Spojenecká reakce na kauzu Vrbětice byla solidní

31. 05. 2021 | 06:05
Přečteno 2353 krát
Odpověď na často skloňovanou otázku, zda byla reakce našich partnerů na nová zjištění o explozích ve Vrběticích dostatečná, bychom neměli formulovat bez přihlédnutí k širšímu kontextu ve kterém naši spojenci záležitost posuzují. Dále je nutné se zamyslet také nad vzorem, na základě něhož budeme hodnotit míru jejich odezvy.

Nesouměřitelné Salisbury
Zasedání prezidentů a premiérů členských zemí Evropské unie, které proběhlo v Bruselu začátkem uplynulého týdne (24.-25. května), bylo poslední větší metou, ke které Praha mohla upínat své naděje stran získání další solidarity spojenců v reakci na vrbětickou kauzu. Lídři unijních států v rámci širší diskuse o vztazích s Ruskem vyjádřili České republice důležitou podporu. O dalším vyhošťování ruských diplomatů se však již nejednalo. Tím lze považovat přímé reakce našich spojenců za uzavřenou kapitolu, což je též příležitost pro jejich zhodnocení a ocenění.

Jakkoli na toto téma u nás průběžně vyšel již nespočet textů, většinou je spojenecká podpora popisována jako v nějaké míře deficitní a rámována diskusí o slabinách koordinace ze strany představitelů České republiky. Odpověď na vrbětickou kauzu je totiž primárně srovnána s reakcí mezinárodního společenství na otravu dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v anglickém Salisbury v roce 2018. Téměř 30 zemí tehdy vyhostilo více než 150 ruských diplomatů. V našem případě vyhostilo 5 zemí celkem 8 ruských diplomatů.

Srovnávání obou reakcí zde však může být některých ohledech zavádějící, jakkoli byli do obou případů zapojeni titíž agenti GRU Miškin a Čepiga. V nadsázce lze říci, že je to jako porovnávat tržby hollywoodského velkofilmu v době plných kin se zisky výjimečného snímku středoevropské provenience s podobným námětem v době pandemie.

Je pravděpodobné, že kdyby česká diplomacie nemusela přepřahat uprostřed hlubokého brodu, kdyby se mohla na jednu ze svých nejzásadnějších misí polistopadové historie alespoň krátce připravit a kdyby vládní narativ o jediné vyšetřovací verzi nebyl oslaben tvrzeními prezidenta Zemana, byli bychom na tom ohledně podpory spojenců o něco lépe. Zdaleka bychom však nedosáhli úrovně reakce mezinárodního společenství po otravě Skripalových.

V textu psaném před pár týdny pro washingtonský The Atlantic Council jsem identifikoval dalších pět důvodů nesouměřitelnosti spojenecké odezvy. Většina z nich se v našich médiích již objevila, stojí však za to je postavit vedle sebe a uvědomit si rozsah našeho handicapu, a tak i skutečnost, že podpora, které se České republice přesto dostalo, není zanedbatelná.

Pět plus jeden důvod
1. Časový odstup sedmi let od tragických událostí ve Vrběticích je obtížně srovnatelný s bezprostředním šokem po otravě Skripalových.

2. Jakkoli došlo ve Vrběticích k velké materiální škodě a dvěma úmrtím (přičemž číslo mohlo být mnohem vyšší, kdyby k výbuchu došlo jindy/jinde), otrava Skripalových způsobila větší zděšení, neboť byla vnímána jako útok chemickou zbraní (první na území členského státu NATO od založení Aliance) s potenciálem širšího ohrožení obyvatelstva. V Salisbury zemřela náhodná nálezkyně lahvičky s novičokem a na rozdíl od tragických úmrtí ve Vrběticích neměla s případem nic společného.

3. Řada klíčových spojenců ČR nedávno zavedla vůči Rusku vlastí opatření. Pouhé dva dny před zveřejněním nových informací o Vrběticích Washington na Moskvu uvalil nové sankce a vyhostil deset ruských diplomatů. Šlo o reakci na vměšování do loňských amerických voleb, kybernetické útoky vůči vládním agenturám a ruskou agresi na Ukrajině. Ruské diplomaty nedávno vyhostilo též Polsko, Německo či Švédsko. Británie, která by díky své vlastní zkušenosti měla své důvody k důraznému vyjádření solidarity s Českou republikou, je v tomto směru stále ještě vyčerpána opatřeními přijatými v roce 2018. I vyhošťování diplomatů má své limity dané potřebou zachovat fungující bilaterální komunikaci.

4. Zásadní roli v rozhodování spojenců o reakci na Vrbětice sehrála též snaha řešit eskalující krizi ve vztahu Rusku. Pozornost spojenců byla pohlcena rozsáhlými vojenskými manévry Moskvy podél ukrajinské hranice a zhoršujícím se zdravotním stavem vězněného opozičního předáka Alexeje Navalného. Když premiér Babiš 17. dubna informoval o zapojení GRU do výbuchů ve Vrběticích, byly již kroky mezinárodní společenství v čele se Spojenými státy orientovány snahou de-eskalovat a zabránit další Ruské intervenci na Ukrajinu. Prezident Biden volal svému ruskému protějšku dne 13. dubna., aby jej předem informoval o uvalení US sankcí. Zároveň mu však naznačil, že tím jsou prozatím účty vyrovnány. Řekl „nastal čas pro zmírnění napětí“ a navrhl společné jednání ve třetí zemi, kterou se několik dnů chtělo stát také Česko.

Méně výhodné načasování pro mobilizaci spojenecké reakce vůči Rusku si lze představit jen obtížně. V této souvislosti je třeba připomenout také zcela zásadní roli Spojených států během mobilizace spojenců v reakci na otravu Skripalových. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že spojeneckou solidaritu tehdy ve Washingtonu koordinovalo americké ministerstvo zahraničních věcí přinejmenším stejně aktivně, jako sami Britové. Tuto pomoc jsme však v dubnu z výše uvedených důvodů očekávat nemohli.

5. Je třeba též připustit, že pozornost, kterou ve světě dokáže generovat Česká republika, je na zcela jiné úrovni nežli v případě globálního hráče, kterým do jisté míry stálé zůstává Velká Británie. Uvažme jen, že řada světových médií má v Londýně jedno ze svých sídel.

S kým se srovnávat
To jsou tedy hlavní důvody, pro které je zavádějící srovnávat reakci mezinárodního společenství na vrbětickou kauzu se Salisbury. K tomu je třeba samozřejmě připočítat i pro mnohé nepřesvědčivý výkon české reprezentace v koordinaci s partnery. Někteří si možná ještě vzpomenou, jak důležitou roli v tomto směru sehrála v roce 2018 tehdejší britská premiérka Mayová. Na druhé straně Jeremy Corbyn, někdejší předseda Labouristické strany a nejvýraznější hlas zpochybňující vládní narativ o jednoznačném zapojení GRU, byl tehdy na rozdíl od prezidenta Zemana v opozici.

Srovnáme-li Vrbětice s jinými kauzami, kde ruské zpravodajské služby závažným způsobem ohrozily národní bezpečnost spojenců, pak se nynější podpora vyjadřovaná České republice již nemusí jevit tak skromná. Uveďme například zapojení GRU do pokusu o puč v Černé hoře v roce 2016, ruskou podporu katalánských separatistů během pokusu o vyhlášení nezávislosti v roce 2017 či snahu Moskvy katapultovat řešení dlouholetého sporu mezi Řeckem a Makedonií o jméno země. Ani v jedné z těchto kauz nedosáhla reakce mezinárodního společenství míry, jaké se nyní těší Česká republika. Jistě, žádný z těchto případů není zcela srovnatelný s tím, co se stalo ve Vrběticích, zároveň však z pohledu dotčených států šlo o minimálně podobně závažnou agresi, ohrožující integritu těchto zemí.

Solidaritu spojenců navíc nelze zužovat pouze na počet vyhoštěných zaměstnanců ruských velvyslanectví. Nejde o soutěž, kdo dosáhne většího počtu vyhoštění. Prakticky okamžitě se objevila silná slova podpory ze strany EU a NATO. Ruskou agresi na našem území tvrdě odsoudili též premiéři zemí V4. To všechno byla důležitá gesta.

Moskva se jako vždy snaží využít našich chyb a již bylo možné z ruské strany zaznamenat zmínky, že nás spojenci nechali na holičkách. To se rozhodně nestalo. Transatlantické společenství vyslalo Rusku jasný signál, jakkoli to na kalkulech Kremlu pravděpodobně nic nezmění. To je ale obecnější problém. Od roku 2014, kdy Rusko obsadilo Krym, lze však pozorovat postupné procitání Západu a připravenost přijímat čím dál tvrdší opatření, a to i v některých vůči Moskvě tradičně shovívavějších zemích. Důležitější nežli jakou diplomatickou cenu za Vrbětice Moskva bezprostředně zaplatí z tohoto pohledu je, že záležitost vyšla najevo a kauza nyní žije jako varování pro všechny, kdo mají tendenci zlehčovat rizika posilování ruského vlivu, jak ve světě, tak u nás doma.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy