Oslavy jara v sibiřském velkoměstě

23. 03. 2013 | 11:19
Přečteno 8955 krát
Expedice Pól chladu 2013

Dva čeští polárníci Petr Horký a Vašek Sůra se vydali na sibiřský Ojmjakon, nejchladnější obydlené místo na zemi. Nejnižší teplota zde byla naměřená letos v únoru, rtuť na teploměru klesla na neuvěřitelných minus 71 stupňů Celsia. Češi se vypravili zdokumentovat Festival Pól chladu do oblasti, kde Stalin stavěl gulagy.

U nás se tomu říká masopust, v republice Sacha "Maslenica" Oslavy konce zimy a příchodu jara. Co na tom, že teploty jsou kolem mínus třiceti!

Všechny padesátistupňové mrazy letošní zimy jsou zapomenuty a až přijde duben, rázem, prudkým nástupem plusových teplot zmizí sníh i led z ulic jako mávnutím kouzelnou hůlkou. Teď je ale polovina března, všichni jsou zabalení do teplých bund a od úst, které popíjejí horký čaj a kávu koupené na ulici, jde hustá pára.

Je libo kávičku na zahrádce...
Je libo kávičku na zahrádce...
…nebo raději grog na zahřátí?
…nebo raději grog na zahřátí?


Na české poměry je třeskutý mráz, ale místní to vidí jinak. Ve zdejším "Parku kultury i otdycha" se prodává cukrová vata, atrakce pro zábavu jsou puštěné a pozor - musím zamrkat abych se přesvědčil, že mě zrak nešálí - dokonce se spustil i řetízkový kolotoč! Na sedačkách je plno, dospělí i děti se střídají a výskají na roztočených sedačkách stejně jako v Praze na Matějské.

Mráz -30 °C a stojí tu fronta na řetízkáč.
Mráz -30 °C a stojí tu fronta na řetízkáč.


Jdu dál a prohlížím si ledové sochy. Lidé se fotí u ledního medvěda, dlouhatánské ryby a nad nimi všemi rozpíná ruce majestátní ledová socha morany. Jednu slaměnou už pořadatelé spálili nedaleko, ale tuto ledovou už za pár týdnů rozpustí slunce. I když to teď vypadá nepravděpodobně. Ze zamyšlení mě vytrhává startování sněžného skútru. Uličkami zasněženého parku jezdí proslulý ruský "Buran" a na valníku má rozesmáté malé děti, které mávají svým rodičům. V této teplotě naši lékaři ani nedoporučují pobyt venku a ve zpravodajství se hlásí varování pro lidi se srdečními chorobami. Tady dětem maluje vítr do tváří nad úsměv jen rudé líce.Přecházím na veliké náměstí před parkem. Na pódiu se střídají taneční soubory v kostýmech. Jednou vystupují chlapci a dívky v kožešinách, občas ale nastupují v halenách a košilích. Rychlý tanec je to jediné, co je zahřívá. Dav lidí v kožiších a bundách jim tleská pod pódiem a když je někomu chladno, poodejde na stranu, kde jsou stánky s občerstvením. Na otevřeném ohni se peče šašlik a v obrovském kotli je plav - původní uzbecký rýžový pokrm. Folklórní maraton.
Folklórní maraton.


Ještě kousek dál za obchodníky stojí hasičská cisterna. Je mi jasné, že požár muže vypuknout velmi snadno, ale něco mi tu nehraje. Hasič Sestakov se směje od ucha k uchu a na moji otázku přikyvuje: "no to víte, cisterna musí být vyhřívaná, jinak bychom neměli čím hasit!

Jak asi hasí v těchto mrazech? Kostkami ledu?
Jak asi hasí v těchto mrazech? Kostkami ledu?


Procházím zástupy spokojených lidí. Na mnoha místech jsou na procházce celé rodiny, malá nemluvňata jsou jen nabalena namísto v kočárcích na malých sáňkách. Kroky mě vedou až na nedaleký trh. Maso je pilou nařezané na pruhy a támhle vidím i "pruhy" soba! Na vedlejším stole obchodníček právě teď ocaskou porcuje velký kus hovězího pro svoji zákaznici. Na konci tržiště, na malém pultě má paní Ozerová první příslib léta. Jako z pohádky o dvanácti měsíčcích nabízí plné ošatky malin, jahod a borůvek. Beru jednu do úst a zuby mi okamžitě trnou. Všechno je zmrzlé na kost. Paní Ozerová se směje a laskavě mi podává dva rozehřáté kousky. "Na čerstvé si budeme muset ještě všichni chvilku počkat." Odcházím a přikyvuji. Rozjařená "jarní" nálada v tom hlubokém mrazu nakazila i mě.

Maso nařezané pilkou.
Maso nařezané pilkou.
Jako z pohádky O dvanácti měsíčkách.
Jako z pohádky O dvanácti měsíčkách.O tom, jak cesta probíhá, Petr a Vašek pravidelně informují na facebookových stránkách Pól chladu 2013.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

aga napsal(a):

Děkuji, autore, milé zastaveníčko.
23. 03. 2013 | 11:26

Targus napsal(a):

Jsem zvědav, kdo tu první začne krofat o zemi nesvobody a plivat na autora. Dovolil si napsat blog o Rusku a nekopnout si do něj, to se neodpouští.
23. 03. 2013 | 12:09

Občan napsal(a):

Díky za super podívání na Sibiř z pohledu normálního člověka!Pište víc, prosím, prosím :o)
23. 03. 2013 | 12:26

Bavor V. napsal(a):

Výborně autore
je vidět, že jste si vědom toho že Všude žijí LIDÉ
23. 03. 2013 | 12:30

Pavel napsal(a):

Dobrý blog, líbí se mi. Vidět, jak žijou lidé jinde, jak se baví, jaké mají radosti a starosti atd..
Škoda, že nejdou fotky zvětšít, určitě by to mohlo zajímat více čtenářů.
23. 03. 2013 | 12:56

Ládik!!! napsal(a):

Paráda, v zimě jsem v Rusku nebyl (a asi nikdy nebudu, nechci vyřizovat víza). V létě jsem viděl kolem masa roj masařek.
23. 03. 2013 | 13:13

Baba napsal(a):

Tady na netu jsme si všichni tak nějak podobnější.
23. 03. 2013 | 13:44

katastr obce Moskva napsal(a):

Z te AZBUKY se mi svira zaludek.
23. 03. 2013 | 14:42

Zina L. napsal(a):

Mám ráda zimu více než léto a už jako malá holka jsem vždy chtěla vidět Sibiř. Bajkal. Nevím, zda to ještě stihnu, už nejsem nejmladší, ale chtěla bych ji navštívit a vidět.
23. 03. 2013 | 15:26

Baba napsal(a):

V Čechách se nedoporučuje, spoléhat na dohodu podáním ruky, natož na souhlas mlčky.
23. 03. 2013 | 15:48

Bavor V. napsal(a):

katastr obce Moskva
Tak na to nečum
23. 03. 2013 | 16:04

RIP napsal(a):

Oslava jara na českém Řípu dne 30.03.2013 :
Život je změna, rytmus. V rytmu dní je jeden, který nese královskou korunu. Je to Den otevřeného nebe – třicátý březen. Na celém světě je mnoho významných výročí a dnů, mezi duchovními svátky však nelze tento přehlédnout. Jeho název říká vše. Je to den, ve kterém člověk nejsnadněji poodstoupí z každodennosti do hlubin Bytí; chcete-li, kdy je blíže k Podstatě všeho, více než kdy jindy. Je to cesta od sebe k celku, k rozšíření.
Během celého roku není hora Říp tak „malá“ jako při slavnosti Dne otevřeného nebe 30. března každého roku. Tato oslava jara, vznikání života, se koná za každého počasí.
23. 03. 2013 | 16:32

Kelt napsal(a):

Ládíku!!!,
"v létě jsem viděl kolem masa roj masařek"
Úžasný zážitek-kde že to bylo?
23. 03. 2013 | 17:22

Kelt napsal(a):

V Rusku a na Ukrajině jsem byl/"na vejletě"/v roce 1987 a ne na bramborové razítko jako senátor Štětina- antikomunista současný a údajně člen KGB bývalý.
Pak v roce 2001 pracovně shodou okolností v Soči.Rozdíly v kvalitě ve všech oblastech patrné-sekretářky komunikovaly zásadně v angličtině-šéfové jenom v ruštině.
Sociální rozdíly velké-kapitalismus v sovětském balení dost drsný.
23. 03. 2013 | 17:31

Dagmar napsal(a):

Všude žijí lidé... a všude se lidé těší na jaro, na nový začátek. Možná, že v drsnějších přírodních podmínách mnohem víc než my.

Nedávno jsem měla hezký zážitek. Děti z nedaleké školky, vedeny svými učitelkami, vynášely Moranu. Dělaly ji určitě sami, protože byla holka taková nějaká umolousaná, nakřivo a neumětelská. Ale nesly ji hrdě, zpívaly a zářily jim oči. My dospělí, když nás míjely, jsme se usmívali a tleskali jsme. Jaro přijde. Určitě. Zima už není...
23. 03. 2013 | 18:16

Ládik!!! napsal(a):

Kelte,
na Sibiři ne, v Balkarské ASSR.
23. 03. 2013 | 19:08

Targus napsal(a):

Já viděl masařky na Ukrajině v Kyjevě. Kousek od Kreščatiku. Lidské mraveniště, hlava na hlavě, ukrajinský bazar se vším všudy. Babky a dědci tam stáli, kusy modrofialového masa rozložené na ukrajinské verzi Pravdy rozestlané přímo na prašné zemi, přinesli ho v plechových neuvěřitelně špinavých a zapatlaných kbelících, které používáme na mytí schodů, nedotkl bych se ani v gumových rukavicích. Ani masa, ani kbelíků.
Pár desítek metrů odsud stály luxusní obchody s kožešinami, módními hadry, zlatem, koupelnová a kuchyňská studia za stovky tisíc.
V té době se psal rok 1997 policajt bral místo peněz potištěné papírky ztrácející hodnotu den ze dne. Říkali jim karbovance, měly mít ekvivalent 30 USD (tenkrát 1.200 Kč), učitelka brala stejné lístečky za 15 DEM (necelé tři stovky). A po Kreščatiku se promenádovala vyhadrovaná a oplatinovaná (zlato zrovna nefrčelo) zlatá mládež občas odjíždějící a přijíždějící v mercedesech a audinách.
Šílené místo, šílená doba.
23. 03. 2013 | 20:52

honolulu napsal(a):

V Rusku jsem nikdy nebyl, ale pripada mi zemepisne velmi zajimave. Dekuji panu Horkemu za jeho bloq.
V zime se tam asi neda vydrzet... Ta teplota je strasidelna.
Vyhnete se tomu vsichni a prijedte na dovolenou k nam. V zime je teplota zde kolem 25 stupnu celsia +. (Southwest Florida.)

Na Rusku me nejvice upoutavaji pohledy prazdnych kraju bez lidi a velke reky. Oni jim to ale Cinane - Bohuzel, za nejakou dobu zkonfiskuji..
24. 03. 2013 | 00:37

Ládik!!! napsal(a):

Nejsem si teď jistý, jestli to nebylo v Kabardinské ASSR. Ale bylo to v roce 85, to jsem byl 14 dnů na Kavkaze. Kam se hrabou Alpy.
24. 03. 2013 | 06:48

Jarda napsal(a):

Hezké pohlazení,po lavinách politických blábolů.
Takové články chtějí lidé číst namísto snůšek bulvárních kravin o tom,jestli se malý Štika dobře vykakal a přehánění se ve výčtech zlodějen politiků...
24. 03. 2013 | 07:58

Hasan Nasralláh napsal(a):

No nevím, nevím. Informační hodnota snad kladná nula jak by řekl slavný matematik a super ekonom fedkurát Míra Kalousků. Prodej masa, zvrzlé jahody od Marfuši, hatiti a veteráni, dětičky, zima jako na Sibiři a ruský kolotoč v režii tamních Kočků. Ale hezky se to čte. A zdejší občané, co mají "rudou" pod kůží zavili radostí a vyjekli, jako dříve když se člověk dočetl, že Voloďa Kokotkov vypěstoval někde za Uralem obrovskou dýni a že komsomolci se pouští do budování další vodní hydroelekrárny Leninskaja zvezda.... Mě totiž ty extrémy doslova sejří (musím to napsat slušně). Nejdříve 40 let Rusáci a pak zase druhý proti pól Američané co věří na Boha jako bigotní a třeba v jejich filmech zase řádí supermani, gumoví muži, bojí se anakond, krys, obrovských příšer, pavouků, mravenců, asteoridů, přírodních katastrov, žížal, červů, vlků, medvědů, ptáků, nebezpečných virů, žraloků, motorkářských nebo čínských gangů nebo jejich president (H.Ford) bravurně v letadle zopacifikuje teroristy..... a mohl bych ještě asi půl hodiny psát zde výčet! Kdepak Aleričan, to je jen umytý Rus. Nu vot, nádo zatapiť! Iván ja chóču stakán vódky, a "maršál Malinovskij"!!!
P.S.
Ty čekoslovák? Da da, Tátry a tramváje, charošije oborudovanie (nebo jak se to řekne). Pozdravujtě tavarišča Gusáka!
24. 03. 2013 | 08:54

Hasan Nasralláh napsal(a):

Sorry zavyli asi mělo býti, psy vyli a víly vily věnce.
24. 03. 2013 | 08:56

evix napsal(a):

Hasane, tak diskusi nečtěte a požádejte jen Honolulu ať vyjede na Ajašku, třeba do Anchorange. Ještě taď je tam určo zima, stačí že včera večer klesla u nás v Česku teplota na -11°C, kolik bylo ráno, nemám ponětí. Aljašku koupili Amíci zrovna od Rusů....:-D
Autore, super blog :-)
24. 03. 2013 | 09:18

Kala napsal(a):

Ty košíky s ovocem vypadají pěkně, dokonce i ta gavjádina a olénina. Ale musím věřit i Targusovi , i když jsem myslela že můj podobný zážitek z r. 1979 už je minulost. Extrémy, o kterých píše Hasan, mi nevadí. V muzice je vyvažuju tak, že když je kolem moc popu, džezu, country, najdu si na netu Poljuško, pole a Daleko, daleko.
24. 03. 2013 | 09:29

Elena napsal(a):

Kala:
Takym ako je nick Targus neverim, to je klb plný zloby a nenavisti, najdite si diskusiu v jednom z blogov pána Klána, kde henten všeznajka, všade bol a všetko videl, napisal tie iste slova o Rusku ako v tejto diskusie o Ukrajine.
24. 03. 2013 | 09:51

Hasan Nasralláh napsal(a):

evix

Klídek madam, jen si z toho dělám prču. Nesmíte brát svět zase tak vážně, stejně z něj nevyvázneme živí. A nokdo! Zkuste jen být trochu kritická a podívejte se na obrázky ve článku a přečtěte si pořádně ten text. Co je na tom okouzlujícího? Není hezčejší česká vesnička středisková s těmi kostelíky a malebnou přírodou okolo a všemi těmi českými dobrými i špatnými věcmi? O Rusech a Sibiři jsem zejména jako kluk toho hodně přečetl, ono nám to tady bylo vnucováno dokonce jako povinná četba a tak prostě "atavismus" v nás starších (pokud nebyli v milici a KSČ) prostě nějak působí. Takže si ty ruský burany strčte někam za klobouk. Já vím, mají suroviny a ropu a plyn, dobře, tak jo, ale nepodělejme se z nich, stejně jako z Amíků.
To, že tady se moci uchopili zloději a nastolili zde kapitalismus české verze, je jiná káva a bohužel to nahání statisíce lidí-voličů právě komunistům. A to je moc špatné, tohle jsme tady snad nechtěli, že?!
24. 03. 2013 | 10:05

Karel (taky) napsal(a):

Dneska je už čtvrtý jarní den, na teploměru -9°C ve stínu - v ČR, 360 m nad mořem...
24. 03. 2013 | 10:20

Elena napsal(a):

Hasan Nasralláh :
exzistuje taký poem , ako pocítova teplota,
sice na Sibiri je veľmi chladno ale nefuka vietor, nizka vlhkosť vzduchu, teda za podmienok absolutneho bezvetria, pocitova teplota na Sibiri sa nekedy rovna tej našej -5 sprievadzanej silnym vetriskom.
Nikto Vás nenuti mať rád cudziu krajinu, ale rešpektovať fakt, že všade na svete sú ľudia rôzne, našťastie sa neriadia jednim jedinym systemom.
24. 03. 2013 | 10:23

Hasan Nasralláh napsal(a):

Už jsem ticho, Márfuško Elenko. Nevíte náhodou, jestli je to pravda, že prý báťuška Vláďa Putinů (jeho předek byl Rasputin) holýma rukama přepral sibiřského tygra? Já vím, že Rusové už moc nenosí válenky a nežijí v zemljankách, ale buranství v nich bude ještě pár generací, to se jen tak z lidí nedostane, když se jim trochu zvedne životní úroveň, koupí si džíp či SUV a pootevřou vrátka do jinam..... (-:
P.S.
Tak jsem měl za to, že jste z Ukrajiny?
P.P.S.
Vzpomínám si, jak sovětský jakutští neohrožení lidé v jedné knize žili či spíše přežívali a třeba mě utkvěla v paměti scénka, kdy sovětský autor knihy popisoval jak z jedné rodičky dostávali mladého domorodce tím, že rodičce na břicho položili prkno a tlačili na ně!
No opravdu neortodoxní metody.
24. 03. 2013 | 10:40

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní Evix,

to je zbytečné. Po nějaké době člověk zjistí, že na netu je velmi výrazná skupina lidí, kteří cítí neustálou obsedantní potřebu to druhým "natírat". Je jim v podstatě jedno, na jaké téma se vede debata a kdo je autorem toho kterého příspěvku. Dříve či později tento typ lidí na někoho takzvaně nastoupí. Ve chvíli, kdy se někdo proti tomuto způsobu "diskuse" ohradí (už jen proto, že to jakoukoliv snahu o diskusi ničí), s chutí se pouštějí do podobně vedené disputace i s ním. Je to prostě jejich způsob seberealizace, baví je to.

Proto doporučuji spíše se do debaty s autory takto koncipovaných příspěvků nepouštět. Spolehlivě to zabije jakoukoliv diskusi. A třeba v případě tohoto zajímavého blogu je to myslím škoda (nejednoho autora totiž podobní "diskutující" přivedou na myšlenku, proč sem vůbec pro takové lidi psát. Jim je to samozřejmě jedno, ale pro nás ostatní by byla škoda, kdyby nepsali).

Hezký zbytek víkendu Vám i ostatním.

Libor Stejskal
24. 03. 2013 | 12:16

Elena napsal(a):

Hasan Nasralláh :
ano, pochadzam z Ukrajiny, milujem svoju byvalu vlasť, osobytne ľudsku dobrotu, nech sme take, alebo to , čo o nas piše Targus,
alebo vy.
Aj tu chodim na trhovisko, kupim vždy niečo , aj ked to nepotrebujem, aby som podporila , tu babičku, ktora tam stoji a predava bars niečo z vlastnej zahradky.
Mám rada prostý , obyčajný, nepretvarovačný ľud.
24. 03. 2013 | 12:55

Hasan Nasralláh napsal(a):

Veleváženému cenzorovi stejskalovi

Beru váš příspěvek paní evix tak trochu na sebe. My dva se nemáme rádi a tak nebudu daleko od pravdy. Když vy jste takový zdejší typický připodělaný český novinář, který jak jsem si všimnul jenom a stále obhajuje zdejší odkloňovačské bratrstvo zlodějů. Nakonec jasně to bylo cítit ze zdejší atmosféry v době volby prezidenta, kdy jste tady tu pravdoláskařskou partu většinou s pejzy obhajoval. Jo číro je hezké že? To je pak těžké si tady hezky povídat o něčem a radovat se možná po Stejskalovsku se držet kolem ramen a hopsat, že jsme Češi. Tahle země je programově rozkradená a zašantročená a neustále jde vývoj spíše špatným směrem a vy byste si tady chtěl povídat hezky o Sibiři a třeba architektuře, když půlka národa nemá co do huby a práci. Navíc Sibiř nevyhnutelně v lidech vyvolává jisté reminiscence a asociace z doby, kdy nás soudruzi tady pěkně drželi u úst! Tak jo pane Stejskale, hezky pěkně povídejte, možná že dojde i na vás a vaše děti budou rádi, když odtud vypadnou, ale vsadím se, že to nebude na Sibiř, která je tak úžasná..... (-:
24. 03. 2013 | 13:22

Ládik!!! napsal(a):

Pane autore,
přál byste si zrušení víz s Ruskem? Děkuji.
24. 03. 2013 | 14:42

Elena napsal(a):

pán Horký, nehnevajte sa prosím, ale původní uzbecký rýžový pokrm, ma nazov - plov, nie plav.
Dík za dobrý blog.
24. 03. 2013 | 15:16

zasMeňo napsal(a):

Dobrý den,
nechápu Nasralláha 13:22h jak se vymezuje proti panu Stejskalovi - ten jen dělá svou práci, a zrovna v závěru "kontroverzní" prezidentský kampaně se zachoval jako chlap a ukončil vášně tím,že teď je to na voličích, či na tom "nahoře", jaká karta padne.
Já vím,, často novináři musí držet partu s modrýma, aby vydrželi u válu - ale tenhle Stejskal zrovna není tak špatněj, myslím. To, že nám občas něco "smázne", když někde "ujedeme" výrazivem - to bych mu tolik nezazlíval. Když vášně opadnou, je to jen "O" slušným chování, ne ?
Nasralláhu, máte krásnou přezdívku (v arabštině nic neslušnýho) - ale nechtěl byste se na svět podívat trochu optimističtěji, trochu pozitivního myšlení, jak tomu říkají ? Já vím, že máte pravdu, že zem je rozkradená - ale není to malý zázrak, že po všech těch Kožených a Klauzech jsme ještě průměrně dobře živi (když zaplatíme za bydlení, služby a potraviny) ? Já vím, kde jsme mohli být s těmi stomiliardami navíc, ale jsou hodnoty, které nekoupíš (pardón, nekoupíte). Blíží se skutečný, krásný, slunečný, hřejivý, barevný JARO !!!! Jen otázka několika dní, kdy ta současná hrůza skončí - a tak je to se vším, nemyslíte ?
Zdraví zasMeňo.
24. 03. 2013 | 16:32

Elena napsal(a):

Vázení čítatelia,
kto chce vedieť ako vízera Bessarabský Rynok v Kieve,
stači si zadať na google maps názov, zapať satelitný snimok a možete na vlastne oči v 3D obraze precestovať všetky zakutia Kieva , doma z vlastnej obyvačky.
24. 03. 2013 | 17:37

Elena napsal(a):

P.S.
snimky sú z novembra 2011, tak že na jeseň, kde sú už opadle listia stromov a tak nemožete napisať, že sme si zakrivali tu špinu o ktoréj pisalko Tarqus. Obraz sa da približovať, možete všetko prešmirovať.
24. 03. 2013 | 17:44

evix napsal(a):

Já su klidné pane Hasane :-)
Elena má pravdu s tou pocitovou teplotou, čím větší sucho a mráz, tím má člověk menší pocit mrazu. Vítr to je swiňa, tož ten hned tu pocitovou teplotu sníží o dost stupňů, ja a pak i možetě umrznúť, i když zasej taková zima není....
No na Ukrajině se to dost změnilo, co tak slýchávam od kolegů, co tam jezdí. Z dob kdy tam kradli i pocajti (aby přežili) moc nezbylo, je tam sice ještě stále vetší bída, než zde. Jenže se to u nás narozdíl od Ukrajiny horší a horší.

Bylo by vhodné Rusy moc nerozčilovat, s Kyprem má Německo a Brusel pravdu, jenže jsme, co se týče nerostného bohatsví, závislí na Rusku...http://www.blisty.cz/art/67969.html

Hezký zbytek víkendu i vám pane Stejskale :-)
Jednu sluníčkovou https://www.youtube.com/watch?v=N-b6qdtp4oY&NR=1&feature=endscreen
24. 03. 2013 | 18:44

raketa napsal(a):

Včera jsem jela Žluťákem do Liberce, po cestě prolistla jejich časopis a zastavila se u článku o polárničení v Krkonoších od pana Horkého. Pobavilo mě to a navnadilo. A dneska ejhle - blog o polárničení na Sibiři. Tak se vám to brzo splnilo, pane Horký! to je fajn.
25. 03. 2013 | 00:46

Karel Mueller napsal(a):

Pane Horký,

napsal jste pár zajímavých postřehů ze sibiřského velkoměsta, celkově vzato bych Váš blog označil jako standartní díl seriálu třeba Kamera na cestách.

Je ovšem fascinující, co jsou někteří debatéři schopní nařečnit.
25. 03. 2013 | 23:43

Twist napsal(a):

S chutí jsem si článek přečetl, souhlasně pokýval hlavou s míněním pana Stejskala, téměř neomylně typoval na první rýpnutí pana stavitele Ládíka a těším se na podobně milé vzpomínky třeba z pera pana spisovatele Štětiny. Poznal jsem mezi Rusy dobré lidi a téměř stejné hajzly jako mezi Němci. Hezký zbytek Velikonec přeji.
31. 03. 2013 | 12:09

Pepa napsal(a):

Pro ty, kteří si nevidí na vlastní nos připomínám,že trhy s masem pod širým nebem jsou běžnou záležitostí v některých státech Evropy.Bohužel jsou tam i masařky.Jestli jste byli v Řecku, tak tam jste mohli vidět i slyšet prodej masa na tržišti.
Pro skalní obdivovatelé USA doporučuji se projít v černošských ghetech, kde policie se vůbec,ale vůbec neodváží vkročit v nočních hodinách, o hygieně ani nemluvím.
Nejlépe se přesvědčit na vlastní oči a pak žvanit.Já jsem byl v Rusku asi 10 krát, mohu s klidným svědomím říci,že kultura stravování, stolování a hygiena v restauracích a na veřejných toaletách překročila naše očekávání.Nápoje se prodávají chlazená a v čistých obalech. Výběr nápojů je ještě větší než u nás. Názvy mnoho restaurací v evropské části Ruska napsaná v latině.Ve Volgogradě:Restaurace Praha,
v Saratově: Restaurace Praha,kde u výčepu bylo asi 12 druhů piv:Plzeň,Žatecké,Staropramen,Budvar,Německé,Holandské a Ruské.Všechny dobře vychlazené.Vedle přístaviště na břehu Volhy v Saratově asi 12 poschoďový hotel Slovakia.Stejně to bylo v Samaře.Nádherná milionová města,čistota,parky,slušná mládež,pohostinnost.To se nedá ani popsat.Přál bych si,aby naše Praha byla tak čistá a Pražané se tak k Rusům chovali jako oni k nám.Jenom v loni jsme projeli Ruskem asi 8000 km a pluli po Volze 1000 km.Na konec zájezdu se mi svěřil jeden náš mladý cestovatel: pane xy, mne se tak tady líbí,že bych zůstal tady žít.A co my slyšíme o Rusku ve veřejnopr.TV?Je vidět,že naše mládež není tak zkažená. Děkuji pane Horký za pěkný článek.
03. 04. 2013 | 21:30

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy