsal(a):

Dobrý den, přidám sem i svůj názor. Kaplického návrh knihovny se do Prahy vůbec nehodí. Naopak mi připadá, že touto stavbou si chce zařídit "svůj památník" a vstoupit tak do dějin.
Praha je historické město, lidé sem jezdí a fotí si ho, kvůli architektonickým památkám. Aby na ně z těch staveb dýchlo kouzlo starých dob. Tomu by měla opovídat poté i národní knihovna. Aby zapadala do Prahy. Tento Kaplického návrh, neboli Marťánek či chobotnice do toho vůbec nezapadá. Padlo zde srovnání oné knihovny se slavnými budovami v Paříží (Eifelova věž) či v Sydney. A přitom se to srovnávat nedá. To samé platí i o tom že národní knihovnu podporuje 10 milionů lidi - ať se pohybuju o veřejnosti kdekoliv, slyšim jen kritiku této knihovny.
Když pan Kaplický tak moc stojí o stavbu této budovy, tak ať si ji postaví v cenru Londýna (i když to by mu asi Londýn hned tento návrh smetl ze stolu).
02. 11. 2007 | 14:21

Honza napsal(a):

Pane Beme,

co to znamena "vyron" v kontextu novinarskeho ukonu?

Je to vyjadreni nejakeho Vaseho komplexu?

Zdravi
Honza

PS: Stale jeste si Vas vazim, ale prestante se prosim snizovat ubohym urazenim druhych.
02. 11. 2007 | 18:38

zbyněk napsal(a):

Pane primátore, vy jste měl být již dávno stíhán za Váš metadonový program.V době a před volbami na Praze 6.
03. 11. 2007 | 23:34

Marek napsal(a):

Jak muze clovek jako vy posuzovat budovu... vzdyt tomu vubec nerozumite.. .to je neco jako kdyby vam kaplicky prednasel o politice..
04. 11. 2007 | 10:50

Peete napsal(a):

Cela soutez vyvolava pochybnosti: 1.predsedkyni poroty, ktera vybrala vitezny navrh, byla zivotni expartnerka architekta Kaplického Eva Jiřičná, nechci predjimat,ale poznat v "anonymni soutezi" Kaplickeho navrh neni tezke.
2. Kaplicky porusil podminky souteze, to je v kazde soutezi jednoznacny duvod k vyrazeni navrhu, muze byt posuzovan pouze mimo soutez.
3. Kaplickeho navrh zvitezil diky "promyslenemu systemu dopravy knih z archivu" - z toho podzemniho,kterym porusil podminky souteze (podminkou byl archiv nadzemni) - troufam si rici, ze soucasti dokumentace studie nebyl projekt(!) dopravniho systemu knih, ktery knihy do 3 minut dopravi na misto - autor Jan Kaplicky zrejme pouze zminil v textove zprave prani, aby tomu tak bylo.
3. cena stavby mela byt dle souteze 2mld. , dnes Jan Kaplicky mluvi o 3,5mld , 10% ceny stavby tvori honorar autorovi.

Hodnoceni samotneho navrhu je na individualnim vkusu kazdeho. Za uvedenou cenu muze mit vsak Praha NK od renomovanych zahranicnich architektu z prvni svetove desitky, kam Kaplickeho slava nesaha. Zajimavosti je, ze ona prvni desitka(stovka,..) architektu, ktera aktualne udava smer ve svetove architekture, nenavrhuje stavby ani vzdalene podobne Kaplickeho uminenemu stylu.
PS: O podobu NK jsem nesoutezil, jedna z mala realizaci architekta Kaplickeho - Lord's media center v Londyne se mi zda senzacni.
04. 11. 2007 | 11:44

pop napsal(a):

Goya také nebyl slavný za života. Jesti víte něco o umění, tak z těch opravdu výborných pomalu nikdo. Špinit můžeme každého, když budeme chtít. A ceny, tady každý krade, pomlouvá, sle před vlastním prahem si nezamete. Když to se může krást při stavbě silnic, u politiků pro své zájmy, tak proč ne u NK? Co se už promrhalo miliónů na OH a ještě ani nevíme jestli tady budou. A to je možné,a bez keců?
05. 11. 2007 | 13:57

Roman napsal(a):

Vkladal jsem do Vasi osoby, posledni nadeji, ze se podari zkultivovat zpusob vladnuti na Prazskem Magistrate. Vase veletoce, argumentace a zduvodnovani okolo knihovny a OH mne ujistilo, ze ja uz se toho asi nedoziji... jsem Vasim osobnim jednanim velmi zklaman. Komunismus zanechal v teto zemi i lidech nasledky, se kterymi se bude jeste mozna par desitek let vyrovnavat... Opozicni smlouva (ktera je patrne i jednim z nich) nam tuto dobu jeste secsakra protahuje.... Kdysi (5 let zpet) jsem narazil na zminku o praktikach i v Bangkok Post.... az tam se to doneslo....ale nedelam si iluze, ze by se tim Magistrat trapil....
12. 11. 2007 | 20:39

C_a_g napsal(a):

Pan Bém i ostatní členové je "klanu" ( a tím nemyslím ODS, ale politiky obecně ), by laskavě měli p. Kaplickému sdělit koho, kde a čím správné namazat, aby se tato trapná situace co nejdříve vyřešila.
Jestli něco slušné lidi v téhle zemi vytáčí, je nekonečné přetřásání "panorámatu prahy" v médiích. To že o tuhle věc neběží je jasné snad každému. Minimálně každému druhému je pak zcela ukradé "panaromáma prahy" i celá praha a papaláši v ní. Bylo by na časa s tím přestat otravovat...
14. 11. 2007 | 11:47

Dabac napsal(a):

Zajímavý Bém na nevhodném místě!
14. 11. 2007 | 16:53

Karel Šolberg napsal(a):

100% souhlasím s Pavlikem. Na našeho oblíbeného pana prezidetna si nenecháme šáhnout, natož abychom na něj nechali čumět nějaké arogantní, fialové a ještě k tomu mimozemské oko. Ještě by mohlo zahlédnout nějakou nekalost ...
15. 11. 2007 | 13:01

Jan Horák napsal(a):

Prostor je opravdu stísněný. Navíc měřítko budovy neodpovídá okolní zástavbě. Navrhuji pro stavbu místo na Vypichu, kde bývalo stanové městečko vojáků při spartakiádách.Dnes odtamtud jezdí tramvaje a autobusy k metru, prodloužené metro A bude za pár let (stanice Petřiny).
15. 11. 2007 | 14:45

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

opět jsem byl nucen smazat několik urážlivých textů, které byly v rozporu s Kodexem diskutujcích.

Děkuji za pochopení

Libor Stejskal
16. 11. 2007 | 20:42

jjk napsal(a):

Jen prosím nevydávejte jestě větší peníze za modrý olympijský chrchel!
16. 11. 2007 | 23:42

Hokynář napsal(a):

Bém by nejradši zastavil všechny volné plochy v Praze. V Londýně mají Hyde Park, v New Yorku Central parka a v Praze v centru nic, jedině Letná za centrem, a ještě dál Stromovka. Ty by měly být prohlášeny za chráněnou rezervaci, než nějakého magorka z magistrátu zase napadne je zastavět
18. 11. 2007 | 08:04

Zájezdy za exotikou napsal(a):

Jen kecá...
18. 11. 2007 | 17:23

vanoce3000 napsal(a):

Bém by opět potřeboval provětrat hlavu někde na skalách. Měl by vytáhnout Klause. Kluci by si trochu zablbli a bylo by pak všem lépe.
19. 11. 2007 | 11:59

vanoce3000 napsal(a):

Až zase pane Béme vylezete na vrchol hory, rozhlédněte se po krajině. Zkuste tam zapomenout na všechny ty malichernosti, které se Vám honí hlavou, například na to parkoviště autobusů, které brání stavbě knihovny na Letné...
19. 11. 2007 | 12:02

amatér napsal(a):

Ta stavba není na pohodu aby si člověk poseděl u knihy, podíval se z okna na přírodní plochu,je i pro děti, důchodce. Je to pouze pyramida - faraóna Kaplického. Blíž k přírodě, třeba i hranatě je víc než organika 3 stupně. Hledá a nenachází
19. 11. 2007 | 12:13

jirinek napsal(a):

pane primatore koukam ze vam uz na te hore jak jste splhal a splnil si svuj sen taky pekne namrznul mozek:-)
26. 11. 2007 | 22:32

Adam napsal(a):

Vážený Pane Béme,

co je zajímavé? Zájmu hodná je i rozvázaná tkanička.
Slovo blob haní návrh národní knihovny. Je to nonsens. Pravý význam toho podotýká Ládik - napsal(a):
"Proč blob, když se nejedná o nespecifikovaná binární data? Pan Kaplický to určitě předal ve formátu dwg.
15.10.2007 07:32:23"
<a href="http://cs.wikipedia.org/wik..."> Význam slova blob</a> podotýkají i LN z 31. 12. 2007.
nedávno jsem absolvoval přednášku s profesorem filosofe Milošem Dokulilem, který se zabývá životem T.G.Masaryka. Nevyhnul se srovnání vás, primátora hl. města Prahy, či pana presidenta s Masarykem. "To máme tak krátkou a slabou paměť? Nebo už nehledáme a nečteme o našich politicích?" tázal se nás, středoškolských studentů. "Víte kolikrát ten Bém řekne během projevu slovo já?" tázal se nás.

Jste politik, ale politik pro koho? Pro sebe? Pro kariéru a plat? Peníze? Idealismus je podle profesora Dokulila potřebná součást svobodné společosti. Lidé bez ideálů jsou na půl mrtví.
V politice asi neplatí takové výroky. Politici normy společnosti prostě čas od času neznají.
Soutěž magistrátu měla pravidla.
Ze soutěže vyšel vítěz.
Výběrovým řízením ještě nic nekončí. Musím se smířit s tím, že demokracie je vláda "všech."
Cest, jak znemožnit naplnění vítězství nejpravějšímu návrhu ze všech předložených, je hodně.
Moc je možnost prosadit svou vůli i proti vůli většiny.
Mě se zeleno, zlato, fialovo blištivá chobotnice líbí. To oko nejvíc. Chtěl bych mít tu možnost prosadit svou vůli a postavit knihovnu. Vyberte jiné, a jak sám naznačujete, vhodnější místo. Mě oko naproti hradu nevadí. (Můj hlas proti hlasu pana Klause. Hlas občana proti občanovi.)

Proč fandíte národní knihovně a Janu Kaplickému?
Je pod souslovím blob na Letné skryto sousoloví národní knihovna? Jdu si půjčit knihy do blobu na Letnou. (Jdu si půjčit knihy do nespecifikovaných binárních dat na Letné.)
Oháníte se literárním bohatstvím, tedy bohatstvím duševním. Moje duše je bohatá a s radostí přijímá medůzu Jana Kaplického. Tahle knihovna může nosit literární bohatství ve svých útrobách. Dovoluji jí to :)
Odepište mi: parabolo@seznam.cz
13. 01. 2008 | 17:48

auryn napsal(a):

Vážený pane Béme, ačkoliv nejsem voličem Vás, ani Vaší strany, držím Vám palce v zastavení toho "monstra" (ani nevím jestli tím myslím p. Kaplického,nebo budovu samotnou). Objektivně řečeno se mi návrh zdá zajímavý, ale při představě že by měl stát kdekoliv v centru Prahy mě jímá hrůza. Pan Kaplický je zjevně obdařen tvůrčím duchem a velkou fantazií, škoda jen, že je ochuzen o schopnost vnímat stavbu jako součást jejího okolí. Myslím, že pro většinu zastánců "medůzy" je to jakási křečovitá snaha ukázat po americku vztyčený prostředníček na všechny ty "komunistické baráky" okolo letné a možná i pan Kaplický to vnímá jako jakousi pomstu bývalému režimu, i když o jeho motivech k odchodu bylo již řečeno mnoho kontroverzního.

Dále musím říci, že mě děsí představa, že sbírky NK, které mě při jejich spatření naplnily jakousi posvátnou úctou, by měly být uloženy v budově, která vzbuzuje sice jiné pozitivní pocity, ale v žádném případě ne úctu. Je to jako byste si schovávali rodinné cennosti do krabičky s Mickey Mousem.

Nicméně mohu sice nesouhlasit, ale musím jakožto člověk demokraticky smýšlející dát na přání většiny. Myšleno většiny národa. Proto myslím, že o tom, který návrh by měl, či neměl být schválen by neměli rozhodovat lidé úzce spojení tak ovlivnitelní lobby jako jsou politici a jiní příslušníci veřejných orgánů, ale občané a nejvíce Pražané.

Využijte lobby, utraťte pár desítek milionů užitečným způsobem a vyhlašte referendum. Národ bude moci rozhodnout a menšina se bude muset podřídit.
27. 02. 2008 | 14:06

auryn napsal(a):

Ještě doplním po přečtění výše uvedených komentářů:

Vážení komentátoři, nechápu, jak někdo může říct, že ten, kdo není architektem, nemůže posoudit, zdali je budova hezká, nebo ne...?! Co je tohle proboha za blábol? Snad každý může říct co se mu líbí a co ne... Budete si kupovat auto, podle toho jak ho vzhledově hodnotí kritici? Nebo obraz? Nebo dům? Jestli ano, pak se zamyslete nad tím, jestli ještě máte nějakou svobodnou vůli...

Umění "nerozumím" a jestli to znamená že se musím naučit co se mi má líbit a co ne, pak ani nechci a co víc, už nikdy nebudu brát vážně názory lidí, kteří umění "rozumí".

Nebo bych snad měl s knihovnou souhlasit, protože jsem odpůrce ODS i našeho pana Prezidenta? Ne děkuji, tak omezený nejsem...

Pane Béme, ať už jsou Vaše motivace jakékoliv, zastavte to, nebo nechte rozhodnout lidi.
27. 02. 2008 | 14:24

VlastaZ napsal(a):

Zatím jsem nikde neslyšela argument, proč by Národní knihovna nemohla převzít prostory, které se brzy uvolní, až (jak je dávno známo) Státní technická knihovna z areálu Klementina odejde do Dejvic (proč by to nešlo?). Leda že by se tradiční vzdělanecké centrum Prahy v zájmu "neviditelné ruky trhu" mělo přeměnit na centrum zábavy pro turisty. Ale jestli ty plánované 3-6 mld Kč, které má nová knihovna stát, vynahradí poplatky z kasin, tržnic, bufáčů a mekáčů? A jak architektonicky zasáhnou do starého areálu úpravy pro nové účely?
29. 02. 2008 | 17:12

DAVID ADAMEC napsal(a):

PANE BEME, JSTE MI NESYMPATICKY, CO SE DA DELAT.
ALE CO SE TYCE KNIHOVNY, CHOVATE SE JAKO NAPROSTY "PABLB".
PAPOUSKUJETE KLAUSOVY A KNIZAKOVY NAZORY A NEJSTE SCHOPEN SE POZVEDNOUT NAD TYPICKY CECHACKOVSKOU ZBABELOST. BOJITE SE, ZE BY TO BYLO PRILIS, ZE BY TO URAZELO ATD... JSTE PRUMERNY MALOMESTAK. KDYBY SE STEJNYM ZPUSOBEM CHOVALI I NASI PREDKOVE, V PRAZE BY NIKDY NIC NEPOSTAVILI - ASI BYCHOM NEMELI KATEDRALU SV. VITA, KOSTEL SV.MIKULASE A ANI KARLUV MOST....

BEZTE K CERTU
D.A.
28. 04. 2008 | 17:44

Petr napsal(a):

Kaplického návrh je skvělý a citlivý, do zvoleného prostředí se hodí. Vkus politiků by neměl rozhodovat, když už rozhodl v soutěži vkus a hodnocení odborníků.
Pane Béme, myslím, že jste si tímto postojem velmi uškodil a znevěrohodnil jste se před veřejností.
30. 05. 2008 | 11:18

Trautmberk napsal(a):

Mě se tedy popravdě místo sousedící s fotbalovým stadionem taky moc nezdá. Jinak architektonicky nemám proti nic
22. 07. 2008 | 15:51

HARY napsal(a):

NA HRADĚ MUSÍ BÝT V.K., TOMU SE NĚCO MELÍBÍ TAK SE TO NESMÍ LÍBIT ANI PANU P.B.OBA JSOU TO KLONY ODS.
14. 08. 2008 | 13:02

pka napsal(a):

http://cs.wikipedia.org/wik...
Pan Bém je skutečný vzdělanec ...
07. 12. 2008 | 22:06

Tomáš Marný napsal(a):

Reaguji na to, co napsal(a) Petr pár příspěvků přede mnou - se vším souhlasím, kromě "Pane Béme, myslím, že jste si tímto postojem velmi uškodil a znevěrohodnil jste se před veřejností". V mých očích a v mém okolí ten nespecifikovaný binární objekt/panák nikdy věrohodný nebyl.
http://cs.wikipedia.org/wik...
07. 12. 2008 | 22:18

Jana napsal(a):

Viola,Iva ,Sidney: s vašimi názory naprosto souhlasím a patřím mezi ty Pražany, co by se neradi dívali přes chobotnici na jednu z nejkrásnějších dominant ve světě, na Pražský hrad. Jinak chobotnice je zajímavá,ne ale aby bránila v nádherném výhledu na hrad, to je konfrontace dvou naprosto jiných světů a umění v architektuře. Pan Bém to vyjádřil slušně a srozumitelně, netřeba jej urážet, je to nedůstojné,Jana
17. 01. 2009 | 23:00

KAROL napsal(a):

Pane Beme, kdyz uz chcete kritizovat tento projekt, tak posuzujte prosim vsechny stejne.
Nejake obri akvarium na Letne vadit nebude? Knihovna by podle Vas "měla svou vizuální stránkou odpovídat tomu, co bude obsahovat. Měla by tomu ale odpovídat také svou účelností. " Takze by mela vypadat jako hranata kniha. Co se tyce ucelnosti, v teto kategorii byl Kaplickeho projekt velice kladne hodnocen, a prave ucelnost byla neustale zduraznovana jako nejslilnejsi stranka blobu. Vase tvrzeni nedava smysl.
Jsem studentkou vysoke skoly, opravdu si nedokazu predstavit, ze by knihovna stala nekde na okraji Prahy, tak to prosim prestehujte nebo lepe postavte nove VS koleje a univerzity na okraji Prahy, a vysokoskolaci nemusi byt v centru Prahy vubec. Do IKEY jedu jednou za rok, predstava, ze bude vazit stejnou cestu pro kazdou knihu, kterou potrebuji, je silena.
18. 01. 2009 | 16:29

KAROL napsal(a):

Dale pokud prazske oko hledi na Hrad, znamena to, ze neni kousek vedle nej, ale aby hledelo, pane primatore, musi byt NAPROTI. Jen me udivijete, ze stejnou peci naruseni panoramatu nevenujete hyzdicim sedivym mrakodrapum, ktere jste schvalili a to i pres negativni stanovisko UNESCO. Jen at chobotnice kouka, ( Klaus by si zaslouzil pohled do duse ), prazskemu panoramatu to jedine prospeje.
18. 01. 2009 | 16:33

KAROL napsal(a):

Co se tyce financi, pane Beme, prosim, neohanejte se penezi, prosim vy ne. Vy, ktery podporujete olympiadu v Praze, diky ktere by v Praze vyrostlo spoustu nepotrebnych staveb, co se tyce nakladu ani nemluve. A co vic, na olympiadu by musela dat vlada zaruky, a to jsou opravdu penize nas vsech a mela by z toho uzitek pouze a jedine Praha, a to nemluvim o pridelovani zakazek nejruznejsich znamym a podobne.
Nehlede na to, ze kvuli prijmu do magistratni pokladny je z centra mesta jeden velky hanbinec, cervena svetylka hyzdi ulice a od osme vecer aby se clovek bal projit po Vaclavaku. Ale to vse samozejme prinasi penize do mestske pokladny, takze to samozrejme nikomu nevadi. Prominte, ale pri vsi se mi take zveda zaludek, kdyz posloucham a ctu vyroky takovych ceskych pseudointelektualnich pseudopolitiku jako jste vy.
18. 01. 2009 | 16:38

KAROL napsal(a):

to Karel Bureš

Verte, ze v ALbanii bychom nemeli problem s nezapadanim. Pan Topolanek by take velice dobre zapadl, se svym protejskem Berishou a jeho vyroky na pude parlamentu, se k sobe mohou chovat jako rovny k rovnemu. Jen jsou ti ALbanci aspon veselejsi...
18. 01. 2009 | 17:12

shrnutí p. Béma napsal(a):

Shrnutí pana Béma:"Tolik potřebná stavba tunelu" vs. "pochybný luxus" NK. "Tolik potřebné" šplhání na Hrad via OH či příp. třeba i Mt. Everest, versus "pochybný luxu" politické odvahy a zodpovědnosti. Potřebnými tunely (a ovšem třeba i obětovanými šerpy) vpřed, na Hrad! Inu, každý národ má právě jen takové zástupce, jaké si zaslouží (zvolí).
19. 01. 2009 | 03:16

Jirka napsal(a):

doufam že to ta meduza knihovna nebude, nehodilo by se to pro knihovnu, spiš to musi byt nějaká neutralní stavba, nic z této doby ale něco co by netvořilo citové vzplanutí za 100 - 200 let, takže bych postavil něco z historické architektury, takova chobotnice by mohla taky stát ale spiš k nějakemu jinému učelu, třeba obchodní dum nebo nějaký sportovní komplex - třeba bazén.
12. 02. 2009 | 20:06

Hanák napsal(a):

Pane Béme, připomínám Vám, že jste jako informovaný člen poroty odsouhlasil jak vzhled tak umístění NK. Místo je celkem vhodné a navržená NK by nejen že nepoškodila Hrad, ale stala by se nejdůležitější hmotou jak z odstupu tak zblízka; panorama Hradu, které je v druhém plánu, by tím získalo též.
18. 05. 2009 | 12:42

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy