O analogiích a jiné citlivosti na kontext

09. 04. 2010 | 22:04
Přečteno 4392 krát
Vnímám, že dům na obrázku, v počítačové hře nebo ve městě je obdobou společného konceptu. Rozeznám písmena nebo číslice v jejich tištěných i psaných podobách. Vím, co mohu očekávat v americkém městě, které má evropský ráz. Nebo jak vypadá energie, která má povahu jiné energie. Ano, jde o schopnost našeho mozku tvořit analogie. Tedy obdobu uvedených věcí na základě jejich "anotace." Dokonce mohu díky této schopnosti mozku říci, že nejsem počítač.

Vnímám velkou nápaditost mozku při tvorbě analogií. Jestliže třeba ve slově "teo" zaměním poslední písmeno na "p," dostanu "tep," potom, když mám slovo "bok," hned mě napadne analogická záměna na "bol," tedy písmeno na posledním místě a následující v abecedě. Je to správná analogie? Dalšími analogiemi totiž mohou být "bop," čili prostě jen záměna posledního písmene či "bpk," kde zaměním písmeno "o" apod. Je tedy třeba mít v mozku nějaký účinný mechanismus na rozpoznávání pravdivých analogií.

Vnímám v mozku analogii pocházející od Aristotela. Pravdivá analogie je taková, která souhlasí se skutečností. Tady však odpovídající skutečnost, se kterou bych analogii porovnal, někdy chybí nebo není snadno dostupná. Proto mám ještě další analogii, kterou implicitně použil Euklides ve své geometrii. Analogie je pravdivá, pokud může být za použití všeobecně přijímaných principů odvozena z analogií, které jsou již známé jako pravdivé. I když mohu uvažovat o "všeobecně přijímaných principech," zdá se, že jde o vcelku dobré operativní pravidlo.

A tak použitím "Euklidova pravidla" vnímám pravdivost domů, písmen, číslic, amerických měst i energií. Jako zjišťování přítomnosti analogií. Jsem překvapený, když jsou mi milé i méně pravdivé analogie. Třeba i takové, o kterých nevím vůbec nic. Dovolte mi prosím také Vám popřát hojnost a snesitelnost analogií, jejichž subjektivita Vám bude milá. Tvorba analogií totiž proniká prakticky všemi aspekty naší inteligence.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

bigjirka napsal(a):

Já jsem vytvořil analogii nediskutujícího bloggera s patníkem, na který chčijou psi.. ale na rozdíl od některých spolubesedníků se to panu Stejskalovi nelíbilo :-/
09. 04. 2010 | 22:22

LEVAK napsal(a):

Vážený pane analogie znamená podobnost nebo obdobu a proto s Vámi nemohu souhlasit.Analogie v podstatě podle mně označuje nějaký proces nebo metodu na rozdíl od prvdy,která označuje skutečnost,fakt.le tak jako pravda může být různá, různí se i analogie.Nelze přece tvrdit,že je analogie stejná
v rétorice, filosofii a sémantice.Tady jde přece o proces, který klade do poměru dva podobné prvky.V matematice se jedná o způsob důkazu na základě podobnosti – analogický důkaz.Ve fyzice o ohraničenou změnu fyzikální velikosti – kontinuita.
V biologii jsou to struktury se shodnou funkcí.V právu je vlastně základ celého systému v aplikaci normy na různou a jinou situaci.
Vážený pane omlouvám se,že jsem si dovolil zde se vyjádřit.Možná,že se mi to už v té mé staré hlavě trochu popletlo tak mi to promiňte!
09. 04. 2010 | 22:28

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,dobrý večer,pane Kláne.Když jsem zahlédla v nabídce Váš blog,amalogicky mi hned "naskočilo v myšlenkách",tak,a máš tu "počteníčko".Analogicky se také těším na příspěvky pod Vaším textem.

Jinak analogie je v praktickém životě někdy ošidná a zavádějící.Už jsem se s tím setkala a často musím "jít proti analogii",která mi zasvítí zelenou,ale já vím,že je to ve skutečnosti stopka.

Díky a těším se,tady mě analogie nezklame.Tužka s úsměvem.
09. 04. 2010 | 22:51

pípa napsal(a):

Prosím diskutující na mé úrovni vzdělání v daném oboru neplést anologii s análogií. Mohlo by je to zavést do nepěkných konců.
09. 04. 2010 | 23:04

Zbyněk Matyáš napsal(a):

ἀναλογία < ανά- + λόγος
Na počátku bylo slovo.
Následovala slova podobná.
09. 04. 2010 | 23:21

Targus napsal(a):

To Petr Klán:

Vždy, když začnu číst vaše výtvory, mám pocit, že mne někdo vystřelil do mezihvězdného prostoru.... Nesnesitelná lehkosti bytí, jak jsi závratná a omračující ve stavu levitace, kdy schránka bytí putuje prostorem zaplněným pouze mimoběžkami, exponenciálami, paralaxami, Eulerovými čísly, mantisami, složenými závorkami a obdobným matematickým haraburdím.
Jak mne ten matematický prostor fascinuje, asi proto, že mu tak málo rozumím...

Bohužel mne však napadají pouze analogie typu:
poslanec - blbec
poslanec - prodejná děvka
poslanec - hilfák z tunelparty
poslanec - korouhvička aneb kam vítr, tam plášť
poslanec - zkáza planety

Troufám si tvrdit, že na tom není nic moc hezkého.
Skoro se mi chce Vám vzkázat, abyste napsal něco matematického o paradoxech. Těch vidím kolem sebe mnohem více...
09. 04. 2010 | 23:26

1888 napsal(a):

Analogie je poucna, zvlaste jedna li se o hodinky a holinky.
10. 04. 2010 | 01:31

VK-Can napsal(a):

Srdecne zdravim pane Klan.

Kdyz jsem docetl Vase radky, tak se v mysli rojily ruzne analogie.
Nektere vice, jine méně trefné.
Pokud bych chtel pouzit vtipné analogie, musel bych kopirovat a to, aspon vědomě, nedělám.

A tak jedna moje vlastni.
Analogie, ze lidsky zivot je jako den.
Na jeho zacatku jsou plany a predsevzeti co se musi a co by se melo.
Uprostred je zjisteni faktu, ze cas leti, ale jeste neni nic ztraceno.
A na konci je bilance. Bilance úspěchů i zklamání.
Zaslouzeny odpocinek a nebo uklizeni nadelaneho neporadku.

Preji Vam pohodove odpoledne. To denni i to životní.
A take prijemny vikend.
10. 04. 2010 | 02:25

Olga napsal(a):

Mám dojem, že mi analogie nestačí. Nějak to vše umí počitač. Člověku je dáno něco víc. Neumím to pojmenovat. Nevím. Je to Láska? Je to cit? Je to Bůh?
10. 04. 2010 | 07:54

juvel napsal(a):

Dovolím si připomenout jednu z nejzákladnějších analogií. Člověk vidí dům, analogie mu říká, že ho musel nějaký člověk postavit. Používá počítač, analogie mu říká, že je to dílo velmi inteligentních lidí.
Člověk vidí rostliny, zvířata, člověka, vesmír. Vidí, že to jsou díla, která řádově překonávají jeho schopnosti. A analogicky tvrdí, že to vzniklo samo od sebe? Co s tím?
10. 04. 2010 | 09:26

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, jak je jistě všeobecně známo, vyměníme-li v kouzelném slovíčku - láska čtyři písmena a jedno dokonce ubereme, dostaneme další neméně kouzelné slovíčko - pivo....
http://kaifolog.ru/uploads/...
Jinak, mé tonto týden hledané analogie /nejen/ vypadaly asi takto..
http://forums.gardenweb.com...
Veselé krizování...
10. 04. 2010 | 09:45

Olga napsal(a):

juvel
Napsal jste to moc pěkně. Děkuji
10. 04. 2010 | 10:19

Analogia=prdologia napsal(a):

zdravy rozum a dobra pamet postacia na to aby ste sa v zivote vyznali kto je kto a nie nejake cudzie slovo = prdologia

Elena=Baška Jaguška napsal(a):
dakujem ty za vernost Pepa Repa,

vieš ako by nam bolo dobre spolu v tej mojej izbuške na kurjich nožkach, odviezla by som ťa aj na tej mojej leteckéj metle nadzvukovou rychlosťou, paaradaa
01.04.2010 10:22:14

stejskal napsal(a):
Vám též, Křišťanko.

Libor Stejskal
01.04.2010 10:49:42

zamente v slove Křišťanko pismenka na s, t, i , dostanete slovo a meno Kristinka, samozrejme dat prec aj ten vas hacek nad r.

slovo, meno Kristinka je pre niekoho obycajne , pre ineho obrovsky symbol, skoro ako pre vlka havel,

tak tak sa da niekoho nacapat,

ze prdologia
10. 04. 2010 | 10:53

Analogia=prdologia napsal(a):

samozrejme prdologicky je mozny falsifikat IP adres a prevzate meno , uvazujes li prdologicky, ak by bol falsifikat , originalom by bol okamzite smazanany, okrem toho prdologicky mohla to byt finta,
v tom pripade nastupuje siesty zmysel= intuicia

tak to je len tolko o prdologie
10. 04. 2010 | 11:07

Prdologia do tretice napsal(a):

nadvazujem na VK cana= vykakan ,

nic neukladujem , vsetko mazem, viac blafujem=kecam

blaf je tiez sucastou prdologie
10. 04. 2010 | 11:28

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,ano,ano,opět se ukázalo,jak je analogie v praxi ošidná,čekala jsem jak inspirativní budou pro mne názory,no,není pořád posvícení,zatím je jen sobota,..Tužka,..
10. 04. 2010 | 11:52

pre to otravne pero napsal(a):

Tuzka, nie si ty nahdou pero?

na teba by sa tiez zislo si prdologicky posvetit, ta tvoja bilinkova terapia a joga, ta osidili o bielokoviny potrebne pre zdravy rozum
10. 04. 2010 | 12:12

vlk napsal(a):

Pěkné sobotní poledne pane Kláne.
Chytrý blog. Jako obyčejně. tentokráte plně uchopitelný i pro nás , co už umíme matematiku jen v rozsahu funkcí kalkulačky, kterou používáme..

Ohledně analogií a jejich pretendentů - je mi daleko blíže Euklides než Aristoteles. ze stejného důvodu jako vám.

a vidíte

Jíra
zkusil analogi.. prý se nebude líbit Stejskalovi.
Já bych to, ve s hodě s Euklidem označil za nonsens a špatnou analogii. To , co Jíro nazýváš psi , močícími na blogerský patník bych viděl přesně opačně. V pozici onoho patníku si musí připadat naopak nemlčící a píšíci blobeři. Pan Klán je naprostou a ojedinělou vyjímkou. Je respektován úplně všemi. Ale jde o vyjímku , potrzující pravidlo. Přesně opačné. na věšinu zdejších blogerů / my/ psi chodíme opravdu většinou zavěsit značku našeho teritoria. Soudím,že zrvna u mne to asi nikoho nemůže překvapit ,-))) Ale u SuPa?? Kdo by to do něj řekl...Brehm by s e divil.

Vidíte pane Kláne, kam jsem se přes analogie až dostal? K Brehmovi...
10. 04. 2010 | 12:36

J.H. napsal(a):

Přidám sem některé analogické páry polárních antonym :

mravnost - nemravnost
čestnost - podlost
pravda - lež (ne od ležeti)
skromnost - nadutost
vyrovnanost - prchlivost

Kladu otázku, co u lidí převažuje. Levé pozitivní nebo pravé negativní vlastnosti? Pomíjím skutečnost, že mezi těmito krajnostmi jsou ještě mezistupně.
10. 04. 2010 | 18:44

Holubář napsal(a):

Analogie a kontext.Podobnost.

Pět panáků se na povel verbálního a ne příliš hlasitého "hóóóp" otáčí ve vzdálenosti 25 metrů čelem ke střelci a během čtyř vteřin (přesněji 3,8) dostává každý z nich zásah projektilem do středu hrudníku. První za 1,2 , pátý za 3,8. Tak vypadá ideální stav, kterého se ne vždy podaří dosáhnout. Proto se nácvik opakuje. Skoro do nekonečna. Cíl má podobu symbolické lidské postavy - hlava je mimo zájem, jen kruhy z hodnotou 4 až 6. Níže trup s desítkou ve středu, dole zužující se nohy - ty už také nejsou cílem.
"Hóóóp"... serie jsou osmi, šesti a čtyřvteřinové. Cílů vždy pět, desítka na svém místě. První rána nejlépe za 1,2 sekundy, ale u pomalejšíxch sérií se tolik spěchat nemusí, je čas přece jen o desetinku nebo dvě pečlivěji zamířit.

Závod trvá čistého času 72 vteřin, 60 ran, Šedesát lidských siluet, šedesát desítek.

Držíte desítky a stovky hodin v pravé ruce Walther OSP, stává se prodlouženou částí vašeho těla.

"Hóóóp"... od 17 do 23 let, skoro denně. Kolik ran? Bez statistiky, možná nějakého čtvrt miliónu.

Po třeba třiceti letech vás míjejí lidské siluety. Mají hlavy - ty jsou nezajímavé. Mají trupy - s pomyslnou desítkou někde uprostřed. Také nohy jsou většinou nezajímavé (jak které :-) ).

Ale střelec nikdy nevystřelil na živého tvora a lidé nejsou terče.
Ne, ta analogie tady prostě není.

Jak je to možné?
10. 04. 2010 | 19:34

DK napsal(a):

Hezký večer všem na blogu p. Klána, kdo rozumně komunikují a i těm, od kterých to čekat prostě nelze, i Vás má pán Bůh rád.
S analogií mám osobní problém:
Už nechci být podobná podobným a stále se jim podobám. Řeknu Vám, je to někdy pech ta analogie..:-) Myslím, že vděčím mnohým za tyto analogie..

Pro JH
jde o rovnováhu, o nic jiného...misky vah..
měly by být vyrovnané, ale furt se to "houpe".. Ale považte, jak by vypadala taková dvoumisková váha bez jedné misky?:-)
10. 04. 2010 | 19:49

MA-FU napsal(a):

Pane milý Kláne,nevím co v dnešním dni hledat za analogie
možná žádné milé,snad ,že je to stý den v kalendáři,nebo ta desítka dubnová ,která znamená pro mou přítelkyni 50 roků života? A hned zase tragedie jakou nevymyslíme ani v nejkatastrofičtějším ději filmu.Jistě to nevzniká samo od sebe,nebo je to ta energie,která má povahu jiné?
10. 04. 2010 | 20:34

Ghost Dog napsal(a):

Dobrý večer pane Kláne,

dnes ze sebe nevyloudím nic, co považuji za moudrost a ostatní za hloupost..

dnes je den soucítění nad ztrátou našich severních sousedů, nad tragickou nehodou a smrtí pana prezidenta Polska Lecha Kaczyňského a stotřicetijedna lidí jeho doprovodu,
letěli uctít památku více než 20 000 Polských vojáků a důstojníků, zavražděných v Katyňskm lese..sami zahynuli nedaleko od tohoto místa..

je to snad ta analogie neštěstí?

přesto vám všem přeji hezký večer a dobrou noc..GD
10. 04. 2010 | 21:39

Zbyněk Matyáš napsal(a):

juvel:
"A analogicky tvrdí, že to vzniklo samo od sebe? Co s tím?" Uzavřít logickým závěrem: analogie není metodou poznání.
10. 04. 2010 | 22:42

Zbyněk Matyáš napsal(a):

juvel:
"A analogicky tvrdí, že to vzniklo samo od sebe? Co s tím?" Uzavřít logickým závěrem: analogie není metodou poznání.
10. 04. 2010 | 22:43

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Ghost Dog:
"je to snad ta analogie neštěstí?"
Jak to vlastně míníte? Je to neštěstí anebo něco podobného?
Btw: Čtyřiokrát se pokoušet přistát za nepříznivých okolností je analogie lidské blbosti.
10. 04. 2010 | 22:49

Petr Klan napsal(a):

Pane BigJirko, mockrát děkuju za originalitu, když patník, tak věřím, že kamenný ...

Pane LEVAKu, mockrát děkuju za milé řádky, prosím, neomlouvejte se. Spíše bych se měl omluvit, neboť moje řádky směřují k počítačům a umělé inteligenci. Filozof 19. století H.D. Thoreau napsal: "All perception of truth is the detection of an analogy." Předpokládejte, že máte na fotografii micinku. Není možné ji ukázat počítači a požádat ho, aby našel podobné obrázky ve Vašem onlinovém fotoalbu.

Paní Tužko, mockrát děkuju za analogie. Také za příběhy minulého blogu. Analogií může být, že cestou do práce jsem chodil kolem borovice, která se klonila pod tíhou sněhu. Když napadnul, měl jsem obavu, že ji vyvrátí. Pravidelně jsem ho klepal dolů. Celou zimu. Když napadnul naposledy, byl jsem mimo Prahu. Další den již byla vyvrácená.

Pane Pípo, mockrát děkuju, i analogie tam někdy vedou ...

Pane Zbyňku Matyáši, mockrát děkuju. Ano, analogía na Slovo ... Dovolte vrátit se k Vaší diskusi s p. Skeptickým na minulém blogu, za kterou děkuju. Vybavila se mi analogie: Prostor se nemůže ohýbat, neboť "něco nemůže mít vliv na nic." (N. Tesla v reakci na A. Einsteina).

Pane Targusi, mockrát děkuju za vyjádření pocitu obklopen "matematickým haraburdím." Ve Francii jeden známý kněz píše, co je mi blízké: "Respektujte právo své země a snažte se předat lidem kritického ducha, aby dokázali rozpoznat, co je v zákonech dobře a co špatně. Modlete se za své politiky. Nemají vždycky takovou svobodu projevu, jak by si přáli. Vaše modlitba jim umožní lépe rozlišovat, co je v zájmu lidí."

Paní, pane 1888, mockrát děkuju. Ano, ale snad to pro počítače nebude nepřekonatelná bariéra ...

Pane VK-Cane, mockrát děkuju za přání i "denní" analogii. Dovolte prosím přidat, letní nebo zimní, povedené nebo nepovedené, všední nebo nevšední, překvapivé nebo fádní, laskavé nebo nelaskavé ... Učím se z Vaší moudrosti. Také pěkný víkend, děkuju.

Paní Olgo, mockrát děkuju. Ano, člověku je dáno něco víc. Třeba dělat analogie. To je pro počítače bariéra.

Pane Juveli, mockrát děkuju za analogie, znával jsem důvěrně kněze, který říkal, že také korunu musel někdo udělat. Snad budeme potřebovat ještě mnoho slov. Pro analogie viz výše H.D. Thoreau.

Pane Wbgardene, mockrát děkuju za fotografické lesní a pivní analogie ("nejen"). Vždycky osvěžíte.

Paní Analogie=prdologie, mockrát děkuju, to je pro mě významová bariéra ...

Pane Vlku, mockrát děkuju, také srdečně zdravím, pokud se někdy počítačům podaří přimknout blíže člověku, zdá se, že analogie budou klíčem.

Paní, pane J.H., mockrát děkuju. A máte tam prosím něco lehčího, třeba jak vypadá nekonečno ...

Pane Holubáři, mockrát děkuju za analogii. A matematika je prosím který z těch pěti panáků. Nebo všech pět dohromady?

Paní DK, mockrát děkuju. Nápodobně, dobrý večer. Ano, je někdy "pech," naštěstí zatím subjektivní ...

Paní MA-FU, mockrát děkuju. V dnešním dnu analogie? Snad Machův princip (Ernst Mach): Všechny věci ve Vesmíru jsou vzájemně propojeny ...

Pane Ghost Dogu, mockrát děkuju. Snad výše Machův princip. Rozumím Vašim slovům, děkuju za Vaši přítomnost. Také dobrou noc.
11. 04. 2010 | 00:32

bigjirka napsal(a):

Ano, pane Kláne, nehybný, kamenný. V některých případech i levný betonový...
11. 04. 2010 | 01:21

badatel napsal(a):

Vážený autore,
píšete zajímavé blogy.
Bohužel s tou analogií a citlivostí, jakoby se Vám dle principu minimální entropie podařilo trefit do predikce časové řady událostí lidských.
Existovali demagogové na všech stranách, někteří chtěli poručit větru dešti - dopadlo to tragicky.
Jiní chtěli poroučet pilotům, aby za každou cenu na počtvrté přistáli, a ti, mající na mysli že neuposlechnutí bude řešeno na nejvyšší úrovni, tak, jak by se snad analogicky stalo, když dříve neuposlechli a přistáli v Azerbajdžánu místo v Tbilisi( jak píše dnešní tisk) se pokusili přistát na počtvrté - bohužel s tragickou tečkou.
Poučení z analogií je následující: kéž by svět v budoucnu řídili racionální lidé a věci, kterým nerozumí, přenechali profesionálům a ne svému přesvědčení, moci atd.
Přeji Vám a ostaním komentátorům hezkou neděli.
11. 04. 2010 | 08:36

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,děkuji za odpověď,pane Kláne.Ano,tady mě analogie nezklamala,milé a zdvořilé odpovědi,tak jsem je analogicky očekávala.

Současně jsem si připravila "své odpovědi",kdyby to byl "můj blog".Některé "hozené rukavice,nebo spíš exkrementy",bych já nezvedala,ale štítivě je překročila.Vy,ale s úsměvem,...No.to já neumím.Měla bych si anologicky říct,..podívej,to je moc dobrá vlastnost,nauč se to.Já si to říkám,ale tady je ten moment,zasvítí stopka,jsem jiná,šla bych proti své podstatě a byla bych vnitřně moc,....no prostě moc.Tužka s dopoledním nedělním úsměvem.
11. 04. 2010 | 09:34

Holubář napsal(a):

P.Klán:
Matematika je to všechno, ale vytvořit matematický model bychom asi uměli jen na to, co je vně člověka. Reakční časy techniky, optická zkreslení, balistické křivky, rychlost větru ....

Ale od dlaně pravé ruky, která pevně, ale ne křečovitě svírá pažbu zbraně, od ukazováčku, jenž plynule tiskne spoušť, od oka, které zde vlastně jako jediné přijímá důležité vnější vjemy (sluch tu není pro mozkem vydávané pokyny důležitý), přes nervová čidla, předávající mozkové povely svalům, až po tu část mozku, která udržuje stabilitu - to vypočítat neumíme. Lze to vůbec? Má v tomto smyslu matematika hranice? Použitelný by snad byl jen počet statistiky a pravděpodobnosti s jeho nekonečnýmui vzorci sum od někud někam lomenými úplně jinými sumami od někud úplně jinud někam úplně jinam. Jenže tam vždycky zůstává ten nepatrný zlomeček, který je nevypočitatelný - někteří tomu říkají duše, čerti vědí co to vlastně je....

Tisícínásobným opakováním ale vytváříme takové cesty impulsů v těle (dynamický stereotyp), aby nacvičovaná akce byla ANALOGIÍ k ideálnímu už popsanému stavu.

To není nic složitého, je to standardní proces nácviku jakékoliv sportovní i nesportovní činnosti. Mozek je ale schopen ten proces nepřenést jako analogii do prostoru, chráněného nějakým tabu.

Tedy - bohužel jak u koho a jak kdy.... :-)
11. 04. 2010 | 10:16

Ghost Dog napsal(a):

Analogie

Jednou z analogií je sama Bible, nebo spíš souborem mnoha analogií, především Nový zákon. On je vlastně celý postavený na analogii, podobenství v něm nejsou nic jiného, než analogiemi, které mají člověku ukázat na správnou cestu životem.

Přivádí mě to k myšlence, že celý náš život je ovlivňován analogiemi, tedy podobenstvími a příběhy podobné skutečnému chování, ze kterých si bereme příklad a poučení. Nejedná se tedy o jednoslovné analogie, ani o záměny písmen ve slově, ale o celky, mnohostranně rozvinuté.

Romány, povídky, poezie, filmy a dokonce i hudba by se daly označit, jako analogie, analogie citu a umění.

Včera jsem napsal něco, co mi přišlo jako analogie neštěstí, nevím, co je na tom nepochopitelného..vlastně trochu ano, kdo se opájí hmotou a potlačuje vše ostatní, tomu to asi bude skutečně dělat problémy..

Hezký den všem a klidnou neděli.. :-)
11. 04. 2010 | 10:22

Baba napsal(a):

Safra, porovnávat pravdivost článku pana Klána se správnou cestou životem podle Bible, jedno psáno v pátek večer, druhé v neděli před oběděm, to je pak jednomu u těch přízemních teorií skoro líp.
11. 04. 2010 | 11:54

entp napsal(a):

Děkuji velice pane Kláne za inspiraci.

Zbyněk Matyáš

Děkuji také! Nevědomky jste mne přivedl k podstatě toho, proč nemá smysl diskutovat s "vědci" jako Vy. Jsou totiž hluboce věřící ve své axiomy, jeden z nich (možná nejdůležitější): "Analogie není metoda poznání".
Představte si malé dítě, jak se učí rozpoznávat barvy nebo to, že na obrázku je pejsek.

Co když je analogie základním konstrukčním schématem Universa (jak nahoře, tak dole...), tedy pro vás vědce, je fraktální?
Pokud tento předpoklad neumíte vyloučit, je Vaše tvrzení neplatné a nemůže být vědeckým axiomem. Tedy, je nutné připustit, že analogie může být metodou poznání.

A je možné ptát se dál: v čí prospěch a za jakým účelem oficiální věda rozvíjí a prosazuje jen jeden možný obraz světa?
11. 04. 2010 | 13:42

Ghost Dog napsal(a):

no jo paní Babo,

když mi tady podle té Bible žijeme něco málo přes tisíc let :-)
11. 04. 2010 | 14:04

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Entp,inspiroval/a/ jste mne,to mám velice ráda.Tak k čemu?,k odvážnému tvrzení,že,.. jedním z mnoha základních konstrukčních schémat Universa je pohyb bodu a bodů po kuželosečkách.Tak,to je objev,CO,COó?Tužka.
11. 04. 2010 | 14:34

Baba napsal(a):

Ghost Dog:

A vy byste byl raději tím vypravěčem, co?
11. 04. 2010 | 16:55

dN+Mp napsal(a):

Kdo by si pomyslel, že lelkujíce u akvaduktu se lze dočkat takových krásných šneků, které by nevymyslel ani sám velký Manolo Blahnik...
11. 04. 2010 | 17:18

Ghost Dog napsal(a):

paní Baba,

ani ne, na to jsou jiní šéfíci, já si jen tak občas zafóruju, ale nic vážného..žádný Nóbel z toho být nemůže :)
11. 04. 2010 | 18:27

Baba napsal(a):

No, mý reakce nemusí být vždycky ty nejchytřejší. Emissary se dřív nebo později ozve. Třeba by to vysvětlil líp.
11. 04. 2010 | 20:54

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Ghost Dog:
"Včera jsem napsal něco, co mi přišlo jako analogie neštěstí, nevím, co je na tom nepochopitelného..vlastně trochu ano, kdo se opájí hmotou a potlačuje vše ostatní, tomu to asi bude skutečně dělat problémy.."
No nic, možná naivně jsem se domníval, že havárie u Smolenska je neštěstí, nikoliv jeho analogií. A co s tím má společného nějaké "opájení se hmotou" víte asi jenom Vy a možná Vám podobní.
11. 04. 2010 | 21:34

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat,
o veškeré přízemnosti...
Blahoslavena budiž virtuální plkotechna zde na aktuálně
neb hospodské žvanění
lepší je než bohům
klanění…
Nicméně z času na čas se chce z virtuálna skočit až do samé přízemní reality a jednoduše a prostě servat se zase jak za času dávných s tou jednoduchou, primitivní, špinavou, sprostou a všudypřítomnou hmotou.
Neb jak nám praví dějiny, jenom čin je účinný…
Pro všechny co tak zde rádi teoretizují o fyzické práci, dám údernici s popelnicí.
Toť ona má nejdražší Anna Lógie...
Veselé krizování...
http://ru.warnet.ws/img4/19...
11. 04. 2010 | 21:38

Zbyněk Matyáš napsal(a):

entp:
Omlouvám se, z mé věty nedopatřením vypadlo slovo ´jedinou´, takže celá měla znít "Analogie není jediná metoda poznání."
Děkuji, že přestože »nemá smysl diskutovat s "vědci" jako já«, jste se do diskuze pustil. :)
Oficiální či neoficiální věda, pokud je skutečnou vědou, samozřejmě nemůže dospívat k různým výkladům téhož.
11. 04. 2010 | 21:42

Skogen napsal(a):

Poznávacích procesů je baj očko sedm: analýzy, syntéza, indukce, dedukce, abstrakce, generalizace, analogie... Takže analogie skutečně není jedinou kognitivní metodou.

Jestliže poznáváme, vytváříme zkušenost. Začnou-li i stroje vytvářet svou zkušenost, dospějí také k poznání. Nějaká forma analogie by pak také měla fungovat, domnívám se.
11. 04. 2010 | 22:24

Ghost Dog napsal(a):

Usuzování per analogiam neboli analogismus je logický postup, který argumentuje takto:

* A se podobá B
* B má vlastnost v
* je tedy pravděpodobné, že i A má vlastnost v.

analogie je v příčině, nikoliv v důsledku..takto to bylo myšleno pane Matyáši..a nebuďte tak zoufale vztahovačný..

dále s vámi nemíním diskutovat, takže ani nemusíte odpovídat..
11. 04. 2010 | 22:59

Skogen napsal(a):

Jenže pokud by A nemělo některou vlastnost B, pak by se A nepodobalo B. Čili bychom museli mít soubor vlastností, z nichž přinejmenším jedna výrazná je společná A i B.

Ostatně se to projevuje také v deformacích interpersonální percepce - haló efekt, efekt aureoly... Daň z analogie, aneb nějaká limitní nepřesnost ;)
11. 04. 2010 | 23:49

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Ghost Dog:
Nemusím, ale mohu:
"* A se podobá B
* B má vlastnost v
* je tedy pravděpodobné, že i A má vlastnost v."
Teď už by stačilo vysvětlit, co z toho je havárie u Smolenska a co neštěstí.
Teprve teď máte nárok na poslední slovo.
11. 04. 2010 | 23:57

DK napsal(a):

"A" by mohla být havárie (kdekoliv), "B" by mohla být havárie ve Smolensku. "v" by mohlo být neštěstí (tragedie).

Nárok na poslední slovo měl Ghost Dog, ale řadím se trochu mezi jemu podobné (viz bible).
No a teď můžete zase chytračit vy. Já jdu dělat večeři....svůj k svému.
12. 04. 2010 | 18:07

Ghost Dog napsal(a):

DK

nebo takto:
"A" tragedie v Katyňském lese (vraždy), "B" tragedie ve Smolensku (nehoda), "v" smrt..

děkuji i za váš zajímavý pohled,

mé poslední slovo ještě asi nebylo napsáno, pan ZM ovšem není ten, který by mi ho měl určovat, to si mohu naštěstí určit sám..

hezký večer a dobrou chuť :-)
12. 04. 2010 | 20:37

DK napsal(a):

Ghost Dog

I Vám hezký večer.
(Napsala jsem ve spěchu "bible" místo Bible. Tak promiňte, kdo to po mě musí číst.
Ne, že bych byla ortodoxní věřící - křtěná a tak, rodiče nevěřili, přesto ji považuji za knihu knih. Ale to sem nepatří..)

Váš příklad je rovněž vysvětlením analogie..je jich nekonečně mnoho (možností), asi i díky tomu, že také trochu záleží na tom, jaké analogie se zrovna hledají a jaké zrovna objevíme... není to přesné, co chci říct, jsem laik a vždycky budu.
"Chodila" jsem sem ze zvědavosti (že se i něco dozvím a doplním ty své mezery) a také na kdysi pozvání "naivky", kterou známe oba z těhle virtuálních diskuzí. A i když jsem na ní bekaná, mám jí svým způsobem ráda, i když to tak mnohdy nevypadá.
No.., já vím, že to ví. Časem se třeba i polepším (neboť slibem nezarmoutíš.:-))
Lízt sem už nehodlám, naštěstí pro mnohé mi osud poslal i nějaké ty povinnosti, co mě zaměstnají na nějaké ty týdny.
Díky za Vaši laskavost, Ghost Dogu, děkuji i naivce, co má nervy ze železa (nebo z jiného pevného kovu:-).
Příjemné diskutování. Ukřivděným se omlouvám.
12. 04. 2010 | 22:31

micinka napsal(a):

:-)

*
15. 04. 2010 | 12:35

mp napsal(a):

Báseň tu chybí.
21. 04. 2010 | 01:21

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,komu chybí báseň??,když báseň,tak píseň,když píseň,tak ukolébavka,tenhle blog už pěknou řádku dní "spinkal".Ukolébavka a jsou tam analogie.

Ukolébavka.

Spinkej už broučku malý,
pod okny příboj ztich,
sudičky povídaly,
že budeš námořník.

Tvůj táta jim byl taky,
a všichni muži kol,
než odvály je mraky,
na druhý světa pól.

Mou hlavu už jen halí,
závoj smuteční,
a v kapli svíce hoří,
na paměť těchto dní.

Až dorosteš,můj malý,
moře ti vrátí dluh,
a na všech lodích světa,
ať provází tě Bůh.

Spinkej už broučku malý,
pod okny příboj ztich,
sudičky povídaly,
že budeš námořník.
21. 04. 2010 | 14:19

mp napsal(a):

Tužka
Jestli je to rondel, tak proč má pět slok?
21. 04. 2010 | 18:17

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro mp.Nejprve byly noty a slova bylo třeba do toho vměstnat na přání jednoho trempíka.I rým bych místy udělala jiný,ale tak si to přál.V úvodu jsem psala,že je to píseň.Má i pokračování,ale bylo by to dlouhé.Třeba zase jindy.Strofy a rýmy v té písni vůbec neodpovídají pravidlům o rondelu,takže to v žádném případě nemůže být za rondel považováno.Tužka a dík za povšimnutí.
21. 04. 2010 | 21:51

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,udělám pokus,udělám z toho rondel.Klasický rondel.

Spinkej už broučku malý,
pod okny příboj ztich,
sudičky povídaly,
že budeš námořník.

Tvůj táta jim byl taky,
teď slyšíš jen můj vzlyk,
spinkej už broučku malý,
pod okny příboj ztich.

Mou hlavu smutek halí,
ze svící stéká vosk,
moře je pro nás sok.
Osud však žít dál velí.
Spinkej už broučku malý,
pod okny příboj ztich.

Variant a možností by bylo víc.Pravidla rondelu však musí být zachována,aby to byl rondel.Tužka a dobrou noc.
21. 04. 2010 | 23:04

naivka napsal(a):

paní,

děkuji vám za krásnou báseň.. nevím, jak moc je osobní.. moře jsem nikdy neviděla, nesmočila si bosé nohy do mokrého písku slaných vod, neviděla pěnu na mořských vlnách, příboj, odliv, nespatřila vyskakujícího delfína nad mořskou hladinu či záchranný maják v dáli, nesbírala lastury a škeble na pobřeží.. nikdy ..

jako malá jsem velmi ráda četla dobrodružné knížky (schované pod učebnicemi) o plavčících, tajuplném ostrově, o pokladu.. dnes vím, poklad nenajdeme v třpytu zlatavého kovu ani bílých perel či démantových náhrdelníků ...

dovolím si připomenout píseň, kterou mám ráda, prosím, paní tužko :

https://www.youtube.com/watc...

*
22. 04. 2010 | 15:55

mp napsal(a):

Tužka
Milá Tužko, tak smutná báseň zrovna v době, když tak krásně kvetou tulipány...Díky za rondel, za ten kruh nad přeponou, jdu se vyplakat.
22. 04. 2010 | 16:35

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Naivka, děkuji, je to milé,vybíráte hezké skladby.
Moře a oceán jsou úchvatné přírodní úkazy.Na jejich březích stojím vždycky v absolutní pokoře, a příboji zpívám La palomu./Já zpívat vůbec neumím,takže v hukotu příboje to není slyšet./Ještě jednou, dík. Tužka.
22. 04. 2010 | 22:54

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro mp.Je pravda,že píseň byla původně psána pro napůl smutnou a napůl radostnou událost.
A když kvetou tulipány ,tak ještě jeden pokus o rondel na tulipán.

K tulipánu se skláním,
květ krásný lístky rozvírá.
Dopřeji dotek dlaním.
neslyšně zvonek zazpívá.

Marně však k němu voním,
on sladkou vůni nemívá.
K tulipánu se skláním,
květ krásný lístky rozvírá.

Rudý,žlutý i s žíháním,
jen modrou barvu zapírá.
I včely letí za ním,
určitě medem oplývá.
K tulipánu se skláním,
květ krásný lístky rozvírá.
Přeji mnoho hezkých tulipánů,plnou náruč, a radost všem čtenářům blogu.Tužka, a tulipán,nebo lépší přání,..,přeji, pro vás ženy a dívky,??,pán který se tulí.Pánům tuliženku.
22. 04. 2010 | 23:21

mp napsal(a):

Tužka
Tužko, vy renesanční vílo, určitě jste taková křehká květinka, jako je tulipán... možná jste byla dříve dvorní básnířkou u Karla Orleánského...Snad jste se tam setkala i s Villonem a jistě ovládáte i villonskou baladu...V očekávání dalších básní Vaše dojatá čtenářka mp
23. 04. 2010 | 16:13

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro mp,děkuji,napsala jste to moc krásně,ale,nejsem křehká květinka.Dost jsem narostla,stosedmdesátčtyři,váha šedesátpět.Tuk se nemá čas na mně usadit,jsem stále v pohybu.Už jsem to někde psala,přezdívali mi Bosorka,vlasy nádech do zrz.Do dneška se umím neslyšně přemísťovat.

Bylo by báječné potkat Mistry Poety z minulých století.
Pokud se Vám rondel o tulipánu líbí,je Váš,nakladejte s ním jako s vlastním majetkem.

Pokud chcete číst několik mých básní,tak jsem byla lehce vyprovokována panem Wbgarden,jeho básněmi.Píše zajímavě.Je to na blogu pana Tomského z 3.12.2009 Moudrost a vtip...Básně jsem psala lineárně,ale mají pravidelný rým,dají se přepsat do této formy.Je tam i druhá ukolébavka,za život jsem jich napsala povícero.Mají svou historii,každá začíná,..Spinkej už broučku malý.Vlastně všechno,co jsem kdy napsala, mělo na počátku nějaký impuls,tak jako ten tulipán.Pokud se Vám kterákoliv báseň bude líbit, klidně si ji přivlastněte, mne to jen potěší.

Napíšu Vám příběh jedné trempské písně.Napsala jsem ji pro nevlastního strýce když mi bylo patnáct.Zpíval ji často na osadě.Strýc zemřel,já přestala na osadu jezdit.Pak po 24 letech jsem šla večer kolem řeky Lužnice,a nechtělo se mi věřit vlastním uším.Parta mladých vodáků zpívala mou píseň.Přišla jsem k nim,poslouchám,nezpívali ji celou.Řekla jsem,že znám pokračování,napsali si ho,ptala jsem se,kdo je to naučil,prostě se to v partě naučili od starších.A padla i otázka ,kdo ji naučil mne.V tu chvíli se mi nechtělo říct, že je to má tvorba, má píseň.Píseň si už žila svůj život, nechtěla jsem do něho zasahovat.Děkuji za povšimnutí.Tužka s úsměvem.
24. 04. 2010 | 00:45

mp napsal(a):

Milá Tužko, pokud bych měla nakládat s vaším rondelem o tulipánu jako s vlastním majetkem, byl by u mně jak v trezoru, a to si Vaše dílo rozhodně nezaslouží.
Jen tak na okraj: napadla mne jedna analogie k Vaší procházce u Lužnice. Jednou takhle k půlnoci jsem spolu s bývalými kolegy u jedné kolegyně u její chaty popíjela jakési domácí víno, prý šampaňské. Po cestě kolem chaty šla skupina trempů, všimli si, že něco ochutnáváme a hlasitě zalitovali, že oni nic takového nemají. Ona paní, majitelka chaty i vína neváhala a trempům nějakou láhev věnovala. Za svůj dobrý skutek sklidila velké díky. Teď si uvědomuji, že to ani tak moc analogie není, nějak jsem se do toho zamotala:) Ale ti trempové pak šli dál a ještě dlouho jsme pak slyšeli jejich v dálce doznívající zpěv:))) Je mi líto, že nemohu posloužit poetičtější paralelou Vašeho příběhu. mp
25. 04. 2010 | 00:27

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro mp.Oba příběhy mají propojení, spojující nit je radost.Jedni radost dávají,další jí přijímají,mají radost,dají jí dalším,a tak to pokračuje.To je má teorie RADOSTÉNŮ uplatněná ve Vašem i mém příběhu.Kdyby to tak pokračovalo do nekonečna,byl by život procházkou za zpěvu milých písní.Ono to tak bohužel není, životem jsou některými jedinci šířeny NASERÓNY,PRŮSERONY a POSERÓNY,no, a podle toho to pak vypadá.Tužka s úsměvem.
25. 04. 2010 | 23:30

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy