Co by bylo bez eura

12. 04. 2010 | 22:01
Přečteno 7376 krát
Kolega Tomáš Sedláček si položil otázku, co by bylo, kdyby nebylo euro. Zde je pravděpodobná odpověď.

Nejprve k příčinám finanční krize. V USA i v Evropě byla krize způsobena explozí špatných úvěrů. Proč vznikly špatné úvěry? Protože ekonomika byla zaplavena příliš velkým množstvím levných peněz. Kdo tyto levné peníze „vyrobil“? V USA to byl Federální rezervní systém, v Evropě pochopitelně Evropská centrální banka.

A jsme doma.

Kdyby euro nebylo, světová finanční krize by nejspíše skončila již během prvního čtvrtletí 2009 sanací některých bank a pojišťoven, převážně amerických. V Evropě by jich však bylo mnohem méně a ztráty by byly podstatně menší. Světová hospodářská recese – pokud by vůbec nastala – by byla mělčí a kratší. Proč?

- Irsko by během let 2000-07 nezaznamenalo tak velkou explozi úvěrů a po roce 2007 tak velkou kontrakci. Irská vláda by nemusela nákladně zachraňovat banky přetížené špatnými úvěry, z velké části způsobenými neúměrným boomem ve stavebnictví. Irsko by nebylo dáváno do jedné řady se Španělskem, Portugalskem nebo dokonce Řeckem.

- Španělsko by bylo méně zabetonované. Španělské banky by měly menší bilanční sumy, ale o to zdravější úvěrová portfolia. Během let 2000-07 by se méně oslavně psalo o obrovském vzestupu španělské prosperity, ale v letech 2009-10 by nevznikl nelichotivý akronym PIIGS – protože by neexistovala irská ani španělská realitní bublina, tudíž by nemělo co prasknout.

- Itálie by měla lepší obchodní bilanci díky oslabené liře. Na světových trzích by bylo o něco více italských bot a o něco méně čínských. Dále by Itálie měla o něco nižší nezaměstnanost a poněkud menší dluh.

- Zhruba totéž by fungovalo i pro portugalskou ekonomiku.

- Německo by na tom bylo víceméně stejně jako s eurem – ovšem s rozdílem, že recese roku 2009 by byla mělčí a méně by poškodila německý exportní průmysl. Německá marka by posílila oproti většině ostatních evropských měn (s výjimkou české koruny), což by snížilo dnes tak často kritizovaný obchodní přebytek Německa.

- Zhruba totéž by platilo i pro českou a slovenskou ekonomiku, protože obě jsou závislé na exportu a na ekonomickém cyklu Německa.

- Řecko by nezaznamenalo éru rychlého růstu objemu domácích úvěrů během let 2000-07, podobně jako Irsko nebo Španělsko. Díky tomu by v případě recese nebyl propad příjmů veřejných rozpočtů tak drtivý. Oslabení drachmy by posílilo export a turistiku, což by zvýšilo objem daňového inkasa. Stinnou stránkou by byla o něco vyšší inflace. Úrokové sazby by byly od roku 2000 mnohem vyšší, což by tvořilo přirozený bezpečnostní mechanismus před přehnaným růstem státního dluhu. Byl to právě výpadek fungování tohoto mechanismu, který během let 2000-07 umožnil řecké vládě nepřiměřené zadlužování za uměle nízké úrokové sazby.

- Bez eura by v rámci celé Evropy nevznikla úvěrová bublina, s následky jejíhož prasknutí se nyní musíme v kontinentálním měřítku vypořádat. Euro zafungovalo jako gigantický zesilovač hospodářského cyklu. Euro není pevná kotva držící Evropu v bouři krize. Euro je příčinou krize, respektive její hloubky a délky.

- Bez eura by měnové kursy přirozeně kolísaly podle vývoje ekonomických ukazatelů jednotlivých zemí. Volně plovoucí režim je paradoxně nejspolehlivější ochranou proti měnovým spekulantům. Kdyby se v roce 1992 nenacházela britská libra v režimu ERM v pevném kursu 2,95 DEM/GBP, spekulant George Soros by nebyl měl na co útočit a nevydělal by pověstnou miliardu.

Většina spekulativních útoků a finančních krizí je zapříčiněna existencí nějakých uměle stanovených vazeb nebo koridorů: baltské státy a PIIGS (2008-10), Argentina (2001), Hong Kong (1998), Rusko (1998), Asie (1997), Česká republika (1997), Mexiko (1995), Velká Británie (1992) – to jsou jen některé příklady měnových a finančních krizí způsobených vazbou jedné měny na jinou anebo přijetím jiné měny do nevhodných podmínek (konkrétně například přijetí eura Řeckem). Totéž mimochodem platí i pro zlatý standard, ale to už je zase jiná kapitola.

Uvedený scénář je samozřejmě jen hypotéza. Je to ovšem hypotéza, kterou lze podpořit statistickými údaji, historickými zkušenostmi a ekonomickou teorií. Na opačné straně stojí jen ničím nepodložená víra.

Přes veškeré výhrady se ale domnívám, že euro není špatná myšlenka. Mělo ovšem zůstat omezeno na ekonomiky, které si mohou dovolit tvrdou měnu: Německo, Rakousko, Nizozemí, Finsko, Lucembursko. S trochou dobré vůle Francie a možná i Belgie. Kdyby se chtělo Dánům, Švédům nebo Švýcarům, mohli by rovněž bez větších obav vstoupit. Zda jednou bude mít na euro česká ekonomika, se teprve ukáže. Prozatím je však příliš brzy. Česká ekonomika totiž potřebuje ještě tvrdší měnu, než je euro, aby mohla růst neinflačním způsobem a vyhnout se tak krizím lotyšského typu.

Všechny ostatní státy vstoupily do eurozóny z politických, tedy chybných důvodů. Tato chyba je již nyní nákladná a časem bude ještě dražší.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Rumcajs napsal(a):

Souhlas.

Tady se skloubilo něco, co se skloubit nedalo.
12. 04. 2010 | 22:13

yara ze země krys napsal(a):

To mi hlava nebere, cituji:
Kdyby euro nebylo, světová finanční krize by nejspíše skončila již během prvního čtvrtletí 2009 sanací některých bank a pojišťoven, převážně amerických. V Evropě by jich však bylo mnohem méně a ztráty by byly podstatně menší.
Pokud vím tak obrovské hypotéky rozhýbaly ekonomiku USA, zejména stavební sektor a najednou se ukázalo, že velká část firem nedostane zaplaceno, musí prodat techniku, propustit lidi a banky a finanční ústavy nedostanou zpátky půjčené peníze. USA prakticky naráz omezily dovoz zejména z EU o cca 25%! V tomto případě by snad bylo jedno jestli např. SRN mělo euro nebo marku?! Pravdou je však, že největší část byznysu ve světě se dělá v USD. Navíc USA pomocí různých derivátů vyvezly část krize ven. Rovněž země EU, ale i dost velkých zemí světa má nakoupené rezervy v USD. Krize stejně ještě musí zákonitě přijít, protože USA vytváří cca 20% světového zboží a spotřebovává 40%, to nemůže skončit bez problémů.
12. 04. 2010 | 22:26

BARICH napsal(a):

Ano, ano! I já věřím tomu, že až začneme dodržovat všechny ty liberální mantry, co už nás novináři 20 let učí, takže koruna nahradí dolar, euro, juan i švýcarský frank... Prozatím je jenom důvodem proč se nám vyhýbají - investoři i turisté... :-(
12. 04. 2010 | 22:27

Josef K. napsal(a):

To je ovšem věštění, že? Opravdu výkon hodný ekonoma. Myslím, že kořeny prvních krůčků v praktickém životě z jistého privatizačního fondu, vzniklého tak nějak až bájně, se nezapřou. Šílené. Pane Kohoute, zkuste opravdovou konkurenci, dostudovat na nějakém významnějším ústavu. Nejsem si jistý, že uspějete.
12. 04. 2010 | 22:29

pipo napsal(a):

Pane jo,odjakživa se říká
něco ve smyslu ,...kdyby jsou chyby,jen a jen chyby...
Zvláštní je,že nikdo s takovým rozborem nepřišel dříve,takže se také říká....po bitvě je každý generálem....a možná,že ani nebylo vhodné takový rozbor,z politického hlediska,
udělat a publikovat.No,také se dá říci,že lhát si do kapsy je jediný chlebíček vyvolených,ať včerejších,dnešních a nebo dalších nových nastupujících.
12. 04. 2010 | 22:34

kolemjdoucí napsal(a):

Jeden kruciální bod chybí:

- Bez eura bychom přišli o spoustu komických analýz od pana Kohouta.

Já myslím, že jenom za tuhle srandu to celá eskapáda s eurem stojí.
12. 04. 2010 | 22:42

mira s napsal(a):

Bohužel to zní logicky i pro lidi co nemají ekonomické vzdělání.Ne,že bych s tímto pánem nějak často souhlasil,ale tohle zní pravděpodobně.
12. 04. 2010 | 22:53

antiekonom napsal(a):

Kohout, nekecaj. Dám také otázku. Co by bylo, kdyby ekonomů nebylo? No přece by nebyla krize.
12. 04. 2010 | 22:57

Holubář napsal(a):

EURO je projekt politický a nikoliv ekonomický - a podle toho to dopadá. To ale platí pro EU jako celek také, zejména po přijetí LS.
12. 04. 2010 | 22:58

tečka napsal(a):

Holubáři nacionální státy jsou také politické projekty.
12. 04. 2010 | 23:10

Holubář napsal(a):

tečka:
Jasně že jsou.
Ale u měny je to dost vabank. V těchto dnech vyšla na toto téma celá řada článků a já je nehodlám suplovat, ale podstatný problém se jeví v tom, že jednotlivé státy eurozóny ztratily s EUREM možnost využívat měnu jako jeden z nástrojů hodpodářské politiky. Eurozóna spojuje státy s dosti rozdílně vyvinutou ekonomikou (Nemecko versus Řecko např.), což samozřejmě nemůže dělat dobrotu.
Doporučuji třeba článek Lenky Zlámalové v dnešních Lidovkách na str. 21 "Jak euro sníží Evropanům platy", a stručný výběr ze zahraničního tisku tamtéž. Ale podobných článků jsou te´d plné noviny.

Rozdíl mezi nacionálními státy a EU je například v tom, že nacionální státy vznikaly zdola, o EU platí přesný opak. Zejména to platí pro změny v EU v posledních letech. Odpor veřejnosti ("nezdařená" referenda) se mi zdá být varující.
Vám ne?
12. 04. 2010 | 23:30

Kanalnik napsal(a):

Jsem laik, ale presto mi to neda:

a co Velka Britanie? Jak tu ovlivnilo Euro? Stavebni boom tam byl tez. Je to proto, ze VB je obklopena Eurem (neprijde mi to logicke, pletu se?) ? Jaky to ma a melo na VB krizi vliv?

Jinak souhlas s 'kolemjdoucim', prvni moje myslenka po precteni nadpisu byla "byli bychom bez Kohouta", tedy bez blogu pana Kohouta.
12. 04. 2010 | 23:30

Jura napsal(a):

Kanalniku ty jsi asi nepochopil ze cim vic se realita rozchazi s Kohoutovskou teorii, tim hur pro realitu.
12. 04. 2010 | 23:38

Hurá napsal(a):

Já teda "velké" ekonomice také nerozumím, ale vím, že vždycky platilo (v té malé): má dáti - dal, nedal - nedostane. A ono to fungovalo. Zdá se, že všechno ostatní je jenom lichva a výnosná koryta.
13. 04. 2010 | 02:22

Jozef napsal(a):

Nedavno este
autor tvrdil,ze vysledky Slovenska su dokazom nepotrebnosti eura.
Dnes autor je skromnejsi,ponuka "hypotezy".
A uplne "zabudol" na slovenske statistiky.
13. 04. 2010 | 02:29

orinoko napsal(a):

Krize a dluh jsou nejbytostnější podstatou kapitalismu. Ale také spekulace a bouchlé bubliny. Pořád se musí na něco spekulovat, když už se nevyrábí. Umíte si předstvit , že by zítra nebyly dluhy? A zmizela možnost půjčovat ? Kapitalismus by se okamžitě s rachotem zřítil na držku. To by bylo nezaměstnaných finančních anal y tiků, bankéřů, Cetelemů, exekutorů ... Co by dělali? Nezaměstnané socky? Výrazným příkladem je Island. Ve chvíli, kdy přestali dělat to, co celá desetiletí, a nalezl do Kohoutovy bubliny , tak spolehlivě dojeli až do státního bankrotu. Teď tam týden budou číst v divadle příčiny svého bankrotu. A tím byli vládnoucí Kohouti.
13. 04. 2010 | 06:38

Alna napsal(a):

Mohl by mi někdo vysvětlit, co bylo myšleno tím "to platí i pro zlatý standard" ?
13. 04. 2010 | 08:04

Rumcajs napsal(a):

orinoko:

To socialismus, to je jiný žrádlo, viď ?

Žádný bubliny,žádný peníze, dokonce někdy ani to žrádlo. Někdy se ti steskem tak soužím,že mám chuť vzít si svých pět švestek a emigrovat do Severní Koree.

Cítíš to taky tak ?
13. 04. 2010 | 08:48

Gerd napsal(a):

Pane Kohoute,
jako obvykle se hluboce mýlíte. Euro nebylo příčinou krize, příčinou krize byl propad poptávky, který zákonitě musel přijít po dlouhém období růstu ze života na úvěr. Zkrátka si ekonomika USA udělala takové dluhové letadlo a ono doletělo a spadlo, s následky pro spoustu navázaných ekonomik.
Dnešní globalizovaný svět je natolik provázaný, že se probléy jednoho státu musí vzhledem k míře jeho důležitosti projevit i jinde. Takže prapříčinou je fiskální politika USA, zejména pánů jmény Greenspan a Bernake.
Problémem Řecka je nedostatečný výběr daní a přebujelá administrativa. Tento vývoj jednou zákonitě musel dojet na konec, ale euro je v tom nevinně. Může za problémy Řecka asi tolik, jakože Řecko leží u moře.
Euro je jako měna naprosto neutrální, přináší jen příležitosti a hrozby. V případě příležitostí nebyly plně využity a proti hrozbám politici nepřijali žádná opatření. Podobné příležitosti a hrozby přináší i samostatné lokální měny, jen jiného charakteru. Dokud ovšem budou ve vládách lidé kteří příležitosti nevyužijí a hrozby ignorují, je úplně lhostejné, jakou měnu bude daný stát mít.
Jediné, s čím ve Vašem článku mohu souhlasit, je tvrzení, že euro mělo zůstat omezeno na státy tvrdého jádra. Ovšem to by znamenalo možná století na přesměrování hospodářského vývoje v okolních zemích, aby byly schopné přijetí eura. A který stát dokáže tak dlouho budovat prosperitu? Není jich mnoho a Řecko by pak euro nepřijalo asi nikdy.
13. 04. 2010 | 09:10

xx napsal(a):

Gerd: omyl je na vasi strane, Kohout nepise ze Euro bylo pricinou krize. Pokud to vitea presto pisete je to demagogie. Pokud to nevite, jenom se mylite.

Zijeme v ekonomikach kde je mena pod vladou politiky. V takovem svete je treba s menou manipulovat umele, kdyz je umele vytvarena ( centralni banka a urokove miry ). Tohle manevrovani je treba provadet v zavislosti na situaci v ekonomice, na vykonu ekonomiky.

Pokud Recko nemuze manipulovat menou v zavislosti na sve ekonomice a pritom nema transfery na vyrovnavani rozdilu, ma jen dve moznosti - pujcovat si a pozdeji jit ke dnu nebo jit ke dnu rovnou.
13. 04. 2010 | 09:50

Antonín Hrbek napsal(a):

Krize jsou nedílnou součástí ekonomiky a byly i v dobách, kdy žádné EURo nebylo. Vznikají z nenanžranosti nejprve ve virtuální (finanční ekonomice), kdy objem úvěrů není zajištěn věcnými hodnotami a následně v ekonomice reálné.

Ekonomů a ekonomických teorií je, že by s nimi šlo dláždit, kdo chybí jsou hospodáři vytvářející skutečné hodnoty.
13. 04. 2010 | 10:03

xx napsal(a):

Antonin Hrbek: To jiste byly, Kohout nic takoveho nepopira. Pouze tvrdi, ze v Eurozone by male soucasna krize melci dopady, kdyby mely staty svoje vlastni meny.

To je to tak tezke pochopit nebo Vas diskutujici vede spise nenavist ke Kohoutovi v tomhle hloupem zvaneni a podsouvani neceho co Kohout vubec nevyslovil.

Nebo mate takove potize s chapanim psaneho textu ?
13. 04. 2010 | 10:26

vlk napsal(a):

Tak tenhle Kohoutův blog rozhodně nuda není. Nicméně , připomíná mi jiný, dnes už slavný Kohoutův blog na Aktuálně - ano myslím ten, kde Kohout, tuším , že v srpnu 2008 nám srábkům z aktuálně sděloval , že jde kupovat akcie..
A s tímhle jeho hádáním co by kdyby je to ja,o s tím nákupem akcií. Prostě agitka na podporu svých dvou zásadních manter.
1- za krizi mohou levné peníze
2- za krizi v Evropě může euro
Vezmu to jako vždycky – odstavec po odstavci.
Krizi způsobily špatné úvěry. Kdo způsobil špatné úvěry? FED a ECB levnými penězi. Žasnu.
Uniká mi, kdo může donutit soukromé banky změkčovat pravidla pro poskytování úvěrů tak, že zapomenou na elementární opatrnost a dávají špatné úvěry…. Mimochodem, jak to, že krizí nesrovnatelně menšího rázu prošla taková Kanada? Soused USA ? Ta neměla tehdy levné peníze?Jak to, že tam nedošlo k masivnímu propadu cen nemovitostí, k obrovské bublině a k masovému zachraňování bank?
Kohout je ovšem hned hotov. Mohou za to levné peníze! Nutily snad levné peníze někoho k tomu, aby vytvářel deriváty CDO? Kdy dobré a špatné věci byly baleny dohromady, až byly všechny špatné? A ECB prý zavinila krizi levnými penězi. No ,co já pamatuji, tak finanční krize s přelila z US bleskově do zbytku světa ne kvůli levným penězům, nýbrž proto, že po pádu LB vypukla obrovská panika. Banky celého světa držely v knihách obrovské množství amerických derivátů z nichž ty od LB okamžitě ztratily jakoukoli cenu a nikdo nevěděl dne ani hodily, kdy lehne někdo další, kdo emitoval do celého světa! A najednou na trhu nebyla žádná mezibankovní likvidita ! takže se prostě zadrhnul světový finanční systém. Dokonale. A kdyby byla lehla AIG a od kolapsu, jak se dnes ví jí dělilo nějakých 8 hodin, bylo hotovo dokonale. Proto že výpadek a nulová hodnota jejich CDS by prostě už nikdo nikdy nezoprávkoval. Na světě nebylo dost volného kapitálu! To všechno v době, kdy nám Kohout tady psal, že žádná fatální krise není, že dokonce není ani ta krise, pokud se o to svým očekáváním sami nepřičiníme. Že jde jen o depresi.
Prý kdyby eura nebylo, bylo by po krisi už během prvního kvartálu 09!!! Prý by s e jen zasanovalo pár bank / amerických/a finito. Pohoda, rovnej kouř! To ano, pár !! amerických bank by s e skutečně muselo sanovat! Ovšem to pár je přesně tolik a přesně ve stejném objemu, jako když euro bylo!
A co ostatní banky! Jak to , že v potížích a málem v kolapsu skončily i švýcarské banky? Taková UBS? A všechny ostatní velké švýcarské banky? Nebo skoro všechny?Jak to, když mají svůj tvrdý frank, nezávislou měnovou politiku, která sleduje jen a pouze zájmy Švýcarska? Žádná ECB, žádní evropští socialističtí politici Ale velezkušení švýcarští bankéři?? A přesto svět spekuloval o krachu jak CS , tak UBS… Jo už vím, bylo to proto, že Švýcaři měli levné peníze…Což je tedy neoddiskutovatelný fakt…Ale tomu snad nebude věřit ani Rumcajs. Natož Kohout! Bylo to prostě proto, že měly spoustu amerických aktiv!!! A v evropě prostě opět nikdo nevěřil nikomu, protože nevěděl, kolik má toxických aktiv v knihách A každý naopak měl jasno v tom, že žádná z postižených bank prostě na rovinu nepřizná, kolik toho šmejdu má. Takže - finanční krize by byla vypukla úplně stejně , ve s tejném rozsahu a to jak s Eurem, tak bez něj. A stejně tak by se byla rozšířila. Vše bylo dáno naprostou neodpovědností nezažraností zejména amerického bankovního a finančního systému, který v honbě za ziskem prostě ignoroval elementární pravidla bezpečnosti a řízení rizik. A snahou zbytku bankovního světa se na téhle vlně svézt a profitovat. Zrovna tak by byla následovala dnešní krize poptávky. Amerika prostě zchudla! Na dluh s nedá žít věčně.A americká spotřeba byla je a nějaký čas bud e založena
pokračování
13. 04. 2010 | 10:33

vlk napsal(a):

na dluhovém financování. Podobně jako západoevropská! Euro s tím nemá vůbec nic společného.
Takže světová hospodářská recese by nebyla ani kratší ani měkčí.
Nicméně - některé státy by to nebyly odnesly tak tvrdě. Tady má Kohout pravdu. Byť jen částečnou. Protože by byly konfrontovány s úplně jinými problémy.

Irsko že by bylo postiženo bez eura méně? Protože by nebyl takový boom?Ale ale.. Jak to tedy, že Británie to odnesla ještě daleko hůře?? A irský stavební boom? Myslím, že by byl zhruba stejný. Irsko enormně profitovalo ze členství v EU! Jeho HDP rostl jak vystřelený z praku. Kde roste HDP, zákonitě roste velmi stavebnictví! Dochází k boomu. Lidé prostě víc vydělávají a chtějí lépe bydlet. Když O´Harovi , tak i Patrickovi.. A rostou investic e státu do stavební infrastruktury. Protože s i to může dovolit. Kohout je prostě mimo.
Španělsko méně zabetované??? Kdepak je zabetonované zejména? Není to náhodou v turistických oblastech? Kdopak kupoval nemovitosti v těchto destinacích? Byli to zejména Španělé a nebo velkou část poptávky tvořila klientela britská, německá a skandinávská? Není to náhodou s tím španělským boomem přeci jen trochu jinak? Není takhle náhodou skoro stejná situace dneska na bulharském černomořském pobřeží ? A bilance španělských bank? Pokud vím , takový Santander je mezi komunitou doporučován jako investiční příležitost…
O Portugalsku nemohu psát. Vím o něm jen málo. Ostatně – Kohout také.
Itálie – prý by na trhu bylo o něco více italských a o něco méně čínských bot. No zřejmě se nám Kohout snaží namluvit, že Italové umí vyrobit pár bot za 50 Kč.. Neumí. A jak by to s podílem italských bot je myslím dokonale vidět na obuvi pro volný čas – sportovní. Tam si luxusní značky udržely svůj podíl. To je pravda: Ale jen proto, že šijí –no ano Kohout, v Číně!!!
To není otázka kursu liry, ten by mohl být proti euru možná o 20% nižší, to je otázka celkových nákladů! A pokud s e vyplatí , dovážet s Číny do Evropy obyčejný železný drát a hřebíky, což dneska funguje, zcela nepochybně s e vyplatí tam nechat vyrábět cokoli sofistikovanějšího!

Žasnu nad tím, co Kohout vyplodil ohledně Německa! To opravdu nemá chybu. Proto to sem napastuji v originálu: - Německo by na tom bylo víceméně stejně jako s eurem – ovšem s rozdílem, že recese roku 2009 by byla mělčí a méně by poškodila německý exportní průmysl. Německá marka by posílila oproti většině ostatních evropských měn (s výjimkou české koruny), což by snížilo dnes tak často kritizovaný obchodní přebytek Německa
Takže marka by posílila oproti ostatním evropským měnám a snížil by se kritizovaný obchodní přebytek Německa, pak by na tom Německo sotva bylo stejně a už vůbec by neplatilo, že recese by byla mělčí. Německo totiž žije z exportu. Stejně jako my. Takže když by s e snížil obchodní přebytek, Němci by daleko méně vyváželi. Byla by větší nezaměstnanost a tudíž by bylo významně hůře.!
A ano – totéž by platilo pro českou a slovenskou ekonomiku.Protože obě jsou závislé na Německu!

Řecko….
Tad y má Kohout částečně pravdu. Kdyby nebylo euro, asi by dnes ten problém Řecka nebyl tak dramatický. Respektive – nebyl by dramatický ZATÍM. Řekové na euro neměli nárok. Pro ně to byla prestižní věc, kterou museli mít, aby s i připadali rovnocenní a mohli vypláznout jazyk na všechny ostatní Balkánce. Jenže jejich problém není v euru jako takovém. Jejich problém je v jejich obelhávání nejdříve sama sebe a následně všech ostatních. A dál v šilených státních financích. To druhé by bylo i bez eura. Takže by s e to jen dostavilo pár let později. Nicméně s jedním silně negativním efektem – výrazně menší snahou EU Řecku pomoci. Teď pomoci musí. Bez eura? No nějaká by byla ale daleko vlažnější!
Navíc , jak Kohout ví, že by řecko nebylo v pozici Maďarska, islandu, Lotyšska ? tady zemí, které si půjčovaly místo drahé domácí měny euro? Jo , že jako by s i nemohly půjčovat euro , kdyby
13. 04. 2010 | 10:33

vlk napsal(a):

dokončení
nebylo? Hm…. Jak to ovšem, že všechny rakouské a německé banky MUSÍ s klienty sepisovat povinně speciální dodatky úvěrových smluv, pokud s e jejich klienti financují v jiných měnách / rozuměj švýcarech nebo yenících/? Jak to, že centrální banky obou těchto zemí sledují a to s dost velkým znepokojením úvěrovou angažovanost publika v těchto měnách?
Je jistě velmi a velmi nepravděpodobné, že když Němci a Rakušané si napůjčovali obrovská množství yenů a franků, že by totéž, při neexistenci eura neudělaly Řekové. A samozřejmě Maďaři, Lotyšové, Islanďané. Rumcajs věříš tomu?
Velmi odvážné je tvrzení, že bez eura by v Evropě nevznikla úvěrová bublina! Buď platí Kohoutovo, že za úvěrovou bublinu může nízká úroková s alba nebo euro. Nemůže totiž platit obojí najednou. Nízká úroková sazba byla dána několika faktory.
1- bezprecedentně a dlouhodobě nízkou inflací
2- snahu centrální banky a je jedno jestli ECB nebo národním bankami živit poněkud stagnující ekonomiku v Evropě
3- Příkladem z US, kdy by byl tlak na centrální bankéře nebýt příliš daleko od amerických sazeb.
Prostě tyhle tři důvody by platily i bez eura. Takže levné peníze bychom tu měli tak jako tak!
Kupodivu Švýcaři mají levné peníze už velmi velmi dlouho a není známo, že by tam byla nějaká extra bublina.! Zatímco je známo, že je akutním problémem v Británii, kde byly úrokové sazby stejně dlouho výrazně vyšší než ve Švýcarsku.Takže v levných penězích – jen- to asi pane Kohout sotva bude.
A mimochodem – britská libra a její současný příběh ukazuje i to , jak máte či nemáte pravdu ohledně další vaší mantry – všespasitelného plovoucího kursu. Britská ekonomika, i přes plovoucí kurz je v naprosto dezolátním stavu…

Co takhle akcie, není zase čas jít nakupovat?
No a bych nekončil tak pesimisticky. Dám sem jeden link pro Rumcajse. http://www.finmag.cz/clanek...
Snad si počte porozumí. Kdyby měl náhodou pochyby o relevanci článku - Rumcajsi , Finmag je informační zpravodaj vydávaný společností Partners. Tedy té společnosti, kde je Kohout spolumajitelem.
13. 04. 2010 | 10:34

Tino napsal(a):

Vřele souhlasím! Jen bych byl rád, kdyby se autor zmínil o Polsku a jeho stabilitě v čase krize. Polsko je jediný státu EU, kterého se krize nedotkla, tedy aspoň ne ničivě. PROČ asi?! Na tuhle otázku by měli honem odpovídat erudovaní ekonomové. Je pro nás příklad Polska inspirující a v čem? Kde je v Polsku ten rozdíl oproti nám páni ekonomové?!
13. 04. 2010 | 10:36

vlk napsal(a):

Antonín Hrbek +Gerd
zdravím srdečně vážení pánové!
Koukám, že Vm dostalo zásadního poučení od nějakého malého kohoutka ,-)))
13. 04. 2010 | 10:39

vlk napsal(a):

Tino

ta otázka je zodpovězena. Výrazně nižší závislost na exportu a nadproporčně velký vnitřní trh...
13. 04. 2010 | 10:40

karkulka napsal(a):

Tino

však to taky Poláci šeredně odnesli! Není radno nedržet lajnu, hlavně když jde o nový světový pořádek (mrkněte na článek Polsko nebylo týmovým hráčem, tak ho zkrouhli na http://orgo-net.blogspot.com/). Ilumináti se s nikým nemazlí...
13. 04. 2010 | 11:04

xx napsal(a):

karkulka: to je zabavny web, ale mam pocit ze jestli to neni planovane jako recese, mel by si autor dojit k doktorovi. Jestli to je recese, pak obdivuji tu pili a vytrvalost.
13. 04. 2010 | 11:17

jenicek napsal(a):

Tak se zase sešli Gerd+Hrbek+vlk a statečně omlátili Kohoutovi o hlavu co neřekl a ukázali, že Kouhout prostě vidí o vrstvu souvislostí hlouběji než oni.

Hrbek je na tom tak bídně že obrací implikace (Kohoutovo: euro způsobilo krizi, Hrbek se tváří že Kohout tvrdí: krize způsobuje euro). Gerd jako obvykle tu vrstvu níže vůbec nevidí viz "příčinou krize byl propad poptávky, který zákonitě musel přijít po dlouhém období růstu ze života na úvěr." Kdepak se ty úvěry asi vzaly? A vlk opakuje "JEN levné peníze za to nemůžou", což nikdo, ani Kohout, netvrdí. Těch souvislostí tam je vždy víc (viz Kohoutův odkaz na neblulající Německo), ale levné peníze jsou nutnou podmínkou. Ten příklad Švýcarsko vs. Británie je mistrný ("(bublina) je akutním problémem v Británii, kde byly úrokové sazby stejně dlouho výrazně vyšší než ve Švýcarsku"), napadlo někdy vlka, že pojem "levné peníze" je relativní a souvisí mmj. se strukturou ekonomiky?

P.S. Cože? Vlk čte Finmag? Časopis/stránky kohoutových Partners. Tak to je gól:-D
13. 04. 2010 | 11:27

Hugo napsal(a):

Velmi obdivuji nacionalismus Kohouta, že on, slavný gigant světové ekonomie pořád ještě přetrvává v ČR. Proč nejde radit hloupým ekonomům do Bruselu, Londýna nebo USA, Určitě by po něm skočilo i Tokio. A hle, on, zázračný ekonom, člen slavného NERVu, podle jehož rad Topol a Kalous zatli největší dluhovou sekyru v dějinách.
13. 04. 2010 | 12:05

Taoiseach napsal(a):

Pavel Kohout

"Kdo tyto levné peníze 'vyrobil'? V USA to byl Federální rezervní systém, v Evropě pochopitelně Evropská centrální banka."
A chcete nám s vážnou tváří tvrdit, že centrální banky jednotlivých států by dělaly restriktivnější politiku?

"euro ... Mělo ... zůstat omezeno na ekonomiky, které si mohou dovolit tvrdou měnu"
Aha, a jak je možné, že zůstalo tvrdou měnou, když ECB "zaplavila ekonomiku příliš velkým množstvím levných peněz"?

"hypotéza, kterou lze podpořit statistickými údaji, historickými zkušenostmi a ekonomickou teorií"
Tak jen do toho: které země eurozóny měly zdravější finance v roce řekněme 1997 než v roce 2003? Možná Německo.

A ostatně nemám dojem, že Slovinsko nebo Slovensko mají nějaké větší problémy než ČR.
13. 04. 2010 | 12:07

státní napsal(a):

taky všichni děláte ve státním? Diskutujeme o stošest...
13. 04. 2010 | 12:08

Taoiseach napsal(a):

Holubář

"Rozdíl mezi nacionálními státy a EU je například v tom, že nacionální státy vznikaly zdola, o EU platí přesný opak..."
Nepovídejte, on nás někdo nutil vstupovat?
13. 04. 2010 | 12:50

yara ze země krys napsal(a):

Vlku, máte recht a zřejmě jste vystihl jádro celého problému!
13. 04. 2010 | 13:02

Rumcajs napsal(a):

Vlk:

Článek jsem si přečetl, ale to co se tam uvádí, není v rozporu ani se mnou ani s Kohoutem.
A co se týká Tebe, tak píšeš asi k jinému blogu. V tomhle blogu Kohout rozhodně netvrdí,že za krizi v Evropě může euro.

- levné peníze a banky... kdyby jim nestál za prdelí stát, chovali by se určitě jinak.Co s tím má Kanada? Tam taky strkali hypotéky černouškům ?

-VB : To naše odvětví třeba s VB má problémy díky jejich devalvaci. Cpou sem zboží, s nímž máme problém konkurovat cenově i my.

.... atd,atd... máš to dlouhý, tak třeba večer.
13. 04. 2010 | 13:19

Josef K. napsal(a):

Na blogu pana Kohouta je zajímavá absence argumentace a důkazů. Závěr - že vše je doložitelné, to je řeč někoho, kdo patrně neví, resp. patrně ví méně než mnoho "vlků". Anebo ví a manipuluje v zájmu nějakých svých privátních cílů.
Docela dobrá naděje, alespoň na tomto vzorku, že v této zemi nežijí jen mediálně nafouklí aspiranti moci či bublinoví experti. Jinak to celé připomíná jistého mladého architekta, který jednomu známému vydával moskevské stalinovy domy za zářný příklad původní renesanční architektury. Zdá se, že Lysenko nebyl sám.
13. 04. 2010 | 13:25

jarpor napsal(a):

Na délku příspěvku vede Vlk.
Ale to je tak asi jediné čím se může pochlubit...

"Uniká mi, kdo může donutit soukromé banky změkčovat pravidla pro poskytování úvěrů tak, že zapomenou na elementární opatrnost a dávají špatné úvěry….

No, uniká Vám toho víc, ale omezím se jen na toto "unikání"...

I peníze soukromých bank obhospodařují manažeři, nemajíce pražádnou vazbu na majitele... tedy nepůjčují své... ale cizí,
to za prvé.
A za druhé : když oba - soukromí majitelé i manažeři mají v zádech politické rozhodnutí vlády - půjčujte, ekonomika přece jede, no problem... a když mají dokonce za zády garance státu formou - hypotéky každému...
nikdo už je nemusí k ničemu nutit...
Proč by nepůjčovaly když mají jistotu, že to každopádně někdo zatáhne ? Bylo by naopak nenormální, kdyby takové příležitosti nevyužili... a každému kdo je schopen udržet moč půjčí...

A když se dokonce ještě najdou takoví, na druhém konci světa, kteří ty dluhy, zabalené do derivátů koupí... no, soudím, pohoda, klídek, jak se zpívá...

Hezký den
P.S. Jo a s močem - neuniká .. :-)) ?
13. 04. 2010 | 14:00

Anička z Kuřimi napsal(a):

Chápu-li to dle Jarpora,
zprivatizujeme zisk a socializujeme ztráty,
jak již přede mnou několik "fundovaných" ekonomů poznamenalo.
Typický příklad capitalismu, ve kterém žijeme ...
13. 04. 2010 | 15:31

ironik napsal(a):

Potřeba = spotřeba? chtění není potřeba a když už pořebuji cokoli jak to využiju , v této době není problém mercedes ,ale budu mít na náhr.díly benzin, za jak dlouho ho ojedu za 1 rok už je to staré auto,sídlo za 2O mil, bydlím ve 4 místnostech je to potřeba? 2 krávy žádný problém, 2OO už problém je! vyšší koncentrace lidí, zvířat, ale to už je spotřeba .
13. 04. 2010 | 15:32

Lukáš Bušina napsal(a):

Tady bude hodně komentářů. To vždy, když Kohout plácá totální blbosti.
13. 04. 2010 | 15:44

kolemjdoucí napsal(a):

Rumcajs:

Že vy máte problém konkurovat nějakému dováženému šmejdu z Británie, tomu se nedivím, ale zbytek světa je na tom poněkud jinak.
13. 04. 2010 | 15:45

Rumcajs napsal(a):

kolemjdoucí:

A tebe sem z VB dovezl kdo ?
13. 04. 2010 | 16:09

jarpor napsal(a):

Anička z Kuřimi

Nikoliv Aničko,
nic takového co píšete, že chápete podle mne, jsem neřekl.

Jen se snažím popsat chování úvěrářů a majitelů bank.
Mají-li v zádech garance státu, klidně půjčí i opici, protože vědí, že za tu opici úvěr i s úrokama bude platit stát.

Nikdy by té opici nepůjčili, kdyby v zádech onu garanci nebyla...

Soudím, že to není tak složité na pochopení. I když.... pro některé asi ano.

Hezké odpoledne
13. 04. 2010 | 16:10

kolemjdoucí napsal(a):

Rumcajs:

Místo zjišťování detailů imigrační procedury, jíž prošli spolubesedníci z internetu, byste se měl radši snažit na sobě zapracovat, trochu se dovzdělat, zkrátka být aktivní a ne jenom pořád pasivně sedět u internetů a nadávat na kapitalisty. Třeba byste pak měl proti Anglánům šanci. (Utopie, já vím, jen žertuji.)
13. 04. 2010 | 16:33

Rumcajs napsal(a):

kolejdoucí:

Hochu, kdybych Ti řekl jenom 10% toho co znám, rupne ti ta Tvoje rudá kebule jak vlašskej ořech.
13. 04. 2010 | 17:18

vlk napsal(a):

Koukám, že zdejší duševní nádeníci zase vyrukovali na šichtu...

než s e jimi začnu zaobírat, tak sem dám klíčový citát z téhle Kohoutoviny- její základní "moudro" , které je dále už jen "potvrzováno". To a yb bylo jasno , CO KOhout rigorozně tvrdí.
On říká toto:
Nejprve k příčinám finanční krize. V USA i v Evropě byla krize způsobena explozí špatných úvěrů. Proč vznikly špatné úvěry? Protože ekonomika byla zaplavena příliš velkým množstvím levných peněz. Kdo tyto levné peníze „vyrobil“? V USA to byl Federální rezervní systém, v Evropě pochopitelně Evropská centrální banka.

začnu úřímmo rozkošným jeníčkem!
Mně sděluje tohle : A vlk opakuje "JEN levné peníze za to nemůžou", což nikdo, ani Kohout, netvrdí.
Doporučuji mu s e vrátit o odstavec nahoru. tvrdí to rigorozně!
A prý mu , ironicky , připadá můj argument vůči Kohoutovi mistrný.Když srovnávám Švýcarsko, kd e mají velmi nízké úroky asi 15 let s Velkou británií, kd e je naopak mají těch 15 let daleko vyšší. Ve Švajcu žádná bublina není, v Británii ukázková. Jak tomu čelí tenhle duševní gigant?
Tímhle:napadlo někdy vlka, že pojem "levné peníze" je relativní a souvisí mmj. se strukturou ekonomiky?

Napadlo někdy jeníčka , že obě země , tedy Švýcarsko a velká Británie patří mezi deset nejrozvinutějších zem světa? Takže jejich ekonomiky, které nemohou být stejné, si jsou velmi podobné? Že mezi nimi nemohou být natolik zásadní odchylky , aby v jedné zemi bublina vznikla a v druhé ne , pokud ekonomika a finanční sektor není řízen zásadně jinak?A v tom je právě jádro pudla! Angličané řídí banky angloamerickým modelem. Proto to dopadlo, jak to dopadlo. Konzervativní přístup evropských bank ohledně hypoték v normální za vedené zemi s poměrně nasyceným realitním trhem, což je ale za normální situace Británie také, žádnou relaitní šílenost britského nebo amerického rozměru prostě nevezme.
No nic, jeniček s e pouští na internet jako do černého lesa. Podle toho to taky vypadá. Přeji mu , aby zabloudil do stejné vrstvy jako Kohout užijí si chlaci.

Rumcajs
i pro tebe platí, že jsem ti vykopíroval zásadní Kohoutovu mantru Abys neblíbolil.
Co s tím jako má společného Kanada? Obdobn bankovní systém, přibližně stejné úrokové sazby, stejný r elaitní trh s e stejnými zvyklostmi. diametrální rozdíl v dopadu na bankovní systém! ne Kanadýři nedávali, jak ty říkáš, ti praktikovali na rozdíl od amerických bratranců výrazně opatrnější systém úvěrování a nic nepřebalovali. Klíčová slova milý Rume jsou - výrazně opatrnější systém a nepřebalovali! A aby bylo jasno kdo - jejich banky a bankéři!!! Nikoli jejich s tát. Peníze byly přibližně stejně levné.

VB .. jo tak oni ti fušujou do bagrů.. Hm, Tak to je mi líto. Ale s tou devalvací dlouho nevystačí -viz ten link z Finmagu.
I Kohout zaměstnává nějakého toho svobodně myslícího Kanadýra.

no a odpovídat na nesmyslné repliky někoho, kdo píše o věcech, které viděl z ponorky a to ještě přes kalnou vodu? proč?Protože je předseda představenstva? No třeba s e někdy s titulem bude fasovat i selský rozum.
13. 04. 2010 | 17:55

kolemjdoucí napsal(a):

Rumcajs:

Tak v tom se naprosto shodneme. Mně stačí, když si od vás přečtu pár řádků, a hned mám nutkání rozmašírovat si šišku o nejbližší zeď. To, co vám rejdí v hlavě, to se vymyká jakýmkoliv galaktickým měřítkům, vesmír na vaše myšlénky ještě není připraven. Co teprv já, Anglický import...
13. 04. 2010 | 18:20

Gerd napsal(a):

xx,
Kohout píše: "Kdyby eura nebylo, byla by krize během prvního čtvrtletí 2009 za námi." Ale máte pravdu, euro příčinou opravdu není. Co se týká manipulace měnou, to je právě to zvěrstvo,že je vládám za vydatné pomoci centrálních bank, umožněno. Ale bez ohledu na to, zda má stát měnu svoji nebo euro nebo světovou měnu, na hloubku krize to nemělo vliv.

jenicku,
na Vaše názory se snad ani nedá, jako obvykle reagovat. Kdyby to jen Mařenka četla, nechala by Vás ježibabě!

Zdravím vlka a hezký večer všem!
13. 04. 2010 | 18:45

ujo napsal(a):

pro Rumcajse:
Kdykoliv čtu vaše vtipné a trefné poznámky říkám si:
jakápak krize když naši malí (nebo snad střední?) pdnikatelé mají čas celý den sedět u PC a komentovat blogy ?!
13. 04. 2010 | 18:55

Skogen napsal(a):

ujo, Rumcajs do bagrů montuje access pointy, takže s tímhle nemá nejmenší problém..
13. 04. 2010 | 18:58

jarpor napsal(a):

Vlku, opakování je matkou moudrosti…

„Uniká mi, kdo může donutit soukromé banky změkčovat pravidla pro poskytování úvěrů tak, že zapomenou na elementární opatrnost a dávají špatné úvěry….“

„Protože je předseda představenstva? No třeba s e někdy s titulem bude fasovat i selský rozum.“

Vlku, opravdu Vám toho uniká více, než jste si vědom. Už jsem to napsal v první replice…. která Vám, jak vidno, k pochopení takové maličkosti, jak funguje garance, nestačila…

Zkusíme to tedy jinak… Nejlepší je vlastní zkušenost.
Dejte na papír nějaký záměr, a běžte do jedné banky požádat o úvěr na jeho realizaci. Když s Vámi vyběhnou zkuste to jinak :
S tím samým záměrem běžte znova do té banky a vemte s sebou bance již známého majetného člověka „s historií“, ten bance podepíše neodvolatelné záruky ( banky už to znají, jak si úvěry zajistit.. ), tedy dá garanci za Váš úvěr, pro případ, že Vy nebudete schopen platit…
Takto uspějete, banka přece má zájem o procenta… a vy si ošaháte si na vlastní kůži, jak funguje garance za úvěr…

Vlku, předseda představenstva není titul. To je funkce. Dokonce volitelná, sám se nezvolíte… No a zvolený už nic nefasuje… zvláště, není-li akciovka není státní, aby to byla trafika… a to se asi nezmění.... už musíte mít..

Zde na Aktuálně či na Outsideru můžete ostatní přesvědčovat, jak jste skvělej s Vaším rozumem. Bez zodpovědnosti… Bez následků za hlouposti jež někdy píšete… tedy akorát Vám někdo sdělí, že jste vedle…
To v akciovce nejde… Tam by Vám to asi nestačilo…

Musíte se více snažit, ne u klávesnice, ale jinde, vzít na sebe odpovědnost… cosi dokázat… abyste také na nějakou funkci dosáhl… třeba Vás taky zvolí… abyste nezáviděl.

Ale, znova, nesmí Vám toho moc unikat… a neplést páté přes deváté… funkci s titulem !

Hezký večer
13. 04. 2010 | 19:21

ujo napsal(a):

pro jarpora:
nechci se vměšovat do debaty expertů, ale:
oni měli v USA ti , kteří uzavírali ty pochybné hypotéky majetné ručitele?
Pokud ano , pak by neměl být problém!
Ale nějaký problémek přeci vznikl nebo ne?
13. 04. 2010 | 19:53

jarpor napsal(a):

ujo

Stát, možná lépe státní politika je výborný ručitel... výborný garant, řekl bych, nejjistější, chcete-li...

Hezký večer
13. 04. 2010 | 20:00

Jirka H napsal(a):

jarpor: K tomu co jste řekl bych doplnil ještě "malinký" detail. Přes 50 % hypoték drží polostátní, teď už státní hypoteční agentůry Fannie Mae a Fredie Mac a ty byly celá léta pod ochranou jak vlády, tak i FEDu...
13. 04. 2010 | 20:15

ujo napsal(a):

pro jarpora:
tak 8 let v USA před vznikem krise byl presidentem USA nějaký GWB.
Říkalo se o něm ,že není příliš schopný ale přeci jen;
kde byli jeho poradci?
Kde byli ti všichni ti vyvolení ekonomové?
Nebo to věděli a šli do toho s vidinou, že to stát (daňoví poplatníci) zatahne?
13. 04. 2010 | 20:39

Rumcajs napsal(a):

Vlk:

Porovnávat Švýcarsko a USA, je poněkud mimomísní. Kolik že žije černochů ve Švýcarsku ?

Jinak co se týká úvěru pro podniky, minimálně z toho co jsem slyšel, si americké banky proklepávají klienta daleko více, jak ty evropské.

Krizi rozjel jednoznačně stát svým tlakem na nízký úrok a propagaci hypoték i pro sociálně slabší.
S vysokým úrokem a státem za prdelí by tohle nikdy nepřišlo.

No a že devalvace nepomůže navždy- tož to mi neříkáš nic nového. To by jsi s prachama pak mohl topit, jak to bývalo za Tondy.
Ale tohle ti tu opravdu,ale opravdu nikdo netvrdil.
13. 04. 2010 | 20:53

Rumcajs napsal(a):

ujo:

Situace se lepší, takže tu budu méně a méně. Ale nebeč. Na tebe a kolemjdoucího si najdu čas dycinky. Přeci jenom představa, jak si ty rudý kebule otloukáte o zeď, ta mi stojí za to.
13. 04. 2010 | 20:56

jarpor napsal(a):

ujo

Ještě k předcházejícímu...
S tím "expertem" ... prosím, opatrně. Necítím se být expertem...

Co odpovědět stran GWB a dalších otázek ??
Nevím...
Jednu paralelu bych si však dovolil.

U nás se debatuje státní deficit. Jedni tvrdí, že se vlastně nic neděje, jiní, že se děje... a hodně děje.
Kdo je blíže objektivní pravdě ??
Nebyly stejné debaty i tam, tenkrát ? Dle mého, asi jo... a něco převážilo...
a tak dlouho se chodilo se džbánem pro vodu, až...

Nakonec přece vždy všechno zatáhne poplatník...

Jirka H. - opravdu "malinký" detail...

Hezký večer
13. 04. 2010 | 21:03

Germanicus napsal(a):

Po delší době zdravím kamaráde vlku!
Tvůj koreferát je rozhodně lepší než hlavní Kohoutův referát. Dokonce jsi to asi dal do Wordu, takže to máš prakticky bez překlepů (což mě trochu mate, páč Tvé překlepy mají osobité kouzlo).
No snad si toho dnešního Kohouta už konečně na Hradě všimnou a nominují ho časem na člena rady ČNB.
Ciao
13. 04. 2010 | 21:45

Rumcajs napsal(a):

Germanicus.

Kohout tady jenom dokladuje to, co třeba dělá Čína. Ta by jistě dopady krize pocítila silněji, kdyby neměla svou měnu a to ještě uměle podhodnocenou.

Docela mě ten atak na Kohoutův blog mate, zvláště, když je tolik případů, které dokládají jeho pravdivost.

Snad se jedná o nějakou vlkovskou tradici.
13. 04. 2010 | 21:58

ujo napsal(a):

pro Rumcajse:
budete tu méně; dobrá zpráva, příliš mnoho legrace škodí.
Jinak si (jako emeritní zaměstnanec celkem úspěšné soukromé menší firmy) neumím představit, že majitel (neřkuli zaměstnanec) bude podstatnou část svého času bude trávit na blogu.
Možná to bude tím, že ta firma obchodovala docela férově.

P.S. vlasy nemám rezavé, ani rudé ,ale šedivé. Bystrozraký rozhodně nejste
13. 04. 2010 | 22:00

Rumcajs napsal(a):

ujo:

Ty si neumíš představit věcí... Nejsme obchodní firma ale výrobní.
Obchodujeme minimálně.

Někdy zkrátka musím celý den trávit na PC a pak je to jenom klik... napíšu o ujovi že je šozda, klik... a už zase čmárám, klik ... píšu že kolemjdoucí je šozda...klik....už zase čmárám...klik...pozdravím kamarády... klik... atd.

Neboj, já to doženu.
13. 04. 2010 | 22:09

ujo napsal(a):

pro Rumcajse:
U firmy která vyrábí pro několik (zřejmě málo, ale o to větších ) odběratelů by šéfík měl pocházet ve výrobě (resp. o ní přemýšlet).
Zřejmě ale není moc o čem přemýšlet - buď odbyt je nebo není - o tom se rozhoduje jinde.
Takže zase tak daleko od těch opvrhovaných socek nejste.
13. 04. 2010 | 22:27

ujo napsal(a):

pro Rumcajse:
omlouvám se, ale opravdu nevím,
co je to šozda?
Pokud je to lichotka rád bych poděkoval.
13. 04. 2010 | 22:29

Rumcajs napsal(a):

ujo:

Jo,jo, to je lichotka. Jen se ukloň a poděkuj.

No a k té socce opravdu nemám daleko.Tedy co se týká mejetnosti. Jinak si myslím, že jsem podstatně někde jinde.
13. 04. 2010 | 22:44

ujo napsal(a):

pro Rumcajse:
cituji: "člověk , který k socce nemá daleko (pokud se týká majetnosti),ale jinak je podstatně jinde."
To by chtělo rozvést, znamená to, že pro Vás jsou důležitější nějaké statky (patrně duchovní)které nejsou sockám vlastní?

Jste někde jinde, nejste snad budhista ( jako podnikatel Koláček)?

Nebo byste rád patřil k těm opravdu majetným ale bohužel to nejde i kdybyste se přetrhl?
13. 04. 2010 | 23:03

Rumcajs napsal(a):

ujo:

Mé získávání majetku je založeno na vlastní práci a osobní svobodě toho, kdo se mnou směňuje. Není založeno na dávkách, omezování svobod druhého ať formou lobistů typu odborů či komor, cel, přesouvání daňové zátěže na ty úspěšnější ..... adt.

Moje představa o svobodném životě se podstatně liší od představy socky s transparentem na Václaváku.
13. 04. 2010 | 23:20

Lukáš Bušina napsal(a):

ujo: Cajz je zen budhista.

http://cs.wikipedia.org/wik...

"Stoupenci zenu často uvádí, že se jedná o učení předávané beze slov, přímo od mysli k mysli, respektive od srdce k srdci bez nutnosti znalosti a studia učených textů"

"zenoví mistři se necítí být vázáni konvenční morálkou a je-li to účelné, jsou schopni porušit buddhistická pravidla, např. i dokonce zákaz zabíjet živé tvory"

"ák tu dostává za úkol vyřešit zdánlivě nesmyslnou hádanku (koán), která nemá žádné racionální řešení. Adept se samozřejmě pokouší koán vyřešit pomocí konceptuálního myšlení, až konečně přijde okamžik, kdy se jeho navyklý způsob uvažování zlomí a adept obrátí svou pozornost k pravé podstatě své mysli."

"Vyznavači zenu zdůrazňují nalezení pravdy skrze „probuzení“. Nalezení pravdy probíhá formou meditace („zazen“), zpravidla vsedě. Všem školám je společné pohrdání studiem textů."
13. 04. 2010 | 23:26

Lukáš Bušina napsal(a):

Btw Cajzomete vlk mluví o srovnání Velké Británie a Švýcarska a né USA a Švýcarska...
13. 04. 2010 | 23:28

Rumcajs napsal(a):

Bušina:

Vlk mluví o angloamerickém modelu.

Jdu metidovat !

P.S.
Jdi už taky spinkat, ať ráno nemáš červený očička. Ve škole pak jenom chrápeš.
13. 04. 2010 | 23:35

Lukáš Bušina napsal(a):

"Napadlo někdy jeníčka , že obě země , tedy Švýcarsko a velká Británie patří mezi deset nejrozvinutějších zem světa?"

Cajzíku, Cajzíku. Moc jsi zase si navařil odváru z makovic.
13. 04. 2010 | 23:39

ujo napsal(a):

pro Rumcajse:
ale co to píšete, získávání majetku je založeno u převážné většiny práceschopných na vlastní práci.
Výjimkou jsou nezaměstnaní ( jenom cca 4 % z nich nechtějí dle odhadů pracovat) a pak ti, co šidí různými způsoby jiné ( o tom jaké způsoby to jsou jistě něco víte).
Moji otázku jste nezodpověděl: majetkem se blížíte socce, jinak jste jinde. Kde?
13. 04. 2010 | 23:41

jenicek napsal(a):

Germáne: "No snad si toho dnešního Kohouta už konečně na Hradě všimnou a nominují ho časem na člena rady ČNB."
Kdybys čet Kohouta a ne vlkovy průjmovitý dojmy, tak bys věděl, že Kohout Klause nejednou ošklivě natřel, tudíž mu opravdu nějaké "všimnutí" z Hradu fakt nehrozí. Ale beru, že ve vlkově klubu je gramotnost neobvyklá výbava.

Ale kulový vlku, Kohout vyplivne podstatu věci (což neznamená, že jde jen o to zmíněný) a v dalším textu ji rozvíjí a zpřesňuje, ale tam jsi se ty nemoh dostat, ty už jsi slinil moudra jen co jsi viděl jeho fotku, ani nadpis jsi nečet:-)
Tohle bych rád viděl nějak rozebraný, protože to je typickej vlkovskej dojem "jejich ekonomiky, které nemohou být stejné, si jsou velmi podobné? Že mezi nimi nemohou být natolik zásadní odchylky , aby v jedné zemi bublina vznikla a v druhé ne". Z podobný rozvinutosti (už to je pofiderní pojem) nemusí nutně plynout řekněme "vlkova ekvivalence":-) nebo bych rád viděl jak teda plyne. Protipříklad: UK je importér, zatímco Švýcaři jsou exportéři, podle mě už to je rozdíl jako kráva a mmj. tak trochu to souvisí s měnou...
14. 04. 2010 | 00:58

kolemjdoucí napsal(a):

Rumcajs:

Jestli se budete celej den flákat v komentářích pod blogama a do postele zapadnete už v půl dvanáctý, tak ty Anglány nikdy nedoženete ani nepředeženete!

Vůbec bych se nedivil, kdyby kromě VB s váma vytírali podlahu taky Číňani kvalitou a Američani cenou. Vono lepit pytlíky s potiskem bagříku je kumšt!
14. 04. 2010 | 02:14

Rumcajs napsal(a):

ujo:

Myšlením jsem jinde. Třeba taková stávka, to není živobytíčko založené na práci ale vydírání.
14. 04. 2010 | 07:11

Rumcajs napsal(a):

kolemjdoucí:

Dám na Tvé rady. Budu dneska pracovat usilovněji, takže občas sem jenom juknu, jestli sem neleješ ty svý červený ptákoviny. Takže buď hodnej, chovej se slušně a já aspoň nebudu muset zasahovat.

A když budeš opravdu hodný, naučím tě lepit ty pytlíky. Neboj, opravdu se to naučí kde kdo. Teda zřejmě i ty.
14. 04. 2010 | 07:17

jozka napsal(a):

Hele, Rumco, to jsem si oddech, kdyz jsem cetl, jakym zpusobem sem prispivas. Ja se uz lekl, ze nad tim, co pises premyslis. To by bylo s tebou hodne spatne :-)
14. 04. 2010 | 07:49

vlk napsal(a):

Tohle je fakt skvělý kino. Přehlídka komiků!
Rumcajs na můj příklad ohledně Švýcarska A Británie mi odpoví takhle:
Porovnávat Švýcarsko a USA, je poněkud mimomísní. Kolik že žije černochů ve Švýcarsku ?
Jo milej Rume, zkus to někdy za střízliva. Na tohle opravdu odpovědět neumíma dostal jsi mne dokonale.
Jiný prima komik jménem
jeníček mi zase píše tohle:
Z podobný rozvinutosti (už to je pofiderní pojem) nemusí nutně plynout řekněme "vlkova ekvivalence":-) nebo bych rád viděl jak teda plyne. Protipříklad: UK je importér, zatímco Švýcaři jsou exportéři, podle mě už to je rozdíl jako kráva a mmj. tak trochu to souvisí s měnou...
14.04.2010 00:58:11
Ohledně stejného příkladu Švajc vers. Británie.
To fakt nemá c hybu. Ne švajc a VB, obě mezi deseti nejrozvinutějšími ekonomikami planety , si nejsou více podobné , takže nízké úroky , trvale , v jedné zemi nezpůsobí realitní bublinu, zatímco nižší, leč výrazně vyšší úroky v jné zemi ano.
A podle tohohle veselého hocha je to nejspíš tím, , pokud správně dovozuji, že jedne je vývozce a druhý dovozce!
Takže Aktuálně má další ekonomickou perlu. :Tzv. Jeníčkův teorem realitních bublin:
Realitní bublin a vzniká zejména tam, kde je země importní ekonomikou! Viz US , viz VB.
Jeníčku děkuji. tenhle výrok se tad stane nesmrtelným.

No ale vůbbec nejlepší , úplně nejlepší je třetí komik, který mi doporučuje,a bych si zašel do banky pro úvěr.. Že prý jako uvidím.To fakt nemá chybu. Budu se se chcechtat nejspíš ještě příští týden.
Jak že mi to říkává moje babička, když jsme byl malý kluk? Jo když dá pánbů někomu funkci , zhusta by mu měl nadělit ještě taky rozum???
Už je to dávno.Ale paltí to stopro..
14. 04. 2010 | 09:49

vlk napsal(a):

Germanicu
zdar pardále, rád tě vidím. Jo psal jsme to ve Wordu. Aby to bylo čitelné. Přeci jen - dlouhý materiál...
14. 04. 2010 | 09:50

jenicek napsal(a):

Vlku, ty jsi unikát:-) Nechceš napsat učebnici demagogie? Prof. Vlk: "Jak vycucat z textu něco co v něm vůbec není":-) Víš co znamená zkratka mmj? Víš, že tvrzení lze vyvrátit i jedním protipříkladem? Ale důkazu tvého tvrzení, s dovolením zkráceného na dřeň, neb gramotný čtenář mu porozumí (ne, vlku, ty fakt ne) "Rozvinuté ekonomiky jsou ekvivalentní", ačkoli budu velkorysej a pominu vágnost té ekvivalence, se nedočkám, co? Já tvrdím, že nejsou a jedním protipříkladem je třeba import/export, jiný rozdíl je třeba v GDP na hlavu, jinej rozdíl je třeba finanční systém (London City je trochu něco jinýho než švýcarský banky...), "kupodivu" i politika a právní prostředí hrají nemalou roli atd. O realitní bublině není momentálně vůbec řeč (tu diskuzi jsi od ní odtáhl ty).
howgh
14. 04. 2010 | 10:59

vlk napsal(a):

jeníček
no koukám, že vkomickým výstupu pokračuješ?
Ano všechny tvé bláboly přesvědčivě vysvětlují, proč Švýcarsko s velmi levnými penězi už alespoň 15 let nemají realitní bublinu , zatímco Britové s daleko vyššími sazbami ano..
Prostě jeníčkův teorém. Teď ho ted y ještě rozšíříme: K vytvoření realitní bubliny je nejen nutné , aby stát, který bublina potrefí byl importér a nikoli exportér svouekonomikou, ale aby byl sídlem největšíh finančního centra světa.
Obojí totiž se dá doložit jak na příkaldu US , tak na příkaldu VB..
Jakkoli ta druhá, nová podmínka jeníčkova teoremu finační bublin y už trochkulhá. Rejpal by mohl namítnout, že Madrid od Filipa II už žádným finančním centrem není a bublinu má také a naopak , že Zuerich sic e není londýnská CITI , nicméně zas až tak nějaká finanční Horní dolní to ted y také není. No jo , rejpal. Já Real nejsme,takže beru upravený jeníčkův teorém finančních bublin na vědomí.
Díky za opětovnou chvilku nekonvenčního humoru. člověk s e zas až tak často takhle nepobaví.

P.S: jinak musím říci, že pokud jd e o vrstvy, tak užnejen , že jsi Kohouta dohnal, ale dokonc e už u hluboce předehnal. V té vrstvě , co jsi ty, tak tam se s nad ani on nikdy nedostane.
Vrstvou rozumím kdysi velmi okřídlené úsloví - hoď na to vrstvu!
14. 04. 2010 | 11:11

jenicek napsal(a):

Vlku, nezakecávej se do nesmyslů, který nikdo netvrdí. Důkaz tvého tvrzení bude nebo ne?
A teď už fakt howgh
14. 04. 2010 | 13:19

vlk napsal(a):

jeníček
zakecávat s e a d o nesmyslů? Já , když akceptuji tvoje velké myšlenky? přímo zplozené tvou velkou hlavou??

To jsou mi věci. Já tad y ctím duševního giganta, rozšiřuji jeho věhlas a prej zakecávání..
No genius může bejt i skromnej. Ale že to doposud skvěle, tu skromnost maskoval..
No co no , to ještě chlapec nevymyslel teoorem ekonomické bubliny. S genialitou dorazila i skromnost!

Úžasné jeníčke jako skromný obr ducha. I když zlý jazyk by spíš řekl :jeníček - obr duševní skromnosti..
14. 04. 2010 | 14:39

jarpor napsal(a):

Vlku

takže do třetice... :

Neposlal jsem Vás do banky, abyste "jako uviděl", jak jste si vlkovsky přeložil a dal mi do úst... nýbrž, abyste si ošahal na vlastní kůži, jak banky zareagují, přijdete-li s ručitelem (s garancí) a bez něj.

Bláhově jsem se domníval, že odtud bude jen krůček k pochopení garancí státu vůči bankám a jejich úvěrům když, kopíruji po třetí Vaše :
„Uniká mi, kdo může donutit soukromé banky změkčovat pravidla pro poskytování úvěrů tak, že zapomenou na elementární opatrnost a dávají špatné úvěry….“

To, co napíšu dále není oplácení Vašeho buranství a křupanství ke všem, kdo polemizují s Vašimi názory, mne nevyjímaje, nýbrž lidové moudrosti... asi by je znala i Vaše babička :

Kdo se směje, neví čemu, podobá se přihlouplému...

tak klidně se chechtejte třeba měsíc...

a ještě jedno : Chytrému napověz, hloupého kopni...

Hezký den, nejchytřejší z nejchytřejších....
14. 04. 2010 | 16:39

vlk napsal(a):

Právě jsme si vzpomněl na pohádku ze svého dětsví. Jmenovala se Jak vejc e poučovalo slepici. A chcechtám se dál. No neberte to.
14. 04. 2010 | 17:32

jarpor napsal(a):

Vlk

zase špatně...
ta pohádka byla :
Jak kuře poučovalo slepici...

Přeji Vám Váš smích... o Vaší "všeználkovské" hlouposti.

Hezký den
14. 04. 2010 | 17:41

Skogen napsal(a):

Vlku, používejte Operu, jestli si z překlepů děláte hlavu, má přímo ve formulářových polích kontrolu přehmatů, obdobně jako Microsoftí slovo. I když je to naprosto triviální... Jak píše Germanicus - ten plural majestaticus určitě neopravujte..
15. 04. 2010 | 00:43

Karel. V. napsal(a):

První podtitulek:

"Investoři, hlavně banky a investiční fondy, mohou bankrotem Řecka přijít až o 200 miliard eur, napsala agentura Bloomberg. V případě bankrotu Řecka odhaduje S&P výtěžnost dosud nesplacených dluhopisů na 30 až 50 procent.
Banky po celém světě mají v řeckých dluhopisech a dalších instrumentech uloženo v přepočtu 5,75 bilionu korun. Z toho 25 miliard korun patří českým bankám, napsal odborný server Patria.cz."

Zde je zachycena celá pravda. Spekulanti z MMF a nadnárodních bank půjčují mafiánským vládám na lichvářský úrok. Pak to chtěj zaplatit po žebrácích, co z toho neviděli ani vindru! Tenhle tunel, 200 miliard eur chtějí zaplatit od obyvatel celé Evropy. Pokud dosáhnou svého, přijde na řadu lichva s Portugalskem, Španělskem atd. Je to lepší než investovat do výroby nebo infrastruktury. Naši milí bankéři si udělali z EU a jejich obyvatel trafiku, tak jako po První světové válce z Německa. Kam to povede, když zaplatíme, si můžeme přečíst z učebnic historie! Když placení necháme na těch, co to podepsali, zmizí v propadlišti dějin a zůstanou jim v rukou jen hromady bezcenného papíru. V opačném případě už jsme v pekle
http://aktualne.centrum.cz/...
28. 04. 2010 | 20:49

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy