Je opravdu nutné rozveselit trhy?

05. 08. 2011 | 11:57
Přečteno 17225 krát
Při každé další záchraně eura slyšíme totéž: Hlavně uklidnit trhy. Ale kdo to je? No přece usoužení šéfové bank, pojišťoven a investičních fondů, kteří již roky nespí strachem o svěřené grošíky sirotků, penzistů a drobných střádalů. Půjčili je státům a po léta si nevšimli, že jsou mrzce klamáni. Teď obden přemýšlejí, kam uvážou oprátku.

Klid nemohou potřebovat

Devizové trhy zvenku opravdu vypadají jako vypolstrovaná cela, jejíž osazenstvo musí kapačkou trvale dostávat valium, jménem peníze. Ale něco tu nehraje. Počátkem týdne šláply do prázdna italské a španělské dluhopisy. Investiční stratégové jako Nick Stamenkovic z RIA Capital Markets sice prohlásili, že ekonomická situace v obou zemích tento propad neopravňuje, ale prý na trzích panuje „velmi pesimistická nálada“. Ale proč nesolventnost Itálie a Španělska kazí náladu až teď? Každý madridský či římský taxikář o ní přece ví již dávno.

A co když je to takhle: kdyby „trhy“ již loni po pravdě řekly, že celý jih eurozóny je zralý na konkurz, hrozila by její radikální přestavba, což by vyneslo podstatně méně, než když se začne řeckým aperitivem a pokračuje irsko-portugalským předkrmem. Za řecké dluhopisy tak zasmušilé „trhy“ dostanou 80 procent jejich ceny, ačkoli dnes stojí už jen polovinu. Zbytek přihodí daňoví poplatníci, jen aby jim udělali radost. Těch ubohých pár desítek miliard však chmury „trhů“ nezažene. Royal Bank of Scotland doporučuje navýšení prostředků EFSF na celkové 2 biliony eur a Bank of America navrhuje přidat 700 miliard, prý aby byly kryté také schodky Španělska a Italie alespoň do roku 2014.

Špatná nálada? Co když jde spíše o to vyzkoušet, jak vysoko lze vytlačit úroky za italské a španělské dluhopisy a s nimi i ceny CDS – pojistek proti jejich výpadku. CDS patří k nejvýnosnějším finančním derivátům. Obchod s deriváty ovládá devět amerických a evropských bank. Klid je to poslední, co mohou pro svůj byznys potřebovat.

O svůj vlastní klid se však postaraly. Podle statistik Banky pro mezinárodní platební vyrovnání již dávno masivně zredukovaly svoje pohledávky v krizových zemích. Z větší části je prodaly nic netušícímu evropskému daňovému poplatníkovi. Roli makléře ochotně převzaly evropské politické elity, a dovršily tak svou katastrofální bilanci ve věci eura. Nejprve formulovaly iluzorní cíl, nezvolily k jeho dosažení přiměřené kroky, zatajily své selhání do poslední chvíle a účet podstrčily voličům, kterým měly sloužit.

Změnit pravidla hry

Splín „trhů“ trvá, přestože třeba Deutsche Bank již nevlastní italské dluhopisy za osm, nýbrž jen za jednu miliardu eur. Koncem minulého roku slíbil šéf pojišťovny Allianz, že jeho firma bude i letos kupovat dluhopisy zemí eurozóny, zapomněl však zmínit, že se těsně předtím zbavil řeckých papírů v hodnotě přes dvě miliardy eur a v bilanci má jen rizika v hodnotě 1,3 miliardy. Stejně jednaly i ostatní pojišťovny, ačkoli slíbily německému ministrovi financí, že své podíly na dluhopisech zachovají.

No a co? Asi nemají peníze. Alespoň že padesáti francouzským a německým firmám zbylo na inzerát vysvětlující nechápavým občanům nezbytnost eura. Při doučování sekunduje i George Soros, který daňovým poplatníkům káže o solidaritě nutné pro záchranu eura. Jaksi zapomněl, že pomocí svého Hedge Fondu „Quantum“ v roce 1992 zautočil na libru a předvedl, jak úspěšně vyšachovat národní banky; vydělal tehdy jednu miliardu dolarů.

Abychom si rozuměli, jsem realista a nemoralizuji. Sebedrzejší spekulace a sebenestydatější manipulace jsou tak dlouho legitimní, jak dlouho jsou legální. Je úlohou vlád, aby změnily pravidla hry. Napřed si však musejí přiznat, že devizové trhy v dané podobě nejsou jejich spojencem.

Zkrocení finančního průmyslu by byl jeden z mála smysluplných celoevropských projektů a eurokrize ideální příležitost ho odstartovat. K tomu se však vlády zatím nemají. Spoléhají na to, že se občané kontinentu nechají po desetiletí ždímat. To je omyl.

rozšířený text pro E15

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Gobbo napsal(a):

Gabrielova trumpeta již zcela zblízka:

http://www.nytimes.com/2011/08/05/us/politics/05poll.html?_r=1
http://www.nytimes.com/2011/08/05/business/economy/double-dip-recession-may-be-returning.html?ref=business
http://www.nytimes.com/2011/08/05/opinion/the-wrong-worries.html?src=ISMR_AP_LO_MST_FB
http://www.bloomberg.com/news/2011-08-05/world-market-rout-is-a-loud-no-confidence-vote-in-leaders-view.html
05. 08. 2011 | 12:13

ghándí napsal(a):

trhy si dělají, co chtějí, to by si v SSSR nedovolily. taky už včera vlítla do ratingový agentury v itálii policie. říkala nahlas, že italové totálně prožrali stát. tohle strašení by mělo přestat. když bouchnul černobyl, tak se o tom nepsalo a tím pádem nikde žadná radioaktivita nebyla.
05. 08. 2011 | 12:46

jenicek napsal(a):

Zkrocení přebujelého finančního průmyslu je pěkná idea, jenže to by vlády musely být schopné se bez něho obejít, tj. minimálně vyrovnané vlastní účty...
05. 08. 2011 | 12:48

Johanna napsal(a):

Pane Robejšku, (Vy máte takové příhodné příjmení), nechcete raději rozveselit zapšklou, zatrpklou, ale stále jistě šarmantní Marksovou-Tominovou?
05. 08. 2011 | 12:50

Jméno napsal(a):

Poprvé souhlasím. pan docent by měl ale dodat i to B. Kapitalismus je třeba zásadně regulovat průběžně.
05. 08. 2011 | 13:06

ZM napsal(a):

Vydávání státních dluhopisů by se mělo schvalovat v referendu, podobně jako se schvaloval např. vstup do EU. Demokracie je totiž "nedostatečně regulovatelný systém", ve kterým politici nemají dostatečnou zodpovědnost a nehrozí jim kriminál za to, že špatně hospodařili se státními financemi, takže těm méně zodpovědným nevadí, že nějak výrazně zadlužili stát? Navíc by se mělo zakázat zákonem, aby banky kupovaly dluhopisy států, které jsou zadluženy nad určitou hodnotu vyjádřenou % HDP. Tuto podmínku lze doplnit i dalšími podmínkami, např. průměrem růstu HDP za posledních několik let. Jenže to by k tomuto kroku musela být politická vůle. A ta zatím chyběla. U některých politiků to bylo v důsledku jejich populismu a přehnaného optimismu, u některých v důsledku neznalosti problému a u některých proto, že připomínali spíš "loutky" než pollitiky.
05. 08. 2011 | 13:09

David napsal(a):

"...Je úlohou vlád, aby změnily pravidla hry. ..."

Na zkrocení finančního průmyslu je už pozdě!

Pravidla nezmění zkorumpované vlády.

Patrně se blíží vzpoura otroků.
05. 08. 2011 | 13:10

ZM napsal(a):

Spíše jsem to měl napsat takto-
I demokracie je "nedostatečně regulovatelný systém". V demokracii politici nemají dostatečnou zodpovědnost a nehrozí jim kriminál za to, že špatně hospodařili se státními financemi.

Kdyby někdo z politiků skončil pro výstrahu ostatním tak, jak třeba Causescu v Rumunsku, tak by to asi se státními financemi fungovalo lépe:)
Oni ale většinou končí na lukrativních postech. Třeba bývalý kancléř SRN je nyní zaměstnán v Gaspromu.
05. 08. 2011 | 13:13

xyz napsal(a):

Nějak panu Robejškovi přestávám rozumět. Se svým euroskepticismem mi připadá jako učitel ze třetí třídy ZŠ, který říká: "Ha, vypočítali to chybně! Z výchovných důvodů je zastřelte, příště to spočtou líp."
05. 08. 2011 | 13:18

ZM napsal(a):

David - vzpoura teoreticky může mít různé podoby, např. i nenásilné, např. takovou, že "otroci" si postupně vyberou svoje vklady v bankách a tyto banky pak nebudou mít dostatek kapitálu na nákup dluhopisů. Ovšem v takovém případě by se mohlo stát, že např. v ČR banky výrazně zvýší poplatky nebo úroky u hypoték apod.
05. 08. 2011 | 13:18

No... napsal(a):

Začátek konce vypadá asi jako dnešní dění v ekonomice, burzy v to počítaje. Naštěstí euro nemáme, naneštěstí lidi mají pamatováka a následujících padesát let si znova experiment s unií nebudou chtít zopakovat. A po padesáti letech už budou dávno splatné dluhopisy, ve většině případů vlastněné Čínou a ta už se postará u klid ve své provincii a výrobní robotárně ...a neříkejte, že jsem sarkastický! Jen realista, smutný, EU mohla být rájem kdyby...kdyby jsou teď ale a už jenom chyby...
05. 08. 2011 | 13:20

trader napsal(a):

Pane Robejšku, vaše komentáře si rád přečtu.Je to osvěžení, které nutí přemýšlet.Mějte se hezky
05. 08. 2011 | 13:21

Marcus Agrippa napsal(a):

Myslím, že ti co vydělají na spekulacích budou veselí až až. Skvělý film o tom, jak to všechno funguje - Záměna s E.Murphym. Pozor na to, aby někdo hrál s vašimi penzemi v burzovním kasínu.
05. 08. 2011 | 13:21

Da.Rock napsal(a):

jenicek: A proč nejsou vyrovnané účty? Protože ti, jenž mají být kroceni, už po desetiletí tlačí na co nejnižší daně a státní rozpočty jsou tak podfinancované.
A musíme se rozhodnout - buď si od někoho budeme stále půjčovat a nebo ho prostě zdaníme. Je to možná cynicky řečeno, ale takto opravdu stojí současné dilema.
05. 08. 2011 | 13:22

ZM napsal(a):

Těch námětů na přemýšlení může být celá řada. Např. tento-část "otroků" (když znova použiju termín Davida:) ) bude protestovat tím, že nebudou mít děcka.Když se výchova dítěte hodnotí pro tento účel jen z ekonomického hlediska, tak je to během let odhadem ušetřený nejméně milión korun do věku 18 let, ale pokud zahrneme i nákupy značkového zboží, dovolené atd. :) tak výrazně více, třeba i dva miliony.Pokud tito lidi investují tyto peníze např.do nemovitostí, který budou pronajímat, tak se jim dál budou zhodnocovat.Ve stáří sice možná nedostanou tak vysoké důchody, ale můžou žít z toho, co si naspoří pomocí investic-budou li úspěšné. Může však nastat nedostatek pracovních sil. Otázka ovšem je, jestli seniorům bude vadit, že není dostatek pracovních sil na to, aby někdo provozoval rychlé občerstvení ve stylu KFC, na to, aby někdo provozoval multikina, aby někdo vylepoval reklamu na billboardy,aby někdo makal v tiskárnách, kde se tisknou noviny (pokud v té době ještě bude fugovat tisk v papírové formě), aby někdo vyráběl a provozoval hrací automaty (na kterých většinou senioři nehrajou :) ) atd.
05. 08. 2011 | 13:30

vasja napsal(a):

Státy musej konečně konat a každej druhej "finanční trh" by měl viset. Pro výstrahu.
05. 08. 2011 | 13:33

ZM napsal(a):

Da.Rock - je to tak jak píšete. Státy na jedné straně umožňují určité skupině obyvatelů velké finanční zisky, např. bankéřům (majitelům bank), kteří je samozřejmě utrácí a tím umožňují více vyydělat např. některým automobilkám, protože si kupují luxusní vozy, protože státy vydávají dluhopisy. Na straně druhé ale státy příjmy určité skupiny občanů dostatečně nezdaní (např. právě příjmy bankéřů atd.), takže tím tito mají zaručeno, že státy pomaleji splácí vypůjčené peníze a o to déle platí úroky.Ani jeden z největších intrikánů v historii Stalin by to nevymyslel rafinovaněji :)
05. 08. 2011 | 13:35

ZM napsal(a):

Da.Rock - např. v ČR vláda, jejíž předsedou byl Topolánek, zavedla jednotnou daň 15 % ze superhrubé mzdy, takže skutečná daň ze základu platu je tuším kolem 23 %. A předtím byly tuším 4 daňový pásma, myslím že to bylo 15,20, 25 a 32 %. Takže na tom vydělali ti nejbohatší, protože ta část mzdy, která byla nad hranicí toho 4. pásma se danila 32% a po zavedení jednotné daně tedy přibližně 23% . Takže ti,kteří měli roční mzdu několik milionů si přilepšili řádově o statisíce ročně.
05. 08. 2011 | 13:40

ZM napsal(a):

Ještě bych dodal, že volební strategie ODS v roce 2006 byla nalákat voliče na jednotnou 15 % daň. Tím ovšem mysleli (oficiálně, před voliči)15 % ze základu daně bez připočtení zdravotního a sociálního pojištění.
Volební strategie ODS v roce 2010 byla strašit lidi situací v Řecku, ovšem to už existovala TOP09, která byla v tomto strašení ještě úspěšnější :) Ovšem plánovaný deficit příští rok je kolem 100 mld korun, a plánovaný vyrovnaný rozpočet je v roce 2016,přičemž ale další volby budou v roce 2014, takže další podvod na voliče. Když se dostane k moci ČSSD, což je hodně púravděpodobné, tak ODSáci řeknou- sorry, my jsme chtěli, ale nebylo dost těch, kteří nás volili :)
05. 08. 2011 | 13:47

vasja napsal(a):

Musej se zvednout daně, páč je třeba hodně investovat. A jak Řebíček si koupil z vybranejch prachů Slávii, tak příští by si moh troufnout třebas i na Ajax.
Vo Grossoy ani nemluvim.
05. 08. 2011 | 14:05

Občan Josef K. napsal(a):

Realistický pohled. V jisté fázi poválečného vývoje se banky staly součástí státní správy, aniž by došlo k příslušné regulaci jejich jednání. V českých podmínkách je to až absurdní, jak se různí tržní spekulanti ´denně v tv vyjadřují k národoshospodářským otázkám v roli expertů. Chybí tu protihráč. Jsme v situaci, jakoby si jedno fotbalové mužstvo vypůjčilo chybějícího hráče od soupeře a pak se diví, že si mu dal pět vlastních gólů. Denně čtu zahraniční komentáře a anylýzy a ty české jsou proti nim jakýmsi pokusem nedospělého být géniem...Ve východní Evropa celý systém vede k totální oligarchizaci společnosti, snem většiny českých kapitalistů není rozvoj tuzemského průmyslu, nýbrž vybudovat firmu a rychle jí prodat, zapojit se do ruských ekonomických struktur, a nejvíce poskytovat mandatorní státní služby hrazené z veřejných peněz. Mentalita bankovních úředníků vítězí. Navíc si tito většinou ne příliš vzdělaní a inteligentní hoši, ale draví, ani neuvědomují, že si řežou větev, v globální ekonomice jen tak utéct před důsledky nelze, jak jsou přesvědčení...
05. 08. 2011 | 14:10

TomášL napsal(a):

Počkejme jsi na 15:30... Zdá se mi, že zrovna prožíváme historickou dobu. :-)
05. 08. 2011 | 14:27

jarpor napsal(a):

Jako obvykle u autora - pravdivý pohled na realitu.

Co je "normální" chování banky ?
Je normální půjčit klientovi, který žádá o úvěr...

/Nenormální by bylo, cpát úvěr někomu, kdo jej nechce.../

Není-li klient zcela důvěryhodný stran vrácení úvěru, je normální mu poskytnout požadovaný úvěr, pokud někdo jiný, důvěryhodný, se za vrácení úvěru zaručí...

Půjčující si stát je taky klient...
Poskytne-li stát záruku na splacení úvěru, jen hloupý bankéř by nepůjčil i bezdomovci...

Nelze vinit bankéře, když pro záruku státu poskytnou úvěr nesolventnímu klientu...
Nelze vinit bankéře, že půjčí státu... To je vše je jejich normální chování, předmět podnikání.

Nezodpovědné jsou ty půjčující si státy... Nezodpovědní jsou ti konkrétní POLITIKOVÉ.

Hezký den
05. 08. 2011 | 14:38

MV napsal(a):

TomášL

Proč 15:30 čas na odpolední čaj?
05. 08. 2011 | 15:08

TomášL napsal(a):

MV

"Americké burzy zahájí seanci ve 15:30. Podle futures by měly otevřít také ve ztrátách. Klíčová pro odpolední vývoj na trzích budou data z amerického trhu práce."
05. 08. 2011 | 15:22

MV napsal(a):

TomášL

Díky, já si myslel, že to čaj nebude:), to sem taky zvědavý...
05. 08. 2011 | 15:26

MV napsal(a):

Nicméně teď to nevypadá tak hrozně, jako to vypadalo ráno, co jsem se letmo podíval tak FTSE i DAX téměř srovnali ztráty z průběhu dne.
05. 08. 2011 | 15:33

Jirka H napsal(a):

Z.M.:
Máte pravdu, že demokracie není dokonalý systém, ale schvalování prodeje státních dluhopisů v referendu by nic neřešilo. Bylo by to drahé, komplikované a lehce zneužitelné – dovedete si představit ten karneval populismu, který by se s prodejem státních bondů rozjel.
Podstata tkví, podle mého názoru v něčem jiném:
Deficitním hospodařením se politici snaží vyhnout demokratické kontrole. Je pro ně jednodušší navýšit dluh, než jednat o zvýšení daní anebo, nedej bože, o ořezání státních výdajů. Deficitním hospodaření je svého druhu jiná, skrytá forma zdanění, o které parlament nejedná.
Veřejnost by měla proto tlačit na to, aby se vládní výdaje vlezly do schváleného rozpočtu. A aby se vydávání státních dluhopisů omezilo jen na výjimečné případy – vojenské ohrožení země, vážná živelná pohroma apod.
05. 08. 2011 | 15:38

Mud.. napsal(a):

Nedávno jsem byl na pořbu. Nějaký pán tam měl pohřební řeč. Vy mě ho trochu připomínáte. Velmi krásné předpohřební proslovi. Těším se na ten opravdu poslední-pohřební. Všichni budou kňučet, skuhrat, zoufalé ječet a vy i jiní budeme tančit nad smrtí EURA!!! Čest památce.
05. 08. 2011 | 16:26

TomášL napsal(a):

Tak jsme zase sklouzli hrobníkovi z lopaty. Jo,jo... Kde nekáže rozum, zasahuje štěstěna. :-)) Naštěstí... Avšak na jak dlouho?
05. 08. 2011 | 16:45

šlapka napsal(a):

K iluzi o amerických datech z trhu práce:

http://www.cnbc.com/id/44033486

/Ten medvědí taneček se dal předvídat. Čul to už několik měsíců/ten medvěd/. US indexy byly na předkrizových hodnotách a fundamentálně se nezměnilo lautr nic.
Kromě řečí. Těch je. Nejvíc ve Strakovce (konečně dostává svému jménu ::(()
A devalvace jenu + švýcarského franku to už byly jen takové dvě lesní včely, které píchly medvěda do nosu. Ale klid - penízky od strýčka Sama v bilancích bank a v portmonkách hedgeových fondů to na čas spraví (seberou si svých 15 % ...a jsme v prdeli zas. /

http://www.investicniweb.cz/ekonomika/2011/8/5/clanky/hedgeove-fondy-se-koupou-v-hotovosti-vyckavaji-az-se-nejistota-na-trzich-vyjasni/?strana=1

Takže nakupujte, nakupujte...ale sledujte./opatrnosti není nikdy nazbyt/

Pa, zprávožrouti !
/jediná dobrá zpráva kromě dobrých nákupních cen u některých titulů je klesající cena ropy - ovšem takříkajíc na pumpách v ČEZku, na MOravě a v Slezsku jsme nic v tomto kontextu nezazanamenali...alespoň já teda ne.../
05. 08. 2011 | 17:11

kelt napsal(a):

Italská finanční policie /zaplaťpánbůh za Langra,že ji nemáme,že?/prošetřuje machinace ratingových agentur vlastněných bankami Spoj.států ve směru neodůvedněného rozkolísání cen akcií na italském trhu,které nahrávají burzovním spekulantům-tolik agentury.
Ratingových agentur se bojí Nečalousek jako čert kříže-co kdyby se na nás/ČR/rozhněvaly a po snížení hodnocení ČR bychom platili větší úrok,jaká hrůza-čili fiskální politiku ČR řídí ratingové agentury vlastněné zahraničními bankami-tak je tomu ve většině EU.
Je to normální?Podle Nečalouska a nejen jich ano.
Jsem schopen pochopit snahy bank o zjištění platební schopnosti potenciálního klienta-mají ale na to mít vlastní,nebo najmuté odborníky,ale jejich stanoviska by měla být pouze interní záležitostí ev.věřitele./pod tučnou sankcí/.
Řešením je všeobecný zákaz zveřeňování hodnocení se strany RA na
státy,které slouží pouze ke spekulativním operacím neoprávněnému
obohacování soukromých subjektů na úkor daňových poplatníků.
05. 08. 2011 | 17:27

dildo napsal(a):

kelt
málo se o tom ví, ale italové začali zavírat za machinace se sekuritizacemi už v létě 2008. nenechají si jen tak něco líbit.
psí hlavu berlusconimu nasazují "svobodná" média, počínaje economistem už asi patnáct let. nejvíc na něm vadí, že je jako miliardář nezávislý a není, jako jiní, k mání za odpadky od stolu.
proto ho italové volí, protože dělá italskou politiku.
05. 08. 2011 | 17:39

ghándí napsal(a):

strach je silnější než dobrý data z trhu práce a dobrý výsledky firem. v americe je zase výprodej. všichni jsou vystresovaný, nikdo ničemu nevěří.
05. 08. 2011 | 17:51

Otázkář napsal(a):

jarpor

Bankéř si ovšem musí také nést riziko. Proč by měl daňový poplatník sanovat bankéřům jejich špatné investice?
05. 08. 2011 | 18:00

jarpor napsal(a):

Otázkář

Souhlas. Měl by... a on je také nese. Zjišťuje si bonitu klienta, než mu poskytne úvěr...
Pokud se mu do toho nepletou politici, pokud mu nedávají záruky za ty nesolventní, ... on si sakra rozmyslí takovým půjčovat.

Daňový poplatník sanuje bankéřovy špatné investice jen tehdy, pokud se do vztahu bankéř-klient,věřitel montuje stát... nebo pokud přímo je stát klientem... a v těchto případech stát = "moudří" politikové... /především ti, deklarující že prioritní je spotřeba... a dluhy se neplatí. Ale, samozřejmě i jiní zasažení před volbami populismem v zájmu svého setrvání v politice/.

Hezký podvečer
05. 08. 2011 | 18:13

HLEDÁ SE KVALITNÍ NOVINÁŘ napsal(a):

Pane Robejšek,

zase krásně napsáno. Dotaz. Kam zmizeli ty dluhopisy ? Prodány ECB ? nebo je koupili portfolio manažeři penzijních fondů ?

Prosím o odpověď. Patrně zruším penzijní připojištění. Je-li čas.

Děkuji
05. 08. 2011 | 18:52

HLEDÁ SE KVALITNÍ NOVINÁŘ napsal(a):

Kam zmizely. Se opravuji
05. 08. 2011 | 18:52

Anička z Kuřimi napsal(a):

Co je burza?
Spekulace !!
Nyní je standardní situace aktérů burzy SPEKULACE na POKLES !!!
No a ti co chtěj vzestup, tak křičí ..
Hlavně, že jsou všichni spokojeni, jedni co prodali a druzí co koupili.
Tak investoři, začněte SPEKULOVAT, je to lepší než vyrábět ...
05. 08. 2011 | 19:26

Petr z Tábora napsal(a):

Pěkný příspěvek pane Robejšku. Já jsem pesimističtější - ovce se zatím stále ještě nechají stříhat, ač se podmínky chovu stále zhoršují.
05. 08. 2011 | 20:50

Divobyj napsal(a):

Pane Robejšku,ten Váš poslední odstavec,to je tedy hlína!

