Ještě jednou k hyperinflaci

28. 10. 2009 | 17:39
Přečteno 8675 krát
Čtenáři se rádi bojí. Proč jim nevyjít vstříc? :-)

Lidové chápání inflace lze charakterizovat slovy „inflace je, když rostou ceny.“ Není to ale tak jednoduché.

Růst cen je pouze důsledkem inflace. Její podstatou je nafukování objemu peněz v ekonomice, případně zrychlování oběhu peněz. V éře virtuálních peněz nafukují jejich objem centrální banky. V dobách zlatého standardu rozhodovaly o měnové politice náhodné objevy zlatých ložisek, případně splácení válečných reparací ve zlatě. Zlato, které do střední Evropy připlulo z Francie po prohrané válce s Pruskem například odstartovalo obrovský hospodářský růst, který vrcholil v roce 1872. V roce 1873 naopak přišel krach, který měl drastické ekonomické i sociální následky.

O rychlosti oběhu peněz v ekonomice naopak vždy rozhodovaly komerční banky. Jejich ochota či neochota půjčovat určuje, zda peněz bude hodně nebo málo. A dostatek peněz (či jejich nedostatek) rozhoduje o růstu cen. V případech bankovních krizí objem úvěrů vysychá, peníze obíhají pomalu a může nastat obávaná deflace.

Hyperinflace vzniká tak, že centrální banka přímo nakupuje obrovské objemy státních dluhopisů. Stát pak těmito inflačními penězi hradí své závazky. Je to rychlé, snadné, ovšem vedlejší sociální a ekonomické efekty jsou velmi, velmi nevítané. Zde je nutno zdůvodnit, že hyperinflace je vždy politickým jevem. Jde o vědomé rozhodnutí vlády zrušit kupní sílu peněz a tak se oddlužit. Neexistuje ani jediný příklad, aby hyperinflace vznikla nezávisle na vládě. A pokud vláda má alespoň elementární rozum a jistý nepatrný stupeň zodpovědnosti, hyperinflaci nepřipustí.

Proto jsou úvahy o hyperinflaci v USA, EU nebo u nás doma mimo realitu. Ani ten nejhorší politik není tak zlotřilý, aby dovolil hyperinflaci.

Do jisté míry ovšem inflace přece jen hrozí. Evropská centrální banka zvyšuje objem měnové zásoby meziročně o 14 procent (podle posledních dostupných údajů ze srpna 2009.) Dlouhodobý průměr států nynější eurozóny od roku 1980 je přitom 8,07 % ročně. (Jak to, že ceny nerostou také o osm procent ročně? Je to díky růstu produktivity, která snižuje výrobní náklady a tudíž i cenu zboží ve spotřebitelském koši.)

M1 EU
M1 EU

Zdroj: ECB

Vidíme tedy, že Evropská centrální banka se pokouší povzbudit evropskou ekonomiku rozsáhlým peněžním stimulem. Objem úvěrů nefinančním podnikům ovšem rostl během posledních 12 měsíců konče srpnem 2009 o pouhých 0,64 procenta. Je vidět, že injekce nezabírá, dokud mezi bankéři převládá opatrnost a nechuť půjčovat.

Časem bankovní obavy povolí a bude se opět půjčovat jako na běžícím páse. Podobně tomu bylo v letech 2000-2004, kdy eurozóny trpěla vleklou stagnací. ECB dlouho stimulovala bez velkého efektu, až pak během roku 2005 se komerční banky daly do pohybu a nastal boom.

Evropská úvěrová inflace se projevila na trhu hypoték, kde úvěrová aktivita vrcholila na jaře 2006. Tehdy rostl objem úvěrů na bydlení v rámci EU meziročně o více než 12 procent – což je hodně na poměry vyspělých západních ekonomik. (Celkový objem úvěrů domácnostem rostl jen o necelých deset procent ročně, ale i to je hodně.)

EU uvery
EU uvery

Zdroj: ECB

Na poli podnikatelských úvěrů však horečka vrcholila teprve na jaře 2008, kdy objem úvěrů nefinančním podnikům v eurozóně rostl mohutným 15% tempem. Během let 2005-08 klesala díky úvěrovému boomu nezaměstnanost, rostly ekonomiky i příjmy státních rozpočtů. Zároveň se ale investovalo příliš. Patnáctiprocentní úvěrový sprint je, jako když motor auta běží na 5000 otáček za minutu: pokud nedáte včas nohu z plynu, hrozí přehřátí a zadření.

A přesně to se stalo i v rámci eurozóny. Peněžní stroj běžící na plné obrátky se zadřel. Důsledky zadření se pochopitelně týkají i české ekonomiky.

Nelze předvídat, kdy se evropský hospodářský mechanismus dá opět do pohybu. Během prvního pololetí 2010? Anebo během druhého? Nebo ještě později? Ekonomie nemá kvantitativní modely, které by takto složitý proces dokázaly popsat. Je to jako předpověď počasí na prosinec: všichni víme, že bude chladněji než v říjnu, ale nevíme, o kolik stupňů přesně.

Až se evropská ekonomika vzchopí, hrozí vlna inflace. Žádné desítky nebo stovky procent. Jen namísto průměrných dvou procent mohou ceny ročně růst třeba o tři čtyři, pět nebo šest procent. Lidé si nebudou stěžovat příliš, ale hodnota obrovských dluhů evropských sociálních států se bude postupně rozpouštět.

A inflační cíl ECB v maximální výši dvě procenta ročně? Inu, ono se to už nějak zařídí. Třeba se změní definice inflace, aby spotřební koš vyloučil kromě nemovitostí ještě jiné citlivé položky, například benzín, plyn, elektřinu nebo potraviny. Jak hezky nízká by vycházela inflace, kdybychom v koši ponechali jen spotřební elektroniku a textil z Číny!

Ještě jedna poznámka na závěr. Jak je možné, že ECB dopustila vznik peněžní megabubliny v eurozóně, jejíž následné splasknutí vedlo k takovým problémům? Copak evropští centrální bankéři nevěděli, že motor běží na 5000 otáček v minutě? Je snad nějaký český provinční polovzdělanec Kohout chytřejší než výkvět evropského centrálního bankovnictví?

Možná není. Určitě není. Ale vývoj ve stylu „ode zdi ke zdi“ v evropských monetárních a úvěrových agregátech přece jen o něčem svědčí. Přinejmenším o tom, že eurozóna jako celek je extrémně obtížně řiditelná. Představte si obrovské letadlo, superjumbo, které nebude na manipulaci s řídícími „berany“ reagovat ihned (jako dobře konstruované letadlo), ale se značným zpožděním. Již jen udržení rovného letu bude velkým problémem. Natožpak měkké přistání.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

kolemjdoucí napsal(a):

Díky za upřesnění, pane Kohoute, takže máme čekat inflaci. Další vaše předpověď, která se zapíše do análů.

Mimochodem, mohl byste svá čísla srovnat s výsledky měnové politiky třeba v USA, VB či Japonsku, abychom viděli, jak skvěle se řídí tyto homogenní celky nepodléhající socialistickému diktátu bruselských byrokratů?
28. 10. 2009 | 17:58

Holubář napsal(a):

Netroufám si polemizovat, neb nemám ekonomické vzdělání. Pro autora jen jedna drobná připomínka.

"Ani ten nejhorší politik není tak zlotřilý, aby dovolil hyperinflaci" - píšete.

Vzhledem k tomu, že hyperinflace je v histroii známý jev (zažil jsem ji v 90.letech v Brazilii), nejspíš se tehdy našli i politici, kteří ji dovolili. Když se našli dříve, najdou se i v budoucnu, nemyslíte?

Doporučoval bych tedy poněkud méně optimistickou formulaci uvedeného tvrzení.

Takže inflace? To je asi třeba nasekat nějaké dluhy, ne?
28. 10. 2009 | 18:32

Antonín Hrbek napsal(a):

Takže za hyperinflaci mohou vlády, centrální banky a komerční banky. Kdo z nich více? Jak ukázala zkušenost základní příčinou je odtržení měny od hodnoty a direktivní prosazování platidla.
Pokud byly měny metalické, tak se musel falšovat obsah cenného kovu (viz kaláda v období třicetileté války).
V současné době komerční banky skutečně vytvořily virtuální hodnoty, které musely být zajištěny zvýšeným objemem měny. Je to jako o dvou židech na pustém ostrově, kteří si neustále střídavě prodávali kokos až jeho cena byla několik miliónů. Kdyby tam byla banka, tak by pro konečný prodej musela potřebný objem měny vytisknout. A ozdravný účinek krize spočívá, mimo jiné, i v tom, že vrací ceny k hodnotě.
Jinak nám pan Kohout zatím zamlčel, jaký je vztah tzv. centrálních bank a příslušných vlád. To si může vláda pana Fischera poručit aby ČNB vytiskla o 100 mld. Kč více, nebo aby nakupovala státní dluhopisy? A kdo poroučí ECB?
Podle zákona o nabídce a poptávce by hyperinflace měla vzniknout naprosto neukojené poptávce po nedostatkovém zboží. To jsme mohli pozorovat jak za IISV, v počátcích výstavby socialismu a nakonec i po roce 1989.
28. 10. 2009 | 18:33

Rumcajs napsal(a):

Docela by mě zajímalo, jakým způsobem může CB uvolňovat nekryté peníze.
Vzhledem k tomu, že si státy půjčují za těžké úroky, se mi pane Kohoute nezdá, že by to bylo tak snadné, jak zde popisujete.
28. 10. 2009 | 19:30

vlk napsal(a):

No s jedním s e dá souhlasit v každém případě. Totiž že provinční polovzdělanec Kohout není chytřejší než evropští centrální bankéři.
Hodně toho za men napsal a daleko lépe než bych uměl já pan Hrbek!
A zkusím navázat na kolemjdoucího.
Kohout jako vždycky, účtuje s eurema tím pádem dnes s ECB, v blahé víře že si to přečte genius nad Vltavou, ostříhaný na slušivého šedivého ježka a povytáhne zřejmě uspokojením obočí a udělá si u jména Kohout červenou hvězdičku. Do notýsku, kd e má jména kandidátů do rady ČNB...
No já doufám, že to bud e jinak. Že přeci jenom ví víc e než Kohout. Napříkald to, že emise ECB , ať je jakákoliv je zdaleka nesrovnatelná s emisí FEDu. ECB má totiž jednu zásadní výhodu. Ví jak velká je její celková emise. FED to ani netuší. Takže Kohout je v roli trapného žalobníčka nebo chte li žáka Mazánka!
A pěkná je i ta sentence o tom jak vláda vždycky zapříčiní hyperinflaci.. No klasická hyperinflace je německá. Ta po 1.ww. A ta byla německou vládou zapříčiněna až sekundárně. Hodně sekundárně. Primární příčinou, jak s e lze dočíst v každé , ani ne ekonomické publikaci, stačí historické - byly reparační podmínky Versailleského míru.

A odbočka ke zlatému standardu? Hmmm.. Světový obchod disponuje max 3,1 miliardou trojských uncí zlata. Včetně Kohoutova snubáku, jehlice do kravaty, případného zlatého zubu, pozlacených konektorech v jeho notebooku nebo televizi. Další zhruba 2 miliardy trojských uncí jsou zatím v nevytěžených a nevytěžitelných zásobách v matičce Zemi. Nechť mi Kohout sddělí, jak by chtěl zavést zlaté krytí středně velké papírové měny... Rád si to přečtu. Ono totiž těch 5,1 miliard y trojských uncí představuje v současnosti protihodnutu asi 5,2 bilionu USD. No a jen Čína drží americké státní papíry za dva biliony....
No tak legrácky skončili, pobavili jsme s e a jdeme dělat vážné věci.
28. 10. 2009 | 19:42

slayer napsal(a):

Vlku,

kdyby se preslo na zlaty standard, cena zlata by byla uplne, ale uplne jina, i tady funguje nabidka a poptavka. Jiz dnes nekteri predikuji cenu zlata $ 5000 za unci a vyssi behem pristich par let. Jinak Kohout je prumerny mainstreamovy ekonom, nic prevratneho nepise a nikdy asi nenapise, a to co pise ani neumi dobre vysvetlit a vyargumentovat, tolik zajimeveho by se dalo napsat o tom, jak banky "vytvareji" penize. Ale Kohout se definitivne prihlasil k mainstreamu. Zvlaste me pobavila veta: "Ani ten nejhorší politik není tak zlotřilý, aby dovolil hyperinflaci." No, uvidime za par let v USA. Lepsi Kohouta ani necist, ztrata casu.

Mimochodem Vlku, jak jsme meli pred lety tu debatu pod Zelenym.. tak dneska bych nesouhlasil asi s nicim co jsem tenkrat napsal. Ne, ze bych vam timto daval za pravdu, spis jste to mel spatne jako ja, akorat z jineho uhlu. Zeleny to tenkrat napsal v podstate dobre.
28. 10. 2009 | 20:23

ewert napsal(a):

Antonín Hrbek: Jednou z primárních zásad moderních centrálních bank je jejich nezávislost na politicích.

vlk: Opravdu nechápu, co to má být za argument k té hyperinflaci v Německu. Německo muselo platit reparace a rozhodlo se je platit inflační cestou. To je politické/vládní rozhodnutí. K příčinám inflace to opravdu netahejte.

A jak jste myslel ten rozdíl ECB vs Fed? Můžete to nějak rozvést?

slayer: Zlatý standart je překonaný a myslím si, že z "nekrytých" peněz mají největší obavy hlavně lidé, kteří se začali zajímat o podstatu peněz a objevili "strašnou" pravdu. Není rozdíl mezi placením zlatem, mušličkama nebo papírama, kterým stát garantuje hodnotu. On ten zlatý standart byl sice super věc proti hyperinflaci, ale hodně se podílel třeba na Great Depression, takže ...

Mimochodem přijde mi, že zde dochází k zmatení pojmů. K hyperinflaci téměř jistě nedojde, ale k dvojciferné inflaci by dojít mohlo, pokud centrální banky budou příliš otálet se stahováním peněz z oběhu.
28. 10. 2009 | 21:06

Gerd napsal(a):

Pane Kohoute,
pokud jste čekal odpověď na Vaši otázku: "Je snad nějaký český provinční polovzdělanec Kohout chytřejší než výkvět evropského centrálního bankovnictví?" kladnou odpověď, budete muset asi navštívit jiné čtenáře. Jistě se někde ve výkvětu evropského bankovnictví najde člověk méně chytrý než Vy, ale bude jej obtížné nalézt.
Zarážející je žonglování s historickými fakty. Válka prusko-francouzská skončila 28.1.1871 podpisem příměří. Podle Vašeho uvažování v r. 1872 vrcholil hospodářský růst a v roce 1873 skončil. Vše zapříčiněno reparací a přílivem zlata do Německa z Francie. Nepřestávám žasnout, jak ještě dokážete překvapit čtenáře blogů a to jsem už od Vás na leccos zvyklý!
28. 10. 2009 | 22:01

slayer napsal(a):

ewert:
Takze piste:

"Zlatý standart je překonaný a myslím si, že z "nekrytých" peněz mají největší obavy hlavně lidé, kteří se začali zajímat o podstatu peněz a objevili "strašnou" pravdu. Není rozdíl mezi placením zlatem, mušličkama nebo papírama, kterým stát garantuje hodnotu."

Opravdu pro vas neni rozdilu mezi zlatem a papirem? Znate snad zpusob jak s minimalnimi naklady vyrobit zlato? Muzete vysvetlit, jak stat garantuje hodnotu papirovym penezum? Tim, ze je tiskne jak se mu zlibi? Tim, ze necha banky vytvaret fiktivni vklady? Jste si vedom, co zpusobuje hospodarsky cycklus? Co bylo opravdovou pricinou velke deprese a co bylo pricinou soucasne ekonomicke krize? Myslite si, ze to byla chamtivost bankeru? Ze jen tak, z niceho nic zacali byt chamtivi? Znate rakouskou teorii hospodarskeho cyklu? Muzete ji vyvratit, nebo ji jen ignorujete pokud ji vubec znate?

"On ten zlatý standart byl sice super věc proti hyperinflaci, ale hodně se podílel třeba na Great Depression, takže ..."

Videl jste rozhovor Friedmana s Charlie Rosem? Pokud ne, tak se na nej podivejte. Podivejte se, jak Friedman v dobe realitni bubliny vyklada o tom jak je americka ekonomika "in extraordinary shape" a ze "naither budget deficit nor current account deficit is gonna kill it". Vsimnete si, jak chvali Greenspana jako nejlepsiho predsedu Fedu. Myslite si, ze dala historie Friedmanovi za pravdu? A pak si na youtube najdete jak "Peter Schiff was right" a jak ze se sebe mainstreamovi ekonomove udelali voly. A dejte si to dohromady, pak mozna prestanete placat nesmysly.

"Mimochodem přijde mi, že zde dochází k zmatení pojmů. K hyperinflaci téměř jistě nedojde, ale k dvojciferné inflaci by dojít mohlo, pokud centrální banky budou příliš otálet se stahováním peněz z oběhu."

Co si myslite, ze se stane, az banky zacnou expandovat penezni zasobu nad dolary, ktere dnes FED tiskne? Az se dolary z Ciny zacnou vracet domu, az se cely svet zacne zbavovat dolaru, ktere budou cim dal vic ztracet na hodnote. Co se stane az dolar ztrati statut rezervni meny? Myslite, ze Obama predstoupi pred americany a rekne: Musime projit recesi, ktere jsme se snazili zuby nehty vyhnout inflacni politikou a nejen, ze ji ted musime projit, ale bude daleko silnejsi kvuli vsem dolarum, ktere jsme ted natiskli a dluhum, ktere jsme nasekali. Myslite, ze to Obama udela? Myslite si ze hypefinflace je zcela nemozna? Vy jste profesionalni ekonom?
28. 10. 2009 | 22:16

Jirka H napsal(a):

To Rumjcas:
Přemýšlel jsem nad Vašimi argumenty, které zpochybňovaly blahodárnost zlatého standardu. A asi máte recht. Problém podle všeho nebude ani tak v nekryté měně, jako "nekrytých" populistických slibech politiků a velké části veřejnosti, která je ochotna uvěřit, že z ničeho se dá udělat něco. Další krok je jen různou variací znehodnocování peněz - statistické kouzla, inflace, subvence, různé komplikované finanční deriváty, levné peníze, které nafukují spekulativní bubliny atd., atd.
V čem se většina diskutujících mýlí, je, že politici nemohou ovlivňovat centrální banku. Stačí si vzpomenout, jakému brutálnímu nátlaku byl vystaven na konci 70. a začátku 80. let bývalý šéf FEDu Paul Volcker. Jak se musel zpovídat tu před Kongrese, tu před americkými senátory. Jen díky podpoře Reagana situaci ustál a dal finance do pořádku.
28. 10. 2009 | 22:39

ewert napsal(a):

slayer: Takže odpovím nejdříve na poslední otázku. Nejsem profesionální ekonom, proto nemusím zodpovědět vše, co píšete.

Takže k rakouské škole - máte pravdu, o ní mnoho nevím. A nemyslím si, že tady šlo o chamtivost bankéřů. Mimochodem dovedete si vy představit, co by se nyní dělo, kdybychom měli zlatý standart? Tím my nemyslím pochopitelně ČR ...

Na rozhovor s Charlie Rosem se podívám, už ho tady mám nachystaný. Ale "neither budget deficit nor current account deficit is gonna kill it" byla v podstatě pravdivá předpověď. Trochu jsem prolétnul v diskuzi u videa zmíněné hlavní pasáže. Ano, uznávám, že tady se asi neobjevují Friedmanova nejslavnější vyjádření. (nicméně v tom věku ...) Jinak pokud toto byly argumenty k tomu vyjádřeni o zlatém standartu a že jsem tedy plácal nesmysly, tak to byla tedy dost chabá obhajoba.

Co se stane, až banky začnou expandovat peněžní zásobu? Fed začne stahovat peníze z oběhu. Problém by nastal, pokud to začne dělat moc pozdě.

Jinak to, že by dolar ztratil statut rezervní měny a že by významně devalvoval si nepřeje ani USA ani Čína a ve finále stejně i ta nynější devalvace bude velkým přínosem pro USA. Napsal bych, že dolar reálně nahradit jako rezervní měnu nyní nelze a že je to věc na provedení v průběhu mnoha let, ale vy jste to psal v souvislosti s tou hyperinflací, to se těžko argumentuje ...
28. 10. 2009 | 22:40

ewert napsal(a):

Jirka H: Samozřejmě tlaky tam jsou a na počátku hypoteční bubliny nebylo nic jiného, než tlaky na to, aby se hypotéky dostaly všem. Nicméně je to jednou ze zásad centrálního bankovnictví podobně jako třeba nezávislost soudů, proto je to třeba zdůrazňovat.
28. 10. 2009 | 22:43

jenicek napsal(a):

ewerte: Kdybychom měli zlatý standard tak by nemohla vzniknout ta bublina co před rokem s kraválem rupla. Pokud jste si všiml tak objem úvěrů i měnová zásoba zuřivě rostly o cca 15% ročně, což se zlatým standardem jde dost těžko.
28. 10. 2009 | 22:48

ewert napsal(a):

jenicek: No, také existuje určitý konsenzus mezi ekonomy na tom, že nedostatek peněz je schopen vyvolat velice hlubokou recesi. Ten zlatý standart si s sebou nese naprosto absurdní problémy, jako třeba problémy s kurzy, různě se přelévá zlato mezi zeměmi ... Teď upřednostňují centrální bankéři lidi, zaměstnanost, ekonomiku. Dřív upřednostňovali zlatý standart a ostatní válcovali. I když nerad shledávám, že tady stojím jako obhájce toho, co dělaly CB, tlačí mě do toho vaše návrhy o zlatém standardu.
28. 10. 2009 | 23:12

Gerd napsal(a):

Podstatné je, že vlády většiny států nasekaly dluhy, které lze splatit jen při opravdu krutém šetření na obyvatelích a drastických daních. Hezký příklad poslední rozpočet Lotyšska.
Dokud se tomu bude kterýkoliv politik moci vyhnout, lotyšskou cestu šetření vynechá.
Další možností je válka, ale i to je extrémní řešení, které nebude moc pravděpodobné. Je to řešení ve stylu, že veškeré náklady a něco navrch zaplatí poražený. Ten je většinou tak zdecimován, že nemůže.
Zbývá poslední cesta a tou je krásná inflace. Nemusí být ani dvouciferná, pokud rozdíl mezi výnosy z úroků a inflací bude kolem 9 %, již za 8 let bude mít střadatel na účtu poloviční reálnou hodnotu peněz. A proč by nebylo možné takto srazit státní dluhy?
Bude-li nejhůře, přijde poslední oblíbené řešení a tím je výměna měny, jako v r. 1953.
V každém případě se máme na co těšit, ne hned, ale v dlouhodobém horizontu je vývoj jasný.
29. 10. 2009 | 00:04

ms napsal(a):

Růst cen je pouze důsledkem inflace.

To je zajímavé a křivka nabídky a poptávky se vytratila kam, když je něco pouze.
29. 10. 2009 | 01:10

ms napsal(a):

Gerde, příklad Lotyšska souběžně s tvrzením o sekání dluhů je hodně divný. Lotyšsko mělo v poměru k HDP v roce 2007 8 procent dluh.
29. 10. 2009 | 01:56

slayer napsal(a):

ewert:

To, ze nejste profesionalni ekonom vas omlouva. To co jste napsal je ale schopen napsat i profesionalni ekonom, coz je v jeho pripade neskutecna arogance, nebo neskutecna neznalost, nevim co je horsi. V pripade ze by to nekde placal ofiko, tak to muze bejt i prospecharstvi.

To, ze neznate rakouskou skolu je vysvetlenim proc pisete jak pisete. Dokud jsem ji neznal, taky jsem si myslel to co vy. Je to jedina skutecna ekonomie, to ostatni jsou sracky, uvidite sam. Ovsem mainstreamovi ekonomove ji blahosklone prehlizeji, tvari se, ze neexistuje. Proc to tak je, by vydalo na samostatny clanek, ale mnohdy je to z prospecharstvi. Holt rikat pravdu neni vzdy vyhodne.

Pro zacatek se muzete seznamit s:

http://mises.org/tradcycl.asp

https://www.youtube.com/watc...

To vam osvetli co zpusobuje business cycle (prvni odkaz) a druhy odkaz je projev cloveka, ktery predpovedel soucasnou krizi, a osvetli vam jaka je situace americke ekonomiky a jaky je jeji vyhled do budoucnosti. Myslim, ze vam to otevre oci jako je to otevrelo me.

Friedman byl milej clovek, ale co se tyce penez, byl uplne mimo. To, co rika v tom videu nebylo kvuli veku, ale on si to opravdu myslel. Friedman byl v podstate takovej monetaristickej keynesianec.
29. 10. 2009 | 02:33

ms napsal(a):

Slayer, období geniálních a jediných pravd máme již dvacet let za sebou. Zaujalo mne ale, že vás tak nadchl Schiff. No ovšem podobně jako například Stiglitz předpovídal hypoteční krizi, ale také se setsakra sekl s věštbou hyperinflace, nebo s tím že svět krizí v USA zasažen nebude. No a investoři u pana Schiffa díky jeho geniálním prognózám přišli o nějakých 40-70 procent majetku. Víte, ono krizi je jednoduché věštit, protože zatím přichází a někdy i slepé neboli investorsky nepříliíš schopné slepé rakouské kuřátko bylo schopno najít zrnko.

http://globaleconomicanalys...
29. 10. 2009 | 03:05

slayer napsal(a):

ms:

Jiste, obdobi jedinych pravd mame za sebou, obdobi hlupaku nikoli.

Schiff se nesekl s vestbou hyperinflace, nikdy nerekl, ze hyperinflace bude do roku 2009. Argumentovat s tim, ze se neco jeste nestalo je opravdu inteligentni. Youtube je plny vidi s hlupaky, kteri se Schiffovi smali, ze se jeho predpovedi (jeste) nesplnily. Vite on uz to predpovidal dlouhou dobu, takze ty pitomci meli hafo casu se smat.. az se to stalo. A dnes se jeste nejvetsi z tech pitomcu smejou dal, ze se prej jeste nesplnilo vsechno co Schiff predpovidal.. zatim. Vite, on Schiff nepredpovedel, ze bude nejaka krize. To se moc pletete. On presne analyzoval situaci, rekl co je spatneho s americkou ekonomikou.. To dobry ekonom umi (ostatni pitomci i ten vas Stiglitz zirali s otevrenou hubou kdyz se to stalo). Neumi predpoved datum a hodinu. To je jako kdyz se budete kudlou bodat mezi prsty, taky vam nereknu po kolika minutach se do nejakeho prstu trefite, jen vim, ze se to stane pokud to budete delat dostatecne dlouhou dobu. Pricina a nasledek vime? A ze Schiff neumi predvidat fluktuace na burze? A co ma byt, tvrdil to nekdy? A ze tvrdil, ze to svet nezasahne? Ne, rikal ze fundamenty ostatnich ekonomik jsou v jadru dobre, a ze v moment kdy od sebe odpoji americky vagon, tak bude svetu hej. Vite on Mises a Hayek predpovedeli uz krizi v 30. letech. Taky nahoda? Spete dal.
29. 10. 2009 | 04:14

ms napsal(a):

Slayer, nevím jestli jste si to uvědomil ale přesně jste popsal s oním sekáním kudlou pana Schiffa. Ano hypoteční krize nastane, to vám říkám nyní. A mám pravdu protože ona zase někdy dorazí. Stejně jako je dost pravděpodobné, že někdy přijde hyperinflace, třeba za sto let, ale bude tu a zas budu mít pravdu. Jo a tam nešlo o fluktuace na burze, ale mylnou další věštbu.

Jen je divné,že se tak smějete Stiglitzovi, když on například morální riziko a tím pádem velkou část příčin vyvěštil dříve než Stiff. A rozhodně věštil správně, protože taková krize musela nastat. Stiff mimochodem také stál s otevřenými ústy, protože on tu krizi předvídal na jiné období a nedokázal odhadnout důsledky. Ach pardon přidal několik dalších věštb, které se možná splní a možná ne a nebo splní za padesát let tudíž měl pravdu. Věštba, kde se věštce hájí, že ještě není čas, který pro jistotu nepředpovíme, je věštba s nulovou hodnotou.

Ale také si zavěštím. Čína se odpojí od dolaru a dolar potopí, říká to Schiff, takže to bude pravda. Čína je totiž chytrá a rozhodne se spláchnout své rezervy do záchoda, na tom přeci Čína vydělá a začne růst. A nejenže k jejímu růstu přispěje spláchnutí peněz do hajzlíku, ale také jí pomůže vymizení obrovského trhu pro který pracuje. Samozřejmě, že pád Ameriky je pro Čínu super, najednou si všichni začneme kupovat dvojnásobek zboží od draka i když ho nepotřebujeme, jen abychom většcům učinili radost. A co třeba věštba, že silné ekonomické otřesy jaké způsobí pád dolaru a znehodnocení čínských rezerv dovedou zemi k hospodářskému kolapsu (stačilo že růst zpomalil na 6 procent ..... a už 12 milionů lidí přišlo o práci a muselo se vracet na vesnice bez perspektiv, co by bylo s nezaměstnaností kdyby se růst úplně zabrzidl), pádu aktuálního režimu a občanské válce či rozpadu na de facto ministáty které se budou žrát o říši za zdí několik desítek let. Jo věšteb vám můžu předhodit několik desítek. Vyberete si.

Jo jen tak mimochodem na konec, Čína neboli skvělá budoucnost podle Schiffa, krizi řeší a řešila pumpováním peněz, zvedání státních platů, důchodů, příspěvky na stravu, jednorázové finanční bonusy, slevy na auta, stamiliardy do zdravotnictví, desítky miliard do bank atd. Hmm, takže když Schiff říká, že to v USA dopadne špatně, tak jak podobná řešení mohou dopadnout dobře v Číně (a jiných zemích s podobně obrovskými deficity). Ty věštby jsou prevít, zvlášť při užití stejného metru. Lidé nemají investovat v Americe, protože dělá špatnou hospodářskou politiku, mají investovat v zemích, které ji dělají stejně nebo podle rakouských měřítek ještě hůř. Bravo, bravo, jdu si koupit křišťálovou kouli a také se přihlásím k rakušákům :)
29. 10. 2009 | 05:14

Gerd napsal(a):

ms,
příklad Lotyšska byl, jak lze ořezat státní rozpočet.
29. 10. 2009 | 07:42

slayer napsal(a):

ms:

Vy jste jako ten clovek, co skoci z desateho patra z okna, a na urovni pateho patra vola: Vidite, ziju! Ty co rikali ze se zabiju nemeli pravdu!

A s tema fluktuacema na burze? Trhy mimo USA maji dlouhodobe vyssi zhodnoceni a taky volatilitu nez US trhy. Schiff je investor, ne trader. Radi akcie kupovat kvuli dividendam, ne kvuli rustu ceny. A rozhodne neradi prodavat pri kazdem poklesu. Jinak vetsina trhu je znovu blizko svych minulych maxim.

O Stiglitzovi se rad poucim, co ze podle nej bylo pricinou moralniho hazardu?

Schiff neni vestec, je to investor a ekonom. Nevesti, analyzuje ekonomiku a to dela dobre. Rika, ze pokud udelate A, bude to mit takove a takove nasledky. Pokud budete mlatit svoji zenu, usuzoval bych ze od vas odejde, ale nechtejte ode me vedet, ktery den a hodinu se to stane. Jiste, vy muzete rict, ze to je vestba s nulovou hodnotou, protoze z nejakeho duvodu potrebujete vedete ktery den od vas zena odejte. Jiny povazuje za podstatne vedet, ze neni dobre zenu rezat.

Takze nechame vesteni. A jak je to s ekonomii? Rikate, ze Cina ma v Americe dobreho zakaznika. Zakaznika, ktery neplati. Tedy neplati za zbozi zbozim, ale plati papirem. Pro vas je asi dulezite vedet jak dlouho to Cinu jeste bude bavit, to vam ale nikdo nerekne. Ja si ale na rozdil od vas myslim, ze to pro cinany neni vyhodne, totiz mit praci aby americane meli zbozi. Kdyz by cinane mohli mit oboji. Cetl jste tu Schiffovu knihu? Asi ne. On tu situaci prirovnava k 6 lidem na pustem ostrove. 5 z nich je asiatu a 1 american. Kazdy z asiatu ma pridelenu jednu praci (lovit ryby, sbirat drevo, ovce, atd.). Americanova prace je jist. Vy byste asi rekl spolu se Stiglitzem, ze bez toho americana by se ekonomika ostrova zhroutila. Pro koho by ti asiate pracovali ze ano?

Rikate, ze Cina znehodnoti sve dolarove rezervy, kdyz se jich zbavi. To ano. Porad ale lepsi znehodnotit x rezerv a koupit za ne alespon neco, nez mit v trezorech 5 krat, 10 krat nebo 20 krat x rezerv. Vy uvazujete jak ten gambler u automatu, uz jsem tam nahazel litr, ted od toho neodejdu...

A ze Cina a zbytek sveta dela kraviny? Jiste. Na rozdil od Ameriky ale za svoje, tzn. muzou si to dovolit. A az se od Ameriky odpoji, tak ji bude lip. Bude mit vic zbozi pro svy vlastni lidi. Americe to zbozi bude chybet. Cine americke dluhopisy asi tezko. A kdy tohle Cine dojde? To vam opravdu nereknu. Mozna az bude mit svou krizi, svou prasklou bublinu, tak jim treba dojde ze si dal nemuzou dovolit financovat americkou spotrebu. A nebo taky ne. Co jsem to za vestce, ze jo.
29. 10. 2009 | 07:52

Gerd napsal(a):

ms,
když se na to podívám znovu, vidím, že bych i já chápal, co jsem napsal, spíše jako Vy. Měl jsem ale na mysli Lotyšsko jako příklad, kam až může dojít ořezání státního rozpočtu, když ekonomika padne na ústa. Připište to noční nepozornosti.

Co se týká Číny, zamozřejmě nezahodí 2 bil. USD, které jí USA dluží. Možná ale zkusí dluh převést na reálnou hodnotu a možná budeme svědky nákupů podniků v USA Číňany, kdy platidlem bude dluhopis. Na předpověď dalšího vývoje USD je dost brzy a je nutné znát odpověď na otázku: "Bude ještě Čína kupovat americké dluhopisy?"
Pro čínskou centárlní banku bude neradostné zjištění, že věnovala 2 bil. USD vládě USA, které už těžko kdy dostane zpátky. Zatím Číňané problém odsouvají na dobu, kdy generace Číňanů půjdou do důchodu a kdy dojde k poklesu obyvatel platících daně pod určitou mez. Takže za nějakých 20-30 let se možná dozvíme, jak situace, která začala již za Clintona uvolněním hypoték i pro nebonitní žadatele, vlastně dopadne.
29. 10. 2009 | 07:56

ewert napsal(a):

Myslím, že Čínu celkově přeceňujete. Stejně jako mnoho světových ekonomů, investorů aj. Ano, dolar patrně devalvuje, ale z toho vydělají USA více než nikdo jiný. Začnou se více orientovat na export, začne se jim trošku vyrovnávat obchodní bilance. Prostě se nastolí jiná rovnováha. Zatímco Čína začne přicházet o své největší odbytiště. Bohužel nevím žádný jednoduchý příklad o ostrově, kde by figurovala třeba ropa.

Mimochodem u Číny se ani nedá věřit ekonomickým ukazatelům.

slayer: na ty zdroje se podívám, jen je rozdíl mezi tím s něčím souhlasit a něco uctívat, takže pozor na to.
29. 10. 2009 | 08:31

xyz.xx napsal(a):

ms - budete vyrabet zbozi a pujcovat mi penize abych ho mohl od vas kupovat ? Zda se Vam to jako vyhodny kseft ? Ja do toho tedy pujdu s vami, berete mou nabidku ?

Mimochodem, uz se Vam doneslo proc roste cena zlata ? Pry nakupuji Cinane ve velkem, procpak asi ?

Cinane nejsou uplne hloupi a proto svoje zamery taji a maskuji, jinak by jim taky mohli zbyt jen oci pro plac, vite.

Ale prosim, nechte se chlacholit mainstreamem ze krize je uz na ustupu.

A k vasi poznamce o rustu cen v dusledku inflace - vytrhl jste tvrzeni pana Kohouta z kontextu, coz je typicky znak demagogie, vytrhnout par slov, pozmenit tim smysl a pak rozcupovat jako argument, ktery sice nikdy nezaznel, ale lepe se Vam vyvraci. Pravy smysl Kohoutovy poznamky tkvi v tom, ze rust cen je pouze dusledkem inflace, nikoli inflaci samotnou nebo jeji pricinou !!!

Ze by zlaty standard byl pricinou velke deprese je hodne odvazne tvrzeni, na ktere si netroufne jen tak nekdo. Zvlast pikantni je to v pri vedomi, ze skutecny zlaty standard byl opusten o neco drive a v tricatych letech fungoval uz jen castecny zlaty standard. Spise je mozne povazovat za priciny vzniku velke hospodarske krize vznik FEDu a jeho hratky s penezi spolu ruku v ruce s povalecnymi problemy v ekonomice. Samozrejme ze Velka deprese nemela jedinou pricinu, takze kdyby nevznikl FED a kdyby existoval stale klasicky zlaty standard, krize by prisla nejspis take, otazkou je s jakymi dusledky a jak silna.

Jinak je legracni, kdyz nekdo hlasajici jedinou pravdu si dela legraci z ostatnich ze hlasaji jedinou pravdu :-)
29. 10. 2009 | 08:49

ewert napsal(a):

xyz.xx: K tomu zlatému standardu. Ano, byl částečný, ale hlavní problém byl, že centrální bankéři žili pořád v tomto systému. Otázka ovšem je, jak se osvědčí nynější politika. Bohužel vlády prosadily obrovské stimuly, takže nebude zase možné jasně zanalyzovat, jak co fungovalo ...
29. 10. 2009 | 09:06

kolemjdoucí napsal(a):

Já myslím, že Čínu naopak podceňujete. Řekl bych, že oni si velice dobře uvědomují, že USA nemají šanci své dluhy splatit.

Ty dva bilióny jsou strategická zbraň, mnohem efektivnější než celý jaderný arzenál USA.
29. 10. 2009 | 09:20

ewert napsal(a):

kolemjdoucí: Je to zbraň asi jako je zbraní pro sebevražedného útočníka výbušnina na jeho těle.
29. 10. 2009 | 09:46

kolemjdoucí napsal(a):

ewert:

Ne tak docela. Amerika "vylítne do povětří" tak jako tak. Otázka tedy není jestli to zmáčknout, ale kdy a co z toho před tím vytřískám.

Nejsou to Čínské delegace ve Washingtonu, kdo jedná v uctivém předklonu a dává si pozor, aby druhou stranu nepopudil. I z toho je vidět, kdo asi tahá za kratší provaz.
29. 10. 2009 | 10:15

kolemjdoucí napsal(a):

* kratší konec provazu
29. 10. 2009 | 10:16

xyz.xx napsal(a):

Ewerte to je argument z oblasti emoci, to by jste musel nejak podeprit konkretnimi kroky centralnich bankeru. Jinak to zni jako zoufaly vykrik do tmy.
29. 10. 2009 | 10:30

ewert napsal(a):

xyz.xx: Konkrétní chyba Fedu třeba byla, že objem půjček v době runu na banky poklesl a nechal je tedy padat. Dalším problémem bylo, že Fed si sice uvědomil chyby své rozvolněné monetární politiky, ale udělal to nejhorší, co mohl. Když začaly problémy, tak Fed ještě přiškrtil penězovody.

Bankéři se tehdy hodně věnovali třeba tomu, kam jim mizí jejich zlaté zásoby a naopak neustále hlídali, aby poměr mezi hodnotou peněz a zlata byl nějaký. To bylo jejich cílem, proto začali škrtit peněžní zásobu.
29. 10. 2009 | 10:37

ewert napsal(a):

kolemjdoucí: S těmi delegacemi máte pravdu a je to právě ukázka diletantismu Obamovy administrativy. Raději se nesetká s Dalajlámou, aby Čínu náhodou nepopudil. Proboha vždyť čínský HDP je o řád nižší než HDP USA.

Kdyby se ihned Čína měla přeorientovat na jiné trhy, pocítila by opravdové peklo.

U Číny ani nikdy nevíte, jestli jejím statistickým údajům věřit nebo ne, trochu nechápu investory, že na tu hru vůbec přistupují.
29. 10. 2009 | 10:41

xyz.xx napsal(a):

ewerte, jak to souvisi s tim co jste napsal predtim ? Nevidim v tom zadny smysl co pisete.
29. 10. 2009 | 11:04

kolemjdoucí napsal(a):

ewert:
To je ukázka reálného stavu věcí, leštit kliky do Pekingu jezdil už Henry Paulson když se na plno projevil stav ekonomiky USA.

Klíčový bod, který vám stále uniká, je, že ona to peklo pocítí v každém případě. USA plnou parou směřují do deprese a Číňani to nemohou zvrátit, mohou na tom ale vydělat. Samozřejmě nazaříznou Američany hned, to by z toho právě nic neměli.
29. 10. 2009 | 11:07

Jirka H napsal(a):

xyz.xx:
Připojuji se k vašemu stručnému popisu okolností a příčin vzniku velké hospodářské krize.
Zlato se podle mého názoru nevrátí jako všeobecný zlatý standard, ale vrátí se do soukromé finanční sféry (což se podle všeho již děje - viz. jeho rekordní ceny). Třeba i jako náhrada sekuritizace deriváty nebo jako platidlo za suroviny, pokud by se dolar dál propadal.
Celkem se obávám stále slábnoucího dolaru, ten neustále prodražuje zboží dodávané do USA, což se odrazí na německém hospodářství a následně na našem. No a oživení se nebude konat.
29. 10. 2009 | 13:59

slayer napsal(a):

ewert:

Nejdriv studujte, pak diskutujte. Usetrite si zbytecne ztrapnovani sebe.
29. 10. 2009 | 18:01

ms napsal(a):

Nějak se toho nahromadilo, takže obecně všem. Na jednu stranu jsou Číňani budoucnost, která se bude skvěle rozvíjet a na druhou naprostí idioti, kteří stále kupují jakési papírky bez jakékoliv hodnoty. Na jednu stranu Čína má před sebou perspektivy, protože dělá politiku dobře na druhou stranu to co dělá dobře je ještě větší mírou toho co u jiných zemí označujeme za špatné. Čínské krizové investice do spotřeby a bank dosáhly úrovně 700 miliard dolarů, a stačí se podívat na velikost ekonomiky a najednou tu něco nehraje, jak to špatné může být při ještě větší úrovni dobré, přesněji do budoucna ziskové. Čína pokud padne dolar samozřejmě neumře ze dne na den hlady, stejně tak ani neumře tímto způsobem Amerika. Ale představa, že se země po pádu obrovského odběratele a ztrátě rezerv bude skvěle rozvíjet, tudíž je dnes doporučovaná jako investiční příležitost je šílená a naprosto neoprávněná.

A celkově k Číně, zatím je extrémně spjatá se Spojenými Státy, veškeré katastrofické scénáře předvídají více méně situaci, že se tam najednou objeví nějakí iracionální Mao, který zemi uvrhne do chaosu jen proto, aby nakopal Americe. Racionálnější je spíše pomalé odpoutávání, které ale bude trvat deset dvacet let a to znamená, že i USA bude v úplně jiné situaci než dnes. Ale stále je to jen věštění o nic moc hodnotnější než třeba Schiffovo.
29. 10. 2009 | 18:38

Rumcajs napsal(a):

evert se sice prohlásil za neekonoma ale řekl bych (alespoń z toho co jsem četl), že to má v tý hlavě srovnaný nejlíp.

Hodně pánů se zde zaklíná inflací, jako řešením dluhu.Nezapomínejte prosím na to, že hůl má vždy dva konce !
Nikde není nasaný, že státní dluh je pouze v domácí měně.Rovněž ten co půjčuje se proti inflačním rizikům nejspíš nějak pojistil.

Co dovoz ? O kolik poskočí náklady na nákup energie atd....

Já bych s inflací, jako něčím co řeší dluh byl mírným pesimistou.
29. 10. 2009 | 19:09

Fibonucci napsal(a):

Rumcajsi,

třeba USA dlužej v dolarech a tak jich prostě tisknou co nejvíce. A dluh je zase o něco menšejčí... Jako vedlejší efekt to pomůže jejich exportu.

Uvidíme, za jak dlouho si toho všimnou ostatní státy, které také žijí z exportu a začnou tisknout svoje prachy o sto šest, jen aby vůči dolaru nebyly moc tvrdý...

A uvidíme, za jak dlouho to dorazí do ČR.
29. 10. 2009 | 19:26

Rumcajs napsal(a):

Finobuci:

Neumím si představit Číňana, kterej by byl tak blbej a půjčil Samovi dolary, aby mu zase vrátil dolary.

Tam musí ještě něco být.
29. 10. 2009 | 19:55

ewert napsal(a):

Fibonucci: Hlavním sdělením je, že merkantilismus zažívá renesanci. :)
29. 10. 2009 | 20:35

Gerd napsal(a):

Rumcajsi,
co se týkáinflace a likvidace státního dluhu, vždy píši, že jde o opatření vůči české měně a českým věřitelům! Ti zahraniční věřitelé mají své dluhy ošetřeny tím, že půjčky byly realizovány v jiné měně, např. EUR, CHF, USD a těch se inflace nebo cokoliv jiného kromě války a revoluce nedotkne. Na inflaci vždy zaplatí domácí střadatelé, nejčastěji střední třída.

V Číně je situace složitější. Čína půjčuje USA, aby si v USA mohli kupovat čínské zboží. Někde už to tu bylo pospáno, tuším pod Drobkem ve stylu John pěstuje jablka a Čang pomeranče ... Číňané jsou zvyklí spořit 30 - 40% svého platu na horší časy nebo na stáří. Tyto rezervy zase čínská státní banka půjčuje USA, aby za ně američané nakoupili čínské zboží s tím, že snad někdy něco splatí. Všichni jsou v podstatě spokojení do doby, než Čang zjistí, že za své pomeranče dostal jen hromadu zelených papírků, které jsou k ničemu. A až dojde v Číně na nejhorší, kdy se lidé, kteří se dožijí stáří a důchodu budou dožadovat svých úspor. Čínské letadlo jednou také doletí a to na politice jednoho dítěte. Masově se to začíná projevovat teď, takže za 30-40 let ubude x procent Číňanů a budou z nich důchodci. Ti dnešní práceschopní a ekonomicky aktivní budují svůj budoucí marasmus na stáří. Pak teprve nastane mela, ale ještě hdoně dlouho to nebude, protože nejvíce natištěných USD je mimo USA, kde USD stále ještě plní funkci žádané tvrdé měny. Takže celý proces bude hodně pomalý a možná se konce USD ani nedočkáme. Spíše to bude pozvolný ústup ze slávy. Před 100 lety také nebylo tvrdší a žádanější měny nad britskou libru.
ČR problémy Čína-USA a USD nemusí až tolik trápit, nás se pokusí obrat jinak, třeba akcí státní dluhopisy za 140 mld.
29. 10. 2009 | 20:45

slayer napsal(a):

ms:

Amerika ma negativni obchodni bilanci ve vysi cca $ 800 mld rocne, tzn. spotrebovava o 800 miliard vic nez sama vyrobi. Jste to schopen pochopit? To je jako kdyz budete chodit do hospody a nechate si psat vsechno na drevo. A jeste se budete holedbat tim, ze jste nejlepsi zakaznik. Je jen otazkou casu kdy hospodskymu dojde, ze je lepsi vam nenalejvat. Muzete dumat o tom, jestli je hospodskej chytrej nebo blbej, ale aspon ma hospodu, zatimco vy mate prd, jenom chlastate. Pan Krugman a Stiglitz vam mozna budou rikat, ze byste mel chlastat vic, ze by bez vas ta hospoda padla, ale ta hospoda nepadne, jen prijde o zakaznika, kterej neplati. Mozna ze tam chvili bude prazdno. Ale porad lepsi nez jeden ochmelka bez penez.

A jeste k tomu Schiffovi. On ve skutecnosti nerika nic objevneho. Rika, ze pokud budete tisknou penize, budete mit inflaci. Rika, ze pokud chcete prosperovat, musite setrit, investovat a pracovat. Duvod, proc to musi rikat je ten, ze svet je plny lidi jako vy, co si mysli, ze hodnoty se vytvareji utracenim, a pokud se dostanete do problemu, mel byste utracet jeste vic. A ze kdyz vam chybi penize, tak si je pujcite, nebo natisknete a jedete dal. Takovi idioti vladnou svetu, vladnou Americe a vladnou i Cine. Rozdil je v tom, ze cinan jeste porad vi, ze musi makat a setrit aby se mel dobre. American si mysli, ze staci si pujcit a spotrebovavat a tim ze se vytvari bohatstvi. V tom je ten rozdil. Ne v tom, kdo je chytrejsi a kdo je blbejsi. A jeste k tem predikcim. Schiff rikal ze nasdaq je bublina a radil aby do toho vlaku lidi nenasedali. To same rikal o nemovitostech. Spousta lidi to nevedelo, proto se taky spalili. Pro vas je to predikce naprd, protoze byste asi chtel vedet kdy presne, na kolika bodech nasdaq praskne, abyste se na tom jeste mohl svezt. To vam bohuzel nerekne nikdo. Dnes vam Schiff rika, vyhnete se dolaru. Co presne se ale stane vam nikdo nerekne, to opravdu nikdo nevi. Pro nekoho, ale tahle informace muze mit cenu zlata. Muzete doufat, ze fed bude vcas stahovat penize, nebo se muzete pripravit.
29. 10. 2009 | 22:02

ms napsal(a):

Slay, klid, všichni kromě lidí s vaším názorem jsou idioti a vůbec jiné názory než vaše jsou sračky a argumenty se kterými nesouhlasíte jsou pouhým ztrapňováním. V pohodě, žijte si ve svém světě super věštců s patentem na pravdu co doporučují investice u idiotů. Bude vám dobře.
29. 10. 2009 | 22:19

ewert napsal(a):

slayer: Pro mě je vždycky varovné, když se někdo zaklíná příliš často jmény.
29. 10. 2009 | 22:22

ms napsal(a):

A humorná tečka, idioti z Číny v letošním prvním pololetí nakoupili americké dluhopisy za 50 miliard, že se nezeptají lidí s patentem na pravdu, že se to nesmi :)
29. 10. 2009 | 22:35

slayer napsal(a):

ms:

Nejak vam dosly argumenty. Vite, ja pouze nekonstatuji ze jste blbec, to by bylo jiste malo. Ja to dokazu dolozit presvedcivymi argumenty a to je rozdil. Takze mate pravdu, nechovam uctu k hlupakum, ale zmuzu se na vic nez na 5 ublizenych radku.

Cina koupila dluhopisy. Hmm. Tak to si taky bezim nejaky koupit.

ewert:

Ja se jmeny nezaklinam. Tady ms prevedl diskusi o inflaci na diskusi o vesteckych a investicnich schopnostech Petera Schiffa, tak jsem jen reagoval. Nikdy jsem neargumentoval v rovine rika to Schiff tak je to pravda (ala Cina koupila dluhopisy za 50 miliard..). Jinak v podstate stejne veci jako Schiff rikaji Rogers, Faber, a myslim ze i Buffet. Ale znovu opakuju, nic neoduvodnuju tim, ze to rika Buffet, nebo cinska vlada, tak to musi byt pravda.

Pro vas mam jeden vzkaz. Prostudujte si ty veci co jsem vam posilal a udelejte si na to svuj nazor.
29. 10. 2009 | 23:06

ms napsal(a):

Slayer, nepleťte si ve své neomylné aroganci které spočívá v odvolávání na neomylné bohy, ublíženost s výsměchem. Prostě mne takoví všeználkové jako vy nebaví a nevidím důvod se s jejich zaseklým kolovrátkem, který ignoruje fakta a kontrargumenty nevyvrací ale odbývá výkřiky o idiotech nebo ztrapňování, bavit. Smůla, přeberte si to jak chcete, pravděpodobně ale vám to ve vaší neomylnosti a dokonalosti nedojde.
29. 10. 2009 | 23:32

slayer napsal(a):

ms:

Kolovratek pripominate vy. Rikate jedny a ty same veci, na argumenty nereagujete. Ztrapnovat vas neni treba, ztrapnujete se sam.
29. 10. 2009 | 23:38

ms napsal(a):

Abyste to pochopil, diskutovat se dá o čemkoliv a s kýmkoliv kdo má o diskusi zájem. Když někdo na začátku jiný názor než svůj oblíbený degraduje na sračky, a pak to jen zesiluje, tak tam pro diskusi fakt není místo. Ale asi házím hrách o zeď.
29. 10. 2009 | 23:38

slayer napsal(a):

ms:

Jeste mi to neda..

"kontraargumenty nevyvraci.."

Komicke. Podivejte kolik argumentu jsem vam poslal. Odpoved? 5 ublizenych radku..
29. 10. 2009 | 23:41

ms napsal(a):

Hochu, hocu, to že jste zopakoval si své místo konkrétní reakce a lidi s jiným názorem označil za idioty nebo vůbec nic nenapsal jen povýšeně oznámil, že někdo má studovat protože se ztrapňuje, tak to není kontrargument. Nebo možná je, u rakušáků.
29. 10. 2009 | 23:44

slayer napsal(a):

ms:

Argumentu jsem vam seslal 3 tuny. Chovat se k vam s respektem? Snazim se, ale pokud diskuzi postavite na tom, ze clovek jehoz jmeno je v odkazu nedokaze kopirovat ve svych predikcich graf akcioveho indexu, obcas se to neda..
29. 10. 2009 | 23:45

ms napsal(a):

Můžeme to zkusit znova a pomalu, bez idiotů, sraček v jiných názorech a u konkrétních dotazů, a možná se někam dobereme a možná ne.

Takže kdy Čína se začne zbavovat amerických dluhopisů a taktéž zbylí nákupčí (jestli se nepletu Čína má 20 procent) ? Jestli je odhad nad nějaké 2-3 roky tak je to bezvýznamné, protože tehdy může být v USA úplně jiná situace.
29. 10. 2009 | 23:49

slayer napsal(a):

Myslite, ze jsem vam mel psat jeste delsi prispevky, vic odstavcu? Vy na to pak stejne nereagujete..
29. 10. 2009 | 23:49

ms napsal(a):

Mne by zajímalo, jestli umíte odpovídat konkrétně nebo jedno a to samé případně proložené žertovnými historkami.
29. 10. 2009 | 23:53

slayer napsal(a):

ms:

Nerozumnel jsem. Jak na 3 roky? USA jdou do kytek, to neni na 3 roky. USA musi vic vyrabet a min spotrebovavat. Cina nikdy nedostane sve penize zpet, je lepsi ztratit 2 biliony nez 4, nebo 10. Cina musi projit tvrdou recesi, ktera bude restruktualizovat jejich ekonomiku. Nafukovanim bublin a pujcovanim si penez se to nevyresi.
29. 10. 2009 | 23:58

slayer napsal(a):

Pardon, USA musi projit recesi. Samozrejme.
29. 10. 2009 | 23:59

ms napsal(a):

Takže do dvou tří let Čína přestane stejně jako zbytek zemí nakupovat americké dluhopisy ?
30. 10. 2009 | 00:01

slayer napsal(a):

Bylo by to logicke, ale co se stane nikdo nevi. Cina uz verejne dava najevo sve obavy, ze by sve penize nemuseli dostat zpet. Jak Schiff rika v tom videu co jsem na nej posilal odkaz, predstavte si co si rikaji mezi sebou..
30. 10. 2009 | 00:06

ms napsal(a):

Co se stane nikdo neví, zvláště pokud Čína zvyšuje své investice do amerických papírů, tak to na změnu ze dne na den či přesněji z roku na rok asi logicky nevypadá ? Jejich nové nákupy jsou snad takovým indikátorem na nejbližších pár let ?
30. 10. 2009 | 00:13

slayer napsal(a):

Podivejte se, ja muze pouze vedet co by bylo spravne udelat. Co se honi cinskym soudruhum v hlavach nevim. Kdybych si mel tipnout, tak bych rekl, ze se odpojeni americkeho vagonu od svetove ekonomiky jeste nejakou dobu konat nebude. Myslim, ze jste nekde napsal ze Schiff je pesimisticky ohledne americke ekonomiky a prehnate optimisticky ohledne Ciny a ostatnich ekonomik. Coz je pravda, ale je to asi proto, ze on je american a snazi probrat americany z letargie a jestli Cina dela stimulus a Nemecko zavedlo srotovny je pro nej vedlejsi. Taky myslim ze prehani s tim, kdy se zbytek sveta od ameriky odpoji (samozrejme uplne se neodpoji nikdy), ale zase si myslim ze to dela schvalne. Ja bych rekl, ze az v americe bude dalsi pruser (a to nebude dlouho trvat), tak to porad jeste ovlivni svetovou ekonomiku. Na to ja bych ve sve investicni strategii spolehal. Myslim, ze zatim se zadna radikalni zmena nekona, pokud budete investovat do neamerickych akcii, tak az prijde dalsi krize v USA tak pujdou stejne dolu jako sly posledne. Ale souhlasim ze ty firmy jsou na tom funamentalne lepe, nebo/a lepe oceneny nez firmy americke. To uz ale plati par desetileti.
30. 10. 2009 | 00:31

slayer napsal(a):

A sazim na inflaci v USA, a veril bych zlatu..
30. 10. 2009 | 00:33

ms napsal(a):

Právě, tady docházíme ke styčnému bodu, že je dost pravděpodobné (ale máte pravdu, že čínským soudruhům do hlavy nevidíme - i když na druhou stranu mají zatím něco kolem pětiny amerických dluhopisů, druzí jsou s podobným podílem japonci, taktéž závislí na americké ekonomice) že v blízké době asi k pádu americké ekonomiky nedojde. Dokud jsou lidé co budou kupovat americké dluhopisy, do té doby jim to bude, bídně ale přeci, fungovat.

A tady je právě moment na změnu, například nejvyšší podíl na importu má kupodivu :) nafta. To je zrovna věc, kterou vláda může docela pozitivně ovlivnit a to i oním vysmívaným šrotovným, pokud by bylo inteligentně nastavené na spotřebu automobilů jako hlavní kritérium. Daňové úlevy na eko auta, případně spotřební daň jsou dalším elementem který může spotřebu nafty docela rychle srazit o slušná čísla a vylepšit tak obchodní bilanci. Ale to je jen jeden z mnoha kroků, které se dají během roka dvou zvládnout a najednou Amerika bude ve výrazně jiné pozici než dnes.
30. 10. 2009 | 00:38

ms napsal(a):

Jedno číslo, loni dovoz nafty 450 miliard (snížená spotřeba tudíž nižší poptávka by také mohla udržet nebo snížit její cenu)
30. 10. 2009 | 00:40

slayer napsal(a):

Vidite, ja si nemyslim, ze cinane a japonci jsou zavisli na americke ekonomice. Ono jim to pomalu dojde, ze se bez ameriky obejdou. A to bude take to nejlepsi co muzou pro ameriku udelat (a hlavne pro sebe). Pro ameriku to fungovalo skvele, jiste, ne tak pro cinu a japonsko (i kdyz oni si mysleli ze jim to funguje). Vite, tady je jeden ekonomickej omyl, kteremu veri cina a japonsko a to je vira v to, ze je treba exportovat za kazdou cenu. Ale smysl zahr. obchodu je v delbe prace. Ale vzdy musite zaplatit za jeden statek nebo sluzbu druhym, pokud vyvazite a dostavate za to papirove penize, to vam zadne dobro nedela. No a na strane ameriky je to samozrejme vyssi zivotni uroven, kdyz vam nekdo dava neco zadarmo, neberte to. Az tohle skonci, americe bude hur, a zbytku sveta bude lip. Bez pochyby cinsti exporteri z toho nebudou stastni, ale to bude je dosne.

Moment na zmenu prijde az nebude vyhnuti. Zatim se se USA snazi problemy oddalovat, zametat je pod koberec. Resenim nejsou dane na to ci ono, ale je jim nechat trh fungovat. Mit vyrovnany rozpocet, snizit vydaje statu, snizit spotrebu, a zvysit uspory a investice (tedy pravy opak toho co americka vlada dela). Odstranit regulace, a byt znovu konkurenceschopnou ekonomikou. To si samozrejme vyzada recesi. Recese je ozdravny proces, ktery likviduje spatne investice a ozdravuje ekonomiku. V roce 1920 byla v americe recese. Vlada ji tenkrat nechala probehnout, dokonce snizila rozpocet na polovinu. V roce 1921 bylo po recesi.

Prectete si rakouskou teorie hospodarskeho cyklu, uz jsem na ni posilal odkaz. Neni to o hlasani neomylnych pravd, ale o tom vec si prostudovat a udelat si na ni nazor. Nereagovat predem na neco, co neznam.

Mises a Hayek predpovedeli krizi v 30. letech, na cas rakouska skola ovladla ekonomickou profesi, ale politikum se nelibila tak radsi vsadili na Keynese. Od te doby je v podstate ignorovana, nikdy nebyla nikym vyvracena, proste delaji, ze neexistuje.

Howg.
30. 10. 2009 | 01:12

ms napsal(a):

Vynechám to zase obecné rakouské a osobnostně věštecké. Čína i Japonsko mají díky exportu pracovní místa a díky práci mají sociální smír. Recese je podobně očistná jako například požár, spálíme to co může fungovat protože pak někdo postaví něco lepšího. Lepší než podpalovat je ale velmi často opravovat a modernizovat. Recese která by měla rozkopat celý aktuální systém mezinárodního fungování by byla extrémně dlouhá a hluboká. Tudíž by se objevily všechny negativní sociální efekty, kdo to mimochodem přišel k moci díky jedné recesi ve 30. letech ? Nebylo náhodou vždy nejlepším podhoubím pro veškeré extremismy velmi špatné sociální podmínky ? Čím to je, že v západním světě, spojeném dlouhodobě na principu obchodu jaký je de facto dnes, extremismy odehrávaly nejmenší roli ?
30. 10. 2009 | 01:28

slayer napsal(a):

No, ona ta recese v 30. letech trvala tak dlouho a byla tak hluboka prave proto, ze ji nechteli nechat probehnout. Ta v roce 1920 trvala jediny rok. Problemy bud muzete resit, nebo se tvarit, ze neexistuji. Tim ovsem nezmizi, ale vrati se vam s vetsi silou. Recese neni pozar, ktery vsechno znici. Pokud napriklad nechate padnou General Motors, tak to jiste zpusobi kratkodobe problemy. Ale ty vyrobni linky tam nebudou jen tak necine stat. Nekdo je koupi, a zacne na nich vyrabet auta. Ten nekdo nebude mit ruce svazane zavazky. Tzn. bude moci vyrabet auta tak, aby mu to prinaselo zisk. Pokud tam stat misto toho bude strkat penize, tak k zadne restruktualizaci nedojde a ta fabrika jednou stejne padne. A je lepsi aby padla nez aby vytvarela ztratu. Vy musite nechat neschopne padnout a nechat schopne rust. Ne danit schopne a davat jejich penize neschopnym. Cinane jsou perfektne schopni zbozi, ktere dnes davaji zadarmo americanum (samozrejme ne vsechno zbozi jim davaji zadarmo) spotrebovat sami. Lide nepracuji proto aby meli praci, ale aby si za tu praci mohli koupit zbozi a sluzby. Tim ze cina podhodnocuje svou menu, podhodnocuje platy svych lidi. Proste cinan si muze vydelat vic a koupit si vic zbozi, ktere sam vyrabi.
30. 10. 2009 | 01:53

slayer napsal(a):

Proc vam furt cpu tu rakouskou teorii business cyclu, je proto, ze je nutne ji znat, abyste pochopil co to vlastne recese je. Co ji vytvari a co ji predchazi. Neda se do dost dobre ve strucnosti vysvetlit. Ale v kostce je to tak, ze menova expanze vytvari umely boom, a misalokaci zdroju (umele nizka urokova mira vysila podnikatelum falesny signal a projekty, ktere jsou jinak ztratove se zdaji byt ziskove). Nadchazejici krize je potom nutnou horkou pilulkou kterou je treba spolknout. Tzn. umely boom ktery krizi predchazi je problem, krize je reseni, ale takhle v kostce se to opravdu neda dobre vysvetlit. Je to proste jako fetak na heroinu, ktery se sice citi skvele pokud na tom heroinu je, ale pokud nechce spatne skoncit, tak si bude muset projit krusnym obdobim a nejakou dobu se bude citit blbe, nez se z toho dostane. Druha moznos je zvysit davky tak jak to dela Obama a Bernanke..
30. 10. 2009 | 02:03

ms napsal(a):

Co by bylo kdyby, dříve než začaly vlády zasahovat, tak krize probíhaly neustále a efektem toho ozdravného procesu byl mimo jiné pan Marx a rychle rostoucí síla levicových hnutí ze kterých se pak oddělilo extrémní komunistické křídlo. To jestli by krize proběhla lépe či hůře se nedozvíme, na to neexistuje jediný důkaz (důkazem není, že jiná krize s jinými podmínkami probíhala jinak). Faktem je, že recese zatím vždy způsobovala velikou nezaměstnanost a na ní navazující velmi negativní efekty. A ty jsou podhoubím pro extremismus.

Pád GM je zajímavý případ, kdo by je koupil ? Asi někdo kdo už auta vyrábí, protože na papíru si ze dne na den nové modely nenakreslím. Zaměstnal by stejný či podobný počet lidí ? Proč by to dělal, když má dost závodů po celém světě a může dovážet jedno autíčko za druhým. A co s tím zbytkem lidí ? V regionu zmizí kupní síla, takže asi najednou se všichni nebudou moci vrhnout na podnikání, kdo by si jejich služby kupoval. Navíc banky zastavily poskytování úvěrů, takže kde brát na nové projekty (a to vůbec je otázkou, jestli by někdo měl peníze na nákup oněch strojů, budov a pozemků) zdroje. V zemi je krize, propouštějí se lidé, takže asi ani přejezd do dalších států nepomůže, navíc takový pád bude mít vliv na mnoho podniků po celých státech. Tohle se opravdu za rok dva nevyřeší samo škrtnutím sirkou. No a pak by měl přijít státní kalkul jaké jsou další možnosti, není například lepší firmu na chvíli podržet, postupně zařezávat restrukturalizací, ale tím i umožnit pomalu propouštěným lidem hledat práci, nebo ji zachránit úplně, očistit, a poté třeba prodat? Co vyjde stát dráž, sociální podpory, růst kriminality, propad hospodářství nebo takováto akce ? Spočítat to asi jednoduše nejde a jsem si téměř jist, že máte až husí kůži z možností zásahu státu, ale vše je nutno brát ne pouze přes teorie moudrých pánů, ale podle skutečného života a pro lidi. Lidi nejsou jen součástí nějaké křivky

O rakouské teorii se nehodlám bavit, neboť ji znám a jak jsem již výše napsal, teorie nejsou život.
30. 10. 2009 | 02:25

ms napsal(a):

A jedna věc, jen k těm importům zadarmo. Největší část amerického dovozu tvoří suroviny a stroje, ne propapávané zboží.
30. 10. 2009 | 02:30

slayer napsal(a):

Zacnu od konce. Rakouskou teorii hospodarskeho cyklu neznate, to vidim podle vasi argumentace. Pokud byste ji znal, tak byste nerikal, ze pokud vlady nezasahovaly, tak krize byly porad, a nebo byste ji nejdriv musel vyvratit. Ze teorie nejsou zivot neni pravda, pokud ta je dana teorie pravdiva a popisuje platnou ekonomickou zakonitost tak to samozrejme zivot je. Tak jako teorie gravitace je zivot, tak jako teorie relativity je zivot atd.

GM. Treba by tu fabriku koupili cinani za ty dolary co maj v rezervach. Nebo japonci, nebo nekdo jinej. A co by vyrabeli? No to samy co vyrabi dnes. Americky auta jsou skvely, sam jedno mam. Jen by je vyrabeli tak, aby to bylo ekonomicky vyhodne. A pak by mozna zamestnavali vic lidi, nez dnes. I kdyz by jim museli platit min, nez dnes, to je jasne. Mimochodem, nekde jsem cetl ze hummry budou delat nekde v cine. V tech autech opravdu ten problem neni. A proc by to nekdo kupoval? Vsechno ma sveho kupce, jen zalezi na cene. A jestli neni lepsi tu fabriku restruktualizovat a pak ji prodat se ziskem? Sledujte, co se stane s CSA, schvalne..
30. 10. 2009 | 02:53

slayer napsal(a):

No, to jste me rozesmal. Pokud vetsinu americkeho dovozu tvori stroje a suroviny, tak mi reknete co s nima delaji, ze se to nikde neprojevuje. Kde je to zbozi vyrabene na vsech tech dovezenych strojich? Tohle to platilo v 19. stoleti, kdy amerika dovazela stroje a pak vyvazela hotove zbozi, ne dnes.
30. 10. 2009 | 02:58

ms napsal(a):

Slayer, znát a souhlasit s něčím absolutně to jsou dvě rozdílné věci. Tím považuji téma rakouské už snad definitivně uzavřené. A navíc se vůbec nehodlám pouštět do nekonečných debat jak fyzika není ekonomie.

Třeba ano a třeba také ne. Zvláště když vyrábí svá auta ale to už jsem psal dříve. A navíc s novým kupcem by stále zůstal problém kolik lidí bude zaměstnaných, jaké zůstanou vazby atd. ale to jsem také už zmínil dříve. Co se ČSA týká, tak možná se to povede a možná take ne, kdo ví. Státu se ale u nás podařilo očistit již několik podniků a prodat, takže automatický neúspěch nemůžeme očekávat.
30. 10. 2009 | 03:01

ms napsal(a):

Chcete statistiky dovozu, že vás tak fakta rozesmívají ? Nebo si je najdete sám.
30. 10. 2009 | 03:02

slayer napsal(a):

Pokud s ni nesouhlasite, tak mi reknete proc. Mozna me presvedcite, ze to je opravdu kravina a vyvedete me z bludu.

Vy rikate, ze teorie neni zivot, ja rikam ze statistika neni zivot. Existuji urcite zakonitosti, napr. poku vyskocim z desateho patra z okna, vim ze se zabiju, nebudu se zdrzovat vyhledavanim statistik o tom, jak dopadli lide, kteri vypadli z okna. Zrovna tak vim, ze pokud mate 800 miliard usd deficit rocne, nejste buhvi jak produktivni ekonomika.
30. 10. 2009 | 03:12

ms napsal(a):

Ze zkušenosti vím, že tyto debaty nikam nevedou. A protože jsou vždy stejné, tak se jim už nevěnuji. Předpokládám, že nemusím.
30. 10. 2009 | 03:18

ms napsal(a):

A statistiky ovšem život nejsou, jen mne překvapilo, že vás rozesmály fakta - to co jsem napsal vycházelo z amerických údajů o zahraničním obchodu. Nevím co je na tom vtipného, ale budiž.
30. 10. 2009 | 03:19

slayer napsal(a):

Clovece, vy jste srandovni. Snad poprve s vami muzu souhlasit, ano tyto debaty skutecne nikam nevedou, ale vy uz tu se mnou debatuje pul stoleti, jsme tu uz asi 20 metru textu jen my 2, zvedame Kohoutovi rating, a vy najednou z niceho nic reknete ze by to nemelo smysl diskutovat o rakouske teorii.. Co za hloupou jesitnost tohleto chlape je, proc jste rovnou nerekl ze o ni nemate ani paru, ja to stejne vim. Ja zase necetl toho vase Stiglitze a klidne to priznam..
30. 10. 2009 | 03:33

ms napsal(a):

To není ješitnost, ale dlouhodobá zkušenost. Myslete si co chcete, vaše věc.
30. 10. 2009 | 03:35

ms napsal(a):

http://pavelkohout.blogspot...

Ale o konkrétních věcech se bavit můžeme. Tady máte příklad aplikace rakouské teorie, zdůvodnění a výsledek .... chybný. Respektive věřím, že jestli za pět, deset, dvacet let čína bude mít problémy, tak pan Kohout prohlásí, že to předvídal. Jenže z jeho článku vychází, že to je velmi blízko. Psal se rok 2005, letos máme rok 2009 a stále to není. Tohle je právě problém všech teorií.
30. 10. 2009 | 03:46

slayer napsal(a):

Sorry, pokud jste tu hodiny stravil diskusi, a pak u jedne otazky reknete, ze to je ztrata casu, tak vam to proste nezeru.

Abychom se mohli bavit o konkretnich problemech, musime vedet podle jakych zakonitosti svet funguje. To je fundamentalni. Pokud napriklad tvrdim, ze krizi zpusobuje predchazejici menova expanze, tak bud predpokladam, ze tu prislusnou teorii znate, nebo vas s ni musim obeznamit. Tezko se muzu bavit o tom, co udela mic kdyz ho vyhodim do vzduchu a ignorovat pri tom gravitaci nebo relativitu. Rici, ze me zajima jen ten micek a teorie jsou mi ukradeny.
30. 10. 2009 | 04:08

ms napsal(a):

Slayer, mám blog, na kterém se tyto podobné diskuse vedly a jaksi odpovídám na podobné nabídky již asi rok stejně - dříve ne. Takže asi to nebude jen touto diskusí ale zkušeností :) Ale jak říkám, věřte si čemu chcete.

Konkrétní případ, kdy se s rakouskou teorií pracovalo ale nějak to stále nechce vyjít jsem vám dal výše. Zkuste chvíli předpokládat, že rakouské teorii rozumím a vysvětlete mi, proč bych měl brát za gravitaci něco co se odmítá plnit a až někdy přijde krize, která už měla být tak se prohlásí byť s pěti deseti dvaceti letým opožděním, my jsme měli pravdu.
30. 10. 2009 | 04:23

slayer napsal(a):

Jiste, Cina bude mit sve krize. Zajimavy postreh je, ze pokud v Cine probehnou nejake politicke zmeny, tak to bude prave v obdobi nejake takove krize, asi ne pri 10ti procentnim rustu. To uz me taky napadlo.
30. 10. 2009 | 04:27

slayer napsal(a):

Jezis marja, dockejte casu, vy chcete vsechno behem 3 let.
30. 10. 2009 | 04:30

ms napsal(a):

A pět let je také málo ? Čína rychlým tempem roste už nějakých dvacet let, dlouhou dobu zlomyslně splňuje předpoklady pro teorie, ale odmítá se očekávaným výsledkům přizpůsobit. Takže kolik let ještě máme čekat ? Dalších dvacet ?
30. 10. 2009 | 04:35

slayer napsal(a):

A kdyz vam nekdo neco predpovi a stane se to behem roku nebo dvou (Mises a Hayek predpovedeli krizi v USA), tak to stejne neuznate. V ekonomii nemuzete udelat kontrolovany experiement, ale pokud nekdo mel tak presne predikce jako rakouska skola, napiste mi o nem. Nostradamus se nepocita.
30. 10. 2009 | 04:40

slayer napsal(a):

Rychly rust sam o sobe neni problem, problemem je umely rust zpusobeny nafukovanim penezni zasoby.
30. 10. 2009 | 04:42

slayer napsal(a):

Pet let je malo, podivejte se jak dlouho trvalo nez praskla realitni bublina v USA. Fed ji nafukoval nekdy od roku 2000 jestli se nemylim?

A jake vy vlastne mate vysvetleni pro tu hypotecni krizi, neni to snad dalsi dukaz spravnosti rakouske teorie? Dyt to uznava snad uz i mainstream ze tu bublinu nafoukl fed. Nebo to snad byla chamtivost bankeru? Jen tak z niceho nic? Vite co, ja se budu ptat, prestanu vas poucovat a budu se ptat, mozna se neco dozvim.
30. 10. 2009 | 04:48

ms napsal(a):

Pokud vím, tak za realitní bublinu to začali někteří označovat dva tři roky před krizí. U Číny jsou ty varování stará minimálně pět let - a spíše více podle výše uvedených údajů, navíc je tam 20 let nepřetržitého bleskového růstu a stále nic.

Co z toho, že Fed nese část viny, čínské zpochybnění neomylnosti teorie cyklů to nemění. To co Fed neumí, zatím velmi dobře umí Číňani.
30. 10. 2009 | 05:07

slayer napsal(a):

Nemam potrebu reagovat, v podstate je vsechno v predchozich 3 reakcich. Vy jste na to dostacne neodpovedel. Musel bych se opakovat.

Sve vysvetleni hypotecni krize jste nepredlozil.
30. 10. 2009 | 05:16

ms napsal(a):

Aha, takže vysvětlení je takové, že krize někdy do Číny dorazí a pak se předpovědi staré třeba dvacet let stanou pravdivé. No tak to mi na moc dobrou teorii nevypadá. Příčin krize bylo hodně, ale také tam nešlo podle mého jen o nějaké rizikové investování. Ba právě naopak, podle všech možných výpočtů, ratingů a kdo ví čeho ještě dalšího, šlo o naprosto bezpečný systém. A proč neinvestovat peníze do něčeho bezpečného ? To, že se klidný přístav ukázal později smrdutou toxickou zátokou je něco trochu jiného. Můžeme také kromě prostých teorií začít používat slova jako podvod, lež a jiná podobná.
30. 10. 2009 | 05:24

slayer napsal(a):

Vysvetleni je takove, ze pokud chcete teorii v ekonomicke vede vyvratit, musite vyvratit jeji spravnost, jeji logicnost, musite ukazat kde je chybna.

Vy jste si jako jedine kriterium vybral casovou presnost predikce zalozene na dane teorii.

Rakouska teorie zadne casove predikce neobsahuje, presto podle ni byly predikovany s velkou presnosti ekonomicke krize minulosti. Tyto priklady jste ignoroval, a misto toho lpite na jednom Kohoutove clanku, a na tom, ze se jeho obecna predikce nesplnila do 5 let. Na to jsem vam jiz rekl ze 5 let muze byt malo a navic to zavisi na dalsich faktorech. Vysoky hospodarsky rust sam o sobe nezpusobuje krize. Cina roste z nizkeho zakladu a je nenasycena, je tam spousta skutecnych investicnich prilezitosti. Uz dnes se ale mluvi o bublinach napriklad na realtnim trhu. Nektera z techto bublin bezpochyby behem nekolika let praskne. Zrovna tak maximalne do 3 let uvidite v USA velky pruser. To je moje predpoved, pockejte si jestli se splni.

Howg.
30. 10. 2009 | 06:06

ms napsal(a):

Na zpochybnění teorie mi stačí poukázat, že v některých situacích místo vědy máme takové takové povídání - když krize i při splnění podmínek nepřichází, tak si počkáme třebas padesát let a poté řekneme, že jsme stejně měli pravdu. V americe byla také spousta dalších investičních příležitostí. Taktéž v americe vůbec ke krizi nemuselo dojít i přes onen nechutný de facto podvod, kdyby Fed nezdražoval úvěry příliš rychle a hlavně kdyby nedošlo k obrovskému růstu cen ropy, který domácnostem zvedl výdaje na palivo na úroveň výdajů za potraviny - zase něco co je mimo rakouskou teorii.
30. 10. 2009 | 12:40

Jirka H napsal(a):

To ms:
Myslím, že se mýlíte. FED rozhodně úvěry nezdražoval, naopak základní sazbu neustále snižoval - v rámci politiky levných peněz. Stejně tak vzrůst cen ropy reflektoval zejména slábnoucí dolar.
30. 10. 2009 | 14:26

ms napsal(a):

Jirko, podívejte se například na rok 2006 ohledně sazeb. Růst cen ropy hlavně ovlivnila rostoucí poptávka z Asie a samozřejmě spekulace. A teď se podívejte jaký to může mít efekt na rozpočet domácností, když najednou na nutnou dopravu (ve velké části USA dlouhodobě prostě auto je dalším členem domácnosti bez kterého máte velmi omezené možnosti) vydáváte téměř dvojnásobek toho co dříve a výdaje zhruba odpovídají najednou výdajům za potraviny. Tak rychlý růst jaký nastal moc předpokládat a plánovat nemůžete.
30. 10. 2009 | 16:17

Jirka H napsal(a):

ms:
No ta spekulace jde právě na vrub slábnoucímu dolaru. A že to zatížilo americké domácnosti - o tom není pochyb.
No a předpokládat a plánovat můžeme, aspoň pobavíme Pána boha.
Jo a ty prachy se fakt slevily...
Úroková sazba šla dolů.
30. 10. 2009 | 16:33

ms napsal(a):

Jirko H, výše sazeb -
2003 - 1
2004 - 2,25
2005 - 4,25
2006 - 5,25
2007 - 4,25
2008 příchod krize a sražení sazeb dolů 0,25

A cena ropy se od nějakého roku 2000 do začátku krize zvedla 3-4 násobně, takto dolar neoslaboval navíc vývoj její ceny nemapoval vývoj dolaru.
30. 10. 2009 | 16:42

Jirka H napsal(a):

ms:
Jasně. Nejde o nominální sazby. Je potřeba to vztáhnout k vývoji hospodářství, růstu HDP, platební bilanci apod.
Ropa vývoj dolaru nemusela mapovat - jistě v tom hraje role i setrvačnost a další vlivy.
Statistika je dost zrádná. Přesto čísla, které jste uvedl nezpochybňuji. Jde spíše o jejich interpretaci.
30. 10. 2009 | 16:54

ms napsal(a):

Jirko, ovšem plný souhlas s tím, že problém je celkově složitější. Já například zastávám názor, že kdyby ty sazby rostly pomaleji (inflace nějak významná nebyla) tak se jistá bublina která vznikla na začátku tisíciletí sama rozpustila a ke krizi by nedošlo. Ale jak se objevil faktor zdražování hypoték a souběžné zdražování základních životních nákladů, tak se lidé dostali do problémů. A protože to bylo zamaskováno za podvodem superjistých balíčků, tak průšvich skončil velkým bouchnutím. K té ropě opravdu tam nejvýznamnější roli začala hrát bleskově rostoucí poptávka z Dalekého východu a právě spekulace na její další růst, vliv dolaru bych viděl jako dost malý.
30. 10. 2009 | 16:59

Jirka H napsal(a):

ms:
No inflace. V tom bude asi zakopaný pes. Nominálně skutečně inflace nebyla bůhvíjak velká. Ale je třeba se podívat na metodiku jejího výpočtu - co do ní, a v jaké míře započítali. A opravdu zde docházelo k "požadovaným" číslům, zejména tím, jak se v inflaci odrazil trh s nemovitostmi. Další ale souvisí s tím, že je dolar rezervní měnou, a tak se dařilo část inflace "zaparkovat" do zahraničí. No a další místo, kam se inflace "schovala" byl právě trh s nemovitostmi.
30. 10. 2009 | 17:09

slayer napsal(a):

ms:

Vy jste jako vzdycky presel nekolik mych argumentu, takze to vzdavam. Pokud chcete, najdete si je tam. Ja vam priblblou keynesianskou teorii, kterou jste schopen jak vidim vysvetlovat kde co, vyvratim kdykolik na pockani. Vy tohle s rakouskou teorii odmitate udelat. Je to pry ztrata casu. Placani prazdne slamy cele hodiny podle vas ztratou casu neni ne?

Kdyz mate tak rad tabulky a grafy, prsknete sem nejakej graf vyvoje cen nemovitosti v USA, a reknete mi, jestli vazne bez uzardeni jste schopen tvrdit, ze by ty ceny byly nahore porad. Kdyz byla bublina na nasdaqu tak jste asi taky veril v permanentni plato ne? Vite, ono to zvyseni zaseb presne zapada do ty rakousky teorie. On fed jednou ty sazby proste zvysit musel, jinak byste mel inflaci. A umely boom konci. Vy jste schopen tvrdit, ze doslo k poklesu agregatni poptavky. A ty ceny ropy jak uz tu pise Jirka, co myslite ze je zivilo ty spekulace? A nebo si opravdu myslite, ze to byl jen narust poptavky? V tom pripade mi vysvetlete proc ropa musela padnout ze 130 dolaru na 30, pokud jeji cena predtim vysplhala jen diky poptavce. Spadly snad ceny potravin na ctvrtinu? A reknete mi, proc uz nekolik let klesa dolar? A myslite, ze ty podvody, ze zacaly jen tak? A ceny nemovitosti zacaly tak dramaticky rust proc?
30. 10. 2009 | 17:09

ms napsal(a):

Jirko, ale ceny nemovitostí rostly. Takže moc nevím jaké parkování máte na mysli.

Slayer, víte já když bych obhajoval nějakou absolutně správnou teorii, tak bych dokázal říci, když A během B tak potom C. Vy obhajujete teorii když A tak během ? potom ??. Něco takového se nedá vyvrátit, protože si otazníků dodáte kolik chcete a vždy budete mít pravdu. Příklad Číny ukazuje, že nemáte, protože další otazníky nestačí.
30. 10. 2009 | 17:21

ms napsal(a):

Jo a když si myslíte, že rakouská teorie něco potvrzuje, tak jste dodal důkaz, že nepotvrzuje. Inflační očekávání totiž Fed přestřelil v roce 2006. Inflace jak se i zpětně ukazuje nehrozila. Takže je mi líto :)
30. 10. 2009 | 17:31

Jirka H napsal(a):

ms:
Ceny nemovitostí rostly celkem zákonitě, byly tlačeny zvýšenou poptávkou. A zvýšená poptávka odrážela podstřelení realné úrokové sazby. Vím, budete odkazovat na sazby - viz výše, celá věc však padá a stojí na tom, jak zvýšená peněžní zásoba kopírovala zvýšenou produkci amerického hospodářství a podle všeho nekopírovala. Lidé tedy měli v ruce peníze, které nebyly kryty zvýšenou produktivitou, a tak bylo asi jen otázkou času a náhody, v kterém sektoru se spekulativní bublina nafoukne.
30. 10. 2009 | 17:34

ms napsal(a):

Jirko, k tomu co označujeme za bublinu docházelo do roku 2005. Později prodej nových domů začal klesat. Menší hypoteční krize by se dala celkem bez problémů ustát, kdyby podvodné balíčky neinfikovaly celý mezinárodní finanční systém.
30. 10. 2009 | 17:36

Jirka H napsal(a):

ms:
Systém klekl, protože příliš velké množství hypoték bylo, často na politickou objednávku, poskytnuto i lidem, kteří nesplňovali ani základní předpoklady k jejímu splácení. Ty balíčky, jak to nazýváte, byl jen zoufalý pokud riziko rozptýlit. Nutno dodat, že podle toho co vím, tak více než čtvrtina hypoték měla ryze spekulativní charakter. lidé, kteří si je brali jsou známi pod přezdívkou flipers, skáčí z jedné hypotéky do druhé, aniž by měli v úmyslu nemovitost užívat. Podle toho je taky konstruována hypotéka - minimální splátky, pohyblivé úročení apod.
Tito spekulanti se vezli na vlně stoupajících cen, no a někteří z nich nestačili z tohoto výtahu včas vyskočit. Úplně jiná situace byla na trhu s hypotékami s pevnou sazbou, tam byla míra nesplácených hypoték několikanásobně menší.
Takže máslo na hlavě mají i někteří klienti hypotéčních firem.
30. 10. 2009 | 17:54

ms napsal(a):

Systém klekl, protože nikdo netušil jaký kdo má objem infikovaných superbezpečných balíčků. A nevěděly to ani samotné banky, které až s příchodem krize začaly analyzovat kde všude je zakopán pes. Já bych to jako zoufalý pokus o rozptýlení rizika nenazýval, nazýval bych to slovy jako lež či podvod, protože to bylo vydáváno právě za naprosto bezpečný instrument. Přidejte ratingové agentury ochající a achající pár týdnů před pádem nad stabilitou některých institucí. Těch problémů tam bylo tolik, že stáhnout to jen jednoduše na pár bodů nelze a tudíž například to nijak výrazně nepodporuje rakouskou teorii.
30. 10. 2009 | 18:03

Jirka H napsal(a):

ms:
Bez nesplácených hypoték by žádné balíčky neexistovaly. Máte otočenou kauzalitu.
30. 10. 2009 | 18:10

ms napsal(a):

Jirko, problém nebyl v hypotékách, problém byl v míchání a nedostatečné kontrole. V iluzi bank, že jde o bezpečnou věc, tudíž sami soukromí podnikatelé na kontrolu kašlali. Kdyby ne, tak by okamžitě každá banka byla schopna vyložit, jaký je podíl čeho a ne že to poté začalo vyplouvat na vrch při nově zavedených kontrolách.
30. 10. 2009 | 18:18

Jirka H napsal(a):

ms:
Zdá se mi, že v tom trochu plavete a směšujete dosti nesourodé věci dohromady.
Takže:
1. kapitalizace pohledávek, včetně hypoték není smrtelný hřích. i když vyvádění hypoték mimo hypoteční společnost a jejich přeměna na cenné papíry rozhodně nepřispívá k průhlednosti systému.
2. Sekuritizace formou derivátů, také není zločin. Je otázkou, že vznikly i tak komplikované instrumenty, kterým nerozumělo často ani vedení bank.
3. kontrolních mechanismů mají v USA celé kopy, je otázkou jestli se hromadou předpisů a kontrolenků pravý stav spíše nezastírá. Je pravdou, že hedge fondy by si regulaci a zvláštní režim zasloužily.
4. Největším problémem, podle mého názoru je, že se suspendoval nejúčinnější regulační nástroj, a tím je bankrot. Takže banky, ani nemusely mít iluzi, že je to bezpečné, pokud se mohly spolehnout na to, že to za ně případně zatáhne strýček Sam.
5. Takže paradoxně, asi nejrozumnější věc, co americká vláda udělal, že poslala Lehman brothers do kytek...
6. Nevím, jak na kontrolu kašlaly soukromé firmy, ale nezapomeňte, že více než polovinu hypoték drží polostátní hypotékární agentura Fannie Mae and Freddie Mac, které na kontrolu ani nemusí kašlat, rovnou si nechají předpisy ušít na tělo, podle potřeby.
30. 10. 2009 | 18:53

slayer napsal(a):

Vite, on to ma ms vubec popleteny. On si reaguje na co chce. Ja mu reknu at vyvrati rakouskou teorii, a on trva na tom ze rakouska teorie nefunguje, protoze Cina ma pres 20 let vysokej rust a jeste snad nemela zadnou krizi. A pak Kohout pred 5 lety napsal clanek o tom ze v Cine nekdy v budoucnu praskne bublina a ona jeste nepraskla. Coz podle nej celou rakouskou teorii vyvraci.

A pak napise:

"Inflační očekávání totiž Fed přestřelil v roce 2006. Inflace jak se i zpětně ukazuje nehrozila."

Ano, inflace nehrozila a nikdy hrozit nebude, protoze kdykoli zacne hrozit, tak se jednoduse zmeni metodika vypoctu CPI, jednou se z kose vyndaji ceny nemovitosti, jindy se vyndaji treba potraviny, a nakonec tam zustanou jen laptopy a ipody. ms je proste vedec. Kdyz mu reknete ze Mises a Hayek predpovedeli velkou depresi, a Schiff predpovedel hypotecni krizi, tak to bud prejde, nebo se snazi zdiskreditovat Schiffa tim, ze jako dite tyral kocku a rozbil sousedovi okno. Ze keynesianci a mainstream v te dobe hypotecni bublinu vubec nevideli, a prichod nejake krize si vubec nepripousteli, ho nechava uplne chladnym. At je totiz jeho vysvetlenim pro onu hypotecni krizi cokoli, tak proto, ze pan ms hodnoti ekonomicke skoly pouze podle jejich vesteckych schopnosti, tak cely mainstream proste vestil spatne, a pokud ekonom ma umet hlavne vestit, tak ti jeho keynesianci meli vestit co se stane nehlede na to co tu krizi zpusobilo. A nejen ze nevestili spravne cas kdy se to stane, ale nevedeli vubec ze se to stane. Ale ms ma Kohoutuv clanek a to mu staci. Co na tom, ze keynesianec Samuelson predpovidal v roce 1988, ze sovetsky svaz predstihne spojene staty a psal o tom, ze socialismus definitivne prokazal, ze muze nejen existovat, ale i prosperovat. Oni holt keynesianci maji ty predpovedi dobre nacasovane. Bez nich by nebyla vubec zadna legrace. Oni totiz milujou statistiky, co na tom, ze jsou sfalsovane. Proto jsem se taky smal ty statistice o americkych dovozech, ze pry americani dovazi hlavne suroviny a stroje. Ja vim, kdyz je neco blbost, a muzete mi to podlozit statistikou, tak to porad bude blbost, zatimco keynesianec vam bude tvrdit, napr. ze valka je pro ekonomiku dobra, protoze roste HDP. Selsky rozum je to co vam chybi.
30. 10. 2009 | 19:53

Jirka H napsal(a):

slayer:
Četl jsem celou vaši polemiku a nereagoval jsem, protože jsem to považoval za zbytečné, nenašel jsem ve vašich argumentech žádnou díru.
Nenašel jsem žádnou nelogičnost ani Misesově devítisetstránkovém díle Lidské jednaní, ale asi jsem hlupák. Mises a "Rakušané" jsou na blozích za fackovací panáky.
Přeji příjemný večer...
30. 10. 2009 | 20:00

slayer napsal(a):

Jirka:

No, jiste. V celku bych s vami i souhlasil. Je tu ale jeden velky problem. Kohout napsal ten clanek pred 5 lety a jeste se nic nestalo..

Mejte se..
30. 10. 2009 | 20:10

slayer napsal(a):

Vite, problem neni v tom, ze "rakusane" jsou na blozich za fackovaci panaky, ale ze "tito lide" vladnou svetu. A vzdycky kdyz jejich hospodarska politika vytvori nejaky problem, tak to svedou na trh a kapitalismus. A davaj si nobelovy ceny, bijou se v prsa jak jsou dobri.. Zajimalo by me jestli existuje nejaka jina veda, kde je tohleto mozne. Ja jsem vzdycky veril, ze politika ovlivnuje ekonomiku, veril jsem i tomu ze ekonomie ovlivnuje politiku, ale dnes vim i to, ze politika ovlinuje ekonomii.
30. 10. 2009 | 20:21

Jirka H napsal(a):

slayer:
No na politiky bych to celé nesvaloval. I oni totiž reagují na jistou poptávku. A to shiffovo: "musite šetrit, investovat a pracovat" asi není kdovíjak populární.
I když Shiff teď kandiduje, myslím že do Kongresu, a tak jsem zvědaj, jak dopadne.
30. 10. 2009 | 20:30

ms napsal(a):

Slayer, to že překroutíte to co jsem napsal není moc dobrý argument. Na konkrétní otázky jste jen přidal další otazníky, které měly být důkazem pro oprávněnost rakouské teorie. V Číně se předpoklady pro krizi podle rakouské teorie již dávno splnily, ale krize není. To je prostý fakt se kterým bohužel nic nenaděláte. Schiff předpověděl krizi která nebyla, svět se totiž neponořil do hypoteční krize ale do celkové krize finančního systému, která měla mnoho důvodů, se kterými rakouská teorie nepočítá. A to, že svět se spikne a předělává statistiky rakušanům na zlost, to už je vůbec absurdita.

Jirko omyl, že směšuji věci, to že rozepíšete to do bodů nic na předchozím mnou napsaném nemění. Víte co je zajímavé, obrovský objem špatných hypoték byl mimo regulace CRA ...

Mimochodem Jirko, a nenapadlo vás, že by rakušané nebyli za takové fackovací panáky, kdyby nenastupovali do diskuse s přístupem máme patent na pravdu, vše ostatní jsou sračky (a pak vyjde zábavná věc, že se přiznají, že to ostatní ani nečetli tudíž neznají)....
30. 10. 2009 | 20:31

ms napsal(a):

A Slayere, když se tak smějete statistikám o dovozu, tak jaký důkaz máte pro to, že mé tvrzení není pravdivé ? To že to nějací schiffové bez jediného čísla tvrdí ? No panečku, to je totiž typická rakouská argumentace, jsme dotlačeni čísly ke zdi, tak místo abychom sami předložili nějaký konkrétní fakt, tak čísla zpochybníme. Teorie prostě musí být pravdivá i kdyby realita byla jiná.

Dokažte, že je to jinak. Máte extrémně jednoduchou možnost. Místo obecný řečí, nebo nějakého pan Schiff něco prohlásil, ukažte z čeho čerpáte informace o americkém dovozu. Kde máte zdroj těch pravdivých údajů, doložte jejich nezfalšovanost atd. Vaše dojmy a smích zastírající neschopnost uznat omyl faktem nejsou a nebudou.
30. 10. 2009 | 20:36

Jirka H napsal(a):

ms:
Míjíme se. Nu což. Jinak můžete být klidný, toho Misese nemám na nočním stolku místo Bible. Četl jsem i Samuelsona apod., ale tam už jsem ty logické díry našel celkem snadno.
30. 10. 2009 | 20:44

slayer napsal(a):

ms:

Vychozi predpoklad mate spatny. Tzn. podminky pro krizi v Cine se jeste nesplnily. Psal jsem vam proc.

Vysvetlete mi proc ceny nemovitosti nejsou obsazeny v CPI? Vy si vazne myslite ze CPI = inflace?

A proc chcete abych odpovidal na vase otazky, kdyz vy zasadne neodpovidate na ty moje?
30. 10. 2009 | 20:51

ms napsal(a):

Jirko, ekonomie není exaktni věda, pracuje s lidmi a je to spíše věc názorová. Pokud máte pohled na svět X, tak budete vidět chyby u názoru Y. A naopak. Jediné, co potom může pomoci jsou čísla, ale tam zase jde o interpretaci spojenou s názorem. Tedy pokud nezaložíme předem, že čísla vyvracející námi uváděné informace jsou bez kontrčísel automaticky špatná či falešná.
30. 10. 2009 | 20:52

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Kohoute
mám pro Vás špatnou zprávu.

Kolem kurníku zase brousí vlk.

Prší a venku se setmělo
Tato noc nebude krátká Bratříčku! Zavřel jsi vrátka?
30. 10. 2009 | 20:56

ms napsal(a):

Slayer, totéž se dalo napsat o Americe, byla tam spousta jiných možností investovat. A to že vy tvrdíte, že se výchozí podmínky nesplnily, to je podle vás důkaz ? Kohout tehdy tvrdil a nejen on, že se splnily. Proč mám věřit vám, bez jakýchkoliv údajů a ne jemu který to alespoň něčím podložil ?

A to že vy máte nějakou svojí vlastní definici inflace to je důkaz zase na co ? Na to že vám změnili na zlost údaje jak jste sugeroval ?

A k té otázce, ta se táhne velmi dlouho a žádná odpověď se nikde neobjevila. I když jak je vidět, tady vůbec nejde o tu otázku, ale právě o klasickou rakouskou argumentaci, kde ihned uhneme před fakty a raději se přesuneme na jakýsi selský rozum (čti uznej můj neomylný názor) a jiné povídkové rádobyargumenty. A přeci by nebylo nic jednoduššího než uvést skutečná čísla místo těch prý falešných.
30. 10. 2009 | 20:57

slayer napsal(a):

Mezi Amerikou a Cinou je sakra rozdil. V Americe ma kazdy 3 auta, v Cine auto vetsina lidi nema. Tzn. je mene pravdepodobne ze se v Cine vytvori v nejakem odvetvi nadbytecne kapacity. To muze byt jedno z vysvetleni. Dale jsem psal, ze vysoky rust sam o sobe nemusi spet ke krizi. Tak nevim proc argumentujete tim, ze ma Cina nekolik desetileti vysoky ekonomicky rust. Jen umely ekonomicky rust pozmenuje strukturu ekonomiky a vyvolava krize. Cinske realie neznam, nevim jakym tempem kdy v Cine rostla penezni zasoba a kvuli vam to ted studovat nebudu. Napsal jsem vam, ze v USA to trvalo 8 let, nez se bublina nafoukla a praskla a vy jste mi odepsal ze o realitni bubline se zacalo mluvit teprve pred dvema roky. Tzn. pokud vam diagnostikovali pred 2 lety HIV, ktery uz jste ale predtim mel 5 let v tele, tak vy jste mi schopen tvrdit ze ho mate v tele 2 roky, protoze to je kdy vam ho diagnostikovali. Super. Takze vas slavnej argument je ze pred 5ti lety Kohout napsal clanek a furt nic. To je opravdu zeleznej argument. Proste co je za horizontem 5ti let neexistuje.

Inflace je narust penezni zasoby, CPI je index, ktery tu inflaci meri. Vite, ekonomika nereaguje na cisla CPI, ktera si precte v novinach ale na mnozstvi penez, ktere v ni je. Zrovna tak kdyz to napalite 200 km rychlosti do stromu, tak vam bude prd platny jestli jste mel na tachometru 10 km za hodiny, zakony fyziky se nemeni podle toho co mate na tachometru. A znovu se ptam. Proc neni v CPI cena nemovitosti, nota bene kdyz tam driv byvala?

A pisete, ze ekonomie neni exaktni veda, ze to je vec nazoru? To je pekna blbost. Exaktni veda to neni, ale samozrejme ze ekonomika ma sve zakonitosti jako je ma treba fyzika, jen je nemuzete zmerit. Sice v exaktnich vedach asi taky najdete lidi jako jste vy, co na stronomicke pozorovani odpovidaji tim, ze jim to vychazi pri vypoctech jinak, nebo ze to proste nevidi, ale je jich mnohem min nez v ekonomii, kde si vylozene kazdy muze placat co chce. Statistiky si taky muzete interpretovat jak chcete, a zni to od vas puvabne pokud reknete, ze ekonomie je spolecenska veda a vzapeti se odvolavate na statistiku a ekonomicke skoly, z kterych vychazite, zaplevelili ekonomii matematickymi vzorecky. Rakouska skola prave proto, ze uznava, ze ekonomie je spolecenska veda, nepouziva matematiku a uziva logicke dedukce, tzn. pokud A je pravda, nasleduje B, a pokud se stane C, tak nasleduje D. Proto jsem chtel abyste mi ukazal kde je chyba v rakouske teorii hosp. cyklu. Pry to nema cenu. Zatimco co cenu podle vas asi ma je prit se o interpretaci statistik.

Jo, a prestante se ohanet tou ideologii. Proste argumentujte. Vyvratte tu mou idologii, nebo obhajte tu svou. Nejste se o nic min ideologicky nez jsem ja. Ja ale na rozdil vas neuzivam ten argument.. to je ideologicke.. vy uznavate jen jedinou pravdu.. atd.. A jestli budete chtit vytahnout ten argument, ze jsou pro me vsichni blbci, vsechno ostatni jsou sracky atd., tak vezte, ze ti o nichz jsem to rekl jsou sami sakra arogantni a navic se sakra pletou. Podivejte se na videa s Schiffem, s jakou aroganci se k nemu chovali, jak se arogantne smali, presto ze z jeho strany tam nebyla ani kapka arogance, a mel na rozdil od nich pravdu. Tak nevim, proc bych mel nejak utlocitny, kdyz o nich mluvim. Vezmete si nejakou ucebnici monetarni ekonomie, a uvidite tam kapitoly jako Keynesova teorie toho, Monetaristicka teorie toho, Keynesova teorie onoho, Monetaristicka teorie onoho, a o rakouske skole tam nebude ani zminka, jako by ani neexistovala, to je prece arogance jako hrom. O Misesovi se rika, ze se k lidem s kterymi nesouhlasil choval s despektem. Zatimco oni ho vyhnali z Rakouska, pak ho chteli poslat do koncentraku a americky socani ho nechteli nechat ucit. Takze asi tak.
31. 10. 2009 | 00:58

ms napsal(a):

Slayer, tohle je dobré v Americe je prostor pro výrobu nových aut stačí že budou levnější, takže ta příležitost tam existuje už nyní. To se dá vyvodit z vašich předchozích tvrzení o GM. Takže prostor pro investice tam rozhodně byl. On ten prostor pro mnoho jiných investic vyplývá z vyprávění pana Schiffa, jak amerika má šetřit a produkovat, takže může produkovat je tam prostor. Takže předpoklad který jste dal číně má i us. A u číny argumentuji něčím jiným, to jen vy stále si z toho vyberete pouze hospodářský růst. Přečtěte si aspoň ten článek co jsem vám odkázal, vůbec se tam nemluví jen a jen o hospodářském růstu jak se to snažíte překroutit, ale že čína delší dobu vykazuje negativní znaky slibující podle rakouské školy krizi, krize stále není, ale až a jestli třeba za dvacet let přijde tak to bude jistě potvrzení rakouské školy. Hrozba hypoteční krize se začala hlásit opravdu před dvěma třema lety ale ona přišla místo ní globální finanční krize na které hypotéky měly pouze částečný vliv. Samotná hypoteční bublina se začala již v roce 2006 splaskávat, ale objevily se další aspekty které jsem už dříve zmiňoval.

Inflace je snížení kupní síly peněz to tak abyste měl jasno v pojmech. I když vidím, že máte svoji vlastní definici, tohle je ale všeobecně uznávaná, takže si pletete nejzákladnější pojmy. Růst peněžní zásoby může v dlouhodobém horizontu vést k inflaci ale to je něco jiného. A s CPI máte výbornou šanci, měl jste nárůst cen nemovitostí během pěti let o 8 procent ročně a nárůst prodeje nemovitostí o 9 procent ročně za totéž období. O kolik desetin by to změnilo CPI kdyby to tam bylo započteno ?

S tou ekonomií jste to také jak vidím nepochopil. Slovo spíše neznamená pouze, takže jste si mohl ušetřit ťukání do klávesnice. Pokud máte názor na svět X tak budete vidět chyby v Y. Kdyby to tak nebylo a vše se podřizovalo pouze jakési nezpochybnitelné názorem logice, tak existuje pouze jedna jediná ekonomická škola, že vám takováto jednoduchá věc nedochází tak to nechápu. Zatím co tady při obraně rakouské školy předvádíte je to, že když A tak ?, na konkrétní otázky je stále jen ?, já nevím kdy to bude, ale ono to možná bude, ale já nevím jak to bude. Jak se mně můžete ptát na to kdy to bude a co to bude, přeci je A tak něco někdy musí být.

Statistiky mohou být pomůckou, rozhodně pomůckou nejsou rozprávky o ostrovech nebo autech narážejících do stromu. Čísla mohou nám naznačit jestli nějaký jev opravdu existuje nebo ne. Pokud někdo na námitku, že import vypadá tak a tak prohlásí že je to blbost tak mu mám věřit bez jakýchkoliv čísel že je to blbost, jen protože má v hrsti pár průpovídek a rčení o selském rozumu ? Když mám jít s průpovídkami, tak pokud nejvíc peněz utratím za uhlí a nábytek, tak mi někdo může stokrát říkat, že podle selského rozumu je to blbost a utratil jsem většinu za žrádlo, ale moje účetnictví mi vždy a pořád bude říkat něco jiného. Chyba ale bude asi v mém účetnictví, přeci něčí selský rozum ví to lépe i když mi není schopen říci, kolik jsem teda prožral.

A u zbytku najednou mluvíte o osobách i když před tím jste psal o názorových školách. Zajímavé, protože osoba x se chová špatně proto celá skupina jsou sračky. O rakouské škole se samozřejmě dozvíte, jen musíte akceptovat jedno, nikdo kromě samotných rakušáků ji za absolutní nezpochybnitelnou pravdu neuznává, proto má pouze ten prostor jaký ve světovém ekonomickém myšlení zabírá. A motání do nářků i koncentráku, který byl z důvodu židovského původu, to už je naprostý nevkus a ztráta jakékoliv soudnosti.
31. 10. 2009 | 01:50

slayer napsal(a):

No vidite. Kdybyste tu rakouskou teorii opravdu znal, tak byste znal i odpoved na ten vas puzzle. Menova expanze vytvari umely boom a to tim, ze snizuje prirozenou urokovou miru, cimz podnikatele dostavaji falesny signal. Tzn. investicni projekty, ktere by byly jinak nelukrativni se zdaji byt lukrativnimi a jsou zapocaty. Narust penezni zasoby se nemusi ihned projevit na rustu inflace (mineno CPI), a dochazi zde k tzv. relativni inflaci, jelikoz maji ceny prirozenou tendenci klesat. Tzn. misto aby klesaly, zustavaji stabilni, nebo jen mirne stoupaji. Coz muze byt velice dobre pripad Ciny, ale byl to i pripad USA. Navic jak jiz jsem zminoval, prebytecne penize mohou jit do neceho co neni v CPI zahrnuto jako jsou v USA ceny nemovitosti, nebo treba akcie na burze. Centralni banka tak zustava klidna, v domeni ze inflace nehrozi a ze ji zvolena menova politika prinasi kyzene vysledky, tj. vysoky rust HDP a nizkou inflaci. Je treba take rici, ze v kazde ekonomice v dany okamzik existuje jisty pomer mezi spotrebou a investicemi. Menova expanze tento prirozeny pomer umele narusi ve prospech investic (tedy v te klasicke boom-bust terii, v usa naopak vytvorila bublinu nejdrive na nasdaqu a potom v nemovistech, a nasledne zvysovala spotrebu). Pracovni sila je tak pretahovana z vyroby hotovych vyrobku do techto novych investicnich projektu. Jakmile se tyto nove penize promeni ve mzdy, a pracovnici je zacnou utracet v puvodnim pomeru spotreba -investice, je pracovni sila pretahovana zase zpet do sfery spotrebniho zbozi a sluzeb. Toto se opakuje do te doby dokud pokracuje rust penezni zasoby. Ta ale nemuze rust donekonca, jednou se to musi projevit narustem CPI. Na ten pak centralni banka napriklad zareaguje menovou restikci a prichazi krize, protoze ti investori, kteri zacali ony nove investicni projekty nemaji na jejich dokonceni.. No a to nam pro nasi debatu staci. Cinske realie neznam, ale domnivam se, ze v Cine ke krizi jeste nedoslo, prave proto, ze nedoslo ke splneni jedne ze zakladnich podminek, tedy k one menove kontrakci. Proc k ni nedoslo uz jsem zminil, ale jeste to podrobneji rozvedu. Cina je rychle rostouci ekonomika, s rostouci produktivitou prace, coz se projevuje v klesajich cenach zbozi a prebytecne penize se tak nedostavaji do CPI a centralni banka ma dojem, ze nemusi menit svou expanzivni menovou politiku. Pokud mate rad statistiku, tak si overte jestli mluvim pravdu, jestli k nejake podstatne menove kontrakci doslo a v jake vysi a jak dlouho probiha ta expanze.

K tomu zbytku co jste napsal se vyjadrovat nebudu, snad jen otazka. Co podle vas zpusobilo tu financni krizi, krome tech spatnych hypotek a derivatu v nich byly ony hypoteky obsazeny.
31. 10. 2009 | 04:27

slayer napsal(a):

A jeste si neodpustim reakci na jednu vec:

"A motání do nářků i koncentráku, který byl z důvodu židovského původu, to už je naprostý nevkus a ztráta jakékoliv soudnosti."

A po Hayekovi sli asi proc ty pako?
31. 10. 2009 | 09:09

ms napsal(a):

Vidím, že jste zase udělal deset úkroků stranou. A navíc kromě naprosté neznalosti základních pojmů se také uchylujete k nejprimitivnějšímu překrucování historie. Takže děkuji, nemám další zájem.
31. 10. 2009 | 13:08

Jirka H. napsal(a):

slayer:
Máte božskou trpělivost, ale čte se to dobře,díky.
31. 10. 2009 | 18:55

slayer napsal(a):

Jirka:

Verte, ze bych byl radeji, kdybych ji nemel a venoval se praktictejsim vecem. Na druhou stranu vsechno je k necemu dobre..
31. 10. 2009 | 22:35

ms napsal(a):

Jirko H, měl jsem dojem, že tématu alespoň trochu rozumíte, ale při vašem bezkritickém obdivu dokázaného ekonomického a historického analfabetismu už si tak jist nejsem. Takže bych si dovolil dát jednu testovou otázku, která mě napadla při čtení textu pro slayera, než jsem tu nebohulibou činnost dokončil a uviděl, že je to beznadějný případ.

Můžete mi vyčíslit tu přirozenou úrokovou míru na začátku tisíciletí, kterou zlý Fed nepřípustně snížil ? A samozřejmě zdůvodnit proč zrovna vámi vybrané číslo byla ta přirozená úroková míra. Bez jasného vyčíslení, které jste si schopen obhájit, to jsou totiž jen a jen prázné řeči.
31. 10. 2009 | 23:04

slayer napsal(a):

Jirka:

Jelikoz jste mi predtim polichotil, a dostat pochvalu od celeho publika to uz neco znamena, tak vam ted pri te tezke otazce trochu poradim (ne tedy, ze byste potreboval). Abyste to ale nemel zase moc lehke, poradim vam formou kvizu:

Prirozena urokova mira na zacatku tisicileti byla v USA:

a) 5,432%

b) 1001%

c) ekonomie je kvalitativni, ne kvantitativni veda, takze cela otazka nedava smysl

A poradim vam i to zduvodneni. To vam sice nedam formou kvizu, ale zase ho nebude moci pouzit, protoze to bude formou prirovnani, a ta ten pan zasadne nechape.

Tak tedy: Rozhoduji se jestli dnes vecer pujdu na rande se slecnou, nebo jestli pujdu sam na diskoteku. Pokud pujdu na rande, tak se nikdy nedozvim, jak bych stravil ten vecer na diskotece, no a pokud pujdu na diskoteku, tak zase nebudu vedet jaky by byl ten vecer se slecnou.
31. 10. 2009 | 23:58

ms napsal(a):

Slayere, už jste jen směšný :) Sice nedokážete říci jaká je přirozená úroková míra ale souběžně víte že někdo ji snížil nebo zvýšil. Jo, jo další historky.

Takže Jirko, při svém obdivu k panu Slayerovi vy jistě na takovou drobnou otázku dokážete odpovědět.
01. 11. 2009 | 00:18

slayer napsal(a):

ms:

Ja se neskutecne bavim, smeju se az se za bricho popadam. Jestli se bavite taky, tak je to vyborny, alespon k necemu to bylo.
01. 11. 2009 | 00:26

slayer napsal(a):

Jirka:

Nirikal jsem, ze prirovnani nepochopi?
01. 11. 2009 | 00:28

ms napsal(a):

Slayer, smích je zdravý, ale zatím váš ekonomický analfabetismus stejně nedokázal trumfnout idiotismus století, že člověk židovského původu by skončil v koncentráku za rakouskou školu. Takže smějme se dále.
01. 11. 2009 | 03:37

slayer napsal(a):

ms:

Mises by sice v koncentraku skoncil tak jako tak, kdyby tedy z Rakouska neodesel, ale jen kvuli zidovskemu puvodu by do jeho bytu druhy den po auschlusu gestapo nevtrhlo. A Hajek podle vas nemel duvod vubec utikat, protoze zid nebyl, ze jo? No jo, vy jste proste hlava.

Jeste k tomu ekonomickemu analfabetismu a k ty vasi genialni otazce.. Byl jste nekdy v galerii obrazu? Pokud ano, a videl-li jste tam nejaky abstraktni obraz, ptal jste se taky co to je?
01. 11. 2009 | 04:44

Jirka H. napsal(a):

slayer:
Kéž by to bylo tak jednoduché, jak píše ms. Narvali bychom statistická data do počítače a na konci by nám vypadlo optimální řešení.
Ale vzhledem k tomu, že inflace, HDP, míra nezaměstnanosti apod. jsou mezi politiky a veřejností přímo magická čísla, tak se o jejich vypovídací schopnosti dá s úspěchem pochybnovat. Po manipulaci přímo volají.
Jako ukázkový případ by se daly doložit údaje o nezaměstnanosti v USA - číslo mluvící asi o 9% nezaměstnanosti - což by nebylo až tak zlé. Ale při bližším pohledu zjistíte, že z této statistiky jsou vyřazeni lidé, kteří vzdali další hledání práce nebo lidé pracující na zkrácený nebo dočasný úvazek a možná byste se dostal k 20 % nezaměstnanosti, což už tak skvělé rozhodně není. Ostatně váš příklad s CPI je rovněž výmluvný.

Takže, ne že by se mělo statistikami pohrdat, ale měli by se brát s rezervou.

Pro ms:
To není arogance, ale naopak pokora a vědomí si omezení lidského poznání před složitostí dějů v ekonomice a společnosti.
01. 11. 2009 | 11:22

Jirka H napsal(a):

To ms:
Víte co je na určení přirozené úrokové míry těžké? Právě, že je přirozená. Takže to, že se centrální banka od ní odchýlila poznáme až dodatečně. Například tím, že v některém sektoru naroste spekulativní bublina.
V zásadě by měla být taková, aby nárůst peněžní zásoby nepředstihl nárůst výkonnosti hospodářství.
01. 11. 2009 | 12:20

ms napsal(a):

Slayer, jak už v této diskusi je zvykem, místo abyste uznal, že jste napsal hovadinu, tak se to snažíte okecat a odtáhnout někam jinam. Je to už nudné.

Jirko H, samozřejmě, že později nějak můžeme určit míru, kterou také prohlásíme za přirozenou. Ale musíme ji být schopni definovat přesně a také to zdůvodnit, jinak nelze říkat, že byla snížena nebo zvýšena. A v případě rezervní světové měny ta podmínka s růstem je také pouze jedním z faktorů.
01. 11. 2009 | 18:55

Jirka H napsal(a):

ms:
Právě, že přesně ji definovat neumí nikdo. Samozřejmě, že zodpovědní centrální bankéři, pevně doufám, že stále tací existují, mají přímo v náplni práce se o přiměřenou peněžní zásobu starat. Ale to, jak to trefili, se stejně ukáže až v reálné ekonomice. Rezervní měna tento úkol ještě ztíží, vzhledem k tomu, že je problém zjistit kolik dolarů nebo dolarových aktiv je po světe rozseto.

Přesné určení přirozené úrokové míry je taková kvadratura kruhu. Je to jakoby jste chtěl dopředu určit tržní cenu bytu, tu zjistíte přece tak až po transakci.
01. 11. 2009 | 19:16

slayer napsal(a):

Jirka:

Vite, on ms zije ve tom svete statistik a oficialnich udaju, pripadne centralniho planovani. Urokovych mer je samozrejme spousta, soukrome subjekty si pujcuji mezi sebou za dohodnuty urok. Ve svete skutecnych penez by se tento urok rovnal casove preferenci. Kdyz ale centralni banka provadi menovou expanzi, tak zvysena nabidka penez tuto urokovou miru snizuje. Rozhodne jsem teda nemluvil o redeskontni sazbe, nebo nejake jine centralni pro vsechny platne urokove mire. To vy ale vite, a ten druhy to stejne nepochopi. Podle me je tragedie, ze byla ekonomia zaplevelena matematikou a tak do ni jdou lide s matematickym myslenim, kteri spolecenskym vedam nehovi.
01. 11. 2009 | 19:34

ms napsal(a):

Jirko, napadlo vás, že slovo přirozená u něčeho takového jako měna samo o sobě zní divně ? Ale přešel jste trochu někam jinam, nemám nic proti zpětnému určení v minulosti. Ale jak může kdokoliv tvrdit že přirozená míra byla snížena nebo zvýšena když onu přirozenou míru nezná ?
01. 11. 2009 | 19:38

ms napsal(a):

Hlavně Jirko, podívejte se pořádně, já se neptám na určení přesné úrokové míry na dnes, mne zajímá opravdu minulost.
01. 11. 2009 | 19:43

Jirka H napsal(a):

slayer:
Hlavně, že jsme to schytali za údajnou aroganci, že víme všechno nejlíp. Není náhodou to "přesné" určování, plánování a řízení, ta skutečná arogance a domýšlivost. Nic proti matematickým modelům, ale ty měly i hedge fondy na své supersofistikované deriváty. Ti hoši, co to dávali dohromady, byli často skutečnými matematickými esy. Ale při tak dlouhých pákách stačilo mírné zakolísání trhu a celý propracovaný model šel k šípku...
Asi je to v samé podstatě lidské psychiky, hledat ve všem nějaký mechanický řád a mít všechno pod kontrolou. Typická je tzv. technická analýza cenných papírů, kdy se v křivkách vzestupů a poklesu hledají nějaké typické znaky, na základě kterých se "předpovídá" budoucí pohyb kurzu. Jsou o tom popsány celé tlusté knihy.
01. 11. 2009 | 19:54

ms napsal(a):

Jirko, takže když vám prohlásím že amerika má rozpočtový přebytek, tak to musíte uznat protože jsem to prohlásil ? I kdybyste mi doložil opak, tak mi stačí vykřiknout to jsou ulhané statistiky a selský rozum říká to co já a jsem nearogantně dokázal své tvrzení. K tomu jsou právě zde ta čísla. Když někdo neustále jako slayer si vymýšlí nebo plete pojmy, tak mu jen stačí říci to je falešné a vy mu tleskáte.
01. 11. 2009 | 19:57

ms napsal(a):

A abychom byli u těch měr vah a závaží. Tak v americe zůstávala přirozená úroková míra konstantní, nezvyšovala se ani se nesnižovala. A teď to jakkoliv vyvraťe, ale na cokoliv vám odpovím hahaha nebo selský rozum říká něco jiného. Takhle se ze mne stane rakouský ekonom :)
01. 11. 2009 | 20:00

Jirka H napsal(a):

ms:
Mrzí mě, že jsem to asi napsal tak neobratně, že jste z toho vyvodil tyto závěry, ale lépe to asi nesvedu. Opravdu se zcela míjíme.
01. 11. 2009 | 20:06

ms napsal(a):

Jirko, vidím jakou argumentaci máte rád, jaká argumentace vás přesvědčuje. Tak netuším proč bychom se měli míjet když vynáším žádným číslem nepodložená tvrzení a odvolávám se jen na selský rozum či smích. Přešel jsem na rakouskou školu argumentace.
01. 11. 2009 | 20:15

slayer napsal(a):

Jirka:

Vsechny ty matematicke modely jsou naprosto k nicemu. Pouzivat matematicke modely v ekonomii je jako pouzivat je ve filozofii. Rozesmal me clanek na blogu Sedlacka, kde se omlouva za to, ze ekonomove nepredpovedeli tu soucasnou krizi. A zduvodnoval to tim, ze na to neexistuje zadny matematicky model. Sedlacek sice taky modely nevyznava, jeho ekonomie je pindani o nicem, ale to je na tom prave to legracni, ze clovek, ktery sam tu matematickou ekonomii moc neuznava se odvolava na to, ze nebyl k dispozici model. Jako by neexistovaly jine metody, kterymi je mozne se e ekonomice neco dozvedet. To prirovnani k technicke analyze sedi, taky me to mockrat napadlo. Legracni na tom je, ze uz to bylo tolikrat vyvraceno a porad se to pouziva. Zrovna jako Keynes, ktery porad vyleza z hrobu jako ten zombie, a porad se ho nedari zabit (tady to zase schytam od prvoplanove uvazujicich lidi..).
01. 11. 2009 | 23:01

slayer napsal(a):

ms:

Vim, ze to vubec nema cenu, jen mi vrta hlavou jestli jste opravdu tak hloupy, nebo to delate schvalne.

Ta prirozena urokova mira je abstraktni koncept, tak jak muzete chtit jeji konkretni hodnotu? Bud vam to nedochazi, nebo si myslite, ze vyhrajete debatu pozadovanim konkretniho cisla, ktere neexistuje.
01. 11. 2009 | 23:09

slayer napsal(a):

Respektive konkretni hodnoty abstraktni veliciny..
01. 11. 2009 | 23:32

ms napsal(a):

Slayere, mohl bych vám dávat příklady kdy při měnové expanzi nedocházelo ke změně úrokových sazeb různých bank, ale proč bych to dělal. Čísla nemají žádnou hodnotu, počítá se selský rozum a haha a hihi. Takže při jakési abstraktní měnové expanzi dochází k jakémusi abstraktnímu snížení abstraktní přirozené úrokové míry. A protože nic není konkrétní tak také jakési pozdější nástupy recesí atd. jsou také pouhou abstrakcí. Není se čím stresovat.

I když možná, protože vše je abstraktní, tak při měnové expanzi dochází ke zvýšení přirozené úrokové míry. Bez čísel to samozřejmě vyvrátit jakkoliv nelze i když to slovo přirozená stále zůstává velkou zajímavůstkou. A jakékoliv námitky se řeší odkazem na selský rozum a haha hihi.
02. 11. 2009 | 01:30

slayer napsal(a):

ms:

A na jakou urokovou miru jste se to teda ptal? Na hypoteku Rajfky, na spotrebitelsky uver od Komercky, na podnikatelsky uver u CSOB? To si muzete lehce zjistit, ale ptat se me kolik by ten urok byl, kdyby menova zasoba nerostla kazdym rokem o x procent, jak to asi muzu vedet? Tady nejde o konkretni cisla, ale o to jestli uznavam ze po A nasleduje B. Jestli uznavate, ze rostouci nabidka snizuje ceny, tak musite uznat, ze zvysovanim nabidky penez, snizite jejich cenu, tzn. urokovou miru. Samozrejme, v momente, kdy si lide uvedomi ze je inflace, tak urokova mira zacne stoupat. Chcete tedy tvrdit ze rust nabidky neovlivnuje ceny smerem dolu? Pokud ano, tak to vysvetlete, nebo dokazte, ale ptat se na to, kolik % by byl urok (jaky?), kdyby byly jine podminky nez jsou dnes nedava smysl.
02. 11. 2009 | 02:54

ms napsal(a):

Slayere, na co jsem se ptal, na to jsem se ptal, ale ne vás. Já si mohu uznávat a říkat co chci. Například když se mi bude chtít, tak prohlásím že inflace snižuje ceny a vy mi to nemůžete vyvrátit, protože čísla jsou nepřípustná a stejně jde o falešné statistiky a já si určím, že to řekl jakýsi selský rozum a haha a hihi. Chápete o co jde ? Dost pochybuju, protože vám to nedochází už delší dobu. Takže se asi dočkám zase nějakého elaborátu, který ale vyjde z dlouhodobého nepochopení.
02. 11. 2009 | 04:08

slayer napsal(a):

Aha, tak to na me ani neregujte, pokud jste to nepsal me, a z mych argumentu si vyberete jen co se vam hodi. Dejte si to do pocitace, projedte to multiplikatorem a bude vam vse jasny, nepotrebujete s nikym diskutovat. Jak s tim Misesem, byl to zid, tak jste to mel hned hotovy, proste prvoplanovy primitivni mysleni na urovni malyho ditete.
02. 11. 2009 | 04:35

ms napsal(a):

Slayer, já věděl, že vám to vůbec nedojde. Nic si z toho nedělejte, i tak můžete mít hezký den. Slyšel jste o přísloví, jak se do lesa volá, a tak dále ?
02. 11. 2009 | 04:53

slayer napsal(a):

Dej nam svatek lochnesko.
02. 11. 2009 | 05:03

ms napsal(a):

Vy mluvíte o sobě v množném čísle ? Hmm tak to budete ještě těžší případ, než jsem si myslel.
02. 11. 2009 | 05:08

slayer napsal(a):

Vy jste smesnej jenom kdyz se o to nesnazite.
02. 11. 2009 | 05:23

ms napsal(a):

Och, Slayere hodnocení z úst takového mudrce jako vy má opravdu velikou váhu.
02. 11. 2009 | 05:37

slayer napsal(a):

No, kdyz to rikate vy..
02. 11. 2009 | 05:44

ms napsal(a):

Rozhodně a protože práci mám skončenou, tak se s vámi loučím a netrpělivě zítra čekám na další porci hlubokomyslného nechápání.
02. 11. 2009 | 05:49

Zlobivý Krteček napsal(a):

To SLAYER:
Plně s vámi souhlasím v naprosté většině příspěvků, neboť jsem zastáncem relace:
HODNOTA - PROTIHODNOTA.
Jediné co nechápu, je smysluplné stažení peněz z oběhu. Chápu tuto potřebu z hlediska regulace množství peněz, potažmo určitých parametrů ekonomiky.
Nechápu ale , jakou hodnotu nabídne jako protihodnotu penězům plánovaným ke stažení z oběhu.
07. 11. 2009 | 23:03

slayer napsal(a):

Krtecek:

Politika centralnich bank by se dala shrnout takto: Maximalne expandovat penezni zasobu pri minimalnim rustu indexu spotrebitelskych cen.
Penezni zasoba se zjednodusene sklada z menove baze (papirove penize) a z vkladu v komercnich bankach (komercni banky vytvareji fiktivni vklady, tzn. vytvari menu v elektronicke podobe). Komercni banky pyramiduji tyto elektronicke penize na zaklade rezerv papirovych penez, ktere maji ulozene u centralni banky a jako hotovost v kase. To znamena, ze menova expanze je zavisla nejen na politice centralni banky, ale take na komercnich bankach, na tom jestli chteji pujcovat penize, tj. vytvaret fiktivni penize a tim prispivat k rustu penezni zasoby. Pokud tyto expanduji penezni zasobu jen malo, o to vic centralni banka tiskne penez. Jedna se tu v podstate o pakovy efekt. Cim mensi je paka tim vice penez centralni banka tiskne. V momente kdy komercni banky zacnou pujcovat, a tim expandovat penezni zasobu, pakovy efekt se zvetsi a je zde hrozba vysoke inflace. Zde centralni banka spoleha na to, ze zacne stahovat penize z obehu a tim zamezi inflaci (presneji receno rustu indexu spotrebitelskych cen). Shrnuto podtrzeno, centralni banka se snazi zvysovat penezni zasobu v podstate konstantnim tempem, ale jelikoz na to neni sama (potrebuje, aby s ni spolupracovaly komercni banky), tu musi tisknout spousty penez, tu je zase stahovat z obehu. A doufat, ze to dobre odhadne. Pokud se vam zda, ze tento system neni uplne koser, nebo dokonce, ze je spatny, tak verte tomu ze neni vubec spatny, on je totiz uplne zrudny. To by bylo ale na delsi povidani.
09. 11. 2009 | 07:03

Free Ringback Tones napsal(a):

good article thanks you very much for your information
17. 03. 2010 | 00:48

sesli sohbet napsal(a):

No, to jste me rozesmal. Pokud vetsinu americkeho dovozu tvori stroje a suroviny, tak mi reknete co s nima delaji, ze se to nikde neprojevuje. Kde je to zbozi vyrabene na vsech tech dovezenych strojich? Tohle to platilo v 19. stoleti, kdy amerika dovazela stroje a pak vyvazela hotove zbozi, ne dnes.
08. 04. 2010 | 16:30

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy