Jsem znám tím, že Světovou meteorologickou organizaci (SMO) považuji za důležitou součást světové meteorologie a klimatologie. Jsem znám jako amatérský fotograf, který rád a často fotí, který však není v této kategorii vyhlášeným znalcem. Jsem znám jako člověk kulturou nepolíbený. Přesto si dovolím komentovat kalendář Světové meteorologické organizace, který jsem měl tu čest dostat. Nástěnný kalendář má (logicky) 13 stran:
Na jednom známém a hojně čteném diskusním serveru "Watts Up With That" se objevil hodně zajímavý článek (MetOffGate – the questions begin). Autor se snaží přesvědčit čtenáře, že britská meteorologická služba ve spolupráci s vládou utajila předpověď extrémního nástupu zimy na britských ostrovech.
Popsat průběh počasí v České republice v roce 2010 není úkol jednoduchý. Přesto je určitě vhodné si jednotlivé události připomenout.
Mrazivý leden byl téměř denně na různých místech doprovázen sněžením, několikrát jsme zaznamenali výskyt nebezpečného náledí (například 17. a 30. ledna), námrazy, sněhových jazyků a závějí (28. ledna). Kalamitní situace spojená s tlakovou níží Daisy způsobila u nás problémy zejména na Moravě a ve východních Čechách o víkendu 9. a 10. ledna. Za 24 hodin napadlo až 37 cm nového sněhu, v závějích uvízly na Olomoucku linkové autobusy i osobní doprava. Souvisle ležící sněhová pokrývka i v nižších polohách (na mnoha místech od 3. ledna do 23. února), několik vícedenních epizod s vydatným sněžením, extrémní mrazy střídané s mírným odtáváním a opětovným zamrzáním způsobovalo značné problémy při údržbě komunikací a pravděpodobně zvýšilo běžné škody na silnicích, jak je známe každoročně. Na přelomu ledna a února řešili silničáři akutní nedostatek posypových materiálů a soli.