Chceme nebo nechceme z křivoklátských lesů vyhnat člověka?

13. 05. 2010 | 18:59
Přečteno 3814 krát
Tak nám vznikl v křivoklátských lesích „lesnický park“. První v ČR. Což samozřejmě vzbuzuje vášně, jako vše, co je na počátku něčeho nového. Zmiňované vášně se přitom točí především kolem sporu, zdali má být Křivoklátsko parkem lesnickým nebo národním. Tedy o míře ochrany.
Jenže podle mne je jádro pudla někde úplně jinde – totiž v míře budování vztahu lidí k přírodě, v níž žijí a ve které se pohybují. Dlužno říci, že tohle žádné zákony, regulace a národní parky opravdu nevyřeší. Naopak.
Území v režimu národního parku, kde je zakázáno téměř vše, včetně konvenčního zemědělského hospodaření, vede v praxi k vylidňování příslušných lokalit a regionů, což lze v praxi demonstrovat na Národním parku Šumava. Je to logické. Nelze tam stavět, nelze si přinést z lesa pár větví na večerní táborovou párty, nelze tam nic. Místo na místě trvale žijících obyvatel proudí po vyhražených plochách (cestičkách) národních parků dočasní návštěvníci, kteří sice mohou obdivovat nedotčenost neposkvrněné přírody, za pár hodin exkurze si však k onomu místu nemohou vytvořit žádný vztah a s sebou si odnesou jen vzpomínku. Ta ale přírodě moc nepomůže. A co je horší, takhle skutečný vztah k přírodě nemůže vzniknout. Ten je možný vybudovat pouze trvalým kontaktem s ní, každodenním sepjetím, znalostí místních květin či živočichů vyskytujících se v místě nejen v neděli odpoledne, ale po celý rok. I mezi lidmi se vztah buduje prostřednictvím společných zážitků – a stejné je to i s přírodou.
Tedy: Chceme-li zlepšovat vztah lidí k přírodě, je nutné jim umožnit v ní žít a pracovat. V tom tkví základní myšlenka lesnických parků, na rozdíl od parků národních. Naprosto zavádějící, manipulující a lživé jsou pak v této souvislosti tvrzení, že lesnický park umožní drancování přírody, například těžbou dřeva. Ano, těžit se v lesnickém parku (ale ne všude) může. Jinak se ale hospodaření v lesnických parcích řídí docela přísnými pravidly. Řada kritiků lesnických parků podle mne například ani netuší, že lesnický park je vyšším stupněm ochrany než chráněné krajinné území.
Patřím k již postupně vymírající generaci „čundráků“ a jsem rád, že jsem tu dobu táboráků, potlachů, toulání se přírodou a potkávání množství kamarádů mohl zažít. Ačkoli předlistopadový režim, pokud si pamatuji, neměl čundráky moc v lásce, protože měli dlouhé vlasy, svobodné myšlení a únik do přírody byl jistou formou úniku z tehdejší společnosti, bylo mezi čundráky jen velmi málo těch, kteří přírodu ničili. Naopak, ze spousty těchto lidí vyrostli první skuteční, nezpolitizovaní a pravověrní ochránci přírody, kteří v této ochraně neviděli kšeft, ale filosofii. Svůj vztah k přírodě si přitom většinou vybudovali tak, že se do ní co nejčastěji vraceli, žili s ní, mnozí se do blízkosti lesů, vod a strání odstěhovali. A tím jí mají rádi a mají k ní vztah.
Pamatuji se na nesčetné příhody nečekaného i zcela programového nocování v lese, často „pod širákem“, někdy pod stanem, a to i na místech, kde se to již tehdy nesmělo. Nepamatuji se naopak, že by někoho nocujícího místní hajný, porybný či někdo ke kontrolám kompetentní z místa natvrdo vykázal nebo ho pokutoval – většinou se pohrozilo prstem, a dotyční se pak již nikdy neviděli, neboť čundrák se ráno sbalil a táhl zase dál. Kde ale dnes nasbírat zážitky z nočních bouřek, ranního svítání, či oné pověstné „rosy na kolejích“, když vás prakticky na jakémkoli místě může coby Járu Cimrmana – ležícího, spícího pokutovat tisícovými částkami novodobý zástupce ochránců přírody, který nerozezná hlaváček jarní od letního? Zdalipak si někdo položil (a především si odpověděl) otázku, proč vůbec někdy mohlo nějaké dítě nakreslit fialovou krávu? Jasně, protože jí nevidělo. A proč jí nevidělo? Protože se do přírody kromě nějakého zájezdu, exkurze či návštěvy národního parku ani nedostalo. A v národním parku krávy většinou nejsou.
Jistě že je třeba přírodu chránit před nezodpovědnými jedinci, nebo nezodpovědnými podnikateli. Vytěsnit z ní ale co nejvíce lidí na co největším území není řešení. Jistěže je lesnický park pokusem, který může být podnikatelsky zneužit. Podstata ale, totiž normální a neregulovaný život lidí a obcí v lesnických parcích, je navýsost správná.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

veverka napsal(a):

Lesnický park na Křivoklátsku je fraška.To je jako zřídit uprostřed stáda zubrů řeznictví.
13. 05. 2010 | 19:27

Lena napsal(a):

Určitě se tu najde hodně přikyvovačů,kteří budou souhlasit s autorem. Ale k tomu: "normální a neregulovaný život lidí a obcí" bych podotkla, že žiju mimo park, ale krajinnou chráněnou oblast mám "za humny". A jak se tu normálně neregulovaně lidi chovají? Kácejí v lese i zdravé stromy na své topení, jezdějí tam na čtyřkolkách a motorkách, někdo tam klade pasti na zvěř.

Osobně doufám, že se do nějakého národního parku na důchod nastěhuji. Koupím hotovou chalupu na samotě, nebudu nic dostavovat, do lesa klestí krást nepůjdu, koupím si nařezané dřevo. Budu si užívat přírody a klidu.
13. 05. 2010 | 19:38

Jakub Roth napsal(a):

Veverko, máte pravdu. Měli by vyhlási park národní. Co na tom, že tam všude žijí a hospodaří lidé, že jo? žádné stromy nekácet. Nikdy. Zabij bobra, zachráníš strom. Chcechty.
13. 05. 2010 | 20:03

mb napsal(a):

zajimavy članek ...
13. 05. 2010 | 20:51

veverka napsal(a):

jakub Roth
Ano mám pravdu.Řečma o zabíjení bobrů na tom nic nezmněníš.A hlavně kecáš jako vždycky,na Šumavě nebo v Krkonoších lidé žijí a stromy se tam kácí.Chechty.
13. 05. 2010 | 21:31

Al Jouda napsal(a):

Jsem také z generace "čundráků", můj otec byl pravý "tramp", který si z bedniček od syrečků postavil ve stráni nad Berounkou chatičku a přebýval tam s kytarou a se svým vlčákem Kazanem.
Jsem toho názoru, že se v současnosti přijímá příliš mnoho zákonů, které přinášejí samé zákazy a poplatky a znepříjemňují tak lidem život. Copak nemáme dostatečný lesní zákon,který již nyní řeší problematiku dovolených a nedovolených činností člověka v lese ? To se zase státní pokladna prohne, aby se zaplatili buzeranti, kteří budou hlídat dodržování nesmyslných nařízení ! Doufám, že nový parlament všechny takové zákony postupně zruší.
13. 05. 2010 | 21:31

siven napsal(a):

Hm, až mi slza ukápla. Ještě, že jste ty dřevokopy alespoň okrajově zmínil. Jinak by to bylo opravdu trapné.

Jak na ně, ale nepíšete. Zřízením lesnického parku asi moc ne.
13. 05. 2010 | 23:50

PeS napsal(a):

Pane Havle, slzu v oku musím zamáčknout, jak jste mne dojal a navíc vše tak po lidsku vysvětlil. Ale nebude v tom nějaké čertovo kopýtko, nějaká ta naše obyčejná národní "lobbárna"? Vždyť již klasik pravil, že o peníze jde vždy až na prvním místě... Příroda je krásná věc, ale prachy, prachy si za ni nekoupíš. A nebo koupíš...?
14. 05. 2010 | 00:46

Grandmaster napsal(a):

Lesnicky nabo narodni park? Je to celkem jedno. Nove zakony? Take celkem jedno.
Vsechno je to podmineno moralni uvedomelosti spolecnosti. Moralni upadek obcanu je bohuzel nemoc, ktera pretrvala komunismus a da se tezko vylecit. Jak ty 'zkacene zdrave stromy' - nahradit je potrva desitky let - tak i vztah obcanu k prirode je dlouholety a obtizny proces na ktery neni zadny patent.
14. 05. 2010 | 10:31

vlk napsal(a):

Včera byla na Radiožurnálu okolo 18,30 přesně na tohle téma naprosto dokonalá diskuse.Partneři: nějaký Rotrekl, takto námestek ministr a přes životní prostředí a nějaký Krchov, výrobní ředitel LČR.
A bavili se o o tom Lesnickém parku.
Fundamentalista , tedy spíš e ekoterorista dočasně mimo službu a pozici držitel razítek si neustále mlel svou - ted y žádný Lesnický park nás nemůže zastavit, my půjdeme i nadále za tím, že vyhlásíme další národní Park Křivoklátsko.
Nějaké argumenty typu - milej ekoteroristo, můžeš vysvětlit , jak to, že chceš vyhlašovat Národní park s velkými zonami nedotknutelnosti nad lesem , který je už minimálně 350 lesem hospodářským, jeyl tak založen, tak spravována tak s e nam dochoval.. nebo -Křivoklátsko je už dne s CHKO, má bezzásahové zony, a my dobrovolně přijíměme na s ebe závazek, že s e budeme chovat šetrně, ale chceme tam také hospodařit...nebo druhá Šmava uprostřed Čech asi není to pravé ořechové..nebo dost lidí tímhle přijd e o práci, prootže napříkla d najendou budou 4 miliony kubíků, které prostě budou ponechány osudu...
tak tohle všechno neplatilo vůbec nic. Pan Rotrekl chc mít prostě další Šumavu!

No jás e obávám, že s evším všudy! tedy si velkopěstírnou kůrovce! na rozdíl od Šumavy to má pro něj na Křivoklátsku jednu velkou výhodu. Lýkožrout s e bud e vevelkém rozmnožovat jen na území , které je v jurisdikci MŽP a nebudou hrozit přeshraniční konflikty s odmítači erbovního brouka našich ekofanatiků z Bavor nebo Horních Rakous.
Lena
musím vás zarmoutit. I když bude vyhlášen Národní park, tak primitivy na čtyřkolkách to vůbec neodradí! je zvýší jejich a drenalin a o to jim přece jde. A stromy na topení s e budou kácet a krást také.
14. 05. 2010 | 11:14

siven napsal(a):

Pane vlku, šel jste na to o poznání drsněji, než pan Havel, ale náznaku řešení, jak tedy zabránit další dřevěné horečce a udržet na uzdě dřevolapky, se od Vás člověk rovněž nedočkal. Škoda.
14. 05. 2010 | 12:26

vlk napsal(a):

siven

vynechte toho pana příště. děkuji.

Víte já nemám patent na rozum. Ale situaci na Šumavě považuji za neudržitelnou. A nepředstavuje pro mne řešení.

Nicméně -- dřevěná horečka říkáte? No od doby splasknutí hypoteční bubliny ve světě a zejména v US je na s větě nadbytek dřeva. Nejede stavebnictví.Tím pádem ani nábytek a podobné komodity.
takže ta momentálně nehrozí.

Mezi Šumavou a A Křivolklátskem je d ocela zásadní rozdíl. Na Šumavě jsou v podstatě jen lesy státní a něco obecních. Na Křivoklátsku jsou velké soukromé majetky - tuším že Colloredo Mansfeldi ,Kinští a snad i Schwarzenberg a další, plus obce a také stát. A obce plus zmínění velcí vlastníci se určitě budou o les starat a nikoli drancovat. Dělali to tak staletí.

Krást v les e s ebude vždycky. Momentálně se krade nejvíc v lesích LČR. Kde si leckteří vítězové předchozích tendrů takto kompenzují nesmyslně nízké cenové nabídky, které dali,aby vyhráli tendr.

Ale přesto přeze všechno - když někdo ksu les a vykácí, zasadí nový a stará s eo něj. Na rozdíl od brouka kůrovce.
Ten rozhodně nic nezasadí a nestará se.
A mám li s si vybrat mezi vykácením dřevní hmoty nebo působením kůrovce a následným shnitím milionů plnometrů dřeva, jsem spíš e pro první variantu.
V diskusi pod Bízkovou o Prunéřově jsem byl oznašen za agenta ČEZu a dokonc e jeho zamětsnance. tad y očekávám , že budu označen za Mičánkova agenta....

Já prostě nemám rád fanatiky. Stejně jako nemám rád zloděje.
Ale musíme tu snad také nějak žít ne?
Zatím to vypadá tak že:
jádro nesmíme
uhlí nesmíme těžit
do lesa na dřevo s enebud e smět
jezy na Labi s e nesmí postavit..

Prostě paráda.

Napadá men , jak by to asi v ČR vypadalo, kdyby fanatici měli stejné pravomoce už někdy v 18. století...
a že jsem na to šel drsněji? Kdybyste byl slyšel včera Rotrekla, třeba byste dneska psal jako já.
A protože se tady potkáváme už delší čas, víte, jakým stylem píši.
14. 05. 2010 | 13:13

Vosavbotě napsal(a):

Poslechněte pane Havle,

to co jste zplodil je zkrátka masakr. Tak popořadě:

1) Národní park jako nejvyšší stupeň ochrany se vyskytuje na celém světě a existují také celosvětově uznávaná pravidla toho, co národní park je a může být. Zdá se tedy, že tato kategorie ochrany přírody má smysl a funguje.

2) Lesnický park je pojem našim zákonům neznámý. Nejedná se o žádnou kategorii zvláště chráněného území, maloplošného či velkoplošného. Vy tedy s vážnou tváří říkáte, že hodláte zajistit ochranu krajiny něčím, co ze zákona jako forma ochrany neexistuje, nemá stanoveno konkrétní, závazná a vymyhatelná pravidla?

3) Řeči o vyhánění lidí z národního parku jsou diplomaticky řečeno plodem neinformované mysli. Jestliže jste spatřil mapu plánovaného národního parku Křivoklátsko, můžete mi jmenovat, kolik obcí se v něm bude nacházet? Můžete mi jmenovat příklad toho, kdy u nás vzniknul národní park a místním lidem tím byl zásadním způsobem omezen dosavadní způsob života a obživy? Nechtěl byste se zmínit o tom, komu jdou do kapsy peníze od těch turistů?

4) Když už odmítáte pochopit, že čundrovácké nocležení ve zvláště chráněných územích přímo ohrožuje předmět místní ochrany, mohl byste mít k přírodě alespoň tolik úcty, abyste ji svým spacákem nehyzdil a nocoval v kempu či na veřejném tábořišti.

5) Neslyšel jste někdy, čistě náhodou, základní ekologickou poučku: "K udržitelnému rozvoji je nutné, aby místa, ve kterých je příroda a krajina zcela podřízena lidské činnosti byla vyvažována místy, kde je naopak lidská činnost podřízena jejich ochraně?" Třeba byste leccos pochopil...

Tak to jen tak na okraj...
14. 05. 2010 | 15:43

petrhavel napsal(a):

Zdravím diskutující a pár poznámek. Chápu, že žijeme v takzvané zelené době a ústy a regulacemi chránit přírodu je dnes "in". Jak ale Vlk správně napsal, v minulých staletích se všude, kde byli lidé, normálně hospodařilo, což ovšem neznamená drancování, ale právě v zájmu těch hospodářů starání se - a o to jde. Náš základní problém prostě není v národních či nenárodních parcích, ale ve vztahu k přírodě a ztrátě selského rozumu.
A k "Vosavbotě" - nu, to je právě příklad názoru, který nás všechny přivede do pekel, protože jde o dogmatickou a jednostrannou interpretaci ochranářství. Ale popořadě: 1. Národní parky jsou po celém světě. Ano. A lesnické taky, jestli to nevíte. 2. Dobrovolná vůle je více než zákon, to platilo už od doby, kdy lidi dobrovolně slezli ze stromů. K tomu, aby se dodržovaly v lesnických parcích potřebná pravidla, (ale existuje mnoho dalších příkladů z jiných oblastí) nejsou nutné zákony.
Existují například standardy PEFC nebo FSC. 3. Příklad negativního dopadu byl v článku jmenován - Šumava. Jinak obcí v LP Křivoklátsko není opravdu mnoho - to je pravda. Jestli jste tam ale někdy byl, pak musíte vědět, že je tam spousta různých usedlostí a prostě lidských obydlí, v nichž žijí lidé. 4. Pojem "zvláště chráněných území" jste si přibásnil Vy. Já psal o nocležení v zásadě tam, kam člověka noha donesla. 5. To je často používaná fráze, která je opravdu dost neuchopitelná. Přiznám se bez mučení - pojem "udržitelný rozvoj" už mě opravdu dost míchá, je to totiž něco jako "Boj za mír" - dá se za tím schovat vše, a ještě to slovní spojení nemá logiku....
14. 05. 2010 | 16:40

Pepa napsal(a):

petrhavel
Naprosto souhlasím, jenom dodám „Vosavbotě“ – „základní ekologická poučka“ lze vyložit polopaticky, ve městě jsou zvířata v klecích, na venkově tam budou lidé, bez ohledu na vlastnické vztahy, podle hesla – co je tvoje, to je i moje, co je moje, tak po tom ti nic není.
Kdo má právo rozhodovat o tom, kde je „krajina zcela podřízena lidské činnosti“?
Ti, kteří si zničili krajinu podřízením lidské činnosti?
Je snadné kázat vodu, a pít víno.
Omezení vlastnických práv je možné, pouze za úhradu.
14. 05. 2010 | 17:08

Vosavbotě napsal(a):

Ach jo pane Havle,

když se neshodneme ani na tom minimálním základu, je to těžké pořízení.

No nic, bádejte a blogujte, dá Bůh, že zůstanete jen u toho.
14. 05. 2010 | 18:13

siven napsal(a):

Hm, tak pan Havel se přidal k panu vlkovi, mj. i s písní o "dobrovolné vůli". Co mi to jen připomíná?... Už to mám: předvolební agitky parlamentních stran. Např. k tématu boje proti korupci (pokud na něj vůbec padne řeč), se rovněž zaklínají vůlí. Obé se sice krásně poslouchá, ale praxe vždy zapláče.

A o zlodějích zase ticho. Pan vlk se alespoň vyjádřil.

Kdyby dřevo nebyla zajímavá komodita, asi by se s ním povážlivěji zakývaly kšefty. Zatím to tak nevypadá. Vím, o čem mluvím, a to nejen z výpisu kšeftů LČR: Mám známého na pile.

Jinak na Šumavě se drancovalo, jedna radost. Kůrovec je ekonomicky prospěšný pojem. Pravda; místní obyvatelé - snad krom starostů a některých členů zastupitelstev - z toho měli opravdu jen tak akorát velké prd.
14. 05. 2010 | 18:25

vilček napsal(a):

Pane Havel,ten tunel Gandala v LČR nestačí(je to jen nějakejch
2,5 mld Kč.)A co říkáte na vývoz kulatiny za 1200 Kč/m3 do Austrálie a do Číny?
14. 05. 2010 | 18:49

Lena napsal(a):

Měla bych dvě takové drobné poznámečky do diskuze.

1. Kolik procent lidí z celku obvykle projeví dobrovolnou vůli v kladném slova smyslu? 5 či dokonce 10 % ze 100 %? Porovnejme si to s jakoukoliv dobročinností, dobrovolnou aktivitou ve prospěch čehokoliv - kolik lidí je tam zapojeno? Asi tolik, kolik jich naopak tyto dobrovolníky považuje za magory. Pak je většina těch, kterým je to fuk, hlavně když se nemusí omezovat a nemusí nic dělat, a malá skupinka těch, kteří na dobrovolníky neplivou, ale uznají, že: my se tak sice nechováme, ale oni dělají záslužnou činnost. Takže těch pár kousků, které se např. v křiv. lesích vyskytnou, to se svou dobrovolnou dobrou vůlí asi nevytrhne a nelze tedy obecně na dobrovolnou vůli činit přírodě dobro ani v nejmenším spoléhat.

2. Trvale udržitelný rozvoj. Pokud to sousloví někomu vadí, proč? Nechce se snat trvale udržitelně rozvíjet? Že by se chtěl rozvíjet neudržitelně? Nebo snad dokonce se chce udržitelně nerozvíjet? Že by se chtěl neudržitelně nerozvíjet, nepředpokládám. :-)
Myslím, že udržitelný rozvoj může vadit jen tomu, kdo se chce rozvíjet neudržitelně, čili bezohledně, a to už jsme tu v historii měli a kam to vedlo?!

Lidí je prostě moc. A je nutné si tedy připustit, že buď bude čím dál víc zákazů a regulací u všeho možného a s tím ovšem spojený relativní klid, nebo postupným vývojem opět dojde k razantní regulaci nikoliv pouhé "svobody" lidí, ale samotného počtu lidí válkou o ještě nevydrancované zdroje.

Ale možná se pletu. Možná opravdu většina dobrovolně odhodí svou pohodlnost, rozmazlenost, nenažranost, touhu po majetku, a bude se chovat altruisticky ke spoluobčanům a ohleduplně k přírodě. :-)
14. 05. 2010 | 20:12

Tencokida Hnuj napsal(a):

Já se držím zásady bordel v přírodě nedělat.
Ale coby rybáři, když tedy nic nebere(což je tedy velmi častý stav) mi to nedá a když vidím ten svinčík, co po sobě zanechali frackové a jejich zploditelé u vody, tak se pustím do úklidu.
Moje dcera chodí na houby s košíkem a batohem.
Do košíku dává houby a do ruksaku petky a papíry.
Hádejte, které zavazadlo je po návštěvě lesa plnější ?

Ale vážně. Jestli všude začneme zřizovat rezervace, tak se slušní lidé budou na skutečnou přírodu dívat za chvíli pouze v kronikách či dokumentárních filmech.
Což takhle se začít chovat jako zvíře ?

Brát si jen to, co skutečně nezbytně potřebuji a odpadky dávat tam, kam patří.
Což platí i o lidském odpadu - metastázích v lese, na louce či u rybníka.

Jak na to ? No jedině příkladem a rákoskou. Nic lepšího nevymyslíme.

Mějte se. Všichni , kteří považujete přírodu za plodný svatostánek a ne za pouhý zdroj .
14. 05. 2010 | 20:47

Grandmaster napsal(a):

Tenco,
zalohovat petky resi cast problemu.
15. 05. 2010 | 10:12

jj napsal(a):

Blog se mi líbí a s panem Havlewm souhlasím, Jen se bojím, aby celý lesnický park nebyla cesta k nekontrolovanému kácení (přílepek sem, přílepek tam).
15. 05. 2010 | 23:08

Ashitaka napsal(a):

Pan Havel šikovně manipuluje veřejnost proti ochraně přírody a pléduje pro zájmy dřevotěžařů (otázka pro chytré děti - proč MZe a lesnické akciovky lesnický park tak nadšeně podporují? A v čem spočívá ten "vyšší stupeň ochrany" než v CHKO, když je institut lesnického parku zcela nezávazný a zákonem neupravený?)

Jsem taky tramp, na rozdíl od pana Havla ovšem aktivní, takže nemusím o současném stavu spekulovat, znám ho. Už 15 let jezdím několikrát ročně mj. do národního parku České Švýcarsko. I když mě v posledních letech pěkně serou (park čím dám tím víc připomíná továrnu na dřevo - ovšem je to pořád o dost lepší, než za časů CHKO tamtéž, kterou ještě pamatuji), celkově bylo pro lidi, kteří mají tamější krajinu rádi, vyhlášení parku jasným plusem.

Ano, po zřízení parku nám zrušili desítky campů, ale to neznamená, že bychom na ta místa přestalo jezdit. I dnes proto přespávám (dost často s ohněm) v prvních zónách parku.
Ještě nikdy jsem přitom nedostal pokutu, i když jsem se s místními strážci už mnohokrát potkal. Vždy zůstalo u Havlem zmíněné domluvy a napomenutí. Havlem sugerovaná představa nevzdělaných strážců přírody natěšených na to, jak budou někoho buzerovat, je v tomto ohledu fakt mimo.
Samozřejmě existují i psychopati, kteří jeho tezi potvrzují, třeba pana Jenč na Kokořínsku. Vždy se ovšem najde výjimka potvrzující pravidlo.

Sečteno, podtrženo - ať je na Kokořínsku klidně současně lesnický a národní park. Jedno přece nevylučuje druhé :)
19. 05. 2010 | 10:43

trn33a napsal(a):

http://www.tran33m.com/vb/
http://www.tran33m.com
http://www.tran33m.com/vb/s...
http://www.tran33m.com/up
http://www.tran33m.com/dir
http://www.game.tran33m.com
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
23. 05. 2010 | 13:00

Micheline Rissell napsal(a):

http://www.haoxinglass.com
http://www.china-ouya.com
http://www.china-bamboofloo...
http://www.china-bamboofloo...
http://www.china-bamboofloo...
http://www.hc-cca.com
http://www.mingjiangnan.com
http://www.xyweavebag.com
http://www.zh-bamboo.com
http://www.china-yongding.com
http://www.ysteas.cn
http://www.ds-jiecheng.com
http://www.huxi-cable.com/p...
http://www.huxi-cable.com/s...
http://www.ejaisolar.com
http://www.chinajmdq.com
http://www.chinalasiji.com
http://www.hzzxdq.net
http://www.zjbangge.com/rec...
http://www.zjbangge.com/lea...
http://www.zjbangge.com/sec...
http://www.zhuoerya.cn
http://www.hn-hardware.com
http://www.sunsurf.com.cn
http://www.jdxpwj.cn/booste...
http://www.jdxpwj.cn/tow-rope
http://www.zjxhdz.com
http://www.tygluegun.com
http://www.wanjia-ylm.cn
http://www.hangxiang.cn
http://www.meiyuanfurniture...
http://www.deliver.com.cn
http://www.hzzhuoyuan.com
http://www.hzhtdq.cn
http://www.china-chunyu.cn
http://www.cnboostercable.com
http://www.jdkeda.com
http://www.hzhwknit.com
http://www.cnboostercables....
http://www.cnboostercables....
http://www.phccwy.com
http://www.sunstorm86.com
http://www.cnyonghao.com
http://www.racketchina.com
http://www.lk-outdoorfurnit...
http://www.eammarsolar.com
http://www.jihepackage.com
http://www.jihepackage.com/...
http://www.jihepackage.com/...
http://www.jihepackage.com/...
http://www.jihepackage.com/...
http://www.worldmaya.cn
http://www.chinachristmasba...
http://www.xdbike.com
http://www.zjqiangsheng.com
http://www.shopdisplaycn.com
http://www.trading-mx.com
http://www.suntasksolar.com
http://www.huaan-med.com/di...
http://www.huaan-med.com/ea...
http://www.huaan-med.com/di...
http://www.huaan-med.com/di...
http://www.huaan-med.com/fo...
http://www.huaan-med.com/in...
http://www.huaan-med.com/in...
http://www.huaan-med.com/ba...
http://www.huaan-med.com/wa...
http://www.huaan-med.com/wr...
http://www.huaan-med.com/fo...
http://www.huaan-med.com/me...
18. 08. 2010 | 04:55

supra shoes napsal(a):

Hey, I read a lot of blogs on a daily basis and for the most part
people lack substance but I just wanted to make a quick comment to say GREAT blog!…..
I’ll be checking in on a regularly now….
Keep up the good work!

<a href="http://www.picksuprashoes.com/">Supra Shoes</a>
<a href="http://www.picksuprashoes.com/supra-skytop-shoes-1/">Supra Skytop</a>
<a href="http://www.picksuprashoes.com/supra-skytop-ii-shoes-2/">Supra Skytop II</a>
<a href="http://www.picksuprashoes.com/supra-tk-society-shoes-3/">Supra TK Society</a>
<a href="http://www.picksuprashoes.com/supra-vaider-shoes-4/">Supra Vaider</a>
<a href="http://www.picksuprashoes.com/supra-bandit-mid-shoes-5/">Supra Bandit Mid</a>
23. 04. 2011 | 03:20

supra shoes napsal(a):

Hey, I read a lot of blogs on a daily basis and for the most part
people lack substance but I just wanted to make a quick comment to say GREAT blog!…..
I’ll be checking in on a regularly now….
Keep up the good work!
[url]http://www.picksuprashoes.com/[/url]
[url]http://www.picksuprashoes.com/supra-skytop-shoes-1/[/url]
[url]http://www.picksuprashoes.com/supra-skytop-ii-shoes-2/[/url]
[url]http://www.picksuprashoes.com/supra-tk-society-shoes-3/[/url]
[url]http://www.picksuprashoes.com/supra-vaider-shoes-4/[/url]
[url]http://www.picksuprashoes.com/supra-bandit-mid-shoes-5/[/url]
[url]http://www.picksuprashoes.com/womens-supra-skytop-shoes-6/[/url]
[url]http://www.picksuprashoes.com/womens-supra-skytop-ii-shoes-7/[/url]
[url]http://www.picksuprashoes.com/womens-supra-tk-society-shoes-8/[/url]
[url]http://www.picksuprashoes.com/womens-supra-vaider-shoes-9/[/url]
23. 04. 2011 | 03:20

supra shoes napsal(a):

http://www.picksuprashoes.com/
http://www.picksuprashoes.com/supra-skytop-shoes-1/
http://www.picksuprashoes.com/supra-skytop-ii-shoes-2/
http://www.picksuprashoes.com/supra-tk-society-shoes-3/
http://www.picksuprashoes.com/supra-vaider-shoes-4/
http://www.picksuprashoes.com/supra-bandit-mid-shoes-5/
http://www.picksuprashoes.com/womens-supra-skytop-shoes-6/
http://www.picksuprashoes.com/womens-supra-skytop-ii-shoes-7/
http://www.picksuprashoes.com/womens-supra-tk-society-shoes-8/
http://www.picksuprashoes.com/womens-supra-vaider-shoes-9/
23. 04. 2011 | 03:21

supra shoes napsal(a):

Hey, I read a lot of blogs on a daily basis and for the most part
people lack substance but I just wanted to make a quick comment to say GREAT blog!…..
I’ll be checking in on a regularly now….
Keep up the good work!
<p>
&lt;a href=&quot;<a href="http://www.picksuprashoes.com/&quot;&gt;Supra">http://www.picksuprashoes.com/&quot;&gt;Supra</a> Shoes&lt;/a&gt;<br />
&lt;a href=&quot;<a href="http://www.picksuprashoes.com/supra-skytop-shoes-1/&quot;&gt;Supra">http://www.picksuprashoes.com/supra-skytop-shoes-1/&quot;&gt;Supra</a> Skytop&lt;/a&gt;<br />
&lt;a href=&quot;<a href="http://www.picksuprashoes.com/supra-skytop-ii-shoes-2/&quot;&gt;Supra">http://www.picksuprashoes.com/supra-skytop-ii-shoes-2/&quot;&gt;Supra</a> Skytop II&lt;/a&gt;<br />
&lt;a href=&quot;<a href="http://www.picksuprashoes.com/supra-tk-society-shoes-3/&quot;&gt;Supra">http://www.picksuprashoes.com/supra-tk-society-shoes-3/&quot;&gt;Supra</a> TK Society&lt;/a&gt;<br />
&lt;a href=&quot;<a href="http://www.picksuprashoes.com/supra-vaider-shoes-4/&quot;&gt;Supra">http://www.picksuprashoes.com/supra-vaider-shoes-4/&quot;&gt;Supra</a> Vaider&lt;/a&gt;<br />
&lt;a href=&quot;<a href="http://www.picksuprashoes.com/supra-bandit-mid-shoes-5/&quot;&gt;Supra">http://www.picksuprashoes.com/supra-bandit-mid-shoes-5/&quot;&gt;Supra</a> Bandit Mid&lt;/a&gt;</p>
23. 04. 2011 | 03:23

prog napsal(a):

<p><a href="http://www.dreamscity.net/">http://www.dreamscity.net/</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/">http://www.dreamscity.net/vb/</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f67">http://www.dreamscity.net/vb/f67</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f3">http://www.dreamscity.net/vb/f3</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f30">http://www.dreamscity.net/vb/f30</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f65">http://www.dreamscity.net/vb/f65</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f33">http://www.dreamscity.net/vb/f33</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f4">http://www.dreamscity.net/vb/f4</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f55">http://www.dreamscity.net/vb/f55</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f63">http://www.dreamscity.net/vb/f63</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f66">http://www.dreamscity.net/vb/f66</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f1">http://www.dreamscity.net/vb/f1</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f48">http://www.dreamscity.net/vb/f48</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f2">http://www.dreamscity.net/vb/f2</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f69">http://www.dreamscity.net/vb/f69</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f56">http://www.dreamscity.net/vb/f56</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f5">http://www.dreamscity.net/vb/f5</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f28">http://www.dreamscity.net/vb/f28</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f54">http://www.dreamscity.net/vb/f54</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f37">http://www.dreamscity.net/vb/f37</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f6">http://www.dreamscity.net/vb/f6</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f7">http://www.dreamscity.net/vb/f7</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f38">http://www.dreamscity.net/vb/f38</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f9">http://www.dreamscity.net/vb/f9</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f13">http://www.dreamscity.net/vb/f13</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f39">http://www.dreamscity.net/vb/f39</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f40">http://www.dreamscity.net/vb/f40</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f57">http://www.dreamscity.net/vb/f57</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f14">http://www.dreamscity.net/vb/f14</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f50">http://www.dreamscity.net/vb/f50</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f15">http://www.dreamscity.net/vb/f15</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f32">http://www.dreamscity.net/vb/f32</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f41">http://www.dreamscity.net/vb/f41</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f44">http://www.dreamscity.net/vb/f44</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f64">http://www.dreamscity.net/vb/f64</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f31">http://www.dreamscity.net/vb/f31</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f53">http://www.dreamscity.net/vb/f53</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f59">http://www.dreamscity.net/vb/f59</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f58">http://www.dreamscity.net/vb/f58</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f60">http://www.dreamscity.net/vb/f60</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f61">http://www.dreamscity.net/vb/f61</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f62">http://www.dreamscity.net/vb/f62</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f16">http://www.dreamscity.net/vb/f16</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f11">http://www.dreamscity.net/vb/f11</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f17">http://www.dreamscity.net/vb/f17</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f49">http://www.dreamscity.net/vb/f49</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f18">http://www.dreamscity.net/vb/f18</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f43">http://www.dreamscity.net/vb/f43</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f68">http://www.dreamscity.net/vb/f68</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f70">http://www.dreamscity.net/vb/f70</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f71">http://www.dreamscity.net/vb/f71</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f72">http://www.dreamscity.net/vb/f72</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f73">http://www.dreamscity.net/vb/f73</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f69">http://www.dreamscity.net/vb/f69</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f74">http://www.dreamscity.net/vb/f74</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f75">http://www.dreamscity.net/vb/f75</a><br>
<a href="http://www.dreamscity.net/vb/f76">http://www.dreamscity.net/vb/f76</a><br>
08. 08. 2011 | 08:47

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy