Ve svém životě nepoznáte příliš mnoho lidí, na něž nikdy nezapomenete, kteří Vás obohatili anebo dokonce nasměrovali. Na jednoho z nich jsem si nedávno vzpomněl.
Nedávno jsem v tramvaji vyslechl zajímavý rozhovor. Mladý tatínek, něco přes 30, byl tázán svou asi šestiletou dcerou na to, jakéže to bylo za těch komunistů.
S výročím 17. listopadu 1989 se vždy objeví různé úvahy o tom, nakolik byly události spontánní, nakolik je ovlivnily vnější okolnosti a nakolik je spolurežírovala minulá moc. V této souvislosti je zajímavé, že se duch staré StB ani po dvaceti letech zcela nevytratil.
Na nepřekvapivém rozuzlení povolební reality show v Praze je nejzajímavější agresivní reakce Miroslava Kalouska. Praotec TOP 09 se možná obává o svou vlastní pozici. Zdá se totiž, že pro Zdeňka Tůmu nebude role opozičního zastupitele v pražském magistrátu adekvátní jeho možnostem a ambicím.
Vztahy mezi politikou a ekonomikou jsou nezbytné. Platí to v každé době, v každém režimu a ve všech zemích světa. Podstatné je, jaké mají tyto vazby konkrétní podobu a jaká pravidla pro ně platí.
Některé reakce na mé poslední texty mi vyčítají údajnou skepsi a negaci současného stavu společnosti. Opravdu se necítím býti bytostným skeptikem či negativistou. Mé pohledy a závěry vycházejí z osobních zkušeností a množství informací.
Po dalších nevyhraných volbách ODS, či spíše po její další drtivé porážce, se objevily různé analýzy a komentáře možných příčin volební prohry. Václav Klaus přispěchal s tím, že viníkem je Topolánek a jeho kmotři. Topolánek si to nenechal líbit a kontroval tím, že se byznys s ODS provázal hlavně v éře Klause.
Konec října, tedy volebního měsíce, znamenal i jisté vystřízlivění mnohých pozorovatelů a hodnotitelů naší domácí politické scény. Ukázalo se totiž, že ne vždy je nejdůležitější, kdo a jakým výsledkem je zvolen, nýbrž to, kdo a s kým nám pak vládne. Nepomohlo ani málo srozumitelné křížkování, které nahrazovalo populární kroužkování z jarních voleb.