Co je motorem hospodářského růstu

09. 10. 2007 | 22:44
Přečteno 8637 krát
Stručně řečeno, motorem růstu jsou úvěry. Čím víc úvěrů, tím rychlejší růst. Ale všechno má své meze.

Co je motorem českého hospodářského růstu? Nejprve si položme otázku, co je motorem hospodářského růstu v eurozóně. Odpověď: úvěrová expanze. Nejde ani tak o státní dluhy, v tomto směru se západní Evropa chová v poslední době dosti ukázněně. Ekonomiku táhne růst zadlužení v soukromém sektoru.

Uvery eurozona
Uvery eurozona


Co vidíme? V období 2000-2001, kdy vrcholila technologická bublina, rostl objem úvěrů tempem 10 až 12 procent v meziročním vyjádření. Technologická bublina splaskla, akcie šly dolů, evropská ekonomika byla postižena recesí a stagnací. Ta dosáhla nejhlubšího bodu na jaře a v létě 2003.

Poté úvěrová dynamika opět nabrala tempo. Evropská centrální banka držela úrokové sazby dlouhodobě nízko, takže úvěry byly velmi levné. Evropané také provedli řadu reforem, například dosti podstatné (a u nás téměř neznámé) změny v německém podnikatelském sektoru. V období fotbalového šampionátu v Německu tamní „blbá nálada“ končila, což je zřejmé z růstu objemu úvěrů.

Úvěrová expanze je zřetelná i z makroekonomických statistik, jako je růst, nezaměstnanost, obchod, tvorba kapitálu, atd. Růst západní poptávky i objemu investic se nutně musel projevit i na české ekonomice; tím spíše, že česká ekonomika patří mezi nejotevřenější na světě.

Mezitím v České republice explodoval trh s hypotékami, který byl až zhruba do roku 2001 velmi zaostalý v důsledku svého mládí a vysokých úrokových sazeb. Od ledna 2002 do července 2007 ovšem hypotéční trh rostl v meziročním průměru o 37,5 % ročně. Jen během samotného roku 2006 vzrostl objem hypoték o 3,6 % hrubého domácího produktu. Během takovéto úvěrové expanze ekonomika zkrátka ekonomika nemůže nerůst, ať už je u vlády levice nebo pravice. Anebo nikdo.

Uvery na bydleni
Uvery na bydleni


Co vidíme? Pořadí zemí co do objemu růstu hypoték (Slovensko, ČR, Španělsko, Irsko, Maďarsko, Rakousko, Francie, Německo) dosti dobře odpovídá jejich pořadí podle růstu HDP. Kdybych do grafu přidal baltské země, zaujaly by první tři místa (kvůli čitelnosti to nedělám.) A také by jim patřila první tři místa i v hospodářském růstu.

Samozřejmě, že hospodářský růst Slovenska je rychlejší ve srovnání s ČR také díky daňové politice, ale to je již jiný příběh.

Hlavním motorem růstu je tedy bez nejmenších pochyb úvěrová expanze. Ta se týká celoevropského prostoru i domácí ekonomiky. Úvěrová expanze také souvisí s demografií: příslušníci silné generace narozená v 70. letech jsou již v plně produktivním věku, vydělávají si slušné peníze a berou si hypotéky.

Tolik k minulosti. A co budoucnost? Dobrým indikátorem budoucího vývoje je právě chování hypotéčních úvěrů. Dynamika růstu hypotéčních úvěrů v eurozóně ovšem poněkud varuje:

Hypoteky v eurozone
Hypoteky v eurozone


Vidíme, že největší euforie na evropském hypotéčním trhu vládla na jaře 2006, od té doby ale podstatně ochladla! Pokud je toto indikátor růstu – a jsou silné argumenty, že je – pak Evropa zažije znatelné zpomalení růstu v roce 2008. Některé výzkumné instituce již hlásí snížené odhady růstu pro Německo a Francii. Koneckonců, delší pokračování úvěrové expanze na úrovni růstu kolem 12 % ročně není ani možné bez újmy na kvalitě úvěrů a bez nárůstu inflace.

A co Česká republika?

Uvery na bydleni CR
Uvery na bydleni CR


Mírné zpomalení dynamiky může souviset s tím že trh je zčásti již nasycen – týká se to zejména „snadno úvěrovatelných“ klientů. Jestliže západoevropský 12% růst meziroční roční úvěrů není udržitelný, pak 36% český růst hypotéčních úvěrů je trojnásob neudržitelný. Ale i tak je prostor pro růst ještě na několik dalších let slušný.

Historie českého a evropského hospodářského růstu je z větší části determinována úvěrovým cyklem. Pouze z menší části se na růstu podepisuje vládní politika. To však neznamená, že by vláda nebyla důležitá. Vláda má moc zadělat na obrovské průšvihy, například ve veřejných financích. Anebo na ně nezadělat.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Olda napsal(a):

Jisté je ,že současná vláda zabrzdí svou pseudoreformou hospodářský růst ,hypotéky a uvěry budou nedosažitelné ,vzroste inflace
09. 10. 2007 | 23:00

Ládik napsal(a):

Určitě nebudu mimo téma, když připomenu, že lékaři v ČR předepisují 41% léků pro seniory chybně, zatímco v eurozóně je to průměrně jen 15%. Lékaři v ČR tímto zabíjejí hodně lidí (to není euthanasie) a přispívají k rychlejšímu růstu ekonomiky. Připomínají mi státem hájené drogové dealery.
10. 10. 2007 | 04:07

JC napsal(a):

Olda -
Máte pravdu vy i pan Kohout.
Otázka zní.
Bylo možné za současného rozložení pol.sil prosadit něco víc než jen tuto "pseudoreformu?"
Je ještě únosné připustit další zadlužování státu,abysme zachránili růst HDP s odkazem, že ostatní jsou zadluženi ještě víc ?
P.S. Mám dojem, že to pan kohout dnes zase pěkně schytá.
10. 10. 2007 | 08:56

alena-m napsal(a):

Me by osobne zajimalo jak je to s evr.ekonomikou, kdyz jsou pripady spolecnosti jez jdou dlouhodobe do minusu a nemuzou se z teto situace dostat tzv.dlouhodobe neprodukuji zadny zisk a jeste se zadluzuji-uvery apod.- kam toto povede evropu? Nevim jestli toto nahodou neni tzv.nezdravy ekon.jev.
10. 10. 2007 | 08:59

Karl von Bahnhof napsal(a):

Souhlasím s JC: reforma měla být mnohem tvrdší. Tato je moc měkká a je v ní tolik ústupků koaličním partnerům i opozici, že nás předběhne i Estonsko. Slovensko je na tom skvěle, musí mít radost, že se odtrhli:)
10. 10. 2007 | 09:08

Al Jouda napsal(a):

Ládikovi : Vládní reforma zdravotnictví tedy paradoxně přispěje k tomu, že se senioři nebudou tak často obracet na lékaře, budou brát méně léků a dožijí se více let ! Teď přijde ten největší nápor na ordinace praktických lékařů, každý si nechá předepsat co nejvíce léků bez poplatku 30 Kč/každou položku receptu a po Novém roce budou čekárny prázdné.To budou mít doktoři za ty peníze Havaj !
10. 10. 2007 | 09:11

JC napsal(a):

Podle některých ekonomů/např. pana Antonína Hrbka/ se nic zvláštního nestane.
Až to rupne, přijde měnová reforma/pan Hrbek dle jeho slov to zažil už 3x/.Několik jedinců co škudlili celý život se zblázní, těch co žijí z ruky do úst se to nedotkne vůbec a svět se točí dál.
10. 10. 2007 | 09:14

krahulec napsal(a):

olda: mimochodem Kalousek deklaroval, ze se se zvyhodnenim hypotek nebude nic delat, nicmene i kdyby se delalo, myslite, ze ztrata urokoveho zvyhodneni ve vysi set az 1000 Kc mesicne nekoho odradi od hypoteky ci stavebniho sporeni ?
10. 10. 2007 | 12:14

Antonín Hrbek napsal(a):

Typicky socialistické ekonomické myšlení. V minulém roce jsme vyrobili jeden špendlík, v letošním tři. Výroba se zvýšila o 200 %.

Vážený pane Kohoute. V rozumných ekonomikách se počítá s ukazatelem objem úvěrů na bydlení buď na jednoho obyvatele nebo na jednu domácnost ( tzv. úvěrová zatíženost). Mohu Vám prozradit sladké tajemství - tento ukazatel je v západních zemích dosti vyšší než v ČR a proto tak rychle nenarůstá. Ale my jej zdárně doháníme.

Vysoké tempo růstu v ČR a SR je způsobeno spíše privatizací stávajícího bytového fondu a jeho obnovou než výstavbou nových bytů.

Máte ovšem plnou opravdu v tom, že nárůst úvěrového zatížení (zejména celkem)dosáhl v ČR již takové hodnoty, že je nutno uvažovat o jejím zbrzdění. Např. nárůstem úrokové sazby, která by mohla zpomalit přehřátí ekonomiky. Tomu se ovšem budou bránit ti, pro které je růst zlaté tele, ke kterému se modlí.
10. 10. 2007 | 15:32

pohodapes napsal(a):

Dobry den,

zadluzeni Cechu mi pripada pomerne standartni, a jak poznamenal pan Hrbek, objem uveru na jednoho obyvatele nebo domacnost zdaleka neni na urovni vyspelejsich ekonomik.

Na rozdil od p Hrbka si ale nemyslim, ze by vyse zadluzenosti ceskych domacnosti byla problem, a ze by CNB mela zasahovat a zvysit urokove sazby. A to z techto duvodu:

CNB cily inflaci a ne ceny jednotlivych aktiv. To by potom musela CNB reagovat na dalsi mozna predrazene "prehrate" aktiva, ktera nejsou v CPI kosiku.
Zvysit sazby (kvuli pujckam) a zpomalit rust je riskantni s celkovym dopadem na celou ekonomiku.

To ze narust urokoveho zatizeni dosahl takove urovne, ze je nutne ho zbrzdit, je velmi subjektivni nazor a i mezi ekonomy rozhodne neni shoda, ze se tak opravdu deje a jak to pripadne resit (a to na kazdem trhu, v kazde zemi)

Hypotekovy trh v Cechach neni tak riskantni jako jinde. Ve vyspelych ekonomikach existuji hypotecni produkty, ktere jsou na ceskem trhu bud v plenkach nebo uplne chyby. Napriklad Non-conforming (subprime) hypoteky, bez-dokladu, bez-dokladu komercni, a nebo reverse hypoteky...... .

A na zaver, vetsina standartnich hypotek v cechach je dobre jistena (napr. domem v zastave)

Takze si myslim, ze situace v cechach rozhodne neni dramaticka.

K celkovemu, celosvetovemu trendu bych jen poznamenal, ze pujcky a dluh se staly fenomenem poslednich 20 let. Je to hlavne proto, ze diky konkurenci a globalizaci bankovniho sektoru, trhum s dluhopisy atd je pujcka levnym nastrojem na sehnani prostredku na podnikani. I vlady si to uvedumuji a vesele si pujcuji.

Kam to cele ale opravdu povede nevim. Je pravdepodobne, ze k inflaci...
10. 10. 2007 | 16:54

alena-m napsal(a):

Obcas me jima hruza z ekonomicky vzdelanych lidi na tomto svete uvazuje nekdo globalne jake dopady budou na finan.trhu pokud predluzene spolecnosti prestanou splacet sve dluhy a zacnou bankrotovat nebo to pujde nekonecnou matematickou radou.Nekdo by se mel vazne seriozne zabyvat touto uvahou nez bude pozde. Vyznamne poradenske spolecnosti
nemaji v tomto ohledu zadny rozhled a pusobnost z meho pohledu je potreba zkvalitneni
a modernizace ekon. a finan.poradenstvi celkove.
11. 10. 2007 | 11:38

EC napsal(a):

Antonin Hrbek: On to pan Kohout vyjadril, ale pouze implicitne poznamkou, ze mame stale jeste prostor pro rust v tomto ukazateli. Takze zadne sladke tajemstvi nebylo odhaleno:-)
11. 10. 2007 | 16:00

ondra napsal(a):

Co je hypotéka a jakýkoliv dluh?Každý to vidí trošku jinak.Ale jedno je jasný.Je to výnosný obchod pro určitou vrstvu lidí a taky pro celou ekonomiku.Malý příklad.Vezmete si hypotéku ve výši 2 000 000Kč a začnete splácet.Nikdo si ale ve skutečnosti nespočítá kolik vlastně vrátí bankovnímu domu zpět.Tak jenom připomenu že částka,která se vrátí ja přes 3 250 000Kč.To je už pěkná hromádka peněz.Rodina po celou dobu splátky bude makat ale za svoji práci, kterou musí odvést si toho moc nekoupí.Tak že kolem 9 000Kč splátka 5 000Kč energie a poplatky spojené s bydlením.Po celou tuto dobu taková rodina dělá na to,aby se co nejvíce mohlo plýtvat s penězi A nejhorší na všem je že až se podaří splatit hypotéka tak se může vzít dluh nový,protože nemovitost bude potřebovat opravu.Tak nevím co bydlení přinese za 30 let.
11. 10. 2007 | 17:38

rýppal napsal(a):

Všechna čest autorovi. Jeho články a komentáře jsou vždy k věci a jak se říká cool. Jeden z nejlepších ekonomů v naší kotlině.

Blahopřeji
11. 10. 2007 | 18:53

Tomas napsal(a):

Stále stejná písnička... Podle pana Kohouta za hosp. růst za socanů mohou jen a jedině hypotéky a vládní politika nám tak leda dopomohla k vyššímu zadlužení. Dokonale objektivní názor "předního ekonomického odborníka". Jen tak mimochodem, kdo udělal přítrž bankovnímu socialismu za vlád ODS a banky privatizoval, tak aby posléze mohly nabízet standardní bankovní produkty známé na západě, mimo jiné hypotéky ?
11. 10. 2007 | 22:07

alena-m napsal(a):

Vesele zadluzovani povede k cernym koncum.Nehlede na to ze se u uveru muze zvysovat urok.sazba nejsou zadne jednotna pravidla u nekterych
financnich produktu jde o uplne
vydirani zadna velka podpora ani kvalitni pripojisteni neni dostupne. splatka a fin.zatizeni pro rodiny vysoke!
11. 10. 2007 | 23:40

mueheh napsal(a):

srovnani uverove zatizenosti u nas a na zapad, pripadne na jih od nas je mimo. dluh domacnosti nelze prepocitat absolutne ale pres % k HDP. ale to je nic nerika o tom kolik si lidi muzou na zada nalozit. pokud je v Nemecku treba 60 % HDP dluh domacnosti a u nas 30 %, tak to znamena ze CEsi uz dluzi zhruba stejne - v relativni kupni sile.
12. 10. 2007 | 09:54

bruner napsal(a):

pokud je ropa v zemi a čerpá a spotřeboává se, potud jsou půjčky kryty a nedojde ke krizi. Jednotlivá "přehřátá" místa jsou jen excesy, vybočení, na jinak rostoucím výhledu do budoucnosti.
19. 10. 2007 | 02:40

Links of London store napsal(a):

I ran all the way to the main gate, and then I waited a second till I got my breath. I have no wind, if you want to know the truth. I'm quite a heavy smoker, for one thing--that is, I used to be. They made me cut it out.
31. 03. 2010 | 15:36

Breitling watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
12. 04. 2010 | 04:35

replica watches napsal(a):

Venku sice ještě mrzne, ale tenhle led je zatraceně tenký. Jednak: daly by se popsat stohy papíru o zájmových vazbách, vydělávajících na nepřehledném zdravotnictví obrovské peníze a kterým není po chuti jakýkoli kvalitní kontrolní mechanismus, jenž umožní lépe sledovat finanční toky. A pak: mám snad uvěřit, že Svaz pacientů je způsobilý kádrovat odbornou způsobilost Grémia majitelů lékáren? Prezident Olejár má jistě řadu odborných konzultantů, ale jako absolvent střední strojní průmyslovky má sám ke zdravotnictví docela daleko.
13. 04. 2010 | 02:54

replica watches napsal(a):

Venku sice ještě mrzne, ale tenhle led je zatraceně tenký. Jednak: daly by se popsat stohy papíru o zájmových vazbách, vydělávajících na nepřehledném zdravotnictví obrovské peníze a kterým není po chuti jakýkoli kvalitní kontrolní mechanismus, jenž umožní lépe sledovat finanční toky. A pak: mám snad uvěřit, že Svaz pacientů je způsobilý kádrovat odbornou způsobilost Grémia majitelů lékáren? Prezident Olejár má jistě řadu odborných konzultantů, ale jako absolvent střední strojní průmyslovky má sám ke zdravotnictví docela daleko.
13. 04. 2010 | 03:08

p90xWorkoutDVD napsal(a):

11. 09. 2010 | 10:39

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 04:51

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy