Kam v Neznámém městě
Dále se zastavuji v domě s č.p. 5, jehož expozice je zameřena duchovně s lidským tělem zobrazeným jako pentagram, který má vrcholy hlavu, dvě ruce a dvě nohy. To je v duchovních tradicích vykládáno jako 5 drah životní energie. Dále je zde expozice zármutku, který k lidskému životu také patří. Zejména 5 fází zármutku definovaných v 19. století známou švýcarskou psychiatričkou volně jako popření a izolace, hněv, smlouvání, deprese, přijetí.
Nemohu minout 16. ulici s 16 domy, každý reprezentující jeden osobnostní typ podle myšlenek publikovaných C. Jungem. Lidé jsou buď introvertní nebo extrovertní, senzitivní nebo intuitivní, přemýšliví nebo pocitoví a hodnotící nebo chápající. S těmito čtyřmi základními znaky, každý mající dvě možnosti, je počet možných kombinací právě 16. Nejčastějším typem osobnosti je kombinace introvertní, senzitivní, pocitový, hodnotící, která zahrnuje 13,8% populace. Nejméně se vyskytujícím typem osobnosti zahrnujícím 1,8% populace je extrovertní, intuitivní, přemýšlivý a hodnotící. Zajímavé pro mě je, že nejvíce a nejméně se vyskytující osobnostní typy jsou odlišné ve třech znacích, ne ve všech čtyřech. Navštěvuji tyto dva krajní domy a také expozici v domě, kam se svým osobnostním typem patřím.
Těším se na dům s č.p. 78. Má podobu tzv. metatronu, což je "kostka" vytvořená propojením středů třinácti kružnic uspořádaných ve vzoru „květu.“ Souvisí s moudrostí a se stvořením světa. Má právě 78 spojnic středů kružnic. Metatron se bohatě používal a používá v alchymii a náboženství, někdy také představuje anděla. Byl prostředkem proti síle ďábla, což může mít svůj význam i dnes. Malý metatron zakoupený v expozici je tak vítaným suvenýrem.
Jsem unavený. Kolik ještě domů mám shlédnout v Neznámém městě, kde každý dům obsahuje expozici vztahující se k jeho č.p.? Rozhoduji, že se půjdu někam najíst. Je právě poledne. Třeba do domu s č.p. 80. Tady objevuji italského ekonoma V. Pareta a jeho překvapivou souvislost, že 80% bohatství jeho země je koncentrováno ve 20% její populace. Tento úkaz vyjadřuje tzv. Paretův zákon, který se někdy také označuje pravidlem 80/20. Dovídám se, že obchodník a myslitel J. Juran rozšířil toto pravidlo na řízení kvality ve výrobě, kde 80% problémů je způsobeno 20% příčin. 80 a 20 nejsou jistě posvátné, ale formují užitečné vodítko s množstvím aplikací, např. 20% zákazníků produkuje 80% tržeb, 20% videoklipů produkuje 80% stahování souborů příp. 20% zevnějšku produkuje 80% emocí. Usuzuji, že 20% navštívených domů bude stačit k tomu, abych poznal Neznámé město.
Tak mi prosím dovolte popřát, ať již budete v aleji, na útesu, pod něčím rozložitým, nad něčím blízkým či vzdáleným, nezapomeňte navštívit Neznámé město. Veselé léto.