IKEA je nejlepší. Ale jak v čem

02. 06. 2011 | 07:03
Přečteno 43139 krát
Motto: Svou firemní kulturu IKEA nastolí všude tam, kam vkročí. S upřímným zděšením to zjistili rozčarovaní zaměstnanci v americkém Danville. Tvrdí, že si připadají přesně jako ten nábytek, který vyrábějí – levní a na jedno použití.

Bylo by škoda, kdyby nečekaná vlna nevole, která se zvedla po zveřejněné úvaze Aktuálně.cz nad nábytkem z IKEA, zapadla bez povšimnutí.

Emotivní diskuze obhajující poutní místo rodinných víkendů, inspirující roztomilými pokojíčky (jako pro panenky) a exotickým občerstvením, ukazovala mimo jiné, co po 20 letech působení v Česku IKEA dokázala. Být jejím zákazníkem je stav mysli okouzlené demokratickým designem, nízkou cenou, přátelskými vychytávkami a vstřícnou zábavou („ navštivte nás, vyberte si postel a vyspěte se na ní “). Strategii, které se vtipně říká „noha mezi dveřmi“, dotáhla IKEA k naprosté dokonalosti.

Pokud ji navštívíte, nikdy neodejdete s prázdnou. Je to švédsky precizní, přátelské objetí globálním životním stylem, ve kterém rádi spočinete na cestě ke střední, blahobytnější třídě. IKEA umí poklepat na rameno a zřetelně říci, že jste dobří hospodáři, máte moderní vkus a demonstrujete svoji příslušnost k ekologicky citlivému globálnímu kmeni, který je rozprostřený po celém světě.

Četné úvahy diskutérů, kdo vlastně nábytek IKEA vyrábí, nutně tápou v šeru. Snaha to zjistit budí dojem, že to nemůže vědět ani sama IKEA. Swedwood, oficiální výrobce jejího nábytku, operuje v 54 zemích.Někde je uvedeno, že IKEA nakupuje od 1800 dodavatelů v 55 zemích, z čehož přibližně polovina jsou země rozvojové. Největším podílem se mohla chlubit Asie, ale dnes už to nemusí být pravda. V každém případě jde tam, kde je nejlevněji.

Pravdu mají ti, kdo říkají, že to je jedno, protože firemní kulturu nastolí všude tam, kam vkročí, což s upřímným zděšením zjistili rozčarovaní zaměstnanci IKEA v americkém Danville. Tvrdí, že si připadají přesně jako ten nábytek, který vyrábějí – levní a na jedno použití.Ano, IKEA je fenomén, zachycený celou řadou odborných prací a studentských elaborátů, které lze jen těžko obvinit z předpojatosti. I když původní a stále udržovanou vizí je „demokratický design pro všechny“, aby i méně majetní lidé měli pocit komfortu, odborníci jsou zajedno v tom, že jedním z nejoriginálnějších vynálezů, který IKEA dala světu, jsou ploché krabice. Vše ostatní je výsledkem posedlosti náklady, která umožňuje tak nečekaně příznivé ceny.

Designér v IKEA má zcela zvláštní poslání - není odpovědný jen za vzhled, ale také za návrh těch nejlevnějších materiálů a nakonec také za to, aby to, co vytvořil, šlo rozložit na plocho do krabice a systémem DIY (svépomocí) funkčně sestavit, což definici dobrého designu poněkud mění. IKEA je na svoje poslání hrdá a také nepředstírá nic jiného, protože „drahá řešení pro všechny druhy problémů jsou často příznakem průměrnosti.“ IKEA má svou předem definovanou kvalitu a drží se jí.

Diskuze ale odhalila jiný, složitější problém. O Česku jsme mohli s hrdostí tvrdit, že je nábytkářskou velmocí. Přesto v celé debatě kolem IKEA český nábytek zmínilo jen mizivé procento diskutujících. V Česku kvalitní nábytek vyráběl odjakživa a přes zjevnou nepřízeň existuje dodnes. Ještě před pár léty ho zde nabízelo přes tisíc českých firem se 45 000 pracovníky, ale i dnes jich zde zbývá dobrá polovina. České firmy prodávají velmi kvalitní nábytek bez velkých vizí a okázalého show. Realitou je, že dnešní zákazník vyžaduje „chléb a hry“ a přepisuje ono moudré přísloví na prosté „nemám tolik peněz, abych kupoval dobré věci“.

Milan Tříska
Autor je člen Řídícího týmu Klastru českých nábytkářů a majitel konzultační společnosti INT,s.r.o.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

pučisté máme 120mega na stranu novou napsal(a):

globalizace zničila i bytovou kulturu a nasadila chomout konzumu! Tomu razili cestu naši slavní hlupáci, co se nám nevyplatí vyrábět, to si dovezem! A co vyvezem ??? Ledviny a dělohy snad? Co uděláme s hlupáky u moci??? Generální stávku a od koryt do basy!!!
02. 06. 2011 | 07:37

ld napsal(a):

Nedávno jsem tam byl. Vícekrát to nezopakuju. Proč? Chtěl jsem si koupit tu nejzákladnější věc do bytu, totiž polštář na spaní. A co myslíte? Čekal jsem, že v sekci velké jako tělocvična budu tápat v množství sortimentu, rozličností, vůní atp. Opak byl pravdou. Polštář o klasických rozměrech například 60x40 cm tam nebyl ani jeden! Prostě to nevedou! Raději jsem se zeptal prodavačky, zda jsem na správném místě obchodu. Po jejím ujištění jsem si zanadával, že jsem idiot, neb s těmito obchoďáky mám pouze negativní zkušenosti, tak proč sem lezu. Jo, a ten polštář jsem si koupil v Penny.
Takže, autor, strčte si ty papundekly do...však víte kam.
02. 06. 2011 | 07:49

Bunny napsal(a):

Ikea není pro každého. U nás jednoznačně pokrývá potřeby mladších, inteligentních, informačně gramotných, šikovných a mobilních lidí, kteří mají hlouběji do kapsy. Zřejmě je jich dost, protože zákazníci řetězci nechybí. Český nábytek? Co to je? Obchodníčkové u nás v menších městech nabízejí dřevotřískovou hrůzu z Polska, nebo vám milostivě objednají s měsíčním výhledem rustikální almaru z nějaké stolárny na druhém konci republiky, případně vás pošlou nakoupit si u Jelínků za roční výplatu.
Autor by měl tedy přestat poukazovat na kolorit prodejen Ikea, který rozhodně není tím, co přivádí zákazníka za nákupem, a napsat nám, jak si má člověk s průměrným českým platem vybavit domácnost nábytkem údajně kvalitních tuzemských firem (a chtěl bych vědět, kde vyrábí ty větší - zda-li náhodu taky ne někde jinde než doma).
02. 06. 2011 | 08:21

Jáchym napsal(a):

Nejprve poklona autorovi článku:
Je to dobře udělaná PR akce českému nábytkářskému průmyslu.
Přeji českým nábytkářům, aby vyráběli stejně kvalitní nebo kvalitnější nábytek za stejné ceny jako IKEA.
Mnozí čeští nábytkáři to dělají.
Většina bohužel ne, ani náhodou.
Pravda je, že v té naprosto nejnižší cenové kategorii lze objevit i v IKEA nábytek, ze kterého si zadřete třísku do zadnice, pokud nepoužijete před sestavením šmirglpapír.
Ale to se týká tak pěti procent jejich sortimentu.

Vezmeme- li střední kvalitu nábytku z IKEA a střední kvalitu českého nábytku stejné cenové kategorie - mám na mysli trvanlivost, SCHOPNOST PŘEŽÍT NĚKOLIK STĚHOVÁNÍ A HLAVNĚ DESIGN, pak typický cenově dostupný český nábytek dosahuje svému ikeáckému konkurentovi někam po kolena. Čest výjimkám!!!

Štve mě to.
Můžete s tím nesouhlasit, můžeme proti tomu protestovat, ale to je asi tak jediné, co s tím (zatím) můžeme dělat.
02. 06. 2011 | 08:21

Martin napsal(a):

A co pořád máte s kvalitním nábytkem ? Doba dubových postelí, skříní a truhlic pořizující se na 200 let je definitivně pryč. Dneska je nábytek spotřební zboží a lidi mají jiné zájmy než si kupovat ložnici a obývák z masivu. S tím souvisí další problém že lidi už nejsou ochotní kupovat typizované sestavy navrhnuté konzervativním padesátníkem, ale chtějí si nábytek přizpůsobit svým potřebám. Proto mají úspěch firmy jako IKEA které prodávají piliny v modulovém systému, lidi si tak mohou doma částečně sestavit nábytek na míru.
02. 06. 2011 | 08:30

Bazzy napsal(a):

jo jo, Martine, co pořád máme s kvalitním nábytkem. Doba kvality je pryč, lidi se chtějí přizpůsobovat. Je čas šmejdů. Přemýšlejte
02. 06. 2011 | 08:42

franťýk napsal(a):

Martin
až na toho padesátníka (konzervativní může být i třicátník a naopak) s vámi plně souhlasím. Pokud si chci vybavit byt pode svých představ, zajdu do podobného obchodu (Ikeu mám trochu z ruky), vyberu si potřebný kousek, v krabicích jej sám odvezu a doma složím. Po nějakém čase, když se mi uspořádání přestane líbit, udělám stejné "kolečko" a jsem stále v novém a levně moderním bytě. Až tohle pochopí i čeští výrobci a budou i oni mít své superprodejny s širokým výběrem, můžou přestat brečet. Vždyť i ten "Universal" býval v podstatě totéž, jen mu ještě chybělo to DIY.
02. 06. 2011 | 08:47

Pamětník napsal(a):

"Designér v IKEA má zcela zvláštní poslání - není odpovědný jen za vzhled, ale také za návrh těch nejlevnějších materiálů a nakonec také za to, aby to, co vytvořil, šlo rozložit na plocho do krabice a systémem DIY (svépomocí) funkčně sestavit, což definici dobrého designu poněkud mění."

Nikoliv. Nemění. Designér by měl být zodpovědný za návrh celého výrobku se vším všudy, jak ze strany estetické, praktické, z pohledu vyrobitelnosti, skladovatelnosti, prodejnosti, ale například i následné recyklace. Měl by tedy obsáhnout celý "život" výrobku.

Mám rád české výrobky. Když jsem zařizoval byt, sháněl jsem i český nábytek. Až na výjimky nesehnal... Ale do Ikey jsem taky nešel. Dodnes toho lituji. Za peníze, které jsem vrazil do "kvalitního německého bytelného" nábytku, jsem mohl mít z Ikey zařízené byty tři a pravděpodobně kvalitněji a bytelněji...
02. 06. 2011 | 08:54

neo napsal(a):

Martin:

přesně a navíc ho můžete po několika letech vyměnit a změnit si domov. Naštěstí jsou pryč časy, kdy domácnost vypadala x desítek let stejně. Dokonce i móda leštěných stěn s prosklenou vitrínou je pryč.
02. 06. 2011 | 08:55

jichu napsal(a):

Bohužel, doba je taková. Kvalitní nábytek z masivu už snad ani neexistuje, alespoň ne v cenové relaci pro mladou rodinu s malými dětmi. Také pro mobilní rodinu, která se jistě v budoucnu bude stěhovat za prací to není řešení. Ale mezi tím dřevotřískovým aušusem a brakem např. z Holandska či Polska je tahle trochu vlezlá Ikea asi opravdu docela dobrá. I když výrazně využívá indické, čínské a kdovíodkudkoliv dodávající dělníky. Po revoluci využívala i ty naše, zřejmě to nevydrželo. V dnešní globálním světě, kdy zákazník jde především za cenou, nevidím jiné, lepší řešení.
02. 06. 2011 | 08:56

Občan napsal(a):

Ikea, Ikea - není to ten podnik, co vyrábí prima nábytek ze dřeva dováženého z černobylské oblasti? :o)))

Ale jinak, co se týče "firemní kultury" - že to vadí zrovna amíkům mne dost překvapuje. Protože to jsou právě USA, kdo tuhle firemní pakulturu vymyslel a tvrdě prosazuje nejen u sebe doma. Všechny ty teambuildingy, brainstormingy a další znásilňování normálních mezilidských vztahů.
A co konkrétně vlastně těm amíkům-nádeníkům vadí?

Milej klastrově konzultační pane,
smrt českého nábytkářství se jmenuje privatizace, restituce a hlavně rozdrobení velkých výrobních podniků a jejich následná likvidace v 90. letech 20. století. Nositeli smri byli Klaus, Dlouhý, Dyba, Ježek, Tříska, Kalousek, Kalvoda a další.
Kdo se nějak nechyt jakožto drobný podnikatel v oboru, dnes nádeničí za pár šlupek pro nějakého subdodavarele IKEA a je rád, že smí používat aspoň firemní mašiny, když už si musí nosit svoje pracovní pomůcky a montérky.
02. 06. 2011 | 09:24

Občan napsal(a):

Jo, a pane Třísko,

to, co dnes varábí IKEA hlavně v Asii, tady v supr sortimentu vyráběla výrobní družstva. Vč. systému "dodo" (dodělej doma", kdy Vám dodali až do domu placaté krabice, šrouby, rohy, matky, kování, těsnění a šroubovák a časopísek s návodem k sestavení.
já tak nějak nechápu, nad čím se pozasatavujete - tohle všechno už jsme tu dávno měli, ale bylo to po plyšáku "svobodně a demokraticky" zničeno, zlikvidováno, zrušeno.
Tak máme kulový a děláme laciný poskoky v zahraničních montovnách. Dobře nám tak...
02. 06. 2011 | 09:29

Občan napsal(a):

To Martin:

Kdyby hloupost nadnášela...
Jako skládací se dá vyrobit skoro všechno vč. intarzovaného stolku, chlapče. A kupodivu to dokáže i šikovný amatér; máme takového zvláštního koníčka a v jeho rámci si prakticky vše potřebné vyrábíme sami. Divil byste se, jak nádherný lehoučký celodřevěný skládací malovaný a vyřezávaný nábytek si umíme vyrobit sami. A nejen nábytek.
Je to jen o tom chtít a naučit se. Naši nábytkáři to uměli a ti, co ještě někde na okresech přežívají, umějí. Jenže pro řetězce jsou "drazí", tak ti šikovní prodávají po internetu a ti méně šikovní alespoň lokálně inzerují. Většinou je radost u nich nakupovat, protože umějí vyrobit přesně to, co si řeknete.
02. 06. 2011 | 09:37

zdenekb napsal(a):

Pamětník mě předběhl. Myslím, pokud designér umí věci navrhnout tak, aby byly praktické nejen pro užívání, ale třeba i převoz a montáž, není to nutně na škodu (dle mého naopak). A IKEA prodává vedle jiných velkoobchodů věci s opravdovými nápady... že jsou levné a nevydrží věky? Proč by měly, pokud to od nich nečekám?!?

Neříkám to proto, že potřebuju "chléb a hry" nebo se cítit součástí "velké švédské rodiny". Prostě se mi jejich věci (většinou) líbí... mrzí mě, že tím zrazuji svou vlasteneckou povinnost kupovat u českých nábytkářů.
02. 06. 2011 | 09:44

miki napsal(a):

V první řadě by měl autor zmínit, kde se dá ten český nábytek koupit. Když jsme zařizovali byt a chtěli kvalitní skříň, koupili jsme PAX z IKEA. Proč? Protože jiné firmy prodávaly levné šmejdy, které se hned rozjedou a nechat si to vyrobit byl problém. Slušných řemeslníků je málo a dodací lhůty několik měsíců. Takže asi tak.
02. 06. 2011 | 10:01

Banjo napsal(a):

Autorovi zřejmě ze článku vypadlo vysvětlení, proč si Amíci z Danville připadají "levní a na jedno použití". IKEA jim málo platí, nebo v čem je problém?
Na mě to působí dojmem, že do IKEA chodí nakupovat moc lidí.
U českých truhlářů jsem zatím moc nepochopil, jak poznat dobré od špatných. To poznám až tehdy, když vidím hotový výrobek a vím, na co koukat.
Pánové - pokud chcete rozumně prodávat, rád vás podpořím. Ale museli byste mít někde dostupné nějaké přehledné hodnocení ceny a kvality jednotlivých truhlářů. Tohle dokud nebude, těžko mohu rozumně posoudit, kam si jít dát udělat nábytek. V té prodejně IKEA totiž vidím, co, v jakéé kvalitě a za kolik kupuju...
02. 06. 2011 | 10:07

Ing. N. napsal(a):

Český dřevěný nábytek MONTI 100, který jsme si koupili asi tak před 50 lety se skládá z jednotlivých desek. Montáž je velice jednoduchá. Je lehký a dá se s ním snadno manipulovat. Bylo snadné ho přizpůsobovat měnícím se podmínkám v životě rodiny s dětmi. Slouží nám výborně i dodnes.
Rovněž tak české válendy, které se v té době vyráběly, jsou nepřekonatelné. Základní dřevěná konstrukce je velmi lehká,ložní plocha je z překližky. Postel se dá jedním člověkem velmi snadno přenášet podle potřeby. Tři pérové matrace lze bez obtíží přemisťovat během větrání a luxování. Jsem zvědavá, kdy někoho napadne znovu tyto válendy vyrábět. Určitě by po nich byla obrovská poptávka.
02. 06. 2011 | 10:08

Občan napsal(a):

Jestlipak si ještě, pánové a dámy, pamatujete na senzační veriabilní skládací nábytek z Dřevoslohu Krnov - vyráběl se od počátku 80. let?
02. 06. 2011 | 10:14

giha napsal(a):

až zjistíte kdo je největším producentem-ne oficialním dovozcem,dřevotřísky,tak ji nepoužijete ani na králíkárnu,natož tak pro své děti.bohužel národ trpí bezmezným obdivováním nadnárodních řetězců.copak nevíte na čem je založen nadnárodní obchod?
02. 06. 2011 | 10:24

Laura napsal(a):

Placaté krabice - ty mi kdysi dávno - v září 1984 - po půlroční objednávce u Dřevosloh Krnov, přivezl firemní řidič ve 23,oo když už celá rodina spala. A to jsme je očekávali od rána a vzali si na to dovolenou. Následné dva dny přemýšleli nad podivným návodem k montáži a ohromným pytlem podivných trojůhelníčků, hřebíčků, šroubečků a desítkami metrů černé gumy až se mi chtělo se na ní oběsit. Nakonec jsme vše zvládli a byl to pěkný nábytek a jistě lepší dýha než z IKEA, ale její výrobky jsou dostupné hned bez několikaměsíční čekací lhůty, snadno smontovatelné i s přiloženými pomůckami, za což jí moje nervy děkují.
02. 06. 2011 | 10:29

Bunny napsal(a):

to giha:
tak si kupte nábytek z masivu, prodává ho jak Ikea, tak i jiní obchodníci. Když se rozměrově a designově hodí, dám mu vždy přednost. Ale to byste si musel něco připlatit, takže raději budete remcat.
02. 06. 2011 | 10:36

Spotřebitel napsal(a):

To je tak těžké se domluvit a udělat jeden obchod dohromady?
Nemusí být kamenný, stačí internetový eshop.
Ale pamatujte, sestavy alá PAX jsou základ. Ono stačí, když něco podobného bude dělat ne z dřevotřísky, ale z laťovky. Úchytové prvky jsou stejné pro všechny případy, tam se nic moc vymyslet nedá.
Ikea je univerzální v tom, že se to dá jednoduše sestavit a přizpůsobit. přebývá pět cm? Uříznu dvě desky (do nich vyvrtám díry a vyfrézuji díry na protikus) a poličky, zadní díl a mám co potřebuji.
Když půjdu do Ikea jindy, tak mám pořád jistotu, že základní rozměry jsou stálé, barvy v podstatě také. Dveře na skříň si mohu koupit levné, nebo dražší, případně prosklené.
Známý si nechal dělat skříň od truhláře na míru. Co myslíte, byl spokojenější a bez reklamace?
02. 06. 2011 | 10:43

Občan napsal(a):

To Giha:

On to asi ví kdekdo, co obnáší nadnárodní společnosti, globalizace a tak vůbec.
A že IKEA to dříví fakt vozí z Černobylu, to ví také kdekdo.
Ale už Vám to "vysvětlili" - když vono je to levný, uniformní, "in" a pro Beduíny ideální. Víc "moderní" člověk nepotřebuje...

A jak je to s tou dřevotřískou?
02. 06. 2011 | 10:51

Hanz napsal(a):

Děkuji autorovi za poznámku, že český zákazník vyžaduje "chléb a hry". Přesně vím o co se jedná, protože jsem kupoval kuchyň ... její finální kompletace trvala 6 měsíců, 3 schůzky u právníka a 4 schůzky u dodavatele. Nakonec se podařilo, ale málem mě omylo, když jsem obdobnou kuchyň viděl v v rámci sortimentu firmy IKEA. Teprve potom jsem pochopil, proč zde lidé v tak velké míře nakupují. Někdo namítne co tím myslí, ale já jsem nejprve oslovil českou firmu (profesionály) a nestačil se divit. IKEA si na nic nehraje, dodá v dané kvalitě a pokud jste šikovní tak si výrobek sám smontujete. Již nikdy bych nevěřil našim českým profesionálům. A autor asi nikdy nic v reálu nezařizoval takže neví jen píše to za co ho platí.
02. 06. 2011 | 10:52

Grandmaster napsal(a):

IKEA nikdy nepredstirala, ze patri k 'Top of the line'. Kdyz dva mladi zalozi rodinu, ziskaji byt a penez neni nazbyt, tak je IKEA alternativa. Uroven nejnizsi kvality jejich vyrobku je vyssi, nez nejnizsi kvalita porovnatelnych vyrobku jinych vyrobcu.
02. 06. 2011 | 11:16

Občan napsal(a):

Ale jinak má autor pravdu, v IKEA v Danville to vypadá úplně stejně jako v montovnách v ČR.
Buzerace, obstrukce při zakládání odborů, zastrašování zaměstnanců, stovky hodin "dobrovolných" přesčasů odpracovaných zdarma, věková diskriminace
http://www.ikea.com/us/en/about_ikea/newsitem/Swedwood_statement
http://www.bwint.org/default.asp?Index=2652&Language=EN

Takhle to dopadá všude, kde se objeví monopolní nebo dominantní zaměstnavatel a začne zneužívat svého postavení...
02. 06. 2011 | 11:16

Alex Koenigsmark napsal(a):

IKEA má především jednu nehynoucí zásluhu, a totiž tu, že zásadním způsobem zvýšila hladinu vkusu všude tam, kde se objevila a významně tak ovlivnila kvalitu bydlení a života lidí s normálním příjmem. Všechno ostatní jsou podle mého názoru jen detaily.
02. 06. 2011 | 11:24

SamotK napsal(a):

Je hrůzné, že většina lidí v ČR už totálně rezignoval na pojem kvalita. Ano, dovedu pochopit, že si nábytek v IKEA koupí student do privátu, který má pronajatý na 4 roky. Budiž. K tomu je také IKEA v celém světě určena. Ale že si tak tragicky nekvalitní věc koupí člověk do bytu, ve kterém chce trávit život, to nepochopím (nemluvě o tom, že v ČR stojí stejný nábytek v IKEA o 30-50% víc, než v "kapitalistické cizině").
Nejsem nábytkář a do Ikea jsem dříve také zavítal a dokonce tam nakoupil. Pominu fakt, že kdyby to člověk sestavil podle jejich návodu, tzn. bez lepidla a s dodaným kováním, tak by to asi nepřežilo ani přisunutí z montážního místa na místo, kde má nábytek finálně stát. Ale i laik přeci musí vidět, že použité materiály jsou šílené - desky s lety centimetr od sebe, slabá a řídká dřevotříska polepená papírovou dekorací a pod.
Bohužel, společnost už dospěla do stadia, kdy kvalitu odmítá i z toho důvodu, že by nebyl důvod ke změně. "Přeci se nebudu dívat celý život na jeden nábytek". To je hrůzné heslo. Vlastně je stejné jako "přeci se nebudu celý život dívat na originál Manetovy Snídaně v trávě, když můžu mít každé dva roky na zdi novou reprodukci". To není jen důkaz mizerného vkusu, to je současně zničující životní styl, zcela bezohledný k přírodě, ke zdrojům, k budoucím generacím. Ačkoli všichni mají plné pusy ekologie, faktem je, že plýtváme zdroji ve velkém ne kvůli tomu, že nemáme úsporné zářivky, ale především tím, že každé dva roky musíme mít novou pračku, ledničku, TV, nábytek atd.
Pro toho, kdo obdivuje design IKEA mám jednu radu: zajděte si za truhlářem v kterékoli obci, podívejte se, na čem právě pracuje a podle toho poznáte, jestli umí, nebo neumí řemeslo. A zeptejte se 2-3 lidí, jakou s ním mají zkušenost. A pokud umí, nechejte si u něj nábytek podle designu IKEA udělat. Budete mít nábytek sice o 30-50% dražší, ale kvalitně udělaný, zdravotně nezávadný a trvanlivý. Každý si musí sám zhodnotit, jestli se mu za cenu pár ušetřených korun vyplatí, aby jeho děti spaly v pokoji z jedovatých formaldehydem napuštěných dřevotřísek IKEA, který se navíc může kdykoli rozpadnout, nebo zda si připlatí a pořídí si slušný nábytek.
02. 06. 2011 | 11:26

Noclaf napsal(a):

Tak at se ti vyrobci nabytku ukazi zakaznikum. Nebo jak je mam hledat? Jak najit zkusenosti zakazniku? U IKEY vim na cem jsem. Vim ze kvalita "odpovida cene", vim ze v necem miluji nestandardni rozmery, takze jejich vyrobky nejsou "kompatibilni" s doplnky jinych vyrobcu ( periny/polstare a povleceni napr. ) - ale vim co si za tu cenu kupuji.
Jeden cesky truhlar mi nabizel vestavenou 2 vestavene skrine 60x60x240 za 12 tisic kus!!! A to nebyl masiv, ale jenom lamino. To je jeden z tech autorem zminovanych skvelych ceskych vyrobcu?
02. 06. 2011 | 11:35

Bunny napsal(a):

to SamotK:
Jak jste na to přišel, že nábytek od truhláře bude kvalitní a zdravotně nezávadný? Celou dobu, co se starám o zařízení domu, nedělám nic jiného, než že těm zlatým ručičkám vysvětluji, co s tím nemají dělat. Než k nim dorazí nové postupy a materiály, budu mít vousy po zem. Většina se vůbec nestará o vývoj v oboru, a jak vypadli ze školy, tak půjdou do důchodu. Co budou dělat, když po nich budu chtít atest na dětský nábytek, nebo sofistikovanější kotevní a spojovací prvky? Mimo to jen člověk jednoduchého ducha nakoupí nábytek naslepo. Vždycky si může všechno prohlédnout a vyzkoušet na místě. A vůbec, truhlář má dělat kusový propracovaný nábytek z masivu na míru a ne se cpát do sektorových sestav a látat k sobě kolíky a vruty dřevotřískové desky.
02. 06. 2011 | 11:52

neo napsal(a):

Noclaf:

podle některých diskutujících ti ale vydrží 50 let ! Takže když se přestěhuješ, vymaluješ nebo budeš chtít nábytek vyměnit, bude to nemožné... přece se nevzdáš skříně za 12 000 . V IKEA ji máš za 1/3 ceny a až se za 5let přestěhuješ nebo se ti přestane líbit, tak ji vyhodíš/prodáš/daruješ a koupíš novou.
02. 06. 2011 | 11:54

kovar napsal(a):

V IKEA už nakupujeme dvacet let a jsme velmi spokojeni. Přivezu si pár krabic a sám si složím nábytek, čímž získám pocit uspokojení, že jsme to dokázal. A když nás přestane za pět let bavit, tak ten nábytek rozmlátím na kusy, vyhodím na kontejner a zase si koupíme nový. (Přece nechcete, abych dvacet let koukal na stejnou stěnu.) A zase máme z něho radost. Na co, proboha, bytelnost, solidnost, masiv, superkvalita. To snad naposledy fungovalo v biedermayeru.
02. 06. 2011 | 12:03

Ládik!!! napsal(a):

není Ikea jako Ikea - třeba tohle http://www.ikea.com/se/sv/catalog/products/S29885636 v české prodejně není.
02. 06. 2011 | 12:04

nostalgie nekonečna napsal(a):

neo: Pravděpodobně vyhodíte, protože ten nábytek stěhování nepřežije...
02. 06. 2011 | 12:12

nostalgie nekonečna napsal(a):

Ládik!!!: Protože by si to v IKEa u nás, za ty prachy nejspíš nikdo nekoupil :-)
02. 06. 2011 | 12:15

kolja napsal(a):

to SamotK:
"Je hrůzné, že většina lidí v ČR už totálně rezignoval na pojem kvalita."
Vás ale nikdo nenutí rezignovat aspoň na kvalitu vlastních příspěvků v téhle diskuzi.

Zarazilo mě, že by "děti spaly v pokoji z jedovatých formaldehydem napuštěných dřevotřísek IKEA" - protože bych odhadoval, že zrovna toto bude v IKEA opečované.

Vygooglil jsem, co ta IKEA ohledně formaldehydu deklaruje:
Formaldehyde is a common chemical compound present in for example water, fruit and wood, but it can also be added through industrial processes. To avoid health problems, there are strict requirements of formaldehyde emissions from furniture. We want the formaldehyde emission levels in IKEA wood products to be equal to the levels of natural wood. So, first we cut formaldehyde-based lacquers (1993) from our products. Next, we removed formaldehyde from glue systems used to glue veneer surfaces on furniture. DAVE laptop table, for example, has a fibreboard top that has contributed to cutting formaldehyde emissions by nearly 40% in recent years. The levels are now significantly below EU requirements.
02. 06. 2011 | 12:23

n59 napsal(a):

1. "..přátelskými vychytávkami.." mohu Vás požádat o překlad nebo vysvětlení, za co v obchodě chytají Vaši přítelkyni?

2. "..IKEA nakupuje od 1800 dodavatelů v 55 zemích, z čehož přibližně polovina jsou země rozvojové" - Pokud jsou některé výrobky vyráběny paralelně ve více zemích, Ikea má jasný klíč pro jejich distribuci, tzn., z kterých zemí, kam smí být výrobky dodávány a)standardně, b) nouzově, c) kam nesmí vůvec přijít.

3. Ikea je nízkonákladový nábytek řádně masírovaný reklamou, nic více / nic méně. Jeho úspěch v ČR je umožněn po dlouhá desetiletí trvající komunistickou devastací vkusu a řemesel.
02. 06. 2011 | 12:23

kovar napsal(a):

Každému doporučuji udělat si tento malý pokus.
1. Bez ohledu na vaše názory si každý týden zajděte do IKEY a vše si důkladně prohlédněte.
2. Kromě IKEY nenavštěvujte žádný jiný nábytkový řetězec anebo prodejnu.
3. Po půl roce „chození po IKEY“ si zvolte kterýkoliv jiný obchodní řetezec anebo prodejnu s nábytkem a navštivte ho/ji.
4. Vše si důkladně prohlédněte.
Výsledek pokusu:
Budete překvapeni mírou nevkusu toho, co vás obklopuje.
Závěr:
Pokud zajdete do IKEY alespoň desetkrát, tak těžko už budete chodit někam jinam.
Poučení:
Vše je o designu a ceně.
02. 06. 2011 | 12:36

Ing. N. napsal(a):

"SamotK, 02. 06. 2011 | 11:26 "

Plně s vámi souhlasím. Pokud si kupuji nábytek, tak si ho kupuji na delší dobu a ne abych ho brzy vyhodila. Byt se dá změnit uspořádáním nábytku, doplňky, vymalováním, případně tapetováním. Chce to pouze vkus. Tím, že si budu kupovat nekvalitní věci a budu je muset brzy vyhodit, přispívám k zaneřádění životního prostředí a tím i kvality života.
02. 06. 2011 | 12:43

Lila napsal(a):

Autor

Nesouhlasím s trvzením, že o Česku jsme mohli s hrdostí tvrdit, že je nábytkářskou velmocí. Český nábytek byl pojmem ve třicátých a čtyřicátých letech 20. století, zvláště produkce ohýbaného nábytku firmy Thonet, ale po sloučení malých výrobců do velkých kolosů po roce 1948, které se orientovaly na sériovou velkovýrobu, úroveň a kvalita českého nábytku šla dolů. Tedy pokud vynecháme nábytek vyrobený speciálně pro veletrhy, jako býval jarní veletrh spotřebního zboží v Brně. Řada těchto výrobků si odtud oprávněně odnášela nejrůznější ocenění, problém byl v tom, že tento nábytek se většinou do obchodů nikdy nedostal. Produkci českých výrobců zachraňoval vývoz do SSSR, kde brali snad úplně všechno, včetně obývacího pokoje vyráběného 25 - 30 let prakticky beze změn. Pro české výrobce nábytku bylo ctí a vyznamenáním, když mohli vyrábět pro IKEA. Např. v roce 1968 si IKEA zadala u n.p. Jitona výrobu dětských pokojů Olympie, z borovice, v přírodním a bílém provedení, podle vlastní dokumentace a vlastních materiálů, kování apod. Výrobky procházely přísnou kontrolou, co jí neprošlo, dostalo se na tuzemský trh.
Čeští nábytkáři přestali světu stačit, čest jim zachraňovalo pár výrobních družstev (např. v Jablonném n/Orlicí, či podniků místního hospodářství jako např. Hikor Písek a několik dalších.) Kamenem úrazu velkoproducentů sériového nábytku byla malá pružnost reagovat na měnící se poptávku zákazníků a nijak oslňující kvalita.

Nerozumím poznámce o "chlebu a hrách". Co je špatného na vysoké prodejní kultuře, kdy současně s výběrem nábytku a dalších doplňků, které dostanu pod jednou střechou, je tu k dispozici restaurace se slušnou nabídkou, čisté WC a třeba i přebalovací pult a veškeré potřebné služby? A to všechno v příjemném a inspirativním prostředí? Možná, že by českým výrobcům nábytku prospělo, kdyby se firemní kultuře a obchodní strategii u "pana IKEA" Ingvara Kamprada přiučili.
02. 06. 2011 | 12:52

SamotK napsal(a):

to Bunny - přišel jsem na to tak, že jsem si ten nábytek od truhláře nechal udělat. Rozdíl kvality oproti IKEA je dramatický na první pohled. A protože je převážně z masivu, a certifikát k laku a lepidlu truhlář má, vím, že je nezávadný. A pravdu díte, že je třeba prohlédnout si nábytek - takže každý, kdo má o konstrukci nábytku alespoň elementátrní ponětí (třeba z kutilských let) se v IKEA spálí jen jednou a vícekrát už tam nepáchne.

to Kolja: na každém čínském šmejdu máte vyjádření o zdravotní nezávadnosti, na jedovatých hračkách od Mattela bylo také. Mj. máte v IKEA všude bláboly o pravé švédské kvalitě - pravdu o pravé "čínské, ukrajinské,..) "kvalitě" tam také neuvádějí. Takže věřte si čemu chcete, já ty dřevotřísky viděl a cítil.

to Kovar: pokud někdo vydrží 30 návštěv v IKEA tak možná opravdu uvěří 100 x opakované lži, že je to kvalita - to už věděl Goebbels. Má zkušenost je taková, že kdo má alespoň elementární ponětí o konstrukci nábytku, nakoupí tam maximálně jednou, protože se mu z té hrůzy zvedá žaludek. I když, pravdu snad máte v tom, že stejný Shit je Asco, Europamobel, nebo LUTZ. Zajděte si na veletrh, nebo do nějaké podnikové prodejny českého výrobce a podívejte se, jak vypadá skutečný nábytek, ne lego IKEA na jedno krátkodobé použití. Mezi IKEOU a poctivým nábytkem je asi takový rozdíl, jako mezi plastovým talířkem z bufetu a karlovarským porcelánem. Na tom plastu se taky najíte a někomu to možná stačí.
02. 06. 2011 | 12:54

neo napsal(a):

Ing.N.

vžycky mi vadily stejné obýváky snad u všech. Leštěná stěna s blbinami a malovanou keramikou za sklem, dřevo-sklo stoleček a tatířky po zdech... hrůža. Křesla s matrací potažená leskymem a koberec. Kdo by vyhazoval po 20ti letech nábytek, že?

Dnešní doba naštěstí skýtá mnoho různorodých kousků a IKEA patří k tomu, co obohacuje jednotvárnost. Nábytek se okouká, vyhodí, koupí nový..

Ovšem je to opravdu věc vlastního vkusu, člověk je svéprávný tvor a ví co se mu líbí či nikoli.
02. 06. 2011 | 12:54

Karel napsal(a):

Vzhledem k tomu že autor je naprosto nezávislý odborník je třeba mu věřit. Ale přeci jen proč zaměstnancům v Danvile něco vadí jaksi nenapsal... Hlavně že to mohl použít jako argument. Z vlastní zkušenosti vím, že IKEA nabízela jedny z nejlepších brigád pro studenty v Praze - 100,- na hodinu a oběd zdarma. Je to už tak pět let a tehdy to bylo hodně slušné a mezi studenty vyhledávané.
02. 06. 2011 | 12:58

Občan napsal(a):

IKEA a VKUS???

No to snad ne! Jak může někdo považovat za vkusné ty více či méně skladištní regály?
Většina zboží z IKEA má teplost dobře zavedené pitevny - ať už barevně, nebo provedením.

Naším světem je gotika, takže jsme v rodině milovníky jednoduchosti, čistých linií, střídmých barev. Ale u výrobků z IKEA nic z toho nenacházím. Jen laciné regály, stoličky a kavalce dobré tak pro kolej, studentský "privát", ubytovnu, přídálniční motýlek a podobná laciná ubytovací zařízení.
navíc je i kvalita dost hrozná.
Šli jsme tam nakoupit jen jednou, když inzerovali akci na košíky (kterých máme docela velkou potřebu a spotřebu). Po půlhodině překládání a přenášení jsme našli dva, které vykazovaly poškození, jež je nečinila úplně nepoužitelnými. Takže jsme odešli bez nákupu a tím to pro nás skončilo.

Někdo tu hovořil o nekvalitě našeho nábytku.
Dle katalogů IKEA je většina jejich výrobků na našem trhu z dřevotřísky, sololitu, plastových fólií, papírového recyklátu, polypropylenu, polyesteru - tedy opravdu nejlacinější šunt (nikoli ovšem nejlevnější), jaký si člověk pořídí možná do kanceláře.

To jsem ani nečekal, že reklama dokáže lidme vypláchnout mozky tak dokonale...
02. 06. 2011 | 12:59

Občan napsal(a):

To Karel:

Já jsem si dal práci a autor má pravdu - Da
nville je to samé co montovny u nás - odkazy jsou zde:

http://www.ikea.com/us/en/about_ikea/newsitem/Swedwood_statement
http://www.bwint.org/default.asp?Index=2652&Language=EN
02. 06. 2011 | 13:01

zdenekb napsal(a):

SamotK:

Myslím, že bojujete s něčím, co tu nikdo netrvdí. Samozřejmě, že nábytek od truhláře (kterého si nejdřív "proklepnete") a z masivu vydrží víc. Bavíme se o dostupném a nenáročném nábytku na přechodnou dobu. V tom (a hlavně v designu s nápaditostí a vtipem) IKEA konkurenci nemá, alespoň podle mého názoru. Sám navrhujete "ikeácký design" ukrást a obšlehnout za pomoci českého truhláře. Zajímavý nápad.

Občan:

Nenapadlo by mě nikoho napadat z nevkusu, protože se mu nelíbí IKEA. Nedělejte, prosím, opak. Z českých obýváků na mě "náš svět - gotika" obvykle opravdu nedýchá...
02. 06. 2011 | 13:33

Baba napsal(a):

Styl nábytku IKEA rozhodně není koloniální. Což vám jako zákazníkovi samozřejmě nebrání, si jej například s koloniálními doplňky zkombinovat.
02. 06. 2011 | 13:33

Josef K. napsal(a):

Nepochopitelný blog. Předně tradice českého průmyslu jsou poněkud jiné než české, v nábytkářském průmyslu to platí zcela. Dodnes má onen ryze český nábytek jakýsi německý "nešvih". Příkladem české obchodní a technologické impotence je podnik TON, a nejen. Původně rakouská, resp. německá továrna pana Thoneta, která si po desetiletí po roce 48 vystačila s původním designem, pokusy o nový dopadly vždy katastrofálně. Stačí juknout na jejich sortiment. Dnešní pokus s najmutím laciných, mladých či normalizačně přestárlých designerů ze zahraničí i tuzemska žádný převratný výsledek nepřinesly. Je pravděpodobné, že "jádro problémnu" tkví právě v oněch designerech a schopnosti současných manažerů nábytkářského průmyslu pochopit svého zákazníka, definovat ho, nalézt příběh. IKEA prodává, často i nábytek podprůměrné kvality, nejen proto, že je laciný, ale začasto proto, že má chytrý nápad. Lidé se nikdy neřídili pouze vizuáln, tedy tím,jak ta věc vypadá. Lidé se řídí také onou abstraktní složkou designu, jak je chytře udělaná, či jaký má příběh, co říká. Koupě nábytku je nejdemokratičtější a nejkomplexnější proces...Nikdy není laciný, vždy kupující hledá, po měsíci či letech vyhazuje a kupuje nové...IKEA mimo jiné umožňuje toto hledání a dokonce napomáhá prodejům luxusního nábytku. Často totiž desgnem a technologickými nápady předchází výrobců onoho seriozního a drahého produktu, nabízí jednotlivé deigny, které skvěle luxusní nábytek doplňují... To je onen zásadní problém českého designu a nábytkářského managementu vůbec: je němý, uvažuje v kategoriích technoktratických- spát, jíst, učit se, pověsit košili, neuvažuje o barvitosti života... Nábytkářský průmysl v Česko umírá na svůj konzervatismus, na technokratický přístup a značnou míru zpátečnictví. Velkým problémem je také neschopnost kooperace toho průmyslu. Klasicky v porovnání s Německem, Itálií. Bez této kooperace, sdružování prostředků, společné platformy vývoje materiálů, obchodu a vlastní dohodnuté diverzifikace sortimentu atd. nelze tento průmysl udržet. Navíc se vzcela vytrácí i dělnické řemeslo, v truhlárnách dělají většinou mladí lidé za relativně nízké mzdy. Před dvaceti lety jsem mladým architektům ve svém podniku vysvětloval zásady designu, pro ně to byla hra tvarů, většinou nepraktická, neekonomická a nezajímavá pro jiné. Dnes je to stejné. Hra pro hru, spíše životní styl než profesionalismus jsou cestou do záhuby stejně jako pouhé naplnění funkcí... To český nábytkářský průmysl zažil, soudě podle blogu, se lidé z tohoto průmyslu moc nepoučili.
02. 06. 2011 | 13:37

PatientO.T. napsal(a):

2 Ládik!!!:

http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/S29885636
02. 06. 2011 | 13:43

Ing. N. napsal(a):

"neo"

Píšete: "vžycky mi vadily stejné obýváky snad u všech. Leštěná stěna s blbinami a malovanou keramikou za sklem, dřevo-sklo stoleček a tatířky po zdech... hrůža. Křesla s matrací potažená leskymem a koberec."

Plně s vámi souhlasím. Mě se to také nelíbilo, proto jsem dala přednost českému variabilnímu nábytku, který jsem si s vkusem doplnila a uspořádala. S překvapením jsem ale zjistila, že opět přišel do módy právě vámi citovaný nábytek, protože ho vykupují některé bazary.

Co se týče nábytku IKEA, vadí mi přemíra regálů, krabic a košíků, protože byt potom působí neuspořádaným a zneklidňujícím dojmem.
02. 06. 2011 | 14:28

Zdena napsal(a):

Osobně mám velmi dobré mínění o firmě Thonet i Ton.Máme doma thonetky - už hodně letité- sedí se na nich skvěle a nevyměníme je za nové.Také máme výrobky firmy Ton,se kterými jsme spokojeni.Kupuji nábytek pro život,jsem konzervativni a netoužím po změně.Ikea mě kdysi okouzlila vtipnými a chytře řešenými drobnými doplňky.Nic proti ní,ale bydlet s nábytkem Ikea bych nechtěla.Ať si každý vybere podle svého gusta.
02. 06. 2011 | 14:32

Ládik!!! napsal(a):

pane zubaři,
na prodejně to není, na netu jo. Jednou jsem zkusil v Ostravě objednat stavitelný stůl, co takhle inzerují. Prý do 3 týdnů. Za 3 týdny nic, pak návštěva 3x co týden - nic. Vyrobil jsem to sám.
Do IKEy už jen na WC, je to hned u vchodu.
02. 06. 2011 | 15:31

Občan napsal(a):

To JosefK:

Hm, pro mne je zase nepochopitelný Váš příspěvek.
Židle TON i Thonet máme a nevyměnil bych je za nic na světě. Jsou nesmírně kvalitní, pravděpodobně věčné (při troše údržby), a navíc krásné.
Mezi námi "konzervami" se tomu říká tradice a některé úspěšné státy si na ní dávají sakra záležet.
Inovace za každou cenu jsou totiž k ničemu. Ta posedlost "být in" je už docela zoufalá.

Na rozdíl od Tonu i Thonetu Ikea nenabízí skoro nic. Zrovna dnes jsem ležel v jejím katalogu, abych se přesvědčil, že nejsem předpojatý. Vážený pane, ten hnus, co v tom katalogu nabízejí, bych si nedal ani do kanceláře. A to nejen co do designu, ale i co do materiálu.

Evidentně moc nevíte, o čem píšete. Zejména ohledně německého a italského nábytku. Pokud nepůjdete nakupovat do luxusního designérského studia, pak Vás v obchodě s nábytkem čekají obligátní "rodinná krematoria" (tedy "pokojové stěny" identické s příšernostmi nabízenými u nás v ASKO, EuropaMöbel atd.), strašlivé rustikální holandské sedací soupravy a podobné "skvosty".
V Itálii a Německu jsme teď byli něco přes týden a v Milánu a Norimberku jsme pár obchodů s nábytkem prošli.
02. 06. 2011 | 15:45

Železnohorský napsal(a):

Proboha, autore, co se nám to tu snažíte nabulíkovat? Koupit si o svadbě kvalitní český nábytek a žít v něm až do smrti? Jsem už dost dlouho starý usedlý padesátník, jak tu někdo poznamenal, ale plně se ztotožňuju s komentáři, kde se píše o vlastním nápadu, variabilitě, užití podle momentální potřeby a tak podobně. Jednu košili taky nenosím pět let jenom proto, že je kavlitní, netrhá se a vyrobili ji v Česku...
02. 06. 2011 | 15:49

Železnohorský napsal(a):

Ddejte sem někdo odkazy na nějaký kvalitní český nábytek. Když to z IKEA je podle vás šunt.

Strašně by mě totiž zajímalo, co ten pojem konkrétně znamená. Co si pod tím kdo představuje.

A pak: Podepisuju, co napsal Josef K. v 02. 06. 2011 | 13:37. Když jsem se o tohle téma onehdy zajímal, vyšlo mi něco podobného. Ne-li totožného.
02. 06. 2011 | 16:03

češka napsal(a):

To Občan
I Ikea má své opodstatnění, záleží na tom, kolik má kdo peněz.
Mně dokonale vychovala svými montážními návody. Pár kousků jsem sestavila a potom už je jen malý krůček k tomu, aby si člověk sám svůj nábytek nakreslil, rozměřil, objednal komponenty a sestavil a nalakoval. Cena vyjde možná trochu vyšší, ale místo dřevotřísky je spárovka, matrace se objedná na míru a v rámci jednotného interiéru si vydělá i čalouník a občas truhlář-restaurátor.
Jinak doporučuji návštěvu našich bazarů, tam se najdou skvosty, žádná dřevotříska.
Škoda, že už Maďaři zaplavili TV Deco svými pořady, ty anglické byly skvělé.
02. 06. 2011 | 16:04

PatientO.T. napsal(a):

2 Ládik!!!:

Já do IKEA nechodím, jen jsem vám chtěl pomoct. Myslel jsem, že to sháníte... :-))
02. 06. 2011 | 18:10

NevericiTomas napsal(a):

1000 firem 45000 zamestanacu a ho*vno k dostani. To je mily pane duvod, proc vas prevalcovali. DESIGN bylo vetsinu casu pro ceske vyrobce sproste slovo. At uz levny nebo exkluzivni.
02. 06. 2011 | 18:27

taVenda napsal(a):

Mně by zajímalo, když je IKEA v České republice už víc jak patnáct let, proč se za tu dobu malé české nábytkářské firmy o tom, jaké trendy hýbou světem a jak se propagovat, ještě dodnes nepoučily? Časopisy, veletrhy o designu, bydlení a podobně jsou tu už také přeci také pěkně dlouho. Školy chrlí designéry o 106, každým rokem. Jinak je článek celkem fajn reklama na firmu INT, s.r.o. a její poradenství v oblasti marketingu malých nábytkářských výrobců. Tak doufejme, že si diskusi většina těch výrobců přečte.
02. 06. 2011 | 18:55

Ing. ND napsal(a):

Vážení, ještě jsem nečetl článek kolegy, pana Třísky, zato jsem kouknul na reakce čtenářů. Tuším totiž, co pan Tříska píše a nemohu mu nedat za pravdu. Takže vážení, IKEA dnes není to, co bývala před cca 30-ti roky. Tehdy na tuto firmu makaly všechny nábytkářské firmy v RVHP. A proto, že tyto firmy neměly od státu valuty (dolary, marky, franky ap.) na nákupy stojů a nástrojů, laků a specielního kování (ap.), prodávaly tomuto rozvíjejícímu se gigantu za dampingové ceny: prodej s tak zvaným "RU" - rozdílový ukazatel, s výší asi 68% nebo 70% ! Že nevíte, co to je ? Výrobní cena zboží je 100%, prodejní cena pro IKEU je jen 68%. To znamená absolutní ztrátu 32%, tedy prodělek za dolary nebo marky. Pro firmy to bylo stále "jaksi vbýhodné" z hlediska možnosti použití těchto valut. O kvalitě a užitných vlastnostech našich výrobků nebylo třeba diskutovat. To si kvalitáři z IKEA móóóóóc dobře ohlídali. Proto to bylo super zboží pro "západ" za super ceny. Dnes ???? Pro IKEU dělá Čína¨a jihovýchodní Asie,semtam levní a ohební Poláci, náklady na práci 2-3 dolary na den, kvalita úměrná superlevným materiálům, trvanlivost zboží možná přežije povinnou záruční dobu, o užitných vlastnostech moc nepřemýšlím. Je to hlavně levné a jiné. Přitom IKEA seká prodeje s marží 200 až 300%. Chcete levné a ne příliš náročné a ne příliš trvanlivé zboží: spěchejte do IKEA, ASKO, MEBELIX, SCONTO, JENNA a podobných. Je to s tímto nábytkem stejné, jako dětské čínské botičky: levné a na oko pěkné, ale zůstane našemu dítěti po nich zmrzačená nožička na celý život. Takže, pokud chcete mrzačit svoje zdraví neznámými materiály, dívat se, jak se skříň poroučí při větším průvanu v bytě, jak je krásné koupit si matraci se "zárukou" na 25 roků ..... gratuluji Vám k úspešnému nákupu. Ale nestěžujte si. Za pár kaček se totiž nedá vyrobit slušný nábytek ani z recyklovaného papíru ! Proto: kdo chce kam, pomožme mu tam. S následným pláčem a nadávkami se laskavě obracejte do IKEA. Oni vám rádi vasvětlí, že nemáte na nic již nárok, protože jste si již koupoupili....... Autor je členem Asociace českých ná- bytkářů a Cechu čalouníků, technolog s více než 30-tiletou odbornou praxí.
02. 06. 2011 | 19:09

Josef K. napsal(a):

To Občan. Jistě máte pravdu.
1) Pokud Vás ,Občane, bude 40 milionů, pak se český nábytkářský průmyl mohl uživit, v Polsku se uživí. Pokud jde o TON, pak jedněmi klasickými thonetkami se neuživí, na ně není odbyt, ve své době to byl přesně ten výrobek typu IKEA: ekonomicky přijatelný trvanlivý, funkční, určený především do veřejných prostor.... Dnes thonetky v podání TON nemohou v masovosti soutěžit se stohovatelnými či skládacími židlemi nebo s klasickými thonetkami západní výroby... Změnily se poměry náklady a výnosy, dost podstatně. Změnilo se chápání nábytku ne jako večné hodnoty, žijeme ve spotřební společnosti.
Ještě jeden fakt, Ikea vznikla z poválečné nouze , to je na jejím přístupou vidět dodnes a je to skrytá hodnota, která prodávájejí zboží.
2) Při desetimilionové populaci, ve které 75% ekonomicky činných pracuje za mzdu nižší než průměrná (tím se Česko řadí k postsovětským zemí, kde podle posledních výzkumů jde o stejné číslo, v Ruském případě však na hranici chudoby), důchodci z 95% mají penze, které stačí na základní potřeby, by musel český nábytkářský průmysl produkovat za ceny nižší než IKEA. Nejde jen o nákupy do domácností, významnou položkou jsou nákupy do veřejných prostor a kanceláří. To znamená buď investice do výzkumu, pokud by byl schopen dodatečných příjmů z exportu, a spíše výrobu z ekonomicky přijatelných materiálů. Ostatně ceny dřeva v ČR jsou poměrně vysoké a technologicky není tato země schopna plně surovinu využít. České firmy, pokud uspěly, šly cestou licencí, duplikátů se zaměřením na tuzemský trh, nebo ukradením kopií zahraničního relativně podprůměrného nábytku. A to ještě v letech "spotřebního hladomoru" v ČR.
Např. bývalý DZP Praha proměněný na TECHO šel dobrou cestou, ale bez prodeje do rukou AHREND by to dál nešlo. Podobně se stalo se specializovanou novou výrobou nemocničního mobiliáře LINET, jehož 51 % drží WIBO.
3) Standardní německý a italský nábytek je začasto velmi zoufalý, stejně jako ten český, stačí juknout na internet. Pro většinu českých výrobců však je vzorem. Tyto trhy ale upřednostňují vlastní domácí produkci a fungují zcela jinak než trh český. Kupodivu tam fungují , tedy např. v Německu, principy tržně sociální ekonomie spojené s lokálními trhy a vzájemnou podporou lokálních výrobců a obyvatel. Tam lze exportovat výhradně jako dodavatel místních obchodníků za nízké ceny.
4) Design a poněkdud chytřejší management průmyslu je nezbytný ve vztahu k exportu. Mimo možnosti nábytkářského průmyslu leží fakt, že Česko je nezajímavá země a uplatnění jeho produktů na zahraničních trzích nemá tu podporu. Italové prodávají mnohdy jen díky svému image. Prostě Itálie je považována za nositele elegance, vkusu a rozkoše...Němci za nositele kvality a solidnosti.
6) Průměrná česká fabrika nemůže soutěžit s vybavením průměrné západní továrny.
7)Hodně západního nábytku je vyráběno v Rumunsku, Moldávii za nepoměrně nižších n nákladů , prodává se za západoevropské ceny.
8) Je faktem, že český design obecně je podprůměrný, pár českých designerů, kteří pracují venku, ten rozdíl zná. V této zemi prostě není taková tradice a souvisí to s mnoha věcmi. Ostatně Poldovku taky založil Wittgenstein a Škodovku řídil Loewenstein, stejně jako TON je Thonet.....
9) S tím souvisí to hlavní: Česko jako společnost není schopné, prostě to neumí, nejen vytvořit kooperující a stmelený průmysl a podpořit svůj export, stejně jako vše nové je nesmysl. Holt, všechno bvíme nejlíp a nikdo nás nechápe. Ale to je již oblast mimo ekonomiku.
02. 06. 2011 | 20:17

jjjkljlk napsal(a):

"České firmy prodávají velmi kvalitní nábytek bez velkých vizí a okázalého show."

Kupodivu, me nenapada ani JEDINA ceska nabytkarska firma, o ktere bych vedel a uz vubec nevim, kde maji prodejny. Jinak receno, pokud cesky nabytek upada, tak jedine vlastnim pricinenim...
02. 06. 2011 | 20:29

REL napsal(a):

"nějaké podnikové prodejny českého výrobce"

Ja zadnou "podnikovou prodejnu českého výrobce" NEZNAM. Jak tam tedy mohu zajet? Je videt, ze tito cesti vyrobci, kteri podle vas existuji, evidentne nepochopi, ze nestaci navrhnout a vyrobit, ale byt take viden a byt dostupny zakaznikovi.
02. 06. 2011 | 20:35

Ládik!!! napsal(a):

PatientO.T. -
díky, naštěstí mám slušné vybavení dílny a dřevo je moje hobby...
02. 06. 2011 | 21:02

Ing. N. napsal(a):

Je zajímavé, že se zde nikdo nezmínil o české nábytkářské firmě JITONA. Tato firma vyrábí velmi kvalitní nábytek, jejich katalogy lze nalézt u nejrůznějších prodejců nábytku. Vyrábí rovněž pro firmu IKEA a velká část produkce jde do ciziny. Informace jsou samozřejmě na internetu.
02. 06. 2011 | 21:13

Kutil.bloguje.cz napsal(a):

Promiňte, že se vám do toho vměšuju, když jste tady všichni tak anonymní, pracuju v Receptáři, chodíval jsem na nábytkářské veletrhy, jen výjimečně mě tam něco zaujalo, všechno to bylo moc na jedno brdo, a to se mi nelíbí... Jednou mě třeba zaujal nábytek, odlišoval se, nápad, švih, český výrobce, to by čtenáře zajímalo, hodil jsem řeč s výrobci, říkali, radši o tom nepište, to je jenom zkušební verze, to my nevíme, jestli to budeme vůbec vyrábět. Už na ty veletrhy nechodím. Ono jich dnes ostatně ani moc není...
Dostáváme do schránky hromady PR článků s kdejakou ptákovinou, to jde rovnou do koše, ale ještě jsem tam nenašel nic od nějaké české nábytkářské firmy. Že jako: Hele, máme prima nábytek, nezajímalo by vás to? Jak tady někdo nahoře naznačil, marketing nula, keců plno. IKEA prostě umí.
Ale to jen tak na okraj, nechci vás tu rušit.
02. 06. 2011 | 21:56

Rams napsal(a):

Stačí zadat do "gůglu" výrazy jako "hack ikea" nebo "ikea hacker" či "hacking ikea" a vyvalí se na vás kupa odkazů na stránky lidí, kteří se nespokojili s koupeným nábytkem, ale upravili "tu levotu" podle svého.
Je to hodně inspirativní.
02. 06. 2011 | 22:09

modrý edvard napsal(a):

Vybavovali jsme byt. Prohlídli jsme mraky katalogů, navštívili mraky obchodů, až se mi o tom i zdálo. Skončili jsme v Ikeji, tam nakoupili většinu nábytku a jsme s tím spokojeni. Nějaké "sestavovací" nábytky jsme koupili i jinde, s těmi nejsme tolik spokojeni, jako s Ikeou (horší návod, horší trvanlivost). Budu za nábytkového barbara, ale mně se ta Ikea líbí víc, než ostatní nábytek ve odpovídající cenové hladině.
02. 06. 2011 | 22:13

im napsal(a):

JITONA Soběslav pořád vyrábí kvalitní a účelný nábytek. Mají i webovou stránku www.jitona.cz

Za minulého režimu vyráběla na export do Skandinávie, většinou pro IKEU. Když dala Jitona občas nějaký exportní souběh na trh, jen se po něm zaprášilo.
02. 06. 2011 | 22:33

češka napsal(a):

Našim řemeslníkům nejvíc pomůžeme nákupem v bazaru a následným restaurováním nábytku.
02. 06. 2011 | 23:45

Nábytek musí vonět napsal(a):

http://www.dreveny-nabytek.cz/caste-otazky
03. 06. 2011 | 00:12

Huck napsal(a):

Česko jako nábytkářská velmoc? Uf. Aspoň 60 let ne.
Nejvyšší meta služby, kterou jsem byl schopen z českých truhlářků, spíše restaurátorů vydobít, byly restaurace staréo nábytku. Jinak je to hrůza, byla a je.
03. 06. 2011 | 00:54

dimun napsal(a):

Mi mladi inteligenti nakupujeme v IKEA. Po nakupu jeste muzeme vypit tolik limonady kolik jsme schopni. At zije IKEA! Huraaaaa!
03. 06. 2011 | 03:25

nok napsal(a):

1) Mám celkem dost nábytku z IKEA a rozhodně nemůžu říct, že by byl na přechodnou dobu - při víceméně stálém vzhledu odpovídajícímu stáří a používání mám některé kusy (stoly, židle, knihovny...) více jak 10 let

2) Párkrát jsem se pokusil oslovit nějaké výrobce nábytku s požadavkem na výrobu nějakého kusu - pokud byli vůbec schopni udělat nabídku, cena byla opravdu vysoká a pokud byla přijatelná, dodací doba byla v řádech měsíců.

Nejsem nijak zapáleným příznivcem IKEA, ale nakonec (když bylo potřeba něco sehnat) se tak nějak vždy ukázalo, že je to nejjednodušší, nejlevnější a nejrychlejší řešení. A relativně vkusné.
03. 06. 2011 | 07:46

Lila napsal(a):

ing.N, im

Asi vám uniklo, že minulý týden zaměstnanci soběslavské Jitony uspořádali poslední rozloučení se svým závodem, který v Soběslavi existoval 60 let. S papírovou rakví obešli celé město a svému bývalému zaměstnavateli vystrojili funus jak se patří. Soběslavský závod drasticky omezí výrobu a většinu zaměstnanců propustí. Kde tedy udělali soudruzi ze Soběslavi chybu?

Proč lidé na celém světě nakupují "šunt" z IKEA a nenakupují skvělý český nábytek s tradicí? Osobně je mi to líto, ale my měli daleko větší problémy s kvalitou nábytku z Jitony, než z IKEA. Příborník z masivní borovice z IKEA bez problémů slouží dvacet let, na svou dobu kdysi luxusní kuchyni Astu z Jitony jsme dávno vyměnili za italskou.

im - Z produkce Jitony pro IKEA se před rokem ´89 dostaly na tuzemský trh pouze výrobky, které neprošly kontrolou kvality. A přesto se po nich u nás jen zaprášilo a tento nábytek slouží dobře dodnes. Zvláštní.
03. 06. 2011 | 09:04

Občan napsal(a):

To Ing N.:
A proto JITONu minulý týden "zahraniční majitel" uvedl do likvidace. Přičemž "zahraničním majitelem" je (s největší pravděpodobností neexistující) firma Expandia Holding N V, zapsaná na leda tak schránce v Holandsku (protože jsem ji nenašel ani v holandském obchodním registru).

Je dost pravděpodobné, že za prapodivným "investorem" stojí ve skutečnosti IKEA. JIOTNA pro ni byla jedním z nějvětších dodavatelů dýhovaného nábytku (hlavně že ten design a "skandinávská kvalita" :o)))) ), ale v době hluboké hospodářské krize se vždy zužuje externí výroba a aktivity se stahují do mateřského podniku.

Ale, teď už vzhůru do IKEi, nakupovat ten úžasný "vytůněný skandinávský" nábytek :o))
03. 06. 2011 | 09:30

Občan napsal(a):

To Lila:

To se spíš ptejte "investora" - tedy s největší pravděpodobností IKEi.
Do kytek půjdou i Klatovy, protože i ty vyrábí pro IKEu.

Přežije možná Třebíč, protože ta vyrábí masiv a designový nábytek.
03. 06. 2011 | 09:36

Grandmaster napsal(a):

Ing. ND napsal... IKEA dnes neni to, co byvala pred c:ca triceti roky.
To je mozne, ale v kazdem pripade ma IKEA uspesny recept jak prodavat svuj nabytek. V roce 2010 vydelala IKEA 3,6 miliard dolaru netto.
03. 06. 2011 | 10:22

kaktus napsal(a):

jako student jsem nepotreboval postel, (stacila matrace na zemi), ani skrin, (tu nahradila tyc na vesaky) a tak by se dalo pokracovat.
jako rodic jsem uz vydelaval natolik slusne, ze jsem si nabytek nechal udelat vyhradne na miru.
takze ikea, to je pro mne neco, co bych nechtel ani skladovat ve sklepe! (a jejich cenova politika davno neodpovida tomu, ze je to nabytek pro mlade ci nemajetne); je to pouze predrazeny sunt a plebs!
03. 06. 2011 | 10:41

HoK napsal(a):

Prosím kontakty na české výrobce, který nabízí cenově rozumné (řekněme +50% k IKEA) výrobky, které jsou pěkné, kvalitní a "nemohutný", nejlépe sklo/matné sklo. Nemáme 120m2 byt.
Takže mě nezajímá historizující mohutná knihovna, která je 60 cm hluboká a je tam dohromady 2m polic - máme doma cca 20m knih, v IKEA na 4m šířky nejdelší stěny v obýváku (celý má 18m2). Dále mě nezajímá šatní skříň ve které jsou jen police a v nejlepším případě šatní tyč - chci něco variabliního, nějaké police, nějaké pojezdy (abych dosáhl na věci vzadu).
Jo, a nechci bydlet půl roku v krabici, a vlastně ani měsíc. Takže truhlář,který to bude mít "někdy, možná za čtvrt a možná za půl roku" má bohužel smůlu.
JITONA - podle WWW mizivá nabídka, obývací pokoje všechny (tři!) prakticky stejné, jen v jiné barvě, neexistuje bez televize (!) Jídelna na 20m2 nemáme, nezájem. Žádný WWW katalog jedmnotlivých výrobků (postel, stěna, stůl), nulové informace o cenách. Nabídka odpovídající roku 1995.
Skládání nábytku mi nevadí, naopak - nemám dodávku, vše odvezu v/na našem rodinném miniautě.
03. 06. 2011 | 10:46

Rena napsal(a):

Nedávno jsem si koupila byt a těšila se především na jeho zařizování. S IKEOU mám dlouhodobě dobré zkušenosti, výrobky se mi líbí a nikdy jsem neměla problém s jejich kvalitou, ale rozhodla jsem se dát šanci jinému výrobci a to i českému. Navštívila jsem mnoho prodejen nábytku, setkala jsem se s různým sortimentem v různých cenových hladinách. Rozhodně jsem byla připravena připlatit si za kvalitu. Ale narazila jsem na zásadní problém - neuvěřitelnou míru nevkusu. Takhle hnusný nábytek, jaký se prodává v ČR a k mému překvapení ho zřejmě Češi kupují, mě opravdu dostal. Doporučujete nábytek z masivu? Koupila bych si ho, i připlatila, ale nechci mít doma nějakou ohavnost jen proto, že je z masivu. Zlatá IKEA! A nechci tím říct, že u nás nejsou šikovní truhláři a nábytkáři, ale proboha: KDE? Myslím si, že pokud se čeští nábytkři chtějí vrátit zpátky do hry, měli by se především zaměřit na marketing a design svých výrobků a zároveň si uvědomit, kdo je jejich zákazník!! Kolik lidí si koupí postel za 100 tisíc? A kolik lidí chce mít hezky a funkčně zařízený byt za cenu odpovídající jejich příjmům? Myslím si, že u nás IKEA nebude mít ještě dlouhou dobu konkurenci...
03. 06. 2011 | 10:51

Občan napsal(a):

Když to tu tak pročítám, tak mi to čím dál víc připadá, jako když někdo naruší seanci náboženské sekty.
Bůh IKEA a jeho následovníci zničí ohnivým mečem všechny pochybovače, a to bez ohledu na to, jaké uvednou argumenty. Protože na boha IKEu jim nikdo sahat nebude - k němu se vzhlíží s němou úctou, bez jediné pochynosti či dokonce výtky.

Zajímavé, sledovat cvrkot...
03. 06. 2011 | 11:03

Jee napsal(a):

Milý autore a diskutující.
Mnozí máte pravdu, ale pouze jedna jediná věc je podstatná.
Vše ostatní je tendenční, propagandistické či manipulační praktiky.

Podstatné je to, že český občan NENÍ NESVÉPRÁVNÝ HŇUP, který neví kde a jaký nábytek (a nejenom ten) si má pořídit.
Ze stran českých výrobců vůči například IKEE pouze o závist a neschopnost maskovanou trapnými ideologickými invektivami směrem ke spotřebitelům. Typicky používaná pejorativa: neznalost, nerozpoznání opravdové kvality, hluboký deficit estetického vnímání, vyrobeno v Čině apod.

S takovýmto podpásovým marketingem ovšem čeští výrobci své tržby nevylepší. Spíš naopak. Je načase, aby se oni poptávce přizpůsobili, nikoliv ji diktovali.
03. 06. 2011 | 11:27

Rena napsal(a):

To Občan:

Nejsme sekta. Tak nám prosím doporučte jiné řešení. Kam mám jít, když chci mít pěkný a funkční nábytek, dejme tomu na 5 - 10 let za rozumnou cenu? Nemám čas obcházet truhláře a testovat si je.
03. 06. 2011 | 11:30

Luboš napsal(a):

Nutí někdo někoho chodit tam a nakupovat? Ne. Nutí někdo někoho pracovat tam? Ne. Má tahle debata smysl? Ne.
03. 06. 2011 | 11:38

Tomas B. napsal(a):

Článek pana Třísky mne upřímě vyděsil. Jak je možné, že za těch 20 let které uběhly od konce komunismu pan Tříska pořád nic nepochopil. Kristepane, vždyť on opakuje pořád stejné blbosti, příčiny vlastního neúspěchu hází na zákazníky (jsme skvělí, ale naši zákazníci nám nerozumějí :-), zákazníci jsou hlupáci... V jakém světě to žijete?

IKEA je úspěšná. V ČR je mimořádně úspěšná. A proč zrovna tady? Protože její konkurenti jsou zde mimořádně špatní! Pan Tříska se naváží do IKEA aniž by pochopil, že IKEA není jeho konkurent, nebo lépe řečeno, že on a obecně tuzemští výrobci nejsou konkurentem IKEA. Tomuto nadnárodnímu gigantu se konkurovat nedá. Podobně, jako je obtížné konkurovat třeba Microsoftu. Je ale obrovský prostor kolem něj! Kde je český nábytek vyšší třídy. Česká Ligne Roset třeba? Kdo to vyrábí?

Není vůbec pravda, že se v ČR nevyrábí v současnosti špičkový nábytek. Jen nejde o konkurenci IKEA. Například TECHO (s miliardovým obratem) patří mezi naprostou špičku v kancelářském nábytku. I když tento původně český výrobce nyní patří do skupiny Ahrend. Výrobci kuchyní (Hanák a pod.) taky celkem slušně jedou, ale nekoupíte tam kuchyni za 30 tisíc, ani za 50, že, LD SEATING (kancelářské židle) a našlo by se i pár dalších...

Vykašlete se na IKEA, nikdy nebudete schopni nařezat do krabice dřevotřísku levněji, než to dělá IKEA. Nedokáže to ani ASKO, a myslím že v té kvalitě ani nikdo jiný. Místo toho nám nabídněte zajímavý design, svěží nápady, dobrá technická řešení a individuální služby. Škodovka se taky nesnaží vyrábět auto jako Daewoo Tico.

A mimochodem, víte co je česká specialita? V diskusi vám většina lidí napíše, že IKEA je šmejd a oni sami rozhodně a zcela jistě ten šmejd nekupují a světe div se - IKEA otevře další prodejnu. Je to jako se supermarkety - všichni nakupují u malých českých obchodníků a proto není v neděli u TESCA kde zaparkovat.
03. 06. 2011 | 11:39

Corso napsal(a):

Ikea? Ani náhodou. Byl jsem tam jednou a stačilo. Hrůza hrůz.
03. 06. 2011 | 12:53

Jarle Halsnes napsal(a):

Pro autrora:
jako antireklama na IKEA dobré, ale trochu prvoplánové. IKEA svou kvalitu má. A hlavně má sortiment. Věci do sebe pasují, ladí spolu, dají se doplňovat a kombinovat a když potřebujete něco dokoupit, můžete to udělat klidně třeba v Tramtárii, protože IKEA tam má svůj obchod....
Že bych byl pokaždé nadšený z jejich kvality se samosebou nedá tvrdit, ale od toho mám zdravý rozum, abych si porovnal poměr "cena - výkon". A, mimochodem, mám doma křeslo IKEA, vyrobené buď v Rumunsku nebo na Ukrajině, a i po 10letech mu nic není.....
Měli byste se, milí čeští výrobci, nad sebou asi zamyslet spíš, než sepisovat pamflety proti komukoli. Jesti jste tak skvělí, své zákazníky si určitě najdete i bez toho (nevšiml jsem si, že by Jean Todt sepisoval litanie o tom, že je lepší jezdit ve Ferrari než ve Fordu Fiesta), a jestli ne, máte prostě smůlu.
03. 06. 2011 | 13:19

Jee napsal(a):

TomasB
Je nutné rozpoznat v diskuzi snobizmus. Odečíst ty, co na IKEU nadávají a přesto kupují. Stydí se, že namají na snobský luxus.
03. 06. 2011 | 13:47

kubik napsal(a):

Mám k tomu jen jedno - doma máme všechno z Ikei krom gauče. Všechno je v pohodě, problém je jen s gaučem.
03. 06. 2011 | 13:48

facka napsal(a):

Tak třeba kuchyně má IKEA bezkonkurenční. A to mluvím o kvalitě. Jistě, když jste ochotni zaplatit 150 tisíc bez spotřebičů, tak do IKEA nemusíte, ale pokud máte maximálně 30, tak to co dostanete v IKEA vám nikdo jiný nedá ani za 60. Skvěle vyřešené tlumiče, kolejnice, perfektní stabilita, kvalitní materiál. Viděl jsem i několikrát dražší kuchyně a oproti IKEA lagric a ostuda.
03. 06. 2011 | 13:49

im napsal(a):

@Lila

Omlouvám se, to mi tedy opravdu uniklo, že se minulý týden rozhodlo, že Jitona končí, resp. silně omezuje provoz, poskytovala tolik let práci lidem v blízkém i širším okolí. Mají naději na jiné zaměstnání?
03. 06. 2011 | 18:53

karel napsal(a):

Tohle je typicky blog ublizeneho blbecka. Po vasem "kvalitnim" ceskem nabytku proste neni poptavka, misto zesmesnovani zakazniku a pomlouvani konkurence se zamyslete, proc tomu tak je a jak to zmenit. Lidi nejsou hloupi, vi co je to pomer cena/kvalita a kdyz prinesete superluxusni nabytek, jiste si svoje zakazniky najde. Skutecnost je takova, ze design ceskeho nabytku je k zbliti, kvalita v zadnem pripade neni lepsi nez u vyssich/drazsich rad nabytku z IKEY, dodaci lhuty smesne a hlavne, uz je pryc doba, kdy clovek nakupoval masivni stenu do obyvaku na sto let dopredu jako v osmdesatych letech. Proste vam ujel vlak, smirte se s tim, ze o vase vyrobky neni zajem a neni to kvuli neznalosti nebo hlouosti zakazniku.
04. 06. 2011 | 07:46

Lila napsal(a):

im

Pro lidi ze Soběslavi je omezení provozu Jitony téměř katastrofou, moc šancí na jiné zaměstnání nemají. I když po většinu existence Jitony byl soběslavský závod méně významný, sídlilo tu ředitelství podniku, později i podniková prodejna a jeden menší závod. Jitona ve svém názvu skrývá zkratku - Jihočeské továrny nábytkové, většinu své produkce vyráběla v jiných závodech - např. v Lišově, Českém Krumlově, Vimperku, ale i v západočeském Stodu a Kynšperku nad Ohří.
Změnit výrobní program sériové výroby zavedených nábytkových celků bylo otázkou několika let, takže podnik tohoto typu mohl obstát za socialismu, kdy lidé byli rádi, že vůbec nějaký nábytek sehnali, navíc jak jsem už výše zmínila, podstatná část produkce šla do SSSR. Na čtvrtletní objednávky nábytku se kdysi stály celonoční fronty.

Soběslav má vůbec smůlu. Kdysi se tu vyráběly světoznámé kvalitní šicí stroje Lada, jejichž výroba se v rámci RVHP komplet předala Polsku. Polský Lucznik ale nikdy kvality výrobků značky Lada nedosáhl.
04. 06. 2011 | 08:23

Občan napsal(a):

Aha...
Takže, pokud to dobře chápu, IKEA dodává laciný (nikoli levný) "nábytek" pro líné městské nomády, kteří než by vynaložili o pár korun víc a koupili si kvalitní nábytek za dřeva, raději nacpou své "designové" 2+k.k. papírově-polypropylenovým čímsi, co za pár let hodí do kontejneru (kde tenhle hnus prosáklý chemií skončí už je nezajímá) a koupí si nové. Inu, také "životní styl".

Já si za stejné prachy koupím pár prken, latí nebo fošen, šroubů, ekologicky čisté vodou ředitelné mořidlo na dřevo, stejně ekologicky čisté vodou ředitelné lepidlo na dřevo, přejedu to dříví na hoblovce a za víkend si s manželkou postavíme némlich to samé, co mi nábízí IKEA. Ovšem my to máme ze dřeva a VÍME, čím jsme to natřeli a slepili.
A když jsme lenošní nebo to zrovna tvarově neumíme, obejdeme nebo objedeme pár vetešnictví a za pár kaček si koupíme DŘEVĚNÉ (zhusta české provenience) totéž, co bychom v IKEA dostali v "designovém" plastu a dřevotřísce nasycené formaldehydem a kdovíčím dalším.

Jo, a ten český "nekvalitní" a "out" nábytek z Dřevoslohu Krnov nám spolehlivě slouží už přes 30 let. Díky jeho variabilitě už byl obývákem, pracovnou, knihovnou, dětským pokojem a teď ho mají jedni mladí zase jako knihovnu v pracovně a druzí mladí v obýváčku.

Kolegyně, VELMI náročná dáma, si tuhle koupila do svého HODNĚ designového obýváku krásné ČESKÉ dřevěné skříňky a stejně pěknou sedací soupravu, kterou jí ČESKÝ výrobce potáhl dle JEJÍHO přání potahovkou koupenou jinde. Ale ani ona nebyla líná a strávila pár hodin na internetu, kde si VYBÍRALA produkty ČESKÝCH firem.

Ale my, holt, nejsme líní. Nám, holt, hypáč nestačí. Možná to je i tím, že jsme de facto z venkova, kde to nakupování v hypáčích není tak "in"...
04. 06. 2011 | 08:46

Grandmaster napsal(a):

Lidi, nedelejte z toho problem. Kazdy si muze koupit nabytek, jaky se mu libi. Ja mam na chalupe nekolik kousku z dubu, par kousku celkem luxusnich veci od 'lepsiho' vyrobce nabytku a par kousku z IKEY. Jde o to najit veci, ktere vam pasuji. Kdyz jsem na navsteve v CR, divam se do vykladnich skrini a vzdy najdu ceske vyrobky malych firem (truhlaru?), ktere jsou pekne a ktere bych si koupil, kdybych bydlel v republice. V kazdem pripade by IKEA nemala byt neco o cem se vedou dlouhe debaty. IKEA prodava uzitkovy nabytek za prijatelnou cenu. 'That's it!'.
IKEA neni cislo jedna, co se tyce nabytku, ale je to alternativa.
04. 06. 2011 | 09:45

Grandmaster napsal(a):

Lidi, nedelejte z toho problem. Kazdy si muze koupit nabytek, jaky se mu libi. Ja mam na chalupe nekolik kousku z dubu, par kousku celkem luxusnich veci od 'lepsiho' vyrobce nabytku a par kousku z IKEY. Jde o to najit veci, ktere vam pasuji. Kdyz jsem na navsteve v CR, divam se do vykladnich skrini a vzdy najdu ceske vyrobky malych firem (truhlaru?), ktere jsou pekne a ktere bych si koupil, kdybych bydlel v republice. V kazdem pripade by IKEA nemala byt neco o cem se vedou dlouhe debaty. IKEA prodava uzitkovy nabytek za prijatelnou cenu. 'That's it!'.
IKEA neni cislo jedna, co se tyce nabytku, ale je to alternativa.
04. 06. 2011 | 09:46

karel napsal(a):

Obcan - Hod sem obrazek toho skvostu z Drevoslohu Krnov dědo :D, ten tvuj hoblovanej nabytek musi byt fakt bomba, mas na to patent. Mimochodem, cokoliv jsem v Ikee koupil, bylo z normalniho dreva nebo z kovu, holt nesmite byt blbej a predpokladat, ze IKEA vyrabi jen jeden typ nabytku, da se tam koupit i zbozi, na ktere byste jako lopatak vydelaval dva roky
04. 06. 2011 | 10:51

KM napsal(a):

Jak už tu padlo, IKEA není pro české výrobce konkurence, protože čeští výrobci nikdy nebudou schopni vyrábět v celosvětově masovém měřítku a tím cenově konkurovat. Pokud chtějí čeští výrobci přežít, musejí stoprocentně vychytat kvalitu a design a soustředit se na pokrytí individuálních požadavků náročnější klinetely. Lze u nás takové výrobce najít: už zde byli jmenováni třeba kuchyňáři Hanák nebo Nadop. Zákazníci, kteří jsou ochotní zaplatit v Nadopu Ořechov za individuálně navrženou kuchyň 450.000,- Kč, si pro sériovou kuchyň nikdy nepůjdou, a to ani do IKEA, ani do ASCA, ani do SCONTA, ani do jejich libovolných českých konkurentů. IKEA je ale skvělou volbou pro klientelu, která není ochotná zaplatit za kuchyň víc než 100.000,- včetně spotřebičů a všech doplňků.
Pokud budou čeští výrobci chtít soupeřit s IKEA v masové produkci levného nábytku, nemají šanci.
08. 06. 2011 | 09:21

jana napsal(a):

Někde se tu psalo o tom že se nedá IKEA zboží poslat, dá se nakoupit tady: www.ikea-eshop.cz tam si uděláte objednávku a pošlete nákupní seznam a oni Vám to pošlou. Nemáte s tím někdo zkušenost?
19. 09. 2013 | 23:16

Esper napsal(a):

Levné české masivní postele se dají koupit za rozumnou cenu - http://www.matrace-gumotex.cz/45/masivni-buk. Přece jen tam, kde člověk tráví minimálně třetinu každého dne, si zaslouží být kvalita. Kvalitní zdravotní matrace od Gumotexu Vám vydrží celý život a nejen Vaše záda Vám poděkují.
25. 02. 2015 | 16:45

Čajda napsal(a):

Ploché krabice nedala světu IKEA, ale TON o něco dříve. IKEA se pouze inspirovala.
05. 04. 2015 | 10:33

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy