Máme se bát hyperinflace?

21. 10. 2009 | 15:46
Přečteno 15988 krát
Objem peněz ve světové ekonomice roste. A je to znát.

Akciový index Dow Jones Industrial 30 se přiblížil „magické“ hranici 10 000 bodů a na pár dní ji i překonal. Na podobné úrovni byl naposledy 6. října 2008 – tehdy ovšem prudce padal. Nyní má za sebou vzestup o 50 procent od březnového minima. Index NASDAQ dokonce od března přidal 70 procent. Podobná čísla lze pozorovat na celosvětové úrovni.

Občas se tvrdí, že burza je barometrem ekonomiky. Toto tvrzení je ovšem značně nadnesené. Ve skutečnosti je výkonnost burzovních indexů pozoruhodně málo korelovaná s vývojem reálné ekonomiky: růstu a zejména zaměstnanosti. Na vypuknutí americké hypotéční krize v roce 2007 reagovaly akciové trhy s více než půlročním zpožděním. Přesto burzovní indexy sdělují některé důležité informace. Ale o čem?

Hodnota akcií závisí na dvou hlavních faktorech: psychologii investorů a objemu peněz v ekonomice. Jinými slovy, zda lidé chtějí investovat a zda mají co. Oba faktory mají i makroekonomický význam.

Psychologické rozpoložení společnosti má klíčový význam v obdobích finančních krizí. Znalci dějin Velké deprese vědí, jak devastující vliv na bankovnictví měla série bankovních runů. Ani nejzdravější banka nemůže přežít soustředěný nápor vkladatelů, kteří chtějí okamžitě vybrat své úspory. Počátkem 30. let se zdálo, že nelze obnovit důvěru k bankám – a bez důvěry neexistovala šance na vyřešení krize!

V březnu 1933 vyhlásil prezident Roosevelt tzv. bankovní prázdniny. V rozhlasovém projevu sdělil národu, že během následujících dvou týdnů budou do bank po celé zemi vyslány týmy revizorů, kteří posoudí stav bank a vyberou ty zdravé. Málokoho napadlo, že během několika dní ani fyzicky nelze zkontrolovat tisíce bank. Vyslaní „revizoři“ dokonce v mnoha případech ani nic nerevidovali.

Přesto když se 13. března 1933 banky opět otevřely, stály před nimi fronty klientů, kteří si přišli uložit peníze. Stav bank se během několika dní z účetního hlediska nezměnil – ale radikálně vzrostla důvěra veřejnosti. Banky se uzdravily, protože lidé chtěli věřit, že jsou zdravé!

Roli samozřejmě sehrálo i nově zavedené povinné pojištění vkladů. Nicméně bez zásadní změny psychologie veřejnosti by se stav bankovnictví nezměnil. Bez oživení bank by nefungovaly ani jiné sektory ekonomiky. Rok 1933 byl alespoň pro americkou ekonomiku zásadním zlomem k lepšímu.

Také během roku 2009 došlo k podstatnému zlepšení veřejné nálady. Z českého pohledu nám to může připadat překvapivé, ale naše ekonomika je fázově posunuta. Hlavní nápor světové recese na českou ekonomiku přišel až v době, kdy Amerika již začala vykazovat známky zlepšení. Nyní lze číst titulky jako „Finanční výsledky amerických bank překonávají očekávaní“ (BBC, 15. října 2009.) Nikoho nepřekvapí, že zisk bank byl podpořen velkými balíky peněz z vládní pomoci.

Čímž se dostáváme ke druhému členu rovnice: objemu likvidních peněz v ekonomice. Americký rozpočtový rok 2009 skončil deficitem ve výši 10 % hrubého domácího produktu. (Fiskální rok není v USA totožný s kalendářním rokem a končí 30. září.) To je úroveň téměř odpovídající válečnému roku 1942. Pro srovnání: odhad celkového deficitu veřejných financí eurozóny činí „jen“ 6,5 procenta HDP.

Kromě veřejných rozpočtů chrlí peníze do ekonomiky i centrální banky, ať už je řeč o Evropě, Americe nebo o jiných částech světa. Vznikají obavy, že velmi expanzivní měnová politika se časem promítne do inflace. Na internetových diskusích se dokonce objevuje slovo „hyperinflace“. Máme se bát?

Do jisté míry ano. Koneckonců, růst cen akcií není ničím jiným než jedním z raných projevů inflace. Akciové trhy jsou však asi jediným místem, kde je inflace všeobecně vítána (pokud zrovna nemáte tzv. krátkou pozici neboli spekulaci na pokles kursů.) Horší je, že například ceny ropy od jara vzrostly zhruba dvojnásobně. Z tohoto nárůstu se radují jen někde – například na ruském ministerstvu financí, kde počátkem roku připravovali krizový scénář pro případ vyschnutí příjmů z prodeje ropy.

Hyperinflace je však přece jen vzdálenou hrozbou. Po druhé světové válce nesly USA dluhovou zátěž ve výši 110 % HDP. Přesto inflace během desetiletí 1941-51 jen mírně překročila hodnotu 6 procent ročně. Je to málo nebo hodně? Šestiprocentní inflace znamená nárůst cenové hladiny o 79 procent za deset let. K rozpuštění podstatné části reálné hodnoty dluhů to docela stačí.

„Bezpečné“ investice do státních dluhopisů tedy utrpěly formou nepřímé inflační „daně“. Podobný scénář je velmi snadno představitelný i nyní.

psáno pro Lidové noviny

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

mirekP napsal(a):

Jsem zvědav, co na to ti pokoutní podomní prodejci kapitálového životního pojištění a penzijního připojištění.
Za 10 let znehodnocení o 80%, to je docela pecka.
Takže užívejme si současné hodnoty peněz (možná i vhodnou investicí do "hmatatelného" majetku).
21. 10. 2009 | 16:29

muhehe napsal(a):

Už je tady zas!
Nemůžu to vydržet :))).
Beletristický ekonomista, bývalý eurooptimista, pak euroskeptik, nyní eurotragik, zkrátka, jak říkával otec Ubu, chlapec, co má v hlavě víc peří než mozku, dnes zapudil hyperinflaci.
Bať.
Nepodceňujme jeho jasnozřivost a v korelaci s jeho názory, které tu nestydatě předváděl před dvěma roky, uložme své záporné úspory do zlata, he he he :))). Hyperinflace je za dveřmi, totiž.
"Bože matko, co s ním?"
"A nech to chlapče, snad ho někdo odpráskne."
21. 10. 2009 | 16:32

ms napsal(a):

No nevím, říci že nyní je deficit stejný jako v roce 1942 přidat poválečnou informaci a na základě toho sugerovat jak bude se mi zdá hodně publicistické ale málo ekonomické. To že v jednom roce máme rekordní deficit neznamená, že v dalším roce bude ještě vyšší a poté ještě vyšší - tak bylo za války. Dokud nebudou čísla pro příští rok tak je to spíše takové věštění z kávové sedliny. Zatím se zdá, že by v dalších letech neměly být podobné extrémně náročné finanční plány jaké amerika prováděla letos.
21. 10. 2009 | 16:41

kolemjdoucí napsal(a):

Takže co, pane Kohoute, čekáte pro nejbližší rok dva inflaci? Já jen, abychom se vašim předpovědím mohli zase hezky zasmát.
21. 10. 2009 | 17:29

stále rebel napsal(a):

Míra inflace v letech 1994 - 2008
http://www.czso.cz/csu/reda...
Hádejte, kdy vládla pravice a kdy levice. Napovím, pravice zpravidla více dbá na dodržování měnové disciplíny. Levice preferuje nižší míru nezaměstnanosti na úkor inflace.
21. 10. 2009 | 17:43

Ládik napsal(a):

V každé době je nejlepší mít v bance co nejmíň peněz, mít stálý přísun čerstvých. Já si to tak zařídil a nějaká inflace mě příliš nezajímá. Mám svých starostí dost.
21. 10. 2009 | 17:48

Rumcajs napsal(a):

Kupujte bagry a nemůže se vám nic stát !!!
21. 10. 2009 | 18:54

Vico napsal(a):

Kohout se čte dobře.
Navíc umí předvídat, co se stane. V tom si nic nezadá se svým příjmením.

Kohout vždy předpoví ráno.Půl hodiny předtím, než vyjde slunce.

Je na něho spoleh.
21. 10. 2009 | 19:56

Gerd napsal(a):

I slepé kuře občas najde zrno. P. Kohout má pravdu v tom, že inflace umoří celkem bezbolestně větší část zadlužení státu na úkor věřitelů. Nikoliv těch zahraničních, ale na úkor domácích střadatelů, aneb kupujte Janotovy dluhopisy!
Jestliže Paroubek prohlašoval, že dluhy se neplatí, měl částečně pravdu. Musel už počítat s tím, že dluh umoří inflace.
Současné tempo zadlužování ČR neumožňuje jiné modely vývoje než státní bankrot nebo inflaci puštěnou ze řetězu. V úvahu připadá spíše inflace jako jemnější a sofistikovanější nástroj splácení dluhů. Někdo totiž tyto obrovské dluhy musí splatit a v některých předražených ekonomikách s vysokou cenou práce (teď nemluvím o české) je nutné snížit platy. Nominálně si to nikdo nedovolí, ale reálně s pomocí inflace už ano.
Dobrá a prastará rada je mít v bance likvidní hotovost na potřebu 2-3 měsíců a zbytek v něčem jiném. Pak postačí udržovat si dobré hodnocení coby dlužník a v případě potřeby využít výhod dluhu umořovaného inflací.
Statistické hodnocení inflace mírně nahrává dlužníkům, každá vláda se snaží účetními kouzly a změnou spotřebitelského koše upravovat výši inflace směrem dolů. Proto se ke zveřejňované inflaci obvykle přičítají 2% jako korelace vlivů státu na statistiku.
Připravované české státní dluhopisy nelze doporučit, protože nemají dosud jasný výnos a jsou pro drobného a dlouhodobého střadatele rizikovou investicí. Skoupí je banky, pro podnikatele bude méně úvěrů, pro následující 2-3 roky inflační tlaky moc hrozit nebudou, spíše nezaměstnanost.
21. 10. 2009 | 20:23

ewert napsal(a):

Gerd: Zahraniční věřitelé přece také přijdou na hůl, pokud jsou ty dluhopisy v naší měně.
21. 10. 2009 | 20:45

Frante napsal(a):

Souhlas s Gerdem i Kohoutem. Nějaká ta inflace bude kvůli velkým dluhům (alespoň doufám), ale ne dramatická už jenom z toho důvodu, že ji všichni čekají
21. 10. 2009 | 20:47

ewert napsal(a):

Frante: Velký problém bude i v tom, že bankéři by měli začít stahovat nějaké z peněz z oběhu. To se ale budou bát, protože by mohli přestřelit a způsobit další krizi.
21. 10. 2009 | 20:57

kolemjdoucí napsal(a):

ewert:

Zatím ještě nevyřešili problém, jak dostatek peněz do oběhu dostat, takže stahování je momentálně asi příliš netrápí.
21. 10. 2009 | 21:36

schlimbach napsal(a):

ewert
bude celkem zajímavé sledovat jak se to promítne, když si občané koupí za 140 mld dluhopisů, tím klesne suma vkladů v bankách a ty budou muset reagovat v rámci povinné rezervy snížením bilanční sumy, stát tak stáhne z oběhu podstatně větší sumu peněz, což asi vyzve velký problém s financováním ekonomiky, vzroste nezaměstnanost, ale někteří budou rádi -)
21. 10. 2009 | 21:39

martys napsal(a):

lumpové z Ameriky už devalvují dolar......šmejdi vyčůraní
21. 10. 2009 | 22:09

Gerd napsal(a):

ewert: zahraniční dluhopisy jsou vydávány obvykle v USD nebo EUR. V české měně jsou určeny pouze pro lokální trh. Takže se nebojte, zahraniční věřitelé o své investice nepřijdou, to jen domácí.
22. 10. 2009 | 00:00

Gerd napsal(a):

schlimbachu,
odhaduji, že většinu dluhopisů skoupí české banky právě za peníze svých střadatelů. Bankám to problémy nezpůsobí, spíše podnikům a jejich možnosti získat provozní úvěry. V této situaci půjde tlusté do tenkých.
22. 10. 2009 | 00:03

schlimbach napsal(a):

Gerd

jenže v tisku byla informace, že dluhopisy za 140 mld budou nabídnuty právě občanům, ne bankám a to je dost podstatný rozdíl - pro banky, pro podnikatele to vyjde skoro na stejno - nebudou peníze na financování projektů.
22. 10. 2009 | 06:53

drv napsal(a):

Jasně, pro poslední větu byl článek psán, nekupujte dluhopisy, je to nevýhodné. Tak si přemýšlivý občan řekne, z jaké dobroty srdce mu toto Kohout asi radí a koupí dluhopisy za vše co má. A tak je to správně.
22. 10. 2009 | 08:26

jogín napsal(a):

Stadartní politika USA je nasekat co nejvíc dluhů v zahraničí a pak pomocí devalvace věřitele oškubat. Takhle skončila japonská expanze a teď se to pokusí udělat s Čínou, otázka ovšem je, jestli se to podaří, Číňané nejsou zrovna padlí na hlavu a už se pokoušejí od dolaru zacouvat.
22. 10. 2009 | 10:08

scientist napsal(a):

ekonomové velmi rádi mluví o psychologii, ale to, jakým způsobem o ní mluví, pouze ukazuje vágnost jejich představ.

Odhalíme pro ně tedy tajemství: tak jako je rozdíl mezi ekonomií a ekonomikou, tak je rozdíl mezi psychologii a psychikou.

"Psychologické rozpoložení společnosti" a jiné perly jenom ukazují, že rádi nahrazují složité děje obecnými pojmy - což je normální a v podstatě nezbytné, potíž je v tom, že sami přesně neví, co tím označují. Jen jaksi intuitivně, povrchně ("zlepšení veřejné nálady" je podobná perla).

pojmová "přeřeknutí" nám aspoň signalizují, že se má mít čtenář/posluchač na pozoru.

Nemluvě o tom, že to ani tak není otázka pro psychologii jako pro jiné disciplíny. Existují obory jako ekonomická antropologie nebo sociologie, ty ale skoro živoří ve stínu teoreticky nedomrlé mainstreamové ekonomie.
22. 10. 2009 | 10:20

Sandokan napsal(a):

Dost bylo parazitickeho kapitalismu v soucasne podobe. 17 listopadu by misto pripominky zmen roku 89 mela probehnout demonstrace proti soucasnemu parazitickemu tunelarskemu a mafianskemu systemu. Pro tenhle zlocinny system a elity , ktere z neho profituji se v 89-tem zmeny nedelaly.

http://www.blisty.cz/2009/1...

ekonomicky protektorat
http://www.blisty.cz/2009/1...
22. 10. 2009 | 10:35

schlimbach napsal(a):

sandokan - co spolupracovat na konkrétní změně ? http://ekonomickareforma.sw...
22. 10. 2009 | 11:14

schlimbach napsal(a):

jogín - máte naprostou pravdu, Číňané nejsou pitomci - jezdí po světě a vyměňují americké papírky za reálné statky, které jijm ponesou další a další příjmy - skupují firmy, know-how atd.
22. 10. 2009 | 11:16

Jarda napsal(a):

Amerika si inflaci muze pomoci, ale ne Ceska republika. Inflace sice znamena znehodnoceni dluhu a zaroven znehodnoceni kurzu koruny. Pokud jsou firmy a stat zadluzeny pres dluhopisy, ktere jsou v Eurech a Dolarech, tak muzeme dopadnout jako v Argentine. Firemni dluhopisy nejsou problem, problem zpusobi vladni dluhopisy a nasledne Kc muze zkolabovat, protoze stat nebude mit zdroje na splaceni dluhu. Mam pocit, ze vladni zadluzeni v cizich menach neni "moc" velky.
22. 10. 2009 | 12:23

Gerd napsal(a):

slimbachu,
myslíte, že je mezi lidmi 140 mld. a že je budou riskovat právě půjčením státu, oněmž se mnozí domnívají, že jeho čelní představitelé rozkradou veškeré prostředky, které jsou schopni sehnat? ano, mluvím o ČR. V této situaci se nikdo z občanů do koupě dluhopisů moc nepohrne. Mnoho lidí se s investicemi napálilo formou kampeliček, se státními zárukami na topení elektřinou či plynem, a tak jsou občané zdravě skeptičtí vůči podobným vládním akcím. Nevěřím, že se prodají všechny dluhopisy občanům. V druhém kole je bude stát muset nabídnout bankám.
Pro podnikovou sféru to vyjde nastejno, stát odčerpá potenciální a i tak dost chabé zdroje úvěrů.
Drobná rada zdarma - tyto státní dluhopisy jsou silně rizikové a pravděpodobně to pro kupce-občany vyjde nastejno, jako by státu peníze rovnou darovali.
Mohu se mýlit, tak na mé názory investoři přesvědčení o výhodnosti státní nabídky nemusí dát.
22. 10. 2009 | 13:16

schlimbach napsal(a):

Gerd - já s vámi nepolemizuji, jen jsem napsal, že tato informace byla zveřejněna ( stát chce nabídnout občanům tyto dluhopisy ) a pouze jsem poznamenal, jaký to bude mít dopad a jsme v něm zajedno. Pokud se týká rizikovosti dluhopisů pro občany - je možný i váš scénář.
22. 10. 2009 | 13:33

Meňo napsal(a):

Pane Kohout,
odpověď na Vaši otázku prosím hledejte v nedávné historii státu ARGENTINA ! My se nacházíme na podobně šikmé ploše, jako kdysi oni.
Zdraví M:
22. 10. 2009 | 19:15

JIn Li Po napsal(a):

Hlavně se bojím geo ekonoma Kohouta a jeho slintů z NERVu. Asi se nemůže nikde uchytit a tak radí. Ekonomice nerozumí, ale jen radit. Proč po něm neskočili např. v USA, aby jim poradil, jak se vymanit z obrovského zadlužení v Číně, kde pod vedením komunistů trvale vzkvétá živ. úroveň občanů a roste závratně HDP. Asi proto, že jim ještě neporadil Kohout.
22. 10. 2009 | 19:28

es2f napsal(a):

To bych rad vedel, jak si napriklad pan Ladik zaridil staly a jisty prisun cerstvych penez?
Podil ve firme nebo z pronajmu?
22. 10. 2009 | 19:52

Karel napsal(a):

To es2f :

Pan Ládík je vymaštěná hlava, ale skutečně hodně vymaštěná.

Pronájímá často svoje soukromé prostory mezi ušima pro různá vědacká bádání. Naposledy to bylo např. na téma "VAKUUM obalené nejen kosti lebeční".

Pan Ladík je tudíž velkopodnikatel.
Pan Ladík, ten se má.
22. 10. 2009 | 22:39

Láďa napsal(a):

Inflace je nevyhnutelná. Je jen otázkou, kdy a co ji spustí a v jakém rozsahu. Nepředpokládám však, že by mělo jít o "hyperinflaci", která by musela skončit "denominací" měn, jak tomu bylo v polovině devadesátých let například v Polsku. Velkou neznámou je Indie a Čína. Stačí například, aby si každý Číňan v jednom týdnu koupil košili a kalhoty a v Evropě a USA najednou bude chybět půl miliardy košil a kalhot. Pokud totéž udělá každý Ind, bude to již miliarda. To se musí projevit v inflaci, ale i v poptávce po resustitaci místního textilního průmyslu. A totéž platí i pro ostatní odvětví. A v tomto může očekávaná inflace pozitivně ovlivnit i celkový ekonomický růst.
23. 10. 2009 | 09:05

Karton napsal(a):

To jsem i přečetl samé chytré věci. V době, kdy se všichni bojí deflace se předpovídá hyperinflace; tak nevím; jsem asi blbej. Akciové trhy mě nezajímají.
23. 10. 2009 | 10:23

Gerd napsal(a):

Kartone,
deflace je aktuální stav a všichni se jí bojí z důvodu, že dojde zejména k navýšení reálné hodnoty státního dluhu vlivem inflace. O vliv na podniky politikům nikdy nešlo.
Inflace je naopak zcela aktuální a jistá jako způsob umoření státního dluhu. Proto ten balíček 140 mld. v dluhopisech v CZK pro občany. Jakmile je občané ČR nakoupí, může dojít k umoření dluhů u zahraničních subjektů (většiny). Potom se spustí inflace a majitelům dluhopisů v CZK zbyde jen potištěný papír. Z těchto důvodů nelze ani rychle zavést euro a ještě hodně dlouho se jej nedočkáme. Výše zadlužení ČR je už taková, že je skoro nemožné ji splatit. K drastickým obětem se politici neodhodlají a veškeré navíc vybrané prostředky na tzv. umořování vysokého zadlužení ČR zejména čeští politici dokáží využít jinak. Samozřejmě ve svůj prospěch. Pokud se nevymění všichni naši vládci a současná modrooranžová šlechta, není moc na výběr při scénářích vývoje a v dlouhodobém horizontu inflace reálně hrozí. Dlouhodobém!
23. 10. 2009 | 12:56

Kelly napsal(a):

Na svou otázku jste si mohl odpovědět jen pár větami, proč tak dalekosáhlá výprava do minulosti. Samozřejmě že nečeká, to přece víte i sám a nemusíte si pokládat tuto záludnou otázku. Příště buďte ve volbě názvu objektívnější.
23. 10. 2009 | 16:29

člověk napsal(a):

Tak mi to nějak připomíná předpověď počasí.Bude jasno až polojasno,místy přeháňky,lokální záplavy a bouřky,ve vyšších polohách silný vítr doprovázející déšť a místy sněžení,při vyjasnění teploty poklesnou pod 0 a přes den bude místy příjemných 20°.

Jen chci říct že prostě nějak bylo a nějak bude.Záleží na povědomí lidí normálních pracujících protože právě ti obyčejní "řaďáci" jsou Ti na kterých ekonomika stojí.Takže nebojte se lidičky stát Vám určitě připraví pevné základy pro rozvoj rodiny a pohody.Otázka je kdo by tomu věřil:-))))))))))))))))))))
26. 10. 2009 | 09:17

Jana Adamkova janadamkova@yahoo.com napsal(a):

Economic and Financial Fundamentals and the Stock Market Outlook

The good news is that US have not fallen off into another Great Depression.
With the degree of stimulus there
seemed little chance of that, and we have consistently expected a global economic recovery by late this year or early next year. The operating ratio for industrial
production reached its lowest level in decades. It should bounce back and, if it moves up from 68 to 80 over three
to five years, will provide a good kicker to that part of the economy. Inventories, I believe, will also recover. But this does not mean that everything is fine longer term.
Corporate ex-financials profit margins remain above average and, if I am right about the coming seven lean years, we will soon enough look back nostalgically at such high profits.

Price/earnings ratios, adjusted for even
normal margins, are also significantly above fair value after the rally.
Fair value on the S&P is now about 860
(fair value has declined steadily as the accounting smoke clears from the wreckage and there are still, perhaps, some smoldering embers). This places today’s market (October 19) at almost 25% overpriced, and on a seven-year horizon
would move our normal forecast of 5.7% real down by more than 3% a year.
Doesn’t it seem odd that we would be measurably overpriced once again, given that we face a seven-year future that almost everyone agrees will be
tougher than normal?
Major imbalances are unlikely to be quick or easy to work through. For example, we must eventually consume less, pay down debt, and realign our lives to being less capital-rich. Global trade imbalances
must also readjust...
The lessons if any, are that low rates and generous liquidity are, if anything, a little more powerful than we thought, which is a high hurdle because we have respected their power for years.
Risk-taking has come roaring back. Value, it must be admitted, is seldom
a powerful force in the short term.
The Fed’s weapons of low rates, plenty of money, and the promise of future help if necessary seem stronger than value over a few quarters.
And the forces of herding and momentum are
also helping to push prices up, with the market apparently quite unrepentant of recent crimes and willing to be silly
once again.
This has been a very quick response although, as real silliness goes,
I suppose it is not really trying yet.

Price, however, does matter eventually, and what will stop this market (my blind guess is in the first few months of next year) is a combination of two factors.

First, the disappointing economic and financial data that will begin to show the intractably long-term nature of some of our problems, particularly pressure on profit margins as the quick fix of short-term labor cuts fades away.
Second, the slow gravitational pull of value as U.S. stocks reach +30-35% overpricing in the face of an extended difficult environment.

On a longer horizon of 2 to 10 years,
I believe that resource limitations will also have a negative effect.
Increasingly scarce resources will give us tougher times but that we are collectively in denial.
So, back to timing. It is hard for me to see what will stop the charge to risk-taking this year.
With the near universality of the feeling of being left behind in reinvesting, it is
nerve-wracking for us prudent investors to contemplate the odds of the market rushing past my earlier prediction
of 1100. It can certainly happen.

Conversely, I have some modest hopes for a collective sensible resistance to the current Fed plot to have us all
borrow and speculate again.
I would still guess (a well- informed guess, I hope) that before next year is out, the market will drop painfully from current levels.
“Painfully” is arbitrarily deemed by me to start at -15%.
My guess, though, is that the U.S. market will drop below fair value, which is a 22% decline (from the S&P 500 level of 1098 on October 19).

Unlike the really tough bears, though,
I see no need for a new low. I think the history books will be happy enough
with the 666 of last February.
Of course, they would probably be slightly happier with, say, 550.
The point is that this is not a situation like 2005, 2006, and 2007
when for the fi rst time a great bubble – 2000 – had not yet broken back through its trend. I described that reversal
as a near certainty. I love historical consistency, and with 32 bubbles completely broken, the single one outstanding – the S&P 500 – was a source of nagging pain.
But that was all comfortably resolved by a substantial new low for the S&P 500 last year. This cycle, in contrast, has already established a perfectly respectable S&P low at 666, well
below trend, and can offi cially please itself from here.
A new low (or not) will look compatible with history, which makes the prediction business less easy.
28. 10. 2009 | 02:27

ugg boots sale napsal(a):

UGGs&UGG Boots UK are mysterious gift for love.Sheepskin UGG Boots by UGG Australia for the 2009 fall season are sure to be a hit.Get Classic UGGs Now
28. 10. 2009 | 02:56

sesli sohbet napsal(a):

Stadartní politika USA je nasekat co nejvíc dluhů v zahraničí a pak pomocí devalvace věřitele oškubat. Takhle skončila japonská expanze a teď se to pokusí udělat s Čínou, otázka ovšem je, jestli se to podaří, Číňané nejsou zrovna padlí na hlavu a už se pokoušejí od dolaru zacouvat.
08. 04. 2010 | 16:30

Mark napsal(a):

This is one of http://www.deliver.com.cn the best posts that I’ve http://www.hzzhuoyuan.com ever seen; you may include http://www.hzhtdq.cn some more ideas in the same theme. http://www.china-chunyu.cn I’m still waiting for some interesting thoughts http://www.cnboostercable.com from your side in your next post.I like this kind of very useful http://www.huaan-med.com/fo... articles congratulations I wish you continued success, I hope http://www.huaan-med.com/me... I can do this kind of article。
13. 08. 2010 | 03:03

Suan napsal(a):

Again another http://www.jdkeda.com happy reader. Very helpful. But I do agree with http://www.huaan-med.com/wr... dude - not sure if ill spend too much time on http://www.huaan-med.com/wa... this?? Great solution ,That sounds very interesting .
http://www.hzhwknit.com
http://www.cnboostercables....
13. 08. 2010 | 03:07

yaya napsal(a):

Great!This article is http://www.hc-cca.com creative,there are a lot of new idea,http://www.mingjiangnan.com it gives me inspiration. http://www.xyweavebag.com I think I will also inspired by you http://www.zh-bamboo.com and think about more new ideas。I am totally agree with http://www.china-yongding.com your oppinion.this blog post is http://www.ysteas.cn very encouraging to people who want to know these topics.
13. 08. 2010 | 03:13

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 05:09

szybkieodchudzanie napsal(a):

I see a lot awsome quality content here
<a href=http://odchudzanieskuteczne.blogspot.com>skuteczne tabletki na odchudzanie</a>
02. 04. 2011 | 15:56

Canada Goose Parka napsal(a):

First of all appreciate your share, like your blog, the hope can share with you more wonderful blog,welcome to <a href="http://www.canadagoose-online.co.uk/">Canada Goose Parka</a>, <a href="http://www.canadagoose-online.co.uk/">Canada Goose Coats</a> and <a href="http://www.canadagoose-online.co.uk/">Canada Goose UK</a>.
10. 10. 2011 | 05:32

Canada Goose Parka napsal(a):

Your blog is very well, I hope can share with you together more wonderful blog,welcome to [url=http://www.canadagoose-online.co.uk/]Canada Goose Parka[/url]
10. 10. 2011 | 05:33

Canada Goose Parka napsal(a):

The worst bankrupt in the world is the man who has lost enthusiasm. Let him lose everything but enthusiasm and he will come through again to success. You must like our web:<a href="http://www.canadagooseexpedition.co.uk/">Canada Goose Parka</a>, <a href="http://www.canadagooseexpedition.co.uk/">Canada Goose Expedition</a> and <a href="http://www.canadagooseexpedition.co.uk/">Canada Goose UK</a>.
10. 10. 2011 | 09:15

waryverie napsal(a):

PpjChn [url=http://onnrainnmcm.com/#13634]<b>MCM 財布</b>[/url] XhaOzo http://onnrainnmcm.com/ ZlhNxn [url=http://mcmsenmon.com/#31233]<b>MCM 通販</b>[/url] TnxTsh http://mcmsenmon.com/ OwsIww [url=http://ninnkimcm.com/#23285]<b>MCM</b>[/url] ZniRcv http://ninnkimcm.com/ EltLfr [url=http://kaidokumcm.com/#41725]<b>MCM リュック</b>[/url] OidPqs http://kaidokumcm.com/ MtkKek [url=http://manzokumcm.com/#36113]<b>MCM 通販</b>[/url] RjfAeu http://manzokumcm.com/ YhzUmt http://chloenihon.com/ KmwLfz [url=http://chloenihon.com/]クロエ[/url] JhdU http://toumikousin.com/ UzgDW [url=http://toumikousin.com/]TUMI トート[/url] OybNjL http://toumikakaku.com/ TgkAaGY [url=http://toumikakaku.com/]TUMI 財布[/url] ScaBeg [url=http://mcmhannbai.com/]MCM 通販[/url] EcdPbp [url=http://mcmhannbai.com/]MCM 長財布[/url]
15. 02. 2013 | 13:01

Elellabor napsal(a):

Generic Viagra getting pregnant
Generic Viagra hyclate gain online

[url=http://sale-photo.com/genericviagra/] generic viagra [/url]

Generic Viagra dosage pursuit of chlamydia and gonorrhea
Generic Viagra hyclate crystallization
Generic Viagra hyclate complementary 105
01. 06. 2013 | 01:45

niiizdpxbi napsal(a):

en dehors des civilisations. http://tadalafilsansordonancefr.lo.gs/ C’est tellement triste et revoltant ! et absurde. http://ventelasixcanadafr.lo.gs/ dira-t-on avec autant de verite au moins. http://estracefr.lo.gs/ sa brindille d’epoux.
04. 10. 2013 | 17:14

nxpabwokrv napsal(a):

ex-marin pecheur breton. http://acheterduviagra.zic.fr/ Pour des ouvrages plus recents. http://achatviagra.zic.fr/ vendredi 29 juin 2012 a 14h35. http://acheterkamagra.zic.fr/ Phrases sans parole.
11. 10. 2013 | 19:27

jnmbeodzad napsal(a):

Accueil » Le discours rapporte http://venteviagra.zic.fr/ Le discours narrativise http://acheterpriligy.zic.fr/ le Laos et les Philippines. http://achetercialis.zic.fr/ souvent fortement manipules.
11. 10. 2013 | 23:19

idtrkvmcll napsal(a):

on constatera que ces recits. http://www.emtvalencia.es/video/www-viagra.html on est revenu aux fondamentaux. http://www.emtvalencia.es/video/venta-de-viagra-en-girona.html notre origine nationale ou ethnique. http://www.emtvalencia.es/video/conseguir-viagra-sin-receta-medica.html jeudi 31 mai 2012 a 12h40.
21. 12. 2013 | 22:20

rdolbynmhm napsal(a):

Toute personne a droit. http://www.emtvalencia.es/video/donde-comprar-xenical-en-bogota.html Hernan Santa Cruz du Chili. http://www.emtvalencia.es/video/comprar-viagra-farmacia-sin-receta.html de primitifs oublies du progres. http://www.emtvalencia.es/video/how-much-does-xenical-cost-in-australia.html celles plus agees connaissent la vie.
22. 12. 2013 | 00:04

sfsigalyar napsal(a):

Un Italien m’a recommande la Suisse. http://www.emtvalencia.es/video/sale-accutane.html L'education doit etre gratuite. http://www.emtvalencia.es/video/vendo-cytotec-rio-janeiro.html Une histoire vieille comme l’Etat. http://www.emtvalencia.es/video/precio-de-cialis-en-argentina.html A deux heures du matin.
22. 12. 2013 | 14:51

noqlnvguiv napsal(a):

Pour vous mettre l’eau a la bouche. http://www.emtvalencia.es/video/comprar-viagra-sin-receta-uruguay.html mercredi 18 juillet 2012 a 01h01. http://www.hal.asso.fr/video/viagra-kopa.html Ce serait une betise. http://www.emtvalencia.es/video/precio-xenical-farmacias-mexico.html @el mexicano : Merci.
23. 12. 2013 | 10:02

akrzdhrzdw napsal(a):

de Diagonal : « On garde le meme ennemi. http://afroditi.uom.gr/emas/a-vilka-lander-kan-man-kopa-levitra-receptfritt.html j’ai redemande l’asile politique a Geneve. http://www.primur.es/apedal/a-viagra-ersatz-apotheke.html mais c’est tres bien documente. http://www.master-r3i.fr/a-vente-sildenafil.html A l’image de Claude Eatherly.
17. 01. 2014 | 02:16

dzkzwsespa napsal(a):

avec nos femmes et nos enfants. http://www.master-r3i.fr/a-gibt-es-kamagra-in-apotheken.html Toute personne a droit a la liberte de pensee. http://www.master-r3i.fr/a-peut-acheter-viagra-belgique.html Felicitations pour ce beau travail. http://afroditi.uom.gr/emas/a-acquistare-viagra-a-san-marino.html vendredi 22 juin 2012 a 22h35.
17. 01. 2014 | 08:31

ivonkhyugp napsal(a):

une histoire de queue a La Poste : http://www.disaronno.com/b-commander-synthroid-fr.html identiques depuis les annees vingt ou trente. http://luarasi-univ.edu.al/b-acheter-kamagra-en-ligne-fr.html Accueil » Le discours rapporte http://www.disaronno.com/a-viagra-online-billig-kaufen-da.html Simplement : c’est ainsi que cela me vient.
07. 05. 2014 | 05:53

eziapzzclm napsal(a):

je gagnais dix dinars par jour. http://www.disaronno.com/a-kjop-av-cialis-i-sverige-sv.html j’ai la gueule de bois. http://luarasi-univ.edu.al/b-levitra-cena-w-aptekach-da.html conte ce deprimant delitement. http://www.disaronno.com/b-acheter-viagra-cialis-france-fr.html infiltree dans les services publics.
08. 05. 2014 | 09:12

vxywzciojb napsal(a):

D autres suspects de service bien commodes http://www.asse.org/p.php?p=e-kopa-viagra-danmark-da On ne renvoie pas les gens a leur maladie http://www.asse.org/p.php?p=a-billig-cialis-sverige-nb Elle sera publique http://www.asse.org/p.php?p=a-a-quando-viagra-generico-in-italia-it Pour lui, il n y a pas de doute
07. 06. 2014 | 03:45

eigxggorzl napsal(a):

Le message de votre pere a fait loi http://lucionmedia.ca/page-e-apothekenpreis-fur-cialis-da/ Chaque camp estimant defendre l interet des patients http://lucionmedia.ca/page-a-vad-kostar-zithromax-i-sverige-sv/ Il faut changer les deux http://lucionmedia.ca/page-e-viagra-uten-resept-danmark-da/ Cette situation choquante pose deux problemes
12. 06. 2014 | 22:57

zmyjajvrrf napsal(a):

L avancee de l enquete, vendredi 11 avril, a midi http://lucionmedia.ca/page-e-cialis-generico-pagamento-paypal-it/ Li, est admis dans un hopital de Shanghai http://lucionmedia.ca/page-a-prix-viagra-canada-fr/ Les injonctions incitant a manger sain se multiplient http://lucionmedia.ca/page-e-skal-man-have-recept-kobe-viagra-da/ Onze deces ont ete recenses au total
14. 06. 2014 | 01:00

lujpatdnmh napsal(a):

Mon metier, c est de m occuper des autres http://lucionmedia.ca/page-a-comprare-viagra-sicuro-it/ Par exemple, prendre l habitude de telephoner debout http://lucionmedia.ca/page-a-vendita-cialis-san-marino-it/ Dans les hopitaux, notamment http://lucionmedia.ca/page-a-generisk-kamagra-soft-sv/ Cinq adultes et 24 enfants ont developpe des ITL
14. 06. 2014 | 02:49

lmqeljhagx napsal(a):

Ma hantise est d etre maltraitee psychiquement http://lucionmedia.ca/page-e-quel-est-le-prix-du-viagra-fr/ Les autorites francaises sont conscientes du probleme http://lucionmedia.ca/page-a-viagra-generique-fiable-fr/ Soit 7,4 % des 13,5 millions de fumeurs http://lucionmedia.ca/page-a-viagra-online-sverige-sv/ A l epoque, je picolais pas mal
14. 06. 2014 | 16:59

fsdurzucas napsal(a):

Elles sont modifiables et revocables a tout moment http://lucionmedia.ca/page-a-propecia-basta-pris-nb/ On peut donc comprendre que des associations refusent http://lucionmedia.ca/page-e-kop-viagra-sv/ « Et puis il a presente quelques complications http://lucionmedia.ca/page-e-achat-viagra-naturel-fr/ Jusqu en 2011, ils en etaient loin
15. 06. 2014 | 01:06

rbqbrtdcoz napsal(a):

Robert Laffont, 304 p, 19 € http://lucionmedia.ca/page-e-cialis-basso-costo-it/ Nos conclusions, c est qu il ne se passe rien http://lucionmedia.ca/page-e-ordonnance-pour-acheter-viagra-fr/ Certains ne passent d ailleurs pas a l acte http://lucionmedia.ca/page-e-kopa-tadalis-sx-pa-natet-sverige-sv/ Le week-end, on a envie de se lacher
15. 06. 2014 | 18:23

blepkbkjts napsal(a):

Le Senat les avait deja pointees du doigt en 2006 http://www.globaladf.org/index.php?p=e-kobe-viagra-online-da Quand c est sa remplacante, c est plutot 60 http://www.globaladf.org/index.php?p=e-achat-dapoxetine-fr C etait en 2007 http://www.globaladf.org/index.php?p=a-kob-af-viagra-online-da Un tabou est brise
05. 08. 2014 | 10:30

qzpbcluvon napsal(a):

J ai appris plus tard que c etait une sedation http://www.mc2grenoble.fr/extras/blog/e-acheter-duphaston-sur-internet-fr.html 10 L industrie textile 430 000 http://www.mc2grenoble.fr/extras/blog/a-achat-levitra-fr.html Et le traitement ne devrait pas exceder une semaine http://www.mc2grenoble.fr/extras/blog/a-billig-viagra-von-ratiopharm-da.html En septembre, Stephane V
06. 08. 2014 | 03:18

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy