Požár v Řecku

09. 02. 2010 | 16:31
Přečteno 8032 krát
O Řecku už jsem psal víckrát v nedávné době. Ale teď teprve skutečně začíná jít do tuhého...

Světové finanční trhy jsou nervózní. Euro oslabilo vůči dolaru za poslední měsíc o téměř pět procent. Akciový index Dow Jones Industrial 30 opět spadl pod hranici 10 000 bodů. Klesají i ceny dluhopisů, zejména těch rizikových.

Ve světě se opět šíří obavy z finanční krize. Ta minulá byla způsobena cennými papíry „sestavenými“ z rizikových hypoték v USA. Ta, která možná právě začíná, byla zažehnuta rizikovými státními dluhy. Konkrétně jde o dluhy řecké vlády.

Řecko se v poslední době vyskytuje na prvních stránkách finančního tisku prakticky denně. V nelichotivých souvislostech. Netřeba znovu opakovat finanční hříchy všech minulých řeckých vlád. Stačí jen podotknout, že důvěra investorů vyjádřená rizikovou přirážku na řeckých státních dluhopisech je nyní více otřesena, než byla během vrcholné fáze minulé finanční krize v říjnu 2008.

Nikdo zatím nepředložil skutečně účinný plán, jak situaci řešit. Vláda by při vynaložení veškerého úsilí byla schopna ušetřit několik miliard euro tento rok. Aby se dostala mimo nebezpečí, potřebuje mít volné finance v řádu zhruba padesáti miliard. Riziko platební neschopnosti Řecka tedy není zanedbatelné.

Platební neschopnost by patrně probíhala jinak než například československý státní bankrot v roce 1953. Tehdy vláda vyměnila staré peníze za nové v nepříznivém kursu a o dluzích jednoduše prohlásila, že již více neexistují. Řecko je pod mezinárodním tlakem, takže platební neschopnost by byla jen částečná – byly by prodlouženy doby splatnosti stávajících dluhů a možná snížena i kupónová sazba dluhopisů.

I tak by šlo o velmi destabilizující událost. Musely by totiž být účetně přeceněny dluhopisy ve vlastnictví evropských bank, převážně německých a francouzských. Ve vlastnictví západoevropských subjektů, především bank, jsou řecké dluhopisy v nominální hodnotě kolem 170 miliard euro. Kdyby bylo náhle nutné na ně vytvářet opravné položky, kapitálová přiměřenost mnoha finančních ústavů by mohla dostat těžkou ránu – srovnatelnou s dopadem „toxických aktiv“ z roku 2007. Řecký premiér měl bohužel pravdu, když tvrdil, že finanční krize není jen věcí Řecka, nýbrž celé unie.

Proto se Evropská unie snaží ze všech sil požár lokalizovat. Tedy nedopustit, aby k platební neschopnosti Řecka došlo. To je možné jen tehdy, pokud se podaří obejít zákaz přímého úvěrování členské země Evropskou unií. Není ani jednoduše možné, aby Evropská centrální banka poskytla úvěr řeckým komerčním bankám, které by posléze úvěrovaly řeckou vládu. Důmyslný systém zákazů a překážek zavedlo hned zpočátku fungování eura Německo. Němci chtěli zabránit opakování situace, kdy začátkem 20. let vedly přímé nákupy vládních dluhopisů Říšskou bankou k nechvalně proslulé hyperinflaci.

Vysocí představitelé Evropské komise a ECB tedy v současné době řeší hodně zapeklitý úkol: jak zadotovat dluhy členské země, aby to nevypadalo jako dotace a aby všechny paragrafy byly alespoň formálně naplněny. Při známé tvořivosti evropských úředníků jsou slušné šance, že řešení naleznou. Z hlediska krátkodobé stability systému by to bylo jistě prospěšné. Dlouhodobá životaschopnost řecké ekonomiky (či evropských ekonomik vůbec) je jiné téma.

A ještě veselý ilustrační obrázek z fotografického cyklu "Kostlivci ve skříni":
euro
euro

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

ld napsal(a):

Řecko vypoví Euro, vrátí se k původní měně; natiskne dosti Drachem, a půjde světu příkladem.

Ten pak vyhodí všechny ekonomocké analytiky, poradce, beletristy, čímž půjdou mluvkou do paďous.
09. 02. 2010 | 16:50

jj napsal(a):

Řecko vypoví euro ... a poslední zhasne.
09. 02. 2010 | 17:59

Tupelo napsal(a):

Oslabeni eura proti dolaru prijde nekterym evropskym vyvozcum docela vhod, ne? A co se tyce nove financni krize, ta je nejspis mozna, ale podle me by za ni namohlo stat pouze Recko, takovy vyznam v globalni ekonomice asi nema (ani co by clen EU). Hodne se mluvi o Spanelsku, jez sice problemy zlehcuje, ale kdyby k nim skutecne doslo, by to byla uz jina vahova kategorie.
09. 02. 2010 | 18:01

dadario napsal(a):

odpouštíme dluhy rozvojovým zemím.
Není čas, aby je taky někdo odpustil nám?
09. 02. 2010 | 18:16

kolemjdoucí napsal(a):

Já to nechápu, jaký obavy z další finanční krize? Vždyť je všechno oukej, to zlé je za námi. Možná zkrachuje Evropa, ale to vám bylo přeci jasné už dávno, ne? DJI 36 000 je jistota!!!

Líbí se mi, jak to dělíte na minulou a současnou krizi... Alespoň víme, proč to ekonomové zase nejsou schopni předpovědět.
09. 02. 2010 | 19:10

textilák napsal(a):

Bude hůř. Pokles ekonomiky , zvýšení nezaměstnanosti otřese celou evropskou unií. Lži pánů analytiků o konci krize jsou lhaním bezradných. pan Kohout vždy naznačí a řešení je dle výsledků okomentováno jako účelové a předpokládané. kde jsou ty předpovědi ? Hlavně snížit daně, investice směřovat do spotřeby, a utáhnout opasek důchodcům, mladým lidem s rodinami.
09. 02. 2010 | 19:16

Ládik napsal(a):

Aby Řecko nakonec nedopadlo lépe, než my.
09. 02. 2010 | 19:41

vlk napsal(a):

Tohle je fakt dobrý blog. Už druhý v pořadí a za sebou...

Ovšem jen tehdy, když Kohout odloží ideologii.

Jenže ten problém má další rozměr.
Tedy nejspíš jich lze dohleda neskonale více.
Ale já bych vypíchnul jeden.
Pořád zd e mluvíme o děsu evropského superstátu. o tom , jaká to bude hrůza. Jenže jádro EU má společnou měnu. Případ Řecka ukazuje, jaká nebezpečí hrozí spoelčné měně a tey úplně všem v jednotném hospodářském prostoru, pokud jednotlivé prvky tohoto prostoru mají obrovskou autonomii. Obávaný bruselský byrokrat má být nyní technickým zachráncem, dehonestované Německo zachráncem faktickým. Není to nonsens pro všechny Klausovy souputníky?
Jistě , už vidím hlášky jak nás bezvadně chrání koruna a jak je fajn , že jsme autonomní. Omyl. Nechrání. Tak jako nás neochránila pře d příchodem krize. Pokud by euro díky Řecku nebo Španělsku zkolabovalo, svezeme se s tím. Zcela jeddnoznačně. Už jsme si to vyzkušeli. Jsme totiž otevřená exportní ekonomika. A náš export směřuje e 70% do EU.
Takže jejich problém. Ale naše smrt.
09. 02. 2010 | 19:58

Karel napsal(a):

Tak dlouho se kope do Unie a Bruselu, až to přinese výsledek.

Ano, jsme otevřená ekonomika.
Problémy druhých se brzy stanou
našimi problémy. To žádná lokální měna KORUNA (navíc vydaná v plen spekulantům) nevyřeší.
09. 02. 2010 | 20:17

Karel napsal(a):

Navíc mám nějaké info z Polska, že tam taky začíná padat průmyslová výroba a část firem začíná taky propouštět.

Ono i ty rel. uzavřenější ekonomiky nejsou dost uzavřené, aby byly uchráněny tomuto globálnímu průseru.
09. 02. 2010 | 20:22

george napsal(a):

Máš dvě krávy?
http://niniveskal.blogspot....
09. 02. 2010 | 21:05

alena-m napsal(a):

nejsme daleko od toho obrazu zkazy snad jen ten prichod novych reformatoru muze pomoci..
09. 02. 2010 | 21:17

eurosvazak, rudy komisar. napsal(a):

ja bych to nevidel tragicky. Severani, nemci, finove, holandani proste budou makat zas o neco vic a recke dluhy zaplati. Rekove se budou slunit, stavkovat a podpalovat auta jako protest proti nezvyseni platu statnich zamestnancu. Normalni situace. Rika se tomu solidarita.
09. 02. 2010 | 21:42

Karel napsal(a):

Řecko slouží jenom k odpoutání pozornosti.
Proč se vůbec neřeší bankovní kasina.
09. 02. 2010 | 21:49

Lukáš Bušina napsal(a):

Kohout chválím. Konečně normální blog. To jste vytvořil Vy, nebo jste to od někoho obšlehl?
09. 02. 2010 | 23:22

schlimbach napsal(a):

nemusíme být otevřenou ekonomikou, abychom mohli obchodovat se světem. Je třeba se vrátit ke kořenům, přeneseně řečeno. Na rozdíl od diskutujících si myslím, že naše koruna nás chrání a také nás může zachránit, ale musíme ji mít ve svých vlastních rukou, ne v rukou německých bank. http://Http://ekonomickaref...
Pokud by i Řecko šlo touto cestou, má po problému :)
10. 02. 2010 | 05:34

jenicek napsal(a):

vlku, vy jste genius. Ano pokud půjde do kelu celá eurozóna, kupodivu nás koruna nezachrání. Něco méně banálního by nebylo:-P
A "obávaný evropský byrokrat" nic nevyřeší, on přinejlepším odsune problémy na později, Kohout to tam taky napsal.
10. 02. 2010 | 09:11

jirka H. napsal(a):

Vlk:
Souhlas. Jen bych si dovoli doplnit, že by případný návrat Řecka k drachně byl úplný nesmysl, pouze by dál zbídačil Řeky a jejich málo konkurenceschopné ekonomice by rovněž nepomohl. Takle je alespoň šance, že je EU přitlačí k rozumnému hospodaření.
10. 02. 2010 | 10:35

vlk napsal(a):

jeníček
zklamu vás. Nejsem.
Nicméně vybral jste si z toho,cojsme napsal, zcela logicky to úplně nejtriviálnější. Chápu, že zbytek byl rostě mimo váš dosah.Ale proč mi to píšete?

Jirka H.
Jistě , racionálně viděno máte pravdu. Nicméně, kdyby prostě Řecko vypadlo z eurozony s evšemi důsledky, byl by topřesně ten příkald, který by byl třeba. Aby si všichni uvědomili, ž jde o penize. A existenci. A že to s enesnáší ani s kreativním účetnictvím natož seriovým lhaním. Jako exemplárnítrest by to bylo moc třeba.
10. 02. 2010 | 10:41

jirka H. napsal(a):

vlk: Mluvíte o morálním hazardu. Ten z toho čouhá jako sláma z bot, to je fakt. Měl jsem to taky na mysli, ale nechtěl jsem s tím začít jako první. Vzhledem ke všem záchraným balíčkům, které sviští po celé zeměkouli by mi to připadalo poněkud fundamentalistické. Doufejme, že bude stačit tato lekce pro poučení, a to nejenom Řeků.
10. 02. 2010 | 10:51

Germanicus napsal(a):

Pro další info k této problematice dávám link na analýzu společnosti Stratfor (uvěřejněna na Blistech).
http://www.blisty.cz/2010/2...
10. 02. 2010 | 13:47

bob napsal(a):

zeptejme se pana Špidly, zdroje jsou, že pane Špidlo??? "odborník se nám vrací z Bruselu, takže nás čekají zase jen jistoty a prosperita, pěkně děkuju
10. 02. 2010 | 14:38

pepík napsal(a):

bob:

špidla měl pravdu - zdroje jsou. ale my je používáme na předražené dálnice, vily v toskánsku nebo nákup pandurů.

chtělo by to jen ujasnit si priority :-)
10. 02. 2010 | 15:37

Karel napsal(a):

Řekové si prostě nenechají sr.t na hlavu.
Peněz ve světě je až moc, ale jsou špatně rozděleny. Chce to zásadní korekci majetků.
10. 02. 2010 | 17:43

Ivan Hochmann napsal(a):

Pan Kohout si někde sehnal všeobecné informace o bankovních a systémových zrůdnostech a lžích Řecka.

O pravých důvodech však nevím z jakých důvodů mlčí?!

Řecko je totiž podstatou socialistická destinace a řekové sami neodpovědní levicoví hlupáci.Vyčůraní zlodějíčkové využívajících každé možnosti jak odrbat stát o daně,jak přijít laciným a bezpracným způsobem k púrebendám hlavně ve státní správě.
Způsoby a socanská debilita Papandreovy strany Pasok je ještě dalece horší než Paroubkovy předvolební populistické praktiky.

Nebudu se tady rozepisovat o podrobnostech excesů v řecké státní správě,ve způsobech řízení jednotlivých resortů přímo odpovědnými ministerskými úředníky.Neuvěřitelná neodpovědnost a nekázeň v oblasti vyplácení peněz a honorářů za činnost ve státním sektoru.
Celonárodně akceptované a bezodpovědně vymáhané platy a odměny v neskutečných výších ve většině sektorech společenského a ekonomického prostředí Řecka.
Už jsem o tomto psal s odvoláním na zdroje LN:Stefanos Manos,Lenka Zlámalová,a další.

Píši o tom znovu,poněvadž se tady zase vyskytují "revoluční"elementy ,které si usmyslely,že budou bojovat za právo :

"MÍT VŠECHNO ZADARMO"!

Tak leda prd panáčci!
Přivedete tuto zemi do podobné situace v jaké je dnes Řecko, poněvadž jste stejní magoři jen poněkud zbabělejší a vyčůranější.

Ivan.
10. 02. 2010 | 20:13

Ivan Hochmann napsal(a):

A moc s Vlkem nediskutujte,má tentokrát ve všem pravdu!

Teď ve zprávách jsem slyšel,jak se zachovaly orgány EU.
Je to skandál.
Němci oprávněně kritizují principy a hlavně postupy centrálního řízení v dotační a úvěrové politice EU.
A jak správně píše Vlk,doplatíme na to všichni.

Podívejte se na průměrné výdělky v Řecku a u nás.A to ještě zkreslujě velmi slabý soukromý sektor ,který je proti státnímu v několikanásobné menšině.

Řekové wsi prostě udelali z EU dojnou krávu a celých 20,či více let parazitovali jako vši.

Měli by dostat pořádně zavyučenou a nikoliv tak obrovskou půjčku!

Ivan.
10. 02. 2010 | 20:25

Hans napsal(a):

To Ivan Hochmann
Ty jsi stejný myslitel a geo ekonom, jak ten pomatený Kohout. Kromě nadávek neznáš nic. Vůbec nezáleží, jak se jmenuje vládní strana, ale jací lidé ji tvoří. V USA pravicová vláda přivedla USA a celý svět ke krizi a zbídačení svého obyvatelstva. Socialisté ve Skandinávii vedli dlouhá desetiletí své země k prosperitě a blahobytu. Čína, pod vedením komunistické strany přivedla svou zemi k obrovské prosperitě a růstu blahobytu společnosti. Vše je to o lidech. U nás vřeštěli šílenci z ODS, jací jsou hospodáři a udělali gigantický dluh. Prozatím vždy odcházela ODS od vlády s ostudou a zničenou ekonomikou státu.
10. 02. 2010 | 20:51

Karel napsal(a):

Ivan Hochman
Naši levicoví OSVČ také vědí, kde stát odrbat. A volí ODS.
10. 02. 2010 | 21:36

Pavel napsal(a):

Krach i tak malé ekonomiky může mít velké negativní důsledky. Pokles důvěry ve schopnost zadlužených států splácet své závazky může vyvolat řetězovou reakci....momentálně hrozí krach cca 10 státům z nich 4 jsou v Evropě.
Dalším problémem je případný krach Řecka pro Euro jeho znehodnocení by mohlo být příliš velké na to aby pomohlo ekonomice...kromě toho negaivně by se projevilo ve zdražení ve všech státech jenž platí Eurem.
Což by v konečném důsledku mohlo ještě více zhoršit již tak v bolestech se zmáhající evropskou ekonomiku.
10. 02. 2010 | 21:38

Jag napsal(a):

Měny kolabují z dluhů,ne z toho,že jsme exportní ekonomika.Pokud udržíme dluhy na uzdě a umoříme je,tak koruna bude vítěz......dnes je důležitý fakt víc než jiné....NEZVYŠOVAT DANĚ střední vrstvě,i kdyby to znamenalo drastické škrty rozpočtu.Musí se to udělat.Pokud se zvednou daně střední vrstvě podlomíme koupěschopnou poptávku,státní dluh se zvýší,měna zkolabuje a inflace dokončí vytažení posledních peněz z lidí.....scénář proti krizi má být jiný.Prodce stát osekat,měny držet stabilní,podpořit nezvýšením daní kupní sílu a popřípadě ji nechat na stávající úrovni,nechat deflaci-tedy pokles cen na trhu-lidi začnou více utrácet a z výnosu z nízkých cen umořovat státní dluh.Pokud zvedneme daně jedeme na cestě k úplnému bankrotu státu a devalvaci měny-vysoké inflaci při situaci,kdy stát bude uměle zvyšovat daně a tlačit na sociálně slabé až do úplného zchudnutí.Držet měnu a poptávku nezvyšováním daní je jediný recept jak krizi přežít a nepadnout.
10. 02. 2010 | 22:17

Ivan Hochmann napsal(a):

To Hans: My si tykáme drbane?
10. 02. 2010 | 22:20

joey napsal(a):

Recko nema zadny statni majetek? Pokud ma dluhy recka vlada - predpokladam, ze to jsou dluhy zpusobene levicovym / socialistickym rozhazenim - tak by je mela taky platit.

Ja kdyz budu zrat, chlastat po hospodach a jinak se veselit, a nebudu splacet hypoteku, tak me banka taky bez pardonu vystehuje z bytu, ktery obratem proda. Proc by tedy zbytek EU mel doplacet na to, ze si nekdo u more nedela vrasky a vesele chlasta pastis s nohama na stole?
10. 02. 2010 | 22:33

Acidburn napsal(a):

Při čtení reakcí na blog se mi vybavil Renčínův vtip: houf lidí gestikulujících všemy směry stojí u nebeské brány a svatý Petr se obrací na Pánaboha se slovy: bájačný národ, tihle Češi. Škoda, že nebyli u stvoření světa - mohli poradit.

V tomto duchu jsou tlachy "expertů" o tom, že Česká koruna nás nezachrání. Přesto se to pokusím vysvětlit lidově:

Řecko má Euro - sice na základě zfalšovaných statistik, ale má. Dnes je - vinou socialistických vlád - bez jakýchkoli reforem, s obrovskými deficity, s příšerným státním dluhem. Krizi by mohlo řešit devalvací vlastní měny.
Význam devalvace? Přilákání zahraničních spotřebitelů i investorů - prostě, Řecko se stane "levnou" zemí, přijede tam víc turistů - pro neznalé, příjem Řecka jen z turistického ruchu není zanedbatelný.
Jenže Řecko má Euro, u kterého devalvace není možná. Takže zbývá řešení daleko horší - přiškrtit výdaje státního rozpočtu - výrazně přiškrtit.

Reformy budou muset Řekové provést tak jako tak, přičemž je evidentní, že socialisticky pracovat a kapitalisticky žít je sice možné, ale jen krátkodobě a s obrovskými skrytými náklady, které se nakonec stejně budou muset zaplatit.

Kdo chce, ten se z příkladu Řecka, které prožralo svoji budoucnost - poučí:

Nic takového, jako oběd zadarmo, neexistuje.
Dluhy se musí platit, i ty státní, Paroubku!
Zvýšení daní v době krize jen podváže byť minimální hospodářský růst a povede ke zhoršení situace.
Zdroje nejsou a nebudou, Špidlo!
Větší zdanění "bohatých" - kapka v moři, Sobotko.
Socialistické žití na dluh je sice krátkodobě možné, ale dlouhodobě neudržitelné, milí levicoví voliči. Dnes vám dají jednorázový třináctý čtvrtdůchod, ale za čtyři roky nebudete mít ani tu almužnu, co máte dnes.

Už jen stručně - chcete se na vlastní kůži přesvědčit, jaké to je v Řecku? Kupte si letenku od cestovní kanceláře ČSSD!
11. 02. 2010 | 00:37

Pípa napsal(a):

"Trhy jsou nervózní." Dál už to není třeba číst. To je duševní průjem.
11. 02. 2010 | 00:38

Pípa napsal(a):

Acidburn:
Kupte si letenku od cestovní kanceláře ODS. Šťastnou cestu. A už se nevracejte.
11. 02. 2010 | 01:11

Acidburn napsal(a):

To Pípa:
Pane, ten, kdo přemýšlí kolenem, protože výš to už nedotáhne, mne nemůže urazit.
ODS své voliče nekorumpuje rozdáváním z cizí, respektive vlastní kapsy. Ta sebekorupce voličů je neomezená. Zaplatím si vyšší daně, aby mi stát o trochu více dal. Transferové náklady taky nejsou maličkost (přeloženo: z něčeho toho úředníka, co daně vybírá a rozdává, platit musíme).

Jasně, rozdá se "potřebným" (ačkoli skutečně nevím, k čemu jsou černí pasažéři potřební), kteří jsou jen náhodou voliči ČSSD (případně KSČM, což dnes již vyjde nastejno), jasně, důchodci dostanou 13. čtvrtdůchod ve výši závratných 2 400 Kč. Že za to zaplatí více při nákupu potravin, že nakonec zaplatí víc u lékaře (pokud se zrealizují všechny předvolební sliby socanů, tj. zvyšování daní), to už jim nedojde.

Člověk přece vidí, když mu v peněžence fyzicky ubyde třicetikoruna, už jen málokdo sleduje skryté daně, které za něj na odvodech zaplatí zaměstnavatel. Že, Pípo?

Víš, co mi můžeš, socánku...
11. 02. 2010 | 01:34

dr.borde napsal(a):

Recky deficit cini 12,6% BIP coz je 2,6% BIP Eurozony.Pricinou je nizka urokova sazba v Eurozone(pujcovalo se lacine),recka korupce a neucinne vydaje na socialni polozky -penze a zdravotnictvi- a nizka recka produktivita prace,jakoz i kreativni ucetnictvi-vykazovalo se trbe vice olivovych stromu,nezli by se do celeho Recka veslo,jen aby prisly dotace z Bruselu.Vysledkem je dluh ca 300 miliard Euro.Kdo nevidi jiste paralely s Ceskem je slepy.
Otazkou je, ci pomoci Recku k svepomoci,tim stabilisovat eurozonu a tim take jeji ekonomiku,anebo nechat Reky zavest opet Drachmu a vystavit ho naporu spekulantu.Vzhledem k tomu,ze ceska ekonomika stoji a pada s konjunkturou v EU by Cesko melo Recko take podporit a svuj dum uvest do poradku.Ceska koruna je v teto hre tak nepatrnym hracem,ze je pro ostatni strategicky nicotna.
11. 02. 2010 | 08:44

Ivan Hochmann napsal(a):

Dr.Borde,Acidburn,

Přesně tak.Váš názor by měli akceprovat orgány EU jako precedent pro budoucnost.

Zdá se, se začíná v Evropě rozmáhat pomyšlení,že vždy se najde někdo,kdo vás za jakési ručení jistými komoditami národního bohatství
(památky,nemovitosti,kultura,cestovní ruch a pod) - z problémů vytáhne.

Švédsko poznalo na vlastní kůži socanské manýry a bude trvat hezky dlouho než se dostanou zase na bývalou úroveň.Jen typická zaťatost,vůle a pracovitost seveřanů je zachránila od podobného kolapsu jako Island(tam šlo o zástupný problém způsobený víceméně venkovními vlivy.)

Portugalsko je na tom také už lépe,ale ale Řecko to je dílo!

Nevěřil jsem svým očím,že něco takového je v civilisované společnosti možné.

A Česko?

To je na řadě příště.Při takovém množství ignorantů v národě,při tak bezduché a populistické politice ČSSD a množství zlodějů nakupených ODS nás ani nic jiného potkat nemůže.

Ivan.
11. 02. 2010 | 09:04

eurosvazak napsal(a):

No to trvalo. Jsem rad, ze se budou moci Reci za 2500 Euro mesicne dal slunit, stavkovat a podpalovat auta.

My, Slovaci a jini pracoviti blbci na severu si jeste trochu utahnou opasky, odeprou dite, zkrati dovolenou a poslou plody sveho potu dolu, na jih, za slunickem. Tak to ma byt, at zije solidarita, at zije Evropsky Svaz.
11. 02. 2010 | 11:17

vlk napsal(a):

Koukám, že Acidburn si zas e pustil pusu na špacír!
Do průšvihu Řecko nedostaly vlády levicové, ale pravcové! Právě ony prováděly manipulac e a kreativní účetnitví aby Řecko převzalo euro a právě ony falšovaly údaje o skutečném stavu zdejšího hospodářství. Levicová vlád a je v Řecku až od posledních voleb.

Takže smůla.
Řecký příběh je příběh lháře a podvodníka. A na rozdíl od opencardových a řebíčkovských či těch co vyznávají tzv. Sehnalův koeficient či Dalíkovu většinu dopadli,přesně tak jak by dopadli v každé slušné pohádce.

Jo ODS neuplácí své voliče? Tak to je pro mne novinka. A odečitatelnost DPH u podnikatelských a ut nebo zastropování sociálky a tzv, rovná daň bylo a si co?

Ivan Hochmann
Čau Ivane
máš v tom docel a hokej. měl bys trošku číst.
Protože jinak bys nemohl napsat takovou hle blbinu:

Víš oni to jaksi byli právě ti socani co ze Švédska udělali příkaldnou zemi. A Švédsko rozhodně nemá žádné zásadní fiskální problémy. Naopak , celá Skandinávie je finančně v poho.
Divný ne?
11. 02. 2010 | 12:13

jirka H. napsal(a):

vlk:
Ne že bych měl s tím co jste napsal nějaký problém, jen by bylo třeba doplnit, že si Řecko na současné problémy zadělávalo celá desetiletí. Stejně tak by bylo nespravedlivé házet například problémy v Maďarsku jen na poslední levicovou vládu, když k nim lvím podílem přispěl i pravicový populista Orbán.
Problém asi není s deficitem pravicovosti nebo levicovosti, ale s charakterem a solidností politiků, kteří si oblékají tu levicový, tu pravicový kabát. Ale u vás na toto téma nosím dříví do lesa, sám jste tuším něco podobného pod nějaký blog psal...
11. 02. 2010 | 13:14

Pé napsal(a):

Jen tak mezi řečí - vypovězení eura ze strany Řecka může být řešením vzájemných vztahů v eurozóně, ale ani náhodou to nemůže být řešením finančních závazků Řecka kompletně kótovaných v eurech, že?
11. 02. 2010 | 14:40

Pé napsal(a):

jirka H:
Buďte té dobroty a pokud mluvíte i problémech posledních 20 let, tak si porovnejte si kolik z těch let byli v Maďarsku nebo v Řecku u moci tamní socialisté a kolik někdo jiný. Možná vás to trkne.

Ostatně pokud si vezmete posledních 10 let u nás, tak získáte podobný obrázek, nemluvě o tom, že minulá koaliční vláda ve svém posledním předkrizovém roce, dokázala stáhnout roční deficit státního rozpočtu na celkem marginálních 30 miliard, což je částka, kterou dokáže naše ČSSD z Janotova balíčku rozházet za pouhopouhé dvě předvolební schůze poslanecké sněmovny.
11. 02. 2010 | 14:44

Ivan Hochmann napsal(a):

Přečti Vlčku pořádně co jsem napsal jak o bývalých pořádcích ve Švédsku od kterých rychle upustili.
Zajisté,že nemají fiskální problémy,poněvadž zavčas zabrzdili nemožné požadavky. Vybudovali právní a sociální stát a nejsou tak dravčí povahy.
Ano Švédsko je v pohodě.

U Řecka je to ale vše jinak.
současný stav je pozůstatek po LEVICOVÉM KSINDLU.
Nebudu se s Tebou přít o věcech,o kterých nic nevíš.
Měl bys trochu číst.Ale ne Paroubka,od něj se dozvíš akorát tak kterou bradavku má kojící žena větší.

Nazdar Ivan.
11. 02. 2010 | 14:50

Pé napsal(a):

vlk:
"Jo ODS neuplácí své voliče? Tak to je pro mne novinka. A odečitatelnost DPH u podnikatelských a ut nebo zastropování sociálky a tzv, rovná daň bylo a si co?"

Kristepane, vy jste opravdu d....l. Můžete mi říct jediný důvod, proč by si podnikatelský subjekt - plátce dph - neměl odečíst dph podnikatelského majetku?
A co se týká rovné daně, nebo zastropování, tak na to je odpověď jednoduchá - pokud jsou si všichni občané rovní, tak nechápu důvod, proč by měli platit jiné sazby daní, ideálně by dokonce měli platit všichni daně stejné - rovnost je rovnost.
A zastropování - ony snad státní penze nemají strop? Tak proč by neměly mít strop platby na ně? Nebo by neměly být aspoň prodce degresivní?
11. 02. 2010 | 14:52

jirka H. napsal(a):

Pé:
U Řecka jsem měl na mysli spíš poslední čtyřicet let... A ty čísla znám. Chtěl jsem jen upozornit na to, že na populismus nemá levice monopol - bohužel. Viz šílené předvolební poslanecké rozhazování v roce 2006, ke kterému se připojila i ODS... Snad se z toho poučili.
11. 02. 2010 | 14:59

vlk napsal(a):

Jirka H.
nemám problém s ničím co jste napsal.

Ivane Hochmanne
jsem rád, že jsi se na stará kolena stal expertem na mezinárodní finance. A já ti k tomu gratuluji. A skromně couvám před svým mistrem. i když se okolo peněz trošku nějaký čas motám.. No nic. Každý jednou najde svého mistra. a když jsi to pro mne ty, jsme radši, než kdyby to byl třeba Kohout.
No ale k věci. Zkus prosím rozvést to od čeho ve Švéddsku opustili. poud vím tak tam třeba pořád platí zákon, že každý Švéd má nárok na to, aby k jeho obydlí vedla asfaltka. A prý je úplně jedno, kd e bydlí... Že by omezili vysoké daně? také jsme neslyšel. Jsou pořád nejvyšší v evropě, ne li na světě.
Ale prosím, pouč neznalého.

Ohledně Řecka -
současný stav není PO LEVICOVÉM KSINDLU. Současný stav je dílem předchozích vlád pravice. Zkus hesla Costas Karamanlis a Nová demorkacie. Třeba se ti rozsvítí.


až někdy dostanete rozum pak teřba pochopíte význam toho, co jsme napsal.
Osoběn nevidím žádný důvod, přoč by podnikatel měl odečítat DPH z Ferrari, medvěda o podobných aut, které slouží zejména jeho reprezentaci. Obchodní oběd totiž také neodečte z daní.
A už vůbec nechápu, proč by to DPH mělo být odečteno z auta , které užívá jeho manželka , děti nebo přítelkyně. NA druhés traně naprosto nemám problém s DPH u referentských aut, u žitkových vozidel a tak podobně. Ty skutečně k podnikání rozhdoně potřebuje.
Ohledně zastropování. Netuším , ja dobře to máte propočítané a jak moc tomu rozumíte Osoběn nevidím s ebemenší důcvod , proč by takový učitel měl s vyjímkou odečitatlné položky všechno danit 21% daní, zatímco ten, kdo vydělával loni nad 1200 000 ročně danil tenpřesah šistou 15% daní. Takže jeho výsldné procento daně bylo menší než u toho učitele. Když už tedy blafáte o rovnosti před zákonem.
A překvapím vás - ne s tátní penze nemají strop. budete se divit. Nemají.

takže než budete někoho příště označovat za člena vlastní rodiny, zkuste s e aspoň marginálně informovat.
Jo a nechci být tahán do vaší familie. Musím s díky odmítnout.
11. 02. 2010 | 20:16

Ivan Hochmann napsal(a):

Vlku neštvi a nemanipuluj,

nehovořím o financích.Víš sám,že na to nemám ani vzdělání.
Hovořím o lidech jejich špatných vlastnostech a inklinacích.

Nelze pošilhávat po Švédském způsobu života.Na to nemáme povahu,chuť pracovat a dodržovat psané normy.A Také ...švédové mají odjakživa krále a královnu.Jako VČELY. Také mají med.
To jen češi si zvolili prvního tajemníka KSČ.Také proto mají hovno.A ti kteří ho ještě nemají dělají vše proto aby ho dostali.

A co se Řecka týká....
Podívej se raději dál do historie.
Na aversi řeků proti USA.Na napojení na Komunistickou Internacionálu a styky s Ruskem.Založení Pahhellénského hnutí odporu a zákrok řecké armády.Kdysi jsem se o to zajímal.Ale spíše z důvodů pochopit levotočivost závitů lidí rozdílných národností.
Dnes je to pro mě už nezajímavá periferie,i když následky si Řecko nese a teprve ponese!

Stejně jako Levý ksindl v Československu,resp v Česku.

Nazdar ,a pošli mě květinku.Ivan.
12. 02. 2010 | 12:15

Ivan Hochmann napsal(a):

Vlku neštvi a nemanipuluj,

nehovořím o financích.Víš sám,že na to nemám ani vzdělání.
Hovořím o lidech jejich špatných vlastnostech a inklinacích.

Nelze pošilhávat po Švédském způsobu života.Na to nemáme povahu,chuť pracovat a dodržovat psané normy.A Také ...švédové mají odjakživa krále a královnu.Jako VČELY. Také mají med.
To jen češi si zvolili prvního tajemníka KSČ.Také proto mají hovno.A ti kteří ho ještě nemají dělají vše proto aby ho dostali.

A co se Řecka týká....
Podívej se raději dál do historie.
Na aversi řeků proti USA.Na napojení na Komunistickou Internacionálu a styky s Ruskem.Založení Pahhellénského hnutí odporu a zákrok řecké armády.Kdysi jsem se o to zajímal.Ale spíše z důvodů pochopit levotočivost závitů lidí rozdílných národností.
Dnes je to pro mě už nezajímavá periferie,i když následky si Řecko nese a teprve ponese!

Stejně jako Levý ksindl v Československu,resp v Česku.

Nazdar ,a pošli mě květinku.Ivan.
12. 02. 2010 | 12:16

Harry napsal(a):

Dobrý den Ivane,

musím ocenit, jak jste odpálkoval levokřupku Hanse i Vlka.

Hanse bych poslal do blahobytné Číny, ideálně za Mao-Ce-Tunga, popřípadě bych mu připoměl, jak pravičák Clinton nařídil zákonem bankám půjčovat půjčky, které dlužnici nemohli splatit. Opravdu krizi způsobily pravicové vlády?

Vlk záměrně pominul krizi skandinávského modelu počátkem 90. let po pádu SSSR, která si vynutila zeměnu kurzu doprava. Švédsko prošlo krizí obstojně ze stejného důvodu, jako české banky, protože po očistě v 90. letech nestačilo znečistit bilanci balastem, který by jej nyní táhnul k zemi. Bez stranického přívlastku.

Vy se s ním nehádáte, pouze si stojíte za svymi principy. Přirovnání k úlu sedí jako příslovečný zadek na nočníku.

Nicméně, souhlasím s Vlkem, že raději švédskou levicovou vládu, než pravicovou řeckou, italskou atd atd. Tyhle pojmy jsou všude relativní a měřítko v jižních zemích samovolně směřuje vlevo.

Tunelářství, asset stripping nemá ideologické zabarvení, pouze v levicově orientovaném prostředí se k němu přidává touha nakupovat si budoucí hlasy za peníze daňového poplatníka, což je ve všech systémech hlavně střední třída.

Pokud ČSSD vyhlásí před volbami jednorázové oddlužení nízkopřijmových kategií jako svůj předvolební trhák, půjde si Vlk za své příspěvky na tomto fóru jak první hodit mašli.
13. 02. 2010 | 23:11

Ivan Hochmann napsal(a):

Dobrý den Harry,

sohlasím,že vláda země je napřed dobrá neb špatná a teprve potom levicová či pravicová.

Nedávno se mě dostal do ruky výtažek z knížky Stanislava Motla
o praktikách jedné polistopadové vlády.:

"Důležitým poznatkem, který jsem z knihy získal je i fakt, že na základě Postupimské dohody nám mělo Německo zaplatit válečné reparace, které jsme však do dnešního dne nedostali, (a asi už nikdy nedostaneme), ač válečné reparace jsou nepromlčitelné. Jak nás měli západní spojenci rádi ukazuje i ten fakt, že všechny finanční nároky, které měla Velká Británie k Polsku byly odpuštěny a smazány již v r. 1956. A v knize je i zmínka o nalezení části našeho pokladu v dolech v Rakousku, kam Němci všechny cennosti ukryli i zajímavé zjištění, že jeden z nemocnějších mužů normalizační doby po r. 1968 Vasil Bilak navrhoval ukončit veškerá jednání a propagandisticky využít nevrácení zlatého pokladu domů, což mu naštěstí nebylo odsouhlaseno. V poslední třetině knihy pak se již hovoří o návratu části zlatého pokladu do republiky 20. února 1982. Návrat byl proveden třemi speciálními letadly za všech možných bezpečnostních opatření a naprostého utajení, takže veřejnost prakticky o této události nebyla informována. A je zajímavé, že prakticky odpovědné osoby do dnešního dne neodtajnily některé dokumenty, které se týkají zlatého pokladu republiky. V době rozdělení Československa bylo v sejfech Státní banky 102 tuny zlata, při čemž Česká republika (nemám rád slovo Česko, neví m proč, ale nemám) získala 63,289 tun zlata a Slovenská republika 39,137 tun zlata. A v následujících řádcích pak přicházejí šokující stránky knihy.

Autorovi knihy řekl jeden z velmi dobře informovaných pracovníků Státní banky České republiky na otázku, co je s českým zlatým pokladem? Cituji – „Vy to nevíte?, Co pak vy nevíte, že jsme před dvěma lety zlato prodali?“ A to v době, kdy na celém světě zlato získávalo na hodnotě a prakticky všechny státy zlato nakupovaly jako trvalou peněžní hodnotu. V té době se Česká republika zlata zbavila prodejem? Zlato bylo prodáno ve dvou etapách v září 1998. V první fázi šlo o 31 tun zlata a toto zlato jsme vyměnili s Německem za dluhopisy. A to se stalo v době, kdy byl guvernérem Státní banky ing. Josef Tošovský. V knize jsou pochopitelně jmenováni všichni rozhodující členové bankovní rady. A je zajímavé, jak Státní banka v souvislosti s prodejem českého zlatého pokladu mlžila a to i prostřednictvím internetu. V souvislosti s touto otázkou jsou pochopitelně autorem knihy jmenováni konkrétní jednotliví pracovníci , kteří s touto problematikou měli co do činění. V závěru knihy pak autor pátrá po zlatých mincích ze zlatého pokladu a místo závěru pak poslední kapitolu nazval „Prodané zlato a zapomenutí hrdinové“ a jako poslední tečku uvádí tabulku o držení zlata jednotlivými státy, kterou si dovoluji z knihy opsat.

Proto nejsem presvědčen,že každá vláda pravice je apriori dobrá.
O této bývalé vládě ODS nemluvě. Ale to je jiná stránka.

Ivan
14. 02. 2010 | 10:08

Honza P napsal(a):

Spíže taková otázka pro místní znalce : Jak jsme vytušil jsou zhruba 2 scénáře . Ten první je postupná inflace, která smaže ztráty. Ten druhy je naopak devalvace měny. Myslím samoozřejmě naše prostředí v ČR.
Pro mě jako obyčejného uživatele hypotéky z toho teda vyplývá co? Smlouvy splátek jsou mě jasné. V případě inflace se tedy desetitisícová splátka relativni zmenší pokud příjmy půjdou nahorů. Jak to ale bude v případě devalvace? Za 100 korun dostanu třeba deset a jak to bude se splátkama? Ty se asi nezmenší desetinásobně . Anebo snad ano. Díky za jednoduchou odpove´d
15. 02. 2010 | 20:49

Cologone napsal(a):

Pro Ivana Hochmanna:
1) ČNB je nezavislou instituci na vládě, tedy alespoň dle zákona.
2) Od 2. ledna 1998 do 17. července 1998 byl premierem Josef Tošovský. Od 22. července 1998 do 12. července 2002 byl premierem Miloš Zeman. Tedy v září 1998 byla u moci ČSSD. Počítáme-li s nějakým zpožděním, tak rozhodnutí o prodeji zlata pada do období vlády "dvojjediného" úřednického Josefa Tošovského.
16. 02. 2010 | 13:27

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Cologone,

konstatujete správně že je ČNB nezávislou istitucí.To ale neznamená,že může dělat transakce a národní reservou zlata bez vědomí vlády,či parlamentu.Navíc výměnou za dluhopisy od Německa,které ani nesplatilo válečné reparace.
Když už je tedy řeč.

A hovořil jsem o špatné vládě.
Je mi tudíž jedno,který straník byl v čele vlády nebo banky.
Kočárník,či Salzman byli stejní.

Poskomunistický ksindl ve vedení čehokoliv způsobuje problémy dodnes.
Vláda,banka,parlament......
Jenom ignorant může nevidět příčiny.

Vám pane děkuji za nápovědu.Ivan.
16. 02. 2010 | 15:01

Tom Louka napsal(a):

Klidne bych nechal Řecko zbankrotovat. Německé a francouzské banky odepíšou pár desítek nebo stovek miliard EUR (to se dá vydáchat), prodlouží se splatnost dluhopisů a možná se bude škrtat něco na jistině (stejně jako se škrtalo na ruských dluhopisech v 90-tých letech). Kurs EURa k dolaru čitelně poklesne a za pár měsíců se zotaví. Vykoupese v tom Řecko a pár bank. To se ale německým bakéřům nelíbí, chtěli by vyměnit případnou ztrátu z dluhupisů při bankroku za úvěr s pěkným úrokem pro Řecko. Je to velká chyba. Morální hazard je tak opět podpořen. Neopovědné vlády eurozóny tak dostávají signál, že se to vždycky nějak vybere. Dluhy opět porostou. Problém se odsune, aby udeřil později s větší razancí.
17. 02. 2010 | 18:00

Vanes Sirac napsal(a):

Ono to s devalvovanim meny neni tak jednoduche. Na jednu stranu sice pritahnete investory a turisty, a co je mnohem dulezitejsi, podporite export ktery ziska konkurenceshopnost diky snizene cene. Na druhou stranu se ale relativne zvysi dluh, ktery ma zeme prave v nejake zahranicni mene. Cim vic devalvuje domaci mena, tim vic k ni relativne nabobtna cizomenovy dluh. A pak se muze stat splaceni dluhu a uroku problem. Hadal bych se, ze prave dlouhodobe posilujici koruna a rust HDP nas pred dluhem chranily, ale jakmile toto prestane, mame problem.
Nemam rad oznaceni pravice a levice. V cizine jsou i jine "pravice". Demokrati jsou v USA levice, ale na CR extremni pravice. V evrope je casto pravice extremne konzervativni a krestanske. Tak jinak. Jsou 4 hlavni faktory zadluzovani. Zaprve nizke dane, ktere ale podporuji rust ekonomiky a zamestnanost (Slovensky Dzurinduv model). Zadruhe socialni davky a platy statnich uredniku, ktere zadelavaji na stavku az jim na ne nekdo sahne (Recky model). Zatreti vladni pobidky. (V CR za CSSD financovaly vystavbu automobilek-a ted je jeste mame zachranovat srotovnym!!) Zactvrte statni zakazky, ktere se predrazi uplatkarstvim a/nebo jsou to zbytecne vyhozene penize(Bemovske megaprojekty a EU dotace jsou vazny adept). Kazdopadne kdo stavkuje za socialni penize z rozpoctu, at si laskave vezme osobni pujcku a nezatezuje dluhama verejne finance.
25. 02. 2010 | 21:11

skyracer watches napsal(a):

That to him was one of the best times of his life – but breitling montbrillant it was also the last time he was truly himself,
13. 03. 2010 | 07:10

breitling navitimer napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
13. 03. 2010 | 07:12

Links of London Jewellery napsal(a):

I mean I've left schools and places I didn't even know I was leaving them. I hate that. I don't care if it's a sad good-by or a bad goodby, but when I leave a place I like to know I'm leaving it. If you don't, you feel even worse.
31. 03. 2010 | 13:21

sesli sohbet napsal(a):

Recky deficit cini 12,6% BIP coz je 2,6% BIP Eurozony.Pricinou je nizka urokova sazba v Eurozone(pujcovalo se lacine),recka korupce a neucinne vydaje na socialni polozky -penze a zdravotnictvi- a nizka recka produktivita prace,jakoz i kreativni ucetnictvi-vykazovalo se trbe vice olivovych stromu,nezli by se do celeho Recka veslo,jen aby prisly dotace z Bruselu.Vysledkem je dluh ca 300 miliard Euro.Kdo nevidi jiste paralely s Ceskem je slepy.
Otazkou je, ci pomoci Recku k svepomoci,tim stabilisovat eurozonu a tim take jeji ekonomiku,anebo nechat Reky zavest opet Drachmu a vystavit ho naporu spekulantu.Vzhledem k tomu,ze ceska ekonomika stoji a pada s konjunkturou v EU by Cesko melo Recko take podporit a svuj dum uvest do poradku.Ceska koruna je v teto hre tak nepatrnym hracem,ze je pro ostatni strategicky nicotna.
08. 04. 2010 | 16:05

Bell&Ross watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
09. 04. 2010 | 03:48

omega watches napsal(a):

very happy to come here
13. 04. 2010 | 10:56

whtch napsal(a):

[url=http://www.highwaytowatches...]swiss made watches[/url]
[url=http://www.highwaytowatches...]rolex air king[/url]
[url=http://www.highwaytowatches...]breitling navitimer[/url]
[url=http://www.highwaytowatches...]breitling superocean[/url]
[url=http://www.highwaytowatches...]rolex explorer ii review[/url]
[url=http://www.highwaytowatches...]rolex datejust[/url]
[url=http://www.highwaytowatches...]rolex yachtmaster[/url]
11. 05. 2010 | 04:56

jordan shoes napsal(a):

thanks for <a
[url=http://www.sina.com]sina[/url] your psot!!!
09. 06. 2010 | 09:49

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy