Hypotéční krize

21. 08. 2008 | 10:57
Přečteno 5695 krát
Hypotéční krize v Evropě, a jak to bude dál...

V říjnu 2007 jsem na tomto blogu napsal, že "Evropa zažije znatelné zpomalení růstu v roce 2008" kvůli zpomalení růstu hypoték. Celý článek je k přečtení zde.

Vida, a ukazuje se, že je to pravda. Mohutný motor hospodářského růstu, jakým je hypotéční trh, ztrácí otáčky. V červnu rostl v eurozóně objem hypoték meziročně jen o 4,53 procenta, přičemž trend je jasně klesající. Makroekonomické prognózy jsou adekvátně upravovány buď směrem dolů (růst) anebo nahoru (nezaměstnanost).

Hypoteky v eurozone
Hypoteky v eurozone


Obecně si dělám spíše legraci z ekonomů a jejich (ne)schopnosti předpovídat, ale čas od času se něco předpovědět přece jen podaří. V tomto případě nebylo předvídání složité. Stačilo sledovat Eurostat a všimnout si, že vrchol růstu v Evropě nastal již v dubnu roku 2006 - rok předtím, než se začalo mluvit o hypotéční krizi v USA. Člověk vážně nemusel být génius, aby si toho všiml.

A teď se omlouvám, musím končit, pospíchám si nakoupit nějaké akcie, dokud jsou se slevou díky rozsáhlé tržní panice.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Antonín Hrbek napsal(a):

Když něco trvale klesá, tak nejspolehlivější prognóza je, že to bude dále klesat nebo, že se top zastaví.
Ale jak pan Kohout vysvětlí, že v loňském roce byl v ČR rekordní objem hypoték ale již od poloviny loňského roku jde česká ekonomika do khélu. Tady to nějak nefunguje. Samozřejmě se to dá okecat tím, že v české ekonomice hypotéky nehrají tak velkou roli jako v západních zemích, ale to jsou jen okecávačky.
Že ekonomika ČR půjde do khélu bylo jasné již v první polovině roku 2007. Bez ohledu na hypotéky.
21. 08. 2008 | 12:52

čtenář napsal(a):

Bláboly pana Kohouta je to poslední, co stojí za čtení. Je jak Státní plánovací komise, jenom s opačnými znaménky. Nejsem ekonom a držím se pokud jde o záporné zprávy starého osvědčeného vzorce. - Vychází vždycky !! Před rokem se psalo, že konec krize je na dohled. Teď se píše , že nejhorší je ještě před námi. Tak to bude . A ještě černější, než si to tržní anal/YI/tici dneska malují. Proto musí začít válka. Aby Amíckej hambáč vzal zase dějiny za nějaký jiný konec.
21. 08. 2008 | 13:13

Frante napsal(a):

Antonín Hrbek>
Vědělo se že hypotéky zdraží a proto se lidi před tím snažili si nějakou zařídit - proto ten nárůst. Pak následoval logicky útlum. Taky díky ekonomickým reformám je trochu dráž a lidi nemají tolik na rozhazování - už v době kdy se připravovaly se dal odhadnout pokles hypoték (nic proti reformám, za socanů jsme žili trochu na dluh)
21. 08. 2008 | 13:38

Antonín Hrbek napsal(a):

To Frante
Jakmile byly známy ekonomické "reformy", tak byl pro nezávislé ekonomy snadno předvidatelný výsledek v českých zemích. Nastal nákupní boom zboží všeho druhu, zvýšily se ceny a inflační spirála se začala točit. Navzdory všem vládním "ekonomům" i ČNB a jejich opožděnému ujišťování, že jde o několikaměsiční přechodný jev. Jde o jev dosti trvalý a bude hůře.
21. 08. 2008 | 14:02

Jirka Hemzal napsal(a):

To Antoni Hrbek:
Dotaz na nákupní boom, skutečně nastal a kdy? Nějak mi to ušlo. Nezaměňujete zvýšené tržby, zejména obchodů s potravinami - způsobené zvýšením cen, za nákupní boom?
S pozdravem JH
21. 08. 2008 | 14:47

RUMCAJS napsal(a):

Antonín Hrbek: Mohl by jste konkretizovat ? Zajisté to pro Vás nebude problém.
21. 08. 2008 | 15:27

Sobol napsal(a):

Hlavně ten konec je skvělý. Miluji analytiky a poradce, kteří nenápadně naznačují, aby si klient koupil "levné" akcie. Jenže je otázka, zda ty dosáhly dna. Já myslím, že ještě ne.
21. 08. 2008 | 15:41

Ford napsal(a):

Antonín Hrbek: Dobrý fór! V celém světě se zvýšily ceny a inflační spirála se začala točit, protože v ČR byly známé reformy!!!
21. 08. 2008 | 18:08

čtenář napsal(a):

Takzvané reformy zvýšily DPH. Tečka. To samo o sobě zvyšuje inflaci, protože prakticky všechno automaticky podražuje. Tečka. Takzvané reformy nejsou žádné reformy, ale malá domů z veřejných peněz soukromým kreténům, kteří jako vždy peníze zdefraudují , nebo špatně investují. Vzhledem k tomu, že se bude platit všechno, tak vše, co je závislé na konzumu, půjde dříve či později do hajzlu. Tečka. Hospody, prodejny , služby, útlum výroby, vysoká nezaměstnanost, kterou ještě zvýší dovoz analfabetů s rizikovým zdravotním stavem a později i rizikovým chováním . Opět podepsán modrý kretén. A vzhledem k tomu, že Mr Kohout propůjčil to nejcennější , co má - totiž svoje jméno - tak mu předestřu ještě vývoj jinde. Lidé budou potřebovat hotovost, takže budou padat pojistky, nové se uzavírat nebudou , a mezi živořící se začlení i prodejci v tomto segmentu podnikání. Takže pojišťovny, super a hypermarkety, hotely, restaurace etc., etc. vzhůru do dnů příštích. Budou ještě zářivější než je Mr Kohout barví svými brožurovými vodovkami.
21. 08. 2008 | 18:36

Darry napsal(a):

to Sobol

Nemyslím si, že je potřeba diskutovat o tom, zda akcie už dna dosáhly nebo ne.
1) Akcií je spousta druhů, ne všechny se chovají stejně.
2) Každý investor udělá nejlépe. když bude investovat pravidelně každý měsíc a volatilita mu může být ukradená, když bude dobře diverzifikovat :)
21. 08. 2008 | 18:40

Stan napsal(a):

Autor:

Aber die Ganzen ... Pane Kohoute, přestaňte si konečně cintat na triko. Když přišla tato vláda s reformami, naši ekonomičtí neoconliberálové s Vámi v čele řičeli nadšením, že konečně někdo ukončí zadlužování, zatrhne tipec sockám a nemakačenkům a sníží daně schopným podnikatelům a managerům. Výsledkem mělo být roztočení kol výroby a světlé zítřky.

Kdo tvrdil, že konečným výsledkem bude ekonomická krize způsobená poklesem poptávky a že na tom v konečném důsledku prodělají i ti "schopní" podnikatelé a jedinými vítězi budou ty "všehoschopné" pijavice přísáté na státní rozpočet, byl označkován jako bolševik. Teď nás tady budete krmit nesmyslnými výkřiky typu "já to vždycky předvídal".

Běžte si koupit akcie ČEZu a RWE a neotravujte tady svými bláboly. Nejste ani fundovaný ekonom, ani charakterní člověk. Jinak byste totiž musel napsat, že jste se buďto hluboce mýlil, nebo celou dobu jenom oblboval národ.

Darry:

A Vy s tou svou volatilitou a diverzifikací se běžte taky bodnout. Až se to celé zhroutí, a nebude to trvat dlouho, tak přijdeme o úspory všichni. Tak jako tak o ně při sedmiprocentní inflaci přicházíme, ať se snažíme investovat, jak chceme. Je totiž potřeba zachránit největšího světového dlužníka před totálním bankrotem a každá kačka je dobrá...
21. 08. 2008 | 20:56

RUMCAJS napsal(a):

Vsadím se o pytel plný žaludů, že ti nešťastníci, co tady nadávají na reformu, nemají ani tušení, v čem reforma spočívala. Akorát tu do zblbnutí melou o tom, co všechno reforma způsobila, tak jak to do nich nahustil Paroubek.

DPH se nejvíce zdvihlo za ČSSD,tečka.
Nejvíce zmanipulovaných výběrových řízení bylo za socanů,tečka.
Nezaměstnaných je mnohem méně jak za socanů,tečka.
Reálná mzda se zdvihla,tečka.
Hospodářství roste tečka.
Saldo zahr. obchodu je kladné,tečka.
Koruna posílila o 10% proti socanům,tečka.

A kdo nedokáže se mít i za těchto ukazatelů dobře, je prostě neschopnej trouba a radši si zažádá o euthanázii,tečka.
21. 08. 2008 | 21:45

čtenář napsal(a):

RUM s Cajsem: Jen vůl nevidí, co se děje. Tak přesně tímhle trpěl komouš. Modrej parchant sem přitáhne negramoty a s nimi nemoci, o kterých se dávno myslelo, že už je tu vůbec nemůžeme mít.
Koruna sílí a proto kdejaký vývozce volá po nějakém zásahu proti koruně. Asi mu posiluje zahr. obchod.
Sílí, protože ji nahoru ženou spekulanti. Modrej kretén na to nemá žádnej vliv. Jen blb to vidí jako pozitivum v této chvíli.
Inflace je 7%. A bude vyšší. Na něco takového socani nedosáhli ani náhodou. Hospodářsrví jde do pr... , to píšou i vždy uvědomělé Hosp. noviny. Ale žádné překvapení. RUM s Cajsem prostě čtou Naší modrou pravdu. Reálná mzda ve světle inflace a nárůstu životních nákladů naprosto objektivně klesla. Někdo prosadil, aby se tu postavili montovny. Modrej blb to nebyl ani náhodou. Ale on samozřejmě zařídil mávnutím proutku vynikající pocit RUMa s Cajsem.
Na Praze 5, kde socana neuvidíš ani náhodou, o manipulce vědí své. Procenta by se musela dát objektivně dohromady celkově, jinak jde jen o víru pravou. - Ale tu měli i komouši. Ty seš ten správnej pravej, ale srdce ti bouchá nalevo, ty modrá nádhero s pruhovanýmn mávátkem. Saldo zahraničního obchodu bylo označeno za problém, ale opravdu, ale opravdu nevím proč. A ještě z jiného soudku: Posíláme 150 mil. do Gruzie. Modrý lokaj jedna ruku v ruce s modrým lokajem dvě. - Do demogracie. Už se těším, až tam přijede Havel tu demogracii pochválit třeba s hambáčem Mc Cí. A rukou nedílnou a společnou i s Mr Lokajem budou kynout nejen Džugašvilimu , ale snad i Berijovi a Ordžonikidzemu. Co by tomu všemu jenom řekl Hašek a Kryl?
S Paroubkem jsem nikdy nemluvil . A nikdy nemá vliv na to, co si myslím a říkám. S Havlem jsem mluvil. Je to ješita. Jenom na trochu jiný způsob než Klaus. Ale už dávno nemá vliv na to , co si myslím a říkám.
Do roka tu máme krizi , jak vyšitou. To jsou jistoty, které máme. Kdo to vidí jinak, má růžové brýle. Jak ale přitom může ještě být u modrejch , tak to je na Chocholouška.
21. 08. 2008 | 22:19

RUMCAJS napsal(a):

čtenář:
Hochu, tu horečku by jsi měl vyležet a né se tady tak rozčilovat. Dej si RUM s Čajíčken,acylpirínek a skoč pod duchnu.
A až to vyležíš, tak si přečti něco z eurostatu. Možná tam budou jiný čísla, než o jakých ti vyprávěl Havel.Jo a
montovny sem zatáhli zase socani.

Brzké uzdravení ti přeje Rumcajs.
21. 08. 2008 | 22:41

čtenář napsal(a):

RUM s Cajsem: Dojdi si za roh zaplatit nějaký Cikrtný, máš evidentní absťák.
Kradeš formu a obsah není z tvojí hlavy. Bydlíš ve statistice a seš modrej pemprsák s růžovými brýlemi. Co chvíli to tu zahleňuješ infantilitami o lesu Řáholci, napsané nechápeš - holt mentální úroveň na výši Patašona.
21. 08. 2008 | 22:48

RUMCAJS napsal(a):

Hele Čtenáři. Při čtení Tvých nesourodých výkřiků se mi vybavil jeden vtip.

Jedné babce kouká z kalhotek kosmodisk a povídá druhé. Koupila jsem si kosmodisk. Dávala jsem si ho na záda,na boky na nohy,... no a nakonec jsem zjistila, že je to na p*č*.

A teď si nemůžu vlastně vzpomenout, proč Ti to píšu. Ale Ty jsi hlava otevřená a Ty na to určitě přijdeš!
21. 08. 2008 | 23:04

Pacholek napsal(a):

To Rumcajs.

Nauc se alespon zaklady ekonomie a misto ruzovych bryli si nasad ty na kratkozrakost.

DPH se nejvíce zdvihlo za ČSSD,tečka=Srovnavani danovych struktur s EU

Nejvíce zmanipulovaných výběrových řízení bylo za socanů,tečka=kuponovka taticka ODS byla koser...

Nezaměstnaných je mnohem méně jak za socanů,tečka=ode dne, kdy Sprostak s Vidlakem a Kudlankou vedou tuto zemi, okamzite a rapidne klesla nezamestnanost...

Reálná mzda se zdvihla,tečka=hlavne ucitelum

Hospodářství roste tečka.=pravdepodobne ze dne na den a konkratne od poslednich parlamentnich voleb

Saldo zahr. obchodu je kladné,tečka.=pravdepodobne diky velice silne korune

Koruna posílila o 10% proti socanům,tečka.=proto nenakupuji v Ceske republice, ale v zahranici, kde i nove zbozi vyjde casto levneji nez u nas pouzite (jsem ochoten riskovat vyssi naklady v pripade reklamacniho rizeni)
22. 08. 2008 | 04:48

RUMCAJS napsal(a):

Pacholek:
Hledám souvislost mezi daňovou reformou a údajným spekulativním posilováním koruny. Pokud Vám na to postačí Vaše základní ekonomické znalosti, budu vděčen za vysvětlení.

Děkuji předem !
22. 08. 2008 | 07:21

Kamil napsal(a):

RUMCAJS
socani nemohou nebo nechtějí pochopit, že vláda má velmi malý vliv na chod ekonomiky. Může ji max. brzdit, pokud se příliš vměšuje. Daleko větší vliv má ekonomika Evropská, potažmo světová.
Pravda je, že Zemanova vláda spíše těžila z reforem, které dělala vláda Klausova, pak se reformy nadlouho zastavily a dnes už nám začíná ujíždět vlak. Proto každé další prodlení v reformách může být tristní.
Hezký den.
22. 08. 2008 | 07:59

RUMCAJS napsal(a):

Kamil:
Byť moje základní ekonomické vzdělání proběhlo na bázi Marx.Leninské ekonomie, viděl bych to taky tak.
22. 08. 2008 | 08:19

Jirka Hemzal napsal(a):

To Kamil:
Souhlas, vláda má, zaplať panbůh, menší vliv na naší ekonomiku, než si většina lidí myslí. Souvislost s růstem cen a reformou nevidím, respektive nevidím tu reformu. Zvýšila se pouze spodní sazba DPH z 5 na 9 procent. Producenti a obchodníci se v mnoha případech svezli na očekávání lidí, že se bude zdražovat, a to už od října minulého roku...
22. 08. 2008 | 09:19

ufomamut napsal(a):

Tak,tak.A až budou všechny reformy úspěšně za námi-bude nejlepší,je znovu zreformovat (ty reformy).Komici:-)))))))
22. 08. 2008 | 09:21

Stan napsal(a):

Rumcajs:

Vy jste totiž i základní politické vzdělání získal na bázi marx-leninské ideologie a je to na Vás poznat. Pokud jsou fakta v rozporu s Vaší novou, tentokrát modrou ideologií, tak je ignorujete nebo překroutíte - takže ještě jednou:

1) inflace 7% - zbytek EU 3-4%(s výjimkou Pobaltí, kde začali s reformami a jsou v totální krizi)
2) schodek rozpočtu - vyšší než za socanů
3) reálné mzdy -1,5%
4) celkové daňové zatížení - pro většinu populace vyšší než za socanů
5) ostatní příjmy domácností (sociální dávky) - sníženy
6) ceny většiny zboží a služeb srovnatelné nebo vyšší než v Německu, platy na třetině
7) zdravotnictví, školství, sociální péče, kultura v rozvratu
8) hlavní média jdou v jednom šiku za vládou, radarem a deformami
9) zahraničně-politicky jsme banánová republika

Tato vláda má tyto starosti:
1) provize za radar
2) co nejnižší daně a SZP pro bohaté (tedy i pro sebe)
3) levná pracovní síla pro podnikatele - zelené karty, snižování podpor v nezaměstnanosti, nevalorizace minimální mzdy
4) co nejvíce rozkrást na státních zakázkách
5) co nejdéle se udržet u moci
25. 08. 2008 | 01:17

RUMCAJS napsal(a):

Vigvam:
Proč si ty pitomosti číslujete ?
25. 08. 2008 | 21:28

Bobyzboby napsal(a):

Více než 4% růst objemu hypoték - to je hypotéční krize?
Použití pojmu "krize" bych očekával dejme tomu při poklesu objemu, ale při menším růstu?
27. 08. 2008 | 07:42

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy