Vážně ekonomické předpovědi selhaly?

19. 10. 2009 | 22:17
Přečteno 4220 krát
Ne tak docela. Leccos jsme věděli včas.

Lidové noviny, 20. července 2008:

Česká koruna dosáhla v červenci 2008 nového rekordního kurzu vůči euru ve výši těsně pod 24 Kč/euro. Znamená to meziroční posílení o 18,3 %. Vůči dolaru koruna posílila dokonce o 28,9 %, čímž se stala během uplynulých dvanácti měsíců nejsilnější světovou měnou.

(...) Ani ti z českých ekonomů, kteří byli ohledně koruny vždy optimisté, nečekali takto prudký vzestup. Proč? Možná to někoho překvapí, ale ekonomie nemá žádný obecně uznávaný model či teorii pro vysvětlení vývoje měnových kurzů. (…) Předpovídat kurz koruny na rok dopředu je podobně marné počínání jako hádání, zda napřesrok bude deštivé či slunečné léto. Nevíme to a ani nikdy vědět nebudeme, protože matematické modely pro oba typy předpovědí nejsou prakticky použitelné.

Mezi hrubé, nicméně aspoň vyčíslitelné ekonomické ukazatele patří úroveň cen a mezd. Začátkem devadesátých let byla úroveň českých mezd zhruba na úrovni jedné dvacetiny až desetiny Západu a na tehdy populární víkendové autobusové zájezdy do Benátek se jezdilo zásadně se zásobou řízků a paštik. Úroveň mezd v posledních letech doháníme: průměrná mzda vyjádřená v eurech vzrostla za poslední čtyři roky o více než 70 %, uvádí Vladimír Pikora z analytické společnosti Next Finance. Pikora dodává, že situace exportérů není vážná, nýbrž dokonce katastrofální. „Pokud koruna brzy nezkoriguje, ekonomika zažije prudké zpomalení.“

Úroveň mezd signalizuje, že česká ekonomika úspěšně konverguje k západní úrovni, ovšem situace v podnikové sféře poskytuje mnohem méně optimistický signál. Koneckonců, údaje za první čtvrtletí 2008 ukazují, že příliv zahraničních investic meziročně poklesl o 23 %.

Proč tedy koruna nadále posiluje? Pravděpodobně jde o pokračování důsledků americké hypoteční krize. Ta začala téměř přesně před rokem. V červenci 2007 začali mezinárodní investoři spěšně likvidovat různé rizikové spekulativní pozice a stahovat se na méně rizikové trhy. Mezi ně patří i Česká republika, která má dnes zdravé bankovnictví a kde míra rizikových hypoték je velmi nízká. České banky se soustřeďují hlavně na klasické produkty a nebezpečné inovace jako sekuritizované nástroje na bázi substandardních hypoték se zde nevyskytují. Je zřejmé, že i relativní zaostalost může být někdy k užitku.

(…) Nezapomínejme, že hlavním motorem růstu české ekonomiky je pokračující mohutná úvěrová expanze. Celkový objem úvěrů u českých bank vzrostl v květnu meziročně o 24,5 %. Tempo růstu objemu úvěrů na bydlení mírně zpomaluje, avšak stále dosahuje více než 30 % meziročně. Úvěry na nebytové nemovitosti rostly téměř 35% tempem.

Takovýto sprint je dlouhodobě neudržitelný. Až české úvěrové lokomotivě jednou dojde pára, nastanou problémy. Uvidíme horší čísla zahraničního obchodu, zvýšení doposud rekordně nízké nezaměstnanosti a zřejmě i oslabení koruny.
Tyto starosti však zatím vypadají vzdálené. Užívejme si tedy léta, výhod silné koruny a na dovolené si dopřejme i předkrm, dezert a kávu. Na utahování opasků přijde řada až později – podle subjektivního názoru autora tohoto komentáře.


V létě 2008 koruna skutečně přestřelila, a jak správně předpovídal Vladimír Pikora, zaznamenala korekci. Nicméně ekonomika i tak zažila prudké zpomalení: české úvěrové lokomotivě skutečně došla pára. Zpomalení závratného vysoce dvojciferného tempa růstu úvěrů bylo dříve či později nutné – a nebylo zapotřebí nijak zvláště brilantního analytického mozku, abychom mohli toto zpomalení předpovídat.

Největších obrátek dosáhla česká úvěrová lokomotiva v prosinci 2007, kdy objem úvěrů podniků a domácností souhrnně vzrostl o více než 26 procent meziročně. Že takovýto růst je skutečně neudržitelný a že zpomalení úvěrové expanze nebude příjemné, se vskutku dalo snadno předpovídat. Jenomže tyto předpovědi neměly publicitu. A i kdyby měly, laická veřejnost by je nechtěla slyšet.

Ceska uverova lokomotiva
Ceska uverova lokomotiva


Foto Pavel Kohout

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

PatientO.T. napsal(a):

19. 10. 2009 | 23:00

vago napsal(a):

Plat okolo 15 tisíc Kč 70% lidí-při desetinásobku plateb všeho(inkaso,..)Průměrný plat býval okolo 3000 Kč,inkaso 300 Kč za vše

srovnání ve EU statistikách píše o naší životní úrovni úplně opačně než píše LNe
Vás nemá cenu už dál považovat za ekonoma.Pokud čtete LN.
19. 10. 2009 | 23:09

Targus napsal(a):

Škoda, že pan kohout nezakokrhal něco v tom smyslu, že modrá vláda místo aby ruku v ruce s Centrální bankou korigovaly kurzovní výstřelky koruny, aby exportující podniky přežily, potichoučku si místo toho mnula ručky, radujíc se, jak se všichni ti potentáti a jejich přítelíčkové nabalíkují při očekávaném zhoupnutí kurzu - a že to byl pád na hubu jak když vyšije. Čtyři káčé na euráči, to je dobrý byznys, nicht wahr?
19. 10. 2009 | 23:49

Gerd napsal(a):

Pane Kohoute,
Vy jste ve svých blozích rozhodně v počátcích krize hýřil optimismem. Od ekonomů a analytiků očekávám, že dokáží předpovědět krizi o chvíli dříve než laik. Podle vývoje statistik hospodářství.
Očekávám, že se mi dostane signálu typu "teď neutrácej, ale šetři, horší časy nastaly". Místo otho jsem byl ze všech stran masírován, jak je nutný optimismus a jak českou ekonomiku (založenou na exportu do SRN zejména) zachrání domácí poptávka.
Bohužel, předpovědi hanebně selhaly.
Dokážete předpovědět pád dolaru?
20. 10. 2009 | 00:03

frauenmilch napsal(a):

Ano, nejlépe to myslel Kalousek nastavením rozpočtu na růst 4%. A jak vypadá bilace 2008? Kde jste byl pane Kohoute?
20. 10. 2009 | 00:20

Ládik napsal(a):

Soudě podle svého opasku, roky 2007-2009 vykazují mírný nárůst obvodu pasu.
20. 10. 2009 | 05:59

hovorka11 napsal(a):

Jsem rád, že po dlouhé době píšete článek, který odhaluje skutečný problém. Odhadoval jsem oslabení koruny, ale za posilováním koruny nic nevidím, než spekulaci. Jak vážně se to projeví během cca 1 roku by se mělo řešit už teď, ale nevidím to dobře.
20. 10. 2009 | 07:15

typro napsal(a):

Pro Vago:
Hezky jste si tu minulost přikrášlil.
Průměrný plat cca.3000 Kč. a kdy?
V té době ale mělo 70% obyvatelstva 1400 až 1800 Kč. a o důchodech o pár stovkách ani nepišu. Takže, přesně tak, jak tam malujete přítomnost na černo a ještě hůře!!!
20. 10. 2009 | 07:53

Petra napsal(a):

Přikláním se ke všem, kteří zde střízlivě popisují situaci u nás (např.p.Vago) a musím jen potvrdit, že články p.Kohouta a jiných,... kteří naši ekokon.situaci již 20 let malují růžovou barvou, jsou pouhým výplodem chorých mozků. Pánové totiž žijí v jiných dimenzích a pohybují se v jiných kruzích. Drtivá většina OBYČEJNÉHO (ne blbého, prosím!)obyvatelstva již minimálě 3 roky živoží a honí se za každou kačkou aby mohla vůbec zaplatit všechny POVINNÉ POPLATKY (nájem, inkaso atd). Něco jako "železná rezerva" na horší časy u mnoha obyvatel neexistuje a není to tím, že by utráceli za cigarety a pod. Nejvíc na celkový vývoj doplatili hlavně poctiví lidé, kteří chápou, že na co si nevydělám, to si koupit nemohu. Já začínala s platem 750 Kč hrubého za totality, nemohla jsem jít ani do kina, protože jsem na to neměla. Dnes nemůžu zas - ze stejného důvodu. Je mi 45 let a jsem na obtíž celé společnosti jako člověk starý a nepoužitelný (tak je to prezentováno "pod čarou". Je tohle normální blahobytný vývoj, jak nám to zde předestíráte už nejěkou dobu, pane Kohoute? I my, obyčejní lidé chceme žít slušně a nadále poctivě. Nestojíme s napřaženou rukou ani nehulákáme ve stávkách. Chceme jen to, nač máme za poctivou práci nárok. Bohužel se hřeší přesně na tento osobnostní rys a nejlepší by bylo, abychom svým zaměstanvatelům ještě odváděli poplatky za to, že nás VŮBEC zaměstnávají. OPravdu skvělá bilance.
20. 10. 2009 | 09:09

Frante napsal(a):

Autor
"Že takovýto růst je skutečně neudržitelný a že zpomalení úvěrové expanze nebude příjemné, se vskutku dalo snadno předpovídat."

Já čtu blogy pravidelně a od nikoho jsem takovou informaci nezaznamenal - Vy jste někdy něco takového psal? Co byste teď předpověděl do budoucna? Zajímalo by mne to pro ověření jak moc se dá v ekonomii předpovídat ...
20. 10. 2009 | 09:48

jozka napsal(a):

Fakt? Ja si pamatuju kohouty, kteri kokrhali, ze konec leta 2008 je nejlepsi cas pro nakup akcii, levjnejsi uz nebudou, ceka nas totiz strmy rust a svetle zitrky.

To si fakt kouhouti mysli, ze nemame pamet?
20. 10. 2009 | 10:25

Antonín Hrbek napsal(a):

V září se pan Kohout tvrdě obořil na ty, kteří upozorňovali, že úvěrová expanze v ČR spěje do krize. Maloval klausovské malůvky a kecal o tom, že jsme oproti západu ještě málo zadluženi a že nás čekají světlé zítřky.
Skutečně spoléhá na to, že čtenáři mají sklerózu.
20. 10. 2009 | 10:44

Pepa 3 napsal(a):

Obvykle se nesoustřeďuji na žádné odkazy, ale stále se opakující drzost pana Kohouta, který právě na lenost diskutujících v případě vyhledávání jeho starších blábolů spoléhá mne přece jen trochu rozkolébala. I když ne mnoho, stačil mi archiv blogů autora na tomto serveru:
27.9.2008:
"Část veřejnosti propadá panice: nečeká nás světová hospodářská krize? Nepřijdu o své peníze?"
K tomu autor:
"Odpověď na první otázku zní "ne", na druhou "záleží na vás".
21.8.2008: svůj blog zakončuje větou:
"A teď se omlouvám, musím končit, pospíchám si nakoupit nějaké akcie, pokud jsou se slevou díky rozsáhlé tržní panice"
Parafrázuji tedy autorův název dnešního článku: "Vážně ekonomické předpovědi selhaly?" Upozorňuji, že v té době pan Kohout odhadoval ekonomický růst v roce 2009 na 2,5 %, zatímco ekonomičtí experti odborů hovořili o poklesu okolo 3,5 %.
Co dodat? Něco bych asi mohl, ale ať přemýšlím jak chci, nenapadá mne žádná formulace taková, aby mne kvůli ní pan Stejskal nevymazal.
20. 10. 2009 | 10:58

myrta napsal(a):

Jak je možné,že tenhle neschopný pán se vůbec někde může uživit?Jo,pardón,žijeme v Česku...
20. 10. 2009 | 12:38

zdesta napsal(a):

P.Kohout.Co tak honit na dvorku slepice a nekázat tu "moudra."Drtivá většina občanů má opravdu jinší starosti jak nakupování akcií.Vy jste pane úplně mimo realitu.
20. 10. 2009 | 14:50

ewert napsal(a):

Podíval jsem se do archivu tohoto blogu a ty zásadní protimluvy, o kterých mluvíte, jsem tam nenašel. Spíše jsem tam viděl náznaky argumentů, které autor používá nyní ... Takže kdyžtak prosím dávejte teda i odkazy, málokdo má čas tady číst celý archiv až dozadu.
20. 10. 2009 | 19:53

jirka napsal(a):

soudruzi v americe v cele s Obamou vedi jak na to:
CRA - Community Reinvestment Act - ACORN

http://www.mzda.blogspot.co...
29. 10. 2009 | 22:55

sesli sohbet napsal(a):

Škoda, že pan kohout nezakokrhal něco v tom smyslu, že modrá vláda místo aby ruku v ruce s Centrální bankou korigovaly kurzovní výstřelky koruny, aby exportující podniky přežily, potichoučku si místo toho mnula ručky, radujíc se, jak se všichni ti potentáti a jejich přítelíčkové nabalíkují při očekávaném zhoupnutí kurzu - a že to byl pád na hubu jak když vyšije. Čtyři káčé na euráči, to je dobrý byznys, nicht wahr?
08. 04. 2010 | 16:32

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy