Osud jedné vlády - bylo, nebylo, ale hlavně co bude
V uplynulých 24 hodinách se v Česku odehrály věci zcela nevídané, i když, o tom jsem přesvědčený, absolutní většinou obyvatelstva vítané.
Ne snad proto, že bych se z pozice podnikatele dovolil tvrdit, jestli zadržená paní X nebo stejně tak zadržený pan Y jsou vinní. Stejně je na tom asi velká množina občanů této země. Ale proto, že se státní zástupci a policie skutečně začali řídit politiky tolik omílaným „padni komu padni“. Jistě, možná to, co si štěbetají i vrabci po Praze, je liché. Samozřejmě, také princip presumpce neviny platí pro každého, i pro ty, u kterých se mohou prohřešky jevit jako hotová věc. To však neznamená, že v případě důvodného podezření nemá policie konat tak, jak dnes konala. Ano, může se stát, že někdo bude viny zproštěn a může cítit křivdu. To s sebou vyšetřování mohou obecně vzato přinášet. Pak dotyčný či dotyčná bude nejen považovaný či považovaná za osobu bezúhonnou, ale může použít příslušných právních prostředků a žádat „odškodnění“. Zodpovědný státní zástupce či policista zase může a měl by nést zodpovědnost za případně špatně odvedenou práci. To však ale nemůže nic měnit na tom, že při důvodném podezření byla uvedená rozsáhlá akce legitimní, a říkám to jako laik, přesto si myslím, že i v provedené formě.
A co na to někteří naši politici? Nechám stranou zprvu laxní reakci některých opozičních politiků (že by se báli, kam až rozplétané nitky vedou?), kteří později poněkud směleji začali volat po pádu vlády a předčasných volbách. To je, především z hlediska jejich pozice, legitimní požadavek. Ani nechci komentovat ty, kteří se na celé věci zviditelňují a volají z velmi parciálních důvodů po volbách.
Premiér Nečas po celodenním váhání (kdy už mi volala řada politiků a diplomatů ze zahraničí s dotazy, co se to u nás děje a kdy se k věci postaví předseda vlády) řekl mj. toto:
„Jsem přesvědčen, že jsem se nedopustil čehokoli nepoctivého a nemám důvod uvažovat o rezignaci."
"K zadržení paní vrchní ředitelky Jany Nagyové mám jen ten komentář, že má důvěra k ní nepoklesla a nemám důvod se domnívat, že se dopustila jakýchkoli nezákonností," doplnil Nečas.
Že premiér zavdal příčiny ke spekulacím, zda nemá důvod své blízké spolupracovníky podržet (někdo mi dnes řekl přikrýt), je čistě jeho věc. Pokud se skutečně nedopustil ničeho nepoctivého, tak lze i takové vyjádření ve vypjaté chvíli a nervozitě lidsky pochopit. Mýlí se však v jedné věci. Rozumím tomu, že to nepoložil hned po policejní razii. Pokud se však ukáže, že nejde o nezávažná obvinění a ta budou důvodná, pak se musí postavit k věci čelem a převzít politickou zodpovědnost. V opačném případě by byl jen slabou bárkou bez směru a podpory na rozbouřeném moři. Tedy přítěží a snadnou kořistí. V zahraničí by byl jako premiér marginalizován a s ním také celá země. Pokud se nedopustil čehokoli nepoctivého, tak vyvodit politickou zodpovědnost není ostuda, nýbrž nutnost. V civilizované zemi. To platí dvojnásob, když vyjádřil svým spolupracovníkům důvěru. Tak věřme, že příštích několik dní ukáže, jak se věci mají, a premiér vše správně vyhodnotí a případně přehodnotí.
Vyjádření exprezidenta Klause uvádím spíše jako folklór:
„Zásadně odmítám, aby se věci, které se dají řešit za bílého dne a bez kukel, se řešily o půlnoci a s kuklami. To je trochu hra a ta se mi z principu nelíbí, aniž mám sebemenší konkrétní informaci, o co jde. Ti lidé, kteří byli zadrženi, nikdo z nich nebyl na útěku, nikdo z nich se neskrýval před světem a já nechápu, proč kolem toho dělat takový tyátr,“ řekl Klaus před dnešním zahájením festivalu Smetanova Litomyšl.“
Pan Klaus už delší čas žije ve svém světě odtrženém od reality. Jeho vztah k právu a jeho vymahatelnosti je rovněž dlouhodobě znám. Že je to odborník na vše, to také dobře víme. Teď k tomu přibylo, že ví, jak se mají takové zákroky provádět, kdy se mají provádět, prostě, že jsou důvody, aby byly provedeny za plného provozu na Úřadu vlády a nejlépe policisty, kteří nahlásí kde pracují a kde bydlí, případně zanechají své fotografie. To je pak mnohem menší tyátr. Nechce se mi pana exprezidenta chytat za slovo, ale opravdu by mě zajímalo, jak ví, že nikdo není, nebyl nebo by nebyl na útěku. Že by toho věděl ještě více?
A v neposlední řadě koaliční TOP 09.
„Nemáme žádný důvod snižovat důvěru v premiéra Nečase,“ prohlásil Miroslav Kalousek na krátké tiskové konferenci. Zároveň je podle něj předčasné destabilizovat zemi a vládu ve chvíli, kdy nejsou známé podrobné informace o zásahu ÚOOZ. „Politické stanovisko můžeme sdělit, až budou známé podrobnosti,“ dodal ministr financí.
Jeho stranický šéf Karel Schwarzenberg zaujal podobně smířlivý postoj. Česká republika se ale podle něj zásahem, při kterém byli zadrženi někteří z nejbližších Nečasových spolupracovníků, včetně šéfky jeho kanceláře Jany Nagyové, dostala na křižovatku.
„Ocitli jsme se na křižovatce, kam republika a vývoj demokracie půjde, buď má policie průkazné důkazy..., pak to může vést k obrodě demokracie, nebo nedej bože kdyby žádné důkazy nebyly, pak je to ohrožení naší demokracie, obě možnosti jsou možné,“ řekl Schwarzenberg.
Člověku se chce věřit, že smířlivá vyjádření nemají základ v osobních zájmech některých čelných představitelů této strany, nýbrž v tom, že zatím nemají potřebné podrobnější informace. Čas ukáže. Pan předseda Schwarzenberg si snad dostatečně dobře uvědomuje, že toto není podobné kauze dvou panáků po dvou až třech probdělých nocích. U panáků hlavní politické osobnosti TOP 09 se ještě někteří lidé možná zasmáli, i když v západní demokracii by neomlouvaly ani probdělé noci a politik by se pakoval. V tomto případě se nesměje nikdo, ale nad stavem prohnilosti a nízké kompetentnosti nemalé části českého establishmentu velká většina národa doslova zoufá.
Chce se říct, že demokracie v Česku je již delší dobu na křižovatce, spíše jde z křižovatky špatným směrem. Rozhodně v tom dnešní razie nehraje podstatnější roli, tedy ne negativní. Pro takovou razii opravdu stačí důvodná podezření. Právě razie by měla přinést podstatné důkazy. V tom se od p. ministra zahraničí zcela názorově liším. Celkově je ten výrok velmi nešťastný. To, co příslušné složky nyní potřebují, je klid na práci a nikoliv mylná a svým způsobem tlak vyvíjející prohlášení. Tady totiž nejde o naše politiky, ale o něco mnohem více. Na druhou stranu, nečekejme, že se nám demokracie obrodí razií policie. To vyžaduje mnohem a mnohem více. Proto také pečlivě sledujme, jak se k dalšímu vývoji budou stavět naši čelní politici. Možná se nám to bude za několik měsíců hodit.