Život mezi životem a vědomím

26. 03. 2010 | 20:02
Přečteno 22797 krát
Počátek života a počátek vědomí dělí několik miliard let. Zatímco život plyne s časem, vědomí je spíše imaginární veličinou související s uvědomováním a přenášením abstraktních světů do života. Život s vědomím připomíná situaci, kdy postupně nad sebe lepíme časové přímky a tím formujeme rovinu. Původně jednosměrný čas z něho vymizí a je nahrazen komplexní proměnnou s mnohem většími možnostmi. Prostřednictvím této transformace zvyšujeme rozmanitost života. Zkusme vytvořit jeho model.

Narozením dostaneme život. Pokud by zůstal bez vědomí, plynul by přirozeně s časem. Vynesme čas na vodorovnou osu a předpokládejme, že život je přímo úměrný času. Na svislou osu vynášejme vědomí. Předpokládejme, že život s vědomím je vektor, který mění s časem svůj směr a velikost. S každým rokem se pootočí kolem počátku o jeden stupeň od vodorovné osy času směrem ke svislé ose vědomí tak, jak se vědomí postupně naplňuje. Na konci života, tj. po devadesáti letech rovných devadesáti stupňům, svírá vektor života s časovou osou pravý úhel a ukazuje již jen imaginárním směrem tušícím duši.

Pokud je život přímo úměrný času a současně se vektor života s časem otáčí proti směru hodinových ručiček od "tří" do "dvanácti," lze výpočtem zjistit, že v takovém modelu je vědomí přímo úměrné času2, tedy druhé mocnině času. Život nám tedy přeje sám o sobě. Nadějné je tímto pohledem i vzkříšení. Vzkříšený život totiž připomíná situaci, kdy roviny života postupně lepíme nad sebe a tím formujeme prostor. Původně dvourozměrný život z něho vymizí a je nahrazen prostorovou proměnnou s mnohem většími možnostmi.

S vědomím, že vědomí je druhou mocninou času mi dovolte popřát vědomou naději, že brzy prohlédneme smysl takového počínání života mezi životem a vědomím. Třeba hned o nadcházejících Velikonocích.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Michal Macek napsal(a):

zdravim

cetl sem tusim ze u s.hawkinga ze vnimani casu jako poloprimky ktera zacina velkym treskem a bezi do nekonecna je lidsky vynalez.ve skutecnosti pry cas a prostor nelze brat oddelene ale tvori celek.po velkem tresku zacalo rozpinani vesmiru v case,cili casoprostor vlastne tvori tvar podobny lahvi beze dna,asi takhle:
===========
======
=====
==
==
=====
=======
===========

VT__________________________TED

velky tresk soucasnost

lahev casoprostru je pry 4rozmerna (3D + cas) a my a nase "ted" visi nekde uvnitr lahve,nikoliv na primce.

nekteri fyzikove tvrdi ze az vesmir dosahne v rozpinani maxima zacne se zase smrtovat do 1 bodu takze vysledny tvar casoprostoru bude pripominat neco jako tkalcovky clunek:

=======
===== =====
=== ===
= =
=== ===
===== =====
=======
26. 03. 2010 | 20:40

Michal Macek napsal(a):

sakra obrazky se mi nejak scukly takze prvni je negativ a druhy se rozpadl uplne ale snad mate predstavu
26. 03. 2010 | 20:41

DK napsal(a):

obrázky se sem ze znaků vkládají velmi špatně, to je pravda...mám zkušenost se srdcem panu Klánovi (viz prezentace studentů v Paříži:-). V okně to je srovnané, odešlete, a je to "na šibrc"...dá se to vychytat, ale je to o nervy:-))

Jinak velmi zajímavé, pane Macku..

Poslyšte, pane Kláne, vážně do příštích Velikonoc??

Přeji hezký večer.
26. 03. 2010 | 20:55

Emissary napsal(a):

Dobrý večer, pane Kláne.

Hmm, moc pěkně jste to napsal, matematiku bych asi odsunul do pozadí, i když řešení mám.

Počkám na ostatní. :)
26. 03. 2010 | 20:56

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Petr Klán:
"Předpokládejme, že život s vědomím je vektor, který mění s časem svůj směr a velikost."
Něco takového lze předpokládat jen do určitého věku fyzického stáří. Potom vektor života obrátí směr a začne se opět vracet k vodorovné ose času, neboť vědomí pomalu či rychle zmizí dříve než sám život individua.
Vzkříšení se nekoná, pouze jeho představa ve vědomí těch, jejichž vektor vědomí se ještě nevrátil k ose života.
26. 03. 2010 | 21:11

LEVAK napsal(a):

V roce 1941 napsal Eduard Bass román Cirkus Humberto. Dovolím si z něho ocitovat tuto pasáž:
„Vznešené věci jsou plny tajemství.Projdeš-li utrpením a poznáním jsi jiný člověk,jsi o stupeň výš!“
26. 03. 2010 | 21:13

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Doplněk:
Potom vektor života a vědomí obrátí směr....
26. 03. 2010 | 21:14

Zdeněk Brom napsal(a):

A jsme si jisti, že čas plyne lineárně?
26. 03. 2010 | 21:15

Baba napsal(a):

Tohle jsem celá já. Aby je to bavilo, musíte k tomu, co znají přidat něco nového. Teď ještě získat dovednost začít u toho, co znají. Hračka.
26. 03. 2010 | 21:32

Emissary napsal(a):

Pane Macku,

trochu absolutistické pojetí času.

Pane Brome,

čas - absolutní, reálný, relativní, imaginární - můžete si vybrat. :)

Zdravím Vás.
26. 03. 2010 | 21:55

DK napsal(a):

Pro Babu

Vidím, že sis, v porovnání s Tvými přípisky i na jiných blozích vzala na sebe "nelehkou úlohu", Babo.:-))
Jsi tak náročný čtenář nebo se snažíš poněkud samarytánsky zvedat úroveň nás, co přispíváme či snad samotných autorů blogů?:-))
Jsem i já nyní poněkud urejpaná? Není to nic těžkého - neboj, nehodlám v tom setrvat, píšu tak, jen abys viděla, že Tě zřím a beru na vědomí, to co píšeš a tak, jestli to je ten účel toho všeho...nebo osvětli nevidomé.
26. 03. 2010 | 21:57

Michal Macek napsal(a):

emissary:

no ten fyzik tam jeste psal ze i plynuti casu je iluze - ze vlasten ten tvar casporostoru je uz dany (clunek) a nase "ted" zavisi je na tom kde se uvnitr tohoto rotacniho elipsoidu vlastne nachazime.taky psal ze cestovani zasem je teoreticky mozne ale pouze do minulosti
26. 03. 2010 | 21:58

Zdeněk Brom napsal(a):

Emissary

Opětuji pozdrav :)

Není čas jen naší smyšlenkou?
26. 03. 2010 | 21:59

dennis napsal(a):

Hmm. Velmi zajimave. Co kdyz si predstavim, ze vektor vedomi se pohybuje ve smeru hodinovych rucicek? Tedy od tri k sesti. To by pak vedomi bylo primo umerne casu umocnenemu na minus druhou. Cely blog je velmi podnetny k premysleni. Co kdyby se cas pohyboval po vodorovne ose zprava doleva. To bych se mohl dostat do minuleho zivota. S plnym vedomim! Dnes budu mit nepokojny spanek, dnes neusnu s klidnym vedomim.
26. 03. 2010 | 22:07

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Zdeněk Brom:
"Není čas jen naší smyšlenkou?"
A tedy i kauzalita?
26. 03. 2010 | 22:13

Emissary napsal(a):

Pane Brome,

myslím, že ne. Pak bychom nemohli mít kosmologickou šípku času, ale ani termodynamickou. Ale ona existuje i psychologická šípka času. A ty první dvě souvisí s entropii.
26. 03. 2010 | 22:14

Emissary napsal(a):

Pane Brome,

když nad tím přemýšlím, vlastně i ta třetí.
26. 03. 2010 | 22:18

Zbyněk Matyáš napsal(a):

dennis:
". To by pak vedomi bylo primo umerne casu umocnenemu na minus druhou" To se také v podstatě v terminálním úseku života děje.
Slabina autorových předpokladů je tady: "Předpokládejme, že život s vědomím je vektor, který mění s časem svůj směr a velikost. S každým rokem se pootočí kolem počátku o jeden stupeň od vodorovné osy času směrem ke svislé ose vědomí tak, jak se vědomí postupně naplňuje."
Vědomí totiž nejenže se nenaplňuje "pootočením o jeden stupeň s každým rokem", ale pomyslné otáčení se mění spíše podle růstové křivky živých organizmů s etapami růstu, stagnace a úbytku. Každé vědomí skončí dříve, než vlastní individuální život.
26. 03. 2010 | 22:21

DK napsal(a):

Pro dennise

Myslím, že můžete spát s klidným vědomím..tedy v případě, že se bojíte návratu do minulého života v plném vědomí:-))
Myslím, že na neklidný spánek Vám postačí i ten současný život kolikrát, pokud si neklid uvědomíte, je tu..:-)) Jde spíše tedy o to samotné vědomí...myslím o to, aby zůstalo klidné v jakémkoliv z minulých, současných i budoucích životů.
Hezký večer Vám přeji.
26. 03. 2010 | 22:21

Emissary napsal(a):

Pane Macku,

to probereme třeba zítra. Jdu relaxovat, ať mi myšlenky nevynesou spaní. :)

Dobrou noc všem.
26. 03. 2010 | 22:30

Zdeněk Brom napsal(a):

Zbyněk Matyáš:

To si netroufám posoudit. Při vyslovení otázky jsem vycházel z náhledu, kterak vnímaly čas starší kultury a národy. Pojetí času, tak jak se o něm bavíme dnes, je velmi novodobé.
26. 03. 2010 | 22:32

Zdeněk Brom napsal(a):

Emissary:

Zkusme tedy položit ještě otázku, zda rozměry života, v němž by platilo Vámi napsané, jsou jediné možné.
26. 03. 2010 | 22:34

Tencokida Hnuj napsal(a):

Zdeněk Brom
Čas je lékař. Na vše. I na život.
V tomto kontextu je velmi materiální. Skoro jako tabletka nebo chirurgický zákrok.

Mějte se.
26. 03. 2010 | 22:44

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,dobrý večer,pane Kláne.Podle návodu jsem zkusila vytvořit model.Nejprve v rovině,a nepovedlo se,vektor si rejdil jak chtěl,dokonce se hned na začátku vysmekl z počátku a udělal veliký časový skok.Když jsem model udělala v trojrozměrném provedení,vektor se zhroutil v nulový a prohlásil,tak už dost,já,vektor tvého života nechci s časovou přímkou nic mít,natož svírat s ní pravý úhel.Máš své vědomí,prohlásil,tak si zařiď život podle toho.No a místo prvního kvadrantu mám zborcenou plochu a vyprázdněný prostor.Ale čeká mě Velikonoční týden a ten mi se svojí symbolikou života,radosti,přátelství,zrady,proradnosti,bolesti a smrti mé vědomí urovná.Na vzkříšení jsem nezapomněla,jen o něm pochybuji.Tužka a model,co se nepovedl.
26. 03. 2010 | 23:02

DK napsal(a):

Pro pana Macka

Chcete-li, aby Váš obrázek byl vpořádku, zkuste to dát do souboru (např. ve Wordu )a pak to zkopírovat a sem vložit (Váš člunek a tak:-))

Tak jsem sem dostala nakonec vpořádku to srdce (z jiného blogu kdysi - teď jsem si vzpomněla, jak se mi to tehdy podařilo)
26. 03. 2010 | 23:04

Jan Vaculík napsal(a):

Jakmile se rozhodnu na svislou osu vynášet vědomí, tak tím uznávám, že tu nějaké vědomí je, i kdybych ještě neměl vektor, který by tento směr nějakým způsobem naplňoval.

Myslím, že život je prodchnutí hmoty vědomím. Je obohacující, když člověk odhlédne od vžité představy, že "opravdovým" vědomím je až to, co samo o sobě začne mluvit. Lze si představit i to, že vědomí ve smyslu strukturovaného myšlení může být dost omezující. Neprávem si vědomí přisvojuje člověk.

Kdysi, můj nekonformní kolega: "Jo, ten šutrák toho ví nejvíc. A proto moudře mlčí!"
27. 03. 2010 | 01:51

dumalov napsal(a):

Pane Klán,Vaše malthusiánská úvaha ( o času na druhou)může nastat v genesi lidstva.V kolektivu lidstva.K individuu se mi zdá linearita času pravděpodobnější.
Přemýšlel jste někdy o zvratových situacích,které jsou popisovány čas od času v Aktualně.cz:Odchod koryfeje jaderné fyziky,ředitele ústavu ČSAV Janoucha z postu ředitele v r.1972 nebo nyní koryfeje ODS Topolánka z leadera volební kampaně strany,kde je předsedou.Kam by jste to řadil? Já si myslím,že to jsou spíše než individuální záležitosti-projevy krize metateorií.My jsme ve stoletích,kdy spekulace hodně převažuje nad experimentem,kdy snaha stát nad věcí plodí málo cenné "metateorie" místo teorií.
Viz Topolánek ,který hlásá na příkladu Mašínových nedemokratičnost padesátých let,ale hlásí se k vysokým školám,jejichž dnešní kádry jsou pokračováním štafetovými kolíky doslova ukovány z ryzího železa Gottwaldovství.Absolutní kontinuta.Já nemohu říci,pokud se odvážím na tenký led subjektivních hodnocení oborů,které vymyslel hlavně a jedině Západ (to je holá pravda),jako třeba kybernetika,že ony jsou nosným pilířem pohledu na rozvoj civilizace,průmyslu.Na to nemám dost důkazů přímých.Ale postavit se na hledisko zdejší praxe:"Byli jsme před Rakouskem a budeme i po něm" a jít do praxe jako Tabula rasa s hlavou čistou od akademických výtvorů? Tak proč je platím? Nemůžeme si nalhávat z projevů ODS a ČSSD že za dvacet let o scientní přístup při řízení společnosti nezavadily ani sůvkem,ledaže se jednalo o jmenování hodnostářů,ledaže se jednalo o smírčí řízení v oblasti financování.Pak tedy :já nejsem stoupenec podezíravosti:když Tě chválí nepřítel,zkoumej co děláš špatně.To je podezíravost.Ale myslím si,že Západ nám nebude nic vnucovat.Že řadě tradičních soupeřů ČR určitě její zaostalost vadit nebude,pokud s ní nepřijdou do styku v praxi.Konkurenčně už vůbec.Já bych si přál,aby si lidé uvědomili,že obě strany Václava Havla-ČSDD a ODS jsou v podstatě jedno turkotarské plemeno ,které v sobě zadrželo prvobytně pospolnou společnost déle než ostatní.
27. 03. 2010 | 06:59

dumalov napsal(a):

opravuji na : "ani slůvkem"
27. 03. 2010 | 07:02

dumalov napsal(a):

Pardon: ještě oprava na "turkotatarské"
27. 03. 2010 | 07:04

badatel napsal(a):

to autor,
dobrým důvodem, že čas je jednorozměrný je kausalita. Na časové přímce jste schopen určit dva body t1 a t2 a říci co bylo dříve a co později a jako událost v t1 ovlivňovala událost t2. Např. tím imaginárním časem se kausalita ztrácí.
Jinak antargumentace Matyáše je zřejmá.
Víte matematické modelování připouští hodně modelů, ale pouze fyzikální realita prověřená experimentem vybírá ty správné.
27. 03. 2010 | 07:26

Zdeněk Brom napsal(a):

Tencokida Hnuj

Ono by se to mohlo postavit i takto: Živí jsou mrtví na dovolené.

Pěkný den :)
27. 03. 2010 | 07:34

Zdeněk Brom napsal(a):

Zbyněk Matyáš:

Zkouším ještě porovnávat kausalitu se synchronicitou, ale moc mi to nejde. Zdá se, že jedna nějak vylučuje druhou.
27. 03. 2010 | 07:35

Baba napsal(a):

Babo,

popřej si dobré ráno a úspěšný den, je přece sobota.
27. 03. 2010 | 07:55

DK napsal(a):

Baba
Přeju si, bez ohledu na sobotu.
:)
I Tobě a všem tady přeji krásný a pohodový den.
27. 03. 2010 | 08:09

Olga napsal(a):

Líbí se mi to. Mohla bych sloužit jako model. Lépe to však napsal J.A.Komenský:
Labyrint světa a ráj srdce – Kapitola XXXVIII Krista za hostě dostal

„Vítej, vítej, můj synu a bratře milý.“
„Kdežs pak byl, synu můj, kdes byl tak dlouho, kudys chodil, čehos v světě hledal? Potěšení? I kdežs ho hledati měl než v Bohu? A kde Boha než v chrámě jeho, který chrám Boha živého, než chrám živý, kterýž on sobě sám připravil, srdce tvé vlastní? Díval sem se, synu můj, kdyžs bloudil; ale již jsem se déle dívati nechtěl, přivedl jsem tě k sobě, tebe do tebe uveda. Nebo tu sem sobě zvolil palác k bydlení svému; chceš-li tu bydliti se mnou, najdeš tu, čehožs v světě nadarmo hledal, pokoj, utěšení, slávu a sytost všeho, toť slibuji, synu můj, zklamán nebudeš jako tamto.“

„Teď jsem, Pane můj Ježíši, vezmi mne sobě, tvůj chci býti a zůstávati na věky. Mluv služebníku svému a dej, ať poslouchám; pověz, co chceš, a dej, ať oblibuji; vzlož, coť se líbí, a dej, ať nesu; obrať mne, k čemu chceš, a dej, ať stačuji; poruč, co chceš, a co poroučíš, dej; nechť sem já ničímž, aby ty sám všecko byl.“
27. 03. 2010 | 08:37

Targus napsal(a):

Ještě jste do toho zapomněli vmontovat smyčky. V prostoru i v čase.
A pokud se bude vesmír opravdu smršťovat, je otázkou, zda on sám není jedinou časoprostorovou, potažmo energetickou smyčkou.
27. 03. 2010 | 08:52

Dumalov napsal(a):

Janouch vystudoval jadernou fyziku v Leningradě.V Leningradě,který zklamal v prakticky použitelných polovodičích,ale ne v teorii jádra,jeho oboru.Věřím,že v očích mnoha a mnoha je kvůli škole,kterou absolvoval stále předsedou ústavu v Řeži,i kdyby tam šašounů po něm bylo kolik chtělo.Nápodobně Topolánkem vystudovaná Technika,"jediné solidní vzdělání", ho odsuzuje do autority věčného předsedy ODS, i kdyby jím nebyl.Kam se na to hrabe psychiatrie Béma nebo ekonomka Klause (prázdné zvony v očích publik).
27. 03. 2010 | 09:13

Baba napsal(a):

Baba
Přeju si, bez ohledu na sobotu.
:)
I Tobě a všem tady přeji krásný a pohodový den.
27. 03. 2010 | 09:21

DK napsal(a):

Baba
Toto je ochrana proti spamu. Pro přidání komentáře prosím opište dvě anglická slova z obrázku níže do políčka pod nimi. Nápovědu a další podrobnosti o této metodě, která zároveň digitalizuje knihy, najdete v článku Dost bylo spamu, zavádíme reCAPTCHA na našem blogu.

Nějak to nefunguje, klidně si spamuji.:)
27. 03. 2010 | 09:37

Baba napsal(a):

DK
Toto je rozumný konverzační tón. Prosím porovnejte s vašimi řádky pro Babu. Děkuji za pochopení.
27. 03. 2010 | 09:54

DK napsal(a):

Baba
Koukám, to zase bude oběd plný jedu, co vaříte v jedové chaloupce? Promiňte můj nerozumný konverzační tón. Typuji dršťkovka, co? Co na to dědek? Že mlčí?
27. 03. 2010 | 10:06

juvel napsal(a):

Protože v životě jsem dosud vystačil s trojčlenkou a jednoduššími matematickými funkcemi, zkusím obrátit pozornost jinam, na pár textů, které dávají trochu nahlédnout do "mechaniky" vědomí.

A pokud jde o vzkříšení mrtvých, nečetli jste co vám Bůh pravil: "Já jsem Bůh Abrahamův, Bůh Izákův, a Bůh Jákobův"? On přece není Bohem mrtvých, nýbrž živých." (vyučování J.Krista - Matouš 22:31)

On (Kristus) je obraz Boha neviditelného, prvorozený všeho stvoření, neboť v něm bylo stvořeno všechno na nebi i na zemi....a všechno je stvořeno skrze něho a pro něho. (dopis ap.Pavla Kolosenským 1.kap.)

Jako Otec (Bůh) mrtvé křísí a probouzí k životu, tak i Syn (Kristus) probouzí k životu ty, které chce.

..kdo slyší mé slovo (Kristovo) a věří tomu, který mě poslal, má život věčný a nepodléhá soudu, ale již přešel ze smrti do života. (oba texty z Janova evangelia 5.kap.)

Chci,(ap. Pavel) abyste...pochopili a plně poznali Boží tajemství, jímž je Kristus, v něm jsou skryty všechny poklady moudrosti a poznání. (dopis ap. Pavla Koloským křesťanům 1.kap.)

Co oko nevidělo a ucho neslyšelo, co ani člověku na mysl nepřišlo, připravil Bůh těm, kdo ho milují. (ap.Pavel Korintským 2:9)

Je nepochybné, že Bible je kniha inspirována vědomím, které je o stovky koňských délek před (či spíše výše) současným vědeckým poznáním.
27. 03. 2010 | 11:12

vlk napsal(a):

Pane Kláne

jak to děláte, že mne stále znova dokážete dostat naprosto kouzelnou interpretací života ve světě matematiky?
já už Vás přec e hodně dlouho znám.. A stejně vždycky jen zírám, co sem nadělíte za extra kousek!
To dnešní matematické podobenství s evámpodařilo. Nicméně dovolil bych si trochu oponovat.. ten prmět na svislou osu je laboratorní. Protože by byl stále rosotucí na té svislé ose.
V reálu je to jen v nemnohých případech. Lidí, kteří jsou duševně v prvotřídní kondici až do konce svých dní....
Většinou průmět té rafiky na svislou stupnici bude průmětem nějaké funkce. Netroufám si ale ani náhodou navrhnout které.
To bych ponechal těm mezi zdejšími vašimi zdejším t.p. obdivovateli / prootže vy nemáte čtenáře, jen obdivovatele/ kteří disponují vedle rozsáhlých lékařských i matematickými znalostmi.
Přeji hezé sobotní poledne.
27. 03. 2010 | 11:15

Teo napsal(a):

V Neexistenci že počal Vznik, že bylo náhodou a ne úmyslem Myšlenky. Že Vznikem byla energie a z té se náhodou stvořila hmota, život i vědomí. Ta náhoda je zaklínadlo materialistů, kterým zakrývají svou neochotu přiznat že Počátek nemohla být náhoda. Náhoda může být jen už v Existenci, kdy existující na sebe působí. Stvoření samé ale náhodou být nemůže. Může být jen úmyslem myšlenky.
Časová osa i s onou vertikálou uvědomění pak jsou obsaženy v oné prvotní Myšlence. Kdy čas je součástí energie, hmoty a pohybu tedy prostoru. To vše je v původní Myšlence a ta obsahuje i ono "nekonečné" množství náhod, tedy působení existencí na sebe navzájem. Proto i Myšlenka je ucelený a do sebe uzavřený celek a v něm i veškerá existence.
Tak v jediném bodě Neexistence je obsaženo vše existující včetně onoho času i vědomí. Začíná i končí v jediném časoprostoru. Mimo něj Není - je to nulový bod všeho.
Každý živý tvor, který má dar vědomí, je součástí původní Myšlenky - Stvoření. Je, přeneseno do lidského chápání, součásti Boha - Myšlenky. Bránit se tomu faktu a zároveň pátrat po počátku, znamená uvědomovat si stále víc svou součást k Bohu, jemuž jsme svou existencí plně podřízeni. Jaký Bůh je, záleží tak na každém vědomí. Chce-li tvor aby Bůh byl dobrotivý, musí sám takovým být. Proto "Bůh stvořil člověka k obrazu svému!"
Ohánět se entropií vesmíru, tedy zmarem všeho, je pouze alibim pro vlastní neschopnost tvoření. Namísto neochoty tvořit klady, je potřebí vše v sobě nasměrovat ke kladnému a podobu Boha tak učinit oním nejlepším v Existenci. Při opačném přístupu totiž zabíjíme původní Myšlenku.
27. 03. 2010 | 11:47

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Vlk.Píšete o průmětu nějaké funkce,...Taková funkce není.Nikdy nevměstnáte lidský život a stále se měnící a vyvíjející vědomí do jakékoliv funkce.Je tu nekonečně mnoho proměnných,mnoho konstant,kterými život prochází a kromě vědomí musíme počítat i s podvědomím a i s dědičností nejen v projevech somo,ale i psycho.Takže,lze toto všechno svázat matematikou a fyzikou? Kdo to dokáže?,prosím,se zájmem si to přečtu.Tužka.
27. 03. 2010 | 11:55

badatel napsal(a):

Vážená Tužko,
kdosi kdysi řekl, že jsou věci nepoznané, nikoliv nepoznatelné.
Z hlediska teorie složitosti existují různě složité problémy P,NP,QNP ... dle toho jak je dlouho řešíme v čase.
To horní tvrzení je zřejmě v platnosti, pokud připustíme existenci vyšších inteligencí, než je ta lidská.
CNS díky němuž vědomí existuje a s ním i zaniká, není zřejmě tím jediným a nejdokonalejším systémem ve Vesmíru.
Pokud se domníváte že ano, blížíte se tak dříve překonanému zeměstřednému světonázoru. Člověk není centrem inteligence ve Vesmíru, stejně jako kolem Země se netočí Slunce a celý Vesmír, že ano.
Vaše chápání matematiky a fyziky dle Vašeho komentáře zřejmě nepřekonalo základní vysokoškolský kurs.
Bez skutečně hlubokého pochopení současných znalostí v těchto vědách, je jakékoliv vyjadřování k tak složitým filosofickým problémům na úrovni hospodské dišputace, věřte mi.
Nicméně i taková hospodská dišputace člověka pohladí po duši a lidé ji mají rádi.
27. 03. 2010 | 12:49

DK napsal(a):

Pro badatele

To nebylo nutné vůči Tužce...o onu "úroveň" se zasazují právě takový "formáti" Vašeho formátu...kde zůstala duše, když ega se nám tu procházejí, jako by jen jim patřil svět?
Je mi tu smutno, přátelé...Baba nemá ráda vtipy, raději komentuje a mluví z patra...badatel určuje, kdo má právo a na jaké urovni se smí tady vyjadřovat - jděte k čertu...
27. 03. 2010 | 12:59

DK napsal(a):

Promiňte, jdu já k tomu čertu. Jsem už jak ta houba nasáklá tím vším negativním co mě tak pronásleduje...těžko pro Vás pochopit. Na řadě je očista..důkladná.
Mějte se tu rádi. Bůh Vás provázej.
27. 03. 2010 | 13:17

Baba napsal(a):

Víte, DK
chvilku sbíráze zkušenosti, než vám dojde, že dobře se s někým pohádat, je pro život cenné a že hádka je jedním z možných a docela dynamickým způsobem harmonizace. A je-li hádka uměním, má svůj čas a pravidla, není to souboj, ale zůstat ve vědomém klidu je daleko nejlepší.
27. 03. 2010 | 13:26

kolonel napsal(a):

to Vlk: vy jistě máte pocit své konsistentní levicovosti.Ale nezazlívejme lidem ,to ,že ve svých oborech nejsou kontemplativní.Tolerance.Spíše jsou-li bezduší.Ne každý obor je historie umění apod.Inženýr je modla lidstva,protože on musí:prorazit tunel ,postavit urychlovač.Ostatní pak už jen díky němu filosofují.Podle něj určitě.Proto inženýr nechce být drásavým fyzikem,piplavým chemikem,pitvajícím se matematikem,snivým filosofem.Je nedostatkovým zbožím v kvalitě,je sůl nad zlato.
Já scientní bloudění a solipsistická dráždění neobdivuji,ale toleruji je.
V rámci míry zajímavosti fabulace.Esejismu.Suchou úvahu převádějí na děj.Ono ovšem četba té nejpoctěnější vědy někdy je to nejhorší vůbec,cítí -li z toho člověk jen snahu založenou na sebevědomí a metálech.Takové propasti mezi nádherným a hrůzně-ošklivým existují třeba americké prestižní vědě.
27. 03. 2010 | 14:56

LEVAK napsal(a):

"To nejkrásnější,co můžeme prožívat,je tajemno.A komu to není známo,kdo se neumí divit a žasnout,ten je mrtev a jeho oko je vyhaslé."
Albert Einstein
27. 03. 2010 | 15:12

LEVAK napsal(a):

Pane Klan to tedy znamená,že každý z nás je v podstatě jedna inerciální soustav a svět okolo nás se skládá z velkého množství inerciálních soustav(živých a neživých),které se navzájem ovlivňují,jako množiny pronikají úplně,částečně nebo vůbec.Průniky jsou možné,nemožné,násilné,dobrovolné,vyžádané,nevyžádané etc. Všechny tyto,nazvěme to fyzikální procesy ,se však logicky nemohou realizovat v rozsahu nulového časového intervalu.Logickou podmínkou potom musí být,že realizuje-li se jakýkoli fyzikální proces v nějaké této inerciální soustavě v rozsahu daného čsoprostorového intervalu,pak se tentýž proces musí realizovat ve smyslu časoprostorových transformací v rozsahu odpovídajícího časoprostorového intervalu ve kterékoli jiné inerciální soustavě!
27. 03. 2010 | 15:26

katar napsal(a):

Čas neexistuje, vytvořil si jej člověk,/ aby věděl od kdy do kdy a co za to /. To není pouze Werichův humor, ale fakt, neovlivněný současnou pseudovědou.
27. 03. 2010 | 15:51

Holubář napsal(a):

vlk:
Vzhledem k tomu že mám občas dojem, že se mi vlastní vědomí poněkud vzdaluje (naposledy včera večer :-) ), viděl bych to tak na evolventu...
27. 03. 2010 | 16:36

Holubář napsal(a):

Tužka:
A já myslím, že matematický model lze sestrojit na všechno. Jen to (zatím a naštěstí) na složitější systémy prostě neumíme. Tak spoléháme na náhodu, toho jediného skutečného boha.
27. 03. 2010 | 16:40

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Badatel.Vážený Badateli,povedl se Vám mistrný kousek manipulace s tím,co jsem napsala.Manipulaci s mým textem nemám ráda,ostatně,je pořád k dispozici.Psala jsem jen a jen pří zemi,žádný vesmír,psala jsem o svém životě v obrazech jak ho vnímám.Tak badateli,napište rovnici mého života,napište funkci mého života,udělejte graf mého života a vtěsnejte ho do jakéhokoliv tělesa.Prozatím víte,že jsem se narodila,prozradím Vám,že jsem byla hned po narození hozena do kupky sena.Jste badatel,víte toho dost o vesmíru,napsat odpověď na mé otázky bude pro Vás jistě "brnkačka"A žádné manipulace,žádné,...pokud se domníváte,protože Vy vůbec nemůžete vědět,co se domnívám.Můžete si jen přečíst,co jsem napsala,tak si to dobře přečtěte..Tužka s úsměvem,přízemním.
27. 03. 2010 | 17:01

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Holubář.Mám matematiku ráda,fyziku rovněž,spočítala jsem skutečně mnoho různých příkladů,ale stále si myslím,že pomocí matematiky nelze teď,ani v budoucnu,vše vyjádřit. Dnes jsem na své zahrdě zasadila dva stromy.Lze pomocí matematiky,nebo fyziky vyjádřit,jak bude jejich život probíhat?Zítra mohu zemřít,příjde někdo jiný,strom se mu nebude líbit a vykope ho.Lze někdy něco takového,jako je běh života/člověka,zvířete,rostliny/vyjádřit pomocí matematiky a fyziky?Tužka s úsměvem.
27. 03. 2010 | 17:24

Holubář napsal(a):

Tužka:
Máme trochu komunikační problém. Já jsem napsal, že na všechno lze sestavit matematický model, rozhodně ale ne, že by s pomocí matematiky bylo možno předvídat budoucnost. Matematicky by se jistě dala popsat jedna či celá řada z variant budoucího vývoje vašich stromů, ale ne nespočet všech variant.
Předpovídání buozcnosti, to je úkol spíše pro astrology než pro matematiky. :-)
Matematické modely používají při předvídání budoucnosti třeba meteorologové a je zřejmé, že přes všechnu snahu a pokrok nejsou jejich výsledky stoprocentní a hned tak nebudou. Klimatický systém naší planety je sice složitý, ale zcela jistě se nejedná o nejsložitější systém - na Zemi ani ve vesmíru.
Moje tvrzení je tedy skutečně pouze o teoretické možnosti než o dosažitelné realitě. Tvrzení nedokazatelné.
:-)
27. 03. 2010 | 17:45

vlk napsal(a):

Pro Tužka, Badatel, kolonel ,Holubář

vážení přátelé, blogy pana Klána jsu pro mne vždy potěšením duše. Od té doby, kdy je začal prokládat nebo stavět na matematice, velmi často pak na samé hranici , ale daleko častěji za hranicí mého racionálního chápaní. Tedy az hranicí toho, co jsem, na rozdíl od ostatních , na Aktuálně s e vyskytujících logů uchopit, prozkoumat a okomentovat.

Proto,v drtivé většině případů je má reakce na pana Klána jen pocitová. Tady jsem si dovolil po dlouhé době reálno. A to velmi jednoduchou argumentací . Řečeno mluvou mnou velmi respektovaného kolegy badatele, mluvou kursu prvního ročníku deskriptivní geometrie cosi popsat.
Tužka mi oponovala soliternsotí každého lidského osudu. Poprávu. Mohl bych sc e Tužce oponovat tím, že lidské osudy a zejména nemoci stáří jsou ve své množině s e docela opakující a pokdu pan Klán napsal rovněž univerzální premisu o posunu mezi časem a vědomím, jako o dané ěci, bylo by to na disput, do ktzerého by s e jsitě zapojili i jiní a zůstalo by to nakonec v superodborní výměně názorů mezi kolegou Badatelem a několika málo stejě znalostně vybavenými. Což by na jednu stran bylo pro všechny máloa na druhou stranu moc. Moc proto, že většina z nás by to prostě přeskočila, neboť bychom kim nerozuměli. Málo proto, že by se ztratila elegance nebo spíš krása blogů pana Klána.
Víte jak to na většině blogů Aktuálně běžně vypadá. Zpravidla naprosto nesmiřitelný boj o prosazení svého názoru . A také víte, že patřím k protagonistům těch diskusí.Jenže jsme u pana Klána. A tady pplatí - tady SE NEBOJUJE. Tady s ejen přemýšlí. Vězměme si proto z něj každý co uneseme a co pochopíme. Za sebe říkám, že bych unesl víc o mnoho víc než chápu.
Proto se prohlauji milý Tužko u Vás za poraženého, Badateli , vy řijměte můj opakovaný obdiv k rozsahu vašich vědomostí, Holubáři - evolventu plně chápu a je individuální , prostě vaše.
A co pro kolonela? Nevím. Přiznám, že vaší replic e nerozumím. Je tam tolik slov, která bych musel hledat ve slovníku, že je pro mne příliš těžká. Nicméně , je li to ýzva z vaší s trany, říkám - tady ji nezvednu. Ale nebráním s e jít před dům a tam si to eventuálně rozdat. Je li to přítelská replika, pak bych vám ji rád oplatil,ale nevím jak.
Všichni čtyři pak prosím omluvte vlkovu neostatečnost.
27. 03. 2010 | 18:02

Emissary napsal(a):

Parazitizmus je vztah dvou organizmů,

z něhož jeden má zisk a druhý na něj doplácí. Překvapivě často se vyskytuje v lidských vztazích, ale založený na mnohem sofistikovanějších podobách.

Internetový podvodník může parazitovat na své oběti ve všech myslitelných scénářích. Ničí život hostitele mnohem rychleji, než jak dokáží paraziti žijící volně v přírodě.

Podobně tomu může být i u drogově závislých jedincích, ti to ovšem nedělají úmyslně a většinou jsou oběti sami.

Parazité jsou i různi politici, státní úřednici či takypodnikatelé, ti si ale většinou za hostitele vybrali stát – taky parazita. Zde se jedná o parazitizmus vícestupňový

Pro malé parazity sociální sítě každého státu je důležitou vlastnosti nenápadnost. Jejich hostitelem je většinou stát. Zde hraje důležitou roli vyváženost a transparentnost sociálního systému.

Závěr: základem všech parazitických vztahu je, že jsou v rozporu se zákonem. Je nutné eliminovat co nejvíce parazitů, aby náš život byl plnější, šťastnější, nerozporuplný a víc smysluplný.
badateli,

tak vidíte, ve své pýše jste se otřel o to, čeho se ani nelze dotýkat. Můžete jen z povzdáli hladit a v tichém úžasu obdivovat.

Martin Heidegger by mohl ztvárnit dnešní typ, který ztratil vztah k Bohu a tradici, ale to mu nebránilo se ptát, jak žít.
Heidegger říká:
cenu života si nejčastěji uvědomujeme v mezních situacích, kdy jsme blízko smrti, kdy máme strach o své bytí, jež je v prostoru a čase. Je to bytí ke smrti, ale smrt je součástí našeho života, našeho bytí - pobytu, který má svoji konečnost, časovou omezenost. Smrt nám otvírá význam času. Kdyby nebylo smrti, nebylo by vážnosti, naléhavosti, výjimečnosti a ceny života. Uvědomí-li si člověk cenu života, přijímá za něj i odpovědnost. Zakládá se to na vědomí smrti, která i v pohledu sekulárního člověka přesahuje běžný život a zároveň do něj i patří.
27. 03. 2010 | 18:13

IQ napsal(a):

Levák :

Chudák Eduard Bass. Kdyby žil o šedesát let později, ručím za to, že by napsal úplně něco jiného.
27. 03. 2010 | 18:32

kolonel napsal(a):

to VLK:vůbec to nebyla replika.Už vůbec se nevztahovala na Vás.Nebo "konsistentní levicovost" je něco co není Vaše? Pak tu asi píšete dva na internetu se stejným nickem.
Psal jsem hlavně zamyšlení nad podstatou inženýra,aktuální postavy dějů dnešní politiky.Od zasedání (rady) RW až po někdejšího Ing. v čele ODS.Zda sdílí s inženýry vůbec obecné vlastnosti.Mám za to,že "konsistentně levicový" nahlížitel bude dosavadní špičku ODS považovat v její dnešní krizi za "pravičáka" non plus ultra.Já ho nahlížím daleko více jako "inženýra" původem v té straně a krizi.Vlastnostmi.Technického inženýra.Ne v přeneseném slova smyslu-jako Ing.ekonom apod (nepravý Ing).Vždy můžete cokoliv nahlížet politickým významem nebo obecně-lidským,profesně-charakterovým. Slovo nekonsistentní zde je lidsky rozporuplný,impulsívní,neharmonicky skompletovaný.Navenek.Vevnitř-čert ví.Kdo je kdo a jaký? Vidíte snad do lidí rentgenem?
27. 03. 2010 | 18:35

Emissary napsal(a):

Pane Macku,
v principu paradox dvojčat to umožňuje. Jedno dvojče uskuteční daleký kosmický let kosmickou lodi, která se polovinu letu zrychluje zrychlením 1 G ,a pak se stejným zrychlením brzdí. Při okružním letu do vzdálené galaxii v Andromedě a zpět zestárne o 60 let. Když mu bylo 20, 80 let ještě jde, to ještě neukazuje imaginárním směrem tušících duší, jak říká pan Klan. Druhé dvojče zůstává na zemi a měří čas v pozemské časomíře. Na zemi ale čas letí, je tam vzdálená budoucnost, starší oproti současnosti o 4 miliony let. Jen nevím, zda se tomu prvnímu dvojčeti bude líbit. Ztratí blízkého a místo země tam může řádit červený obr.
Může to být i jinak. Vesmírná loď zastaví na orbitu rychle otáčejícího se kvasaru, kde žije poměrně primitivní civilizace. Její vývoj může sledovat jako ve zrychleném filmu. Za hodinu z této civilizace může být civilizace podobná naši a než tam loď přistane, civilizace rozumějící FTL pohonu.
27. 03. 2010 | 18:44

Emissary napsal(a):

Pane Brome,

nevím. Ale mam za to, že to je dané tím, v jakých dimenzích člověk uvažuje. Abychom to oba mohli posoudit, musel byste mluvit víc konkrétně.
27. 03. 2010 | 18:48

VK-Can napsal(a):

Srdecne zdravim pane Klan.

Opet se sundanou pokryvkou hlavy a po spickach vstupuji do oasy klidu i vzruseni, Vaseho blogu.
Vzruseni mentalniho, kde znalost je vstupnim heslem.

Dnes se jen snazim aspon trochu drzet krok s debatou na Váš clanek, ktera se rozvinula.
Priznam se, ze kulham hodne pozadu.
Obdivuji Vase odvazna teoreticka spojeni zivota s matematikou.

Kolik neznamych v zivote existuje? Myslim, ze i ten velmi pokrocily matematik nebude mit spravnou odpoved.
Osa zivota a osa vedomi?
Uprimne bych si pral, aby byly k sobe v pravem uhlu. Mam obavy, ze to je jen prani.

Co se tyce naseho mozneho setkani, jak jste psal posledne, tak mi bude cti se s Vami setkat at uz na kanadske ci ceske pude.
Jen mam obavy, ze osa meho zivota nekonci v nekonecnu.
Prijemny vikend.
27. 03. 2010 | 18:56

MN napsal(a):

Díky panu autorovi za exkluzivní zamyšlení, které nás právě nénáhodou v tomto období jarního rozbřesku zavádí k tomu podstatnějšímu v našem životě, než k politicko žabomyším pseudoproblémům pisálků jiných.
K svátkům jara jen tu poznámku, že trvají reálně od jarní rovnodennosti (letos 20.03.) přes kulminační bod 30.03. (otevřené nebe a otevřená zem) uvolnění přírody po zimním zmaru, až ke klasicky křesťanským velikonocům (letos 5.4.).
Takže, radostné svátky jara (letos není tak obtížné je identifikovat po té hrůze nekonečné zimy) všem přeje
MN
27. 03. 2010 | 19:02

Monika napsal(a):

"My (neviditelné božstvo, jež v nás působí) jsme si vysnili svět. Vysnili jsme si ho jako odolný, tajemný, viditelný, všudypřítomný v prostoru a přetrvávající v čase, ale v jeho architektuře jsme záměrně připustili jemné a věčné nesmyslné mezery, aby nám připomínaly, že je neskutečný…"
Jorge Luis Borges

Pana Klána velmi srdečně zdravím a přeji krásné Velikonoce.
M.
27. 03. 2010 | 19:14

juvel napsal(a):

Badatel píše, že člověk není centrem inteligence ve vesmíru stejně jako kolem Země se netočí Slunce a celý Vesmír. Vnímaví čtenáři Bible si tuto věc uvědomují přinejmenším již asi 2000 let. Stojí za pozornost, že to byla lidská "věda", která postavila Zemi do středu všeho. Současná "věda" považuje lidský mozek za nejvíce organisovanou hmotu ve vesmíru a za jediný zdroj intelektu a cítění dosažený evolucí. Je te stejně bláhové, jako postavení Země do středu vesmíru.

Vnímaví čtenáři Bible však poznávají, že současné vědomí člověka je vědomí zdeformované, pokleslé, sebestředné. Bible ukazuje cestu, jak člověk může opět nabýt ztracené vědomí "Božích synů" a tomu odpovídající prostředí.
27. 03. 2010 | 19:36

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Vlka.Vážený pane,v žádném případě u mne nejste poražen,žadné utkání nebylo odstartováno.Já jsem to myslela tak,že není třeba pátrat mezi funkcemi,přemýšlet o věci,která nemá matematické řešení,prostě tímto směrem "marnit čas"Moc by mne mrzelo,kdyby u Vás vznikl z mého příspěvku jakýkoliv nepříjemný pocit.Všechno beru vždy jen jako povídání,ne utkání.Děkuji Tužka s úsměvem.
27. 03. 2010 | 19:40

vlk napsal(a):

Tužka
nepříjemný pocit nevznikl. Ani na vteřinu. Tužku čtu rád. Píše moc dobře. ˇusměv Vám rád vracím.
27. 03. 2010 | 19:43

Rumcajs napsal(a):

Emissary:
Jsou paraziti, kteří parazitují na parazitech hostitele a ti jsou naopak užiteční, minimálně tedy pro hostitele.

Tímto se dostávám k tomu, že parazitismus je naprosto obecná a dokonce životně důležitá vlastnost.
27. 03. 2010 | 20:04

Rumcajs napsal(a):

Já nevím pane Kláne, co si mám přestavit pod vektorem života.

Délku,počet nositelů,... či čo ?

Pak se tedy ve své neomylnosti domnívám, že model pana Klána nebyl vztažen na konkrétního občana, ale byl pojat tak nějak kosmologicky.
27. 03. 2010 | 20:08

Emissary napsal(a):

Moje omezené chápaní.

Než odejdu řešit parazitický vztah, jež popisuji na prvním místě mého příspěvku, chci zkusit vyřešit lidsko–matematickou souvislost vztahu života a vědomí podle pana Klána.

Je-li vědomí "v" a život "t" podle korelace pana Klána, vedeme vektory postupně z bodu "0" (origin), následně z bodu "1" (první tok života) pod úhlem "1" stupeň, z bodu "2" pod úhlem "2" stupně … z bodu "89" pod úhlem "89" stupňů a konečně poslední vektor z bodu "90" na osy "x"(osy "t") a pod úhlem "90" stupňů. Poslední vektor zaujímá imaginární směr.

Spojíme-li vrcholy jednotlivých vektorů, dostaneme křivku, poloviční parabolu v=(t na druhou) s definičním oborem t (0;90)v množině celých (i racionálních)nezáporných čísel.

Symbolický význam této věty naznačuje,

"Pokud je život přímo úměrný času a současně se vektor života s časem otáčí proti směru hodinových ručiček od "tří" do "dvanácti,""

že se jedná o první kvadrant v pravoúhlém souřadnicovém systému, jež je daný body 0, a osami x,y (osami v,t).

Ve vektoru "90 člověk umírá a vědomí se ubírá v imaginárním směru. Ateista si tento směr vysvětluje jako "nic" - po smrti nic není, duše neexistuje, je jenom projevem hmoty.

Věřící věří, že se jeho duše ocitne v nebi, některých v pekle. Někdo věří v život po životě, někdo na vyšší formu existence v povznesení a v úplné chápání zákonů vesmíru.

Pane Kláne,

Vaše interpretace vzkříšení je moc pěkná, moc se mi líbí. Zaujímá významný prostor. To ostatní je ďábel. :)
27. 03. 2010 | 20:14

dN+Mp napsal(a):

Hned po přečtení se nám vybavil tento Salvator Dalí:
The Persistence of Memory
http://www.artchive.com/ftp...
Zdařilé Velikonoce panu Klánovi a všem zdejším přizpěvatelům:)
přejí dN+Mp
27. 03. 2010 | 20:16

Emissary napsal(a):

Rumci,

mohu souhlasit jen v prvním případě.

Ve druhém případě obecně stav nemusí být vyvážený pro prvního hostitele v řadě a hostitel nemusí být dobrovolný. :)
27. 03. 2010 | 20:16

Rumcajs napsal(a):

emissary:

Klán neřeší jedince. Tudíž konec grafu je přetoření všeho neživého do všeho živého, kdy vědomí dostane i ten poslední atom.
27. 03. 2010 | 20:19

Emissary napsal(a):

Rumci,

já myslím, že právě řeší jedince jako součast kolektivu celé lidské, zemské populace.
27. 03. 2010 | 20:24

Rumcajs napsal(a):

Emissary:

Nechť to rozsekne Klán.
27. 03. 2010 | 20:52

Rumcajs napsal(a):

emissary:

Svým způsobem jsme paraziti všichni. Všichni žijeme díky někomu či něčemu.

Pamatuješ na základku. Říkalo se tomu koloběh života.
27. 03. 2010 | 20:54

Emissary napsal(a):

Rumci,

jasně. Jen on ví, jak to myslel.

P.S. těmi parazity jsem nemyslel regulérně podnikající lidí, jako třeba tebe. Ono je to tak. Holka "X" narazí na parazita "Y". Ten z důvěřivosti holky "X" vymámí po ní milion s tím, že všechno vrátí. Ale nevrátí nic, jen tu holku využívá. Holka "X" ty peníze nemá a půjčí si je v bance. Parazit "Y" se směje, nedělá to poprvé a oběť "X" platí za parazita celý život. Pohlaví může být i obráceně.
27. 03. 2010 | 21:00

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Teo:
Ohánět se tvořením je neschopnost podřídit své myšlení entropii. V podstatě je to ale lhostejné, neboť ´z prachu jsi vzešel a v prach se obrátíš´.
Náboženství je opium lidstva.
27. 03. 2010 | 21:04

Zbyněk Matyáš napsal(a):

badatel:
Lidský mozek je nejsložitější formou hmoty, kterou známe. Žádný návrat ke geocentrismu, nýbrž fakt.
27. 03. 2010 | 21:08

Zbyněk Matyáš napsal(a):

katar:
Čas existuje nezávisle na lidstvu. V našem vesmíru září už třetí generace hvězd.
27. 03. 2010 | 21:10

Rumcajs napsal(a):

Emissary:

Jasně. Jen jsem šťoural.
27. 03. 2010 | 21:15

Emissary napsal(a):

Rumci,

šťouráš dobře. :)
27. 03. 2010 | 21:17

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Emissary:
"Heidegger říká:
cenu života si nejčastěji uvědomujeme v mezních situacích, kdy jsme blízko smrti, kdy máme strach o své bytí, jež je v prostoru a čase." V mém případě tedy veliký filosof se mýlil. Když jsem jednu noc se dostal na práh smrti, jako dominantní pocit jsem vnímal hlubokou lhostejnost, mír a klid. Až ráno se dostavilo poznání, že ještě neumřu. A od té doby občas se snažím přivolat zpět ten pocit klidu a míru. endorfiny si však neadjí poručit. :)
27. 03. 2010 | 21:18

Zbyněk Matyáš napsal(a):

" Vesmírná loď zastaví na orbitu rychle otáčejícího se kvasaru, kde žije poměrně primitivní civilizace." Pěkné, ale nemožné. Kvazasy už nejsou.
27. 03. 2010 | 21:21

Zbyněk Matyáš napsal(a):

juvel:
Vědou pohrdati, ignorantem zůstávati.
27. 03. 2010 | 21:24

Rumcajs napsal(a):

Zbyněk Matyáš:

Nejpomaleji čas plyne, když máme v jeskyni obsazenej záchod a já strašně musím.

Řekl bych, že ten čas pak stojí jak před třeskem.
27. 03. 2010 | 21:26

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Rumcajs:
"já strašně musím." Náš moudrý profesor dějepisu říkal: Člověk nemusí nic, jenom umřít.
27. 03. 2010 | 21:29

Emissary napsal(a):

Pane Matyáši,

tím chcete říct, že Váš život je prázdný?
27. 03. 2010 | 21:30

Rumcajs napsal(a):

Zbyněk Matyáš:

Asi nikdy neměl obsazeno.
27. 03. 2010 | 21:44

Emissary napsal(a):

Tak já nevím,

člověk žije, bojuje své každodenní bitvy, snaží se být víc. Ale vždy existují prázdná místa. Je dobré je zaplnit vírou. V opačném případě dochází k nežádoucím efektům a z člověka se může stát parazit, ba co víc – zvíře.

Tady Baba si pro sebe říkala. Ten Emissary je jednou Dr. Jekyll a podruhé Mr. Hyde. :)
27. 03. 2010 | 21:53

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Emissary:
Vidět naplnění života v náboženské víře je značné myšlenkové omezení.
27. 03. 2010 | 22:13

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Emissary,příspěvek z 21:53.Každodenní bitvy,znám.Být víc, znám.Prázdná místa,jaká?Časové úseky života?Citová prázdnota?Tělo bez energie?Upřesněte,prosím.Zaplnit vírou? Jakou?V sebe? V Boha?Ve své city?Stát se parazitem?Nikdy.Člověk je živočišný druh,takže zvíře v sobě nosím.Jde o to,jaké?Emissary,stejné otázky mě provází celý život.Celý život hledám správná řešení.Tužka.
27. 03. 2010 | 22:14

Zbyněk Matyáš napsal(a):

"z člověka se může stát parazit, ba co víc – zvíře"
Ti pedofilní kněží byli nevěřící?
Opakovaně mne překvapuje arogance věřících.
27. 03. 2010 | 22:15

Emissary napsal(a):

Paní Tužka, pane Matyáší,

víru jako svobodné osobnosti si můžete snad vybrat. Ale doporučuji křesťanskou, v ní není v univerzálnosti nic špatného.

Posuzujete jedince, ale nevnímate kompexnost řešení. V tom vidím problém. V Boha nemusíte věřit, stačí se ním řídit, a pak možná uzříte osvobození své duše.

Abych pomohl. Sám v Boha asi nevěřím, ale víra v něho mi pomáhá překonat různá a mnohdy velmi těžká úskalí. Jinak bych asi nebyl člověkem, pouze chladnou stránkou hmotného těla.

Prázdná místa jsou tam, kde už rozum nestačí, kde nastupuje srdce. Protože jinak se naše bytí i bytí celého světa zhroutí do singularity.
27. 03. 2010 | 22:40

Emissary napsal(a):

Sorry, ale já nemyslel stránkou, ale schránkou. :)
27. 03. 2010 | 22:46

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Emissary:
Komplexnost řešení spočívá v respektování faktů, reálné skutečnosti. Ta je velmi bohatá, dost bohatá na to, aby spolehliva ě zaplnila život kteréhokoliv jedince i celého lidstva. Náboženská víra je projevem psychických potřeb mnohých lidí, mnohým jiným naopak vadí. Prošel jsem obojím a vybral jsem si ke své spokojenosti.
27. 03. 2010 | 22:48

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Emissary,díky za odpověď,přeji dobrou noc.Tužka s úsměvem.
27. 03. 2010 | 22:50

Emissary napsal(a):

Pane Matyáši,

jak je libo.

Paní Tužko,

dobrou noc, rovněž s úsměvem. :)
27. 03. 2010 | 22:55

Jemnický napsal(a):

Zbyněk Matyáš
"Náboženská víra je projevem psychických potřeb mnohých lidí, mnohým jiným naopak vadí. Prošel jsem obojím a vybral jsem si ke své spokojenosti".
27.03.2010 22:48:18
Prošel jste asi supermarketem a vybral si ke své spokojenosti toaletní papír.

Jemnický
27. 03. 2010 | 23:40

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jemnický:
Výše jsem se už zmínil o aroganci nábožensky věřících. Děkuji Vám za výstižnou ukázku podle Vašeho vlastního vkusu. Je mi Vás líto.
27. 03. 2010 | 23:42

zdenekbrom napsal(a):

Emissray:

Myslím na vědomí a vnímání např. matematika Perelmana nebo meditující jogína.
27. 03. 2010 | 23:58

Petr Klán napsal(a):

Pane Michale Macku, mockrát děkuju, také dobrý večer. Myslím, že rozumím, co vyjadřujete. Nevím, jak vědomí souvisí s časoprostorem, nicméně v láhvi bez dna by mohlo přidat vír. Kdybych podobně jako Descartes byl v tom víru, otáčel bych se tak, že bych nemohl ani stát dole ani vyplavat nahoru.

Paní DK, mockrát děkuju za vzpomínku na srdce. Stále září. Do Velikonoc se Vám zdá dlouho, tak snad zítra ...

Pane Emissary, mockrát děkuju za Vaše slova, dobrý večer. Také Vám děkuju za vhled do příběhu blogu. Vaši interpretaci imaginárního směru vnímám jako pěkný obrázek abstraktního světa Vašeho vědomí. I když se příliš neví, k čemu vědomí vlastně je, tak takové abstraktní obrázky mají kouzlo činit nás šťastnými. Zřejmě poznání sebe sama předbíhá mozkovou simulaci světa.

Pane Zbyňku Matyáši, mockrát děkuju. "... představa ve vědomí těch, jejichž vektor vědomí se ještě nevrátil k ose života." Vnímám tuto větu jako úžasnou abstrakci. Přesto v imaginární svět věřím. Návrat k časové ose by vyvolal představu uzavřené cesty a něčeho podobného třeba integraci po uzavřené cestě a to bych potom mohl zjistit, že "práce" mého vědomí je rovna nule. Tak zůstávám u abstraktního světa s očekáváním Maxwellových rovnic vědomí.

Pane LEVAKu, mockrát děkuju. Pokud mohu doplnit, potom o "stupeň výš blíže tajemství."

Pane Zdeňku Brome, mockrát děkuju. Nejsme ...

Paní Babo, mockrát děkuju. Prosím, u mě vycházejte z předpokladu, že neznám nic ...

Pane Dennisi, mockrát děkuju za Vaše přemýšlení. Opačný směr ručiček je nadějný. Zdá se totiž, že vědomí nějak souvisí s velikostí a organizací mozku. Když půjdeme proti času, mocnina na mínus druhou by mohla objevit počátek vědomí. A na počátku vědomí se muselo spát pokojně ...

Paní Tužko, mockrát děkuju. Také dobrý večer. Přijměte prosím obdiv za sázení stromů. Podle jedné představy máme vědomí k tomu, že když chceme poznat svět, máme poznat také sebe. Proto "rejdy" Vašeho vektoru vnímám jako touhu po poznání. A Velikonoce jako dobrou pilulku na "zborcenou plochu." Hodně štěstí.

Pane Jene Vaculíku, mockrát děkuju. Ano, neprávem, jsou biologové, kteří desetiletí mění pohled na živočišný svět.

Pane Dumalove, mockrát děkuju. Vidíte, jsem příliš opilý možnostmi vědomí a Vámi navrhovaná linearita ve vztahu k vědomí by mé abstraktní světy zabrzdila. Nechme prosím na přirozeném výběru mezi střízlivostí a opilostí vědomí.

Pane Badateli, mockrát děkuju. Ano, matematické modelování připouští mnoho abstrakcí, podobně jako vědomí. Jak šel svět, tak nejdříve tu byla jenom fyzika a chemie, potom přišel život a potom vědomí. Máme tedy ještě mnoho fyziky před sebou. Nepořádáte semináře?

Paní Olgo, mockrát děkuju za taková slova, čtu je tady s pokorou, "tebe do tebe uvedena" je patrně jeden z hlavních smyslů vědomí.

Pane Targusi, mockrát děkuju. Smyček ve vědomí mám a některé se tváří jako nekonečné ...

Pane Juveli, děkuju za slova, která tady čtu s pokorou. Když přemýšlím, jaké výhody měli předkové tím, že získali mysl, může to být právě vytvoření a porozumění světu, o kterém píšete. Američané při vědeckých soutěžích mají pravidlo, že práce není v rozporu s Biblí.

Pane Vlku, mockrát děkuju i za Vaše překvapení. Laboratoře jsou nám vlastní. I když je možné třeba přesně namodelovat Alpy, je nutné je správně umístit a ukončit. A okrajové podmínky (mile píšete o průmětu) přináší obvykle to nejtěžší. Třeba imaginární konec. Ano, obdivuji Vás i spolubloggery tady za úžasnou fantazii a schopnost vhledu a chuť tvořit něco nového. Také Vám pěkný den. A děkuju za Vaše slova o pocitech. Dovolte se přidat také se svou nedostatečností.

Pane Teo, mockrát děkuju. "Každý živý tvor, který má dar vědomí, je součástí původní Myšlenky - Stvoření." Pokud mohu dodat, potom i tvoření. A součástí tvoření je i maximální entropie. Ta je zdrojem tvořící informace. Umělá inteligence neumí konat dobro, ale maximální entropie to nevylučuje. To může být oním nekonečným množstvím náhod.

Pane LEVAKu, ještě jednou děkuju. Ano, dobro můžeme konat v každém inerciálním systému a dobra se mohou nekonečně pronikat.

Pane Katare, mockrát děkuju. Ano, čas vymyslel člověk a jeden člověk ho dokonce vědomě přidal k prostoru.
28. 03. 2010 | 01:13

Petr Klán napsal(a):

Pane VK-Cane, mockrát děkuju. Také Vás zdravím a přeju Vám, aby byl ten úhel pravý. A děkuju za pochopení pro "odvážné" abstraktní obrázky. I ty Vaše. Je úžasné, že na ně máme vědomí a všechny ty "neznámé." Pěknou neděli.

Paní, pane MN, mockrát děkuju za Vaše přání, také Vám přeju jarní vědomí.

Paní Moniko, mockrát děkuju, za pozdrav, přání i za slova JLB o kterých tu přemýšlím s vědomím nadšení z takové aproximace. Dovolte prosím také Vám popřát "jemné a věčné" Velikonoce.

Pane Rumcajsi, mockrát děkuju. Dovolte mi prosím "tak nějak kosmologicky" se uchýlit k no comment vzhledem k tomu, že pan Emissary hned pod Vámi tak báječně nekosmologicky všechno popsal.

Paní dN+Mp, mockrát děkuju. Dívám se tu na "Váš" obrázek a obdivuji, jak pěkně to vypadá uvnitř vědomí. Děkuju Vám za přání, také Vám přeju milé potkání s Velikonocemi.
28. 03. 2010 | 01:14

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pane Kláne,
díky za reakci. "Návrat k časové ose by vyvolal představu uzavřené cesty." Ano, cesta života každého z nás se jednou uzavře a nikdy v budoucnosti již nebude změněna. Víra v abstraktní svět může pomoci vyrovnat se s tímto neúprosným faktem. Podmínkou je možnost disponovat funkčním mozkem. Myslím na kamaráda, který po mozkové příhodě už nepoznává vlastní automobil, myslím na svou příbuznou, které taktéž mozková příhoda rok před smrtí vymazala vzpomínky na většinu let prožitého života a přitom neporušila kognitívní funkce, myslím na ty tisíce obyvatel LDN a Domovů seniorů, jejichž vědomí se zúžilo směrem k zachovávání základních životních funkcí a ptám se: kam se ztratila ta část vědomí, která činila tyto lidi duševními pracovníky, rodiči, obdivovatele a znalce hudby či malířství? Ptám se Vás, pane Kláne, víte to? Pomohou Maxvellovy rovnice?
Jediná známá cesta je zespolečenštění individuálních znalostí a dovedností v rozsahu a dosahu podle jejich kvality. Jenom celá lidská společnost kolektívně střádá vědomosti individuí, tvůrcem a nositelem vědomí je lidstvo.
28. 03. 2010 | 07:24

Ghost Dog napsal(a):

Pokud by byl obsah mého blábolení jakkoliv podobný s některými myšlenkami jiných diskutujících, není to tím, že bych opisoval, diskuzi jsem nepročítal a podobnost by v takovém případě byla zcela náhodná..

Dobrý den pane Kláne,
Je neděle a já se teprve dostal k nějakému „výkonu“ mého vědomí..trochu jsem zapojil ty svoje tři mozkové závity a bez přehřátí systému bioprocesoru, nacházejícího v zátce proti dešti (u jiných člověků je to hlava) mě napadla hříšná myšlenka..

Grafická podoba života a vědomí se mi jeví trochu jinak..budemeli uvažovat o proměnné délce života, je číslo 90 v závislosti na pootočení vědomí o 1° vcelku správné, jinakk by tomu bylo při udání věku mimo tuto hodnotu, čímž by jsme v případě čísla < 90 nedosáhli ke kýženému výsledku a v případě čísla > 90 došlo k otočení směru vědomí zpět..
Vycházím tedy z předpokladu počátku života a vzkříšení, že na vodorovné ploše je čas, na svislé vědomí, jen s tím rozdílem, že svislá osa je umístěna ve středu vodorovné osy, přičemž levá polovina vodorovné osy neobsahuje záporná čísla.. tím docházím k názoru, že život se odvíjí v kruhu, tam, kde se obě osy protínají je bod nula..v jednm vašem minulém článku jsem uvažoval o rozměru bodu, on vlastně rozměr nemá žádný a proto je bod podstatou božství..tedy, nemá rozměr a přesto je nekonečně velký..

Počátek života se datuje v bodu 0 a pokud se život odvíjí v kruhu, pak úhel vědomí musí mít jinou hodnotu, tedy v každém případě > 1°, jeho hodnota bude závislá na hodnotě času vyměřeného nám v tomto fyzickém stavu, taka by opět život končil v bodu 0..

Jak jsem již zmínil, bod 0 je bez rozměru a přesto je nekonečně velký .. to má souvislost se vzkříšením, nebo chcete li s reinkarnací..mezi opuštěním hmotného těla a návratu do jiného může být různě dlouhá doba..vědomí zůstává, tedy imaginární existenčnost zůstává a ta novým uvědoměním si existenčna ve fyzickém těle putuje opět v kruhu zpět od bodu 0 k bodu 0..

Uvažoval jsem o vytvoření rovnice života, připadalo mi to jako velmi složité, ale základní rovnice je ve své podstatě jednoduchá, složité je vkládat tu spoustu neznámých, které každého z nás v životě ovlivňují..nicméně výsledek je vždy stejný, je to bod 0..

Děkuji za pochopení k mému blábolení (není to z hladu)..

Hezkou neděli všem a panu Klánovi zvlášť

:-)
28. 03. 2010 | 08:36

Milan Bukovecký napsal(a):

Zbyněk Matyáš
Vážený pane, otázkou na pana Klána jste mě probudil. 3 týdny jsem prakticky nevylezl z domu a nabyl jednu dobu vědomí, že se to se mnou houpe. Nepřemýšlel jsem tak prakticky jak Vy, podvědomí mi ale říkalo, zle ještě není. V textu jste vše dokonale rozebral. Nevyhnutelný dotek stáří a smrti čekají každého. Mozek a jeho paralýza nemocí je katastrofa. Nezbývá než doufat, že to člověka nepostihne, nevím, jestli se s tím něco může dělat. Jediné, co po něm zůstane a pokračuje, jsou děti. Posílám báseň, kterou jsem napsal před několika lety, skoro na prahu stáří.
---
Mosty
---
Vždycky, když potkám starou ženu, podobnou mé matce, chci brečet
Myslím, jak by dnes vypadala, zkoumám, jestli by měla podobu želvy
Táhla by laciné tašky zgarbů, nesla by život srab, už žádné pěkné nohy
Mívám z toho nervy, že si zvrtne kotník a zamotá kolotoč krajek sukně
Vidím její peroxydové pruhy, minulost spinetky naondulovaných vlasů
Když potkám starou ženu, podobnou mé matce, vidím v ní svou dceru

Vždycky, když potkám starého muže, podobu mého otce, herce Hamleta
Jsem jako popleta, přešlapuji, chci se ho na něco zeptat, ale pak zmizí
S ním manýry mého mozku, čas demolic zasune do polic tanec představ
Podívej, tenhle kluk je podobný našemu klukovi, říká někdy i moje žena
Vždycky, když si takhle začne, zkoumám, jestli je podobný mému tátovi
Ale vůbec ne, je jako by ženě z oka vypad a jejímu otci a jak si to nese

Vždycky, když jdu po ulici, hledám své rodiče, vždycky je najdu
---
Milan Bukovecký
---
P.S. Zdravím pana Klána. Stačilo pár dnů a byl jste pro mě těžký. Jednu dobu jsem ztratil suverenitu, zůstala jen její setrvačnost. Pak jsem ztratil i setrvačnost. Začal jsem se potit. Například: včera jsem se byl žárlivě podívat do skříně na své nádherné, nemužské, žlutozelené běžecké boty se specielními silonovými tkaničkami, utahují se na patě karuselovým šroubem. Paráda. Ležely tam, i když syn běžel půl marathon. Paralýza? Je přeci příliš velký, žije jinde, má svoje. Zdravím všechny. Vše je v hlavě, času málo a voda někdy stoupá.
28. 03. 2010 | 09:25

vlk napsal(a):

ježkovy voči!!!
Pane Kláne, já si vedle vás připadám jak totální Neználek a yv s eke mně připojujete se svou nedostatečností???
Neznám blogerra který by tady dokázal to, co vy -tedy rozdal pohodu, klid a mír v duši a těšil se , bez vyjímky z pochval a komentářčů levých, pravých, středových, žen, mužů a jistě i minority,starých, středních ,mladých, s vyznáním, bezvěrců, ženatých, svobodných, vonomyšlenkářů i tradicionalistů, prostě všech, kteří k vám zavítají a umí číst.
Úžasný ýkon. Jsme rád, že lapu po dechu a stačím sledovat koncová světla vašeho myšlenkového expresu.
28. 03. 2010 | 09:41

Baba napsal(a):

Pane Kláne, mockrát děkuju. Uvědomte si, že vedle okruhu toho, co znát chcete a toho, o čem víte, že vás nezajímá, k tomu, co znát, nechcete, zůstat lhostejný není možné.
28. 03. 2010 | 10:03

Rumcajs napsal(a):

emissary:

Tak jsi prej měl pravdu hochu.

Bordel, korupce... svět je zkaženej!
28. 03. 2010 | 10:16

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Milan Bukovecký:
Vážený pane, moc děkuji za milá slova a zvláště báseň, které rozumím. To je asi tím věkem.
Jsem rád, že chápání faktické reality pomáhá i dalším lidem. Ještě máme čas se připravovat na dobu, kdy tomu tak už nebude.
Přeji mnoho dobrého.
28. 03. 2010 | 10:32

Olga napsal(a):

Mně se přirovnání k vektoru moc líbí. Přesně vystihuje můj osobní vývoj. Uvedla jsem odkaz na Komenského, který dospěl ke stejnému poznání. Celý život hledáme, honíme se, ale ve skutečnosti za mamonem. Pomalu získáváme poznatky a začínáme přemýšlet o tom co je vlastně podstatné. To nás přivádí k myšlence smyslu života. To je moje osobní zkušenost. Nejde mi o hledání církve ale o hledání Boha, který je vlastně ve mně. Vždyť i Ježíš říká, že Bohu se líbí uctívat Ho v duchu a v pravdě.
28. 03. 2010 | 10:34

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro pana Milan Bukovecký.Pane,na minulém blogu pana Klána jsem Vám slíbila ,že napíšu o použití živých bylin.Nastala velmi příznivá konstelace.Na blogu píše pan Klán o devadesáti letech života,tak aby bylo možné dosáhnout devadesátky v plné síle těla i ducha je tu zázrak přírody.Pampeliška.Už Žlutý Císař ve svém herbáři o ní píše,jako o slunci,které může člověk vzít do rukou a jeho silou se léčit.A pampeliška je léčivkou jater a játra,to je energetický kotel našeho těla.Spalují" balast",dodávají sílu a energii.

Byliny sbíráme asi 200metrů od frekventované komunikace,železnice,nejlépe na slunečném svahu.

Pampeliška je celá léčivá,léčivý je i kořen.Nejvíce léčivých látek je ve stonku květu,když se květ poprvé otvírá.Ale není pampeliška jako pampeliška.Léčivou jsou ty,které mají hluboko vykrajované listy až k podélné ose a jsou zubaté.Čím víc tím líp.
Pokud vaříme z živých bylin čaj,dáváme polévkovou lžíci bylin na 200ml vařící vody,/šálek/.Přikryjeme třeba talířkem,necháme louhovat asi 5 minut a po lžičkách upíjíme.Byliny se pijí na lačno,aby měly prostor "udělat svou práci"a nemísily se s potravou.Pampeliška má ale tolik síly,že ji potrava vůbec nevadí,pampelišku lze přidávat do polévek,salátů,zapékat,prostě jako zeleninu.

Ale,chtěla bych upozornit,POZOR,JEJÍ SÍLA JE VELKÁ,začít opatrně.Připravit tělo na tento "kráčející exkavátor",který začne, "rejpat"do všech usazenin v těle a v játrech.Třeba nevíme,že máme naskládané v žlučníku "nějaké drahé kamení"a ona nás bude chtít o ně připravit a pohne s ním. Takže pomalý rozjezd.První den rozžvýkáme jeden 10cm lísteček a sníme,čekáme,co na to tělo,když nic,druhý den dva lístečky,když nic,tak třetí den tři lístečky,no pak už můžeme papat pampelišku pravděpodobně bez obav.I když,nevyděste se,pokud moč bude tmavá,až černá,to pampeliška koná svou práci.Pokud její možství přeženete,tak ona vás taky prožene,takže mít dvě nuly nablízku.

Připomenu,jak zvířata vyhledávají pampelišku,vědí proč.
Takže s pampeliškou vzhůru k devadesáti letům i devadesáti stupňům,pokluséém,klus.Tužka,už papám pampelišku.Hezký den,pane Bukovecký.
28. 03. 2010 | 10:52

Milan Bukovecký napsal(a):

Tužka
Vážená paní,
díky, docela jste mě znejistěla, slíbila jste něco co neznám, chodím kolem toho, zejména jsem čekal, jak to sdělíte. Jak prosté. Úplně jednoduše jste mi naordinovala kůru, já ji tímto zvedám, na pláni kde běhám, rostou, daleko od držky civilizace, chvíli jsem myslel že ani nevím, jak pampeliška vypadá, panika, pak jsem se našel, posílám o ní báseň, to abyste si nemyslela, že ji budu hledat v Encyklopedii.
---
Pampelišky
---
Vítr česal pampelišky v rýze svahu
Trochu jsem se nahnul, bral chmýří
Oblak z pápěří padáků vířil vzduch
Zčista jasna jsem zjistil, že zahynou

Přiběhl pes, černý jak uhel grafitu
Koukal do očí, podle návodu uhnu
Také ztuhnul, dal zápas se závojem
Možná ukojen, pod tlakem slintal

Den bušil, aby si v poledne sednul
Pes blednul, chvěl se očisky jak výr
Pohladil jsem ho, přikvačil páníček
Zbytečně ho čistil, náhle zablesklo

Májový deštíček, sem tam sběhnul
K rýze svahu, jestli tam budu sám
Sbírám odvahu, hledám psa všude
Zítra nebudou šipky z Pampelišky

S deštěm v zádech kvačím z domu
Rok co rok
---
Pomyslným tatarem, místo odměny, Vás lehce, takto, naklepu:
Hody, hody, doprovody, dejte vejce malovaný, nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička Vám snese jiný …
Hezké Velikonoce!
Milan Bukovecký
28. 03. 2010 | 11:46

Jemnický napsal(a):

Petr Klán

Pokud jste život s vědomím vyjádřil jako vektor proměnný velikostí a orientací v čase, pak bych dodal, že vektor v určitém poli. Vědomí je jako magnetická střelka, která se orientuje k "Bohu". Čím je vědomí hlubší (až osvícené), tím silnější je jeho vlastní magnetické pole a tím nezvratnější je jeho orientace. Lidé znalí záležitostí vědomí tvrdí, že plně vyvinuté vědomí již není vázáno na tělo (příkladem je Kristus). Pan Zbyněk Matyáš podmiňuje existenci vědomí existencí tělesnou a vědomý život je řízen dle něj vyplavováním endorfinů. Vědomí je pak pouze výsledkem fyzikálně-chemických dějů v mozku. Pan Matyáš má v tom jasno, ovšem celé řadě ostatních se to nezdá, včetně zakladatelů moderní fyziky.

S pozdravem,

Jemnický
28. 03. 2010 | 11:48

Jemnický napsal(a):

Petr Klán

Udělalo se hezky, než půjdu na zahradu, tak jen pár námětů do diskuse o tom co je čas. Zenoví mistři říkají, že existuje pouze přítomnost, minulost není a budoucnost ještě nenastala. Čím vlastně měříme čas? Kdyby existoval universální bubeník, který udává rytmus, co je mezi jednotlivými údery. Kdo ho donutí, aby udeřil do bubnu znova? Fyzikální čas měříme pouze pomocí cyklických dějů, o kterých předpokládáme, že frekvence se nemění, což není pravda. Nakonec snad zase mají pravdu zenoví mistři, když čas pokládají za konstrukci naší mysli. Užitečnou i matoucí.

S pozdravem,

Jemnický
28. 03. 2010 | 12:02

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Mýlíte se, pane Jemnický, a to značně. Já nic nepodmiňuji, jenom cituji fakta a jejich odraz v mém životě. Důkazů o materiální podstatě hmoty a života sneslo množství vědců dávno přede mnou včetně zakladatelů moderní fyziky, které si berete do klávesnice. A vydávat za důkaz mýtus Krista je výrazem zásadního nepochopení logické argumentace. To je ovšem nejčastější prohřešek nábožensky věřících, neboť víra "nepotřebuje" důkazy resp. "důkazem" je sama víra. Ty to limity, pane Jemnický, byste měl mít na paměti, než se opět pustíte do polemiky a znevažování oponentů. A že je vědomí výsledkem fyzikálně-chemických dějů v mozku a jeho uspořádání je jasno většině neurologů-specialistů na mozek.
28. 03. 2010 | 12:05

Zbyněk Matyáš napsal(a):

"Fyzikální čas měříme pouze pomocí cyklických dějů" Nepravda.
28. 03. 2010 | 12:06

badatel napsal(a):

Milá Tužko,
naše poznání na prahu třetího tisíciletí je na nedostatečné úrovni, abychom nějakým exaktním jazykem popsali život jedince.
To, ale neznamená, že někdy v budoucnu to nebude možné. Za doby Platóna taky neuměli popsat rovnicí funkci jaderného reaktoru.
Zkrátka poznání lidstva na tehdejší úrovni na to nemělo.
Proto matematický popis Vašeho života nikdo nezvládne a možná bude potřeba dalších tisíciletí, než se CNS k takovému poznání dopracuje.

to Zbyněk Matyáš,
přestože máte pravdu, že CNS patří k velmi složitým systémům, mýlíte se v názoru, že v topologické varietě inteligentních systémů v celém Vesmíru by CNS bylo tím vyjímečným středobodem převyšujícím všechny ostatní inteligence.
Ta vyjímečnost toho bodu jako hlavního vůči všem ostatním bodům variety pokulhává.
I když z hlediska metriky inteligence bytostí na Zemi je lidský CNS nejvyspělejší.
28. 03. 2010 | 13:15

Jemnický napsal(a):

Zbyněk Matyáš

Proč jste tak popudlivý? Jak pak, pane Matyáši, měříte čas, když ne porovnáním cyklických dějů?! Jak si vlastně ten čas definujete?
Co se týká těch specialistů na CNS, pane Matyáši, tak ti nejlepší vědí, že vědí prd.
Vámi dávno překonaný Newton trávil studiem bible, astrologií a alchymií více času než samotnou fyzikou. Einstein, který pochopil neudržitelnost koncepce universálního času, si s gustem před spaním četl, dle svědectví jeho ženy, staré alchymistické spisy a přemýšlel o působení vědomí na hmotu. Kvantová fyzika se s tím potýká a já, pane Matyáši, jsem zatím zasadil na zahrádce cedr.

Jemnický
28. 03. 2010 | 14:16

Zbyněk Matyáš napsal(a):

badatel:
" mýlíte se v názoru, že v topologické varietě inteligentních systémů v celém Vesmíru by CNS bylo tím vyjímečným středobodem převyšujícím všechny ostatní inteligence." Opravdu? Které inteligentní systémy ve Vesmíru jsou složitější než inteligence lidská? A z metriky kterých jiných bytostí?
O středobodu jsem se nezmínil ani slovem, pane badateli. Jedním z hlavních atributů badatelství je přesnost.
28. 03. 2010 | 14:17

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pane Jemnický, nejsem popudlivý, jenom adekvátně reaguji na Vaše bagatelizující nepřesnosti a nevkusnou poznámku o toaletním papíru. Opět se mýlíte, už se ani nedivím.
Čas rozhodně nejsou jenom cykly, třebaže se jimi měří, existuje ´šipka´ času. V našem Vesmíru září již třetí generace hvězd. O času více zde:
http://scienceworld.cz/fyzi...
K poučování je zapotřebí mít znalosti anebo umět najít jejich
zdroj.
28. 03. 2010 | 14:38

naivka napsal(a):

k probíhající diskuzi, jen tak, naivně, a omlouvám se, i narychlo ...

nejsem věřící, boha nehledám, baví mě poznávat tajemství Života a nevadí mi, že zprostředkovaně a velmi nedokonale.. v poznávání je krása a dobrodružství..

setkala jsem se s názorem, že každý člověk se na svět rodí jako "nepopsaný list", který lze v důsledku přiměřeného vnějšího působení vyplnit požadovaným obsahem.. ale jakto, že tu ještě tedy nemáme dokonalou společnost dokonalých lidí ?

domnívám se, že biologie sama o sobě nedokáže zodpovědět otázku, jak máme chápat samu existenci prvotní genetické informace, jež řídí utváření prvních živých bytostí.. pouze konstatuje, že se před asi 3 a půl miliardami let objevili první jednobuněční živočichové.. ukazuje nám, z jakých jednoduchých molekul se utvářely molekuly složitější, jež byly součástí jednobuněčných živočichů, rekonstruuje předpokládané dějiny života na Zemi.. nedokáže však odpovědět, jak vysvětlit existenci nové genetické informace řídící stavbu nové živé bytosti, jež je vybavena psychikou.. psychikou je snad vybaven každý biologický systém ? .....
předpokládám, že živá bytost, živý organismus je vždycky vybaven přinejmenším základní psychikou, třeba i úplně jednoduchou, jak je tomu v případě jednobuněčných živočichů, ale i takovou, jakou vnímáme u člověka, či u koček (moje nejoblíbenější přezdívka je micinka :-) ..) .. psychika se nepřidává k živému organismu jako nějaká věc k jiné věci.. živý organismus je psychikou, Živou Duší....

veselé velikonoce.

p.s. zdravím paní DK .. již jsem se ti zmínila, žijeme tu pod křemíkovým nebem, jednou je z růženínu, jindy zase tmavé, jako ametyst ... :-)

*
28. 03. 2010 | 14:38

Zbyněk Matyáš napsal(a):

naivka:
"baví mě poznávat tajemství Života a nevadí mi, že zprostředkovaně a velmi nedokonale.. v poznávání je krása a dobrodružství" Plně souhlasím.
Doporučuji Vám se podrobněji seznámit s evolucí živých organizmů, možná byste našla odpovědi na Vaše otázky.
Biologie v budoucnu určitě prokáže i způsob, jakým se zkompletovaly první organické molekuly tak, aby mohly plnit hrát roli genetické informace. Běžně není známo, že i dnes v určitých případech (tzv. nemoc šílených krav, scrapie ovcí, kuru kanibalů) tuto roli plní i relatívně malé molekuly bílkovin tzv. priony.
28. 03. 2010 | 15:18

Milan Bukovecký napsal(a):

Naivka
Pokaždé, když vyjdu na Velikonoce mimo křemíkové nebe, držím v ruce tatar. Už jako kluk jsem běhával svátkem syrového jara a intuitivně hledal ženu. Mládí na vesnici bylo plné fantazie. Poslouchal jsem rádio, za plotem pozoroval silnici. Doleva běžela až na kopec, ke staré sýpce ze 14-tého století, dál na Kostelec a Prahu. Doprava tekla kolem hřbitova, rovinou až ke Kutné Hoře. Malý svět. Posílám sladké kruhy mládí a kruté prsty velkého režimu.
---
Krajky Svaté Barbory 1959 - studená válka
---
Měl jsem koupit bez mouru tuny uhlí
Roura busu jela do polední přestávky
Byl oběd, uhlíř zatáhl čmouhy krámu
U stínu kostela se posadil na lavičku
Na druhé, voják s dívkou na krajíčku
Hádali se, vyčítali, honem pili pivko
Holka postřehla, že jsem pony a sám

Sedla si ke mně, skoukla Šíša co píšu
Oponu vlasů spíchla sponou amuletu
Narychlo se vzdala na krajce kláštera
Dělej, řekla růže, vezmi si tu hašlerku
A běž, připomněla, nejseš tady doma

Omámený, objednal jsem černé uhlí
Ztuhlý mnich přecházel mrtvou ulicí
Chtěl jsem mu jen do kutny něco říci
Možná, že jsem viděl nahou holubici
Odmítavě zamával na mé malé plány
Dával znamení, tutově jely tatraplány
Fízlové hledali keťase, nepřátele státu
Povídali spatra, ještě mu není patnáct
Sakra, stát, důkaz, musí prokázat účet
Děvče, které to nechtělo slyšet, vplulo
Schovat tělo za plot v rozbředlé louži

Bálo se čučet na přísné rudé prapory
Které s fízly čekaly přípoje autobusu
Aby mě zahnaly zpět do tubusu spoje
Dědeček už dávno dojed, znervózněl
Rusáci kdesi zapomněli psa v družici
Bulíci Amíci drželi raketu a oněměli

Zamluvils´ kluku uhlí? kašlal děda
Jasně, dědo, v ulici Svaté Barbory
---
Toliko tak, reminiscence a jiné dobroty

Hezké dny
Milan Bukovecký

P.S. K Bohu
---
Na faře nebylo rušno Vloni
---
Jenom na Velký pátek neklinká srdce kolokol
Paraple kostela nedusí lokomotivu bim a bam

Asi jsem klimbal, když z nivó přiběhla s tóny
Nálož čistého altu, s notami svlékla kancionál

Akustický stesk kytar donesl od pumpy blues
Soul otázek, proč s ideály musí jít za lumpem

Atakoval magii času, stressy Chrámové hory
Nářek plaček: Ježíš sám chtěl, s čeládkou šel

Na rohu vikářství štěkal pes
Kristus možná přijde
28. 03. 2010 | 15:31

Jemnický napsal(a):

Zbyněk Matyáš

K měření času a podstatě času jste se nikterak výrazně nevyjádřil.
Pokud něco bagatelizuji, tak pouze bagatelizovatelné, což jsou některé vaše simplicistní výroky.
Pokud tvrdíte, že jste se věnoval náboženskému životu a nakonec pochopivše jeho prázdnotu jste se ukotvil v učebnicích fyziky, tak co chcete slyšet? Co máte proti toaletnímu papíru. Já ho také kupuji, používám a přitom ještě přednáším přírodní vědy. Nikterak mě to neomezuje na jeden rozměr života jako např. termodynamika biochemických procesů.

Bohužel, musím odjet zpět do Babylonu velkoměsta. Tak snad večer se něco dozvím o tom času.

Jemnický
28. 03. 2010 | 16:30

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jemnický:
O času jste se mohl dozvědět dříve, kdybyste se obtěžoval kliknout na odkaz o šipce času v mém příspěvku. Asi to bylo pro Vás namáhavé a stejně obtížné jako porozumět tomu, co jsem napsal. Simplicistní výroky obvykle adresuji některým oponentům, ve Vašem případě zjevně marně, ani zjednodušení nepomohlo. Nebudu již tedy Vás ani sebe zbytečně zatěžovat.
28. 03. 2010 | 17:45

katar napsal(a):

Petr Klán:
Jasně, bez lidí by prostě nefungoval.
28. 03. 2010 | 18:01

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro pana Milan Bukovecký.Vážený pana,nebude to jenom "vlajková loď" léčivých bylin,jakou by mohla být pampeliška,ale postupně sestavím celou "vlajkovou flotilu",aby bylo možno vybrat,podle momentální potřeby z jejich léčivosti.Takže:

Podběl,to jsou ta malá sluníčka při zemi,co už kvetou na kdejakém rumišti.Skromná a nenáročná,ale plná síly.Květ,je lékem úst,hrdla,..až plic.Léčí záněty,rozpouští hleny,usnadňuje odkašlávání,tlumí bolest.I kyž to nepotřebuji,vždycky na jaře si dopřávám týden s květem podbělu.Do malého šálku/100ml/,dám 3-4kvítky,zaleju horkou vodou a jdu na zahradu.V hrnečku tři,čtyři sluníčka,jejich vůně nektaru a pylu,vycházející slunce nad hlavou a v závěsu chlupaté miláčky,zpěv kosů,štěbetání ostatních ptáků,..no sidol na nervy.Dopiju a vrhnu se pracovního procesu.Kdo má alergii,tak opatrně.

Později vyrostou listy.Jsou dost velké,srdčité,jeden na stonku,ze spodu světle plstnaté,jako samet.Listy jsou ceněny výš než květy,mají více léčivých sil.Suší se velice špatně,proto se víc používá sušený květ.Tak ty listy.Hojí všechny záněty,odebírají horkost z tkání.Jak použijeme?Uřízneme list,nebo jen jeho část./Rostlina má velikou regenerační schopnost,zahojí vlastní rány,list nehnije,neschne,žije dál./List omyjeme pod tekoucí vodou,na kuchyňském prkénku několikrát rozválíme a přiložíme hladkou stranou na bolavé místo.Na namožené klouby,svaly,zhmožděniny,naběhlé mandle,mízní uzliny,chodidla, a lehce ovážeme gázou,aby list prosvítal a dýchal.Po určité době list zčerná a uschne,"položil svůj život v boji s naší nemocí".Vyměníme.Já si dávám podbělové listy do ponožky,kyž je přede mnou celodenní pochod v horkém počasí. Nejsou puchýře,ani zapařeniny.Tak to je podběl.Skromný a tolik prospěšný.Tužka,přeji hezký zbytek dne.
28. 03. 2010 | 19:18

badatel napsal(a):

Vážený pane Matyáši,
extracelestriální civilizace zatím člověku známy nejsou, to však neznamená, že neexistují. Vemete-li např. měřítko tisíce parseků, tak pravděpodobnost, že se v tak veliké vzdálenosti vyskytují je hodně vysoká. Rozhodně větší, než v měřítku, se kterým je zatím člověk schopen interagovat. Domnívám se, že je to dostatečně přesné na úrovni komentáře k blogu.
Vzorce pro výpočet pravděpodobnosti výskytu intligence v daném objemu Vesmíru jsou dostupné ve vědecké literatuře, zabývající se výskytem mimozemských civilizací.
28. 03. 2010 | 20:13

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro pana Klána.Vážený pane,využila jsem Váš blog"k poslání kytek s léčivými vlastnostmi pro součastnost".Jíná varianta na Váš minulý blog. Hledala jsem jinou cestu,je to na blogu pana Stejskala,byliny nečekají,rostou,mohou pomáhat a pomoc má mnohem větší význam,když je včasná.Přistupte k tomu,jako ke konání dobra ve Velikonočním týdnu.Dovolím si ještě dva vstupy v příštích dnech,děkuji za shovívavost,budou Velikonoce,třeba proto,..Tužka a dík.
28. 03. 2010 | 20:32

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Vážený pane badateli,
předpoklad ještě není potvrzený fakt. Myslím, že bychom se mohli shodnout na formulaci, že lidský mozek je nejvíc organizovaná hmota v nám známém vesmíru.
28. 03. 2010 | 20:50

katar napsal(a):

Petr Klán:
Jasně, bez lidí by prostě nefungoval.
28. 03. 2010 | 21:37

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro pana Milan Bukovecký.Vážený pane,byla by chyba,kdybych neuvedla vyloženě mužskou rostlinu,známou po staletí spíš jako bylinu,dnes více zeleninu.Petržel.Ano,petržel zahradní.Kdybychom chtěli vyhodnotit druh zeleniny,který obsahuje nejvíce důležitých látek ,vitamínů,vápníku,...spopových prvků a k tomu léčivých komponentů,byl by to petržel zahradní.Má vliv na všechny orgány od pupku dolů.Upravuje jejich činnost,prokrvuje,čistí.Trochu zavzpomínám.Měli jsme býka,Ferdáček jsme mu říkali.Tak ten Ferdáček dostával během roku kopr,aby byl klidný a náhodou někomu neublížil.Ale když se blížilo období,kdy za Ferdáčkem přiváděli kravičky ke "svatebnímu obřadu",přestával dostávat kopr a už několik týdnů před tímto obdobím měl den co den příděl petržele.To aby se svatební obřad povedl a byla zdravá telátka.Dědeček ho vždycky popleskával po krku a říkal,..ty se máš,ty si tim vyděláváš na živobytí.Náš Ferdáček měl bez pár kilo tunu a dostával tak asi třičtvrtě kila petržele.Poměrem vypočítáno,stokilový muž sedm a půl deka,pokud chce podpořit svou potenci.Ale musím současně varovat,petrželem se lze předávkovat,zvyšuje krevní tlak,způsobuje hučení v hlavě a v uších,stavy,jako při alkoholovém opojení.Babička vždycky Ferdáčkovi kontrolovala oči,a když se v nich objevily krvavé žilky přestal petržel dostávat.Ťehotné ženy by se mu měly spíš vyhýbat,ve středověku se sušený kořen petržele rozvařený na kaši používal jako abortivum.Takže závěrem,petržel jako mužský lék,tak 5deka dvakrát za týden.A kdyby tlak stoupal,tak se mu vyhýbat.No a kopr nám vychází jako uklidňující prostředek,ten snižuje "mužské animó".Jako vždy,obsah látek je v jednotlivých rostlinách proměnlivý,skladováním se zmenšuje,rostliny pěstované ve fóliovnících bez přímého slunce mají nižší hodnoty.Petržel je mužská zelenina,pro ženy je celer.Ve starých herbářích jako miřík.Tužka.
28. 03. 2010 | 22:38

JC napsal(a):

Zbyněk Matyáš,
No hmota....cosi jsem zaslechl, že všechno je vlastně energie.
28. 03. 2010 | 23:44

JC napsal(a):

Líbí se mi co píše Jemnický.
Vidím to asi takto : Bůh nejenže umí ulést z hovna bič, ale dokonce s ním umí i zapráskat.
28. 03. 2010 | 23:53

Zbyněk Matyáš napsal(a):

JC:
Nikoliv, energie a hmota není totéž, lépe by vysvětlili fyzikové.
28.03.2010 23:53:50
I takto lze používat mozek, preferuji však myšlení.
28. 03. 2010 | 23:58

JC napsal(a):

Matáši, nesnažte se mě oblafnout, nebo na vás vyrukuji s "Pandořinou skříňkou".
Vy si nepřipouštíte možnost, že může existovat informace, kterou lidský mozek prostě není schopen pojmout ?
29. 03. 2010 | 00:14

Zbyněk Matyáš napsal(a):

JC:
Možná, jenomže i ta abstraktní představa svědčí spíše pro to, že nemůže. Alespoň pro budoucnost.
29. 03. 2010 | 00:21

Milan Bukovecký napsal(a):

Tužka
Vážená paní, ještě jsem se nevzpamatoval z pampelišky a už jsou tu tři kusy a můžu cintat na ubrusy. Nejdříve ten podběl, to bude nářez a petržel, tu notoricky znám, pravidelně vařím bramborovou polévku a podobně.
Řeknu Vám příběh. Můj otec, rok před svou smrtí, mě vzal na Podkarpatskou Rus, na místa, kde ho sovětský pohraničník v roce 1938 zajal a bez soudu ho poslali do koncentráku. Bydleli jsme u jeho spoluvězně. Byl to svatý muž. Spolu s otcem se v lágru naučili přežít, každý z nich uměl 12 jazyků, zvládali excelentně matematiku, uměli zabíjet. Jednu dobu seděli v kobce, 9 měsíců to bylo, leželi na saku, přikrytí kabátem. Když jsme za ním v roce 1984 přijeli, z jejich trestanecké kolony přežilo přibližně 50 mužů. Znali se, někdy navštěvovali, dva z nich jsem poznal. Jeden byl pořád ještě ředitelem gymnázia u Siněvirského jezera, neměl nohu, druhý, tátův kamarád byl emeritní profesor Kyjevské univerzity. Démoni války a dlouhé prsty strachu je ale pořád drželi ve svých drápech. Aby přežili i v míru, Mitrofan, tak se jmenoval tátův spoluvězeň a kamarád, vyrobil z jakési směsi bylin a čistého lihu, balzám. Skoro by se zdálo, že jsme přijeli ochutnat jeho dílo. Bydlel v jakési rezervaci, nedostupné vesnici dlouhé 12 kilometrů, silniční cestou z města to bylo k prvním chruščovovým barákům, kde číhal u mostu milicionář, alias Borman, 35. Nádherná krajina, Slunce, 3 měsíce nepršelo a vše bylo zelené. Jedli jsme 2x denně. Ráno, ještě před prvním soustem, jsme polkli první ultra malou stopečku balzámu. Celkem to byli tři kousky denně. Pak už jsem mazal vystoupit na horu a dostat ze sebe sebedestrukci lékem. Trvalo mi to dost dlouho, než jsem si zvykl. Když jsem se vrátil domů, zkusil jsem účinky balzámu na svých spolupracovnících. Dámy inklinovali ke svlékání, muži rovněž. Šéf zpíval odrhovačky a kolega na přípravu a organizaci montáže se zavřel na WC. Já sám jsem to přežil bez úhony a až do roku 1991 jsem nebyl nemocný. Pak přišel znovu někdo, kdo mi namíchal balzám a určitě mě zachránil.
Hezký den, Tužko, hezké sny, anděli!
Tak Vás zdravím v očekávání věcí příštích.
Milan Bukovecký
29. 03. 2010 | 09:16

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
29. 03. 2010 | 10:29

http://www.kw61.com/replica-panerai-watc napsal(a):

abc
29. 03. 2010 | 10:29

buldatra napsal(a):

Pane autore,
líbí se mi Váš článek

Ano, život plyne s časem.

A tak každý máme určitý čas, ve kterém proběhne náš život.
Co je to život si umíme zhruba představit, protože se ho právě zúčastňujeme. Někdo i možná umí život jako takový definovat, jiným stačí, že žijí a jsou si toho vědomi. Někteří říkají, že život je pes a žít je psina.

Co je to však čas? Jsme hříčkou v rukou času, tedy v rukou čehosi neuchopitelného a to něco plyne odnikud nikam. Což je blbý. Existuje však zapomínání a to je cosi jako obrana pro toho, kdo zapomínat umí.

Nebo lze říct, že narozením dostaneme život.

Ono lze však říci také, že narozením dostaneme šanci projevit svůj již existující život (prenatální život je přece také život) svým vlastním způsobem.
Čili, možnost uskutečnění individuality. Originality. A tak, když se na to podíváme prostým pohledem, rodí se v prostoru a čase stále nové a nové originality, které všecky dohromady činí lidský svět pestrým. A to je třeba zachovat a chránit. To matematicky vyjádřit nelze. Doufejme.
Kdyby to bývalo bylo lze, někdo by vypočítal, jak pestrý svět lidský nasázet na nějakou tu osu a to dle svého matematického, či jiného uvážení a lidský svět by se mohl začít podobat například mraveništi, kde to sice přesně funguje, ale stále stejně, bez možnosti změny a tím pádem bez možnosti vývoje někam za horizont našich dnešních představ.
Pak by se i zapomínání stalo zbytečným. Protože zapomínání umí vytvořit nový prostor k novým myšlenkám, nápadům a snahám.

Život nám tedy přeje sám o sobě.

Život nám přeje sám o sobě a to je fakt. A to tak, že každému jinak a to nebude jen tak. Nemůže přát každému stejně, protože kdyby přál, zastavil by se proces snažení se, pestrý proces realizace nekonečného množství originálních myšlenek.
29. 03. 2010 | 11:57

žena napsal(a):

Dobrý den, pane Kláne,

tak se mi vybavilo Kantovo - Tvrdím však, že v každé jednotlivé nauce o přírodě lze najít jen tolik skutečné vědy, kolik je v ní matematiky.
Kant taky dal do souvislosti vědomí s prostorem a časem. Navíc píšete: ..."ukazuje již jen imaginárním směrem tušícím duši."

Podle I. Kanta sice otázku duše nelze empiricky rozhodnout, protože však na pojmu duše závisí představa lidské svobody a odpovědnosti, je třeba ji přijmout jako postulát praktického rozmumu.

Třeba se jednou prokáže, že vedle vědomí máme i duši. Pak by i vzkříšení bylo nadějné.

Kdybych měla vytvořit model života, zvolila bych fraktál. Život podle mě splňuje vlastnosti fraktálu, ale stejně jako jednotlivé životy se liší i jednotlivé fraktály.

Ale vlastně na modelu vůbec nezáleží... Díky moc, že jste nám zase poskytl příjemné rozptýlení.

Příjemné prožití Velikonoc Vám i všem ostatním.
29. 03. 2010 | 12:02

Jemnický napsal(a):

JC

Děkuji, ale panu Matyášovi se to nelíbí.
29. 03. 2010 | 13:19

Jemnický napsal(a):

Zbyněk Matyáš

No, na vašem odkazu jsem se dozvěděl třesky plesky o velkém třesku.
O počátku a konci vesmíru můžeme jen spekulovat. Současné zákony termodynamiky na tyto hraniční případy nelze aplikovat.
Jaká je entropie samotného samojediného hmotného bodu, který sám sobě je jediným prostorem v bezčasí? Zde tyto pojmy postrádají smysl. Až se vesmír zcela rozplyne v nekonečné expanzi, co zbude. Vesmír nebude, stejně jako nebyl před tím. Jakými hodinami budete pak měřit čas, jakým pravítkem budete měřit prostor? Na to jsem se vás ptal a na to jsem nedostal odpověď.

Jemnický
29. 03. 2010 | 13:40

VP napsal(a):

Hmm, koukám jak kvočna. A to ještě existuje veličajzný čas jako bublina a v něm se dějí obrovské události a malinký čásek a v něm se dějí malinkaté událostičky. Všechno je fakt zajímavý.
29. 03. 2010 | 15:11

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jemnický:
" Vesmír nebude, stejně jako nebyl před tím. Jakými hodinami budete pak měřit čas, jakým pravítkem budete měřit prostor? Na to jsem se vás ptal a na to jsem nedostal odpověď."
Na to jste se neptal, pouze jste vznesl nesmyslnou otázku, jak já si definuji čas. Na nesmysly nemá význam odpovídat.
Není času bez hmoty. O vývoji našeho vesmíru podle současných znalostí jsem už dával odkazy, pro Vás je zbytečné je opakovat.
Koneckonců na plkání čas nemám.
29. 03. 2010 | 18:28

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Zodpovědnost přemohla mé oprávněné rozhořčení:
http://www.vesmir.cz/clanek...
29. 03. 2010 | 18:33

Jemnický napsal(a):

Zbyněk Matyáš

Vesmír se neřídí ani minulými ani současnýmí, ba ani budoucími znalostmi vašimi ani nikoho jiného. Vy jste samé odkazy na web, samé oprávněné rozhořčení smíchané se zodpovědností, ale kloudnou odpověď jsem neslyšel.
Ono se to s velkým třeskem má asi tak jako s příchodem Járy Cimrmana do Liptákova.
http://www.zdjc.cz

Jemnický
29. 03. 2010 | 19:35

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jemnický:
"Vesmír se neřídí ani minulými ani současnýmí, ba ani budoucími znalostmi vašimi ani nikoho jiného." Typicky idealistické pojetí světa hlavou dolů. Napravující replika zní: "Naše současné i budoucí znalosti se řídí vesmírem." Bohužel množina ´nás´ neobsahuje Vaši osobu, Vy se řídíte jenom svými vlastními cimrmanovskými pocity.
29. 03. 2010 | 20:49

DK napsal(a):

Jak je to tedy s tou pravdou ...
Je to jako se dívat na polokouli (řekl mi jednou toto přítel, když mě učil, co je pravda, teď jsem si na to vzpomněla po přečtení Vašich příspěvků - Jemnický, Matyáš)...Ten, kdo se dívá na ni zhora, trvdí a hádá se: "Vidím plochu kruhového tvaru", kdo se dívá ze spodu na danou polokouli tvrdí jistojistě: "Vidím kouli", kdo se dívá z boku, tvrdí zase: "Vidím polokouli..."...(No, přesné znění si nepamatuji...určitě to už někdo jednou řekl, já si na to jen vzpomněla...)Tedy záleží vždy na úhlu pohledu...Hezký večer.
29. 03. 2010 | 21:36

DK napsal(a):

Jinak se mi líbí pojetí Jemnického...však kdo kráčí nebo se snaží žít v souladu s vesmírnými (duchovními) zákony, bere je za své, pak je pro něj snadnější si připustit jeho tvrzení...jen nesmíme, kolego, zapomínat na idealismus, ten se projevuje mimo jiné tím, že se snažíme druhé o své pravdě stůj co stůj přesvědčit...vždyť jsou i jiné cesty a všechny vedou nakonec k jednomu cíli...je jedno zda cesta vědecká či duchovní (náboženství, zbožnost je ve své podstatě trochu něco jiného...). Nepřísluší se tedy přít o pravdu a vnucovat své názory druhým...stáváme se tak idealisty, bohužel. O tom něco vím...rovněž bohužel.
29. 03. 2010 | 21:59

DK napsal(a):

A možná by se Vám i líbil "Zákon energie" pane Matyáši...zde se shodují dokonce i vědci...
29. 03. 2010 | 22:03

Zbyněk Matyáš napsal(a):

DK:
29.03.2010 21:36:51
Ano, v kvantové fyzice korpuskulární◄►vlnový charakter částič.
Jaké jsou duchovní zákony vesmíru?
»Nepřísluší se tedy přít o pravdu a vnucovat své názory« Plně souhlasím. Pouze hájím své názory, dali mi dost práce k nim dospět. Nicméně pokud se ukáže neshoda některého s fakty, koriguji.
Shoda vědců na některé hypotéze trvá dočasně do doby, kdy bude hypotéza překonána. Zákonem energie míníte zákon zachování energie? pokud vím, v současnosti se zdá být zpochybněn.
29. 03. 2010 | 22:18

DK napsal(a):

Zákon lásky Zákon harmonie Zákon evoluce Zákon shodnosti Zákon energie Zákon vibrací Zákon polarity Zákon rytmu Zákon rezonance Zákon reality Zákon příčiny a důsledku Zákon hojnosti Zákon blahobytu Zákon úspěchu Zákon učení Zákon proměny Zákon svobody Zákon myšlení Zákon imaginace Zákon víry Zákon díkuvzdání Zákon štěstí Zákon osudu Zákon požehnání Zákon milosti...

Můžete si je vyhledat na Netu...nenutím..
29. 03. 2010 | 22:20

DK napsal(a):

Zákon energie:
(duchovní pojetí)

Neexistuje nic kromě energie. Všechno co je, je energie.
Je velmi důležité, abychom energii chápali nejen v úzkém fyzikálním smyslu. Také my lidé vytváříme energetická pole a jsme jednotkami informací. Lidé, věci, okolnosti, situace, myšlenky, pocity, to všechno jsou projevy různých vibrací energie.
Všechno má svůj původ v jedné jediné energii, v praenergii. Na začátku je tato energie čirým potenciálem. Tím, že se tento potenciál dá do pohybu, dostane se do vibrací a tyto různé vibrace nabírají nekonečně mnoho rozmanitých podob.
Od určitého stupně vibrací se tato energie pak manifestuje jako hmota. Polarity jsou pouze špičky, krajní energetické výkyvy. Zvláštní formou vibrací je rytmus. Energie jakožto prvotní výraz skutečnosti a reality je to, co se stane, když se energie uvede do činnosti.
Dokonce i věda se shoduje na tom, že všechno je energie. Energie se nemůže ztratit. Může se jen přeměnit na něco jiného.
To je všeobecně známo jako „zákon o zachování energie“.

Zákon energie tedy zní: Všechno je energie, neexistuje nic jiného kromě energie. Energie má neomezený potenciál. Vše, co se projevuje, je projevem jedné energie, a každou formu lze přeměnit na jinou.
Pochopení zákona energie je důležité pro každý akt procesu stvoření.

• Učíme se přeměňovat energie v jejich formě projevu.
• Učíme se projevovat energie, vytvářet věci a události z myšlenek (jedna z forem energie)
• Učíme se vytvářet z nekonečného (energetického) potenciálu stvoření, abychom tento proces stvoření mohli dále rozvíjet.

Jestliže tedy jsem energie, jsem věčný. A existuje jenom jedna energie – všechno je jedno a totéž. Jsem to nejvyšší a zároveň to nejnižší – jsem všechno. Mohu přejít do energie osvícení nebo do energie budoucnosti a jsem konečně doopravdy svobodný – mohu si svobodně zvolit, cokoli chci.
29. 03. 2010 | 22:23

DK napsal(a):

Jinak doporučuji vědecký dokument:
"Co my jen víme?!"

Kde i známí světoví vědci přiznávají, že čím více toho ví, tím vědí s naprostou jistotou "kulové"...Rovněž lze vyhledat na Netu.

Hezký večer a nepřeme se...jak říkám...je to jako s tou polokoulí...já jsme jen laik a zajímá mě to spíše zz té duchovní stránky, protože je pro mě srozumitelnější...nic víc, nic míň...mé IQ je omezené, však to neznamená, že se o věci nezajímám a nenechám se poučit, pokud jsme zrovna v dobrém rozpoložení i chápu:-)
29. 03. 2010 | 22:27

Zbyněk Matyáš napsal(a):

DK:
Minuli jsme se. Neměl jsem na mysli výtvory lidských mozků, nýbrž objektívní zákony vesmíru.
29. 03. 2010 | 22:27

DK napsal(a):

Vaše objektivita vychází rovněž z lidských mozků, nebo vědci nejsou lidé?
29. 03. 2010 | 22:30

DK napsal(a):

Vaše objektivita rovněž pochází z lidských mozků, nebo vědci nejsou lidé?
29. 03. 2010 | 22:31

Zbyněk Matyáš napsal(a):

29.03.2010 22:27:26
»vědci přiznávají, že čím více toho ví, tím vědí s naprostou jistotou "kulové"«
Poněkud expresívně vyjádřená skutečnost, že s poznáváním neznámého je objevováno další neznámé. Dochází tedy k paradoxu, že čím více víme více i nevíme. A pokud je vesmír nekonečný....
29. 03. 2010 | 22:31

Zbyněk Matyáš napsal(a):

DK:
Ano, proto se vědci snaží vlastní subjektivitu vyřadit co nejvíc možnou objektivizací procesu bádání a poznávání.
29. 03. 2010 | 22:34

DK napsal(a):

Pane Matyáši, Váš spor s panem Jemnickým byl zbytečný...měli jste jen rozdílný úhel pohledu...tak to vidím já z toho svého...až budete mít čas, skoukněte ten dokument - neolitujete...není to duchovní...nebojte...ne tolik:-))
29. 03. 2010 | 22:35

DK napsal(a):

Nemám nic proti, ale nemohou se přít,...mají jen právo na názor...jako jiní lidé z jiných "cest"...cíl je stejný - poznání, uvědomnění...
29. 03. 2010 | 22:36

Zbyněk Matyáš napsal(a):

DK:
Šlo o osobní spor. Možná jsem poněkud ješitný, ale nelíbí se mi, když někdo přirovnává můj způsob získávání poznatků a snahu o orientaci ve světě i v životě k nákupu toaletního papíru v supermarketu. V dalším průbehu jsem pouze vyvracel oponentovy nesmysly, což ovšem, přiznávám, také mnoho smyslu nemělo.
29. 03. 2010 | 22:42

DK napsal(a):

:-)
Já vím. I mě občas někdo vyškolí...proč ne...
Líbí se mi Vaše upřímnost, pane Matyáši..však jsme lidé, učíme se, někdy chybujeme, však nakonec nic ve zlém, život jde dál..odpouštíme.
Eh, dobře jsem si s Vámi poplkala...půjdu na kutě...dobrou noc, bylo mi ctí..)
29. 03. 2010 | 22:49

JC napsal(a):

Matyáši,
“Dvě věci naplňují mou mysl údivem a posvátnou úctou - hvězdné nebe nade mnou a mravní zákon ve mně" Myslíte, že Kant uměl počítat jako vy ?
To je tak trochu oč tu kráčí.Psal jsem vám, že obdivuji každého, kdo umí math, avšak zdá se mi, že vám na rozdíl od P.Klána chybí ten duchovní rozměr.
29. 03. 2010 | 23:05

Jemnikcý napsal(a):

Zbyněk Matyáš

"Naše současné i budoucí znalosti se řídí vesmírem."
Probůh, kolego, vy jste se snad srovnal s astrologií. No vidíte, že to jde. Ještě zajděte za kartářkou a do divadla J. Cimrmana.
Dobrou noc,
Jemnický
29. 03. 2010 | 23:10

DK napsal(a):

No...pane JC, pokud panu Matyášovi tento rozměr chybí podle Vás, podle něj např. mě může přebývat a chybět ten vědecký...nechala bych to na jednotlivci a nenutila své poznání někomu, kdo je jinak "založený" )nahlíží an věci svým způsobem)...je to jako nutit Asiata přijmout víru a zvyky Evropana (např.)
29. 03. 2010 | 23:11

DK napsal(a):

Pane Jemnický,
Pan Matyáš byl upřímný. Přiznal, co mu vadilo, a přijal smířlivý tón, minimálně taktu by snad mohlo z Vás vyvěrat...
Už tu nejsem, už spím...:-)
29. 03. 2010 | 23:13

Zbyněk Matyáš napsal(a):

JC:
Až nebudu mít o čem plknout, možná také se začnu strefovat do oponentů. Zatím tady zažívám proces opačný.
29. 03. 2010 | 23:24

Zbyněk Matyáš napsal(a):

DK:
Tak on mne podle Vás někdo vyškolil? A pokleslým přirovnáním?
29. 03. 2010 | 23:27

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jemnikcý:
Měl jsem na mysli znalosti, ne Vaše plky.
29. 03. 2010 | 23:28

DK napsal(a):

Pánové, víte co je někdy důležitější než vlastní důležitost? Umění se povznést a nehledat malichernosti, jak jsem zjistila díky Babě (nejenom)...holt musíme trénovat...ale nechala bych to fakt na jindy...
29. 03. 2010 | 23:33

JC napsal(a):

DK,
Nikoho do ničeho nenutím, ostatně je o jen chat.
To duchovno a víra v boha...nejvíc se mi zamlouvá ten židovský přístup/mimo ortodoxní/
A) Bůh buď je, nebo
B) Bůh není
potom je tu ovšem třetí možnost
C) Co kdyby náhodou byl ?
Zítra kolem 9.00 hod. hodlají prý ve Švýcarsku vyrobit miniaturní černou díru.
A tak se vyrojili "panikáři", že prý ta díra spolkne zeměkouli.A na druhé straně "pohodáři" že nic takového nehrozí.
Ani jedni to nemají zpočítané, protože zkoumat "black hole" nám jaksi ještě nebylo "in natura" umožněno.Tak to asi bude víra.
Já vím, že se nic nepřihodí, protože v bibli senic takového nepíše, ale kdyby náhodou ....:-))
viz výše židovský přístup.
29. 03. 2010 | 23:40

Zbyněk Matyáš napsal(a):

DK:
Vážená paní, pokud považujete soustavnou dehonestaci oponenta za malichernost, je to jenom Váš názor. Podle mého názoru přesvědčení, že náboženská víra přináší nějaký duchovní rozměr navíc nad "přízemní materiálno" není v podstatě nic jiného, než licoměrný a bláhový pokus ošidit realitu se snahou existovat a vyvíjet se na ní nezávisle. A když se nato naroubuje arogance, následky nejsou malicherné.
30. 03. 2010 | 00:04

Zbyněk Matyáš napsal(a):

JC:
Jasně, na počátku bylo slovo, a to slovo o černé díře se nezmiňuje.
Není dobré plést si víru s vědeckou hypotézou.
30. 03. 2010 | 00:06

DK napsal(a):

Nemůžu se na Vás zlobit...Na vysvětlenou:
Můj přístup k víře vychází z pokory k matce Zemi...
Nikoliv z judaismu ...pokud ano, nepřemýšlela jsem a nesrovnávala tak jako vy nyní a tady...Nějak se na náboženství nesoustředím..nestuduji je. Řídím se intuicí a tím, co má duše vezme za své..
Navíc jsem oslovila, pana Matyáše, pokud si vzpomínám...z důvodu jiného úhlu nazírání, abych to sladila...(no, moc to nevyšlo...)
Církve, náboženství za účelem ovládání lidí - s tím se neztotožňuji...Dále s Vámi nehodlám vést tento styl rozhovoru, ne z nějaké snad mé nadutosti, ne z obavy ze při, i když je mi nemilá, ale z nedostatku zasvěcení z Vaší strany a tudíž nepochopení, co jsem chtěla vlastně napsat...bez nějakého ovlivňování někoho, něčím, někým.
Víte, co dělají ve Švýcarsku je ryze jejich věc. Hlavně aby se to nepodepsalo někomu na zdraví...viz např. fanatizmus, to si přeji ze srdce.
Snad se nebudete hněvat, za mou odpověď v tak pozdní hodinu, už tady většinou "nestraším", ale okolnosti mi dovolily, Vám přeci ještě jednou, naposledy, odpovědět.
Pane JC, více tolerance, méně odsuzování, to by světu prospělo, musí však každý začít u sebe - tam to totiž začíná.
30. 03. 2010 | 00:10

JC napsal(a):

Zbyněk Matyáš,
Na počátku bylo slovo. A to slovo bylo "budiž světlo", neboli " uděláme velký bum-bác"
Vidíte jak to do sebe zapadá. V čem furt vidíte problém ?:-)))
30. 03. 2010 | 08:42

naivka napsal(a):

pan zbyněk matyáš

jsem vám vděčna za vaši přítomnost na těchto diskuzích, respektuji vaši úžasnou logiku, vaše znalosti a vědomosti z oboru přírodních věd a rozhodně bych netvrdila, že vám chybí duchovní rozměr, neboť ten vychází především z poznaného .. je pro mě úžasné setkávat se na virtuálních diskuzích s lidmi, jako jste vy, pane matyáši.

napsal jste panu klánovi např. tohle : "Slabina autorových předpokladů je tady: "Předpokládejme, že život s vědomím je vektor, který mění s časem svůj směr a velikost. S každým rokem se pootočí kolem počátku o jeden stupeň od vodorovné osy času směrem ke svislé ose vědomí tak, jak se vědomí postupně naplňuje." Vědomí totiž nejenže se nenaplňuje "pootočením o jeden stupeň s každým rokem", ale pomyslné otáčení se mění spíše podle růstové křivky živých organizmů s etapami růstu, stagnace a úbytku. Každé vědomí skončí dříve, než vlastní individuální život. 26.03.2010 22:21:14 .." .... nejdříve jsem nerozuměla, co tím vlastně myslíte (nemám vaše vzdělání, pane, bohužel), ale vaše úvaha zřejmě vychází z tohoto předpokladu : pro přírodní systémy (vědomí nevyjímaje) platí, že žádné změny se nedějí samy od sebe v čase, ale na základě neustálého interakčního působení vnitřního a vnějšího prostředí... to ukazuje, že jakékoliv lidské očekávání, že se něco za určitou dobu či čas samo změní, je pouze naším vykonstruovaným přáním.. jediným hybatelem dynamiky vývoje je interakční změna vnitřního či vnějšího prostředí ..... jinými slovy, pokusím-li se příblížit tato slova do běžného praktického lidského života, vše máme v našich rukách i mysli především my sami, vše odvisí od naší práce :-) ... je zajímavé, jak lze některými fyzikálními zákonitostmi vysvětlit i tak banální věci, jako že je nesmyslné sedět někde v koutku doma a čekat, až se na nás štěstí usměje .. to je pro život velmi důležité poznání, dokonce vědecky potvrzené :-) ........ pane matyáši, rozuměla jsem vám dobře ? ..

přeji vám hezký a příjemný den.
30. 03. 2010 | 09:44

naivka napsal(a):

pane bukovecký,

děkuji za vaši přízeň. vaše vzpomínky z klukovských let mi bylo příjemné si číst, děkuji vám.. v kutné hoře jsem jednou byla, stojí tam krásný kostel či chrám? sv. barbory .. moc se mi líbil.. nejsem věřící, mám však ráda vysoké klenby kostelů, sahajících až do nebes.. vždy stojím ohromena před úžasným dílem člověka, který tou stavbou vzdává úctu svému stvoření a touží přiblížit se svému "stvořiteli" ... respektuji víru každého, pokud ta víra dává růst duchovní části lidské bytosti...

tak pane bukovecký, a už máte upletenou pomlázku, aha ? :-) ...

..

dovolím si, prosím, oslovit také pana ghost doga..
a jak ty, pane, jak prožíváš návrat slunka a čas velikonoc ? ... :-)

hezký den všem.
30. 03. 2010 | 10:08

naivka napsal(a):

pane kláne, promiňte, prosím,

nemusíte odpovídat... také jste si upletl velikonoční pomlázku ?

jsem z města, miluji však jarní venkov, procházky mezi vesnickými domky, které v ten čas bývají svátečně vyzdobeny prvními jarními kytičkami, v oknech velikonočními beránky... a po dvoře roztomile pobíhajícími žluťoučkými kuřátky...

hezké velikonoce, vážený pane kláne.
30. 03. 2010 | 10:15

naivka napsal(a):

pane VK-Can,

omlouvám se, že vás oslovuji, ale i vy jste se tak nějak zapsal do mého srdce vašimi skromnými a přitom báječnými a mně blízkými myšlenkami... prosím, jak slavíte velikonoční svátky u vás doma, v kanadě ? odlišují se tamní tradice velmi od těch českých a moravských ?

přeji vám, vážený pane VK-Can, pěkný a pohodový čas a velmi se těším na každý váš komentář. hezký den.
30. 03. 2010 | 10:20

JC napsal(a):

naivka,
A to já Matyáše také respektuji a rád ho "vidím"- čtu. Mám dojem, že by dokázal vědecky vysvětlit i to, proč každá/nejen naivka/ zjihne když uvidí květinu. Co ovšem nikdy nespočítá je, když se malíř postaví před bílé plátno, co z toho vyjde, nebo když Bukovecký vezme nepopsaný papír a tužku, o čem to bude.:-))
30. 03. 2010 | 10:20

naivka napsal(a):

vážená paní tužko,

ač vaše příjemně napsané texty o rostlinkách jsou adresovány především panu bukoveckému, vězte, že i já si je ráda přečtu a jsem vám vděčna, že jste ochotna se s námi dělit o vaše znalosti a vědomosti. děkuji vám a přeji vám též hezké svátky jara.

tak, a teď bych si asi měla dojít na zmrzlinu :-) .... hezký den všem, i panu emissarymu a paní eleně..
30. 03. 2010 | 10:25

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Milan Bukovecký.Vážený pane,ještě jedna bylina je už připravena předat nám svoji sílu a pomoci,pokud budeme potřebovat a chtít.

I na ni mám vzpomínky od nejútlejšího dětství.Vždycky brzy na jaře ji babička přinášela plný košík,lístky hodila do cedníku,přelila horkou vodou/vodu dostaly kozičky/ a na prkénku nasekala s vajíčky uvařenými na tvrdo pro kačátka,housata,kuřata a i já jsem to dostala na talířek,k tomu kousek chleba,mléko a byla snídaně.Babička i prababička vždycky říkaly,kdyby ji nebylo,už jsme dávno na krchově,a já si to myslím také.

Když jsem byla po prvé v Drážďanské galerii podařilo se mi neminout veliký obraz jednoho významného středověkého malíře/vím jak se jmenuje,ale nejsem si jista,zda ho správně napíšu/Dole na tom obrazu jsou hlavy lidí,jak v úžasu a náboženské extazi se dívají na Boha,sedícího na trůnu na oblaku.Vedle Boha se vznáší anděl.Nedrží ohnivý meč k vyhánění ďábla,ani bílou lilii pro MariiPannu,drží v ruce KOPŘIVU.Vykladači obrazu mají dva názory.První,že lidé poslali kopřivu,aby jim ji Bůh požehnal.Druhý,že Bůh posílá kopřivu lidem i zvížatům jako dar.

Kopřiva je skutečným darem přírody.Je léčivkou krve a lymfy a proto léčí vše a celé tělo.

Začít ale opatrně.Spaříme jeden lístek,3-5 minut čekáme,pak lístek vyndáme a teplý čaj upíjíme.Voda zůstane téměř čirá,zdá se,že nic neobsahuje.To je zdánlivé.Čekáme do druhého dne,co tělo na to,zda nebude reakce.Účinek kopřivy je ostřejší než pampelišky.Jak to přeženem,tak nás prožene taky.Navíc,citliví jedinci mohou mít dojem,že jim spálila ústa.Já,než si na ni přivyknu,začínám tak,že si před prvním douškem dám do úst kousek másla,tím zmírním její první "atak".

Z vlastní zkušenosti bych doporučovala pít ji tak,že na lačno.První den 1 šálek,druhý den 2 šálky,třetí den 3 šálky,čtvrtý den 3 šálky,pátý den 2 šálky šestý den 1 šálek,sedmý den nic .Tak opakovat minimálně po tři týdny,aby kopřiva měla čas udělat v našich trubkách svou očistnou práci.Pak přerušit,aby tělo nezlenivělo,aby vědělo,že se musí o "úklid"taky starat samo.

O tom,že se kopřiva používá v kuchyni víme,zejména Velikonoční krajová jídla ji obsahují.Babička vždycky pekla"hlavničku",byla v ní kopřiva.

Blíží se Velikonoce,tak ještě koledu.

V domečku vajíčka
je bílek se žloutkem.

Chtějí mít peříčka,
chtějí být kohoutkem.

Chtějí mít zobáček,
chtějí být slepičkou.

A nebo v košíčku
červenou krasličkou.

Krásné jarní Velikonoce,hodně zdraví,Vám,pane Bukovekký.
Veselé Velikonoce všem čtenářům.

Šťastné Velikonoce Vám,pane Kláne.Děkuji za azyl pro své byliny.Tužka.
30. 03. 2010 | 10:45

Jemnický napsal(a):

Zbyněk Matyáš

Vaše přemíra vzdělanosti a znalostí vám bráni ve schopnosti myslet.
Zatím jste na nic řádně neodpověděl, zaujímáte zásadní stanoviska ohledně víry, kterou nemáte, a nemůžete se srovnat s takovou prkotinou jako je toaletní papír. Přečtěte si to znova a v klidu, snad vám dojde, že to bylo myšleno v dobrém.
Teorie strun zvolna dobrnkává a velký třesk bude odsunut zase o pár miliard let nazpátek. Proč se kvůli tomu hrdlit v krátce nám vyměřeném čase, o kterém ani nevíme, odkud a kam plyne, jak ho správně měřit a co je na jeho konci.

Jemnický
30. 03. 2010 | 11:55

Jemnický napsal(a):

Právě čtu, že se v CERN ztratily paprsky v trubce, což odložio velký třesk a 7-letý Číňan uvízl v trubce zapuštěné v zemi, což způsobilo poprask.

Jemnický
30. 03. 2010 | 12:07

maqor napsal(a):

Pane Kláne

klassisch heute, klassisch morgen.

Ta obstarožní myšlenka o vzniku vědomí má vážné trhliny. Ale chápu, proč měnit nábytek s každou módu. Nakonec i František Procházka si prý v Hofburgu přestěhoval ložnici, aby nemusel koukat na ten Loosův výtvor.

Jinak dobrý, exponent je namístě a dobrá klasika potěší i po letech. Kdoví, třebas se opravdu prostor "lepí" na sebe, jen s tím prokouknutím bych nespěchal. Copak vy rád křížovky s vyplněnou tajenkou?

p.s. nich heute noch morgen
30. 03. 2010 | 12:29

maqor napsal(a):

nicht, kruciš pysk
30. 03. 2010 | 12:31

Ghost Dog napsal(a):

Sluníčko naivka,

Velikonoce, čím jsem starší, tím rozporuplnější je moje vnímání Velikonoc, jsou to svátky radosti, nebo spíš depresivního vzpomínání?

Jehošua Nazaretský v době židovského svátku pesah vykonal pouť do Jeruzaléma, kde byl zajat, souzen, urážen, bičován a posléze ukřižován..poprava ukřižováním byla obzvlášť krutá a bolestivá..máme se z toho tedy radovat?..já cítím velký smutek nad osudem a utrpením Syna člověka.

Z Evangelií se dočteme dvě zásadní věci:
třetího dne vstal z mrtvích – vstal z mrtvích, ale nevrátil se mezi živé, usedl po pravici Otce na nebesích a zanechal tu po sobě mnoho učedníků (těch dvanáct byla jen nejbližší skupina), ženu (Mirjám z Magdaly byla jeho manželkou a ne, že ne) a svoji cestu do Království Božího (ve východní filozofii to je „osvícení“), kterou učil mnohé davy.
svou smrtí vykoupil naše hříchy – žádné utrpení nemůže být obchodováno s naším nezdárným životem, nemohu se smířit s tím, že jeden člověk vzal na sebe hříchy všech, aby jim nebyl upřen vstup na louku nebeskou..jeho smrt byla velkou tragédií pro mnohé jeho blízké a jen pomohla k prohloubení zájmu o jeho duchovní cestu člověka v tomto světě..

A proto Velikonoční svátky v křesťanském pojetí jsou pro mě více a více depresivní..v tom pohanském zase naopak radostné, vždyť Zima ukončila svoji vládu nad zemí (tedy aspoň nad severní polokoulí) a předala žezlo vládnutí Jaru.
Jaro je symbolem znovuzrození, počátkem nového života a Bůh (pro nás křesťanské pohany Slunce) do nás vdechuje nový život, novou energii..

Tak ti tedy přeji, Sluníčko mně z nejmilejších, prožít ty radostné pohanské Velikonoce (chceš li tak Slunovrat) a hluboce se nadechnout božího dechu, který v nás obnovuje sílu (pro matematiky, elektrotechniky, roboty, biobity a inteligentní toustovače a všechny, kteří vyznávají víru v Křemíkové nebe: dobijte si baterie!)

P.S.
Mé myšlenky v těch časech budou zvlášť směrovány k příteli Emissarimu, panu Bukoveckému, paní Tužce a i k paní hádavé Babě a samozřejmě k panu Klánovi, který nám nenechává zakrnět mozky..

P.P.S.
Jestli jsem někoho nejmenoval a mohl by se třeba cítit opomenut, odpusťte mi mojí děravou mysl, nezapomněl jsem na vás, jen jsem si nevzpomněl na všechny…
30. 03. 2010 | 13:32

Milan Bukovecký napsal(a):

Naivka

Bude to jako každý rok. V neděli, hned ráno, poběžím do zahrad a u potoka začnu hledat proutky. Na každé vrbě už někdo byl. Paběrkuji. Nasbírám na dva tatary. Pružné dlouhé pomlázky. Začínám doma. Všichni obdivují můj tatar. Neustoupím, dokud neuváží mašle. Vyrážím do vedlejší vesnice. V kotli údolí se skrývají pamětnice mých každoročních nájezdů. Muže ignoruji, je to můj den. K ženám jsem laskavý, ví že je to hra, pohanský zvyk který jsem zdědil. Povídáme si, hraje rádio, dny nekončí.

Hezký den a kostely Kutné Hory podruhé
---
Kostely Kutné Hory 4.5.2008
---
Zrovna u holých žeber klenby gotiky
Visely po mezikruží majzlíky havíře
Bachraté talíře baroka dělaly rotyku
Ve stlačeném světle Svaté Barbory

Na příběhu vděku malovaných oken
Rozhodily hrsti zvadlé repliky tolarů
A jak jim hliníková ražba zoxidovala
Tak i křupavá pizza od pravého Itala

Se s nimi nemohla nikdy určitě platit
Ani šajn zrcadla v cukrkandlu slunce
Protože uťaté uranové kosti Kostnice
Chrastily dráty o pravé punce groše

A při troše štěstí byly vidět
I handle logiky peněz

Ach, jo
---
Milan Bukovecký
30. 03. 2010 | 14:09

Milan Bukovecký napsal(a):

Tužka
Uznávám, koncipovala jste jak starý mazák spisovatel. Udržovala jste napětí, věděl jsem, i Vy jste věděla, že to znám, určitě jste se nespletla, kopřivy se štítím, je to dar, dostala jste ji do mé hlavy, byla to lstivost ženy, jako byste mi ji zapekla do koláče a s úsměvem podávala, to beru, je to o inteligenci, psané o tom vypovídá, mám pocit, že musím kleknou na kolena a žrát trávu, avšak, jeden komunistický básník, když jsem mu byl představen jako poslední beatnický spisovatel v Čechách, se začal kňouravě vytáčet, jako že, ted´ se to nenosí a redaktor který mě protlačoval, lstivě prohlásil o jedné pasáži jeho básně: Ivane, to je teda pecka, jak tam klečíš a žereš trávu pod Řípem, no a ten Ivan se mnou uklouzl, vydal mi 2 básně a dva opilí herci je s hrůzou přečetli ve Viole, bylo tam o Brigitte Bardot a její posteli a v té druhé to bylo ještě horší. Smrděl jsem jim tam jako um gala gala na talíři, všem těm potomkům z předválečného disku a sebrali mi cenu za ten zázrak!!! Proč to píšu? Zírám, jak se mi tam prve zapletl ten pocit, že žeru trávu a který jsem ještě ke všemu ukrad´.
Milá tužko, udělám si program. Sestavím jídelníček, vsunu tam i kopřivu. Už se těším na ty stráně které pokoušu.
Mír v duši!
Milan Bukovecký
30. 03. 2010 | 14:34

Elena napsal(a):

v matematyke sa mi nikdy nedarilo, algebra , geometria, trigonometria, synusy, kosynusy, triangely, vektor, kvadrat,

nu ani v tom právopise nie žiadná slava, asi nemam nárok na vedomie,
šak tak aj žijem, nič si nepripušťam ani to vedomie,
raz sme sa bavili zo šefom, že sme si dosť podobné, zachovali sme si deckú dušu, sme večné decka( aj ked ako dospele sme zodpovedné, všetko ako sa patri) ale duša je dieťaťa, neviem či to dobre alebo zle,
možno že nekto z vas vie?

ked som bola mlada a hlupa( nie že by som zmudrela, len mam pár križikov naviac)
tak som hovorila staršim kolegiňam v práci (bolo to Russke prácovisko) HOVORILA SOM , žE čLOVEK BY MAL DOSTAVAť DôCHODOK OD NARODENIA DO 30 rokov svojho života, a potom sa zamestnať a prácovať , zomrieť na prácovisku,

čim som staršia, tým častejšie si na to vspomenam a teraz by som ten vek vyplacania dôchodku zvyšila na od národenia do 60 rokov a potom človek sa ma zamestnať a prácovať doživotne, aby mal čas si užiť ten život
čo vi všetci na to?
30. 03. 2010 | 15:20

Milan Bukovecký napsal(a):

Ghost Dog
Tak jsem přemýšlel, co Vám pošlu, tak to tady máte a je to, i všem Těm Vašim i mě milým Miloušům, skoro éterickému prostředí, voní, jakoby se z trouby se vytahovali beránci, strkali do celofánu a my uždibujeme.
---
Biograf
---
Měl jsem v pokoji okno, jak jinak
Přesto se z něho nedalo koukat, skákat
Nahýbat se, vidět na ulici, stát na římse

Něco neobvyklého jsem dělal s touhle tlustou
Zdí, sedal si na postel, objal rukama nohy
A díval se skrz dvoumetrovou úzkou tubu

Až jsem měl dojem, že pobývám v kostele
Že mě zasáhl čas, musím jít a barevné iluze
Zalité do sklíček intarzie mi svítily na cestu

Klepu na vrata, obrovská kování dveří mě pohltí
Bez povšimnutí minu misku svěcené vody
Položím těžkou bundu na pult, hlavu dám do dlaní

Opatrně si kleknu na čas oleštěného dřeva, pokorně
Položím ruku na zmatené srdce, otevřu zpěvník a
Klenby chrámu mě přidusí tak, že jsem omdlel

Lavice skřípla, žádné avízo, hodinu jsem byl pryč
Potom čísi koleno vrzlo, ruplo mi v hlavě, mozek nařídil
Abych se probudil, otočil se po jakési ženě, tak mile

Milostivé, že asi ví všechno o životě, když mě mokrého
Přinesla ze svěcené vody, usmál jsem se na ni vděčně
Zvedl kamenná žebra střechy, uhladil dlaní strop

Šel pryč, po hradbách až do pokoje, otáčel se kolem
Nikdo nikde, jen po hladině Wisly kráčel Ježíš
Volal jsem na něj: - Nepřehlédl jsi mě?- ani se neohlédl

Sedl jsem si na postel, podíval se přes čiré sklo v rámu
Kdosi šel po malebné cestě a na široširém nebi zpovídal
Tuláky s károu, vezli zprávu pro samotného Boha

Měl jsem v pokoji okno, jak jinak
---
Krásné Velikonoce.
Milan Bukovecký
30. 03. 2010 | 15:26

Ghost Dog napsal(a):

pan Bukovecký

děkuji za milou báseň, přestože poezii zbla nerozumím, potěšilo mě to..

i vám krásné a hřejivé Velikonoce
30. 03. 2010 | 18:39

Zbyněk Matyáš napsal(a):

JC:
"V čem furt vidíte problém ?"
Ve vaší demagogii. Předtím jste začal o černé díře, což je přesný opak. Pro Vás nepodstatné, černá díra-velký třesk-bosony - vsjo róvno.
30. 03. 2010 | 23:29

Zbyněk Matyáš napsal(a):

naivka:
V první řadě Vám děkuji za slova uznání, která v kontrastu s útoky arogantních idealistů hřejivě hojí o to více, že svou přesností a imaginací překračují smysl sdělení, na které jste reagovala. Vaše doplnění zdroje pohybu mého popisu vnější jevové stránky vědomí je přesné. Vše v našem vesmíru (a vypadá to, že celý vesmír jako entita) má svůj začátek a konec. Hledání věčnosti v tomto neúprosném koloběhu je jenom výrazem zoufalství z tohoto poznání.

P.S.: Váš nickname je významově zavádějící.
30. 03. 2010 | 23:57

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pane Jemnický,
kdo a kdy Vás ustanovil arbitrem přes mé myšlení?
A tím končím komunikaci s Vámi, již nemíním ztrácet čas s arogantním hulvátem.
31. 03. 2010 | 00:01

VK-Can napsal(a):

Pro pani/slecnu naivku.

Rozhodne se nemusite omlouvat zato, ze jste me tak hezky oslovila.
Dekuji za velmi vlídná slova.

Velikonocni tradice jako treba pomlazkou vyšupat devcata zde neni. Malovani vajicek je stejne oblibene jako u nas.
Co je rozdilne, ze hlavni svatek je zde Velky patek (nikoliv velikonocni pondeli jako v Cesku)
Co je zde take zvykem, ze se po byte schovavaji cokoladova vajicka a deti je potom hledaji.
Take se kupuji male darecky pro deti.

Co je zde take zajimave, je moznost videt a ochutnat mnozstvi rozdilnych kucharskych vyrobku, ktere jsou spjate s oslavou velikonoc.

Totiz kazda komunita ma zde sve stredisko, kde se schazi. Tato strediska kazdym rokem poradaji weekend pred velikonocemi prodej vyrobku jejich domaci kuchyne.
Da se tam ochutnat mnoho ruznych dobrot. Nekdy to chce i trochu odvahy a vzdy dobry zaludek.

Protoze se jedna o nabozensky svatek, tak se samozrejme projevi i ruzne odchylky v tom, jak je tento svatek slaven.
Italska komunita ma vzdy velky pruvod s Jezisem nesoucim kriz za doprovodu drábů, kteri ho patricne mrskaji důtkami.

Temer vsechny televizni stanice rozeslou sve reportery na ruzne oslavy a vecer je potom mozne sledovat na obrazovce zabery z techto oslav.
Celkem zajimava mozaika ruznych zvyku.

Dovolim si vyuzit teto prilezitosti a prat Vam i vsem, kteri ctou tyto radky, prijemne proziti Velikoncnich svatku.
31. 03. 2010 | 02:22

replica tag heuer napsal(a):

Easy come, easy go.
31. 03. 2010 | 05:10

JC napsal(a):

Zbyněk Matyáš,
Hele Matyáši, začínáte být mírně nervozní, místy nerudný.
Já jsem někde dal rovnítko mezi černou díru a velký třesk ?
31. 03. 2010 | 09:43

Emissary napsal(a):

Hmm,

tady se to vykrystalizovalo. Na tomto blogu někdo chyběl. Ivan Hochman. Vždy jsem obdivoval jeho briskní a úsporné myšlení, směřující k pochopení mnohého, čeho se nás lidí týče. No, mnohdy na hraně, ale přesto inspirující.

Pane Kláne,

Pěkné Velikonoce, užijte si tento pro mě často mystický svátek. To vlastně přeji všem.

Paní naivko,

Chtěl bych vás jednou potkat někde v nebi, na vyšší úrovní bytí i s Dogem. Od rána přemýšlím, co bychom tam dělali. Soudím, že bychom se i s panem Klánem netloukli, přemýšleli o lepším prozření našich následovníku. Do klubu bych určitě přijal pana VK-Cana, Jemnického. Do klubu bychom mohli vzít i JC, pana Bukoveckého. Elena, DK a další je inspirace sama. A Matyáš? Nevím, nevím. Já bych mu dal čas na rozmyšlenou, stejně jako Babě. :)
31. 03. 2010 | 13:57

DK napsal(a):

Zdravím všechny, ale ještě
jsem chtěla pozdravit Elenku a ženu, jejichž příspěvky jsem přečetla později...
Máte, děvčata, už nějaký vajíčka malovaný? Já mám kulový.:-))
Chtěla jsem Vám ale hlavně popřát hezké Velikonoce. Tak ať "to" nebolí a ať nám svátky jara všem donesou novou naději...naději na změnu k lepšímu...v čem? No přeci ve všem.:-)
PS:Emissary, díky za pozvání do jakéhosi "vyššího" klubu...ale pokud takový je, patří všem lidem, neboť všichni jedno jsme...
a nějaké nedorozumění a konflikty máme kolikrát sami v sobě a se sebou také, tak jak nemají být mezi lidmi navzájem... Zkrátka jdem všichni, nebo nikam nejdu!!!:-))
Jinak Vás zdravím a rovněž hezké Velikonoce jak "našemu" p. Klánovi, tak všem ostatním tady bez rozdílu.
31. 03. 2010 | 14:57

Emissary napsal(a):

Paní DK,

tak dobrá, ať je po Vašem. :)

V tom případě volím pana Broma za čestného předsedu.
31. 03. 2010 | 15:08

VK-Can napsal(a):

Zdravim pane Emissary.

Souhlasim s Vasim postrehem ohledne pana Ivana Hochmanna. Kazdeho z nas cas od casu potka udalost, ktera ho vyradi na nejakou dobu z normalniho zivotniho chodu. Verim, ze opet brzo budeme zde cist páně Hochmannovy prispevky a nazory.

Diky za pozvani do klubu. Sdilim s Vami nazor, ze dav a prostor ve kterem se ubirame dennim zivotem a kde kazdy ma pravo na stejne misto si nemuzem vybirat. Patri vsem.
Osobne se ale domnivam, ze pratele, se kterymi chci travit volne chvile si muzeme a meli bychom si vybirat. V zajmu jejich i nasem.
31. 03. 2010 | 15:32

VK-Can napsal(a):

Oprava.

"Sdilim s Vami nazor, ze dav a prostor..." melo byt " Sdilim nazor s pani DK, ze dav a prostor..." Prominte.
31. 03. 2010 | 15:39

Emissary napsal(a):

Pane VK-Cane,

zdravím také. To, co jsem napsal o I.H., pro Vás platí také, jen v jemnějším odstínu. Spatřuji v tom moudrost generace. Most přes Atlantik nemusí být zrovna hmotný.
31. 03. 2010 | 16:06

naivka napsal(a):

pane emissary,

:-) nemyslete si, že i po vašich vlídných slovech vás nechám řídit vesmírný panel a mačkat na něm čudlíky !! jistě si vzpomínáte, že jsem řízení již slíbila panu P.K. :-) ... má k tomu jako náčelník polárních vlků a tuleňů v severní zemi ty nejlepší předpoklady .. takže mě nenachytáte :-) ..

a teď pro vás, pane emissary, i pro každého, kdo má rád tajemství .. ať přemýšlím či jen fantazíruji, nevím si s následující úvahou příliš rady .. je správná nebo v které části je chybná ? .. :

podstata ateismu spočívá v tvrzení nebo v domněnce, že materiální vesmír nemá příčinu, protože je samo "bytí", jež je bez příčiny.. vesmír, jenž je samo Bytí, začíná existovat sám, sám tryská z absolutní nicoty a postupně si sám uděluje něco, co předtím neměl : život a myšlení... uděluje sám sobě existenci, i když předtím neexistoval.. dává si sám vše, co nikdy předtím neměl.. počíná existovat, vycházeje z absolutní nicoty, a postupně se stává něčím, čím dříve nebyl..... vesmír se v průběhu času, v průběhu svých dějin rozrůstá o informaci.. nemůžeme však snad tvrdit, že tato informace pochází z ničeho nebo že má svůj původ v předešlém stavu vesmíru, protože vesmír ji před tím, než ji přijal, neobsahoval..

"Zkoumáme-li dějiny utváření a složení vesmíru, hmoty, hvězd a galaxií, později pak molekul a makromolekul, potom je nutné se přesvědčit, můžeme-li si dovolit říci, že existuje rozum, jenž působí ve vesmíru a v přírodě, nebo že neexistuje. Je třeba si ověřit, byly-li genetické zprávy, jež se objevily v naší sluneční soustavě před nějakými třemi nebo čtyřmi miliardami let a jež vedou ke vzniku biologických systémů vybavených psychikou, zamýšlené nebo nebyly. Nebyly-li tyto systémy zamýšlené, potom dospíváme k následujícímu logickému paradoxu : genetické informace, jež nikdo nezamýšlel, protože před nimi žádné myšlení neexistovalo, vedly přesto ke vzniku vysoce složitých biologických systémů, především k vytvoření lidského mozku schopného myslet ! Takže něco, co žádnou myšlenku neobsahovalo, vytvořilo bytost schopnou myslet." (Claude Tresmontant)..

vytryskl-li vesmír, jenž je z hlediska ateismu čistě a jednoduše samo Bytí, protože kromě něj žádné jiné jsoucno neexistuje, sám od sebe z absolutní nicoty , potom i materiální vesmír, který neobsahoval na počátku svých dějin ani živé či myslící bytosti, si dokázal zcela sám od sebe udělit něco, co předtím neměl : živé bytosti schopné myšlení... to je ale úžasné, fantastické, není-liž pravda ? ...

příjemný podvečer.
31. 03. 2010 | 17:25

Emissary napsal(a):

Paní naivko,

takové ambice nemám. Ví víte dobře, jaký názor na to mám. Filozofové nemají dostatečné vědomosti, aby to objasnili. A tak to zůstává většinou na teoretické fyzice. Sjednocující teorie všeho je v nedohlednu, proto je možné se bavit i nad tímto:

http://www.mnohovesmir.estr...

Jestli to nevydržíte číst do konce, jděte až na konec a dívejte se na obrázek dle návodu. Pak mi sdělte, chcete-li, co jste viděla. Jsem zvědav, zda to bude stejné nebo úplně jiné.

Hezký večer.
31. 03. 2010 | 18:18

Ghost Dog napsal(a):

naivka

jsem rád, že to nemusím řešit, ateismus není moje parketa, nejsem ateista..

zaplaťpánbůh nejsem ani teolog, takže to nemusím řešit ani z té stránky teologické..

ale jedno vím jistě,

zase tu zazářilo Sluníčko :-)

Emissary,

tak nevím, jestli jsem zrovna ten, který si zaslouží být v nějakém extra klubu, ale pozvání mě samozřejmě potěšilo..

původně jsem si myslel na nebe, jenže jsem zjistil, kteří lidé do toho nebe jdou, jsou to většinou nudní patroni a já nechci žít až do skonání všehomíra mezi nudnými lidmi..to raději to peklo, tam jsou umělci, falešní hráči, nevěrníci a smilníci a spousta krásných žen, jsou sice trochu lehčích mravů, ale v tom pekle to stejně nemohou provozovat, anóbrž tam jsou geneticky oslabené..a to je to peklo..ale jinak to tam žije a je legrace..ta muka pekelná se týkají jen křesťanů, prý to tak chtěli :-))

hezký večer a vyhřátou postýlku všem lidem..
31. 03. 2010 | 18:22

Emissary napsal(a):

Zdravím Dogu,

doporučují také ten test. :)

Dívat se na ty tečky, mrknout (krátce zavřít oči) a odvrátit zrak. Pak stačí říct, co jsi viděl.
31. 03. 2010 | 18:35

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Emissary:
"Heisenbergova relace posloužila některým vědcům jako opěrný bod při rozvíjení teze, že částice jsou propojeny s vědomím pozorovatele a během experimentu reagují na očekávání osob provádějících experiment. Částice se chovají buď jako částice nebo jako vlnění v závislosti na pozorovateli. Objekt měření (měřený systém) není možné oddělit od pozorovatele (měřícího přístroje). Vzájemná provázanost a podmíněnost podle nich znemožňujezískání skutečně objektivních a lidským vědomím neovlivněných informací. Při aplikaci této teorie na celý vesmír by bylo možné vyvodit závěr, že člověk není schopen za použití vědeckých metod popsat vesmír takový, jaký ve skutečnosti je, případně, že vesmír bez vědomí pozorovatele prakticky ani nemůže existovat."
Výstižný příklad demagogické interpretace dodávající závěry dle libovůle interpreta.
31. 03. 2010 | 18:50

Ghost Dog napsal(a):

ahojky Emissary

ten testík znám..jo funguje :-)

a co ty? nebe Otce všemohoucího, peklo, nebo křemíkové nebe?

:-D
31. 03. 2010 | 18:50

Emissary napsal(a):

Pane Matyáši,

vůbec nevím, co jste tím chtěl říct, ale to je jedno.

Čas a měření času jsou dva pojmy. V tom měl pan Jemnický pravdu.

Schrödingerova kočka je živá i mrtvá.

http://cs.wikipedia.org/wik...

P.S. Jestli chcete, udělejte si také test. :)
31. 03. 2010 | 18:59

Emissary napsal(a):

Dogu,

já nevím. Ale klidně půjdu s tebou do pekla, abys tam nebyl sám. :)
31. 03. 2010 | 19:00

Ghost Dog napsal(a):

Emissary,

já ti nevím, ale jestli to takhle půjde dál, tak nás z toho pekla zase vyženou..v nebi nás chtít nebudou, tak nám zase zbývá jediné..vrátit se v jiném těle zpět na na tuto Zemi..

snad se nám vrátí i naivka, bylo by nám tu smutno..nojo, tak Elena taky..tak jo, tak všichni :-)
31. 03. 2010 | 19:12

Emissary napsal(a):

Tak jo Dogu,

člověk, aby pochopil, musí vyzkoušet všechno. :)

Jednou zemřeme a uvidíme.
31. 03. 2010 | 19:19

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,mezi Peklem a Nebem je mezipřistání,Očistec.Kdo vydrží,má šanci na Nebe,kdo neabsolvuje,propadne Peklu.Není další volby.Zvolit přímou cestu nahoru,nebo dolů lze.Tužka.
31. 03. 2010 | 19:24

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Emissary:
Chtěl jsem říci to, co jsem napsal.
"Čas a měření času jsou dva pojmy. V tom měl pan Jemnický pravdu." Já to nerozporoval. Vymyslet spor a dělat arbitra je také diskuze. ;(
"Schrödingerova kočka je živá i mrtvá." Nikoliv.
Intelektuální hříčky × reální věda jsou odlišné věci.
31. 03. 2010 | 20:52

Emissary napsal(a):

No pane Matyaši,

nedělám arbitra, ale celkem jistě jsem četl pozorně.

Když nevěříte Schrödingerovi, prostudujte třeba Elitzurův-Vaidmanův problém testování bomby, a pak se ještě zeptejte Zeilingera. :)

„Není toho mnoho v kvantovém světě
jednotlivých událostí, o čem lze říci, že je to pravdivé. Realita zůstává zastřena. Ovšem to málo, co je pravdivé či reálné, postačuje pro to, aby se provozovala fyzika.“

http://nb.vse.cz/kfil/elogo...

http://www.quniverse.sk/zim...

„Pokud skutečně věříte kvantové mechanice, nemůžete ji brát vážně.“
(Bob Wald) :)

Tak se bavte.
31. 03. 2010 | 21:42

Petr Klán napsal(a):

Pane Zbyňku Matyáši, děkuju za odpověď, nevím to a ani nevím, co se s vědomím děje uvnitř. Ptáme se podobně ...

Pane Ghost Dogu, mnohokrát děkuju za výkon, přemýšlím tady o Vaší abstrakci a rovnici života, která začíná a končí v bodě 0. Když tam nejsem, mohu vkládat "spoustu neznámých," když tam jsem, tak zřejmě "spoustu známých."

Pane Vlku, mnohokrát děkuju za ježečkova jablíčka.

Paní Tužko, mnohokrát děkuju za milé bylinkové příběhy. Rád jsem je pročetl, zkusím to s pampeliškami a nebudu se již vyhýbat petrželi. A na nedostatečnost v matematice budu objevovat rozkvetlé louky.

Pane Jemnický, mnohokrát děkuju za pohled na vědomí a jeho pole. Pokud budu dobře interpretovat, potom hloubka vědomí souvisí s mírou duchovnosti. Lze objevit tak intenzivní duchovní život, při kterém vědomí opustí tělo? Nevím. Známým je např. Nikola Tesla, který měl takové stavy vědomí, že přistání mouchy na stole vnímal jako hukot přistání velkého letadla. Naznačovalo to něco o hloubce jeho vědomí? Nevím.

Paní Naivko, mnohokrát děkuju za Váš názor, za micinku, za nepopsaný list. I Velikonoce jsou zatím nepopsaný list. Prožijte je prosím tak pěkně, jak to dokážete svým neopakovatelným písemným projevem vyjádřit pouze Vy. I s venkovskými domky. Na Vaši otázku, ano, miluju dvojité V (Vánoce i Velikonoce), každé svým způsobem. Ano, vlastním formu na beránka, nikdy jsem si však netroufnul. Podle knihy uzlů upletu pomlázku a v cibuli obarvím vajíčka.

Paní Buldatro, mnohokrát děkuju za pestrost a originalitu. Dovolte spolu s Vámi vyslovit přání, že pestrost a originalita zůstanou. I v matematice. Zapomínání se nestane zbytečným. Vnímám Vaše řádky také jako pestré a originální.

Paní Ženo, mnohokrát děkuju za Vaši úvahu i připomenutí Immanuela Kanta. Ano, náš praktický rozum přišel s fraktály. A Vaše imaginativní řádky vnímám tak, že ač fraktály na první pohled vypadají složitě, mohou být založeny na docela přehledné matematice.

Paní, pane VP, mnohokrát děkuju, za časové bubliny i bublinky, opojně šumí ...

Pane Magore, mnohokrát děkuju, ano, miluju obstarožní klasiku a snažím se přemýšlet, jak se ve složitosti s úsměvem říká, o nové "Sadi Carnot."

Vážení a milí spolubloggeři, dovolte poděkovat Vám za přání k Velikonocům. Těším se z Vaší společnosti i ze čtení Vašich řádků. Také Vám, nechť se daří naplnit Velikonoce. Třeba přenesením abstraktních světů do imaginativní skutečnosti.
31. 03. 2010 | 22:47

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Emissary:
Kdybyste opravdu četl pozorně, poznal byste, že diskutuji o vědě a faktech, nikoliv o vědcích a jejich subjektívních intepretacích reality.
31. 03. 2010 | 23:46

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pane Kláne,
vlastně jsem částečně odpověděl poslední větou své repliky. Pokud se poškodí médium, data prostě zmizí anebo jsou nedostupná. Jediná záchrana je v archivaci na externí médium. V zásadě totéž se děje s vědomím mozku, pokud ten je poškozen, vědomí je narušeno či zmizí úplně. Část se "archivuje" ve vzpomínkách pozůstalých a dalších.
Nepřeji nikomu rozmlouvat s postiženým blízkým člověkem, který má část vědomí náhle amputovánu. Je to zážitek jen pro silné povahy.
01. 04. 2010 | 00:02

Emissary napsal(a):

Pane Matyáši,

tím čtením pozorně jsem myslel počátek Vašeho sporu s panem Jemnickým, týkající se času a měření času. Nic víc. To za prvé.

Za druhé, pokud chcete určovat, v souladu s vašim způsobem uvažovaní, který vědec splňuje definici vědy a faktů, pak vězte, že na Schrödingera nemáte a na Zeilingera už vůbec ne - protože on tu subjektivní realitu uskutečnil v praxi a ten test bombou provedl. Podotýkám, že Zeilinger není žádný terorista. Moc škod při tom testu nenapáchal. Roger Penrose to může potvrdit.

Dobrou noc.
01. 04. 2010 | 00:04

Emissary napsal(a):

Ano pane Matyáši,

jenomže poškození mozku ani datového média není stav kritický, ale vzhledem k počtu ojedinělý. Jenomže Vy jste to od počátku prezentoval jako stav vysoce pravděpodobný. To je nepřijatelné.
01. 04. 2010 | 00:08

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Emissary:
Další arbiter. :)
Nejde o to, zda je kritický, nýbrž o to, co dokazuje.
01. 04. 2010 | 00:13

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Ještě něco: Vaše věta "pokud chcete určovat, v souladu s vašim způsobem uvažovaní, který vědec splňuje definici vědy a faktů" svědčí o Vašem naprostém nepochopení problému. Mně na rozdíl od vás idealistů jde o zrno, nikoliv o kuře, zda je slepé.
01. 04. 2010 | 00:19

Emissary napsal(a):

Pane Matyáší,

dokazuje jen to, že některý lidský mozek může zůstat zdarvý až do pokročilého věku, i když tělo selhává - zeptejte se Stephena Hawkinga - a jiný může být postižen nemoci, třeba v ranném věku, kterou zatím neumíme léčit. Nic víc. Statistiky neznám, zatím jsem se nezajímal.
01. 04. 2010 | 00:19

Emissary napsal(a):

Pane Matyáši,

jenomže já mám obavy, zda to zrno od plevele dokážete oddělit. Já také nemyslím všechno vážně, co tady napíšu. Když to někdo napadne, řeknu jak jsem to myslel, nebo si to obhájím.

Jsem toho názoru, že pokud se bude věda chovat podle Vás, nikam se nedostane. trochu fantazie neškodí, pomáhá to objevovad mnohdy netušené.
01. 04. 2010 | 00:23

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Emissary:
Nikoliv, dokazuje to vazbu vědomí na mozek. Stephen Hawking měl mozek v pořádku.
Nepsal jsem o zrnu a plevelu, nýbrž o zrnu a kuřeti. Mínil jsem tím analogii s vědeckými fakty a vědci jako osobnostmi.
Fantazie samozřejmě pomáhá při vytváření vědeckých hypotéz, ne však fantazírování bez ohledu na realitu.
01. 04. 2010 | 00:43

žena napsal(a):

Dobrý den, paní DK,

včera večer jsem upekla jidáše, ale mazanec, beránek, velikonoční nádivka a barvení vajíček, to vše mě teprve čeká. Takže jsem na tom stejně jako Vy.

Všimla jsem si, že na Aktuálně někdo taky používá nick žena, takže jsem se rozhodla, že ho už nebudu používat a budu psát pod RV - to jen, abyste věděla.

Vám i všem "Klánovcům", včetně pana Klána, přeju příjemné prožití Velikonoc, pánům bohatou nadílku a všem hezké jaro.
01. 04. 2010 | 07:54

DK napsal(a):

Ahoj RV (alias ženo:-)

Jidášky - panečku, ty dělá dobře panímamka, já tak stíhám uplácat mazance (4ks aspoň - děti+manžel=kobylky:-)) a možná pak nějakou buchtu, až dojdou ty mazance. Jinak vejce barvím v cibulových slupkách, mám ráda tu barvu pak na nich, ale děti (koledníci) se těší na ta čokoládová, takže i jich musím mít nějakou tu zásobičku.
Dnes odpoledne jdou děcka (chlapci) hrkat po vsi (až do soboty). Moji synkové se na to vždycky hodně těší, protože můžou dělat rachot a ještě dostanou něco dobrého.:-))
Tolik od nás z vísky. Měj se krásně, RV.:)

A co Elenka? Jak Ty slavíš svátky Velikonoc? Jak je to se zvyky u Vás a v Tvé rodné zemi?
01. 04. 2010 | 08:45

NGC 6543 (micinka) napsal(a):

pane kláne,

dovolte mi, prosím, poslat vám beránka ...

http://hvezdy.astro.cz/nazv...

hezký den.

*
01. 04. 2010 | 09:05

RV napsal(a):

Ahoj DK,

taky se mi líbí vajíčka obarvená cibulovou slupkou. U nás se nehrká, takže zdejší kluci o to přicházejí.

Pro radost přikládám obrázek.
http://ksdusejov.cz/files/v...

A hodně štěstí a spokojenosti přeju.
01. 04. 2010 | 10:17

maqor napsal(a):

pane Kláne,

Díky za milá slova.

Styl či vkus není podstatný, důležitá je vaše pohostinnost k možnému. Zdravím:-)
01. 04. 2010 | 11:24

Emissary napsal(a):

Pane Matyáší,

to dokazuje jen to, že ani nevíte, co říkáte.

Počítač je jen prázdná schránka s potřebným hardwarovým vybavením. Je to jen hmotný objekt, jako každý jiný. Můžete se na něho dívat celé dny, s ním to ani nehne. Dokud ho „neoživíte“, t.j. nenainstalujete na jeho HDD software. Jako první operační systém, pak další SW. V tomto okamžiku se stává něčím víc, a to tím víc, čím sofistikovanější SW do něho dostanete. Když je vadný pevný disk, nedostanete do něho nic (podobně jako když jsou vadné jiné komponenty – board, GK, moduly RAM). V dnešní době je některé SW vybavení již celkem sofistikované a vývoj jde rychle dopředu. Není třeba problém udělat přesnou kopii SW daného počítače a nakopírovat ji do jiného, stejně HW vybaveného jiného počítače.

Lidský mozek je chemický superpočítač, pravděpodobně pracující na kvantovém gravitačním principu. To je to HW vybavení, abych použil analogii. Bez vědomí je jen prázdná schránka, tupá hmota. Můžeme předpokládat, že vědomí je SW vybavení lidského mozku, jen daleko sofistikovanější, než u počítače. Co bráni tomu, abychom lidské vědomí stáhly z těla, uchovali ho v nějakém paměťovém zařízení a nahráli ho do jiného, klonovaného mladého těla? Maličkost, zatím to neumíme. To ovšem neznamená, že jednou umět nebudeme.

Napsal jste toto: „Nikoliv, dokazuje to vazbu vědomí na mozek. Stephen Hawking měl mozek v pořádku.“

Stephen Hawking MÁ mozek v pořádku. A ta vazba, jako by jste chtěl říct: VÉDOMÍ BEZ MOZKU NEMůŽ EXISTOVAT. To je ta Vaše natvrdlá představa, to je to Vaše kuře, které je slepé a nevidí zrno, ono ho totiž ani vidět nechce. Nakonec nemusí vidět. Neexistence jednoho smyslu posiluje smysly ostatní. V tomto smyslu jsou vaše rigidní myšlenky fantazírováním bez ohledu na realitu, zúžené pouze na existenci hmoty a podřadnost vědomí.

Jenomže věda žije svým vlastním životem. I když se v ní etabluji lidí s podobným myšlením Vašeho, vědu to nemůže zastavit.

Toto je i na mě moc, ale takových vědců přibývá, není to ojedinělý jev.

http://www.medicine.uiowa.e...

http://www.deeksha.cz/index...

Badatel Vás usměrnil, nakonec jste přiznal – "v celém známem vesmíru". Ale pochybuji, že víte přesně, co pojem „známy vesmír“ znamená.

Vše, nemá cenu o tom dál diskutovat.
01. 04. 2010 | 12:39

magor napsal(a):

nu což, známý vesmír může znamenat cokoli. Pro rurálního člověka se zúžil na humna a příbytek. Pro člověka mondénního se stal vesmírem oceán a posléze i hyperprostor. A pro člověka spirituálního byl onen hyperprostor nejen lákavou možností, ale mnohdy i samozřejmostí.

Jsem rád, že tu pan Jemnický zmínil struny, neboť jejich přítomnost nám dovoluje znovuzahrnout do našich kontextů existenci archetypálních (nám nadřazených) bytostí. A nejen jich, ale rovněž existenci našich vlastních "abstraktů".

Jsem rovněž rád, Emissary, že jste zmínil příměr HW/SW, neboť například v moderní pyschologii je dnes toto rozdělení bráno velmi vážně.

Nechci zbytečně rozvádět, neboť jsem se vytřílel v jiných debatách. Shrnu to jen do následujícího: (nejen) člověk je primárně bytost duchovní a teprve sekundárně bytost hmotná. Jinými slovy, skrze náš hard drive si pole našeho vědomí prožívá spektakulární zkušenost v hmotném světě, který je ovšem sám o sobě, děravý jako cedník.
01. 04. 2010 | 13:10

DK napsal(a):

Emissary,

chápu Vaše rozhořčení nad slovy p. Matyáše...
Však není lepší nechat pana Matyáše, kterého ovládá jeho jistě sečtělý a hodně vzdělaný mozek a uvěznil tím jeho duši a zamknul ostatní "cesty" poznání na klíček (alespoň z něj mám takový dojem, ale mohu se mýlit)...nechat ho při svém nazírání? Navíc budou ty Svátky, já se ztotožňuji v mnohém, Emissary, s Vaším pohledem a to přirovnání s PC je velmi trefné...Poslyšte, mě by zajímalo, jaký má pan Matyáš vztah např. k přírodě...k floře, k fauně, k Velikonocům např....a zda, kdyby sám jednou měl zkušenost zcela opačnou, než je ochoten připustit svými tvrzeními, jestli by ji připustil, jestli je otevřený i jiným pohledům než těm, které bere za své...a která dosud považuje za nic než pravdu.
Ale netrvám na odpovědi. Jen vím, že když někdo hodně přesvědčuje, drží se něčeho "zuby nechty", často pak bývá v životě zaskočen dalšími neovlivnitelnými skutečnostmi vlastního života (které ani věda nedovede předpovídat, ani spoutat), a které ho tím mohou natolik nemile zaskočit, že se s nimi pak musí někdy i "bolestně" popasovat - mnohem bolestivěji, bohužel, než Ti, kteří si dovedou připustit nějaké to selhání v úsudku...vzdalující se tak stále více svým přesvědčením..svým "dohodám", které se sebou během života uzavřel...a které by měl zrušit, pokud mu brání v pocitu štěstí a radosti...radosti ze života - přirozené právo člověka. Na tu má přeci právo každý tvor naší matky Země...bez ohledu na vědu..která má být pro lidi přínosem, což v mnohém bezesporu je, ale kde zůstala pokora k ostatnímu, a tím si vymezovat jakési nepsané právo k určování hranic vesmíru (vesmírů). Myslím, že takové jednání nepřísluší nikomu..ani z jiných oborů mimo vědu. Odpusťte mou upřímnost, nic ve zlém.
01. 04. 2010 | 13:16

Emissary napsal(a):

DK,

mám také takový dojem. Na vyřčené otázky musíte hledat u něho odpověď. Krásně napsáno, nikdy bych lépe nedovedl.

Není co odpouštět, jen vám mohu popřát krásný slunečný den. myslím, že moje smysly vnímají správně. když zvednu oči, takový je.
01. 04. 2010 | 13:40

Emissary napsal(a):

Pane magore,

také zdravím.
01. 04. 2010 | 13:41

JC napsal(a):

Emissary,
Dík za ty odkazy. Já jsem s tou jogou ani nechtěl začínat.
Kdysi za mlada jsem ji dělal a ty "stavy" jsou prostě nesdělitelné.
01. 04. 2010 | 15:58

JC napsal(a):

magor,
Pěkně podáno.
Nejdůležitější je spirit v nás a všechno kolem je jen iluze.
01. 04. 2010 | 16:08

Emissary napsal(a):

JC,

ani nezačínejte, čas ještě nedozrál. :)
01. 04. 2010 | 18:15

Ghost Dog napsal(a):

JC

souhlasím, sice jsem jógu nedělal, ale absolvoval jsem něco jiného..úžasné zážitky, a jak píšete, je to nesdělitelné, to se musí prožít..

hezký večer
01. 04. 2010 | 19:53

naivka napsal(a):

vážený pane matyáši,

pokud někdy založíte váš klub přátel vědy a poznání, dejte mi, prosím, vědět .. jen zpovzdálí budu pochytávat alespoń útržky vaší logiky a praktických znalostí z přírodních věd .. jednou jste mi odpověděl, vlastně na mojí vůbec první diskuzi u pana klána, cituji vás : "Musím Vám sdělit, že celý svůj profesní život v délce téměř blížící se půl století se zabývám baktériemi .." a nerozpakoval jste se ocenit moji "bystrost", ač jsem chvíli předtím byla vaším oponentem .. nejde mi o vaše uznání !!, nemám o sobě nijak zvlášť vysoké mínění a nejsem ani trochu sebevědomá, jen si přeji vašimi vlastními slovy doložit, že umíte krásným způsobem podat ruku oponentovi... považuji vás za jednoho z nejserióznějších diskutérů na aktuálně.cz a je mi velmi líto, když se proti vám snesou dle mého úsudku nemoudrá osočení z řad vašich oponentů.. vy moje zastání nepotřebujete, pane matyáši, píšu vám jen proto, že bych si velmi přála i nadále se setkávat s vašemi úvahami na diskuzích.. čtu vás ráda, přemýšlím o vašich slovech a názorech, snažím se vám porozumět, vaše slova mají u mě velkou váhu .. a domnívám se, že vám fantazie vůbec není cizí, naopak, určitě jste ji díky vaší práci ve světě těch pro nás neviditelných živočichů poznal dost a dost ... kéž by se někdy naskytla příležitost a vy byste byl ochoten nám vyprávět .. :-)

..

můj včerejší příspěvek, psaný v podvečer, vyzněl možná spíše ateisticky.. neměla jsem ho tak v prvním plánu na mysli.. boha nehledám, ale pokud se s ním setkám, nezapřu ho ... mně skutečné poznání přináší radost, nevyhýbám se ničemu.. a fantazii meze nekladu :-) ..

pane emissary, nemohu se s vámi setkat v nebi, vypadá to, že jsem rebelka :-) ... a po dnešku možná upadnu u vás i v nemilost.. nu, co se dá dělat.. jestlipak víte, pane emissary, proč kvantová teorie tak perfektně popisuje mikroskopický svět, ale superpozice nikdy nevidíme ? .. ale to vy určitě tušíte, nepochybuji !! .. odpovědi na tuto otázku někteří vědci však spíše "věří" než opravdu ji znají :-) .. nu, pokud mají pravdu, tak třeba se někdy přihodí, že v těch mnohočetných realitách se s vámi i s panem ghost dogem v jedné z nich potkám, a budeme moci chvíli vymýšlet a fantazírovat, jaká byla vlastně příčina našeho stvoření a jaký je náš konečný cíl :-) ... a víte, co mi přijde ještě fantastické ? .. představa, že v člověku jsou zapsány geneticky předávané programy vzniklé před několika stamiliony let, tedy dávno předtím, než jsme se vůbec objevili.. že v člověku existuje starý živočišný základ.. jak je tedy možná lidská svoboda, je-li pravda, že člověk je "naprogramován" genetickou informací ? .. naše svoboda možná spočívá v tom, že si ten velice starý program nejprve uvědomíme a poté jej začneme ovládat .. nu, je to sakra těžké :-) ......

dobrý večer.
01. 04. 2010 | 20:05

naivka napsal(a):

pan VK-Can

vážený a milý pane, děkuji vám za vaše vlídná slova .. děkuji vám za vaši snahu přiblížit mně i všem nám velikonoční svátky v zemi, kde žijete ... přeji vám bohatou pomlázku :-) ..
*
01. 04. 2010 | 20:11

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Vážení arogantní idealisté,
Emissary:
1."to dokazuje jen to, že ani nevíte, co říkáte."
2." To je ta Vaše natvrdlá představa,"
3."pochybuji, že víte přesně, co pojem „známy vesmír“ znamená"
DK:
4."pana Matyáše, kterého ovládá jeho jistě sečtělý a hodně vzdělaný mozek a uvěznil tím jeho duši"
5."mě by zajímalo, jaký má pan Matyáš vztah např. k přírodě"
Děkuji za shrnutí těch vašich nejvíce arogantních tvrzení, sám bych to lépe nesvedl. :)
Vaše arogance a přezíravost si nezasluhuje seriózní repliku.
01. 04. 2010 | 21:06

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Snad je zmínku, že jsem po desetiletí vzděláním a profesí přírodovědec. Právě proto vím, že snaha o všelijaké to "duševno" je prakticky jenom pokusem obejít tvrdou dřinu skutečné vědecké práce při odkrývání nových faktů a poznávání reality.
01. 04. 2010 | 21:13

Zbyněk Matyáš napsal(a):

naivka:
Děkuji za milá slova. Vedle nesouhlasných názorů potřebuji znát i ty souhlasné, jsou také součástí společenské reality (chválabohu). Nejen proto, že podpora potěší, ale i pro naději, že svět neovládnou fantastové uctívající lidské výmysly jako božstvo. Biblicky řečeno lidé jako my jsme solí země.
01. 04. 2010 | 21:24

DK napsal(a):

Hm...Teď jste mi to ale nandal, pane Matyáši!!
Mně je úplně jedno čím ve své profesi jste, já mluvila o tom, jak na mne působíte jako člověk zde a i kdybyste mi mával diplomy před mýma očima, určitě nezměním, ve své podle Vás aroganci mínění o Vás, jako o člověku...co jsem napsala, na tom si trvám, Vaše chování se mi pranic nelíbí, vidím, že je to vzájemné, nezbývá mi, než to respektovat.
Jsem jen polní trávou proti tak velkému egu a Vaší svrchovanosti, to je pravda.
Nezlobte se tedy, ráda tento prostor opouštím nyní, své příznivce máte, já jím nejsem a vypadá to, že ani nebudu, docela jste mi je znechutil a nejen vy, ale vlastně díky za to...diskuze je podle mého úzkého pohledu a mé šílené nevědomosti totiž o něčem jiném.
S pravdou je to opravdu jako s alkoholem, někdo snese jen ředěnou...:)
Navíc to potvrzuje moji, ne zas tak hloupou, domněnku, že čím je člověk větší profík, tím je méně člověkem - až sucharem.
Tímto Vás nemíním už svojí maličkostí obtěžovat, jen tohle jsem Vám chtěla ještě naposledy sdělit. Sbohem.
01. 04. 2010 | 21:32

DK napsal(a):

chyba..vlastně je to jedno...*ne, že je méně člověkem, ale mizí lidský přístup je přesnější. Und das ist wirklich alles.:-)
01. 04. 2010 | 21:36

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Ještě několik odkazů na dílo našeho předního vědce profesora Františka Koukolíka. Jeho publikace jsou čtivé a přitažlivé i pro nás laiky:
http://cs.wikipedia.org/wik...
http://www.vesmir.cz/clanek...
http://www.blisty.cz/art/23...
http://www.kritickemysleni....
http://www.rozhlas.cz/leona...
01. 04. 2010 | 21:38

Zbyněk Matyáš napsal(a):

DK:
."mě by zajímalo, jaký má pan Matyáš vztah např. k přírodě"
01.04.2010 13:16:25
01. 04. 2010 | 21:41

Zbyněk Matyáš napsal(a):

"S pravdou je to opravdu jako s alkoholem, někdo snese jen ředěnou...:)
Und das ist wirklich alles.:-) "
:))))))))))))))))))))))))))
01. 04. 2010 | 21:44

Petr Klán napsal(a):

Mlhovině Kočičí oko: Je úžasné, že se ozýváte z takové vzdálenosti, můžete se připojit k našemu Internetu, čtete naše blogy a prožíváte spolu s námi Velikonoce. Podívám se na oblohu vaším směrem a zamávám jako poděkování ...
01. 04. 2010 | 21:55

DK napsal(a):

Zbyňku Matyáši
Já se vůbec neptala na Vaši profesi.
Jestli ano, o tom teda nevím...vztah je něco jiného. Aspoň u nás, u oduševnělých arogantních lidí.:-)
(Tahle odpověď už tu neměla být, jsem si vědomá, ale evidentně jste předtím nepochopil, co mě zajímalo..ale to je fakt jedno)
01. 04. 2010 | 21:59

DK napsal(a):

Matyáši Zbyňku, nutíte mne reagovat.
Pevně věřím, že pokud zkopírujete ještě další má sdělení určená Vám, a která se Vás tak dotkla, že dojdete vnitřnímu uspokojení...ale myslím, že spíš ne-e..bohužel.

Paní naivce bych chtěla sdělit, že ač je kdokoliv v jakémkoliv oboru třebas i uznávaná kapacita, jsem tedy rebel v tom, že já nehodlám padnout na zadní část těla a nemíním živit ego tohoto zjevně negativně rozpoloženého pána, jehož rozhovory tady a svým vyjadřováním k lidem zde, co jsou snad nedej bůh věřící:-), tedy podle pana Matyáše jaksi fuj fuj:-), mě zatím nijak tady nepoučili...Co mi to jen připomíná...paní kolegyně??Možná snad jeho některé práce by stálo za to poznat, však nemám chuť je číst, vědoma si velké škody a újmy mé osobě.
Hodně příjemných zážitků nejen zde, vy soli Země.:-)
01. 04. 2010 | 22:23

DK napsal(a):

*nepoučily
01. 04. 2010 | 22:24

Zbyněk Matyáš napsal(a):

DK:
Vzhledem k Vašemu chronickému nepochopení odpovědi podrobně vysvětluji, že moje profese je výrazem mého vztahu k přírodě, neboť podle názoru mnohých moudrých lidí každý, kdo něco či někoho miluje, se snaží o něm dozvědět co nejvíce a co nejvíce času společně s ním strávit. Z toho vyplývá jednoznačný závěr, že na Vaši otázku "jaký má pan Matyáš vztah např. k přírodě" odpověď zní jednoznačně: pan Matyáš má přírodu rád. Dokonce nejen přírodu, ale i většinu lidí i těch oponujících jeho názorům, tedy i Vás, paní DK. To ovšem nebrání zaujetí a vyjádření striktního nesouhlasu, považuji-li to za potřebné. Pokud Vás to uráží, mohu jen konstatovat, že je mi to líto, ale nic s tím nenadělám.
Also Auf widersehen bis morgen! :)
01. 04. 2010 | 22:25

Emissary napsal(a):

Ano pane Matyáši,

tak alespoň ze sebe vysypte, co si v kontextu tohoto blogu představujete pod pojmem "známý vesmír". Jsem zvědavý a jsem opět tady, nějakou dobu jsem nebyl. Vy asi nemáte dost, že? Tak nějak arogantně mi to vysvětlete.
Please.
01. 04. 2010 | 22:26

NGC 6543 napsal(a):

pan klán

:-) wow !! .. 6EQUJ5 ...

raduji se ....

*
01. 04. 2010 | 22:27

Emissary napsal(a):

Pane Matyáši,

podívejte. Kočku jste jaksi nezvládnul. Já Vám nemám za zlé, že neumíte, že neumíte se orientovat.
01. 04. 2010 | 22:29

Zbyněk Matyáš napsal(a):

A ještě něco, paní DK: sledovala jste zdejší diskuzi dost pozorně, abyste zaznamenala, že jsem to byl já nedejbože neznaboh, kdo byl napaden a jenom se důrazně bránil? Je zjevné, že nikoliv, jenom podle svých sympatií jste se přidala na stranu arogantních arbitrů mého ega. Samozřejmě je to Váš legitímní postoj, ale bylo by namístě více argumentační poctivosti.
01. 04. 2010 | 22:32

Emissary napsal(a):

Pane Kláne,

Internet se teprve nedávno propojil s ISS, nepřehánějte to s mlhovinou. :)

Myslel jsem to dobře.
01. 04. 2010 | 22:35

Milan Bukovecký napsal(a):

Naivka
celý týden nebudu na signálu, posílám faction fiction z mého poklidného života dynamického věku, let kolem roku 1977, tehdy jsem napsal knihu střepů z roku 1968, zvanou Dlouhý den, roztřesený redaktor mi vrátil rukopis mimo redakci, v korzujícím davu na Václavském náměstí a utekl, rukopis jsem ztratil, tento týden jsem začal rekonstruovat její ztracené zbytky. Omlouvám se za upřímnost a případné chyby, v konečné verzi to bude zřejmě ve volném toku
vědomí.
---.
ARGENTÝNA
---
Nikdo jí takhle neříkal, jenom já, mé sestry a Pepík Puláků, spravedlnost nadevše, jméno vymyslel on.
Karlička Koláčková, alias Argentýna, byla stará bába, kdysi něco i porodila, byly to děti, ani si nevzpomněla jaké to bylo, ale na bolševickou košili si vzpomněla, jakož i povolání bachařky, ale měla s tím potíže, tak jako její starej, tradovalo se v baráku, je zatím mord, přestěhovali se “ze z Plzně“ aby je někdo nevodkrouh´.
Přísná a obhroublá Argentýna a její starý byli v důchodu a neklidně, po bachařsku, hlídali, pořád to měli v krvi, manželský život jedné ze tří dcer, kam jen dala oči, ta jejich Věra, Artuše si vzala, představte si, bylo jí osmnáct, jemu pětačtyřicet, prý ji ukázal cestu rájem, užívala s ním srp kladivo, zbláznila se do chlapa velkého jako hora, zčista jasna, a po pár letech byl z něho dědek, neklapalo jim to, každou chvíli se prali, děti měli dvě.
Na sedánkách s Argentýnou, tedy i s mou matkou, se otevřel problém její dcery, sevřela pěst, nalila všem koňak, až Jižní Ameriky, je od příbuzného, prohlásila, aha, odtud ta Argentýna, poraďte, ptala se hraně, napnuta nenávistí, besedovala, jestli ji má donutit se rozvést, sešlost přikyvovala, tak jim chutnalo.
Když si to přáli i sousedi, rozkázala, Věruš, nech Artuše, rozveď se, nebo ho s tátou zmydlíme a když se od něj odstěhovala, tak se i jim utrhla, oddala se prostopášnostem, ale ještě než začaly kvést sněženky, znovu se s Artem sčuchla, tak to nějak Argentina řekla a rozhlásila, neměla žádný důkaz, sousedi z chatové osady jí ale žalovali, viděli je spolu.
Naučený a chtěný chtíč lovu ji vtlačil do sledovačky, nic jiného ji ani nenapadlo, nepřisuzovala zmatený život dcery její nemoci, přitom věděla, sužuje ji leukémie a když se Věra ve svých úletech nevědomky prozradila a bylo na sto procent jisté, že jsou s Artušem, rozjeli s mužem trestnou výpravu, bavilo je to, uměli to, mučit a tlouct, řemeslo bučelo poplach.
Při svém fanatismu přehlédli a nevěnovali tomu ani pozornost, dcera je nemocná, nepracuje, hloupě se zaměstnávali sháněním jiného ženicha, jakoby to mělo smysl, tlačil je jen záměr, Artuš se do jejich hlav nevešel, už neexistoval.
Operaci Argentýnská pomsta předcházela průzkumná akce, opatřili si krycí oblečení a výzbroj, Argentýn měl bajonet na dodělání oběti, kramli, lyžařské brýle, lepící vousy, gumový plášť, rovněž i Argentýně přišlo chytré mít kapesní nůž křivák, bicí okovanou hůl, brýle jako taťka, falešné vousy a nezbytný černý pršiplášť, tlusté ponožky, proviant a baterie lahví rumu doplňovaly připravenost k operaci.
Nepřipadalo jim směšné se takhle obléci, namaskovat, aby pak fyzickou kondici a připravenost utužovali pátrací chůzí z přilehlého městečka, šli až k chatové osadě a zpátky, přesně podle příjezdů a odjezdů autobusové dopravy. Přes všechnu jejich ostražitost Věruš proklouzla, na chalupě byla několikrát, Artuš se pochlapil, udělal jí spoustu orgasmů, ale jedna z jejich návštěv zapovězeného ráje se nepovedla, krvežíznivým starcům neušla jejich přítomnost, smyčka cílené pomsty se zatáhla.
- pokračování „ARGENTÝNA“ -
01. 04. 2010 | 22:38

Milan Bukovecký napsal(a):

- pokračování „ARGENTÝNA“ -

V nejhustší tmě, kdy mrholilo, chvíli padal sníh, trochu voda, bušil vítr, mávaly větve stromů, komando odplaty obsadilo předem určené, dvě možné únikové cesty, dveře a okno v přízemí.
Argentýn se uvelebil u dveří, Argentýna obsadila okenní rám, spustil se den zúčtování.
„Vylez ven, Artuši, víme, že ste uvnitř, Věro otevři!“ zařval Argentýn a kopnul do dveří, vlastnoručně je natíral. Lišky dávaly dobrou noc, jen okovaná bota dopadala na dřevo a strašila strašidelnou noc, Argentýna mlčela, její ticho bylo bolestné, chtěla také řvát, ale taťka lest připravil, i podprsenku si na to vzala, to aby se lépe pohybovala, holínky si nesměla vzít, jen pevné boty, byla v nich stabilní.
Znovu a s neměnnou silou otřásalo baganče chatou, Artuš nevydržel staříkův řev a děs noci, oblékl se, boty vzal do ruky, měl pocit, nikdo mě neslyší, jako kočka otevřel kličku vnitřního okna, roztáhl obě půlky, stejně tak opakoval i u vnějšího, nahlédl do tmy, neviděl nic, černý plášť tchýně kryl koulovitou postavu, vylezl z rámu, hupky hupky, už byl na zemi, oddychoval, nechal tchána tchánem, začal obouvat boty, spiklenecká Věra otočila kličkou a zavřela okenice a v tom samém okamžiku, kdy ji začalo nesnesitelně hučet v uších, tak na Artuše padla první rána, dostal holí přes hlavu, vyhekl, spadl na promrzlou zem, mohl se počítat.
„Táto, mám ho, je tu, pocem s tím nožem!“ ječela Argentina, bila zetě kováním klacku, co rána to štych, zlomenina, nebo boule. 37 stehů, dvě zlomená žebra, zlomená lícní kost, zlomená ruka, prsty, výsledek, ještě než se Argentýn dobelhal a udýchaná Argentýna přestala zetě zpracovávat, konečně to skončilo, řekl si Artuš, neviděl tchána, vyprostil z pouzdra čtyřiceticentimetrový bodák, Argentýna sáhla pro baterku, problesklo světlo tříbuřtovky.
„Zab ho, taťko!“ přikázala, uřícený manžel namířil nůž, velký jako pohrabáč, místo si našel prsty, třetí a čtvrté žebro, Artuš ucítil smrt, sebral poslední zbytky sil a po čtyřech se pomalu a kolíbavě snažil k zaparkovanému autu, déšť myl krev, tekla na zem, zabijáci propadlí rozkoši lovu, šli v klidu, věděli své, připravili se i na to, Artuš však auto nastartoval, vyrazil na propíchnutých pneumatikách, Argentýna se rozhodla vůz zastavit tělem, taťka ji strhl, oba se mžouravě a nenávistně dívali na opilý vůz, jejich kořist se živá a na ráfcích kol vzdalovala.
Vrátili se zpět, pomstít se alespoň dceři, ještě jámu pro Artuše honem rychle zahrabat, šrotovalo jim, to aby se policie, kdyby je udal, orgán Veřejné bezpečnosti, tak se jim říkalo, ničeho nedopátral, dcera se dívala na rodiče jak zahlazují jámu, kryjí pokus o vraždu, viděla je v mlze sloty, bolela ji hlava, konečky prstů znecitlivěly, udělalo se jí špatně, nebyla schopna otevřít dveře, mají přeci klíče, mohou si otevřít, přesvědčila se a omdlela.
Její nemoc byla pozvolná a neúprosná. Stačila chřipka a měla to za sebou. Nikdo by nevěřil, kolikrát ji pochovávali. Vždy, když ji odvezli do nemocnice, čistili krev, dělali transfůze, cpali do ní prášky, malátnost se vzdalovala, věděla své, jednou to vezme konec, všichni kolem ní byli podrážděni, zejména matka, trochu se jí bála, té její brutality, neomaleně počítala Věřiny úspory, komu a co dá, a když se uzdravila, zakazovala jí mužské, skandál stíhal skandál, Věra příležitostné muže, nejen Artuše, úplně vysála, ten si lízal rány z mordýřské výpravy a když se jednou probudila z noci svých opakujících se koma, byla v nemocnici, rozervaná, odtržená světu, žena, která chtěla zoufale žít, vyhaslá a olysalá, zatížená příslibem, budu proti rodičům svědčit, ale jednoho dne se neprobudila, našel se dopis Artušovi a když ho otevřel, žádám Tě, žalobu stáhni, psala, ať si jsou sami sobě soudci. Souhlasil.
Na pohřbu jsem byl. Byla tam i moje matka. Byly tam mé krásné sestry. Muzika hrála Čechy krásné, Čechy mé, přišel jsem pozdě, držel v ruce kytku, skoro jsem chtěl, aby si ji vzala do nebe, bylo to i poslední sbohem jaru, rozložilo perutě nového života, čas zapomnění ukrajoval čas, den za dnem.
Mávám Ti lásko, mávám Ti dnes, mávám Ti lásko už roste vřes, poslední sbohem zavírá. Čechy krásné, Čechy mé!
---
Úžasné svátky, sladké jako čokoláda.
Milan Bukovecký
01. 04. 2010 | 22:40

Emissary napsal(a):

Pane Matyáši,

DK i naivku nechte na pokoji, věnujte se výhradně mně, dokud mám čas. :)
01. 04. 2010 | 22:40

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Emissary:
Jenom slušné vychování mi brání vyslovit něco o trhnutí si nohou, takže odhodlám se k definici pojmu známého i mnohým školákům: Výraz "známý vesmír" je ta část vesmíru, která je lidstvu známa v čase vyslovení výroku. Asi by bylo pro zvlášť nechápavé osoby doplnit "známý vesmír" na "nám známý vesmír", potom bych se s nevětší pravděpodobností dočkal otázky na to, kdo je to "my". :)
Vaše arbitrážní snahy mne nijak neoslovují, na rozdíl od Vašich představ o kočce nevíte nic více, než kdokoliv z nás, domnívat se však jisttě můžete cokoliv. Jelikož mne však debaty pro kočku nebaví, nebudu v nich více pokračovat. Mějte se jak chcete.
01. 04. 2010 | 22:41

DK napsal(a):

Obávám se, pane Matyáši, že nejsem schopná jakékoliv argumentace podle Vašich představ.

MOOD
01. 04. 2010 | 22:50

Emissary napsal(a):

Pane Matyáši,

že jste školák a neumíte přemýšlet, to mě neudivuje. Vysvětlete prosím v samostatném myšlení a v kontextu tohoto blogu, co si představujete pod pojmem "známý vesmír". Nebo si mám myslet, že jste robot?
01. 04. 2010 | 22:50

Santa Claus napsal(a):

Zbyněk Matyáš:
aktuální definice "Známého vesmíru" se nachází zde:

http://cs.wikipedia.org/wik...
02. 04. 2010 | 08:16

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Santa Klaus,Vy jste spokojen s touto"definicí" známého vesmíru?Už mockrát jsem narazila na opravdové bláboly na wiki.Halt píšou to jen lidi a člověk je tvor omylný.
02. 04. 2010 | 10:03

RV napsal(a):

Paní Tužko,

myslím, že Santa Claus chtěl jen ukázat, co si příznivci sci-fi asi představí pod pojmem "známý vesmír".

Jsem přesvědčená, že pan Matyáš měl na mysli něco jiného, něco, co si neznalí sci-fi představí - tedy to, co známe o vesmíru, např.
http://cs.wikipedia.org/wik...

Hezký zbytek Velikonoc
02. 04. 2010 | 12:13

Santa Claus napsal(a):

Tužka:
Protože se zde na blogu chováte příkladně, rozhodl se Santa Klaus, že Vám také napíše...

S Wiki definicí známého vesmíru jsem naprosto spokojen; ale mohla by, samozřejmě, být formulovaná i zcela jinak. Autor např. pozapomněl na dosud neobjevenou vysoce vyspělou civilizaci tučňáků na planetě Mňau.
Člověk nejsem, takže objektivitu lidí nemohu posoudit...ovšem, "bláboly" jsou hnacím motorem lidské civilizace: co si sami nevymyslíte, to nemáte. Jestlipak víte, kolik lidí se dnes již nemůže obejít třeba bez takového nějakého Boha ?
Je velká škoda, že bude asi dost těžké identifikovat osobu, která toho prvního boha vymyslela. A to je Veliká Škoda: je totiž docela možné, že Boha opravdu vymyslel ten pravý (levý) Bůh. A my dnes, bohužel, ani neznáme jeho jméno, abychom mohli každoročně slavit jeho narozeniny
(alespoň tedy náležitě oslavíme ukřižování jeho údajného syna).

Veselé Velikonoce.
02. 04. 2010 | 12:45

Emissary napsal(a):

Paní Tužko,

Wikipedie za to nemůže, je to rychlý a většinou pravdivý zdroj informací. Santa Klaus dal odkaz na „známý vesmír“ podle sci-fi. Tedy na fiktivní definici známého vesmíru. Za známý vesmír můžeme s trochou odvahy považovat toto:

http://sk.wikipedia.org/wik...

http://cs.wikipedia.org/wik...

Jednoduše řečeno, to co vidíme.

Panové badatel a Matyáš ale polemizovali o tom, zda lidský mozek je ve vesmíru nejsložitější formou hmoty. Závěrečný příspěvek pána Matyáše na tento problém je zde:

Zbyněk Matyáš napsal(a):
Vážený pane badateli,
předpoklad ještě není potvrzený fakt. Myslím, že bychom se mohli shodnout na formulaci, že lidský mozek je nejvíc organizovaná hmota v nám známém vesmíru.
28.03.2010 20:50:13

S tím ovšem nemohu souhlasit. Proto jsem požádal pana Matyáše, aby nám sdělil, co si představuje pod pojmem „známy vesmír“ v kontextu jeho příspěvku. Místo toho pan Matyáš napsal několik s tématem nesouvisejících klišé.

Budeme-li tedy v tomto kontextu uvažovat o nám známem vesmíru podle odkazů, jež jsem dal, je to hrubě nepřesné až zavádějící. Teleskopy pozorujeme objekty z minulosti, protože informace o nich je daná rychlosti světla, některé objekty nevidíme, protože informace o nich ještě nedorazila. Pozorujeme jen 4 % hmoty. Zbytek je temná hmota a energie. Pozorujeme hvězdy, nikoliv planetární systémy, které ovšem dokážeme určit nepřímou metodou.

Jenom naše Galaxie má kolem 200 až 400 miliard hvězd. Počet galaxii se odhaduje až na 200 miliard (ale jen těch, které dokážeme pozorovat). Můžeme předpokládat, že většina z nich má planetární systém. Na těch planetách může i nemusí existovat život různých forem. My to nevíme. Ať stvořil vesmír kdokoliv – Bůh či Stvořitel, nebo vznikl samovolně, neexistence života ve vesmíru by bylo obrovským plýtváním místem, ale protože to nemůžeme zjistit, je to otevřené. Nemá tedy smysl tvrdit, zda inteligentní život na Zemi je jedinou formou v celém vesmíru.

Z tohoto důvodu se shodovat na formulaci „že lidský mozek je nejvíc organizovaná hmota v nám známém vesmíru“ je nesmyslem, protože to nemůžeme ověřit. Můžeme to ověřit maximálně v naši Slunečné soustavě, ta je jakž takž prozkoumaná. Jenomže Sluneční soustava je v porovnaní s vesmírem jen titěrný bod, a když to budu brát důsledně, pak i bezvýznamný.

Na závěr mohu tvrdit, že nám známý vesmír v kontextu příspěvku pana Matyáše je maximálně naše Sluneční soustava, nic víc, další vědomosti nemáme. A to jsem chtěl, aby pan Matyáš nějak v podobném duchu napsal, ne aby něco někde opisoval.

Přeji Vám pěkný den.
02. 04. 2010 | 12:59

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro RV a Santa Klaus.Dškuji za odpověď,je Velký Pátek i zvony mlčí,takže nebudou další komentáře,třebaže bych ráda,ale,bude to součást pokání ve Velikonočním týdnu.Tužka.
02. 04. 2010 | 13:01

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Emissary,děkuji za odpověď.Psali jsme současně,a naše řádky se nestřetly,ale "usadily se pěkně pod sebou"a to je dobře.Kdyby tak všechno dodržovalo Známý Řád.Tužka,musím být jen stručná,jsem v přihrádce Pokání.
02. 04. 2010 | 13:10

Emissary napsal(a):

Paní Tužko,

respektuji to.
02. 04. 2010 | 14:45

Ghost Dog napsal(a):

pane Santa Clausi,

píšete, že je dnes nemožné identifikovat osobu, která vymyslela Boha a jak jsem z toho vyrozuměl, tak nejspíš ta osoba se měla pasovat do role onoho Boha (pokud jsem to pochopil špatně, omlouvám se),

já bych to asi formuloval trochu jinak, tedy předpokládejme, že ve vašem pojetí je výmysl nějakého člověka..já bych to trochu obrátil, je těžké identifikovat Boha, který vymyslel prvního člověka (no, i Bůh je omylný, jak se můžeme neustále přesvědčovat),

pokud si dosadíme pod název Bůh jiný termín, bude to pro mnohé daleko poochopitelnější..třeba "přírodní síla", tedy taková síla, která hýbe celým Vesmírem, tedy nejen tím známým, ale i tím neznámým..

pane Matyáši,

jste přírodovědec, tak bych se vás chtěl zeptat, jak vnímáte rostlinou říši..je možné, že strom cítí?..je možné, že cítí bolest, když ho dřevorubec kácí?..mají rostliny nějaké, aspoň marginální vědomí?..

kamaráde Emissary,

když se pereš, zůstaň vždy člověkem..panu Klánovi by jste se měli hluboce omluvit za vaše gradující invektivy..zachovejte společně i s panem Matyášem tento blog, jako ostrůvek klidu a pohody, je osamocený a proto příliš vzácný

veselou pomlázku všem, kteří ještě udrží v ruce něco, čím se dají pomladit všechna děvčata..na věku nezáleží :-)
02. 04. 2010 | 15:34

naivka napsal(a):

milý ghoste,

jsem tak ráda, že jsi se znovu ozval a děkuji za tvá slova, velmi ti děkuji... i já se ráda omluvím panu klánovi, omlouvám se :-) .. jen bych v této souvislosti připomněla slova pana VK-Can : "Osobne se ale domnivam, ze pratele, se kterymi chci travit volne chvile si muzeme a meli bychom si vybirat. V zajmu jejich i nasem." ....
ano, ghoste, i já se přidávám k tvým dotazům na pana matyáše, prosím, i mě by zajímala jeho odpověď, zná-li ji...

hezký den :-) ..

*
02. 04. 2010 | 16:07

Ghost Dog napsal(a):

sluníčko naivka

:-)

a ať to moc nebolí :)
02. 04. 2010 | 17:06

Emissary napsal(a):

Ach jo Dogu,

sám možná víš, že to vždy nejde. Mohu se omluvit nejen panu Klánovi, ale i všem. Nemyslím si, že jsem až tak zhřešil. Trochu ostřejší výměna názorů, nic víc, to i pan Klán snese. :)

Ty invektivy nebyly tak strašné, na jiných blogech je to mnohem horší.

P.S. Tímto pomlazuji všechny děvčata a také tvé Sluníčko naivku, abys měl alespoň nějakou radost.:) Příjemné Velikonoce všem.
02. 04. 2010 | 17:20

Ghost Dog napsal(a):

Emissary, kamaráde

já vím, že to nebylo až na ostří nože, dokonce vím, že na jiných blozích je to o něčem jiném, že je tam hlavní náplní napadat, urážet a kdyby jim to admin nesmazal, tak být i sprostý..
ale jsme na tomto blogu a jak jsem psal už výše "jako ostrůvek klidu a pohody, je osamocený a proto příliš vzácný"..

hezké Velikonoce a cit v ruce :)
02. 04. 2010 | 17:39

naivka napsal(a):

pane emissary,

neumím si představit, že bychom návazali kontakt s mimozemskými civilizacemi a přitom si neumíme udržet důstojnost ani sami mezi sebou.. vážím si vaší nabídky k smíru a oceňuji toto vaše gesto.. je to dobrý začátek komunikace nejen mezi námi lidmi, ale i směrem k vyspělé civilizaci tučňáků na planetě Mňau, i když zatím není objevena (její existenci nám však potvrdil pan santa claus, kterého srdečně zdravím :-)! )..

pane emissary, cítím, že na blog pana klána chodíte rád, dáváte nám všem hodně z vaší duše i energie, vašich znalostí i představ a touhy, respektuji vás.... veselé velikonoce... :-)

*
02. 04. 2010 | 18:53

Santa Claus napsal(a):

Je zde několik dotazů ohledně toho, jestli mohou rostliny cítit bolest.
Jako přírodovědec-amatér jsem se několik týdnů zabýval pokusy s fazolí(rostlinou) a nalezenou kočkou (živočichem), kterou jsem pojmenoval Micka.
V první fázi pokusu jsem nažhavil fén na nejvyšší teplotu a zamířil jej na fazoli.
Asi po 10 min. začaly listy žloutnout. Do několika dnů byla rostlina suchá.
Druhá fáze pokusu spočívala v tom, že jsem tentýž postup aplikoval na Micku:
asi po 5ti vteřinách znechucená Micka vstala a odešla do koupelny.

Výsledkem experimentu je tato studie (kráceno):

Jelikož bolest má u živočichů signalizovat, že "něco není v pořádku" a dát jim tak možnost sjednat nápravu, neměl by pocit bolesti, jak jej známe, u rostlin žádný význam (fazole zůstala po celou dobu na svém místě až do svého absolutního zániku).
Ale...domnívám se, že pokud bych namísto fénu použil třeba sušičku, výledek by potom mohl být diametrálně odlišný.
Bohužel, sušičku zatím ještě nemám...
02. 04. 2010 | 18:54

Santa Claus napsal(a):

ahoj slečno naivko...také vás neméně srdečně zdravím. doufám, že oceníte můj experiment...
02. 04. 2010 | 18:56

naivka napsal(a):

santa claun

ještě jste se zapomněl zmínit o vaší teorii hlásající, že země je krychlová .. vychází ze známé teorie kvadratury kruhu a tvrdí, že na každé straně krychle je celý svět, ale vždy v jiné dimenzi !! :-)

p.s. a nemyslete si, že dostanete k vánocům sušičku !! mňau ...
02. 04. 2010 | 19:21

Ghost Dog napsal(a):

vážený pane Santo,

přestože jsem dotaz směroval jinam, než k Severnímu pólu, přesto děkuji i já za odpověď..nicméně bych rád upozornil na fakt, že váš pokus s kočkou a fazolí nedosáhl kýžené objektivity, pěčlivý vědecký pracovník se nenechá uchlácholit prvním výsledkem, ale neustále si ověřuje, zda někde neudělal chybu,
mám i takový dojem, že publikovat výsledek vašeho vědeckého experimentu ve fázi "po prvním pokusu" bylo předčasné..dále jsme se ze zprávy o vědeckém experimentu nedozvěděli, zda i kočka Micka zežloutla, či oněch pět vteřin jí jen rozhodilo čupřinu..

pozdravujte trpaslíky, elfy a jiná prapodivná stvoření a připomeňte jim, že Vánoce jsou už za půl roku..tak ať sebou sakra hoděj :)

heký večer
02. 04. 2010 | 19:51

Santa Claus napsal(a):

:-)Díky, Ghost Dog-u za konstruktivní kritiku zaměřenou špatným směrem !
...ale i nadále si Vás vážím a oceňuji Váš ochromující Doggy style. Peace (not Peas or Piss).
02. 04. 2010 | 20:37

Santa Claun napsal(a):

Slečno naivko,
o takto intimních věcech se na netu bavit nehodlám !!!
Nashledanou.
02. 04. 2010 | 20:46

naivka napsal(a):

...

respektuji sváteční den věřících ....
snad přijmete těchto pár tónů ..

https://www.youtube.com/watc...

*
02. 04. 2010 | 21:22

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Vážení přátelé diskutéři,
po osobních útocích některých jedinců jsem se již nemínil sem vracet, nechat však otázku cílenou přímo na mne bez pokusu o odpověď bych však považoval za nefér.
Předem zdůrazňuji, že jsem definoval část vesmíru, o kterou mi šlo, přesně "nám známý vesmír", samozřejmě ´nám´ jako lidstvu a ´známý´ natolik, že o něm víme podstatné. Proto bychom s vysokou pravděpodobností také věděli o živých bytotech, kdyby v něm existovaly. Více o tomto tématu s lidmi kantorských způsobů se již bavit nebudu.
Ghost Dog:
"jak vnímáte rostlinou říši..je možné, že strom cítí?..je možné, že cítí bolest, když ho dřevorubec kácí?..mají rostliny nějaké, aspoň marginální vědomí?.."
Nevím, pokud vím podle současného stavu znalostí nemají. Zatím nebyl objeven nějaký orgán či centrum citlivosti, části rostlin se chovají autonomně, nezávisle na celé rostlině. Rostliny reagují na vlivy prostředí, některé (Mimosa pudica) dokonce aktívním rychlým pohybem.
Při sledování jednobuněčných organismů v natívním preparátu mne vždy zaujala rozdílné chování měňavek a bičíkovců. Rejdící bičíkovci na okraji preparátu vždy změnili směr od okraje, měňavky naopak vždy pokračovaly svým přeléváním za hranici preparátu, až na suchu praskly, což působilo dojmem "inteligentních" bičíkovců a "přiblblých" měňavek. Jde však jen o antropomorfní pohled, objektívně z výsledků úspěšnosti životní stratégie bičíkovců a měňavek nelze k podobnému závěru dospět. Lituji, že jsem asi zklamal Vaše očekávání.
naivka:
Díky za Chopina.
02. 04. 2010 | 21:48

Zbyněk Matyáš napsal(a):

When Dog, so piss.
02. 04. 2010 | 21:50

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Ještě dodám, že o ´román stromu´ se pokusil spisovatel Jan Vrba http://cs.wikipedia.org/wik...
románem Borovice.
02. 04. 2010 | 21:58

JC napsal(a):

Zbyněk Matyáš,
Co si matně pamatuji z TV, tak v Africe je přírodovědou "zmapován" určitý druh stromu, který pokud začne být požírán, vyšle nějou informaci do okolí a stromy stejného druhu do vzdálenosti několika desítek metrů začnou vylučovat cosi co učiní jejich kůru pro případného "útočníka" méně chutnou.
Mozek to sice nemá, ale úplně blbý dřevo to asi také nebude.
02. 04. 2010 | 22:46

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy