Jak v Evropě selhal trh II.

20. 07. 2010 | 22:24
Přečteno 5887 krát
Jak trh ztratil rozum - grafické znázornění.


Minule jsem psal o tom, jak evropský trh státních dluhopisů naivně uvěřil bruselským propagandistům.

Zde je tato historie v grafickém znázornění. Data pocházejí z Evropské centrální banky:

prirazky
prirazky


Všimněte si, jak během druhé poloviny 90. let trhy poslušně podlehly vymývání mozků a zcela vážně uvěřily, že Řecko je stejně kvalitní dlužník jako Německo a že nastává éra trvalé stability a klidu. Trhy uvěřily, že euro odstraní finanční krize, což byl asi jejich největší omyl v novodobých dějinách...

Ne, trhy nejsou dokonalé. Často se mýlí, někdy zásadně. A nejvíce se mýlí tehdy, když věří politikům.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Gerd napsal(a):

Klid pane Kohoute,
rizikové přirážky už zase lezou nahoru. Jen je mně divné, že speciálně u Řecka ještě neposkočily na úroveň z 90. let.
Hezký večer
20. 07. 2010 | 22:38

Andrea Kohoutova napsal(a):

Trochu jine nazory jednoho neznameho bloggera, ale uz par tydnu stare
http://quotesforquotes.blog...
20. 07. 2010 | 23:15

Levicový ekonom napsal(a):

To takoví Goldmani nejdříve v Řecku tutlali dluhy, aby nyní z toho udělali megapoprask.
20. 07. 2010 | 23:22

vasja napsal(a):

Trh nevěřil v Řecko. Trh věděl, že dluhy Řecka zacáluje evropskej daňovej poplatník.
Trh neni blbej, pane Kohoute. Tak co by "neinvestoval".
21. 07. 2010 | 06:41

Rumcajs napsal(a):

Souhlasím s Vasjou.
Tady jste pane Kohoute vedle jak ta jedle.

P.S. A nejde jen o Brusel. Podívejte na Maďarsko. Je tam u kormidla pravicová vláda a nakonec se chovají jak socani.

Abychom jednou neříkali zlatej Brusel.
21. 07. 2010 | 07:16

Tupelo napsal(a):

Pane Kohoute, myslim ze tvrzeni ze trh veril politikum (mozna na ne spoleha hlavne kdyz se maji socializovat ztraty jednotlivych akteru trhu...) je mene pravdive nez tvrzeni ze (nastesti jen nekteri) politici veri trhu. ;) Trh muze dobre fungovat na lokalni urovni, v dobe globalni koncetrace kapitalu v rukou relativne male skupinky lidi (firmy ktere jsou casto silnejsi nez staty) trhy nefunguji.
21. 07. 2010 | 07:26

Orde Wingate napsal(a):

Pane Kohoute, děkuji. Stal jste se na svém blogu hromosvodem několika eurohujerů, jak vidím. Vím, že jste se stal spolu s panem Ševčíkem rovněž nepohodlným pro politiky a novináře, kteří potřebovali minulý rok opěvovat výhody Lisabonu a teď "akceschopnost" záchranného valu Unie. Přál bych si Vás na místo ministra financí, ale jediná strana, která by Vám to jistě nabídla, jsou Svobodní.
21. 07. 2010 | 07:27

Ládik napsal(a):

Jak to udělat, aby na neviditelné ruce trhu zase narostlo maso?
21. 07. 2010 | 07:48

vlk napsal(a):

Kohoutovina opřená o graf. Nikdo nikoho nenutil, ab y si otaxoval cen y řeckých dluhopisů jinak.
A samozřejmě, že Kohout zapomínána jednu velmi podstatnou věc A zapomíná rád. Dlouholetým a výhradním manažerem dluhopisů Řecka byli Goldmani.
Titíž Goldmani, kteří víc e něž vydatně pomáhali řeckým vládam s kreativním účetnictvím a fingovanými bankovními operacemi, které vylepšovaly dramaticky řecký rozpočet.
Takže trhy sotva podlehly zlé bruselské propagandě. Spíš e trhy podlehly kreativním Goldmanům, kteří emis e umisťovali tak, aby s e zdálo, že Řecko s přijmutím eura provozuje stejně tvrdoumonetírní politiku jako Německo. Nic méně nic více.
Al e chápu, že taťulda na Hradě by mohl možná ocenit vaš e snažení a stejně tak chápu, že pro intelektuály Vasju a Rumcajse je snazší přijmout vaše "vývody" než přemýšlet.
To je na pravém křídle zásadně zakázané.
21. 07. 2010 | 08:06

veverka napsal(a):

vlk
Naprosto přesné.
21. 07. 2010 | 08:55

Rumcajs napsal(a):

Vlk:

Jestli už na to nevidíš, tak řekni Karkuli, ať Ti to přečte.
21. 07. 2010 | 09:58

DDD napsal(a):

Vlk a spol:
jen tak mimochodem jsou na tom grafu i jiné čáry než fialové. To podporuje představu Kohouta a nijak nepotvrzuje tu Vlka, že všechno je dílo hnusných (nejspíš nosatých) Goldmanů z ještě odpornější Ámeriky.
Žlutá a oranžová se přilepily na ty starozemsky studené barvy o dva roky dřív, což je docela ilustrativní..
A když už jsme u toho grafu, koukněte na tu tmavě fialovou. To je část odpovědi pro Gerda. Schválně píšu barvy, třeba si to někteří ještě jednou pořádně prohlédnete a popřemýšlíte.
Ládík: no ony tam ty svaly pořád jsou, jen se neprojevují tak jak bychom (nebo spíše politici by) chtěli a hlavněkdy bychom chtěli. Trhy jsou tvořeny lidmi a mají stejné nectnosti, takže je možné je krátkodobě zblbnout, zmanipulovat atd., v dlouhodobějším horizontu ale korekce vždycky přijde.
21. 07. 2010 | 10:25

vlk napsal(a):

DDD

milj zlatej ano, jsou tam i jiné čáry. To je pravda. Jenže oni ti Goldmani a jim podobní nefungovali jen u Řecka.

Nicméně nerozporuji to, že prostě euro vedlo k tomu, že investoři prostě brali , bez ohledu na skutečné riziko, seuroostát jako eurostát. A kalkulovali jednoznačně s tím, že když někdo bud e v maléru, ostatní ho musí vytáhnout.
jenže je tu ještě další aspekt . a tou byla cílená spekulace oproti euru , v masivním provedení. Vzhledem k veliksoti eurozony to šlo jen a pouze přes nmenší a slabé státy. S cílem vyvolat paniku a dvěma možnými s cénář:
1- vznikne panika a dojd e ke společné kruhové obraně.
Výdělem kazištěn.
2- obrana nebud e dostatečná, eurozona s e orzštěí a euro nějak zkolabuje. Obrovský výdělek zajištěn.
21. 07. 2010 | 11:19

DDD napsal(a):

Jinak trefně to popsal Vasja, má to prostou logiku, € byla vnímáno jako záruka, že případné problémy v budoucnu zalepí staré státy EU, což se taky do značné míry potvrdilo. Další část odpovědi pro Gerda, v podstatě se ověřilo, že to ybytek unie udělá, takže riyiko je menší, než by se mohlo zdát, spíše se to přesouví k otázce, zda to zalepí pokaždé (budou na to mít).
21. 07. 2010 | 11:21

Tencokida Hnuj napsal(a):

Pavel Kohout
Jestli už Vás za zprostředkování faktů a pojmenování příčiny slepé důvěry v trhy via "euro" haní i Rumcajs - tak to je co říci.
Jako by něco viselo ve vzduchu. Nebo někdo ?

Těžko dovedu posoudit jakou měli váhu v celém procesu devalvace řeckého ratingu "Goldmani", jak zde zmiňuje vlk, ale v kombinaci s jejich útokem na euro si myslím, že mohla být v řádech desítek procent.

Obecně vzato - aktivní a rozhodující účastníci trhu nezklamali(neselhali). Takže - selhal trh ? Tak jak jsou (byla) nastavena pravidla pro jeho fungování ?
21. 07. 2010 | 11:28

krok napsal(a):

Jak v Evropě selhal trh - to je logický nesmysl. Přece to, co neexistuje, nemůže ani selhat.
To, co selhalo, je centrální plánování evropského hospodářství.
21. 07. 2010 | 12:03

Levicový ekonom napsal(a):

Rumcajsi, nevím, jak u vás v Řáholci, ale v každé zemi s odpovědnou vládou se sociální smír s utopickou vidinou "vyrovnaných rozpočtů" nelikviduje. To není "socanské", ale správné.
21. 07. 2010 | 14:37

vlk napsal(a):

čirou náhodou jsem vytáhnul tohle :
http://aktualne.centrum.cz/...

to jen aby bylo janso, o co jak se v Řecku hrálo...
Samozřejěm , že s e to Kohoutovi ani Rumcajsovi nebude líbit.
21. 07. 2010 | 20:44

Levicový ekonom napsal(a):

Řecko - jedna z nejchudších zemí EU, s tzv. sociálním státem jen pro vyvolené byrokraty, zato s obrovskými výdaji do obrany. Kde jinde může vzniknout bankrot než tady.
21. 07. 2010 | 23:25

Tencokida Hnuj napsal(a):

Levicový ekonom
Výdaje na obranu v Řecku z historických , ale i nedejpánbů budoucích důvodů, musí držet krok s těmi tureckými.
O korumpované byrokracii je to pravda. Vždy je třeba ale klást otázku, komu to v konečném důsledku slouží. Tedy korupční rozhazování veřejných rozpočtů.
Proto ty nepokoje v ulicích.
22. 07. 2010 | 09:42

martiXXX napsal(a):

Tady je vidět jaký je čistý trh idealismus...úplně stejný jako komunismus..vedle trhu se prosazuje spousta jiných politických a sociálních zájmů...a taky nikde na světě neexistuje a existovat nebude
22. 07. 2010 | 11:10

Levicový ekonom napsal(a):

Ne, do ulic vyšli zbídačení zaměstnanci a důchodci, dostatečně trápení mizernými sociálními výdaji.
22. 07. 2010 | 16:58

Karel L napsal(a):

Rizika týkající se nesplácení půjček (především neplnění závazků vyplývajících z vydání státních dluhopisů) souvisí s diskuzí o tom,do jaké míry oddělit klasické a investiční bankovnictví.Shoda je v tom,že není možné,aby banky investovaly všechny vklady klientů do cenných papírů a v případě poklesu cen na finančních trzích neměly dostatek hotovosti na vyplácení vkladů.Neshoda je v tom,do jaké míry můžou banky do cenných papírů investovat vklady klientů, do jaké míry se to dá kontrolovat a taky v tom,jaké by měly být sankce za porušení předpisů.
22. 07. 2010 | 17:02

mihal napsal(a):

Tohle mi vyrazilo dech ... slyšet od pana Kohouta "Trh selhal" je jako kdyby papež prohlásil "Bůh neexistuje" :-)
29. 07. 2010 | 17:52

huu napsal(a):

In the process of game, each pair of supra skytop shoes are a unique individual character, besides the impressive appearance, also noticed that it was special shock system Supra Skytop II shoes will protect your feet. American brand in shoes began to produce functional slide supra skytop, appeared in recent years, as a new force and luxury material and exaggerated form, causing many stars in their representative unconditionally. For men in cheap supra skytops, welcome to our online shop.
http://www.suprasfootwear.org
06. 08. 2010 | 08:34

bootsugg napsal(a):

i like<a href="http://www.buyuggsite.com ">ugg boots</a>,<a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">uggs</a>,<a href="http://www.buyuggsite.com ">ugg australia</a>,<a href="http://www.buyuggsite.com ">ugg classic</a>,<a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">ugg boots uk</a>,especlially like<a href="http://www.buyuggsite.com ">ugg classic tall</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">tall ugg boots</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">short ugg boots</a>
24. 08. 2010 | 05:38

ouyang napsal(a):

When you have a favourit work.but if you want to have beautiful,stylish and cheep shoes or jerseys,The best choice is mbt shoes!<a href="http://www.mbt-shoescom.com...">MBT shoes useful</a>
<a href="http://www.mbt-shoescom.com...">MBT Shoes Women</a>
<a href="http://www.mbt-shoescom.com...">new balance walking shoes</a>
<a href="http://www.mbt-shoescom.com...">new MBT shoes sale</a>
<a href="http://www.mbt-shoescom.com...">new style MBT shoes</a>
<a href="http://www.mbt-shoescom.com...">posture shoes</a>
<a href="http://www.mbt-shoescom.com...">walking shoes</a>
<a href="http://www.mbt-shoescom.com...">wholesale cheap MBT shoes</a>
<a href="http://www.mbt-shoescom.com...">wholesale women dress shoes</a>
20. 09. 2010 | 02:43

tabletkinaodchudzanie napsal(a):

I see a lot awsome quality posts here
<a href=http://odchudzanieskuteczne.blogspot.com>skuteczne tabletki na odchudzanie</a>
02. 04. 2011 | 15:56

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy