Co vnímají Češi jako nejpalčivější problém?
Korupci za nejnaléhavější problém považuje 59 % dotázaných a hospodářskou kriminalitu 56 % respondentů. Když ale sečteme ty, kteří korupci považují za „nejnaléhavější“ s těmi, kteří ji považují za „docela naléhavou“, dostáváme se na 90 %. Pokud stejnou operaci provedeme u hospodářské kriminality, dostaneme se na 88 %. To představuje velkou většinu společnosti! Za zmínku stojí i to, že naléhavost řešení hospodářské kriminality roste, zatímco naléhavost řešení korupce klesá. Proti tomu „životní úroveň“ považuje za nejnaléhavější problém pouze 29 % respondentů.
Výsledky výzkumu jsou k nalezení zde:
https://cvvm.soc.cas.cz/media/com_form2content/documents/c2/a4897/f9/po190408.pdf
Uvedená čísla potvrzují i vlastní zjištění společnosti EY. Podle posledního Globálního průzkumu podvodů (2018) v korupci vidí vysoké riziko pro podnikání 48 % respondentů z řad manažerů, a že korupce je v podnikání rozšířeným jevem, si myslí 56 % manažerů.
Jaká další důležitá zjištění průzkum přináší?
Po delší době se do popředí naléhavosti dostává zemědělství a životní prostředí. Procento respondentů, kteří vidí životní prostředí jako nejnaléhavější, vzrostlo za poslední 3 roky o 10 %, zemědělství o 8 %. To je jistě dobrá zpráva, i když s nárůstem sucha a výkyvů počasí pochopitelná. Jinak názory respondentů poměrně přesně odrážejí ekonomickou situaci, a tak vidíme ostrý pokles naléhavosti zabývat se nezaměstnaností, sociálními jistotami či životní úrovní.
Společnost tak má šanci zabývat se dlouhodobými strukturálními změnami, než ekonomický cyklus uvedené oblasti přivede zpět do popředí pozornosti. A sdělení občanů (a voličů!) je poměrně jasné. Chceme, aby se s našimi daněmi zacházelo hospodárně a efektivně, nechceme být podváděni, chceme, aby pravidla, včetně daňových, byla dodržována.
Průzkum však nevzbudil větší pozornost médií ani politických představitelů. Těžko říci proč. Možná je to trochu takový evergreen, možná si s problémem politická reprezentace neví moc rady.
Přitom korupce a hospodářská kriminalita nejsou přírodní pohromy. Jsou to oblasti, kde dobře zvolená politika a konkrétní opatření mohou pomoci. Podporu si zaslouží instituce, jejichž posláním je tyto problémy řešit. Je to policie a státní zastupitelství při odhalování, vyšetřování a stíhání těchto negativních jevů nebo celá řada kontrolních orgánů, Nejvyšším kontrolním úřadem počínaje a Finanční správou konče.
Nejedná se přitom jen o úkol státu, role podnikatelského sektoru je u těchto témat nezastupitelná.
A nejde jen o administrativní a regulativní opatření. Důležitá je i vůle dělat správné věci, podporovat etická rozhodnutí. Lidé si na svém morálním chování zakládají. A podle již zmiňovaného průzkumu EY zaměřeného na podvody až 98 % českých manažerů považuje za důležité, aby byli schopni doložit, že jejích podnik jedná eticky. Zároveň ale etické jednání nelze pokládat za samozřejmé, je potřeba o něj cíleně usilovat. Diskuse nad osobní i firemní integritou nejsou zbytečné.
Co budou Češi považovat za nejpalčivější problém za pár let?