Myslím,že by stálo za to podebatovat o tom,do jaké míry jsou vlády schopny zkrotit finanční průmysl.
05. 08. 2011 | 21:11

Iaara napsal(a):

Kvalitní komentář. Konečně někdo naplno pojmenoval podstatu věci a alespoň trochu odkryl ty pro našince záhadné eufemistické personifikující kecy o "trzích", kterými se to v médiích jen hemží.
Teď ještě zbývá, aby tyto pravdy naplno zazněly i na nejvyšších politických fórech!
05. 08. 2011 | 22:14

JB napsal(a):

slusny kecy ...

vsechny staty EU potrebuji prubezne od "zlych spekulantu" miliardy EUR a melo by dojit ke "zkroceni financniho prumyslu"???

Znamena to, ze pan nezavisly analytik (predpokladam, ze je treba byt v teto pozici kontroverzni aby zustal viditelny) by chtel me bance, me pojistovne, memu investicnimu fondu a memu penzijnimu fondu nakazat, aby prostredky, ktere pro me spravuji investovali pro blaho Evropy - napriklad nakupem/drzenim obligaci Recka, Portugalska, Italie apod.??

Predpokladam, ze p. Robejsek ma sve uspory prave v techto atraktivnich investicich ... ;-)
05. 08. 2011 | 23:41

noe napsal(a):

A pravicová "neviditelná ruka trhu" dál a dál chňape po našich penězích... Inu, jak jsme si ji vycvičili...
06. 08. 2011 | 08:35

Jag napsal(a):

Pan Robejšek je jako většina českého národa-komunista,který by řídil všechno a všechny.A pokud by to neuřídil,tak by to nařídil.Dnes už začínáte být trochu k smíchu.
06. 08. 2011 | 09:04

Jag napsal(a):

Je neuvěřitelné,jak krize vždycky vytahuje na světlo různé regulátory všeho typu,nařizovatele jak se má žít a nakonec i generály,co se má dělat a co je pro lidi nejlepší.Pane Robejšku,nebude to náhodou tím,že vám vysychá zdroj příjmu?Jinak si ty kecy nedovedu vysvětlit.
06. 08. 2011 | 09:07

hovorka11 napsal(a):

Petr Robejšek:
Naprosto přesné.
My však místo likvidaci daňových rájů, zdanění finančních oligarchů a zisků bank rovně s občany chceme pouze regulovat kůrovce v zájmu svobody a demokracie, jak se opravdu, ale opravdu vysvětluje na hradě.
06. 08. 2011 | 12:26

Altus napsal(a):

Ještě neskončil útok finanční oligarchie proti lidu Evropy, už zatroubila S&P k ožebračení Američanů. Přesto, že Obama vyprodal všechny zájmy svého voličstva. Zase jako ovce.
06. 08. 2011 | 12:49

Čvančara napsal(a):

Krucifix, tolik chytrých lidí s IQ nad 135 a stále to jde od deseti k pěti. Nikdo je neposlouchá, že by stačilo jen je nechat vykacat, a dál jet po svém? Snad by měl být přijmut zákon, který by zavazoval členy vlády, parlamentu, senátu, pana prezidenta a jeho poradce, každou diskuzi k blogům povinně přečíst. Přeji všem pěkný víkend.
06. 08. 2011 | 12:56

šlapka napsal(a):

Dva z jednoho sta USD se točí ve fyzické ekonomice.
98 USD jsou čachry machry /např. termínové obchody s komoditama byly z jednou příčin bouří v zemích západního islámského půlměsíce/
Paradoxní je, že když to těch 98 USD "přežene" - tak pak vytahuje z oněch kapes, v kterých leží pouze ty dva dolary.

Těch 98 USD je prostě moc/too much/. A má rádo moc /power/.:(
V tom je základní problém.

Idea čistého, dokonalého kapitalismu je fikcí.
Je vzhledem k historickému vývoji společenskopolitickohospodářských konstelací stejnou fikcí, jako komunistická splečnost.

Co zbývá ?
Vlastní hlava a vlastní údy.:))
V první řadě boj za co největší symetrii ve sdílení informací - včetně těch finančních a obchodních.
To je jádro korupce, cesta k nápravě procesů. Protože jde o procesy, ne jednotlivé zlodějny.

Ale v ČEZku, na MOravě a v Slezsku je naštěstí situace diametrálně odlišná - neb je zde tento pán - charismatik, který zjedal, zjednává a jistě zjedná nápravu :

https://www.youtube.com/watch?v=PMgbyhSuGdM

Akorát že to provádí tempem a účinkem takovými....že mu to bude trvat ještě tak 30 let, než se bude dát vůbec o něčem mluvit /kromě Kalouskova daru inisterstvu financí(kauza Promopro)/.

Strukturálně jsou instituce prolezlé klentilismem /parciální zájmy/ tak, že se obávám, že ani nový Kleisthenes by s tím nic kloudného nebyl schopen udělat.
Leda že by byli dva. Nebo by jich bylo pět. Nebo třicet....

Potíž je v tom, že zprávožrouti dnes ani neví ...kdo to byl Kleisthenes...a co vykonal....pro lidstvo....

Pa, pa - vy co máte " svoje " banky, " své" pojišťovny, " své " finanční poradce...místo svojí hlavy/a svého údu :)/
06. 08. 2011 | 13:15

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden příspěvek, který neměl nic společného se záměrem těchto stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
06. 08. 2011 | 15:28

Kuzma napsal(a):

EuroElity nic měnit nebudou, jedou v tom s bankovním kartelem společně.

Vzpoura otroků je možná, ba jistá. Ale dokud odpor nenabude na masovosti, je jakékoli zjevné vystupování proti systému velmi nebezpečné. Pro jednotlivce je tak lepší skrytý tichý odpor, pasivní rezistence: minimalizace daňových odvodů, minimalizace bankovních vkladů, eliminace investic do státních dluhopisů (zrušit penzijní připojištění, životko, peněžní fondy, atd...) a uvolněné prostředky investovat do něčeho, co má znaky peněz (prostředek směny, uchovatel hodnoty) ale nijak svou hodnotu neodvozuje od státní moci či bankovního systému: tedy např. investiční zlato a stříbro.

Součástí "odporu" je o smysluplnosti i morálnosti takového postupu přesvědčovat i své okolí.

Ono se to ostatně již samozřejmě dějě. Znáte někdo instalatéra či hospodského, který přizná a zdaní veškeré tržby? Prodeje zlatých a stříbrných investičních mincí trhají od začátku krize rekordy. Toto je ta vzpoura a toto dokonce bude stačit k tomu, aby systém padl a zároveň "vzbouřenci" minimalizovali dopady kolapsu systému na svou osobu.
06. 08. 2011 | 15:48

Jozef napsal(a):

Ano,je nutne rozveselit trhy.
Lebo zraloci sa uz tesia,ze po grecko-irskom predkrme daju si rimsku polievku a potom pustia sa do hlavneho chodu.Aj s ceskou ceresnickou na europskom dorte.
Je nutne okamzite rozveselit trhy,lebo nielenze na slabe a oslabene kusy striehnu vysinuti dolarovi zraloci, ale hlavne cakaju seriozni cinski, aj arabski ropni obchodnici.

Kazdym dnom,mesiacom,je grecko-rimska civilizacia lacnejsie na predaj.

Aby sa nedockali,je nutne okamzite!! rozveselit trhy.
Ergo ECB musi okamzite natlacit eura az po Mont Blanc a vsetci europania so zdravym rozumom a stipkou zodpovednosti musia zacat makat na zachrane Europy.A Ameriky.
07. 08. 2011 | 08:36

Pavel napsal(a):

Krize je očistný mechanismus,kdy neživotaschopné podniky,finanční instituce a služby skončí a systém se pročistí a začíná vše na nižší úrovni znova.Problém je, že hamižnost manipulátorů trhu a neskutečně rychlé mechanismy obchodování bez nutnosti zapojení vlastního kapitálu umožňují větší a větší dysproporce a zastírají skutečný stav.Svou roli zde samozřejmě hrají i politici, kteří se nesnaží zlepšit stav fungování systému, ale jdou na ruku kapitálu a s ohledem na volby vždy odsouvají řešení problémů/dluh.../.
Nebojme se krize. Při té o velké majetky přijdou je ti co mají velké majetky.Ostatní mohou přijít dočasně o práci,ale pokud neriskovali příliš, tak ani o to bydlení na hypotéku nemusí přijít.Hlady v Evropě nikdo umírat nebude. Stejně to jednou muselo přijít. Kéž by tato lekce byla využita a našli se ti,co by systém opravili. Co takhle trestní zodpovědnost politiků za důsledky svých rozhodnutí.
07. 08. 2011 | 11:13

jogín napsal(a):

Přetiskuji geniální kousek nicku šlapka.
Cukrouškové - systém ! Systém je takový, že jsou zájmy finanční a obchodní moci spojeny s politikou - tedy mocí politickou. Je to naprosto dokonalé. A oni už se ani nerozpakují veřejně demonstrovat ten jedinečný systém otočných dveří /z Wall Streetu /Goldman Sachs např./ do Bílého Domu, z Bílého domu na WS, opět z WS do WH.....

Cukrouškové - ten systém pak plodí to, oč jakoby usilovaly(protože tito to jen zprostředkovávají/ figurky typu Kalouska, Nečase, Šnajdra, Drábka a dalších.
Ten systém už není kapitalismem.
Ten systém je manipulativním korporátně - byrokratickým mafianismem.

Čím větší strach, cukrouškové, tím větší úspěch.
Pro něj - pro ten systém /a zainteresované/ .
Ne pro vás. Vy pouze budete prosit ten systém aby vám poskytl ochranu.
Bohatším před chudšími, zdravým před nemocnými, mladým před důchodci...
A budete za tu ochranu platit.
Tak dlouho, až systém bude chránit jiné lidi - tentokrát ale před vámi. :((((

Chcete to - cukrouškové ?
No - v minulých volbách jste řekli, že ano....
07. 08. 2011 | 11:44

Jirik55 napsal(a):

Á, chudáci usoužení bankéři s milionovými platy měsíčně. Tak to abychom ( nebo abysme ?) nad nimi zaplakali.....
07. 08. 2011 | 12:58

Hatlapatka napsal(a):

Tady je pravda a možné řešení !

https://www.youtube.com/watch?v=99dnMzexVGE&feature=related
07. 08. 2011 | 13:25

JN napsal(a):

Kdo stále ještě váhá nad tím, že je potřeba zkrotit meznárodní spekulativní kapitál nechť si ověří informaci, že během uplynulé finanční krize počet dolarových milionářů stoupl o 12%! Slovy o dvanáct za pouhé dva roky! Kde se ty peníze vzaly? Z daní poplatníků. Upřesňuji: z daní drobných poplatníků. Z těch vlády saturovaly bankovní systém aby se nezhroutil. Možná část toho navýšení lze přisuzovat QE, ale na víc jak 2% bych to netipoval...
07. 08. 2011 | 14:05

info.crew napsal(a):

Je třeba zařídit si vlastní Evropskou ratingovou agenturu, která bude dávat jen samá dobrá hodnocení a nebude drze prohlašovat, že král je nahý.
07. 08. 2011 | 14:32

info.crew napsal(a):

Jiank soudruzi, krásně tady kvičíte. Je radost číst, jak byste nařídili finančním trhům to či ono, jak za všechno můžou bankéři....
Zdalipak víte, že ten bankéř má povinnost pod trestem pečovat jak nejlépe umí o peníze svých klientů? Celá situace na trhu jen odráží to, že lidé už vládě USA ani EU nevěří. Důvěra se přikázat nedá. Ani za 40 let teroru to nikdo nezvládl.
07. 08. 2011 | 15:48

jogín napsal(a):

Hm. Můžete uvést, kdy u nás nějaký bankéř takový trest dostal? Bank přece zkrachovalo dost.
07. 08. 2011 | 17:09

Malin Gars napsal(a):

Legitimní a legální není přece to samé ... spekulace je jen legální, legitimní nemůže být nikdy
07. 08. 2011 | 18:41

info.crew napsal(a):

jogín jestli toto bylo na mně, tak nemohu uvést nic, nepsal jsem o českých patlalech, ale o bankéřích na trochu jiné úrovni.
07. 08. 2011 | 18:54

info.crew napsal(a):

Malin Gars: Legitimní to být nemůže, protože s toho vobyčejnej vopčan nic nemá, že? :-))))
07. 08. 2011 | 18:57

Valmont napsal(a):

Příčiny krize nebyly odstraněny.
Staněk má pravdu. https://www.youtube.com/watch?v=cj8C1plsB08
08. 08. 2011 | 10:40

Dale Cooper napsal(a):

jogín, šlapka:
Naprostý souhlas!
08. 08. 2011 | 13:03

JardaV napsal(a):

Kdysi se dobře osvědčila tvrdá izolace národních ekonomik.Ať se na západě dělo cokoliv,u nás se žilo v klidu.SSSR neuváděl svoje zlaté zásoby od dob Lenina,který to zarazil hned po revoluci.Takže Východ byl naprosto inertní a přesto fungoval.Škoda,že to nepřetrvalo,kořist byla asi skvělá a problémy ostatní Evropy bylo nutné řešit za každou cenu,kterou jsme zaplatili my jako stát z toho,co se tu za 40 let vybudovalo a následně rozkradlo.Je hezké,že je vše propojeno,ale bordel se přenáší z jedné země do druhé a smyslem je zlikvidovat Euro jako alternativu k dolaru.A pokud asijské země vytvoří svoji měnu,spadnou tuny vytištěných dolarů Americe na hlavu jako bezcenný papír - obrazně řečeno.A další pramen jedu - akcie.Pokud by bylo vlastnictví ve formě družstva,za což byla vyvražděna a rozvrácena Jugoslávie,těžko by někdo zvenku ovlivňoval podle své negativní vůle okamžitý stav podniku.A v konečném důsledku i země.Kdysi jsme byli soběstační,a to málo,co jsme dováželi,by nás výkyvem ceny neohrozilo.Asi je naše země záměrně řízena do hnoje.
09. 08. 2011 | 12:39

dfwe2 napsal(a):

Designing, manufacturing and selling of <a href="http://sinohyd.com/hydraulic-winches-c-38.html">Hydraulic Winches</a>, <a href="http://sinohyd.com/planetary-gearbox-c-39.html">Planetary Gearboxes</a>(<a href="http://sinohyd.com/travel-drives-p-59.html">GFT Travel Drives</a>, <a href="http://sinohyd.com/gftw-winch-drives-p-60.html">GFT-W Winch Drives</a>, <a href="http://sinohyd.com/swing-drives-p-58.html">GFB Swing Drives</a>)
09. 08. 2011 | 12:39

dfwe2 napsal(a):

Designing, manufacturing and selling of <a href="http://sinohyd.com/hydraulic-winches-c-38.html">Hydraulic Winches</a>, <a href="http://sinohyd.com/planetary-gearbox-c-39.html">Planetary Gearboxes</a>(<a href="http://sinohyd.com/travel-drives-p-59.html">GFT Travel Drives</a>, <a href="http://sinohyd.com/gftw-winch-drives-p-60.html">GFT-W Winch Drives</a>, <a href="http://sinohyd.com/swing-drives-p-58.html">GFB Swing Drives</a>)
09. 08. 2011 | 12:42

hydraulic winch napsal(a):

Designing, manufacturing and selling of <a href="http://sinohyd.com/hydraulic-winches-c-38.html">Hydraulic Winches</a>, <a href="http://sinohyd.com/planetary-gearbox-c-39.html">Planetary Gearboxes</a>(<a href="http://sinohyd.com/travel-drives-p-59.html">GFT Travel Drives</a>, <a href="http://sinohyd.com/gftw-winch-drives-p-60.html">GFT-W Winch Drives</a>, <a href="http://sinohyd.com/swing-drives-p-58.html">GFB Swing Drives</a>)
09. 08. 2011 | 12:43

hydraulic winch napsal(a):

Designing, manufacturing and selling of <a href="http://sinohyd.com/hydraulic-winches-c-38.html">Hydraulic Winches</a>, <a href="http://sinohyd.com/planetary-gearbox-c-39.html">Planetary Gearboxes</a>(<a href="http://sinohyd.com/travel-drives-p-59.html">GFT Travel Drives</a>, <a href="http://sinohyd.com/gftw-winch-drives-p-60.html">GFT-W Winch Drives</a>, <a href="http://sinohyd.com/swing-drives-p-58.html">GFB Swing Drives</a>)
09. 08. 2011 | 12:44

lisak napsal(a):

jardo v: mohl byste mi objasnit, proc je potreba znicit euro? jak to prospeje dolaru, potazmo americke ekonomice? ze cim bude slabsi popropade vubec nebude mit kod kupovat v evrope americke vyrobky? to je tedy vyhra. proc se nenici jen nebo rembindi? to je totiz konina,vite? meny nejsou konkurenty, tedy ne v tom smyslu, ktery myslite vy, staty se momentalne snazi o presn y opak - tedy zdevalvovat svoji menu vuci ostatnim. dale - nekdo nuti akciove spolecnosti byt na burze? nikdo na ni nemusi chodit. a nakonec - myslite, ze uzavrit se,omezit obchodni aktivity a nemit volne obchodovatelnou menu je lukrativnejsi nez opak? jakpak asi zboahatla za posledni lety cina? timhle?
11. 08. 2011 | 00:48

JB napsal(a):

souhlasím s p. Robejškem
13. 08. 2011 | 11:15

stojí to za to? napsal(a):

Pan Robejšek hodně viděl, hodně zažil a protože je také evidentně inteligentní, dopkáže mnohé (ne všechno) pochopit a také to účinně prezentovat.

Správně a opakovaně, na příkladech, kdy poukazuje na "trhy", které je třeba uklidňovat a uspokojovat, ať to stojí co chce, se blíží PODSTATĚ problému.

Kámen úrazu (nebo strach autora, aby nepřišel o job nebo konzultantské zakázky, nebyl ve vyšších kruzích persona non grata?) je ale v tom, že ačkoliv se opakovaně zdá nakousnot jablko problému, vždy couvne.

Kdo tedy v (buržoázní) demokracii, pane docente, vládne? Jsou to (fianční) trhy nebo lidé s volebním právem?

Já myslím, že vládnou, důmyslným divadlem na naivní voliče a veřejnost (tedy většinu populace), nebohatší elity. Celý ten humbuk s demokracií (která ale rychle končí v okamžiku, kdy kandidát na volenou funkci a jeho partaj zjistí, kolik miliónů potřebují na jakoukoliv medializaci a volební kampaň), nekonečnými debatami "talking heads" v stále se rozšiřujícím opceánu médií, všechen ten "svobodný" tisk, "nezávislí a investigativní" žurnalisté, americký systém "checks and balances", nic z toho:

1) nezmění podstatu, že jsme, svým živobytím, závislí na "náladě trhů", ač jsou tyto pilně manipulované nejbohatšími, úzkými a SOBECKÝMI elitami

2) nezmění skutečnost, že daleko nejvlivnější země na světě, USA, která - proti jakému nepříteli 20 let po konci Studené války a rozpadu SSSR, vydává na zbraně a armádu stejně jako zbytek světa dohromady, prohlásí, že třeba Saddam nebo někdo nejsou demokraty, během 40 minut mohou z korby náklaďáku odpálit zbraně hromadného ničení a tak poslat 200 tisíc žoldáků (ne odvedenců) a 150 tisíc dalších žoldáků "soukromých agentur", vše v plné zbroji a s miliony tun logistického materiálu na obrácený konec světa, zavádět tam, když hold ZHN nelze najít ani nafingovat, demokracii

3) že tato velmost po 66 let využívá a systamaticky zneužívá na svět jí uvalený poválečný monopol vydávání rezervní měny světa, stále více bez jakýchkoliv zábran a tak v tisících miliardách dolarů zbytek světa okrádá, neb jí ty miliardy nic (teď už ani ne tiskařskou čerň a papír) nestojí

Při Vašem vzdělání, zkušenosttech ze světa, intelektu, jistě víte nebo tušíte, že třeba bublina cen nemovistostí v USA v první půli minulé dekády nebyla tak úplně samovolná, ale spíše zezhora vedená, s prediktabilními dopady na inflační cenu nemovitostí, "oživení" ekonomiky a spotřeby takto získanou home equity, stejně jako vědomé "smočení" věřitelů USA znehodnocením dolaru. Po SNR 70. let (viz. nářky ekonoma-kancléře H. Schmidta vůči znehodnocování dolaru USA), potom v 80. letech (poškození Japonska), po 2001 byla na řadě ČLR. Ale ČLR je větší, navíc ne demokratická, ale centrálně řízená a ovládaná, stovky miliard ztrát na svém dolarovém portfoliu dočasně (i třeba deset let) vydrží, neskládá účty akcionářům.

V globální soutěži evropská populace, tedy i Česko, potřebuje integrovaný celek. USA a jejich trh obligací plus ČLR a jejich rezervoár pracovních sil a VÝHODY plánovaného hospodářství (viz nejen jak rychle Obamovi vyfoukli rybnik se zelenými technologiemi)nemají zájem Evropy jako prioritu. Euro by mělo a já doufám jednoho dne bude hlavní rezervní měnou světa (se všemi výhodami pro Evropu, ikdyž ECB asi nebude tak bezohledně okrádat svět jako Fed).

Takže bych přál, sobě i naší vlasti, aby hlavně moudří lidé jako Vy, řekli věci tak jak jsou. Ne laciné protibruselské hlášky (na to staří polovzdělaný Klaus, kterému KSČM i Putin za to tleskají).
20. 08. 2011 | 22:22

jim napsal(a):

Prvoplánovým cílem USA teď, když už SSSR a komunismus opravdu, ale opravdu nehrozí a kapitál je všude vítaný, garantovaná je jeho ochrana a jedna země se druhou se předhánějí v investiřních pobídkách, už není zachránit západní Evropu od Stalinem nastartované vlny komunismu. Němce neměl Wall Street a jeho bossové nikdy rád, nejen kvůli holocaustu. Dtto Francouze, kteří také (De Gaulle)nebyli vždy ochotými partnery jako kulturně (individualistický kapitalismus, přednost finančnictví v porovnání s vžrobou tangibilních produktů) zpáíznění Britové.

Takže proto také anglofonně ovládaná finanční média, dtto jejich ratingové agentury (které m.j. "nepostřehly" že AAA rating na junk a deriváty potopí celý finanční svět) pilně vytvářejí nejruznější "problémy" kolem EU a eura.

Saddam musel jít protože začal naftu prodávat za eura, ne za dolary. Teherán je USA trnem v oku neb po léta plánuje komoditní burzu ne v dolarech. Přitom Breton Woods diktuje, že suroviny a mezinárodní obchod bude v dolarech, kdy monopol na jejich vydávání mají ... USA.

Takže tleskejme ratingovým firmám, tomu, že jižanské státy USA, sorry středomořské země EU, jsou zaostalejší, línější, temperamentnější než sever.
20. 08. 2011 | 22:34

marie napsal(a):

Pane Robejšku, Vaše genialita spočívá v tom, že umíte vysvětlit cokoliv tak bezvadně, že i já neodborník co se týče ekonomiky, tomu rozumím. Nicméně mi stále zůstává selský rozum, a většinou to co tak vznosně vypadá dle výkladů různých analytiků, odborníků atd, taky tak dopadne.Škoda, že nechcete jít tady v Českém absurdistánu do politiky, já bych Vás moc chtěla. Líbil byste se mi jako prezident, ale to by Vás byla škoda. Ti čeští burani by Vám prohnali perka, vytáhli by na Vás kdejakou pitomost - a lidi tomu bohužel věří. Již se těším na další Váš blog. Přeji hodně zdraví a stále bystrý úsudek. Děkuji
27. 11. 2011 | 13:03

Pavel Čech napsal(a):

Robejšek patří k pro- Putinovi Klausovi a pro- Putinovi- Zemanovi, měl by si jít chrochtat k Putinovi do Putinova, když se mu v Německu a Evropě nelíbí !!!
18. 12. 2014 | 04:07

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy