Co se stalo s Irskem?

20. 05. 2010 | 01:53
Přečteno 7299 krát
Keltský tygr je nejzadluženější zemí Evropy. Ještě zadluženější než Řecko. Jak se to stalo?

Z kdysi chudé země se během 80. a 90. let stala respektovaná ekonomika. Irové zachytili trend informačních technologií. Snížení daní v 80. letech nastartovalo hospodářský růst. Inteligentní nastavení podmínek pro podnikání vytvořilo z Dublinu další finanční centrum Evropy se specializací na kolektivní investování.

Irsko dokázalo téměř zázrak při snižování veřejného dluhu. V roce 1986 činil dluh neuvěřitelných 122 procent hrubého domácího produktu. V roce 2005 již jen pouhých 28 % HDP. V roce 2009 ovšem dluh vyskočil na 69 % HDP. Prognózy na rok 2012 se pohybují od 85 do 140 procent hrubého domácího produktu! Proč?

Příčinou je vývoj objemu bankovních úvěrů. Po roce 2000 byl irský hospodářský růst tažen investicemi do nemovitostí. Nastal gigantický boom. Profesor Morgan Kelly z University College v Dublinu uvádí, že ceny bytů vzrostly ze zhruba čtyřnásobku roční mzdy v průmyslu v roce 1995 na 10 až 17-násobek v roce 2007. Tehdy irská realitní bublina vyvrcholila. Ceny poté v roce 2009 poklesly na 8 až 11-násobek průměrné roční mzdy. Pokles bude patrně pokračovat, protože šestina bytových jednotek je prázdných, uvádí Kelly.

Nadměrná úvěrová expanze v sektoru developmentu a hypoték udělala z Irska nejzadluženější zemi Evropy. Objem úvěrů nefinančním podnikům a domácnostem činil v roce 2008 asi 210 procent HDP. Nyní je to možná více, protože ekonomika zaznamenala v roce 2009 propad ve výši 17 procent oproti roku 2007. Pro srovnání, německé podniky a domácnosti dluží bankám něco přes 90 procent HDP, italské, řecké a finské shodně kolem 80 % HDP.

Na rozdíl od Řecka jde v Irsku o úvěry v soukromé sféře, což je ještě horší. Vláda, která se do problémů dostane kvůli vlastní rozmařilosti, může škrtat v rozpočtu, je-li k tomu donucena. Lidé sice zpočátku hartusí, ale škrty nakonec vedou ke zlepšení. Pokud ovšem banky musejí škrtat v hodnotách poskytnutých úvěrů na aktivní straně svých účetních bilancí, nastává problém. Plošné zhoršení kapitálové přiměřenosti zavání bankovní krizí. A ta hrozí zhroucením celého hospodářství. Bankovní krize je tak velká hrozba, že žádná vláda dlouho neváhá a přispěchá na pomoc.

Zesilovač hospodářského cyklu
Z makroekonomického hlediska vždy za každou bankovní krizí vězí špatná, příliš uvolněná měnová politika. Bez nadbytku peněz a nepřiměřeně nízkých úrokových sazeb nemůže bankovní krize vzniknout. Ve Spojených státech byla příčinou hypotéční krize volná politika Federálního rezervního systému, kterou jeho tehdejší šéf Alan Greenspan prosazoval jako odpověď na krizi dot.com, události 11. 9. 2001, válku v Iráku a další pohromy, které během posledních deseti let Ameriku postihly.

V Evropě byla příčina nadměrné měnové expanze jiná. Irsko, jak známo, přijalo euro. Euro nebylo donedávna ničím jiným než německou markou v jiném balení. Úrokové sazby byly nastaveny na úroveň německé ekonomiky s vysokou mírou kapitalizace a relativně nízkým růstem. Ovšem v Irsku způsobilo euro pravý ohňostroj. Nejen v Irsku: k podobnému explozivnímu úvěrovému efektu došlo i v zemích „nalinkovaných“ na euro: Estonsko, Litva a hlavně Lotyšsko.

V příznivých dobách irská ekonomika rostla spektakulárním tempem. Naopak nyní padá jako kámen, přičemž bankovní krize zdaleka nekončí. Euro zafungovalo jako nejmohutnější zesilovač hospodářského cyklu, který kdy lidstvo vymyslelo.

Více o Irsku zde.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

Kdo chce moc, nemá nic - říká jedno přísloví. Rychlý nárůst - rychlý sešup - říkám já.
20. 05. 2010 | 06:22

Béda napsal(a):

Autor,

Zajímala by mě vaše názorová konzistentnost. Ony zo již nejsou ekonomičtí tygři s velice vhodnou rovnou a čím nižší daní? Z tygrů se stala najednou slepá koťata?

A taky, jestli jste vždy byl konzistentně proti půjčkám, pro vyrovnaný rozpočet, proti rozkrádání a rozmařilému životu.

A taky co soudíte, va jako zakladatel Partners, o útoku finančních spekulantů na EURO. "Investoval" jste taky? Jaký máte jako liberál názor na Merkelové zákaz?
20. 05. 2010 | 06:31

Béda napsal(a):

Dovětek:

Neblížíme se opět k totalitě, když politici zakazují lidem jako jste vy, vyznavačům svobody od horizontu za horizont, "tvůrcům" hodnot, realizovat svůj zisk za každou cenu?
20. 05. 2010 | 06:41

yara ze země krys napsal(a):

Současný a nutný směr v Eurozóně
zní: Euro ponechat, ale rychle vytvořit řídící ekonomické centrum s potřebnými pravomocemi, které bude dohlížet na fiskální politiku všech zemí a to velmi tvrdě. Jinak se vše zhroutí jako domeček z karet a všichni na tom prodělají včetně třeba i ČR! Není třeba se toho bát, stejně jsme už dávno ekonomickou suverenitu ztratili a v podstatě kopírujeme jen našeho hlavního obchodního partnera SRN, na kterém jsme životně závislí! Howgh!!!
20. 05. 2010 | 07:10

ano napsal(a):

A nyní všichni sborem za tím prvním volem
20. 05. 2010 | 07:25

Petr z Tábora napsal(a):

Čistě teoreticky by bylo nejlepší, kdyby Německo vystoupilo z eura a společně s několika obdobnými zeměmi vytvořily tvrdou měnu ke které by měla přistoupit i ČR - to je ovšem fantasmagorie, do takového dobrodružství nepůjdou.
Takže se zavádí v EU další regulace, další centralizace a to vše v podstatě jen proto, že většina států eurozóny beztrestně porušovala ta minulá volnější pravidla - a někdo se mluví o českých politicích jako o pitomcích, jak pak pojmenovat ty "euro" ?
20. 05. 2010 | 07:30

Realista napsal(a):

Irové mj. nalili kapitál do nemála realitních projektů v Praze. A u spousty z nich je těžko odhadovat, jak to s jejich realizací dopadne.
20. 05. 2010 | 07:49

Rumcajs napsal(a):

Je to všude stejný.
Jak se člověk dostane rychle a snadno k penězům, většinou to vyháže za kraviny.

Pomalý růst a dvakrát obrácená koruna, to je nejlepší recept proti krizím.
20. 05. 2010 | 08:52

yara ze země krys napsal(a):

Rumcajs: Přesně tak, hlavně když si půjčuji peníze, tak je nesmím prožr.t. Když dluh, tak jen za účelem zvýšení zisku nebo z nějakých velmi vážných důvodů,
třeba živelné pohromy apod. Chápu dluh na novou výrobní technologii např. u firmy, ale ve státním měřítku je to zase jen nebetyčná hloupost. Bohužel po volbách může zase být ministrem financí Dluhoslav Sobotka nebo ten modrý
Kocourek z Kocourkova a volné pokračování téměř dvacetileté bídy v hospodaření s financemi státu je tu znovu!
20. 05. 2010 | 09:06

Béda napsal(a):

Yzzk,

anebo bude sestavovat vyrovnaný rozpočet finanční expert Kalousek.
20. 05. 2010 | 09:18

JC napsal(a):

yara ze země krys,
S "paktem stability", který to technicky řeší si vytřeli anální otvor Němci a Frantíci.Aby to vaše Bruselské utužování disciplíny nevedlo k tomu, že nám budou kázat co smíme a nesmíme vyrábět, kolik smíme vyvést či dovést, přičemž všichni si budou "klasicky" rovni, jen někteří rovnější.
20. 05. 2010 | 09:40

yara ze země krys napsal(a):

JC, dobře, tak co navrhujete pane? Žádní cesta není dobrá. Hoši vymysleli Euro a jaksi zapoměli ustanovit mechanismy, které platí u každé normální měny. Zejména shodná fiskální politika jednotlivých zemí jaksi chybí! Následky už všichni známe, politici se k veřejným penezům staví jako k veřejným dívkám, dělají si s nimi co chtějí, zřejmě tady chybí pasáci. Pokud se eurozóna rozpadne a všichni na to doplatí včetně nás co v ní nejsme, myslíte si pane, že naši politici budou hospodařit dobře?
Naopak, pokud budou rozšířeny a zpřesněny pravidla hry, může dojít ke stabilizaci Eura a hlavně budou političtí šíbři zemí pod určitým veřejným tlakem.
Samozřejmě nesmí být země EU 1. a 2. popř. 3.kategorie. Někdo by to měl Francii a Německu na fóru veřejně říct!
20. 05. 2010 | 09:55

Karel napsal(a):

ODSáčtí tygři mají fatální problémy. PROČ?
***
Zamyslel jste se Kohoute nad tím, proč ta zlá skandinávská VYSOKODAŇOVÁ A SOCIÁLNÍ politika neprochází takovými otřesy jako Pobaltí, Irsko, Maďarsko?

Není to taky tím, že když skutečně reguluju REALITNÍ A DEVELOPERSKÉ (A FINANČNÍ taky) SPEKULANTY, prostě jim vezmu kousek té Vaší "svobody" třeba skrze zlovolné SOCIÁLNÍ a regulované BYDLENÍ, tak prostě spekulativní chátra nemá prostor vyšroubovávat ceny nemovitostí do nekonečna a vytvářet paniku, že jestli nekoupím byt teď za 1O ročních platů (v SRN za 2 roční platy), tak díky spekulacím koupím další rok za 15 ročních platů).

NO A JSME TAM,kde to Vy Kohouti chcete mít, v ( I ).

Zdravím
20. 05. 2010 | 09:57

Tencokida Hnuj napsal(a):

Já myslel, že po Řecku má největší dluh k GDP Itálie . To Irsko je pro mě novinka.
Kde se vzal tak rychlý nárust ?
20. 05. 2010 | 10:00

Grandmaster napsal(a):

Rumcajs,
dam vam k lepsimu jeden stary anglicky vtip (kresleny a textovany, ale da se i vykladat).
Dva lupici utikaji z banky s baliky penez. Za nimi policajti se zbranemi, pendreky a psy.
Ten starsi lupic rika tomu mladsimu: Co jsem ti rikal, jen prijdes k penezum, tak zacinaji potize!
20. 05. 2010 | 10:15

yara ze země krys napsal(a):

Karle, to že Skandinávské země dobře hospodaří není způsobeno tak výši odvodů a daní, ale je to celkovou morální úrovní a solidností lidí žijících v těchto zemích. I ti jejich politici jsou mnohem solidnější. Pamatuji si např. že v Dánsku jste někdy před rokem 1970 mohl zapomenout kufr na ulici na autobusové zastávce a drudý den jste ho tam našel nebo max. byl odevzdaný na nejbližší policejní stanici. Tito lidé nemají podvádění tak zažité a zalezlé v krvi jako my nebo občané z jihu Evropy. Takového Švéda nenapadne podvádět a nezaplatit třeba část daně!
20. 05. 2010 | 10:20

Xury napsal(a):

Pro autora:
dluh Irska na konci roku 2009 je 64% HDP (Eurostat). Odhad na konec roku 2012 jsem nikde neviděl, ale je otázka jak na tom budoujiné ekonomiky. Nicméně rozsah odhadu ve výši 55% ve mě budí nedůvěru.
Pro Karla: Maďarsko bylo pod vládou socialistů a rozhodně nepatřilo k zemím s výrazně nižší daňovou kvótou. Pobaltí doplácí na fixaci kurzu k euru, nemluvě o tom, že i tam se jednotlivé země liší. Co způsobuje, že Skandinávské země mají nižší schodky než zbytek Evropy není zcela jasné. Konečně složenou daňovou kvótu na jejich úrovni (případně i vyšší) mají i např. Francie nebo Belgie, které mají schodky násobně větší.
20. 05. 2010 | 10:23

yara ze země krys napsal(a):

Grandmaster:
Jestlipak víte, že bývalého ministerského předsedu Švédska Olafa Palmeho ve skutečnosti zastřelili čeští policajti? No tenkrát tam byli na služebce a Olaf Palme šel po ulici bez ochranky tak jak to tam bylo tehdy zvykem. A ten jeden vzdělanější policajt vykřikl, hele Olaf! Druhý říká cože? První Palme! No a ten hloupější vypálil z ČZ 75.
20. 05. 2010 | 10:26

Béda napsal(a):

p.Kohout,

ještě nedávno jsem zde četl ódy na Lotyšského tygra, na jeho vzorové reformy. Asi se něco změnilo.

Zde něco o lotyšských "reformátorech":

"Lotyšská policie vyšetřuje dopadeného IT odborníka, který v minulých měsících kradl a zveřejňoval informace o vysokých příjmech a náhradách politiků, jež se zasazovali o drastické sociální škrty...

"Lotyšská policie minulý týden dopadla měsíce hledaného hackera Ilmārse Poikānse, známého jako Neo, bojovník Armády čtvrtého národního obrození či Universal IT Soldier. Plnoštíhlému třicátníkovi se podařilo zcizit a posléze zveřejnit výkazy platů a daňová přiznání lotyšských politiků, úředníků, manažerů státních podniků i dalších veřejně činných osob. V mnoha případech tím dokázal, že představitelé stran, které si z nutnosti plošných a bolestných škrtů učinily hlavní bod programu, sami dál pobírají velké odměny, mimoplatové náhrady či zlaté padáky..."

http://www.denikreferendum....
20. 05. 2010 | 10:27

Tencokida Hnuj napsal(a):

Japonsko 192,10
Singapur 117,60
Itálie 115,20
Řecko 108,10
Belgie 99,00
Island 95,10
Egypt 79,80
Francie 79,70
Izrael 78,00
Maďarsko78,00
Německo 77,20
Portugalsko75,20
Kanada 72,30
Velká Británie 68,50
Rakousko 66,50
Irsko 63,70
Nizozemí62,20
Norsko 60,20

finance.cz, data za rok 2009
20. 05. 2010 | 10:35

Xury napsal(a):

Pro Bédu:
můžete dát link nebo název toho blogu, kde Kohout vychvaluje Lotyšsko?Díky.
20. 05. 2010 | 10:38

Čochtan napsal(a):

yara ze země krys:
"Takového Švéda nenapadne podvádět a nezaplatit třeba část daně! "
To ne. Ale napadne ho se oficielně přestěhovat. Třeba do Monaca nebo do Švýcarska. I pokroková autorka Pippi dlouhé fusekle to tak udělala. Sice žije dál ve Švédsku, ale hlavní adresu má ve Švýcarsku.
20. 05. 2010 | 10:39

Tencokida Hnuj napsal(a):

Rumuni jsou už také na nohách po té, co vláda oznámila plánované snižování mezd(-25%) a penzí (-15%) ve veřejném sektoru (-25%) a také počet veřejných zaměstnanců (o 70tis. do r. 2011, momentálně veřejný sektor zaměstnává na 1,36 mil. lidí). I když Rumuni jsou na tom s aktuální úrovni státního dluhu dobře (21% HDP), kvůli propadu ekonomiky a následnímu nárůstu deficitu rozpočtu musel zasáhnout MMF, jenž poskytl půjčku 20 mld. eur. Rumunsko se teď snaží dostat veřejné finance pod kontrolu.

ČS koment /staženo s akcie2000.cz/

Ach , ta nesnesitelná lehkost bytí státních zaměstnanců v ČEZku !
20. 05. 2010 | 11:00

pravičák zlý a ošklivý napsal(a):

Mohl by nám sdělit pan vlk čím se živí??? Vyplodí toho tolik, že nedělá nic jiného než sedí u počítače a demagogicky tlachá......
20. 05. 2010 | 11:02

JC napsal(a):

yara ze země krys,
Tak především jsem přesvědčen, že "ti hoši" vymysleli současnou podobu EU včetně společné měny ne za účelem vzájemné spolupráce za stejných podmínek, ale jako nástroj natlačení svého zboží na nové trhy.Ti "velcí hoši" přes veškeré politické proklamace žijí v následující představě : Dali jsme ván prosperitu, jistotu a Euro a neseme největší část zátěže společného projektu, takže hrát se bude podle našich pravidel, které ovšem my sami nemusíme dodržovat.Tohle prostě podle mého názoru nemůže dlouhodobě úspěšně fungovat.
20. 05. 2010 | 11:05

Grandmaster napsal(a):

Koho to zajima, mohu tady napsat ze i ve Svedsku se podvadi. Zvlaste dane jsou oblibene.(Je mozne, ze se nepodvadi tolik jako v CR)
A to s tim kradenim (ve Skandinavii) uz take patri k mytum. Skandinavie byla celkem izolovana od ostatniho sveta a zila jinym zpusobem. Ted uz tak zvana civilizace prisla do Skandinavie a pokazila ten skandinavsky styl zivota. Co bylo - neni!

Ale tohle vsechno se da shrnout do jedne vety:
Chteli by jste mit ceske nebo skandinavske potize?
20. 05. 2010 | 11:11

Taoiseach napsal(a):

Pavel Kohout

"V Evropě byla příčina nadměrné měnové expanze jiná (než ve Spojených státech). Irsko, jak známo, přijalo euro..."

Nikoli, za finanční krizi v Evropě může americká nákaza. Irsko má velmi silné hospodářské vazby na USA, přesto dopadlo podstatně lépe než Ísland, který euro nepřijal. Asi tak.
20. 05. 2010 | 11:19

yara ze země krys napsal(a):

JC, zajímavý názor, doufám, že to nebude snad 100% pravda.
No a té Skandinávii, kamarád se nedávno dostal v letním období tuším v Norsku až na polární kruh
a co nevidí, otevřená bouda pro příchozívší turisty, soc. zařízení, el. instalace napájená na fotovoltaiku atd. Smutně konstatoval, to by u nás
vydrželo tak max. dva dny!
20. 05. 2010 | 11:21

Grandmaster napsal(a):

yara,
ten svedsky jsem neznal.
Znate ten o krali Ludvikovi XIV?
Rikal:
l'Etat c'est moi - stát jsem ja.
Jenze tento vyrok Ludvik prohlasil, kdyz ho honili od jeho milenky: Stát, to jsem já!

Nebo tak nejak.
20. 05. 2010 | 11:23

JC napsal(a):

yara ze země krys,
Tak mě napadá v souvislosti s Norskem.
1.Proč si myslíte že není v EU ?
2.Pokud by/hypoteticky/byly před naším vstupem do EU objeveny stejné zásoby ropy jako mají Norové, myslíte, že bysme vstoupili ?
20. 05. 2010 | 11:32

Lubas napsal(a):

Pro Petr z Tábora.
Možná, že to zase taková fantasmagorie není. Po internetu jde už nějaký pátek šeptanda, že Německo tiskne nové marky. Pravdou ovšem je, že tyto spekulace zveřejňují servery, které rozhodně nepatří do mainstreamu. V tomto světle je zajímavý včerejší projev Merkelové ve, kterém mimo jiné prohlásila, že euro je v nebezpečí. Dále pak vyhlásila v Německu zákaz spekulací na pokles cených papírů, zejména státních dluhopisů. (celý článek MFDnes) Trhy reagovaly silným oslabením eura. To je poměrně zajímavý počin. Když si uvědomíme zoufalou snahu EU mocipánů o zastavení poklesu eura v posledních dnech, zvláště záchraný baťoh pro Řecko. Pak ten včerejčí projev je jasná kudla do zad předchozím snahám, potažmo parťákům z EU. Nechce se mi věřit, že by Merklová měla tak slabý tým poradců. Spíš se zdá, že v tom byl záměr euro oslabit. Otázkou zůstává proč to němci udělali. Jedno z možných vysvětlení je divoká spekulace o vylepšení počátečních podmínek znovuzavedení marky.
20. 05. 2010 | 11:43

JC napsal(a):

Lubas,
Zkusím si také zaspekulovat.
Počátešní kurz EUR:USD byl nastaven 1:1.Po několika letech byl odvolán šéf ECB/jakýsi Duchman jehož jmého se mi nechce hledat/ s tím, že EUR bylo dlouhodobě pod USD a jaksi se nedařilo naplňovat politické vize o nové silné měně.
Slabší EURo, ale zákonitě lépe pomáhalo naplňovat další politickou vizi o "dohnat a předehnat" USA, která ovšem posílením Eura vůči UDS definitivně vzala za své.
Takže možná to nemusí být jen příprava na novou DM, ale jen "stažení ocasu".
20. 05. 2010 | 11:59

JF napsal(a):

pan Kohout:

Napadlo Vás někdy, že méně může být i více.

Tolik třeba i k paradoxům.

ps: a říká to každá "bába" na rohu.
20. 05. 2010 | 12:07

Lubas napsal(a):

pro JC
To bude asi pravděpodobnější. :) Navíc se říká, že slabší euro podporoje německý export. Chce se tím říci, že kdyby němci měli stále marku byla by podstatně silnější než euro, tudíž horší export atd.
No nechme se překvapit co přinesou nejblžší dny. Mimochodem ta šeptanda také říká, že vhodná doba na přechod jsou prodloužené víkendy v květnu. Jeden byl ten minulý, druhý je ten co nás čeká, tedy v Německu mají zas nějaký svátky.
20. 05. 2010 | 12:12

Lukáš Bušina napsal(a):

Kohout ty ideologické mantry si odpustěj.

"Z makroekonomického hlediska vždy za každou bankovní krizí vězí špatná, příliš uvolněná měnová politika."

Ne. Za tuhle bankovní krizi může přílišná ochota riskovat. Pokud na dálnici je povoleno 250km v hodině a ty se v 200 vyrýpáš, protože jsi nezvládl řízení v této rychlosti není to problém silničních pravidel, ale tvůj.
20. 05. 2010 | 13:01

Petr napsal(a):

yara ze země krys+JC:
Nedávno jsem nechal klíče v zámku zaparkovaného auta na cca 2hod. v oblasti obývané převážně našimi spoluobčany kteří se rádi jezdí dívat na kanadskou přírodu a vše zůstalo na místě. Stalo se v ČR. Není to jako v Dánsku nebo Norsku?
20. 05. 2010 | 13:07

Čochtan napsal(a):

Lubasi,
"Po internetu jde už nějaký pátek šeptanda, že Německo tiskne nové marky."

Můžeš hodit link ? Moc mě to zajímá !
20. 05. 2010 | 13:11

Čochtan napsal(a):

Grandmaster,
do Skandinavie nepřišla civilizace, ale odpad lidstva z Libanonu a jiných muslimských zemí.
20. 05. 2010 | 13:13

JC napsal(a):

Petr,
Můj známý za totáče byl zastaven za rychlou jízdu a začal si "přihřívat polívčičku" když policajtovi s poukazem na neprovcikanou doložku v ŘP/pamětníci ví co to bylo/ tvrdil, že ta rychlá jízda byla náhoda a že je jinak vzorný řidič. Policajt si ho změřil pohledem a prohlásil.
Ta neprocvikaná karta nemusí znamenat, že jste vzorný řidič, ale že jste nebyl přistižen.
Tak asi tak, Petře. Možná si těch vašich klíčků v zámku nikdo ani nevšimnul:-))
Jinak nemusíme chodit do Skandinávie. Na řeckých ostrovech je také téměř nulová kriminalita. Pokud vracíte vypůjčené auto, klasicky ho večer můžete nechat před penzionem otevřené s klíčky pod koberečkem u řidiče a firma si ho rána vyzvedne.
20. 05. 2010 | 13:23

Sandrro napsal(a):

Myslím si, že je to už ohraná písnička. Velmi zjednodušeně řečeno:
Velká dostupnost hypoték šroubuje ceny nemovitostí do nereálných částek. Ve chvíli, kdy se začne zvyšovat podíl nesplacených úvěrů, banky utáhnou šrouby a sníží dostupnost hypoték, zároveň však vrhají na trh další nemovitosti po neplatičích.
Trh se zahltí a většinou následuje kolaps. Viz USA, Irsko.
No a nás to teprve čeká :-).
20. 05. 2010 | 13:25

Karel napsal(a):

TO Sandrro :

spíše popisujete následky než příčinu (tu pouze částečně).

Příčina je, že lidé potřebují někde bydlet. Pokud stát se chová silně tržně, nechá ty sociálně slabší na pospas džungli (jakepak sociální bydlení nebo regulace - viz, Skandinávie, Německo atd.) , pak děje několik variant :

a) jdou pod most - v chudých zemích
b) jdou si v "lepším" případě pro hypotéku (nechají vydělat určité finanční kruhy) - viz. USA

Zajímavý je případ B).
Tam mnohdy spadají i mladí, krásní a dynamičtí nadšení spoluobčani klipem Mádla a Issové. Stačí silnější otřes na trhu práce, a už se spouští Vámi popsané děje.
20. 05. 2010 | 13:37

Petr z Tábora napsal(a):

to JC, Lubas:
Souhlasím. Když jsme v těch spekulacích - to Řecko musí někdo zaplatit jelikož místo drachmy mají už euro. Nestačí vytisknout další barevné papírky. Vzato historicky, tak se obdobné nerovnováhy srovnaly vždy v horším případě válkou a v lepším inflací.Tím na ten průšvih doplatí všichni, ne jen Řekové. Plus slabší euro je výhodné pro export, protože byrokratická EU toho jinak moc nedělá pro svou konkurenceschopnost.
Bohužel nejsme na té nejlepší lodi, ale lepší možnost nemáme.....
20. 05. 2010 | 13:39

JC napsal(a):

Karel,
Samozřejmě vidíte "rudě" čili zbytečně dramaticky.
Za minulého režimu bylo docela běžné soužití 2-3 generací v jednom bytě/bylo přece garantováno právo na bydlení/ a čekalo se až nejstarší generace vymřou.
V té vaší konstrukci zcela opomíjíte nájemní bydlení. Ne každý musí byt vlastnit. Někdo ani nechce.
20. 05. 2010 | 13:51

Sandrro napsal(a):

Karel: Může to být i příčina. Jelikož ve chvíli, kdy na hypotéku dosáhne každý "blb" není třeba žádného otřesu na trhu práce, aby se začal zvyšovat podíl nesplacených úvěrů, jelikož ti lidé na to prostě nemají a neměli na to ani při podpisu té hypotéky. Následkem je otřes na trhu nemovitostí a financí, no a potom je to jako hodit kámen do vody...vlnky se rozběhnou na všechny strany
20. 05. 2010 | 13:52

Sandrro napsal(a):

JC: Nájemné bydlení je v ČR kapitola sama o sobě...
20. 05. 2010 | 14:02

hovorka11 napsal(a):

Kohout zase mluví nesmysly:

"V Irsku způsobilo euro pravý ohňostroj"
----------------------
Můj názor: Krize přišla z USA bez větší souvislosti s EURem a tvrdě nás a všechny ostatní zasáhla, ukázalo se, že žádná obyčejná chřipka to není, jak se nám snažili naši nejmoudřejší vnutit.
V Irsku dle všeho spekulace s nemovitostmi sledovali vývoj podobně s děním v USA. Ohňostroj by stejně vznikl i bez EURa
----------------------
Kritici Alana Greenspana tvrdí, že centrální bankéř po recesi v roce 2001 příliš dlouho udržoval úrokové sazby na velmi nízké úrovni a usnadnil tak vytvoření úvěrové bubliny. Ta pak přispěla k propuknutí finanční krize, kterou následuje současná hospodářská recese.

Greenspan, který dlouhodobě prosazoval deregulaci, přiznal v americkém Kongresu, že se "částečně mýlil" ve svém postoji vůči bankovnímu průmyslu, když prosazoval přístup, podle něhož by se do něho nemělo zasahovat. Finanční krize ho zanechala ve stavu šokované nevěřícnosti. "Nalezl jsem chybu," řekl Greenspan o své hospodářské filozofii. "Nevím, jak významná či trvalá je. Ale velmi mě to znepokojilo."

Greenspan sdělil inspekčnímu výboru amerického Kongresu, že nyní lituje, že se stavěl do opozice proti regulaci určitých typů finančních derivativ, v jejichž důsledku zaznamenaly americké finanční instituce ztráty ve výši mnoha miliard dolarů.

"Udělal jsem chybu, když jsem se domníval, že sebezájem organizací, zejména bank a jiných, je takový, že jsou ony samy nejlépe schopny ochránit své akcionáře a jejich kapitál ve firmách," dodal Greenspan

Greenspan se ale i opakovaně bránil, že Fed nemohl zvyšovat úrokové sazby pod tlakem globálních sil. Bubliny navíc podle něj nejdou rozpoznat do té doby, než prasknou.
----------------------

K tomu dodám:
Grennspen není ani Kohout ani Klaus a když, zjistí, že se mýlil tak to přizná. Rozdíl je značný, Kohout a Klaus toho nejsou schopni...
Možná, že kniha "Věk turbulencí" skončí na smetišti.ˇ
Bubliny se z většiny dají poznat, s tímto Greenspenovým tvrzením nesouhlasím, je to pouze zachraňování zbytků propadlé teorie !
20. 05. 2010 | 14:08

Karel napsal(a):

To Sandrro :

Blb či spíše gauner sedí v bance, když dá hypotéku gumě, o které tedy ví, že není schopná zplácet (viz. Vaše verze, že to jde i bez otřesu na trhu práce).

Blb či spíše gauner sedí v bance - má přece svoje jistý, zodpovědnost limitně se blížící O, plat naopak limitně se blížící maximu - a zaplatí to přece daňový poplatník.

JC :
Na Vás reagovat je ztráta času,

přesto Vám zkusím hodit malou perlu.

V ČR se předmětem spekulací stávají byty postavené za komančů. V Praze 3+1 paneláček ještě nedávno za 3,5 mega.
Navíc Vám povím jedno tajemství, bytů se tehdy stavělo podstatně více a za úplatek ve výši 10 platů jste mohl přijít k družstevnímu bytu.

Dnes je to kolik platů, třeba i za ten mizerný komančský paneláček?
20. 05. 2010 | 14:10

Taoiseach napsal(a):

JC

"S 'paktem stability', který to technicky řeší si vytřeli anální otvor Němci a Frantíci."
Zdaleka nebyli první, jenom se o nich víc mluvilo.
"Počátešní kurz EUR:USD byl nastaven 1:1."
Nebyl. Je pravda, že ze začátku se kurs dostal dokonce dost hluboko pod tuto hranici, ale rovnovážný kurs je teď jen lehce nad tím původně stanoveným.

Tencokida Hnuj

"Já myslel, že po Řecku má největší dluh k GDP Itálie..."
Takyže to tak je - a na hezkém třetím místě je Británie. Slovutný ekonom Kohout míchá veřejný dluh s "úvěry v soukromé sféře"...(což je vysvětlení i pro Xuryho).

Petr z Tábora

"Když jsme v těch spekulacích - to Řecko musí někdo zaplatit jelikož místo drachmy mají už euro. Nestačí vytisknout další barevné papírky."
Islandská koruna devalvovala dost brutálně, přesto to neodvrátilo pád a o tom, kdo "to" zaplatí, se pořád živě diskutuje...
20. 05. 2010 | 14:12

Taoiseach napsal(a):

hovorka11

"Krize přišla z USA bez větší souvislosti s EURem a tvrdě nás a všechny ostatní zasáhla, ukázalo se, že žádná obyčejná chřipka to není, jak se nám snažili naši nejmoudřejší vnutit.
V Irsku dle všeho spekulace s nemovitostmi sledovali vývoj podobně s děním v USA."

100% souhlas.
20. 05. 2010 | 14:16

Sandrro napsal(a):

Karel : Jenom malá oprava :Blb, nebo gauner šéfuje bance, která dá hypotéku gumě, která na to evidentně nemá.
20. 05. 2010 | 14:20

Lubas napsal(a):

Pro Čochtan
třeba tenhle blog
http://janzeman.blog.idnes....
nebo tenhle vypadá taky pěkně
http://www.nwoo.org/view.ph...
Stačí zagooglit
Tady je i oskenovaná účtenka z Německa v EURech a zároveň v DM
http://www.osud.cz/cs/clane...
Jak jsem ale naznačil dříve k podobným info přistupovat prosím se zvýšenou ostražitostí.
20. 05. 2010 | 14:49

JC napsal(a):

Sandrro,
To je fakt.Měl jsem na mysli nájemní bydlení obecně/všude/ ne jen v ČR.
20. 05. 2010 | 15:19

Lubas napsal(a):

Pro Petr z Tábora.
Já bych to viděl možná trošku černěji. My na té lodi ve skutečnosti nejsme. Spíš jsme na člunu vlečeného za tou lodí. Když v lodi dojdou zásoby houknou na nás ať koukáme poslat něco na zub. Pod pohrůžkou, že když nepošlem přeseknou vlečné lano. A tak si raději utrhneme od huby, protože je přece jen lepší doufat, že kapitán té lodi nás doveze do země zaslíbené, než zůstat viset ve vratkém člunu na rozbouřeném moři. (si myslej hlavně eurohujeři) Já jsem naopak toho názoru, že je lepší si vyhrnout rukávy a opřít se do vesel a zkusit onu zemi zaslíbenou najít třeba sami. A to dřív než nám ty vesla seberou. Vím, je to těžký, občas i nějaká ta vlnka nás zaleje.
Grafoman se nezapře. :) Přeji krásný den.
20. 05. 2010 | 15:22

JC napsal(a):

Taoiseach,
Byli první a kurz byl 1:1
:-))),
čekám kvalitnější oponenturu.
20. 05. 2010 | 15:27

Petr z Tábora napsal(a):

to Taoiseach:
Tím tištěním dalších barevných papírků jsem mínil eura >> inflace >> nastolení rovnováhy, ale na nižší životní úrovni nás obou

to Lubas:
Vtipné.....
Ti co by sami chtěli vzít za vesla jsou v menšině. Státy v Evropě (nejen ČR) tak dlouho na dluh vytvářely zdání bezpečí, že lidé ztratili pud sebezáchovy - ale to by bylo na dlouhé psaní.
20. 05. 2010 | 15:35

JC napsal(a):

Karel,
1.Byt, pokud je v osobním vlastnictví je zboží jako každé jiné a cena se řídí poptávkou.

2.Ty vaše pohádky o bydlení za socíku byste měl poněkud doplnit.

a) co kromě 10 platů musel ještě družstevník absolvovat.
b) co vlastně za 10 platů a x hodin brigád obdržel.
20. 05. 2010 | 15:46

JC napsal(a):

Karel,
P.S.
Mám také dojem, že těch vašich "10 platů".....záleží kde v ktrém roce. řekl bych že to bylo cca 40 000,- Kčs což vydělal za 10 měsíců tak soudruh náměstek nebo ředitel.
20. 05. 2010 | 15:59

JC napsal(a):

Taoiseach,
Ještě ke srovnání Island a Řecko.
Ono by bylo také dobré vědět, jaký objem "toxických aktiv" oba státy nakoupily.
Pokud by jich nakoupily stejně, nožná by se to dalo srovnávat.
20. 05. 2010 | 16:07

Lubas napsal(a):

Pro Petr z Tábora.
Myslím, že těch ochotných by se našlo docela dost. Ovšem je otázka, zda jich bude dost na to aby utáhli i ty darmožrouty. A pak je tu druhá otázka zda se mezi nimi najde vůdce s dostatečnou autoritou, který to lano dobrovolně přesekne. Představuji si ho jako někoho mezi Králem Odyseem a Rambem, bo každýho jinýho by zbytek posádky vzápětí hodil žralokům.
20. 05. 2010 | 16:28

Taoiseach napsal(a):

Petr z Tábora

"Tím tištěním dalších barevných papírků jsem mínil eura >> inflace >> nastolení rovnováhy, ale na nižší životní úrovni nás obou"
Tak jsem to i pochopil. Chtěl jsem jenom zdůraznit, že znehodnocení měny samo o sobě nechrání před nebezpečím státního bankrotu.
20. 05. 2010 | 16:31

vojnov napsal(a):

JC: ad karel, 1.
Tomu snad sám nevěříte. Byt není zboží jako každé jiné. Jednak je každý jiný, což každé jiné zboží není. Málokterá transakce u bytů má čistě ekonomické zdůvodnění.

Krom toho jsou (u nás) skutečné prodejní ceny tajné, ergo kupec není informovaný. Byt kupuje jednou, dvakrát za život, takže nemá představu o výhodnostiu koupě. Jestli existuje nějaký druh zboží, u kterého trh nefunguje, je to právě trh s byty.
20. 05. 2010 | 16:34

Tencokida Hnuj napsal(a):

JS
Za bydlení nenajdete jiný substitut, než zase bydlení. Takže už díky tomuto faktu nemůže být bydlení zboží jako třeba mrkev, plastová židle, dovolená v Thajsku či automonbil značky Toyota.

A řeči o socíku a sockách si nechte pro jiné. Plkal byste na nesprávném hrobě.
20. 05. 2010 | 16:41

JC napsal(a):

vojnov,
Omlouvám se, že nebudu reagovat.
Vaše najivita mě naprosto odzbrojila.
20. 05. 2010 | 16:45

JC napsal(a):

Tencokida Hnuj,
Bydlení stejně jako jezení ne, ale byt a jídlo ano.
P.S. Vy jídlo hodláte substituovat čím ? Vzduchem nebo oblečením.
20. 05. 2010 | 16:52

Taoiseach napsal(a):

JC

Pakt stability před Německem a Francií porušily přinejmenším Řecko, Portugalsko, Itálie a Belgie (pravděpodobně i další).

"Počátešní kurz EUR:USD byl nastaven 1:1."
Ne: "On 4 January (1999), the exchange rate of the euro to the US dollar and Japanese yen was USD 1.1789 and JPY 133.73."
http://www.ecb.europa.eu/ec...
a už s tím neotravujte.

"Ještě ke srovnání Island a Řecko."
Ten drůbeží příspěvek se týká Irska, takže jsem srovnával Irsko s Íslandem, což srovnatelné je. Státní zadlužení (Řecka) se soukromým zadlužením (v Irsku) tady srovnává kolega Kohout...
20. 05. 2010 | 16:57

Tencokida Hnuj napsal(a):

JC
???
20. 05. 2010 | 17:48

xx napsal(a):

Kalousek, ať je jakej chce, řekl to v jednom rozhovoru dokonale: "Programy všech stran vedou při jejich realizaci po cestě do Řecka. Některé rychleji, jiné pomaleji ale zásadní zatáčku tam nevidím."
20. 05. 2010 | 23:06

vojnov napsal(a):

JC: najivita v čem? nepřipadáte si se svou neoblomnou vírou najivní spíš vy sám?
21. 05. 2010 | 01:26

Pípa napsal(a):

Před více jak patnácti lety bylo Irsko zbankrotovanou zemí. Pak dostalo Euro a dotace. Uměle byl vytvořen tygr. Úvěry a umělými cenami nemovitostí. Teď bublina splaskla. A kde je Irsko? V p. A kdo za to může? "Ekonomové" bez přívlastků. A nedostatek regulací a dozoru. Vlastně volný trh.
21. 05. 2010 | 01:40

Jirka H napsal(a):

Vojnov: Pokud není byt zbožím, tak co je?
21. 05. 2010 | 10:46

Tencokida Hnuj napsal(a):

Jirka H

http://zpravy.kurzy.cz/2264...

Mám podobný názor. Ještě, že tele nešlo pod 400. Už bych tam visel.
21. 05. 2010 | 10:58

Jirka H napsal(a):

Tencokida Hnuj: No jestli do toho politici nepřestanou drbat - viz. zákaz shortů apod., tak přejdou výprodeje do paniky a medvěda máme zpátky. Pak bude tele i za 350. Ale já jsem longař, takže zatím klídek... Divi na podzim a uvidí se.
21. 05. 2010 | 11:25

JC napsal(a):

Taoiseach,
Malí porušili před velkými, ale anální otvor si s paktem vytřeli velcí
http://www.rozhlas.cz/zprav...
protože jim také hrozilo :
http://www.euroskop.cz/38/3...

Odpově´d Petru z Tábora:
""Když jsme v těch spekulacích - to Řecko musí někdo zaplatit jelikož místo drachmy mají už euro. Nestačí vytisknout další barevné papírky."
Islandská koruna devalvovala dost brutálně, přesto to neodvrátilo pád a o tom, kdo "to" zaplatí, se pořád živě diskutuje...
Takže srovnáváte Irsko nebo Řecko ?
21. 05. 2010 | 12:02

JC napsal(a):

Zkratka pro European Currency Unit (Evropská zúčtovací jednotka). Vznikla v roce 1979 při budováním Evropského měnového systému (EMS). Byla to tzv. košová měna, v jejímž rámci měly jednotlivé měny členských států jistou hodnotu, danou ekonomickou situací příslušné země z hlediska národního důchodu a výměny zboží v EU. ECU se používalo při transakcích mezi centrálními bankami členských zemí EMS. Od 1. ledna 1999 bylo v kursu 1:1 nahrazeno společnou měnou Euro. Více naleznete na Euroskopu v kapitole Mechanismus směnných kurzů.
21. 05. 2010 | 12:13

vlk napsal(a):

pravičák zlý a ošklivý
a především totálně dementní.

Už jsme to dotáhl dokonc e tak daleko, že nemusím dva dny napsat na Aktuálně ani čárku , vůbec nějaký blog neotevřít a přesto má o mne nějaký dement starost..
Ohledně noho dotazu:
1- považuji jej za nevěcný. S vyjímkou tohoto příspěvku jsme k tomuhle blogu , zatím, nenapsal vůbec nic.

2- prima fízlovská otázka. Pravic e - zká a ošklivá teď zakládá nějaké útvary PS VB nebo uliční výbory? tam všud e s e to jen jen hemžilo podobně starostlivými soudruhy a soudružkami. Tedy o ty druhé. Co jako dělají , říkají a tak podobně.

Koukám, že to máš v krvi.
21. 05. 2010 | 13:22

Tencokida Hnuj napsal(a):

vlk
Kdysi se mě také na jakémsi blogu nějaký(á) nick (a) ptala, čím se živím, že mohu stále vysedávat u počítače.
Že jako musím být socka, vyžírka....
Když jsem mu odpověděl, že tím, že pronajímám nemovitosti podobným individuím , jako je on, tak se na mě sesypal příval nadávek via zlodějský zbohatlík, vykutálený restituent etc.

A tak takovým hňupům už neodpovídám. Pokud se tedy nechci pobavit či zkrátit volnou chvíli..

P.S. Jste vlk originál či plagiát ?
21. 05. 2010 | 13:39

vlk napsal(a):

TCKH
snadno to poznáš - podle překlepů...,-))

no mne potěšilo úplně nejvíc to, že já k tomuhle blogu nnapsal ani čárku, dva dny jsem na Aktuálně prakticky aktivní nebyl a ten mamlas projevil soudružskou starost...
No neber to!
Ale mrzí mne že tenhle Kohout mi zdrhne ze skla a já mu nevyrvu houf brků, protože je to dokonalý slint, na kterém bych si opravdu zgustnul. Mám docela dost grafů, které by snad pochopili i smažky , které by tu kohoutovinu jak se patří orámovaly. protože dokonale blábolí. Ale teď už to nemá význam. S dalším blogem je to pod sklem a tedy mrtvé.
21. 05. 2010 | 17:46

Maritza29Curtis napsal(a):

I received my first <a href="http://lowest-rate-loans.co...">mortgage loans</a> when I was not very old and it helped my business very much. But, I need the small business loan once again.
06. 06. 2010 | 22:32

Девочка napsal(a):

Я никак не смогла вставить рисунок в коментарий. Вставляю ссылку на рисунок а он не показывает его как рисунок. Что мне делатЬ?
Фотки беру отсюда - images.yandex.ru/yandsearch?text=blog.aktualne.centrum.cz
18. 02. 2011 | 09:39

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy