Podivné procesory, zdravé meruňky, tajemné cytochromy. Začal světový Intel ISEF v Pittsburghu.

17. 05. 2012 | 00:26
Přečteno 6464 krát
Jaké procesory předčí v rychlosti stávající procesory? Jaké meruňky jsou nejzdravější z hlediska prevence rakoviny? Jak fungují přístupové kanály cytochromů, které rozhodují o účinku podávaných léčiv? Odpovědi na otázky obsahují práce, které reprezentují Středoškolskou odbornou činnost (populární SOČku) na světové přehlídce mladých vědců a techniků Intel ISEF 2012 v Pittsburghu.

Vybrané práce zde předvádí na 1600 mladých vědců a techniků ze 60 zemí světa. Přehlídka skončí v pátek dopoledne místního času vyhlášením hlavních cen v 17 vědecko-technických kategoriích. Vítězové na prvních místech obdrží 3000 USD, na druhých 1500 USD, na třetích 1000 USD a na čtvrtých místech 500 USD. Nejlepší práce v každé kategorii obdrží navíc 5000 USD.

Za Středoškolskou odbornou činnost se účastní Tomáš Mariančík ze Střední průmyslové školy elektrotechniky, informatiky a řemesel Frenštát pod Radhoštěm s prací "Podivné procesorové jednotky pro nové programování a použití," Petr Pokora z Gymnázia Brno-Řečkovice s prací "Ovocné hybridy spojené s kladnými účinky na lidské zdraví" a Eva Umlaufová z Gymnázia Jeseník a Př. F. UP Olomouc s prací "Analýza přístupových cest z/do aktivních míst cytochromu P450."

Tomáš navrhnul celou rodinu procesorů, které mohou počítat jinak, než stávající procesory. Instrukce tvoří dvourozměrnou mřížku a mohou se spojovat s instrukcemi ve svém okolí. Např. operandy součtu se berou ze sousedních bodů v mřížce. Ty opět ze sousedních bodů atd. Takové procesory mohou řešit specifické úlohy lépe, než procesory stávající. Usnadňují programování, paralelní výpočty probíhají přirozeně a není potřeba ukládat mezivýsledky. Tomáš navrhnul kompletní specifikaci takového procesoru a pomocí hradlového pole vytvořil jeho model. S využitím několika identických jader simuloval shlukování jednoduchého biologického organismu. Pro stávající procesory jde o obtížnou úlohu. Tomášovi při použití několika jader nového procesoru trvalo řešení pouhých 17% času proti řešení s jedním jádrem.

Petr přišel s hypotézou, zda jsou všechny známé odrůdy meruněk stejně hodnotné z pohledu příznivého působení na lidské zdraví. Rozhodl se hypotézu laboratorně ověřit pro více než 240 známých hybridů meruněk. Pomocí obsahu antioxidantů, které příznivě působí na lidské zdraví preventivním účinkem proti např. rakovině. Výsledky byly překvapivé. I když plody meruněk vypadají na první pohled stejně, množství antioxidantů, které obsahují a tím i příznivých účinků na lidské zdraví, se může lišit až desetkrát. Petr navrhnul metodiku, jak hybridy na základě množství antioxidantů hodnotit. Také vytvořil aplikaci, kde zákazník v obchodě sejme mobilním telefonem čárový kód meruněk a obdrží obratem zprávu, o jak zdravý druh se jedná. Plánuje zahrnout i další druhy ovoce,

Eva zkoumala cytochromy P450, což jsou lidské enzymy, které metabolizují více než 50% všech podávaných farmak, jejichž metabolismus je známý. Cytochromy P450 jsou málo prozkoumané. Přitom se nachází v lidských buňkách např. jater nebo mozku. Eva popsala přístupové kanály, které vedou k aktivním místům cytochromu. Tam se odehrávají všechny metabolizující procesy. Vizualizovala a formulovala hypotézy o funkci přístupových kanálů v cytochromu, ze kterých je možné usuzovat, jak kanály pracují. To je významné při podávání léčiv a preskripci jejich účinku.

Přiletěli jsme v sobotu 12.5. večer. Hned v neděli brzy ráno na mezinárodním oddělení ISEF registrovali a pustili se do přípravy a schvalování projektů na předem vymezených místech. Bylo také potřeba vytvořit reprezentační panel České republiky pro slavnostní zahájení, se kterým naši studenti vystoupí na podium, až bude Česká republika vyvolána. Výsledek snažení je na obrázku.

Reprezentační panel
Reprezentační panel

Když se dívám na obsah panelu a tam uvedená jména, domnívám se, že nemůže jít o výsledek špatného školství a nemám ani strach z budoucnosti. Jak nakonec Česká republika při pondělním slavnostním zahájení vystoupila na podium, je možné shlédnout na záznamu zde (přibližně 1 hodinu a 10 minut od počátku). Také se podívat, jak zahájení Intel ISEF vypadá. I na ukázku závodního motocyklu jako segway apod. Družíme se s dalšími delegacemi.

Kuwait-CR
Kuwait-CR

Včera, tj. v úterý odpoledne probíhal pro všechny účastníky diskusní panel excelence ve vědě a technologii za účasti 8 nositelů Nobelovy ceny. Účastníci mohli dávat otázky a nositelé Nobelovy ceny odpovídali. Nobelisté odpovídali na jedné straně na specificky racionální dotazy o úloze, funkci a směřování vědy a techniky, na druhé straně poměrně velká část odpovědí, možná i zajímavější, byla věnována neracionálním tématům jako úloze radosti, štěstí, náhody. Když jsem se potom vracel do hotelu, připomenula mi to scéna z ulice na obrázku.

Racionalni kolem neracionalniho
Racionalni kolem neracionalniho

"Neracionální" kostel je obestavěný racionálními výškovými budovami. Ze současného pohledu není totiž racionální mít v centru města náměstí, tj. prázdnou neekonomickou plochu. Není racionální tam mít kostel. Další neekonomický objekt. Přitom jde o zdroje radosti, štěstí.

Dnes, ve středu, je hlavní soutěžní den. Účastníci jsou od časného rána u svých projektů a prezentují je odborné porotě. V obrovské hale s nekonečnými řadami projektů je na tisíc porotců majících přinejmenším ceněný vědecký stupeň Ph.D. Fanděme jim prosím, společně, s laskavostí. Jak zaznělo na slavnostním zahájení, současný člověk má takové možnosti, že ho omezuje pouze jeho vlastní hranice imaginace. Chodím každý den ráno od hotelu ke konvenčnímu centru, kde se přehlídka koná, kolem místního společenského domu. Kde mám hranice imaginace ukazuje břečťan pnoucí se po domě k nebi. Když přistavím jedno patro, bude tam také.

Brectan
Brectan

Večer se v Carnegiho centru vědy koná vědecká noc. Experimenty, vědecké produkce a také setkávání a výměna zkušeností z dnešního náročného dne. Tornádo, ponorka, planetárium, Lady Gaga laserová show, teleskop, exhibice robotů. Zítra je hala s projekty otevřená veřejnosti. Těšíme se. Večer se vyhlašují zvláštní ceny vědeckých společností, univerzit, společenských institucí. V pátek dopoledne potom zmíněné hlavní ceny. Odpoledne se vracíme domů.


Poděkování:

Firmě Intel za finanční podporu a velkorysé sponzorství.
MŠMT za finanční podporu.
Národnímu institutu dětí a mládeže MŠMT za finanční podporu a perfektní organizační vybavení.
Laskavé čtenářce, laskavému čtenáři s úctou za přečtení i povzbuzení.
Aktuálně.cz za zapůjčení fotoaparátu.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Martin napsal(a):

SOČ je jistě dobrá věc, ale naše školství zase tak dobré není, tak třeba kdyby Tomášovi ve škole prozradili existenci GPGPU, mohl si to normálně koupit v obchodě hotové a místo toho se mohl věnovat něčemu dosud neprobádanému, talent na to má.
17. 05. 2012 | 01:28

Maximus napsal(a):

Copak nápady a inteligentní lidé by tu byli, třeba procesory GPU CPU apod., ale nejsou tady firmy resp. průmysl, ty byly vykradeny a totálně. Ovšem budeme tady mít pěkné sklady pardon logistiku, montovny. Budoucnost
Tomáše, Petra a Evy je na tenisových kurtech a golfových hřištích někoho z daňových rájů, třeba Janouška, kde budou dělat kustody či servírky a všichni budeme jezdit po mizerných dálnicích ve starých vracích na pančovaný a předražený benzín a naftu, půlka národa bude bydlet v králíkárnách postavených za komunistů a budeme všichni jíst odpad z celé EU v supermarketech patřících cizákům, oblíkat a obouvat nás budou Vietnamci a budeme šťastní a budeme čekat na důchod v 75 letech, na který si budeme spořit ve fondech, které někdo později rozkrade..... Až bude nejhůře tak nám určitě církev co se jí navrátí ukradený majetek zprostředkuje či zařídí pomoc od Pána Boha, ten nám určitě pomůže. Ten se na nás nevy.... Ne, ne, určitě nás budou čekat samá pozitiva a sociální jistoty, ještě že tu máme tu protikorupčně a zodpovědně orientovanou vládu, která ty všechny zlodějské socany pozavírá! Už vidím, jak to tady dají Drobilové, Vondrové, Kocourkové, Bémové, Bendové, Řápkové, Dobešové, Šťastní, Bartákové, Drábkové a samozřejmě moudrý a čestný Kalousek s Nečasem do pořádku! Česko se stane ekonomickým tygrem EU
a možná celého světa!!!
17. 05. 2012 | 05:19

Dagmar napsal(a):

Moc jste mne potěšil, pane Kláne. Zejména upozorněním na zájem a pozornost, které velcí vědci, nositelé Nobelovy ceny a ti teprve na začátku svých, doufejme skvělých vědeckých kariér, věnují naší civilizací tak opomíjeným hodnotám jako je radost, štěstí a nakonec i náhoda (ano, i tu považuji za hodnotu).

Sice vím, že zrovna "náhoda" se vymyká běžnému chápání hodnot - hodnota je to, co je žádoucí, cenné, obohacující, přinášející jistotu a udržující status a standard - to všechno náhoda moc neumí. Ale jak to "umí" když chce :-)

Všem soutěžícím přeji radost z úspěchu. A pane Kláne, bylo by možné, alespoň některé otázky a odpovědi - třeba o té výjimečné věci jako je náhoda - tady uveřejnit?

Šťastně se vraťte! Dagmar Smíšková
17. 05. 2012 | 06:45

honolulu napsal(a):

Maximus,
pricitate velkou dulezitost malym trpaslikum.
Musime zautocit an svetove hvezdy toho systemu. Az o tom systemu budete vedet vice, tak uvidite, ze to neni tak tezke, nad nimi zvitezit. Zminuji se o tom dnes uz podruhe. Snad to nekoho bude inspirovat k premysleni.
(Yahoo.com) YouTube Annunaki - don't watch this film
(Monatonic gold.)
Pane prof. Klan podivejte se na to take, ve jmenu lasky k vede.

Pittsburght znam. Zajimave mesto, ktere mel rad T.G. Masaryk a kde bylo zarizeno ustanoveni republiky. Vsude jsou tam kopce - kolem dokola. Cely ten kraj ma nejakou mystiku. Spadlo tam kdysi UFO asi 20 mil od mesta. Take velke nestesti letecke se tam stalo. Krasna devcata se tam rodi, hudebne nadana na brezich reky Allegheny na severu od mesta.
A jeste krasnejsi carodejnice se tam rodi na brehu reky Monongahela na jihu mesta, napr. slavna Linda Goodman. Deset let jsem ji psal, ze ji miluji, ale odepsala mi pouze jednou, a to abych si "trhl protezou"...(Zadnou nemam.) Nebyla na me zvedava, ani kdyz jsem ji napsal ze jsem krasavec a ze si povidam s Bohy. Pozdej se zblaznila a zemrela v Coloradu.
A na brehu te treti reky, Youghiogheny se narodil muj sef, ale to byl vul, tak, ze se ta reka nepocita.
Za zminku jeste stoji, ze je tam vila v lesich jmenuje se 'Fallingwater'. Millionar chtel, aby mu pres obyvak v te vile tekl potok. Potom mel ale reumatismus. Tam je mnoho blaznu, to je duvodem, proc me ten kraj vzdy tak lakal. Carnegi, ten vampir, tam zacal karieru v Pittsburghu.
A stary Rockefeller, tam zacal pumpuvat olej, na prave strane Allegheny. Ale to bylo na severu od mesta.

Na soutoku tech dvou hlavnich rek Allegheny & Mononghahela stavala drevena pevnost - Blockhouse - Fort Pitt a vedly se tam tezke boje s Indiany.
Po soutoku tech dvou rek obe straceji jmeno a veletok se jmenuje reka OHIO. Panove tam je krasne. Tak pakujte kufry a jedte po stopach Masaryka. Carodejnicim tam dejte pokoj, vladnou kouzly a kazdej chlap je z nich namesicny.
17. 05. 2012 | 07:14

Bara napsal(a):

Děkuji za povzbudivý blog. Věřím, že naše budoucnost nebude tak černá, jak ji vylíčil maximus. Lidi se nechávají oblbovat dlouho, ale ne donekonečna. A mladá generace není tak zdegenerovaná, jak se nám snaží média namluvit. Řekla bych, že někteří našemu školství úspěšně vzdorují vlastní chytrostí a třeba mají taky štěstí na dobrého učitele. Moc těm dětem fandím, ať už i přivezou nějakou cenu, nebo ne, je to úspěch a je to fajn!
17. 05. 2012 | 07:17

Ládik!!! napsal(a):

Těší mě, že všichni uvedení studenti jsou z moravských škol, z toho většina ze SM.
17. 05. 2012 | 07:24

Targus napsal(a):

To Petr Klán:

Při vší úctě obhajovat české školství výsledky tří čtyř mladých, bez pochyby nadaných a pilných lidí, to jste kapánek přepískl, pane Kláne.
Masy nepoužitelných tupců ověnčených pseudotituly Bc. a Mgr. jsou bohužel nepřehlédnutelné.
17. 05. 2012 | 07:42

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, dobrá zpráva nejen pro tento čtvrtek tu velmi chladný, i když místní sockom, rath nerath, spustil okamžitě své mantry o rozkrádačkách.
Jinak Fallingwater, česky myslím Kaufmannův dům nad vodopádem, je nejkrásnější dům, který jsem kdy viděl. Ešče mi nebylo myslím osumnáct, když se měl možnost seznámit se s dílem architekta Franka Lloyda Wrighta...
Veselé krizování bude líp...
http://www.archiweb.cz/buildings.php?action=show&id=365
17. 05. 2012 | 07:57

gaia napsal(a):

to s těmi meruňkami se mi nezdá.

Dle mého není žádná spojitost mezi tím, že by mělo platit , čím více oxidantů, tím více zdravé.

Student akorát zjistí, kolik je kde antioxidantů, ale výsledků může uvěřit jen primitiv, který má zafixováno, čím větší penis, tím lepší sex, čím vě+tší prsa, tím hezčí baba.

Jinak by nemusel být vůbec zdravý třeba med a ani by se ho nevyplatilo jís, neb tam je obsah všech těch zdravých látek velmi malý, mnohdy až homeopatický.
A o tom to je. Méně je mnohdy více.
A u léků a "zdravých věcí" to platí dvojnásob.

Vždyť tam platí již od starověku poznatek, že v malém množství lék a ve velkém jed.
17. 05. 2012 | 08:20

Ládik!!! napsal(a):

Měl bych jen připomínku k reprezentačnímu panelu - Járu Cimrmana v Americe určitě neznají. Jeho postava v ose plakátu bude amíkům připomínat spíše nějakého mexického banditu, který se chce prostřílet hranicí na Rio Grande. Po stranách tohoto bandity jsou jména Havel a Masaryk - mohou být chápáni jako členové bandy.... A pod tím nápis Ahoj se smajlíkem.
17. 05. 2012 | 08:32

ALT napsal(a):

To autor,
pane Vy vždy potěšíte.
Jen já cynik vidím
na plakátu prezentujícím cz

Německý ₋ Škoda
Americký - Tatra
z velkých pivovarů - prozatím český Budvar

a zářivou budoucnost
těch nadaných tak nějak víc
na západ
na východ
na sever
na jih
od hranic cz
)-:,:-)

PS.dnes ve spánku
mi před očima
běhaly rovnice
a funkce a zíral jsem
na x2 které mi pořád chtělo
něco sdělit a já nechápal co :-)
17. 05. 2012 | 10:25

Milan Bukovecký napsal(a):

Petr Klán

Je to Babylon. Show plná energie a příslibů. Přeji Vám, aby svěřenci zvítězili a odnesli si krásné zážitky.

Milan Bukovecký
17. 05. 2012 | 10:44

joanisjacobus napsal(a):

Pane Klán,
blahopřeji hlavně sobě k tomu, že jsou stále mezi námi mladí lidé s touto vědeckou invencí. Představuji si (šťastně) i množství jeji spolužáků, mezi kterými se svoji vědeckou invencí prosadili do popředí. Všichni tito mladí, začínající vědci musí od začátku své odborné kariery ale musí studovat též bezohledné praktiky kšeftařů, kteří po nákupu švind-doktorátů jsou kdykoliv připravení odchodovat s duševním vlatnictví kohokoliv, hlasně mladých lidí.
Můžete-li, ovlivněte či dohlédněte na jejich další vývoj i se zřetelem na schopnost odolávat tlakům ze strany lumpů, ochotných okrást i vlastní matku o rakev ve které leží.
17. 05. 2012 | 11:05

chronos napsal(a):

honolulu
Dům nad vodopádem otravuje mysli studentů architektury už skoro osmdesát let. Jeho majitel, který původně podporoval Wrightovy marketingové kecy, kterými chtěli zrumplovat starého Kaufmanna, že jeho dům v podobě normanské tvrze je směšný a že si musí opatřit něco vizionářského, nakonec Fallingwater věnoval správě přírodního parku, v kterém se dům nachází.

Wright kolem se be šířil propagandu, jak je zasažen tradiční japonskou architekturou a souzněním s přírodou.
Japonci jsou velmi zvláštní národ a jejich vztah k vodě je ještě o něco zvláštnější, jak dokládá tento dokument: https://www.youtube.com/watch?v=givsIwI3H9A&feature=related (poslední třetina)
Každopádně, jejich tradiční domy bývaly ze dřeva.

Wright byl obyčejný betonář, jako většina architektů za uplynulých 100 let (mladý Šik tu měl pár přednášek, kde se z toho snažil trochu uhnout, ale banky se na jiné materiály dívají s podezřením). A lidským kloubům dlouhodobá blízkost studené vody (a armovaného betonu) opravdu nedělá dobře. Italové se z přímořských lokalit taky na zimu stěhovávali na kopce, stavěli sice z kamení, ale spíš sedimentů.

Ohledně Yanunaki zajisté máte pravdu. Jenom bych si, po Jeftově zkušenosti s vlastní (upečenou) dcerou nedělal o účinnosti archy velké iluze. Kdyby to byl nechal jen na jejím působení, bitvu by projel. Jak ale Hospodinovi slíbil pečínku, věci se hned obrátily.
Ve skutečnosti těm vyvoleným bohatě k ovládání mas stačí kecy.

Hodně lidí se moří s problémem nepoměrů v lidském vývoji. Jedni se hrozí toho, jak se ze zákeřného australopitheca mohl tak rychle biologicky vyvinout vznešený homo sapiens sapiens sapiens (něco jako gerój gerój Čapajev), jiní jsou na větvi z toho, že jejich rodinní příslušníci před dvaceti tisíci lety ještě celé dny otloukali šutr o šutr.
Nemylím že by s tím měl co dělat VRIL nebo Linda Goodmanová.

Čas je prostě relativní. Některý den toho stihnete mnohem víc, než jste čekali.
A jiný den se vám všechno podělá a musíte nově financovat a předělávat.
Pokud včas poznáte, že je nutné se urychleně umístit do horizontální polohy, nechat mozek prokrvovat a běžet na volnoběh, řešení se dostaví.

My, peripatetici k tomu přidáváme ještě deset, patnáct kilometrů rychlé chůze, během kterých si řešení necháme proběhnout kombinatorikou podle pravděpodobných problémů, vynucených změn atd.
Člověk se tak postupně k pár věcem propracoval. Někdy docela efektním, jako Nikola Tesla, například.

Poslední dobou ovšem ten poslední sapiens běhá v kruhu. Počítá virtuální peníze, hraje počítačové hry, staví superstíhačky, které své piloty zlomyslně připravují o kyslík a uvádějí je na práh bezvědomí.
Jsme na posledním metru cesty k tomu, čím nám scifisti v dobách Franka Lloyda Wrighta vyhrožovali. Stroji, který myslí za sebe a zbaví se svého trapiče s křehkou kostrou a nesmyslnými nároky na prostředí.
17. 05. 2012 | 11:21

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, betonářský Fallingwater je pořád krásný. Tu na tubě..
https://www.youtube.com/watch?v=9CVKU3ErrGM
A ta hudba co, taky o této nikdo neříká, že je původně kočka leze dírou...
Jinak bez vody na zahradě to prostě nejde. Děkuji.
http://wbgarden.com/nove/wbgarden%20spring%202011/album/slides/wbgarden%20spring%2033.html
Veselé krizování bude líp...
17. 05. 2012 | 11:47

Al Jouda napsal(a):

Měl bych také připomínku k informačnímu panelu. Když jste tam napsali jméno T.G.Masaryk, tak by tam také patřilo jméno amerického prezidenta Woodrow Wilsona, který se velkou měrou zasloužil o vznik samostatné ČSR. Američany by to jistě potěšilo a nepovažoval bych to za nějaký vlezdoprdelkismus.
17. 05. 2012 | 14:53

Jarle H napsal(a):

Nějak mi neladí vyznění příspěvku pana Klána s Martinovým komentářem... Prosil bych proto Martina i pana Klána o pokud možno srozumitelné vysvětlení - nejsem z oboru. Pokud totiž má Martin pravdu, pak je Tomáš sice i tak šikovný, ale školství nic moc, když mu "neprozradilo" některé skutečnosti.
Ostatně, docela dobře se pamatuji, jak jsem v mládí "objevil" spoustu věcí. Z informací, které jsem měl k dispozici, jsem správnou úvahou odvodil mnoho nových poznatků ,dosud neznámých. Mně neznámých.
Tak jen aby to s našimi talenty nebylo podobné - kdyby vskutku byly jejich myšlenky tak objevné, kde jsou špioni, agenti, headhunteři a nevímkdo, snažící se, každý svými metodami, získat je pro svoje chlebodárce?
17. 05. 2012 | 14:56

honolulu napsal(a):

chronos & wbgarden.
To jmeno Wright jsem si netroufal uvest a jsem prijemne prekvapen, kolik lidi ho v Cesku zna. Stavel take hodne na Floride (vychod). Netroufal bych si ho posuzovat, ale potok bych v obyvaku nechtel. Na Fallingwater je obchod specializovan na architekturu. Knihy a hracky pro architekty a stavebni inzenyry by na Fallingwater nemel nikdo prehlednout. Koupite knihu, roztrihate ji a z roztrihanych casti slozite nadhernou rimskou vilu. (Moc fain zabava). V lete ja tam vsude v tech zalesnenych kopcich neobycejne pekne. To, o cem diskutujeme, je na jihovychode Pittsburghu. Ale Masaryka srdce tahlo na sever proti proudu Allegheny...

Linda Goodman, vyuzila sveho nadani i na odhaleni zakulisnich intrik tajne vlady, ktera pouziva nase politiky jako loutky a musela se nejakou dobu schovavat v Appalachian horach na jihu od
Pittsburghu. Kdyz ji bylo vyhrozovano likvidaci, tak se jim vysmala.. Na ni nikdo nestacil. Krome toho ti nebezpecni horale (super banditi) byli vsichni na jeji strane. Aby establishment Lindu zkrotil, tak ji zlikvidoval dceru, a to ji zlomilo. Ona vedela, ze telo dcery zmizelo ve vlnach reky Ohio, tak se toulala po brehu reky a plakala (na jihu pod Parkersburgem (W.V.).
Tam je mnoho mist plnych duchu a je to citit vasim podvedomim.
Linda byla nejlepsi vedma, co Amerika mela (krome Edgarda Cayceho), i kdyz se septa, ze Goodmana - manzela nekolikrat zmlatila. Mela milliony ctitelu (me take).

VRIL je v akci a nakonec to stejne vyhra, jen nevim, ktera strana by byla lepsi pro nas - pro Cechy.
17. 05. 2012 | 16:46

honolulu napsal(a):

Pokud ti mladi studenti jsou jeste v Pittsburghu, tak doufam, ze si nenechaji ujit STATION SQUARE, kde je prijemne posezeni v nekolika restauracich pod jednou strechou a misto je plne labuzniku a mladych lidi. Jde tam dojit pesky pres most ze stredu mesta. Je to na leve strane reky Monongahela a na kopci nad rekou ve stejnem miste je t.zv. OVERLOOK (nejlepsi pohled na mesto.)
Pane Klan, Vy jste mel jet take a investovat namahu cesty do obohaceni duse.
Zivot je kratky a tato plnata je nadherna. Ti mladi na to mesto nikdy nezapomenou, protoze se nad nim vznasi spirit of Lindy Goodman, krasne carodejky.
17. 05. 2012 | 17:15

Fialenka napsal(a):

Pane Kláne, fandím celé vaší skupině. Jsem zvědavá na výsledky.
I kdybyste se neumístili na vítězná místa, tak je skvělé, že jste se téhle vědecké akce zúčastnili. Navíc na tak krásném místě. Máte hezkou práci, mě by to bavilo. And how was your flight? …. vždycky mě to zajímá, když byl někdo někde letadlem, protože mě letadla fascinují.
17. 05. 2012 | 18:55

Fialenka napsal(a):

V těch sedm hodin, co jsem psala první příspěvek, jsem nemohla přečíst název státu na tom druhém panelu, protože mi na displej svítilo sluníčko. Už to vidím, je to Kuwait.
Na tom našem panelu se líbí jaká jsou zvolena jména (snad kromě Jágra), pozdrav Ahoj :-) je taky dobrý nápad (je zajímavé, že je trochu podobné pozdravu Aloha) a stejně tak zelená kopřiva, žlutý půllitr ... celkově je to pěkný obrázek. Asi muselo dát práci rozmyslet kam co nakreslit a domluvit se aby všichni souhlasili.
17. 05. 2012 | 22:19

Fialenka napsal(a):

PS
Řekla bych, že to kreslil jeden člověk a podle Jágra, Tatry, Škody a piva to byl jeden z kluků :-)
17. 05. 2012 | 22:23

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,...zdravím Vás, pane Kláne. Pozdrav posílám i Vašim svěřencům a přeji co nejlepší zážitky a samozřejmě i úspěch.

Napíšu něco málo pro Petra o meruňkách. Něco z mnohaleté praxe, tedy stromu zeleného obaleného měruňkami.

Vybral si skutečně ovocnou dřevinu, která mezi všemi u nás pěstovanými druhy ovocných dřevin, podléhá nejvíce vlivu výkyvů průběhu počasí během roku. Je to tím, že geneticky pochází z oblastí, kde byl průběh počasí příznivější, takže sklony k nerovnoměrnosti kvality v plodech má zakódované v genech.

Ta nerovnoměrnost je tak velká, že když si utrhnete dva plody z téhož stromu, které se vám jeví stejně, ale jeden je z jižní osluněné strany a druhý ze severní, budete mít pocit, že jíte naprosto rozdílné druhy. Ten ze severní strany nebude mít téměř žádné ovocné cukry, budou mu chybět silice tipické pro tento plod. Vsadila bych hodně, že to bude mít vliv i na obsah antioxidantů.

Plody, od prvního zralého plodu na stromě k poslednímu dozrálému, na témž stromě, dozrávají téměř tři týdny, pokud nejsou teploty v noci vyšší jak 16 stupňů C. Pokud příjde dvacetistupňová noc, dozraje to vše do tří dnů. Dlouholetá praxe.

Z toho vidíte, jak je meruňka labilní, tohle ostatní ovoce nedělá.
Velkopěstitelé mají zvyk, očesat strom naráz, takže v úrodě jsou plody zralé i nedozrálé až nezralé. Kvalita proměnlivá. Další vlastnost meruněk, nedozrálé plody hnijí od pecky. Jejich vlastnosti se rychle mění k horšímu po utržení, je to žívý organismus a tenhle plod rychle "umírá".

Rovněž záleží na druhu půdy. Jednou jsem udělala, zcela náhodou zajímavý pokus. Poblíž stromu meruňky jsem měla záhon jiřin. Tato rostlina miluje, když jí do půdy přidáváte dřevěné uhlí. /Pro toho, kdo by to chtěl zkusit připomenu, že uhlí ze musí rozdrtit a na den namočit, jinak spálíte kořeny. Místo uhlí lze použít i popel ze dřeva, rovněž namočit./ Jiřiny po tomto stimulu nádherně vybarví květy, barvy jsou zářivější a květy větší. Protože si kořeny meruňky taky vzaly svůj díl, byly na této straně plody mnohem barevnější, měly krásně červená líčka, víc voněly a byly větší. Tak jsem v příštích letech tuto meruňku přihnojovala dřevěným uhlím a popelem ze dřeva. Jen tu jednu, protože vím, jak jsou stromy meruněk nevyzpytatelné. A dobře jsem udělala. Tohle umělé bičování její plodnosti ji "stálo život". Ač mladá, během vegetace čtvrtým rokem mých pokusů, uhynula.

Proč to píšu, plody meruněk se nepodaří vměstnat do škatulek s normami. Víte, že dokonce záleží, zda plod utrhnete ráno nebo odpoledne, nebo zda den předtím pršelo,...ale to Petr jistě zná, to je o proudění mízy ve stromě v závislosti na intenzitě slunečního svitu.

Zdravím i Petra,...jabloň, to je strom a jeho plody které je možno "zaškatulkovat".
Těším se na další blog, Tužka.
17. 05. 2012 | 23:04

Skogen napsal(a):

Úžasné. Držím pěsti, aby se vše podařilo demonstrovat podle představ. Dmu se za naše mladé spoluobčany pýchou a vám všem za to děkuji.
18. 05. 2012 | 01:33

gaia napsal(a):

lidé jedí kostní separát a 70% rozemletých kůží a říkají tomu šunka, 30% vody s našlehaným ztuženým tukem ze řepky a říkají tomu máslo, vůbec nečtou na obalech, což se můžeme přesvědčit při sledování pořadu Jste to co jíte.
Pochybuji, že by je zajímal obsah antioxidantů v nezralých a kysleých meruňkách, prodávaných v našich supermarketech a že by tyto plody utržené zelené a nezralé vůbec nějaké měly a mohly být pro někoho zdravé.

Jídlo prodávané v dnešních supermarketech se již podobá spíš psím granulím , ale ještě méně kvalitní, např. celá plechovka oliv s lososovou pastou obsahuje jen 0,2g lososa, ale celých 6% různých chemikálií, které mají ošálit naše smysly, aby to bylo vůbec ke snězení.

Nějaké antioxidanty z meruněk nás již nezachrání, byť bychom věřili, že tam nějaké jsou, já přitakávám též paní Tužce.

Ale jinak vůbec nechci snižovat ty studenty, je správné, že něco dělají, ale jako jsem se minule pohoršila, že dělali práci, kde chtěli odpady dávat do moře, nedá mi to neozvat se i dnes.
18. 05. 2012 | 08:29

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, Gájo drobné adhocnutí, za posledních dvacet let se jenom délka života u mužů prodloužila o x let. Že by to bylo těmi kostmi nebo snad nějaké mladé kůže ??
Máme se v této zemi nejlíp za posledních stotisíc let.
http://kaifolog.ru/uploads/posts/2009-10/1254366342_023.jpg
Jinak moje každodenní separáty tu...
http://wbgarden.com/wbgarden%20sprouts.JPG
Veselé krizování...
18. 05. 2012 | 09:31

im napsal(a):

Myslím teď dopoledne na ty naše studenty, na jejich slavný den. V Pittsburku mají o těch šest hodin míň, takže snad se jim ještě zdají nějaké krásné sny. Ať s vítězným diplomem nebo bez něj, jsou vítězi všichni - obohatili svůj život o setkání se zajímavými lidmi z celého světa, zažili kouzlo cestování a objevování. Ať ji ten elán dlouho vydrží a jiskřičky vzpomínek je provázejí.
Velký dík patří jejich učitelům, průvodcům, rodičům, všem, kteří jim pomáhali a fandili. Díky, pane Kláne.
18. 05. 2012 | 10:06

Martin napsal(a):

Jarle H: S Tomášovou myšlenkou se koketuje již od 70-tých let minulého století, vyzkoušely se desítky různých cest a výrobně reálná varianta se již dokonce pár let používá v lepších domácnostech s herním počítačem, konkrétní technologie se jmenuje GPGPU. Byla by to nepěkná hříčka osudu, kdyby to Tomáš měl dokonce doma :-)
Středoškolští učitelé to obvykle nevědí, není to středoškolská látka a pokud se tomu učitel nevěnuje aktivně sám, tak to je konec.
18. 05. 2012 | 18:03

PetrF napsal(a):

K příspěvku Tužky:
na tohle jsem se přesně Petra ptal - jak moc obsah antioxidantů ovlivňuje počasí, daná oblast atd. O to tady ale tak úplně nejde. Testy se samozřejmě prováděly vícekrát na různých vzorcích dané odrůdy, a jde spíše o relativní poměr mezi odrůdami. Takže ano, absolutní obsah antioxidantů se může lišit kus od kusu a rok od roku, ale na základě těchot testů se dá říct že určitá odrůda bude mít v dané chvíli antioxidantů více než jiná odrůda, protože momentální podmínky jsou koneckonců podobné pro všechny odrůdy v dané oblasti. Takže když si půjdu do sadu natrhat meruňky, tak v dané chvíli a za daných podmínek bude mít odrůda A větší obsah těchto látek než odrůda B. A ten rozdíl může být až desetinásobný, což je dost významné.
18. 05. 2012 | 22:35

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro PetrF, díky, pane. Napsal jste desetinásobný rozdíl, to je opravdu dost.

Jednou jsem sledovala, jaké rozdíly na danou odrůdu může mít volba podnože. Už na první pohled, v době vegetace i v době klidu, může se vliv podnože určit.

Žilienka, jejíž určitou nevýhodou je pomalejší tok mízy, tak u stromů s tímto podnožem nedocílíte nikdy velikých plodů. Zato v době jarních mrazíků otvírá pupeny o pár dní později a může zachránit úrodu.

Marunke je známý tím, že kořenový systém je slabší, méně bohatý, takže v době sucha a v zimě za holomrazu je nebezpečí, že budou stromy poškozeny.

Meruňkový semenáč, možností je víc, stejný semenáč, stejná odrůda, nebo různé kombinace. Tady ovšem dáváme šanci přírodě a náhodě překvapit, dědičnosti vhodných i nevhodných vlastností, která se posilují, nebo retušují,...v dobrém i špatném. Když budu pokračovat, tak tenhle odstavec bude dlouhý.

Zkusím hádat, při těch pokusech nejlépe vzhledem k antioxidantům dopadla některá z těchto odrůd na prohozeném semenáči, Velkopavlovická, Sabinovská, Rakovského. Možná i Maďarská, varianta nejlepší.

Prozradíte, která odrůda a na jakém podnoži to byla? A Petr, nenapsal by své dojmy ze soutěže, a nebo něco víc a podrobněji? Díky, Tužka.
20. 05. 2012 | 23:28

Tomáš Mariančík napsal(a):

Dobrý den,
chtěl bych poděkovat panovi Klánovi za tento článek i za skvělý týden na Intel ISEFu a vůbec šanci, se tam dostat i ostatním za komentáře.

Jen bych chtěl směrem k panovi Martinovi a dalším, co zmiňují GPGPU poznamenat, že jejich komentáře a argumenty jsou založené na dezinformaci, respektive velkém nedostatku informací. Uvědomte si, že popis mého (i dalších) projektů je v tomto článku stručný a navíc skrze prostředníka, čímž dochází i k určitému zkreslení informací a nevystihuje tak zcela přesně projekt. Můžu Vás ujistit, že o existenci GPGPU vím už několik let (ne ze školy, ale z vlastní iniciativy) i jsem si s touto technologií sám hrál a dokonce svůj výtvor s GPGPU během obhajob na Intel ISEFu krátce srovnával, neboť tam jsou velmi podstatné rozdíly, s trochou nadsázky by se dalo říct, že jediná společná věc je to slůvko "paralelizace" a to u konkrétní architektury 2DWPU.

Obecně je můj projekt založen na mém konceptu WPU (Weird Processing Unit - Podivná Procesorová Jednotka), který od základu mění, jakým způsobem funguje procesor, jak se programuje a podobně a konkrétní způsob pak určuje každá ze specifických architektur, přičemž na Intel ISEFu jsem prezentoval primárně 2DWPU, který má právě jako jednu z výhod tu automatickou paralelizaci, která je ovšem jiného typu než u GPU, i samotný procesor je více podobný běžnému procesoru (CPU) a je mnohem flexibilnější, neboť GPGPU v podstatě spouští nějaký výpočetní kernel nad obrovským množstvím dat, zatímco v mém případě dochází k rozkladům samotných částí a větví programu, přičemž každá může být úplně jiná a zpracovávat jiná data, větvit se dále, být různě obsáhlá a podobně.
21. 05. 2012 | 19:26

Petr Klán napsal(a):

Pane Martine, mnohokrát děkuju, požádal jsem o odpověď Tomáše, viz výše.

Pane Maxime, mnohokrát děkuju. Patrně se má zato, že jsme "válku" prohráli. Vstáváme z popela. Něco zůstalo ušetřeno, pokračuje a dává smysl.

Paní Dagmar, mnohokrát děkuju, potěšení je oboustranné, krátký souhrn je na http://www.sciencenews.org/view/generic/id/44816/title/Comment__Intel_ISEF_Discussion_Panel . Zaujala mě třeba odpověď (volně), že 95 procent nápadů (vědeckých) je chybných. Přitom se při experimentech stane něco neobvyklého, co povzbudí vydat se jiným směrem.

Pane Honolulu, mnohokrát děkuju, za náměty, inspiraci, sycení duše, ve "jménu vědy." Díky Vám jsem se tam snažil vnímat "bláznovstní" a poslouchat řeku.

Paní Baro, mnohokrát děkuju. Vzdorování dnes říkáme "kritické myšlení" a když se dá dohromady spolu se školou a pílí, mohli bychom mít líheň pro další roky včetně výhledu dobrého života.

Pane Ládiku, mnohokrát děkuju, ano na JM i SM je nadprůměrně středoškolských prací.

Pane Targusi, mnohokrát děkuju, na mě prosím nedejte, vsázím nejdříve na studium teologie. Ne vzhledem k náboženství, nýbrž k silné koncentraci veškerých myšlenek, tvořivosti a morálky. Potom teprve studium specializace. To by navýšilo Vaše "masy nepoužitelných."

Pane Wbgardene, mnohokrát děkuju, již vím, kam chodíte pro inspiraci.

Paní Gaio, mnohokrát děkuju, požádal jsem Petra, aby odpověděl.

Pane ALTE, mnohokrát děkuju, za "Máj" současnosti, snad s tím souvisí Váš sen. Čekáme na "i," které z plochého udělá rozmanité.

Pane Milane Bukovecký, mnohokrát děkuju za naplněné přání.

Pane Jovanisjacobe, mnohokrát děkuju, ano, poděkování patří spolužákům, rodičům, středoškolským profesorům, také firmě Intel, NIDM, MŠMT ... Na jedné z minulých přehlídek porotci také objevili několik opsaných prací z matematiky. Intuitivně věřím, že studentky/studenti, kteří obdivují V. Havla, nebudou opisovat.

Pane Al Joudo, mnohokrát děkuju. Šlo o spontánní projev Evy, Petra a Tomáše. Váš námět jsem předal, děkuju.

Pane Jarle H, mnohokrát děkuju, požádal jsem Tomáše o odpověď, viz výše.

Paní Fialenko, mnohokrát děkuju, ano, ta práce má smysl. Na počátku s Lufthansou krušnější, neboť jsme se krátce po startu nouzově vrátili zpět do Prahy pro kouř na palubě, později s UA to šlo výborně. Myslím to byly typy 777, krásné stabilní stroje.

Paní Tužko, mnohokrát děkuju za meruňky, rád jsem je přečetl a požádal Petra, aby odpověděl.

Pane Skogene, mnohokrát děkuju, dovolím se připojit, jsme tedy alespoň dva hrdí.

Paní Im, mnohokrát děkuju, Vaše myšlenky se ukázaly šťastné. Ano, skutečně velký dík.
22. 05. 2012 | 16:41

Petr napsal(a):

Myslím, že většina odpovědí zde už zazněla. Kvalita plodů je velice lehce ovlivnitelná počasím nebo škůdci a viry. Jde o to, že rozdíl ve stejném ovoci může být obrovský. Já doufám, že většina lidí by si raději koupila to lepší ovoce. Velkopavlovická, Sabinovská, Rakovského ani Maďarská se v mém žebříčku moc vysoko neumístily, spíše průměr. Velice dobře si vedly Dolgocvetna, Goldrich nebo Favorit. Dávky, které dnešní člověk přijímá, jsou nižší, než by měli být - nízká kvalita potravin a "nezdravý životní styl" tomu také nepomáhá. Pokud by se prodávaly jen nejzdravější odrůdy veškerého ovoce a zeleniny, myslím si, že by to bylo prospěšné.
22. 05. 2012 | 22:00

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Petr,...díky,....přeji radost z práce kterou děláte. Zahradu, kterou jsem si koupila, vedu podle tradic starých zahradníků. Ani předešlí majitelé nikdy nepoužívali umělá hnojiva a chemii, já taky ne. Daří se nejen rostlinám, ale i živočichům. Před několika lety jsem šla přehazovat kompost a na kompostu hnízdo užovek. Tak kompost zůstal v klidu, v dalším roce jsem do něj zabudovala dřevěné bedýnky a udělala k nim otvory. Všechny obsadili čmeláci, správně obsadily čmeláčice a lítá jich po zahradě spousty. Letos tam jsou rovněž, ani nevím, jak to uvnitř vypadá, bojím se do toho klubnout, abych je neponičila, ani na podzim ne, co kdyby tam spaly čmeláčice. Zdraví Vás Tužka.
22. 05. 2012 | 22:34

Jarle H napsal(a):

Děkuji za vysvětlení. Jen mi to přád nesedí - človíček srovnávající celkem zbytečně hladinu antioxidantů v ovoci versus člověk, který - mělo by se podle textu článku i jeho vyjádření zdát - objevil něco nového, dokonce tak nového, že to překonává výsledky práce týmů v renomovaných firmách... Nechci tvrdit, že to není možné, ale věřit se mi nechce, to by přece bylo na patent!
23. 05. 2012 | 12:37

Elena napsal(a):

Dobrý deň,
ohľadne obsahu antioxidantov v plodoch marhule, po svojich predkov mám poznatky o tom že výrazný pomer antioxidantu obsahuje marhuľova kôstka, v našých krajoch jadro marhuľovéj kôstky sušilo sa a použivalo sa ako prírodné liečivo, niečo na spôsob tenktury zelených greckých orechov.
23. 05. 2012 | 16:02

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy