Proč máme problém s etickými kodexy
V poslední době vzbudila rozruch výroční zpráva Skupiny států proti korupci (GRECO), podle které je Česko na posledním místě při plnění 14 doporučení Rady Evropy.
Česká republika se v Indexu vnímání korupce Transparency International významně zhoršila. Co s tím?
Transparency International zveřejnila zde výsledky Indexu vnímání korupce za rok 2019. Česká republika v něm klesla o 3 body. Získala 56 bodů ze sta možných oproti 59 v roce 2019. Za zvýšenou pozornost stojí výsledek zejména proto, že se ČR zhoršila po letech zlepšování.
Světové ekonomické fórum: ČR chybí orientace na budoucnost
„Měkká“ kritéria stále více ovlivňují mezinárodní konkurenceschopnost. Jedním z nich je i kritérium „Orientace vlády na budoucnost“. V té podle výsledků Globálního indexu konkurenceschopnosti, každoročně zpracovávaného Světovým ekonomickým fórem, ČR výrazně zaostává. O některých příčinách jsem hovořil na konferenci časopisu Forbes „Česko: Jak jsme na tom?“.
Nově definovaný účel velkých korporací
V srpnu tohoto roku se v USA sešli vedoucí činitelé největších tamějších korporací na každoročním Kulatém stole k podnikání (tzv. Business Roundtable). Výsledkem jednání byl stručný Manifest účelu podnikání korporací (Statement on the Purpose of a Corporation).
Etické jednání v organizaci
Zaměstnanci by měli více zvažovat etické hodnoty a řídit se jimi ve své práci. Administrativní příkazy a zákazy mají na integritu jednání pouze omezený dopad. Přitom negativní dopady etických selhání, ať již na ekonomické výsledky firem, či kredibilitu veřejné správy, jsou výrazné. Vyplynulo to jednoznačně ze dvou akcí zaměřených na podporu etiky (integrity) v soukromém i veřejném sektoru, kterých jsem se nedávno zúčastnil. Hlavní téma diskuzí pak bylo, jakými nástroji etické (respektive na hodnotách založené) jednání podpořit.
Co vnímají Češi jako nejpalčivější problém?
Co vnímají Češi jako nejpalčivější problém? Korupci a hospodářskou kriminalitu! Ukázal to alespoň výzkum CVVM „Míra naléhavosti různých oblastí veřejného života“ zveřejněný 8. dubna 2019.
Index vnímání korupce 2018 a Česká republika
Česká republika dosáhla v Indexu vnímání korupce Transparency International 59 bodů ze 100 možných a obsadila 38. příčku na světě. Své postavení zlepšuje již druhým rokem v řadě.
Vládní koncepci boje s korupcí na léta 2018 – 2022
V posledních dnech prosince vláda schválila „Vládní koncepci boje s korupcí na léta 2018 – 2022“ (kterou lze nalézt na http://www.korupce.cz/cz/dokumenty/aktuality/vladni-koncepce-boje-s-korupci-na-leta-2018-az-2022-170978/). Co od ní můžeme očekávat?
Brání korupce v podnikání?
Korupci jako překážku v podnikání považuje podle průzkumu Eurobarometru z loňského roku 37 % dotazovaných firem působících v EU. Není to číslo zanedbatelné, ale v evropském průměru stojí korupce poměrně daleko za jinými závažnějšími překážkami.
Jak se vyhnout korupci a zároveň nepřicházet o zakázky? Pomoci mohou firemní compliance programy
Tři ze čtyř českých firem považují korupci za zásadní problém svého podnikání. I když je v tomto ohledu Česká republika podle nedávného průzkumu Eurobarometru lépe než třeba sousední Slovensko, o zakázku kvůli korupci přišla více než třetina firem u nás.