Krajní pravice nemá v Evropě šanci na vládu: strana Le Penové prohrává už půl století

12. 07. 2021 | 17:10
Přečteno 1880 krát

Měl to být triumfální stranický kongres, na němž chtěla Marine Le Penová sklidit ovace za předpokládané průlomové vítězství v nedávných regionálních volbách. Místo toho studená sprcha.

Le Penová se už viděla jako favoritka do prezidentské volby příští rok. Žádné vítězství se teď ale nekonalo, její strana Národní sdružení nedobyla ani jeden region a ještě ztratila třetinu krajských radních. Místo triumfu pocítili její straníci rozčarování a pocit zmaru. Prozatím totiž stále vždy a všude prohrávají. Už půl století.

Objevila se mezi nimi spousta otazníků. Je nová politická linie Le Penové, to jest krajní pravice s hladší tváří - založená na zmírnění radikálních projevů, na akceptování Francie v EU i eura a na otevření stranických kandidátek i nečlenům, přicházejícím z klasické pravice - tou správnou cestou nebo spíš slepou uličkou? A je vůbec Le Penová tou pravou osobou, která má stále stranu vést? Je dobré, aby ta strana stále fungovala jako rodinný podnik, od začátku spojený jen se jménem Le Pen - nejdřív jejího otce a potom dcery? Na kongresu minulý víkend to Le Penová nakonec v čele strany uhrála, ale pochybnosti zůstaly.

Je možné, že by krajní pravice někde zvítězila?

To nás přivádí ke kardinální otázce, zda její strana (a jí podobné všude v Evropě) může někdy pretendovat na většinovou a vyhrát volby, nebo zda je určena k věčné roli na okraji spektra. K roli strany kanalizující pouze radikální protestní hlasy nespokojenců, kteří představují v národě vždy jen menšinu, nebo zda někdy může získat aktivní vliv na chod státu.

Tyto protestní populistické strany v Evropě nejsou identické. Každá má svou vlastní genezi, historii a raison d´être. Francouzská Národní fronta (nedávno přejmenovaná na Národní sdružení) není to samé co Liga Severu ani co Svobodní v Rakousku, AfD v Německu či naše SPD nebo Klausovic Trikolóra. Vědí o sobě, vzájemně se tu a tam setkávají a občas něčím inspirují, ale nejde o jeden model.

Přes všechny národní rozdíly ale mají leccos společného: plebejský odpor k elitám (byť jejich vůdci mívají vysokoškolský diplom) a k jejich myšlení, tedy populismus, demagogii v argumentech, nacionalismus, hledání nepřítele a stavění skupin obyvatelstva proti sobě, odmítání evropské integrace. Korelátem k tomu je často finanční a politická podpora Moskvy.

Jejich cílem je změna domácích režimů. Mají ale na to? Většina liberálů a levicově smýšlejících je už několik generací vnímají jako největší politické nebezpečí. Nakolik je reálné? Nejsou v Evropě i jiná nová nebezpečí?

Ve Francii je kolem Národní fronty po desetiletí víc povyku než hmatatelných činů. Neznamená to, že by ji a její teze, jež nepatří do slušné společnosti, měli politici brát na lehkou váhu a nebojovat s nimi. Hnědá nákaza je vždy nebezpečná. Je ale zároveň dobré vnímat reálné možnosti tohoto nebezpečí.
Le Penová a dřív její otec se často objevují v médiích, čas od času hodí do mediálního prostoru šokující výrok, na který se všichni cítí nuceni reagovat. Jméno Le Pen se ve Francii skloňuje už padesát let, není to ale trochu už papírový tygr? Který samozřejmě někteří i instrumentalizují?

Nebezpečným se stalo jen jednou, v r. 2002, kdy se otec Jean-Marie Le Pen dostal nečekaně do 2.kola prezidentské volby proti Jacquesovi Chiracovi. Bylo to hloupostí levicových stran, které k urnám vyslaly osm kandidátů. A lehkovážností části jejich voličů, kteří v domnění, že má jejich kandidát Jospin vyhráno, nešli v prvním kole volit. Druhé kolo, kde už šlo do tuhého, ale ukázalo Le Penovy limity: obdržel jen 18% hlasů.

Dokud je extrémní pravice solitérem, nemá šanci

A jak vypadá reálná politická síla Le Penovic strany Národní sdružení dnes, po půl století existence?

Především nemá žádný koaliční potenciál, nikdy s ní nikdo nešel do spolku. Po všechna ta léta funguje jako solitér, který hraje proti všem. Francouzská klasická pravice, která se dlouho odkazovala na de Gaulla, se od ní vždy distancovala, byť občas nikoli s lehkým srdcem. Když se párkrát stalo, že s Národní frontou šel do holportu nějaký její místní politik, tvrdě ho odřízla a vyloučila. V tom byl nekompromisní zvlášť Jacques Chirac. Ve volebních kampaních se s ní přetahovala o část elektorátu a přejímala některé její akcenty. Ale personálně zel mezi nimi nepřekročitelný příkop.

Le Penovic strana se pak centropravici mstila tím, že ji ve volbách odmítla ve 2.kole podporovat proti socialistům a vydírala ji tak ve snaze, aby ji pravice uznala za partnera. Což se nikdy nestalo, byť díky tomu pravice někdy někde něco prohrála.

Francouzská krajní pravice má tedy sílu škodit a brzdit, nikoli ale prosadit svoje. Promítá se do toho její protestní charakter, který už ale dál neví, jak a co stavět. Dokud ji demokratická pravice izoluje, nemá šanci.

Ve všech zemích takový jasně odmítavý postoj pravice neměla, rakouští lidovci šli s Haiderovými Svobodnými dokonce na tři roky do vládní koalice. Andrej Babiš to sice s SPD explicitně neudělal, využívá ale v parlamentu její hlasy, zařídil jí místopředsedu sněmovny a tím jí dodává zdání akceptovatelnosti a legitimity, jako by měla své místo v mainstreamu.

Většinový dvoukolový systém usnadňuje izolaci extrémů

Ve Francii izolaci krajní pravice usnadňuje volební systém, jiný, než máme my: dvoukolový většinový. Ten umožňuje jít do voleb koalicím nebo, což je ve Francii časté, zříci se účasti ve 2.kole ve prospěch jiné demokratické strany, která má větší šanci. Postavit extrému demokratickou hráz. Zatím to tak vůči Národní frontě téměř vždy fungovalo a téměř vždy vyhrál tzv. demokratický kandidát. V už citovaných regionálních volbách postavila Macronova strana s republikánskou pravicí proti kandidátce Národního sdružení v regionu Provence už do 1.kola společnou kandidátku, a ta jasně zvítězila.

V poměrném systému, jaký máme my, se do parlamentu dostává daleko víc extrémů (jak ukazuje počet mandátů SPD i KSČM). Není náhodou, že Le Penová volá po zavedení právě poměrného systému.

Nulová politická váha Le Penové


Jak vypadá reálná politická váha Národního sdružení Le Penové dnes? Je minimální, nemá na chod státu ani jeho složek prakticky žádný vliv. Ve volbách nikdy nepřekročila nějakých 25%. Jinou kapitolou je volba prezidenta, tam jde ale o souboj dvou jednotlivců, nikoli stran.

Le Penovou a její stranu je slyšet, je ji hodně slyšet protestovat, ale nikoli vidět pracovat. To je zřejmě také jeden z důvodů, proč pro ni tak málo lidí hlasovalo v těch krajských volbách (19%): nedisponuje prakticky místními kompetentními politiky a lidé si nedovedou představit, že by zvládla denní chod kraje nebo departementu. Vnímají ji jako korouhev protestu.

Celá její síla je dnes osm poslanců (z 577, ve volbách dostala 8,7%), jeden senátor (z 348), jeden starosta většího města (Perpignan), několik starostů menších měst, 21 europoslanců (v eurovolbách, kde se hlasuje poměrně, dostala 23%) a asi 25.000 členů.

Divoké bouře?

Zdá se, že ta strana (a jí podobné) má neřešitelné dilema. Buď si podrží svou identitu protestní populistické síly, která jí sice dodává na hřmotnosti, ale zjevně jí nikdy neumožní překročit v jakýchkoliv volbách minoritní čtvrtinu hlasů; nebo bude mít ambici vyhrát volby, tedy vplout do mainstreamu, potom ale ztratí svou identitu a pro odmítače establishmentu se stane bezzubou a nepřitažlivou. Le Penová se poslední dobou pokoušela o druhou variantu, ale bez úspěchu: mainstream už má obsazen republikánská pravice a není důvod, aby jí ho přenechala. Jenže Le Penová chce být prezidentkou, nikoli zůstávat věčně na ocet.

Velmi slabá volební účast v těch regionálních volbách, kdy volila jen třetina voličů (ve Francii něco nevídaného) vyvolává ale palčivou otázku. Situace sice byla výjimečná vzhledem ke covidu, lidé neměli chuť jít k urnám, přesto ale dvoutřetinová absence je výrazný signál nezájmu a odmítnutí. A mezi těmi lidmi byli především ti nespokojení se stavem věcí. Le Penová si myslela, že právě ti ji přijdou podpořit. Jestliže se to nestalo. Což může znamenat, že ti lidé už nevěří v energii Národního sdružení, že by bylo s to něco změnit. Že už je pro ně součástí zaběhaného systému.

Mainstreamové strany jež přejímají ideje krajní pravice


A teď palčivá otázka: jak se ti lidé budou projevovat dál? Demokrat se samozřejmě z neúspěchu Le Penové raduje. Jenže poklesem jejích preferencí nespokojenost nemizí. Její strana nějakým způsobem kanalizovala nespokojenost části elektorátu a nějak ho formátovala, byla nějak předvídatelná. Jako kdysi na levici komunisté. Pokud ale přestane ty lidi přitahovat, jak se bude nespokojenost projevovat? Živelnými, násilnickými akcemi zoufalství typu žlutých vest, které nikdo neorganizoval a nedával jim koncepci? Návratem obdoby divokých bouří proti zavádění strojů?

To je velká otázka pro demokracii a pro evropskou demokratickou levici, která v posledních letech tohle pole odmítačů zavedeného systému zcela vyklidila. Ve prospěch extrémní levice.

Navíc Francie a západní Evropa mají jiný velký problém: politický islám a jeho snahu prosadit svoje pojetí společnosti, které škrtá celé dosavadní směřování moderní Evropy.

A střední Evropa má zase strany, které se k moci dostaly jako demokratické, ale postupně přejímají populistický jazyk a praktiky krajní pravice. Kterou teď dokonce chtějí, jako Orbán, kolem sebe nějak neliberálně stmelovat v rámci Evropy.

Článek vyšel také v Deníku Referendum

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy