Prezident Putin a jeho vláda museli počítat se zlobnou reakcí japonské vlády na provokativní návštěvu předsedy ruské vlády Medvěděva minulý týden na jižních Kurilských ostrovech. Ty jsou, coby sovětský zábor po druhé světové válce, předmětem stálého sporu mezi vládami v Tokiu a v Moskvě. Proč tam tedy Medvěděv jel? Nu, aby Rusko ukázalo svaly.
Trest odnětí svobody v trvání dvou až deseti let hrozí nyní předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleně Vitáskové za zneužití pravomoci úřední osoby a za porušení povinnosti při správě cizího majetku, v daném případě majetku státního, pokud ji soud uzná vinnou. Ze spáchání těchto dvou trestných činů v jednočinném souběhu ji v pondělí obvinil jihlavský státní zástupce Kamil Špelda. Jihlavský zástupce je ve věci příslušný proto, že ERÚ sídlí v Jihlavě.
Je dobře, že řízení je v Jihlavě. Právě tam totiž tehdejší státní zástupce Arif Salichov v součinnosti se svými nadřízenými, tehdejším krajským zástupcem Petrem Coufalem a nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou, v roce 2007 dvakrát protizákonně zastavil trestní stíhání tehdejšího místopředsedy vlády Jiřího Čunka, když předtím Vesecká nechala jeho trestní věc protiprávně předat právě do Jihlavy. Salichov ani Vesecká v soustavě státního zastupitelství už naštěstí nepůsobí.
Igor Ševcov je občan Ruské federace z Irkutsku, který se v Praze učil rok česky a byl přijat ke studiu na Filozofickou fakultu UK. Letos v červnu byl obviněn ze zločinu obecného ohrožení a vzat do vazby jako podezřelý z pokusu o zapálení domu ministra obrany Martina Stropnického. V Rusku byl pokutován za organizování protivládních demonstrací, také na protest zabrání Krymu. Jako anarchista se vystupuje proti vládní podpoře nacionalismu, a pravoslaví a oslavování šlechty. Okolnosti případu ukazují, že byl obviněn neprávem.