Den, kdy američané začnou platit eurem

13. 07. 2007 | 19:52
Přečteno 16896 krát
Je poslední den roku 2036. Dostal jsem zprávu, že čas mého táty se naplňuje. Bez váhání se vydávám na cestu, byť je to několik tisíc kilometrů. Myslím na něho. Je to totiž hodně dlouho, co mi byl nablízku. Žasnu, že mi dosud stačila vzdálená komunikace. Toužím po jeho přítomnosti.

Za pár hodin stojím u lůžka. Téměř ho nepoznávám. Posuňkem mi dává najevo svou radost i pokyn, abych se posadil. Ukazuje na velkou červenou knihu na nočním stolku. Vezmi ji s sebou. Hned při zpáteční cestě knihou nedočkavě listuji. Stránky jsou zažloutlé, hustě popsané. Je to ručně psaný životopos mého táty. Ani jsem nevěděl, že něco takového psal. Čtu namátkou úryvky z několika roků.

1967
Je mi 10. Dlouhé hodiny vydržím v lese pozorovat kolonie mravenců. Jak mají vyspělé kolektivní myšlení. S jeho použitím dokážou postavit velké stavby. Podobně se chovají i lidé. Druží se, neuvěřitelně tvoří. Chtějí zlepšit život v komunistické zemi. Nemohou volně cestovat ani pracovat v jiné zemi. Vypadá to, že se to brzy zlepší.

1987
Vzpomínám, jak jsem kdysi pozoroval mravenčí kolonie. Kolektivní myšlení lidí sílí. Snaží se opět změnit život v komunistické zemi. Mít možnost svobodně cestovat a volně pracovat v jiné zemi. Západní Evropa je nedostupná. Stavím malé počítače ze součástek dovezených z USA.

2007
Je možné svobodně cestovat po celé Evropě i USA. Je možné tam i pracovat. Kolektivní myšlení, ona kooperativní inteligence lidí je však slabá. Lidé jsou tu obecně chytří. Žijí však ve svých malých světech. Netvoří "mravenčí kolonie" s velkými záměry. Stavím počítače z hotových modulů dovezených z Číny. Světu se říká globální. Já však věřím na kontinentální samostatnost. Až se k tomu všemu, co teď máme, probudí kooperativní inteligence Evropy dohromady, požene nás to rychle vzhůru. Je možné, že potom budeme lepší než dosud mocná Amerika, kterou mohou rozložit vážné vnitřní problémy.

Tady jsem přestal číst. Možná, že právě v tomto čase začal bouřlivý rozvoj Evropy. Zítra, t.j. 1.1. 2037 začnou totiž američané platit eurem.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Vojta napsal(a):

Ja uz se tesim az zacne platit Eurem CR. A doufam ze to bude driv nez USA:D
13. 07. 2007 | 20:27

Mirek napsal(a):

Pamatuji si Vás z přednášek, přednášel jste nám v 1. ročníku ZPP a dnes dělám doktoranda na stejné škole, ale v jiném oboru. Jste jeden z těch, kteří utvářejí myšlení budoucí inteligence a proto si Vás velmi vážím.
13. 07. 2007 | 21:30

pepa napsal(a):

"Lidé jsou tu obecně chytří."

LOOOOOOOOOL!!!!§§§§111!!:-))

Pane Kláne, z celého srdce vám děkuji. Páteční okénko vytříbeného humoru si díky Vám mohu odfajfkovat.

--------------------------
ČSSD musí být zničena.
13. 07. 2007 | 23:16

Sv.Jan Nepomucký napsal(a):

Chytré,nevtíravé.Děkuji a přeji hodně úspěchů.
13. 07. 2007 | 23:21

West napsal(a):

Dobrý a inteligentí článek na rozdíl od některých komentářů, že pepo?Proč pro boha komentuješ něco co jsi nepochopil?
14. 07. 2007 | 01:27

SuP napsal(a):

Asi už mě trochu opouští smysl pro humor, ale tenhle článek mi tak trochu připomíná "Rok 1984", ale v trošku přikomunističtělém kabátku.
Vy si pane opravdu myslíte, že Amerika má víc vnitřních problémů než Evropa?
Přece je z historie jasné, jací lidé do Ameriky odcházeli z Evropy,která je nedokázala uživit. Amerika má hodně vnitřních problémů, ale zejména proto, že si nic nenakecává a málo si toho ze svých problémů tají.To se rozhodně o Evropě říct nedá, když uvážíme, že všechny nejhorší války vzešly odsud.
A vůbec nejlepší je ta vize, že američan bude platit eurem. Dohnat a předehnat. Tomu může věřit akorát státní zaměstnanec. Stejně jako u p. Hořejšího to sice chápu, ale to je asi tak věchno, co proto můžu udělat.
14. 07. 2007 | 08:12

Jag napsal(a):

Velká měna znamená při sebemenší krizi dopad na všechny a všude.I když to vůbec nezaviní.Takže mě tyhle futuristické nerálné fikce,žijeme totiž v nestabilním světě,neberou.Tento svět být stabilní nikdy nemůže,protože ptáka a vagínu má každy,ne každý ovšem předává charakterní a pro svět prospěšné geny.A že ty geny budeme opravovat?Zatím neumíme ani ty geny držet, při vraždách a jiných svinstvech, na uzdě.USA mají jediný problém,že jsou jako zemědělci.Zemědělec zaseje a sklidí-nuzáků a hladových se množí a objevuje dost,ale kdo zaplatí,aby mohl zemědělec dál vyrábět,to už je problém.USA je to samé.Zbraní vyrobí dost,pak bombarduje a hlídá svět,ale když si zbraně nikdo nekupuje,jen je vláda platí a vybuchují na zločince,tak za chvíli vláda a lidi zchudnou tak,že na výrobu zbraní nebudou prachy.A krachne všechno.
14. 07. 2007 | 08:50

JirkaZ napsal(a):

Přál bych autorovi, aby mohl prožít jeden den v kolonii mravenců jako obyčejný mravenec. Pokud by vůbec tento jediný den přežil mohl by se pokusit realně srovnat běžné starosti a život mravence a člověka. Dalším stupněm by bylo třeba prozkoumání kolektivní psychologie kolonie bakterií. Další možností neobvyklého zážitku by byla třeba simulace "rebela dlouhodobě se pohybující na okraji společnosti" v těchto komunitách.
14. 07. 2007 | 11:41

Mard napsal(a):

To je ale ptákovina. To že to někdo napíše se nedivím, lidé jsou různí a je demokracie. Ale že se to nestydí zveřejnit, tak to se divím.
14. 07. 2007 | 12:28

lisak napsal(a):

vesely clanek. kdyz uz by meli americane v budoucnu platit nejakou jinou menou, pak spis juanem. v praxi samoyrejme nedochazi obvykle k placeni, ale treba k fixnimu kurzu. takze: je rok 2037, usa od zitrka zavadi pevnou. fixaci na juan. bylo na case, jizni amerika na juan presla uz pred peti lety, dva roky po evrope. ale, jinak ,je to cele dost velky nesmysl - takova vize typu chruscova..
14. 07. 2007 | 13:09

George napsal(a):

Zapomněl jste napsat i tato hesla: Dohnat a předehnat ! Hurá ! Kupředu levá, zpátky ni krok !

Mimochodem by mě strašně zajímalo, jaký jste byl rebel za komunistů, jak o sobě rád píšete... K tomu, kdo dnes o sobě říká, jaký byl hrdina za komunistů, obvykle nemám důvěru.
14. 07. 2007 | 15:06

Michal napsal(a):

Amerika zacne platit EUREM:-)))))))))no jako vtip je to dobre, ale myslim, ze tento clanek patri spise do nejake zabavne rubriky nez do vazne debaty.
14. 07. 2007 | 15:27

Peol napsal(a):

Mravenci nejsou zrovna dobrym prikladem cloveku - stejne tak jako jsou otrocky a bezmyslenkovite zatazeni do komunity a mohou tvorit, stejne tak mohou bezmyslenkovite pod spolecenskym tlakem zabijet. Je to presne to, kam by civilizace nemela klesnout - bezmyslenkovite ovladana geny a momentalni potrebou vyvrazdi cokoli bez ohledu na budoucnost
14. 07. 2007 | 16:07

baron napsal(a):

Hm, že takhle nerebeloval před revolucí. To držel hubu a krok. Proč takovýhle pindy nepsal dříve do novin??? Protože by mu nikdo nezaplatil. To mu Akademie věd byla dobrá, že...... Měl jít prodávat kapry a rebelovat na Václaváku. Ale to byl srab.
14. 07. 2007 | 16:28

baron napsal(a):

A ješte k pocitacům. Ty užíval bezplatně a rozhodně je nikdy nemontoval z čínských součástek. To asi už zapomněl, kde a kdo mu umožnil před téměř 20ty léty začít pracovat na PC a používat "tatínka" Internetu - Bitnet, aniž by zaplatil korunu. Měl by psát pravdu a ne polopravdu. Ono ho zná spousta lidí. Kdyby něco skutečně uměl, tak by to dělal a nepsal polopravdy.....
14. 07. 2007 | 16:34

parkes napsal(a):

Znám tohoto "vědce" ještě z dob, kdy se učil nazpaměť!!! na zkoušky na MFUK (nevím, zda dokončil) a svého despotického otce se bál jako čert kříže. Vzhledem ke stáži na AV studoval komunismustické pavědy a držel ústa. Hrdina nebyl ani ve své rodině ani společensky. Je to hrozně nedospělé a trapné...
14. 07. 2007 | 17:38

Frank napsal(a):

Sci-Fi rules :)
14. 07. 2007 | 18:30

Mirek napsal(a):

Parkes: Podceňuješ ho, vystudoval 2 školy a nyní učí na ČVUT.
14. 07. 2007 | 18:53

baron napsal(a):

Jasně, vždyt některé studenty, kteří byli v plenkách v době revoluce, zmanipuloval svým zavádějícím článkem v Respektu, kde psal nejenom polopravdy,ale přímo lži. Dosáhl svého se svým postiženým kolegou. Ještě k vystudování jeho škol. Žádný stuteň vzdělání nezaručuje dotyčnému charakter a povahové rysy. Petruška Klánová je prostě zvlátní .....
14. 07. 2007 | 19:38

ivoš napsal(a):

Vážený pane, pamatuji si Vás ze stáže na AV v Ládvích a vzhledem k tomu, jak se tenkrát přijímalo do těchto pozic, jsem přesvědčen, že jste nebyl vůbec antikomunista, naopak jste tam musel být povinně, a myslím, že Vám vyhovoval systém: držím pusu, mám klid a mám jistý místo, nebyl jste jediný, ale nechápu, proč teď ze sebe děláte někoho jiného, co na to Vaše paměť a něco jako svědomí.
14. 07. 2007 | 19:58

parkes napsal(a):

Mirek: Já vím, že má elektro, a zažil jsem způsob jeho studia na MFÚK; právě to mě o jeho přirozeném IQ poučilo - na matfyzu se prostě neučíme nazpaměť celé příklady! Mimochodem - na VŠ učí lidé schopní i neschopní. A hrdinové i normální človíčci, ale jeho bych nezařadil ani do jedné z těch dvou kategorií - mimochodem, holku mi nepřebral, nikam na mě nedonášel, nejde o osobní averzi. Souhlasím s BARON: povaha a chharakter velmi zvláštní... A tenhle jeho příspěvek mi připadá jak psaný v opilosti (ale to by musel pustit chlup na chlast, že jo... Možná se opil poctem vlastní důležitosti?
14. 07. 2007 | 21:49

stoick napsal(a):

A jó, Péťa Klán z Horoměřic - to je ten lakomej, že jo? Tak tahle sci-fi od něho sedí! Táta byl despota, Péťa před ním ani nedýchal - a jel by kvůli němu tisíce kilometrů? Kláne, Kláne, ty lžeš už i sobě, hrdino?
14. 07. 2007 | 21:52

Mirek napsal(a):

parkes: Má ještě jednu vejšku, ale teď nevím odkud. Zvláštní je, to každopádně, ale špatnej mi nepřišel.
14. 07. 2007 | 22:17

instar napsal(a):

Mirek: tady se musím parkese zastat. Klán má snad elektro, ale když dělal aspiranturu na AV, znal jsem ho z různých seminářů; byl to ližprdelka šéfů a soudruhů, co udělal hrdinského? Ve straně nebyl, to by ho fotr zabil, ale jinak byl všechno. Tím sladce přiteplalým chováním vlastně dosáhl toho, že nikomu nestál za ránu. Tenkrát probíhal jeho rozvod, a to hrdina nebyl. Jeho paní byla chudák a snad se potom radši odstěhovala na druhý konec republiky. Klána bych nechal žít, ale tyhle výplody jak z literární soutěže pro deváťáka - tohle je reprezentant národní elity? Panejo.
14. 07. 2007 | 22:42

123 napsal(a):

No, konečně si někdo troufne říct, co je Petruška Klánovic zač. Ale nedivím se, že anonymně, on je hajzlík mstivá, podrazácká. Nemá to cenu rozebírat, vědí to všichni, ale Petruška si holt umetá cestičku šikovně. Je fakt, že ty kecy, co píše, je trapárna. Asi má vnitřní pnutí, nebo co.
14. 07. 2007 | 22:46

Jana J napsal(a):

Pane Kláne, zdá se, že máte hodně nepřátel. Ale to je na tomto blogu spíše vysvědčení kvality. Pište dál.
14. 07. 2007 | 23:15

Tomáš napsal(a):

No, ehm. To už je pravděpodobnější, že budeme v Evrope jednou platit dolary. Na to, zda bude euro v roce 2037 ješte existovat, bych dvakrát nesázel.
15. 07. 2007 | 02:33

haneji napsal(a):

Jestli to chápu dobře, tak až tady v Evropě přestaneme být osobnosti a začneme jednat jako stádo (pardon, mravenci), začneme se bouřlivě rozvíjet a předstihneme Ameriku? Nehlásali tohle náhodou komunisti? Potlačit individualitu, kolektiv a uniformita nade vše? Panebože, co je na tomhle názoru kvalitního? To není jen zpátečnické nebo naivní, ale přímo nebezpečné, vážený "takyvědče" Petře Kláne!
15. 07. 2007 | 06:18

Jirka Cech napsal(a):

pekne jste vystihl, ze tvrzeni, ze komunismus nikdy nefungoval neni pravda. Ano, pro lidi, pro ty nikdy nefungoval, ale pro kolektivni hmyz jako jsou mravenci a vcely je to bezpochyby nejlepsi zrizeni. Nanestesti se tak necitim, ale vy se muzete vratit do sve statem vlastnene bunky 4317 v ulu C/22 a ke sve statem pridelene manzelce...to uz ani neni kibuc, nebo velky bratr, to je naprosto priserna vize, pane!
15. 07. 2007 | 07:09

Václav napsal(a):

Zdejší komentáře a diskuze se od jiných liší s menším množstvím vulgarity. Na druhé straně ukazují, jak odpornější a zákeřnější je tzn. "komunikace a oponentura" vzdělanějších jedinců. Víte, mezi nimi je rozdíl jako mezi kopáčem a dělníkem nejmodernějším strojem. Nerozeznáte rozdíl mezi ing., Dr., PaedDr. apod. Všem to splývá. Na jejich úrovni probíhá ke krutému skrytému boji. Sami zde vidíte, že nemusí použít vulgárních slov, aby verbálně příšerněji ublížili. Nestačí jedna nová generace k tomu, aby zanechali jedovatého vzpomínání. Škoda, že my diskutují neznáme anon. diskutující.
15. 07. 2007 | 08:58

Václav napsal(a):

oprava: nejmodernějších strojů
15. 07. 2007 | 08:59

mpn napsal(a):

Evropa je každým dnem silnější než USA ale může to být pouhé klamání EU to nedělá ta jen upevnila moc Evropským velmocím o spolupráci se tu mluvit nedá. USA se snaží bránit a těžko říct jestli je "starý radar" proti Rusku nebo pro rozeštvání Evropy a poslaní terorismu na ni dobře víme že kvůli teroristům (ochraně) tu radar není USA má nad sebou dobrý raketový štít a nad Evropu hlídat nemají USA samozřejmě nikdy Eurem platit nebude, ale těžko říci jestli si dění v USA Bude diktovat Evropa předpoklady k tomu jsou
15. 07. 2007 | 09:37

J.W.Idiot napsal(a):

Do I. světové války světová měna byla britská libra. Před I. světovou válkou USA dlužily Evropě cca6 miliard dolarů, po ukončení války měly přebytek z válečných dodávek + 6 miliard dolarů. Vytlačili libru a začalo se platit dolarem. Druhá sv. válka přnesla USA nárůst HDP každý válečný rok o 100%. V osmdesátých letech začal Sadám koketovat s myšlenkou, že by se jeho nafta mohla obchodovat v eurech a ne dolarech. Důsledky, jedno jak komentované, záme. Válka, genocída, krádež ropy. Popravy a pošlapání i těch základních lidských práv ze strany USA. Terorismus povýšený na vládní politiku USA.
To jsou USA, dokud mohou rást, loupit, dracovat jsou kamarádi. Jinak vraždí, rozvrací režimy v zemích které jim nelezou do prdele a nechtějí dobrovolně přijmot status kolonie. Česko je americká kolonie. V USA se rozhoduje i o kádrovém obsazení vlád (pochopitelně, že to Topol nepotvrdí).
Osa zla je USA od jihu po sever a od západu k východu. USA je světový terorista v čele s diktátorem na 4 roky, malomocným, a duševně zaostalým křoviskem.
15. 07. 2007 | 10:06

ahoj napsal(a):

Václav: nevím, co je zákeřného, pokud lidi popuzuje Klánovo zhlížení se v "ivánkovském" zrcadle sebechvály: "To jsem junák!" - zde: "To jsem hrdina!" Pokud pan Klán vystudoval před r. 89 a navíc dostal aspiranturu na ČSAV, MUSEL být poplatný době. Hrdinů bylo pramálo a o těch víme. My ostatní jsme byli šedivý mlčící dav. Hrdinou člověk je nebo se jím stává, ovšem ne tak, že se za hrdinu prohlásí. Ostatně, má se pan Klán vůbec čím chlubit? Text nahoře nemá hlavu ani patu - co chtěl sdělit? Mimochodem, když už je autor takový hrdina, jaký je člověk? Jaký syn, otec, soused, přítel? Jakých hrdinských vědeckých úspěchů dosáhl? Na ČSAV se tehdy věda nutně nedělala - dělá ji autor aspoň dnes? Přednášení na VŠ ještě nutně neznamená tvůrčí úspěchy, ale to tady nemá cenu rozebírat. Zasvěcení vědí, ostatní tuší nebo ne - ale tohle je celé trapné. Ano, diskuse není vulgární, ale kritická ano - má snad být výhradně oslavná? To už jsme si prožili.
15. 07. 2007 | 10:12

Ervin napsal(a):

Jak jde o USA čeští fašisti začnou slintat, to je to jediné co umějí - plivat a urážet komunisty. Ubožáci zaostalí. Ten kdo souhlasí s vražděním USA je obyčejný fašista a rasista. Vyvraždďování muslimů a souhlas s tím je rasismus. Komunisti to nedělají. Dnes jsou na vyšší morální úroni.(Pro blbce a vlezdoprdelky USA připomínám atomovka v Japonsku, vyhlazovací válka Vietnam, zbraně hramadnbého ničení Vietnam. Invaze a vraždění přímo nebo pomocí loutek v Africe, bombardování Jugoslávie, vraždění, znásilňování a drancování ropy v Iráku). Už slyším fašisty jak jim praskaj modrý koule v rozkroku. Víc místa na činnost vrahů a českých přislihovačů není. Usa jsou zlo světa. Usa jsou teroristi. Usa unášeli a možná dodnes unášejí občany jiných států ale i američany. V USA v 50 tých letech vraždili a zavírali do žalářů za protiamerickou činnost. USA dodnes okupují bývalou Německou spokovou repubiku. Okupanty máme za humny. Fašistická a neokoloniální vláda ODS chce aby část Česka bylo pod okupační správou světových vrahů. Pozváním okupantů se zařadíme mezi země třetího světa. Průmysl už fašistické vlády utlumili, zemědělství omezili, kriminalitu nechali narůst na úroveň USA. Korupce a protekcionismus je znak naší fašistické vlády.
15. 07. 2007 | 10:24

Jsem za vodou volové napsal(a):

Pokud Ahoj vstudoval po devadesátém roce je nevzdělaný a umí jen papouškovat. Školství šlo po roce 90 do prdele, je založeno na prmitivním antikomunismu a neodůvodněném vlezdoprdelství kapitalismu. Myslitel minulého tisíciletí K. Marx je uváděn jako bezvýznamný ekonom a kdekterý trotl s fašistickým nádechem je chvalořečen.
Jsme v době lží, nesolidnosti a ohlupování školstvím. Jsou pošlapávána lidská práva. Chudáci co studují v dnešní nesvobodné a naspravedlivé době - KDE VLÁDNE IDEOLOGIZACE všeho. Co bylo před r. 89 je špatné a co bylo a je kapitalistické je geniální. Sami poznáte, že to je pouhá ideologizace a součást ohlupování českého národa. Pravda je v suterénu. Pravdu má ten kdo vládne, má peníze a větší pěsti. Havlova vize je v prdeli. A to je ubožáctví.
Fašisti, že ještě nenadáváte do komunistů. Tak do toho fašistická lůzo. Nestyďte se rasisti, je to anonymní. Nikdo vás fašistické svině neodhalí.
Kdybyste fašouni měli aspoň pár milionů na účtě, řekl bych si ano, brání své našetřené - nakradené miliony. Ale takhle chlapci vždyť jste vpodstatě žebráci, jen ideologicky zblblí. Ubožáci žebraví ale kapitalistickým morem zasažení.
Tak čau lůzo žebrácká.
15. 07. 2007 | 10:48

MT napsal(a):

To spíš budeme platit dolarem než, aby platily USA eurem.
15. 07. 2007 | 10:59

SuP napsal(a):

MT-Taky si myslím.
Autor ale zapoměl na důležitou věc, i když to je podobné našim mladým generacím, co neprožily socialismus, ani reálný socialismus.
Podle časové osy se příběhový "tatínek" narodil 1957. Tudíž v době, kdy se jeho rodiče báli mu vyprávět o možnosti, že byl nějaký "Marshallův plán", pomocí něhož se Evropa v té době dostávala z devastace, kterou si způsobila Druhou světovou válkou. A je velmi nafrněné při hodnocení dnešního stavu ekonomiky v Evropě na tuto skutečnost zapomínat.
Je sice úžasný poci opájet se tvrdostí eura vůči dolaru, ale musí se to taky porovnat s důsledky pro vývozce z Evropy do Ameriky. A nemám zrovna pocit, že by bez dovozů z Evropy Amerika strádala.
15. 07. 2007 | 11:21

Pa napsal(a):

Havlova vize "budu vládnout já a moji kamarádi" přece pořád platí - jen už není Havlova. :-))
15. 07. 2007 | 12:05

Lokutus napsal(a):

Kolektivní myšlení, kooperativní inteligence lidí jsou nesmysly. Lidé jsou především individuality a je to vidět na každém kroku. A je to přirozené. Každý člověk je jinak inteligentní, jinak nadaný a má jiné fyzické, či psychické fondy. A je to tak dobře. Individualita dokáže kreativně tvořit, kolektivní myšlení pouze udržuje status quo. Proto mají lidé literaturu, architekrutu, umění atd. zatímco mravenci staví miliony let stejná mraveniště a žijí celou dobu ve stejném zřízení. Přirovnávat lidi k mravencům... to je vtip.
15. 07. 2007 | 13:38

Václav napsal(a):

ahoj:autor komentáře přešel krátce po třicítce režimní přeměnou. Ruku na srdce, do třiceti let je každý nezralý. Dnes z jeho článku je zřejmé, že si svoji polohu z mládí uvědomuje. Vidím ho poprvé, jeho oči nejsou zlé. Z článku vyplývá, že se příchodem padesátky (jako každý z nás) stal sentimentálním romantikem. Umí rozlišit denní realitu od úniku z reality. Zkuste mu sprostěji vynadat (Petře tys byl kanec apod.) Nepoužívejte akademických virtuálně zdvižených prostředníčků! Nesnáším to!
15. 07. 2007 | 14:45

ahoj napsal(a):

Václav: ale no tak, nikdo po Klánovi nechce, aby byl hrdina zralý před třicítkou; To, že se v padesáti stal sentimentálním romantikem, ještě neznamená, že se musí vydávat za hrdinu každého režinu, zvlášť když jím zdaleka nebyl a není. To je možná vulgárnější a lacinější, než kdyby mu někdo sprostě vynadal. (Nehledě na to, že do kance měl daleko, do vlezprdelky blízko). A ostatně, že podle vás nemá zlé oči: však také není vrah; lidé jeho ražení jsou obyčejní prospěcháři, kteří nejdou přes mrtvoly, ale přes morální hranice určitě. Nenuťte nás, Václave, k sprosťárnám; neexistuje sprosté slovo, jen sprosté jednání. Vás však zdravím!
15. 07. 2007 | 16:04

Václav napsal(a):

ahoj:Přečetl jsem si vše, včetně diskuzních příspěvků. V předešlých případech jde vesměs o tolerantní přístup. Zdá se, že kritici v této diskuzi reagující na komentář jsou "rivalové" z nejrůznějších fakult. Vše vyznívá na to, že pan prof. bude jakýmsi "Foglarem" pro vysokoškolské studenty. Není prosím jeho "sladkost" podobná Foglarovskému přístupu k jeho junákům? Jsem přesvědčen, že není kariérista. Prostě je jen jeden z tisíců učitelů. Platový kolektivisté s individuálním
postupem. Ideálně je tam tomu, kdo ani "nepřečnívá, ani nepodčnívá". Jsem zvědav, co nám pan "rebel" připraví do budoucnosti.
15. 07. 2007 | 18:05

ahoj napsal(a):

Václav: Nevěřím, že tenhle příspěvek vyprovokoval žárlivé profesní "rivaly", ono není na co žárlit. Nemluvíme zde o "foglarovštině" ale o sebechvále hrdiny a dětinské fantasy, která jako by nevypadla z akademického mozku, a dokonce ani z Foglarova. A jinak už se tím snad nebudeme zabývat, je to pod úroveň. Zdravím Václava!
15. 07. 2007 | 20:29

hana napsal(a):

Musím se postavit za AHOJ. Předchozí příspěvky pana Klána byly sice scestně užvaněné a plné gramatických chyb, navíc na nich bylo vidět, že se jen přihřál na úspěchu studentů jako "doprovod", ale tenle blábol je úplně ujetý. Co měl sdělit? Je to vize nebo varování nebo velebení autora. Ach jo, tolik zbytečných slov.
16. 07. 2007 | 22:47

hana napsal(a):

Musím se postavit za AHOJ. Předchozí příspěvky pana Klána byly sice scestně užvaněné a plné gramatických chyb, navíc na nich bylo vidět, že se jen přihřál na úspěchu studentů jako "doprovod", ale tenle blábol je úplně ujetý. Co měl sdělit? Je to vize nebo varování nebo velebení autora. Ach jo, tolik zbytečných slov.
16. 07. 2007 | 22:47

noz napsal(a):

Tohle se snad ani nedá komentovat. Ano, je to nesmysl, ale děsí mě, že z mozku naší "intelektuální elity" - ten člověk učí na VŠ, proboha. Měl by být nejlepší z nejlepších! Ale i kdybych to vzala jako sci-fi nebo vizi, je to zkrátka blábol. Kooperativní inteligence Evropy - to už byl fašismus a komunismus, o náboženství se ani zmiňovat nebudu. Teď jenom doufám, že "lidé tu jsou obecně chytří" a už nikdy se nenechají zmanipulovat. Přesto se bojím, aby mého syna nepřipravoval pro život podobný "vědec".
17. 07. 2007 | 13:19

man napsal(a):

Trapárna, vážený VŠ učiteli Kláne!
18. 07. 2007 | 20:39

hap napsal(a):

V podstatě "no comment" a udiveně vrtět hlavou. Pokud vím, autor je silně věřící; katolická církev (nejen ona, buďme spravedliví) stojí na stádnosti. Mravenečci coby ideál, vše neevropské rovná se opovrženíhodné a neperspektivní - copak nežijeme v 21. století? Děsím se toho, co zmíněný vědec šíří mezi studenty.
19. 07. 2007 | 06:06

sdaf napsal(a):

[url=http://www.jordanshoeshop.com/]Cheap Jordan[/url]
[url=http://www.pickmysize.com/]Cheap Jordan shoes[/url]
[url=http://www.pickjordans.com/]Retro Jordan[/url]
[url=http://www.airyeezyshoe.com]Air Yeezy Shoes[/url]
[url=http://www.suprashoeshop.com/]Supra shoes[/url]
[url=http://www.pickmysize.com/p...]Kanye West Shoes[/url]
[url=http://www.pickmysize.com/]Jordan shoes[/url]
[url=http://www.pickmysize.com/]New Jordans[/url]
[url=http://www.pickmysize.com/]Air Yeezy[/url]
[url=http://www.pickmysize.com/]Air Force Ones[/url]
[url=http://www.pickmysize.com/]Nike Dunks[/url]
[url=http://www.pickjordans.com/]Retro Jordan[/url]
[url=http://www.pickjordans.com/]Cheap Jordan Shoes[/url]
[url=http://www.pickjordans.com/]Nike Dunk High[/url]
[url=http://www.pickjordans.com/]True Religion Jeans[/url]
[url=http://www.pickjordans.com/]New Air Force Ones[/url]
[url=http://www.airyeezyshoe.com]Air Yeezy Shoe[/url]
[url=http://www.airyeezyshoe.com]Supra Shoes[/url]
[url=http://www.airyeezyshoe.com]Retro Jordan[/url]
[url=http://www.airyeezyshoe.com]Creative Recreation[/url]
[url=http://www.airyeezyshoe.com/]Nike Dunks[/url]
[url=http://www.airyeezyshoe.com]Nike Air Yeezy[/url]
[url=http://www.airyeezyshoe.com/]True Religion[/url]
[url=http://www.suprasheoshop.com/]Air Jordan Shoes[/url]
[url=http://www.suprasheoshop.com/]Air Shox[/url]
[url=http://www.suprasheoshop.com/]Air Max,[/url]
[url=http://www.suprasheoshop.com/]Dunk Shoes[/url]
[url=http://www.jordanshoeshop.com/]Air Jordan[/url]
[url=http://www.jordanshoeshop.com/]Cheap Jordans[/url]
[url=http://www.jordanshoeshop.com/]Jordan Shoes[/url]
[url=http://www.jordanshoeshop.com/]Cheap Air Jordans[/url]
[url=http://www.jordanshoeshop.com/]Air Jordan Shoes[/url]
12. 10. 2009 | 08:27

PauletteKemp napsal(a):

freelance writer
14. 07. 2011 | 18:38

ekonom napsal(a):

Tím, že tisknou dolar, platí eurem. Shalom.
22. 04. 2012 | 16:03

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy