Jak je na tom české technické školství?

26. 03. 2008 | 00:09
Přečteno 6534 krát
Škoda slov. Výsledky jsou bohužel příliš dobře viditelné. Respektive téměř neviditelné.

Jeden obrázek říká vše podstatné. Počet hi-tech patentů v přepočtu na milión obyvatel, zdrojem je Eurostat.

European H-Tech Patents
European H-Tech Patents


Kromě jiného soudím, že některé české technické školy by měly platit svým absolventům spíše reparace.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

RUMCAJS napsal(a):

Slušně řečeno tam vidím prd.Budu si muset skočit pro mikroskop.
26. 03. 2008 | 00:17

bigjirka napsal(a):

Nemyslím, že tohle má moc co dělat s úrovní školství. Viděl bych spíš malou informovanost o patentování jako důsledek komunismu... malá popularita ochrany duševního vlastnictví vůbec..
26. 03. 2008 | 00:57

Karel Vomacka napsal(a):

Blahopreji! Opet jste me velice pobavil. Vy vubec o patentech a jejich vyznamu a cene nic netusite, ze?
26. 03. 2008 | 01:14

prirodovedec napsal(a):

Muj oblibeny bavic opet nezklamal. Strucne, jen jeden ukazatel, bez poradneho odkazu. Skoro bych neveril, ze pred par lety jeste zachazel se ctenari takto vlidne:

http://fincentrum.idnes.cz/...

No, kdyz on se tu bavi ...

Jak jiz diskutoval prof. Zlatuska jinde, dulezity je spise prinos a navratnost patentu (zahranicni, "domaci"). Zaroven ovsem jejich oborova struktura, aj. Lepe se ptati odbornika na patenty ... On Vam mozna prozradi, proc je vyhodnejsi realizovat spolupraci nekde jinak (napr. kdyz zakladni naklady na zahr. patent cinily dle AV pred par lety cca 0,5 mil. Kc). Mozna v ukazateli prinosu v EUR na jeden patent :) bychom diky jejich malemu poctu a prof. Holemu dopadli skvele :).

Co tak jiny ukazatel? Napr. objem prostredku z realizovanych aplikaci VS ve spolupraci s prumyslem pripadne podil vyplacenych mezd pracovniku VS z teto spoluprace.

Zmineny graf zejmena nevysvetluje prokazatelne existujici znacny zajem i zahranicnich firem o absolventy technickych oboru. Rovnez uprednostnovani kombinaci ekonomicko-technickeho vzdelani na ekonomicke pozice po jistych drivejsich zkusenostech ...

Zaroven graf nevysvetluje uspesnost a zadanost technicky vzdelanych odborniku CR i v zahranici a i mimo svoji puvodni specializaci (napr. ve financich :), ze? Zarny temer utajeny priklad mame vlastne pred sebou).
26. 03. 2008 | 01:16

prirodovedec napsal(a):

RUMCAJS, bigjirka, K.V.: Zdravim, jsem velmi potesen setkanim s Vasi vybranou spolecnosti, vidim, ze pred spanim konzumujeme obdobny digestiv ...

Muzete-li k patentum dodat vice ze svych praktickych zkusenosti, dekuji predem. Asi bych musel zitra vyhledat zdroje a kolegy, abych si doplnil svuj "nacrt vyse".
26. 03. 2008 | 01:19

jams napsal(a):

Jeden můj kamarád vystudoval českou techniku, pracuje na území ČR (placen v Kč) už pro druhého zaměstnavatele s ústředím v USA a patent má registrovaný v USA.

Tím nechci chválit celkový stav českého školství a vědy. Je to jen jeden příklad, jak to také může být.
26. 03. 2008 | 02:53

Martin napsal(a):

Jejda, pane Kohoute procpak jste zapomnel dodat, ze prim vedou hodne socialni staty Finsko, Holandsko, Svedsko, Dansko a Nemecko. Mel byste to prehodnotit a rici ze je to vlastne spatny ukazatel :)
26. 03. 2008 | 03:37

Jasa napsal(a):

Autor se prilis nenamahal opsat ze zdroje, ze jde o tzv. Evropsky patent, ktery tvori z dane zeme maly zlomek z poctu narodnich patentu. Patentar by si asi pomyslel cosi nelichotiveho o panu autorovi a jeho bezobsazne plamennem clanku.
26. 03. 2008 | 04:15

Student napsal(a):

Pane Kohoute, průmyslové patenty vznikají ve specializovaných vývojových pracovištích. Ne doma v kuchyních ani v montovnách.
Pokud u nás vývojová pracoviště nemáme tak je to z velké části způsobeno špatnou prací ekonomů.
Dle výsledků by měly Ekonomické školy platit reparace všem obyvatelům ČR.
26. 03. 2008 | 08:06

jarpor napsal(a):

Souvislost grafu s dokladováním úrovně českého technického školství mi uniká. Stejně jako myšlenka, kterou chtěl tímto autor sdělit ...
Plytké až hanba ..
26. 03. 2008 | 08:39

JC napsal(a):

Studente, patenty vznikají na patentovém úřadu poté co se zrodily v něčí hlavě.
Ani laboratoř za 0,5 mld. vám nezajistí, že na něco přijdete pokud máte v hlavě piliny.Doporučuji nastudovat, kde a za jakých podmínek prof.Wichtrle vynalezl kontaktní čočky.
26. 03. 2008 | 08:54

Zuzana napsal(a):

Ad JC - resp. za jakych okolnosti prisel Heyrovsky na princip polarografie :-)
26. 03. 2008 | 09:22

RUMCAJS napsal(a):

Souhlasím s JC.
Docela by mě zajímala statistika patentů vzniklých v "provozu" a patentů vzniklých v umělých líhní. Já sázím na provoz.I když leckdy zůstává rozum stát, co se všechno dá patentovat.
Někdy to připomíná našeho slavného vynálezce Járu Cimmermana.
26. 03. 2008 | 09:27

JC napsal(a):

Zuzana, no schválně, zkuste nám o tom něco napsat.
26. 03. 2008 | 09:58

prirodovedec napsal(a):

Ano, jiz pan prezident na AV rikal, ze nejvetsi vedecke objevy vznikaly v chudobe. Da se rici, ze tento aspekt soucasna reforma podcenuje a naopak je videt, ze napady nasich ekonomu vznikle v podminkach bohatstvi vedou k ponekud spornym vysledkum ...

RUMCAJS: Projdete si vysledky vyzkumu a vyvoje na http://www.vyzkum.cz. Tam najdete i to, po cem volate (byt samozrejme zkreslene), tj. pocty patentu vzniklych z projektovych prostredku v podminkach prumyslu.

Dalsi informace nabizi mezinarodni patentove databaze (podobne jako WoS). Nicmene opakuji, ze nektere ukazatele jsou asi verohodnejsi nez uvedeny, pripadne je nutne jich uvadet vice.
26. 03. 2008 | 10:10

jipindripich napsal(a):

Co je to za výkřik zbloudilého autora? Jako technokrat se ptám, kde je souvislost sděleného s titulkem. Připomíná to volně "vykopnutý" vektor.
26. 03. 2008 | 10:33

Petrman napsal(a):

Pan Kohout je pouze standardní modroptáčník, všude byl, všechno viděl dvakrát a všemu rozumí.........a když to podělá tak za to může někdo jiný.
26. 03. 2008 | 10:49

Antonín Hrbek napsal(a):

Důvodně pochybuji o tom, že pan Kohout je orientován v problematice vynálezů a jejich patentování. Díky "ekonomům" byla prakticky kompletně zlikvidována nadpodniková a podniková výzkumná základna. V montovnách a v pracech na zakázku mnoho vynálezů nevznikne. A HT patenty mohou vzniknout jen na HT výzkumné, vývojové a produkční bázi.
Dále se změnil systém placení za patentovou ochranu. Dříve patentovou ochranu platil prakticky stát, který vynálezci vyplatil odměnu a podíl z realizace, dnes ji z valné části musí platit jednotlivec. A než sežene realizátora, který je ochoten za využití patentu platit, tak je doba ochrany skoro fuč.
Takže špičkoví vědci a technici nabízejí své myšlenky k patentování zahraničním firmám.
Jinak mohu zodpovědně prohlásit, že deformace myšlení a charakteru komunismem je u dříve vystudovaných techniků podstatně menší než u dříve vystudovaných ekonomů. Málokterý se rychle překabátil.
26. 03. 2008 | 10:52

Honza napsal(a):

Fascinuje mě (sám pracuji jako konstruktér) jak nějací ekonomové,kteří mimochodem žádné hodnoty nevytvářejí a za nic nenesou odpovědnost,mohou soudit věci,kterým absolutně nerozumí.Nejhorší na tom je,že tito parazité (ekonomičtí analytici,finanční poradci a spol.)jsou odměňováni nepoměřitelně lépe,než Ti,co něco vytváří.
26. 03. 2008 | 11:16

KamilW napsal(a):

Antonín Hrbek:
Sám bych nedovedl zhodnotit výplod pana Kohouta tak slušnými slovy, jako Vy. Jinak souhlasím. Aplikovaný výzkum potřebuje cítit zájem od výrobců. Takový zájem se dnes projevuje jen tím, že nějaký ekonom se obrátí na univerzitu nebo ústav Akademie s blbým dotazem" "Nemáte náhodou něco co bych mohl bez rizika od vás za málo peněz koupit a za mnoho prodat? A nejlépe, kdybyste si to nejdříve sami (za asi 130 tisíc €) nechali zapatentovat."

JC:
Byl jsem u toho, když se vynalézaly kontaktní čočky. Novinářská poezie zdůrazňuje "vynalézání v kuchyni". To si ale může snadno dovolit jen člověk, který už jako přírodovědec pracoval v základním výzkumu dvacet let a který už jako technik dal do kupy několik továrních výrob.

Naděje, že dnes pracovitý nevzdělanec (jako Edison, který neuměl používat ani Ohmův zákon) může v chudobě ještě něco zásadního vymyslet, je v dnešní době opravdu mizivá.
26. 03. 2008 | 11:51

Ládik napsal(a):

Mám pocit, že české tech. školství s počtem patentů sice souvisí, ale úplně jinak, než článek naznačuje.
26. 03. 2008 | 12:58

Yfča napsal(a):

Jestliže pan Pavel Kohout nemá problém na základě jednoho grafu odsoudit úroveň technického školství u nás, nebude naše ekonomické školství také na obzvláštní úrovni.
26. 03. 2008 | 13:00

jogín napsal(a):

Patenty platí firma, když se jí to rentuje. Statistika proto ukazuje ne úroveň školství, ale zájem firem o aplikovaný výzkum. Myslím, že článek především předvádí kvalitu myšlení zdejších ekonomů.
26. 03. 2008 | 14:25

hugo napsal(a):

Honza:
mluvite mi z duse.

Yfca:
To vite, ze ano. Ostatne, kdyz je to s techniky tak spatne, neni mi uplne jasne proc po nich panuje takova poptavka a to i v ekonomicke sfere.
26. 03. 2008 | 14:51

martys napsal(a):

každý se vidí jako právnik nebo ředitel nějaké firmy nebo finanční makléř - mercedes, mobil, prachů jak šlupek.....za chvíli se bude inženýr platit zlatem....chvála bohu!!
26. 03. 2008 | 15:04

Antonín Hrbek napsal(a):

Pro ilustraci panu Kohoutovi - za HT se podle dohody patentových úřadů pokládají tyto oblasti techniky: počítače a automatizované systémy řízení, letectví, mikroorganizmy a genetické inženýrství, lasery, polovodiče, komunikační technologie.
Může mi pan Kohout vyjmenovat české firmy, které jsou, díky "ekonomům" schopny produkovat v této oblasti patenty.
A když jsme již u té světové původnosti, tak základním českým přínosem českých "ekonomů" pro světovou ekonomii byl vynález a hromadná aplikace "tunelování".
26. 03. 2008 | 15:15

Ivan napsal(a):

Mám velké výhrady k úrovni některých absolventů. Ale nevím zda-li toto je ukazatel, kvality našeho školství. Vůbec se domnívám, že naše vysoké školy by úroveň měly a mají z čeho vycházet. Ovšem problém je v celkovém vzdělávacím systému. Někdy si připadám jak v minulém režimu. Vzdělávání společnosti je v kvalitě systému. V myšlení pořád převládá kvantita nad kvalitou.
26. 03. 2008 | 15:31

prirodovedec napsal(a):

Dekuji za prijemen doplnujici postrehy. Zda se, ze dnes prispevek oslnil natolik, ze az na cca 2 nesmele naznaky se autora nikdo nepokusil vzit v ochranu ... mozna bych to mel zkusit ... ale ono to opravdu nejde. Zda se, ze role autora bavice se posunula jeho vlastnim rozhodnutim do role okopavaneho cirkusoveho klauna. :)
26. 03. 2008 | 15:37

twardowski napsal(a):

Pan Kohout ocividne nema technicke vzdelani, jinak by vedel, ze hodnoceni na zaklade jednoho priznaku je proste nesmyslne.

Co me zarazi je uroven clanku. Takto (a s timto grafem, (ne)popiskama a pod.) by nemela vypadat ani semetralka prvaka an technice
26. 03. 2008 | 16:26

JC napsal(a):

KamiW,
Nemohu souhlasit s vámi ani s panem Hrbkem,že "státní investice"do patentové ochrany by něco změnily.To je spíše vaše zbožné přání.
Stát by si samozřejmně ustanovil zase komisi odborníků/i ekonomů/ kteří by zkoumali jestli se to státu vyplatí.Ono se totiž mezi perlami také nachází spousta kravin/jak kdosi zmínil/ Osobně za hlavní problém patentové ochrany považuji to, že některé státy prostě tato pravidla strikně nedodržují a není pro ně žádný problém zaplavit trh nelegálními kopiemi.
26. 03. 2008 | 16:34

hugo napsal(a):

twardowski:
ale klidne by tak prvacka semestralka na technice vypadat mohla, co by ne. Jen se obavam, ze dotycny prvak by byl v pristim roce opet prvakem.
26. 03. 2008 | 16:47

prirodovedec napsal(a):

JC: Bravo, bojujte, at je to tu zajimave :).
26. 03. 2008 | 17:03

JC napsal(a):

prirodovedec,
Víte, že mám rád, když je veselo.
26. 03. 2008 | 17:25

JC napsal(a):

prirodovedec,
Že vybyste rád s panem Kohoutem zasedal v té komisi ?
26. 03. 2008 | 17:26

prirodovedec napsal(a):

JC: V ktere :)? Rozhodne by mne zajimalo, zda tu nekdy zkusi napsat neco soustredene ... Pokud vim, psaval i texty s mene degenerativnimi rysy :).
26. 03. 2008 | 17:44

JC napsal(a):

prirodovedec,
No přece v té, co by rozhodovala,co se bude patentovat za státní peníze.
Mrkněte na Zlatušku..tomu je to líto, že nebyl přibrán do komise.
26. 03. 2008 | 17:50

Ladislav napsal(a):

Temi "high-tech patenty" byvaji v zapadnich zemich vetsinou patenty softwarove. A ty vyjadruji jen a jen schopnost firem vytvaret dalsi umely trh. Udelovani softwarovych patentu se zvrhlo ve frasku, udeluji se na sebevetsi triviality nebo nesmysly nebo duplikaty a puvodni ucel patentu, tedy systematictejsi vyuzivani novych znalosti, se naprosto vyparil.
Uroven ceskeho technickeho skolstvi se zhorsuje ale duvody jsou, podle mne, jine - nizke ohodnoceni technicke prace a kvuli tomu i nizka prestiz, obtizne studium, politika rozdelovani penez na VS, snaha o masove vysoke skolstvi bez ohledu na rozlozeni talentu v populaci.
26. 03. 2008 | 17:51

NevericiTomas napsal(a):

No, statni komise na patenty uz tu byly, patentu bylo vic ale ze by to nekde bylo videt?
Vzor necht je ten Wichterle. To nebyl zadny domaci kutil. Leta pracoval v laboratorich nadnarodniho koncernu (Bata). A jak s bohatstvim jeho dusevni prace nelozil statem dirigovany system vime take.
Jinak ale bohuzel musim dat za pravdu zdejsim "levicakum". Zabou na prameni nejsou absolventi technik, ale ti z VSE. Tem jeste nikdo nevysvetlil, ze dobre prodavat mohou jen to, co nekdo vymysli a jinej vyrobi.
26. 03. 2008 | 17:54

pgjed napsal(a):

Pane Kohoute, velmi polemické sdělení. Dovolil bych si Vás požádat o odpověď na dvě otázky.

1.) Co si představujete pod pojmem hi-tech patent?

2.) Proč by podle Vás mělo být hlavním kritériem hodnocení kvality technické univerzity množství patentů?

Děkuji za odpověď.
26. 03. 2008 | 17:56

Soukmenovec napsal(a):

Pan Kohout zřejmě soudí dle
objevu ing.Topolánka(absolventa
VUT Brno,strojní fakulta),který
vynalezl nový fyzikální zákon,
kde dráha rovná se rychlost
lomeno čas(v kilometrohodinách).
Škoda,že to nedotáhl a nezjistil
že to jsou kilowathodiny.
26. 03. 2008 | 18:12

ventos napsal(a):

úžasné !! tohle už není ani slaboduché, to je úplně bezduché :-o))))nulová souvislot mezi tématem a obsahem ... ale nevěšte hlavu pane Kohoute, určitě byste tento obor mohl s úspěchem vyučovat na nějaké soukromé odborné škole
26. 03. 2008 | 20:28

pgjed napsal(a):

Vážený pane Soukmenovče, špatná úvaha, nebo rádoby vtipnost. Kdybyste si pro dvůj vlastní vzorec dokázal odvodit jednotku, zjistol byste, že se jedná o zrychlení, nikoliv o dráhu.
26. 03. 2008 | 20:31

vlk napsal(a):

Kohout chce být za klauna. Nechť jím je. Jestli v tomhle státě nějaká část školství měla vždycky úroveň, pak to rozhodně, na rozdíl například od ekonomických fakult, byly techniky.

Graf o patentech nevypovídá vůbec nic. Zkoušel jste někdy přihlásit patent nebo aspoň průmyslový vzor? Já , zřejmě na rozdíl od vás ano. Takže vím, co to je za nákladný proces.
A pokud byste si dnes vbedně ve Zprávách byl poslechl profesora Pačese , zjistil byste, že ani ústavy AV nemají rozpočtovány prostředky na patenty, takže nejsou schopna patentová řízení vůbec vést a zhusta tedy prodávají výsledky, aby je patentoval někdo jiný.

Ale pobavil jste to tedy jo!
26. 03. 2008 | 20:46

prirodovedec napsal(a):

pgjed: Omlouvam se, ale kolegum z VUT je dle jejich veseleho vypraveni stydno, nebot je pravdou, ze to pan premier opravdu dolozitelne v TV tvrdil (no uletlo mu to, stane se :) ...).

Cituji presne z diskuse, ktera umozni najit zaznam:

http://www.totem.cz/forum/r...

"Přikladem budiž Mirek Topolánek.Dneska jsem si ze záznamu pustil včerejší zprávy.Vysvětluje tam, že nejel do Brna rychlostí 200 km za hodinu.A poslyšte všichni normální lidé jak vysvětluje : " každý občan ví, že rychlost se vypočte podle vzorečku s = v / t, a tak, jestliže jsem jel vzdálenost 200 km, hodinu a sedum minut, tak zjistí, že jsem nejel 200 km za hodinu. Žák šesté třídy ZDŠ, kdyby řekl uvedený špatný vzoreček, dostame pět pětek, Toplánek si ani nevšimne co řekl za hloupost, a pokývá hlavou nad svou moudrostí jako páv.Člověk, který má technické vysokoškolské vzdělání by měl být za podobné plky vypískán."
26. 03. 2008 | 20:53

m&m napsal(a):

Pan Kohout se mýlí.
Jak je zřejmé z toho grafu http://img.aktualne.centrum... , stoupá u nás od roku 1990 každoročně počet porodů císařským řezem.

Souběžně s tímto trendem klesá každoročně kvalita českého technického školství (P.Kohout, 2006).

Z toho jednoznačně vyplývá, že pokles kvality českého technického školství je zapříčiněn zvyšujícím se počtem porodů císařským řezem.

Zakažme proto porody císařským řezem, dokud je čas!
26. 03. 2008 | 21:31

Pumprlidentlich napsal(a):

Technické obory patří k těm nejnáročnějším. Ti nejlepší často odcházejí tam, kde je lépe ocení. Je mnohem jednodušší stát se socialistickým odborníkem na všechno. Někteří odborníci si pletou dokonce Topolánka s Paroubkem.

Hlavně, že socialističtí intelektuálové mají co řešit, ale patent na socialismus asi nezískají
26. 03. 2008 | 21:50

Alex Botev napsal(a):

podla mna sa neda na zaklade jedneho druhu patentov pochadzajucich z nejakej krajiny urcit uroven skol.
serioznejsia analyza, ktora abstrahuje od vplyvov napr. jednej firmy (napr. nokia, ktora podla mna taha finsko na prve miesto) a ineho, by nebola od veci ;-)
26. 03. 2008 | 22:01

lectus napsal(a):

Vzpomínám, že na začátku klasické učebnice ekonomie (Samuelson) je v rámci korektní metodiky ekonomického výzkumu varování před zkratovým hledáním souvislostí mezi jevy, aniž by se braly v úvahu všechny okolnosti (tzv. omyl "poté, tedy proto...") Že by pan K. nečetl Samuelsona?
26. 03. 2008 | 22:49

jarpor napsal(a):

m&m

Jako vtip - dobrý.

V legračním tónu dovolte oponenturu :
- (p.Kohout, 2008), nikoliv 2006, - "skoro nevýznamný detail"
- osa X "Kohoutova grafu" - státy, Vaše - časová řada - "první vážná metodická chyba"
- nejstarší jedinci z Vámi citovaných císařských řezů mají v letech "Kohoutova grafu" 13, resp. 14 let - žáci základní školy, nikoliv vysokých technických škol - "druhá vážná metodická chyba"

Závěr :
Mýlíte se rovněž, ponechme císařské řezy !
Je-li hodnota "Kohoutova" sdělení 0, překonal jste jej, jste v záporných číslech... :-)

Někdy méně, je více ... :-) :-)

Hezký večer
26. 03. 2008 | 23:06

m&m napsal(a):

jarpor: Že se píše rok 2008, to jste mě zaskočil. Ověřil jsem si pohledem do kalendáře a pro jistotu jsem projel hlavičky pár info-serverů a musím konstatovat, že máte pravdu.

Na tom ostatním si trvám. Vycházím z tzv. Kohoutovy školy, jejíž hlavní motto zní: "Když se chce, příčinnost se najde. Když se nenajde, budeme se tvářit, že se nic nestalo. Pořád ještě máme své přesvědčení."
26. 03. 2008 | 23:21

RUMCAJS napsal(a):

Sám jsem technik, ale k povýšeneckému a nepřátelskému postoji (zřejmě kolegů) vůči ekonomům se nepřipojuji.
Na jednom školení na VÚT Brno jsem byl překvapen postojem jednoho přednášejícího, který považoval ekonomy za vyžírky, jímž konstruktéři, technologové a ostatní tech.personál musí všechno strčit až pod nos.
Já tedy jejich práci považuji za velice důležitou až osudovou pro podnik.A graf pana Kohouta považuji za jednu z možností, jak parametricky srovnávat s určitou mírou tolerance. Naprostá většina ekonomických ukazetelů pouze "signalizuje" a není možné od těchto ukazetelů chtít přesnou diagnózu.
26. 03. 2008 | 23:26

prirodovedec napsal(a):

RUMCAJS: Jak se do lesa vola, tak se z neho ozyva.

Proto od skutecneho ekonoma zadam zcela zasadni matematicke vzdelani a uroven logickeho uvazovani specialisty v "science" (jak je zvykem na Zapade :) a uz i Vychode). Navic ochotu nest podobnou zodpovednost za chyby jako stavitele mostu, konstrukteri aut aj. Proste profesionalitu.

Prave proto, ze jejich prace je az osudova pro podniky i staty. Pak jsem ochoten akceptovat i jejich casty duraz na "otazky viry" a asertivitu (presneji neoduvodnene "hypertrofovane sebevedomi").

Bohuzel se casteji setkavam s pohrobky nadsenych svazaku minulosti a tajemniku vseho druhu. Je to legrace, i kdyz z toho mrazi. Takze je nutne svoji nevoli davat stejne asertivne najevo, protoze to je jazyk, kteremu tito lide zvlastniho razeni (slovy klasika) nejlepe rozumi.

Zkratka nekdy je rozdil mezi znalym a diletantem tak velky, ze diletant ani nechape, ze se na jeho ucet zertuje nebo ze je jemne kritizovan. To je treba pravidelne napravovat a postizenym (ekonomum, novinarum a analytikum) v jejich osudu pomahat a zivot jim kritikou ulehcovat.
27. 03. 2008 | 00:09

prirodovedec napsal(a):

Text a graf autora je predevsim SKVELY do sbirky pro studenty. A za to je treba opet podekovat.

Jeho plusem je odstrasujici ucinek pro nasledniky a pripadna motivace precist si k teto problematice i na EUROSTATU vice. Jeste, ze sem nazabloudil prof.Z., ktery by musel rici, ze jim kritizovana RVV je vs srovnani s autorem sborem profesionalu.

Priznam se, ze pri obcasne diskusich s kolegy jinych skol na akcich kazdy zertem doufame, ze nas obor snad autor nevystudoval :). Nevim, zda bychom zvladli az tak negativni reklamu napr. pri propagaci oboru :). Tuto nadeji jiz kolegove z VUT v pripade jineho fenomenu dneska ztratili ... :).
27. 03. 2008 | 00:15

pgjed napsal(a):

To přírodovedec: V tom případě i já se omlouvám. Je to podobná perla jako studie, kterou jeden stavební inženýr zpracoval pro švýcarskou vládu s výsledkem, že když se hnojí dusíkatými hnojivy, je ve výfukovém kouři z biopaliv hodně dusíku. Inu již naši předkové říkali něco o drzém čele... :-)
27. 03. 2008 | 07:47

Tom napsal(a):

Přírodovědec:
Musím Vás zklamat, matematické vzdělání u většiny ekonomů nenajdete... Je to smutné, ale jsou to spíše uživatelé matematiky v ořezané formě.
Málem jsem odpadl, když jsem si ze zájmu dal jeden předmět se studenty ekonomie a slečna ve 4. semestru se bezelstně zeptala: Co je to ten diskriminant?
Na druhou stranu, v ekonomii se ukazuje být sofistikovaný matem. model horší než úsudek zkušeného analytika. V HN kdysi vyšlo srovnání úspěšnosti prognóz jednotlivých pracovišť - vyhrály to banky a poslední bylo CERGE se svými perfektními modely...
Nesuďte ekonomy podle Kohouta(který umí napsat geniální analýzu trhů, ještě pořád, akorát ji sem nepíše) či Macha (ten neumí nic).
A navíc, ekonomii přece rozumí každý, ne? :)
27. 03. 2008 | 08:33

Antonín Hrbek napsal(a):

Tzv. Kohoutova věta:
Čím více si Pavel Kohout myslí, že má pravdu, tím více je od pravdy vzdálen.
27. 03. 2008 | 08:37

Al Jouda napsal(a):

Zaveďme školné na ČVUT a pak nám za pár let pan Kohout nakreslí další jednoduchý graf, z kterého se nám udělá špatně !
27. 03. 2008 | 08:44

Antonín Hrbek napsal(a):

To Tom
Trochu se musím zastat VŠE. Tam byli okolo pana profesora Jaromíra Waltra (katedra ekonometrie) pracovníci s výborným matematickým vzděláním. Za všechny připomenu jenom Mirka Maňase. Ze "staré party" tam zbyli Roman Hušek a Milada Lagová. A na katedře ekonomické statistiky je teď vedoucím Jan Seger.
Ou sont les neiges d'antan?
F.Villon LP 1461 Ballade des dames de temps jadis. Česky - Kdeže loňské sněhy jsou? Pro angličtináře - Where are the snows of yesteryear?
27. 03. 2008 | 09:00

Marty napsal(a):

VSE take neni jednolity monolit. Nektere obory vidi matematiku leda z okna jedouciho vlaku a jine se matematice venuji vice.

Obecne povazuji prehnany duraz na matematiku v ekonomii za skodlivy (porad to je primarne veda o lidskem jednani). Ale opet zalezi na tom, o kterem oboru ekonomie se bavime.
27. 03. 2008 | 09:43

RUMCAJS napsal(a):

Souhlas s Martym.
Platí to ale i pro technické obory.Pokud budu pracovat na vědecké úrovni, pak matematika probíraná na VŠ má z větší části smysl, ale pro běžnou technickou praxi si vystačím se znalostí matematiky střední školy.
Čas strávený nad funkcemi,maticemi,pravděpodobností a pod. jsem zatím nedokázal využít.A asi nikdy už nevyužiju, páč si už nic nepamatuju!
27. 03. 2008 | 10:22

prirodovedec napsal(a):

pqjed: Take jsem tomu nemohl verit (uz proto, ze je to v rozporu s mym tvrzenim o vynikajici uplatnitelnosti absolventu technickych oboru :) ).

Antonin Hrbek: Znale a precizni, dekuji za ty uctyhodne pany a nasla by se dalsi jmena i skromnych, kteri umeli a pocitali.

Tom: K analyze trhu od Kohouta - naprosto verim. Prave proto mne nejprve "urazel" jeho zdejsi pristup, pak jsem na jeho hru "zde jsem bavic/fachidiot" rad pristoupil a cekam, kdy ho to prestane bavit. On je tam take mozna zajimavy prvek k rozboru spocivajici v tom, ze to co z neho jinde dela mistra (schopnost soustredit se na zasadni detail a odhlednout od balastu) je zde na jeho temate rekneme "kontraproduktivni" :).

Znam radu zahranicnich ekonomu, kteri sice "jen uzivaji orezanou" matematiku (dle Vas), ale na urovni.

Dotaz: Vy verite HN, do kterych pise "novinarka" Zlamalova a spol. :)? Viz tez posledni zebricky VS (sice lepsi nez horory MFDnes, ale presto ...). Ja bych to bral pro CERGE jako plus :). Nemate PRESNY www odkaz?

Co se tyka matematickych modelu v ekonomii, zda se mi, ze je zde rada spoludiskutujicich redukuje na predikcni modelu zejmena casovych rad (klasicka ekonometrie). Ja se domnivam, ze je to jen maly stripek (byt se tim bavi zejmena esa v CERGE a jinde) a navic se rika, ze nejlepsi byl v predikcich ten simpanz ... Asi se shodneme, ze tech modelu je cela rada dalsich od klasicke statisticke analyzy, pres operacni vyzkum, simulace, k stochastickym procesum a treba teorii her (a mnohe jsem vynechal). A jejich uziti je nejen k predikcim (jiste to je ta tradicni tuzba lidstva a novinaru :) ), ale k analyze, vhledu, podporeni pochopeni souvislosti, testovani hypotez, normativnimu ci deskriptivnimu pristupu aj.

Marty: :))) dovolte mi Vas (jak jsem pochopil ekonoma ("povestne" :) rakouske skoly) a pravnika) citovat svym kolegum.

Doporucuji Vam nahradit matematiku v ekonomii astrologii (tam je ovsem vypoctu take pomerne dost) pripadne ctenim z kavove sedliny a cajovych listu ... :)

Cituji v te souvislosti znameho kolegu: "Matematika vyucovana mimo obor teoreticke matematiky je zejmena skolou dusledneho logickeho mysleni."

Gratuluji Vam k nechtenemu Kohoutovskemu efektu :)))) pri srovnani Vasi a teto vety. Prozaril jste mi dnesni den.

Vice takovych, kterym protekaji rukama miliardy (jak pisete vyse) jako Vam ... :)
27. 03. 2008 | 10:28

Marty napsal(a):

prirodovedec: tvarite se, jako bych psal o absenci matematiky. Neco takoveho vsak netvrdim. Mluvil jsem o prehnanem durazu.

Ekonomie je hlavne veda o lidskem jednani. To lze dat do vzorecku pouze velice slozite.

Rakouska skola nemusi kazdemu vonet, ale porad tu je. Vzdy mnoho lidi skripe zuby, kdyz se ukaze, ze "Rakusaci" meli zase pravdu i bez te matematiky.

Miliardy mi rukama neprotekaji (bohuzel). Pouze pro takove lidi pracuji.
27. 03. 2008 | 10:49

hugo napsal(a):

Rumcajs:
Duraz na matematiku povazuji za velmi spravny. Linearni algebru mozna v praxi nepouzijete, ale myslim (a myslim, ze to neni osamoceny nazor), ze konkretne tento predmet vas nauci "myslet v jine dimenzi".
27. 03. 2008 | 11:03

prirodovedec napsal(a):

RUMCAJS: Jak jsem jiz psal, respektuji nazory nejmenovaneho, mnou uznavaneho, kolegy z "Vasi techniky", protoze si na nic nehraje:

"Matematika tribi mysleni na tom, co se za staleti osvedcilo. Ve 20.stoleti timto trochu nahradila latinu, geometrii aj. Uci totiz myslet na zdanlive nepouzitelnych, ale nesmirne narocnych, myslenkovych konstrukcich a chyby se neodpousti, protoze vypadaji nesmirne trapne ..."

Clovek, ktery diky ni ma "skutecne vytribene mysleni" :), jako my nekteri :)), pak primo vidi na argumentaci nekterych to, co oni sami nevidi a pripadne oni z duvodu vlastniho nechapani u tech "vytribenych" povazuji za balast aj. (To je hezke, ze? :)Otoceno a pujceno od vztahu vericich - napr. neoliberalu - k nevericim - tem liberalismem neosvicenym :) ).

Z pohledu nas "vytribenych" pak dochazi k setkani "n-teho druhu", presneji k hledani neexistujiciho pruseciku mimobezek Vas a nas :).

Vidim zde zkratka kolegy "tknute matematikou, ci uctou k ni", vidim zde kolegy "netknute matematikou v mnou uvedenem smyslu", i kdyz ji treba prosli a neco jim napsali na maturitni vysvedceni ci do indexu. Jenze jim zustaly v hlavach vzpominky jen na ty "krucanky" :) a "vzpurnost" :).

Nicmene tuto kategorizaci spise vyuzivam k pokusum o osvetu nikoliv k nalepkovani - doufam, ze to tak neberete (vetsinou umerne agresivite osvety protistrany :) ) - a zaroven s uctou hledam "moji matematikou netknute" pohledy protistrany a snazim se pak zdokonalit sve "matematicke pohledy" a jsem za to Vam a dalsim vdecny.

Je samozrejme, ze neznalost a odmitani "matematiky v mnou uvedenem smyslu" povazuji napr. u Vas a Martyho za Vas hendikep v mych ocich (coz je pro Vas samozrejme nepodstatne), ktery Vas omezuje (v mych ocich) a nektere Vase nazory predurcuje (viz napr. zde jista Vase shovivavost k tomuto textu a grafu dle mne plynouci z nepochopeni s nim souvisejiciho - byt treba zamerneho - myslenkoveho diletanstvi ve smyslu pouziteho "aparatu") je to ale muj soukromy nazor, ktery mi nebrani v tom cist s uctou Vase prispevky, plne respektovat jejich osobitost a hledat v nich to co mne zajima - i kdyz jim treba z hlediska delky i ztvarneni prikladate daleko mensi vyznam nez ja :).

Konec vyznani Loupeznikovi :) (viz Schiller a Capkove).
27. 03. 2008 | 11:09

hugo napsal(a):

Marty:
vidite, a ja bych rekl presne naopak. Skodlivy je prave nedostatek matematiky. Ja teda nevim, ale jako fyzikovi mi prijde velmi obtizne modelovat ekonomicke situace bez znalosti infinitezimalniho poctu. (Nebo vubec zadneho). I kdyz prirodovedec naznacil jasnou cestu :o).
27. 03. 2008 | 11:12

Marty napsal(a):

hugo: spor o pouzivani matematiky v ekonomii je pomerne stary a stale se vede :)

Ja osobne na ekonomii nahlizim jako na vedu, ktera je ve sve podstate humanitni - je o lidskem jednani. Neni o jednani naprogramovanych robotu.

Matiku tim ale samozrejme nezavrhuji. Nektere ekonomicke obory na ni vylozene stoji a kazdy ekonom by mel mit radnou matematickou prupravu.

Matematiku v ekonomii chapu hlavne jako sluzebnika a ne pana.
27. 03. 2008 | 11:23

prirodovedec napsal(a):

Marty: Vy vite, ze Vas respektuji. Pouze, kdyz mam pocit, ze tlacite vice na pilu, obvykle pritlacim i ja :). ted vlidne.

Odpovedi: K prehnanemu durazu: Ja zase hovorim o jeste nedostatecnem durazu. (Veda je vedou natolik, nakolik je v ni matematiky :) slovy klasiku).

Co se tyka lidskeho chovani: Asi rozdilne chapeme slovo matematika a matematicke modely. Vy dle mne ve zuzenem smyslu slova ocima vzdelaneho pravnika (ekonometrie+kvantitativni modely+normativni pouziti), ja v sirsim smyslu slova prirodovedce a kladu duraz na jeji podpurne a zejmena analyticke a vhledove pouziti (nikoliv predikcni) a roli jejiho formalismu (do matematiky napr. dle mne patri i logika - s cimz pravnik nemusi souhlasit).

Naopak, za existenci rakouske skoly jsem vdecny. Kdyby nebyla, museli bychom si ji vymyslet :).

Neresim zde obsah, ale formu. K obsahu a protagonistum rakouske skoly jsem se neznale vyjadril i Vam jindy (obsah vitam, pokud svetove neprevlada, protoze v soutezi lidi dle teorie her podle mne hendikepuje me soupere; nekteri protagoniste z ciste lidskeho hlediska byli "vzacnymi charaktery" vybavenymi jedinci).

Zpet k hlavni linii - duraz na formu: Napr. prave v teorii her krasne priklady z rakouske skoly slouzi k ilustraci toho, jak byly verbalni systemy prekonany a jak umoznovaly "skryvat a tajit" predpoklady myslenkovych systemu a pripadne je nemistne zjednodusovat (viz ten byt "nerakousky" Laffer).

K protekani miliard: Ovlivnen americkymi filmy jen doufam, ze to neni pozice ucetniho ci pravnika pro mafii :)).
27. 03. 2008 | 11:24

RUMCAJS napsal(a):

Hugo,Prirodovedec:
Každá liška chválí svůj ocas. Všichni profesoři zdůrazňovali vždy svůj obor.Chápu takový postoj.
Ovšem musím říci, že praxe je jiná a že na rozdíl od prof.Zeleného se hlásím k fachidiotizaci VŠ a kladení většího důrazu na praxi.

A k té matematice. Jsme taková velká parta,pozůstatek SSM a volejbalového oddílu.Od zedníka až po jaderného inženýra takřka vše.Chemici,elektro,strojaři,ekonomové,právníci,Mat-fyz.Jedno ale máme společné.Nikdo z nás se v praxi nedostal dál, jak k Pythagorově větě.
27. 03. 2008 | 12:18

hugo napsal(a):

Rumcajs:
Ale ja profesor nejsem:-) a ani nejsem matematik, ale technik - bwt. jadernak.
K te praxi: je smutne kdyz student zna svuj obor jen teoreticky, ale je zle, kdyz praktik nema teoreticky zaklad.
27. 03. 2008 | 13:34

Student napsal(a):

Někteří ekonomové by matematiku používali rádi. Ale zatím nikdo
v ekonomice neprokázal žádné přesně definované vztahy.Takže na počítání toho moc není. politici ti matematiku přímo nesnášejí. Matematika totiž učí, že každý výsledek (rozhodnutí)je správný když vychází z přesné posloupnosti jednotlivých přesných kroků. Není tam prostor pro víru, přesvědčení, oddanost atd, což jsou základní nástroje politiků.
27. 03. 2008 | 13:56

jarpor napsal(a):

Student

Dobrý postřeh v této debatě. A podle mého přesný.

Hezký den.
27. 03. 2008 | 14:22

jogín napsal(a):

Příklad pro ekonomy:
V Německu byla pozorována průkazná korelace mezi poklesem porodnosti a počtem čápů. Co to znamená?
28. 03. 2008 | 09:13

MiaBush22 napsal(a):

freelance writer
11. 08. 2011 | 23:56

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy